Znaleziono depesz: 5678
2015-07-30 18:27 W Częstochowie zakończyło się szkolenie delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży

Pierwsze szkolenie delegatów biskupów i przełożonych zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży zakończyło...

2015-07-29 14:15 Prymas Polski: ujawnianie nadużyć seksualnych wyrazem miłości do Kościoła

Jeśli papież Franciszek nazywa posługą miłości ujawnianie i jasną reakcję na nadużycia seksualne popełniane...

2015-07-29 12:36 Częstochowa: obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

Częstochowskie obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego 1 sierpnia rozpoczną się minutą ciszy za...

2015-07-29 10:35 Anna Golędzinowska gościem Europejskiego Forum Młodych w Częstochowie

Anna Golędzinowska, nawrócona modelka i aktorka, spotkała się wczoraj wieczorem z uczestnikami Europejskiego...

2015-07-28 11:25 W Częstochowie szkolą się delegaci biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży

We wszystkich polskich diecezjach biskupi mianowali już swoich delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży....

2015-07-26 20:31 Częstochowa: "Full Power Spirit” na rozpoczęcie Europejskiego Form Młodych

Koncertem zespołu „Full Power Spirit” na pl. Biegańskiego w Częstochowie rozpocznie dziś wieczorem Europejskie Forum Młodych. Impreza potrwa do 31 lipca pod hasłem: “Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.

Część przedpołudniowa Forum będzie odbywać się w budynku Duszpasterstwa Akademickiego, natomiast program popołudniowy i wieczorny w miasteczku namiotowym na placu Biegańskiego, w centrum miasta. Organizatorami wydarzenia są Wspólnota Emmanuel we współpracy z Archidiecezją Częstochowską.

Podczas Forum młodzi będą uczestniczyli w Eucharystii oraz warsztatach, konferencjach, spotkaniach ze szczególnymi gośćmi, którzy podzielą się swoimi świadectwami. Wśród gości forum znajdą się: Anna Golędzinowska, nawrócona modelka i aktorka, Wincenty Łaszewski, doktor teologii dogmatycznej, specjalista w zakresie antropologii mariologicznej, ks. Piotr Mazurkiewicz, politolog, socjolog i filozof oraz zespół Full Power Spirit.

Historia organizacji Europejskiego Forum Młodych sięga początku lat 90. Wspólnota Emmanuel zorganizowała latem 1991 pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w bawarskim Altötting. Miasteczko stało się wtedy „przystankiem” na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. W 2013 r. i 2014 r. Europejskie Forum Młodych odbyło się w Częstochowie.

Zespól „Full Power Spirit” istnieje od 2001 roku. Zespół tworzą raperzy: Miras, Picia i Dzyrooo, toruński Dj Ike, wokalistka Olga Szomańska, beat-boxer PRYK i saksofonista Tomek Busławski. Na koncertach wspomaga ich czteroosobowy zespół instrumentalistów. "Full Power Spirit" zagrał wiele koncertów w kraju i zagranicą.

Więcej informacji o Europejskim Forum Młodych na http://forum.emmanuel.info.pl/
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-25 17:39 Jasna Góra: 35. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

O rozkwit dzieła Apostolatu Maryjnego i odwagę w głoszeniu mocnym głosem prawd Chrystusowych – o to między innymi modlili się na Jasnej Górze czciciele Cudownego Medalika. Odbyła się 35. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego. Do stowarzyszenia należy w kraju ok. 10 tysięcy osób. Jak mówią - przyjechali na Jasną Górę, by umocnić się w swym powołaniu do służby Bogu i ludziom.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana na jasnogórskim Szczycie, podczas której nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych członków. Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Koncelebrowali duszpasterze Stowarzyszenia na czele z ks. Jerzym Basajem, dyrektorem krajowym Stowarzyszenia Cudownego Medalika.

Zebranym apostołom Cudownego Medalika podziękował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. „Dziękujemy wam, że przez apostolstwo, pragniecie oddawać należną cześć Niepokalanej i z pomocą Najświętszej Maryi Panny czynicie dobro drugiemu człowiekowi, posługując się Cudownym Medalikiem – powiedział paulin.

W homilii bp Szlachetka przypomniał, że całe dzieje naszego narodu i państwa związane są z opieką Maryi. „Nasz naród odczytał od początku tę Jej obecność i opiekę. Świadczy o tym nieustanne uciekanie się pod Jej obronę i łaski, jakie przez Jej wstawiennictwo otrzymuje. Kaznodzieja wskazał m.in. na bitwę pod Grunwaldem, gdzie Maryja przyniosła zwycięstwo polskim rycerzom, wezwana słowami hymnu `Bogurodzica` i Jej triumf nad szwedzkim potopem podczas obrony Jasnej Góry. „Tutaj, w swej duchowej stolicy na jasnej Górze, pozwalała naszemu narodowi odkrywać swoją wolność w trudnej powojennej historii” – mówił bp Szlachetka.

- „Jako naród tak wiele zawdzięczamy Maryi, naszej Matce i Królowej, bo kiedy przyglądamy się sobie na przestrzeni dziejów, to zauważamy, że jesteśmy narodem trudnym, skomplikowanym, a często nawet lekkomyślnym - zauważył biskup. - Jesteśmy bowiem tak często skłonni do konfliktów, często przekorni, znamy swoje narodowe wady, a powiedzenie ‘ilu Polaków, tyle poglądów’ zdaje się dopełniać katalog naszych narodowych wad. Ale na szczęście jako naród mamy jeden niezwykle cenny atut – mamy Matkę, która jest Królową. (..) Polska wraz z całą Europą potrzebuje Twojej opieki i wstawiennictwa Maryjo, jeśli chce zachować swoją tożsamość, swój byt, kulturę, dorobek pokoleń i wolność i niepodległość – mówił bp Szlachetka, wskazując na zagrożenia płynące z nowo ustanawianych przez parlament praw „pod pozorem troski o dobro i szczęście człowieka” prowadzących ostatecznie do „zamętu i chaosu”. „Ci, którzy odpowiedzialni są za losy państwa, zamiast skupiać się na szukaniu rozwiązań gospodarczych i ekonomicznych, zajmują się poprawianiem Bożego prawa” - ubolewał kaznodzieja. Wśród tych niebezpiecznych dla człowieka ustaw, przejawów bezmyślności i przewrotności biskup wymienił: Konwencję RE o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, ustawę o in vitro, udostępnienie środków wczesnoporonnych. - „Każdy człowiek zasługuje, aby uszanować jego życie – apelował biskup.

- Dziś bardzo potrzeba modlitwy naszej Ojczyźnie – podkreśliła Maria Górska, moderatorka Apostolatu Maryjnego w archidiecezji gdańskiej. – Stoimy w takim momencie, gdzie wiele rzeczy będzie się ważyć, więc nasze apostołowanie też poprzez modlitwę różańcową zmierza do tego, żeby wspomóc osoby, które przejmą władzę, które przejęły, żeby czyniły to z duchem Bożym – zachęcała.

35. Pielgrzymce Apostolatu Maryjnego przyświecało hasło: „Wdzięczni za dar powołania w Apostolacie Maryjnym, pielgrzymujemy do naszej Matki”.

Stowarzyszenie Cudownego Medalika jest związane z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Maryja poleciła wybić medale według określonego wzoru. Miał się na nich znaleźć: wizerunek Maryi, z której dłoni wypływają jasne promienie jako symbol łask, litera "M" z wyrastającym z niej krzyżem, otoczonym 12 gwiazdami oraz serca Jezusa i Maryi, a także napis "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Pierwsze medaliki wybito 30 czerwca 1832 roku. Za ich pośrednictwem wierni otrzymywali wiele łask, dlatego zaczęto o nich mówić "cudowne medaliki".
Do Polski Stowarzyszenie Cudownego Medalika zostało przeniesione na początku XX w. Po II wojnie światowej wskrzesił je w 1980 r. ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dając Stowarzyszeniu nazwę Apostolat Maryjny.

Ruch propaguje cześć dla Cudownego Medalika i rozwija duchowość maryjną, prowadzi także prężną działalność charytatywną. Członkowie Apostolatu ewangelizują także wśród ludzi obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci.

- „Chodzimy do więzień, do szpitali i domów opieki, rozdając Cudowne Medaliki. Zresztą przyjmowane są one bardzo chętnie. Szczególnie objawia się to w szpitalach. W ostatnich chwilach życia niektórych ludzi nawet rodzina nie jest w stanie przekonać do spotkania z kapłanem, jednak za przyczyną Cudownego Medalika i modlitwy do Niepokalanej zdarzają się cuda nawrócenia w ostatnich chwilach życia” – opowiada o owocach apostołowania Maria Górska.

W Polsce do Apostolatu Maryjnego należy ok. 10 tys. osób.
mir / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-24 09:29 Srebrna pielgrzymka z Zaolzia już na Jasnej Górze

Ponad 120 osób z Zaolzia w Republice Czeskiej dotarło wczoraj na Jasną Górę. Pątnicy pokonali prawie 170 km. Pomysłodawcami wędrówki byli przed ćwierćwieczem Jadwiga i Franciszek Frankowie.

Wcześniej państwo Frankowie chodzili w pielgrzymce krakowskiej, a następnie postanowili zorganizować własną grupę. – Teraz – jak mówią – chcą przekazać pałeczkę młodszemu pokoleniu. – „Dziękuje Bogu i Matce Bożej za wstawiennictwo, że udało się tę tradycję rozwinąć i przekazujemy tę pałeczkę młodym, z nadzieją, że ta tradycja się utrwali. Jak dalej powiedziała Jadwiga Franek warto, „by inne narody nauczyły się, że piesza pielgrzymka to najtrudniejsza, ale zarazem najpiękniejsza droga”.

Jadwiga Franek zauważyła także, ze polscy kapłani pracujący w czeskich parafiach starają się „przyzwyczaić czeski naród do tej pięknej tradycji”. I tak np. od 2011 r. z placówki paulińskiej z Ostravy-Přívoz wyrusza na Jasną Górę pielgrzymka z o. Bogdanem Stępniem. Polscy kapłani posługujący w czeskich parafiach, starają się z nich organizować piesze pielgrzymki do Velehradu. Velehrad i znajdująca się w nim bazylika to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Republice Czeskiej. Jest kolebką chrześcijaństwa Słowian. W 2013 r. upłynęło 1150 lat od przybycia na Morawy braci sołuńskich Cyryla i Metodego. „Czesi mają możliwość nauczyć się jak to jest – pielgrzymować” – zauważyła Jadwiga Franek.

W wędrówce uczestniczyli przede wszystkim Polacy mieszkający po czeskiej stronie Olzy, ale nie zabrakło i tych z polskiej strony oraz Czechów. Na Jasnej Górze spotkali się z uczestnikami pozostałych zaolziańskich pielgrzymek: rowerowej i autokarowej.

Dziesięcioletni Wojtek pochodzi z Kończyc Małych w powiecie cieszyńskim. Na pielgrzymkę wybrał się ze starszymi po raz pierwszy, by – jak podkreślił – „ofiarować się Matce Bożej, bo Ona jest Matką samego Zbawiciela i Ona praktycznie dała nam Życie. Zawsze chciałem przeżyć pielgrzymkę – opowiadał dziesięciolatek – A na pewno utkwi mi w pamięci plecenie wianków, Górka Przeprosin i ten Obraz” - dodaje.
Zaolzie to część Śląska Cieszyńskiego, którego tereny podzielono po I wojnie światowej na dwie części, polską i czechosłowacką (dzisiaj czeską). Na Zaolziu żyje dziś ok. 30 tys. Polaków, według spisu z 2011 r.
mir/R.Jasna Góra / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-23 11:28 Częstochowa: ruszyła akcja Caritas „Tornister marzeń”

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej kolejny już raz rozpoczęła kampanię „Tornister marzeń”. Jej celem jest obdarowanie nowymi tornistrami, wraz z wyprawką, 500 najbardziej potrzebujących dzieci z terenu archidiecezji częstochowskiej. Hasło promujące akcję "Tornister marzeń" brzmi: "Spełnij z nami dziecięce marzenia. Kup tornister".

Każdy, kto chce pomóc dzieciom, może włączyć się do akcji, wpłacając dowolną kwotę na tornister dla dziecka. Caritas częstochowska przygotowała stronę internetową www.tornistermarzen.pl informującą o kampanii. - Wystarczy tylko 29,50 zł, aby jedno dziecko poszło do szkoły uśmiechnięte. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przekaże tornistry do parafii, aby wierni wypełnili je wyprawkami i przekazali dzieciakom - podkreśla ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Honorowy Patronat nad akcją objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Ambasadorami akcji są: bp Antoni Długosz oraz europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

„Sytuacja ekonomiczna wielu rodzin w Polsce nie pozwala zapewnić dziecku wszystkiego, co jest niezbędne podczas roku szkolnego. Dane GUS z 2014 r. są zatrważające: pół miliona rodzin ze względu na ubóstwo nie może wyposażyć dzieci w wyprawkę szkolną! Sprawmy, aby nowy rok szkolny dla wszystkich uczniów rozpoczął się radośnie, z pięknymi tornistrami, pełnymi szkolnych przyborów, które ułatwią i uprzyjemnią im naukę. Zachęcam do włączenia się w wyjątkową kampanię Caritas „Tornister Marzeń”. Pomóżmy dzieciom rozpocząć nowy rok szkolny z uśmiechem!”- podkreśla Jadwiga Wiśniewska.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-21 10:21 Młodzież z różnych krajów Europy spotka się w Częstochowie

“Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” - pod takim hasłem odbędzie w dniach 26-31 lipca Europejskie Forum Młodych 2015. Młodzi z różnych krajów Europy spotkają się w Częstochowie.

Część przedpołudniowa Forum będzie odbywać się w budynku Duszpasterstwa Akademickiego, natomiast program popołudniowy i wieczorny w miasteczku namiotowym na placu Biegańskiego, w centrum miasta. Organizatorami wydarzenia są Wspólnota Emmanuel we współpracy z Archidiecezją Częstochowską.

Podczas Forum młodzi będą uczestniczyli w Eucharystii oraz warsztatach, konferencjach, spotkaniach ze szczególnymi gośćmi, którzy podzielą się swoimi świadectwami. Wśród gości forum znajdą się: Anna Goledzinowska, nawrócona modelka i aktorka, Wincenty Łaszewski, doktor teologii dogmatycznej, specjalista w zakresie antropologii mariologicznej, ks. Piotr Mazurkiewicz, politolog, socjolog i filozof oraz zespół Full Power Spirit.

Historia organizacji Europejskiego Forum Młodych sięga początku lat 90. Wspólnota Emmanuel zorganizowała latem 1991 pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w bawarskim Altötting. Miasteczko stało się wtedy „przystankiem” na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. W 2013 r. i 2014 r. Europejskie Forum Młodych odbyło się w Częstochowie.

Wspólnota Emmanuel powstała we Francji w 1976 r. na bazie grupy modlitewnej odnowy charyzmatycznej, założonej przez Pierre Goursat i Martine Laffitte-Catta. Szybko znalazła swoje miejsce w Kościele francuskim. W 1992 r. Wspólnota została zatwierdzona przez Stolicę Apostolską i uzyskała osobowość prawną.

Zakorzenienie Wspólnoty w Kościele zostało potwierdzone dekretem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich z 8 grudnia 1992 r., w którym uznano, że „jednym z aspektów powołania Wspólnoty Emmanuel jest uczestnictwo w wypełnianiu misji Kościoła we współczesnym świecie”. W roku 2009 Wspólnota stała się Międzynarodowym Katolickim Publicznym Stowarzyszeniem Wiernych, z zachowaniem statutów.

W Polsce Wspólnota Emmanuel powstała w 1993 r. Istnieje m.in. Warszawie, Krakowie, Gliwicach, Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu, Nowym Sączu, Jaśle i Wrocławiu. Członkowie Wspólnoty w Polsce podejmują różnego rodzaju służby w Kościele m.in. organizowanie spotkań modlitewnych, rekolekcji dla młodzieży i małżeństw („Miłość i Prawda”), misji parafialnych, ogólnopolskich i międzynarodowych spotkań młodych.

Więcej informacji o Europejskim Forum Młodych na http://forum.emmanuel.info.pl/
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-18 17:38 Świeccy franciszkanie na Jasnej Górze: charyzmat franciszkański jest dziś potrzebny światu

„Charyzmat franciszkański jest dziś potrzebny światu” - powiedział o. Gabriel Kudzia, asystent narodowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Kilka tysięcy duchowych synów i córek Biedaczyny z Asyżu zgromadziła dziś na Jasnej Górze 22-ga Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Spotkanie wpisało się w przygotowania do jubileuszu 800-setnej rocznicy powstania tej wspólnoty.

Franciszkański Zakon Świeckich został założony ok. 1221 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Powstał on z myślą o ludziach świeckich, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną dążyć do doskonałości chrześcijańskiej. „Na co dzień staramy się łączyć ideał życia świeckiego z ideałem życia zakonnego" – wyjaśniła Joanna Berłowska. Przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce podkreśliła, że choć tercjarze nie noszą żadnych habitów, a jedynym znakiem przynależności do wielkiej rodziny franciszkańskiej jest znaczek „TAU”, to istotą ich działania jest świadczenie o Jezusie i św. Franciszku. „Nawracać się i czynić dobro – to główne nasze cele” – podkreśliła Berkowska, przypominając o nazwie wspólnoty nadanej przez św. Franciszka „Bracia i Siostry od Pokuty”.

„Istnienie gałęzi świeckiej uzupełnia w Kościele stan duchowny, który nie może być wszędzie. Franciszkanie świeccy są wszędzie, w zakładach pracy, na uczelniach, są w rodzinach, pomagają w parafiach. Są taką można powiedzieć elitą katolicką – wyjaśniał o. Gabriel Kudzia OFM, Asystent Narodowy FZŚ – Takim znakiem, że charyzmat franciszkański jest ważny w Kościele, jest Papież Franciszek, który wybrał imię Franciszka, i sposób jego apostołowania, i prowadzenia łodzi jest taki franciszkański, to jest znak na nasze czasy, że charyzmat franciszkański dzisiaj jest potrzebny światu” – podkreślił franciszkanin.

O. Andrzej Romanowski, asystent narodowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich wskazał z kolei na pociągającą moc św. Franciszka dla współczesnych ludzi młodych, którzy jak święty z Asyżu przed nawróceniem bywają pogubieni, ale kiedy tak jak on, spotkają na swej drodze Jezusa, ich życie się zmienia. „Św. Franciszek ma dzisiaj bardzo ważną misję do spełnienia – jest znakiem obecności Boga i Jego doświadczenia – sytuacji sprzed nawrócenia, a więc pustki życiowej i z drugiej strony – doświadczenia nawrócenia, czyli wypełniania tej pustki przez Jezusa” – mówił zakonnik.

O. Rufin Maryjka OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej w homilii przekazał zgromadzonym tercjarzom prośbę Ojca Świętego: „Proszę was franciszkanów, byście byli wierni Ewangelii, byście byli wierni temu, za co was kocha cały lud Boży, także franciszkanów świeckich. Dlatego tu, na tym miejscu zwracam się do całej wspólnoty braterskiej, narodowej, i do wszystkich obecnych tu franciszkanów pamiętajmy o Ojcu Świętym" – prosił w homilii o. Rufin.

Franciszkański Zakon Świecki jest otwarty dla wszystkich pełnoletnich katolików, którzy pragną naśladować św. Franciszka, żyjąc w stanie świeckim według Ewangelii. Obecnie na świecie jest ok. 400-sta tys. członków Zakonu, w tym ponad 10-sięcć tys. w Polsce

Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami (franciszkanami świeckimi) byli m.in. św. Sebastian Pelczar biskup, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, św. Albert Chmielowski malarz, założyciel zgromadzenia albertynów, św. ks. Zygmunt Gorazdowski opiekun ubogich we Lwowie, Jacek Malczewski - malarz, Józef Haller - legionista, generał Wojska Polskiego oraz sługa Boży kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski.
mir / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-15 16:46 Pierwszy szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze

Jasna Góra rozbrzmiewa dziś modlitwą tysięcy pieszych pielgrzymów. Do sanktuarium przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki z Przemyśla i Poznania. Łącznie w tych dwóch kompaniach wędrowało ok. 3,3 tys. pątników.

Z hasłem „Błogosławieni Czystego Serca” przez 12 dni do tronu Królowej Polski zmierzało 1300 uczestników 35. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki. Pątników tradycyjnie witał abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski podkreślił, że ci ludzie to nadzieja Kościoła i przykład żywej wiary. – Każda z tych grup i osób, która przekłada życie także na gotowość dodatkowej ofiary poprzez pielgrzymkę, trud podróży, modlitwę, życzliwość wobec drugiego człowieka jest grupą formacyjną, która pogłębia wiarę właśnie przez kontakt z Bogiem i bliźnim - przyznał abp Michalik. Zauważył również, że „rekolekcje w drodze” ożywiają innych i skłaniają do gorliwszej modlitwy. – Widok pielgrzymów wielokrotnie skłania ludzi do zatrzymania się, do zastanowienia się nad życiem i często do nawrócenia - powiedział metropolita przemyski.

Nie straszny był im upał, deszcz i zmęczenie. Z Przemyśla przeszli około 380 km i jak mówią zgodnie pielgrzymi, "gdy jest się już u stóp Jasnej Góry, wszystkie bóle mijają, a w sercu czuje się tylko radość".

- Moje serce tak mocno bije, te wszystkie emocje, ci ludzie nas tutaj witający i widok Matki Bożej sprawiają, ze jestem bardzo szczęśliwa – wyznaje Barbara z przemyskiej pielgrzymki.

Tradycyjnie już wśród pątników pielgrzymowało wiele młodych osób, zarówno z Przemyśla, jak i Poznania. Bartek podkreślił, że przemierzanie tegorocznego szlaku było dla niego przygotowaniem do spotkania z papieżem Franciszkiem. – Każdego dnia rozmyślaliśmy o młodości, o naszych problemach, przyzwyczajeniach, wiele mowy było o czystości. Koncentrowaliśmy się nad tym, jak być jeszcze lepszym i jak przeżyć ŚDM w Krakowie - powiedział młody pielgrzym.

Piesza pielgrzymka poznańska odbywała się już po raz 81. Przyszło w niej prawie 2 tys. osób. Była okazją do szczególnej modlitwy o pokój na świecie, za Kościół i dzieło ewangelizacji, za wszystkich konsekrowanych oraz za Polskę i Europę. Abp Stanisław Gądecki prosił pątników, by w ramach rozważanego hasła: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” odpowiednio przeżyć przyszłoroczny jubileusz 1050-tej rocznicy chrztu Polski.
Obok dużych diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę dotarły także te mniejsze m.in. z Gorzkowic, Trzebuni, Kamieńska, Chełmna i Kleszczowa.

Większość pątników pozostanie w Sanktuarium do jutra, by o godz. 11.00 wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej z Góry Karmel.
kar / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-12 15:29 Abp Dzięga do słuchaczy Radia Maryja na Jasnej Górze: trzeba modlitwy i postu za Polskę

Ze szczególną modlitwą za Polskę na Jasną Górę przybyła 24. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. - Jeśli chcemy coś zmienić w naszym narodzie, to trzeba najpierw to wymodlić - podkreślał w homilii abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Przyjętą ostatnio przez koalicję rządową ustawę o in vitro nazwał zbrodniczą. Uroczystą Sumę, w której uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych, celebrowało kilkunastu biskupów. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”.

- Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby przede wszystkim dziękować za naszą Ojczyznę, za tych wspaniałych ludzi, którzy tworzyli jej przeszłość i zabezpieczali dziedzictwo dla kolejnych pokoleń - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga. Nawiązując do słów Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, będących hasłem spotkania podkreślił, że „kochanie Polski ponad wszystko, po Bogu, to bardzo trudny, ale realny i dzisiaj program”.

- Miał rację Prymas Tysiąclecia, kiedy nauczał: mądrość ludzka wymaga, żeby wobec przeszłości stawać zawsze z głęboką pokorą i szacunkiem. Trzeba ukochać każdy fragment dziejów ojczystych, najpierw je poznać, wydobywać z nich przede wszystkim to, co urodziło się z prawdy, z miłości i sprawiedliwości. Tylko to bowiem tworzy prawdziwe dzieje narodu, przechodzi do przeszłości, jest błogosławieństwem, radością, pokarmem, chlebem dla narodu idącego w przyszłość, jest umocnieniem – mówił kaznodzieja. Podkreślił, że naród mający ambicję trwać, musi posilać się nie błędami, upadkami i grzechami przeszłości, ale zdrowymi i żywymi mocami życia narodowego i katolickiego.

- Dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest rodzina - przypomniał abp Dzięga i zauważył, że „kto jest przyjacielem narodu, umacnia rodzinę, kto jest wrogiem narodu, niszczy rodzinę na wszystkie sposoby”.

Wśród licznych problemów polskich rodzin metropolita szczecińsko-kamieński wymienił podpisaną przez prezydenta konwencję ws. przeciwdziała przemocy wobec kobiet oraz niekorzystne procedury, na skutek których rodzice tracą prawo do wychowywania swoich dzieci. Za zbrodniczą uznał także przeforsowaną przez obecną koalicję rządzącą ustawę o in vitro.

- Przychodzimy dzisiaj z bólem dotyczącym ostatnich dni, niemal ostatnich godzin. Tyle głosów rozsądku wypowiedziano bowiem na temat in vitro. Dlaczego głusi pozostaliście wy, którzy tę ustawę wprowadzacie do polskiego systemu prawa i do polskiego życia? Dlaczego głusi jesteście na głos rozumu, na argumenty racjonalne, kto was ogłuszył? – pytał kaznodzieja i wołał: „Jak można napisać w ustawie, że dziecko poczęte i żyjące jest zlepkiem komórek? To boli, dziwi i zaskakuje. Gdybyście przygotowali tę ustawę – nawet niegodziwą – byłaby ona kwestią sumienia dla ludzi wiary. Wy przygotowaliście jednak ustawę zbrodniczą, bo odmawia się w niej człowieczeństwa żyjącemu i poczętemu człowiekowi. Wy przygotowaliście ją zbrodniczo, bo można ludzi bezkarnie zabijać tylko dlatego, że jakiemuś profesorowi w laboratorium dziecko się nie udało, jest chore czy źle się rozwija. To jest czysta eugenika, to jest zbrodnia”.

Zwracając się w szczególny sposób do osób, których życie poczęło się na skutek wykorzystania procedury in vitro abp Dzięga podkreślił: „Drodzy siostry i bracia, wam chcemy powiedzieć, że was kochamy; że was niesiemy w sercu. Jesteśmy razem z wami, bo wy nie jesteście niczemu winni. Wy jesteście darem Bożej miłości dla świata, choć ten dar został przez dorosłych wymuszony gwałtem na naturze. Odetchnijcie głębiej i swobodniej. Jesteście Bożymi dziećmi – mówił kaznodzieja.

Mówiąc o innych problemach Polaków abp Andrzej Dzięga podziękował rolnikom za wzniesione przez nich zielone miasteczko w Warszawie. - Z zadziwieniem myślę o tym, co stało się z rządzącymi Polską, skoro to prosty gospodarz musi oderwać się od pługa, siewnika i trwać w Warszawie przed budynkiem rządowym, czekając miesiącami aż ktoś zechce wysłuchać głosu prawdy, mądrej rady dla Polski. Co stało się z wami rządzący? Czemu głusi byliście tyle czasu? Kto was ogłuszył? – pytał metropolita szczecińsko-kamieński. Podkreślał, że „niewiele zmieni się w Polsce, dopóki nieliczna grupa teoretyków, którym wydaje się, że wiedzą wszystko najlepiej, będzie głucha na argumenty prostego gospodarza, rzemieślnika, zwyczajnego ojca i zwyczajnej matki, zwyczajnego nauczyciela i prostych pracowników. Oni wiedzą najlepiej, co jest dobre dla Polski, co jest dobre dla rodziny, co jest dobre dla ludzi – mówił Arcybiskup.

W dalszej części kazania abp Dzięga apelował, aby stać na straży wartości i wolności. „Wszystko, co dotyczy człowieka, zwłaszcza w sferze etycznej i moralnej, nie zapominając o kwestiach społecznych, wszystko to winno być przedmiotem naszej troski, ale także duszpasterskiej działalności – wskazał kaznodzieja – To nie kto inny, ale Chrystus powiedział: idźcie i nauczajcie wszystkie narody i po wszystkie wieki, tego wszystkiego, co wypływa z prawdy i z miłości. Nie możemy być obojętni w stosunku do tego, co było, co jest i co będzie. Bardzo głęboko żył tym wszystkim Sługa Boży ks. kard. Wyszyński”.

W wygłoszonym przed Mszą św. słowie do uczestników pielgrzymki o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam podkreślił, że „mamy wiele do zrobienia w Polsce. Jest nas tutaj bardzo dużo, ale to nie wszyscy słuchacze Radia Maryja. Ważne, żebyśmy wszyscy się wzięli mocno do pracy”.
Dyrektor zauważył, że „po roku ’80-’81 po tych zrywach, nastąpiło wielkie uprowadzenie Polaków” a w tym „uprowadzaniu” wielką rolę odgrywają media. Przytaczając dane KRRiT podkreślał, że „wszystkich stacji regionalnych, ponadregionalnych, lokalnych , satelitarnych jest w Polsce 331 i tylko jedno ogólnopolskie Radio Maryja. Telewizji na multipleksie jest 24. Programy regionalne, lokalne, satelitarne jeszcze setki teleinformatycznych. Wszystkich stacji bez tych teleinformatycznych, których jest 238, jest 113, a tylko jedna katolicka TV Trwam”. - Czy rozumiemy jaki to jest magiel? – pytał o. Rydzyk i dodał: „Jeżeli jest iluś funkcjonariuszy w telewizjach, w radiach; ile tam jest nienawiści, kłamstwa”. Dlatego, zdaniem redemptorysty, musimy na to odpowiedzieć gorącą modlitwą, czynem i głoszeniem prawdy.

Mszę św. na szczycie jasnogórskim celebrowali m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski; bp Ignacy Dec, biskup świdnicki; bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski; bp Edward Janiak, biskup kaliski; bp Kazimierz Gurda, biskup diecezji siedleckiej oraz bp Stanisław Dziuba z RPA, misjonarz pauliński a także o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Janusz Sok, prowincjał ojców redemptorystów.

Na doroczną pielgrzymkę przybyli również parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i europosłowie, w tym prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Niedzielne wspólne świętowanie rozpoczęło się już ok. godz. 8.00 Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny, potem rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu artystów warszawskich. Dwudniowe spotkanie zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.
it/RJasna Góra / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-12 12:33 Jasna Góra: z udziałem tysięcy wiernych trwa Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Z udziałem tysięcy wiernych na Jasnej Górze trwa 24. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. To jedno z największych spotkań w jasnogórskim sanktuarium. Głównej Mszy św. na szczycie przewodniczy abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”. Jak wyjaśniał w zaproszeniu na spotkanie o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, to słowa wypowiedziane przez Sługę Bożego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. - Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę, Polskę zawsze wierną – Polonia Semper Fidelis – tłumaczył o. Rydzyk.

Dwudniową pielgrzymkę rozpoczęła wczoraj wieczorem uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz, senior diecezji drohiczyńskiej. W homilii zaapelował, aby obserwować otaczającą nas rzeczywistość i z odwagą przeciwstawiać się złu w życiu społecznym i politycznym. Podkreślił, że jedyną polityką Kościoła jest troska o człowieka, aby o każdym Polaku i Polce można było powiedzieć „oto człowiek”, aby w rodzinie, narodzie i państwie kształtował się człowiek” – podkreślił biskup.

- Ileż to razy zarzuca się nam, że to nie nasze miejsce, że to nie nasze zadanie, że to jakaś polityka. Nie ma znaczenia fakt, że mówimy o kłamstwach. A ileż ich jest, że protestujemy przeciwko niesprawiedliwości w rozumieniu moralnym i społecznym, gdy rzeczy dotyczą cen, towarów, poborów emerytur, ale i działalności urzędów, a nawet sądów, kiedy mówimy o obronie życia, o szacunku dla godności ludzkiej, o wrażliwości na prawa natury i Boże prawa, to nam się zarzuca, że jest to polityka – mówił bp Dydycz.

Kaznodzieja z niepokojem i smutkiem odniósł się do ostatnich głosowań w polskim parlamencie w kwestiach dotyczących poszanowania godności życia.

Podkreślił, że dla narodu najważniejszą siłą jest rodzina. „Kto jest przyjacielem narodu umacnia rodzinę” – wskazał bp Antoni Pacyfik Dydycz.

- Kto jest wrogiem narodu niszczy rodzinę na wszystkie sposoby – tymi absurdalnymi rzekomo prawami, które są wyrazem bezprawia, kiedy się usiłuje osłabiać rodzinę przez porównywanie do rodziny nienaturalnych związków. Przecież tylko kilka miesięcy dzieli nas od 1050. rocznicy przyjęcia przez naszych poprzedników chrztu świętego. Czy można nie pamiętać o takim wydarzeniu? Czy można zlekceważyć fakt najbardziej istotny w historii naszego narodu i państwa? – pytał kaznodzieja.

Witając pielgrzymów o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry przypomniał, że „w historii, kiedy Polski nie było na mapach Europy i świata, Maryja z Jasnej Góry była znakiem jednoczącym Polaków, kiedy podczas zaborów Polacy byli skazywani na więzienie, wywożeni w głąb Syberii. Najczęściej zabierali oni ze sobą woreczek z polską ziemią i obrazek „tej, co jasnej broni Częstochowy i w Ostrej Świeci Bramie”.

- Kiedy w Europie i świecie obserwujemy prześladowanie chrześcijan, islamizację Europy, a w Polsce rządząca koalicja wprowadza ustawy niezgodne z Ewangelią, przeciw narodowi polskiemu, rodzinie, dzieciom, Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje na Jasną Górę, aby tu, z różańcem w ręku, uczyć się od Jasnogórskiej Królowej Polski, mimo różnych wpływów i nacisków, jak trwać przy Chrystusie, jedynym Zbawicielu świata i miłości do Ojczyzny – Polski – mówił o. Poteralski.

Po Eucharystii wierni połączyli się w modlitwie różańcowej, a o 21.00 odśpiewali tradycyjny Apel Jasnogórski.

Niedzielę, drugi dzień pielgrzymki, przybyli rozpoczęli Godzinkami o 8.00 po czym na szczycie jasnogórskim rozpoczęły się koncerty i wspólna modlitwa. Po głównej Mszy o godz. 11.00 na godz. 15.00 przewidziano Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Ojciec Święty Franciszek, specjalnie na tę pielgrzymkę, udzielił wszystkim jej uczestnikom – po spełnieniu podstawowych warunków – odpustu zupełnego.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r. Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w życie parafii, organizują spotkania regionalne czy dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca.

Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln. osób.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-11 10:55 Częstochowa: abp senior Stanisław Nowak obchodzi 80. urodziny

11 lipca, 80 lat temu, urodził się abp. senior Stanisław Nowak. „Jest żarliwym czcicielem Tajemnicy Miłosierdzia, Chrystusowego Krzyża i stojącej pod nim, wiernej aż do końca Maryi” - napisał o Jubilacie w specjalnym słowie pasterskim do wiernych archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał, że „na dziewięćdziesiąt lat istnienia diecezji jedna trzecia przypada na posługę arcybiskupa Stanisława, który przewodził wspólnocie archidiecezji w latach 1984-2011, a i obecnie nie szczędzi sił w pomnażaniu jej duchowego dobra”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że abp Nowak „dał się nam wszystkim poznać jako niestrudzony Siewca Słowa Bożego, szafarz świętych sakramentów, zwłaszcza Eucharystii, Bierzmowania i Kapłaństwa”.

„Był nam przewodnikiem na drogach wiary w końcowych latach zmagań z systemem totalitarnym i budowania nowej rzeczywistości społecznej. Inicjował działalność wielu parafii. Jest żarliwym czcicielem Tajemnicy Miłosierdzia, Chrystusowego Krzyża i stojącej pod nim, wiernej aż do końca Maryi. Założył wiele sanktuariów i rozszerzał w nich kult Jezusa, naszego Zbawiciela i Jego Matki. Swoim ojcowskim sercem otaczał kapłanów i alumnów. Uczy nas szczególnej miłości do Kościoła i Ojca świętego, którego kilkakrotnie przyjmował podczas pielgrzymek do Ojczyzny” – napisał abp Depo.

Abp Nowak sam podkreśla, że „wzrastał w blasku dwóch wielkich klasztorów - benedyktynów w Tyńcu i ojców kamedułów”. Jego duchowość związana jest także z Kalwarią Zebrzydowską. Abp Nowak umiłował szczególnie nabożeństwo do Męki Pańskiej i modlitwę różańcową.

Abp Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka.

Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej – jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, z przerwą na studia specjalistyczne z teologii w latach 1967-71 w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 r. – Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Jest autorem wielu publikacji z zakresu teologii życia wewnętrznego. W 1979 r. objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Papież Jan Paweł II mianował go biskupem częstochowskim 8 września 1984 r. Uroczystość święceń biskupich odbyła się 25 listopada 1984 r. w częstochowskiej bazylice katedralnej. Jako motto swojej posługi biskupiej obrał słowa: „Iuxta crucem Tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

Do godności arcybiskupa metropolity częstochowskiego został podniesiony 25 marca 1992 r., a paliusz metropolity przyjął 29 czerwca 1992 r. w Rzymie. 24 czerwca 2004 r. Jan Paweł II mianował abp. Nowaka drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej.

W okresie 27 lat posługi abp. Nowaka w Kościele częstochowskim miało miejsce bardzo wiele ważnych wydarzeń. Zakończone zostały prace II Synodu Diecezjalnego rozpoczęte jeszcze przez bp. Stefana Barełę 8 stycznia 1976 r.

Diecezja a potem archidiecezja częstochowska przeżywała pielgrzymki Jana Pawła II (1987 r., 1991 r. na VI Światowy Dzień Młodzieży, 1997 r., 1999 r.), a także pielgrzymkę Benedykta XVI (26 maja 2006 r.). 3 maja 1992 r. zainaugurowało swoją działalność Katolickie Radio „Fiat”. Początki tego Radia związane są z VI Światowym Dniem Młodzieży i osobą ks. Mariana Dudy. Powstało bowiem jako radio służące sprawom tego Dnia.

Na przestrzeni 27 lat prawdziwie multimedialną instytucją, z własnym studiem radiowym, telewizyjnym i internetowym, stał się również Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Za rządów abp. Nowaka odbywały się Kongresy Eucharystyczne regionalne, diecezjalne, a potem także archidiecezjalne. W 1987 r. zainaugurowana została Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w diecezji częstochowskiej (Doby Eucharystyczne) dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Przy kościołach otwarte zostały kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Do Częstochowy przeniesione zostało z Krakowa Wyższe Seminarium Duchowne. Poświęcenia nowego budynku seminarium dokonał Jan Paweł II 15 sierpnia 1991 r.

Częstochowa były polską stacją światowej peregrynacji Figury Matki Bożej z Fatimy (15-28 października 1995 r.), a także Figury Dziewicy Maryi z Nazaretu (30 kwietnia–8 maja 1999 r.). Ważnym wydarzeniem religijnym była peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 13 listopada 2002 r., w obecności delegacji z archidiecezji częstochowskiej z arcybiskupem metropolitą Stanisławem Nowakiem na czele, poświęcił Obraz Nawiedzenia – Jezusa Miłosiernego.

W Częstochowie odbywały się m.in. XIX Międzynarodowy Kongres Maryjny i XII Międzynarodowy Kongres Mariologiczny w Częstochowie (1996 r.)

W kilku sanktuariach archidiecezji częstochowskiej odnowiony został kult maryjny. Bardzo ważnymi wydarzeniami historycznymi i religijnymi były koronacje obrazów Matki Bożej koronami papieskimi: 25 sierpnia 1996 r. Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 28 maja 2005 r. Matki Bożej Pajęczańskiej i 8 września 2007 r. Matki Bożej w Bęczkowicach, także koronacje diecezjalne.

Archidiecezja otrzymała dar w postaci pierwszych błogosławionych Kościoła częstochowskiego. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II beatyfikował ks. Ludwika Roch Gietyngiera i ks. Maksymiliana Binkiewicza a 5 marca 2000 r. s. Kanutę Chrobot – nazaretankę.

Abp Stanisław Nowak przewodniczył archidiecezjalnym pielgrzymkom do Ziemi Świętej, Rzymu, Loreto, Syrakuz, Lourdes, Santiago de Compostela, Fatimy oraz pielgrzymce Śladami św. Pawła.

W okresie już blisko 30 lat posługi abp Stanisław Nowak bardzo wiele uczynił w zakresie nauczania pasterskiego. Od połowy la 90. abp Nowak komentuje czytania mszalne na antenie Radia Fiat i Radia Jasna Góra. Owocem tego jest piętnaście tomów rozważań radiowych, które ukazały się w pięciu seriach.

Pierwsza ukazała się w 1996 r. i zawierała rozważania tekstów Ewangelii niedzielnych w cyklu A, B, i C oraz najważniejszych uroczystości i świąt kościelnych. Kolejna seria rozważań była poświęcona drugim czytaniom mszalnym, trzecia – pierwszym czytaniom, a czwarta – psalmom mszalnym oraz piąta seria oparta została na doksologii „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”.

Abp Stanisław Nowak ponadto opublikował swoje rozważania nt. Eucharystii i opracował modlitewniki: „Chcę pod Krzyżem stać przy Tobie”. Modlitewnik Kalwaryjski (2002 r.); „Będą patrzeć na Tego, Którego przebodli”. Modlitewnik Kalwarii Wąsowskiej (2006 r.); „Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II” (2009); „Głos Męki Pańskiej z wałów Jasnej Góry” (2010); „Z młodym Jezusem w Nazarecie. Życie ukryte Pana Jezusa na tle różańca świętego” (2011), „Krzyż zwycięstwem. Crux victoria. Modlitewnik Kalwarii Praszkowskiej” (2011), „Krzyż stał się nam bramą. Myśli na Drogę Krzyżową na Przeprośnej Górce pod Częstochową” (2011), „Przez Maryję do Jezusa. Modlitewnik sanktuarium w Borownie” (2015) oraz „„Obok krzyża Jezusowego stała Matka Jego” (2015).

W lipcu 2010 r., po ukończeniu 75 lat abp Nowak złożył rezygnację z urzędu. Papież rozpatrzył ją formułą „nunc pro tunc”, prosząc metropolitę o kontynuowanie posługi do końca 2011 r. 29 grudnia 2011 r. Benedykt XVI zwolnił go z funkcji arcybiskupa metropolity częstochowskiego i mianował na ten urząd bp. Wacława Depo.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-09 16:00 Jasna Góra: wolontariusze Światowych Dni Młodzieży rozpoczynają posługę

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży rozpoczynają dzisiaj swoją posługę na Jasnej Górze. Będą zachęcali pielgrzymów do udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym w 2016 r. na polskiej ziemi i udzielali informacji o ŚDM, które odbędą się w Krakowie.

- Jednym z zadań wolontariuszy będzie przekazywanie wiadomości o procesie rejestracji, pakietach pielgrzymów, planie wydarzeń oraz o przygotowaniach na poziomie centralnym czy konkretnych diecezji – poinformował o. Tomasz Tlałka, z ramienia klasztoru opiekun wolontariuszy.

W dwóch punktach informacyjnych, nieopodal pomnika kard. Wyszyńskiego przed główną bramą sanktuarium i obok Domu Pielgrzyma, dostępne są informacje, ulotki, prezentacje multimedialne dotyczące Światowych Dni Młodzieży.

Jednak posługa wolontariuszy nie ogranicza się tylko do punktów informacyjnych, ale poprzez udział w audycjach na antenie Radia Jasna Góra i „krążeniu” wśród pielgrzymów mają oni również okazję do promocji i ewangelizacji młodzieży.

Ważnym punktem ich posługi będzie udział w „Posłaniu z Jasnej Góry do Krakowa”. Na zakończenie każdej Mszy św. dla pielgrzymów pieszych różnych diecezji, zwłaszcza w sierpniu, biskupi posyłać będą młodych na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Wolontariusze będą towarzyszyć biskupowi.

Wkład Sanktuarium w Światowe Dni Młodzieży wiąże się również z 25-leciem VI ŚDM na Jasnej Górze w 1991 r. Stąd hasłem wiodącym promocji spotkania młodych z Ojcem Świętym są słowa: „Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego”.

Wolontariusze dzień rozpoczynają od Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, po czym udają się do swoich zajęć. Biorą również udział w modlitwie różańcowej o godz. 16.00 oraz w Apelu Jasnogórskim.

Każda grupa wolontariuszy będzie pełnić swój dyżur na Jasnej Górze przez tydzień (od czwartku do czwartku następnego tygodnia). Zespół składa się z przedstawicieli diecezjalnych centrów przygotowań i wolontariatu centralnego (dwóch wolontariuszy z Krakowa z oraz sześciu z innych diecezji). Można ich rozpoznać po koszulkach z logo Światowych Dni Młodzieży oraz specjalnym identyfikatorze.

Wolontariusze pozostaną na Jasnej Górze do końca wakacji. Całość ich pobytu: noclegi, posiłki i opiekę duchowa zapewniają paulini.

Jasna Góra jest ważnym przystankiem w drodze na 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. W Częstochowie już trwają przygotowania do przyjęcia tysięcy młodych z różnych krajów.

O dużym zainteresowaniu Sanktuarium, umiłowanym miejscu św. Jana Pawła II, mówił podczas majowego spotkania diecezjalnych koordynatorów Światowych Dni Młodzieży, o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, koordynujący przygotowania do ŚDM na Jasnej Górze.

W ramach przygotowań do przyszłorocznego święta młodych na polskiej ziemi, na Jasnej Górze zaplanowanych jest szereg inicjatyw.

15 sierpnia, podczas szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, pośle młodych na ŚDM w Krakowie. Paulini uruchomią też specjalną stronę internetową i przewodnik dla młodych.

W przyszłym roku minie dokładnie 25 lat od spotkania papieża Jana Pawła II z młodzieżą świata w Częstochowie. Zakonnicy z nadzieją oczekują też przyjazdu Ojca Świętego Franciszka do Matki Bożej. Modlitwa papieża została potwierdzona na 369. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce w Warszawie w dniach 9-10 czerwca 2015 r. W opublikowanym z datą 11 czerwca br. liście pasterskim pt. „Dar i zadanie”, wydanym na czas przygotowania archidiecezji do Światowych Dni Młodzieży, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, napisał m.in.: pragnę przekazać radosną nowinę, że Ojciec Święty Franciszek potwierdził swoje pragnienie modlitwy i spotkania z nami na Jasnej Górze.

W wywiadach abp Depo zwrócił uwagę, w przybycie papieża Franciszka na Jasną Górę ma związek z maryjną duchowością Ojca Świętego. Stało się zwyczajem, że papież Franciszek odwiedza Matkę Bożą w bazylice Santa Maria Maggiore, aby powierzyć Jej swoje podróże apostolskie. Gdy w 2013 r. udawał się do młodzieży oczekującej na niego w Rio de Janeiro, wcześniej nawiedził Matkę Bożą w narodowym sanktuarium narodu brazylijskiego w Aparecidzie. Znana jest też cześć Ojca Świętego dla Maryi w obrazie Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. - Pragnienie papieża Franciszka, aby nawiedzić Jasną Górę w związku z pobytem w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r., jest więc naturalne i oczywiste a wybranie Jasnej Góry jako stacji w czasie polskiej pielgrzymki w 2016 r. jest odkryciem i potwierdzeniem przez niego specyfiki tego wyjątkowego miejsca. To także potwierdzenie słuszności maryjnej drogi, którą kroczy polski Kościół - zauważa abp Depo.

Paulini spodziewają się, że młodzi nie tylko z Polski, ale przede wszystkim z zagranicy, jadąc do Krakowa, będą chcieli odwiedzić także Częstochowę.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-09 12:33 Abp Nowak: „Niedziela” jest apostołem w dzisiejszych trudnych czasach

„Tygodnik katolicki „Niedziela” jest apostołem w dzisiejszych trudnych czasach” - powiedział abp senior Stanisław Nowak, który 9 lipca przewodniczył Mszy św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Spotkanie i modlitwa odbyły się z okazji przypadającej 11 lipca 80. rocznicy urodzin arcybiskupa seniora.

„Życie jubilata i służba w Kościele realizują się w duchu słów „Reguły” św. Benedykta: „Ora et labora”. Abp Nowak jest tytanem modlitwy i pracy” - mówił na początku Mszy św. ks. dr Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”.

Na Mszy św. obecni byli redaktorzy i pracownicy „Niedzieli” na czele z redaktor naczelną tygodnika Lidią Dudkiewicz. W homilii abp Nowak przypomniał, że „wzrastał w blasku dwóch wielkich klasztorów - benedyktynów w Tyńcu i ojców kamedułów”. - „Ora et labora”. W ten sposób trzeba żyć słowem Bożym. Ciągle mówić do Boga i wciąż mówić do ludzi - mówił abp Nowak. Przypomniał słowa św. Benedykta: „Nic nie przedkładać nad Chrystusa”. - Nim trzeba żyć i Jego przepowiadać - podkreślił.

Odnosząc się do liturgii słowa, wskazał na apostolstwo. - Bóg spojrzał z bliska na apostołów, ich Bóg umiłował i posłał - przypomniał abp Nowak i dodał: „Jesteśmy apostołami na różnych odcinkach naszego życia. Apostołami dzisiaj są także redaktorzy „Niedzieli” i kierowcy, którzy dostarczają tygodnik na parafie”. - Wierzcie mocno w skuteczność słowa Bożego, któremu służycie - zaapelował abp Nowak.

„Apostoł musi wierzyć, że to, co robi, ma sens. Apostoł wie, że słowo Boże potrzebuje czasu, by przemienić serce człowieka” – stwierdził i wskazując na słowo „idźcie” podkreślił, że „apostoł musi pamiętać, że jest posłany, aby iść”. - Apostoł działa, jest człowiekiem ruchu Bożego. Arcybiskup podkreślił też, że „Jezus przestrzega przed zmaterializowaniem i interesownością”. - Potrzebny jest realizm apostolski. Apostoł jest robotnikiem Bożym, w winnicy Bożej - powiedział. „Praca apostolska niech będzie zanurzona w wierze i modlitwie” - zakończył abp Nowak.

Na zakończenie Mszy św. Lidia Dudkiewicz podziękowała abp. Nowakowi „za stałą obecność przy „Niedzieli”, za przykład wielkiej modlitwy i mądrość mędrca”.
Świadectwem podzielił się również były redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś, który podkreślił, że „jubilat zawsze miał niezwykłą wizję Kościoła i był i wciąż jest mocno związany z Częstochową”. - „Niedziela” wraz z abp. Nowakiem zrobiła bardzo wiele dla Kościoła, wsparła wiele potrzebnych dzieł – dodał.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Jako motto swojej posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej - jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, z przerwą na studia specjalistyczne z teologii (1967-71) w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 - Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Abp Stanisław Nowak był czwartym biskupem ordynariuszem w historii archidiecezji częstochowskiej (1984-1992) i pierwszym metropolitą częstochowskim (1992- 2011). W lipcu 2010, po ukończeniu 75 lat, złożył rezygnację z urzędu. Papież rozpatrzył ją formułą „nunc pro tunc”, prosząc metropolitę o kontynuowanie posługi do końca 2011 r. 29 grudnia 2011 r. Benedykt XVI zwolnił go z funkcji arcybiskupa metropolity częstochowskiego i mianował na ten urząd bp. Wacława Depo.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-07 12:49 Jasna Góra: nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano

Na Jasnej Górze trwa nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Góry Objawień w Gargano. Rzeźba peregrynuje po Polsce od 2013 r. Wędrówka stanowi okazję do ożywienia kultu Michała Archanioła, pierwszego i najważniejszego spośród aniołów, który swoim imieniem głosi chwałę i moc Boga. Kult aniołów stanowi jeden z ważnych elementów duchowości ojców paulinów, opiekunów jasnogórskiego sanktuarium. Przed figurą modlili się m.in. egzorcyści, którzy uczestniczą w trwającej do piątku europejskiej konferencji.

Figura dotarła na Jasną Górę wczoraj (6 lipca) późnym południem. Przez całą noc w kaplicy Matki Bożej trwało czuwanie modlitewne z udziałem Bractwa św. Michała Archanioła, działającego na Jasnej Górze. Dziś rano rzeźba została przeniesiona do jasnogórskiej bazyliki, gdzie o 8.00 odprawiona została Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz błogosławieństwem chorych, samotnych i starszych. Kolejna taka Eucharystia rozpoczęła się o godz. 12.00.

Wieczorem o 18.00 w ramach nawiedzenia celebrowana była Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem. Ostatnim punktem uroczystości będzie Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, prowadzony przez księży michalitów.

Figura Michała Archanioła wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów. Miejsce to zasłynęło łaskami, które można tam wyprosić.

Michał Archanioł swoim imieniem głosi chwałę i moc Boga. Imię Michał znaczy "Któż jak Bóg!". Zarówno w tradycji żydowskiej jak i tradycji chrześcijańskiej jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów. W Piśmie Świętym Starego Testamentu nazywany jest „księciem anielskim” i „wielkim księciem”. W Tradycji żydowskiej Archanioł Michał jest pośrednikiem pomiędzy Panem Bogiem i ludźmi. W Piśmie świętym Starego Testamentu wraz z Archaniołem Gabrielem miał odwiedzić Abrahama, zapowiedzieć mu przyszłe narodziny a później nie pozwolić złożyć ofiary z syna Izaaka.

Kult św. Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół. Z czasem Jego imię weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Św. Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku, zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci od ludu rzymskiego srożący się gniew. Odtąd dżuma ustała. W diecezji Avranches, we Francji, od X wieku obchodzono rocznicę pojawienia się św. Michała na Mont-Saint-Michel. Działo się to około 708 roku.

Kościół rzymski czcił św. Michała zawsze w dniu 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela. Św. Michał Archanioł czczony jest jako patron Kościoła świętego, opiekun chroniący przed wszelkimi złymi duchami, zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona ludzi chorych.

„Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną…”, autorem tej szczególnej modlitwy jest papież Leon XIII, który inwokację do św. Michała Archanioła napisał pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby je osaczyć. Nie znamy jednak dokładnie szczegółów tego widzenia. Jest pewne, że papież napisał tę modlitwę i 29 lipca 1886 r., polecił sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc, po każdej tzw. Mszy św. cichej, tzn. nie śpiewanej. Inwokację do św. Michała Archanioła poprzedzały modlitwy do Matki Bożej.

Sobór Watykański II, dokonując reformy liturgicznej, zniósł modlitwy wprowadzone przez papieża Leona XIII, odmawiane bezpośrednio po Mszy św. cichej.

Od kilkunastu lat, za zgodą władz kościelnych, modlitwa do św. Michała jest odmawiana po Mszy św. w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła i w parafiach przez niego prowadzonych. Coraz częściej odmawiają ją także indywidualni wierni. Jest ona wypisana również przy mozaice św. Michała na Jasnej Górze.

Kult Aniołów Stróżów stanowi jeden z ważnych elementów duchowości paulińskiej. Jest to wyraz wdzięczności zakonników za opiekę na pustyni nad św. Pawłem Pustelnikiem - Patriarchą Zakonu Paulinów.
W Polsce kult Aniołów Stróżów rozpowszechnił się właśnie dzięki paulinom, którzy w XVII w. założyli na Jasnej Górze pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów. Bractwo powołane w 1626 r. istniało także przy paulińskim kościele św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce w Krakowie przez 237 lat, przechodząc różne etapy rozwoju. Swoją działalność prowadziło do 1951 r. Ponownie zostało reaktywowane w 2005 r. kiedy to na Skałce obchodzono Rok Aniołów.

Na Jasnej Górze w każdy piątek na wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 19.30 spotkają się przedstawiciele Armii św. Michała. Tę modlitewną grupę zainicjował o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Jej głównym celem jest duchowe wsparcie Sanktuarium i posługujących tutaj zakonników poprzez dar Eucharystii, codzienną modlitwę do św. Michała Archanioła, podejmowane posty.

O wielkiej czci, jakiej doznawał i doznaje Książę Wojska Niebieskiego na Jasnej Górze świadczą jego posągi i przedstawienia ikonograficzne powstające od czasów dawnych po najnowsze. To właśnie wchodząc do Sanktuarium przez główną bramę wzrok wiernych napotyka pierwszy wizerunek - rzeźbę św. Michała Archanioła. Także w samym Obrazie jasnogórskim odnajdujemy anielskie przedstawienia. Od kilu lat mozaika Michała Archanioła umieszczona jest także w tzw. bramie papieskiej czyli bramie wejściowej od strony głównego jasnogórskiego parkingu.

Przed nawiedzającą Jasną Górę figurą św. Michała Archanioła modlili się egzorcyści, którzy uczestniczą w europejskiej konferencji. W spotkaniu udział bierze ok. 300 osób głównie z terenu Europy Środkowej oraz Wschodniej. Są kapłani egzorcyści oraz księża i świeccy podejmujący modlitewną posługę uwalniania. Jak powiedział jeden z uczestników, ks. Grzegorz, właśnie egzorcyści w sposób szczególny w swej posłudze przywołują pomocy św. Michała Archanioła.

Celem zjazdu jest pogłębienie tematyki związanej z posługą uwalniania. Wśród tegorocznych tematów znajdują się m.in.: „Zło osobowe. Szatan w myśli teologicznej Kościoła”, „Negatywne skutki okultyzmu”, „Dlaczego ludzie potrzebują uwolnienia”, „Upadek czy spoczynek w Duchu”, „Kryteria rozróżnienia prawdziwej kultury”, „Rozróżnianie między głosami urojeniowymi a prawdziwym”.

Egzorcysta w Kościele katolickim to biskup albo mianowany przez niego kapłan, który posiada specjalne zezwolenie do sprawowania egzorcyzmów. Egzorcyzm to posługa uwalniania od wpływu szatana. Z greckiego: exorkizein ‘wyklinać’ - jest rozkazem wydanym w imię Boga demonowi, aby ten wyszedł z osoby, zwierzęcia, miejsca lub rzeczy. To szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), którego kapłan udziela człowiekowi w określonych sytuacjach i potrzebach.

Spotkanie egzorcystów na Jasnej Górze zakończy się w piątek 10 lipca, ma charakter ściśle zamknięty.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-05 14:15 Jasna Góra: Kresowianie wołają o prawdę i pamięć

- Żądamy prawdy i na tej prawdzie chcemy budować pojednanie – wołają z Jasnej Góry Kresowianie. Podkreślają, że pamięć o tysiącach naszych rodaków wysiedlonych z kraju po „zmowie jałtańskiej” w 1945 roku i o rzeszy ofiar banderowskiego ludobójstwa jest naszym obowiązkiem.

O godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św. za poległych i pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, a homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski, proboszcz parafii ormiańskiej w Gliwicach, historyk, autor książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”.

Kapłan przypomniał, że w tym roku wspominamy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. - Dla całego świata jest to data radosna, zakończyła się wojna i w Europie i w Azji, ale nie dla mieszkańców Kresów Wschodnich – zauważył kaznodzieja. Przypomniał, że najpierw w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow, podzielono Polskę na pół, między Niemcy i Związek Radziecki, a 5 lat później w wyniku zdrady naszych aliantów: Anglików i Amerykanów, „sprzedano Kresy jak i całą Europę Wschodnią za przysłowiową czapkę gruszek, chociaż Polacy bili się na wszystkich frontach”.

Podkreślił, że od 1945 r. rozpoczął się eksodus, wypędzenie Kresowian. - Ci co ocaleli zostali przesiedleni w nieznane, na ziemie północne i zachodnie, niektórzy pozostali, ale zniszczono nasze cmentarze, kościoły, sanktuaria Maryjne, pałace, dwory, wioski i w ten sposób została dokonana straszliwa rzecz, odrąbano Kresy Wschodnie od tradycji polskiej – mówił ks. Isakowicz-Zaleski. Zauważył, że II wojna światowa nie zakończyła straszliwych rzezi Polaków, dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich z UPA, od 1939 r. - Wszędzie, czy to w Małopolsce wschodniej, czy na Wołyniu, na Lubelszczyźnie, na terenach obecnego Podkarpacia ginęli Polacy tylko dlatego, że byli Polakami, mordowano ich w straszliwy sposób. Ludobójstwo Polaków do dzisiaj jest rzeczą zapomnianą, III Rzeczpospolita do dzisiaj nie ma odwagi powiedzieć prawdy, to jest rzecz niesamowita – wołał kapłan. Przypomniał, że przed wyborami wielu ludzi będzie zabiegało o nasze głosy i wyraził obawę, że wobec różnych obietnic „nikt nie jest w stanie przełamać się i powiedzieć prawdy, że było to ludobójstwo, takie jak ludobójstwa Ormian i holokaust Żydów i, że nie można mieszać ofiar z katami”. - Nie można tego zamiatać pod dywan, bo na przemilczeniu i kłamstwie nie zbuduje się pojednania i przebaczenia – mówił ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski.

Podczas Mszy św. poświęcona została urna z ziemią z miejsc męczeństwa na Wołyniu, która zostanie wmurowana pod powstający w Lublinie pomnik ofiar zbrodni.

Kapłan przypomniał, że podczas rzezi wołyńskiej tylko samych kapłanów zamęczono 160., ale nie o zemstę, lecz o pamięć wołają pomordowani. „Nie o zemstę nam chodzi, nie chcemy przesuwania granic, nie tędy droga, my chcemy pamięci. Tak jak pamiętamy o ofiarach KL Auschwitz, o zbrodni katyńskiej, przebaczyć to nie znaczy zapomnieć – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski.

Kresowianie w 70-tą rocznicę zakończenia II wojny, dokonania wtedy zmian terytorialnych i tragedii miliona Polaków, którzy musieli pozostać w Związku Radzieckim, apelują do rządzących o konkretne działania na rzecz naszych rodaków. „Polska pomaga Ukrainie w bardzo wymierny sposób, zapomina o Polakach. Polacy są traktowani marginalnie, ci którzy są tam za wschodnią granicą. Niemcy sprowadzili do siebie wszystkich swoich wysiedlonych z Kazachstanu, my ciągle czekamy, nie ma jakiejś mobilizacji”, zauważyła Danuta Skalska, rzecznik Kongresu.

Podczas jasnogórskiej pielgrzymki szczególny wymiar rocznicowy podkreślą: Litania Wołyńska, a także Marsz Pokoleń Kresowych pod jasnogórski szczyt i złożenie pod figurą Matki Najświętszej - Krzyża Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA.

W czasie Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian odbywa się otwarte Forum podczas którego mówi się o wielu problemach Polaków na Wschodzie m.in. o prześladowaniach polskości na Litwie, strachu na Ukrainie, gdzie wzrasta nacjonalizm i ideologia banderowska czy o dyskryminacji polskiego szkolnictwa. Poruszane są również takie tematy jak: 'Kresowianie wobec wyborów do Sejmu i Senatu RP'. Przedstawiciele partii politycznych przedstawią program swojego ugrupowania, dotyczący polskiej polityki wschodniej i polityki wobec polskich mniejszości narodowych oraz podsumują dotychczasową działalność swojej partii na rzecz spraw kresowych.

W spotkaniu uczestniczą Kresowianie, sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego. Obecni są: Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian; Maria Mirecka-Loryś, honorowy członek Kongresu; Krystyna Markut, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Kultury Polskiej z Florydy; Anna Paudyn, Sekretarz Generalny Fundacji im. Adama Mickiewicza w Kanadzie, a także przedstawiciele Organizacji Kresowych i Patriotycznych, przedstawiciele Związku Sybiraków i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich, członkowie Organizacji Kombatanckich i Kresowych z kraju i zagranicy oraz ich poczty sztandarowe.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-04 16:57 Zmarła Zofia Rozanow - wybitna badaczka dziejów sztuki Jasnej Góry

W sobotę 4 lipca w nocy zmarła Zofia Rozanow, historyk sztuki i literat, wieloletnia badaczka dziejów sztuki Jasnej Góry. Miała 85 lat. Swoją pracę naukową dotyczącą jasnogórskiego sanktuarium podjęła na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Oddała się jej całkowicie, bo - jak mówiła - „Jasna Góra to klejnot w polskiej koronie”.

Badania nad sztuką Jasnej Góry podjęła jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1952 r. i kontynuowała ją przez kilkadziesiąt lat. Była emerytowanym pracownikiem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie w latach 1965-1991 rozwinęła działalność naukową i twórczą.

Przez cały okres badań nad zbiorami klasztornymi Zofia Rozanow utrzymywała ścisłą współpracę z Prymasem Polski, informując go na bieżąco o swoich dokonaniach. To właśnie ze względu na podtrzymywanie związków z kard. Stefanem Wyszyńskim i dawanie świadectwa o bogactwie i niezwykłości zasobów kościelnych dla kultury narodowej, a nawet światowej, w trudnym czasie komunistycznym Zofia Rozanow doświadczała wielu ataków: zablokowany został jej awans naukowy, a wyniki żmudnych badań owiane były tajemnicą.

Od 1991 r. mieszkała w Częstochowie, gdzie kontynuowała swoją pracę. Owocem tych wieloletnich badań, obok licznych artykułów, były także emitowane na antenie Radia Jasna Góra od 2006 r. audycje „Tajemnice Świętej Twierdzy”.

Jednym z największych dzieł śp. Zofii Rozanow jest monumentalny „Katalog Zabytków Sztuki Jasnej Góry”, obejmujący architekturę, rzeźbę i malarstwo, z częściowym udziałem współautorki Ewy Smulikowskiej. Publikacja została wydana w 2009 r. Jest to pierwsza próba całościowego spojrzenia na częstochowskie Sanktuarium – zespół zabytkowy o unikatowym charakterze.

Kard. Wyszyński rozumiał potrzebę inwentaryzacji zabytków sztuki w Polsce i sprzyjał tej pracy. - Któregoś dnia postawił przede mną cel: zinwentaryzować obiekt po obiekcie Jasną Górę, narodową skarbnicę sztuki, która zachowała swój zasób, w stanie niemalże niezniszczonym, przez sześć wieków – wspominała w jednej z rozmów na antenie Radia Jasna Góra Zofia Rozanow.

Pierwotnie zespół inwentaryzacyjny miał liczyć 6 osób, ostatecznie jednak pozostali: Zofia Rozanow i Ewa Smulikowska oraz fotograf Jerzy Langda.

„Byłam w takim samym stopniu zachwycona, co przerażona, zdawałam sobie bowiem sprawę z ogromu pracy, odpowiedzialności i trudności, ale byliśmy w euforii. Wydawało się, że w ciągu 10 lat katalog zabytków będzie gotowy.

Szczęśliwie obowiązywał już w tym czasie dokument II Soboru Watykańskiego, na podstawie którego Prymas mógł zezwolić na wejście za klauzurę w celach badań naukowych zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Mimo wszystko nasza praca za furtą była szokiem, szczególnie dla starszych wiekiem ojców” - wspominała Zofia Rozanow.

Prace musiały być prowadzone tak, aby nie przeszkadzać ani wiernym, ani paulinom. Z tego powodu inwentaryzacja Kaplicy Cudownego Obrazu była możliwa tylko nocą. - Ta cisza, bliskość Obrazu Matki Bożej, zupełnie puste wnętrze kaplicy były niesłychanym, cudownym przeżyciem – podkreślała Rozanow.

W trakcie tej benedyktyńskiej pracy okazało się, że precyzyjne opisanie zbiorów wymaga kwerendy w przepastnych archiwach klasztoru. To wydłużyło pracę o kilka lat, ale przyniosło bezcenne informacje o katalogowanych obiektach.

Podstawowa wersja katalogu była gotowa w 1978 r., jednak wydanie go było wówczas niemożliwe. Same autorki stwierdziły, że tekst wymaga uzupełnień, bo prowadzone w tym czasie prace restauracyjne i konserwatorskie na Jasnej Górze przyniosły nowe odkrycia i zmieniły poglądy historyków w różnych kwestiach.

Wydanie katalogu planowano z okazji jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, ale przeszkodziły temu stan wojenny i kryzys gospodarczy. Autorki kontynuowały badania, wzbogacając katalog o kolejne odkrycia dokonywane na Jasnej Górze. Przy następnej przymiarce do publikacji stwierdzono, że katalog wymaga nowej, kolorowej dokumentacji fotograficznej, którą wykonali na własny koszt ojcowie paulini. Fotografie udostępniono do druku bezpłatnie. Ostateczne przygotowanie książki pochłonęło kolejne lata morderczej pracy.

Zofia Rozanow jest laureatką wielu wyróżnień. Wśród nich jest nagroda im. Karola Miarki przyznawana osobom upowszechniającym kulturę i naukę, które wnoszą trwałe wartości humanistyczne do kultury narodowej.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT