Znaleziono depesz: 5483
2014-11-23 22:42 Abp Depo: wołamy o królestwo Chrystusa, które jest królestwem prawdy

„Króluj nam Chryste w naszych umysłach, sercach, w naszych domach i Ojczyźnie” – powiedział metropolita...

2014-11-22 18:27 Częstochowa: odbyło się Forum Akcji Katolickiej nt. nowej ewangelizacji

Nowa ewangelizacja, świadectwo chrześcijańskie w świecie i Kościele oraz apostolat społeczny – to tematyka...

2014-11-20 09:48 Częstochowa: otwarto wystawę prac Jerzego Dudy–Gracza

„Polski malarz Jerzy Duda-Gracz w kolekcjach częstochowian”, to tytuł wystawy, którą można oglądać do końca lutego 2015 r. w Galerii Dobrej Sztuki przy Muzeum Częstochowskim. Wystawa została otwarta w 10. rocznicę śmierci twórcy „Golgoty Jasnogórskiej”.

Na wystawie prezentowane są prace Jerzego Dudy-Gracza ze zbiorów: Wilmy Dudy-Gracz, Sabiny Lonty, Andrzeja Patrzyka, Mieczysława Wyględowskiego, Krystyny Krygier, Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie, Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. T. Kubiny, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Klasztoru Jasnogórskiego i Muzeum Częstochowskiego.

Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie. Edukację artystyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w Liceum Technik Plastycznych (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego). Następnie studiował na Wydziale Grafiki w filii ASP w Krakowie. Był uczniem Aleksandra Raka i Rafała Pomorskiego.

Artysta debiutował w 1970 r., pokazując prace na indywidualnej wystawie w Katowicach. W roku 1976 został powołany na stanowisko profesora malarstwa i rysunku w macierzystej uczelni.

Duda-Gracz uprawiał głównie malarstwo olejne i akwarelowe oraz techniki graficzne. Chętnie podejmował tematykę rodzajową. W dorobku artysty znajdują się także liczne pejzaże i portrety. Twórca nazywany jest moralistą, prześmiewcą, kpiarzem, „krytycznym obserwatorem pełnej absurdów rzeczywistości czasów PRL-u”.

Wykonał kilka cykli malarskich, z których najważniejszymi są: „Motywy i Portrety Polskie z lat 1968-1979″, „Motywy”, „Tańce”, „Dialogi Polskie” (1980-1983), „Obrazy jurajskie” (1984-1986), „Obrazy Prowincjonalno-Gminne” (od 1986), „Golgota Jasnogórska” (2000-2001). W latach 1999-2003 powstała seria prac inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina.

Artysta uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Brał udział w plenerach malarskich.

W 1996 r. przekazał do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Toporowie (archidiecezja częstochowska) obraz „Przemienienie Pańskie”. Artysta od 1987 r. uczestniczył w plenerach malarskich organizowanych w Kamionie, na terenie parafii w Toporowie.

Był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in.: Nagrody Krytyki im. C. K. Norwida oraz nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Zmarł w Łagowie 5 listopada 2004 r.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-19 15:15 Klerycy z Częstochowy mistrzami Polski w tenisie stołowym

Drużynowym mistrzem Polski w tenisie stołowym została drużyna WSD z Częstochowy podczas XVII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym, które odbywały się w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Rozgrywki odbywały się w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. W tym roku do mistrzostw zgłosiło się 15 drużyn i w sumie wzięło w nich udział 48 zawodników. W mistrzostwach wzięli udział klerycy m.in. z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Pelplina, Częstochowy, Sosnowca.

Mistrzostwa zainaugurował wraz z seminarzystami z całego kraju abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który objął patronat honorowy nad mistrzostwami.

W turnieju drużynowym na II miejscu znalazło się seminarium z Sosnowca, natomiast na III miejscu uplasowało się seminarium z Drohiczyna.

W turnieju indywidualnym kolejne miejsca zajęli: I miejsce - Ireneusz Gierczycki (WSD Opole), II miejsce - Tomasz Moczulski (WSD Drohiczyn), III miejsce - Norbert Turczynowski (WSD Legnica).

Pierwsze Mistrzostwa Polski WSD w tenisie stołowym zorganizowano w 1999 r. z inicjatywy ks. dr. Jana Wątroby, ówczesnego rektora częstochowskiego seminarium oraz kleryków działających w Klubie Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego WSD Częstochowa oraz Wiesława Pięty, wiceprezesa Klubu Uczelnianego AZS Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Początkowo rywalizowano w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, jednak już IV Mistrzostwa w 2002 r. odbyły się w nowo oddanej do użytku hali sportowej przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej został powołany uchwałą Zarządu Głównego z dnia 19 grudnia 1998 r. Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne jest pierwszą uczelnią duchowną w Polsce, przy której powstał Klub Uczelniany AZS.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-19 09:48 Abp Depo: media katolickie nadal są w mniejszości

Media katolickie nadal są w jakiejś mniejszości. Trudno jest mówić o budowaniu tożsamości katolickiej, skoro sami katolicy z tych mediów nie korzystają - uważa abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Metropolita częstochowski był wieczorem 18 listopada gościem spotkania cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, które odbyło się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Abp Depo przypomniał, że „obecność i nauczanie Jana Pawła II dotyczy obszaru wiary, ale także życia społecznego”. – Dlatego nie możemy pozwolić zamknąć Jana Pawła II do złotych ramek. Musimy wciąż zgłębiać jego życie i nauczanie – podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski - odnosząc się do humanizmu w nauczaniu Jana Pawła II - zauważył z niepokojem, że „dzisiejszy humanizm wbrew nauczaniu Jana Pawła II stawia człowieka wysoko z równoczesnym pominięciem Boga”.

Abp Depo podkreślił, że w antropologii i personalizmie Karola Wojtyły „wiara jest kluczem do zrozumienia i poznania człowieka” i przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Polsce w czerwcu 1979 r., że „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa”.

Metropolita częstochowski wskazał również, że Jan Paweł II bronił wartości chrześcijańskich, które stanowią fundament kultury europejskiej.

Pytany m.in. o przyczynę kryzysu powołań metropolita podkreślił, że „jego podstawową przyczyną jest źle rozumiane pojęcie rodziny”. – Żyjąc w tzw. wolności nauczyliśmy się innego modelu człowieka. Jak również dzisiaj człowiek młody jest w sytuacji życia na próbę – zauważył abp Depo.

Metropolita częstochowski zapytany o kondycję mediów katolickich podkreślił, że „nadal w Polsce są one są w jakiejś mniejszości”. – Z bólem zauważam, że sami katolicy nie korzystają z mediów katolickich. I trudno jest mówić o budowaniu tożsamości katolickiej – podkreślił abp Depo.

Odpowiadając na pytanie o powody ataków medialnych na Kościół, kapłanów i na hierarchów Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że „Kościół katolicki od swego zarania jest w misji przekazu Prawdy”. - I stawiamy zasadnicze pytanie czy ta Prawda otrzymana z góry jest przeciwko człowiekowi? Dzisiaj ci, którzy atakują Kościół i Prawdę zawartą m.in. w Dekalogu bazują na tezie, że Bóg jest konkurentem wolności człowieka. I że Boga trzeba wygnać nie tylko z życia publicznego, ale także ze sposobu myślenia - kontynuował abp Depo.

Podczas spotkania metropolita częstochowski przestrzegał też, by „nie ulegać utracie pamięci historycznej”.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” odbyło się 18 marca 2012 r. Jego gościem był abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski i wieloletni sekretarz papieża.

W ramach spotkań, które odbywają się każdego 18. dnia miesiąca, swoimi wspomnieniami o Janie Pawle II dzielili się m.in. Arturo Mari – fotograf papieski, abp Stanisław Nowak, o. Kamil Szustak z Jasnej Góry, Eugeniusz Mróz - kolega szkolny Karola Wojtyły, ks. Roman Szpakowski – prezes Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich, dr Roberto Mari, Stanisław Markowski, Mariusz Drapikowski, dr Wanda Półtawska, prof. Gabriel Turowski, Jan Pietrzak, o. Jerzy Tomziński, dr inż. Antoni Zięba, ks. inf. Ireneusz Skubiś, br. Marian Markiewicz, Karolina Kaczorowska, bp Antoni Długosz.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-18 10:32 Częstochowa: trwają 17. Mistrzostwa Polski kleryków w tenisie stołowym

Już po raz siedemnasty, w dniach 17-20 listopada, odbywają się w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zawody o Mistrzostwo Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Rozgrywki odbywają się w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. W tym roku do mistrzostw zgłosiło się 16 drużyn i w sumie weźmie w nich udział 65 zawodników. W mistrzostwach biorą udział klerycy m.in. z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Pelplina, Częstochowy, Sosnowca.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który dzisiaj rano dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw.

- Klerycy cieszą się ze mogą się poznać, spotkać i radośnie rywalizować. Każdy zawodnik zostanie odznaczony, a szczególnie Ci którzy wywalczą miejsca na podium – podkreśla kl. Michał Sokalski, kurator sportowy mistrzostw.

Pierwsze Mistrzostwa Polski WSD w tenisie stołowym zorganizowano w 1999 r. z inicjatywy ks. dr. Jana Wątroby, ówczesnego rektora częstochowskiego seminarium oraz kleryków działających w Klubie Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego WSD Częstochowa.

Początkowo rywalizowano w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, jednak już IV Mistrzostwa w 2002 r. odbyły się w nowo oddanej do użytku hali sportowej przy Wyższym Seminarium Częstochowskim Archidiecezji Częstochowskiej.

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej został powołany w 1998 r. Częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne jest pierwszą Uczelnią duchowną w Polsce, przy której powstał Klub Uczelniany AZS.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-15 15:38 Częstochowa: I Forum Koordynatorów Caritas

I Forum Koordynatorów Caritas odbyło się w sobotę 15 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Uczestniczyli w nim członkowie parafialnych oddziałów Caritas z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy pw. Zesłania Ducha Świętego. Mszy św. przewodniczył ks. Jacek Szczecina - wicedyrektor archidiecezjalnej Caritas i kierownik Archidiecezjalnego Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. – Bardzo ważne jest, abyśmy w naszej posłudze wobec potrzebujących, biednych, chorych i cierpiących, wpatrywali się w Maryję, która uczy nas co znaczy służyć – mówił na początku Mszy św. ks. Szczecina.

Ks. Marek Bator dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej podkreślił w homilii, że „aby służyć ludziom musimy czerpać siły od Jezusa Sługi” i wskazał na „Maryję jako Służebnicę i wzór służby”. „ Maryja jest otwarta na Boga i jest w dyspozycji Bożych planów” – podkreślił kaznodzieja.

Dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „tajemnica miłości jest tajemnicą odpowiedzi”. – W tej tajemnicy nie ma miejsca na pytanie, czy to mi się opłaca – mówił ks. Bator i dodał, że „uczynki miłości uświęcają nas”.

Ks. Bator przypomniał, że osoby zaangażowane w dzieła miłosierdzia „nie mogą czuć się skazane do jakiegoś zadania, ale muszą czuć się wyróżnione”.

Po Mszy św. pracownicy Caritas uczestnikom Forum przybliżyli ideę powołania koordynatorów Caritas w parafiach. Ks. Bator wyjaśnił, że koordynator to konkretny człowiek, który pomoże duszpasterzom w lepszym koordynowaniu działań Caritas i miłosierdzia w parafii. Będzie on także w stałym kontakcie z archidiecezjalną Caritas – dodał.

Dyrektor archidiecezjalnej Caritas za papieżem Franciszkiem przypomniał, że „potrzebujący to ten, który woła o obecność drugiego człowieka”. – Problem ubóstwa trzeba widzieć nie tylko wymiarze materialnym, ale także w wymiarze duchowym i moralnym – dodał ks. Bator i zwrócił uwagę na takie inicjatywy jak: ogólnopolska zbiórka żywności, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz przekazywanie 1 proc. podatku na dzieła Caritas.

Następnie Justyna Profus przybliżając zadania koordynatorów Caritas przypomniała, że należą do nich m. in. troska o sprawny przepływ informacji pomiędzy Caritas a parafiami, współpraca ze strukturami Caritas, z parafialnym zespołem Caritas i Szkolnymi Kołami Caritas na terenie parafii, informowanie proboszcza o akcjach Caritas oraz aktywny udział podczas ich realizacji i szerzenie postawy miłosierdzia. – Bardzo ważne jest rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb duchowych i materialnych osób ubogich i chorych oraz organizowanie i udzielanie konkretnej pomocy.

Również Agnieszka Dziuba i Monika Wierzbicka zapoznały uczestników Forum z programem Pead i ideą wakacyjnej akcji Caritas.

Powołanie koordynatorów Caritas przy parafiach na terenie archidiecezji częstochowskiej jest nową inicjatywą archidiecezjalnej Caritas, obok już istniejących, takich jak: Parafialne Oddziały Caritas i Szkolne Koła Caritas.

Więcej informacji: www.caritas.czest.pl
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-15 10:10 Ukazały listy pasterskie abp. seniora Stanisława Nowaka z okazji 30. rocznicy święceń biskupich

Podczas konferencji zorganizowanej przez Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie zaprezentowane zostały dwa tomy listów pasterskich abp. Stanisława Nowaka z lat 1984-2011. Okolicznościowa konferencja zatytułowana była „Herold wiary i Siewca Słowa”.

Ta pierwsza publikacja z serii „Ad Ecclesiae Częstochoviensis Memoriam” (Ku pamięci Kościoła Częstochowskiego) została przygotowana przez Wydawnictwo Naukowe Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie i wydana przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”.

Na początku konferencji ks. Andrzej Przybylski podkreślił, że abp senior Stanisław Nowak „to człowiek zakochany w Bogu, którego radością jest modlitwa” i dodał, że „publikacja zawierająca jego listy pasterskie to synteza nauczania pasterskiego pierwszego metropolity częstochowskiego”.

Ks. Marian Duda prezentując publikację zaznaczył, że „abp Stanisław Nowak był przewodnikiem w czasach przełomu”. - Treści jego nauczania stają się pokarmem, którym karmimy nasze życie duchowe. Wszystko, co mówił i pisał abp Nowak było konsekwencją istnienia dla nas – mówił ks. Duda.

Prelegent podkreślił, że „w listach ujawnia się głęboka wiara Pasterza, którą pragnie podzielić się z wiernymi” i przypomniał słowa abp. Nowaka z jego pierwszego orędzia na rozpoczęcie posługi w diecezji częstochowskiej w 1984 r.: „Chcę pod krzyżem stać przy Tobie. W ten sposób chcę oddać dziełu Odkupienia wszystkie swoje siły, całe swoje życie, wszystko co posiadam. I ja, Wasz biskup pragnę istnieć dla Was. wam poświęcić cały czas, całe życie a nawet śmierć”.

Ks. Duda wskazał na doktrynalny, moralny, duchowy i pastoralny wymiar nauczania abp. Nowaka. Przybliżając doktrynalne aspekty nauczania pierwszego metropolity częstochowskiego ks. Duda przypomniał, że abp Nowak ukazywał Boga bogatego w miłosierdzie, tajemnicę Kościoła, także poprzez teologię diecezji. - Ważne miejsce w tym nauczaniu zajmowała katecheza sakramentalna - podkreślił ks. Duda

Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego przypomniał, że ważne miejsce w nauczaniu abp Nowaka zajmowała pobożność maryjna i maryjny charyzmat Kościoła Częstochowskiego. – Natomiast w nauczaniu moralnym abp Nowak wskazywał na człowieka, jako istotę moralną, na kwestię sumienia, grzechu. Dużo miejsca poświęcał małżeństwu i rodzinie, obronie ludzkiego życia. Szczególnie dużo miejsca poświęcał zagadnieniu aborcji i eutanazji. – mówił ks. Duda i zaznaczył, że abp Nowak „przypominał chrześcijańską wizję rodziny”.

„Ważne miejsce w nauczaniu abp. Nowaka zajmowała duchowość. Był to szczególnie temat modlitwy i kierownictwa duchowego”. – kontynuował ks. Duda.

Zdaniem prelegenta wymiar pastoralny listów abp. Nowaka „pokazuje jego główne strategie pastoralne, m. in. tworzenie sieci parafii, troska o kult eucharystyczny i pasyjny w archidiecezji, nowa ewangelizacja poprzez środki społecznego przekazu, pielęgnowanie charyzmatu maryjnego, rozwój ruchów i stowarzyszeń katolickich, troska o formację kapłańską”.

ks. inf. Marian Mikołajczyk wskazał na znaczenie posługi słowu Bożemu w działalności pasterskiej i apostolskiej abp. Stanisława Nowaka i przypomniał, że czwarty biskup częstochowski pozostawił po sobie także 15 tomów rozważań radiowych na niedziele i święta oraz tom przemówień do parlamentarzystów polskich. - To co przekazuje abp Nowak jest zanurzone w modlitwie i przeżyte. To teologia na kolanach - podkreślił ks. Mikołajczyk.

Abp Wacław Depo przypomniał słowa Cypriana Kamila Norwida, że „przeszłość to teraźniejszość, tylko nieco dalej”. - Żyjemy w kryzysie prawdy i w świecie różnych słów. Gdy dzisiaj proponuje się nam bezwyznaniowość i wiele słów traci swój głęboki sens, to nauczanie pasterskie abp. Stanisława Nowaka jest bardzo potrzebny świadectwem – mówił abp Depo i dodał, że „nauczanie abp. Nowaka to serdeczność umysłu i serca, odpowiedzialna troska o przyszłość Kościoła na naszej ziemi”.

Na zakończenie pierwszej części spotkania abp senior Stanisław Nowak odnosząc się do swojej posługi w Kościele Częstochowskim podkreślił, że „życie to dzieło Boże”. - Życie jest tajemnicą, kapłaństwo jest tajemnicą. Wszystko jest łaską. – mówił abp Nowak i dodał, że „może ważniejszy jest nawet ten mój czas dzisiejszy, ten okres schyłku życia, cierpienia, bez zaszczytów, czas pełen pokory i wyciszenia”.

Następnie w kościele seminaryjnym p.w. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za życie i dzieło abp. Stanisława Nowaka.

W homilii abp Depo nawiązał do zawołania pierwszego metropolity częstochowskiego „Iuxta crucem tecum stare” (Chcę pod Krzyżem stać przy Tobie). - To wybór do posługi będący równocześnie świadectwem.- mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „trzeba być gotowym, aby rozpoznać Jezusa, wsłuchać się w Jego głos i iść za Nim z własnym krzyżem” i dodał jak ważny jest „ powrót do historii, która była naznaczona palcem Bożym”.

Metropolita częstochowski przypomniał ważniejsze wydarzenia z okresu posługi abp. Nowaka w archidiecezji częstochowskiej. Wskazał na pielgrzymki Jana Pawła II i Benedykta XVI do Częstochowy. - Wielkim dziełem abp. Nowaka był VI Światowy Dzień Młodzieży. To wspomnienie mobilizuje nas już dzisiaj do głębszego przygotowania kolejnej pielgrzymki papieskiej, tym razem papieża Franciszka - mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał że posługa abp. Nowaka to było świadectwo zmagań o prawdę i miłość do Chrystusa ukrzyżowanego”. Zauważył, że „ trzeba o tym pamiętać szczególnie dzisiaj kiedy w spocie telewizyjnym zagubiono krzyż na Giewoncie, w przekazach przy Grobie Nieznanego Żołnierza nie pokazuje się słowa Bóg, a w relacji z Dachau nie znajdziemy informacji o polskich kapłanach”.

Podsumowując metropolita częstochowski przypomniał, że ważnym dziełem abp. Nowaka jest dom seminaryjny u stóp Jasnej Góry.

Listy pasterskie abp. Stanisław Nowaka z lat 1984-2011 zebrane w dwóch tomach obejmują listy pisane na Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc. Abp. Nowak pisał również listy kolędowe, listy do kapłanów, dzieci, młodzieży, górników, hutników, włókniarek, kobiet, rodzin, rolników. Publikacja obejmuje m. in. listy pisane z racji różnych wydarzeń diecezjalnych i w Kościele takich jak: pielgrzymki papieskie, koronacje obrazów, kongresy eucharystyczne i maryjne, peregrynacje. Abp Nowak pisał m. in. listy o środkach społecznego przekazu, życiu konsekrowanym i dziełach miłosierdzia.

Abp senior Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach (archidiecezja krakowska). Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. 25 listopada 1984 r. otrzymał święcenia biskupie w częstochowskiej bazylice katedralnej. Święceń biskupich udzielił kard. Józef Glemp Prymas Polski. Współkonsekratorami byli: kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski i bp Julian Groblicki z Krakowa. 29 grudnia 2011 r. Ojciec Św. Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Stanisława Nowaka z posługi arcybiskupa metropolity częstochowskiego.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-14 13:01 Jasna Góra: Bastion o. Kordeckiego przechodzi konserwację

Na Jasnej Górze, mimo jesieni, prowadzone są intensywne prace budowlane na bastionie Potockich nazywanym także od znajdującego się tam pomnika, bastionem o. Kordeckiego. Po ich zakończeniu zostanie wytyczona nowa, krótsza droga ze szczytu na plac, z której będą korzystać księża rozdający Komunię świętą.

- Od dawna istniała potrzeba skrócenia tej drogi - powiedział o. Czesław Brud, administrator klasztoru. Do tej pory księża musieli przebyć bardzo długą, okrężną trasę, by dotrzeć do wiernych zgromadzonych na placu. - Teraz będzie to znacznie łatwiejsze i skróci długość celebry – podkreślił paulin.

O. Brud dodał, że pierwotny zakres prac prowadzonych na bastionie Potockich był znacznie mniejszy od obecnie wykonywanych, ale dzięki tym działaniom mury zostały znacznie wzmocnione i odkryte zostały kolejne tajemnice jasnogórskiej fortecy.

Przy okazji prac odsłonięte i zabezpieczone zostaną lica bastionu i wcześniejszych założeń obronnych klasztoru. Konserwacji poddane zostaną fragmenty dawnych murów, korytarzy a także kazamaty.

W centralnej części bastionu Potockich znajduje się wykonany ze spiżu w 1859 r. pomnik bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry o. Augustyna Kordeckiego.

W okresie potopu szwedzkiego forteca miała kształt prostokąta, jej obwód wynosił 470 m. Wówczas usypano też wysokie wały. Twierdza miała tzw. kazamaty i murowane skarpy. Jak na tamte czasy uznawana była za nowoczesną, choć niedużą.

W kolejnych latach twierdzę zbrojono. Przybywało urządzeń obronnych a na początku XVIII w. otoczono klasztor palisadą. Na te prace składali się często magnaci, dlatego bastiony noszą podwójne nazwy. Bastion południowo-wschodni nazywany jest: św. Jakuba, królewski albo Potockich, bo w 1740 r. hetman Józef Potocki wyłożył na jego przebudowę 10 tys. dukatów.

Mury obronne rozebrano do wysokości I piętra w 1813 r. na rozkaz cara Aleksandra I, który widział w klasztorze miejsce rodzących się idei niepodległościowych. Trzydzieści lat później Mikołaj I Romanow odbudował je jako dowód rzekomego wspierania i życzliwości dla klasztoru. W tym kształcie założenia obronne przetrwały do dziś.

W latach 90. XX w. wyremontowano bastion św. Rocha, odsłonięto jego pierwotny wygląd ukazując oryginalne mury pamiętające sławne oblężenie szwedzkie Jasnej Góry w czasie „potopu” w 1655r. i postanowiono go wyeksponować. W tzw. zasypie ziemnym, między oboma licami murów, urządzono muzeum „Skarbiec pamięci Narodu”, gdzie zgromadzone są różnorodne wota z dawnych wieków, jak i te współczesne, jest np. nagroda Nobla Lecha Wałęsy, oraz słynny wielki długopis, którym podpisywał Porozumienia Sierpniowe w 1980 r. czy pamiątki z katastrofy smoleńskiej.

Na Bastionie św. Trójcy od 1999r. stoi pomnik św. Jana Pawła II. Intensywne prace od wielu lat trwają także na Bastionie św. Barbary
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-11 18:01 Abp Depo: nie ulegajmy duchowi utraty pamięci historycznej

„Miłość do Ojczyzny każe nam dzisiaj stanąć przy ołtarzu, aby dziękować za jej przeszłość i za dar niepodległości, ale także zawierzyć Bogu teraźniejszość i przyszłość Ojczyzny” - mówił dziś abp Wacław Depo. 11 listopada metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości.

Metropolita częstochowski za ks. Piotrem Skargą zaapelował o to, by „obie te matki Kościół i Ojczyznę miłować” i dodał, że „korzeniem narodu jest Chrystus”.

W uroczystej Mszy św. wzięło udział ponad 2 tys. mieszkańców Częstochowy, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele parlamentu, organizacje kombatanckie, środowiska patriotyczne i niepodległościowe, młodzież i dzieci, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

Metropolita częstochowski przypomniał w kazaniu o chrześcijańskich korzeniach narodu polskiego. - Już w 966 r. łaską chrztu świętego zostaliśmy złączeni z Bogiem i ze sobą. A od 1382 r. oblicze Maryi i Jej Syna spogląda na nas. Tutaj zawsze byliśmy wolni – mówił metropolita częstochowski i nawiązując do wydarzeń z 1918 r. w Częstochowie podkreślił, że „pierwszym zwiastunem odzyskiwanej wolności było usunięcie spod bram Jasnej Góry pomnika cara Aleksandra II, który przez 28 lat był znakiem zniewolenia zaborczego zarówno ziemi polskiej jak i Polaków”. - Naród powstał z niewoli, a Bogurodzica Dziewica Maryja zanieść, mogła przed Boga tron wolnego ludu śpiew – mówił abp Depo.

„Wolność i niepodległość są wartościami, których naród nie otrzymuje raz na zawsze. Te wartości trzeba strzec i mądrze kształtować” – podkreślił arcybiskup. Apelował, by wciąż wołać i prosić Boga o mądrość i roztropność w zagospodarowaniu odzyskanej wolności. Hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Belwederze w 1979 r. „Nigdy nie możemy zapomnieć tej straszliwej lekcji dziejowej, jaką była utrata niepodległości Polski (...) To bolesne, w istocie swojej negatywne doświadczenie stało się jakby nową kuźnią polskiego patriotyzmu” – mówił wówczas Jan Paweł II.

Metropolita częstochowski wskazując na znaczenie pamięci historycznej powtórzył słowa wypowiedziane przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego 25 maja 1972 r., że „naród bez przeszłości jest godny współczucia. Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych - to naród tragiczny i renegatów”.

- Gdybyśmy ulegli duchowi utraty pamięci historycznej jaki kształt i charakter miałaby nasza Ojczyzna i kim byliby ludzie tej ziemi? – pytał abp Depo i stwierdził, że we współczesnej polskiej rzeczywistości „są pewne znaki, które wołają o prawdę”.

„Czym jest ograniczanie lekcji historii w szkolnej edukacji i brak powiązań z tradycją religijną narodu czego przykład mieliśmy w zaproponowanym „Elementarzu” dla dzieci polskich ?”- kontynuował abp Depo i z niepokojem zauważył, że w sondażach z 2012 r. 42 proc. Polaków czuło się nadal członkami pokolenia PRL a 43 proc. czuło się pokoleniem „Solidarności”. - Dobrze, że wspólnej naszej narodowej tożsamości połączył nas św. Jan Paweł II ponieważ w 2012 r. 83 proc. Polaków czuło się pokoleniem Jana Pawła II – podkreślił abp Depo i zaznaczył, że „to są pewne konkrety, którymi mierzy się ducha niepodległości narodu”.

Metropolita częstochowski odniósł się krytycznie do opublikowanego w ostatnim czasie „Apelu do władz Rzeczypospolitej ws. klerykalizacji kraju”. - Muszę przyznać, że ten tekst przeczytałem z wielkim zażenowaniem. Najpierw niesmak budzi moment opublikowania „Apelu”, na dwa dni przed 30 rocznicą zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy PRL, a więc państwa, którego komunistyczne władze osiągały spore sukcesy w odklerykalizowaniu kraju przez mordowanie, więzienia czy wypchnięcie poza ramy życia społecznego niektórych obywateli – wyznał abp Depo i dodał, że „wszelkie granice śmieszności zostały przekroczone w twierdzeniu, że obchodzenie świąt państwowych z całym ceremoniałem religijnym obniża prestiż państwa na arenie międzynarodowej”.

Arcybiskup odniósł się krytycznie do propozycji głosowania nad nowym logiem Polski. – Argumentacja była następująca, że sprężyna oddaje charakter naszego narodu, symbolizuje nasze niepokorne i konstruktywne podejście do świata. Dlaczego ktoś podejmuje próby doklejenia do odwiecznych symboli narodowych jakiegoś nowego znaku? – pytał abp Depo

Przed błogosławieństwem abp Depo przypomniał, że „prawda jest zawsze podstawą wolności i tożsamości” i dodał za św. Faustyną Kowalską, że Polska będzie wywyższona jeśli będzie wdzięczna Bogu i wierna.

Po Mszy św. przez miasto przeszedł Marsz Niepodległości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, którego uczestnicy składali wiązanki i kwiaty pod miejscami patriotycznej pamięci częstochowian, m. in. pod pomnikiem św. Jana Pawła II i marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

11 listopada 1918 r. w Częstochowie załoga niemiecka opuściła koszary i stację kolejową, a młodzież z Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Obywatelska przystąpiła do rozbrajania Niemców. Następnego dnia o godz. 17.30 przemaszerowały częstochowskimi Alejami - 3 kompanie Wojska Polskiego pod dowództwem kpt Ludwikowskiego. Na ulicach, balkonach, na Ratuszu załopotały biało-czerwone flagi.

W 1918 r. na Jasnej Górze świętowanie niepodległości Polski rozpoczęło się już 4 listopada. W Sanktuarium witał żołnierzy polskich przeor o. Piotr Markiewicz w otoczeniu całego konwentu paulinów. Podporucznik Artur Wiśniewski z oddziałem 22. pułku w imieniu władz polskich objął pieczę nad jasnogórskim klasztorem. Były komendant enklawy jasnogórskiej, utworzonej 28 kwietnia 1915 r., major Józef Kettlinger złożył pisemne oświadczenie, że z dniem 4 listopada 1918 r. zakończyła swoją działalność austriacka komendantura twierdzy jasnogórskiej. Na wieży jasnogórskiej wywieszono polskie sztandary. Rozbrojeni żołnierze niemieccy opuszczali Częstochowę.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-08 14:44 Jasna Góra: tysiąc bezdomnych przybyło na swoją pielgrzymkę

Po raz dziewiąty na Jasną Górę przybyła ogólnopolska pielgrzymka bezdomnych i wykluczonych społecznie. W zorganizowanym przez Caritas Polska spotkaniu wzięło udział ok. tysiąca osób: podopiecznych noclegowni,
stowarzyszeń i organizacji zajmujących się w diecezjach pomocą pozbawionym dachu nad głową.

Jasnogórska pielgrzymka jest wyrazem troski Kościoła o ubogich i zwróceniem uwagi na godność osoby ludzkiej niezależnie od stanu posiadania. – To ich niemy krzyk – podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. – Oni wołają do nas: spróbujcie pochylić się nad naszą nędzą, próbujcie postawić się w naszej sytuacji. Wy, którzy macie dom, rodzinę, byt materialny. Któregoś dnia możecie to wszystko stracić, każdy z nas może stać się bezdomnym – zauważa ks. Subocz.

Podkreśla, że to dlatego tak ważna jest nasza pomoc tym osobom. - Osoby bezdomne odczuwają ogromną samotność, czują się osobami wykluczonymi, dlatego Caritas w sposób szczególny powinna się zająć takimi osobami, organizując schroniska, ale też spotkania modlitewne. Staramy się, by w pracy Caritas bezdomni zajmowali jedno z najważniejszych miejsc – twierdzi ks. Subocz. - W obliczu osoby bezdomnej trzeba starać się zobaczyć oblicze samego Chrystusa – zachęca Dyrektor Caritas Polska.

Szacuje się, że bezdomnych w Polsce jest od 30 nawet do 300 tysięcy osób. Niestety z roku na rok ich liczba wzrasta. Wśród przyczyn bezdomności wymienia się: rozpad rodziny, brak pracy czy uzależnienia. Ale, jak zauważył podczas Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przyczyną jest także brak caritas czyli brak miłości miłosiernej.

- Dzisiaj zwłaszcza okresie przedwyborczym wiele się mówi o solidarności i odpowiedzialności społecznej, ale niewiele miejsca, albo gdzieś na marginesach przekazu prawdy o nas, mówi się o caritas, która jest miłością miłosierną i codzienną, obecną i działającą w Kościele i przez Kościół wobec potrzebujących – mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo zauważył, że ta miłość wyraża się w różnych wymiarach służby zarówno wobec pojedynczego człowieka, jak i grupy ludzi. – To jest posługa wobec samego Chrystusa. Kochać i służyć to jest zadanie chrześcijanina – podkreślił. Hierarcha apelował, by „z wewnętrzną pokorą wobec Boga i samego siebie angażować się w służbę wobec bliźnich”. - Trzeba nam z pokorą podchodzić do siebie nawzajem, nie z wysokości dającego i biorącego, ale z prawdą o nas, która jest godnością wypływającą z Boga – mówił abp Depo.

Caritas Polska od lat pomaga wykluczonym m.in. poprzez udostępnienie kilku tysięcy miejsc noclegowych, wydawanie posiłków, prowadzenie kursów i przysposabianie do codziennego życia. Caritas prowadzi ponad 60 schronisk i noclegowni i rocznie w swoich jadłodajniach wydaje 1,8 miliona posiłków.   
   
- Bezdomność to problem społeczny, który wciąż pozostaje nierozwiązany. Ludzie, których ten problem dotyka często na własne życzenie znajdują się poza marginesem życia publicznego – zauważa ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Dodaje, że obok depresji, bezdomność jest jedną z najpoważniejszych chorób dwudziestego pierwszego wieku.

Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę, która jest wspólnym dziełem Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, przebiegała pod hasłem „Bogu ufam, nie będę się lękał!”. W programie pielgrzymki znalazła się m.in. Droga Krzyżowa, do której rozważania przygotowali podopieczni Caritas Archidiecezji Katowickiej. Bezdomni oprócz wsparcia duchowego mieli też zagwarantowany ciepły posiłek i prowiant na drogę powrotną. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali także różańce, które są darem abp Wacława Depo.

Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezdomni grupują się przede wszystkim w dużych aglomeracjach miejskich. To dlatego najwięcej osób bez dachu nad głową zanotowano w województwie śląskim, mazowieckim i dolnośląskim, a najmniej w województwie podlaskim, świętokrzyskim oraz lubuskim. W dużych aglomeracjach miejskich bezdomnych jest więcej, bo tam są większe perspektywy osiągnięcia zarobku oraz z powodu bardziej rozbudowanego wsparcia instytucjonalnego (większa dostępność placówek, prężniej działające organizacje pozarządowe, silne ośrodki pomocy społecznej).

Z danych resortu pracy wynika, że problem bezdomności dotyczy głównie mężczyzn. Spośród 30,7 tys. osób pozostających bez dachu nad głową aż 80 proc. stanowili mężczyźni.

Niestety bezdomność dotyka także kobiety i dzieci. Co prawda ich odsetek nie jest duży, ale zauważalny. Najmłodsi przebywają głównie w placówka dla samotnych matek z dziećmi, ale też w domkach na działkach i altankach. W Polsce nie ma problemu dzieci ulicy (te, które żyją mieszkają i nocują na ulicy). Bezdomne dzieci zazwyczaj przebywają ze swoimi matkami w ośrodkach dla osób bezdomnych, więc można powiedzieć, że pod tym względem mają zapewniony dach nad głową. Niestety zauważa się, że wiele matek bezdomnych rodzi dzieci i w tym kontekście możemy mówić o wielu przypadkach dziedziczenia bezdomności.

Specjaliści szacują, że bezdomnych może być coraz więcej. W grupie największego ryzyka są zadłużeni Polacy, którzy już teraz nie są w stanie spłacać swoich kredytów. Bezdomnym może stać się każdy. To nie jest problem zarezerwowany jedynie dla osób z nizin społecznych. Przyczyn bezdomności jest wiele, a doświadczenia wielu badaczy wskazują, że za problemem bezdomności bardzo rzadko stoi tylko jedna przyczyna. Jest to zbieg wielu okoliczności, które w konsekwencji prowadzą do utraty dachu nad głową.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-08 13:17 Bezdomni z całego kraju spotykają się dziś na Jasnej Górze

Pod hasłem „Bogu ufam, nie będę się lękał!” osoby bezdomne z całej Polski przybywają dziś na Jasną Górę w dorocznej, dziewiątej już, pielgrzymce. Swoją obecność zadeklarowało blisko 900 osób bezdomnych z opiekunami z 19 diecezjalnych Caritas. Pielgrzymkę organizuje Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

„To ludzie, którzy często mieszkają w domach pomocy, przytuliskach, noclegowniach, ale to również ludzie, którzy walczą o to, by wyjść z dna. Oni przyjadą do Częstochowy aby podziękować, bo dzięki pomocy m.in. Caritas przeżyli kolejny rok w trudnych czasach” – zapowiadał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska podkreślił, że bezdomni potrzebują wsparcia nie tylko materialnego, ale i duchowego. "Czują ogromną samotność, czują się wykluczeni, dlatego Caritas w sposób szczególny powinna się nimi zająć i pomóc im w powrocie do normalnego życia, zapewniając schronienie i organizując spotkania modlitewne” – zaznaczył.

W tym roku pielgrzymka odbędzie się pod hasłem zaczerpniętym z psalmu „Bogu ufam, nie będę się lękał!” Swoją obecność zadeklarowało blisko 900 osób bezdomnych z opiekunami z 19 diecezjalnych Caritas.

W programie znajduje się między innymi Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, prowadzona przez podopiecznych Caritas Archidiecezji Katowickiej. Natomiast punktem kulminacyjnym spotkania będzie Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Mariana Subocza, dyrektora Caritas Polska. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W czasie pielgrzymki bezdomnym zostanie zapewnione nie tylko wsparcie duchowe, ale również ciepły posiłek i prowiant na drogę powrotną.

„Chrystus zawsze się jednoczy z tymi słabymi ludźmi spychanymi gdzieś na margines. W obliczu tego bezdomnego trzeba starać się zobaczyć też spojrzenie Chrystusa” – podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Caritas w Polsce prowadzą ponad 60 schronisk i noclegowni. W jadłodajniach Caritas rokrocznie wydawanych jest 1 mln. 800 tysięcy posiłków.
BP KEP, tk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-07 18:34 Abp Gądecki: szkoły katolickie są chwalone także przez inne religie

W rozpoczętym dziś na Jasnej Górze 25. Forum Szkół Katolickich uczestniczą reprezentanci ok. 600 takich placówek z całego kraju. Tematem trzydniowego spotkania jest zagadnienie prawdy. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki powiedział podczas spotkania, że w najbardziej liberalnych krajach Europy, takich jak Belgia, czy Holandia, ponad 60% wszystkich uczniów uczęszcza do szkół katolickich. Dodał, że katolickie placówki są chwalone także przez buddystów, muzułmanów czy hinduistów.

Uczestnicy Forum będą rozważać temat prawdy w różnych aspektach: w moralności, polityce i nauczaniu Kościoła. Pięć procent ogółu szkolnictwa w Polsce to placówki katolickie. Ich liczba stale wzrasta. Forum zakończy się jutro.

Abp Stanisław Gądecki, który jest gościem spotkania, z uznaniem mówił o organizowanych od wielu lat wspólnych spotkaniach nauczycieli i uczniów szkół katolickich, które pozwalają „bronić się przed indywidualizmem” i trwać we wspólnocie Kościoła.

Przewodniczący Episkopatu relacjonował Synod Biskupów o rodzinie podkreślając znaczenie wychowania do wierności Prawdzie. - Warunkiem nierozerwalności małżeństwa, jego trwałości pozostaje wierność Prawdzie. Tam, gdzie słabnie wierność Prawdzie objawia się niemoc wiary a gdzie jest niemoc wiary, tam nie ma też siły do przekazu wiary następnym pokoleniom – podkreślił abp Gądecki.

W kazaniu podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej, abp Gądecki przypomniał, że pierwszym i najważniejszym zadaniem placówek katolickich jest ewangelizacja. – Szkoła katolicka, która ulega wpływom nurtów świeckich nie spełnia swojej misji. Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że obliczu najnowszych tendencji wychowawczych Światowej Organizacji Zdrowia zalecających rządom wychowanie seksualne już czterolatkom, szkoła katolicka musi być wierna swojej tożsamości chrześcijańskiej – mówił metropolita poznański.

Zaznaczył, że na świecie jest ponad miliard dzieci w wieku szkolnym, to też sprawy oświaty i wychowania mają ogromne znaczenie w życiu społeczeństw, i ważne miejsce na tym polu znajduje właśnie edukacja katolicka.

Przewodniczący KEP zauważył, że jest rzeczą znamienną, że w najbardziej liberalnych krajach Europy, takich jak Belgia, czy Holandia, ponad 60% wszystkich uczniów uczęszcza do szkół katolickich. - Słychać pochwały tych szkół płynące ze strony buddystów, muzułmanów i hinduistów. Także w Polsce do wielu szkół katolickich rodzice zapisują dzieci kilka lat wcześniej, by się tam dostać i czynią to właśnie w poczuciu swojego prawa do wychowania dzieci zgodnie z własnym sumieniem, mając na uwadze dobro dziecka – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki podkreślał, że „tego prawa nie wolno pogwałcić udając, że czyni się to w imię wolności”. - Katolicy posyłają swoje dzieci do szkół katolickich, ponieważ uważają je za lepsze, lepsze przede wszystkim w sensie kształcenia bardziej integralnego, na bazie solidnych wartości – powiedział przewodniczący KEP.

O tożsamości szkoły katolickiej mówił także bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. - Szkoła katolicka musi przede wszystkim dbać o swoją tożsamość, czyli odkrywać ją za każdym razem na nowo i musi mieć świadomość, czym jest, na czym ma budować, na jakich wartościach ma budować i do czego ma prowadzić – podkreślił bp Mendyk.

Zauważył, że fundamentami podstaw tej tożsamości są wiara i kultura. - Szkoły katolickie mają być światłem dla innych placówek edukacyjnych, światłem, które będzie pokazywało, że można, że warto, że trzeba budować na tym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus – powiedział bp Mendyk.

Pierwszy dzień Forum był dedykowany dyrektorom szkół. Na Jasnej Górze zgromadzili się przedstawiciele szkół katolickich z całego kraju. Skierowane do nich wystąpienia związane były z aktualnymi problemami dotykającymi szkolnictwo w różnych aspektach wychowania młodego człowieka i funkcjonowania szkoły.

Prof. Aleksander Stępkowski przybliżył słuchaczom raport Instytutu Ordo Iuris na temat Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zwrócił uwagę, że Konwencja sytuuje słuszny postulat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet w trudnym do zaakceptowania kontekście ideologicznym. Wybrane zagadnienia nt. Systemu Informacji Oświatowej przedstawili dyr. Urszula Martynowicz i Piotr Höffner z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Poruszono także kwestie statutu szkoły, nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz dialogu międzykulturowego w szkole katolickiej.

Przedstawiciele Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny nakreślili pokrótce swą działalność, zachęcając do brania udziału m. in. w Marszach dla Życia i Rodziny, kształtujących opinię społeczną i wpływających na rządzących.

Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie 25. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich. Zebranych powitał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier przedstawił wykład nt.: „Prawo a moralność i polityka na przykładzie zagadnień bioetycznych”, a ks. dr Wojciech Węgrzyniak podjął się odpowiedzi na pytanie: „Co to jest prawda?”.

25. Forum szkół Katolickich zakończy się w sobotę.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-07 17:52 Jasna Góra: odsłonięto tablicę pamięci płk. Kuklińskiego

W Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze odsłonięto tablicę zadedykowaną płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Kapituły Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Zarząd Regionu Dolnośląskiego, od których wyszła ta inicjatywa.

Jak powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia Kazimierz Krasiczyński jest to wyraz wdzięczności dla bohatera, który miał wielkie zasługi w dziejach Ojczyzny. - Postanowiliśmy uczcić pamięć wielkiego bohatera płk. Kuklińskiego, który sam jeden, w tajemnicy przed wszystkimi, uratował Polskę od zagłady nuklearnej przygotowywanej przez Związek Radziecki - powiedział Krasiczyński. – Docenili to także ludzie ze Stanów Zjednoczonych, bo dzięki informacjom płk Kuklińskiego, możliwe było uniknięcie zagłady nuklearnej nie tylko Polski, ale i Europy, gdyż pułkownik przekazał dane dotyczące bunkrów strategicznych rządu i Armii Rosyjskiej – dodał.

Poświęcenia tablicy dokonał o. Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Po Eucharystii w Kaplicy Pamięci Narodu miała miejsce ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej. Na tablicy widnieje napis: „Śp. płk Ryszard Kukliński uratował Polskę przed nuklearną zagładą planowaną przez Związek Radziecki, pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Krzyża TIBI MATER POLONIA NR 1 przyznaną przez Kapitułę Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Zarząd Regionu Dolnośląskiego. ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’ Wrocław-Częstochowa 2014’”.

Następnie odbyła się ceremonia odznaczenia osób zasłużonych odznaczeniem „Za Boga i Ojczyznę”. Otrzymali je także ojcowie paulini, m.in. o. płk Jan Golonka.

- Jeżeli chodzi o pamięć płk Ryszarda Kuklińskiego, to różnie to wygląda. Próbowaliśmy w paru miejscach taką tablicę wmurować i poświęcić, ale nam się nie udało, dopiero na Jasnej Górze znaleźliśmy życzliwe podejście – powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Zarządu Regionu Dolnośląskiego, Józef Sieluk.

Wyróżnienie „Za Boga i Ojczyznę” to nowe odznaczenie Kapituły Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych. „Te słowa wypowiedział ks. Ignacy Skorupka prowadząc do ataku na Moskali młodych i po ich wypowiedzeniu trafiła go kula radziecka" - przypomniał Kazimierz Krasiczyński.

Ryszard Kukliński ps. Jack Strong, Mewa był pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego, zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i tajnym współpracownikiem CIA. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przekazał im też plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. W obliczu zagrożenia życia wraz z rodziną uciekł do Stanów Zjednoczonych. Przez władze PRL skazany zaocznie na karę śmierci, w wolnej Polsce wciąż nie doczekał się pełnej rehabilitacji.

Zmarł w USA w 2004 r. w wieku 73 lat.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-07 11:21 „Bogu ufam, nie będę się lękał!” – jutro pielgrzymka bezdomnych na Jasną Górę

Niemal 900 osób bezdomnych wraz z opiekunami spodziewanych jest jutro na Jasnej Górze. Po raz dziewiąty będą pielgrzymowali do sanktuarium w ramach dorocznej pielgrzymki. W tym roku jej hasłem są słowa psalmu „Bogu ufam, nie będę się lękał!”.

- To ludzie, którzy często mieszkają w domach pomocy, przytuliskach, noclegowniach, ale walczą o to, by wyjść z dna. Przyjadą do Częstochowy aby podziękować, bo dzięki pomocy m.in. Caritas przeżyli kolejny rok w trudnych czasach – opowiada o pielgrzymach ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, która jest współorganizatorem dorocznej pielgrzymki bezdomnych na Jasną Górę.

- Oni są dla nas ważni. Potrzebują wsparcia nie tylko materialnego, ale i duchowego. Czują ogromną samotność, czują się wykluczeni, dlatego Caritas w sposób szczególny powinna się nimi zająć i pomóc im w powrocie do normalnego życia, zapewniając schronienie i organizując spotkania modlitewne – dodaje dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

W programie pielgrzymki bezdomnych na Jasną Górę znajdzie się m.in. Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadzą podopieczni Caritas Archidiecezji Katowickiej. Natomiast punktem kulminacyjnym spotkania będzie Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Mariana Subocza, dyrektora Caritas Polska. Homilię wygłosi abp Wacław Depo - metropolita częstochowski.

W czasie pielgrzymki bezdomnym zostanie zapewnione nie tylko wsparcie duchowe, ale również ciepły posiłek i prowiant na drogę powrotną.

„Chrystus zawsze jednoczy się z ludźmi słabymi spychanymi na margines. W obliczu bezdomnego trzeba starać się zobaczyć też spojrzenie Chrystusa – podkreśla dyrektor Caritas Polska.

Kościelna organizacja charytatywne prowadzi w Polsce ponad 60 schronisk i noclegowni. W jadłodajniach Caritas rokrocznie wydawanych jest 1 mln. 800 tysięcy posiłków.
pke / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-06 13:57 Jasna Góra: kapelani modlili się za Służbę Zdrowia w Polsce

Szczególna modlitwa za Służbę Zdrowia w Polsce i za chorych trwała w ostatnich dniach na Jasnej Górze. W sanktuarium zakończyły się doroczne rekolekcje księży posługujących w szpitalach, hospicjach, domach opieki i różnych innych ośrodkach.

Kapelani powrócili do powrócili do polskich szpitali po 1989 r. Obecnie posługę tę pełni ok. 1400 kapłanów. - Służymy chorym i to ich doświadczenie cierpienia i śmierci przynosimy tutaj przed tron Matki Bożej a także problemy Służby Zdrowia, bo tam jesteśmy posłani - powiedział ks. Stanisław Warzeszak, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia. W Polsce opieką kapelanów objętych jest ok. 700 tys. chorych. Zdaniem ks. Warzeszka obecność duchownych w szpitalach jest sprawą fundamentalną. Jest przekonany, że nie sposób wyleczyć ciała, pomijając sferę duchową.

Ks. Andrzej Muszla, bioetyk z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, tegoroczny rekolekcjonista podkreśla, że rolą kapelana jest przede wszystkim pomoc w odkryciu sensu cierpienia. - Najważniejsze jest odkrycie sensu choroby, umierania. Człowiek jest jedyną istotą na świecie, która poszukuje sensu, nie pyta tylko jak to się dzieje, ale dlaczego – zauważył ks. Muszla.

Rekolekcje tradycyjnie były też czasem wymiany doświadczeń i nauki spojrzenia na nowe choroby i metody leczenia. - Te rekolekcje dają przede wszystkim inne spojrzenie na swoją pracę, którą się wykonuje, inne spojrzenie na tych, z którymi człowiek się spotyka – powiedział o. Józef Gołębiowski, paulin, kapelan szpitalny i hospicyjny we Włodawie.

- Posługa kapelana, to posługa sakramentalna, ale to także bycie z pacjentem, bycie z człowiekiem chorym, trwanie przy nim – podkreślił ks. Wojciech Iwanicki, kapelan Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. Dodał, że największą radością jest to, jak chory zauważy, że ksiądz po prostu jest potrzebny.

Posługa kapelanów szpitalnych potrzebna jest nie tylko pacjentom, ale stanowi również wsparcie dla personelu medycznego, który w obecnych czasach boryka się z wieloma problemami - zauważają kapelani.

W rekolekcjach na Jasnej Górze uczestniczyło ponad 140 księży. W codziennym programie dni skupienia znalazły się: konferencje dotyczące chrześcijańskiego rozumienia cierpienia, Nabożeństwo Pokutne, Nieszpory, Msze św. oraz udział w Apelu Jasnogórskim.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-06 10:16 Caritas Archidiecezji Częstochowskiej współorganizuje konwój humanitarny na Ukrainę

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej we współpracy z Zarządem Województwa Śląskiego organizuje pomoc materialną na rzecz dzieci z Obwodu Donieckiego, gdzie wciąż trwają działania wojenne. Konwój humanitarny powinien wyruszyć na Ukrainę w listopadzie.

- Naszym celem jest zorganizowanie transportu żywności, odzieży, obuwia, leków, materiałów opatrunkowych, przyborów szkolnych oraz środków czystości i higieny. Całkowity koszt operacji wynosi 425 tys. zł – poinformował ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

„Mamy świadomość, że najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, które w tej dramatycznej sytuacji żyją w lęku, tracąc bliskich, sąsiadów nierzadko zmuszani do ucieczki ze swoich domów, które gwarantowały im bezpieczne dzieciństwo. Konwój humanitarny powinien wyruszyć na Ukrainę w listopadzie. Caritas Częstochowska dostarczy dary do Caritas w Drohobyczu, która zajmie się ich dystrybucją dla beneficjentów w Obwodzie Donieckim” – dodał ks. Bator.

– Pomoc Ukraińcom jest potrzebna od początku działań wojennych, tyle że teraz mamy taką szczególną sytuację. Przed nami zima. Dlatego chcielibyśmy, żeby transport humanitarny, który organizujemy, dotarł na miejsce właśnie w pierwszych dniach grudnia – uważa Beata Kociołek z częstochowskiej Caritas.

Zarząd Województwa Śląskiego poinformował o dofinansowaniu w zeszłym tygodniu. Od tamtego czasu rozpoczęto rozmowy z producentami obuwia, odzieży i żywności długoterminowej.

Caritas częstochowska uruchomiła specjalne konto: 52 1020 1664 0000 3802 0463 6892 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.

Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) od kwietnia do 15 sierpnia 2014 r. na wschodzie Ukrainy zginęło 2 tys. 119 osób, a ponad 5 tys. odniosło rany. Prawdopodobnie 155,8 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania i przemieszczenia się w granicach Republiki Ukraińskiej, a ponoć 188 tys. ludzi uciekło do Federacji Rosyjskiej.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-04 14:27 Częstochowa: ponad 15 tys. zł zebrano na ratowanie zabytkowych nagrobków

Ponad 15 tys. zł zebrano podczas XVIII kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, która odbyła się 1 listopada na największych częstochowskich nekropoliach – poinformowała KAI Małgorzata Nowak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie.

Organizatorami kwesty byli Liga Miejska w Częstochowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. – W tym roku udało się zebrać o prawie 4 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym – podkreśla Małgorzata Nowak.

W zbiórce wzięło udział 84 częstochowskich artystów, twórców, dziennikarzy i działaczy społecznych. W tym roku kwestujący zbierali pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Kule i św. Rocha, które są miejscem spoczynku wielu osób wyróżniających się działalnością społeczną, gospodarczą czy samorządową.

Środki z tegorocznej kwesty będą przeznaczone na kontynuację prac konserwatorskich nagrobka rodziny Rudzkich z ok. 1900 r.

W grobowcu spoczywa m.in. Michał Rudzki, znany częstochowski cukiernik. W latach 90. XIX w. jego lokal był najlepszym tego typu w Częstochowie. Mieścił się na piętrze budynku znajdującego się dziś u zbiegu Alei Najświętszej Marii Panny i Piłsudskiego. Słynął jednak nie tylko z doskonałej jakości wyrobów cukierniczych, ale też z najlepiej wyposażonej w mieście sali bilardowej. Michał Rudzki udzielał się społecznie, to m.in. z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”.

Nagrobek Rudzkich wykonała firma kamieniarska Stefana Kruszyńskiego. Monumentalny anioł górujący nad grobowcem wyszedł spod dłuta jednego z najbardziej znanych częstochowskich rzeźbiarzy Józefa Baltazara Proszowskiego.

Cmentarz św. Rocha to bardzo ważna dla historii i kultury Częstochowy nekropolia. Pierwszych pochówków dokonano tutaj już w 1641 r. Na cmentarzu znajdują się m.in. zabytkowe nagrobki z lat 1849-1906. Znajdują się tutaj także groby powstańców z 1863 r. Cmentarz św. Rocha jest miejscem spoczynku znanej polskiej poetki, częstochowianki Haliny Poświatowskiej.

Cmentarz Kule to nekropolia otwarta w 1882 r. Zachowało się tu ok. tysiąc nagrobków sprzed 1939 r., w tym sto z końca XIX wieku, a także kilkadziesiąt zabytkowych grobów, m.in. Władysława Biegańskiego.
ks,mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-02 21:21 Częstochowa: odbyły się „Zaduszki artystyczne”

Po raz czternasty częstochowscy artyści zgromadzili się 2 listopada w Częstochowie na modlitwie i specjalnym koncercie poświęconym pamięci zmarłych twórców i ludzi kultury.

Mszy św. w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Oprawę muzyczną liturgii przygotowali częstochowscy muzycy pod kierownictwem Dariusza Madejskiego.

- Wspomnienie wiernych zmarłych to święto nadziei – mówił na początku Mszy św. ks. dr Mikołaj Węgrzyn rektor kościoła i duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej.

W homilii bp Długosz przypomniał słowa św. Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Przybywam, by dać świadectwo o Chrystusie”. – Jaką rolę odgrywa Chrystus w naszym życiu ?- pytał bp Długosz i podkreślił za św. Janem Pawłem II, że „człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa”.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych „łączy niebo z ziemią”. – Wspominamy tych, którzy są już w Domu Ojca – mówił bp Długosz i dodał: „Niech dla nas także Chrystus będzie Drogą, Prawdą i Życiem”.

Podczas Mszy św. aktorzy: Marian Florek, Czesława Monczka i Sylwia Oksiuta odczytali imiona i nazwiska kilkudziesięciu zmarłych artystów i ludzi kultury, m. in. Marka Perepeczko, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Marjańskiej, Stanisława Oseta, Krzysztofa Pośpiecha, Szymona Wypycha, Antoniego Szuniewicza, Zofii Martusewicz.

Po Mszy św. uczestnicy artystycznych zaduszek wysłuchali koncertu muzyki sakralnej m.in. barokowej i współczesnej w wykonaniu częstochowskich artystów, m. in. Jana Mroczka, Michała Szymczaka, Justyny Kopiszka, Sylwii Olszyńskiej. Wystąpił również zespół instrumentalny i chór pod kierunkiem Dariusza Madejskiego. Częstochowscy artyści wykonali utwory takich twórców jak m. in. Jan Sebastian Bach, Giovanni Battista Pergolesi, Karl Jenkins i Edward Pałłasz.

„Zaduszki artystyczne” po raz pierwszy zorganizowane zostały w Częstochowie 4 listopada 2001 r. Ich pomysłodawcą był ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 r. podczas pielgrzymki dziękczynnej środowisk twórczych za pontyfikat Jana Pawła II do Rzymu.

W kolejnych latach tradycję „Zaduszek artystycznych” kontynuowało Duszpasterstwo Środowisk Twórczych „Tabor” archidiecezji częstochowskiej z duszpasterzem ks. Piotrem Zaborskim.
Ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-02 14:50 Abp Depo modlił się za zmarłych biskupów częstochowskich

„Nasza modlitwa za zmarłych jest uczynkiem miłosiernym co do duszy” - mówił w homilii abp Wacław Depo, który 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Metropolita częstochowski modlił się za swych zmarłych poprzedników. W kazaniu odniósł się także do krytycznie do spotów, emitowanych w telewizji publicznej, promujących związki homoseksualne.

Na Mszę św. w intencji zmarłych biskupów częstochowskich: Teodora Kubinę, Zdzisława Golińskiego, Stefana Barełę, Stanisława Czajkę, kanoników kapituły archikatedralnej, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych archidiecezji częstochowskiej, przybyli m. in. kanonicy kapituły bazyliki archikatedralnej na czele z prepozytem ks. prałatem Teofilem Siudym, ks. prałatem Jerzym Bieleckim, rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i zastępcą redaktora naczelnego „Niedzieli” oraz ks. prałatem Andrzejem Przybylskim, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, siostry zakonne, alumni Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W homilii abp Depo podkreślił, że celebracja Dnia Zadusznego jest „wyrazem szczególnej więzi łączącej nas, ludzi pielgrzymujących przez wiarę z tymi, którzy przekroczyli już próg życia wiecznego”. – Tylko Chrystus jest Drogą prowadzącą do życia wiecznego – podkreślił abp Depo i wskazał na tajemnicę Kalwarii, gdzie „Chrystus oddaje wszystko pod panowanie Boga Ojca”. „Kalwaria to tajemnica miłości miłosiernej” – podkreślił.

Metropolita częstochowski mówiąc o tajemnicy śmierci zaznaczył, że „śmierć wprowadziła na świat mrok i ciemność”. – Zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią napełnia nas nadzieją, by móc na zawsze przebywać w Jego Domu – podkreślił metropolita częstochowski i dodał: „Zdumiewamy się prawdą o człowieku, który wyszedł z ręki Boga Stwórcy i do Boga powraca”.

Arcybiskup z bólem zauważył, że we współczesnym społeczeństwie promuje się kulturę i cywilizację śmierci. – Sednem dramatu człowieka jest osłabienie wrażliwości na Boga – podkreślił arcybiskup i dodał, że „człowiek sprzeniewierza się własnej naturze i celom własnego życia chcąc zamknąć wszystko w wymiarach ziemi”.

Kaznodzieja odniósł się krytycznie do spotów TVP w ramach kampanii przeciw homofobii, określając je jako „promujące odejście od natury i moralności”. Abp Depo ocenił krytycznie słowa rzecznika TVP, który odnosząc się do emisji spotów powiedział m.in.: „Z równym spokojem przyjmujemy zarzuty rzekomej klerykalizacji, jak i rzekomego "lewactwa". Tak długo, jak telewizja jest karcona z obu stron społecznej i politycznej sceny, tak długo możemy być spokojni, że wypełniamy misję publiczną we właściwy sposób”. – To swoista definicja obiektywizmu – ocenił słowa rzecznika TVP abp Depo. „Modlimy się o wierność zamysłowi Boga wobec człowieka” – zakończył.

Po błogosławieństwie, metropolita częstochowski wraz z kapłanami, siostrami zakonnymi i alumnami Niższego Seminarium Duchownego, udał się na modlitwę do krypty biskupów częstochowskich.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT