Znaleziono depesz: 5569
2015-03-06 11:23 Abp Depo: peregrynacja znaków ŚDM to okazja do rozmowy z Jezusem

„Czas peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży oraz inicjatywy „24 godziny dla Pana” to okazja do...

2015-03-04 13:43 8 marca Święto Kobiet na Jasnej Górze (zapowiedź)

Na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę 8 marca, odbędzie się "Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast"....

2015-03-03 13:13 Jasna Góra: rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów

Na Jasnej Górze rozpoczęło się tegoroczne diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. Przyjazdy uczniów szkół ponadgimnazjalnych to już zwyczaj młodych, którzy nie tylko modlą się o zdanie egzaminów, ale także szukają odpowiedzi, jaką drogę wybrać w swoim dorosłym życiu.

W ubiegłym roku co drugi maturzysta modlił się na Jasnej Górze. W sumie przybyło ich ok. 150 tysięcy. Wielu przyjeżdża tu po raz pierwszy, wielu też tutaj właśnie przystępuje do spowiedzi i decyduje o życiowym powołaniu.

- Dlaczego tu przyjechałem? Myślę, że dobrze jest poprosić Boga o pomoc, o skupienie, o wszelkie łaski potrzebne do pisania tego egzaminu – powiedział jeden z uczniów z Kielc. Jego kolega zauważył, że „pielgrzymka do Częstochowy znaczy dużo więcej niż tylko jeden dzień wolny w szkole”. - Jest dobrą rzeczą przeżywać ważne dla siebie chwile, w takim miejscu jak Częstochowa – podkreślił Michał.

Jako pierwsi w tym roku w dużych grupach przybyli uczniowie z diec. elbląskiej i kieleckiej. Z Elbląga i okolic przyjechało ok. 700 osób.

Paulina i Zuzanna z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, przyjechały do jasnogórskiego sanktuarium pierwszy raz. - Przybycie na Jasną Górę jest dla mnie wielkim wydarzeniem, to wielkie wsparcie i wielkie duchowe przeżycie – powiedziała Zuzanna. Paulina jest przekonana, że tutaj wzmocniła swoją wiarę.

Młodzi z diec. elbląskiej podjęli nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Jak zauważył ks. Mariusz Klimkowski, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Elbląskiej, „jest to duży wysiłek, bo w jedną stronę trzeba pokonać ok. 500 km, młodzi biorą udział w nocnym czuwaniu, a potem jest powrót do domu". Jednak, jak podkreśla ks. Klimkowski, "to błogosławiony czas wielkiej modlitwy za wszystkich młodych ludzi”.

Pielgrzymka kieleckich maturzystów rozłożona jest na dwie grupy: pierwsza przyjechała 2 marca a druga dzisiaj (3 marca). W sumie z Kielc i okolic przyjechało ponad 4,5 tys. maturzystów.

Jak zwykle młodym towarzyszą na Jasnej Górze biskupi. Bp Jan Piotrowski z Kielc, zachęcał młodzież do trwania w Kościele i z Kościołem. - Mimo grzechów niektórych ludzi Kościoła, dajcie tej wspólnocie wasze piękno i wasze talenty, waszą miłość i gorliwość apostolską – mówił w kazaniu ordynariusz kielecki.
Z kolei bp Jacek Jezierski z Elbląga zauważył, że „z doświadczeń wielu pokoleń wynika, że Pan Bóg wybrał Jasną Górę, jako szczególny punkt orientacyjny dla nas, jako miejsce silnego światła, które rzuca niezawodny reflektor na lotnisku we mgle, światła, które bije z latarni morskiej wskazując żaglowcom bezpieczną drogę wejścia do portu. Jasna Góra pełniła przez wieki taką rolę dla córek i synów Kościoła katolickiego w Polsce. Dokonywało się to dzięki wytrwałej modlitwie przy obrazie Matki Zbawiciela, tak było, tak jest i niech tak będzie w przyszłości”.

Tegorocznym pielgrzymkom maturzystów towarzyszą słowa roku duszpasterskiego w Kościele „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. O. Wiesław Kundela, cysters z Jędrzejowa, od ponad dwudziestu lat katecheta, zauważył, że te słowa stanowią program nie tylko na Wielki Post, ale także wyznaczają rytm duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

- Pielgrzymka na Jasną Górę, jest potrzebna choćby po to, aby wyrwać się z maturalnego biegu, zachować higienę pracy i zastanowić się, jaki sens ma egzamin dojrzałości - przekonują młodzi.

Kończący się powoli dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych rok szkolny, to nie tylko wspomnienia z balu maturalnego, ale również okazja do refleksji nad zawiązanymi przyjaźniami i spotkanymi ludźmi. W programie pielgrzymek maturzystów na Jasnej Górze znajdują się zazwyczaj: Msza św., zawierzenie w Kaplicy Matki Bożej oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W marcu na Jasną Górę przybędzie prawie 20 kilkutysięcznych grup diecezjalnych. Przyjadą także mniejsze pielgrzymki szkolne.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-01 22:33 Częstochowa: odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Pamięć o Żołnierzach Wyklętych chciano wymazać. Dzisiaj przypominamy o nich głośno” – mówił ks. Mariusz Jędrzejczyk z Archidiecezjalnego Wydawnictwa Regina Poloniae, który wieczorem 1 marca przewodniczył Mszy św. w kościele rektorskim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. „Ich niezłomnej postawy możemy uczyć się w dzisiejszych czasach” – mówił.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele środowisk patriotycznych i niepodległościowych, parlamentarzyści: poseł Szymon Giżyński (PiS) i poseł Jerzy Sądel (PiS), przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe m. in. NSZZ „Solidarności” Regionu Częstochowskiego i Rycerzy Kolumba.

W homilii ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej „Solidarności”, podkreślił, że „pamięć o Żołnierzach Wyklętych to nasz święty obowiązek”. -

Ci niezłomni żołnierze odegrali wielką rolę w naszej Ojczyźnie. Podjęli trud heroicznej walki o Polskę. Stali się kolejną odsłoną polskich Kolumbów. – mówił.

Kapelan częstochowskiej „Solidarności” podkreślił, że Żołnierze Wyklęci „uczyli i uczą wciąż wolności i miłości, którą krzyżami się mierzy”. - Oni dziś są znakiem i wołaniem, aby Polska miała przyszłość – mówił dodając, że „siłą Żołnierzy Wyklętych była wiara”.

Ks. Umański przypomniał, że to św. Jan Paweł II uczył nas pamięci o Żołnierzach Wyklętych. „Trzeba wspomnieć wszystkich, zamordowanych rękami, także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy naszej przeszłości, w tym decydującym momencie dziejów” – przypomniał słowa św. Jana Pawła II.

Odnosząc się do wciąż nieznanych miejsc spoczynku Żołnierzy Wyklętych ks. Umański przypomniał słowa poety Zbigniewa Herberta z wiersza pt. „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”, w którym poeta pisał: „nie wolno się pomylić nawet o jednego, musimy zatem wiedzieć, policzyć dokładnie, zawołać po imieniu, opatrzyć na drogę”.

Po Mszy św. odbył się przemarsz na ul. Kilińskiego 15, uroczysty apel poległych przy budynku, gdzie byli katowani i ginęli z rąk Gestapo bojownicy o wolność i demokrację, a także zostały złożone kwiaty pod pomnikiem gen. Stanisława Sojczyńskiego.

Również wieczorem w niedzielę w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie odbyła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył ks. Stanisław Mendakiewicz proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie.
„Żołnierze Wyklęci mieli odwagę wytrwać w walce o wolną i suwerenną Polskę”. – mówił na początku Mszy św. ks. Mendakiewicz i dodał, że „zmieniają się lata i czasy, ale Ojczyzna powinna być zawsze największą wartością”.
„Żołnierzom Wyklętym, którzy nie mogli pogodzić się z porządkiem narzuconym siłą ze Wschodu należy się nasza pamięć” – kontynuował ks. Mendakiewicz.

Następnie w homilii ks. Wojciech Torchalski, wikariusz w parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie przypominając słowa psalmu: „Nawet wtedy ufałem, gdy mówiłem: «Jestem w wielkim ucisku», podkreślił, że „opisują one życie Żołnierzy Wyklętych”. - To ludzie, którzy przeżyli wielki ucisk. Byli ludźmi, którzy ufali, że ich walka ma sens. W ich sercu była miłość do Ojczyzny.- mówił ks. Torchalski.

Kaznodzieja nawiązując do liturgii słowa wskazał na „próbę Abrahama”. – On zawierzył obietnicy i zmienił całe swoje życie. Całkowicie zaufał Bogu – mówił.

Wskazując na scenę Przemienienia Pańskiego na górze Tabor ks. Torchalski podkreślił, że „Słowo Ojca dało Jezusowi siłę, aby przejść z Taboru na Golgotę”. - Słowo Ojca dźwięczało także w sercach Żołnierzy Wyklętych, którzy czerpali siłę z tego, że Bóg jest blisko – mówił ks. Torchalski.

Podczas Mszy św. wystąpił chór Colegium Musicum z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej pod dyrekcją p. Marcina Głąba oraz wokaliści jasnogórscy. Po Mszy św. odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych.

W Częstochowie po upadku powstania warszawskiego założyła swoją tajną siedzibę Kwatera Główna Armii Krajowej. Na pamiątkę tego wydarzenia na fasadzie domu przy ul. 7 Kamienic 21, gdzie w styczniu 1945 r. przebywał ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki – „Niedźwiadek”, umieszczono płytę ze stosowną informacją dla potomnych. To właśnie tam generał wydał rozkaz o rozwiązaniu AK, którego celem była ochrona członków największej w II wojnie światowej formacji konspiracyjnej przed działaniami Armii Czerwonej.

W niedługim czasie gen. Okulicki, wraz z 15 innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, został podstępnie aresztowany przez Sowietów, wywieziony do Moskwy, skazany, a następnie zgładzony. Podobny los spotkał tysiące oficerów i żołnierzy AK. Wielu spośród tych, którzy ocaleli, wstąpiło do podziemia antykomunistycznego. Jednym z aktywniejszych ośrodków tworzenia konspiracji niepodległościowej w Polsce po 1945 r. była Częstochowa, z którą ściśle związana jest działalność zaliczanej do największych w kraju formacji antykomunistycznych przeciwstawiających się sowietyzacji Polski – Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), dowodzonego przez gen. Stanisława Sojczyńskiego – „Warszyca”.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-28 11:57 Częstochowa: obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (zapowiedź)

Msze św. , marsze pamięci oraz koncert pieśni patriotycznych, składają się na program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Częstochowie.

1 marca w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi o godz. 17.30 sprawowana będzie Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej rozpoczną się obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych: przemarsz na ul. Kilińskiego 15, uroczysty apel poległych przy budynku gdzie byli katowani i ginęli z rąk Gestapo bojownicy o wolność i demokrację, a także zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem gen. Stanisława Sojczyńskiego.

Również wieczorem w niedzielę w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie o godz. 18.30 odbędzie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Podczas niej wystąpi chór Colegium Musicum z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej pod dyrekcją p. Marcina Głąba oraz wokaliści jasnogórscy. Po Mszy św. odbędzie się krótki koncert pieśni patriotycznych.

W Częstochowie po upadku powstania warszawskiego założyła swoją tajną siedzibę Kwatera Główna Armii Krajowej. Na pamiątkę tego wydarzenia na fasadzie domu przy ul. 7 Kamienic 21, gdzie w styczniu 1945 r. przebywał ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki – „Niedźwiadek”, umieszczono płytę ze stosowną informacją dla potomnych. To właśnie tam generał wydał rozkaz o rozwiązaniu AK, którego celem była ochrona członków największej w II wojnie światowej formacji konspiracyjnej przed działaniami Armii Czerwonej.

W niedługim czasie gen. Okulicki, wraz z 15 innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, został podstępnie aresztowany przez Sowietów, wywieziony do Moskwy, skazany, a następnie zgładzony. Podobny los spotkał tysiące oficerów i żołnierzy AK. Wielu spośród tych, którzy ocaleli, wstąpiło do podziemia antykomunistycznego. Jednym z aktywniejszych ośrodków tworzenia konspiracji niepodległościowej w Polsce po 1945 r. była Częstochowa, z którą ściśle związana jest działalność zaliczanej do największych w kraju formacji antykomunistycznych przeciwstawiających się sowietyzacji Polski – Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), dowodzonego przez gen. Stanisława Sojczyńskiego – „Warszyca”.
ks.mf, słb / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-27 10:17 VIII Zbiórka Żywności „Tak, pomagam" w archidiecezji częstochowskiej (zapowiedź)

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej włącza się w VIII Ogólnopolską Zbiórkę Żywności „Tak – pomagam”, która odbędzie się w dniach 13-14 marca.

Zbiórka żywności, przy wsparciu wolontariuszy m.in. Szkolnych Kół Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas, będzie prowadzona w 24 sklepach, m.in. sieci sklepów Biedronka, Społem, Netto, na terenie Częstochowy oraz w Wieluniu, Radomsku, Zawierciu, Żarkach, Myszkowie, Koziegłowach i Ręcznie.

W sklepach biorących udział w zbiórce żywności będą rozwieszane plakaty informujące o akcji Caritas. Wolontariusze będą ubrani w koszulki z napisem Caritas.

Celem prowadzonej zbiórki będzie pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, itp. - Produkty te będą wykorzystane, aby przygotować paczki świąteczne dla najuboższych oraz wspomóc prowadzone przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej placówki: przytuliska, jadłodajnie, świetlice dla dzieci i młodzieży – informują pracownicy Caritas częstochowskiej.

Podczas bożonarodzeniowej zbiórki żywności udało się zebrać 9,5 ton darów i przygotowanych zostało ponad 700 paczek świątecznych.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-26 08:35 Myszków: konferencja o relacjach państwo-Kościół w PRL na terenie diecezji częstochowskiej

„Relacje państwo – Kościół katolicki na terenie diecezji częstochowskiej w latach 1945–1989. Myszków i okolice”, to temat konferencji naukowej, która odbyła się 25 lutego w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie-Mijaczowie.

W konferencji wzięli udział nauczyciele historii, księża, katecheci oraz młodzież ze szkół Myszkowa.

Otwierając konferencję ks. Jan Batorski, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie-Mijaczowie podkreślił „jak ważne jest ocalenie od zapomnienia osób i wydarzeń z przeszłości”. – Naród, który nie pamięta własnej historii, to dla tego narodu historia powtórzyć się musi – mówił ks. Batorski i dodał, że „trzeba pielęgnować historię własnej Ojczyzny dla młodego pokolenia”.

Następnie prelegenci, historycy Kościoła i najnowszych dziejów Polski przybliżyli tematykę stosunków państwo-Kościół katolicki w okresie PRL.

O rozwoju sieci parafialnej w Myszkowie mówił ks. prof. dr hab. Jan Związek (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie). Prelegent przypomniał, że „w okresie komunizmu w Myszkowie nie można było tworzyć parafii”. – Biskup częstochowski Zdzisław Goliński nie mógł utworzyć żadnej parafii, a bp Stefan Bareła tworzył jedynie wikariaty terenowe – mówił ks. Związek. „Rozwój parafii zaczyna się tak naprawdę w latach 80. Wówczas parafie utworzył bp Bareła i abp Nowak” - dodał prelegent.

„Rozwój parafii zaczął się tak naprawdę dopiero w latach 80-tych ubiegłego stulecia” - dodał prelegent, wskazując na szerszy kontekst historyczny rozwoju osadnictwa na terenie Myszkowa, od czasów kronikarza ks. Jana Długosza.

O budownictwie sakralnym w Myszkowie i powiecie myszkowskim w okresie PRL na tle diecezji częstochowskiej mówił Andrzej Sznajder (IPN Oddział w Katowicach, Uniwersytet Rzeszowski). Prelegent podkreślił, że „praktyki i system prawny w PRL były skierowane na walkę z Kościołem katolickim”. – Była realizowana polityka ateizacji społeczeństwa. Jednym z terenów walki z Kościołem było budownictwo sakralne – mówił Andrzej Sznajder.

Historyk z IPN przypomniał, ze na przeszkodzie w rozwoju budownictwa sakralnego był m. in. dekret o organizowaniu i osadzaniu stanowisk kościelnych z 1953 r. – Najczęstsza formuła odmowy brzmiała: „Postanowione załatwić odmownie – mówił Andrzej Sznajder i jako przykład podał, że w latach 1957 – 70 diecezja częstochowska zdołała uzyskać dwie zgody na budowę kościołów.

„Budowę świątyń widziano jako zagrożenie wymagające przeciwdziałania” – kontynuował historyk i dodał, że tak było m.in. z kościołem w Benduszu i na Światowicie.

Natomiast ks. Kamil Kęsik (Uniwersytet Opolski) przybliżył dzieje katechizacji w Żarkach w okresie PRL. Prelegent podkreślił, że „pierwsze symptomy trudnej sytuacji Kościoła w dziele katechizacji pojawiły się po zerwaniu konkordatu przez państwo 12 września 1945 r. i wprowadzeniu nadrzędności państwa wobec Kościoła”. - Rozpoczęła się eliminacja katechezy z życia szkolnego – mówił ks. Kęsik.

„Szkoła bowiem miała mieć charakter świecki a państwo wymagało, szczególnie po 1961 r., rejestracji punktów katechetycznych” – dodał prelegent.

„Była widoczna ingerencja władz państwowych w nauczanie katechetyczne Kościoła. Odmówiono zatrudnienia księży w katechizacji”. – dodał ks. Kęsik.

Przybliżając sytuację w parafii w Żarkach historyk podkreślił, że były cztery punkty katechetyczne w domach prywatnych i na plebanii. – Budowa punktów katechetycznych to była droga przez mękę. Pozwolenia na budowę ginęły w machinie komunistycznej biurokracji – zaznaczył ks. Kęsik.

Prelegenci przybliżyli również sylwetki dwóch kapłanów, szczególnie zasłużonych dla Myszkowa: ks. Jana Kałużę i ks. Mariana Kuzię.

Ks. dr Jacek Kapuściński (Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza) przybliżył sylwetkę ks. Jana Kałuży (1893-1971). – Kapłan ten był wielkim duszpasterzem, ale także działaczem społecznym – mówił prelegent.

„Ks. Kałuża założył wiele bractw i stowarzyszeń m. in. bractwo trzeźwości, stowarzyszenie młodzieży katolickiej. Kapłan ten aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym Myszkowa”. – mówił ks. Kapuściński i dodał, że „ks. Kałuża założył bibliotekę parafialną i kolportował gazety katolickie, szczególnie tygodnik „Niedzielę”.

„Ten zasłużony kapłan dbał o rozwój inicjatyw patriotycznych i za to spotkał go ucisk ze strony władz PRL”. – podsumował ks. Kapuściński.

Natomiast sylwetkę ks. Mariana Kuzi (1936-1995), proboszcza parafii w Myszkowie – Mijaczowie przybliżył dr Jarosław Durka (Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie), inicjator konferencji.

Prelegent omawiając życie ks. Kuzi wskazał szczególnie na lata 80. – Ks. Marian Kuzia w okresie strajków robotniczych w Hucie w Myszkowie-Światowicie, 9 września 1980 r. odprawił Mszę św. dla strajkujących robotników – przypomniał prelegent i dodał, że „kapłan przez władze partyjne był określany jako największy wróg komunizmu”. – Spotkały go również trudności kiedy budował świątynię w Myszkowie – Mijaczowie – mówił dr Jarosław Durka.

Podczas konferencji został odczytany również wykład ks. dr Zbigniewa Werry (Politechnika Koszalińska) nt. stosunków państwo – Kościół katolicki w okresie PRL, w którym prelegent podkreślił m.in., że „system totalitarny był ukierunkowany na walkę z Kościołem katolickim”. – Dla ówczesnej władzy Kościół był wrogiem ustroju – napisał prelegent i dodał, że „szczególnie szkodliwa dla Kościoła była działalność Urzędu ds. wyznań, który sterowany był przez Urząd Bezpieczeństwa”.

Prelegent podał również przykłady szczególnie prześladowanych ludzi Kościoła, do których zaliczył m. in. bp. Ignacego Tokarczuka, bp. Czesława Kaczmarka, ks. Jerzego Popiełuszkę i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Za zorganizowanie konferencji podziękowała Katarzyna Wilk dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Organizatorami konferencji byli: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz parafia rzymskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-24 14:02 Częstochowa: nieznani sprawcy sprofanowali kościół

Najprawdopodobniej w nocy z 23 na 24 lutego nieznani sprawcy dokonali zbezczeszczenia kościoła rektorskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

Sprawcy na elewacji świątyni umieścili znaki satanistyczne: odwrócony krzyż, pentagram, trzy szóstki oraz napisy: „ten kościół spłonie”, „szatan”, „zabić chrześcijan”. Policję rano zawiadomił rektor kościoła ks. Marian Wojcieszak, który złożył także zawiadomienie o dokonaniu przestępstwa.

„W tej chwili prowadzimy wstępne czynności. Dzisiaj ok. godz. 10.00 zostaliśmy powiadomieni przez dyrekcję zarządu cmentarza o tym, że elewacja kościoła, bramy i gabloty zostały zniszczone poprzez różnego rodzaju napisy. W tej chwili trwają oględziny na miejscu zdarzenia” - powiedziała w rozmowie z KAI podinsp. Joanna Lazar, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

„Dochodzenie jest prowadzone w sprawie zniszczenia mienia. Dotyczy ono zabytku o dużym znaczeniu dla kultury miasta” – dodała podinsp. Joanna Lazar.

Policja zabezpieczyła miejsce przestępstwa, sprowadzono ekipę techniczną i psa tropiącego. Na cmentarzu pojawili się także pracownicy ochrony zabytków, mający ocenić rozmiar uszkodzeń i metodę ich usunięcia.

Podobny akt wandalizmu na cmentarzu Kule miał miejsce w nocy z 24 na 25 listopada 2012 r. Wówczas zostały podpalone drzwi kościoła.

Cmentarz Kule to nekropolia otwarta w 1882 r. Zachowało się tu ok. tysiąc nagrobków sprzed 1939 r., w tym sto z końca XIX wieku, a także kilkadziesiąt zabytkowych grobów, m.in. Władysława Biegańskiego.

W podziemiach kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie na Cmentarzu Kule spoczywają doczesne szczątki biskupów pomocniczych archidiecezji częstochowskiej: bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-23 17:24 Jasna Góra: zakończyła się 40. Kongregacja Ruchu Światło-Życie

Spotkaniem moderatorów na Jasnej Górze zakończyła się 23 lutego 40-sta Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. W spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc osób, w tym przedstawiciele wspólnot m.in. z Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji, Niemiec i Austrii.

- To było spotkanie z żywym Kościołem - tak podsumował kongregację bp Adam Szal. Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie wyraził radość z dynamicznego rozwoju oazy poza granicami naszego kraju.

Z kolei ks. Tomasz Opaliński zwrócił uwagę na dynamiczne rozrastanie się także rodzinnej gałęzi ruchu oazowego. - Domowy Kościół to wielki dar. Jest on lekarstwem na bolączki, na które wskazuje synod o rodzinie - podkreśla krajowy moderator.

- Domowy Kościół pomaga rodzinom odnaleźć się w rzeczywistości, żyć Ewangelią, a z drugiej strony poprzez formacje rodzin scala je, umacnia, powoduje, że te rodziny staja się domowym katechumenatem, czyli dla dzieci stają się miejscem wzrastania w wierze. Te rodziny są silniejsze. Wychowują się w nich nowi członkowie Kościoła, którzy są mocni w wierze” – mówił ks. Opaliński.

Jak podkreślił moderator krajowy Kościoła Domowego, właśnie to umacniane rodzin w Domowym Kościele jest szczególnie ważne w czasach, w których niewątpliwie mamy do czynienia z podważaniem wartości rodziny. - Chociażby przez tę ostatnią konwencję przegłosowaną w Sejmie, która jest dużym zagrożeniem dla trwałości rodziny, bo rodzina jest widziana jako miejsce opresji, a nie jako miejsce miłości. Domowy Kościół jest w tym momencie pokazaniem, że rodzina to miejsce miłości, miejsce, które jest błogosławieństwem. To, że w rodzinie zdarzają się patologie, nie znaczy, ze rodzina jest patologią - wyjaśnił.

Zdaniem ks. Opalińskiego fenomen wzrostu Domowego Kościoła, zwłaszcza w ostatnim czasie, to z jednej strony zasługa oazowiczów, którzy z coraz mocniej odkrywają w sobie wezwanie do ewangelizacji, a z drugiej strony ludzie widząc szczęśliwe rodziny, w których realizuje się miłość, pragną naśladować dobre wzorce.

Także o. Laurencjusz, paulin posługujący w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Browarach koło Kijowa zauważa duże zainteresowanie Domowym Kościołem na Ukrainie. - I do nas wchodzi z Zachodu zagrożenie rodziny. Ludzie widzą, że Kościół uczy ich podstaw, nie tylko chrześcijańskich, ale w ogóle podstaw ludzkich, pokazuje jaka powinna być rodzina. Ludzie dzisiaj naprawdę szukają wzorców – mówił o. Laurencjusz.

Kongregacja to doroczne spotkanie osób odpowiedzialnych za Ruch Światło-Życie w kraju i zagranicą. Po raz pierwszy odbyła się w 1976 r. w Krościenku nad Dunajcem. Od 1980 r. odpowiedzialni Ruchu spotykają się na Jasnej Górze.

Ks. Oleg Sartakow z parafii w Korczak k. Żytomierza na Ukrainie na kongregację przyjechał po raz trzeci. – To dla mnie poszerzenie mego serca, ponieważ zobaczyłem wizję Kościoła, którą miał Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ta wizja jest tym, co może nas łączyć – powiedział ks. Sartakow.

Zjazd służy wymianie doświadczeń i wyznaczaniu dalszej drogi działania poprzez przyjmowanie zadań na kolejny rok formacji.

Podczas jubileuszowej 40. Kongregacji podjęty został temat roku formacyjnego 2015/2016 „W mocy Ducha Świętego”. Hasło jest nawiązaniem do wydarzeń sprzed 40 lat, gdy Ruch Światło-Życie jako hasło pracy rocznej obrał słowa: „Odnowa w Duchu Świętym”. Wspólnota oazowa przygotowuje się do dwóch ważnych wydarzeń, które odbędą się w 2016 roku. Pierwszym jest jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, a drugim Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jasnogórska Kongregacja stanowi ważny punkt w tych przygotowaniach. O oczekiwaniach wobec „oazowiczów” związanych ze spotkaniem młodych mówił ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.

Cel Ruchu Światło-Życie jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego. Każdy uczestnik Ruchu po ewangelizacji, prowadzącej do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa (deuterokatechumenat) a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę (diakonię) w Kościele i świecie. Ewangelizacja - katechumenat - diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło-Życie na wszystkich poziomach formacji.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest starochrześcijański symbol fos-zoe (gr. słowa światło i życie splecione literą omega, tworzące krzyż).

Ruch Światło-Życie powstał i rozwija się w Polsce a w ostatnich kilkunastu latach rozszerza się również poza jej granicami: na Słowacji, Ukrainie, Litwie, Białorusi, w USA, Czechach, Niemczech, Anglii oraz Belgii.

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań.
Jasna Góra / mir, it
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-22 12:36 Od dziś na Jasnej Górze suplikacje w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie

Wobec zaostrzającego się konfliktu we wschodniej Ukrainie i w innych miejscach świata paulini z Jasnej Góry wzywają wiernych do szczególnej modlitwy o pokój i zaprzestanie prześladowań chrześcijan. Od I Niedzieli Wielkiego Postu każdego dnia po Mszy św. za Ojczyznę o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej śpiewane będą suplikacje.

Jak podkreślił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry wobec eskalacji konfliktów we wszystkich zapalnych miejscach świata potrzebne jest szczególne wołanie do Boga. - Od początku zmagań o pokój, jakie szczególnie dotknęły naszych sąsiadów za wschodnią granicą - Ukrainę, modlimy się za naszych braci i z troską patrzymy na to, co dzieje się na tych terenach – powiedział jasnogórski przeor.

Zapewnił, że „Jasna Góra i na Apelu Jasnogórskim, i na Mszach św., i w czasie modlitwy różańcowej obejmuje troskliwą modlitwą tych wszystkich, którzy są dotknięci działaniami wojennymi, ale widząc eskalację działań wojennych i ogromnego zagrożenia dla pokoju nie tylko na Ukrainie, ale w całej Europie i na świecie, podejmujemy decyzję o zintensyfikowaniu modlitwy”.

- Chcemy w szczególny sposób błagać Boga suplikacjami o pokój i prosić również za prześladowanych chrześcijan na całym świecie – podkreślił o. Waligóra. Dodał, że „ modlitwa suplikacjami będzie także wyrazem solidarności z tymi, którzy doświadczają nieszczęścia, jakim jest wojna, ból, cierpienie związane z zagrożeniem życia”.

- Ta modlitwa jest dla nas bardzo ważna i bardzo nam potrzebna - odpowiadają Ukraińcy, którzy odwiedzają Jasną Górę. Ks. Rusłan Demczuk za wszelkie wsparcie podziękował Polakom. „Mmodlitwa i wsparcie dla nas jest bardzo potrzebne. To problem i tragedia całego narodu ukraińskiego, nie tylko Donbasu i Ługańska. Jesteśmy wdzięczni braciom paulinom i za każdą modlitwę, za każdy gest jedności i współpracy z nami wam wszystkim dziękujemy”, powiedział ks. Demczuk, który uczestniczy w sanktuarium w Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie.

Paulini szczególną modlitwą otaczają także swych współbraci posługujących na Ukrainie.

O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów podkreśla, że obecnie na Ukrainie jest pięć domów należących do paulinów. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się jeden z nich – w Mariupolu, w obwodzie donieckim. Tamtejszą parafią opiekuje się o. Paweł Tomaszewski, który mimo działań wojennych prowadzonych na tym obszarze, pozostał na miejscu, by być oparciem dla parafian w tych trudnych momentach ich życia.

- Ostatnio spotkałem tutaj, na Jasnej Górze rodzinę, która pochodzi z naszej parafii z Mariupola, i pamiętam łzy kobiety, która wie, że tam już nie wróci, bo sytuacja jest dramatyczna. Dlatego chcemy wspierać tym, czym potrafimy – modlitwą, naszych ojców: o. Pawła, wszystkich współbraci z Ukrainy, tych, którzy zostali powierzeni naszej duszpasterskiej opiece i wszystkich wiernych, aby w tych próbach bardzo trudnych wiary, i życia, potrafili zachować ufność w Bogu, potrafili być dla siebie wzajemną pomocą – powiedział o. Generał.

Mszę św. i suplikacje o pokój dla świata transmituje Radio „Jasna Góra”, także w Internecie. - Zachęcamy do wspólnej modlitwy tych, którzy licznie łączą się w czasie tej Mszy św. z Jasną Górą, by również tę sprawę pokoju wzięli do swojego serca, do swoich osobistych modlitw i postanowień wielkopostnych – powiedział przeor Jasnej Góry.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-21 13:58 Jasna Góra: kongregacja Ruchu Światło-Życie

„Potrzebne jest nam życie ukierunkowane na Chrystusa. Poleganie na wierze, która staje się fundamentem, skałą” – mówił dzisiaj bp Adam Wodarczyk do uczestników 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie”, która odbywa się w dniach 20-23 lutego na Jasnej Górze.

„Czas Kościoła, w którym jesteśmy jest czasem odkrywania mocy Ducha Świętego” – mówił wieloletni moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Wskazał za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim na „doświadczenie Boga w życiu”. – Bardzo ważny jest wymiar charyzmatyczny naszego życia i działania. Bóg wkracza w życie ludzi, w życie wspólnot mocą Ducha Świętego – dodał bp Wodarczyk.

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej mówił tez o "wymiarze codziennego życia w mocy Ducha Świętego”. - Czy żyjemy żywą wiarą w naszym życiu? Czy wiara rodzi w nas tęsknotę, żeby dzielić się doświadczeniem Jezusa w naszym życiu? Czy nasza wiara jest żywa i życiodajna? – pytał bp Wodarczyk. Podkreślił, że „potrzebne jest otwarcie się na dary charyzmatyczne, aby budować żywy Kościół”.

„Jesteśmy wobec fali pogaństwa. Trwa prześladowanie chrześcijan. W Europie jest walka duchowa. Potrzebny jest moment przebudzenia. Musi dokonać się powiew Ducha Świętego, jak w dniu Pięćdziesiątnicy” – kontynuował kaznodzieja.

Uczestnicy 40. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” wysłuchali również referatów i katechez ks. dr Grzegorza Strzelczyka, który mówił o „mocy Ducha Świętego w Kościele” i ks. dr Tomasza Tomaszewskiego, który przybliżył temat „mocy Ducha Świętego w Biblii”.

Natomiast ks. dr Tomasz Bać, liturgista, przełożony w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, mówił o „mocy Ducha Świętego w liturgii”. Prelegent przypomniał, że „Ruch Światło-Życie w liturgii odnajduje oddech życia”. – Odnowa liturgii jest wpisana w charyzmat całego Ruchu – mówił ks. Bać i dodał, że „obecności Ducha Świętego można dotknąć w liturgii”.

Podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” podejmowany jest temat roku formacyjnego 2015/2016 „W mocy Ducha Świętego”.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z grup formację, wychowuje dojrzałych chrześcijan do służby Kościołowi.

Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987).
ks. mf, msz / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-20 10:32 Częstochowa: obchody 68. rocznicy śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”

„Modlimy się za Ojczyznę, aby były w niej pamięć i prawość sumień” - mówił na początku Mszy św. ks. prałat Andrzej Sobota proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, który 19 lutego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z okazji 68. rocznicy śmierci kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” (1910-1947) twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

„Każdy chrześcijanin ma grób opatrzony krzyżem. Natomiast gen. Stanisław Sojczyński „Warszyc” nie ma miejsca pochówku, wyrzucony gdzieś przez oprawców. Dlatego nie możemy wymazać z pamięci jego miłości do rodziny, Ojczyzny i do Boga” – kontynuował ks. Sobota.

Przed Mszą św. uczestnicy obchodów złożyli kwiaty, zapalone lampki przed obeliskiem ku czci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. przy ul. Rocha róg z ul. Wręczycką, w miejscu aresztowania w 1946 r. przez UB dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Mszę św. koncelebrowali: ks. dr Paweł Sobuś, wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie i ks. Piotr Kaczmarek wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, społecznych i patriotycznych ziemi częstochowskiej m. in. Konspiracyjnego Wojska Polskiego, NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego oraz Stowarzyszenia „Niezłomność”.

W homilii ks. dr Paweł Sobuś przypomniał, że człowiek otrzymuje od Boga życie, którego nie może zmarnować. Jest powołany, by realizować przykazanie miłości Boga i bliźniego. Jednym z przejawów miłości bliźniego jest miłość do narodu i Ojczyzny – mówił ks. Sobuś. Przypomniał, że „generał Sojczyński był wierny idei służby Ojczyźnie aż do swojej śmierci”. - Jesteśmy zobowiązani, aby miłować Ojczyznę i służyć drugiemu człowiekowi. Powinniśmy kochać Ojczyznę przez rzetelność w wypełnianiu obowiązków, właściwe kształtowanie postaw i przekazywanie wzorców miłości Ojczyzny młodemu pokoleniu – podsumował ks. Sobuś.

Na zakończenie Mszy św. Edmund Nowakowski ze Stowarzyszenia „Niezłomność” przypomniał, że „żołnierze niezłomni zginęli, byśmy byli w wolnej Ojczyźnie”. – O tę wolność wciąż musimy zabiegać – kontynuował Edmund Nowakowski i wskazał na konieczność utworzenia muzeum patriotyzmu i pamięci historycznej Ziemi Częstochowskiej i regionu.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” urodził się 30 marca 1910 r. w Rzejowicach w powiecie radomszczańskim. W czasie II wojny światowej jako podporucznik Wojska Polskiego trafił do punktu mobilizacyjnego w Łodzi, później walczył w okolicach Hrubieszowa w grupie "Kowel" dowodzonej przez płk. dypl. Leona Koca. Jesienią 1939 r. został zaprzysiężony przez swojego nauczyciela Aleksandra Stasińskiego "Kruka" na żołnierza Służby Zwycięstwu Polski pod pseudonimem "Wojnar" (później używał pseudonimów "Zbigniew" i "Warszyc").

W 1939 r. został komendantem Podobwodu Rzejowice, a od października 1942 r. pełnił także funkcję zastępcy komendanta Obwodu Radomsko AK, był równocześnie szefem Kierownictwa Dywersji w Obwodzie. W 1943 r. dwie akcje przeprowadzone przez żołnierzy por. Sojczyńskiego odbiły się głośnym echem w całej okupowanej Polsce. W maju 1943 r. gestapowcy i żandarmi dokonali publicznej egzekucji we wsi Dmenin. Powieszono 11 osób (w tym 12-letniego chłopca). 3 sierpnia 1943 r. Niemcy przeprowadzili pacyfikację Rzejowic - rodzinnej wsi Stanisława Sojczyńskiego. Zabito kilku mieszkańców, aresztowano i wywieziono do Radomska wielu członków podziemia. "Zbigniew" uzyskał zgodę komendanta obwodu mjr. Polkowskiego "Korsaka" na przeprowadzenie akcji uwolnienia więźniów. W nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 r. stuosobowy oddział dowodzony przez por. Sojczyńskiego zaatakował więzienie w Radomsku. W wyniku przeprowadzonej bez strat akcji uwolniono ponad 40 Polaków i 11 Żydów. Po tej akcji por. Sojczyński utworzył pierwszy w Obwodzie Radomsko oddział partyzancki, którym dowodził do listopada 1943 r.

Po wojnie w 1945 r. gen. Stanisław Sojczyński "Warszyc", sam poszukiwany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, poczuł się odpowiedzialny za losy swoich byłych podwładnych. Wiosną 1945 r. "Warszyc" zaczął ponownie zbierać swoich dawnych żołnierzy, nawiązał także kontakty z innymi oddziałami zbrojnymi, stawiającymi opór komunistom. W maju 1945 r. w Radomsku odbyło się zaprzysiężenie pierwszych dowódców organizacji, która początkowo nosiła kryptonim "Manewr", następnie "Walka z Bezprawiem", a od 8 stycznia 1946 r. przyjęła nazwę "Samodzielna Grupa Konspiracyjnego Wojska Polskiego" o kryptonimie "Lasy", "Bory". W czerwcu 1946 r. „Warszyc” został ujęty przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Proces "Warszyca" i jego 11 podkomendnych odbył się przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi w dniach 9-14 grudnia 1946 r. Wyrok w sprawie Stanisława Sojczyńskiego i jego towarzyszy został wydany 17 grudnia 1946 r. „Warszyc” został skazany na karę śmierci. Wyrok śmierci wykonano 19 lutego 1947 r.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-19 21:36 Paulini z Jasnej Góry apelują o modlitwę o pokój

Wobec zaostrzającego się konfliktu we wschodniej Ukrainie paulini z Jasnej Góry wzywają wiernych do szczególnej modlitwy o pokój. Od najbliższej niedzieli, czyli I Niedzieli Wielkiego Postu modlitwa błagalna Kościoła, czyli suplikacje będą zanoszone każdego dnia po Mszy św. sprawowanej za Ojczyznę o 15.30.

Jak podkreślił o. Marian Waligóra, przeor jasnogórskiego konwentu – ta modlitwa trwa każdego dnia podczas nabożeństw sprawowanych w sanktuarium. Jednak wobec eskalacji konfliktów we wszystkich zapalnych miejscach świata potrzebne jest szczególne wołanie do Boga – zachęca przeor.

– Jasna Góra i na Apelu Jsasnogórskim, i na Mszach św., i w czasie modlitwy różańcowej obejmuje troskliwą modlitwą tych wszystkich, którzy są dotknięci działaniami wojennymi. Ale widząc eskalację działań wojennych i ogromne zagrożenie dla pokoju nie tylko na Ukrainie, ale chyba w całej Europie i na całym świecie - a dotyka to także naszej Ojczyzny - podejmujemy decyzję o zintensyfikowaniu modlitwy. Chcemy w szczególny sposób błagać Boga suplikacjami o pokój na całym świecie, i prosić również za prześladowanych chrześcijan – wyjaśnia przeor jasnogórskiego konwentu.

- W tych trudnych chwilach próby wiary i życia otaczamy troską i modlitwą naszych braci posługujących w pięciu placówkach na Ukrainie – zapewnia o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.
W tej chwili najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu, gdzie pozostał o. Paweł Tomaszewski, który jak jego poprzednicy pozostaje wierny paulińskiej tradycji nieopuszczania klasztorów i parafii w chwilach zagrożeń.

Mariupol to jeden z najważniejszych punktów w konflikcie na Ukrainie Wschodniej. To największy port Donbasu, tamtędy też przebiega najkrótsza droga z Rosji na Krym. Od 2002 r. staraniem o. Symplicjusza Berenta, pierwszego paulina we wschodniej Ukrainie, zostało w tym „Mieście Maryi” – jak wskazuje nazwa - zorganizowane duszpasterstwo parafialne oraz powstał dom zakonny z Kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej.

- W środę po trudnych doniesieniach, które słyszeliśmy ze środków społecznego przekazu, rozmawiałem z o. Pawłem, który mówił o tym, że aktualnie sytuacja jest w miarę stabilna, jest spokój, ale cały czas słyszą huk wystrzałów, ludzie są wystraszeni, od długiego czasu mieszkają gdzieś w piwnicach, w ukryciu, boją się” – opowiada o. Chrapkowski.

Jak zapewnia generał paulinów – „chcemy wspierać tym, czym potrafimy – modlitwą - naszych ojców: o. Pawła, wszystkich współbraci z Ukrainy, tych, którzy zostali powierzeni naszej duszpasterskiej opiece i wszystkich wiernych, aby w tych próbach bardzo trudnych i wiary, i życia, potrafili zachować ufność w Bogu, potrafili być dla siebie wzajemną pomocą. A tu, na Jasnej Górze i we wszystkich naszych paulińskich placówkach modlimy się za naszych współbraci z Ukrainy, i prosimy, by Ta, która jest Królową Pokoju, wypraszała pokój, aby wszyscy ludzie w jedności i w zgodzie mogli oddawać cześć Bogu Stwórcy”.

Modlitwa suplikacjami zanoszona po Mszy św. sprawowanej za Ojczyznę o 15.30. ma być również szczególnym wyrazem solidarności z tymi, którzy doświadczają wojny.

Przeor Jasnej Góry zachęca do wspólnej modlitwy tych, którzy licznie łączą się w czasie Mszy św. z Jasną Górą poprzez Radio i Internet, by także te modlitwę włączyli do swoich osobistych modlitw i postanowień wielkopostnych. Tę Mszę św. i modlitwę transmituje Radio Jasna Góra także w Internecie: www.radiojasnagora.pl.

Na Ukrainie posługują ojcowie i bracia paulini narodowości polskiej i ukraińskiej w pięciu parafiach: w Kamieńcu Podolskim, Różynie, Satanowie, Brovarach i Mariupolu.

Ich posługa jest kontynuacją dzieła prowadzonego przez klasztory i kościoły na tym terenie już w XVIII wieku, np. kościół i klasztor w Niżniowie wzniesiony został przez hetmana Jabłonowskiego jako dziękczynne wotum za zwycięstwo pod Wiedniem i był zbudowany na wzór krakowskiej Skałki. Rozbiory Polski spowodowały upadek Zakonu. Nakazem cesarza Józefa II klasztory we Lwowie, Brzozowie, Starej Wsi, Niżniowie - z rezydencjami w Krzeszowicach i Jazłowcu - zostały odłączone od reszty prowincji polskiej. Zakonnicy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich siedzib. Władze radzieckie zmieniły nawet nazwę ulicy, przy której znajdował się klasztor we Lwowie - z Paulińskiej na Niżniańską.

Po raz pierwszy paulini udali się za żelazną kurtynę w 1977 r. Wówczas to o. Tadeusz Bednarski i o. Stanisław Knapek odwiedzili z posługa duszpasterską Wilno, Mejszagołę, Suderwe i inne parafie. Ten i późniejsze wyjazdy zaowocowały przesyłkami książek o tematyce religijnej. Przez kilkanaście lat książki dzięki paulinom trafiały do księży i seminarzystów, ukrytych żeńskie zgromadzeń zakonnych oraz świeckich. I tak książki dotarły np. do kleryka Mikołaja Hucała, w 1987 r. wyświęconego na kapłana w Rydze, który zaprosił o. Tadeusza Bednarskiego na swoje prymicje do Żmerynki na Podolu. Rok później o. Bednarski wyjechał na uroczystości poświęcenia pierwszego po wojnie kościoła zbudowanego na tych terenach - w Gródku Podolskim.

W 1991 r. o. Bednarski rozpoczął posługę w Gródku Podolskim Rozpoczęto też pracy duszpastersko-organizacyjnej w nowej parafii paulińskiej w Satanowie na lewym brzegu Zbrucza na Podolu.
Kościół w Satanowie - pw. Jasnogórskiej Matki Kościoła został zbudowany w latach 1989-94, na miejscu zabytkowego zrujnowanego polskiego cmentarza.

Podjęte próby w marcu 1998 roku założenia klasztoru w Kijowie nie powiodły się. Paulini za zgodą generała zakonu o. Stanisława Turka przejęli stary parafialny kościół w mieście Różynie pw. Bożego Ciała w diecezji kijowsko-żytomierskiej.

W odpowiedzi na prośbę bp. Stanisława Padewskiego, ordynariusza charkowsko-zaporoskiego, w 2002 r. została utworzona placówka duszpasterska w Mariupolu. Misją ojców i braci paulinów było tam stworzenie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej jako centrum modlitwy, przebaczenia, jedności i pokoju.

W 2005 r. podjęto decyzję o przyjęciu nowej placówki w mieście Browary położonym w pobliżu Kijowa, stolicy Ukrainy.
mir / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-19 09:16 Abp Nowak: nie bójmy się słów, że jesteśmy prochem

Nie bójmy się słów: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Nie bójmy się przyjąć tych słów – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem w Środę Popielcową przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z byłym metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. członkowie kapituły bazyliki archikatedralnej, na czele z prepozytem ks. prał. Teofilem Siudym.

W homilii abp Nowak podkreślił znaczenie słów „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. - Kościół nam te same słowa w imieniu Boga chce powiedzieć – mówił abp Nowak i dodał, że „to są słowa od Boga, nie bójmy się popiołu i tego przypomnienia, że jesteśmy prochem i w proch się obrócimy – to Bóg mówi i to Bóg, który kocha”.

Obrzędom liturgii towarzyszył śpiew chóru seminaryjnego pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-18 16:04 Częstochowa: ruszyła Akademicka Sztafeta Postna o pokój na świecie

Po raz kolejny środowisko akademickie Częstochowy rozpoczęło w Środę Popielcową tzw. „Sztafetę Postną”. Ta inicjatywa wielkopostna, zaproponowana przez Duszpasterstwo Akademickie Archidiecezji Częstochowskiej, jest skierowana do studentów, absolwentów, nauczycieli i pracowników wyższych uczelni.

Tegoroczna „Sztafeta Postna” jest ofiarowana w intencji pokoju na świecie oraz odnowy w wierze dla częstochowskiego środowiska akademickiego.

„Wystarczy zadeklarować choćby jeden dzień postu o chlebie i wodzie, aby włączyć się w to wielkie i ważne dzieło. Koniecznie ma być to post o chlebie i wodzie, bez żadnych kompromisów” - wyjaśniają organizatorzy „Sztafety”.

Dla chętnych do wzięcia udziału w „Sztafecie” na stronie internetowej duszpasterstwa www.emaus.czest.pl umieszczony został specjalny kalendarz, w którym każdy uczestnik może zadeklarować konkretny dzień postu i wpisać się do kalendarza.

Duszpasterstwo Akademickie „Emaus” w Częstochowie od 2007 r. ma własny kościół i pierwszą w Polsce parafię personalną. Patronami duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej są św. Ireneusz Biskup i Męczennik i św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.
ks,.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-17 15:59 Krzyż Wolności i Solidarności dla ks. prałata Mariana Dudy

Ks. prałat dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, odebrał 17 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Krzyż Wolności i Solidarności przyznany mu na wniosek prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w dniu 16 stycznia 2015 roku.

Ks. Marian Duda – diecezjalny duszpasterz akademicki, nauczycieli i wychowawców oraz środowisk społeczno-zawodowych. W 1981 r. towarzyszył studentom w czasie strajków w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Politechnice Częstochowskiej. W stanie wojennym organizował pomoc duchową i materialną dla internowanych i uwięzionych oraz prześladowanych w ramach Diecezjalnego Komitetu Pomocy Bliźniemu działającemu przy Kurii Diecezjalnej.
W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia ks. Duda redagował pisemne protesty władz kościelnych wobec brutalnych działań Służby Bezpieczeństwa, w tym pobicia uczniów i studentów częstochowskich szkół i uczelni.

Animował niezależną działalność społeczno-kulturalną w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, tworzył przestrzeń do spotkań formacyjnych grup opozycyjnych wobec władzy. Inicjował powstanie diecezjalnych struktur duszpasterstwa społeczno-zawodowego. Czynnie uczestniczył w reaktywowaniu NSZZ „Solidarność” regionu częstochowskiego. Jako dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego założył „Konsultę” – rodzaj Rady Społecznej grupującej szerokie przedstawicielstwo środowiska częstochowskiego. Współorganizował Częstochowski Komitet Obywatelski i był przy nim obserwatorem z ramienia biskupa częstochowskiego. Zaangażowany w wybory parlamentarne w roku 1989 i samorządowe w 1990. Kaznodzieja i konferencjonista podczas uroczystości patriotycznych i społecznych w wielu ośrodkach i zakładach pracy w Częstochowie i Zagłębiu Dąbrowskim.
W dniu 20 lutego 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej przyznał księdzu M. Dudzie status pokrzywdzonego przez system komunistyczny.

Krzyż Wolności i Solidarności, to polskie państwowe odznaczenie cywilne, które nadawane jest działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku.
ks. mf, WIT Częstochowa / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-14 18:09 Księża z diecezji tarnowskiej mistrzami Polski w halowej piłce nożnej

XI Mistrzostwa Polski Księży w halowej piłce nożnej halowej, które odbywały się 13 i 14 lutego w Częstochowie, wygrali księża z diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajęli kapłani diecezji zamojsko-lubaczowskiej, na trzecim zawody ukończyli księża-futboliści z archidiecezji częstochowskiej.

Mistrzostwa rozegrane zostały w częstochowskiej hali Polonia oraz hali sportowej w Olsztynie k. Częstochowy. W turnieju wzięli udział kapłani z 13 diecezji.

- Receptą na sukces jest gra zespołowa i tworzenie zespołu - podkreślił ks. Paweł Włodarczyk ze zwycięskiej diecezji tarnowskiej.

Z uczestnikami mistrzostw spotkał się metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 14 lutego przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Mszę św. koncelebrowali kapłani biorący udział w mistrzostwach.

W homilii abp Depo przywołał obraz z filmu włoskiego reżysera Roberto Rosselliniego „Rzym, miasto otwarte”. – Ukazują się tam sceny ostatniej wojny światowej. Widzimy obraz prowadzonego na rozstrzelanie wraz z innymi młodego księdza. Stojący na ulicy chłopcy rozpoznają w nim człowieka, który z nim grał w piłkę. Ich reakcją na ten obraz jest modlitwa za tych ludzi. Ksiądz podniósł głowę i szedł z wyprostowanym kręgosłupem, aby przyjąć tą trudną wolę. Był zjednoczony z tymi chłopcami. Możliwe, że z tych modlących się wkrótce ktoś stanie w jego miejscu, aby go zastąpić. W odpowiedzi wierności Bogu do końca w swojej służbie i misji – powiedział abp Depo.

Podczas mistrzostw pośród kibiców zostały rozlosowane atrakcyjne nagrody, m.in. koszulki reprezentacyjne Kuby Błaszczykowskiego, Łukasza Piszczka i Sebastiana Mili z autografami, a także piłki i pamiątkowe kubki.

Patronat honorowy nad turniejem objęli: metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-13 10:09 Abp Depo przewodniczył modlitwie za zmarłych biskupów częstochowskich

Eucharystia każe nam widzieć z wdzięcznością dar pasterzy Kościoła częstochowskiego bp. Teodora Kubiny i bp. Stefana Bareły” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 12 lutego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji 64. rocznicy śmierci bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego w latach 1925-1951 i 31. rocznicy śmierci bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej w latach 1964-1984.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. abp senior Stanisław Nowak, ks. prał. Teofil Siudy prepozyt Kapituły Archikatedralnej, ks. Marek Szumilas, proboszcz z rodzinnej parafii bp. Bareły w Kodrębie, ks. ks. Łukasz Mozler, wikariusz w parafii w Kodrębie. W Mszy św. wzięła udział rodzina i bliscy bp. Bareły oraz wierni z parafii Kodrąb.

W homilii abp Depo podkreślił, że „hasła biskupie zmarłych pasterzy Kościoła częstochowskiego odzwierciedlały konkretną sytuację Ojczyzny i Kościoła”. – Zawołanie bp. Kubiny „Misereor super turbam” (Żal mi ludu) oznaczało jego apostolskie zaangażowanie przez trudy także czasów okupacji – mówił abp Depo i podkreślił, że „zawołanie bp. Bareły „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości) oznaczało jego apostolskie zmagania w czasach państwa socjalistycznego i komunistycznego”.

„Bp Bareła realizował drogę odnowy i ewangelizacji wprowadzając uchwały Soboru Watykańskiego II” – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że bp Stefan Bareła „bardzo boleśnie doświadczył próby odcięcia Jasnej Góry od Częstochowy przez władze komunistyczne”. - Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleję Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry – mówił metropolita częstochowski.

Arcybiskup przypomniał, że w okresie posługi bp. Bareły odbyły się na Jasnej Górze centralne obchody Milenium Chrztu Polski, jubileusz 600-lecia obecności Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz dwie pielgrzymki Jana Pawła II. - W imię Maryi walczył do końca. Umiał wykorzystać pierwsze czasy „Solidarności” – kontynuował abp Depo przywołując słowa wypowiedziane przez abp. Stanisława Nowaka.

Metropolita częstochowski podkreślił również, że Ewangelia to „program niezawodnej nadziei w Chrystusie”. – Nadzieja zbawienia w Chrystusie zobowiązuje nas do codziennej odwagi wiary, wytrwałości mimo prześladowań oraz ufności w działanie Opatrzności Bożej – podkreślił abp Depo i dodał, że „musimy być ludźmi gotowymi na przyjście Pana, musimy być ludźmi modlitwy, która jest uzgodnieniem pragnienia Serca Bożego i serca ludzkiego”.

Po Mszy św. odbyły się modlitwy przy sarkofagu bp. Teodora Kubiny oraz w krypcie biskupów częstochowskich.

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po utworzeniu diecezji w 1925 r.. Był w 1926 r. założycielem tygodnika „Niedziela”. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem „Misereor super turbam” ("Żal mi ludu") wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Pierwszy biskup częstochowski bardzo często w swoich listach pasterskich, homiliach, przemówieniach, szczególnie z racji kongresów eucharystycznych w diecezji częstochowskiej, dostrzegał bardzo trudną sytuację ludzi pracy. W teologii społecznej bp Teodora Kubiny centralne miejsce zajmowała Eucharystia jako sakrament miłości społecznej i ważne źródło dla kształtowania życia społecznego. Zmarł 13 lutego 1951 r.

Trzeci biskup ordynariusz diecezji częstochowskiej Stefan Bareła urodził się 24 czerwca 1916 r. w miejscowości Zapolice, w ziemi radomszczańskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, wykształcenie średnie zdobywał najpierw w Społecznym Gimnazjum Męskim w Radomsku, a przez dwa ostatnie lata w Sandomierzu, w Niższym Seminarium Duchownym. 1 września 1938 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Częstochowskiego w Krakowie. Świecenia kapłańskie otrzymał 25 marca 1944 r. 9 grudnia 1960 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej. Jako motto swoje biskupiej posługi obrał słowa: „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości). W latach 1964-84 był ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Bp Stefan Bareła należał do grona najbliższych współpracowników bł. Jana Pawła II i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie bp. Barełę wspominał papież w swojej książce „Wstańcie, chodźmy!”.

Jako ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Bareła m.in. brał udział w trzech sesjach II Soboru Watykańskiego. Powołał do istnienia Diecezjalne Studium Dokumentów Soborowych (dziś Instytut Teologiczny w Częstochowie). Zwołał też II Synod Diecezji Częstochowskiej pod hasłem „Chrystus Światłem – Maryja Wzorem”. Rozpoczął dzieło budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleje Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry. Bp Bareła wznowił wydawanie tygodnika katolickiego „Niedziela”. Wiele uczynił także dla duszpasterstwa akademickiego, organizując dla studentów spotkania w domu biskupim, w tzw. „Piwnicy”. Utworzył kilkadziesiąt parafii, szczególnie w Zagłębiu i Częstochowie. Zmarł 12 lutego 1984 r.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-11 13:17 Abp Depo do chorych: z krzyża Chrystusa płynie moc i nadzieja

„Z krzyża Chrystusa płynie moc i nadzieja. Łączymy się Jezusem, którego miłosierne Oblicze odbija się na twarzy cierpiących” - mówił w homilii abp Wacław Depo, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Markiem Batorem dyrektorem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel”, Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, pracownicy Caritas oraz chorzy i cierpiący.

W homilii abp Depo zaapelował, aby otworzyć się na tajemnicę cierpienia. – Bardzo ważna jest solidarność z chorymi, którzy współuczestniczą w dziele odkupienia świata i każdego człowieka. Oni są współuczestnikami cierpień Chrystusa. Metropolita częstochowski odniósł się również do sprawy zapłodnienia „in vitro”, aborcji i manipulacji genetycznych. - Słowa Księgi Rodzaju „niechybnie umrzesz” są przestrogą, aby nie bawić się w Boga Stwórcę. Tylko Bóg jest źródłem życia. Bóg daje życie człowiekowi i tylko On może je odebrać – przypomniał.

Arcybiskup wskazał na przesłanie, jakie płynie z krzyża Chrystusa. Śmierć Jezusa Chrystusa i krzyż z Golgoty są ceną naszej wolności, a cierpienie jest częścią tajemnicy ludzkiego życia.
Za Benedyktem XVI abp Depo zaznaczył, że „musimy zrobić wszystko aby pokonać cierpienia, ale całkowite usunięcie go ze świata nie leży w naszych możliwościach — po prostu dlatego, że nie możemy zrzucić z siebie naszej skończoności i dlatego, że nikt z nas nie jest w stanie wyeliminować mocy zła, winy, która — jak to widzimy — nieustannie jest źródłem cierpienia. To mógłby zrobić tylko Bóg: jedynie Bóg, który stając się człowiekiem sam wchodzi w historię i w niej cierpi”.

Metropolita częstochowski wskazał na Maryję współcierpiącą ze swoim Synem Jedynym Odkupicielem człowieka. - „Oto Matka twoja” - te słowa testamentu Jezusa pokazują, że ostatnie słowo należy nie do przemocy i nienawiści, ale do miłości miłosiernej – podkreślił abp Depo.

Kaznodzieja przypomniał postać św. Jana Pawła II, który wiedział, że siła jego posługi apostolskiej brała się z cierpienia ludzi chorych. - Jan Paweł II kiedy już nie mógł przemawiać, mówił językiem cierpienia i miłości miłosiernej. Podczas ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r. przytulił do siebie krzyż i powiedział sobą, że jednoczy się z Chrystusem i wszystkimi cierpiącymi. - podkreślił abp Depo i dodał, że „dar kanonizacji Jana Pawła II domaga się naszej współpracy osobistej i wspólnotowej”.

Przypomniał słowa, które Jan Paweł II przekazał światu w Wielki Piątek, 25 marca 2005 r. : „Wraz z wami patrzę na krzyż i oddaję mu cześć, powtarzając słowa liturgii: O Crux, ave spes unica! Witaj, Krzyżu, jedyna nadziejo, daj nam cierpliwość i odwagę i obdarz świat pokojem!” - napisał wówczas Jan Paweł II.
„Módlmy się, aby w naszym ludzkim świecie zło nigdy nie miało ostatniego słowa, aby moc płynąca z krzyża i zmartwychwstania Chrystusa była naszą siłą i nadzieją” – podsumował abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski zawierzył chorych i cierpiących Maryi stojącej pod krzyżem Chrystusa i udzielił błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-08 16:41 Częstochowa: kwesta na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych

Zbiórkę datków do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych zorganizował dzisiaj przy kościołach archidiecezji częstochowskiej Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Kwesta odbyła się już po raz piętnasty z okazji Światowego Dnia Chorego, który obchodzony będzie 11 lutego.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na domy z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych w archidiecezji częstochowskiej.

Ruch „Betel” rozpoczął działalność w 1990 r. w Częstochowie. Jego twórcą jest Andrzej Kalinowski. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego też początku działalność ruchu wspiera abp Stanisław Nowak, emerytowany metropolita częstochowski.

Ruch „Betel” organizuje spotkania dla osób chorych, starszych, ich rodzin oraz przyjaciół. Swoją sziałalność prowadzi nie tylko w Polsce, ale i na Białorusi, gdzie patronuje świetlicom dla niepełnosprawnych, czy w Etiopii, gdzie znajduje się jedna ze wspólnot.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT