Znaleziono depesz: 2271
2010-12-03 19:43 Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych o niemoralności adopcji embrionów

Niemoralność adopcji już istniejących embrionów, kwestia dopuszczenia stosowania prezerwatywy oraz sprawa stopniowalności w stosunku do norm powszechnie obowiązujących – to główne tematy dzisiejszego spotkania Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Odbyło się ono w budynku kurii diecezji warszawsko-praskiej.

Członkowie zespołu analizowali wypowiedź papieża, która pojawiła się w książce „Benedykt XVI. Światłość świata. Papież, Kościół i znaki czasu. Rozmowa z Peterem Seewaldem”. Ojciec Święty powiedział tam m.in.: „Mogą występować pojedyncze usprawiedliwione przypadki [użycia prezerwatywy – przyp. KAI], na przykład kiedy prezerwatywy używa męska prostytutka i może to stanowić pierwszy krok w kierunku moralizacji, pierwszy odruch odpowiedzialności, by rozwinąć nową świadomość faktu, że nie wszystko wolno i że nie można robić wszystkiego, na co ma się ochotę”.

„Badaliśmy z jakich założeń moralnych wynika stanowisko papieża, jaka jest jego realna treść i w jaki sposób może być ono przełożenie na podobne sytuacje” – powiedział KAI członek Zespołu, dr Michał Królikowski.

Jak zaznacza „papież mówiąc o męskiej prostytutce, czyli tak naprawdę o stosunkach homoseksualnych wskazywał na użycie prezerwatywy, jako na pierwszy gest na drodze do przyjmowania odpowiedzialności za swoje postępowanie. Gest, który wcale nie odbiera negatywnego znaczenia temu postępowaniu, czyli nie usuwa grzechu” – podkreślił dr Królikowski.

Nawiązując do kwestii adopcji embrionów członkowie Zespołu uznali, że „w sytuacji w której nie znamy liczby embrionów to nawet gdyby tę adopcję ograniczyć do tych które już istnieją, to i tak będzie to rodziło ich podaż i popyt” – podkreśla dr Michał Królikowski.
Jednym z punktów zebrania było także omówienie reakcji środowisk medialnych i publicznych na wypowiedź abp Hosera nt. ekskomuniki podczas konferencji zorganizowanej po ostatnim posiedzeniu Zespołu.

„Analizując powody i strukturę manipulacji uznaliśmy, że zamieszanie związane z wypaczeniem wypowiedzi arcybiskujpa stało się okazją do ukazania szerszej opinii społecznej na czym polega zło moralne związane ze stosowaniem procedury in vitro” – mówi Michał Królikowski.

W trakcie następnego posiedzenia Zespól Ekspertów do Spraw Bioetycznych będzie kontynuował prace nad podjętymi dzisiaj tematami oraz zajmie się kwestią wartości ludzkiej płodności.

Zespół Ekspertów do Spraw Bioetycznych został powołany 18 czerwca 2008 roku podczas odbywającego się w Katowicach 344. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jego zadaniem jest monitorowanie tego, co na płaszczyźnie społeczno-polityczno-ustawodawczej dotyczy zagadnień bioetycznych.
Warszawa / mag
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 grudnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-12-01 13:17 Ząbki: "Walka z AIDS w Afryce" - debata u pallotynów

W walce z AIDS w Afryce najważniejsza jest edukacja seksualna - zgodzili się uczestnicy debaty „Walka z AIDS w Afryce: wstrzemięźliwość seksualna czy antykoncepcja?” zorganizowanej w podwarszawskich Ząbkach przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl z okazji Światowego Dnia AIDS.

W debacie uczestniczyli: dr Marina Ombach, specjalista w dziedzinie przysposobienia do życia w rodzinie, Szymon Grzelak, doktor psychologii, autor i realizator programów profilaktyki problemów młodzieży i dr Dorota Rogowska-Szadkowska, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

Rozmówcy przedstawili różne zdania w kwestii konkretnych działań podejmowanych w walce z AIDS. Marina Ombach podkreśliła, że błędne jest przekonanie, iż prezerwatywa daje stuprocentową ochronę przez AIDS. Jedynie zmniejsza ona ryzyko zakażenia, ale działa jak "dziurawy parasol".

Szymon Grzelak przywołał przykłady uczonych i lekarzy, którzy w walce z AIDS w Afryce propagowali prezerwatywy, a potem od tego odeszli. Okazało się bowiem, że coraz więcej osób wierzy w stuprocentową ochronę prezerwatywy przez zakażeniem HIV. W efekcie coraz więcej osób podejmuje ryzykowne zachowania seksualne, narażając się na tę groźną chorobę. Dowiodły tego badania opublikowane w prestiżowym magazynie „Lancet”.

Zdaniem dr. Grzelaka wiele twierdzeń dotyczących AIDS opiera się na mitach, np. uważa się, że Afrykańczyk to ktoś, kto nie może zmienić swoich zachowań seksualnych i zachowywać wierności. Tymczasem taki pogląd opiera się na fałszywych przesłankach. - W pierwszych dekadach epidemii w walce z AIDS w Afryce przyjęto założenia, pochodzące z obserwacji środowisk homoseksualnych i osób zażywających narkotyki, wśród których stosowanie prezerwatyw było jedynym możliwym sposobem zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV, ponieważ wierność czy wstrzemięźliwość nie stanowiła dla nich wartości. W Afryce przy odpowiedniej edukacji seksualnej wprowadzanie tych wartości jest możliwe – podkreślał Grzelak.

Dr Dorota Rogowska-Szadkowska przekonywała, że edukacja seksualna jest trudną i mało skuteczną drogą walki z AIDS w Afryce, bo wielu Afrykańczyków ma po kilka żon, co więcej, niejednokrotnie wymusza na nich zbliżenia seksualne i stosuje przemoc. Wielu mężczyzn praktykuje również zachowania homoseksualne, a wstydząc się ich żeni się, czasami nawet z kilkoma kobietami. W efekcie znacznie więcej afrykańskich kobiet niż mężczyzn jest zarażonych wirusem HIV. Sytuacja jest tym groźniejsza, że nie leczone kobiety zarażają swoje dzieci i nierzadko przedwcześnie umierają, osierocając swoje potomstwo.

Rogowska-Szadkowska przywołała stosowany w Ugandzie program ABC ("Abstain, Be faithful, use Condoms") jako skuteczne narzędzie walki z AIDS. Podkreśliła, że odkąd w latach 90. zaczęto odchodzić od tego programu na rzecz propagowania wierności, liczba zachorowań się zwiększyła. Przytoczyła także badania, które pokazują, że osoby nawrócone nie leczą swojej choroby, mimo tego, że w wielu krajach Afryki dostępne są leki antyretrowirusowe, które zmniejszają ilość wirusa w organizmie – bo uważają, że wyleczy je Bóg.

Wszyscy rozmówcy podkreślali rolę edukacji seksualnej i wychowania do wierności w walce z AIDS, ale nie wszyscy zgadzali się z rezygnacją z prezerwatyw. Przyznali natomiast, że skuteczność działań jest obserwowana z opóźnieniem i wymaga spojrzenia na walkę z AIDS z perspektywy czasu i pod różnym kątem. - Edukacja seksualna podjęta w niektórych krajach, takich jak Uganda w latach 80., przynosi efekty dopiero w latach 90. Dlatego zmniejszenia zakażeń w tym czasie nie należy wiązać bezpośrednią z akcją rozdawania prezerwatyw – mówił Grzelak.

Podejmowanie w Afryce profilaktyki jaką jest wychowanie do życia w rodzinie, wierności, wstrzemięźliwości jest konieczne, ponieważ na 33 mln zarażonych wirusem HIV na świecie, aż 22,5 mln ma miejsce w Afryce Subsaharyjskiej. Podkreślano, że profilaktyka AIDS nie może być oderwana od egzystencji i realiów afrykańskiego życia. Wielu ludzi przede wszystkim trzeba nakarmić i pomóc im stworzyć godziwe warunki życia, a dopiero potem przekazywać wartości.

Marina Ombach, która wiele lat mieszkała z rodziną w Sudanie podkreślała, że w Afryce nie można "zatykać dziur” tym, co zbywa wysokorozwiniętym krajom, włącznie z prezerwatywami. Afrykańczykom trzeba rzetelnie pomagać, nie marnując pieniędzy. – Pamiętajmy, że koszty kampanii na rzecz wstrzemięźliwości seksualnej i edukacji są wielokrotnie niższe niż rozdawanie prezerwatyw – podkreślał dr Grzelak.

Debata nt. walki z AIDS została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, obchodzonego z inicjatywy ONZ co roku 1 grudnia. Spotkanie było drugą debatą z cyklu, jaki proponuje Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti. Na kolejną dyskusję, tym razem o faktach i mitach dotyczących trądu, zaprasza w styczniu.
mfm / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 grudnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-29 16:44 Wirtualna choinka - akcja Caritas warszawsko-praskiej i Ruchu Światło-Życie

Do wsparcia dobroczynnej akcji "Wirtualna choinka", dzięki której świątecznymi prezentami obdarzone zostaną dzieci powodzian z Sandomierza zapraszają Caritas diecezji warszawsko-praskiej i Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie.

"Nie oczekujemy wysyłania sms-a czy otwarcia konta internetowego i przelania odpowiedniej sumy. Zachęcamy do zrobienia prezentów dzieciom z Sandomierza i jego okolic, czyli z terenów dotkniętych tegorocznymi powodziami, których rodzice zapewne marzą o ciepłym, suchym domu, a w dalszej kolejności o realizacji marzeń własnego dziecka" - informuje Agata Eldring z Caritas warszawsko-praskiej.

Na stronie www.wirtualnachoinka.net można wybrać odpowiedni prezent zgodny z przedziałem wiekowym, następnie kupić go, a potem dostarczyć do siedziby Caritas przy ul. Kawęczyńskiej 49 na warszawskiej Pradze, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Prezenty zbierane są też w piątki w parafii Świętej Trójcy w Ząbkach - w tym celu należy się skontaktować z ks. Piotrem Urbanowskim.

Dostarczony prezent trafi do koordynatorów w Sandomierzu. - Państwa paczkę dostarczymy osobiście do dziecka z terenów dotkniętych tegorocznymi powodziami - zapowiada Agata Eldring. "Aby wywołać uśmiech na twarzy takiego dziecka potrzebujemy Państwa zaangażowania" - dodaje.
lk, ae / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-27 20:13 Abp Hoser: walka o życie jest walką o przetrwanie całej ludzkości

Walka o życie jest walką o przetrwanie całej ludzkości - podkreślił abp Henryk Hoser. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył 27 listopada uroczystym nieszporom I Niedzieli Adwentu w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. W łączności z papieżem Benedyktem XVI modlono się w intencji ochrony i poszanowania godności życia ludzkiego.

W słowie skierowanym do wiernych abp Hoser zaznaczył, że „życie ludzkie od początku do końca powinno być nietykalne”.

„Z wszystkich istot żyjących tylko człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Tylko człowiek nosi w sobie boskie cechy. Tylko człowiek może wejść jako wolna istota w bezpośredni kontakt z Bogiem Stworzycielem i Bogiem Odkupicielem” - podkreślał.

"Mimo to ludzkie życie jest niszczone. Od drugie wojny światowej, w wyniku zamachów na rodzące się istnienie, straciło życie miliard ludzi" - zwrócił uwagę hierarcha.

Jak zaznaczył, "walka o życie jest walką o przetrwanie całej ludzkości”. Dlatego „największymi grzechami człowieka są grzechy przeciwko ludzkiemu życiu, zwłaszcza niewinnemu” - podkreślił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

„Zabijamy życie, które jest niewidoczne dla oka, ale które istnieje. Ma ducha, dusze i ciało, które mamy zachować nienaruszonymi i bez zarzutu na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa” - mówił abp Hoser, przytaczając fragment encykliki Jana Pawła II "Evangelium Vitae" o tym, że bezpośrednie i umyślne zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze aktem głęboko niemoralnym.

„Nie ma sytuacji, które usprawiedliwiają zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej” - zaznaczył abp Hoser.

Ordynariusz warszawsko-praski zachęcał także wiernych, aby w czasie adwentu sięgnęli po lekturę papieskiej encykliki oraz częściej modlili się słowami Pozdrowienia Anielskiego.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-24 10:00 Warszawa: rekolekcje Akademickie przed Adwentem (zapowiedź)

Jak nie stracić kolejnego Adwentu i przygotować się na zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego? W parafii św. Jakuba na warszawskim Tarchominie w najbliższą sobotę, 27 listopada, odbędzie się „Adwentowy dzień skupienia” dla studentów i młodzieży pracującej.

„Nie warto marnować czasu. Adwent ma głęboki sens, a trwa zaledwie cztery tygodnie, pochłaniają nas sprawy przedświąteczne i bardzo często bywa tak, że orientujemy się tuż przed świętami, że właśnie się kończy” - zaznacza organizator Dnia, ks. Jakub Kowalczyk.

Program „Adwentowego dnia skupienia” będzie koncentrować się wokół nowego tematu roku duszpasterskiego w Polsce zatytułowanego ‘W komunii z Bogiem’. Jak zaznacza ks. Kowalczyk: „Będzie to czas na osobistą refleksję, na odpowiedzenie sobie na pytania: co to znaczy budować jedność, wspólnotę z przychodzącym Bogiem? Jak to przełożyć na codzienność?”.

Przy parafii św. Jakuba na Tarchominie studenci i młodzież pracująca zbierają się w każdy poniedziałek o godzinie 20.00. W tym roku formacja będzie skupiała się na Słowie Bożym.

„Adwentowy dzień skupienia” rozpocznie się o godzinie 10.00 w domu parafialnym przy kościele św. Jakuba na Tarchominie. Obok modlitwy będzie także czas na rozmowy i wspólny posiłek. Zakończenie zaplanowano na godzinę 17.00.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-21 17:35 Relikwie bł. ks. Jerzego od dziś również na warszawskim Targówku

Relikwie bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki ma od dziś parafia Chrystusa Króla na warszawskim Targówku. Otrzymała je podczas uroczystej Mszy św. odpustowej pod przewodnictwem emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka.

W homilii hierarcha zauważył, że Polacy potrafią walczyć o wolność, ale nie umieją z niej korzystać. „Każdemu zależy by być pierwszym. Wielu myśli: co by tu zrobić, aby mniej pracować a mieć więcej pieniędzy. Nosimy w sobie urazy do tych, którzy stają na drodze w naszym dążeniu do doczesnej kariery” – mówił biskup senior.

Przywołując postać Salomona, hierarcha zachęcał wiernych, aby dziękując Bogu za dar niepodległości prosili go także o mądrość, która pozwoli dobrze tę wolność wykorzystać. „Tam, gdzie osobista wolność koliduje z dobrem bliźniego, stoimy na drodze wiodącej do tego, że stanie się ona śmiercionośną anarchią” – przestrzegał bp Romaniuk.

Hierarcha przypomniał też, że królestwo Chrystusa „nie jest z tego świata”. Zaznaczył, że „panowanie Chrystusa, jako Króla Wszechświata ma zupełnie niespotykany, wręcz niezwykły wymiar, bowiem dokonuje się na krzyżu”.

Odwołując się do postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego bp Romaniuk mówił, że „można będąc prawie na krzyżu, będąc pozbawionym wolności - sprawować władzę. Ale takiego królowania świat nie rozumie. To jest Królestwo sprawiedliwości, miłości i prawdy”.

Uroczystość uświetnił występ Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego który zaśpiewał fragmenty "Mszy Polskiej" Jana Maklakiewicza.

W świątyni można też obejrzeć wystawę fotograficzną o życiu, męczeńskiej śmierci i beatyfikacji błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Kościół pw. Chrystusa Króla na warszawskim Targówku jest wotum dziękczynnym za cud Bitwy Warszawskiej, której w tym roku przypada 90. rocznica.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-21 13:00 ISKK: Badanie katolickiego dziedzictwa kultury

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w listopadzie br. zakończył przygotowywanie badania kultury sakralnej w Polsce. W przyszłym roku zbadane zostanie dziedzictwo kultury polskiej, które znajduje się pod opieką Kościoła katolickiego.

Według danych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków spośród 61 tys. obiektów zabytkowych w Polsce - 37 tys. to zabytki sakralne (około 60%). Są to zabytki takie jak: świątynie, klasztory, dzwonnice, kaplice, kapliczki, przydrożne figury i krzyże. Oprócz zabytków nieruchomych zabytkami sakralnymi są obiekty ruchome do których należą wytwory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej (paramenty liturgiczne, instrumenty muzyczne) oraz inne dzieła sztuk plastycznych.

15 świątyń w Polsce zostało zbudowanych w XI wieku. Następne 75 z nich pochodzi z XII wieku. Od tamtego czasu każdy kolejny wiek był okresem budowy coraz większej liczby świątyń. W XIII wieku zbudowano już 255 kościołów, w wieku XVIII wzniesiono 1230katolickich świątyń, a w wieku XIX - 1728.

W czasie II wojny światowej zniszczono w Polsce 912 obiekty sakralne, a już w pierwszym pięcioleciu po wojnie odbudowano połowę z nich.

Obiekty sakralne – a przede wszystkim świątynie - pełnią bardzo ważną rolę w chrześcijaństwie. Według współautora kościelnego Rocznika Statystycznego z 1991 roku Dariusza Gumbrychta: „Miejsca kultu są znakami obecności religii w życiu narodu. W zależności od okresu, przybierały postać warownej twierdzy (okres romański), strzelistych katedr (gotyk), pałaców Bożych (renesans), salonu Chrystusa (barok) aż do współczesnego namiotu Boga”.

Zakończenie badania kultury sakralnej w Polsce przewidziane jest na połowę 2011 roku.
ws SAC / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-18 15:49 Konferencja o wielokulturowości i wielowyznaniowości warszawskiej Pragi (opis)

O wielowyznaniowej i wielokulturowej tradycji i współczesności prawobrzeżnej Warszawy dyskutują 18 listopada socjolodzy, etnografowie i duchowni podczas konferencji zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Spotkanie przebiega pod hasłem "Obecność - Spotkanie - Dialog".

- To już trzecia konferencja tematyczna nt. prawobrzeżnej Warszawy – mówi w rozmowie z KAI Jolanta Wiśniewska z powstającego Muzeum Warszawskiej Pragi. Muzeum ma zostać otwarte w przyszłym roku przy ul. Targowej 50/52, gdzie przed wojną znajdowały się prywatne sale modlitewne żydowskie. W pomieszczeniach zachowały się fragmenty unikatowych polichromii, które będzie można oglądać w muzeum. – Dziś chcemy rozmawiać o tym czy współcześnie widać na warszawskiej Pradze wielokulturowość i wielowyznaniowość, jak obecna jest w relacjach międzyludzkich i jak postrzegamy przejawy innej kultury w naszym życiu – dodaje Wiśniewska.

Jeden z pierwszych referatów wygłosiła dr Katarzyna Tempczyk, która zajmuje się mniejszościami religijnymi na Pradze. Historycznie najliczniejszą mniejszością byli tu wyznawcy judaizmu. Współcześnie jednak – po II wojnie światowej – wszystkie synagogi w Warszawie umiejscowione są po lewej stronie Wisły.

Swoje kościoły na Pradze mają Cerkiew prawosławna oaz Kościoły tradycji starokatolickiej, a siedziby także grupy buddyjskie – buddyzmu wietnamskiego i japońskiego.

Obecnie najliczniejszym związkiem wyznaniowym – po Kościele rzymskokatolickim i prawosławnym - na prawym brzegu Warszawy są Świadkowie Jehowy. W całym kraju mają 127 tys. wyznawców i 1,8 tys. zborów, na Pradze – kilka budynków.

Znacznie mniejszą niż przed wojną liczbę ludności należącej do Kościołów ewangelickich (luterańskiego i kalwińskiego), które nie mają na Pradze swoich obiektów sakralnych, zastępują obecnie - wg dr Tempczyk - nowe wspólnoty protestanckie, tzw. ewangelikalne. Ich teologia, w szczególności rozumienie Kościoła, powoduje, że tworzą często małe, niezależne od siebie w sensie organizacyjnym związki religijne, nie rozrastające się w duże struktury.

Tysiąc osób liczy warszawska wspólnota zielonoświątkowców, która prowadzi na Pradze także swoje seminarium teologiczne. Seminarium duchowne przy ul. Paryskiej mają także prawosławni a baptyści w Aninie.

Swoje miejsca modlitwy mają również Społeczność Chrześcijańska Północ, Kościół Wolnych Chrześcijan, Zbór Kościoła Bożego w Chrystusie, Polski Narodowy Kościół Katolicki, Bractwo Piusa X i Międzynarodowa Szkoła Złotego Różokrzyża.

Badacz dziejów Żydów w Polsce prof. Marian Fuks z Żydowskiego Instytutu Historycznego przedstawił podczas konferencji wkład Żydów praskich w rozwój prawobrzeżnej Warszawy. Przypomniał, że w połowie XIX wieku stanowili oni ponad 40 proc. ludności Pragi, gdzie rozwijali wszechstronną działalność społeczną i gospodarczą, akcentując swoją lojalność obywatelską i patriotyzm. Dali temu wyraz m.in. w powstaniu kościuszkowskim.

Jak zauważył prof. Fuks, na Pradze mieszkali nie tylko trudniący się handlem żydowscy kupcy, liczni rzemieślnicy ale także bogaci przedsiębiorcy, którzy przyczyniali do rozbudowy i rozwoju tej części Warszawy. – Nie bez powodu Pragę nazywano kiedyś „żydowskim miasteczkiem” – mówił prelegent - bowiem do wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili znaczny odsetek jej ludności.

Historyk wspomniał też, iż żydowska gmina otaczała opieką jeden z najstarszych w kraju cmentarzy żydowskich na Bródnie, a na Pradze istniało ponad 20 domów modlitwy i tzw. „Okrągła” Synagoga zbudowana przez architekta Józefa Lessla na rogu ulic Szerokiej i Jagiellońskiej. Kres życiu żydowskiemu na Pradze położyła II wojna światowa, gdy ludność żydowska trafiła do getta warszawskiego.

Z kolei o ewangelikach zamieszkujących przez ponad dwa stulecia warszawską Pragę mówił podczas konferencji Andrzej Sołtan z Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Ewangelicki kościół, cmentarz i szkoła powstały w Golędzinowie, gdzie w 1782 r. zamieszkali osadnicy niemieccy trudniący się garbarstwem i sukiennictwem. Według spisu z 1897 r. Pragę zamieszkiwało 1401 osób deklarujących się jako protestanci, co stanowiło jedynie 2,4 proc. ludności prawobrzeżnej Warszawy, ale ewangelików nie brakowało także wśród osadników niemieckich zamieszkujących wówczas okoliczne wsie jak: Białołęka, Henryków, Nowodwory, Tarchomin czy Wiśniewo. O ich obecności na tych terenach świadczą dziś zachowane na tym terenie fragmenty cmentarzy ewangelickich.

Pokłosiem konferencji będzie przyszłoroczna publikacja z serii „Biblioteka Prawego Brzegu”.
im, awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-18 12:33 Wielokulturowość i wielowyznaniowość warszawskiej Pragi - konferencja

O wielowyznaniowej i wielokulturowej tradycji i współczesności prawobrzeżnej Warszawy dyskutują 18 listopada socjolodzy, etnografowie i duchowni podczas konferencji zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Spotkanie przebiega pod hasłem "Obecność - Spotkane - Dialog".

- To już trzecia konferencja tematyczna nt. prawobrzeżnej Warszawy – mówi w rozmowie z KAI Jolanta Wiśniewska z powstającego Muzeum Warszawskiej Pragi. Muzeum ma zostać otwarte w przyszłym roku przy ul. Targowej 50/52, gdzie przed wojną znajdowały się prywatne sale modlitewne żydowskie. W pomieszczeniach zachowały się fragmenty unikatowych polichromii, które będzie można oglądać w muzeum. – Dziś chcemy rozmawiać o tym czy współcześnie widać na warszawskiej Pradze wielokulturowość i wielowyznaniowość, jak obecna jest w relacjach międzyludzkich i jak postrzegamy przejawy innej kultury w naszym życiu – dodaje Wiśniewska.

Jeden z pierwszych referatów wygłosiła dr Katarzyna Tempczyk, która zajmuje się mniejszościami religijnymi na Pradze. Historycznie najliczniejszą mniejszością byli tu wyznawcy judaizmu. Współcześnie jednak – po II wojnie światowej – wszystkie synagogi w Warszawie umiejscowione są po lewej stronie Wisły.

Swoje kościoły na Pradze mają Cerkiew prawosławna oaz Kościoły tradycji starokatolickiej, a siedziby także grupy buddyjskie – buddyzmu wietnamskiego i japońskiego.

Obecnie najliczniejszym związkiem wyznaniowym – po Kościele rzymskokatolickim i prawosławnym - na prawym brzegu Warszawy są Świadkowie Jehowy. W całym kraju mają 127 tys. wyznawców i 1800 zborów, na Pradze – kilka budynków.

Znacznie mniejszą niż przed wojną liczbę ludności należącej do Kościołów ewangelickich (luterańskiego i kalwińskiego), które nie mają na Pradze swoich obiektów sakralnych, zastępują obecnie - wg dr Tempczyk - nowe wspólnoty protestanckie, tzw. ewangelikalne. Ich teologia, w szczególności rozumienie Kościoła, powoduje, że tworzą często małe, niezależne od siebie w sensie organizacyjnym związki religijne, nie rozrastające się w duże struktury.

Tysiąc osób liczy warszawska wspólnota zielonoświątkowców, która prowadzi na Pradze także swoje seminarium teologiczne. Seminarium duchowne przy ul. Paryskiej mają także prawosławni a baptyści w Aninie.

Swoje miejsca modlitwy mają również Społeczność Chrześcijańska Północ, Kościół Wolnych Chrześcijan, Zbór Kościoła Bożego w Chrystusie, Polski Narodowy Kościół Katolicki, Bractwo Piusa X i Międzynarodowa Szkoła Złotego Różokrzyża.

Pokłosiem konferencji będzie przyszłoroczna publikacja z serii „Biblioteka Prawego Brzegu”.
im / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-17 14:53 Abp Hoser poświęcił sprzęt do leczenia guza mózgu w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie

Chorzy na nowotwór mózgu mogą liczyć na szybkie, skuteczne i bezinwazyjne leczenie w Warszawie. Dziś nastąpiło otwarcie i poświęcenie nowej sali ze sprzętem Gamme Knife w Centrum Neuroradiochirurgii przy Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim.
Uroczystość poprzedziła konferencja o leczeniu nowotworu. W spotkaniu uczestniczył abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Jak zaznacza prof. dr. med. Mirosław Ząbek - kierownik Kliniki Neurochirurgii Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie Gamme Knife to unikalne urządzenie, które wykorzystuje promieniowanie gamma, jako źródło energii terapeutycznej. - 192 wiązkami promieniowania kobaltowego naświetla się jedynie chore miejsce. Dzięki tej metodzie nie otwiera się głowy, nie ma bólu, stresu, procesu hospitalizacji czy w końcu długiego wyłączenia z aktywności zawodowej - tłumaczy profesor. Ograniczeniem tej metody jest wielkość guza. Dlatego lekarze zwracają uwagę na wczesną diagnostykę.

Z pomocą chorym, zwłaszcza dzieciom, przychodzi fundacja Anny Jaworskiej. Organizuje ona nie tylko koncerty i spotkania z artystami, warsztaty na oddziałach onkologicznych, ale także wspiera rodziców. Wszystkich, którzy spieszą z pomocą chorym abp Hoser nazwał aniołami. - Uczestnicy tych kręgów ludzi dobrej woli zmieniają nasze społeczeństwo, bo stają się ambasadorami dobra - mówił hierarcha, który poświęcił sprzęt.

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnej technologii będą dokonywane po nowym roku. Jak zaznaczył prof. Mirosław Ząbek, lista najbardziej potrzebujących pacjentów, którzy kwalifikują się do leczenia metodą gamma, wynosi już kilkadziesiąt osób.
Choć inwestycja jest publiczno-prywatna, to koszt leczenia będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Polska należy do krajów europejskich o wysokim współczynniku zachorowalności na nowotwór mózgu. Tę diagnozę słyszy rocznie ok. 3000 osób. Każdego roku przybywa około 200 najmłodszych pacjentów.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-17 14:42 Caritas Warszawsko-Praska włacza się w akcję zbierania starych banknotów

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej włącza się w ogólnopolską akcję Caritas Polska przeprowadzaną wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim polegającą na zbiórce starych banknotów i monet sprzed denominacji. Całość zebranych środków zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom w ramach Programu Skrzydła.

Bilon i banknoty można przekazywać w placówkach Caritas oraz w biurze Caritas przy ul. Kawęczyńskiej 49. 28 listopada i 5 grudnia 2010 r.(niedziela) odbędą się również zbiórki do puszek. Parafialne Zespoły Caritas będą przyjmowały stare monety i banknoty z przeznaczeniem na potrzeby chorych (leczenie, rehabilitacja,
lekarstwa).

Wszystkie banknoty i monety, które od końca 1996 r. nie są w powszechnym obiegu, jednak nie straciły jeszcze swej wartości, można w terminie do 31 grudnia 2010 r. przekazać do Caritas, pomagając w ten sposób
najuboższym dzieciom w kraju objętym Programem Skrzydła.

Skrzydła to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania w
szkole, zakupu wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania do wycieczek szkolnych. Program proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem przez firmy i osoby prywatne, które poprzez deklaracje
zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce obejmuje opieką 3 tys. dzieci.
proz / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-05 09:51 Warszawa: Msza św. w 216. rocznicę rzezi na Pradze

W intencji ofiar Rzezi Pragi modlono się wczoraj w katedrze Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika. Uroczystej Liturgii przewodniczył ks. biskup Stanisław Kędziora. 216 lat temu wojska rosyjskie pod dowództwem Aleksandra Wasiljewicza Suworowa w przeciągu ciągu kilku godzin wymordowały ok. 20 tysięcy bezbronnych mieszkańców Pragi.

Na ponadczasowy wymiar ofiary tych, którzy wówczas zginęli, zwrócił uwagę w homilii ks. prałat Marek Solarczyk, proboszcz parafii katedralnej.

Jak podkreślił „Chcemy poprzez naszą obecność i naszą modlitwę wyrazić szacunek dla bohaterów, współczucie dla ofiar, podziw dla heroizmu tylu Polaków, którzy oddawali swoje siły, swoje prace oraz życie dla dobra, którym była dla nich Ojczyzna”.

Rzeź Pragi jest także wezwaniem dla współczesnych do prawdziwego nawrócenia, które wyraża się wrażliwością serca i odpowiedzialnością za drugą osobę „aby ocalić w nim to, co jest słabe, zagubione, co jest zagrożone, albo tylko ciche” - podkreślił ks. Solarczyk. Jak zaznaczył - „Warto być człowiekiem, który się poświęca. Warto być człowiekiem, który walczy o to, co może być dla innych niezauważalne, bo nie da się tego spieniężyć, czy zamienić na jakikolwiek zysk, który świat bardziej ceni”. Ocalając czy pielęgnując dobro w drugim człowieku oddajemy hołd tym, którzy byli przed nami – mówił ks. Solarczyk.

Po Mszy św. procesja z udziałem duchowieństwa katolickiego i prawosławnego, władz samorządowych, harcerzy i licznie zebranych mieszkańców dzielnicy przeszła pod Krzyż Ofiar Rzezi Pragi, gdzie złożono wieńce.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-03 10:09 Abp Hoser: śmierć jest wejściem w bramy życia

Abp Henryk Hoser modlił się wczoraj w intencji zmarłych w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. W homilii biskup diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że bez śmierci nie byłoby zmartwychwstania.

„Zmartwychwstanie to coś więcej, niż wskrzeszenie zmarłych, jak to było w przypadku Łazarza. On wrócił do swojego dawnego życia, podczas gdy zmartwychwstając żyjemy tak jak Chrystus, w Jego uwielbionym ciele. Żyjemy w ostatecznym domu naszego Ojca, w Ojczyźnie do której zmierzamy” - mówił abp Hoser.

"Zbliżanie do tego celu polega na kształtowaniu w sobie bożego życia" - zaznaczył hierarcha. Przypomniał, że Jezus nie obiecywał swoim uczniom, że czeka ich prosta droga.

„Jest to życie, które nie zgadza się na zło. To jest życie odwagi opowiedzenia się za Jezusem i za Bogiem. To jest życie wierności, wyznawania prawdy w każdej sytuacji. To jest życie świadczenia dobra innym ludziom w każdej sytuacji, nie krzywdzenia ich, nie ściągania ich w dół. Ale przeciwnie, mamy jedni drugich ciężary nieść. Dzięki takiej postawie możemy łatwiej zbliżać się do ostatecznego celu" – tłumaczył abp Hoser.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zachęcał także wiernych do modlitwy w intencji zmarłych. Wierni, którzy w dniach od 1 do 8 listopada nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust zupełny za zmarłych.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-11-01 18:41 Abp Hoser: w Kościele nie ma prywatnej własności

Centralne uroczystości Wszystkich Świętych w diecezji warszawsko-praskiej odbył się w tym roku na Cmentarzu międzyparafialnym w Marysinie Wawerskim. Liturgii przewodniczył abp Henryk Hoser. „W Kościele nie ma prywatnej własności. Wszystko co Kościół posiada jest dla ludzi” – podkreślił hierarcha nawiązując do krytyki niektórych mediów wobec Kościoła.

W homilii ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że świętość jest powołaniem wszystkich wierzących ponieważ człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, który jest Święty. „Człowiek całym swoim życiem powinien potwierdzić to podobieństwo. Powinien wyrysować ten obraz. Święci pokazują nam, jak to zrobić” - mówił abp Hoser.

Nawiązując do Kazania Górze hierarcha zaznaczył, że programem prowadzącym do świętości są błogosławieństwa. Ostatnie z nich mówiące o prześladowaniach w sposób szczególny dotyka wyznawców religii chrześcijańskich, zauważył.

„Dzisiaj słyszymy że Kościół jest szkodnikiem społecznym, że Kościół jest prawie jak organizacja przestępcza, że zagrabia mienie społeczne, podczas gdy Kościół nie ma innego mienia, jak mienie społeczne. W Kościele nie ma prywatnej własności. Wszystko co Kościół posiada jest dla ludzi – podkreślił hierarcha.

„W takiej sytuacji słabi nabierają dystansu wobec faktu, że są katolikami. Inni nabierają dystansu, że są w Kościele i jak św. Piotr wypierają się mówiąc ‘Nie znam Tego Człowieka’” - mówił abp Hoser. Apelował następnie: „Dziś Chrystus oczekuje od nas wierności i minimum odwagi!”.

Hierarcha zachęcał także do modlitwy w intencji zmarłych, dla których katolik może w ciągu najbliższych siedmiu dni uzyskać odpust zupełny. Jak zaznaczył „czyściec nie jest przedsionkiem piekła, ale nieba. My możemy pomóc tym, którzy tam oczekują”.

„Tak niewiele nas dzieli. Dzieli nas jedynie ten krótki moment śmierci, na który bądźmy przygotowani, żeby oni nas witali z tamtej strony i cieszyli się naszą tam obecnością” - mówił abp Hoser.

Po Mszy świętej alejkami cmentarza przeszła uroczysta procesja, w trakcie której wierni modlili się za zmarłych za wstawiennictwem wszystkich świętych, tych znanych i tych anonimowych.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 listopada 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-10-28 18:12 Warszawa: młodzież modliła się z abp. Hoserem o ochronę życia poczętego (uzup.)

Ponad 700 młodych osób modliło się 28 października w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze o ochronę życia poczętego. Odpowiedzieli na zaproszenie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, ap Henryka Hosera. W tym samym czasie ok. 30 osób zgromadziło się na hasło byłego posła PO Janusza Palikota, który protestował razem z nimi pod kurią diecezji przeciwko "niszczeniu przez Kościół świeckiego państwa".

Protestujący przynieśli ze sobą dwumetrowy krzyż, do którego Janusz Palikot przybił tekst polskiej konstytucji. W ten sposób symbolicznie protestował przeciwko - jak się wyraził - "ukrzyżowaniu konstytucji przez biskupów".

W tym czasie młodzi w katedrze spotkali się na wspólnej Koronce do Bożego Miłosierdzia, później odmówili różaniec i wysłuchali słowa ordynariusza diecezji.

- Ten kościół, ta katedra jest waszym domem, tu nigdy nie usłyszycie słowa potępienia was, bo Bóg potępia grzech ludzki, ale nie potępia człowieka, szuka go, by go zbawić - mówił do zgromadzonych na modlitwie młodych abp Hoser. W kontekście jutrzejszego głosowania nad projektami ustawy bioetycznej, apelował o modlitwę w intencji dobrych decyzji posłów. - Jutro zapadną bardzo ważne decyzje decydujące o życiu lub śmierci bardzo wielu. Módlmy się, by te decyzje były dobre, żeby decyzje podjęte przez odpowiedzialnych za życie społeczne w Polsce były zgodne z wymogiem życia i prawdziwej miłości - mówił arcybiskup. - Dzisiaj stajemy po stronie życia, stójmy po stronie życia cały czas. Po stronie życia będziemy szczęśliwi, będziemy wzrastać, będziemy żyć dla innych, tym życiem się dzielić - zakończył.

Spotkanie było inicjatywą młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie oraz Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Warszawsko- Praskiej. W dzieło włączyli się także Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka.
im, mag/radioWarszawa / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 października 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-10-28 17:41 Warszawa: młodzież modliła się z abp. Hoserem o ochronę życia poczętego

Ponad 700 młodych osób modliło się 28 października w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze o ochronę życia poczętego. Odpowiedzieli na zaproszenie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, ap Henryka Hosera. W tym samym czasie ok. 30 osób zgromadziło się na hasło byłego posła PO Janusza Palikota, który protestował pod kurią diecezji przeciwko "przeciwko niszczeniu przez Kościół świeckiego państwa".

Młodzi w katedrze spotkali się na wspólnej Koronce do Bożego Miłosierdzia, później odmówili różaniec i wysłuchali słowa ordynariusza diecezji.

- Ten kościół, ta katedra jest waszym domem, tu nigdy nie usłyszycie słowa potępienia was, bo Bóg potępia grzech ludzki, ale nie potępia człowieka, szuka go, by go zbawić - mówił do zgromadzonych na modlitwie młodych abp Hoser. W kontekście jutrzejszego głosowania nad projektami ustawy bioetycznej, apelował o modlitwę w intencji dobrych decyzji posłów. - Jutro zapadną bardzo ważne decyzje decydujące o życiu lub śmierci bardzo wielu. Módlmy się, by te decyzje były dobre, żeby decyzje podjęte przez odpowiedzialnych za życie społeczne w Polsce były zgodne z wymogiem życia i prawdziwej miłości - mówił arcybiskup. - Dzisiaj stajemy po stronie życia, stójmy po stronie życia cały czas. Po stronie życia będziemy szczęśliwi, będziemy wzrastać, będziemy żyć dla innych, tym życiem się dzielić - zakończył.

Spotkanie było inicjatywą młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie oraz Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Warszawsko- Praskiej. W dzieło włączyli się także Rycerze Kolumba i Akcja Katolicka.
im, mag/radioWarszawa / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 października 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-10-27 19:33 Wilga: kard. Nycz i abp Hoser poświęcili ośrodek propedeutyczy seminariów duchownych

Msza św. koncelebrowana przez kard. Kazimierza Nycza i abp Henryka Hosera rozpoczęła uroczystość poświęcenia ośrodka w Wildze, która odbyła się 27 października. 45 kandydatów do kapłaństwa z archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej „w tym miejscu urokliwym, położonym wśród lasów i odosobnionym” – jak powiedział kard. Nycz – spędzają tu rok propedeutyczny, który ma być wstępem do formacji seminaryjnej.

Formuła jest taka, że kandydaci mają czas na bardzo indywidualistycznie prowadzone spotkania w zależności od stopnia ich zaawansowania – wyjaśnił w rozmowie z KAI kard. Nycz. Towarzyszy im 4 księży, którzy nie są ich spowiednikami, a pełnią funkcję ojca duchownego i przełożonego w seminarium, czyli są mistrzami życia. Mają dla nich sporo czasu na indywidualne rozmowy, gdyż kandydaci, którzy teraz przychodzą i pod względem intelektualnym, duchowym i formacji ludzkiej są bardzo zróżnicowani i nie da się stosować do wszystkich jednej miary. – Ja użyłem w kazaniu takiej metafory – wyjaśnił metropolita warszawski – że gdy wchodzi się na Giewont, można wybrać różne drogi – przez Kalatówki czy Kasprowy – są różne wysokości, inne krajobrazy, ale wszystkie są dobre, gdyż cel jest ten sam – kapłaństwo.

Kard. Nycz stwierdził, że po miesiącu trudno jest ocenić dogłębnie trafność decyzji o wprowadzeniu roku propedeutycznego, ale pierwsze tygodnie napawają optymizmem i dobra ocena pozostanie też po całym roku. Wyjaśnił też, że jest to czas na wyrównanie w dziedzinie intelektualnej, humanistycznej, polonistycznej, historycznej. Kandydaci nie realizują całego programu I roku studiów, a ok. 60 proc. tzw. wstępów z przedmiotów teologicznych, filozoficznych. – Uważam, że podjęliśmy z abp Hoserem i naszymi współpracownikami dobrą decyzję i że to powinno być bardzo owocne dla formacji kandydatów i gdy przyjdą do seminarium na Krakowskie Przedmieście i Tarchomin będą kontynuować sposób prowadzenia formacji duchowej i pastoralnej podczas studiów, co powinno owocować dobrym przygotowaniem do kapłaństwa, takim, jakie jest dziś potrzebne – wyznał metropolita warszawski.

Wyjaśnił też, jaki powinien być dzisiejszy ksiądz – musi on szukać wiernych, nie może czekać aż przyjdą do Kościoła. W jego ocenie starsze pokolenie księży mogło mieć przekonanie, że wierni sami przyjdą na Mszę św. i do spowiedzi. – Dziś takie oczekiwanie byłoby sprzeczne z tym, co papież Jan Paweł II i Benedykt XVI mówią o nowej ewangelizacji, bo wiadomo, że z Ewangelią trzeba wychodzić do ludzi, wychodzić do nich i sprawić, żeby ci ludzie zechcieli Ewangelią żyć, a nie tylko coś o niej wiedzieć.

Metropolita warszawski stwierdził też, że do seminarium zgłaszają się inni niż dawniej ludzie, wywodzący się z dzisiejszych rodzin. Są wśród nich tacy, którzy spotkali na swej drodze dobrego księdza, czy katechetę, ale wielu z nich pochodzi z rodzin, które straciły więź z Kościołem i to jest rzeczywisty problem dzisiejszego czasu. – A czasy nigdy nie sprzyjały Kościołowi – stwierdził. – Choć Kościół miał zawsze wiatr przeciwny, ale słyszymy, że w wieku XX i XXI w Kościele jest najwięcej męczenników, nie można więc obok tego faktu przejść obojętnie – powiedział ks. Kardynał. Jego zdaniem trudności nigdy się nie skończą, ale nie jest to powód żeby się bać. – To jest wezwanie żeby iść, ale nie z żądzą rozliczenia się z tym światem i pokazania mu wyższości, ale zrobienia tego, co Benedykt XVI – Papież „pokonuje” swych krytyków tym, co głosi, pozytywnym przekazem, wielką pokorą – tak jak podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Anglii – powiedział kard. Nycz.

Ośrodek w Wildze przeznaczony jest dla kandydatów do kapłaństwa archidiecezji warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej. Składa się z dwóch nowych pawilonów dla 48 kleryków i 4 księży, jadalni i kaplicy, sal wykładowych. – Myślę, że to pokazuje potrzebę budowania komunii w tym samym mieście, jakim jest Warszawa – powiedział kard. Nycz o wspólnej inicjatywie dwóch biskupów.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 października 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-10-26 09:20 Młodzi razem ze swoim Biskupem - modlitwa za życiem w katedrze warszawsko-praskiej

By wyrazić jedność z abp Henrykiem Hoserem i wspólnym głosem opowiedzieć się za życiem, Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej, Ruch Światło - Życie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży spotkają sie w najbliższy czwartek 28 października o godz. 15.00 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.

Jak zaznacza ks. Emil Parafiniuk, nowy duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej - "Językiem chrześcijan jest miłość, więc nie będzie żadnego przekrzykiwania się, nie będzie skandowania, ale będziemy się wspólnie modlić w katedrze i w ciszy poza jej murami. Chcemy przez to publicznie wyrazić naszą wiarę oraz jedność z naszym arcybiskupem, który w ostatnich dniach jest tak często atakowany".

Organizatorzy czwartkowego spotkania zachęcają, aby zabrać ze sobą różaniec i białą wstążkę przypiętą do ubrania. - "Jest to symbol naszej modlitwy, czystości i niewinnego życia, które w czasie wszystkich procedur in vitro jest niszczone i prześladowane" - mówi ks. Parafiniuk
Wspólne spotkanie potrwa około dwóch godzin.
mg / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 października 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-10-24 17:56 Diecezja warszawsko-praska: nowy duszpasterz młodzieży

Koordynacja przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2011 r. oraz peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny - to główne zdania nowego duszpasterza młodzieży diecezji warszawsko-praskiej. Został nim ks. Emil Parafiniuk. Nowy duszpasterz zastąpi na tym stanowisku ks. Przemysława Maciosa, który pełnił tę funkcję przez pięć lat. Ogłoszenie dekretu nastąpiło podczas rejonowego spotkania kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym na warszawskim Tarchominie.

Ks. Emil Parafiniuk od roku jest także diecezjalnym asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Był również organizatorem wrześniowego Złotu Młodzieży w Ossowie, który przebiegał pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”.

Najbliższe plany nowego duszpasterza młodzieży nawiązują do jego dotychczasowego zaangażowania. Jak zaznacza, zamierza kontynuować peregrynację relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny na terenie diecezji oraz koordynować przygotowania do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.

Ks. Parafiniuk ma świadomość, że sam nie jest w stanie zrobić wszystkiego. W związku z tym planuje mocniej zaangażować młodzież. „Chcemy aby nie była ona tylko przedmiotem, ale podmiotem, który tworzy to duszpasterstwo" - wyjaśnia. Dlatego zamierza spotkać się z przedstawicielami działających na terenie diecezji ruchów, wspólnot i stowarzyszeń oraz ich duszpasterzami, aby wspólnie wypracować program na przyszły rok i uzgodnić plan działania na najbliższe miesiące.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 października 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-10-24 17:49 Abp Hoser: Niedziela Misyjna powinna otworzyć nasze serce na potrzeby innych

Niedziela Misyjna powinna otworzyć nasze serce na potrzeby innych – przypomniał dzieciom abp Henryk Hoser. Z okazji VIII Spotkania Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Małej Ani” ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej w niedzielę 24 października celebrował Eucharystię w gimnazjum miejskim w Zielonce pod Warszawą.

W homilii abp Hoser dzieląc się swoim doświadczeniem misyjnym zachęcał dzieci aby wspierały innych tym co posiadają. „Powinniśmy odjąć trochę sobie, aby innym dodać” – tłumaczył hierarcha, opowiadając o chorych i niedożywionych dzieciach w Rwandzie.

Hierarcha zwrócił uwagę, że każdy może ofiarować drugiej osobie swoją modlitwę. Jak zaznaczył, „modlić się za misje to prosić Pana Boga, żeby posłał ‘Aniołów’ do tych którzy cierpią; którzy są sami, do sieroty i wdowy - aby Ci ‘Aniołowie’ w ludzkim ciele pomogli tamtym ludziom i by pokazali im Jezusa”.

Hierarcha prosił dzieci, aby nie tylko pamiętały o tych, którzy są daleko, ale także były wdzięczne tym, którzy się nimi opiekują.

Odwołując się do słów papieża Benedykta XVI, abp Hoser podkreślił, że Kościół jest wspólnotą. Bez niej nie ma misji. „Sam niewiele mogę zrobić, ale już wraz z innymi mogę bardzo dużo” - mówił hierarcha.

Zaznaczył przy tym, że „najważniejsza szkoła życia, to ta która uczy bycia razem, wspólnej pracy, myślenia razem, pomagania sobie nawzajem, tego, by nie kłócić się i nie odwracać się do siebie plecami, ale twarzą. Od dziś będziemy się interesować innymi. Nie zostawimy ich samych” – apelował do dzieci ordynariusz warszawsko-praski.

Po Mszy św. każdy z uczestników spotkania otrzymał specjalną kartkę pocztową z nazwiskiem misjonarza. W jego intencji niepełnosprawne dzieci będą się modliły przez cały następny rok. W programie spotkania znalazły się także gry, konkursy, zabawy i koncert dziecięcego zespołu z kapelą góralską oraz wspólny obiad.

Spotkanie zakończyła modlitwa przy ognisku, którą zwieńczył doroczny apel niepełnosprawnych dzieci do kierowców.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 października 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT