Znaleziono depesz: 5546
2015-01-31 14:18 Częstochowa: konferencja naukowa nt. tygodnika katolickiego „Niedziela”

„Niedziela” w dziele Nowej Ewangelizacji” – to temat konferencji naukowej, jaka odbyła się 30 stycznia...

2015-01-29 11:23 Ponad 4 tys. paczek żywnościowych od częstochowskiej Caritas

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (FEAD) na dzień 27 stycznia 2015 r. rozdała 4 tys. 383 paczki dla 1461 osób, w tym paczki otrzymało 405 osób samotnych i 318 rodzin – czytamy w komunikacie Caritas częstochowskiej.

Do 13 lutego 2015 r. osoby najbardziej potrzebujące mogą ubiegać się o skierowanie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i o paczki, które mogą odebrać magazynie na ul. Bialskiej 20 codziennie poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00.

W Częstochowie i okolicznych gminach trwa wydawanie żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020. Dzięki temu potrzebujący otrzymają ok. 320 ton produktów żywnościowych. Najwięcej trafi do mieszkańców Częstochowy. Dystrybucja produktów w Częstochowie rozpoczęła się 5 stycznia.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-28 16:11 Jak współcześnie spowiadać? – sympozjum na Jasnej Górze

O współczesnych problemach w posłudze spowiednika rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy 24. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. Przed Światowymi Dniami Młodzieży spotkanie jest także okazją do omówienia problemów młodych ludzi i sposobów ich duchowego prowadzenia. Jest również sposobnością do szczególnej modlitwy nie tylko za penitentów i spowiedników, ale w Roku Życia Konsekrowanego za wszystkich oddanych wyłącznej służbie Bogu.

Księża zauważają, że udzielanie sakramentu w konfesjonale jest w dzisiejszych czasach jedną z trudniejszych posług kapłańskich. Jak podkreślił o. Damian Kosecki ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani z Włocławka, w odniesieniu do młodych, wynika to głównie z faktu zanikania poczucia grzechu.

- Wydaje mi się, że dzisiaj młodzi ludzie zatracili w ogóle poczucie grzechu. Są atakowani tym grzechem na każdym kroku i można powiedzieć, że się do niego przyzwyczaili – stwierdził spowiednik. Dodał, że „dzisiaj mówienie młodym ludziom, że coś jest grzechem, to jest jak wróżenie z fusów, wszystko umieją sobie fantastycznie usprawiedliwić, wyjaśnić wszelką słabość”.

Bp Paweł Socha, członek Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa dodał, że tak naprawdę to młodzi ludzie bardzo szukają przewodników, dlatego dobry spowiednik jest gwarancją ich prawdziwego powrotu do Boga. - Młodzi ludzie szukają oparcia w kimś, kto by im doradził, wskazał i prowadził ich przez kierownictwo duchowe. Pokazał im jak przezwyciężyć tę dzisiejszą zmasowaną nagonkę, aby nie stosowali żadnych zasad moralnych – podkreślił bp Socha.

- Gdyby ludzie bardziej pilnowali sakramentu pokuty i pojednania, gabinety psychoterapeutyczne nie byłyby tak oblegane – zauważają księża. Dodają, że to „pilnowanie” dotyczy też spowiedników, którzy wobec coraz bardziej zmieniających się kwestii bioetycznych czy problemów społecznych muszą nieustannie doskonalić się w swej posłudze.

- Dzisiaj mało zwraca się uwagę na grzech, w zasadzie się o grzechu nie mówi, za to mówi się o różnego rodzaju słabościach, o niedyspozycjach. Takie ustawienie sprawy na linii czysto ludzkiej, np. psychologicznej, nie załatwia sprawy, ponieważ grzech dotyczy nie tylko sfery psychicznej człowieka, ale przede wszystkim sfery duchowej, co ma wpływ na całego człowieka – stwierdził ks. Tomasz Rusiecki.

Ojciec duchowny kapłanów diecezji kieleckiej podkreślił, że „grzech dotyka samego Boga, bo Go obraża, dotyka człowieka, tego, który ten grzech popełnia, bo go niszczy od środka”.

Ks. Rusiecki zauważa, że bycie spowiednikiem, to jest przede wszystkim powołanie kapłana, to jest coś, co określa jego tożsamość. Kapłan wyjaśnia, że „być spowiednikiem, to znaczy służyć człowiekowi tak, aby mógł on żyć w zjednoczeniu z Bogiem, aby wtedy, gdy upada pomóc wstać”. Ojciec duchowny przypomina, że „sam człowiek z grzechem sobie nie poradzi, z grzechem poradzić może sobie tylko Bóg, i to przez tych, których posyła, przez kapłanów w konfesjonałach”.

Jako wzór dla spowiedników uczestnikom sympozjum przedstawione zostały sylwetki dwóch błogosławionych kapłanów: o. Honorata Koźmińskiego, zakonnika, który wiele godzin spędzał w konfesjonale oraz ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej.

Jak zauważył ks. Krzysztof Trębecki z diecezji opolskiej doroczne spotkania spowiedników są niezwykle potrzebne, gdyż zarówno młodzież, jak i ludzie dorośli, potrzebują odpowiedzialnych przewodników duchowych. Kapłan podkreślił, że najlepszym źródłem rozwiązywania wszelkich problemów jest Ewangelia. – Ludzie wciąż potrzebują przewodników, potrzebują odpowiedzi na podstawowe pytania: jak żyć by życia nie przegrać, jak być szczęśliwym, jak kochać by swej miłości nie podeptać. Jeśli sami nie potrafimy odpowiedzieć na różne pytania, to na pewno Słowo Boże przyjdzie nam z odpowiedzią – powiedział ks. Trębecki.

Podczas modlitw w Kaplicy Matki Bożej ponad stu kapłanów prosi nie tylko za penitentów i spowiedników, ale w Roku Życia Konsekrowanego za wszystkich oddanych wyłącznej służbie Bogu.

W tegorocznym Sympozjum uczestniczy aż siedmiu biskupów: abp Henryk Muszyński, arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej; bp Paweł Socha, członek Komisji ds. Duchowieństwa; bp Stefan Cichy, biskup senior diecezji legnickiej; bp Kazimierz Gurda, diec. siedlecka; bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy diec. białostockiej; bp Damian Bryl, biskup pomocniczy arch. poznańskiej oraz abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

W liście do uczestników sympozjum kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa, podkreślił, że „postawa wiary, czyli całkowitego zaufania Bogu i oddania Jemu całego życia jest warunkiem pójścia za Chrystusem i głoszenia Jego Ewangelii, jest jednocześnie fundamentem misji każdego ucznia Chrystusowego”.

- Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego mamy pokochać i naśladować w naszym kapłańskim życiu. Doświadczenie Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego ma spowodować zmianę naszego myślenia o Bogu, o człowieku i o świecie, aby się to dokonało musimy najpierw w naszym życiu przeżyć śmierć dla grzechu i powstanie do nowego życia. W tegorocznym programie duszpasterskim powinniśmy więc postawić trzy priorytety: wiara, nawrócenie oraz radość wynikającą z chrześcijańskiej nadziei – napisał m.in. kard. Dziwisz.

Czterodniowe spotkanie ma charakter ściśle modlitewny i formacyjny. W programie znalazły się m.in.: Liturgia Godzin, Msze św., Apel Jasnogórski oraz wykłady i konferencje. Podczas tegorocznego Sympozjum są omawiane cztery tematy: ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’, ‘Wybrane zagadnienia z posługi spowiednika’, ‘Drugi rok przygotowania do Światowych Dni Młodzieży’ oraz ‘Rok Życia Konsekrowanego’. Spotkanie potrwa do czwartku 29 stycznia.

Sympozja dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich organizowane są od 1982 r. przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa, której przewodniczącym jest obecnie kard. Stanisław Dziwisz. Zadaniem Komisji jest przede wszystkim formacja do kapłaństwa i posługi kapłańskiej.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-27 10:08 Portal „Niedzieli” w nowej odsłonie

Nowoczesna szata graficzna, rubryki dotyczące Kościoła, działalności papieża Franciszka, Polaków za granicą, wiadomości z kraju i z zagranicy oraz blok materiałów multimedialnych - tak wygląda w nowej odsłonie portal tygodnika katolickiego „Niedziela” www.niedziela.pl.

W nowej odsłonie portal „Niedzieli” szeroko otwiera okna na doniesienia z Polski i ze świata. Specjalna rubryka zatytułowana „Franciszek” dotyczy działalności Ojca Świętego. W niej internauci znajdą m. in. homilie, dokumenty papieża Franciszka, relacje z podróży apostolskich oraz publicystykę przybliżającą działalność Ojca Świętego.

Nowością jest również rubryka poświęcona Polakom za granicą. Nowa odsłona portalu ubogacona została blokiem materiałów multimedialnych, przygotowywanych przez TV Niedzielę oraz studio radiowe „Niedzieli”.

W nowej odsłonie portalu internauci znajdą również ciekawe galerie zdjęć i fotoreportaże.

Internauci znajdą również materiały dotyczące m.in. duchowości i religii w rubryce zatytułowanej „wiara”, a także informacje z Polski i ze świata. Ważne miejsce na portalu zajmuje tematyka rodzinna, społeczna i kulturalna.

Tygodnik katolicki „Niedziela” jest obecny w internecie od lat 90 –ych ubiegłego stulecia. Pierwsze wydanie internetowe "Niedzieli" ukazało się 9 lutego 1997 r. Przez kilka lat „Niedziela” obecna była w internecie w języku rosyjskim jako "Voskresienie". Aktualnie ma swój serwis również w języku angielskim.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-26 10:03 Częstochowa: znajdź męża i żonę – co miesiąc Msza

Do miast, w których odprawiane są Msze św. dla osób poszukujących męża czy żony dołącza Częstochowa. W parafii p.w. Bożego Miłosierdzia pierwsza taka Eucharystia sprawowana będzie w sobotę, 31 stycznia o godz. 18.00. Kolejne zaplanowane są na każdą ostatnią sobotę miesiąca. Każdorazowo po wspólnej modlitwie odbędzie się spotkanie integracyjne w salce parafialnej.

„Na wielu katolickich stronach internetowych możemy wyczytać o szczęśliwych małżeństwach, które poznały się w kościele. Czemu w naszym mieście nie stworzyć ku temu okazji? - zastanawiają się organizatorzy. Okazuje się, że w Częstochowie jest wcale niemało ludzi, którzy zakładają swoje profile na katolickich portalach dla singli, np. www.przeznaczeni.pl i www.zapisanisobie.pl. „Chcemy stworzyć kolejną okazję do spotkania się w realu” – deklarują organizatorzy.

Miejsce sprawowania Mszy św. nie zostało wybrane przypadkowo. Dolina Miłosierdzia w Częstochowie znana jest z organizowania wielu nietypowych akcji modlitewnych, ewangelizacyjnych czy społecznych. Tylko w zeszłym roku odbył się tam m.in. marszobieg, w trakcie którego zbierano fundusze na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych.

Zgodnie z ideą wydarzenia różne instytucje/firmy zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 1 zł za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik biegnąc, bądź maszerując, w koszulce z logo sponsora, pokonał zaplanowaną trasę i w ten sposób wspomógł kuchnię. Dla bezdomnych otwarto także całoroczną łaźnię, w której mogą zadbać o niezbędną dla zdrowia higienę.

Natomiast w czerwcu zorganizowano tzw. tatową sobotę, czyli wycieczkę rowerową dla ojców i ich pociech połączoną z wieloma atrakcjami, m. in. paintballem, strzelaniem z łuku, zwiedzaniem jaskini w Rezerwacie przyrody Zielona Góra i ścianką wspinaczkową oraz wspólnym ogniskiem.

Od prawie roku w Dolinie Miłosierdzia działa również parafialna szkoła tańca prowadzona przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego. Nie tylko uczestnicy tychże zajęć, ale także pozostali parafianie, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności taneczne w trakcie organizowanej u pallotynów tegorocznej zabawy sylwestrowej. Z działań stricte religijnych pamiętać należy o dorocznym koncercie kolęd zespołu „Cantabile i Przyjaciele”, rodzinnych jasełkach, w których biorą udział całe rodziny i Mszach św. dla przedszkolaków.

Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego usytuowany jest na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Budowy świątyni podjęli się w roku 1949 księża pallotyni. Jej poświęcenia dokonał pierwszy ordynariusz częstochowski, ks. bp. Teodor Kubina.
jk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-25 21:45 Abp Depo: jedność chrześcijan to jest pragnienie Serca Jezusowego

„Jedność chrześcijan to jest pragnienie Serca Jezusowego”- mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, zakończyła częstochowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Przed Mszą św. został odczytany Wspólny „Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli” podpisany 20 stycznia przez przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

- Pielgrzymujemy razem i nie jedynie obok siebie. Razem modlimy się i poznajemy, by wobec współczesnych wyzwań mówić jednym chrześcijańskim głosem - mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W homilii abp Depo wskazał na tajemnicę nawrócenia św. Pawła. - „Wiem komu zawierzyłem”. To jedno zdanie opiera się na bardzo osobistym doświadczeniu Szawła z Tarsu w spotkaniu Jezusa pod Damaszkiem – mówił abp Depo i przypominając życie Apostoła Narodów dodał, że „Bóg wybiera drogi człowieka”.

Metropolita częstochowski podkreślił również, że „tajemnica krzyża na Golgocie jest wciąż aktualna”. - Życie Jezusa, Jego nauczanie i śmierć były i są znakiem miłości większej niż śmierć – mówił metropolita częstochowski i zaznaczył, że „nic dla nas dzisiejszych chrześcijan nie jest najważniejszą sprawą jak oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa”.

Arcybiskup przypominając, że „czas i wieczność są w ręku Boga” podkreślił równocześnie, że „bolesne są sygnały płynące z Europy i świata”.

„Ten świat zdaje się traktować Boga jako konkurenta życia ludzkiego. Obecna jest dyskryminacja religijna, która zakazuje nam przyznać się do Chrystusa i dawać świadectwo o wierze” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „w Europie można było zauważyć na reklamach napisy „Boga prawdopodobnie nie ma. Dlatego przestań się martwić i ciesz się życiem”. – To jest donkiszoteria ateizmu – podkreślił metropolita częstochowski.
Abp Depo równocześnie zauważył, że „to co jest najgroźniejsze to nie tylko walka z Bogiem, ale to obojętność religijna”.

Na zakończenie metropolita częstochowski przywołał obraz papieża Franciszka opartego o pastorał z krzyżem. - On wie Kogo się trzyma. On wie do Kogo nas prowadzi. – mówił abp Depo.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Szczepan Rycharski z Kościoła polskokatolickiego, ks. Andrzej Pękalski z parafii rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie, ks. Paweł Dzierzkowski ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji częstochowskiej, ks. dr Włodzimierz Kowalik wikariusz biskupi ds. ekonomiczno-administracyjnch Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Mariusz Trojanowski sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego

W modlitwie wzięli również udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej obchodzony był pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!” (J 4,7) w dniach 18-25 stycznia.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk. W Częstochowie jest parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków. Istnieje też parafia polskokatolicka.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., której proboszczem jest ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk. W Kleszczowie jest parafia ewangelicko- reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral. W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, który działa na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-25 16:59 List pasterski abp Depo przed koronacją obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, taki tytuł nosi list pasterski abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego do wiernych archidiecezji częstochowskiej na czas przygotowania do koronacji obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. List został odczytany dziś we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej.

Abp Depo przypomina jak ważne jest „ukształtowanie w nas postawy nawrócenia, która owocuje posłuszeństwem Bogu i postępowaniem według Jego woli”. Metropolita częstochowski odnosząc się do hasła roku duszpasterskiego w Polsce „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” wskazuje na „bezpośredni i organiczny związek nawrócenia z wiarą w Ewangelię”.

„Jezus dziś wzywa nas nie tylko do jednorazowego aktu wiary, ale również do trwania w wierze. Wiara ta polega na przyjmowaniu nauki Jezusa i opieraniu się na niej w codziennym życiu. To z kolei zakłada osobową, pełną ufności relację z Jezusem, który nie tylko głosi Ewangelię, ale sam jest Ewangelią. Tylko taka postawa zapewnia życie w stałym nawróceniu” - kontynuuje metropolita częstochowski. Za św. Pawłem Apostołem abp Depo podkreśla, że chrześcijanin jest człowiekiem nawrócenia i mówi o „potrzebie zmiany myślenia, a w konsekwencji postępowania”.

Mówiąc o znaczeniu koronacji obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, która zaplanowana jest na 12 września 2015 r. metropolita częstochowski podkreśla, że „sanktuaria są miejscem nawrócenia i głoszenia Ewangelii”. - Do tych miejsc przybywają wierni, aby modlić się, prosić o różnego rodzaju łaski, doświadczyć Bożego miłosierdzia czy też dziękować za wysłuchane modlitwy - napisał abp Depo.

Arcybiskup wskazał również na „duszpasterskie znaczenie sanktuariów na terenie archidiecezji częstochowskiej”, podkreślając szczególną rolę sanktuarium narodowego na Jasnej Górze, nazywając je za św. Janem Pawłem II „miejscem szczególnej ewangelizacji”.

Odnosząc się do znaczenia jako odgrywa Sanktuarium Pasyjno–Maryjne w Praszce abp Depo przypomniał, że to św. Jan Paweł II „pragnął, by Maryja czczona pod tytułem Matki Bożej Kalwaryjskiej królowała również w Praszce”. - To właśnie św. Jan Paweł II wskazując na obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej mówił, że „Ona wychowywała moje serce od najmłodszych lat” - napisał abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał wiernym, że „koronacje są po pierwsze aktem wiary, że Maryja ma udział w królowaniu swojego Syna Jezusa Chrystusa”. - Są także wyrazem umiłowania Maryi przez Lud Boży, dziękczynienia Bogu za dar Matki Syna Bożego i w końcu mówią o gotowości naśladowania cnót Maryi - przypomniał abp Depo i dodał, że „tym, czym naprawdę chcemy ukoronować obraz Maryi to nasze szlachetne i nawrócone serca, to nasze odnowione rodziny i parafie”.

Na zakończenie metropolita częstochowski zachęcił wiernych w roku nawrócenia „do jeszcze intensywniejszej pracy nad sobą poprzez udział w rekolekcjach parafialnych i innych formach ćwiczeń duchowych, pielgrzymkach, do czytania Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego”.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-25 09:57 Częstochowa: odbyło się ekumeniczne kolędowanie i spotkanie modlitewne

W ramach częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie, odbyło się wieczorem 24 stycznia ekumeniczne kolędowanie i spotkanie modlitewne. Podczas spotkania zabrzmiały znane polskie kolędy.

Na początku spotkania ks. Szczepan Rycharski kustosz Katedry pw. Matki Bożej Królowej Apostołów Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej oraz parafii Polskokatolickiej w Częstochowie podkreślił, że „dzięki modlitwie zbliżamy się do siebie, aby być jednością”.

Spotkaniu modlitewnemu i ekumenicznemu kolędowaniu przewodniczył ks. inf. Antoni Norman administrator Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego.

W ekumenicznym kolędowaniu i modlitwie wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, wierni Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła Polskokatolickiego m.in. z Bukowna i Częstochowy, osoby życia konsekrowanego, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, na czele z ks. prefektem Szymonem Stępniakiem.

Podczas spotkania kolędy wykonali: Schola Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego oraz Zespól „Strefa Chwały”.

Przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich modlili się nie tylko o jedność Kościoła, chrześcijaństwa, ale swoją modlitwą ogarnęli Ojczyznę, rodziny oraz prześladowanych chrześcijan.

Przed błogosławieństwem ks. inf. Antoni Norman podkreślił, że „świątynia stała się strefą chwały” i dodał, że „każdy kto zaufał Chrystusowi nie zawiedzie się”.

„Chrystus jest tym, który nadaje sens naszemu życiu – mówił Administrator Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego.

Za wspólną modlitwę wszystkim zgromadzonym podziękował ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Na zakończenie spotkania duchowni udzielili „Błogosławieństwa Aaronowego”.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej obchodzony jest pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!” (J 4,7) w dniach 18-25 stycznia.

Tydzień ekumeniczny zakończy się 25 stycznia Mszą św. o jedność chrześcijan o godz. 19.15 w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi. Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-24 16:23 Jasna Góra: konferencja o znaczeniu rodziny w życiu chorych na raka

Nad tym, czy rodzina jest przyjacielem, czy wrogiem chorego na raka, rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy 19. ogólnopolskiej konferencji opieki paliatywnej i hospicyjnej. W Polsce wciąż przybywa terminalnie chorych a najbliżsi coraz gorzej radzą sobie z opieką nad nimi. Dlatego istnieje wielka potrzeba ścisłej współpracy rodzin z wyspecjalizowanymi placówkami, jakimi są np. hospicja domowe. Tematem przewodnim trzydniowej konferencji są słowa: „Rodzina – pocieszenie dla chorego czy powód do zmartwień?”.

- Żaden szpital ani placówka nie zastąpią domu, ale by dobrze opiekować się przewlekle chorym czy umierającym, trzeba od początku szukać wsparcia – podkreśla Izabela Kaptacz z częstochowskiego hospicjum, współorganizator spotkania. „W momencie kiedy osoba dowiaduje się o chorobie, jego bliscy też nie wiedzą co zrobić, pytajmy, nie bójmy się, hospicjum jest też sztuką życia”, powiedziała Kaptacz.

Podczas konferencji nad aspektami obaw i trosk rodzin ukazywane są blaski i cienie codzienności funkcjonowania pacjenta nieuleczalnie chorego i jego rodziny. Wskazywane są istotne aspekty do zrozumienia problemów w rodzinie chorego oraz znaczenie wsparcia i profesjonalnej opieki. Poruszana tematyka dotyczy: aspektów medycznych, bólu i innych objawów towarzyszących chorobie, aspektów socjalnych, bioetycznych, psychologicznych i duchowych chorych i ich rodzin, dziecka w rodzinie z chorobą, form pomocy i wsparcia.
Wykłady i warsztaty poprowadzą eksperci i praktycy zaangażowani w ruch hospicyjny i opiekę paliatywną w Polsce i na świecie.

W czasie spotkania mowa jest m.in. o procesie osierocenia, przebaczeniu, lęku czy komunikacji interpersonalnej. Prof. Jadwiga Jośko-Ochojska z Zabrza zwróciła uwagę na nowe zjawisko, jakim jest molestowanie moralne. – To zjawisko nowe, trudno wykrywalne, polegające na tym, że dana osoba w rodzinie nie jest bita, nie jest katowana, ale jest traktowana psychicznie w taki sposób, jest tak poniżana psychicznie, że doprowadza ją to do ciężkich chorób, czasem do samobójstwa lub zabójstwa kata”, powiedziała lekarka. Dodała, że jedynym ratunkiem w tej sytuacji jest odizolowanie chorego od oprawcy, co często jest bardzo trudne.

Podejmując działania zmierzające do maksymalnego uśmierzenia bólu, trzeba na cierpiącego patrzeć całościowo, to znaczy nie tylko na jego kondycję psycho-fizyczną, ale również i duchową, zauważył dr hab. n. med. Zbigniew Bohdan. Stąd w całej terapii nie można przeoczyć zagadnień związanych np. z przebaczeniem i pojednaniem.

Poważnym problemem w opiece nad chorymi jest rozłąka, emigracja, a także coraz słabsze więzi rodzinne – twierdzi Jolanta Stokłosa, prezes Forum Hospicjów Polskich. - Rodziny bardzo często są dziś częściowo zagranicą, jeden z małżonków, rodzice, którzy zostają sami, którzy nie mają bezpośredniego wsparcia od najbliższych, dlatego tak bardzo ważna jest dziś opieka paliatywna, pomoc całego zespołu ludzi przygotowanych do wsparcia – powiedziała Stokłosa.

- Hospicjum jest instytucją, która wspiera chorego i rodzinę, ale to rodzina bierze główny ciężar opieki nad chorym – powiedział ks. Tomasz Knop, kapelan częstochowskiego hospicjum. Przypomniał, że ideą hospicyjną jest to, żeby pacjent był w domu, bo „każdy chce chorować i umierać w domu, a hospicjum ma rolę wspomagającą”.

Henryk Malotta, wolontariusz w Domowym Hospicjum w Rudzie Śląskiej podkreśla, że przyjeżdża na konferencje co roku, bo są one dla niego szansą na wymianę doświadczeń, poznanie nowych metod leczenia czy szersze spojrzenie na ruch hospicyjny w kraju i świecie. On także przekonuje, że warto korzystać z pomocy hospicjów. - Wolontariusze są po to, żeby pomóc rodzinie i żeby przygotować chorego do odejścia, do śmierci, która spotka każdego z nas - przypomniał Malotta.

Mszy św. w ramach konferencji i pielgrzymki przedstawicieli hospicjów w Polsce przewodniczył rano w kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wyjaśniając posługę wśród chorych kaznodzieja posłużył się obrazem z „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego poświęconym Pierwszym Przykazaniu. - Co to znaczy Bóg? – pyta dziecko swoją babcię, ta bierze dziecko w ramiona, przytula i pyta: co czujesz? Kocham cię – odpowiada dziecko. Oto co znaczy Bóg – podkreślał w homilii abp Depo i życzył, by „Maryja za łaską Chrystusa dała wszystkim właśnie takie poczucie miłości w codziennej posłudze, w rodzinach, w hospicjach, gdziekolwiek jesteśmy posłani”.

W Polsce ok. 100 tysięcy osób objętych jest domową opieką hospicyjną. To zaledwie jedna trzecia pacjentów chorych na raka.

Konferencje opieki paliatywnej i hospicyjnej odbywają się na Jasnej Górze z inicjatywy Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Stowarzyszenie powstało w 1992 r. Jego główna działalność obejmuje zapewnianie całościowej, wielodyscyplinarnej opieki osobom dorosłym i dzieciom chorującym na przewlekłe, nie poddające się leczeniu choroby, w warunkach stacjonarnych, domowych, ambulatoryjnych, dziennych, oraz wsparcie ich rodzin w trakcie trwania choroby jak i w okresie osierocenia. Opieka medyczna, psychologiczna, duchowa i fizjoterapeutyczna dostępna jest całodobowo przez 7 dni w tygodniu.
W tegorocznym spotkaniu uczestniczy ponad trzysta osób.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-23 22:30 Abp Depo do dziennikarzy: jedność jest budowana na prawdzie

„Każda jedność jest budowana na prawdzie” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, który dziś wieczorem przewodniczył Mszy św. w intencji ludzi mediów w kościele rektorskim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

W homilii abp Depo podkreślił, że „pozdrowienie chrześcijańskie 'Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus' to podstawa głębokiej więzi i przymierza jakie Bóg zawarł z człowiekiem poprzez Syna”. - Historia zbawienia objawia nam, że Bóg chce, aby człowiek odkrył Plan Jego miłości stwórczej i zbawczej. To jest miłość przebaczająca i dźwigająca. Plan ten został jednak naruszony przez człowieka poprzez źle pojętą wolność- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „nie do pogodzenia z intencją Jezusa jest wciąż pojawiający się slogan „Jezus tak, Kościół nie”. - Tak wybrany subiektywny Chrystus jest wytworem fantazji na miarę ludzkich oczekiwań – mówił arcybiskup i za Benedyktem XVI dodał, że „nie może być Jezusa bez rzeczywistości, którą sam stworzył i w której się objawia”.

„Poznanie Jezusa i prawdy o Jego drodze to nie tylko zadanie prywatne, ale misja i obowiązek dzielenia się Chrystusem. Nie możemy dać się okraść z prawdy, z Ewangelii, z radości i nadziei wiary” – kontynuował przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP i podkreślił, że „służba prawdzie jest naszym obowiązkiem i rodzajem świadectwa. W tej służbie uczestniczą ludzie mediów”.

Abp Depo nawiązał również do zabicia dziennikarzy tygodnika „Charlie Hebdo”. - Te wydarzenia były tragedią, ale to dramat współczesnej Europy odrzucającej prawdę. Trzeba boleć na śmiercią osób, ale jednocześnie promowanie bluźniercze, które później owocuje tysiącami istnień ludzkich, które giną w imię Chrystusa, podpalaniem kościołów jest aberracją – zaznaczył hierarcha. Dodał, że „świat lubi być oszukiwany, chce być oszukiwany, ale Chrystus takiemu światu sprzeciwia się swoją ofiarą na Golgocie i propozycją i darem życia wiecznego”.

„Nie dajmy się okraść z tego daru i prośmy Boga, abyśmy służyli prawdzie objawionej w Chrystusie” – zaapelował do dziennikarzy Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

Abp Depo przywołał również tezy Leszka Kołakowskiego z wydanego ostatnio eseju zatytułowanego „Jezus ośmieszony”. - Czy zdajemy sobie sprawę, że jeśli Jezus zostanie wygnany z naszego świata, to ten świat przepadnie. Bez Jezusa nasza cywilizacja nie przetrwa, a papież głoszący Dekalog i Ewangelię jest prorokiem, którego należy słuchać – przypomniał kaznodzieja słowa znanego filozofa.

Na zakończenie Mszy św. ks. Mariusz Frukacz dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że „wspólna modlitwa dziennikarzy jest znakiem jedności i wpisuje się w kulturę spotkania, o której mówi papież Franciszek”.

Na modlitwie zgromadzili się dziennikarze m. in. z tygodnika katolickiego „Niedziela”, na czele z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną „Niedzieli”, dziennikarze Archidiecezjalnego Radia Fiat oraz dziennikarze mediów częstochowskich.

Msza św. w intencji ludzi mediów odbyła się w związku ze świętem ich patrona, św. Franciszka Salezego. Organizatorem spotkania modlitewnego był Referat Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-22 09:56 Częstochowa: wprowadzenie relikwii św. Wacława męczennika do Niższego Seminarium Duchownego

„Za wstawiennictwem św. Wacława módlmy się o wolność wiary” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 21 stycznia przewodniczył Mszy św. w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Msza św. była połączona z uroczystym wprowadzeniem relikwii św. Wacława męczennika do kaplicy seminaryjnej. Relikwie zostały podarowane przez kard. Dominika Dukę, prymasa Czech.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. wychowawcy seminarium na czele z ks. prał. Jerzym Bieleckim rektorem seminarium, przedstawiciele kapituły Bazyliki Archikatedralnej na czele z prepozytem ks. prał. Teofilem Siudym oraz proboszczem parafii archikatedralnej Świętej Rodziny ks. prał. Janem Niziołkiem.

Na uroczystości obecni byli alumni, profesorzy i wychowawcy oraz Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W homilii abp Depo wskazując na przykład św. Wacława zaapelował o „wierność wartościom, których świadkiem za życia i w czasie męczeńskiej śmierci był św. Wacław Książę Czeski”. – Bądźcie na wzór św. Wacława odważnymi świadkami na ścieżkach wiary – zwrócił się do alumnów abp Depo.

Metropolita częstochowski wspominając również św. Jana Pawła II, który sakrę biskupią przyjął we wspomnienie św. Wacława – 28. września 1958 r. , wskazał na „odwagę i bezkompromisowość prawdy Ewangelii, której głoszenia podjąć się musi każdy z nas, zwłaszcza człowiek młody”.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski oddał cześć relikwiom i podał je do ucałowania duchowieństwu, nauczycielom i uczniom Niższego Seminarium.

Św. Wacław jest patronem alumnów III klasy Niższego Seminarium Duchownego, którzy rozpoczęli naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w roku ingresu abp. Wacława Depo do Archikatedry Częstochowskiej w 2012 r. Wówczas decyzją ks. rektora Jerzego Bieleckiego, rocznik ten otrzymał jako patrona św. Wacława – imiennika arcybiskupa.

Alumni III klasy wysłali do Pragi list, w którym poprosili kard. Dominika Dukę OP – metropolitę Pragi, o modlitwę przy grobie Świętego, pasterskie błogosławieństwo, a jeśli to możliwe, widoczny znak obecności św. Wacława – relikwie. List do kard. Duki wystosował również abp Wacław Depo przychylając się do prośby alumnów.

Kard. Duka z życzliwością odniósł się do prośby alumnów i zaprosił ich 14 stycznia 2015 r. do Pałacu Arcybiskupiego w Pradze. W pielgrzymce wzięli udział alumni klasy III i przedstawiciele klas młodszych. Niższe Seminarium otrzymało fragment kości św. Wacława. Wspólnota sprawowała też Mszę św. w Złotej Kaplicy Katedry Praskiej, gdzie złożone jest ciało Męczennika.

Wacław, ok. roku 907, książę czeski, jeden z pierwszych władców tego kraju, wnuk św. Ludmiły, stryj Dobrawy, żony Mieszka I. Zamordowany w 929 r. w Bolesławiu przez swego młodszego brata Bolesława, który objął po nim tron. Już kilka lat po śmierci Wacława, uznanej za męczeńską, był czczony jako święty, z czasem stał się patronem Czech.
ks.mf, ks.szst / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-20 15:23 Ruszył portal „Szturmujemy niebo” w intencji chorych dzieci

Ruszył portal www.szturmujemyniebo.pl , którego celem jest otoczenie modlitwą dzieci dotkniętych chorobą, niepełnosprawnością oraz tych, których życie jest bezpośrednio zagrożone, także dzieci jeszcze nienarodzonych.

Organizatorzy portalu podkreślają, że „wszystkie zgłoszone na portal dzieci będą objęte modlitwą „Aniołów” – czyli osób, które zgłosiły wolę odmawiania codziennej modlitwy - 7 razy "Ojcze Nasz" lub 3 razy "Zdrowaś Maryjo" w intencji dzieci”.

- Również raz w miesiącu w intencji podopiecznych będzie odprawiona Msza św. oraz nowenna do św. Dominika Savio, który jest patronem duchowym portalu – mówią koordynatorzy projektu i dodają: „Chcemy dotrzeć do szpitali, hospicjów, parafii i wszędzie tam gdzie chorym dzieciom potrzebne jest modlitewne wsparcie”.

Osoby, które znają dziecko potrzebujące modlitwy, są rodzicami chorego dziecka lub po prostu chcą modlić się za chore dzieci mogą wysłać swoje zgłoszenie na adres: aniolowie@szturmujemyniebo.pl lub sms na nr tel. 884 788 453, podając w treści swoje imię, miejsce zamieszkania (miasto i województwo) oraz numer telefonu.

Więcej informacji znajduje się na: www.szturmujemyniebo.pl
Częstochowa, Blachownia / ks.mf, jok
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-19 10:41 Kleszczów: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego

Na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej, wieczorem 18 stycznia w kościele rzymskokatolickim pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie, odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego. Nabożeństwu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Kazanie wygłosił bp Marek Izdebski biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Wspólne nabożeństwa w różnych kościołach chrześcijańskich potrwają do 25 stycznia.

Na rozpoczęcie nabożeństwa ks. Andrzej Pękalski proboszcz parafii rzymsko-katolickiej Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie podkreślił, że „chrzest święty zobowiązuje nas do modlitwy o jedność chrześcijan”. – Ta modlitwa nie jest wynalazkiem ostatniego stulecia, ale o tę jedność modlił się Jezus – podkreślił ks. Pękalski.

Z kolei ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie przypomniał, że „ekumenizm jest wymianą darów duchowych”. – Dary duchowe wzbogacają nas wszystkich – dodał ks. Góral.

W homilii bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP zwrócił uwagę na znaczenie oddawania czci Bogu w Duchu i prawdzie. – Jezus wskazuje na właściwą drogę. Bowiem ograniczać cześć Boga do miejsc i form to ograniczać to co przekracza wszelkie granice – mówił bp Izdebski i dodał, że „Bóg jest duchem”.

„Dary ludzkie mają być duchowe. Mają być miłością, prawdą i sprawiedliwością”. – kontynuował bp Izdebski.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego podkreślił, że „prawdziwy kult jest wówczas, gdy ludzki duch zwraca się ku Bogu. Człowiek przez swojego ducha zbliża się do Boga”.

Duchowny zaznaczył, że „religijne ceremonie mają sens kiedy przejawia się w nich prawda i są wyrazem naszej wiary, naszych gorących serc”. – W przeciwnym razie kadzie się na nich cień fałszu i tragiczne nieporozumienie – podkreślił bp Izdebski.

Kaznodzieja za Mistrzem Ekchartem podkreślił, że „nie musisz szukać Boga tam lub tu. Bo stoi oto przed drzwiami tego serca i czeka aż mu ktoś otworzy drzwi i wpuści do wnętrza”. – Niech Chrystus staje się Jedynym Panem naszego serca, abyśmy to my byli świątynią a nie tylko mury naszych świątyń – zakończył bp Izdebski.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m. in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele władz samorządowych oraz wierni, szczególnie z Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Na zakończenie nabożeństwa ks. dr Jarosław Grabowski dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie powiedział, że „jedność o którą się modlimy nie jest jedynie wyrazem wzajemnej życzliwości i gościnności”. - My dążymy do pełnej wspólnoty, do przezwyciężenia podziałów i wszelkich nieporozumień. Ekumenizmu nie uprawia się tylko na szczycie Kościoła, każdy jest do niego wezwany i może w nim uczestniczyć wnosząc swój wkład – mówił ks. Grabowski i dodał, że „wiara jest centralnym punktem ekumenizmu”.

„Ta droga jest trudna. Trzeba w niej wiele cierpliwości. Potrzeba modlitwy, odpowiedzialnej wiedzy i poznania siebie samych” – kontynuował ks. Grabowski.

Przed błogosławieństwem abp Wacław Depo za papieżem Franciszkiem przypomniał, ze „chrześcijanie mają budować kulturę spotkania i jedności a nie wykluczenia”. – Po dobrze przeprowadzonym rachunku sumienia mamy być ludźmi sieci solidarności, kręgami prawości, ludźmi prawego sumienia – zaapelował abp Depo.

Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej obchodzony jest pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!” (J 4, 7), w dniach 18-25 stycznia.

W ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 24 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się również ekumeniczne kolędowanie w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie. Podczas spotkania wystąpi schola Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej oraz zespól „Strefa Chwały”.

Tydzień ekumeniczny zakończy się 25 stycznia Mszą św. o jedność chrześcijan o godz. 19.15 w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi. Będzie jej przewodniczył abp Wacław Depo.
ks.mf / Kleszczów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-16 12:11 Częstochowa: Msza św. w intencji dziennikarzy i świata mediów (zapowiedź)

Na wspólnej modlitwie i Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, 23 stycznia o godz. 18.00 w kościele rektoralnym Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie zgromadzi się środowisko dziennikarzy i ludzi mediów.

Spotkanie modlitewne odbędzie się w związku ze świętem ich patrona, św. Franciszka Salezego.
Organizatorem spotkania modlitewnego jest Referat Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.

- Msza św. i wspólna modlitwa ludzi mediów i dziennikarzy jest jednym z wymiarów współpracy dla prawdy – podkreśla ks. Mariusz Frukacz dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-15 14:43 Jasna Góra: paulini obchodzą patronalne święto

Dziś liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Patronalne święto obchodzą ojcowie i bracia paulini. To właśnie tego świętego, obrali na swego patrona pustelnicy wstępujący w XIII wieku na Węgrzech do nowego zakonu. Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, ale pracują również w wielu innych ośrodkach duszpasterskich w kraju i zagranicą.

Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 spędził na pustyni. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

- Paweł Pustelnik to dla paulinów nie tylko ważna i historyczna postać - przypomniał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. „To nasz duchowy patriarcha, ojciec wskazujący drogę duchowego życia Zakonu. Z przykładu jego życia oddanego całkowicie Bogu, my paulini mamy czerpać inspiracje do podejmowania wyzwań, które niesie współczesny świat, człowiek i Kościół” - podkreślił o. Chrapkowski.

Generał Zakonu Paulinów zauważył, że choć Paweł przez wiele lat żył na pustyni, to zawsze pozostawał blisko człowieka i to jest największym wyzwaniem także dla współczesnych mnichów. – Paweł chociaż żył sam, to nie odsunął się od człowieka, jego losu i trosk codziennych. I to właśnie stanowi wyzwanie dla paulinów, żyć dla drugiego człowieka, szukać go i podprowadzać do Boga – powiedział przełożony generalny paulińskiej wspólnoty.

O. Generał przypomniał także, że Paweł Pustelnik jest doskonałym wzorem życia również dla osób świeckich. – Żyjemy w ciągłym pośpiechu, hałasie. Każdemu z nas trzeba chwili ciszy, pewnego dystansu, zatrzymania się, trzeba Pawłowego „sam na sam z Bogiem” – zauważył zakonnik.

O 11.00 jasnogórska wspólnota przeżywała Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna, paulina, który od ponad pół roku pełni posługę biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej.
„Chcemy ze św. Pawłem I Pustelnikiem wchodzić w głęboką zażyłość z Bogiem, nie szczędzić czasu i naszego wysiłku, by nasze powołanie było wciąż i najpierw «sam na sam z Bogiem». Z tego bogactwa pustyni Pawłowej chcemy czerpać siły do bycia z człowiekiem, z każdym, komu przychodzi nam służyć na drodze naszego powołania” - powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra witając współbraci i licznie zgromadzonych pielgrzymów.

W kazaniu bp Buzun mówił, że wszyscy wierzący, nie tylko zakonnicy, są wezwani do porzucania dóbr materialnych i podejmowania na nowo formacji wewnętrznej. – Współczesny człowiek traci wnętrze, traci wrażliwość. Dobra materialne stoją na pierwszym miejscu i zabijają w człowieku sumienie, zabijają ducha i odbierają mu przestrzeń, która jest tak bardzo cenna i która powinna być zarezerwowana dla Miłości – zauważył biskup kaliski.

Przypomniał, że w każdym człowieku istnieje potrzeba ciągłego dorastania, „potrzeba, by każdy w życiu miał przestrzeń na modlitwę, czas na spotkanie z drugim człowiekiem, czas na spotkanie z Bogiem, przede wszystkim w sakramentach”. Kaznodzieja zwracał, byśmy „wzrok naszej duszy kierowali ku Najświętszej Maryi Pannie, która jest Królową Pustelników”. - Niech Maryja przybliża nam tę tajemnicę życia z Chrystusem na drodze naszego powołania. Niech też będzie dla nas zawsze Ucieczką, która wiemy, że jest niezastąpioną i wielką pomocą na drodze każdego powołania – powiedział bp Buzun.

Podczas Mszy św. ojcowie i bracia ponowili swoje śluby zakonne. Bp Łukasz Buzun świętuje dzisiaj jubileusz 25-lecia profesji zakonnej.

Przeżywane dziś przez paulinów święto ma wymiar wewnętrzny, tzw. zewnętrzne obchody ku czci Pierwszego Pustelnika odbędą się na Jasnej Górze w najbliższą niedzielę 18 stycznia i połączone będą z uroczystym błogosławieństwem dzieci, bowiem św. Paweł z Teb uznawany jest za ich opiekuna.

Nabożeństwem poświęconym Pawłowi Pustelnikowi są tzw. „Pawełki”. Nowenna przeżywana na Jasnej Górze nie ma sobie równych. Uczestniczy w niej wielu wiernych, którzy podkreślają, że św. Paweł wciąż może być wzorem dla współczesnego człowieka. „Pawełki” na Jasnej Górze rozpoczynają się o godz. 18.00.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, ale pracują również w wielu innych ośrodkach duszpasterskich w Polsce i poza granicami. W sumie w 17 krajach na czterech kontynentach posługuje ponad pół tysiąca białych mnichów.

Zakon Pauliński powstał na ziemi węgierskiej. Pierwszą paulińską wspólnotę zgromadził, z rozproszonych po lasach i grotach skalnych pustelników, Bartłomiej, biskup Peczu. Dla niej w 1225 r. wybudował konwent i kościół pod wezwaniem św. Jakuba na górze Patacs i nadał pierwszą regułę ustalającą styl życia klasztornego. Jednakże za ojca i założyciela zakonu paulińskiego uważa się bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, który pod wpływem objawienia przedstawiającego wiele małych płomieni, łączących się w jeden wielki płomień, razem z pierwszymi swymi uczniami - Stefanem i Benedyktem założył na górze Pilis klasztor Św. Krzyża, gdzie od razu zaczęli żyć według wzoru św. Pawła Pierwszego Pustelnika, kultywując szczególnie nabożeństwo do Matki Bożej.

W 1250 r. oba klasztory połączyły się pod przewodnictwem bł. Euzebiusza. Nowo utworzona społeczność zakonna od 1263 r. przyjęła nazwę „Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”. W 1308 r. kard. Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał zakonowi w imieniu stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna i oficjalnie zatwierdził Zakon Św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Rok później zostają zatwierdzone pierwsze konstytucje zakonne. Zakon rozprzestrzenił się na Węgrzech i Półwyspie Bałkańskim, w Polsce, Austrii i Niemczech, znany był także we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii, skąd dotarł do Ameryki Południowej wraz z pierwszymi pionierami chrześcijaństwa.

Specyfika paulinów zawiera się dość szerokiej grupie cech, które stanowią o charyzmacie zakonu. Są to: kontemplacja Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, kult maryjny, działalność duszpasterska jako służba pielgrzymującemu ludowi Bożemu.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-13 10:29 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej (zapowiedź)

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, ekumeniczne kolędowanie oraz Msza św. składają się na program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej, który będzie obchodzony pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!” (J 4, 7), w dniach 18-25 stycznia.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie 18 stycznia o godz. 17 ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele rzymskokatolickim pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Kazanie wygłosi bp Marek Izdebski biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

W ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 24 stycznia o godz. 18 odbędzie się również ekumeniczne kolędowanie w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie. Podczas spotkania wystąpi schola Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej oraz zespól „Strefa Chwały”.

Tydzień ekumeniczny zakończy się 25 stycznia Mszą św. o jedność chrześcijan o godz. 19.15 w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi. Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo.

- Ekumenizm jest nieuniknioną drogą Kościoła, od której nie ma odwrotu - podkreśla ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk. W Częstochowie jest parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków. Istnieje też parafia polskokatolicka.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., której proboszczem jest ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk. W Kleszczowie jest parafia ewangelicko- reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral. W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, który działa na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-12 09:58 Żarki: jubileusz 25-lecia Domu Samotnej Matki i Dziecka

„Dzieci są darem i zadaniem od Boga”. – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 stycznia przewodniczył Mszy św. w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, z racji jubileuszu 25-lecie istnienia i działalności.

„Istnienie tego domu jest odpowiedzią na jeden ze znaków dzisiejszych czasów, jakim jest pogłębiający się kryzys rodziny” - mówiła na początku Mszy św. s. Karolina, nazaretanka, kierownik Domu Samotnej Matki i Dziecka.

Natomiast ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że „jest to dom życia”. - Troszczyć się o życie to znaczy znaleźć miejsce, gdzie to życie mogło się rozwijać, przyjść na świat - mówił ks. Bator.

W homilii abp Depo podkreślił, że „ludzie będący na zewnątrz Kościoła nie rozumieją, że Kościół to nie jest teoria, ani tylko instytucja oparta o takie czy inne struktury. Kościół to jest życie, to jest Dom”. - Jesteśmy w domu, który żyje dzięki Opatrzności Bożej i pomocy ludzi, którzy pochylają się nad życiem - podkreślił abp Depo i dodał: „ Jesteście świadkami służby Bożej poprzez służbę ludziom”.
„Trzeba nam ciągle na nowo dotykać sprawy Jezusa z Nazaretu. To On utożsamił się z każdym człowiekiem, który na ten świat przychodzi. On jest Światłością, która oświeca każdego przychodzącego na świat człowieka” – kontynuował abp Depo i dodał, że „Jezus jest tym, który będzie nas sądził z miłości. Bo byłem głodny, spragniony chory, byłem potrzebujący jakiejkolwiek pomocy i coście uczynili, albo czego nie uczynili”.

„Jak odpowiadamy na Jego obecność wśród nas w kontekście dziecka poczętego i dziecka, któremu pozwalamy żyć, i dziecka, któremu dajemy dom i sposób wychowania?” – pytał metropolita częstochowski. - Każdy z nas jest wolny, może odpowiedzieć Bogu tak, ale i może zablokować Bogu drogę do siebie - odpowiedział abp Depo.

Arcybiskup podkreślił, że „musimy odpowiedzieć za kształt naszej miłości i kształt naszej wiary”. - Prośmy Boga, abyśmy umieli odpowiadać "tak" wobec życia w każdej sytuacji, różnych wyzwań, które przychodzą ze świata - kontynuował arcybiskup.

Nawiązując do święta Chrztu Pańskiego abp Depo przypomniał za papieżem Benedyktem XVI, że „chrzest jest potwierdzeniem Bożego tak nad każdym człowiekiem”. - To Bóg pochyla się nad nami. Bóg potrzebuje człowieka, aby pomóc nie zginąć innym – mówił abp Depo.

Po homilii abp Depo ochrzcił dziecko jednej z matek mieszkających w Domu Samotnej Matki i Dziecka.

Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach powstawał w latach 1985-88. Budował go w imieniu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej ówczesny wikariusz w Żarkach, ks. Stanisław Gasiński.

Dom ten służy matkom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Obecnie przebywa w nim 9 mam, 2 oczekują narodzenia dziecka. Przez 25 lat posługi pomoc otrzymało 266 kobiet, ocalone zostało 260 dzieci. Rocznie dom przyjmuje od 5 do 15 matek.

Dom prowadzony jest przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Celem placówki jest niesienie pomocy kobietom, które spodziewają się narodzin dziecka, a ich sytuacja osobista, rodzinna czy materialna jest trudna. Pomoc ta polega na: zapewnieniu całodobowego mieszkania i wyżywienia przez wszystkie dni roku, pomocy w organizowaniu opieki medycznej dla matek i dzieci, pomocy w znalezieniu możliwości korzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej, umożliwieniu uzyskania pomocy prawnej, stwarzaniu możliwości nauki, prowadzenia gospodarstwa domowego, prowadzeniu warsztatów dla matek z zakresu: czynności pielęgnacyjnych, opieki nad dzieckiem, zajęć uczących wychowania dzieci „Elementy Szkoły dla Rodziców”, zajęć przygotowujących do porodu „Elementy Szkoły Rodzenia”, zapewnieniu opieki duszpasterskiej: comiesięcznych katechez dla matek, możliwości regularnego korzystania z sakramentu pojednania, możliwości udzielenia sakramentu chrztu świętego dzieciom, możliwości przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania przez matki.
ks.mf / Żarki
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-09 15:28 Jasna Góra: jutro Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

Już jutro, tj. w sobotę 10 stycznia na Jasnej Górze odbędzie się 7. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Jej tematem przewodnim będzie 70. rocznica Odzyskania Ziem Zachodnich i Północnych. Za ojczyznę będą modlić się m.in. fani Rakowa Częstochowa, Lecha Poznań, Legii Warszawa, Cracovii, Wisły Kraków, Widzewa i Lechii.

- Cel pielgrzymki zawsze jest taki sam. To zawierzenie nowego roku Matce Bożej, zawierzenie Jej różnych działań kibiców na niwie patriotycznej czy charytatywnej – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców, organizator pielgrzymki. Jak zwykle celem spotkania jest również pokazanie pozytywnego obrazu polskiego kibica.

Podczas Mszy św. o godz. 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, która zainauguruje pielgrzymkę, zostaną poświęcone flagi i szaliki klubowe. Kibice spotkają się z weteranami walk o niepodległość. Kombatanci przekażą im "Testament Polski Walczącej". Po Eucharystii odbędzie się o godz. 14.00 wykład red. Tadeusza Płużańskiego o "Żołnierzach Wyklętych", o 15.30 rozpocznie się Forum Dyskusyjne a potem pokaz transparentów na Wałach Jasnogórskich, a o 17.00 koncert zespołu "Forteca", dedykowany pamięci bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego.

Za oprawę tegorocznego spotkania w Częstochowie odpowiedzialni będą kibice z Wrocławia. Wrocław jest jednym z miast, które w 1945 roku, a zatem 70 lat temu, wróciły do polskiej macierzy. A właśnie Ziemie Odzyskane będą tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki. Każdy, kto jest z miasta, które przed II wojną światową znajdowało się w granicach Niemiec, może przyjechać z transparentem z nazwą swojej miejscowości.

Organizatorem pielgrzymek kibiców na Jasną Górę jest Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży.

Kibice na jasnogórskie spotkanie zwołują się przez fora internetowe, jest to niejako ruch oddolny, wypływający z potrzeby serca. W ubiegłym roku do Częstochowy przybyło 5 tys. osób.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-08 15:35 Częstochowa: papieskie odznaczenie „Benemerenti” dla s. Zofii Witek

Siostra Zofia Witek ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny otrzymała 8 stycznia z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo odznaczenie papieskie Medal Benemerenti za wieloletnią i ofiarną służbę Kościołowi częstochowskiemu. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Odznaczenie nadał papież Franciszek.

Na Mszy św. licznie zgromadziły się siostry ze Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny na czele z przełożoną generalną s. Teresą Jakoniuk. Przybyła również rodzina s. Zofii Witek.

- Jesteśmy dzisiaj wdzięczni za dar życia i służby s. Zofii Witek – mówił na początku Mszy św. paulin o. Marcin Cichanowski.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej „Vita consacrata”, że „życie konsekrowane w Kościele jest skarbem w sercu Kościoła”. – Tak trzeba nam patrzeć na powołanie każdego człowieka i na powołanie i życie s. Zofii Witek – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „jednym z największych zagrożeń w dzisiejszych czasach jest zgoda na życie w świecie imitacji”. – Ta bowiem zakłamuje prawdę – powiedział abp Depo i dodał, że „trzeba nam wierzyć i przyjąć prawdę, że Bóg nie tylko jest, ale jest miłością”. "Ta prawda, że Bóg jest miłością jest podstawą życia człowieka. Bez Chrystusa nie bylibyśmy zdolni do poznania i posiadania prawdziwej miłości” – podkreślił abp Depo.

Arcybiskup wskazał, że w życiu „ważne jest naśladowanie miłości Ojca”. – Natomiast miłość do braci jest konsekwencją wiary w Boga i odpowiedzią na Jego miłość – mówił abp Depo.

Hierarcha przypomniał o tajemnicy Eucharystii, która jest „sakramentem miłości wzajemnej Boga i człowieka”. – Musimy dostrzegać różne wymiary służby miłości Bogu i człowiekowi – podkreślił abp Depo i za papieżem Franciszkiem zaapelował, „abyśmy nie dali się okraść z radości Ewangelii”. „Trzeba stawiać w centrum życia Ewangelię, w której spotykamy się codziennie z Chrystusem jako źródłem życia i pokarmem na życie wieczne” – podkreślił abp Depo.

Na zakończenie metropolita częstochowski słowami współczesnej poetki Aliny Paul zaapelował, by „przestrzenie człowieczeństwa wypełnić wartościami, przestrzenie serca miłością, przestrzenie myśli prawdą a przestrzenie ducha Bogiem”.

Po Mszy św. druga część uroczystości odbyła się w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

S. Zofia Witek urodziła się 17 czerwca 1932 r. w miejscowości Odcinki Dylewskie w archidiecezji warszawskiej. Do Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny została przyjęta 16 lipca 1950 r. w święto Matki Bożej Szkaplerznej. Profesję czasową złożyła 4 kwietnia 1953 r., a profesję wieczystą 8 grudnia 1956 r. – w rocznicę zawiązania zgromadzenia.

W zgromadzeniu pracowała kilka lat jako katechetka w diecezji warmińskiej. Dłuższy okres (18 lat) pracowała w Banku Spółdzielczym w Prabutach na stanowisku głównej księgowej. Od czerwca 1976 r. podjęła pracę w kurii częstochowskiej w charakterze głównej księgowej na pełnym etacie. Dodatkowo s. Witek prowadziła księgowość w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie, gdy trwała budowa kościoła, oraz księgowość przy budowie Wyższego Seminarium Duchownego także w Częstochowie. W latach 2003-13 współpracowała w służbie potrzebującym w Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Podejmując pracę w kurii s. Zofia Witek zamieszkała w budynku Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, gdzie od wielu lat mieści się placówka zgromadzenia, w której z przerwami s. Witek pełniła obowiązki przełożonej.

– Z wielką radością kontynuuję pracę, co pozwala mi utrzymywać kontakt z współpracownikami i kapłanami, z którymi od wielu lat jestem głęboko związana – podkreśla s. Zofia Witek. Dodała, że pracując w kurii, czuła się bardzo dobrze. - Starałam się dobrze wywiązywać z wykonywanych obowiązków, co dawało mi satysfakcję i uznanie współpracowników, a także wdzięczność kapłanów za moją posługę - mówiła.

Odznaczenie papieskie Medal „Benemerenti” („Dobrze Zasłużonym”) ustanowione zostało przez papieża Grzegorza XVI w 1832 r. i jest przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

W okresie posługi abp. Wacława Depo w archidiecezji częstochowskiej odznaczenia papieskie otrzymali dotychczas: prof. Marian Zembala (11 września 2011), siostry: Agnieszka Szuta i Daria Żółtak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (22 października 2013) oraz Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” otrzymała s. Janina Więcek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (20 lutego 2013).
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-08 13:07 Jasna Góra: konkurs na "Wieczernikową Choinkę" rozstrzygnięty

Na Jasnej Górze odbył się dziś wielki finał siódmej edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Na udekorowane przez dzieci drzewka pielgrzymi odwiedzający sanktuarium oddali w sumie ponad 45 tys. ważnych głosów.

Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie zajęła choinka z numerem 2, którą przyozdabiali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 z Częstochowy. Ich drzewkowyraźnie się wyróżniało. Ozdoby wykonali m.in. z patyczków po lodach. – Nasze gwiazdki, koszyczki, kwiatki wykonywaliśmy półtora miesiąca, dominuje kolor czerwony i złoty, bo to symbole miłości a my wszyscy mamy się kochać – mówili zwycięzcy. Ich choinkę doceniło 8 tys. 111 pielgrzymów.

Drugie miejsce zdobyły Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Ich choinka oznaczona była numerem 30. Uczniowie tej placówki starają się już od kilku lat robić swoje ozdoby z materiałów na pozór niepotrzebnych. – Te ozdoby zrobiliśmy z tektury falistej, z pudełek, w naszej szkole nic się nie marnuje, wykorzystujemy wszystkie odpadki – powiedział Dawid, uczeń szkoły specjalnej.

Trzecie miejsce zajęła choinka nr 11 Świetlicy Integracyjnej Pszczółki, prowadzonej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Częstochowie. - Ubieranie choinki na Jasnej Górze jest wielką radością, cieszymy się, że tak wielu pielgrzymów ogląda nasze drzewka, największą jednak radością jest fakt, że ozdób nie kupujemy, ale robimy sami – wyznała jedna z uczennic.

Wszystkim uczestnikom konkursu i pielgrzymom oddającym głosy na wieczernikowe choinki podziękował przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. – Każda choinka zasługuje w tym konkursie na pierwsze miejsce, ale głosowanie pokazuje, że któraś nie jest lepsza od innej, ale komuś po prostu podobała się bardziej. W każdą włożone zostało serce i to jest wielka radość dla Jezusa, który narodził się dla każdego z nas – mówił o. przeor.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki, książeczki i obrazki z Matką Bożą. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc uhonorowani zostali sprzętem biurowym: drukarką, laminarką i niszczarką oraz albumami jasnogórskimi oraz ufundowanymi przez Lasy Państwowe.

Tegoroczne ozdoby choinkowe nawiązywały do: planowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży, posługi misyjnej a także przypominały o modlitwie o pokój, konieczności ewangelizacji i wierności polskiej tradycji.

- Choinki są cudowne, wszystkie zasługują na nagrody, wszystkie są piękne, bo do każdej zostało włożone serce, to powrót do rodzinnego domu, to zachwyt nad pomysłowością dzieci i nauczycieli – dzielili się swoimi wrażeniami jasnogórscy pielgrzymi.

Ozdobione przez dzieci choinki nadal można podziwiać w jasnogórskim Wieczerniku. Pozostaną tam, aż do Środy Popielcowej. W tym roku drzewka dla Jasnej Góry podarowały Lasy Państwowe.

Głównym celem Konkursu na Wieczernikową Choinkę jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób.

Organizatorami konkursu są: klasztor oo. paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT