Znaleziono depesz: 11257
2000-06-12 17:38 "Bramy nieba" - książka o polskich synagogach

Bóżnice, czyli żydowskie domy modlitwy, budowane w Polsce od końca średniowiecza do początku XIX w., doczekały się obszernego opracowania w książce Marii i Antoniego Piechotków "Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach Rzeczypospolitej". 12 czerwca na Zamku Królewskim odbyła się promocja książki.
To już druga monumentalna publikacja na temat żydowskich domów modlitwy autorstwa małżeństwa Piechotków, po wydanej w 1997 r. książce o bóżnicach drewnianych. Autorzy opisali 82 synagogi, znajdujące się na obszarze dzisiejszej Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Na prawie 500 stronach znalazł się - oprócz szkiców, planów, zdjęć i rysunków - także obszerny wstęp historyczny na temat tradycji budowania żydowskich domów modlitwy: od Namiotu Przymierza i Świątyni Jerozolimskiej, przez synagogi starożytne i średniowieczne. Można się z niego dowiedzieć na przykład, że słowo "babiniec" pochodzi od nazwy tej części synagogi, która była przeznaczona dla kobiet.
Świątynia w Jerozolimie była - jak piszą autorzy we wstępie do "Bram nieba" - jedynym Domem, w którym mieszkał Pan. Po jej zburzeniu skończył się w Izraelu okres kultu ofiarnego (który znalazł swoją kontynuację w ofierze chrześcijańskiej), a zastąpiło go studiowanie prawa i modlitwa. Powstające od tamtego czasu synagogi nie są świątyniami w sensie liturgicznym, ale jedynie domami modlitwy. W dawnej Rzeczpospolitej pełniły one także wiele innych funkcji: kulturalnych, społecznych, a z czasem także politycznych.
"Synagoga nie musi być piękna. Więcej nawet - nie powinna być piękna, żeby nie rozpraszała człowieka podczas modlitwy" - powiedział podczas promocji Konstanty Gebert, redaktor naczelny miesięcznika "Midrasz". Jednak - jak zauważył - polscy żydzi budowali swoje bóżnice tak, żeby cieszyły oko. "Taka jest także publikacja państwa Pichotków" - zauważył Gebert.
Autorzy - z wykształcenia architekci - zwrócili uwagę na to, czym wyróżniały się polskie bóżnice. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów panowało prawo stanowiące, że synagoga nie może być wyższa niż znajdujący się w samej tej miejscowości kościół. Dlatego niekiedy budowniczowie bóżnic zdobywali dodatkowe metry obniżając podłogę. Wtedy synagoga pomagała modlącym się w niej ludziom mieć wrażenie wołania do Boga "z głębokości".
Synagogi przejęły wiele z katolickiej architektury kościelnej. Polskie bóżnice odróżniają od zachodnioeuropejskich np. bogato zdobione arkady. Być może z inspiracji chrześcijańskich kaplic nagrobnych pochodzi też charakterystyczny kształt bimy, czyli podwyższenia, z którego mężczyźni czytali Torę. W Polsce stała ona zawsze na środku bóżnicy i obudowana była ozdobnymi filarami, sięgającymi do sufitu. W literaturze talmudycznej kształt bimy tłumaczono w ten sposób, że stanowi ona tunel, przez który wędrują modlitwy. Prof. Jerzy Lileko z Instytutu Sztuki PAN podczas promocji książki powiedział, że w tak obszernym, pogłębionym i ciekawym studium zabrakło jedynie próby rozstrzygnięcia sporu dotyczącego pochodzenia kształtu bimy.
Dokumentację architektoniczną autorzy zaczerpnęli ze zbiorów Zakładu Architekturuy Polskiej Politechniki Warszawskiej i Instytutu Sztuki. Wykorzystali również zdjęcia Szymona Zajączka i Adama Bujaka.
Piechotkowie przygotowują teraz trzecią część cyklu dokumentującego ponad 800-letnią obecność Żydów na ziemiach polskich: "Oppidum Judaeorum - dzielnice żydowskie w miastach dawnej Rzeczpospolitej". Wydawcą wszystkich książek jest Wydawnictwo Krupski i S-ka.
jw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-12 11:41 Honorowe obywatelstwo Warszawy dla ks. Romana Bartnickiego - rektora UKSW

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. Roman Bartnicki otrzymał honorowe obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się 11 czerwca podczas sesji Rady Gminy Warszawa - Bielany.
Ks. Bartnicki otrzymał honorowe obywatelstwo stolicy w dowód uznania za wkład w utworzenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dzięki czemu Bielany stały się jedną z 15 gmin w Polsce, na terenie której funkcjonuje uniwersytet.
Ks. Roman Bartnicki urodził się w 1934 r.

Studiował w Metropolitalnym Seminarium Duchowym w Warszawie, w 1966 roku otrzymał święcenia. Studia biblijne kontynuował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, później na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie otrzymał licencjat w 1975 r. Kolokwium habilitacyjne ks. Bartnickiego odbyło się w 1984 r., tytuł profesora otrzymał w 1994 r. Od 1996 r. ks. Bartnicki jest rektorem ATK, a po utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w roku ubiegłym pełni funkcję rektora tej uczelni.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-11 19:13 Warszawa: modlitwa przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

Rodziny osób zamordowanych w b. ZSRR spotkały się 11 czerwca na modlitwie przy warszawskim pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Zebrani modlili się w intencji podróży papieża Jana Pawła II do Moskwy i nawrócenia Rosji. Spotkanie odbyło się w rocznicę papieskiej modlitwy przy tym pomniku.
Modlitwę różańcową poprowadził ks. prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan rodzin pomordowanych na Wschodzie. Przed każdą tajemnicą różańca odczytywano nazwiska osób, które tego dnia, 11 czerwca, obchodziłyby swoje urodziny.

"Zamiast Ť;Sto lat!ť; zaśpiewajmy im Ť;Wieczny odpoczynekť;" - zaproponował ks. Peszkowski.
Na koniec zebrani powtórzyli modlitwę, którą Papież odmówił przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. "Modląc się z Tobą, Ojcze Święty, przyrzekamy Ci, że z całą żarliwością bronić będziemy czci i pamięci tych, którzy zginęli na Wschodzie" - powiedział kapelan pomordowanych na Wschodzie.
Po modlitwie zebrani wzięli udział we Mszy św., którą odprawił ks. Peszkowski.
jw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-10 18:19 Warszawa: Święto dobroczynności - muzyka, lody i konkursy

- Nawet taki gruby, jak nasz prezydent, może być świętym - mówił Robert "Litza" Friedrich z zespołu Arka Noego, a tłum skakał i śpiewał. Potem młodzież chłodziła się w fontannie, a dzieci z rodzicami okupowali namioty z lodami. To wszystko działo się na wielkim Święcie Dobroczynności "Unieś mnie w górę", zorganizowanym 10 czerwca na Agrykoli w Warszawie.
Od rana do parku ściągały tłumy, by wziąć udział w festynie rodzinnym. Były konkursy z nagrodami, przedstawienie muzyczne oraz występy zespołów dziecięcych: Promyczków, Józefinków, Małego Chóru Wielkich Serc oraz Arki Noego.
Największą sensa.

- Trasa koncertowa zdziesiątkowała nam zespół, ale jestem z dwoma córkami i Darek ze swoimi - tłumaczył "Litza". Mimo wszystko zespół ściągnął pod scenę mnóstwo osób. Dzieciaki najlepiej bawiły się przy piosence "Święty, święty uśmiechnięty". Robert mówił, że każdy może być święty: ten chudy, jak kard. Macharski, oraz tamten gruby. - Ja się bałem tego powiedzieć w Wadowicach, ale ten gruby, który może być święty, to nasz prezydent - zażartował. Za chwilę się ugryzł w język, bo zobaczył kamery. - O jejku, nie wiedziałem, że to telewizja kręci!
Mimo upału na Agrykolę ściągnęło wiele osób. Wielką popularnością cieszyły się fontanny, gdzie chłodziła się młodzież, a także namioty z lodami, przy których stały długie kolejki. Można było także zjeść pizzę, prażoną lub gotowaną kukurydzę oraz obważanki. Odważni mogli za 6 zł wygrać nagrody przy kole szczęścia, np. wodoodporne tatuaże lub perukę z błyszczących pasków. Spragnieni skoków mieli do dyspozycji wielki dmuchany zamek.
Na scenie przygrywały same gwiazdy. Śpiewał m.in. Mietek Szcześniak, Armia, 2 Tm 2,3, Kasia Stankiewicz z zespołem, Małgorzata Ostrowska, Ryszard Rynkowski oraz Nocna Zmiana Bluesa. Wokalista tego ostatniego zespołu, Sławek Wierzchowski, był nawet konferansjerem i zapowiadał kolejnych wykonawców.
Podczas imprezy zbierano pieniądze na pomoc rodzinom najuboższym oraz dzieciom niepełnosprawnym, a także na ukończenie budowy Domu Pomocy Społecznej im. św. Antoniego w Stoczku.
Na zakończenie festynu o północy odbędzie się pokaz "Światło i dźwięk". O godz. 20 w kościele o. franciszkanów, przy ul. Zakroczymskiej 1, zostaną przyznane medale za dobroczynność. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, który odbierze honorowy medal dla Ojca Świętego Jana Pawła II.
Patronat nad imprezą objął Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organizatorem festynu była Fundacja Pomocy Społecznej im. Św. Antoniego.
Patronat medialny: TV Niepokalanów, TV Polonia, TVP 2, WOT, Radio Niepokalanów, Radio Plus, Radio Dla Ciebie, "Gość Niedzielny", "Wprost", dziennik "Życie", Katolicka Agencja Informacyjna, serwis Opoka, Val-Press, "Katecheta" oraz "Dziennik Bałtycki".
Media towarzyszące: programy TVP "Kawa czy Herbata" i "Rower Błażeja", Redakcja Programów Dziecięcych TVP, Radio Wa-wa, Radio Eska, Radio Zet, Radio Zachód, "Gazeta Wyborcza", "Super Express", "Niedziela", "Katecheta", "Nowości", "Miss Editions", "Tele Tydzień", "Na Żywo", "Nauka i Przyszłość", "Business Kontakt", "Pani Domu", "Twoje Imperium", "Płomyczek", "Kaczor Donald", "Rzeczpospolita", PAP, PAI, Telegazeta, "Gospodyni" oraz "Zielona Gazeta".
per / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-09 18:13 Niepełnosprawni na Uniwersytecie Warszawskim

Na Uniwersytecie Warszawskim studiuje 181 osób niepełnosprawnych - powiedział Paweł Wdówik, dyrektor Biura ds. Osób Niepełnosprawnych na UW. To niewiele, choć UW jest najlepszą pod tym względem uczelnią w Polsce - dodał.
Od początku lat 90. Uniwersytet Warszawski realizuje program "Uniwersytet dla wszystkich", polegający na pomocy osobom niepełnosprawnym, które już studiują bądź chcą studiować.
Program ten to przede wszystkim usuwanie barier architektonicznych w budynkach uniwersyteckich - budowanie podjazdów i wind.

Uniwersytet stworzył także Centrum Komputerowe dla studentów niewidomych i niedowidzących oraz bibliotekę książki mówionej, która udostępnia podręczniki akademickie. Zdaniem Pawła Wdówika bardzo ważnym ułatwieniem była zmiana procedury egzaminów wstępnych, np. teraz niewidomi dostają testy napisane alfabetem Braille'a, a osobom na wózkach inwalidzkich zapewniany jest transport z domu na miejsce egzaminu. Uniwersyteckie Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych prowadzi także szeroko zakrojoną akcję informacyjną, której celem jest uświadamianie niepełnosprawnym ich praw, ale także - jak powiedział Paweł Wdówik - przekonywanie osób pełnosprawnych, że niepełnosprawność nie jest niebezpieczna.
Zdaniem Marka Wąsowicza, prorektora UW ds. studenckich, jest w Polsce wielu młodych ludzi, którzy mimo dużej sprawności intelektualnej nie mogą realizować swoich szans z powodu niepełnosprawności fizycznej bądź psychicznej. Podkreślił, że celem programu nie jest nadawanie niepełnosprawnym uprzywilejowanego statusu, ale jedynie wyrównywanie szans w dostępnie do wiedzy.
W ub.r. pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych wydał na program pomocy niepełnosprawnym studentom 2 mln 675 tys. zł. Finansowały go: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - 1 mln 750 tys. zł, Uniwersytet Warszawski - 530 tys., Gmina Warszawa Centrum - 305 tys. zł, Fundacja "Universitas Varsoviensis" - 70 tys. zł i Fundacja im. Stefana Batorego - 20 tys. zł.
jw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-09 18:06 "Szansa dla Boga" - najnowsza książka ks. Niewęgłowskiego

"Szansa dla Boga - medytacje telewizyjne" to tytuł najnowszej książki znanego duszpasterza środowisk twórczych ks. Wiesława Niewęgłowskiego. Składa się na nią 200 wypowiedzi wygłoszonych przez autora w okresie kilku ostatnich lat w telewizji publicznej m.in. w "Panoramie", "Wiadomościach", oraz własnym programie: "Wierzę, wątpię, szukam".
"Święty to ten, przez kogo przenika światło, dobroć, przenika sam Pan Bóg. Dzisiaj jest nadmiar dobrych chrześcijan, a świat potrzebuje świętych" - stwierdza autor w jednej z medytacji.
Teksty są na ogół krótkimi komentarzami do ważnych wydarzeń z życia Koś.

Jest to także jedyny w swoim rodzaju zbiór lapidarnych odpowiedzi światłego, zakorzenionego w świecie kultury duszpasterza na pytania nurtujące współczesnego człowieka. Zdaniem autora krótka formuła wymaga większego wysiłku twórczego, a przez swoją kondensację także większej uwagi u odbiorcy. Teksty zostały ułożone w bloki tematyczne: Człowiek, Bóg, Kościół, Ojciec Święty.
"Szansa dla Boga" ukazała się nakładem wydawnictwa "Adam".
Ks. Wiesław Niewęgłowski jest kapłanem archidiecezji warszawskiej, krajowym duszpasterzem środowisk twórczych, konsultorem Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego, członkiem Konferencji Mediów Polskich, a także PEN-Clubu. Urodził się 11 lipca 1941 r w Zbuczynie k. Siedlec. Jest doktorem teologii i magistrem filologii polskiej, autorem książek m.in. "Od słowa do milczenia", "Podnoszę z ziemi mój głos" i "Nowe przymierze Kościoła i środowisk twórczych w Polsce".
mc / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-09 17:43 Forum Kobiet Polskich u bp. Libery

Sekretarz Episkopatu Polski bp Piotr Libera spotkał się z zarządem Forum Kobiet Polskich. - Rozmawialiśmy o zaangażowaniu kobiet w Kościele i o odbywającej się obecnie konferencji ludnościowej Narodów Zjednoczonych Pekinie - powiedziała KAI prezes FKP Ewa Kowalewska. Podkreśliła, że polska delegacja wypada w Pekinie bardzo dobrze. - Na przykład nie wpada w pułapki związane z promocją aborcji i homoseksualizmu - dodała.
Zarząd Forum rozmawiał z biskupem także na temat zaangażowania kobiet w Kościele.

- One patrzą szeroko na społeczeństwo, pragną żyć w rodzinie, cenią rodzinę i nie chcą konfliktować społeczeństwa w odróżnieniu do organizacji feministycznych - twierdzi Kowalewska.
Kowalewska poinformowała, że w trakcie rozmowy poruszono także kwestię "wprowadzania na siłę, metodą ustawową" równości płci. Jej zdaniem jest to krzywdzące zarówno dla jednej jak i drugiej strony.
Forum Kobiet Polskich skupia 56 przedstawicielek organizacji z całej Polski interesujących się sprawami kobiet i pracujących na ich rzecz.
per / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-09 16:07 Krościenko: Ruch Światło-Życie będzie świętował Jubileusz Roku 2000

Członkowie Ruchu Światło-Życie zgromadzą się w dniach 9-12 czerwca w Krościenku nad Dunajcem, by uczestnicząc jak co roku w uroczystościach Zesłania Ducha Świętego, uczcić Jubileusz Roku 2000.
Podczas Centralnej Oazy Matki, bo tak nazywane jest spotkanie z okazji Zesłania Ducha Świętego, odbędą się główne uroczystości Jubileuszowe, w których weźmie udział bp Wiktor Skworc, delegat Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie. Bp Skworc w Wigilię Zesłania Ducha Świętego odprawi Eucharystię i pobłogosławi członków Ruchu do posługi diakonijnej.
W sobotę odbędzie się koncert jubileuszowy w wykonani.

W niedzielę natomiast moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Henryk Bolczyk pobłogosławi animatorów do posługi w Ruchu. Po południu wszyscy uczestnicy COM-u będą we wspólnej modlitwie uwielbienia dziekować Bogu za dar Ruchu Światło-Życie. Poniedziałek z kolei będzie czasem dziękczynienia moderatorów i moderatorek, spotkają się oni tradycyjnie na Krajowym Kolegium Moderatorów. W niedzielę odbędzie się także spotkanie wszystkich byłych i obecnych moderatorów diecezjalnych Ruchu.
Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz - 15-dniowych rekolekcji zamkniętych, które były częścią formacji prowadzonej w małych grupach parafialnych. Metodę i cały system formacyjny wypracował ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), który przeprowadził pierwsze rekolekcje dla ministrantów w 1954 r. Nazwano je Oazą Dzieci Bożych.
Celem Ruchu Światło-Życie jest wychowanie dojrzałych chrześcijan, świadomych swojego miejsca w Kościele oraz realizowanie posoborowej wizji parafii - wspólnoty wspólnot.
Dla młodzieży studiującej i osób dorosłych formacja podstawowa trwa minimum 3 lata, dla młodzieży szkół średnich - minimum 4 lata, dla rodzin 2 lata. Czas trwania formacji dzieci zależy od wieku, w którym się ją rozpoczynają, proponuje się ją dzieciom po I Komunii Świętej.
Formacja podstawowa jest formacją deuterokatechumenalną. "Drugi katechumenat" polega na katechizacji ludzi ochrzczonych, na ponownym zapoznawaniu ich z tajemnicami wiary. Dzieli się na trzy główne etapy: ewangelizację, katechumenat i mistagogię.
Specyficzną metodą ruchu jest oaza rekolekcyjna - 15-dniowe zamknięte rekolekcje przeżyciowe, dzięki którym uczestnicy doświadczają we wspólnocie Kościoła życia dziecka Bożego. Te wzorce starają się później przenieść w zwyczajną codzienność.
mc / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-08 15:42 Bp Andrzejewski apeluje do polityków o jedność i odważne decyzje

- Zwracam się do polskich polityków o jedność i odwagę w podejmowaniu wyzwań czasu, którym jest także integracja europejska - apelował bp Roman Andrzejewski, krajowy duszpasterz rolników podczas Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień konferencji "Polska wieś wobec wyzwań integracji europejskiej". Konferencja została zorganizowana w dniach 7-8 czerwca przez Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W kazaniu bp Andrzejewski podkreślił, że katolicy nie mogą być bierni wobec procesu integracji europejskiej i powinni się w nią włączyć, zachowując je.

Przypomniał także rolę św. Jadwigi Królowej, która przyczyniła się bardzo do budowy jedności europejskiej.
Mszy św. przewodniczył bp polowy Sławoj Leszek Głódź, a koncelebrowali licznie przybyli duszpasterze rolników. Uczestniczył w niej także Franz Fischler, komisarz ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej, który jest praktykującym katolikiem.
ps / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-08 11:01 Prymas poświęcił tablice upamiętniające wizytę Papieża w parlamencie (krótka)

Prymas Polski kard. Józef Glemp poświęcił 8 czerwca w parlamencie dwie tablice, upamiętniające wizytę Jana Pawła II w siedzibie polskiej władzy ustawodawczej 11 czerwca 1999 r.
W uroczystości wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, posłowie i senatorowie wraz z marszałkami obu izb. "Oby te tablice były dla wszystkich, którzy pracują w tym gmachu, przypomnieniem przesłania, które zostawił tu Ojciec Święty" - powiedział marszałek Sejmu Maciej Płażyński.
Po poświęceniu uczestnicy uroczystości przeszli do Sali Kolumnowej Sejmu.


(Rozszerzymy)
ad / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-07 19:10 Młodzieżowa pielgrzymka o trzeźwość narodu

Po raz szesnasty 1 lipca wyruszy z Warszawy Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu. "Podczas tej drogi najlepiej widać, jak wielkim problemem i dramatem jest wciąż alkoholizm" - mówi kierownik pielgrzymki michalita ks. Stanisław Słowiński.
Dwustuosobowa grupa przemierzy 400-kilometrowy szlak - od grobu sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego do Miejsca Piastowego, gdzie znajduje się grób drugiego sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza, założyciela zgromadzeń michalickich. Prymas Tysiąclecia często cytował słowa ks.

Markiewicza: "Polska albo będzie trzeźwa albo wcale jej nie będzie".
"Te dwa tygodnie stanowią swoiste rekolekcje i to nie tylko dla samych uczestników, ale także dla ludzi spotykanych po drodze - mówi ks. Słowiński. - W drodze do Miejsca Piastowego otrzymujemy setki próśb o modlitwę: by syn przestał pić, by w rodzinie był spokój, itp. Dopiero wtedy widać, jak wielkim problemem i dramatem jest wciąż alkoholizm" - dodaje michalita.
Pielgrzymka kończy się 13 lipca w Miejscu Piastowym. Tam odbywają się tzw. Dni Chwały, na które składają się świadectwa byłych alkoholików, koncerty piosenki religijnej, modlitwa oraz konferencje.
mr / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-07 18:36 Prymas spotkał się z obrońcami życia

Prymas Polski spotkał się 7 czerwca z zarządem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Dało to okazję do podsumowania dotychczasowej działalności organizacji.
Wśród sukcesów obrońców życia wiceprezes Federacji Antoni Szymański wymienił m.in. sprawę uregulowania urlopów macierzyńskich, podwyższenie zasiłków wychowawczych, pomoc samotnym matkom oraz rodzinom ubogim i będącym w trudnych sytuacjach, a także rodzinom wielodzietnym.
Poseł podkreślił, że Federacja widzi istniejące zagrożenia, wynikające np.

z demoralizacji, szczególnie dzieci i młodzieży. "Zaliczamy do tego brutalną przemoc, wulgarność i pornografię w mediach i w całej kulturze masowej" - dodał Szymański. W sprawie pornografii Federacja podjęła szereg zadań, m.in. wydała wiele książek i gazetę na temat skutków tego zjawiska, zorganizowała kilka konferencji prasowych oraz zebrała pół miliona podpisów pod żądaniem zmian w kodeksie karnym w sprawie pornografii.
"To wszystko pokazuje, że wiele można, ale jednocześnie widać, że dla uzyskania lepszego efektu potrzebna jest większa współpraca z innymi organizacjami. Myślimy tu o federacjach, które rozumieją problematykę rodzinną" - powiedział Szymański. Dodał, że chociaż organizacje należące do Federacji mają rozmaity charakter, to jednak potrafią uzupełniać się różnorodnymi działaniami.
Po wizycie u Prymasa Polski członkowie Federacji spotkali się z marszałek Senatu prof. Alicją Grześkowiak.
per / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-06 19:59 Komitet Badań Naukowych wydał deklarację w sprawie zasad etycznych w nauce

Komitet Badań Naukowych wydał deklarację, w której podaje propozycje konkretnych rozwiązań w walce z nadużyciami etycznymi w nauce. Dokument zaleca m.in. stosowanie surowych kar wobec osób wykraczających przeciw zasadom etyki naukowej.
Członkowie Komitetu stwierdzili, że nieetyczne postępowanie uczonych podważa ich autorytet w społeczeństwie. Aby tego uniknąć, Komitet uważa za niezbędne podjęcie ścisłej współpracy z rządem i placówkami naukowymi, aby wspólnie uzgodnić sposób postępowania w przypadkach naukowych nadużyć etycznych.

Trzeba też przygotować akty prawne umożliwiające karanie tego typu nadużyć. Przy ubieganiu się o tytuł naukowy lub stanowisko uzyskiwane w drodze konkursu należałoby zawsze sprawdzać, czy kandydat nie naruszał zasad etycznych - stwierdza deklaracja.
Jej autorzy uważają za bardzo ważne promowanie właściwych postaw wśród młodych uczonych. Ich zdaniem, trzeba zwłaszcza odtworzyć dobre tradycje w stosunkach " mistrz-uczeń". Zdaniem Komitetu, zagadnienia etyki należy włączyć do programu studiów doktoranckich.
Komitet będzie zmierzał również do powiązania zasad finansowania instytucji naukowych i indywidualnych uczonych z oceną etyczną prowadzonych przez te instytucje i osoby badań naukowych.
mc / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-06 18:03 Święto Dobroczynności na warszawskiej Agrykoli - zapowiedź

Na warszawskiej Agrykoli 10 czerwca hucznie obchodzone będzie Święto Dobroczynności pod hasłem "Unieś mnie w górę". Zaplanowane są koncerty znanych muzyków, pokaz "Światło i dźwięk" o północy, w programie jest też uroczyste wręczenie medali za dobroczynność wobec dzieci. Honorowe odznaczenie otrzyma Jan Paweł II.
Pierwsza część Święta Dobroczynności to festyn rodzinny od 11.00 do 14.00. Wystąpi m.in. Arka Noego, Mały Chór Wielkich Serc, a także dzieci niepełnosprawne. Odbędzie się także konkurs dla dzieci, w którym nagrodą jest lot balonem.

Popołudniowa część Święta to "Koncert gwiazd", podczas którego wręczone zostaną medale za dobroczynność wobec dzieci. Honorowy medal, który fundacja przyznała Ojcu Świętemu odbierze nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. W imieniu fundacji wręczy on medale pięciu instytucjom zasłużonym na polu dobroczynności. Śpiewać będzie Mietek Szcześniak, Nocna Zmiana Bluesa, Ryszard Rynkowski, Tymoteusz i Armia. Koncert zakończy się o północy pokazem "Światło i dźwięk".
Organizatorem Święta Dobroczynności jest Fundacja Pomocy Społecznej im. św. Antoniego i Stowarzyszenie "Po pierwsze rodzina". Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prymas Polski kard. Józef Glemp i minister edukacji narodowej Mirosław Handke.
Fundacja Pomocy Społecznej im. św. Antoniego jest organizacją nawiązującą do samego patrona dobroczynności - św. Antoniego. Głównym celem Fundacji jest gromadzenie funduszy na pomoc materialną i rzeczową dla rodzin najuboższych, finansowanie kolonii dla dzieci i młodzieży z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Fundacja zbiera pieniądze na budowę Domu Pomocy Społecznej im. św. Antoniego.
mc / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-06 17:12 Polska Miedź S.A. otrzyma medal za dobroczynność wobec dzieci

Polska Miedź S.A. otrzyma medal za działalność dobroczynną wobec dzieci przyznany przez Fundację Pomocy Społecznej im. św. Antoniego. Zostanie on wręczony przez nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka podczas "Koncertu gwiazd", który odbędzie się 10 czerwca z okazji Święta Dobroczynności na warszawskiej Agrykoli.
Według Marzanny Graff-Oszczepalińskiej, organizatorki koncertu, KGHM Polska Miedź S.A. jest przedsiębiorstwem, które nie wydaje pieniędzy na reklamę, natomiast przeznacza je na pomoc dzieciom.

Formy tej pomocy są bardzo różne: począwszy od zakupu sprzętu medycznego, przez pomoc dzieciom niepełnosprawnym, aż do sponsorowania wyjazdów wakacyjnych dzieci z rodzin najuboższych.
Nagrodę za działalność dobroczynną otrzyma także Stowarzyszenie "Po pierwsze rodzina" za działalność na rzecz niepełnosprawnych i ich rodzin. Kolejną wyróżnioną instytucją jest Caritas Polska za akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i wiele innych akcji charytatywnych na rzecz dzieci. Również Centrum Zdrowia Dziecka i Związek Artystów Scen Polski zostaną uhonorowane medalami za dobroczynność.
Fundacja Pomocy Społecznej im. św. Antoniego jest organizacją nawiązującą do samego patrona dobroczynności - św. Antoniego. Głównym celem Fundacji jest gromadzenie funduszy na pomoc dla rodzin najuboższych, finansowanie kolonii dla dzieci i młodzieży z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Fundacja zbiera pieniądze na budowę Domu Pomocy Społecznej im. św. Antoniego.
mc / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-06 15:39 Podyplomowe Studium Bioetyki powstaje na UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie od nowego roku akademickiego rozpocznie działalność Podyplomowe Studium Bioetyki. Jego celem jest przygotowanie profesjonalnych bioetyków, którzy będą mogli pracować w zakładach opieki zdrowotnej i placówkach opiekuńczych oraz nauczycieli bioetyki.
Zajęcia w Studium będą się odbywały raz w miesiącu przez 3 semestry. Absolwenci otrzymają dyplom stwierdzający uzyskane kompetencje, przewidziany ustawą o szkolnictwie wyższym. Studia przeznaczone są dla osób, które posiadają dyplom ukończenia wyższej uczelni, pracowników służby zdrowia, n.

kwestii życia i zdrowia w tradycji biblijnej, etyki personalistycznej, a także promocji zdrowia, kryterium norm i ocen bioetycznych oraz elementy edukacji ekologicznej. Natomiast z zagadnień szczegółowych omówione zostaną m.in. kwestie sztucznego zapłodnienia, inżynierii genetycznej i klonowania. Słuchacze studium zapoznają się również z kryzysowymi sytuacjami życia ludzkiego, problematyką umierania i śmierci, w tym także eutanazji, samobójstwa, ale i etyki lekarskiej.
Wnioski o przyjęcie na studia można składać od 15 czerwca do 15 września osobiście lub pocztą na adres ul. Dewajtis 5, pokój 236, 01-815 Warszawa. Opłata za semestr wynosi 450 zł.
mc / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-06 14:48 Platynowa płyta dla Chóru Archikatedry Warszawskiej

Chór Archikatedry Warszawskiej otrzymał platynową płytę za album z kolędami pt.: "Bóg się rodzi". Jest to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane chórowi kościelnemu.
Na płycie znajduje się 19 kolęd i pastorałek m in.: "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Anioł pasterzom mówił" oraz " W żłobie leży". W nagraniu obok chóru pod dyrekcją ks. prof. Andrzeja Filabera wzięła udział również orkiestra.
Ks. Andrzej Filaber, powiedział KAI, że platynowa płyta jest wielką nobilitacją dla zespołu. "To znaczy, że płyta trafiła do wielu rodzin a z tego co mi wiadomo, cieszyła się zainteresowaniem nawet wśr.

Dyrektor chóru wyraził również radość z tego, iż na uroczystość przyznania platynowej płyty przybył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Nagrodę wręczył 4 czerwca dyrektor "Polskich Nagrań Edition" - Tomasz Grabowski w archikatedrze św. Jana przed koncertem finałowym X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej.
Chór Archikatedry Warszawskiej założył przed 17 laty ks. Andrzej Filaber. Jego członkowie to ludzie z różnych środowisk, których łączy duch modlitewny i zamiłowanie do muzyki. Do tej pory chór nagrał siedem płyt z muzyką religijną.
js / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-05 18:36 Warszawa: konkurs "Rodzina w wirach historii" został rozstrzygnięty

Ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich "Rodzina w wirach historii" zorganizowany przez Fundację Batorego i Ośrodek "Karta" został rozstrzygnięty 5 czerwca na Zamku Królewski w Warszawie. Wzięło w nim udział 1447 osób z całej Polski, a główną nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymała Agnieszka Kubal ze Śląska za przedstawienie dziejów swojego regionu na podstawie biografii członków jednej rodziny.
W konkursie została wyróżniona m.in. praca Marii Niedźwiedzkiej z Augustowa, pokazująca wpływ wizyty Jana Pawła II u rodziny Milewskich w czerwcu 1999 r.

Wyróżnienie i 400 zł. nagrody dostała także Agnieszka Trojanowska z Lublina, która opisała walkę swojej rodziny o zachowanie wiary katolickiej w latach wojny i w okresie stalinowskim.
"Tematem prac były skomplikowane losy rodzin - szczególnie często tych z pogranicza, np. polsko-ukraińskiego, polsko-niemieckiego, które poplątała wielka historia" - powiedział podczas uroczystości prof. Henryk Samsonowicz. Prof. Wojciech Roszkowski, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN i członek jury w rozmowie z KAI stwierdził, że dzieje polskich rodzin były tak dramatyczne jak cała historia Polski. "Pod względem skomplikowania losów wyróżniamy się na tle wszystkich narodów europejskich" - powiedział znany historyk. Prof. Roszkowski zdradził, że choć w tematach nagrodzonych prac zaledwie trzy dotyczyły prześladowania z przyczyn religijnych (trzeci temat to losy rodziny świadków Jehowy zesłanej na Syberię), to w samych tekstach częste były wzmianki o tym, jak ważne miejsce w życiu opisywanych osób zajmowała wiara. "To jest tak jak z polską religijnością: rzadko bywa deklaratywna - wtedy bywa religijnością nienajlepszej próby - natomiast niesłychanie często pozostaje poza głośnymi deklaracjami i okazuje się fundamentem życia" - powiedział prof. Roszkowski.
W tym roku odbyła się już czwarta edycja konkursu pod hasłem "Historia Bliska", którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do samodzielnych badań historycznych. Prace nadesłane przez uczniów oceniali w tym roku tak znani historycy jak prof. Andrzej Paczkowski i Anna Radziwiłł.

jw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-05 16:44 Apel ks. Peszkowskiego: módlmy się o nawrócenie Rosji i przyjazd Papieża do Moskwy

Kapelan pomordowanych na Wschodzie ks. Zdzisław Peszkowski zaapelował o modlitwę w intencji nawrócenia Rosji i przyjazdu Ojca Świętego do Moskwy.
"Modlitwa o to nawrócenie i o łaskę przyjazdu Ojca Świętego do Moskwy to jakby duchowy testament naszych Braci z Katynia, Miednoje, Charkowa, z tylu innych miejsc męczeństwa. Wołają oni do nas o tę modlitwę" - napisał w liście.
Ks. Peszkowski przypomina, że Matka Boża objawiając się w Fatimie zapowiedziała wiele dramatycznych wydarzeń w Rosji. Dlatego kapelan pomordowanych na Wschodzie zachęca, by odmawiać różaniec, a w każdą pierwszą sobotę miesią.

Eucharystia zostanie odprawiona 11 czerwca o godz. 17, po niej zebrani odmówią różaniec.
mr / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2000-06-04 16:32 Ożarów Maz.: dyskusje o statucie na Kongresie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego

"Aby byli jedno" - pod takim hasłem odbył się w dniach 3-4 czerwca kongres Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy. W tym roku wzięło w nim udział ok. 400 osób z całej Polski.
Oprócz części modlitewnej uczestnicy kongresu dyskutowali z radcą generalnym ks. Kazimierzem Czulakiem na temat perspektyw zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską statutu stowarzyszenia. Statut ZAK nie został jeszcze uznany oficjalnie przez Stolicę Apostolską. Jest to organizacja, która ze względu na swoją formę - pośrednią między zakonną a świecką nie mieści się w przepisach organizacy.

Zdaniem ks. Zenona Hanasa - pallotyna, organizatora kongresu, zatwierdzenie statutu możliwe jest w przeciągu kilku lat. Tymczasem obowiązuje on tylko wewnątrz organizacji.
Kongresy Zjednoczenia Apostolskiego Katolickiego organizowane są co trzy lata.
Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego założył w 1835 r. św. Wincenty Pallotti, wybitny duszpasterz pracujący w Rzymie. Przeszło 100 lat przed Soborem Watykańskim II dostrzegł on potrzebę aktywizacji świeckich i ich pełnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Stąd powstała idea formacji wiernych i przygotowania ich do zadań apostolskich w Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego. Jego członkowie mieli realizować to zadanie przez ożywianie wiary i rozpalanie miłości w miejscach pracy i rodzinach. Przyjęcie do zjednoczenia następuje po okresie formacji, która odbywa się na rekolekcjach i dniach skupienia. Formalne przyjęcie następuje po złożeniu zobowiązania apostolskiego. W Polsce ZAK działa od 1907. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 2 tys. członków na całym świecie.
js / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 czerwca 2000
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT