Znaleziono depesz: 2213
2010-08-28 17:17 Uczestnicy Rajdu Katyńskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki

X Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszył dziś sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przez 3 tygodnie 120 motocyklistów z całego kraju pokona ponad 6 tys. kilometrów, przejeżdżając przez teren Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji i Ukrainy. Wstępem do wędrówki po polskich nekropoliach było dziś złożenie wieńca pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki, bohatera spod Ossowa.

Jak zaznaczają motocykliści, chcą spotkać się z Polakami mieszkającymi na Wschodzie i oddać hołd tym, którzy zostali tam pomordowani. Tradycyjnie złożą kwiaty na grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowa. W tym roku uczestnicy rajdu zawitają także do Smoleńska, miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu 10 kwietnia br.

Na trasie swojego przejazdu uczestnicy rajdu odwiedzą również w Barze Cmentarz Żołnierzy z 1920 roku. Wstępem do wędrówki po polskich nekropoliach było dziś przed południem złożenie wieńca pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki, bohatera spod Ossowa.

Przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze uczestników X Rajdu Katyńskiego pobłogosławił ks. prałat Marek Solarczyk.

Mówiąc o wydarzeń sprzed 90 lat, podkreślił ponadczasowy wymiar tragicznej śmierci bohaterskiego kapłana, który zginął pod Ossowem 14 sierpnia 1920 r. - Ks. Ignacy Skorupka jest dziś symbol tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny - mówił proboszcz parafii katedralnej, zaznaczając, że obecność przy jego pomniku uczestników Rajdu Katyńskiego jest spełnieniem swoistego testamentu zachowania pamięci.

X Rajd Katyński zakończy się w niedzielę 18 września. Natomiast 2 października na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie nastąpi oficjalna uroczystość powitania motocyklistów.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-28 11:09 Abp Hoser: autentyczny krzyż Chrystusa to ten na Golgocie

Jest tylko jeden autentyczny Krzyż Jezusa Chrystusa - ten z Golgoty - podkreślił w piątek abp Henryk Hoser. W 100. rocznicę chrztu Matki Teresy z Kalkuty, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej poświecił nowy dom zakonny sióstr Misjonarek Miłości.

W homilii przypomniał, że Bóg, będąc Miłością szuka wcielenia w drugim człowieku. Dlatego - jak zaznaczył - sądzeni będziemy z tego, czy tę obecność dostrzegamy. Jezus Chrystus identyfikuje się z każdym człowiekiem, zwłaszcza tym, który oczekuje naszej miłości i naszego miłosierdzia – mówił abp Hoser. Zauważył również, że podobną intuicję miała Matka Teresa nadając swemu zgromadzeniu nazwę– 'Sióstr Miłosierdzia'.


Bóg wcielił się także w tych, którzy są posłani do potrzebujących - zaznaczył abp Hoser, przywołując słowa Matki Teresy: "Nie powinno być sierot na świecie. Bóg Ojciec w swojej dobroci i swoim miłosierdziu na pewno przewidział wśród ludzi kogoś, kto tę sierotę pokocha, jak własne dziecko". - Na tym polega prawdziwe rodzicielstwo - podkreślił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Odnosząc się do dyskusji w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim abp Hoser podkreślił, że "jest tylko jeden autentyczny Krzyż Jezusa Chrystusa - ten z Golgoty. Krzyż Jezusa aktualizuje się w naszym życiu przez obecność Eucharystii. Tu się do końca świata dokonuje ofiara Mszy św.". Dodał, że "wizerunek Krzyża ma nam jedynie przypominać, tę rzeczywistość i pomóc ją odkryć w naszym życiu".

Poświęcając wczoraj dom przekazany siostrom Misjonarkom Miłości arcybiskup powiedział: "Taki dom gdzie bije Boże Serce ma dla nas przesłanie uniwersalne". Obecnie mieszka w nim 28 sióstr, które opiekują się najbardziej potrzebującymi.

Sióstr Matki Teresy z Kalkuty w Polsce są od 1983 roku. Dom Prowincjalny na terenie diecezji warszawsko-praskiej obejmuje swoją administracją cztery kraje.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-27 15:29 Otwock: premiera filmu „Przesłanie Johna Michaela Talbota”

Uroczysta premiera filmu pt. „Przesłanie Johna Michaela Talbota” odbyła się 26 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym Księży Pallotynów w Otwocku. Film ten promuje przyjazd do Polski tego niezwykłego artysty – misjonarza, byłego hippisa. Talbot przyjedzie do Polski w listopadzie i weźmie udział w czuwaniu modlitewnym w Otwocku w dniach 12 i 13 listopada. W trakcie czuwania da koncert swoich pieśni a wcześniej poprowadzi warsztaty poświęcone muzyce uwielbienia.

„Przesłanie Johna Michaela Talbota” to dwudziestotrzyminutowy zapis fragmentów tegorocznego koncertu artysty zarejestrowanego w Dallas w Stanach Zjednoczonych. W filmie Talbot opowiada o swoim nawróceniu na katolicyzm i śpiewa swoje najbardziej znane przeboje. Między innymi Holy is His Name (Święte jest imię Jego), Come worship the Lord (Przyjdźcie, uwielbiajmy Pana) i I Am the Bread of Life (Jestem Chlebem Życia).

John Michael Talbot jest nawróconym hippisem, który w latach sześćdziesiątych jako muzyk Mason Profit koncertował razem z takimi zespołami i muzykami jak Pink Floyd i Janis Joplin. Po niezwykłym nawróceniu zaczął wieść żywot pustelnika na wzór świętego Franciszka – sprzedał wszystko co miał, ze starych kocy uszył sobie habit i zamieszkał w małej drewnianej chacie u podnóża gór Ozark w stanie Arkansas w USA. Od tamtej pory komponuje i gra pieśni na chwałę Bożą.

We właśnie opublikowanym w Polsce filmie opowiada między innymi o tym jak modlić się śpiewem i jak słuchać muzyki medytacyjnej: -Musicie nauczyć się słuchać nie tylko nut, lecz także przerw między nutami. Tam mieszka Duch Boży. Spróbujcie słyszeć nie tylko tekst pieśni, ale też ciszę między słowami. Wówczas pojawi się przemiana. Potem zaczynamy słyszeć słowo Boże w każdej ciszy. Zmienia się życie. Już nigdy nie usłyszycie niczego tak samo – naucza Talbot w filmie.

„Przesłanie Johna Michaela Talbota” na język polski przetłumaczyła Maria Kantor. Film został wydany na płytach DVD i może być doskonałym narzędziem ewangelizacyjnym i pomocą duszpasterską podczas różnego rodzaju rekolekcji i katechizacji. Wersję opatrzoną napisami można też od 26 sierpnia oglądać na stronie www.jmtalbot.pl Tam też można uzyskać więcej informacji o wizycie Talbota w Polsce i zapisać się na spotkanie.
mn / Otwock
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-18 13:18 Abp Hoser: bez chrześcijańskiej Europy i Polski zginiemy

Bez chrześcijańskiej Europy i Polski zginiemy - podkreślił abp Henryk Hoser podczas Mszy św. polowej przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Uroczystościami 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Hallerowskiej zakończyły się tam wczoraj obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej na terenie diecezji warszawsko-praskiej.

W homilii wikariusz generalny Wojska Polskiego ks. płk Sławomir Żarski zwrócił uwagę, że pokolenie idące do walki w 1920 roku doskonale wiedziało czego chce od nich Bóg i Ojczyzna. „Oni dobrze rozumieli Słowo Boże, nakaz sumienia, ale również dobrze wiedzieli z kim walczą” – podkreślił ksiądz pułkownik. Zaznaczył jednocześnie, że „wojna z bolszewikami to nie tylko krwawa walka o polską ziemię, to była krwawa walka o ducha Polaków, krwawa walka o wolność od grzechu bezbożnictwa”.

Ks. płk Żarski mówił, że nie wystarczy dziś jedynie pamiętać o wydarzeniach sprzed 90 lat. - Potrzeba nam bohaterów na miarę ks. Skorupki i gen. Hallera, abyśmy mogli ten Cud nad Wisłą utrwalać - powiedział.

Od naszej wierności zależy przyszłość Europy - zaznaczył na zakończenie uroczystej Eucharystii abp Hoser - „Jesteśmy posłani na tę samą bitwę, by bronić chrześcijańskiej Europy i Polski, bez niej zginiemy”. – mówił biskup warszawsko-praski. Zachęcał jednocześnie, aby tę walkę zawierzyć Maryi. „Niech nasza Hetmanka, której w wyrazie wdzięczności gen. Haller zwrócił ryngraf, będzie naszą zbroją, naszą ochroną i naszą przewodniczką”- apelował.

Po Mszy św. odbył się apel poległych, a przed „Pomnikiem Niepodległości” złożono wieńce.

Hołd poległym w wojnie 1920 roku oddali wczoraj wspólnie przedstawiciele władz kościelnych , państwowych, samorządowych wraz ze służbami mundurowymi i całą społecznością Mińska Mazowieckiego.
mag / Mińsk Mazowiecki
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-16 17:04 Warszawa: pielgrzymka Pomocników Maryi już w drodze

Jesteście misjonarzami. Idźcie na cały świat, aż po krańce ziemi, aby głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa – takimi słowami abp Henryk Hoser pożegnał 16 sierpnia 27. Praską Pielgrzymkę Pieszą Pomocników Maryi Matki Kościoła.

Podczas Mszy św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku abp Hoser podkreślił, że „radykalizm ewangeliczny jest drogą do świętości, czyli najbardziej podstawowego powołania każdego człowieka”. - Znakami progowymi są na niej przykazania, a pokarmem Słowo Boże i Eucharystia – mówił hierarcha.

Abp Hoser zapraszał także pielgrzymów, aby czerpiąc z Eucharystii, „największego skarbu zostawionego ludzkości”, odkrywali Boże dary w swoim osobistym życiu. „My często tych darów nie dostrzegamy i nie dziękujemy” – zauważył. „Uważamy, że dobro, które często nasi najbliżsi nam świadczą, jest normalne, że to jest ich obowiązek, że za to nie trzeba dziękować” – kontynuował hierarcha.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej prosił także pątników, aby modlili się o jedność: tę społeczną i tę wewnętrzną, zaznaczając, że jej źródłem i gwarantem jest Bóg. „Gdy jesteśmy wewnętrznie rozdarci, nigdy pokoju wokół nas nie zbudujemy” – podkreślił. Przestrzegał także przed stawaniem się źródłem konfliktów, rozbicia i rozdźwięku. „Niech przekazywanie pokoju będzie naszą stałą życiową postawą” - apelował - „abyśmy nigdy nikogo nie zdradzali i zawsze okazywali się wierni Bogu i drugiemu człowiekowi”.

Praska Pielgrzymka piesza jest najstarszą pielgrzymką wyruszającą z Warszawy do Częstochowy. Po raz pierwszy wyszła w 1657 roku. - Wznowiona w 1984 roku po 67 latach przerwy, idzie zupełnie inną trasą, niż pozostałe pielgrzymki wychodzące ze stolicy – podkreśla jej wieloletni przewodnik ks. Józef Buchajewicz. Trasa praskiej pielgrzymki pieszej przebiega zgodnie z jej starym pątniczym szlakiem od kościoła do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-16 10:12 Abp Nycz: obowiązkiem chrześcijanina jest szanować poległych żołnierzy każdej ze stron

Obowiązkiem chrześcijanina jest szanować wszystkich, którzy giną w wojnie, niezależnie od strony, po której walczy - podkreślał abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. 15 sierpnia w Radzyminie. Metropolita warszawski przewodniczył uroczystościom na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku z okazji 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Arcybiskup podkreślał, że choć Bitwa nazywana jest Cudem nad Wisła, nie wolno umniejszać wkładu tych, którzy swoim geniuszem przyczynili się do zwycięstwa w 1920 roku. - „Nie jest to ważne, czy chodzi o człowieka, któremu na imię Piłsudski, czy też chodzi o innych wielkich w naszej historii. Jeżeli mają swoje zasługi, trzeba je mocno i wyraźnie artykułować”- powiedział.

Metropolita warszawski zaznaczył, że wojna 1920 roku była całkowicie usprawiedliwiona.- „Broniliśmy się przed czymś, co było przeciw wolności i godności człowieka. Mieliśmy takie prawo i taki obowiązek" – mówił abp Nycz, dodając, że w przypadku wielu współczesnych wojen trudno jednoznacznie powiedzieć czy to wojna usprawiedliwiona.

Arcybiskup podkreślał, że obowiązkiem chrześcijanina jest szacunek dla żołnierzy, którzy giną podczas wojny, niezależnie od tego, po której stronie walczą. Zwrócił uwagę, że żołnierz nie może odmówić wykonania rozkazu. - Poległy żołnierz ma prawo do szacunku, do pochówku. Kto mu tego odmawia, nie jest godnym do końca nazywać siebie chrześcijaninem – podkreślił metropolita warszawski. Jednocześnie zaznaczył, że nie wolno stawiać znaku równości między tymi, którzy zginęli jako agresorzy i tymi którzy bronili ojczyzny, bo to mogłoby doprowadzić do sytuacji, że następne pokolenia nie będą wiedzieć, kto był winnym, a kto był ofiarą.

Po uroczystej Mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie, w strugach deszczu odbył się Apel Poległych i złożono wieńce.

We wtorek uroczystości zwieńczające tegoroczne obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w Mińsku Mazowieckim.
mag / Radzymin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-14 19:36 Obchody 90. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ossowie (opis)

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prymas-senior kard. Józef Glemp, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser i prezydent RP Bronisław Komorowski wzięli udział 14 sierpnia w obchodach 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, w podwarszawskim Ossowie. To tam, na Polach Ossowskich 14 sierpnia 1920 roku zginął ks. Ignacy Skorupka. Dziś prezydent odznaczył kapłana pośmiertnie orderem Orła Białego.

Mszę św. - której przewodniczył Prymas Polski - sprawowano przy kaplicy polowej. Archidiecezję warszawską reprezentował kanclerz kurii ks. prałat Grzegorz Kalwarczyk.

Homilię wygłosił abp Kowalczyk. Zaapelował w niej m.in. o zakończenie sporu o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, nazywając go kompromitującą wojną językową. Podkreślał, że Polska powinna być naszym najwyższym dobrem i od tego jak potraktujemy dziś nasz patriotyczny obowiązek zależy przyszłość kraju. Zaapelował do polityków, by nie uważali się za natchnionych nauczycieli narodu, lecz troszczyli się o wspólne dobro. Nawiązując do bieżących wydarzeń wskazywał, że patrzy na nas świat, który nie zrozumie naszego postępowania, bo ono nijak się ma do wartości chrześcijańskich. - Mogą postrzegać nas jako tych, którzy stracili głowę i bawią się szabelką - powiedział.

Odnosząc się do 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej, Prymas Polski przypomniał treść listu polskiego Episkopatu na 50. rocznicę "Cudu nad Wisłą", którego wówczas władze komunistyczne nie pozwoliły upublicznić, był to bowiem czas zacierania pamięci o zwycięskiej bitwie. Przytoczył także słowa Jana Pawła II, który w 1999 roku przed katedrą warszawsko-praską mówił o żywej pamięci o Bitwie Warszawskiej. „Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą” – powiedział wówczas papież.

- Zwycięstwo odniesione na tej ziemi oceniane jest przez historyków za jedną z 18 bitew decydujących o losach świata – przypomniał prymas Kowalczyk. - Od początku czyli o 1921 roku, w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki i na cmentarzu poległych żołnierzy, często młodych chłopców, odbywały się uroczystości dziękczynne. W 1921 roku postawiono pomnik, na którym widnieje napis: „Siedemkroć odpieraliśmy hordy bolszewickie, aż wróg odstąpił”.

Abp Kowalczyk podkreślał też rolę kapłanów z parafii św. Trójcy w Kobyłce oraz młodzieży, dzięki którym nie udało się zatrzeć śladów Cudu nad Wisłą. Przytoczył też treść zapisków kard. Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia 14 sierpnia 1970 roku dziękował Bogu za zwycięstwo Polaków, które zatrzymało bolszewicką ekspansję na Zachód. „Polska zawsze broniła ‘interesów Europy’ – pod Legnicą, pod Grunwaldem, Pod Pskowem, pod Chocimiem, pod Wiedniem – nad Wisłą. broniła europy i Kościół. Wychodziła z tych walk, jak Łazarz, w łachmanach, ale Europa żyła dalej.” – pisał kard. Wyszyński.

Prymas Kowalczyk przypomniał historyczne fakty związane z Bitwą Warszawską, apele biskupów polskich do papieża oraz biskupów innych państw o modlitwę w intencji walczących Polaków, powszechną ogólnopolską krucjatę modlitewna w intencji Ojczyzny.

Arcybiskup zwracał uwagę na rolę, jaką spełnili i spełniają kapłani w przeszłości i najnowszej historii, których "dziś tak często się lekceważy, jeżeli nawet nie poniża". Jako przykłady przywołał św. Maksymiliana Marie Kolbego, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Apelował też o modlitwę za "Ojczyznę i Naród polski, do którego przynależymy i za który jesteśmy odpowiedzialni".

Prezydent Komorowski podczas Mszy św. odznaczył pośmiertnie ks. Skorupkę orderem Orła Białego. Odznaczenie odebrali przedstawiciele rodziny kapłana.

Wcześniej na Polach Ossowskich odtworzono Bitwę Warszawską, a przy krzyżu upamiętniającym miejsce śmierci kapłana, hierarchowie, przedstawiciele władz państwowych, zaproszeni goście i wierni odmówili modlitwę. Prezydent Komorowski złożył wieniec.

O godz. 21.00 przy krzyżu tym odbędzie się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
im, mag / Ossów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-14 17:29 Obchody 90. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ossowie

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prymas-senior kard. Józef Glemp, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser i prezydent RP Bronisław Komorowski biorą udział 14 sierpnia w obchodach 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, w podwarszawskim Ossowie. To tam, na Polach Ossowskich 14 sierpnia 1920 roku zginął ks. Ignacy Skorupka.

Archidiecezję warszawską reprezentuje kanclerz kurii ks. prałat Grzegorz Kalwarczyk. Przy kaplicy polowej rozpoczęła się Msza św.

Wcześniej na Polach Ossowskich odtworzono Bitwę Warszawską, a przy krzyżu upamiętniającym miejsce śmierci kapłana, hierarchowie, przedstawiciele władz państwowych, zaproszeni goście i wierni odmówili modlitwę. O godz. 21.00 przy krzyżu tym odbędzie się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Bitwa Warszawska, zwana również "Cudem nad Wisłą", stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Odniesione w niej zwycięstwo przesądziło o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska uważana jest przez historyków za jedną z najważniejszych bitew w dziejach naszego kontynentu.

Na rozkaz Lenina, który dążył do przerzucenia rewolucji komunistycznej na zachód i południe Europy, Armia Czerwona od końca 1918 r. zaczęła zajmować obszary kresowe, opuszczane przez niemieckie Wojska na Wschodzie ( Ober-Ost). Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku 800-tysięczna armia gen. Michała Tuchaczewskiego przełamała polską linię obrony na Bugu i Narwi, po czym ruszyła na Warszawę.

Najcięższe boje bolszewików z wojskami polskimi dowodzonymi przez Józefa Piłsudskiego toczono pod Radzyminem, Modlinem i nad Wkrą. 16 sierpnia 1920 roku wojska polskie przeszły do przeciwuderzenia uwieńczonego rozgromieniem i odwrotem wojsk Tuchaczewskiego nad Niemen, gdzie w drugiej połowie września zostały ostatecznie rozbite. Działania zbrojne ustały 18 października 1920 r., a traktat pokojowy podpisano 18 marca 1921 r. w Rydze.

Szczególny szacunek polskiego społeczeństwa zyskał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. Podczas gdy członkowie korpusu dyplomatycznego, przerażeni widmem polskiej przegranej w popłochu opuszczali stolicę, on pozostał; co więcej odwiedzał żołnierzy w okopach na przedpolu stolicy i rannych w szpitalach. Na tle postawy społeczności międzynarodowej, niechętnej Polsce, korzystnie odbijała się postawa episkopatów m.in. Włoch, Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych, które w wydanych oświadczeniach stwierdzały, że klęska Polski oznaczać będzie koniec chrześcijaństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednym z bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. był ks. Ignacy Skorupka, kapelan 236. ochotniczego Pułku Legii Akademickiej, którym dowodził ppor. Stanisław Matarewicz. 14 sierpnia młodzi żołnierze, głównie uczniowie i studenci, podjęli rozpaczliwą walkę z liczniejszymi i zaprawionymi w bojach oddziałami Armii Czerwonej pod Ossowem. W czasie kolejnego ataku padł trafiony w czoło sowiecką kulą kapłan, który w chwili śmierci miał 27 lat. Ciało ks. Skorupki przewieziono do Warszawy i 16 sierpnia umieszczono w kościele garnizonowym. Naczelny Wódz Józef Piłsudski nadał młodemu kapelanowi krzyż Virtuti Militari i mianował go pośmiertnie majorem Wojska Polskiego. Grób ks. Skorupki znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim.
im, mag / Ossów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-14 11:55 Abp Hoser: bez zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie byłoby wolnej Polski

Gdyby nie cud zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, nie żylibyśmy dziś w wolnej Polsce - podkreślił abp Henryk Hoser. Ordynariusz warszawsko-praski modlił się 13 sierpnia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika za poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

W homilii podczas Mszy św. abp Hoser przypomniał, że w 1920 roku „wszystkie ludzkie kalkulacje wróżyły klęskę Polski”. Składała się na to zarówno sytuacja zewnętrzna jak i wewnętrzna. „Armia Czerwona była potężniejsza, osamotnienie polityczne polski i słaba pomoc militarna nie wróżyły zwycięstwa. Również sytuacja wewnętrzna kraju nie zapowiadała sukcesu. Trwające w czerwcu 1920 skłócenie narodu, wzajemne oskarżenia nie wróżyły udanej mobilizacji” - tłumaczył hierarcha.

Jednak w ciągu lipca 1920 roku nastąpił przełom, „wszystkie stronnictwa wszystkie partie, odłamy i środowiska zaczęły mówić jednym głosem, wzywały do powszechnej mobilizacji – kontynuował abp Hoser.

Abp Hoser przypomniał, że obok starć zbrojnych, szedł także front walki duchowej. W całym kraju trwała wielka nowenna przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze polscy biskupi zawierzyli kraj Najświętszemu Sercu Jezusa i ponownie obrali Matkę Bożą Królową Polski, odnawiając śluby króla Jana Kazimierza.

Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa nowej wojny w Europie, również papież Benedykt XV zaapelował do całego Kościoła o modlitwę w intencji naszego kraju – przypomniał abp Hoser. – Nie tylko więc miłość dla Polski, ale Europy całej każe nam pragnąć połączenia się z nami wszystkich wiernych w błaganiu Najwyższego, aby za orędownictwem Najświętszej Dziewicy, Opiekunki Polski, zechciał oszczędzić narodowi polskiemu tej ostatecznej klęski, oraz by raczył odwrócić tę nową plagę od wycieńczonej prze upływ krwi Europy”- przypomniał abp Hoser.

- Tak wiec nie dziwi fakt, że zwycięstwo Polaków było cudem” - podkreślił hierarcha. Zwrócił także uwagę, że „cudem było już samo odzyskanie przez Polskę dwa lata wcześniej niepodległości, "tym bardziej, że nikomu nie zależało, aby Polska istniała”. Podobnie sytuacja wyglądała w 1920 roku. Gdyby nie ten cud, nie żylibyśmy dziś w wolnej Polsce i nie bylibyśmy w takich warunkach, zgromadzeni na tej Mszy św. - podkreślił abp Hoser.

"Aby nie stracić tak ciężko zdobytej wolności", abp Hoser zaapelował wczoraj do Polaków o "taką samą jedność społeczną, jak przed 90. laty".

Wczorajsze uroczystości w katedrze warszawsko-praskiej uświetnił koncert „Rycerstwo Orła Białego” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się dziś w Ossowie.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-14 10:16 Radzymińskie obchody 90. rocznicy "Cudu nad Wisłą" (zapowiedź)

W tym roku mija 90 lat od Bitwy Warszawskiej. Bogate obchody zaplanowały władze Radzymina i tamtejsza parafia p.w. Przemienienia Pańskiego. Honorowy patronat objął abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Od 7 sierpnia w Radzyminie rozpocznie się seria imprez rozrywkowo-kulturalno-sportowych towarzyszących obchodom 90. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Przygotowano przesłuchania do VIII Mazowieckiego Konkursu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej oraz VII Krajowego Konkursu Zespołów Rodzinnych Muzyki Myśliwskiej. Dzień później w Kolegiacie Radzymińskiej odprawiona zostanie Msza Hubertowska dla uczestników Mazowieckiego Konkursu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, a wieczorem będzie miał miejsce finał tego konkursu.

Wieczorem 13 sierpnia odbędzie się Koncert Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Cracovia” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka w Kolegiacie Radzymińskiej. Ponadto w miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie ma zostać otwarta wystawa filatelistyczna, pod tytułem: „90. rocznica Cudu nad Wisłą – Radzymin 1920”. Wystawa została objęta honorowym patronatem Pana Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Największe atrakcje zaplanowano na niedzielę, 15 sierpnia. Tego dnia mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w XX Jubileuszowych Zawodach Gołębiarskich „Cud nad Wisłą”. Zawody rozpocznie start 5000 gołębi pocztowych ze stadionu RKS „Mazur”. W Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie przygotowano program artystyczny dla dzieci pt. „Legionowe abecadło”, podczas którego zaprezentowane zostaną wojskowe piosenki konkursy oraz zabawy i gry.

„Najważniejszym punktem obchodów 90. rocznicy „Cudu nad Wisłą” będzie Msza Święta o godz. 17.00 i Apel Poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. Zaproszono na te uroczystości polityków, w tym byłych prezydentów RP oraz prezydenta elekta, wojskowych, ludzi sztuki, a także mieszkańców Radzymina” – mówi ks. prałat Stanisław Kuć, proboszcz parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

Pierwszy raz w historii miasta odbędzie się rekonstrukcja historyczna Bitwy o Radzymin o godz. 11.00. Ważnym elementem rocznicowym będzie także Apel Poległych przy pomniku Żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Po Apelu Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu przygotował VII Galę Operetkowo-Operową na Mazowszu.

Radzymiński Klub Sportowy Mazur przygotował serię zawodów sportowych w dniu uroczystości. Mieszkańcy i goście Radzymina będą mogli wziąć udział m.in. w: Międzynarodowym Półmaratonie Ulicznym „Cud nad Wisłą”, który rozpoczynać się będzie w Ossowie, natomiast meta znajdować się będzie w Radzyminie.

Dla dzieci przygotowano wyścig rowerowy na terenie Radzymińskiego Klubu Sportowego „Mazur”. Celem wyścigu jest uczczenie pamięci bohaterów zwycięskiej Bitwy pod Radzyminem w 1920 r. a także popularyzacja kolarstwa wśród dzieci.

Po raz dziewiąty będzie miał miejsce Zlot Motocyklowy „MotoCud”. Uczestnicy zlotu wyruszą z Placu Tadeusza Kościuszki w Radzyminie w kierunku Wyszkowa, śladami walk z bolszewikami z sierpnia 1920 roku. Kolumnę motorów poprowadzi Witold Michalczuk wraz ze znanym prezenterem telewizyjnym Kevinem Aistonem.

Ponadto zorganizowano także wiele koncertów, m.in. koncerty kapeli z Lwowa „Lwowska Fala”, zespołu „ŁZY” z Anią Wyszkoni, zespołu „Piotr Miks i Zielono-Czarni”. Obchody zakończą się pokazem sztucznych ogni.

Bitwa Warszawska, nazywana także „Cudem nad Wisłą”, miała miejsce w dniach 12-15 sierpnia 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej. Została uznana za jedną z przełomowych bitew w historii świata, ponieważ zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i zapobiegła rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej w Europie.
ao / Radzymin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-14 10:12 Ossów: dziś obchody 90. rocznicy Cudu nad Wisłą

W tym roku mija 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. Bogaty program obchodów przygotowano w podwarszawskim Ossowie, gdzie zginął ks. Ignacy Skorupka. Główne uroczystości rozpoczną się 14 sierpnia o godz. 13.00 rekonstrukcją Bitwy Warszawskiej na Polach Ossowskich. Co roku ogląda ją od 10 do 15 tys. widzów.

O godz. 16.00 przy krzyżu upamiętniającym miejsce śmierci ks. Skorupki biskupi, przedstawiciele władz państwowych, zaproszeni goście i wierni odmówią modlitwę a następnie w procesji przejdą do kaplicy, przed która o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. polowa. Eucharystii przewodniczyć ma Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, do koncelebry zaproszeni są wszyscy biskupi archidiecezji warszawskiej.

Na uroczystości przybędzie prezydent RP Bronisław Komorowski, i najprawdopodobniej odznaczy ks. majora Ignacego Skorupkę pośmiertnie orderem Orła Białego. Biskupi poświęcą 96 dębów, posadzonych w pobliżu kaplicy ku upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tablicę. Abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej odznaczy osoby zasłużone dla krzewienia pamięci o Cudzie nad Wisłą Orderem ks. mjr. Ignacego Skorupki. O godz. 21.00 przy krzyżu śmierci ks. Skorupki odbędzie się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

15 sierpnia w kaplicy w Ossowie sprawowana będzie Msza św. o godz. 11.00 , a po niej na Polach Ossowskich trwać będą zawody kawaleryjskie.

Bitwa Warszawska, zwana również "Cudem nad Wisłą" stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Odniesione w niej zwycięstwo zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska uważana jest przez historyków za jedną z najważniejszych bitew w historii Europy.

Na rozkaz Lenina, który dążył do przerzucenia rewolucji komunistycznej na zachód i południe Europy, Armia Czerwona od końca 1918 r. zaczęła zajmować obszary kresowe opuszczane przez niemieckie Wojska na Wschodzie ( Ober-Ost). Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku 800-tysięczna armia gen. Michała Tuchaczewskiego przełamała polską linię obrony na Bugu oraz Narwi i ruszyła na Warszawę.

Najcięższe boje bolszewików z wojskami polskimi dowodzonymi przez Józefa Piłsudskiego toczono pod Radzyminem oraz Modlinem i nad Wkrą. 16 sierpnia 1920 roku wojska polskie przeszły do przeciwuderzenia uwieńczonego pogromem i odwrotem wojsk Tuchaczewskiego nad Niemen, gdzie w drugiej połowie września zostały ostatecznie pobite. Działania zbrojne ustały 18 października 1920 r., a traktat pokojowy podpisano 18 marca 1921 r. w Rydze.

Szczególny szacunek polskiego społeczeństwa zyskał nuncjusz apostolski w Polsce Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Kiedy przedstawiciele korpusu dyplomatycznego przerażeni widmem polskiej przegranej w popłochu opuszczali stolicę, on został; co więcej odwiedzał żołnierzy w okopach na przedpolu stolicy i rannych w szpitalach. Na tle niechętnej postawy społeczności międzynarodowej dla pomocy Polsce wyraźnie odbijała się postawa Episkopatów m.in. Włoch, Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych, które w wydanych oświadczeniach stwierdzały, że klęska Polski oznaczać będzie koniec chrześcijaństwa w Europie środkowo-wschodniej.

Jednym z bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. był ks. Ignacy Skorupka, kapelan 236. ochotniczego Pułku Legii Akademickiej, którym dowodził ppor. Stanisław Matarewicz. 14 sierpnia młodzi żołnierze, głównie uczniowie i studenci podjęli rozpaczliwą walkę z liczniejszymi i zaprawionymi w bojach oddziałami Armii Czerwonej pod Ossowem. W czasie kolejnego ataku padł trafiony w czoło sowiecką kulą ks. Skorupka. W momencie śmierci miał 27 lat. Ciało ks. Skorupki przewieziono do Warszawy i 16 sierpnia umieszczono w kościele garnizonowym. Naczelny Wódz Józef Piłsudski nadał ks. Skorupce krzyż Virtuti Militari i mianował go pośmiertnie majorem Wojska Polskiego. Grób ks. Skorupki znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim.
im / Ossów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-13 09:50 Obchody 90. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ossowie (zapowiedź)

W tym roku mija 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. Bogaty program obchodów przygotowano w podwarszawskim Ossowie, gdzie zginął ks. Ignacy Skorupka. Główne uroczystości rozpoczną się 14 sierpnia o godz. 13.00 rekonstrukcją Bitwy Warszawskiej na Polach Ossowskich. Co roku ogląda ją od 10 do 15 tys. widzów.

O godz. 16.00 przy krzyżu upamiętniającym miejsce śmierci ks. Skorupki biskupi, przedstawiciele władz państwowych, zaproszeni goście i wierni odmówią modlitwę a następnie w procesji przejdą do kaplicy, przed która o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. polowa. Eucharystii przewodniczyć ma Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, do koncelebry zaproszeni są wszyscy biskupi archidiecezji warszawskiej.

Na uroczystości przybędzie prezydent RP Bronisław Komorowski, i najprawdopodobniej odznaczy ks. majora Ignacego Skorupkę pośmiertnie orderem Orła Białego. Biskupi poświęcą 96 dębów, posadzonych w pobliżu kaplicy ku upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tablicę. Abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej odznaczy osoby zasłużone dla krzewienia pamięci o Cudzie nad Wisłą Orderem ks. mjr. Ignacego Skorupki. O godz. 21.00 przy krzyżu śmierci ks. Skorupki odbędzie się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

15 sierpnia w kaplicy w Ossowie sprawowana będzie Msza św. o godz. 11.00 , a po niej na Polach Ossowskich trwać będą zawody kawaleryjskie.

Bitwa Warszawska, zwana również "Cudem nad Wisłą" stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Odniesione w niej zwycięstwo zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska uważana jest przez historyków za jedną z najważniejszych bitew w historii Europy.

Na rozkaz Lenina, który dążył do przerzucenia rewolucji komunistycznej na zachód i południe Europy, Armia Czerwona od końca 1918 r. zaczęła zajmować obszary kresowe opuszczane przez niemieckie Wojska na Wschodzie ( Ober-Ost). Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku 800-tysięczna armia gen. Michała Tuchaczewskiego przełamała polską linię obrony na Bugu oraz Narwi i ruszyła na Warszawę.

Najcięższe boje bolszewików z wojskami polskimi dowodzonymi przez Józefa Piłsudskiego toczono pod Radzyminem oraz Modlinem i nad Wkrą. 16 sierpnia 1920 roku wojska polskie przeszły do przeciwuderzenia uwieńczonego pogromem i odwrotem wojsk Tuchaczewskiego nad Niemen, gdzie w drugiej połowie września zostały ostatecznie pobite. Działania zbrojne ustały 18 października 1920 r., a traktat pokojowy podpisano 18 marca 1921 r. w Rydze.

Szczególny szacunek polskiego społeczeństwa zyskał nuncjusz apostolski w Polsce Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Kiedy przedstawiciele korpusu dyplomatycznego przerażeni widmem polskiej przegranej w popłochu opuszczali stolicę, on został; co więcej odwiedzał żołnierzy w okopach na przedpolu stolicy i rannych w szpitalach. Na tle niechętnej postawy społeczności międzynarodowej dla pomocy Polsce wyraźnie odbijała się postawa Episkopatów m.in. Włoch, Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych, które w wydanych oświadczeniach stwierdzały, że klęska Polski oznaczać będzie koniec chrześcijaństwa w Europie środkowo-wschodniej.

Jednym z bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. był ks. Ignacy Skorupka, kapelan 236. ochotniczego Pułku Legii Akademickiej, którym dowodził ppor. Stanisław Matarewicz. 14 sierpnia młodzi żołnierze, głównie uczniowie i studenci podjęli rozpaczliwą walkę z liczniejszymi i zaprawionymi w bojach oddziałami Armii Czerwonej pod Ossowem. W czasie kolejnego ataku padł trafiony w czoło sowiecką kulą ks. Skorupka. W momencie śmierci miał 27 lat. Ciało ks. Skorupki przewieziono do Warszawy i 16 sierpnia umieszczono w kościele garnizonowym. Naczelny Wódz Józef Piłsudski nadał ks. Skorupce krzyż Virtuti Militari i mianował go pośmiertnie majorem Wojska Polskiego. Grób ks. Skorupki znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim.
im / Ossów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-09 12:36 Abp Hoser konsekrował kaplicę klasztoru karmelitanek bosych w Nowych Osinach

Abp Henryk Hoser konsekrował kaplicę sióstr karmelitanek bosych w Nowych Osinach koło Mińska Mazowieckiego. Jest to jedyny klasztor klauzurowy w diecezji warszawsko-praskiej. Od 10 lat żyjące tam w odosobnieniu siostry prowadząc surowe, ascetyczne życie służą Kościołowi swoją modlitwą.

Uroczystość miała miejsce 7 sierpnia. W homilii abp Hoser nawiązując do postaci i misji biblijnego Eliasza mówił o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą współczesne bałwochwalstwo. Ubolewał nad niezwykłym rozwojem wróżbiarstwa i czarnej magii. - Dzisiejsze społeczeństwo wydaje miliardy na przepowiednie, astrologie i inne magiczne działania, które zasłaniają prawdę o Bogu i człowieku, sprowadzając na błędne drogi - powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Wobec rozpowszechniania się we współczesnym świecie takich postaw, arcybiskup podkreślił znaczenie i aktualności charyzmatu karmelitańskiego, mówiąc, że "modlitwa apostolska za cały świat znajduje się w najgłębszym nurcie tradycji karmelitańskiej".

Na modlitwie siostry karmelitanki spędzają ponad 7 godzin dziennie. Ich kaplica oddzielona od kościoła jedynie czarną kratą – ma przypominać, że "powinna istnieć jedność pomiędzy naszym życiem zewnętrznym, a życiem wewnętrznym – mówił abp Hoser, dodając, że chrześcijanin nie powinien ograniczać modlitwy do udziału w liturgii. - Nasza praktyka religijna musi znaleźć swoje odbicie w naszym codziennym życiu, w ciągu całego tygodnia, kiedy to co tu usłyszymy, co tu zobaczymy będzie pogłębione i stanie się naszą rzeczywistością wewnętrzną" - kontynuował abp Hoser.

Projekt klasztoru i kościoła klasztornego w stylu nawiązuje do tradycji romańskiej. Nie zabrakło w nim także elementów podkreślających współczesność budowli.
mag / Nowe Osiny
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-08 14:41 Diecezja warszawsko-praska otworzyła Fundusz św. Faustyny

Zbiórka na Fundusz Świętej Faustyny przeprowadzana jest dzisiaj w kościołach diecezji warszawsko-praskiej. Diecezja ta nabyła w zeszłym roku znajdujący się na jej terenie dom w Ostrówku, gdzie przed wstąpieniem do zakonu mieszkała św. s. Faustyna Kowalska. Pozyskane na ten specjalny fundusz środki zostaną przeznaczone na konserwację tego domu. Będzie to również nowe miejsce modlitwy, którym zaopiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założonego z jej inspiracji przez spowiednika Świętej, bł. ks. Michała Sopoćkę.

Św. Faustyna Kowalska mieszkała w Ostrówku przez rok. W lipcu 1924 roku, przed przyjęciem do nowicjatu, chcąc zarobić na skromną wyprawkę, została skierowana przez ks. Jakuba Dąbrowskiego, proboszcza parafii św. Jakuba w Warszawie, do pracy jako służąca w rodzinie Samuela i Aldony Lipszyców, mieszkających w Ostrówku, na terenie ówczesnej parafii Klembów. Przebywała tam do 1 sierpnia 1925 r.

Piętrowy drewniany budynek, w którym wówczas mieszkała, istnieje do dzisiaj, w formie i kształcie niezmienionym od 85 lat, ale wymaga obecnie fachowej konserwacji i przywrócenia wnętrza z czasów s. Faustyny.

„Przygotowanie terenu, budynku i miejsca, by godnie przyjmować pielgrzymów, wymaga dalszych nakładów finansowych i materiałowych, dlatego ofiara na tacę dzisiejszej niedzieli otwiera Fundusz Świętej Faustyny na wsparcie nowego miejsca modlitwy i ewangelizacji” – zapowiedział biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser w okolicznościowym liście.

Poinformował też, że bezpośrednią opiekę nad domem obejmą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

W Ostrówku pamięć o Helenie - św. Faustynie jest wciąż żywa. W miejscowym kościele są jej relikwie, jej obraz oraz pamiątkowa tablica. W pierwsze piątki miesiąca parafianie przychodzą na koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po Mszy św. jest krótkie nabożeństwo.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-05 14:31 Abp Hoser: najbardziej godnym miejscem dla krzyża jest serce człowieka

„Nie ma godniejszego miejsca dla Krzyża Chrystusowego, jak serce człowieka” - podkreślił abp Henryk Hoser podczas Eucharystii w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Uroczystą liturgią rozpoczęła się tam 27. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tubus” na Jasną Górę. W jej ramach już po raz czwarty podąża Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku pątnicy idą pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”.

W homilii ordynariusz warszawsko-praski mówił, że najważniejszą pielgrzymką jest życie, które prowadzi do spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Pątniczy szlak ma nam jedynie to uzmysłowić. - „Wówczas wszystkie zewnętrzne objawy naszej, wiary, nawet symbole będą tylko przypomnieniem, że w nas samych ma zamieszkać Bóg, a nasze serce ma być świątynią Trójcy Przenajświętszej”- zaznaczył abp Hoser. Podkreślił jednocześnie, że w tym sercu, powinien być obecny także krzyż, który każdy z nas dźwiga. - Nie ma godniejszego miejsca dla Krzyża Chrystusowego, jak serce człowieka” – mówił.

Odwołując się do dialogu Piotra Apostoła z Jezusem, biskup diecezji warszawsko-praskiej zwrócił uwagę, że - „często jesteśmy kuszeni by być uczniami Chrystusa bez wysiłku, tylko wówczas kiedy to jest przyjemne lub, gdy znajduje się uznanie w oczach innych”. Natomiast, jego zdaniem, powołaniem chrześcijanina jest podjęcie swojego krzyża wraz z Jezusem.

Odwołując się do słów św. Pawła przypomniał, że w swoim ciele mamy dopełniać udręk, których brakuje męce Chrystusa. - „To nie jest doloryzm, to nie jest fascynacja złem i cierpieniem. Przeciwnie, to jest podjęcie cierpienia, które i tak jest nieuniknione. Nie ma na świecie ludzi, którzy nie cierpią, ale trzeba wykorzystać tę ludzką kondycję do tego, by świat zbawić”- podsumował abp Hoser, podkreślając jednocześnie, że - „taka jest właściwa symbolika krzyża”.

Na pątniczy szlak wyszło z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ponad 400 osób. Biskup warszawsko-praski zachęcał pątników, aby obok własnych intencji zanieśli przed oblicze Czarnej Madonny sprawy Kościoła, który jest znakiem sprzeciwu we współczesnym świecie.

Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 14 sierpnia. Uroczyste wejście przewidziane jest przed godziną 13.00
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-08-04 14:38 Mińsk Mazowiecki: 90. rocznica „Cudu nad Wisłą” w duchu Misji Świętych

Uroczystości 90. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Mińsku Mazowieckim rozpocznie, 17 sierpnia, uroczysta Msza św. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. To ważne wydarzenie zbiega się z 10. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Wniebowziętej Hallerowej.

Najważniejszym punktem uroczystości będzie uroczysta Msza św., która rozpocznie się o godzinie 18:00 w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mińsku Mazowieckim. Będzie jej przewodniczył abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

- Termin 90. rocznicy „Cudu nad Wisłą” oraz 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Wniebowziętej Hallerowej są ze sobą ściśle związane. 17 sierpnia 1920 r. generał Haller przybył do naszej świątyni, aby podziękować Matce Bożej za zwycięstwo nad bolszewikami. Obraz ten określany jako Matka Boża Wniebowzięta po 1920 r. nazywano Matką Bożą Hallerowską” – tłumaczy ks. Dariusz Walicki, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Jak przypomina ksiądz proboszcz, to przed tym obrazem generał Haller modlił się, wraz ze swoimi żołnierzami, o zwycięstwo w bitwie. Wielu historyków określa dzień 17 sierpnia 1920 r. jako definitywne zakończenie Bitwy Warszawskiej.

W dniach od 7 do 15 sierpnia w parafii będą miały miejsce Misje Święte. Każdy dzień Misji będzie przeżywany pod odpowiednim hasłem, np. Bóg jest Miłością, Grzech człowieka i zbawienie w Jezusie Chrystusie, Wiara i nawrócenie. „Misje święte są tu duchowym etapem, który przygotowuje do rocznicowych uroczystości. Będą je prowadzić ojcowie redemptoryści: o. Witold Kawecki i o. Marek Kotyński” – mówi ks. Walicki.

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zorganizował w związku z tą uroczystością pokaz sprzętu wojskowego, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu ZHP. Będą także ustawione stanowiska Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego oraz Muzeum Ziemi Mińskiej z wydawnictwami.

O godzinie 21:00 w Amfiteatrze Miejskiego Domu Kultury odbędzie się koncert pt. „Znasz li ten kraj”, podczas którego soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej przedstawią pieśni i arie Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.

Uroczystości objął patronatem ks. Dariusz Walicki, proboszcz parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz pan Zbigniew Grzesiak, burmistrz miasta.
ao / Mińsk Mazowiecki
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 sierpnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-07-29 12:54 Warszawa: spotkanie z międzynarodowymi uczestnikami rekolekcji Ruchu Światło-Życie

Spotkanie z uczestnikami międzynarodowych rekolekcji Ruchu Światło-Życie w Polsce odbyło się 28 lipca w kaplicy kurialnej przy katedrze warszawsko-praskiej. Pomysłodawcą i organizatorem rekolekcji oazowych w języku angielskim, które odbędą się od 31 lipca do 16 sierpnia w Krościenku nad Dunajcem dla młodych katolików z Kenii, Pakistanu, Chin, Mołdawii i Indii jest Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie diecezji warszawsko-praskiej.

W ub. roku rekolekcje w Krościenku nad Dunajcem, gdzie mieści się Centrum Ruchu Światło-Życie, odbyła czteroosobowa grupa Chińczyków, którzy także w tym roku przyjechali do Polski kontynuować swoją formację. Goście z Państwa Środka odbędą drugi stopień rekolekcji, natomiast piętnastu innych młodych katolików będzie uczestniczyć w rekolekcjach pierwszego stopnia. “Ten czas będzie przebiegać według klasycznego schematu rekolekcji oazowych, zostawionego nam przez założyciela ruchu ks. Franciszka Blachnickiego" - podkreśla Marcin Skłodowski, odpowiedzialny za Diakonię Misyjną.

“Chcemy młodym katolikom z zagranicy przekazać pełnię naszego charyzmatu, czyli czym żyje Ruch Światło-Życie, aby mogli tym doświadczeniem dzielić się tam skąd pochodzą” - wyjaśnia Skłodowski. Liczy, że doświadczenie rekolekcji w Polsce może nawet zaowocować powstaniem wspólnot oazowych w Afryce i Azji.

Przygotowania do rekolekcji trwały od listopada ub. roku. Trzeba było m.in. przetłumaczyć na język angielski materiały formacyjne i pieśni religijne oraz nauczyć się grać melodie w nowej aranżacji.

W gronie uczestników znalazło się sześć osób z Kenii, sześciu Chińczyków, oraz po dwie osoby z Pakistanu i Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej, gdzie od wielu lat posługują członkowie Domowego Kościoła z Wrocławia, a ostatnio również moderatorzy z Ukrainy. W tej grupie znalazł się także jeden Słowak i dwie osoby z Polski. Przybędzie także ekipa animatorów, w której składzie znajdzie się 10 osób świeckich i kapłanów.

Wczoraj wszyscy uczestnicy zbliżających się rekolekcji zgromadzili się w Warszawie na wspólnej modlitwie. W kaplicy kurialnej przy katedrze św. Floriana nie zabrakło także innych członków ruchu Światło-Życie diecezji warszawsko-praskiej, którzy od początku wspierali Diakonię Misyjną w organizacji międzynarodowych rekolekcji.

Podczas Eucharystii homilię w języku polskim i angielskim wygłosił do oazowiczów ks. Konrad Hasior.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-07-27 15:05 Radzymińskie obchody 90. rocznicy "Cudu nad Wisłą" (zapowiedź)

W tym roku mija 90 lat od Bitwy Warszawskiej. Bogate obchody zaplanowały władze Radzymina i tamtejsza parafia p.w. Przemienienia Pańskiego. Honorowy patronat objął abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Od 7 sierpnia w Radzyminie rozpocznie się seria imprez rozrywkowo-kulturalno-sportowych towarzyszących obchodom 90. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Przygotowano przesłuchania do VIII Mazowieckiego Konkursu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej oraz VII Krajowego Konkursu Zespołów Rodzinnych Muzyki Myśliwskiej. Dzień później w Kolegiacie Radzymińskiej odprawiona zostanie Msza Hubertowska dla uczestników Mazowieckiego Konkursu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, a wieczorem będzie miał miejsce finał tego konkursu.

Wieczorem 13 sierpnia odbędzie się Koncert Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Cracovia” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka w Kolegiacie Radzymińskiej. Ponadto w miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie ma zostać otwarta wystawa filatelistyczna, pod tytułem: „90. rocznica Cudu nad Wisłą – Radzymin 1920”. Wystawa została objęta honorowym patronatem Pana Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Największe atrakcje zaplanowano na niedzielę, 15 sierpnia. Tego dnia mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w XX Jubileuszowych Zawodach Gołębiarskich „Cud nad Wisłą”. Zawody rozpocznie start 5000 gołębi pocztowych ze stadionu RKS „Mazur”. W Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie przygotowano program artystyczny dla dzieci pt. „Legionowe abecadło”, podczas którego zaprezentowane zostaną wojskowe piosenki konkursy oraz zabawy i gry.

„Najważniejszym punktem obchodów 90. rocznicy „Cudu nad Wisłą” będzie Msza Święta o godz. 17.00 i Apel Poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. Zaproszono na te uroczystości polityków, w tym byłych prezydentów RP oraz prezydenta elekta, wojskowych, ludzi sztuki, a także mieszkańców Radzymina” – mówi ks. prałat Stanisław Kuć, proboszcz parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

Pierwszy raz w historii miasta odbędzie się rekonstrukcja historyczna Bitwy o Radzymin o godz. 11.00. Ważnym elementem rocznicowym będzie także Apel Poległych przy pomniku Żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Po Apelu Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu przygotował VII Galę Operetkowo-Operową na Mazowszu.

Radzymiński Klub Sportowy Mazur przygotował serię zawodów sportowych w dniu uroczystości. Mieszkańcy i goście Radzymina będą mogli wziąć udział m.in. w: Międzynarodowym Półmaratonie Ulicznym „Cud nad Wisłą”, który rozpoczynać się będzie w Ossowie, natomiast meta znajdować się będzie w Radzyminie.

Dla dzieci przygotowano wyścig rowerowy na terenie Radzymińskiego Klubu Sportowego „Mazur”. Celem wyścigu jest uczczenie pamięci bohaterów zwycięskiej Bitwy pod Radzyminem w 1920 r. a także popularyzacja kolarstwa wśród dzieci.

Po raz dziewiąty będzie miał miejsce Zlot Motocyklowy „MotoCud”. Uczestnicy zlotu wyruszą z Placu Tadeusza Kościuszki w Radzyminie w kierunku Wyszkowa, śladami walk z bolszewikami z sierpnia 1920 roku. Kolumnę motorów poprowadzi Witold Michalczuk wraz ze znanym prezenterem telewizyjnym Kevinem Aistonem.

Ponadto zorganizowano także wiele koncertów, m.in. koncerty kapeli z Lwowa „Lwowska Fala”, zespołu „ŁZY” z Anią Wyszkoni, zespołu „Piotr Miks i Zielono-Czarni”. Obchody zakończą się pokazem sztucznych ogni.

Bitwa Warszawska, nazywana także „Cudem nad Wisłą”, miała miejsce w dniach 12-15 sierpnia 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej. Została uznana za jedną z przełomowych bitew w historii świata, ponieważ zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i zapobiegła rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej w Europie.
ao / Radzymin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-07-26 14:20 Obchody 90. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ossowie (zapowiedź)

W tym roku mija 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. Bogaty program obchodów przygotowano w podwarszawskim Ossowie, gdzie zginął ks. Ignacy Skorupka.

Główne uroczystości rozpoczną się 14 sierpnia o godz. 13.00 rekonstrukcją Bitwy Warszawskiej na Polach Ossowskich. Co roku ogląda ją od 10 do 15 tys. widzów.

O godz. 16.00 przy krzyżu upamiętniającym miejsce śmierci ks. Skorupki biskupi, przedstawiciele władz państwowych, zaproszeni goście i wierni odmówią modlitwę a następnie w procesji przejdą do kaplicy, przed która o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. polowa. Eucharystii przewodniczyć ma Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, do koncelebry zaproszeni są wszyscy biskupi archidiecezji warszawskiej.

Jeśli na uroczystości przybędzie prezydent RP Bronisław Komorowski, najprawdopodobniej odznaczy ks. majora Ignacego Skorupkę pośmiertnie orderem Orła Białego. Biskupi poświęcą 96 dębów, posadzonych w pobliżu kaplicy ku upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tablicę. Abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej odznaczy osoby zasłużone dla krzewienia pamięci o Cudzie nad Wisłą Orderem ks. mjr. Ignacego Skorupki. O godz. 21.00 przy krzyżu śmierci ks. Skorupki odbędzie się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

15 sierpnia w kaplicy w Ossowie sprawowana będzie Msza św. o godz. 11.00 , a po niej na Polach Ossowskich trwać będa zawody kawaleryjskie.

Bitwa Warszawska, zwana również "Cudem nad Wisłą" stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Odniesione w niej zwycięstwo zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska uważana jest przez historyków za jedną z najważniejszych bitew w historii Europy.

Na rozkaz Lenina, który dążył do przerzucenia rewolucji komunistycznej na zachód i południe Europy, Armia Czerwona od końca 1918 r. zaczęła zajmować obszary kresowe opuszczane przez niemieckie Wojska na Wschodzie ( Ober-Ost). Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku 800-tysięczna armia gen. Michała Tuchaczewskiego przełamała polską linię obrony na Bugu oraz Narwi i ruszyła na Warszawę.

Najcięższe boje bolszewików z wojskami polskimi dowodzonymi przez Józefa Piłsudskiego toczono pod Radzyminem oraz Modlinem i nad Wkrą. 16 sierpnia 1920 roku wojska polskie przeszły do przeciwuderzenia uwieńczonego pogromem i odwrotem wojsk Tuchaczewskiego nad Niemen, gdzie w drugiej połowie września zostały ostatecznie pobite. Działania zbrojne ustały 18 października 1920 r., a traktat pokojowy podpisano 18 marca 1921 r. w Rydze.

Szczególny szacunek polskiego społeczeństwa zyskał nuncjusz apostolski w Polsce Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Kiedy przedstawiciele korpusu dyplomatycznego przerażeni widmem polskiej przegranej w popłochu opuszczali stolicę, on został; co więcej odwiedzał żołnierzy w okopach na przedpolu stolicy i rannych w szpitalach. Na tle niechętnej postawy społeczności międzynarodowej dla pomocy Polsce wyraźnie odbijała się postawa Episkopatów m.in. Włoch, Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych, które w wydanych oświadczeniach stwierdzały, że klęska Polski oznaczać będzie koniec chrześcijaństwa w Europie środkowo-wschodniej.

Jednym z bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. był ks. Ignacy Skorupka, kapelan 236. ochotniczego Pułku Legii Akademickiej, którym dowodził ppor. Stanisław Matarewicz. 14 sierpnia młodzi żołnierze, głównie uczniowie i studenci podjęli rozpaczliwą walkę z liczniejszymi i zaprawionymi w bojach oddziałami Armii Czerwonej pod Ossowem. W czasie kolejnego ataku padł trafiony w czoło sowiecką kulą ks. Skorupka. W momencie śmierci miał 27 lat. Ciało ks. Skorupki przewieziono do Warszawy i 16 sierpnia umieszczono w kościele garnizonowym. Naczelny Wódz Józef Piłsudski nadał ks. Skorupce krzyż Virtuti Militari i mianował go pośmiertnie majorem Wojska Polskiego. Grób ks. Skorupki znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim.
im / Ossów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-07-25 13:51 Finał akcji MIVA Polska we wspomnienie św. Krzysztofa

Zbiórka na rzecz środków transportu dla polskich misjonarzy, piknik i pobłogosławienie pojazdów – to program finału Tygodnia św. Krzysztofa. Warszawiacy obchodzili go 25 lipca, we wspomnienie patrona kierowców, w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na stołecznej Pradze. MIVA Polska, organizacja wspierająca misjonarzy, świętuje w tym roku 10. rocznicę powstania.

Świętowanie rozpoczęto od Mszy św. pod przewodnictwem ks. dr. Tomasza Atłasa, sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, koncelebrowanej przez księży misjonarzy. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Reprezentacyjna Orkiestra Policji oraz zespół afrykański Ricky Lion.

Homilię wygłosił ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. Przypomniał, że św. Krzysztof jest nie tylko patronem podróżujących i kierowców, ale również misjonarzy, którzy na wzór świętego niosą Jezusa światu. W 96 krajach, głównie Trzeciego Świata, pracuje obecnie 2100 misjonarzy i misjonarek z Polski. MIVA Polska od 10 lat zbiera pieniądze na zakup środków transportu dla nich. Temu celowi służy akcja „1 grosz za 1 km” – kierowcy chcący podziękować Bogu za bezpieczną jazdę, mogą wpłacać datki na rzecz MIVA. Ks. Kraśnik przypomniał też o potrzebie troski o innych użytkowników drogi. Ubolewał, że zachowania kierowców często są dalekie od chrześcijańskiej postawy. – Pojazdy powinny służyć człowiekowi, a nie stawać się narzędziem niszczenia życia – przestrzegał.

Ubolewał również nad tym, ze w dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej zapominają o istnieniu Boga, chcą sobie radzić bez Niego, tworzą wizję świata „zapomnianego” przez Stwórcę. Kaznodzieja zachęcał do modlitwy i tworzenia poczucia wspólnoty, pomagania sobie nawzajem.

Po Mszy św. poświęcono samochody i motocykle przed sanktuarium. Parafianie mogli też posłuchać muzyki afrykańskiej, porozmawiać z policjantami o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz z misjonarzami o ich pracy.

MIVA Polska (Mission Vehicle Association) istnieje od 2000 roku. Jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji specjalizuje się w pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu. Dzięki ofiarom z akcji „1 grosz na 1 km bezpiecznej jazdy” w ciągu swojej krótkiej historii, sfinansowała lub współfinansowała zakup już ok. 300 pojazdów dla misjonarzy. W 2009 r. MIVA Polska przekazała 210 tys. euro na blisko 50 próśb zakupu pojazdów.

Pomagać misjonarzom można wpłacając datki na konto: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy PeKaO S.A. I O/Warszawa 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802 tytułem: MIVA Polska – Akcja św. Krzysztof – środki transportu dla misjonarzy ul. Byszewska 1, skr. poczt 112, 03-729 Warszawa 4.
im / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT