Znaleziono depesz: 5758
2015-10-09 09:50 Częstochowa: ks. prof. Szymonik o muzyce w nauczaniu papieża Benedykta XVI

„Muzyka w nauczaniu Benedykta XVI”, to temat spotkania, które odbyło się 8 października w zrewitalizowanym...

2015-10-08 16:18 Jasna Góra: ponad 20 tys. uczniów szkół JPII modliło się za rodziny

W łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami Synodu Biskupów o rodzinie na Jasnej Górze odbyła...

2015-10-08 16:02 Abp W. Depo do alumnów WSD: trzeba czynić dobro i modlić się

Bez pomocy Ducha Świętego nikt nie może powiedzieć, że Jezus jest moim Panem, Jezus moją Drogą i moim...

2015-10-07 12:58 Zawiercie: I Wieczory Organowe w Bazylice (zapowiedź)

W bazylice p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu w najbliższą niedzielę, 11 października, rozpocznie się cykl koncertów pod nazwą „Wieczory Organowe w Bazylice Mniejszej w Zawierciu”.

W jego ramach od 11 października do 2 listopada w każdą niedzielę po Mszy wieczornej o godz. 19 odbędzie się koncert muzyki organowej w wykonaniu studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach.

Przy organach zawierciańskiej bazyliki św. Piotra i Pawła zasiądą: Barbara Lorenc, Bartłomiej Barwinek, Tomasz Soczek oraz Łukasz Sadło.

Organizatorem „Wieczorów Organowych” jest Katarzyna Białek wraz z Grupą Artystyczną Kalejdoskop Sztuki oraz Bazylika Mniejsza w Zawierciu.

Koncertom patronują: Miasto Zawiercie z Prezydentem Witoldem Grimem i Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła z jej proboszczem Ks. Andrzejem Przybylskim.
ks. mf / Zawiercie
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 października 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-10-05 13:45 Częstochowa: „Kulturalne czwartki” w św. Zygmuncie

Parafia św. Zygmunta w Częstochowie z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych rozpoczęły w październiku nową inicjatywę „kulturalne czwartki” w zrewitalizowanym obiekcie poklasztornym przy ul. Krakowskiej 1. w Częstochowie.

Jak informuje ks. Mikołaj Węgrzyn – duszpasterz Środowisk Twórczych „kulturalne czwartki” to cykl wydarzeń, na który składają się koncerty muzyki klasycznej, wykłady-dialogi o kulturze oraz spotkania z podróżnikami i misjonarzami.

Podczas pierwszego spotkania czwartkowego, 1 października, odbył się koncert wokalny z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w wykonaniu sopranistki Małgorzaty Pietrzykowskiej i pianisty Andrzeja Zawadzkiego. W programie koncertu znalazły się m. in. arie z oper i operetek: Bizeta, Offenbacha i Lehara.

W kolejny czwartek, 8 października z publicznością nt. muzyki w nauczaniu papieża Benedykta XVI rozmawiać będzie ks. prof. Kazimierz Szymonik.

Październikowe czwartki u św. Zygmunta zakończy wieczór z dyrektorem Muzeum Częstochowskiego – Januszem Jadczykiem, który w ramach spotkań „Okiem podróżnika” opowie o Kubie.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 października 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-10-03 18:18 Amazonki na Jasnej Górze: Przybywamy budować nadzieję i mosty solidarności

Pod hasłem „Błogosławieni, którzy cierpią” na Jasnej Górze odbyła się 18. pielgrzymka kobiet zmagających się z chorobą nowotworową. W spotkaniu uczestniczyło ok. 10 tys. osób, w tym Amazonki z zagranicy, m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, USA i Włoch. Co roku w Polsce notuje się ponad 16 tys. zachorowań na raka piersi. Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

- „Budujemy nadzieję i mosty solidarności, odkrywamy na nowo piękno i wartość życia” - tak o dorocznym spotkaniu na Jasnej Górze mówiły Amazonki.
Mirosława Stolarska z konińskiego klubu Amazonek, która po raz 18. przyjechała do Częstochowy, wskazała na silną więź przyjaźni łączącą kobiety zmagające się z chorobą. - Spotkania na Jasnej Górze umacniają nas w nadziei, pomagają nabrać mocy – podkreśliła.

Pielgrzymka była okazją do modlitwy w intencji cierpiących. Zawsze jej ważnym wymiarem jest także apel o profilaktykę i troskę o zdrowie.

- Tylko wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na wyzdrowienie i dalsze życie – przekonywała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Wechman zauważyła też, że zasługą amazońskich klubów jest przełamywanie barier i stereotypów o chorobie nowotworowej. - Największą barierą w kształtowaniu świadomości o nowotworach jest strach, że rak to wyrok, nam się udało ten mit przełamać – podkreśliła prezes.

Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją samopomocową, działającą na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, skupia kobiety w trakcie i po leczeniu tego nowotworu, wspomagając ich rehabilitację fizyczno-psychologiczną. Obecnie ponad 20 tys. kobiet jest zrzeszonych w ponad 200 Klubach i Filiach w Polsce.
Amazonki działają w myśl zasady: „Pomagając innym, pomagasz sobie”.

Do najbardziej znanych świeckich akcji kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi są Marsze Życia i Nadziei czy Marsze Różowej Wstążki. Mają one uświadomić, że z tą chorobą można wygrać - pod warunkiem, że jest wcześnie wykryta. Podczas marszów, zarówno Amazonki, jak i lekarze ginekolodzy czy onkolodzy odpowiadają na liczne pytania. Zachęcają panie do systematycznego samobadania piersi - najprostszej i bardzo skutecznej metody wykrywania nowotworu.

- Ważna jest zarówno profilaktyka, ale także i psychika oraz własna duchowość. Swoim przykładem, mastektomią, pokazujemy, że nie tylko można pokonać raka, ale że życie po zabiegu może być wartościowe i inspirujące dla innych – powtarza z przekonaniem prezes częstochowskich Amazonek Elżbieta Markowska.

Prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, główna organizatorka pielgrzymki, podkreśliła także, że w czasie choroby bardzo ważna jest wiara. – „Powiem szczerze, że jak otrzymujemy wiadomość, że jest rak, to mówimy ‘dlaczego, ja?’ i uważamy, że już się świat zakończył, a to tak nie jest, że życie się zakończyło, życie po chorobie jest zupełnie inne, inaczej patrzymy na świat i dziękujemy Bogu za wszystko” – mówiła Markowska.

Liderki wskazują także na ogromną rolę wolantariuszek w szpitalach, ta posługa Amazonek zdecydowanie wyróżnia Polki spośród innych kobiet chorych na raka. - Najważniejszą rolę w naszej działalności odgrywają wolontariuszki, ochotniczki, które przychodzą do chorych, docierają przed i po operacji, są żywym przykładem, że są, że żyją, dają innym nadzieję, że warto żyć – podkreśla Elżbieta Markowska. Obecnie w Polsce jest 1,2 tys. przeszkolonych wolontariuszek, które odwiedzają wszystkie szpitale onkologiczne w kraju. Z kolei Krystyna Wechmann, wśród sukcesów wymienia m.in. zapewnianie rehabilitacji kobietom po operacji piersi. – „To jest wielka rzecz, wiemy, że środki na ochronę zdrowia nie są największe, a my ten budżet odciążamy. Piękna robota dziewczyn we wszystkich klubach”.

Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Bp Długosz nazywany przez Amazonki ich wieloletnim przyjacielem, zachęcał do miłości Jezusa w Eucharystii: - „Jeżeli nie będziemy uciekać się do Jezusa w Eucharystii, nie zaradzimy naszej słabości i naszemu cierpieniu” - mówił w homilii bp Długosz. Kaznodzieja wskazywał też na rolę wspólnoty w pokonywaniu choroby i cierpienia: „Na chrześcijańskiej drodze naszego życia, spotykając się jako wspólnota osób doświadczonych dotkliwymi cierpieniami, idziemy z innymi, nie polegając tylko na sobie”.

W okolicznościowym telegramie papież Franciszek wyraził swoją bliskość z tymi, którzy niosą krzyż cierpienia. „Papież ze szczególną wdzięcznością przyjmuje ich modlitwy i codzienne cierpienia, ofiarowane w intencji swojej posługi, która w przyszłym roku obejmie również uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży na polskiej ziemi. Ojciec Święty modli się, aby doświadczenie wiary, jakim jest pielgrzymowanie do miejsc świętych, stało się źródłem nowych sił duchowych. Prosi, aby wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej, naszej Matki, przysparzało łask Bożych, tak bardzo potrzebnych w radzeniu sobie z trudną sytuacją choroby” – czytamy w liście podpisanym przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore.

Tradycyjnie podczas jasnogórskiego spotkania został przekazany symbol pielgrzymek – przechodnia statuetka im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę. Statuetka ufundowana przez męża i synów Anny Stefańczyk została powierzona Stowarzyszeniu Częstochowskich Amazonek, które co roku przekazują statuetkę w opiekę innej Unii. W tym roku statuetka trafiła na ręce przedstawicielek Unii Dolnośląskiej i Opolskiej. Samego aktu przekazania dokonała 18-letnia Klara - wnuczka Anny Stefańczyk, od 8 lat przyjeżdżająca na pielgrzymkę Amazonek: „To bardzo ważne, żeby mieć dużo przyjaciół dookoła. A babcia Ania była moją przyjaciółką, myślę, że dla wielu z Państwa była też bardzo ważna, bo naprawdę była wyjątkową osobą. Bądźcie Panie także wyjątkowe dla swojego otoczenia tak, jak babcia była”.

W pielgrzymce kobiet po mastektomii uczestniczyli także parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, władze województwa i miasta, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Służby Zdrowia.

W ostatnich latach – według Krajowego Rejestru Nowotworów – liczba zachorowań na raka piersi przekroczyła 16,5 tys. rocznie i ciągle wzrasta.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce; jest też od kilku lat drugą – po raku płuca – przyczyną zgonów spowodowanych przez nowotwory złośliwe wśród kobiet. Co roku z tego powodu umiera w naszym kraju około 5,5 tys. kobiet.
mir / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 października 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-10-03 17:41 Abp Depo do dziennikarzy: trzeba przeciwstawić się zamętowi i wirusom przeciwnym Bogu

„Żyjemy w świecie pełnym niepokoju, w którym wystarczająca wydaje się być troska o teraźniejszość. A w niej jawi się pokusa zapominania o Bogu i osobistej odpowiedzialności za swoje wybory i życie” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który 3 października przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W homilii abp Depo przypominając słowa proroka Barucha „zapomnieliście o Bogu i zostaliście oddani w ręce pogan” pytał czy te słowa nas nie zdumiewają tu i teraz?

Arcybiskup wskazał na dwie zasadnicze postawy życiowe: mądrość tego świata i mądrość Bożą. – Jedną z postaw jest mądrość tego świata, w którym sam dar życia, jego sposób postępowania i widzenia rzeczy poza Bogiem zdają się być kryterium sukcesu i wszelkiej władzy – mówił arcybiskup i dodał, że „mądrość Boża, która jest zakryta przed mądrymi i roztropnymi a objawiona ludziom pokornym i czystego serca”.

„Aby poznać i pojąć rzeczy duchowe, trzeba być ludźmi duchowymi. Pozostając tylko cieleśni nieuchronnie popadamy w pychę i głupotę, która wcześniej czy później prowadzi do zguby” – kontynuował. Przypomniał, że „Bóg będąc naszym Ojcem pragnie nas twórczych, aktywnych, pomysłowych, aby przekształcać ten świat i wspomagać ludzi w ich życiu i rozwoju”. – Jednak na tej naszej drodze trzeba zauważyć pewne zamęty i wirusy przeciwne Bogu i naszej współpracy z Bogiem. – przestrzegał abp Depo.

Wskazał też, że pierwszym z owych zamętów i wirusów jest „negacja istnienia prawdy obiektywnej, a cóż dopiero powiedzieć prawdy nadprzyrodzonej i zanegowanie prawa naturalnego”. - Konsekwencją tego jest nie tylko zapomnienie o Bogu i więzi człowieka ze Stwórcą, ale zrównanie dobra i zła, grzechu i cnoty – podkreślił.

„Drugi wirus i zamęt umysłowy to instytucjonalizacja dewiacji moralnych objawiająca się w przemianie prywatnej i subiektywnej niegodziwości w publiczną cnotę. Trzeci zamęt to wprowadzenie zakamuflowanego totalitaryzmu pojęciowego i prawna karalność dobra, w tym także publicznego przyznania się do wiary i odwołania do łączności z Kościołem" – kontynuował abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP zauważył, ze „współczesna demokracja hołdując antydekalogowi, antyewangelii i negując tradycję wiary i kultury chrześcijańskiej robi chrześcijaństwu rachunek sumienia z braku otwartości na imigrantów światowych, nie wspominając ani słowem o trosce o najbliższych, o bezpieczeństwie naszym i naszych dzieci, o dzieciach nienarodzonych, które mają prawo do życia, abyśmy byli współpracownikami prawdy i integralnej godności człowieka od momentu poczęcia aż po naturalną śmierć” – zakończył abp Depo.
ks. mf / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 października 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-30 22:51 Abp Mokrzycki przekazał relikwie św. Jana Pawła II parafii w Częstochowie

„Św. Jan Paweł II chociaż był papieżem, to nigdy nie przestał być człowiekiem” - mówił w homilii abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, były sekretarz św. Jana Pawła II, który wieczorem 30 września przewodniczył uroczystościom przekazania relikwii św. Jana Pawła II do parafii pw. Opatrzności Bożej w Częstochowie.

Mszę św. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim koncelebrowali m. in. ks. Krzysztof Skubała, były proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Częstochowie i ks. Andrzej Legowicz - sekretarz arcybiskupa metropolity lwowskiego.
W uroczystościach wzięła udział rzesza wiernych, kapłani, na czele z dziekanem regionu ks. prał. Stanisławem Iłczykiem, przedstawiciele świata nauki i kultury oraz Ryszard Stefaniak - zastępca prezydenta Częstochowy

Na początku Mszy św. ks. Stanisław Bukalski - proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Częstochowie w formie modlitwy powiedział m. in. „stajemy przed Tobą, św. Janie Pawle II, aby się uczyć od Ciebie”. - Potrzeba nam mocnych, odważnych i mądrych słów kiedy w naszych czasach odbywa się sąd nad krzyżem. Pod krzyżem i przy św. Janie Pawle II jest miejsce dla tych, którzy szukają prawdy – mówił ks. Bukalski.

W homilii abp Mokrzycki mówiąc o człowieczeństwie św. Jana Pawła II podkreślił, że „przy nim odczuwało się pokój. Miało się poczucie bezpieczeństwa i życzliwości”. Podkreślił, że św. Jan Paweł II to był człowiek wiary, którego myśli ciągle zmierzały ku Bogu. Nigdy nie żałował czasu na modlitwę. Każdego dnia modlił się w sposób bardzo prosty – podkreślił abp Mokrzycki. Zaznaczył, że „św. Jan Paweł II promieniował i oddziaływał na innych, bo miał szczególny charyzmat.

„Prawdy głoszone były przez niego wewnętrznie przeżyte” – kontynuował metropolita lwowski. Przypomniał, że „czas modlitwy dla papieża był najważniejszy”. - Modlił się w sposób prosty odmawiając pacierz katechizmowy. Jego życie modlitwy charakteryzowała ewangeliczna prostota. Jana Pawła II charakteryzowało umiłowanie Eucharystii, Msza św. była najważniejszym momentem dnia - mówił abp Mokrzycki.

Przypominając dzień zamachu na życie Jana Pawła II 13 maja 1981 r. abp Mokrzycki podkreślił, że „wówczas głos proroka naszych czasów miał być uciszony”. – Dla Jana Pawła II zawierzenie Maryi w duchu słów „Totus Tuus” było treścią całego jego życia – przypomniał arcybiskup.

Na zakończenie Mszy św. relikwie zostały przeniesione do ołtarza z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Abp Mokrzycki dokonał również poświęcenia ołtarza św. Jana Pawła II i pobłogosławił wiernych relikwiami. Po Mszy św. wierni oddali cześć relikwiom.

W rozmowie z KAI ks. Stanisław Bukalski podkreślił, że wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II „to wielkie wydarzenie dla parafii”. – Św. Jan Paweł II nigdy osobiście nie był w naszej parafii, ale teraz w znaku swoich relikwii pozostanie z nami na zawsze, będzie nam błogosławił i wspierał, abyśmy byli mocni w wierze, nadziei i miłości – dodał ks. Bukalski.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-28 21:47 Archidiecezja częstochowska modliła się na ulicach miast

na skrzyżowaniach ulic w Częstochowie, Wieluniu i Radomsku o godz. 15. zgromadzili się wierni by z Koronką w ręku wołać o Boże Miłosierdzie dla siebie i całego świata. Archidiecezja częstochowska po raz kolejny wzięła udział w modlitewnej akcji.

„Spotykamy się na skrzyżowaniach ulic, ponieważ te ulice tworzą w naszych miastach krzyże, bo Jezus poniósł nasze sprawy, nasze trudne zadania, właśnie na drzewie krzyża” – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, koordynator i animator Iskry do Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.

„Już czwarty raz Częstochowa włącza się do tego dzieła, prosząc przez modlitwę o pokój na świecie, w naszej ojczyźnie i naszym mieście. W tej chwili jest tyle niepokoju w świecie, problem uchodźców potrzebujących pomocy, problemy naszej ojczyzny, problemy miasta i właśnie te wszystkie intencje polecamy Bożemu Miłosierdziu” – wymieniła s. Milena.

W Częstochowie uczestnicy „Iskry do Bożego Miłosierdzia” o godzinie 15. spotkali się na skrzyżowaniach: al. Wolności i al. NMP, ul. Ks. J. Popiełuszki i al. Jana Pawła II, ul. Śląskiej i ul. J. Waszyngtona, ul. Jana III Sobieskiego i F. Nowowiejskiego, ul. J. Słowackiego i J. Korczaka.

W Radomsku uczestnicy „Iskry do Bożego Miłosierdzia” modlili się na Osiedlu Tysiąclecia na skrzyżowaniu ul. Piastowskiej i ul. Leszka Czarnego, natomiast w Wieluniu na Placu Legionów.
ks.mf, jk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-27 23:05 Odbyła się pierwsza debata z cyklu "Raport jasnogórski 2016"

„Wierność Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”, pod takim hasłem odbyła się 27 września na Jasnej Górze, w Sali Rycerskiej pierwsza debata z cyklu ‚Raport jasnogórski 2016′. Debaty, które odbywać się będą przez kolejne 9. miesięcy, to nowa inicjatywa Zakonu Paulinów. Dziewięciomiesięczna modlitwa i towarzyszące jej dysputy jasnogórskie mają być przygotowaniem do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski, przez refleksję nad treściami poszczególnych Ślubów Jasnogórskich.

Jak podkreślił w swoim zaproszeniu o. Marian Waligóra, przeor klasztoru jasnogórskiego „Jasna Góra powraca do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych na Sali Rycerskiej”. - W 50 lat po Millenium Chrztu Polski pragniemy podjąć refleksję nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. – pisze o. Marian Waligóra.

Podczas pierwszej debaty, którą poprowadził red. Jan Pospieszalski, dyskutantami byli: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; Anna Rastawicka, członkini Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu; Joanna Banasiuk, doktor nauk prawnych i Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W wydarzeniu wzięli udział: abp. Wacław Depo metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu ojców paulinów, o. Jerzy Tomziński,Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna tygodnika „Niedziela” oraz członkinie Instytutu Prymasa Tysiąclecia.

Odpowiadając na pytanie o aktualność i znaczenie Ślubów Jasnogórskich w naszych czasach Anna Rastawicka podkreśliła, że „Śluby Jasnogórskie były uchwyceniem się liny ratunkowej jaką była obecność Maryi w dziejach narodu”. – Prymas Wyszyński czuł potrzebę jakby reelekcji Maryi na Królową Polski – powiedziała Anna Rastawicka.

Natomiast abp Marek Jędraszewski wskazał na kontekst społeczny Ślubów Jasnogórskich, a mianowicie na czas po II wojnie światowej, brak elity narodu wymordowanej w Katyniu, państwo zależne od komunizmu, a także wydarzenia w Poznaniu w czerwcu 1956 r., kiedy robotnicy wołali o Boga, wolność i chleb. – Ludzie nie stracili odniesienia do Boga. Narodu nie udało się zmiażdżyć. Ten naród policzył się na Jasnej Górze podczas Ślubów w 1956 r. – przypomniał abp Jędraszewski.

Na kontekst bardziej współczesny, zwłaszcza wymiar prawny polskiej rzeczywistości, zwróciła uwagę Joanna Banasiuk ze Stowarzyszenia „Ordo Iuris”. Przypomniała o „konieczności afirmacji wartości chrześcijańskich zapisanych w Konstytucji RP” i wskazała na takie akty prawne jak konwencja przeciw przemocy w rodzinie czy też ustawa o zmianie płci podkreślając ich negatywne skutki dla polskiego społeczeństwa.

Do tego samego aspektu nawiązał europoseł Marek Jurek, który podkreślił, że „płeć to pierwsza dana osobowa każdego człowieka”. – Niestety w Europie toczy się rewolucja uderzająca w to co podstawowe, naturalne. To rewolucja m. in. zalegalizowanego dzieciobójstwa prenatalnego – powiedział Marek Jurek.

Dając diagnozę czasów współczesnych abp Jędraszewski wskazał na nasilającą się demoralizację narodu. – Jest to także uderzenie w Ewangelię jako przesłanie miłości i życia – podkreślił abp Jędraszewski i dodał odpowiadając na pytanie o rolę kapłanów, że „ci kapłani z pierwszej linii frontu duszpasterskiego są bliscy ludziom, ich problemom i sami często w sposób heroiczny znoszą także niesprawiedliwe ataki.” – Kapłani są bardzo często Bożymi żołnierzami – podkreślił abp Jędraszewski. Natomiast Marek Jurek dodał, że „dramatem jest to, że orędzie Kościoła nie jest traktowane na serio”.

Debatę poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem i z homilią abp. Wacława Depo.

Zwieńczeniem wydarzenia był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego.

Kolejne debaty odbędą się: 24 października, 22 listopada, 20 grudnia, 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawują: Prezydent RP Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego.
ks.mf / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-27 16:27 Bp Nitkiewicz: służba rodzinie najważniejszym zadaniem Kościoła

Na Jasnej Górze zakończyła się 31. pielgrzymka małżeństw i rodzin. W tym roku dwudniowe spotkanie upłynęło w modlitewnej łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii. Pielgrzymka odbyła się również niemal bezpośrednio przed Synodem Biskupów o rodzinie. Wzięło w niej udział ok. 6 tys. osób.

- Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Jesteście nim wy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie, złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa, Boskiego Oblubieńca i Kościoła, jego oblubienicy – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski wygłosił homilię podczas Mszy św. celebrowanej na zakończenie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

Kaznodzieja przypomniał słowa Jana Pawła II, który nauczał, że rodzina jest ze swej natury niezastąpiona w dziele prokreacji i wychowania. - W niej i przez nią zawiązują się relacje międzyludzkie. Ona podejmuje i prowadzi doniosłe dzieła społeczne. Rodzinę chrześcijańską święty papież nazywa wspólnotą zbawioną i zbawiającą, która buduje królestwo Boże w dziejach – powiedział biskup.

Przypomniał, że „Kościół uważa służbę rodzinie za jedno ze swych najważniejszych zadań, jest jej opiekunem i rzecznikiem”. - Dlatego idąc za przykładem samego Chrystusa, zabiera głos w jej obronie. Sprzeciwia się pomniejszaniu roli rodziny przez próby zrównywania związków partnerskich z małżeństwem, staje w obronie życia poczętego, upomina się o prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, ostrzega przed szkodliwymi ideologiami – podkreślił bp Nitkiewicz.

Dodał, że choć zarzuca się Kościołowi, że stale i przy każdej okazji powtarza to samo, to jednak nie może lekceważyć zagrożeń i zła, bo kryzys rodziny pogłębia się. - Czyż nie doświadczyliście bezpośrednio lub w gronie bliskich wam osób, dramatu rozwodu, cierpienia na skutek przemocy, smutku, bo ktoś wyjechał zarobkowo za granicę, biedy i rozpaczliwej bezradności z powodu bezrobocia i nałogów? – zapytał kaznodzieja. Podkreślił, że „wszyscy cierpimy z tego powodu”, a także dlatego, że widzimy jak coraz więcej osób żyje w wolnych związkach, zwleka z decyzją zawarcia małżeństwa, bo nie ma nadziei, bo nie wie, że może być inaczej.

Biskup sandomierski nawiązał do spotkania papieża Franciszka z rodzinami w Filadelfii. „Ojciec Święty przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo tych problemów i trudności warto żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością. Potrzeba mocniejszego świadectwa i zaangażowania samych rodzin. Wspaniałą okazją do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią, są chrzest, pierwsza komunia św., bierzmowanie oraz zawarcie małżeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny”, przypomniał za papieżem bp Nitkiewicz.

Kaznodzieja podkreślał, że ważną rolę w formowaniu rodziny odgrywają katolickie poradnie rodzinne i inne placówki prorodzinne, pełniąc funkcję informacyjną, wychowawczą i terapeutyczną. „Wydaje się jednak, że jest ich nadal za mało, a te, które istnieją, są słabo dostępne. Dużo zależy tutaj od was, drodzy księża. Musimy wszyscy jako pasterze nabrać większego przekonania do tej formy pracy duszpasterskiej i rozwijać ją przy pomocy wiernych świeckich. Oni muszą również ewangelizować jeszcze bardziej, niż do tej pory. Poradnictwo rodzinne i małżeńskie ma udzielać pierwszej pomocy i leczyć rany. Na to nie możemy szczędzić ani czasu, ani środków” – powiedział bp Nitkiewicz.

Zdaniem ordynariusza sandomierskiego z polskiej perspektywy konieczna jest dziś ściślejsza współpraca diecezji, parafii, instytucji państwowych i samorządowych oraz środków masowego przekazu. Dostrzegł, że toczącej się kampanii wyborczej trwa prawdziwa licytacja inicjatyw prorodzinnych. Wiele z nich brzmi obiecująco, napełnia nadzieją. Jego zdaniem „zawsze pozostaną różnice w podejściu do niektórych kwestii, szczególnie spraw o charakterze etycznym”. – Trzeba o nich rozmawiać szczerze, uczciwie, unikając gorszących inwektyw i manipulacji. Nie warto jednak trwonić potencjału, jakim dysponujemy, na kłótnie. Współpraca dla dobra rodziny jest o wiele ważniejsza – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw
i rodzin Królowej Polski.

Celebrujący Eucharystię bp Jan Wątroba przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski prosił o modlitwę w intencji zbliżającego się październikowego Synodu Biskupów o rodzinie, który odbędzie się w Watykanie.

W rozmowie z KAI bp Wątroba przypomniał, że szczególna modlitwa w intencji tego spotkania w jasnogórskim sanktuarium trwa już od dawna. Każdego dnia podczas Apelu rodziny czytają specjalnie ułożony tekst. – Ta modlitwa, obok wymiaru nadprzyrodzonego, ma i inny ważny aspekt – zauważył bp Wątroba. – Jest przypomnieniem i podkreśleniem, że spotkanie biskupów omawiających sprawy rodziny jest czymś bardzo ważnym i trzeba w sposób duchowy do tego wydarzenia się przygotować.

Bp Jan Wątroba, który jest jednym z delegatów Konferencji Episkopatu Polski, na synod o rodzinie, jest przekonany, że październikowe spotkanie nie będzie rewolucją. – Na pewno nie to jest celem synodu. Myślę, że owszem zostaną doprecyzowane pewne kwestie, ale jestem przekonany, że zostanie potwierdzona doktryna, którą Kościół głosi i którą żyje, od ponad dwudziestu wieków. Pewnie akcenty zostaną przesunięte, może mocniej postawione, gdy chodzi o duszpasterską troskę o małżeństwa i narzeczonych, ale nie wyobrażam sobie, by mogła nastąpić jakaś radykalna zmiana, którą niektórzy chcą nazwać rewolucją – powiedział bp Jan Wątroba.

31. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zgromadziła na Jasnej Górze ok. 6 tys. osób. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę, Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30. Wieczorem jego uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej a później w Apelu Jasnogórskim.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-26 17:58 Abp Depo do młodych osób konsekrowanych: droga na Jasną Górę to ważna polska droga

2. Kongres Młodych Konsekrowanych, który odbywał się na Jasnej Górze w dniach od 23 do 26 września, pod hasłem „Radość konsekracji” zakończył się w sobotę 26 września wspólną Pielgrzymką Młodych Konsekrowanych z archikatedry Świętej Rodziny w na Jasną Górę.

W archikatedrze Świętej Rodziny z uczestnikami Kongresu Młodych Konsekrowanych spotkał się abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

W swoim słowie abp Depo wyraził radość, że osoby życia konsekrowanego spotkały się na modlitwie w Archikatedrze Świętej Rodziny, która jest „sercem Kościoła Częstochowskiego”. – Na to miejsce wskazał już św. Jan Paweł II. Z tego miejsca wyruszycie, by pójść do Domu Matki, na Jasną Górę – powiedział abp Depo i dodał, że „to jest bardzo ważna polska droga”.

Metropolita częstochowski podziękował osobom życia konsekrowanego za świadectwo życia i wiary. - Trzeba równocześnie utwierdzić się w powołaniu i wyborze, to wtedy nigdy się nie upadnie - przypomniał Metropolita częstochowski.

Arcybiskup zaapelował do młodych konsekrowanych, „aby do współczesnego świata wnieśli radość i Ewangelię”. – To jest wielkie zadanie na dzisiaj. Nie wolno też dać się okraść z tej radości ewangelicznej – zakończył abp Depo.

Modlitwie w Archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył o. Janusz Sok, prowincjał redemptorystów i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

Następne ponad 3 tys. sióstr zakonnych, zakonników i przedstawicieli Instytutów Życia Konsekrowanego, przeszło w procesji z Archikatedry Częstochowskiej w „Pielgrzymce wdzięczności Bogu za świętych i męczenników życia konsekrowanego - Świadkowie Drogi - Perfectae Caritatis”. Przedstawiciele poszczególnych zakonów i zgromadzeń nieśli w pielgrzymce relikwie świętych i błogosławionych męczenników ze swoich zgromadzeń.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-26 17:34 Policjanci z pielgrzymką na Jasnej Górze

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w Częstochowie w 14. Jasnogórskich Spotkaniach Środowiska Policyjnego. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, modlili się komendanci wojewódzcy na czele z komendantem głównym, a także pracownicy policji wraz z rodzinami. Tegoroczne spotkanie odbywało się w 25. rocznicę istnienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.

W kazaniu bp Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji przypomniał, że praca w Policji nie jest zawodem, ale służbą na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego naszej Ojczyzny.

Podkreślił, że „etap dojrzałej służby Ojczyźnie „zaczyna się wtedy, gdy nie idziemy jedynie za swoimi marzeniami, ale z pełną determinacją realizujemy zobowiązania wynikające z Roty ślubowania”. - Najpełniej objawia się wtedy, gdy z narażeniem zdrowia, a nawet życia wierni służycie narodowi, strzegąc bezpieczeństwa jego obywateli – mówił bp Guzek.

Kaznodzieja zauważył, że „za każdym razem, kiedy policjanci obejmują coraz bardziej odpowiedzialne zadania, słyszą echo znad Jeziora Galilejskiego, echo pytania, które Jezus zadał Piotrowi ‘czy miłujesz bardziej aniżeli inni?’, czy miłujesz Ojczyznę bardziej aniżeli inni?”.

Biskup polowy stwierdził, że policjanci potwierdzają predyspozycje do zajmowania coraz wyższych stanowisk, kiedy są dyspozycyjni i gotowi, nawet kosztem niedogodności w życiu rodzinnym, podejmować zadania w różnych rejonach naszej Ojczyzny. - I tym razem odnoszą się słowa skierowane do Piotra: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz. To jest ten drugi etap policyjnego powołania, to jest ta nasza dyspozycyjność i determinacja w realizacji Roty ślubowania – mówił bp Guzek.

- Policjanci przyjeżdżają po to, aby Matce Bożej dziękować za otrzymane łaski, za opiekę nad nimi, ale także i prosić o to, aby ich praca z jednej strony przynosiła jak najwięcej owoców, a z drugiej strony, by była dla nich bezpieczna, bo wiemy o tym, że są takie przypadki, że policjanci składają swoje życie na ołtarzu obrony praw człowieka do normalnego istnienia – powiedział ks. Stanisław Kotowski, kapelan Policji woj. kujawsko-pomorskiego.

W drodze na Jasną Górę uczestnicy Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w al. Henryka Sienkiewicza. Pielgrzymi w swoich modlitwach pamiętają zawsze o policjantach, którzy zostali zamordowani przez Sowietów po wybuchu II wojny światowej.

Tradycyjnym punktem Jasnogórskich Spotkań jest także modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji policjantów pomordowanych na Wschodzie.

Na zakończenie uroczystości w Kaplicy Matki Bożej bp Józef Guzdek poprowadził modlitwę w intencji funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji woj. śląskiego poległych, zamordowanych i zmarłych na Wschodzie. Po modlitwie nastąpiła minuta ciszy. „Wobec tej wielkiej tragedii, jaką było skryte morderstwo, pogrzebanie w milczeniu i kłamstwie tysięcy polskich policjantów na nieludzkiej ziemi, módlmy się o miłosierdzie Boże dla nich” - mówił
delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji.

Na pielgrzymkę Policji przybyli komendanci wojewódzcy, powiatowi, miejscy i rejonowi, policjanci i pracownicy z całego kraju z rodzinami, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji działających w Policji oraz duszpasterze Policji. Obecne były władze Policji na czele z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Krzysztofem Gajewskim.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-26 17:23 Jasna Góra: młodzi konsekrowani wspominają męczenników

Radosnym przejściem z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę zakończył się w sobotę II Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Z intencji papieża Franciszka dzisiejszy dzień w Kościele poświęcony jest wspomnieniu świętych i męczenników życia konsekrowanego. To dlatego siostry i zakonnicy nieśli w pielgrzymce relikwie tych, którzy oddali życie za Jezusa.

O świadectwie męczenników mówił w kazaniu abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył Mszy św. kończącej Kongres Młodych Konsekrowanych.

- Kalendarz liturgiczny życia konsekrowanego przewiduje dziś wspomnienie tych zakonników i zakonnic, którzy są męczennikami naszych czasów. Nie chodzi jednak o zwykłe wspominanie, okolicznościowe odświeżanie pamięci i sentymentów, związanych ze świadectwem ich życia i śmierci. Raczej chodzi o uznanie, że męczeństwo tylu naszych współbraci, współsióstr nie było aktem indywidualnego heroizmu, ale swoistym świadectwem ich komunii z Chrystusem i Kościołem – wyjaśnił abp Migliore.

Nuncjusz Apostolski w Polsce podkreślił, że misjonarski mandat Jezusa nie pretenduje do żadnych ludzkich honorów a uhonorowaniem męczeństwa jest owocność jego chrześcijańskiego świadectwa.

Przypomniał, że już wkrótce do chwały ołtarzy wyniesieni zostaną polscy męczennicy z Peru. – W chwili, gdy umierali męczennicy, nie błyskały nad nimi flesze reporterów, ale były przy nich tysiące osób, aby podziękować Bogu za radość, za życie, za odwagę, za poczucie godności ludzkiej, które przekazali im misjonarze, a przede wszystkim za wiarę w Boga, która daje im zbawienie. Przyszyli, bo słuchali misjonarskich słów, a przede wszystkim widzieli świadectwo ich życia” – powiedział kaznodzieja.

Arcybiskup zauważył, że „honorem dla męczennika jest jego duchowe i społeczne ojcostwo, czy macierzyństwo, gdy jego świadectwo mobilizuje, potęguje, czy budzi w innych życie dzieci Bożych, oddanie dla sprawiedliwości i poszanowania godności człowieka”.

Podkreślił, że „kontekst dzisiejszego świata wymaga tego byśmy umieli ukazywać oblicze matki i ojca. Świat ciągle nas krytykuje, punktuje, ale to oczyszcza, bo chce w nas widzieć matki i ojców duchowych”.

Kaznodzieja podkreślił, że jest ważnym „byśmy mieli tę świadomość, że jesteśmy otoczeni przez tak licznych świadków męczenników”. Jednak - zauważył - „nie dla spoczywania na laurach, bo to stanowiłoby ciężar u nogi, grzech, który ciągle stara się nas usidlić. Jest to potrzebne by uzmysłowić sobie upodobanie Boga w tej ziemi, w tym ludzie, w tym zastępie sióstr i zakonników tego kraju”.

Kaznodzieja twierdził, że świadomość męczeństwa naszych sióstr i braci nie pozwala poprzestawać na powodach do dumy, raczej popycha nas do wytrwałości w biegu, który jeszcze przed nami, ze wzrokiem utkwionym w Jezusie.

Nuncjusz apostolski zauważył, że dziś możemy mówić o męczeństwie obojętności. – Widzimy obojętność innych na dobrą nowinę o Chrystusie i czujemy się wtedy bezradni, prawie niepotrzebni, nie wiemy w jaki sposób docierać z Jezusowym przesłaniem do obojętnych – mówił arcybiskup. Dodał, że wtedy osobom konsekrowanym pozostaje „być może jedna rzecz, dobroć”. - Osoba konsekrowana może być tym kto przynosi na ten egoistyczny świat dobroć taką jak ją rozumiał Jezus – podkreślił kaznodzieja.

Mszę św. wieńczącą Kongres Młodych Konsekrowanych pod przewodnictwem abp. Migliore koncelebrowali m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

W darze nuncjusz apostolski otrzymał obraz Jezusa Miłosiernego stworzony ze zdjęć osób konsekrowanych.

W procesji z archikatedry na Jasną Górę, w „pielgrzymce wdzięczności Bogu za świętych i męczenników życia konsekrowanego - Świadkowie Drogi - Perfectae Caritatis” udział wzięło ponad 3 tys. sióstr, zakonników i przedstawicieli Instytutów Życia Konsekrowanego.

Czterodniowy Kongres Młodych Konsekrowanych przebiegał pod hasłem "Radość konsekracji" i był okazją do ukazania piękna życia poświęconego wyłącznie Bogu. Wpisał się w obchody przeżywanego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego i stanowił odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, by odkrywając piękno konsekracji wspierać się wzajemnie w radosnym „tak” dla Ewangelii.

- Było to niesamowite doświadczenie, takie spotkanie różnorodności charyzmatów, a jednocześnie doświadczenie jedności Kościoła – powiedziała s. Judyta, nazaretanka. Jej zdaniem, wspaniałym przeżyciem były spotkania w grupach. - Mogliśmy tam porozmawiać ze sobą i okazało się, że radości i problemy są takie same wszędzie. Ktoś powiedział, że czuje się jak w jednym zgromadzeniu. Uświadomiliśmy sobie, że idziemy różnymi drogami, ale do jednego tego samego Boga – podkreśliła uczestniczka Kongresu.

Spotkaniu młodych konsekrowanych towarzyszyło biblijne motto „Aby radość Moja w was była i aby radość wasza była pełna”. W programie znalazły się m.in. radosne uwielbienie i dziękczynienie Bogu za dar powołania, konferencje, koncert uwielbienia i wieczór adoracji.

Pierwszy dzień uczestnicy Kongresu przeżywali pod znakiem różnorodności form i charyzmatów życia konsekrowanego. W drugim dniu mowa była o źródłach radości w życiu konsekrowanym. W trzecim rozważania dotyczyły kryzysu w życiu konsekrowanym a czwarty dzień, sobota 26 września, była czasem poświęconym dawaniu świadectwa.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-26 16:43 „Życie jest dobre” - konferencja bioetyczna w „Niedzieli”

„Życie jest dobre”, to temat konferencji bioetycznej, która odbyła się 26 września w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Konferencję zorganizowały: Fundacja „Jeden z nas”, Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz redakcja „Niedzieli”.

W konferencji wzięli udział m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, Kazimierz Kapera, Maria Smereczyńska, obrońcy życia m. in. z Przemyśla i Bielska-Białej, pracownicy i redaktorzy „Niedzieli”.

Podczas konferencji prelegentami byli: Marek Jurek – poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR), Anna Rachwalska – wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz Jakub Bałtroszewicz – sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas”.

„Polska dzisiaj potrzebuje ludzi o dobrze uformowanym sumieniu. Bardzo ważne jest to, aby Bóg, honor, Ojczyzna, rodzina, życie ludzkie, to były główne wartości, które będą stanowiły fundament życia społecznego”.- mówiła otwierając Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli”.

„Bardzo ważne jest właściwe ustawienie wartości w przestrzeni życia społecznego” – podkreśliła Lidia Dudkiewicz i dodała z nadzieją, że „idzie nowych ludzi plemię”.

Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR) odnosząc się do dzisiejszej sytuacji w Europie wskazał na konieczność opowiedzenia się po stronie cywilizacji miłości i życia. - W Europie toczy się bój o cywilizację miłości –mówił Marek Jurek i dodał, że „ niestety w Europie ideologia jest ważniejsza od przepisów prawa”.

„W Europie toczy się rewolucja przeciwko życiu, rewolucja homoseksualna i promuje się dzieciobójstwo prenatalne”. – kontynuował Marek Jurek.

Prelegent przypomniał, że „pół wieku temu nie było w Europie żadnego kraju, oczywiści poza Związkiem Sowiecki, w którym dzieciobójstwo prenatalne byłoby legalne”.

Za adhortacją św. Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” prelegent przypomniał, że to, co dzieje się we współczesnej Europie „to próba zniszczenia duszy chrześcijańskiej”

Marek Jurek zaznaczył, że „konieczne jest promowanie wartości chrześcijańskich i cywilizacji miłości takich jak m. in. rodzicielstwo, trwałość pokoleń, rodzina”. - Kultura chrześcijańska jest zasadniczym składnikiem naszego dobra wspólnego. Dlatego potrzebny jest głos Polski w obronie cywilizacji miłości. Polska jest krajem, który w Europie w większości głosuje za poszanowaniem wartości społecznych i chrześcijańskich wynikających z cywilizacji miłości. – podsumował Marek Jurek.

Następnie Anna Rachwalska, wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” podkreśliła jak ważna jest pomoc małżeństwo niepłodnym. – 15 procent związków w Polsce cierpi na niepłodność – mówiła Anna Rachwalska.

Prelegenta podkreśliła, że „niepłodność nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku” i wskazała na skuteczność naprotechnologii w leczeniu niepłodności, dodając równocześnie, że promowane w Polsce i w Europie in vitro „nie leczy bezpłodności”.

„Adopcja to także piękne rodzicielstwo” – kontynuowała Anna Rachwalska.

Prelegentka podkreśliła, że „również duszpasterzom potrzebna jest rzetelna wiedza na tematy bioetyczne”.

Również Jakub Bałtroszewicz, sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas” podkreślił jak ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych w budowaniu cywilizacji miłości i życia wobec rewolucji, która dokonuje się w Europie”. – Konieczne jest zaangażowanie ruchów i stowarzyszeń katolickich w obronie życia ludzkiego w Europie – mówił Jakub Bałtroszewicz i przedstawił ideę inicjatywy „Jeden z nas”, która bardzo realnie zwróciła uwagę w Europie na obronę ludzkiego życia.

Podczas konferencji zaprezentowano wydany w tym roku Przewodnik „Bioetyka dla młodych”. Publikacja ta zawiera zbiór rzetelnych odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kwestii życia i stanowi kompendium wiedzy, które pomoże zrozumieć współczesne kwestie bioetyczne. Publikacja ta jest owocem pracy grupy specjalistów z dziedzin: bioetyki, biologii molekularnej, biotechnologii, medycyny i prawa medycznego. Książka została przygotowana pod patronatem: Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Fundacji Jerome Lejeune’a i Federacji „Jeden z nas”.

Po konferencji, w Auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze została otwarta wystawa pt. „Krótka historia o tym, dlaczego życie jest dobre”. Ekspozycja ze zdjęciami Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej w tym dniu miała swoją polską premierę. W marcu br. została wystawiona w Europarlamencie i od tego czasu odwiedza różne miasta Europy. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym będzie można obejrzeć tę ekspozycję na Jasnej Górze do 8 października.

„Ta wystawa to polski znak na wierność wartościom często odrzucanym w Parlamencie Europejskim” – powiedział podczas otwarcia wystawy Marek Jurek.

Natomiast Marta Dzbeńska – Karpińska podkreśliła, że „żyjemy w czasach, w których musimy przypominać, że życie jest dobre”. – Moją twórczością staram się służyć życiu – dodała autorka zdjęć.

Również Lidia Dudkiewicz podkreśliła znaczenie wspólnoty i rolę „Niedzieli” w obronie najświętszych wartości takich jak: życie ludzkie, rodzina, rodzicielstwo.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-24 12:06 Jasna Góra: trwa kongres młodych osób konsekrowanych

Na Jasnej Górze drugi dzień trwa II Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Czterodniowe spotkanie przebiega pod hasłem "Radość konsekracji" i jest okazją do ukazania piękna życia poświęconego wyłącznie Bogu. Wpisuje się w obchody przeżywanego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego i stanowi odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, by odkrywając piękno konsekracji wspierać się wzajemnie w radosnym „tak” dla Ewangelii. W Kongresie bierze udział ok. 1 tys. osób, to tzw. młodzież zakonna czyli osoby w wieku do 35 lat.

Mszę św. na rozpoczęcie Kongresu celebrował bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.

Nawiązując do hasła Kongresu: „Radość Konsekracji” bp Gurda przypomniał słowa z listu papieża Franciszka na Rok Życia Konsekrowanego, „tam gdzie są zakonnice tam jest radość”. - Jesteśmy wezwani, aby doświadczyć i ukazać, że Bóg może napełnić nasze serca i uczynić nas szczęśliwymi, bez potrzeby poszukiwania gdzie indziej naszego szczęścia, że autentyczne braterstwo przeżywane w naszych wspólnotach karmi naszą radość, że nasze całkowite oddanie w służbie Kościoła, rodzin, młodzieży, osób starszych, ubogich całkowicie realizuje nas jako osoby i nadaje pełnię naszemu życiu – powiedział kaznodzieja.

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreślił, że „prawdziwa i pełna radość z tego kim jesteśmy i z tego komu i czemu poświęcamy nasze życie zależy od tego czy jest ona zakotwiczona Jezusie”. – Jest to zależność bardzo klarowna i jasna. To podstawowa prawda życia chrześcijańskiego i konsekrowanego – mówił bp Gurda. Podkreślał, że życie konsekrowane „oddane Jezusowi a przez Jezusa i z Jezusem, oddane człowiekowi nie jest i nie może być puste, nijakie, jałowe. Musi być życiem przepełnionym miłością i radością”. - Życie bez miłości i płynącej z niej radości nie ma sensu, żaden człowiek tego nie wytrzyma – mówił kaznodzieja. Zauważył, że jedną z największych trudności osób oddanych Jezusowi jest to „ że dobra uczynionego z miłości nie da się zobaczyć”. – Ale wiedzmy, że widzi go Jezus i On się nim raduje, ten kto trwa w Jezusie. trwa w radości oddania życia dla człowieka – podkreślił bp Gurda. Dodał, że „miarą miłości osoby konsekrowanej jest zawsze miłość Jezusa, a miarą radości jest radość Jezusa, Jego radość to radość z dobra, które jest czynione nie według własnych kryteriów, ale według tych, które On ustanawia, a w nich egoizm i własne widzimisie nie mogą mieć miejsca”. - Jeśli nie oddamy życia Jezusowi, nie przeżyjemy, jako osoby konsekrowane, przygody życia napełnionego miłością i radością, sami z siebie nie będziemy radośni i nie przyniesiemy radości człowiekowi i światu, który jest wokół nas – mówił Biskup.

Podkreślił, że misją i zadaniem osób konsekrowanych w dziele nowej ewangelizacji jest „niesienie światu nie naszej własnej miłości egoistycznej, nastawionej na siebie, ale miłości Jezusa i Jego radości, jako Jego daru”.

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wspólnie z siostrami i zakonnikami dziękował Bogu, „za dar powołania do najpiękniejszego sposobu życia jaki człowiek może wieść na ziemi”. - Dziękuje za waszą decyzję pójścia za Jezusem, za włączanie się w życie wspólnot i prowadzenie różnych dzieł według charyzmatów, że przyczyniacie do duchowego wzrostu Kościoła, który jest w Polsce. Dziękuję za waszą modlitewną obecność, za waszą pełną zaangażowania i poświecenia pracę. Panu Bogu za was dziękujemy – powiedział bp Kazimierz Gurda.

Kongres stanowi niejako przedłużenie niedawnych wydarzeń z Rzym, kiedy to spotkały się młode osoby konsekrowane z całego świata. - Pierwszym jego celem jest spotkanie młodych żyjących w różnych zakonnych wspólnotach – uważa ks. Dariusz Bartocha, inspektor prowincji krakowskiej salezjanów. Współorganizator spotkania dodaje, że nie miej ważnym aspektem jest pokazanie piękna życia konsekrowanego. - Papież prosił nas byśmy pokazali się światu, byśmy pokazali radość, dynamizm i zaświadczyli o Chrystusie. Myślę, że to spotkanie jest realizacją tej prośby – powiedział ks. Bartocha. Dodał, że ponieważ w spotkaniu udział biorą osoby, które choć młode, ale które mają za sobą już jakieś doświadczenie życia w zakonach to dla nich jest to „forma umocnienia w wybranej drodze, ale także okazja do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń”.

Spotkaniu młodych konsekrowanych towarzyszy biblijne motto „Aby radość Moja w was była i aby radość wasza była pełna”. W programie m.in. radosne uwielbienie i dziękczynienie Bogu za dar powołania, konferencje, koncert uwielbienia i wieczór adoracji oraz przemarsz z relikwiami świętych i błogosławionych.

Pierwszy dzień uczestnicy Kongresu przeżywali pod znakiem różnorodności form i charyzmatów życia konsekrowanego. Dziś, w drugim dniu, mowa jest o źródłach radości w życiu konsekrowanym. Jutro rozważania dotyczyć będą kryzysu w życiu konsekrowanym a czwarty dzień, sobota 26 września, będzie czasem poświęconym dawaniu świadectwa. W intencji papieża jest to dzień poświęcony wspomnieniu świętych i męczenników życia konsekrowanego. W ramach jego obchodów młodzi zakonnicy będą wpatrywać się w ideały poprzedników, którzy osiągnęli świętość. Tego dnia zaplanowano przemarsz z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę. Procesja ma być czytelnym znakiem ukazania bogactwa życia konsekrowanego w Kościele i jego obecności w przestrzeni publicznej.

W duchowym przygotowaniu do spotkania w sposób szczególny towarzyszyły siostry z polskich wspólnot kontemplacyjnych, od których organizatorzy otrzymali zapewnienie o modlitwie w intencji uczestników Kongresu i o jego duchowe owoce. W marcu bieżącego roku został przekazany list do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich młodych konsekrowanych z Polski oraz z zapewnieniem o duchowej łączności i modlitwie w intencjach papieża i całego Kościoła świętego. Zewnętrzne przygotowania pozwoliły na wyłonienie w ramach międzyzakonnego konkursu logo spotkania oraz ułożenie kongresowego hymnu.

Pierwszy Kongres Młodych Konsekrowanych odbył się na Jasnej Górze w 2001 roku jako echo ogólnoświatowego spotkania Młodych Konsekrowanych z okazji Roku Milenijnego. U stóp Matki Bożej Jasnogórskiej zgromadziło się wówczas ponad 600 osób reprezentujących, zgodnie z hasłem Kongresu „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch”, przeszło 100 różnego rodzaju instytutów życia konsekrowanego.

Organizatorami obu spotkań są Konferencje Wyższych Przełożonych Instytutów Zakonnych: Męskich, Żeńskich i Kontemplacyjnych.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-22 09:10 Debaty jasnogórskie – cykl przygotowań do jubileuszu chrztu Polski (zapowiedź)

Na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę 27 września rozpoczyna się czas szczególnego przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski i ponownego zawierzenia Maryi, którego naród polski dokonać ma 3 maja 2016r. Stanowić je będą debaty zatytułowane „Raport jasnogórski 2016”. To dziewięciomiesięczny cykl dysput nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. Tymi spotkaniami Jasna Góra powraca do wielowiekowej tradycji debat teologicznych na Sali Rycerskiej.

Tematami debat „Raport jasnogórski 2016” paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat tzw. Wielkiej Nowenny obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi.

Program Wielkiej Nowenny polegał na wprowadzeniu w życie poszczególnych przyrzeczeń Ślubów Narodu. Obejmował: obronę wiary pod hasłem: „Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”, życie w łasce uświęcającej „Naród wierny łasce”, obronę życia, zwłaszcza dzieci nienarodzonych „Życie jest światłością ludzi”, wierność małżeńską „Małżeństwo – sakrament wielki w Kościele”, rodzinę katolicką „Rodzina Bogiem silna”, młodych „Młodzież wierna Chrystusowi”, miłość i sprawiedliwość społeczną „Abyście się społecznie miłowali”, walkę z wadami narodowymi „Nowy człowiek w Chrystusie” i cześć do Matki Najświętszej „Weź w opiekę Naród cały”.

Cały ten program miał cele moralne i społeczne. Chodziło o odnowę ducha Narodu i to w tych punktach, które były najbardziej zagrożone w życiu Polaków. Był to program wyrywający Polaków z wewnętrznej apatii spowodowanej latami wojny i okupacji, program, który Prymas Polski często przedstawiał w swoich wypowiedziach.

Do tego właśnie programu nawiązywać będą rozpoczynające się teraz dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska. - Inspiracją dla nas są także słowa św. Jana Pawła II: Ludzie współcześni są szczególnie wrażliwi na godność osoby, na jej prawa. Ślubowanie jasnogórskie mieści w sobie także, rzec można polską kartę praw człowieka – napisał w zaproszeniu przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. - Chcemy także opowiedzieć te treści nowym językiem i zastanowić się nad ich aktualnością w życiu Polaków i w Kościele XXI w. W ten sposób, mamy nadzieję, powstanie Raport Jasnogórski 2016 - zaznaczył przeor klasztoru.

Debaty odbywać się będą przez dziewięć miesięcy (27 września, 24 października, 22 listopada, 20 grudnia, 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 1 maja). Dyskutanci ze świata Kościoła, nauki i kultury, prowadzeni przez red. Jana Pospieszalskiego spotykać się będą na Jasnej Górze w obecności widowni i zaproszonych gości. Dyskusja będzie rejestrowana, a następnie udostępniana szerokiemu gronu odbiorców w internecie, stacjach radiowych i telewizyjnych.

Intencją organizatorów jest wywołanie szerokiej refleksji, zainspirowanej tymi debatami. Każde spotkanie poprzedzone będzie Mszą św. w kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 w intencjach Ojczyzny i wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Początek dyskusji zaplanowano na godz. 19.30. O 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski.

Pierwsza debata odbędzie się w niedzielę, 27 września i przebiegać będzie pod hasłem: „Wierność Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”'. Dyskutantami będą: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; Anna Rastawicka, członkini Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu; Joanna Banasiuk, doktor nauk prawnych i europoseł Marek Jurek. Debatę poprowadzi Jan Pospieszalski.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-20 19:39 Kłobuck: odsłonięto pomnik ks. Jana Długosza

„Dzięki ks. Janowi Długoszowi pokazano w polskiej rzeczywistości chrześcijańską ideę człowieczeństwa związaną z Bogiem” – mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w niedzielę 20 września przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Kłobucku na zakończenie XIV Dni Długoszowskich, które odbywały się w Kłobucku w dniach 13-20 września 2015 r.

Mszę św. z abp Depo koncelebrowali m. in. ks. prof. Krzysztof Guzowski, kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL, ks. prof. Jan Związek, historyk Kościoła oraz o. Grzegorz Prus, przeor klasztoru ojców paulinów na Skałce.

„Modlimy się o jedność także w Ojczyźnie” – mówił witając uczestników uroczystości ks. płk dr Wiesław Korpeta – proboszcz parafii pw. św. Marcina w Kłobucku. Natomiast Andrzej Sękiewicz, prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa”, głównego organizatora Dni Długoszowskich, podkreślił, że uroczystości te „wpisują się w obchodzony w Polsce Rok św. Jana Pawła II i Rok Jana Długosza”.

Następnie europoseł Jadwiga Wiśniewska odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent przypomniał, że ks. Jan Długosz „to najwybitniejszy współobywatel w dziejach miasta Kłobucka”. „Jan Długosz jest ojcem narodowej historiografii i heraldyki. Pomaga nam w pełni ujrzeć wielkość dawnej Rzeczypospolitej. Wszyscy możemy przysłużyć się Ojczyźnie rzetelną pracą i uczciwą działalnością społeczną i polityczną” – napisał prezydent Duda.

W homilii abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „pamięć i macierzyńska troska Kościoła pomagają człowiekowi na przełomie tysiącleci zachować tożsamość”. - Pamięć historyczna to nie jest tylko spisywanie dziejów, ale to jest wpisywanie w siłę duchową narodu - podkreślił abp Depo. Wskazał, że w naszych czasach „jedną z najniebezpieczniejszych dróg jest traktowanie Ewangelii jako muzealnego przekazu sprzed dwóch tysięcy lat” i dodał: „W naszych czasach promuje się życie wolnościowe, które ruguje moralność chrześcijańską.”

„Nowość Ewangelii nie rodzi się ze zmiennych kontekstów i okoliczności, ale bierze początek z wciąż wzrastającej wiary” – kontynuował metropolita częstochowski podkreślając, że „nurt Nowej Ewangelizacji jest szansą i wyzwaniem dla naszych czasów”. Abp Depo wskazał na znaczenie spotkania się z Chrystusem we wspólnocie i przez wspólnotę Kościoła. - Poza Kościołem nie mamy przestrzeni do spotkania z Chrystusem – podkreślił i przypomniał Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. na Jasnej Górze podkreślając, że „wówczas młodzi ludzie potwierdzili, że są świadomi swojej godności”.

„Prawda, wolność, sprawiedliwość i pokój nie istnieją poza Bogiem” – podkreślił arcybiskup i przypomniał, że „niebezpieczeństwem jest sprowadzanie chrześcijaństwa do mądrości czysto ludzkiej a życia ludzkiego do horyzontów jedynie ziemi”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że ks. Jan Długosz kierował się w swoim życiu słowami, które znajdują się na jego domu w Krakowie „Nie ma nic w człowieku, co byłoby lepsze od ludzkiego umysłu”.

„Pod grubą warstwą słabości i wad narodowych dojrzała przez wieki głęboka warstwa humanizmu. Dzięki Długoszowi przełożono w polskiej rzeczywistości chrześcijańską ideę człowieczeństwa związaną z Bogiem”. – kontynuował metropolita częstochowski. „Wspólne wiązanie słów Ewangelii i słów mistrza historii ojczystej będzie drogowskazem i siłą na przyszłość” – podsumował abp Depo.

Po Mszy św. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika ks. Jana Długosza na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku.

Następnie burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski podkreślił, że „Kłobuck jest dumny z Jana Długosza”. Natomiast Henryk Kiepura, starosta kłobucki dodał, że „powinniśmy dbać o historię i tradycje naszych przodków”.

Poświęcając pomnik abp Depo podkreślił, że to, co buduje człowieka, to jest jego duch, wiedza. - Ważne jest kim człowiek jest, a nie ile i co posiada – mówił abp Depo.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, instytucji edukacyjnych i oświatowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna. Obecni byli również Jerzy Kędziora, twórca pomnika Jana Długosza i parlamentarzyści RP: poseł Szymon Giżyński, poseł Jerzy Sądel, poseł Grzegorz Sztolcman, senator Jarosław Lasecki.
Podczas uroczystości wystąpił m. in. Oktet Jasnogórski z koncertem pieśni patriotycznych.

Patronat nad uroczystościami odsłonięcia pomnika Jana Długosza objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast patronat nad XIV Dniami Długoszowskimi objął m. in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W ramach Dni Długoszowskich odbył się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych mających na celu przybliżenie postaci ks. Jana Długosza m. in. - XIII Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza ”Wieniawa”, Dlugossiana Jazz Project - koncert Maciej Fortuna Trio, XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny Jan Długosz i Jego czasy, piknik historyczno-kulturalny oraz spotkanie z Jerzym Kędziorą, twórcą pomnika Jana Długosza.

ks. Jan Długosz (1415-1480) wybitny historyk polski, kanonik krakowski, dyplomata, proboszcz parafii św. Marcina w Kłobucku (1434-1448), wychowawca synów królewskich; od 1480 arcybiskup - nominat lwowski. Fundator beneficjów Kościoła katolickiego. Autor wielu prac o charakterze źródłowym. Najważniejsze jego dzieło to "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego", obejmujące dzieje Polski od czasów legendarnych do 1480 w 12 księgach (1455-80).
ks. mf / Kłobuck
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-20 15:24 Jasna Góra: Ludzie Pracy wołają o szacunek

O powrót do wielkich ideałów "Solidarności" apelował na Jasnej Górze abp Stanisław Budzik. Z udziałem ok. 15 tys. osób w sanktuarium odbyła się 33. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę spotkania zawsze są okazją do modlitwy za Ojczyznę, o szacunek i godność dla pracujących oraz za bezrobotnych.

Przywołując postać kapelana "Solidarności" metropolita lubelski podkreślił, że świadectwo ks. Jerzego nadal jest aktualne i stanowi dla nas wielkie wyzwanie. - Także dzisiaj trzeba stawać w obronie prawdy, godności człowieka i ewangelicznych wartości. Także dzisiaj trzeba w Polsce jednoczyć ludzi wokół spraw najważniejszych, trzeba uwalniać się od nienawiści, a zło dobrem zwyciężać – mówił abp Budzik.

Kaznodzieja przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko pokazał nam świadectwem swojego życia, że autentycznie przeżywana wiara rodzi postawę zatroskania o dobro innych ludzi. - Jako kapelan "Solidarności" nie był obojętny na kłamstwo, biedę, krzywdę, niesprawiedliwość, w ten sposób stał się swego rodzaju patronem sprawiedliwości społecznej w naszym kraju – podkreślił metropolita lubelski. Zauważył, że nauczanie i przykład ks. Jerzego uwrażliwiają nas dzisiaj także na współczesną formę wyzysku i złego traktowania ludzi słabych, biednych, bezrobotnych, ciężko pracujących. - Trzeba nam ciągle wracać do wielkiej idei ‘Solidarności’, określić to, co jest dobrem dla Polski i to, co stanowi dla niej niebezpieczeństwo. Z naszej przynależności do Chrystusa czerpać inspirację do rozwiązywania codziennych problemów, utrwalać prawo Boże na ziemi, budować pokój i sprawiedliwość, równość i braterstwo, bo Ojciec Niebieski, miłuje wszystkie swoje dzieci – powiedział abp Stanisław Budzik.

Msza św. celebrowana na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika z Lublina była najważniejszym punktem dwudniowej 33. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Eucharystię sprawował także abp Józef Kupny z Wrocławia, od niedawna nowy krajowy duszpasterz Ludzi Pracy.
Na ołtarzu spoczęły relikwie serca bł. ks. Jerzego.

- Co roku jesteśmy tutaj, wypełniamy testament bł. księdza Jerzego, ale przede wszystkim przyjeżdżamy wszyscy na tę pielgrzymkę, aby podziękować Matce Boskiej Częstochowskiej za Jej wstawiennictwo, za wszystkich ludzi pracy, za zdrowie. Modlimy się za bezrobotnych, którzy dzisiaj borykają się z problemami dotyczącymi odnalezienia się w tej rzeczywistości, dlatego jesteśmy tutaj, modlimy się i prosimy o wstawiennictwo na cały następny rok – powiedział Piotr Duda. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ 'Solidarność' przypomniał, że „od roku bł. ks. Jerzy jest patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ‘Solidarność’, to bardzo zobowiązuje, i dla nas jest to bardzo ważne, że możemy mieć takiego patrona i czekać na jego kanonizację”.

Ze względu na niedawną rocznicę 35-lecia powstania "Solidarności", wielkiego ruchu społecznego, który otworzył w Polsce i w Europie nowy rozdział historii, tegoroczna pielgrzymka Ludzi Pracy miała szczególny wymiar.

W specjalnym przesłaniu prezydent Polski, Andrzej Duda podkreślił potrzebę odbudowy w kraju wspólnoty i dialogu, który pomoże rozwiązywać problemy pracownicze. List prezydenta odczytała przed Mszą św. Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii Prezydenta. - Spoglądając w przyszłość, poszukując kompasu, warto wsłuchać się w nauczanie Kościoła, w które tak znaczący wkład wniósł Papież Polak. W jednej z encyklik zapisał: Praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi i na tym polega jej siła społeczna: siła budowania wspólnoty. Jestem przekonany, że ta wspólnototwórcza funkcja pracy, o której mówi Jan Paweł II pozostaje jedną z kluczowych dla budowania ładu społecznego. Wspominam o tym w 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych i narodzin ‘Solidarności’, miliony członków tego wielkiego ruchu społecznego zadziwiło świat. W państwie narzucającym swoim obywatelom ateizm, materializm i ideologię walki klas, pojawili się ludzie, którzy swoją główną ideą uczynili solidarność międzyludzką, więź rozwijaną w rodzinie, wśród przyjaciół, sąsiadów, między politykami i organizacjami pozarządowymi, między pracującymi i współobywatelami. Byli gotowi do poświęceń w imię wzajemnej pomocy, w imię poszanowania praw i godności człowieka i pracownika. Na kłamliwą propagandę, na przemoc i represję odpowiadali rzeczowymi postulatami, pokojowymi protestami, modlitwą i pieśnią, dlatego zwyciężyli” - napisał m.in. w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Przewodniczący "Solidarności", Piotr Duda, zapewnił, że Związek w myśl słów błogosławionego męczennika ks. Jerzego „bez strachu, ale z rozwagą” nie przestanie walczyć o miejsca pracy i prawa pracownicze w oparciu o naukę społeczną Kościoła.
Przemawiając przed Eucharystią Piotr Duda przypomniał, że "Solidarność" od wielu lat ma na sztandarach słowa dotyczące podmiotowości ludzkiej pracy, dotyczące godności ludzkiej pracy, standardów pracy, z którymi dzisiaj mamy problemy. „Przez ostatnie lata jesteśmy konsekwentni w naszych działaniach, walka z umowami śmieciowymi, z ubóstwem wśród dzieci, walka z ubóstwem wśród pracujących, bo dzisiaj mamy do czynienia z biednymi pracującymi”, mówił Piotr Duda. Zauważył, że „te wyzwania, ale przede wszystkim konsekwencja przynosi powoli owoce”. - Nasza determinacja doprowadziła do tego, że dzisiaj niepełnosprawni mają lepsze warunki do pracy, mogą pracować mniej godzin, niż to, co zgotował im jeszcze niedawno rząd – mówił Przewodniczący i zapewniał: „Będziemy się wypowiadać na bardzo ważne sprawy dotyczące pracowników i sprawy społeczno-gospodarcze, choć i ‘Solidarności’ i Kościołowi odmawia się prawa wypowiadania w bardzo ważnych sprawach społecznych i gospodarczych w naszym kraju”.

Piotr Duda przypomniał słowa papieża Jana Pawła II skierowane do "Solidarności". - Władza przechodzi z rąk do rąk, a wy ludzie ‘Solidarności’ macie być z górnikami, pielęgniarkami, robotnikami i wszystkimi innymi branżami, które potrzebują waszej pomocy – mówił przewodniczący podkreślając, że Związek będzie w tym konsekwentny.

Organizatorami tegorocznej pielgrzymki był Region Środkowo–Wschodni NSZZ "Solidarność". Jak przypomniał jego przewodniczący Marian Król, to właśnie w Lublinie i Świdniku 35 lat temu, w lipcu, rozpoczęły się strajki i wielki narodowy zryw ogarniający potem Szczecin, Gdańsk i coraz to nowe obszary Polski. Lipcowe strajki w roku 1980 ogarnęły ponad 150 zakładów pracy w regionie lubelskim. - Pielgrzymka ma nas przede wszystkim umocnić, bo przyjeżdżamy ze wszystkimi naszymi problemami, które są dla nas bolesne i chcemy je zawierzać naszej Matce Jasnogórskiej – mówił Marian Król. Jego zdaniem obecnie „naszą największą słabością jest to, że żyjemy, jak się wydaje, w wolnej, demokratycznej Ojczyźnie, a pracownicy nie mogą się organizować w organizacje pracownicze, żeby bronić swoich słusznych praw, by reprezentować ludzi pracy. Dziś rządzący sprzyjają przede wszystkim tym, którzy łamią prawo, którzy tak naprawdę degradują naszą Ojczyznę”.

Od roku 2000 pielgrzymom towarzyszy miniatura krzyża nowohuckiego. Jest już tradycją, że krzyż ten trafia do organizatorów pielgrzymki. W tym roku krzyż przejął region radomski i przez najbliższy rok będzie go adorował, modlił się i nim się opiekował. Organizatorzy przejmują także obraz Matki Bożej Robotniczej Solidarności. Każdy, w zależności od swojej inicjatywy, organizuje życie duchowe – wyjaśnił przewodniczący z Lublina i podkreślił, że te symbole pielgrzymki są próbą wyjścia z nową formą ewangelizacji wśród świeckich.

Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę ks. Jerzy Popiełuszko w maju 1982 roku, poprowadził na Jasnej Górze Drogę Krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już 4 tys. robotników. Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Gdy padł zamęczony przez oprawców komunistycznych ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się spotęgował.

Pielgrzymki wrześniowe stawały się głównym wydarzeniem, podczas którego ludzie pracy, zwłaszcza skupieni pod sztandarami „Solidarności” mieli jedyną okazję by zamanifestować swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka pracy i prawa pracownicze. Widzieli to ówcześni przywódcy i protestowali przeciw tym pielgrzymkom, ale ich uczestników to jeszcze bardziej mobilizowało do większej stanowczości. Nigdy jednak pielgrzymki Ludzi Pracy nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

Konferencja Episkopatu Polski, ze względu na trudną sytuację robotników, powołała 7 maja 1980 roku Komisję ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Jej przewodniczącym został bp Herbert Bednorz z Katowic. Wydarzenia związane z powstaniem NSZZ „Solidarność” oraz wprowadzeniem stanu wojennego, zdynamizowały duszpasterstwo w poszczególnych diecezjach.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-20 09:50 Abp Depo podczas pielgrzymki „Niedzieli”: słowo drukowane musi być uwiarygodnione przez świadectwo

„Modlimy się o przekaz prawdy, która nas wychowuje” – mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w bazylice jasnogórskiej. „Idzie nowych ludzi plemię”, pod takim hasłem odbyła się w sobotę 19 września, XIX Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.

„Niedziela” wpisuje się w kształtowanie w nas nowego człowieka. Odgrywa ważną rolę w formowaniu, prześwietla Bożym spojrzeniem wszelkie wymiary naszej rzeczywistości” – mówił witając redaktorów, dziennikarzy i czytelników „Niedzieli” o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Mszę św. koncelebrowali kapłani pracujący w „Niedzieli” oraz kapłani zaangażowani w promocję tygodnika i jego dzieł. Na pielgrzymkę przybyli dziennikarze czasopisma z całej Polski, ludzie kultury i życia społecznego oraz czytelnicy., m. in. europoseł Jadwiga Wiśniewska i senator Czesław Ryszka.

W homilii abp Depo nawiązując do hasła pielgrzymki przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Polsce potrzebne jest nowych ludzi plemię jakich jeszcze nie widziano. W każdej pracy dla dobra Ojczyzny potrzeba modlitwy. Błędem naszych braci, którzy wzięli odpowiedzialność za współczesny okres życia Polski było i jest to, że usiłowali rozdzielić świat Boży i ludzki, jak gdyby chcieli powiedzieć: „My sobie sami poradzimy. Nam nie potrzeba zabobonów, religii. My jesteśmy ludźmi postępowymi. My opanujemy ziemię techniką i ludzką mądrością” - mówił Prymas Tysiąclecia

„Nie trzeba się bać Ewangelii, nie trzeba się bać Kościoła. Bo Chrystus nie przyszedł po to, by potępiać i zabijać, ale zbawić każdego bez wyjątku człowieka, który przyjmie Jego samego i Jego program życia” – kontynuował abp Depo i pytał co uczyniliśmy z tym dziedzictwem prawdy i wolności? - Przeminęło pokolenie papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, pokolenie pierwszej „Solidarności”. A kto dziś wkłada w ręce kilkunastoletniej dziewczynki transparent krzyczący „wolna szkoła, religia do Kościoła”? – dodał abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „dziedzictwo prawdy i wolności decydowały o tożsamości narodu i Kościoła”.

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP zauważył, że „niemal wszystkie narody Europy z obojętnością przyjęły brak odwołania się do chrześcijaństwa w preambule do traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej pomimo przymilnych spotkań z Janem Pawłem II”. - Te same gremia uczą nas dzisiaj rachunku sumienia na fundamencie miłości Boga i bliźniego – mówił abp Depo.

„Coraz więcej ludzi, którzy są ignorantami w chrześcijańskiej nauce wiary definiuje religijną postawę po swojemu, według własnych podziałów i potrzeb, ale bez żadnego związku z wiara w Jezusa Chrystusa i z Jego Kościołem”. – kontynuował arcybiskup i nawiązując do czytań mszalnych wskazał na „konieczność trwania w wierności Bożemu przykazaniu”.

Odnosząc przypowieść o siewcy arcybiskup podkreślił, ze „dzisiaj widzi się ziarno podeptane i pogardę dla Ewangelii”. - Trzeba, abyśmy stali się żyzną glebą pozwalającą wydać owoc ziarnu prawdy i mądrości Bożej, która nigdy nie jest przeciwko człowiekowi. – zaapelował arcybiskup i dodał, że „w służbie słowu Bożemu potrzeba łączenia dwóch elementów: wiary w pomoc Ducha Świętego i świadectwa życia”.

„Słowo przepowiadane czy drukowane musi być uwiarygodnione przez świadectwo, by nie jawiło się ono jedynie jako piękna filozofia czy utopia, ale jako rzeczywistość wiary, która przez Chrystusa daje życie” – przypomniał abp Depo i dodał, że „dziennikarz katolicki musi więc szukać codziennego zrozumienia słowa Bożego, aby przełożyć je na nasze współczesne doświadczenia i wyzwania”.

„Dziennikarz katolicki jest człowiekiem wiary i misji Kościoła. Nie może głosić swojej błyskotliwej teorii, ale musi być wiernym głosicielem słowa Bożego i Jezusa Chrystusa”. – zaznaczył arcybiskup i podkreślił, za ks. Czesławem Bartnikiem, że „gdy nie będziemy wsłuchiwać się w głos Boga grozi nam ogólne mętniactwo umysłowe i praktyczne”.

Odnosząc się do roli tygodnika katolickiego „Niedziela” i roli mediów katolickich abp Depo przypomniał słowa założyciela „Niedzieli” bp. Teodora Kubiny zamieszczone w pierwszym numerze „Niedzieli” 4 kwietnia 1926 r. :
„Niedziela” chce być głosem wielkiej rodziny i bronić jej świętej sprawy. Chce budować królestwo Boże między nami a nie zabijać społeczeństwa. Chce podnosić lud do światła a nie pogrążać go w ciemnościach i nie poniżać jego godności. Chce głosić pokój Chrystusowy, pokój niedzielny wszystkim, a nie rozszerzać nienawiści” – pisał wówczas bp Kubina.

„Ten postulat jest szczególnie potrzebny dzisiaj” – zauważył abp Depo i przypomniał, że „zadaniem dziennikarzy i mediów jest dzisiaj przywracanie właściwych znaczeń pojęciom, którymi się posługujemy, aby na nowo odkrywać tablice wartości, która jest tablicą idącą w głąb Boga samego, w głąb naszych sumień”.

„Nie może zniknąć z formularza przyjęć do przedszkola takie pojęcia jak ojciec i matka w imię genderowego zrównania płci” – podkreślił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. redaktor naczelna tygodnika odmówiła „Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli” Maryi Jasnogórskiej”. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewni zespół wokalny „Cantate Deo” pod kierownictwem Włodzimierza Krawczyńskiego. Również Halina Frąckowiak, znana polska artystka ubogaciła uczestników pielgrzymowania swoim śpiewem.

Następnie w Auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyło się spotkanie z uczestnikami pielgrzymki. Na program spotkania złożyły się referaty prelegentów: ks. prof. Jerzego Szymika, który powiedział nt. „Pytania o sumienie dzisiaj” i znanego pisarza katolickiego Pawła Zuchniewicza, który powiedział nt. „Proroctwo Papieża rodziny”.
„Istnieje ścisły związek pomiędzy naszym osobistym szczęściem a wiernością sumieniu”. – mówił ks. prof. Szymik i dodał, że „błędem naszych czasów jest informacja, ze każdy musi żyć zgodnie z własnymi przekonaniami”.
„Sumienie nie jest apoteozą subiektywizmu” – kontynuował prelegent.

Natomiast na znaczenie nauczania Jana Pawła II nt. rodziny wskazał Paweł Zuchniewicz. „To dzieje się wokół nas to duchowa walka o człowieka” – mówił Zuchniewicz i wskazał m. in. na niebezpieczeństwo uprzedmiotowienia człowieka i miłości.

Podczas Pielgrzymki odbyło się również uroczyste wręczenie medali Mater Verbi 2015 dla osób angażujących się w apostolat Słowa i tkwiących w obszarze medialnym Kościoła polskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Medal „Mater Verbi” otrzymali m. in. abp Wacław Depo, ks. prof. Kazimierz Szymonik, ks. prał. Stanisław Gasiński, Marek Kępiński i Instytut Prymasa Tysiąclecia.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznego pielgrzymowania było wręczenie statuetki „Sursum Corda” o. dr. Jerzemu Tomzińskiemu OSPPE, legendzie Jasnej Góry.

Medal „Mater Verbi” przyznawany jest przez „Niedzielę” od 1998 r. Natomiast statuetka „Sursum Corda” od 2007 r. Dotychczas statuetkę „Sursum Corda” otrzymali m.in. : abp Wacław Depo, bp Ryszard Karpiński, kard. Józef Glemp, Grzegorz Bierecki, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prał. Marian Wiewiórowski

W Auli „Niedzieli” odbyło się również podsumowanie konkursu „Niedzieli”: „Święty Janie Pawle II – pamiętamy!”.
Spotkanie w auli „Niedzieli” uświetnił zespół „Basilica Cantans” pod kierownictwem Włodzimierza Krawczyńskiego i występ Haliny Frąckowiak. W spotkaniu wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Marian Mikołajczyk, przedstawiciele Jasnej Góry: o. Zachariasz Jabłoński, o. Mariusz Tybulski i o. Kazimierz Maniecki.

„Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Idzie nowych ludzi plemię”, zawarte w przepowiadaniu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Troska o przyszłość naszej Ojczyzny jest szczególnym kontekstem towarzyszącym wyborowi tego pielgrzymkowego przesłania” – podkreśliła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”

„Obecnie w naszej Ojczyźnie pojawia się szansa na wejście do życia publicznego ludzi sumienia w stopniu większym niż dotychczas. To pragnienie będzie intencją naszych modlitw” – dodała Lidia Dudkiewicz

4 kwietnia 1926 r., ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą „Vixdum Poloniae unitas” z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880–1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor „Gościa Niedzielnego”. Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014) Od 1 lipca 2014 r. jego obowiązki przejęła red. Lida Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu 89 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (XII 1981).

Obecnie „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym; jest instytucją multimedialną z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym, ma również własną serię wydawniczą „Biblioteka Niedzieli”. „Niedziela” od ponad 20 lat wydaje również pismo dla dzieci „Moje Pismo Tęcza”, od tego roku w nowej szacie i we współpracy z bp. Antonim Długoszem.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT