Znaleziono depesz: 5657
2015-07-02 15:32 Jasna Góra: nauczyciele rozpoczęli przygotowania do rocznicy chrztu Polski

Swoiste przygotowanie do 1050. rocznicy chrztu Polski przeżywają na Jasnej Górze polscy nauczyciele i...

2015-06-30 11:37 Abp Depo: Najpierw musimy być ludźmi sumienia, a dopiero potem dziennikarzami! (WYWIAD)

Nie chodzi mi o to, by każdy dziennikarz wyznawał wartości religijne, ale są też wartości uniwersalne,...

2015-06-28 20:41 Abp Depo: bez krzyża nasze drogi prowadzą donikąd

„Bez krzyża nasze drogi prowadzą donikąd. Bez krzyża zawsze będziemy się licytować i zabijać” – mówił dziś w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, na zakończenie wizytacji biskupiej w parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. przedstawiciele wspólnot: Akcji Katolickiej, Żywego Różańca, Rodzin Katyńskich oraz kombatanci, dla których kościół św. Jakuba Ap. w Częstochowie jest kościołem garnizonowym.

W homilii abp Depo przypomniał książkę św. Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość” i za polskim papieżem przypomniał, że „Pamięć historyczna i macierzyńska troska Kościoła pozwalają człowiekowi odnaleźć własną tożsamość”. - Te słowa to zadanie. Nie wolno pozbawić siebie prawdy. A nieraz odzierano nas z prawdy. Tak było z prawdą o Katyniu, która do nas przebiła się dopiero przez krzyż. A jest teraz tak również z prawdą o Smoleńsku – mówił abp Depo.

Hierarcha przypomniał, że „znak krzyża postawiony na polskiej ziemi, to znak naszej tożsamości, znak pierwszej ewangelizacji”. - Bez krzyża nasze drogi prowadzą donikąd. Bez krzyża zawsze będziemy się licytować i zabijać – dodał abp Depo.

Podkreślił też, że „pod krzyżem otrzymaliśmy tajemnicę Matki”. - W dziejach naszego narodu widocznym znakiem tego daru był pierwszy hymn, pieśń „Bogurodzica” – dodał metropolita częstochowski.

Abp Depo o odniósł się również krytycznie do przyjętego przez Sejm projektu ustawy o in vitro stwierdzając: "I to ma być wolność? To jest zniewolenie. To wolność przychodząca ze śmierci".
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-28 10:24 Częstochowa: koncert dla uczczenia 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego w „Niedzieli”

"Powiedzcie to dalej” to tytuł koncertu, który odbył się 27 czerwca w Auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie dla uczczenia 100. rocznicy urodzin wielkiego poety ks. Jana Twardowskiego.

- Ten wieczór urodzinowy ks. Jana Twardowskiego to wspaniała uczta duchowa. Poezja połączona z piękną muzyką niech poprowadzi nas do nieba i dotknie naszej duszy i naszych serc – mówiła otwierając spotkanie Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Dziewiętnaście pieśni do wierszy ks. Jana Twardowskiego, do których muzykę skomponował dyrygent chórów Cantate Deo oraz Basilica Cantans Włodzimierz Krawczyński, wykonali: Teatr Poezji i Muzyki oraz Chór „Cantate Deo” działający przy częstochowskiej parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Uczestnicy koncertu wysłuchali takich utworów ks. Jana Twardowskiego jak m. in. „Tren”, „Pytania”, „O szukaniu Matki Bożej”, „Prośba”. „Powiedzcie to dalej”, „Komańcza”, „Ręce”.

Koncert poprowadziły: Małgorzata Kret i Bożena Danecka, przedstawiając utwory, wykonawców i akompaniatorów, a także przybliżając historię życia ks. Twardowskiego .Wykonawcom akompaniował na pianinie kompozytor Włodzimierz Krawczyński.

Premiera koncertu odbyła się wiele lat temu przed samym mistrzem ks. Janem Twardowskim i została przyjęta przez niego z wielkim przejęciem i zamyśleniem.

Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin księdza Jana Twardowskiego Teatr Poezji i Muzyki działający przy chórze Cantate Deo pod kierownictwem Krawczyńskiego postanowił przygotować i poszerzyć powstały program, by przedstawić go w koncercie poezji śpiewanej tym wszystkim, którzy zechcą rozważać przy muzyce wielką prawdę o Bogu, Jego miłości i trudach człowieczeństwa, jaką w swoich wierszach zawarł ks. Twardowski.

Prapremiera koncertu, w wersji poszerzonej, odbyła się w grudniu 2014 roku podczas obchodów Roku Jubileuszowego 70 lat istnienia parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-28 10:15 Abp Depo do środowiska akademickiego Częstochowy: Nie ma wolności poza prawdą

W dzisiejszych czasach rodzinność i prawo naturalne pokazuje się jako stereotyp. Nie ma wolności poza prawdą - podkreślił abp Wacław Depo podczas Mszy w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie sprawowanej wieczorem 27 czerwca na zakończenie roku akademickiego.

Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Szumera, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej. We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni.- Św. Ireneusz łączył niezachwianą wiarę z poszukiwaniem prawdy – przypomniał na początku Mszy św. ks. Grzegorz Szumera

W homilii abp Depo wskazał na encykliki św. Jana Pawła II i papieża Franciszka jako na „światła płynące z pontyfikatów następców św. Piotra dla naszych czasów”. Metropolita częstochowski przypominając encyklikę „Fides et ratio” podkreślił znaczenie komplementarności wiary i rozumu. - Dziękujemy Bogu za dwa skrzydła poznania, wiarę i rozum, które się nie wykluczają, ale są zjednoczeniem ku prawdzie – mówił abp Depo .

„Dzisiaj przychodzi epoka, która odrzuca rozum jako źródło poznania. W imię wolności chce się odmówić rozumowi jego zadań, nie pozwalając się pytać o sens życia” – zauważy ł metropolita częstochowski i za filozofem Gabrielem Marcelem powtórzył, że „stajemy wobec problemu i tajemnicy”. - Tajemnica wskazuje na porządek Kogoś wyższego – dodał abp Depo.

Odnosząc się do encykliki „Veritatis splendor” za św. Janem Pawłem II wskazał na połączenie prawa naturalnego, prawdy i wolności. -Prawo naturalne jest jednym z sygnałów istnienia Boga. – mówił arcybiskup i zauważył, że „w dzisiejszych czasach rodzinność i prawo naturalne pokazuje się jako stereotyp” i dodał: „Nie ma wolności poza prawdą”.

Metropolita częstochowski odniósł się także do encykliki papieża Franciszka „Laudato si” i za papieżem przypomniał, że „wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy”. - Nie ma troski ekologicznej bez antropologii, bez człowieka- zaznaczył abp Depo. Apelował też, by "przyjmując mądrość jako dar od Boga pamiętać o odpowiedzialności za świat i za człowieka.

Uroczystości zakończył wspólny Apel Jasnogórski. Przed końcowym błogosławieństwem abp Depo ogłosił, że nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej został ks. Grzegorz Szumera, dotychczasowy duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej.

Będę się modlił do Ducha Świętego, żeby prowadził mnie i kleryków we właściwym kierunku”. – powiedział ks. Szumera

Ks. Grzegorz Szumera jest czternastym rektorem w dziejach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji i Archidiecezji Częstochowskiej.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Stanisława Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-23 19:08 Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: Prawda nie jest tylko prawem, ale obowiązkiem człowieka

„Prawda nie jest tylko prawem, ale obowiązkiem człowieka” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 23 czerwca odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”. Okazją do spotkania z pracownikami gazety były m. in. zbliżające się imieniny ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli”.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. prałat Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa częstochowskiego, oraz księża redaktorzy Jacek Molka i Mariusz Frukacz.

W homilii abp Depo podkreślił, że „liturgia słowa jest pochyleniem się nad sytuacją człowieka korzystającego z daru wolności”. Abp Depo wskazał na „wybory dokonywane poprzez prawdę”. – Jeśli nie będzie prawdy, nie będzie jedności i poświęcenia – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski nawiązując do czytań mszalnych wskazał na drogę Abrama i drogę Lota. - Każdy na wzór Abrama i Lota ma zawsze do wyboru jedną z dwóch dróg. Pierwsza prowadzi do życia, druga zaś wiedzie ku śmierci - mówił metropolita częstochowski.

„Abram wybrał Boga i Jego obietnice. Bardziej uwierzył w przyszłość przepowiedzianą przez Pana dlatego jego nadzieja nie okazała się daremna. Lot zaś wybrał to co w jego oczach wydawało się bardziej pociągające i lepsze. I wybrał krainę Sodomy i Gomory, która przez występki mieszkańców stała się na wieki synonimem tragedii nieodwracalnej” – kontynuował metropolita częstochowski.

Arcybiskup nawiązując słów Jezusa z Ewangelii „Nie rzuca się pereł przed wieprze” podkreślił, że „ chodzi tu o roztropność, by wiedzieć komu i co należy głosić, żeby nie być odrzuconym i zrównanym z innymi” i dodał, że „Chrystus na Golgocie jest Prawdą świadczoną o miłości Ojca, jest Drogą, wąską, ale prowadzącą do Ojca oraz Życiem, w którym jest sam Bóg”.

„Każda inna droga, która nie jest miłością do Ojca prowadzi do zatracenia” – podkreślił abp Depo

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „Ewangelia nie jest łatwą obietnicą i stawia wymagania”. - W tym duchu sam Jan Paweł II stawiał wymagania. Także wieloletnia służba ks. inf. Ireneusza Skubisia to nie jest stawianie łatwych zadań. To są wymagania, które nieraz przerastają i przerastały ludzkie siły, ale z pomocą i obietnicą Boga są wypełnione - dodał abp Depo

Na zakończenie Mszy św. Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, podarowała ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi obraz z wizerunkiem Maryi rozwiązującej węzły i przypomniała słowa św. Ireneusza z Lyonu, biskupa i męczennika, który w swoim dziele „Adversus Haereses” (III, 22, 4) napisał, że „węzeł związany przez nieposłuszeństwo Ewy został rozwiązany przez posłuszeństwo Maryi; co związała przez niewierność dziewica Ewa, to Dziewica Maryja rozwiązała przez wiarę”.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-22 10:21 Częstochowa: jubileusz 50 lat życia zakonnego s. Mirosławy Sienkiewicz - nazaretanki

„Siostra Mirosława powiedziała swoje „kocham” Bogu na wieki” – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela, który 21 czerwca przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kaplicy p.w. Opieki Matki Bożej, w Domu Nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Częstochowie, z racji jubileuszu 50 lat życia zakonnego s. Mirosławy od Pana Jezusa Dobrego Pasterza i Jego Matki (Gertrudy Sienkiewicz).

Na uroczystości przybyły siostry nazaretanki na czele s. Eleną Elżbieta Wróbel przełożoną Prowincji Krakowskiej, s. M. Goretti Stefańczyk, przełożoną domu nowicjatu w Częstochowie oraz najbliższa rodzina s. Mirosławy.

W homilii ks. Mariusz Frukacz przypomniał, jak bardzo ważny jest dar wybrania przez Boga – Łaska powołania jest darem nie tylko osobistym, ale jest także darem dla innych – mówił ks. Frukacz. „W życiu każdej siostry zakonnej realizuje się tajemnica oblubieńczości. Bóg jest Oblubieńcem a dusza ludzka jest oblubienicą” – dodał.

Redaktor „Niedzieli” nawiązał do słów wypisanych na obrączce zakonnej: „Dilectus meus mihi et ego Illi” (Mój Miły jest mój, a ja jestem Jego). - Bardzo ważne jest zjednoczenie człowieka z Bogiem. Środkiem tego zjednoczenia jest wiara. – mówił Redaktor „Niedzieli” i przypomniał, że „Bóg wybiera i powołuje ludzi do życia konsekrowanego, by stali się darem dla drugiego człowieka i darem dla Kościoła, by stali się świadkami Jego Królestwa Miłości. Siostra Mirosława powiedziała swoje „kocham” Bogu na wieki. Jest świadkiem Bożej miłości. W duchu miłości i pokory realizuje swoje powołanie” - podkreślił ks. Frukacz.

Siostra M. Mirosława Sienkiewicz od Pana Jezusa Dobrego pasterza i Jego Matki (Gertruda Sienkiewicz) urodziła się w 1934 r. w Knyszynie. Do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu wstąpiła w 1965 r. Postulat rozpoczęła 21 czerwca 1965 r. w Częstochowie. Następnie również w Częstochowie w latach 1966-68 odbyła nowicjat. Śluby wieczyste złożyła w 1971 r.

Historia Zgromadzenia sięga 1873 r. Wówczas 1 października papież Pius IX na rozpoczęcie tego nowego dzieła w Kościele udzielił błogosławieństwa apostolskiego. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostało założone w I Niedzielę Adwentu 1875 r. w Rzymie przez bł. Franciszkę Siedliską. W 1884 r. nastąpił wybór matki założycielki na przełożoną generalną Zgromadzenia.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-21 15:18 Jasna Góra: modlitwa o trzeźwość narodu

O trzeźwość polskiego narodu modlono się 21 czerwca na Jasnej Górze. Duszpasterze apelują: wzrasta spożycie alkoholu zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, pora bić na alarm i podjąć zdecydowane kroki w walce o zatrzymanie fali pijaństwa. Do Sanktuarium przybyła 34. pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy KEP przypomniał, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada aż 9,7 litra czystego alkoholu, co plasuje nas w gronie krajów o bardzo wysokim spożyciu. Problemem staje się coraz powszechniejsze picie piwa przez coraz młodszych obywateli. Dlatego kapłani apelują o opamiętanie i zachęcają do podejmowania abstynencji. - Mówimy, że jest to wielki dar miłości podejmowany ze względu na ochronę własnej trzeźwości, ze względu na tragiczną sytuację jaka istnieje w Polsce, czy ze względu na tragiczną sytuację, jaka jest w naszych rodzinach. Każdego z nas zawsze i wszędzie obowiązuje cnota trzeźwości czyli umiar w spożywaniu alkoholu, który nie doprowadza do upijania się, natomiast abstynencja jest naszym szczególnym darem – powiedział bp Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości podkreślił, że w latach 90. przeciętny Polak wypijał 18 litrów piwa, dzisiaj - zachęcony reklamą - pije już ok. 100 litrów tego trunku. Dlatego apel o likwidację reklamy alkoholu i o ograniczenie jego dostępności. - Od wielu lat prosimy, apelujemy o likwidację reklamy alkoholu, o ograniczenie jego dostępności, bo tylko to może spowodować zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu - powiedział bp Bronakowski.

Przed wakacjami duszpasterze przypominają abstynencja dzieci musi być troską rodziny, Kościoła i narodu. - Dla dzieci do 18 roku życia jedyną formą trzeźwości jest zachowanie całkowitej abstynencji – przypomniał biskup.

Dodał, że sytuacja w Polsce jest bardzo trudna, bo ok. 1 mln osób jest uzależnionych od alkoholu, od 2,5 do 4 mln Polaków pije ryzykownie i szkodliwie, a 1,5-2 mln dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. - W jego ocenie jest to bardzo trudna sytuacja i odpowiednie działania powinny wypływać nie tylko ze strony rodziny, szkoły, ale także od rządzących i samorządów. Przypomniał, że tylko w 2013 r. polskie samorządy udzieliły ponad 140 tys. nowych zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

- Sytuacja ta wymaga troski także Kościoła – zaznaczył bp Bronakowski. Przypomniał, że od wielu lat prowadzony jest w Apostolstwie Trzeźwości program "Rodzina szkołą trzeźwości". - W tym roku podejmujemy problem trzeźwości dzieci, bo doskonale wiemy, że o losie narodu decyduje nie tylko sytuacja ekonomiczna, polityczna czy militarna, ale przede wszystkim wychowanie młodego pokolenia - powiedział.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-21 15:12 Jasna Góra: kilka tysięcy dzieci na pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych

Po raz 17. na Jasną Górę przybyła pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Radia Maryja. Spotkanie zgromadziło kilka tysięcy maluchów wraz z rodzicami i opiekunami. W programie pielgrzymki znalazły się koncerty, świadectwa, modlitwy i konkursy z nagrodami.

Mszy św. na szczycie Jasnej Góry przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy nazywany biskupem od dzieci. Nawiązując do hasła jasnogórskiego spotkania „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” bp Długosz przypominał o sakramencie pokuty i pojednania, nazywając go lekarstwem nawrócenia. - Jak to dobrze, że nie musisz chodzić z worem swoich grzechów przez całe życie, po dobrze przygotowanej każdej spowiedzi Pan Jezus mówi: nie martw się, ja unicestwiam twoje grzechy, rozpoczynasz nowe życie – przypomniał. Zachęcił dzieci, by zastanowiły się, jak często korzystają z tego lekarstwa nawrócenia i nie zapominały o tej możliwości powrotu do Pana Jezusa.

Zwracając uwagę, jak ważna w życiu jest Eucharystia, bp Długosz zaznaczył, że „kto przyjmuje Pana Jezusa w Komunii Świętej, na ziemi przeżywa niebo i właśnie dlatego mamy się ciągle nawracać”.

Częstochowski biskup pomocniczy przypomniał dzieciom drogę wiodącą do Jezusa. Tą drogą jest wypełnianie Dziesięciu Przykazań Bożych, czytanie Słowa Bożego i korzystanie z sakramentów świętych. „Pan Jezus daje nam Dziesięć Przykazań Bożych, one są ciągle aktualne” – zaznaczył. Podkreślał, że „wcale nie musimy się indorzyć, być pawiami ani osłami, jeśli każdego dnia będziemy przeżywać swoje nawrócenie”.

-Pan Jezus bierze cię na swoje ramiona i mówi - Ja cię nigdy nie opuszczę – przypomniał bp Długosz. Wskazał również na Maryję i podkreślił, że „Matka Boża jest przykładem człowieka, który najpiękniej spełnia wolę Boga”.

W spotkaniu tradycyjnie uczestniczyła Magda Buczek, niepełnosprawna kobieta, która założyła Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci.

- To wezwanie Maryi jest aktualne i dziś. Maryja wzywa wszystkich do codziennej modlitwy różańcowej – do modlitwy o pokój, o nawrócenie grzeszników. I my całym sercem chcemy odpowiadać na to wezwanie Maryi. Chcemy pomagać Jej w ratowaniu świata, w przemianie ludzkich serc, bo wierzymy w to, że modlitwa, szczególnie dzieci ma ogromną moc – powiedziała Magda Buczek.

Do powstałych w 1997 r. Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci dziś należy ok. 140 tys. osób z Polski i ponad 30 krajów świata. Każde dziecko odmawia codziennie przynajmniej dziesiątek Różańca.
Ruch kółek różańcowych był od samego początku wspierany przez Radio Maryja, a później przez Telewizję Trwam, które zaangażowały Magdalenę Buczek do prowadzenia stałych audycji. Buczek, prowadzi w Radiu Maryja i Telewizji Trwam sobotnie programy wieczorne dla dzieci.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-20 17:24 Jasna Góra: Akcja Katolicka przygotowuje się do krajowego kongresu

Szczególne przygotowanie do II Krajowego Kongresu przeżywali na Jasnej Górze uczestnicy 20. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Spotkanie stanowiło okazję do refleksji nad tym, jak nieść „Ewangelię Nadziei” współczesnemu światu.

Przed 20. rocznicą odrodzenia stowarzyszenia Akcja pragnie zamanifestować swoją obecność w życiu Kościoła w Polsce. Bp Marek Solarczyk, asystent Akcji Katolickiej podkreślił, że jej członkowie są wielką nadzieją i wsparciem dla kapłanów. – Cała ufność jest w tych osobach, że właśnie przez nie pewne sprawy do których ksiądz, czy nawet biskup nie ma dostępu na co dzień, ludzie świeccy poprzez swoje świadectwo, będą zarzewiem życia Bożego w tym co nas otacza – powiedział bp Solarczyk.

Dla Akcji Katolickiej to także czas podsumowania i spojrzenia w przyszłość. Zdaniem Haliny Szydełko, prezes Akcji, dziś „główne uderzenie ideologiczne skierowane jest na najmłodszych, dlatego wielkim wyzwaniem jest troska o młodzież i edukację”. - Nasze pokolenie już ma ugruntowane poglądy i nie tak łatwo wmówić nam, że nienormalne jest normalnym, ale obawiamy się, że ta grupa myślących ludzi będzie się stale zmniejszać, w miarę jak będzie dorastało nowe pokolenie, które jest wychowane już w innym świecie – zauważyła prezes Szydełko.

Prezes Akcji Katolickiej wzywa do wspólnego i odważnego przeciwstawiania się współczesnym zagrożeniom zwłaszcza eliminowania Boga i wartości z życia polskiego narodu.

Akcja Katolicka przygotowuje się do II Krajowego Kongresu, który we wrześniu odbędzie się w Krakowie. - Ta pielgrzymka to jest rozpoczęcie tego Kongresu, już konferencja, która poprzedziła pielgrzymkę, obejmowała tematykę kongresową. Chcemy podsumować naszą pracę za ostatnie 20 lat, ale wierzymy też, że ten Kongres stanie się impulsem do bardziej aktywnego działania w przyszłości – powiedziała Halina Szydełko. Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej przypomniała, że Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którego celem jest przede wszystkim praca formacyjna, ale nie tylko samych członków, ale też innych, bowiem drugim podstawowym zadaniem jest ewangelizacja. - Dlatego nie możemy zamykać się w swoim gronie, ale musimy wychodzić na zewnątrz – podkreśliła prezes.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk.

Na zakończenie Mszy św. Halina Szydełko odczytała Akt Zawierzenia Matce Bożej Akcji Katolickiej.

19 czerwca członkowie Akcji Katolickiej spotkali się na konferencji w Domu Formacyjnym WSD poświęconej przygotowaniom do II Krajowego Kongresu. Słowo wstępne wygłosił bp Marek Solarczyk. O I Kongresie AK, który odbył się w Poznaniu w roku 2001 mówił Jan Stefanek, prezes Zarządu KIAK w drugiej kadencji. Z kolei prezes Halina Szydełko przedstawiła cel i stan przygotowań do kolejnego Kongresu, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie. Wieczorem uczestnicy konferencji wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem poprowadziła Akcji Katolicka z diecezji sandomierskiej.

II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej odbędzie się w dniach 17- 20 września br., w Krakowie. To ważne wydarzenie odbywa się w roku, kiedy Akcja obchodzi 85. rocznicę ustanowienia stowarzyszenia przez Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda i na rok przed odrodzeniem Akcji Katolickiej, której działalność została zawieszona po II wojnie światowej. Dekret erygujący ponownie Akcję Katolicką wydał 2 maja 1996 roku kardynał Józef Glemp, ówczesny Prymas Polski. - Przygotowując się do kongresu pamiętajmy, że reprezentujemy organizację, u której początków stanęli wybitni ludzie Kościoła. Pamiętajmy także o słowach, które św. Jan Paweł II skierował do nas podczas Międzynarodowego Kongresu Akcji Katolickiej w sierpniu 2004 roku: „Patrzenie w przyszłość z odwagą to postawa, która nie jest owocem wyboru, lecz rodzi ją i konkretyzuje pamięć o bezcennym darze, jakim jest Akcja Katolicka od początku swego istnienia” – przypomina prezes Szydełko. Dodaje, że podczas tegorocznego kongresu Akcja Katolicka, dokona pewnego podsumowania, bez którego nie sposób odnieść się do 20-letniej działalności stowarzyszenia. Przede wszystkim jednak odniesie się do poważnych wyzwań, jakie stawia przed katolikami współczesny świat i do roli, jaką, w tej często trudnej rzeczywistości, dane jest wypełniać jako ludziom wiary, którzy każdego dnia, z odpowiedzialnością i zaangażowaniem, gotowi są podjąć szczytne hasło: Nieśmy Ewangelię Nadziei.

Akcja Katolicka jest strukturą religijną i poprzez ten fakt jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowiska, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna prowadzona wśród własnych członków, jak i w najbliższym otoczeniu. Celem jest dążenie do najpełniejszego poznania ewangelicznych prawd wiary, ich rozumienia i realizowania w codziennym życiu. Tym celem jest również stworzenie nowego sposobu myślenia dojrzałego.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-20 14:02 Bp Antoni Długosz obchodzi jubileusz 50. rocznicy święceń kapłańskich

„Łaska jest udzielona nie tylko osobiście, ale także dla innych” - mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski 20 czerwca przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, z racji jubileuszu 50. rocznicy święceń kapłańskich biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Długosza.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Antoni Długosz, abp senior Stanisław Nowak oraz kapłani, którzy 50 lat temu otrzymali święcenia kapłańskie wraz z bp. Długoszem.

Abp Depo odczytał słowa papieża Franciszka skierowane w specjalnym liście na ręce bp. Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Papież Franciszek napisał m. in.: „Dzięki Jezusowi i Jego Duchowi Świętemu także nasze życie staje się "chlebem łamanym" dla naszych braci. Żyjąc w ten sposób odkrywamy prawdziwą radość! Radość czynienia siebie darem, aby odwzajemnić wielki dar, który otrzymaliśmy jako pierwsi, bez naszej zasługi”.

W homilii abp Depo wskazał na znaczenie „daru kapłańskiej służby i powołania po imieniu”. Podkreślił, że droga kapłańska jubilatów rozpoczęła się z trwającym wówczas Soborem Watykańskim II, który określił tożsamość Kościoła i kapłaństwa. – Dzisiaj dziękujemy za każdy dzień waszej ewangelicznej służby – zaznaczył abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał na wzór św. Pawła i na jego „bezkompromisowość w obronie Ewangelii i gotowość do męczeńskiej śmierci”. Nawiązując również do słów Ewangelii, że „nikt nie może dwom panom służyć” podkreślił, ze „kompromis obcy jest relacjom z Chrystusem”.

„Bardzo potrzebne jest kapłańskie serce otwarte na miłość Boga, którą trzeba przekazywać innym” – przypomniał metropolita częstochowski.

Mówiąc o tajemnicy kapłańskiego życia arcybiskup wskazał na „dorastanie do głębokości i wielkości serca” i powtórzył za poetą ks. Januszem Pasierbem: „nie wiedziałem do jakiego stopnia Bóg boi się o tych których kocha zwłaszcza o tych którym dał zbyt wielkie serce, drży żeby mu nie zginęli przypadkiem.”

Metropolita częstochowski podkreślił, że „nasze czasy to czasy nowej ewangelizacji” i dodał, że „laicyzacja i bezwzględna sekularyzacja wdzierają się do myślenia i do sposobu życia wierzących”.

„Kościół jest niepokonany dzięki jedności kapłanów z Episkopatem. Ale Kościół przez kapłanów można także pokonywać. Przed tym trzeba bardzo się strzec” – powiedział abp Depo przypominając słowa Jana Pawła II, wypowiedziane do księży zgromadzonych w katedrze częstochowskiej, 6 czerwca 1979 r.

„Święty lęk odpowiedzialności powinien nam zawsze towarzyszyć, bo podpowiada nam, że nasze działanie nie jest jedynie z nas, ale z Boga”- zakończył abp Depo.

Przed błogosławieństwem bp. Antoni Długosz podziękował wszystkim za obecność i modlitwę oraz otrzymał z rąk ojców paulinów kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Przed Mszą św. w kaplicy różańcowej zaprezentowany został film dokumentalny pt. „Służyć”, o życiu i działalności biskupa „od dzieci”, w reżyserii Michała Tkaczyńskiego.

„Dla wielu ludzi przed odbiornikiem telewizora bp Antoni Długosz jest świadkiem wiary, nadziei i miłości” – mówił otwierając pokaz filmu o. Michał Legan, paulin. Natomiast bp Długosz podkreślił, że „na pierwszym miejscu jest katechetą” i wskazał na „konieczność poszukiwania nowych form ewangelizacji”.

W obchodach jubileuszu bp Długosza wzięła udział m. in. najbliższa rodzina, osoby życia konsekrowanego, ludzie kultury, niepełnosprawni, cierpiący, którym od wielu lat towarzyszy jubilat oraz dziennikarze.

Bp Antoni Długosz urodził się 8 kwietnia 1941 r. w Częstochowie. Został wyświęcony na kapłana 20 czerwca 1965 r. 18 grudnia 1993 r. papież mianował go biskupem pomocniczym w Częstochowie. Święcenia biskupie otrzymał z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1994 r. w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako motto swojej posługi wybrał hasło: „Servire” (Służyć).

Bp Antoni Długosz znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego dla dzieci "Ziarno”. Jest wykładowcą katechetyki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, duszpasterzem narkomanów i niepełnosprawnych. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Jest autorem wielu książek dla dzieci, publikacji z dziedziny Biblii, katechetyki i homiletyki m.in. „Pismo Święte naszym Przyjacielem” (1993), „Jak przygotowywać i oceniać katechezę” (1997), „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” (2003), „Opowiem ci o Jezusie” (2007), „Dekalog, czyli dziesięć propozycji Pana Boga” (2009), „Błogosławieni, czyli szczęśliwi” (2009). W 2006 r. ukazał się wywiad-rzeka z bp. Długoszem pt. „Służyć z radością”. Rozmowę przeprowadził ks. dr Stanisław Jasionek oraz w 2011 r. wywiad – rzeka „Od chrztu do zmartwychwstania. O życiu chrześcijanina”.
ks. mf / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-20 11:51 Częstochowa: pallotyńska parafiada (zapowiedź)

Tradycyjnie w czerwcu w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia odbędzie się Parafiada. Tym razem w programie spotkania odbywającego się 21 czerwca m.in. prezentacja starych samochodów, pokaz tresury psów oraz dziecięcy turniej tenisa ziemnego.

Nie zabraknie również już sprawdzonych atrakcji, jak chociażby tradycyjny paintball dla najmłodszych czy mecz siatkówki pomiędzy księżmi a ojcami rodzin. Całość ubogacą występy i pokazy artystyczne. Odbędą się również pokazy tańca w wykonaniu dzieci i dorosłych. Imprezę zakończy Apel Jasnogórski i pokaz fajerwerków.
„Festyn to oddolna inicjatywa wiernych świeckich. Oni chcą poczuć wspólnotę wiary przeżywanej nie tylko na modlitwie, ale także w czasie zabawy” – wyjaśnił ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Doroczna parafiada to nie jedyna impreza odbywająca się u częstochowskich pallotynów. W ciągu roku organizują m.in. „tatową sobotę” dla dzieci i ich ojców oraz parafialny kurs tańca prowadzony przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego. Książa prowadzą także kuchnię i łaźnię dla bezdomnych. W parafii nie brakuje także inicjatyw stricte religijnych, jak np. Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego, spotkania kręgów biblijnych czy Mszy św. dla przedszkolaków i ich rodziców. Od stycznia tego roku odbywają się także comiesięczne Msze św. dla osób poszukujących męża czy żony.
Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego usytuowany jest na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Budowy świątyni podjęli się w roku 1949 księża pallotyni. Jej poświęcenia dokonał pierwszy ordynariusz częstochowski, ks. bp Teodor Kubina.

W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem. 5 lat później miejsce to nawiedził Sługa Boży ks. Kardynał Stefan Wyszyński.

W 1994 r. Prymas Polski, kard. Józef Glemp i biskup José de Jesús González Hernandez z Meksyku poświęcili kaplicę polową oraz znajdującą się tam figurę Jezusa Miłosiernego. Figura jest darem Kościoła z Meksyku dla Kościoła w Polsce. We wrześniu 1996 r. ks. bp Antoni Długosz wprowadził do świątyni relikwie Krzyża Świętego przywiezione z Ziemi Świętej. Od roku 2012 kościół posiada także relikwie św. Jana Pawła II.

Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Potwierdzają to liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.

W Dolinie Miłosierdzia wznoszony jest kościół. Obecnie znajduje się w stanie surowym zamkniętym, trwają prace nad projektem wystroju wnętrza. Zadania tego podjął się ks. Marco Rupnik, jezuita pochodzący ze Słowenii, a pracujący w Centro Aletti w Rzymie. Jego dziełem jest m.in. krypta, w której złożony został święty Ojciec Pio w dolnej części Bazyliki San Giovanni Rotondo oraz mozaika w nowym Kościele Trójcy Przenajświętszej w Fatimie i w Sanktuarium w Lourdes.
jk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-16 17:07 Jasna Góra: ok. 3 tys. osób na pielgrzymce Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Ok. 3 tys. osób zgromadziła na Jasnej Górze XVII pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK). Abp Wacław Depo apelował o nieuleganie koncepcji życia bez Boga i zachęcał do ufności Jezusowi. Stowarzyszenie powstało 25 lat temu i zajmuje się działalnością służącą integralnemu rozwojowi osoby, przez zakładanie i prowadzenie szkół i przedszkoli.

Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich przewodniczył na szczycie jasnogórskim abp Wacław Depo.

– Zaufajcie Chrystusowi a Maryja będzie was prowadzić – apelował w homilii metropolita częstochowski. Zauważył, że „żyjemy dziś w świecie mocnych nacisków zmierzających do tego, by Kościół podporządkował się mechanizmom współczesnych programów wychowawczych, które decydują o koncepcji życia na ziemi”.

– W tych programach nie ma miejsca dla Boga, który jest Stworzycielem, nie ma miejsca dla Chrystusa i Jego Kościoła, w tych programach to człowiek ma być dla siebie sterem, żeglarzem, okrętem, czyli ma decydować o wszystkim, bez konsekwencji za podejmowane czyny – mówił abp Depo. Podkreślał, że dlatego tak ważnym wymiarem Kościoła jest przekazywanie prawdy, co dokonuje się w szkołach katolickich.

Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich na terenie 18 diecezji w Polsce należy prawie 140 placówek oświatowych, do których uczęszcza ponad 7 tys. uczniów. Wspólnota powstała w 1990 r. i zajmuje się działalnością służącą integralnemu rozwojowi osoby, przez zakładanie i prowadzenie szkół i przedszkoli.

Jak powiedziała Violetta Brzezińska, prezes Stowarzyszenia w obecnej sytuacji w Polsce, gdzie wiele szkół jest likwidowanych misją SPSK jest ich przejmowanie i dawanie szansy na drugie życie. – Dostrzegamy w tym charyzmat istnienia Stowarzyszenia. Takich szkół mamy ponad 50, to głównie szkoły podstawowe, które zostały zlikwidowanego i w ich miejsce powstają szkoły katolickie – powiedziała prezes.

Grzegorz Nawrocki, wiceprezes SPSK uważa, że „jeżeli popatrzymy na działalność Stowarzyszenia, na rozwój tego dzieła, nie tylko na ilość, ale na jakość szkół, i to, jaką rolę odgrywają w swoich środowiskach, to można powiedzieć, że jest to jeden wielki cud i owoc tej modlitwy tutaj”.

Na doroczną modlitwę przybyli tradycyjnie uczniowie, nauczyciele i duszpasterze szkół katolickich z całej Polski. Niektóre delegacje ubrane były w stroje regionalne. - Zależy nam na sięganiu do tradycji i uszanowaniu tego dziedzictwa regionu, tego wszystkiego, co społeczność danej szkoły wnosi także przez rodziców, dziadków, przez tradycje – powiedziała prezes Brzezińska.

Głównym celem Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich jest prowadzenie szkół i placówek wychowawczych wspierających integralny rozwój osoby ludzkiej. Programowym założeniem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy najuboższym ludziom i środowiskom. Poprzez prowadzoną działalność szkoły wspierają wychowawczą rolę rodziny a szczególnie podnoszą poziom edukacyjny, społeczny i kulturowy wielu środowisk w Polsce.

Stowarzyszenie podejmuje stały wysiłek przygotowania młodzieży do życia w zjednoczonej Europie i prowadzi międzynarodową wymianę młodzieży.

Szkoły uczestniczą w programach: Socrates Comenius, European Project Studies, Virgil Project. Udział w realizacji programu MENiS "Mała Szkoła" okazał się niezwykle przydatnym narzędziem do prowadzenia szkół na terenach wiejskich.

Szkoły Stowarzyszenia są miejscem animacji kulturalnej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla środowisk, w których działają.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-16 10:17 Abp Depo ustanowił 42 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

„Sakrament Eucharystii jest sakramentem obecności i działania Boga” - mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo w kościele rektorskim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, przewodnicząc wieczorem 15 czerwca Mszy św. połączonej z ustanowieniem 42 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

„Nadzwyczajni szafarze Komunii św. ustanawiani są ze względu na dobro duchowe wiernych, zwłaszcza chorych, potrzeby duszpasterskie oraz pogłębione rozumienie istoty Kościoła i natury samej liturgii” – mówił na początku Mszy św. ks. prałat Krzysztof Bełkot - dyrektor Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie,

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. prałat Krzysztof Bełkot - dyrektor Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Remigiusz Lota, moderator archidiecezjalny nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz kapłani z parafii nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

W homilii abp Depo mówiąc o głębi tajemnicy Eucharystii wskazał na Golgotę jako na „tajemnicę miłości ukrzyżowanej i zmartwychwstałej”. Przywołał również słowa z utworu poetyckiego ks. Kazimierza Wójtowicza pt. „Modlitwa najkrótsza”: „Ulecz mnie Panie ze słowotoku, na drodze do Ciebie porzucę słowa jak protezy po cudownym uzdrowieniu. Jako wotum zbuduję Ci ołtarz z przeźroczystego milczenia”. - Cisza i milczenie w liturgii jest wyrazem miłości i pokory - dodał metropolita częstochowski.

Odnosząc się do tekstu Ewangelii o uczniach z Emaus przypomniał słowa Romana Brandstaettera z utworu pt. „Spotkanie w Emaus”: „Spójrz, Kleofasie, na tych ludzi. Są bardzo rzeczywiści i bardzo dosłowni, gdyż wiedzą o sobie tylko tyle, że istnieją. Ale to jest mało, zbyt mało, by być człowiekiem. Zapomnieli, że są ojczyzną Boga. Albowiem człowiek jest czymś więcej niż tylko absurdem, chociaż został zwyciężony przez absurd” - pisał Brandstaetter. „Zostań z nami Panie, aby życie miało sens” – kontynuował abp Depo.

Przypomniał nowym nadzwyczajnym szafarzom, że „Ewangelia jest nie tylko przeżyciem spotkania, ale historią każdego z nas” i wskazał na znaczenie służby Chrystusowi Eucharystycznemu w Kościele.

Metropolita częstochowski przywołał słowa poety ks. Kazimierza Wójtowicza, który w jednym z utworów pisał o „emigracji z Kościoła”. – Została tylko księga Chrystusowych spotkań – mówił za poetą abp Depo. Zaapelował o „ufność w Chrystusową łaskę”. - Niech Maryja prowadzi do bliskości i służbie Ciału i Krwi Zbawiciela - zakończył arcybiskup.

Uroczyste ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej poprzedziły kurs i przygotowanie teologiczno-liturgiczno-duchowe. Aktualnie w archidiecezji częstochowskiej jest 263 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, w tym 123 siostry zakonne, 136 mężczyzn i 2 panie z Instytutu Życia Konsekrowanego, 2 braci zakonnych.
ks. mf / Częstochwa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-13 19:08 Praszka: IV Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

Blisko 1000 ministrantów i lektorów wzięło udział 13 czerwca w IV Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, która pod hasłem „Panno Maryjo pokazuj młodym drogę, a dzieci otocz płaszczem swej opieki” (św. Jan Paweł II) odbyła się do Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce. Pielgrzymka była duchowym przygotowaniem do koronacji koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Marki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, która odbędzie się 12 września 2015 r.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się spotkaniem z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w kościele św. Rodziny przy sanktuarium. Podczas spotkania ministranci i lektorzy wysłuchali świadectwa kleryka z pierwszego roku o jego drodze powołania. Oprawę muzyczną zrealizował zespół klerycki. Podczas spotkania zaprezentowany został film o historii sanktuarium w Praszce, przygotowany przez TV „Niedzielę”. - Jesteście tutaj, aby uczyć się od Maryi zawierzenia Bogu – mówił ks. prał. Stanisław Gasiński kustosz sanktuarium, witając uczestników pielgrzymki.

Następnie w Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia Nowennie przed koronacją obrazu przewodniczył ks. Sebastian Ciastek duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej.

Następnie Mszy św. na wzgórzu kalwaryjskim przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Stanisław Gasiński, ks. Sebastian Ciastek, ks. Andrzej Przybylski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Andrzej Kuliberda - wikariusz biskupi ds. duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej oraz kapłani, duszpasterze ministrantów z terenu archidiecezji.

W homilii abp Depo podkreślił, że „wspominając tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi rozumiemy, że jest to obrona przed wszystkim tym, co nam zagraża w życiu duchowym” i przypomniał, że „trzeba uczyć się na nowo ufać Bogu we wszystkich okolicznościach naszego życia”.

„Wy sami nie wiecie, jak jesteście piękni wówczas, kiedy znajdujecie się w zasięgu Słowa Bożego i Eucharystii. Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem, z Mistrzem, starając się żyć w Jego łasce uświęcającej”. – kontynuował Metropolita częstochowski przypominając słowa św. Jana Pawła II i dodał: „Piękno jest w Was zrodzone w przymierzu trzech serc: Najświętszego otwartego Serca Zbawiciela, Niepokalanego Serca Maryi i serca każdego z nas”.

Abp Depo przypomniał, że „Najświętsze Serce Jezusa jest otwarte dla nas”. - W tej tajemnicy Zbawiciel miłosierny kroczy ku nam. – mówił abp Depo, wskazując równocześnie na znaczenie słów „Jezu, ufam Tobie”.

Metropolita częstochowski podkreślił również, że „Niepokalane Serce Maryi mówi o tym, że kto jak nie Maryja podprowadzi nas do głębi miłości Chrystusa”. - Trzeba też spojrzeć na niepokój i ból Jej serca. Czy my na wzór Maryi szukamy Jezusa tak, żeby nas serce zabolało? – pytał abp Depo.

Arcybiskup przypomniał ministrantom, że Kalwaria w Praszce to miejsce zawierzenia. - Maryja przeżywa ciemności wiary na Kalwarii, by zrozumieć to, co dzieje się w życiu Jezusa. Maryja poprzez ciemności wiary podprowadza nas do bliskości Jezusa – mówił abp Depo.

„Dzisiaj chcemy opieczętować nasze serca, byśmy umieli być wierni Bogu we wszystkich okolicznościach naszego życia” – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski wskazał ministrantom na wzór św. Tarsycjusza, który zginął w obronie ratowania Hostii. - To jest naszym zadaniem, by być blisko Jezusa - zaapelował abp Depo.

„Matka zawierzenia niech Wam wyprasza łaskę miłości wiernej aż do końca” – zakończył metropolita częstochowski.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo zawierzył ministrantów i lektorów Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia. Następnie ks. Sebastian Ciastek dziękując za dar kolejnej pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej przypomniał, że „Matka Boża Kalwaryjska wychowała serca Jana Pawła II, który chciał, by Maryja Kalwaryjska królowała także w Praszce”. - Niech Maryja będzie wychowawczynią sumień i serc ministrantów – mówił ks. Ciastek.

W ramach pielgrzymki odbyły się również gry i zabawy. Abp Depo rozlosował również w ramach „ministranckiej loterii” dwa tablety. Na zakończenie pielgrzymki odbyło się nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Organizatorem IV Pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej było Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Ołtarza, pod kierunkiem ks. Sebastiana Ciastka.

Wcześniej pielgrzymki SLO Archidiecezji Częstochowskiej odbyły się 16 czerwca 2012 r. do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bęczkowicach, 15 czerwca 2013 r. do parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie oraz 14 czerwca 2014 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
ks. mf / Praszka
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-13 14:18 Jasna Góra: pocztowcy modlą się o zachowanie miejsc pracy

O zachowanie miejsc pracy w dobie przemian i konkurencyjności na rynku, modli się na Jasnej Górze pracownicy Poczty Polskiej. Spotkanie zgromadziło ok. 1,5 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Antonii Długosz z Częstochowy, który przypomniał, że jedynym „lekiem” na ludzkie niepokoje jest Jezus Chrystus.

- Modlimy się na tym miejscu, abyście mieli pracę i byście mogli godnie żyć. Prosimy o siłę, by wszelkie zmiany w strukturach Poczty pozwoliły wam bez lęku na przyszłość wypełniać wasze codzienne obowiązki – powiedział witając pielgrzymów o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Paulin przypomniał, że Poczta Polska na trwale wpisuje się w najważniejsze wydarzenia o charakterze religijnym w naszym kraju. - Z wielu inicjatyw warto przywołać wydanie z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II albumu „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej” - przypomniał o. Polak i podkreślił, że „dzwon ufundowany ze składek pracowników Poczty Polskiej już 15-ty rok swoim dźwiękiem przypomina, że bycie pocztowcem zobowiązuje”.

Rozpoczynając Eucharystię bp Antoni Długosz powiedział, że Ojciec Święty Franciszek powiadomiony o dziękczynnej pielgrzymce pracowników Poczty Polskiej na Jasną Górę, przekazuje wszystkim uczestnikom tego modlitewnego czuwania serdeczne pozdrowienie i wyrazy duchowej łączności.

W kazaniu częstochowski biskup pomocniczy przypomniał, że jedynym „lekiem” na ludzkie niepokoje jest Jezus Chrystus. – On zna wszystkie drogi wyjścia dla zagubionego człowieka, bo sam jest drogą prowadzącą do Ojca, drogą prowadzącą do celu naszej ziemskiej wędrówki, jakim jest szczęście wieczne – mówił bp Długosz. Apelował, byśmy „zaufali tej drodze, która nie raz jest drogą krzyżową, ale nie zbaczajmy z niej na bezdroża grzechu”.

Kaznodzieja zauważył, że obecność pocztowców u Matki Bożej świadczy o tym, że potrafią „sprawnie łączyć nie tylko abonentów i adresatów, lecz swoje życie z życiem Jezusa i Maryi”. - Ta łączność jest tak ważna ze względu na nasze powołanie do świętości. Bóg nas do niej powołuje, obwieścił to w najpiękniejszym liście świata, w Piśmie Świętym. Pismo Święte jest listem Boga do człowieka, Bóg mówi w nim osobiście do każdego z nas tu i teraz, posługując się językiem miłości. Bóg daje nam do zrozumienia, że w łączności z drugim człowiekiem należy się posługiwać językiem miłości, który jest uniwersalny i zrozumiały dla wszystkich ludzi niezależnie od ich narodowości i kultury. Tego języka uczcie także, drodzy łącznościowcy tych, którzy dzięki wam łączą się z innymi ludźmi – mówił bp Długosz.

26. Ogólnopolska Pielgrzymka Poczty Polskiej przebiega pod hasłem: „Jestem dumny, że jestem Pocztowcem”. Rozpoczęła się na palcu Rady Europy w Częstochowie.

Na doroczną modlitwę przybyli aktualni i emerytowani pocztowcy z wszystkich stanowisk pracy, duszpasterze, a także dyrektorzy biur, centrów i spółek zależnych. - Poczta Polska wciąż wymaga dużej transformacji i dostosowania swych usług do potrzeb klienta - zauważył Paweł Włoch, członek zarządu Poczty Polskiej.

Podkreślił, że wszelkiego rodzaju zmiany nie mogą ograniczyć się tylko do sfery wizerunkowej. - Istnieje także potrzeba zaprowadzania nowych standardów w wykonywaniu usług przez pocztowców – powiedział Włoch.

Wobec rosnących wśród pracowników obaw o zachowanie miejsc pracy Paweł Włoch, podkreślił, że zamiarem zarządu Poczty Polskiej nie jest dokonywanie redukcji kadrowych, ale tworzenie nowych miejsc pracy, bo to świadczy o dobrym kierunku rozwoju firmy.

Pielgrzymkę zakończy modlitwa Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich o godz. 15.30.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-12 22:53 Abp Depo: kapłani są zanurzeni w tajemnicy Najświętszego Serca Pana Jezusa

„Kapłani są zanurzeni w tajemnicy Najświętszego Serca Pana Jezusa” - mówił do kapłanów archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo. W piątek wieczorem metropolita częstochowski przewodniczył modlitwie w archikatedrze Świętej Rodziny z racji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

W słowie do kapłanów abp Depo zaznaczył, że „czasy nasze naznaczone są pełzającą laicyzacją i ostrą desakralizacją”. Dodał, że znakiem postępującej desakralizacji jest zlekceważenie i nie dostrzeganie wartości obecności Boga wśród ludzi i Jego działania.

Metropolita częstochowski przypomniał za Benedyktem XVI, że „pierwszym z zadań kapłana jest nigdy nie zwątpić w misterium uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusowym”. Przypomniał również gest prezydenta elekta Andrzej Dudy podnoszącego hostię z ziemi i podkreślił, że „to był gest wiary w obecność prawdziwego Boga i Zbawiciela, a nie bycie na służbę i na usługach kleru jak oceniły to media”.

Metropolita odnosząc się do tajemnicy posługi kapłańskiej powiedział: „Tu chodzi o Boga nie o ciebie, nie o twoje podwórko” i dodał, że „w przebitym Sercu Jezusa kontemplujemy synowskie posłuszeństwo woli Ojca, posłannictwo dla zbawienia ludzi”.

Arcybiskup podkreślił, że „świadectwo kapłańskie jest potwierdzeniem codziennej świętości, które ratuje nas przed przeciętnością i desakralizacją”. - Niech każde drgnienie naszego serca oddaje chwałę Bogu poprzez zjednoczenie z przebitym Sercem Zbawiciela – zachęcił księży Depo.

Podczas modlitwy kapłani zawierzyli się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i wypowiedzieli modlitwy błagalne za wszystkie grzechy i niewierności w życiu kapłańskim. Na zakończenie wspólnej modlitwy odśpiewany został Apel Jasnogórski.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-08 16:25 Homilia abp. Szewczuka podczas Mszy św. w intencji pokoju i pojednania na Jasnej Górze (dokumentacja)

Publikujemy tekst homilii abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wygłoszonej 8 czerwca podczas Mszy św. w intencji pokoju i pojednania polsko-ukraińskiego w kaplicy ikony Matki Bożej na Jasnej Górze.

Poniżej pełny tekst homilii:

Homilia abp. Światosława Szewczuka podczas Mszy św. w intencji pokoju i pojednania polsko-ukraińskiego w kaplicy ikony Matki Bożej na Jasnej Górze, 8 czerwca 2015 godz. 15.30.

Pragnę wyrazić moją radość z danej mi przez Opatrzność możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę by nawiedzić Cudowną Ikonę Matki Bożej, która w sposób tajemniczy od wieków łączy i chroni od niebezpieczeństw dwa nasze bratnie narody. Podobnie jak moi poprzednicy kardynałowie Myrosław Iwan Lubacziwskyj i Lubomir Huzar, którzy przed laty stali w tym miejscu, pragnę wyrazić wdzięczność za wszystkie przejawy wsparcia duchowego i solidarności z narodem ukraińskim okazywane w ostatnim czasie ze strony hierarchów, duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Szczególnym wyrazem tej bliskości z nami, jest inicjatywa wspólnoty Ojców Paulinów, którzy tu w Jasnogórskim Sanktuarium, centrum duchowym Polski podjęli modlitwę błagalną o pokój w Ukrainie prosząc wstawiennictwa Matki Bożej. Ostatnie dramatyczne wydarzenia na Kijowskim Majdanie i w Donbasie nie tylko jeszcze mocniej złączyły Polaków i Ukraińców, ale również pokazały jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni i także zachęcają nas do dalszych wspólnych działań.

Życzliwość i więź jaką okazują Polacy społeczeństwu ukraińskiemu, które w ostatniego roku poniosło tak wiele ofiar i doznało ogromnego cierpienia w wyniku działań wojennych, jest symbolicznym zwieńczeniem procesu, który uzyskał nowy impuls we wspólnych deklaracjach o pojednaniu, podpisanych przez nasze episkopaty w 2005 i 2013 roku. Myślę, że przez te orędzia Pan Bóg przygotowywał nas do tego, abyśmy mogli w tak ważnym czasie – nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Europy – jako chrześcijanie i najbliżsi sąsiedzi, być razem.

To, co się dokonuje w naszych relacjach w tych dniach jest ogromnym błogosławieństwem Bożym i zarazem realizacją profetycznej wizji świętego Jana Pawła II o pojednaniu polsko-ukraińskim. To właśnie tu, na Jasnej Górze w 1988 r. prymas Józef Glemp w imieniu narodu Polskiego witał, kardynała Lubacziwskiego, który wraz z biskupami z Ukrainy, w czasie gdy męczeński Kościół greckokatolicki działał jeszcze w podziemiu. To tu, do Częstochowy, duchowej stolicy Polski, przybyli moi współbracia aby brać udział w uroczystościach Jubileuszowych 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej. A działo się to wszystko z inspiracji, charyzmatycznego i wielkiego Papieża XX wieku, świętego Jana Pawła II, który w swoim wystąpieniu podczas pobytu w Przemyślu 2 czerwca 1991 r., nawiązał do tego wydarzenia mówiąc: ”Jakże serdecznie bym pragnął, aby tamte jasnogórskie uroczystości okazały się prorocze: aby Bóg raczył je przyjąć jako symboliczną pieczęć pojednania i prawdziwego braterstwa Ukraińców i Polaków. Tyle goryczy i udręki przeszły oba nasze narody w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Niech to doświadczenie posłuży jako oczyszczenie, które ułatwi spojrzenie z dystansem na dawne spory, pretensje i wzajemne nieufności, a przede wszystkim ułatwi wzajemne przebaczenie dawnych krzywd. Dzisiaj dosłownie wszystko - a przede wszystkim wspólna wiara w Jezusa Chrystusa - wzywa do pojednania, braterstwa i wzajemnego szacunku; do szukania tego, co łączy. Wzniecanie dawnych nacjonalizmów i niechęci byłoby działaniem przeciwko chrześcijańskiej tożsamości; byłoby również rażącym anachronizmem, niegodnym obu wielkich narodów. O jakże serdecznie pragnę, aby się wzajemnie miłowali katolicy obydwu narodów!”.

Natomiast w przesłaniu z 2003 roku skierowanym do umiłowanych synów bratnich narodów Ukrainy i Polski, kardynałów: Józefa Glempa, Mariana Jaworskiego i Lubomyra Huzara, pisał: "Skoro Bóg przebaczył nam w Chrystusie, to trzeba, aby wierzący umieli przebaczać sobie nawzajem doznane krzywdy i prosić o przebaczenie własnych uchybień, i w ten sposób przyczyniać się do budowania świata, w którym respektuje się życie, sprawiedliwość, zgodę i pokój".

Umiłowani w Chrystusie Panu bracia i siostry.
Niech dobry Bóg za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II i orędownictwem Matki Przenajświętszej w jej cudownym Jasnogórskim Obrazie, pomoże polskiemu i ukraińskiemu narodowi umocnić pokój wzajemny i dobre sąsiedztwo, by zawsze chętnie i z radością dzieliły się między sobą swymi duchowymi darami na chwałę Bożą!
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-08 16:21 Jasna Góra: abp Szewczuk błaga o ratunek dla Ukrainy i dziękuje Polakom za solidarność

Z modlitwą o ratunek dla Ukrainy i podziękowaniem za solidarność z narodem ukraińskim na Jasną Górę przybył arcybiskup większy Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Hierarcha uczestniczył w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, podczas której od wielu tygodni śpiewane są suplikacje z błaganiem o pokój na świecie, zwłaszcza na wschodzie Europy.

- Pragnę wyrazić moją radość z danej mi przez Opatrzność możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę, by nawiedzić Cudowną Ikonę Matki Bożej, która w sposób tajemniczy od wieków łączy i chroni od niebezpieczeństw dwa nasze bratnie narody – powiedział na początku kazania abp Szewczuk.

Podkreślił, że podobnie jak jego poprzednicy, kardynałowie Myrosław Iwan Lubacziwskyj i Lubomir Huzar, którzy przed laty stali w tym miejscu, pragnie wyrazić wdzięczność za wszystkie przejawy wsparcia duchowego i solidarności z narodem ukraińskim okazywane w ostatnim czasie ze strony hierarchów, duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.

- Szczególnym wyrazem tej bliskości z nami, jest inicjatywa wspólnoty Ojców Paulinów, którzy w Jasnogórskim Sanktuarium, centrum duchowym Polski, podjęli modlitwę błagalną o pokój w Ukrainie, prosząc wstawiennictwa Matki Bożej – powiedział zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Hierarcha zauważył, że „ostatnie dramatyczne wydarzenia na kijowskim Majdanie i w Donbasie nie tylko jeszcze mocniej złączyły Polaków i Ukraińców, ale również pokazały, jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni i zachęcają nas także do dalszych wspólnych działań”.

Jego zdaniem, życzliwość i więź, jaką okazują Polacy społeczeństwu ukraińskiemu, które w ostatniego roku poniosło tak wiele ofiar i doznało ogromnego cierpienia w wyniku działań wojennych, jest symbolicznym zwieńczeniem procesu, który uzyskał nowy impuls we wspólnych deklaracjach o pojednaniu, podpisanych przez nasze episkopaty w 2005 i 2013 roku. - Myślę, że przez te orędzia Pan Bóg przygotowywał nas do tego, abyśmy mogli w tak ważnym czasie – nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Europy – jako chrześcijanie i najbliżsi sąsiedzi, być razem – podkreślił przedstawiciel Ukrainy.

Przypomniał, że „to, co się dokonuje w naszych relacjach w tych dniach jest ogromnym błogosławieństwem Bożym i zarazem realizacją profetycznej wizji świętego Jana Pawła II o pojednaniu polsko-ukraińskim”. - To właśnie tu, na Jasnej Górze w 1988 r. prymas Józef Glemp w imieniu narodu Polskiego witał, kardynała Lubacziwskiego, który wraz z biskupami z Ukrainy, w czasie gdy męczeński Kościół greckokatolicki działał jeszcze w podziemiu. To tu, do Częstochowy, duchowej stolicy Polski, przybyli moi współbracia, aby brać udział w uroczystościach Jubileuszowych 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej. A działo się to wszystko z inspiracji, charyzmatycznego i wielkiego Papieża XX wieku, świętego Jana Pawła II – mówił abp Szewczuk.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego modlił się, by „dobry Bóg za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II i orędownictwem Matki Przenajświętszej w Jej cudownym Jasnogórskim Obrazie, pomógł polskiemu i ukraińskiemu narodowi umocnić pokój wzajemny i dobre sąsiedztwo, by zawsze chętnie i z radością dzieliły się między sobą swymi duchowymi darami na chwałę Bożą”.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki przybył na Jasną Górę na zaproszenie generała Zakonu Paulinów i przeora częstochowskiego klasztoru.

W południe w Kaplicy Matki Bożej abp Światosław Szewczuk, towarzyszące mu osoby i zebrani pielgrzymi uczestniczyli w szczególnym nabożeństwie do Bogarodzicy - "Aby byli jedno". Śpiewem i słowem, po polsku i ukraińsku modlili się o pokój i pojednanie między narodami. – Ojcze Święty, Wszechmogący Boże. Mocą Twojego Ducha, wspomagaj nasze narody, aby umiały zgodnie żyć ze sobą, wspierając się wzajemnie w dziełach miłosierdzia wobec tych, którzy są w potrzebie. Spraw, abyśmy sami doświadczając Twojej miłości i przebaczenia, umieli okazywać je innym – brzmiała jedna z modlitw.

Jako wyraz modlitewnej pamięci przeor Jasnej Góry ofiarował patriarsze z Ukrainy kopię ikony Matki Bożej Jasnogórskiej.

- Cieszymy się obecnością ekscelencji tutaj i proszę przyjąć kopię Cudownego Obrazu i zabrać do tej ziemi w ostatnich miesiącach tak bardzo zbroczonej krwią waszych synów, którzy jej bronią. Ufamy, że Maryja swoim zatroskaniem obejmie całą Ukrainę i wyprosi pokój dla świata – powiedział jasnogórski przeor, o. Marian Waligóra, przekazując obraz Matki Bożej.

Z Sanktuarium abp Szewczuk pojedzie jutro do Warszawy, gdzie spotka się z kard. Kazimierzem Nyczem i abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Po południu weźmie udział w dorocznym spotkaniu Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego, podczas którego zostaną wręczone Nagrody Pojednania.

Patriarcha powiedział KAI, że wciąż jest dużo do zrobienia w dziele budowania wspólnoty naszych narodów. - Obchodzimy 10. rocznicę polsko- ukraińskiego pojednania i chcemy o tej rocznicy nie tylko pamiętać, ale chcemy nadal działać w sprawie pojednania naszych narodów, uzdrowienia naszej pamięci, ponieważ wolność Ukrainy i wolność i niepodległość Polski są nadal, a zwłaszcza teraz ze sobą związane – powiedział abp Szewczuk.

10. rocznica ogłoszenia "Listu biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania" mija 19 czerwca. List podpisali w Warszawie w 2005 r. abp Józef Michalik i kard. Lubomyr Huzar.
it (KAI) / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-08 13:25 Abp Depo: św. Jadwiga była człowiekiem ewangelicznych błogosławieństw

„Dziękujemy za błogosławioną obecność św. Jadwigi Królowej w życiu narodu i w życiu Kościoła na ziemi polskiej” – mówił 7 czerwca metropolita częstochowski abp Wacław Depo w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku na zakończenie XVI Radomszczańskich Dni Rodziny.

Przed Mszą św. ulicami Radomska, którego patronką jest św. Jadwiga Królowa, przeszła procesja z relikwiami Św. Jadwigi Królowej. W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe rzesza wiernych i duchowieństwo.

Procesja, której przewodniczył abp Wacław Depo wyruszyła z Kolegiaty pw. Św. Lamberta. Tuż po rozpoczęciu przemarszu władze miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem Patronki. Następnie procesja ruszyła w kierunki parafii św. Jadwigi Królowej.

W homilii abp Depo podkreślił, że św. Jadwiga „sprawując władzę, była człowiekiem ewangelicznych błogosławieństw, które dla myśli i ducha tego świata wydają się być swoistą prowokacją. Wspierając zaś Akademię Krakowską pokazała jak trzeba łączyć sprawy wiary ze sprawami rozumu, żeby było prawdziwe wychowanie człowieka – wskazał metropolita częstochowski.

„Współpracując z łaską Boga trzeba okazywać posłuszeństwo poprawnie ukształtowanemu sumieniu. Ono jest głosem Bożym w nas. Jest najintymniejszym miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Jest zatem też warunkiem rozwoju i wzrostu człowieczeństwa” – mówił hierarcha.

Zdaniem abp. Depo relacje Kościoła ze światem zarówno społecznym i politycznym powinny wyrażać się wzajemną i roztropną troską o dobro wspólne. „W ostatnich dniach propagowano na ekranach telewizorów swoisty quiz na temat kazań pasterskich biskupów polskich na Boże Ciało. Czy Kościół powinien dalej angażować się w sprawy in vitro i tzw. praw związków partnerskich? Czy Kościół powinien angażować się, ale przecież tylko w sprawach duchowych, a wszystko inne zostawić rozstrzygnięciom moralno-społecznym w ręce rządzących? Takie było pytanie idące z mass mediów” – kontynuował arcybiskup. Pytał przy tym, czy to jest przygotowanie na to, że Kościół jest niepotrzebny bo stanął po stronie ludzi, którzy nie powinni mieć prawa głosu wyboru. - Pewien zamęt w sumieniach ludzi trwa – ocenił abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował: „Musimy prosić św. Jadwigę, by nas zachowała od nienawiści społecznej i od podziałów. Nie można sprawy wiary i sumienia zawiesić na czas sprawowania władzy, a tym samym przegłosowywać i rozmiękczać zasady etyczno-moralne i jeszcze mówi się, że groziłaby nam dyktatura Ewangelii i powrót do średniowiecza”.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „należy błądzących wyprowadzać z błędów najpierw poprzez odważne nazywanie zła złem a kłamstwa kłamstwem” i dodał, że „trzeba się szczerze modlić o ład społeczny, o ład sumienia, bo bez tego nie będzie jedności a tym samym przyszłości narodu”.

Abp Depo przypomniał słowa amerykańskiego publicysty i biografa Jana Pawła II, Georga Weigla: „każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o europejskiej kulturze wyższej, wie, że lata zabawy w piaskownicy postmodernizmu – gdzie jest 'twoja prawda' i 'moja prawda', ale nie ma niczego, co można by nazwać „prawdą” – sprawiły, że Europa nie potrafi wyjaśnić, dlaczego demokracja, uprzejmość i tolerancja są moralnie wyższe niż tyrania, brutalność i religijna przemoc”.

XVI Radomszczańskie Dni Rodziny odbyły się w dniach 23 maja – 7 czerwca pod hasłem: „Małżeństwo- sakramentem wzajemnego uświęcenia”.

Po raz pierwszy Radomszczańskie Dni Rodziny zorganizowane zostały w 2000 r. Ich głównym celem jest zwrócenie uwagi na rodzinę i jej znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Więcej informacji na stronie www.dni-rodziny-radomsko.strefa.pl/
ks. mf / Radomsko
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT