Znaleziono depesz: 5810
2015-11-27 19:03 Duszpasterze rodzin: Kościół musi towarzyszyć małżeństwom po ślubie

- Słowo Boga o małżeństwie i rodzinie jest niezmienne - przypomniał na Jasnej Górze bp Jan Wątroba. Przewodniczący...

2015-11-25 23:13 Na Jasnej Górze biskupi otrzymali świece jubileuszowe 1050-lecia Chrztu Polski

Podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze, 25 listopada, biskupi polscy uczestniczący w rekolekcjach otrzymali od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przekazanie świec biskupom diecezjalnym jest elementem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się wraz z nowym rokiem liturgicznym w ostatnią niedzielę listopada.

Podczas Apelu Jasnogórskiego rozważanie poprowadził bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który podkreślił, że „przez ołtarz i konfesjonał rozwijamy dar nowego życia w Chrystusie” i przypomniał
znaczenie 1050. rocznicy Chrztu Polski. - Nasz naród stał się narodem o nowych perspektywach doczesnych i wiecznych. Chrzest był u podstaw zmiany tej ziemi, naszej Ojczyzny – mówił bp Buzun.

Biskup wskazał jak ważne jest życie wiarą i nadzieja nieśmiertelności. Podkreślił, że wielu naszych rodaków zniweczyło łaskę Chrztu, zerwało więź z Bogiem – łaska Chrztu jest dynamiczna. Dodał, że należy „odnowić w sobie gotowość zainteresowania życiem w bliskości z Bogiem”. „Chodzi o pełnię komunii z Bogiem, uporządkowanie życia, jego przemianę” – kontynuował biskup pomocniczy z Kalisza i podkreślił znaczenie „doświadczenia ciągle odradzającego się życia”.

Następnie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że „Chrzest Polski był wprowadzeniem w nowy świat”. – To wydarzenie niesie ze sobą doświadczenie wiary, która przekłada się na postawy moralne widoczne także w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym – mówił abp Gądecki i dodał, że „świeca jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie rozświetlała wymiary społeczne i indywidualne naszego życia”.

Zgromadzeni w kaplicy Matki Bożej biskupi polscy wraz z wiernymi odmówili wspólnie Modlitwę Jubileuszową. Następnie abp Gądecki przekazał świece na ręce abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, i o. Arnolda Chrapkowskiego, generała zakonu ojców paulinów.
Podczas Apelu Jasnogórskiego biskupi polscy modlili się m. in. o pokój i zaprzestanie prześladowań chrześcijan na świecie. W modlitwie wzięli udział m. in. ojcowie paulini z o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry, również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którzy trzymali świece jubileuszowe, przekazane następnie biskupom diecezjalnym.
Na zakończenie modlitwy wszyscy biskupi udzielili błogosławieństwa narodowi polskiemu od tronu Jasnogórskiej Królowej Polski.

W sobotę wieczorem 28 listopada, podczas modlitwy w kościołach katedralnych, kiedy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050-lecia Chrztu Polski, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec. Hierarchowie przekażą świece delegacjom z poszczególnych parafii. Znajdą się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu.
ks. mf / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-25 15:36 Jasna Góra: dziś symboliczna inauguracja obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski

Dziś na Jasnej Górze nastąpi symboliczna inauguracja obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Biskupi zgromadzeni na dorocznych rekolekcjach podczas wieczornego Apelu otrzymają jubileuszowe świece, które zapłoną we wszystkich polskich diecezjach.

- To znak trwałości naszej wiary, którą musimy przenosić w kolejne pokolenia – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Obecność wiary w życiu chrześcijańskiego narodu nie jest dla niego zagrożeniem, nie jest zawłaszczeniem tego, co jest dla niego duchową siłą, ale jest wielką pomocą dla życia tym co z wiary wypływa” - podkreślił Prymas.

Zdaniem abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wyzwania stojące dziś przed nami są wielkie. – Obecne czasy stanowią większe wyzwanie niż przed laty. Synod pokazał, że nawet rodzina staje w trudniejszej sytuacji, niż wieki wcześniej. Dlatego trzeba większej gorliwości i wiary, żeby w Polsce utrzymała się wierność Ewangelii, która jest zakładana w momencie chrztu świętego, kiedy wyznajemy swoją wiarę po raz pierwszy – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że chrzest był włączeniem Polski we wspólnotę chrześcijańskich narodów Europy a jubileusz będzie okazją do przypomnienia naszemu kontynentowi o jego fundamentach.
-Pragniemy dać znak Europie, że nie wszystko zostało stracone i że wszystko może zostać odzyskane, jeśli tylko nie zabraknie ducha. Jeśli się zorientują wszyscy, co może przynieść też ten nowy napływ ludzi, którzy mogą diametralnie zmienić oblicze Europy – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że chrzest Polski był także początkiem naszej państwowości, dlatego obchody rocznicowe będą tym razem, przeżywane inaczej niż 50 lat temu, zgodnie z deklaracją polskich władz, również w wymiarze narodowym.

W specjalnym liście pasterskim z okazji jubileuszu chrztu Polski biskupi podkreślili, że chrzest „wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym”.

Bp Łukasz Buzun z Kalisza przypomniał, że obchody rocznicowe wpisują się w ogłoszony przez papieża Rok Miłosierdzia. – Chrzest jest tym sakramentem, który wprowadza nas do Kościoła i w tajemnicę Bożego Miłosierdzia – podkreślił Biskup. - Trzeba dziś wdzięczności za Boże Miłosierdzie, my skupiamy się na tym co jest trudne, bo nie mieliśmy łatwej historii, ale dziś jest moment zadaniowy – uważa bp Buzun i dodaje, że „mamy duże możliwości, żeby Polska stawała się piękniejsza i żebyśmy jako chrześcijanie wyrastali z naszych małości”.

W najbliższą sobotę 28 listopada podczas modlitwy w kościołach katedralnych, kiedy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec. Pasterze przekażą ogień delegacjom z poszczególnych parafii. Znajdą się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu. Światło ma być elementem Jubileuszowej Drogi Chrzcielnej, którą przez kolejne miesiące kroczyć będą polscy katolicy.

Świeca jubileuszowa z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski zapłonie także na Jasnej Górze.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-25 10:51 Rok Święty Miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej

Duchowa i materialna pomoc najuboższym, program duszpasterski dla dorosłych i dzieci "Szczęśliwi Miłosierni" oraz odpustowe świątynie - tak archidiecezja częstochowska przygotowuje się do obchodzonego w Kościele powszechnym Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia. Jubileusz rozpocznie się 8 grudnia i potrwa do 20 listopada 2016 roku.

W tym szczególnym czasie łaski Caritas Archidiecezji Częstochowskiej proponuje dwie akcje obejmujące pomoc zarówno duchową, jak i materialną. W każdy wtorek, począwszy od 15 grudnia, w siedzibie Caritas (ul. Staszica 5, Częstochowa) w godz. 8-15 można będzie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania albo rozmowy duchowej.

Druga inicjatywa Caritas to „Torba miłosierdzia”, czyli wsparcie osób biednych: paczki do 5 kg żywności można będzie składać w częstochowskiej Caritas przez cały Rok Miłosierdzia. Szczegółowe informacje na stronie Caritas: www.caritas.czest.pl , informuje KAI ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora archidiecezjalnej Caritas.

Na okres Adwentu Wydawnictwo „Regina Poloniae” i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie z pomocą studia telewizyjnego Katolickiego Tygodnika „Niedziela” przygotowali materiały duszpasterskie, które wpisują się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Wśród materiałów adwentowych są m.in. kazania roratnie dla dzieci pt. „Szczęśliwi miłosierni” przygotowane przez abp Wacława Depo metropolitę częstochowskiego i bp Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Pierwsze siedem kazań wprowadza w Rok Miłosierdzia. Kolejne czternaście dotyczy poszczególnych uczynków miłosierdzia. - podkreśla ks. dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich i dyrektor Wydziału Duszpastreskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W okresie Adwentu dzieci otrzymają również kolorowe książeczki, do których wklejają naklejki nawiązujące do treści kazań. Książeczka nosi również tytuł: „Szczęśliwi Miłosierni”.

Z materiałami adwentowymi w Roku Miłosierdzia związany jest też konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Mój adwentowy uczynek miłosierdzia” zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Następnie 13 grudnia 2015 r. w III Niedzielę Adwentu zostaną otwarte Drzwi Święte w pozostałych bazylikach papieskich Rzymu, oraz we wszystkich kościołach partykularnych. W związku z tym wydarzeniem abp Wacław Depo wyznaczył kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Częstochowskiej, w których otwarte zostaną Bramy Miłosierdzia. Są to: Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze, Bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu oraz sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Częstochowie (Dolina Miłosierdzia), Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia we Mstowie, Krzyża świętego w Rększowicach, Matki Bożej Leśniowskiej, Miłosierdzia Bożego i świętego Krzyża w Zawierciu-Blanowicach, Matki Bożej w Gidlach, Matki Bożej Bęczkowickiej - Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela w Bęczkowicach, Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu, a także Kolegiata św. Lamberta w Radomsku i Kościół p.w. św. Faustyny w Częstochowie.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-24 16:25 Jasna Góra: dziś drugi dzień rekolekcji polskich biskupów

Pod hasłem „Obleczcie się w serdeczne miłosierdzie” na Jasnej Górze drugi dzień trwają rekolekcje Episkopatu Polski. Uczestniczą w nich niemal wszyscy polscy pasterze. Jak podkreślają, jest to dla nich bardzo ważny czas przede wszystkim do „odnowy ducha”, ale również ze względu na braterskie spotkanie.

- Przeżywanie tego czasu we wspólnocie biskupów jest szczególnym darem łaski – twierdzi bp Artur Miziński. Sekretarz generalny Episkopatu Polski podkreśla, że „dzięki Bogu biskupi mają ten czas, kilku dni, by spotkać się w sercu Kościoła, który jest w Polsce, nie administracyjnie, ale w tym duchu, który należy do istoty pasterzy: trwać na modlitwie, zjednoczeni, we wspólnocie, czując się jednym Kościołem, który tu w naszej Ojczyźnie, został powierzony duszpasterskiej trosce biskupów”.

Także bp Jan Wątroba z Rzeszowa podkreśla wspólnotowy wymiar dni skupienia. - To jest zupełnie wyjątkowa okoliczność. Tutaj uwolnieni od codziennych trosk, zajęć, spotkań, mamy kilka dni, by przede wszystkim spotkać się z Panem, ale także spotkać się we wspólnocie – mówi biskup rzeszowski.

Jego zdaniem, „braterstwo sakramentalne, o którym mówi Sobór Watykański II w odniesieniu do księży, dotyczy może przede wszystkim biskupów, którzy powinni tworzyć kolegium dwunastu”.

Bp Miziński podkreśla, że w tym szczególnym czasie rekolekcji, biskupi we wspólnotowych modlitwach pamiętają nade wszystko o Ojczyźnie. - Mamy dosyć nową sytuację w Polsce, nowego prezydenta, nowy rząd, Sejm, Senat a to miejsce zawsze tętniło modlitwą za Ojczyznę, więc tutaj wracamy i w tym szczególnym czasie, kiedy rzeczywistość polityczna w Polsce zmienia kształty, jest o co modlić się – wyjaśnia hierarcha.

Biskupi mają nadzieję, że przeżywany wkrótce jubileusz chrztu Polski odnowi chrześcijańskie oblicze polskiej ziemi a Rok Miłosierdzia będzie także okazją do odrywania w Polsce dobra wspólnego.

Abp Marek Jędraszewski podkreśla, że Ojczyzna to jest „coś co powinniśmy także ogarnąć miłością miłosierną”. – Myślę, że Rok Miłosierdzia to jest dla Polski czas odkrywania tego czym jest dobro wspólne. My musimy razem budować i być wspólnie odpowiedzialni. Polska to jest coś co powinniśmy ogarnąć miłością miłosierną, troszczącą się o jej kształt jak najbardziej szlachetny, teraz i w przyszłości, bo to jest dobro wspólne, co wynika nawet z samej naszej nazwy: Rzeczpospolita, pospolita czyli nas wszystkich - powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Trzeba wiele wysiłku, by zrozumieć czym jest dobro wspólne i to, że razem jesteśmy za Polskę odpowiedzialni - dodaje abp Jędraszewski. „To wymaga zrozumienia, przebaczenia, pojednania, budowania polskiej rzeczywistości w tym duchu, do którego wzywają nas obchody 1050. rocznicy chrztu Polski” - zauważył metropolita łódzki.

Biskupi odprawiający rekolekcje zapewniając o swojej modlitwie, proszą także o wsparcie duchowe. - Do wszystkich z nas odnosi się ta starożytna zasada, że nie może dać ten kto nie ma. Ciągle potrzebujemy ubogacenia i w kontekście tego co przeżywamy na Jasnej Górze, proszę wszystkich o modlitwę – powiedział bp Jan Piotrowski z Kielc.

Tematem biskupich rekolekcji jest w tym roku zdanie zaczerpnięte z Listu do Kolosan – „Obleczcie się w serdeczne miłosierdzie”. Te słowa związane z Bożym Miłosierdziem, nawiązują do Roku Jubileuszowego, który Papież Franciszek otworzy już 8 grudnia. Do głoszenia nauk zaproszony został rektor Wyższego Instytutu Teologii Moralnej w Rzymie, redemptorysta o. prof. Andrzej Wodka.

Bp Jan Wątroba ma nadzieję, że podczas dni skupienia pogłębione zostaną rozważania o Miłości miłosiernej. - Spodziewam się pogłębionych refleksji związanych z Bożym Miłosierdziem, z tym wymiarem miłosierdzia, które chcemy przyjąć, którego potrzebujemy od Boga, ale też z tym wymiarem miłosierdzia, rozumianym jako przebaczenie wzajemne, pojednanie, pomoc, której od siebie oczekujemy i której potrzebujemy – powiedział ordynariusz rzeszowski.

Kolejne dni biskupich rekolekcji rozpoczynają się poranną Mszą św. odprawianą wraz z jutrznią w Kaplicy Matki Bożej. W programie oprócz konferencji, przewidziano też czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Zaplanowano także projekcję filmu pt. "Granice serca".

Rekolekcje Episkopatu Polski na Jasnej Górze zakończą się w czwartek.

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-24 14:39 Jasna Góra: biskupi otrzymają świece jubileuszowe (zapowiedź)

W środę podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze hierarchowie uczestniczący w rekolekcjach biskupów polskich otrzymają od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski. Płomień, który pojawi się we wszystkich świątyniach będzie symbolem jedności i wierności w wierze.

W sobotę wieczorem 28 listopada, podczas modlitwy w kościołach katedralnych, kiedy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050-lecia Chrztu Polski, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec. Hierarchowie przekażą świece delegacjom z poszczególnych parafii. Znajdą się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu.

- Płonący płomień ma być znakiem zjednoczenia w modlitwie, wdzięczności za łaskę wiary i prośby o rozpalenie ducha apostolstwa - wyjaśnia ks. Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

Przekazanie świec biskupom diecezjalnym jest elementem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się wraz z nowym rokiem liturgicznym w ostatnią niedzielę listopada. Świętowanie jubileuszu Chrztu wpisuje się w obchodzony w Kościele powszechnym Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, którego częścią będą organizowane w Krakowie w lipcu 2016 roku Światowe Dni Młodzieży.

Rekolekcje polskich biskupów odbywają się od 23 listopada br. na Jasnej Górze. W programie rekolekcji, oprócz konferencji, które głosi redemptorysta o. Andrzej Wodka, przewidziano też czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Zaplanowano także projekcję filmu pt. "Granice serca". Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem.
mip / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-24 11:35 Abp Nowak: tajemnicą moich święceń biskupich żyję cały czas

Wciąż pamiętam tamten moment. Tajemnicą moich święceń biskupich żyję cały czas – wspominał abp senior Stanisław Nowak w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską w Archidiecezjalnym Radiu Fiat, z racji przypadającej 25 listopada 31. rocznicy otrzymania sakry biskupiej.

„Kiedy patrzę wstecz, muszę powiedzieć, że tylko Bóg wie, co jest najważniejsze. Jednak można powiedzieć, że w życiu człowieka, który służy Bogu poniekąd wszystko jest ważne” - podkreślił abp Nowak i dodał, że „każde powołanie nowej parafii było ważne”. „Niezwykle ważne było to, że w pewnej chwili diecezja stała się archidiecezją” - kontynuował arcybiskup.

„Oczywiście wspominam te chwile, kiedy Piotr naszych czasów nawiedził naszą ziemię. Szczególnie ważne było spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą całego świata w 1991 r.” - mówił abp Nowak.

W rozmowie arcybiskup senior wspomniał m. in. kard. Józefa Glempa i kard. Karola Wojtyłę. Zapytany o znaczenie listu biskupów polskich do biskupów niemieckich napisanego 50 lat temu, 18 listopada 1965 r., abp Nowak podkreślił, że „był to ważny dokument na drogach historii, ale potwierdzony niejako krzyżem biskupów polskich, bo wielu nie rozumiało tego listu i czuło się zagubionymi słowami „prosimy o przebaczenie”.

„Tamten czas pamiętam przez perspektywę jak tamte chwile i wydarzenia przeżywał mój biskup kard. Karol Wojtyła” – podsumował abp Nowak.

Abp senior Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach (archidiecezja krakowska). Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. 25 listopada 1984 r. otrzymał święcenia biskupie w częstochowskiej bazylice katedralnej Świętej Rodziny. Święceń biskupich udzielił kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Współkonsekratorami byli: kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski i bp Julian Groblicki z Krakowa. 29 grudnia 2011 r. Ojciec Św. Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Stanisława Nowaka z posługi arcybiskupa metropolity częstochowskiego.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-23 15:05 Marszałkowie Sejmu i Senatu z modlitwą na Jasnej Górze

Z prywatną wizytą na Jasną Górę przybyli dziś marszałkowie Sejmu i Senatu. Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, zawierzając Królowej Polski nade wszystko sprawy Ojczyzny.

To dla nas naturalne, że tutaj przybywamy. Zostaliśmy wybrani marszałkami władzy ustawodawczej i pierwsze kroki, tak uważamy, trzeba skierować na Jasną Górę – powiedział marszałek Kuchciński.

Jak podkreślił, „jesteśmy skromnymi urzędnikami państwowymi i chcemy jak najlepiej służyć narodowi mając świadomość ciężaru jaki na nas spoczywa i ponad 1050-letnich dziejów Polski w chrześcijańskiej Europie, a także to, że jesteśmy reprezentantami najstarszej władzy ustawodawczej, bo Sejm swego marszałka miał już w połowie XVI wieku”.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyznał, że często bywa na Jasnej Górze, zwłaszcza w ważnych momentach swego życia. – Przyjechałem tutaj uklęknąć, pomodlić się w intencji naszej Ojczyzny, wszystkich spraw, które są przed nami, Polakami – powiedział Karczewski. Dodał, że „mamy wiele problemów, trudnych spraw, wiele planów i wszystko to, chcemy polecić przez wstawiennictwo Maryi”.

Zawierzenie marszałków na Jasnej Górze wpisuje się również w przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski, którą przeżywać będziemy w przyszłym roku.

Zdaniem Marka Kuchcińskiego, rocznica stanowi okazję do ponownego uświadomienia sobie chrześcijańskich wartości, w oparciu o które powinien być także budowany porządek prawny w Polsce. – To są sprawy związane z hierarchią wartości chrześcijańskich, która nieraz była zapominana bądź niedoceniana w pracy władz ustawodawczych, co potem skutkowało nie zawsze dobrymi rozwiązaniami ustaw czy innych przepisów, w oparciu o które organizujemy życie państwa i całego narodu – powiedział marszałek Sejmu.

Zdaniem Karczewskiego, rocznica chrztu Polski będzie szansą na odnowienie świadomości narodu jako wspólnoty. – Mam to szczęście, że pamiętam Millenium Chrztu, to co działo się 50 lat temu, jak wielkie były oczekiwania Polaków na zjednoczenie Polski katolickiej. Tego zjednoczenia narodowego wtedy nie było i cieszę się, że w tej chwili ta wspólnota narodowa jest, że jest możliwa do budowania i odnowienia – powiedział marszałek Senatu.

Marszałkowie Sejmu i Senatu to przedstawiciele najwyższych władz w państwie. Marszałek Sejmu jest najwyższym przedstawicielem izby niższej polskiego parlamentu, stoi na straży praw i godności Sejmu RP i kieruje jego pracami. Marek Kuchciński pełni tę funkcję od 12 listopada. Także od 12 listopada marszałkiem Senatu jest Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu jest najwyższym przedstawicielem izby wyższej parlamentu Rzeczypospolitej, stojącym na straży jej praw i godności.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-23 12:20 Jasna Góra: dzisiaj biskupi rozpoczynają rekolekcje adwentowe

O. Andrzej Wodka, redemptorysta, wybitny teolog - moralista, profesor i prezes Wyższego Instytutu Teologii Moralnej w Rzymie (Alfonsjana), na zaproszenie przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, poprowadzi tegoroczne rekolekcje dla członków Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczynają się dzisiaj wieczorem - 23 listopada i potrwają do 26 listopada. Tematem rekolekcji na Jasnej Górze będzie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Jak powiedział KAI o. Andrzej Wodka, tematy poruszane podczas ośmiu konferencji będą dotyczyły miłosierdzia. Inspiracją do tegorocznych biskupich rekolekcji jest bowiem rozpoczynający się 8 grudnia Rok Święty Miłosierdzia.

Łaciński tytuł spotkania członków episkopatu na Jasnej Górze brzmi "Induite viscera misericordiae". Słowa zaczerpnięte z 3. rozdziału listu św. Pawła do Kolosan tłumaczy się jako "obleczcie się w serdeczne miłosierdzie". - Chodzi o takie postawy, które są w Panu Bogu, które przenosimy przyoblekając się w nie - wyjaśnił o. Wodka.

Biskupi usłyszą najpierw o Duchu Miłosierdzia - Duchu Jezusa Zmartwychwstałego, który nam wszystko komunikuje, "a przez to staje się to nowym stworzeniem w nas, ciągle się w nas odradza i tak w historii staje się ciałem".

- Potem wrócimy do tajemnicy miłosierdzia, która rodzi się w łonie Ojca, w łonie, z którego rodzi się wszystko to, czym jesteśmy i do którego wszyscy kiedyś wrócimy. Łono Ojca objawia się w postawach Jezusa - wyjaśnia redemptorysta. Kolejna konferencja będzie dotyczyła "objawienia miłosierdzia w Jezusie, które jest i obliczem i konkretnym działaniem Ojca na naszą korzyść". - W czwartej konferencji usłyszymy o paradoksie miłosierdzia. Jawi się on jako coś bardzo słabego, a tymczasem jest to najinteligentniejsza i najmocniejsza aktywność Ojca w naszą stronę. Będę mówił o paradoksie miłosierdzia wykorzystując stwierdzenia Jana Pawła II o mierze postawionej złu. Miłosierdzie byłoby taką granicą, o którą zło się rozbija, albo ostatecznie nawet przeradza się, jeśli jest w stanie, w okazji do łaski. To jest ta błogosławiona wina, o której śpiewamy - powiedział prezes Alfonsjany.

Następnie biskupi usłyszą o piątym błogosławieństwie z Kazania na Górze - błogosławieni miłosierni. Kolejnym krokiem będzie mistyka miłosierdzia, która jest mistyką codzienności, proponowaną prze papieża Franciszka. - To nie jest mistyka zamknięta gdzieś w ścianach kontemplacyjnych, ale zachęcająca do wyjścia do ludzi i tej zdolności bycia szpitalem, który leczy i podkreśla aspekt terapeutyczny - wyjaśnił o. Wodka.

- Dalej poruszymy to, że miłosierdzie nigdy nie jest wyczerpane, nawet w naszych wyobrażeniach na jego temat, jest obliczone na każdy etap historii, ma też swój wymiar profetyczny - coś realizuje ale też ciągle coś zapowiada i do czegoś więcej się odnosi. Zakończymy aspektem maryjnym - zwrócimy się do Matki Miłosierdzia, zobaczymy jak Ona to w swoim wydaniu przeżywała i co nam proponuje - zapowiedział redemptorysta.

W tym roku, po zakończeniu rekolekcji, biskupi spotkają się też na krótkim Nadzwyczajnym zebraniu plenarnym KEP.

Rekolekcje polskich biskupów zaplanowano na dni 23-26 listopada br. na Jasnej Górze. Rozpoczną się uroczystym hymnem do Ducha Świętego "Veni Creator" w poniedziałkowy wieczór, po czym biskupi wysłuchają pierwszej konferencji rekolekcyjnej i wezmą udział w Apelu Jasnogórskim.

Kolejne dni biskupich rekolekcji będą rozpoczynały się poranną Mszą św. odprawianą wraz z jutrznią w Kaplicy Matki Bożej. We wtorek 24 listopada będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, w środę 25 listopada abp Józef Górzyński, a w czwartek 26 listopada - Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W programie rekolekcji, oprócz konferencji, przewidziano też czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Zaplanowano także projekcję filmu pt. "Granice serca".
Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem.
am / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-22 17:11 Bp Czaja do górników: trzeba odnowić postawę służby i miłosierdzia

W intencji polskiego górnictwa, o bezpieczną pracę w kopalniach oraz roztropne decyzje rządzących - po raz 25. modlili się na Jasnej Górze górnicy. Eucharystii z udziałem 3 tys. przedstawicieli różnych branż górnictwa przewodniczył bp Andrzej Czaja. - Wobec milczącej apostazji sytej Europy trzeba dziś z nową mocą odnowić postawę służby i miłosierdzia - apelował biskup opolski.

Nawiązując do obchodzonej dziś w Kościele uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, bp Czaja podkreślił, że każdy chrześcijanin na mocy chrztu św. powołany jest do urzeczywistniania panowania Chrystusa, a dzieje się to przez stosowanie zasad naszej wiary we wszelkich okolicznościach życia; tak w wymiarze indywidualnym, jak i rodzinnym i społecznym.

- Nie możemy kończyć naszego życia chrześcijańskiego w świątyni – apelował bp Czaja. – Ono musi być realizowane w domu. Nie wystarczy Jezusa w Komunii św. w dom przyjąć, ale w tym domu trzeba z Nim żyć. W tych naszych domach musi wrócić praktyka wspólnej modlitwy, choćby na początek w dzień Pański. I tego Jezusa, którego przynosimy w dom, trzeba też innym dawać, Nim się dzielić. To jest prawdziwe chrześcijaństwo – zachęcał biskup.

Jak dodał, "trzeba stosować zasad naszej wiary we wszelkich okolicznościach życia. Błogosławionym owocem może być wtedy nawet swego rodzaju więź, swoiste przymierze miedzy Kościołem a państwem, które bez pomieszania kompetencji, zakresu działań, zakłada wzajemne oddziaływanie na siebie oraz współdziałanie w dziedzinie dobra wspólnego i dobra człowieka".

Udział w godności i misji królewskiej Chrystusa „sprawia, ze jesteśmy wezwani do przesycania Ewangelia codziennego życia; osobistego, ale także zawodowego, struktur społeczno-gospodarczych i politycznych. Ewangelia jeszcze nigdzie nikomu i nigdy nie zaszkodziła”- podkreślił.

Zdaniem biskupa opolskiego to jest droga uzdrowienia komunikacji międzyludzkiej, różnorakich zranień ludzkich serc, przezwyciężania negatywnych emocji, droga do życia w większej zgodzie i pojednaniu, to jest podpowiedź do lepszej współpracy na wielu odcinkach życia.

Wobec wielkich niepokojów społecznych bp Czaja przypomniał, że chrześcijanin to człowiek nadziei: - „Chrześcijanin nie musi nerwowo poszukiwać sensu życia. Tak wielu dziś ludzi nie umie odnaleźć sensu życia. Chrześcijanin wie po co żyć – służyć Bogu i żyć na Jego chwałę”. A ta służba Bogu, zdaniem kaznodziei, to codzienne życie według przykazań i okazywanie postawy wiary także w życiu społeczno – zawodowym.

Przedstawiciele Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność przypominają, że od lat najtrudniejsza sytuacja panuje w górnictwie węgla kamiennego, chociaż jak podkreśla Kazimierz Grajcarek, węgiel to było i jest nasze polskie złoto. - Ono jest nadal czarnym złotem, ale tak każdym złotem i towarem trzeba umieć gospodarować i chodzi o to, by tym naszym polskim złotem umieć gospodarować. Ostatniemu rządowi nie wychodziło to najlepiej. Ufamy, że teraz będzie lepiej - powiedział biskup.

Tradycyjnie górnicza pielgrzymka rozpoczęła się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Następnie górnicy w galowych strojach, z pocztami sztandarowymi wyruszyli na Jasną Górę. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. W południe w kaplicy Matki Bożej uczestniczyli w Eucharystii.

Tradycyjnie na zakończenie pielgrzymki górnicy dokonali aktu zawierzenia swojej pracy i swoich bliskich Matce Bożej.

Górnicza pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Przez Maryję do Serca Jezusa Miłosiernego. Jezu ufam Tobie”. Obecni byli górnicy nie tylko węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, miedzi, soli oraz ropy naftowej. Przybyły rodziny górnicze, emeryci i renciści.
mir / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-22 17:03 Abp Gądecki na Jasnej Górze: Bogu niech będą dzięki za nasze dzisiejsze spotkanie (dokumentacja)

- Bogu niech będą dzięki za nasze dzisiejsze spotkanie na Jasnej Górze - powiedział abp Stanisław Gądecki Kaplicy Domu Pielgrzyma, podczas uroczystości z okazji 50. rocznicy listu biskupów polskich do niemieckich, w których biorą udział biskupi z obu krajów. - Nie pamiętając o dawnych grzechach nie możemy zrozumieć sytuacji dzisiejszej - podkreślił przewodniczący polskiego Episkopatu.

Publikujemy treść wystąpienia abp. Stanisława Gądeckiego:


Umiłowani Bracia w Biskupim Posługiwaniu
Kochani Bracia i Siostry


Dziękując dzisiaj Panu Bogu za to, co dokonało się 50 lat temu, w postaci listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, jako chrześcijanie zastanawiamy się nad teologicznym sensem tego gestu.

1. Po pierwsze wyznajemy, że wszelkie autentyczne pojednanie pochodzi od Boga. Gdy człowiek - popychany przez Złego i pociągnięty własną pychą - nadużywa wolności danej mu ku miłowaniu i wielkodusznemu poszukiwaniu dobra i odmawia posłuszeństwa Bogu; gdy zamiast odpowiedzieć miłością na miłość Boga, przeciwstawia się Mu niczym rywalowi, łudząc się i przeceniając swoje siły, Bóg, mimo całej przewrotności człowieka, pozostaje wierny w miłości. Bóg „bogaty w miłosierdzie” - jak ojciec z przypowieści o marnotrawnym synu - nie zamyka serca dla żadnego ze swoich synów. Oczekuje na nich, szuka ich, odnajduje tam i wzywa, by gromadzili się wokół Jego stołu w świątecznej radości przebaczenia i pojednania.

Ta inicjatywa Boga urzeczywistnia się i objawia w odkupieńczym akcie Chrystusa, który promieniuje na świat poprzez posługę Kościoła. Ti Chrystus objawił nam, że Bóg jest miłością i dał nam nowe „przykazanie nowe”, a równocześnie tę pewność, że droga miłości otwiera się dla wszystkich ludzi, a zatem, że wysiłek skierowany ku przywróceniu powszechnego braterstwa nie jest daremny. Chrystus, zwyciężając przez swoją śmierć na krzyżu zło i moc grzechu, swoim pełnym miłości posłuszeństwem przyniósł wszystkim zbawienie i stał się dla wszystkich „pojednaniem”. W Nim Bóg pojednał ze sobą człowieka.

Kościół, przepowiadając dalej posłanie o pojednaniu głoszone przez Chrystusa. Mówi w imieniu Chrystusa, powtarzając przytoczone już wezwanie św. Pawła apostoła: „spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem”.

Kto przyjmuje to wezwanie, ten uczestniczy w ekonomii pojednania i doświadcza prawdy zawartej w słowach św. Pawła, według których Chrystus „jest naszym pokojem. On, który obie części (ludzkości) uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur — wrogość ..., wprowadzając pokój, (aby) [w ten sposób] jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem” (por. Reconciliatio et poenitentia, 10).

2. Po drugie, kto rozumie nieustającą miłość Boga do człowieka, ten wyznaje swoją niewierność względem Bożej miłości. Wyznaje swoje grzechy i wypowiada «mea culpa», odwołując się do liturgicznej modlitwy Confiteor, która każdego dnia wprowadza nas w liturgię eucharystyczną. Kapłan i świeccy, Każdy w swoim imieniu, indywidualnie i wszyscy razem przed Bogiem i w obecności braci i sióstr wyznają, że zgrzeszyli, że ciąży na nich wina, a nawet wielka wina. Z jednej strony mówi się w pierwszej osobie: to «ja» zgrzeszyłem. Nie wyznaję zatem grzechów innych, nie wyznaję grzechów popełnionych anonimowo przez zbiorowość, ale wyznaję je jako «ja»; zarazem jednak wszyscy członkowie wspólnoty w swoim «ja» mówią «zgrzeszyłem», a więc cały Kościół żywy, żyjący w swoich członkach mówi: «ja zgrzeszyłem». Tak więc w tej wspólnocie «wyznawania grzechów» zawiera się obraz Kościoła ukazany w konstytucji Lumen gentium, 8): „Kościół jest święty, ale zarazem — aby być święty — potrzebuje oczyszczenia i kroczy nieustannie drogą pokuty, która jest zawsze jego drogą, i w ten sposób dostępuje zawsze niezbędnej odnowy. Ten obraz Kościoła, zarysowany przez Sobór i urzeczywistniany każdego dnia w liturgii, odzwierciedla z kolei obraz ukazany przez ewangeliczne przypowieści — przypowieść o kąkolu i pszenicy, przypowieść o sieci, która zagarnia ryby dobre i złe. W swoich dziejach Kościół wciąż na nowo odnajdywał w tych przypowieściach własną rzeczywistość. W ten sposób bronił się przed tezą, jakoby był wyłącznie święty. Kościół Chrystusa, który przyszedł, aby szukać grzeszników i nie wahał się zasiąść do stołu z grzesznikami, nie może być Kościołem stojącym poza rzeczywistością grzechu, ale jest Kościołem, w którym można znaleźć kąkol i zboże, ryby wszelkiego rodzaju. Tak więc to «ja» wyznaję grzechy, ale we wspólnocie z innymi, wyznaję grzechy przed Bogiem, ale proszę braci i siostry o modlitwę, to znaczy w tym wspólnym wyznawaniu grzechów przed Bogiem szukam wspólnego pojednania.

Innym modelem wyznawania grzechów są psalmy pokutne, zwłaszcza te, w których Izrael wyznaje grzechy popełnione w ciągu całych swoich dziejów, grzechy swoich ojców, grzech nieustannego buntu, od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Mówi się w nich także o grzechach dawnych, o historii grzechu. Izrael modli się w ten sposób nie po to, aby potępić swoich ojców, ale żeby w dawnych grzechach rozpoznać swoją obecną sytuację i przygotować się do nawrócenia i przebaczenia. Chrześcijanie zawsze modlili się tymi psalmami razem z Izraelem i w ten sposób odnawiali w sobie tę samą świadomość, a mianowicie, że także nasza historia jest podobna do opisanej w psalmach, jest historią buntów, grzechów, ułomności. My także to wyznajemy nie po to, aby potępiać innych, ale by poznać samych siebie, aby otworzyć się na oczyszczenie pamięci i na prawdziwą odnowę nas samych. Można by przytoczyć wiele przykładów takiej postawy z dziejów Kościoła. Chciałbym tu przypomnieć tylko jeden: Maksyma Wyznawcę, który w VII w. odnosił wszystkie te samooskarżenia ze Starego Testamentu do chrześcijaństwa: to o nas mówi Jeremiasz, o nas mówi Mojżesz, o nas mówi Micheasz. Z kolei komentując Ewangelię, żywe dyskusje Chrystusa z Żydami, Maksym powiada: «My jesteśmy gorsi od Żydów, których ganił Chrystus»; i dalej pyta: «czy możemy nazywać się chrześcijanami my, którzy nie mamy w sobie nic z Chrystusa? Zamiast być świątynią Chrystusa, jesteśmy jak targowisko, jak jaskinia zbójców».

«Mea culpa» dotyczy grzechów przeszłości, wyznajemy je dlatego, ponieważ nie pamiętając o dawnych grzechach nie możemy zrozumieć sytuacji dzisiejszej. Kościół współczesny nie może czynić z siebie trybunału, który osądza poprzednie pokolenia. Kościół nie może i nie powinien przyjmować dzisiaj postawy aroganckiej pewności siebie, czuć się wolnym od grzechu i wskazywać jako źródło zła jedynie grzechy innych, grzechy przeszłości. Wyznanie tych grzechów nie zwalnia z obowiązku uznania grzechów teraźniejszości. Ono ma służyć obudzeniu własnego sumienia i ma otwierać nam wszystkim drogę do nawrócenia.

3. Po trzecie, idąc za św. Augustynem, jesteśmy przekonani, że chrześcijańskiej wyznanie grzechów, confessio peccati będzie zawsze towarzyszyła confessio laudis. Szczery rachunek sumienia pozwala nam zobaczyć, że we wszystkich pokoleniach uczyniliśmy wiele zła, ale także, że mimo naszych grzechów Bóg nieustannie oczyszcza i odnawia Kościół. Któż na przykład mógłby nie dostrzec, jak wiele dobra dokonało się w ostatnich 70 latach po wojnie. Byłoby przejawem braku rozwagi, gdybyśmy widzieli tylko własne zło, a nie dostrzegali dobra dokonanego za pośrednictwem wierzących. Według Ojców Kościoła synteza tego paradoksu winy i łaski zawiera się w słowach oblubienicy z Pieśni nad pieśniami: «Nigra sum sed formosa» — «Jestem splamiona grzechami, ale mimo wszystko piękna dzięki Twojej łasce i dzięki temu, czego Ty dokonałeś». Kościół może szczerze i z ufnością wyznawać grzechy dawne i obecne, wiedząc, że zło nigdy nie zniszczy go do końca, bo Bóg jest silniejszy (wypowiedź kardynała J. Ratzinger na temat dokumentu „Pamięć i pojednanie”). Mówiąc z perspektywy 50 lat po wymianie listów nie mogę nie wspomnieć o tym, że Episkopaty właśnie Polski i Niemiec dały Kościołowi i światu, dwóch papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Oni są przykładem przyjaźni między naszymi narodami zbudowanej na chrzcie.

4. To wszystko musimy uwzględnić, medytując nad Listem biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. Kiedy polscy biskupi wystosowali do swoich niemieckich braci list ze słynnym „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, w swojej dalekowzroczności wyprzedzili oni epokę i w imię chrześcijańskiej miłości jako pierwsi wyciągnęli ręce do Niemców, choć – wobec ogromu wyrządzonych Polakom krzywd – ten gest winien był wyjść najpierw od Niemców. Co gorsza – niemieccy biskupi nie docenili tego niezwykłego kroku. Ich odpowiedź była „niewystarczająca” ze względu na lęk przed reakcją wypędzonych – jak wyznał w udzielonym sygnatariusz niemieckiej odpowiedzi abp Josef Stimpfle.

Jedną z osób, która już wtedy nie zgodziła się z bojaźliwą reakcją niemieckich biskupów był ówczesny ksiądz profesor Joseph Ratzinger. Opublikowane w 1968 roku memorandum tzw. Grupy z Bensbergu było właściwą odpowiedzią na polski list. Jego sygnatariusze – 160 katolickich intelektualistów, świeckich i księży – głośno zażądali uznania przez Niemcy granicy na Odrze i Nysie w imię pojednania z Polską i zjednoczenia Europy. Oryginał memorandum wystawiany jest dziś w Muzeum Historii Republiki Federalnej Niemiec w Bonn. Napis na gablocie zwraca uwagę na podpis Josepha Ratzingera pod tym dokumentem. On sam w liście do jednego z członków Grupy z Bensbergu wyraźnie zaznaczał, że jest „szczęśliwy z powodu tej inicjatywy, na którą tak długo czekał”.

5. Bogu niech będą dzięki za nasze dzisiejsze spotkanie na Jasnej Górze. To właśnie na Jasną Górę Episkopat Polski zaprosił Ojca Świętego Pawła VI i biskupów z całego świata, w tym także biskupów z Niemiec, aby wspólnie świętować 1000-lecie chrztu Polski. Ówczesne władze komunistyczne nie zgodziły się na przybycie papieża do Polski. Nie mogli też przybyć na Jasną Górę biskupi z Niemiec. Była jednak łączność duchowa i właśnie w tej atmosferze kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski podczas Apelu Jasnogórskiego dnia 3 maja 1966 r. powiedział: „wnosimy prośbę do Ojca naszego, który jest w niebie: ‚I odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom’” (kard. S. Wyszyński, Na szlaku tysiąclecia. Wybór kazań, Warszawa 1996, s. 69). Dziś my staniemy ramię w ramię, biskupi niemieccy i polscy, aby powiedzieć, jesteśmy pojednani! Pojednani w Chrystusie i pojednani między sobą.

6. Na koniec, myśląc o przyszłości, pragnę jeszcze raz przypomnieć słowa kardynała Wyszyńskiego ze wspomnianego Apelu Jasnogórskim: „Nienawiść prowadzi na cmentarze, miłość prowadzi do nowego życia”. Dlatego także i w naszych czasach nie może być miejsca na nienawiść z powodu pochodzenia, rasy czy wyznawanej religii tak wobec osób, które na naszym kontynencie mieszkają od lat, jak i wobec tych, którzy w ostatnich miesiącach przybywają z Bliskiego Wschodu. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do tego, aby dawać świadectwo miłości, a przez to budować nasz dom ojczysty na mocnym fundamencie (por. Mt 7,27-21).

Prośmy Jasnogórska Panią, naszą duchową Matkę, aby pomagała Kościołowi w Polsce i w Niemczech iść wiernie taką drogą.
am / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-22 17:02 Abp Gądecki na Jasnej Górze: Bogu niech będą dzięki za nasze dzisiejsze spotkanie

- Bogu niech będą dzięki za nasze dzisiejsze spotkanie na Jasnej Górze - powiedział dna Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, podczas uroczystości z okazji 50. rocznicy listu biskupów polskich do niemieckich. - Nie pamiętając o dawnych grzechach nie możemy zrozumieć sytuacji dzisiejszej - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystości uczestniczą delegacje obydwu episkopatów oraz m.in. ambasador Niemiec w Polsce.

Abp Gądecki podkreślił, że "wszelkie autentyczne pojednanie pochodzi od Boga", a "kto rozumie nieustającą miłość Boga do człowieka, ten wyznaje swoją niewierność względem Bożej miłości".

Jak dodał przewodniczący polskiego Episkopatu, "nie pamiętając o dawnych grzechach nie możemy zrozumieć sytuacji dzisiejszej". Kościół współczesny, zdaniem abp. Gądeckiego, nie może czynić z siebie trybunału, który osądza poprzednie pokolenia.

- Kościół nie może i nie powinien przyjmować dzisiaj postawy aroganckiej pewności siebie, czuć się wolnym od grzechu i wskazywać jako źródło zła jedynie grzechy innych, grzechy przeszłości. Wyznanie tych grzechów nie zwalnia z obowiązku uznania grzechów teraźniejszości. Ono ma służyć obudzeniu własnego sumienia i ma otwierać nam wszystkim drogę do nawrócenia - powiedział.

Przewodniczący KEP podkreślił, że szczery rachunek sumienia pozwala zobaczyć, że we wszystkich pokoleniach uczyniliśmy wiele zła, ale także, że mimo naszych grzechów Bóg nieustannie oczyszcza i odnawia Kościół. - Któż na przykład mógłby nie dostrzec, jak wiele dobra dokonało się w ostatnich 70 latach po wojnie. Byłoby przejawem braku rozwagi, gdybyśmy widzieli tylko własne zło, a nie dostrzegali dobra dokonanego za pośrednictwem wierzących - powiedział metropolita poznański.

Hierarcha zacytował słowa abp. Josefa Stimpfla, iż polscy biskupi "w swojej dalekowzroczności wyprzedzili epokę i w imię chrześcijańskiej miłości jako pierwsi wyciągnęli ręce do Niemców, choć – wobec ogromu wyrządzonych Polakom krzywd – ten gest winien był wyjść najpierw od Niemców", a co gorsza, "niemieccy biskupi nie docenili tego niezwykłego kroku". Abp Gądecki podkreślił, że jedną z osób, która już wtedy nie zgodziła się z tą bojaźliwą reakcją był ówczesny ksiądz profesor Joseph Ratzinger. - On sam w liście do jednego z członków Grupy z Bensbergu wyraźnie zaznaczał, że jest „szczęśliwy z powodu tej inicjatywy, na którą tak długo czekał" - dodał metropolita poznański.

Podkreślił także znaczący jego zdaniem fakt, że Episkopaty właśnie Polski i Niemiec dały Kościołowi i światu dwóch papieży - św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. - Oni są przykładem przyjaźni między naszymi narodami zbudowanej na chrzcie - zaznaczył abp Gądecki.

Jak dodał, "także i w naszych czasach nie może być miejsca na nienawiść z powodu pochodzenia, rasy czy wyznawanej religii, tak wobec osób, które na naszym kontynencie mieszkają od lat, jak i wobec tych, którzy w ostatnich miesiącach przybywają z Bliskiego Wschodu". Abp Gądecki podkreślił, że "jako chrześcijanie jesteśmy powołani do tego, aby dawać świadectwo miłości, a przez to budować nasz dom ojczysty na mocnym fundamencie".

Punktem kulminacyjnym spotkania na Jasnej Górze będzie uroczysta Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej w intencji pojednania i pokoju pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, podczas której homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim. Rozpocznie się o godz. 18.30.

Słynny dziś list podpisało 34 polskich biskupów, wśród nich kard. Stefan Wyszyński i bp Karol Wojtyła. Inicjatorem i autorem orędzia był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. Niemieckim biskupom list został wręczony 18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II.

Kluczowe sformułowanie listu, który 18 listopada 1965 r. polscy biskupi przekazali biskupom z Niemiec przytaczane jest zazwyczaj jako: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W rzeczywistości cytat brzmi: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.
am / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-22 15:03 Bp Długosz: Jezus otwiera swoje królestwo dla każdego

„Dzisiaj prosimy, abyśmy byli królestwem Chrystusa, królestwem prawdy, miłości i sprawiedliwości”- mówił 22 listopada biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, który przewodniczył Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. „Jezus otwiera swoje królestwo dla każdego z nas” – podkreślił.

Na Mszy św. zgromadzili się kapłani, kapituła archikatedralna, osoby życia konsekrowanego, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji częstochowskiej, szczególnie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W homilii bp Długosz nawiązując do biblijnych opisów królowania i królestwa przypomniał, że „w Izraelu bycie królem oznaczało bycie wybrańcem Bożym” – Bóg sam wybierał kogoś na króla. Ważną funkcją króla było reprezentowanie Boga wobec ludu – mówił bp Długosz i dodał, że „król zawsze był ze swoim ludem, był z nim w chwilach radosnych, ale też w momentach bólu i cierpienia”.

„Jezus jako Mesjasz, Zbawiciel wypełnia w sobie królewskie zadania. Jest jedynym Pośrednikiem. Przez tajemnicę wcielenia Jezus jest nam najbliższy”- kontynuował bp Długosz.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej nawiązując do zbliżającej się 1050 rocznicy chrztu Polski przypomniał, że „chrzest czyni nas nie tylko podwładnymi Króla” - Chrzest daje nam udział w godności królewskiej, czyni nas dziećmi Bożymi – mówił biskup.

„Czy w naszym życiu kierujemy się prawdą, miłością, sprawiedliwością i pokojem, czy tworzymy z Jezusem królestwo prawdy, miłości i pokoju?” – pytał bp Długosz i zaapelował, by odpowiedzieć całym życiem na te pytania.

Na zakończenie Mszy św. bp Długosz odmówił Akt Poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Następnie przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyli swoje przyrzeczenia.

Również na zakończenie Eucharystii delegacje poszczególnych dekanatów otrzymały świece – symbole 1050 rocznicy chrztu Polski.

Przed końcowym błogosławieństwem bp Długosz życzył Akcji Katolickiej, by jako potrzebna Kościołowi „działała na potęgę”, a młodzieży z KSM-u wskazał na wierność Chrystusowi.

W rozmowie z KAI dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że dzisiejsze święto patronalne Akcji Katolickiej przypomina, że „jako świeccy zaangażowani w Kościele i w świecie członkowie Akcji Katolickiej mają być świadkami wartości królestwa Chrystusa” – Równocześnie dla nas członków Akcji Katolickiej ważne jest wskazanie pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, wielkiego społecznika, biskupa Akcji Katolickiej, że mamy być jak wojsko dobrze uszykowane, jak żołnierze Chrystusa – dodał Artur Dąbrowski.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-21 17:26 Częstochowa: Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji częstochowskiej

90. rocznica promulgowania encykliki „Quas Primas” Piusa XI, papieża Akcji Katolickiej, 90. rocznica utworzenia diecezji częstochowskiej i 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, stały się okazją do zorganizowania Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się 21 listopada w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

O znaczeniu Dekretu „Apostolicam actuositatem” Soboru Watykańskiego II dla zaangażowania świeckich w Kościele w naszych czasach mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś – Zaangażowanie świeckich i budzenie tego olbrzyma, którym jest laikat dzisiaj Sobór Watykański II zostawił nam jako zadanie wciąż aktualne – mówił ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” omawiając tematykę laikatu podkreślił, że „za Kościół jesteśmy odpowiedzialni wszyscy na mocy chrztu i bierzmowania” – Wszyscy we własnych środowiskach jesteśmy nauczycielami i kapłanami – mówił ks. Skubiś.

Odnosząc się do 90. rocznicy promulgowania encykliki „Quas Primas” Piusa XI, papieża Akcji Katolickiej, ks. Sławomir Bednarski podkreślił aktualność tego dokumentu dla działalności Akcji Katolickiej w naszych czasach – Akcja Katolicka w ujęciu papieża Piusa XI to ludzie zaangażowani dla dobra Kościoła i społeczeństwa – mówił ks. Bednarski.

Następnie ks. Mariusz Frukacz mówił o teologii społecznej bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa diecezji częstochowskiej, wielkiego społecznika. - Słowa Chrystusa "Misereor super turbam" (Żal mi ludu) dla bp. Kubiny były nie tylko ozdobą jego herbu, i treścią naukowej refleksji, ale przede wszystkim pasterską troską o codzienne sprawy, zwłaszcza najbiedniejszych – mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał, że bp Kubina podejmując m.in. zagadnienie słusznej i sprawiedliwej płacy, odwołując się do podstawowych zasad chrześcijańskiej etyki społecznej, podkreślał, że „płaca powinna służyć dobru i życiu nie tylko robotnika, ale całej jego rodziny” - Wielokrotnie wskazywał na prawo do czasu wolnego, by robotnik mógł zrealizować prawo do wolności religijnej i spełnić podstawowe obowiązki religijne – dodał redaktor „Niedzieli”.

O zadaniach wytyczonych przez Sobór Watykański II mówił dr Artur Dąbrowski. – W takich przestrzeniach jak: Kościół, rodzina, polityka, kultura, ekonomia i nauka Akcja Katolicka ma bardzo dużo do zrobienia – zaapelował prelegent. „Nie możemy być uśpieni. Laikat musi coraz bardziej być zaangażowany, musi być zaczynem dla Ewangelii w świecie, jak uczył nas Sobór Watykański II” – kontynuował prezes Akcji Katolickiej.

Na zakończenie ks. Jacek Michalewski mówił o „ewangelizacji jako narzędziu odbudowy współczesnej parafii w Polsce” – Bardzo w dziele ewangelizacji jest osobiste świadectwo o Chrystusie. Jeśli chcę nieść Ewangelie innym, to sam muszę mieć osobiste doświadczenie obecności Chrystusa w moim życiu – wskazywał.

Podczas Forum Tygodnik Katolicki „Niedziela” otrzymał Medal im. biskupa Teodora Kubiny „Przyjacielowi Akcji Katolickiej”. Medal w imieniu „Niedzieli” odebrał ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Akcja Katolicka w Polsce została powołana już w 1930 r. Biskup Teodor Kubina – pierwszy biskup diecezji częstochowskiej – był jej gorącym propagatorem. Ten pierwszy okres tworzenia Akcji Katolickiej w diecezji przerwała II wojna światowa. Po wojnie władze komunistyczne nie pozwalały na zakładanie stowarzyszeń katolickich.

W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą „ad limina Apostolorum” do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją Akcji Katolickiej i opracowywaniem statutu, która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze.

Już 3 maja 1995 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Kolejnymi asystentami kościelnymi byli: ks. Jarek Sroka, ks. Marian Szymonik i obecnie ks. Jacek Michalewski. Przy „Niedzieli” reaktywowany został specjalny dodatek dla Akcji Katolickiej „Czyn Katolicki”, a w kolejnych latach w studio radiowym „Niedzieli” nadawana była audycja poświęcona Akcji Katolickiej „Czyn katolicki na falach eteru”. Pierwszym prezesem Akcji Katolickiej został wybrany w 1996 r. Jerzy Krawczyk. Następnie kolejno tę funkcję pełnili: Konrad Głębocki, Anna Kwiatkowska i obecnie Artur Dąbrowski.

W dniu 13 czerwca 2004 r. abp Stanisław Nowak ogłosił patronami Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej błogosławionych ks. Maksymiliana Binkiewicza, ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i bł. s. Marie Kanutę Chrobot, nazaretankę.

Aktualnie Akcja Katolicki archidiecezji częstochowskiej liczy blisko 50 Parafialnych Oddziałów i ponad 600 członków.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-19 15:36 Jasna Góra: trzecia debata o Ślubach Narodu (zapowiedź)

Trzecia debata o Ślubach Narodu pt. „Raport Jasnogórski 2016” odbędzie się w najbliższą niedzielę 22 listopada na Jasnej Górze. Jej hasłem będą słowa: „Życie jest światłością ludzi”. Spotkanie jest częścią cyklu przygotowań Zakonu Paulinów do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Spotkania w oparciu o Śluby Narodu Prymasa Tysiąclecia stanowią refleksję nad kondycją duchową Polaków. - Jan Paweł II nazwał Śluby „polską kartą praw człowieka”. Śluby są dla naszego narodu darem, czymś co stoi na straży godności człowieka - przypomniał o. Tomasz Tlałka.

Jak wyjaśnił zakonnik „ta godność polega na tym, że człowiek ma prawo do łaski, ma prawo do życia, żeby być obdarowanym wspólnotą Kościoła, posługą pasterzy”. - Chrześcijaństwo daje najpełniejsze podstawy do uszanowania godności człowieka - podkreślił paulin.

- Treści Ślubów, które rozważamy pozwalają nam zobaczyć jak rozwinęliśmy się w tych dziedzinach, o których mowa w przyrzeczeniach z 1956 r. - dodał o. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów.

„Jak wiele jest w Kościele inicjatyw, wspólnot, grup, które w poszczególnych dziedzinach życia realizują to co wynika z Jasnogórskich Ślubów” – zauważył paulin. Dodał, że „wystarczy spojrzeć na temat „Życie jest światłością ludzi” i zobaczymy jak wiele jest inicjatyw dotyczących obrony życia”. – To są projekty już zrealizowane, marsze w obronie życia, rodziny, liczne protesty, sprzeciwy, świadomość, że aborcja jest grzechem – podkreślił o. Kabulski.

Jego zdaniem, wielki rozwój w różnych obszarach jest dowodem na to, że w Polsce dzieje także bardzo dużo dobra. – Kto w latach 50. nazywał zabijanie nienarodzonych aborcją? Kto się temu sprzeciwiał? Widzimy jak wiele w tej tylko dziedzinie się zmieniło – powiedział definitor.

O. Mariusz Tabuski podkreślił, że drugą stroną medalu jest to, że dziś widzimy jak życie ludzkie w różnych jego wymiarach jest dzisiaj niszczone. - Począwszy od dziecka nienarodzonego aż po wszystkie wymiary deprawacji godności ludzkiej, kiedy sprzedawane są dzieci, wykorzystywane kobiety, kiedy szerzy się eutanazja i jest ona pokazywana jako „godna śmierć”, kiedy śmierć staje się tematem nawet zabawnym wykorzystywanym np. w grach komputerowych – wymienił paulin. Zauważył, że dziś widzimy jak „niszczone jest światło życia, jak dla wielu życie przestało mieć sens, przestało smakować, przestało być piękne”.

Debata pod hasłem „Życie jest światłością ludzi” rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 18.30 w Sali Rycerskiej. Wśród gości będą bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, o. Stanisław Jarosz, paulin, jeden z inicjatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, Małgorzata i Tomasz Terlikowscy, publicyści i Olgierd Pankiewicz, prawnik. Całość poprowadzi Jan Pospieszalski, publicysta.

Jak zwykle spotkanie poprzedzi Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.00 w intencji wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Tematami debat „Raport jasnogórski 2016” Paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium Chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat, tak zwanej Wielkiej Nowenny, obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi.
it, Radio Jasna Góra / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-18 16:37 Wybitny teolog-moralista poprowadzi doroczne rekolekcje dla biskupów

O. Andrzej Wodka, redemptorysta, wybitny teolog - moralista, profesor i prezes Wyższego Instytutu Teologii Moralnej w Rzymie (Alfonsjana), na zaproszenie przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, poprowadzi tegoroczne rekolekcje dla członków Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 23-26 listopada odbędą się na Jasnej Górze. Tematem rekolekcji będzie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Jak powiedział KAI o. Andrzej Wodka, tematy poruszane podczas ośmiu konferencji będą dotyczyły miłosierdzia. Inspiracją do tegorocznych biskupich rekolekcji jest bowiem rozpoczynający się 8 grudnia Rok Święty Miłosierdzia.

Łaciński tytuł spotkania członków episkopatu na Jasnej Górze brzmi "Induite viscera misericordiae". Słowa zaczerpnięte z 3. rozdziału listu św. Pawła do Kolosan tłumaczy się jako "obleczcie się w serdeczne miłosierdzie". - Chodzi o takie postawy, które są w Panu Bogu, które przenosimy przyoblekając się w nie - wyjaśnił o. Wodka.

Biskupi usłyszą najpierw o Duchu Miłosierdzia - Duchu Jezusa Zmartwychwstałego, który nam wszystko komunikuje, "a przez to staje się to nowym stworzeniem w nas, ciągle się w nas odradza i tak w historii staje się ciałem".

- Potem wrócimy do tajemnicy miłosierdzia, która rodzi się w łonie Ojca, w łonie, z którego rodzi się wszystko to, czym jesteśmy i do którego wszyscy kiedyś wrócimy. Łono Ojca objawia się w postawach Jezusa - wyjaśnia redemptorysta. Kolejna konferencja będzie dotyczyła "objawienia miłosierdzia w Jezusie, które jest i obliczem i konkretnym działaniem Ojca na naszą korzyść". - W czwartej konferencji usłyszymy o paradoksie miłosierdzia. Jawi się on jako coś bardzo słabego, a tymczasem jest to najinteligentniejsza i najmocniejsza aktywność Ojca w naszą stronę. Będę mówił o paradoksie miłosierdzia wykorzystując stwierdzenia Jana Pawła II o mierze postawionej złu. Miłosierdzie byłoby taką granicą, o którą zło się rozbija, albo ostatecznie nawet przeradza się, jeśli jest w stanie, w okazji do łaski. To jest ta błogosławiona wina, o której śpiewamy - powiedział prezes Alfonsjany.

Następnie biskupi usłyszą o piątym błogosławieństwie z Kazania na Górze - błogosławieni miłosierni. Kolejnym krokiem będzie mistyka miłosierdzia, która jest mistyką codzienności, proponowaną prze papieża Franciszka. - To nie jest mistyka zamknięta gdzieś w ścianach kontemplacyjnych, ale zachęcająca do wyjścia do ludzi i tej zdolności bycia szpitalem, który leczy i podkreśla aspekt terapeutyczny - wyjaśnił o. Wodka.

- Dalej poruszymy to, że miłosierdzie nigdy nie jest wyczerpane, nawet w naszych wyobrażeniach na jego temat, jest obliczone na każdy etap historii, ma też swój wymiar profetyczny - coś realizuje ale też ciągle coś zapowiada i do czegoś więcej się odnosi. Zakończymy aspektem maryjnym - zwrócimy się do Matki Miłosierdzia, zobaczymy jak Ona to w swoim wydaniu przeżywała i co nam proponuje - zapowiedział redemptorysta.

W tym roku, po zakończeniu rekolekcji, biskupi spotkają się też na krótkim Nadzwyczajnym zebraniu plenarnym KEP.

Rekolekcje polskich biskupów zaplanowano na dni 23-26 listopada br. na Jasnej Górze. Rozpoczną się uroczystym hymnem do Ducha Świętego "Veni Creator" w poniedziałkowy wieczór, po czym biskupi wysłuchają pierwszej konferencji rekolekcyjnej i wezmą udział w Apelu Jasnogórskim.

Kolejne dni biskupich rekolekcji będą rozpoczynały się poranną Mszą św. odprawianą wraz z jutrznią w Kaplicy Matki Bożej. We wtorek 24 listopada będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, w środę 25 listopada abp Józef Górzyński, a w czwartek 26 listopada - Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W programie rekolekcji, oprócz konferencji, przewidziano też czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Zaplanowano także projekcję filmu pt. "Granice serca".
Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem.
am / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-18 13:06 Częstochowa: Msze św. w intencji niepłodnych małżeństw

Msze św. w intencji małżeństw dotkniętych problemem niepłodności będę odprawiane w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18.00, począwszy od 20 listopada, w kościele pw. św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie.

„Zapraszamy na tę modlitwę wszystkich, którzy tę tak ważną intencję chcą przedstawić Miłosiernemu Bogu przez wstawiennictwo Św. Faustyny” - podkreśla ks. Wojciech Pelczarski, proboszcz parafii.

Nepłodność nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Obecnei w Polsce cierpi na nią 15 procent par.

W Częstochowie działają dwie Poradnie Rozpoznawania Płodności. W styczniu 2012 r. z inicjatywy Caritas w parafii św. Wojciecha w Częstochowie powstała pierwsza w regionie Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) im. Jana Pawła II. Natomiast druga powstała w lutym 2013 r. w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin przy archikatedrze Świętej Rodziny.

Również Fundacja Świętego Barnaby działająca w Częstochowie w ramach projektu wspierania naprotechnologii „Troska o płodność” udzieliła pomocy finansowej małżeństwom, które podjęły leczenie tą metodą.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-17 15:51 Jasna Góra: księża „unioniści” rozmawiają o duchowości kapłanów diecezjalnych

O duchowości kapłanów diecezjalnych rozmawiają na Jasnej Górze prezbiterzy zrzeszeni w Unii Apostolstwa Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pielgrzymce uczestniczy ks. Giuseppe Magrin, prezydent międzynarodowy Unii.

Mówiąc o szczególnej misji kapłana w dzisiejszym coraz bardziej laicyzującym się świecie, prezydent międzynarodowy Unii Apostolstwa Kleru określił dogłębne poznawanie Słowa Bożego, jako pierwszorzędne narzędzie w pozyskiwaniu na nowo świata dla Chrystusa.

- My jako pasterze musimy bardzo gruntownie poznać Słowo Boże. Mając tę znajomość, możemy to Słowo Boże nieść innym, uczyć tego Słowa, wyjaśniać je. Zważywszy, że ludzie w dzisiejszych czasach mają bardzo nikłą świadomość Słowa Bożego, jest to nasze ogromne zadanie, aby to Słowo ludziom przypominać, wyjaśniać i w ten sposób ich do Boga prowadzić – podkreślił ks. Magrin.

Prezydent międzynarodowy Unii Apostolstwa Kleru przypomniał, że misją stowarzyszenia jest dbanie o potrzeby duchowe, duszpasterskie i materialne kapłanów diecezjalnych. Nadrzędnym zaś celem jest troska o uświęcenie osobiste i uświęcenie całego Ludu Bożego.

W zależności od uwarunkowań kulturowych i religijnych, dynamika rozwoju wspólnot Unii Apostolskiej Kleru w poszczególnych krajach mocno się różni. „Dziś, dla przykładu wiele nadziei pokładamy we wspólnotach na kontynencie Afryki i Azji” – zauważył ks. Giuseppe Marin, wyjaśniając, że „kraje na tych kontynentach charakteryzuje ogromny entuzjazm wiary, entuzjazm, którego brakuje dziś w Europie. W Europie mierzymy się z kryzysem wiary, z jej zanikiem”. Odnosząc się do środowiska polskich księży „unionistów” apelował o ożywianie świadomość wspólnoty, do której zachęca unia.

W styczniu 2000 r. została powołana Unia Apostolska Świeckich, aby rozwiązywać problemy związane z lepszym rozumieniem roli wyświęconych w Kościele. Jej zadanie sprowadza się m.in. do modlitwy o świętość kapłanów, a także wzrost liczby powołanych.

Dwudniowa pielgrzymka trwa do środy, 17 listopada, a do czwartku, 19 listopada, księża „unioniści” uczestniczyć będą w rekolekcjach.

Tegorocznemu spotkaniu formacyjnemu towarzyszy refleksja nad duchowością kapłanów diecezjalnych. „Kościół powszechny to komunia kościołów lokalnych. Każdy kościół lokalny, każda diecezja ma swoja specyfikę. W związku z tym trzeba się przyjrzeć temu, czym ta diecezja żyje, gdzie dana diecezja leży, jakie ma tradycje, jakie ma sanktuaria, jakich ma świętych, jakie charyzmaty i to wszystko składa się na to, co nazywamy duchowością diecezjalną. W tej duchowości osadzony jest kapłan, który powinien tą duchowością żyć i jej służyć” - wyjaśnia ks. Tomasz Rusiecki, dyrektor krajowy Unii Apostolskiej Kleru.

Także rekolekcjonista ks. Rafał Gudwański zwrócił uwagę, że często mówiąc o duchowości, ma się na uwadze tę zakonną np. franciszkańską czy karmelitańską a o duchowości diecezjalnej mówi się rzadko. „A ta duchowość przejawia się w byciu z Ludem. Posługa księdza diecezjalnego dawniej nazywanego księdzem świeckim, to przede wszystkim posługa na parafii – zaznaczył rekolekcjonista. Dodał, że w odnawianiu kapłańskiego ducha wciąż jest potrzebne spojrzenie „na nowo” na pytania stawiane kapłanom i składane przysięgi w dniu świeceń kapłańskich”.

Unia Apostolska Kleru Najświętszego Serca Jezusa została założona w Paryżu jako Stowarzyszenie Kapłańskie przez ks. Wiktora Lebeurier, 26 sierpnia 1862 r. Podstawową formą UAK jest Unia Diecezjalna, którą zakłada biskup z przynajmniej pięciu kapłanami.

Podobnie jak na początku powstania - po Rewolucji Francuskiej, tak i dziś, jest odpowiedzią na współczesną sytuację kapłanów, na ich potrzeby duchowe, duszpasterskie, psychiczne i materialne. W Polsce do Unii Apostolstwa Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa należy około 900 prezbiterów.
mir / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-15 15:41 Jasna Góra: 7 tys. kolejarzy modliło się o zmiany w życiu społecznym

Specjalnymi pociągami z różnych stron kraju i z zagranicy, w 170. rocznicę powstania Warszawsko - Wiedeńskiej Drogi Żelaznej, w gotowości strajkowej, na Jasną Górę przybyło ok. 7 tys. kolejarzy. Pielgrzymce pracowników kolei towarzyszył abp Józef Kupny, który wezwał ich do zmiany kierunku myślenia i działania, nie tylko prywatnie, lecz także w życiu społecznym.

Podczas Mszy św. celebrowanej w ramach 32. pielgrzymki kolejarzy, przywołując słowa Jana Pawła II metropolita wrocławski przypomniał, że najważniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek. - I dlatego celem przedsiębiorstwa nie jest tylko wytwarzanie zysku, ale jego istnienie jako wspólnoty ludzi, którzy stanowią szczególną grupę służącą całemu społeczeństwu – powiedział kaznodzieja. Dodał, że „te słowa w jakiś szczególny sposób odnoszą się do kolejarzy, bo często słychać wasze skargi na to, że liczy się tylko zysk, liczy się ekonomia, to wszystko ważne, ale czy liczy się człowiek. Wszystkim nam leży na sercu dobro i rozwój kolei, dlatego modlimy się tutaj o takie zmiany, które będą służyć pracownikom kolei, kolejarzom, społeczeństwu, państwu”.

Abp Kupny podkreślił, że „zmiany myślenia i kierunku postępowania, potrzebujemy nie tylko w życiu indywidualnym, ale i społecznym”.

- Przychodzicie tutaj do Matki Bożej Częstochowskiej zmęczeni walką o miejsca pracy, o zmiany pospiesznych i nieprzygotowanych decyzji o charakterze strukturalnym, zaniepokojeni wyprzedażą spółek kolejowych, ich fatalną sytuacją finansową, utratą pasażerów, klientów, przychodzicie tutaj boleśnie odczuwając brak reakcji na zgłaszane uwagi dotyczące szeregu nadużyć, zdeterminowani, gotowi podjąć akcję protestacyjną – powiedział metropolita wrocławski i dodał: „potrzeba zmiany myślenia, kierunku i działania. Z nadzieją oczekujemy tych zmian od nowej ekipy rządzącej, zmian, które uwzględnią interes polskich kolei i wszystkich pracowników”.

Henryk Rymer, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność zauważył, że jednym z podstawowych problemów polskich kolei dzisiaj jest odejście od ich narodowego charakteru - służby ludziom. - Najważniejszym zadaniem kolei jest jednak dowieźć ludzi do pracy, do szkół, ten transport regionalny, tu najwięcej ludzi korzysta. Chodzi o to, by ta kolej była dostępna, tania i by służyła ludziom – powiedział przewodniczący.

Działacz zauważył, że „ostatnie czasy pokazały, że władze kolejowe dbają tylko o ekonomię, pieniądze, nie liczą się z kolejarzami, nie liczą się z ludźmi. Kolej ma rolę służebną i my zawsze służyliśmy społeczeństwu i o to dzisiaj się modlimy”.

Jak podkreślił Henryk Rymer „koleją powinni zarządzać fachowcy, którzy się na niej znają, którzy rozumieją, że kolej ma służebną rolę wobec społeczeństwa, i którzy widzą nie tylko ekonomię, ale właśnie człowieka”.

Uczestnicy pielgrzymki modlili się o powrót do etosu kolejarza, który zawsze był w służbie Bogu i ludziom. - Kolejarz to człowiek służby, który ma świadomość, i powinien mieć świadomość powołania, szczególnego wybrania, szczególnej misji. I chcemy, aby naprawa kolei przez nowy rząd, nowe władze, ufajmy też i spółek, żeby przebiegała z Chrystusem, żeby te tradycje piękne nie były wyrugowywane, bo w ostatnich latach była nawet trudność ze zorganizowaniem tradycyjnego opłatka i spotkania wielkanocnego – było Święto Choinki i Święto Wiosny - powiedział ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy. Podkreślił, że „pielgrzymka jest okazją aby tu, przy Matce Bożej, wsłuchać się w to wszystko, czym bije serce środowiska kolejarskiego. A ono bije tęsknotą za normalnością, za tym, aby kolej mogła się rozwijać, a nie być rozczłonkowywana i sprzedawana”.

Podczas Mszy św. abp Józef Kupny poświęcił sztandar organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” PKP Energetyka SA Zakład Zachodni w Poznaniu. Złożony został również Akt Zawierzenia kolejarskich rodzin Maryi.

W spotkaniu udział wzięli także goście ze Słowacji, Białorusi, Węgier i Francji.

32. pielgrzymka kolejarzy rozpoczęła się już w sobotę, 14 listopada spotkaniem w Sali o. Kordeckiego. Ok. godz. 18.00 w bazylice ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy powitał przybyłych pielgrzymów. Następnie wierni wysłuchali konferencji Marii Balickiej pt. „Od Gidli do Jasnej Góry - życiowa wędrówka Władysława St. Reymonta”. Później udali się na drogę krzyżową z pochodniami na jasnogórskich wałach. Modlitwie przewodniczył ks. Maciej Walter z diec. bydgoskiej. Pielgrzymi uczestniczyli również w modlitwie Apelu Jasnogórskiego. O godz. 21.30 w bazylice rozpoczęła się Pasterka Maryjna pod przewodnictwem ks. Eugeniusza Zarębińskiego. Słowo Boże wygłosił ks. Jan Kleszcz z arch. wrocławskiej. Po Mszy św. odbył się koncert Anny Rogowiec oraz zespołu muzycznego i orkiestry kolejowej z Siedlec. Pielgrzymi pozostali na całonocnym czuwaniu przed cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Pielgrzymka była modlitwą dziękczynną za lata rozwoju polskiej kolei oraz prośbą o jej stabilną przyszłość i zachowanie narodowego charakteru przedsiębiorstwa, którego historia zaczęła się w 1845 r. 14 czerwca 1842 r. z Warszawy do Grodziska ruszył pierwszy pociąg Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. I choć inne miasta w obecnych granicach Polski miały połączenia kolejowe już kilka lat wcześniej to właśnie uruchomienie „wiedenki” jest uważane za początek kolejnictwa polskiego: to ona jest nazywana „królową polskich dróg żelaznych”.

- Można powiedzieć, że w ciągu mijających 170 lat powstała legenda wiedenki, która by nie być wymazana z naszej świadomości wymaga ciągłego pielęgnowania – powiedziała Teresa Adamska, prezes ds. programowych Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Jak podkreśliła, na wiedence powstała polska nomenklatura kolejowa, a język polski, jako równoprawny urzędowemu rosyjskiemu, był najdłużej utrzymywany w korespondencji służbowej i łączności telegraficznej. Mimo obcych kapitałów i zagranicznej techniki, obcego zwierzchnictwa i wynaradawiającej polityki rosyjskiego zaborcy, kolej była kuźnią polskich kadr technicznych i ostoją polskości.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-14 19:08 Jasna Góra: zakończyła się X Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych

Ponad 900 osób bezdomnych z opiekunami z 21 diecezjalnych oddziałów Caritas spotkało się w sobotę na Jasnej Górze pod hasłem zaczerpniętym z Listu do Galatów: „Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie”. Mszy dla uczestników X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych przewodniczył metropolita częstochowski.

„Wie Ojciec czego wam potrzeba, ale trzeba, żeby słowo ludzkie również kierowało do Boga swoją niespokojność, która nie pozwala zadowolić się banalną odpowiedzią na podstawowe pytania.” – powiedział abp Wacław Depo, który w homilii potępił również serię zamachów w Paryżu i zaapelował o jedność modlitewną z poszkodowanymi i modlitwę za ofiary tej tragedii. Mszę świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu celebrowali z metropolitą częstochowskim i dyrektorem Caritas Polska ks. Marianem Suboczem dyrektorzy diecezjalnych oddziałów Caritas.

Uczestnicy pielgrzymki mogli też wysłuchać świadectwa walki z bezdomnością, które dał 24 letni Łukasz, od niedawna, uczestnik programu wychodzenia z bezdomności Caritas Polska „Damy radę”. Następnie odbył się koncert w wykonaniu rapera Piotra Plichty „Poisona”, który opowiedział historię swojego nawrócenia: "Byłem uzależniony od narkotyków, robiłem straszne rzeczy, zdałem sobie sprawę, że sam się nie uwolnię. Byłem bliski samobójstwa, kiedy pierwszy raz w życiu z serca szczerze zawołałem do Boga. Bóg działa przez ludzi. Najważniejszy jest pokój serca. Nieważne czy jesteś biedny czy bogaty. Nigdy nie daj wmówić sobie, że jesteś przegrany…"

Szczególnym momentem pielgrzymki była Droga Krzyżowa prowadzona przez osoby bezdomne. Przy każdej stacji przekazywany był „bezdomny krzyż”, uratowany od zniszczenia na śmietniku we francuskim Lourdes. Rozważania modlitewne ułożył jeden z uczestników pielgrzymki z Katowic. „Ile razy zapominam, że odbiciem Twojej twarzy jestem ja? Stworzony na Twój obraz i podobieństwo? Ile razy zagłuszam w sobie Twój głos? Przepraszam Cię Panie.” – modlono się.

W pielgrzymce wzięli udział podopieczni Caritas Archidiecezji Białostockiej, Częstochowskiej, Gdańskiej, Katowickiej, Krakowskiej, Poznańskiej, Przemyskiej, Warszawskiej i Warmińskiej oraz z Diecezji Bydgoskiej, Ełckiej, Kieleckiej, Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Płockiej, Rzeszowskiej, Sandomierskiej, Sosnowieckiej, Tarnowskiej, Włocławskiej, Zielonogórsko-Gorzowskiej i Radomskiej.

„Niektórzy z Was przyjechali tu aż ze Szczecina. Musieliście wyjechać w nocy, ale tak działa miłość! Wy przychodzicie dziś po nią do Matki. Ona ma piękną, jasną, ale i cierpiącą twarz, tak jak wy” – powiedział do zgromadzonych ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Marian Subocz podziękował za przybycie licznych grup i przypomniał o szczególnej roli Jasnej Góry w posłudze Caritas. Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek w jasnogórskim Domu Pielgrzyma.

W Polsce jest około 30 tys. bezdomnych, ponad 20 tys. z nich przebywa w różnego rodzaju ośrodkach pomocy. Najczęstszą przyczyną bezdomności są uzależnienia, bezrobocie, ale także skomplikowane sytuacje rodzinne. Podczas niedawnego spotkania z bezdomnymi w Waszyngtonie o solidarność z nimi apelował Ojciec Święty Franciszek.

Caritas w Polsce prowadzi wiele placówek dla osób bezdomnych, w tym 55 noclegowni i blisko 100 jadłodajni.
car, mip / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT