Znaleziono depesz: 5268
2014-04-19 23:21 Abp Depo: chrześcijaństwo daje opowiedź na ludzkie pytania

„Każde chrześcijańskie święta są dla człowieka wierzącego,ale również dla tego, który nie wierzy, szansą...

2014-04-19 11:26 W trosce o rodzinę – Grób Pański na Jasnej Górze

Tegorocznym hasłem Grobu Pańskiego na Jasnej Górze są słowa bł. Jana Pawła II „Rodzina Bogiem silna jest...

2014-04-18 22:51 Bp Długosz: krzyż jest znakiem miłości i katechezą

„Krzyż Jezusa jest dla człowieka wierzącego znakiem wiary, nadziei i miłości” - mówił w homilii bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który w Wielki Piątek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii bp Długosz przypomniał o 30. rocznicy obrony krzyża w Miętnem. – Młodzież wówczas pokazała, że krzyż nikomu nie przeszkadza. Tamta młodzież dała piękne świadectwo przywiązania do wiary i miłości do krzyża Chrystusowego – mówił.

„Znakiem wiary są krzyże, które stawiamy przy drogach, w miejscach śmierci, tragedii i dramatów” – zaznaczył kaznodzieja i dodał, że „krzyż przypomina prawdę o Bogu, który stał się człowiekiem, aby nie zwycięstwem militarnym, ale męką i konaniem na krzyżu zbawić człowieka i świat”.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „droga krzyżowa uobecnia się w życiu każdego człowieka”. - Jezus chce, abyśmy zajęli miejsce Szymona z Cyreny, by z miłością pomóc nieść krzyż drugiemu człowiekowi – mówił bp Długosz. - Jezus chce, byśmy mieli postawę Weroniki, aby odważnie wyznawać naszą wiarę” - kontynuował biskup i przypomniał, że „potrzeba, abyśmy nie tylko współczuli cierpiącym, ale zapłakali nad sobą.”
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-18 17:02 Abp Depo przewodniczył drodze krzyżowej w Wielki Piątek na Jasnej Górze

Do wierności Chrystusowi, do formowania sumień, wrażliwości na biedę i poszanowania godności człowieka...

2014-04-18 11:05 Jasna Góra: tłumy odwiedzają Golgotę Jasnogórską – Drogę Krzyżową III Tysiąclecia

Dziennikarze czyhający na newsa jak sępy, dzieci poddane aborcji, codzienna obłuda ludzi i Jezus złożony w grobie na oświęcimskim cmentarzu – to tylko niektóre sceny Drogi Krzyżowej namalowanej przez Jerzego Dudę- Gracza. Malarz ofiarował 18 współczesnych obrazów na Jasna Górę w 2001 roku. Od tamtego czasu Pasję tę odwiedzają rzesze pielgrzymów, szczególnie w ostatnich dniach przed Wielkanocą.

Golgota Jasnogórska powstawała m.in. z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Pochodzący z Częstochowy malarz podkreślił, że ta Droga Krzyżowa jest jego najnowszym testamentem. Jerzy Duda- Gracz pisał, że już jako dziecko z matką w latach 40-tych wystawał pod jasnogórskim szczytem i modlił się o wolność dla ojca i brata. Zastanawiał się także co, by się stało gdyby teraz przyszedł Jezus. „Pewnie zawleklibyśmy go na jakąś podczęstochowską Golgotę” – pisał artysta. „Po tych szczenięcych rozważaniach, sprzed tylu lat dopiero teraz dojrzałem, by to zmaterializować i namalować Pasję”.

"Usiłuję obecnie - napisał Jerzy Duda- Gracz - dzisiaj, w epoce cywilizacji obrazkowej, pokazać i unaocznić sens Ofiary Chrystusowej... Zależy mi, aby Golgota Jasnogórska nie była historią obrazkową sprzed 2000 lat, którą z dobrym samopoczuciem (że to nie myśmy krzyżowali) sprawujemy w Wielki Piątek. Ta Golgota jest dzisiaj, teraz i tutaj, w katolickiej Polsce".

Obrazy Jerzego Dudy- Gracza umieszczone zostały na górnej kondygnacji wejściowej Kaplicy Matki Bożej, w tzw. przybudówce. - Na osiemnastu obrazach widzimy Chrystusa osamotnionego, niezrozumianego przez swoich wyznawców – mówi o. Stanisław Rudziński. – To też był zamiar malarza, żeby pokazać samotnego Boga, a zarazem samotnego człowieka wśród najbliższych – podkreślił paulin.

Jasnogórski historyk analizując dzieła sztuki zwraca uwagę na niektóre stacje. – Drugi obraz i ten las przyrządów ortopedycznych, symbolizujących krzyż cierpienia, choroby, który wiele ludzi niesie w swoim życiu. Artysta nawiązuje także do ludzi przypinających krzyżyki przed Jasną Górą. To ostrzeżenie że handel i manipulacja świętymi znakami nie prowadzą do nieba – podkreślił o. Rudziński.

W „polskiej Golgocie” Chrystus nie spotyka Matki - Człowieka, ale Maryję w Obrazie Jasnogórskim i wszystkie Matki będące odbiciem Jej Oblicza. Częstochowska Ikona ukazuje drogę do zbawienia. Kolejny obraz jest autoportretem. Cyrenejczykiem jest Jerzy Duda- Gracz, który pomaga Jezusowi nieść krzyż.

O. Rudziński zwraca uwagę na przedstawienie Weroniki na Drodze Krzyżowej III Tysiąclecia, która trzyma chustę, ale nie ma na niej odbitej twarzy Jezusa. Wizerunek Chrystusa ukazany jest na praniu. – Twarz Chrystusa nie odbiła się tylko raz na chuście, ale odbija się na naszych czynach codziennie jeżeli spełniamy je wobec innych z miłością. Tego symbolem są osoby, które pomagają chorym w szpitalu- zaznaczył paulin.

Powtórny upadek Chrystusa ma miejsce w tłumie ludzi skrzętnych i zabieganych, bo to Wielki Tydzień i za parę dni Wielkanoc. Z Niedzieli Palmowej zostały tylko obrzędowe palmy. Chrystus upadł i nikt tego nie zauważył, tylko pies. – Przywiązani jesteśmy do obyczajów, a nie do prawdziwego, duchowego przeżywania świąt. Otoczka i przygotowania są najważniejsze, tym samym zatracamy sens wiary – powiedział o. Rudziński.

Pocieszanie niewiast to drugie spotkanie z Matką – w postaci Jasnogórskiego Obrazu, który znajduje się ponad głowami dziewczyn, ciężarnej kobiety, zakonnicy czy kobiety lekkich obyczajów. - Maryja wskazuje na konfesjonał w którym świeci się zielone światło. To właśnie przy tych kratkach Chrystus pociesza, umacnia, daje nadzieję. Tak, jak to robił też na jerozolimskich dróżkach – zauważył zakonnik. Na tym wyobrażeniu jest jeszcze jedna kobieta ze związanymi rękami to symbol zniewolonej Polski.

- Trzeci upadek i w tle dzieci bite, molestowane, gwałcone i zabijane. Za dziecięcym piekłem drabina ze snu Jakuba. Z niej, przed wszystkimi męczennikami, w pierwszej kolejności dopuszczone będą dzieci, "bo ich jest Królestwo Niebieskie" – podkreślił o. Rudziński.

Kolejny obraz przedstawia Chrystusa dwojako: w monstrancji i człowieka z Drogi Krzyżowej. Artysta chciał zwrócić uwagę na utarte zachowania. Wielbimy Boga śpiewając pieśni, rzucając płatki kwiatów, a w drugiego człowieka uderzamy kamieniem. Jezus ukazany został jako nagi człowiek, bo dosłownie wszystko oddał dla nas. Następna stacja to przybicie do krzyża, chociaż brak oprawców. Chrystus sam kładzie się na krzyżu, "przygwożdżony" do niego ludzkim bólem, męczeństwem ofiar, co cierpiały i umarły w więzieniach, obozach i łagrach, za Boga i Ojczyznę. Pamięć o nich to symbole polskiej drogi wiodącej do naszego Zmartwychwstania. Wagon - pomnik Pomordowanych na Wschodzie - i samochód - "pomnik" męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Jest także kard. Stefan Wyszyński i św. Maksymilian Maria Kolbe symbolizujący tych, którzy ginęli na wojnach.

Jezus umiera na krzyżu. Przy nim jest Matka Boża Częstochowska i Jan Paweł II. – W tle widoczni są wszyscy ci, którzy swój życiowy krzyż wywyższający ich w świętości złączyli z Jezusem. Jest m.in. bł. Karolina Kózka, św. Faustyna Kowalska, św. Urszula Ledóchowska, św. Kinga i św. Jan z Dukli. Każdy trzyma krzyż, bo idąc za Chrystusem, trzeba umierać, żeby żyć – dodał paulin.

Kolejny obraz przedstawia „polskiego Chrystusa” w ramionach Bogurodzicy. Przez Swoją mękę i śmierć na krzyżu Jezus wyzwala „polskie piekło”. Pan zstępuje do piekieł, aby uwolnić uwięzione tam dusze naszych męczenników i bohaterów. Obraz Matki Bożej podtrzymuje o. Augustyn Kordecki. Na krzyżu znajduje się zakrwawiona flaga biało-czerwona, symbolizująca Polskę cierpiącą, ale zawsze wierną Bogu.

XIV stacja to Chrystus złożony do grobu w Auschwitz. Na oświęcimskim cmentarzu przygniata Go sterta krzyży zbezczeszczonych i wyrzuconych ze Żwirowiska. Widać budzący się dzień zapowiadający zmartwychwstanie.

Droga Krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza nie kończy się na XIV obrazie, są jeszcze cztery. Kolejne wyobrażenie to Jezus zmartwychwstały na tle tysięcy osób, których twarzy nie widać. Zwycięstwo Jezusa dokonuje się w każdym z nas, wtedy gdy na każdego człowieka patrzymy przez pryzmat Odkupiciela – mówił paulin.

Na kolejnym obrazie zobaczyć można Jezusa i niewiernego Tomasza, który jest chirurgiem. - Nie poznajemy Jezusa przez wiarę, lecz dążymy do Niego przez rozum, budując drugą wieżę Babel. Mimo doświadczeń tysiącleci, wciąż wierzymy tylko w to, co dotykalne, fizyczne i dowiedzione naukowo. Mieszają się ludzie, co wiedzą, lecz nie wierzą, z tymi, co wierzą, choć nie widzieli. Dopiero w chorobie, nieszczęściu i śmierci uwierzymy w Jezusa. Dopiero w chwili zagłady świata, kiedy runie Babel naszego rozumu, uwierzymy i poznamy Chrystusa bez dotykania Jego ran – zaznaczył o. Rudziński.

Przedostatni obraz ukazuje Jezusa, który daje ostatnią lekcję Piotrowi i jego następcom. Ubrani są w barwy papieskie, biało-żółte sutanny. Kolejnym symbolem Kościoła jest łódź z siecią i drzewo, które rozrośnie się na cały świat i rzuci cień na wszystkie narody.

Ostatnia stacja to wniebowstąpienie Jezusa. – Chrystus mówi nam: zostańcie w Jerozolimie i czuwajcie z moją Matką. Dla nas Jerozolimą jest Jasna Góra – przypomniał paulin. Podkreślił także, że na obrazie widać częstochowskie Sanktuarium i Kaplicę Matki Bożej w której świeci się światło, symbol czuwania pielgrzymów i królowania Maryi.

O. Rudziński podkreślił, że nie można przejść tą Drogą Krzyżową obojętnie. – Te obrazy budzą w nas wiele emocji, refleksji, odniesień do naszego życia i współczesnych czasów. Męka Jezusa Chrystusa rozgrywa się jakby tu i teraz, w każdym z nas i pozwala na zastanowienie się nad samym sobą- podkreślił o. zakonnik.
kar / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-18 10:37 Częstochowa: Msza Wieczerzy Pańskiej w Przytulisku

50 kobiet i 30 dzieci z Przytuliska prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej uczestniczyło wieczorem 17 kwietnia w Mszy Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył ks. Marek Bator, dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej. Homilię wygłosił ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat.

- To dobra okazja, by dziś podziękować Bogu za wszystkich, którzy wspierają dzieło częstochowskiej Caritas. Dom przy ul. Staszica nie tylko pomaga potrzebującym pomocy, to dom życia. Tak, bo tu właśnie niejedno życie zagrożone zostało uratowane przed aborcją – podkreślają pracownicy Caritas i Przytuliska.

Dyrektor Caritas modlił się za ludzi dobrej woli, którzy uwierzyli, że warto postawić na miłość taką, jaką Chrystus nas umiłował.
ks. mf , Częstochowskie24.pl / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-17 22:17 Ks. prof. Szymonik: Chrystus jest po stronie człowieka

Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego - mówił w homilii ks. prof. Kazimierz Szymonik, znany dyrygent, muzykolog i pedagog, który przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny.

W homilii ks. Szymonik podkreślił, że „pielgrzymujący Lud Boży nieustannie celebrując Eucharystię, głosząc misterium paschalne Chrystusa aż przyjdzie zmierza wąską droga krzyża do niebieskiej uczty, której komunia święta jest zadatkiem”. - Ten pokarm nieśmiertelności jest lekarstwem, które pozwala nam nie umierać, ale żyć wiecznie w Jezusie Chrystusie – mówił ks. Szymonik.

Celebrans zwrócił również uwagę, że „niezależnie od tego, jak bardzo daleko człowiek zbłądzi, Chrystus zawsze jest i będzie po jego stronie”. - Gdybym był sam na świecie Jezus umarłby za mnie – mówił ks. Szymonik za papieżem Franciszkiem.

„Choć nasza głupota sięga zenitu, choć odrzucamy prawa natury, choć czynimy sobie bożka z makaronu, a prawdy Boże w kabaretach kwitujemy bezmyślnym rechotem śmiechu, to Chrystus i tak jest po stronie człowieka” - kontynuował ks. Szymonik.

W trakcie Mszy świętej dwunastu mężczyznom, symbolizującym dwunastu apostołów, celebrans umył nogi.

Liturgię wielkoczwartkową zakończyła procesja, w której odprowadzono Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji tzw. ciemnicy, gdzie wierni mogą go adorować w osobistej modlitwie.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-17 14:56 Nowy Przeor Jasnej Góry rozpoczął pełnienie swojej funkcji

Jasna Góra ma nowego przeora. Swoją posługę rozpoczął o. Łukasz Buzun. Przez trzy ostatnie lata pełnił funkcję podprzeora klasztoru. Ma 46 lat i jest doktorem teologii. Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków powstania częstochowskiego sanktuarium. Obecnie desygnowany jest już 130. z kolei.

- Odczytując Boże plany przyjmuję tę posługę z trwogą, ale i radością – powiedział nowy Przeor. Przypominając znaczenie Jasnej Góry przede wszystkim jako miejsca duchowej przemiany, ale i ważnego ośrodka historyczno-patriotycznego podkreślił, że nie wyznacza sobie żadnych planów i założeń, poza koniecznością odczytywania, wciąż na nowo, znaków czasu, które do Sanktuarium przynoszą ze sobą jasnogórscy pielgrzymi. - Myślę, że musimy zauważyć tych ludzi, którzy przybywają na Jasną Górę, którzy są tutaj pielgrzymami. Są różne osoby z różnych stron świata i oni przynoszą ze sobą całą treść, którą trzeba wziąć do serca, obejrzeć pod ewangelicznym szkłem – powiedział o. Buzun.

Przeor jasnogórskiej wspólnoty podkreślił, że pielgrzymi są dla paulinów „darem i zadaniem”. – Czekamy na wiernych z posługą Słowa, z Eucharystią, komunią świętą, ale nade wszystko z konfesjonałem – podkreślił zakonnik.

O. Łukasz Buzun w pełnieniu funkcji przeora zastąpił o. Romana Majewskiego, który przez ostatnie 6 lat sprawował ten urząd.

Nowy przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun jest doktorem teologii. Ma 46 lat, urodził się 26 lutego 1968 roku w Korycinie w arch. białostockiej. Pierwszą profesję zakonną złożył 13 stycznia 1990 r., profesję wieczystą 2 sierpnia 1995 r. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 roku.

W skład nowego zarządu jasnogórskiego konwentu, jako podprzeorzy weszli także: o. Marian Waligóra, o. Mieczysław Polak oraz o. Krystian Gwioździk.

Nowy przeor Jasnej Góry oficjalnie rozpoczął swoją posługę, złożył uroczyste ślubowanie na Biblię i przejął pieczęcie klasztoru. Wraz z nim trzyletnią misję zainaugurował także nowy zarząd.
O. Buzun przez najbliższe trzy lata będzie kierował największym klasztorem paulinów. Spośród ponad 500 ojców i braci we wszystkich wspólnotach na świecie, ponad 100 mieszka właśnie na Jasnej Górze.

Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków powstania częstochowskiego Sanktuarium. Obecnie desygnowany jest już 130. przeorem.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-17 14:52 Abp Depo: powołanie jest darem od Boga a nie prawem przysługującym człowiekowi

„To sam Chrystus prowadzi nas dzisiaj do jedności z Bogiem i pomiędzy sobą”- mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, podczas Mszy Krzyżma w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. abp senior Stanisław Nowak, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej: Antoni Długosz, o. o. Arnold Chrapkowski – generał zakonu ojców paulinów, o. Łukasz Buzun – przeor Jasnej Góry, ks. prał. Ryszard Selejdak z Watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz kapłani z całej archidiecezji. Obecni byli przedstawiciele kapituł archidiecezji częstochowskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz osoby konsekrowane.

W homilii abp Depo przypomniał, że „Msza Krzyżma jest wezwaniem, by kapłani ponowili owe „tak” w odpowiedzi na powołanie, by odnowili charyzmat” i dodał, że „katedra jest wspólnym domem całej rodziny Bożej żyjącej na tej ziemi.”

„Chcemy przypomnieć wobec samych siebie i wobec innych, że każde powołanie jest darem Boga a nie prawem przysługującym człowiekowi.”- podkreślił metropolita częstochowski.

Abp Depo przypomniał, że dar Boży to nie jest coś, co kapłani zawdzięczają sobie. Jak dodał, kapłani nie wysłużyli sobie tego według własnych starań.

Metropolita częstochowski mówił również o kanonizacji papieży bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. – W darze kanonizacji otrzymujemy ich jako świadków wiernych, prowadzących w głąb miłosierdzia Bożego, aby człowiek nie zatracił siebie – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał także kapłanom, że trzeba ocalić charakter kapłaństwa przed trzema niebezpieczeństwami: świętokradztwem, hipokryzją i egoizmem. To, zdaniem abp., bardzo ważne zadania do zrealizowania wobec medialnych przekazów, które nigdy nie pokazują prawdy do końca.

Jak mówił, trzeba, by kapłani stali się ludźmi prawdy, ludźmi miłości miłosiernej, ludźmi Boga gotowymi do dawania świadectwa wbrew propagandzie kłamstwa narastającej w świecie dzisiejszym.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-16 18:33 Częstochowa: marszobieg na rzecz bezdomnych

Formy dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II przybierać będą różnorakie formy. Księża pallotyni z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie organizują w niedzielę 27 kwietnia marszobieg na rzecz bezdomnych. Wydarzenie wpisuje się w program obchodzonego w tym dniu odpustu parafialnego.

Różne instytucje zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 1 zł za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę z logo sponsora i biegnąc, bądź maszerując, pokona zaplanowaną trasę. W ten sposób pomoże uzbierać fundusze na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych.

„Zachwyt nad Bożym Miłosierdziem i kanonizacją Jana Pawła II nie może zakończyć się tylko na poziomie słów. Powinien on przybrać formę konkretnych czynów na rzecz drugiego człowieka” – uważa ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz. 15.00 koronką do Bożego Miłosierdzia. Po niej uroczystej Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Następnie rozpocznie się marszobieg na rzecz bezdomnych. W ciągu całego dnia nie zabraknie także okazji do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Pierwsze zabiegi o ustanowienie kultu Miłosierdzia Bożego w Kościele katolickim podjął ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny. Jednak ostateczne zatwierdzenie miało miejsce dopiero za pontyfikatu Jana Pawła II.

Oprócz tego, że oficjalnie ustanowił on Święto Miłosierdzia Bożego, to także beatyfikował a następnie kanonizował s. Faustynę Kowalską – apostołkę Bożego Miłosierdzia. W 2005 r., w wigilię tego Święta Jan Paweł II zmarł, a 6 lat później, także w II Niedzielę Wielkanocną czyli Niedzielę Miłosierdzia Bożego Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym.

Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem, rozpoczęli tu budowę domu i kaplicy, w której głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Faustyny przez Adolfa Hyłę. Zabudowania te poświęcił w 1949 r. bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej. Od tamtego czasu nieprzerwanie w tym miejscu, zwanym Doliną Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. Siostry Faustyny.
jk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-16 14:32 Częstochowa: w dniu kanonizacji odbędzie się marszobieg na rzecz bezdomnych

Tegoroczny odpust parafialny w częstochowskiej parafii Bożego Miłosierdzia, odbywający się zawsze w II Niedzielę Wielkanocną (w tym roku 27 kwietnia), połączony będzie z marszobiegiem na rzecz bezdomnych. Różne instytucje zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki, jednej złotówki za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik imprezy otrzyma koszulkę z logo sponsora.

„Zachwyt nad Bożym Miłosierdziem i kanonizacją Jana Pawła II nie może zakończyć się tylko na poziomie słów. Powinien on przybrać formę konkretnych czynów na rzecz drugiego człowieka” – uważa ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz. 15 koronką do Bożego Miłosierdzia. Po niej uroczystej Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Przez cały dzień nie zabraknie także okazji do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Dolina Miłosierdzia, gdzie znajduje się kościół, usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli tam opiekę duszpasterską, rozpoczęli na miejscu starej cegielni budowę domu i kaplicy. W głównym ołtarzu umieszczono tam obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Adolfa Hyłę według wizji św. Faustyny. Budynki poświęcił w 1949 r. pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina. Od tamtego czasu nieprzerwanie w tym miejscu, zwanym Doliną Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. Siostry Faustyny.
jk (KAI) / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-16 13:43 O. J. Tomziński - człowiek „legenda” Jasnej Góry - obchodzi 70. rocznicę święceń kapłańskich

O. Jerzy Tomziński - jeden z najstarszych paulinów i jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II - obchodzi 16 kwietnia 70. rocznicę święceń kapłańskich. To On zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego i powstanie w ten sposób tradycji odmawiania Apelu Jasnogórskiego. Jemu także zawdzięczamy peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej po Polsce. O. Jerzy ma 95 lat.

Jubilat urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni koło Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r. Już jako młody kapłan dał się poznać jako wybitny kaznodzieja i spowiednik, bardzo zaangażowany w pracę duszpasterską i społeczną. W okresie stalinowskim - jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej - stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co władze komunistyczne zmusiły go do opuszczenia tego miejsca.

Jako przeor Jasnej Góry (1952-57 i 1957-60) rozpoczął i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Dzięki jubileuszom 300. rocznicy obrony klasztoru przed Szwedami i ślubów króla Jana Kazimierza (1956) wzmocnił integracyjną rolę Jasnej Góry dla całego narodu polskiego. Ojcu Jerzemu zawdzięczamy inicjatywę narodowej modlitwy o uwolnienie Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego i powstanie w ten sposób tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Dzięki wystosowanym przez niego zaproszeniom Jasnogórskie Śluby Narodu w 1956 r. zgromadziły ponad milion wiernych, a Jego decyzja o przygotowaniu kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - tzw. Obrazu Nawiedzenia - umożliwiła peregrynację Wizerunku po całej Polsce.

Pracując wśród Polonii w Rzymie, a później, jako generał Zakonu (1963-75) uczestnicząc w pracach Soboru Watykańskiego, o. Tomziński propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szerząc tym samym wiedzę o Polsce, Jasnej Górze i Częstochowie. Odegrał główną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski (1966) oraz VI Światowego Dnia Młodzieży (1991).

Zakonnik sam nazywa siebie „człowiekiem Jasnej Góry”. „Całe moje życie związane jest z tym miejscem, kocham je i chcę wiernie służyć Jasnogórskiej Maryi” - wyznał o. Jerzy. Dodał, że wszystko, co w życiu posiada i kim jest, zawdzięcza swemu zakonowi. „Jestem świadkiem i przykładem tego, że w zakonie można żyć i żyje się wspaniale, wbrew wielu nieżyczliwym opiniom. To zakon mnie wychował, wykształcił, posyłał do różnej pracy i wspierał w chwilach słabości” - powiedział pauliński mnich.

O. Jerzy jest „legendą” Jasnej Góry i wybitnym Polakiem, dla którego służba Bogu, Ojczyźnie, społeczności zakonnej i wiernym była i jest życiowym powołaniem.

Msza św. dziękczynna za 70 lat kapłaństwa z udziałem Jubilata zostanie odprawiona 16 kwietnia o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej.
it (KAI) / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-16 08:47 Jasna Góra: zakończyła się doroczna konserwacja Obrazu Matki Bożej

Na Jasnej Górze zakończyły się przegląd i konserwacja Cudownego Obrazu Matki Bożej. Corocznej, dokonywanej zawsze w Wielkim Tygodniu, rutynowej kontroli, tym razem przewodniczył dr hab. Krzysztof Chmielewski. - Stan ikony jest dobry i nie wzbudza niepokoju – ocenił konserwator.

Dr Chmielewski, który od lat wspólnie z prof. Wojciechem Kurpikiem, dokonuje oględzin Obrazu i bada jego stan, przypomniał, że podejmowane działania wynikają z troski o Wizerunek Matki Bożej, który jest wielowiekową ikoną doświadczoną różnymi trudnymi okolicznościami. – Co roku tu przyjeżdżamy, żeby sprawdzić stan obrazu. Jest on dobry z zaznaczeniem tych niestabilności, które zawsze będą się pojawiać, bo obraz jest stary, zniszczony i kruchy, i wymaga specjalnej troski – powiedział konserwator.

Podkreślił, że i tym razem potrzebnych było kilka interwencji związanych z odspojeniami warstwy malarskiej, ale były to, jak zwykle, działania raczej zapobiegawcze, wyprzedzające i zabezpieczające.

Rok temu zamontowano specjalną kasetę z urządzeniami zapewniającymi odpowiedni mikroklimat dla wielowiekowego Obrazu. Głównym celem urządzeń jest odizolowanie ikony od klimatu samej Kaplicy. - Teraz mogliśmy sprawdzić na ile te urządzenia zdały egzamin – zauważył dr Krzysztof Chmielewski. Podkreślił, że obraz wciąż musi się do tych nowych warunków przystosowywać, ale z pewnością są one bardzo dobre.

Najczęściej podczas prac konserwatorskich dokonywana jest także zmiana sukien zdobiących ikonę. Tym razem XVII-wieczną suknię brylantową, najstarszą w zbiorach klasztornych, zwaną też diamentową zastąpiła suknia rubinowa. Sukienka rubinowa nazywana jest także sukienką wierności. Współcześnie umieszczono na niej 214 obrączek ślubnych złożonych jako wota, ale najwięcej jest na niej biżuterii ozdobionej rubinami, a więc kamieniami, które ze względu na czerwony kolor symbolizują Mękę Chrystusa. Na tej sukience znajduje się pewien szczególny i rzadki klejnot. To naczynko na wonności wykonane z olbrzymiej perły, w dolnej części sukienki. Zrobione zostało prawdopodobnie we Włoszech w XVII wieku. Ma głęboką symbolikę. Chrystus swoją naukę określa jako perłę, której nie należy rzucać przed wieprze. Podobnie w przypowieści z kupcem poszukującym drogocennych pereł - perły symbolizują królestwo Boże.
Obraz Jasnogórski jest typem Hodegeteria. Określenie to oznacza „Tę, Która prowadzi”. Wyobraża Maryję tronującą z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. Pobożny przekaz przypisuje autorstwo obrazu św. Łukaszowi Ewangeliście, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Ostatnie badania wskazują na jego bizantyjskie pochodzenie.

Został namalowany techniką enkaustyczną stosowaną w starochrześcijańskich obrazach. Po zniszczeniu w 1430 r, z największa starannością wykonano naprawy, zachowując wszystkie oryginalne elementy, w tym deski, na których obraz był namalowany.

Zgodnie ze zwyczajem, cudowny obraz się przyozdabia. Początkowo kosztowne klejnoty mocowano bezpośrednio do deski. Następnie był przyozdabiany w złote i srebrne blachy oraz korony. Od połowy XVII wieku cudowny wizerunek jest ubierany w sukienki wykonane z cennych tkanin, haftowane złotem i ozdobione klejnotami. Wszystkie są unikatowymi dziełami sztuki jubilerskiej.

Z obrazem związana jest tradycja pielgrzymowania milionów wiernych do Częstochowy. Jasna Góra, to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie.
it / Częstoschowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-15 14:51 Częstochowa: konkurs o czasach i osobie Karola Wojtyły

41 uczniów z 10 szkół z województwa śląskiego wzięło udział w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II, pt. „Papież Słowianin”. Podsumowanie etapu wojewódzkiego konkursu odbyło się 15 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

W spotkaniu wzięli udział m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, Tadeusz Żesławski, wicekurator z Kuratorium Oświaty w Katowicach, Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy, laureaci konkursu, grono pedagogiczne na czele z mgr Agnieszką Henel, dyrektorem I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie.

„W życiu człowieka ważne są trzy miejsca, które nas stanowią: rodzina, szkoła i Kościół. One w nas są dziedzictwem. Tutaj w szkole jest historia i są ludzie, którzy kształtują swoją osobowość, tożsamość i kulturę”- powiedział abp Wacław Depo.

Natomiast Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy podkreślił, że „bez Jana Pawła II nie byłoby wolnej Polski i nie byłoby jego spojrzenia na godność człowieka, pochylenia się nad cierpieniem.”

Podczas uroczystości uczniowie I LO im. J. Słowackiego oraz Gimnazjum nr 5 w Częstochowie zaprezentowali program słowno-muzyczny pt. „Papież Słowianin”. Uczniowie wykonali m. in. utwory poetyckie Juliusza Słowackiego i fragmenty „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. Ponadto zaśpiewali takie pieśni m. in. „Barka”, „Nie lękajcie się” oraz „Abba Ojcze”.

W programie wykorzystane zostały również materiały filmowe m. in. z wybory Jana Pawła II i pierwszej pielgrzymki papieża do Polski w 1979 r.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-14 16:09 Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - ruszyła sprzedaż biletów (popr.)

Muzyka różnych religii i kultur zabrzmi podczas rozpoczynającego się 30 kwietnia w Częstochowie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. To największe w Polsce wydarzenie promujące muzykę religijną – koncertową i liturgiczną – zakończy się 10 maja. W koncercie finałowym wystąpi wybitny pianista Leszek Możdżer. Po raz pierwszy projekt realizowany będzie również poza Polską – w niemieckiej Kolonii. Dzisiaj ruszyła sprzedaż biletów.

Na program 24. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej złoży się 17 koncertów. W wydarzeniu wezmą udział wykonawcy z 9 krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Mongolii, Niemiec, Polski, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Inauguracja odbędzie się tradycyjnie w jasnogórskiej bazylice. Sławny zespół Die Kölner Akademie” wykona wielkie dzieło Jana Sebastiana Bacha – "Pasję według św. Jana".

"Myślę, że będzie to niebywała gratka dla miłośników, którzy interesują się muzyką dawną i wykonawstwem historycznym, bo zespół Die Kölner Akademie jest w tym najlepszy na świecie" – zaznaczyła dyrektor Festiwalu, Małgorzata Nowak.

Jednocześnie podkreśliła, że festiwal będzie wyjątkowy z jeszcze jednego powodu, po raz pierwszy koncert odbędzie się za granicą. Festiwal „Gaude Mater” zagości w Kolonii a konkretnie w opactwie benedyktynów w Brauweiler. 10 maja odbędzie się tam koncert muzyki polskiej oraz wręczenie nagród X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” – powiedziała dyrektor Festiwalu.

Od ubiegłego roku projekt ma nową formułę - koncerty odbywają się w różnych miastach Polski. Od 30 kwietnia do 10 maja koncerty odbędą się w Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku i Zabrzu. Sercem festiwalowych prezentacji pozostaje jednak Częstochowa.

Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabraknie także odniesień do kanonizacji Jana Pawła II. "Będziemy już po tym wielkim wydarzeniu i w duchu dziękczynienia za pontyfikat i życie naszego papieża, 4 maja, w Bazylice na Jasnej Górze wybrzmi koncert Santo Subito w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”" – poinformowała Małgorzata Nowak.

Na finał festiwalu wystąpi Leszek Możdżer, znany pianista jazzowy, któremu towarzyszyć będzie plejada polskich muzyków jazzowych i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Koncert ten odbędzie się 10 maja w częstochowskim kościele seminaryjnym.

Tegoroczny Festiwal „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty ideę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na chrześcijaństwo, judaizm i islam. Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną – stawiając na prawykonania oraz dawną – kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w archiwach Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będą: X Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra”, sesja naukowa „Muzyka w klasztorach” i projekt Etno Gaude Mater, prezentujący kulturę Bułgarii i Mongolii.
Częstochowa
kar, Radio Jasna Góra / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-14 15:42 Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - ruszyła sprzedaż biletów

Muzyka różnych religii i kultur zabrzmi podczas rozpoczynającego się 30 kwietnia w Częstochowie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. To największe w Polsce wydarzenie promujące muzykę religijną – koncertową i liturgiczną – zakończy się 30 kwietnia. W koncercie finałowym wystąpi wybitny pianista Leszek Możdżer. Po raz pierwszy projekt realizowany będzie również poza Polską – w niemieckiej Kolonii. Dzisiaj ruszyła sprzedaż biletów.

Na program 24. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej złoży się 17 koncertów. W wydarzeniu wezmą udział wykonawcy z 9 krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Mongolii, Niemiec, Polski, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Inauguracja odbędzie się tradycyjnie w jasnogórskiej bazylice. Sławny zespół Die Kölner Akademie” wykona wielkie dzieło Jana Sebastiana Bacha – "Pasję według św. Jana".

"Myślę, że będzie to niebywała gratka dla miłośników, którzy interesują się muzyką dawną i wykonawstwem historycznym, bo zespół Die Kölner Akademie jest w tym najlepszy na świecie" – zaznaczyła dyrektor Festiwalu, Małgorzata Nowak.

Jednocześnie podkreśliła, że festiwal będzie wyjątkowy z jeszcze jednego powodu, po raz pierwszy koncert odbędzie się za granicą. Festiwal „Gaude Mater” zagości w Kolonii a konkretnie w opactwie benedyktynów w Brauweiler. 10 maja odbędzie się tam koncert muzyki polskiej oraz wręczenie nagród X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” – powiedziała dyrektor Festiwalu.

Od ubiegłego roku projekt ma nową formułę - koncerty odbywają się w różnych miastach Polski. Od 30 kwietnia do 10 maja koncerty odbędą się w Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku i Zabrzu. Sercem festiwalowych prezentacji pozostaje jednak Częstochowa.

Podczas tegorocznego Festiwalu nie zabraknie także odniesień do kanonizacji Jana Pawła II. "Będziemy już po tym wielkim wydarzeniu i w duchu dziękczynienia za pontyfikat i życie naszego papieża, 4 maja, w Bazylice na Jasnej Górze wybrzmi koncert Santo Subito w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”" – poinformowała Małgorzata Nowak.

Na finał festiwalu wystąpi Leszek Możdżer, znany pianista jazzowy, któremu towarzyszyć będzie plejada polskich muzyków jazzowych i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Koncert ten odbędzie się 10 maja w częstochowskim kościele seminaryjnym.

Tegoroczny Festiwal „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty ideę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na chrześcijaństwo, judaizm i islam. Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną – stawiając na prawykonania oraz dawną – kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w archiwach Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będą: X Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra”, sesja naukowa „Muzyka w klasztorach” i projekt Etno Gaude Mater, prezentujący kulturę Bułgarii i Mongolii.
kar, Radio Jasna Góra / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-13 19:00 Abp Depo do młodych: opowiadajcie się po stronie Chrystusa

Do pójścia za Chrystusem zaapelował do młodzieży archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo metropolita częstochowski. „Młodzi opowiadajcie się po stronie Chrystusa” – mówił abp Depo do młodych, którzy zgromadzili się w Niedzielę Palmową w archikatedrze częstochowskiej Świętej Rodziny na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży.

Główne obchody rozpoczęły się na placu przed archikatedrą, gdzie odbyło się czuwanie modlitewno-ewangelizacyjne połączone ze świadectwami młodych ludzi.

Po poświęceniu palm i procesji, abp Depo przewodniczył Mszy św. w archikatedrze pw. Świętej Rodziny z udziałem kilku tysięcy młodych ludzi przygotowujących się do sakramentu bierzmowania oraz młodych zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich przybyłych z całej archidiecezji.

W słowie do młodych metropolita częstochowski podkreślił, że „krzyk hosanna na ulicach Jerozolimy spotkał się z reakcjami innych ludzi, którzy zwrócili się do Jezusa: zabroń im tego, nie wolno tak mówić”. – Wraz z opisem męki Pańskiej dotarliśmy do samego serca dramatu – mówił abp Depo.

„Kim jestem w tym tłumie ludzi występujących w Ewangelii?’- pytał abp Depo za papieżem Franciszkiem i dodał, że „z tym pytaniem o moją godność, tożsamość i sens mojego życia musze postawić kolejne pytanie o to kogo szukam jako mojego przewodnika na mojej drodze”.

„Słowa Piłata „Oto człowiek” są miarą naszego życia” - kontynuował metropolita częstochowski.

Odnosząc się do czasów współczesnych, abp Depo podkreślił, że „świat, który nas otacza będzie w nas gasił niepokój pytań”. - Ten świat będzie robił wszystko, żebyśmy nie mieli niepokoju pytań o religię, o więzi z Bogiem, a zamknęli wszystko w kategoriach ziemskich potrzeb, igrzysk i rozrywki – zauważył abp Depo i dodał, że „na pytanie, kim jestem, muszę odpowiedzieć stając pod krzyżem”.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „z tajemnicy krzyża i zmartwychwstania trzeba przejść do tajemnicy Eucharystii”. - Niestety wielu już zeszło w naszych czasach z dróg kroczenia za Chrystusem – zauważył abp Depo, który odniósł się również krytycznie do marszu ateistów, który pod hasłem „religia źródłem wszelkiego zła” przeszedł ulicami Warszawy. – Nas chrześcijan oskarża się o wszelkie zło. Jednak Bóg nie niszczy nawet tych, którzy ukrzyżowali Jego Syna, ale chce zbawić każdego – podkreślił abp Depo.

Hierarcha wskazał ludziom młodym na dar osoby Jana Pawła II. – Bóg pokazał się w nim dla nas. Mamy doświadczenie bliskości Boga przez przykład wiary i zawierzenia Jana Pawła II – mówił abp Depo i dodał, że „trzeba ten dar przyjąć odpowiedzialnie i prosić go o pomoc”.

Na zakończenie metropolita częstochowski podkreślił znaczenie świadectwa życia, które jest „sprzeciwem wobec programów, które chcą zamknąć wszystko w wymiarach tylko ziemskich potrzeb”. - Prośmy o odwagę wiary - zaapelował.

Podczas Mszy św. kandydaci do bierzmowania złożyli na ręce abp. Depo podania związane z przystąpieniem do sakramentu bierzmowania.

Metropolita częstochowski powołał również Archidiecezjalne Biuro Dni Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej i wręczył dekrety dla ks. Rafała Grzesiaka jako koordynatora tegoż Biura i ks. Michała Jaskuły zastępcy koordynatora.

Młodzież otrzymała egzemplarz „Ewangelii według św. Mateusza” przygotowany przez tygodnik katolicki „Niedziela”.

Na program obchodów ŚDM złożyły się m.in. m.in. Diecezjalne Forum Młodych, które odbywało się w dniach 11–13 kwietnia w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy, pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-11 13:16 Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: idźcie drogą zaufania Bogu we wszystkim

„Bycie we wspólnocie uczy wzajemności i wdzięczności” - mówił w homilii 11 kwietnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, które dla pracowników „Niedzieli” przeprowadził w dniach 9-10 kwietnia ks. prof. dr hab. Zenon Uchnast, wieloletni wykładowca psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W homilii abp Depo nawiązując do myśli francuskiego teologa i pisarza, Jeana Guittona, zachęcił, by „każdego dnia wypowiadać dwie modlitwy: „Zmiłuj się nade mną Panie” (Miserere) i „Wielbi dusza moja Pana” (Magnificat).

Metropolita częstochowski podkreślił, że jako chrześcijanie dzisiejszych czasów „wpatrujemy się w Chrystusa, który jest Prawdą i znakiem sprzeciwu wobec programów mówiących o nieobecności Boga w świecie”. - Jezus zachęca nas do wspólnoty ze sobą przez wzięcie krzyża i trwanie w Jego nauce – mówił metropolita częstochowski. Przypomniał, że „wiara w Jezusa jest walką o życie i na rzecz życia wiecznego” i dodał, że „oskarża się Boga o to, że ułożył tak ten świat od początku, a zapomina się o wolności wyboru człowieka.”
- Napięcie pomiędzy „już” a „jeszcze nie” jest stałą cechą wiary chrześcijańskiej - kontynuował abp Depo.

Metropolita zwrócił uwagę, że „wiara nie sprowadza się jedynie do przeświadczenia, że Bóg istniej, ale polega na zjednoczeniu z Bogiem, wewnętrznej więzi z Nim”. - Świadczą o tym słowa z „Notatek osobistych” Jana Pawła II - mówił abp Depo i zaapelował: „Idźcie drogą zaufania Bogu we wszystkim”. Nawiązując do treści psalmu 27 arcybiskup podkreślił zaufanie Bogu w życiu człowieka. – Taka ufność przenikała także życie bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII – podkreślił abp Depo i za papieżem Franciszkiem zwrócił się do pracowników redakcji: „Nie dajcie się okraść z nadziei, która jest w Chrystusie. Nie dajcie się okraść z radości Ewangelii. Nie dajcie się okraść z mocy misji.”

W rekolekcjach wielkopostnych obok pracowników redakcji „Niedzieli” wzięli udział również członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
W naukach rekolekcyjnych ks. prof. Zenon Uchnast przypomniał, że „czas rekolekcji jest okresem wewnętrznego skupienia”. – Musimy wciąż wracać do korzeni wiary i naszych przekonań. Odkrywanie tych korzeni jest odkrywaniem tajemnicy człowieka otwartego na prawdę – mówił ks. Uchnast.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-10 16:14 SERWIS PAPIESKI: Jasna Góra: nowa wystawa „W hołdzie Świętemu Rodakowi”

Nowa wystawa „W hołdzie Świętemu Rodakowi. Jasna Góra - Pielgrzymi - Paulini - pamiętają” zostanie już wkrótce otwarta w częstochowskim Sanktuarium. Przygotowano ją w związku z kanonizacją Jana Pawła II - wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma. W Sali Rycerskiej prezentowane są przede wszystkim dary wotywne papieża z Polski. Paulini przypominają, że najcenniejsze wota Jana Pawła II, w tym przestrzelony pas papieskiej sutanny i Złota Róża, znajdują się tuż obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 100 różnych pamiątek i wyrobów. "W kilkudziesięciu gablotach zgromadzono przedmioty osobistego użytku Ojca Świętego oraz te wręczane mu w różnych miejscach świata" – powiedział o. Jan Golonka, kurator zbiorów wotywnych na Jasnej Górze. Są tu m.in. papieska sutanna, która nosi ślady użytkowania, piuska i pastorał, ornaty, stuły, kielichy, mszały i monstrancja. Szczególną wymowę ma ornat ozdobiony znakiem Ducha Świętego – białym gołąbkiem, w którym papież odprawił Mszę św. podczas pamiętnego VI Światowego Spotkania Młodzieży w sierpniu 1991 r.

Ekspozycja pokazuje również ślady podróży apostolskich Jana Pawła II: przedmioty ofiarowywane mu podczas wizyt w różnych zakątkach świata, a które on sam podarował Matce Bożej. Są wśród nich medale, monety, rękodzieła, np. figurka Matki Bożej z kości słoniowej, a nawet sombrero z pierwszej pielgrzymki do Meksyku w styczniu 1979 r. Na wystawie znalazły się także trony papieskie, na których Jan Paweł II zasiadał na Szczycie Jasnogórskim podczas wizyt w sanktuarium, a także różańce, które Ojciec Święty ofiarowywał osobiście pielgrzymom.

Dopełnieniem przedmiotów zgromadzonych w gablotach jest cykl ponad 20 gobelinów przedstawiających papieża modlącego się w różnych maryjnych sanktuariach świata. Zobaczyć można Ojca Świętego nawiedzającego m.in. Fatimę, Lourdes, Altötting, Aparecidę, Guadalupę, Mariazell czy Loreto. Gobeliny są darem autorów: artysty plastyka Włodzimierza Schmidta i śp. prof. Urszuli Plewki-Schmidt dla Jasnej Góry. Wykonał je zespół Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w 1991 roku, z okazji kolejnego przyjazdu Jana Pawła II do Ojczyzny.

O. Jan Golonka podkreśla jednak, że najcenniejsze i najbardziej symboliczne wota Jana Pawła II dla Jasnej Góry znajdują się przy cudownym obrazie Matki Bożej. Są nimi: pas sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra, umieszczony w srebrnej kasecie 1 maja 2011 roku i Złota Róża - wotum Ojca Świętego, złożone na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r. oraz złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. Wielkie znaczenie mają także podarowane w przededniu śmierci złote korony na Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej.

Wśród darów Jana Pawła II znajdują się również m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata czy pamiątki z pielgrzymek zagranicznych. Są też mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski czy przywiezione z Krakowa czarne papieskie BMW. Wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem stanowią przypomnienie papieskiego "Totus Tuus". Modląc się w Sanktuarium błogosławiony papież wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski. Nowe znaczenie nadał modlitwie Apelu Jasnogórskiego.

"Ta wystawa będzie dla pielgrzymów przypomnieniem, ale równocześnie wyrazem wdzięczności nas, Polaków, dla tego, co Jan Paweł II uczynił dla Jasnej Góry" – zauważył ojciec kurator. Podkreślił, że "dla nas najważniejszy jest dar jego modlitwy i obecności w Sanktuarium, ale również wielkie znaczenie mają znaki materialne".

Uroczyste otwarcie ekspozycji z udziałem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, zaplanowano na najbliższą sobotę, 12 kwietnia na godz. 14.00.
it (KAI) / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-09 14:34 Częstochowianie wspierają budowę drugiej studni w Sudanie Południowym

Franciszkański Zakon Świeckich działający przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie podjął akcję „Makulatura na misje – budujemy studnie w Sudanie Południowym”. Koszt budowy jednej studni w Sudanie Południowym wynosi ok. 45 tys. zł. Aktualnie trwa zbiórka makulatury na drugą studnię.

Organizatorzy akcji informują KAI, że w czasie od 31 marca 2012 r. do 29 czerwca 2013 r. udało się zebrać 155 ton makulatury m.in. prasy, książek, opakowań i ulotek, co pozwoliło na wybudowanie studni głębinowej w miejscowości Tali, w diecezji Dżumba w Sudanie Południowym. Studnia otrzymała imię bł. Anieli Salawy.

- Akcja, która zakończyła się powodzeniem, sprawiła, że postanowiliśmy kontynuować dzieło budowy kolejnej studni – mówi ks. kan. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.

„W marcu padł rekord. Zebrano ok. 16 ton makulatury. Poprzedni wynik to ok. 14 ton. To znaczy, że na budowę drugiej studni uzbierano już łącznie ok. 95 ton, co stanowi kwotę 26.400 zł. W ten sposób prosty sposób można pomóc Sudańczykom, którzy cierpią z powodu braku wody” - konkludują organizatorzy akcji na czele ze Stefanią Kreczko, koordynatorką inicjatywy „Makulatura na misje”.

Terminy akcji „Makulatura na misje” w Częstochowie: 25-26 kwietnia, 30-31 maja, 27-28 czerwca, 25-26 lipca, 29-30 sierpnia, 26-27 września, 24-25 października, 28-29 listopada, 19-20 grudnia. Miejsce zbiórki: parking przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie, ul. Wręczycka 128, od godz. 8 do 17.

Akcja „Makulatura na Misje – pomagamy budować studnie w Sudanie Południowym” zainicjowana została przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Akcja odbywała się pod hasłem: Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody (Mt 10, 42).

Na terenie archidiecezji częstochowskiej akcję wsparła również Szkoła Podstawowa nr 1 w Blachowni k. Częstochowy.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT