Znaleziono depesz: 5605
2015-04-26 15:20 Ok. 100 tys. strażaków przybyło na Jasną Górę (opis)

W duchowej łączności z biskupami zgromadzonymi w Gnieźnie na Jasnej Górze odbyła się VII Ogólnopolska...

2015-04-26 15:04 Częstochowa: Sympozjum czcicieli Miłosierdzia Bożego

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie odbyło się (25-26 kwietnia) Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego. W Spotkaniu uczestniczyły osoby z różnych stron Polski, m. in. z Torunia, Opola, Kielc Gliwic oraz Kluczborka, a towarzyszył im temat „Pallotyńska szkoła miłosierdzia Bożego. Historia, teraźniejszość i przyszłość”.

Myśl przewodnią tegorocznego spotkania należy rozumieć w perspektywie zbliżającej się rocznicy 50-lecia pierwszego sympozjum, które odbyło się częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia w 1966 r. - Poszczególne tematy miały na celu dotknięcie tego, czym żyje obecnie Kościół – rok życia konsekrowanego, synod biskupów na temat rodziny, nadzwyczajny jubileusz Miłosierdzia Bożego i dziedzictwo św. Jana Pawła II zawarta w encyklice o Bożym Miłosierdziu – wyjaśnił ks. Dariusz Przybyszewski SAC, organizator spotkania oraz opiekun wspólnot Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego „Wieczernik Miłosierdzia Bożego”, która w duchu św. Wincentego Pallottiego formuje świeckich apostołów miłosierdzia.

Głównymi punktami dwudniowego spotkania były codzienne Msze św. sprawowane w Sanktuarium oraz udział w Koronce do Bożego Miłosierdzia.

W ramach sympozjum wygłoszono także wykłady związane z aktualnością myśli o Miłosierdziu Bożym. Refleksji nad tematem "Świadczymy całemu światu o Jego miłości i Jego miłosierdziu – prorocza misja osób konsekrowanych" podjął się ks. prof. Czesław Parzyszek SAC z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ks. prof. Marian Kowalczyk SAC z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie rozważał temat „Na nowo odczytana Encyklika o Bożym Miłosierdziu”. Natomiast o „Biblijnym traktacie o miłosierdziu” mówił ks. dr Sławomir Radulski SAC z Otwocka.

Część wykładową drugiego dnia rozpoczął referat: „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich - teologia ludzkiego ciała św. Jana Pawła II” ks. dr Sławomira Kunka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Kolejnym prelegentem był główny organizator sympozjum, ks. Dariusz Przybyszewski SAC, który podjął refleksję nad tematem „Miłosierdzie znaczy przede wszystkim leczyć rany. Rodzina i miłosierdzie priorytetem posługi papieża Franciszka”. Natomiast o konkretnym realizowaniu w życiu charyzmatu miłosierdzia na przykładzie działalności duszpasterskiej Doliny Miłosierdzia mówił ks. dr Andrzej Partika SAC, proboszcz częstochowskiej parafii Miłosierdzia Bożego. W swoim wystąpieniu mówił m.in. pomocy bezdomnym poprzez prowadzenie kuchni i łaźni, a także o planach zorganizowania magazynu odzieżowego i mieszkań patronackich.

Dwudniowe Sympozjum zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia. Ogłoszono także, że w dniach 1-3 kwietnia 2016 r. odbędzie się w Częstochowie, z racji Roku Jubileuszowego i 50 lat sympozjów, VI Kongres Miłosierdzia Bożego.

Pierwsze Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego odbyło się w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia w 1966 r. Uczestnikiem pierwszych spotkań bywał m. in. bł. ks. Michał Sopoćko, wieloletni spowiednik i kierownik duchowy św. s. Faustyny Kowalskiej.
jk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-26 13:25 VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii św. Jakuba na Jasną Górę

Z Głogowa do Zgorzelca - dziesięć lat temu otwarto pierwszy odcinek Drogi Jakubowej w Polsce. W duchowej...

2015-04-26 12:56 Jasna Góra: dziś ogólnopolska pielgrzymka strażaków

Siódma Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej odbywa się dziś na Jasnej Górze....

2015-04-26 12:50 Studenci na Jasnej Górze modlili się za Światowe Dni Młodzieży

Etap w drodze do Światowych Dni Młodzieży przeżywali na Jasnej Górze uczestnicy 79.ogólnopolskiej pielgrzymki...

2015-04-26 08:35 Biwak i potyczki pod murami jasnogórskiej fortecy - inscenizacja dla pielgrzymów i turystów

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Twierdze osiemnastowiecznej Europy Rzeczypospolita Obojga Narodów...

2015-04-25 22:14 Częstochowa: 1400 porcji grochówki od „Niedzieli” dla studentów

Podczas 79. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akademickiej na Jasną Górę, wieczorem 25 kwietnia na błoniach...

2015-04-24 14:31 Częstochowa: 25. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater (zapowiedź)

Już tylko kilka dni dzieli nas od Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbędzie...

2015-04-24 13:13 Bp Długosz: św. Wojciech to świadek wiary w Jezusa Chrystusa

„Św. Wojciech to świadek wiary w Jezusa Chrystusa” - mówił w homilii bp Antoni Długosz biskup pomocniczy...

2015-04-21 21:52 Ks. Skubiś w Ołomuńcu: wartości chrześcijańskie powinny rządzić współczesnym światem

„Wartości chrześcijańskie powinny rządzić życiem współczesnego świata” – mówił w homilii 21 kwietnia ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Ks. Skubiś przewodniczył Mszy św. dla blisko 800 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej oraz Nowego Jorku, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie.
W niedzielę na Placu św. Piotra pozdrowił ich papież Franciszek.

Mszę św. z ks. Skubisiem koncelebrowało 20 kapłanów, na czele z ks. Józefem Kulą redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej „Niedzieli” i kierownikiem pielgrzymki oraz księża pracujący w redakcji tygodnika w Częstochowie: ks. Jacek Mola i ks. Mariusz Frukacz. Na Mszy św. byli również obecni pracownicy „Niedzieli” z Częstochowy.

„Ta Msza św. jest wielkim dziękczynieniem za dzieło „Niedzieli” i za osobę ks. inf. Ireneusza Skubisia. W tej starej katedrze ogarniamy także naszą modlitwą nową redaktor naczelną „Niedzieli” Lidię Dudkiewicz i cały zespól redakcyjny” – mówił na początku Mszy św. ks. Józef Kula. „To, że ludzie na ziemi rzeszowskiej mają głęboka wiarę to także zasługa „Niedzieli” – kontynuował redaktor rzeszowskiej edycji „Niedzieli”.

W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś odniósł się do prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie. - XXI wiek naznaczony jest prześladowaniem chrześcijan. Dlatego bolesne jest milczenie świata wobec tej tragedii. – mówił ks. Skubiś i pytał: Co robi świat gdy zabija się setki chrześcijan? Gdzie są politycy, także ci chrześcijańscy? Gdzie są ludzie odpowiedzialni za to wszystko co dzieje się na Bliskim Wschodzie, w Libii i w Syrii? „Rzeź chrześcijan spotyka się z milczeniem. Jest na świecie grzech Kaina” – zauważył ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił znaczenie świadectwa chrześcijańskiego dla współczesnego świata i wskazał na postacie św. Wacława i św. Jana Sarkandra, męczennika, którego nazwał „świadkiem tajemnicy spowiedzi”. - Chrześcijaństwo jest oparte na miłości i na świadectwie – dodał ks. Skubiś i przypomniał, że „chrzest przyszedł do Polski z tego miejsca, z Czech, a ta katedra to miejsce świadectwa, to katedra świadków”. „Potrzebne jest świadectwo życia i modlitwy. Potrzebny jest Dekalog i moralność ewangeliczna” – przypomniał kaznodzieja i podkreślił, że „Niedziela” zawsze była świadkiem Chrystusowego Kościoła. - Wiara musi być pogłębiona i budowana także w oparciu o treści prasy katolickiej - przypomniał ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” odniósł się krytycznie do podpisania przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy i zaapelował do pielgrzymów: „Potrzebujemy siły wewnętrznej. Musimy się uczyć Kościoła, tego, co mówi papież, co mówią biskupi. Trzymajmy się też przesłania św. Jana Pawła II. On nam zostawił wielkie dziedzictwo”. - Bardzo ważna jest w naszym życiu wierność Ewangelii i wierność Bogu - podkreślił ks. Skubiś i wspomniał: „Kiedyś kard. Stefan Wyszyński zwrócił się do mnie ze słowami: „Życzę ci wierności”. - Dzisiaj powtarzam te słowa: „Życzę wam wierności”. – zakończył ks. Skubiś.

Pielgrzymi otrzymali 800 egzemplarzy „Niedzieli” oraz albumików poświęconych osobie św. Jana Pawła II.
ks. mf / Ołomuniec/Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-21 08:50 Częstochowa: VI Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie

Cywilizacja miłości, komunikacja w rodzinie oraz sens seksualności, to tematyka VI Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie, który odbył się 20 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie.

„Bardzo ważne jest w dzisiejszej rzeczywistości podejmowanie tak istotnego tematu jak wychowanie do życia w rodzinie i kwestia komunikacji w rodzinie”. – podkreśliła otwierając Kongres Katarzyna Wilk dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie.

Na pytanie, jak wobec współczesnych zagrożeń można budować cywilizację miłości odpowiedziała dr hab. Maria Ryś, profesor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Cywilizacja miłości to postulat skierowany do wszystkich. – podkreśliła Ryś i przypomniała za św. Janem Pawłem II, że „cywilizacja miłości zakłada prymat osoby nad rzeczą, być nad mieć, etyki nad techniką i miłosierdzia nad sprawiedliwością”.

Prelegentka podkreśliła, że w pracy wychowawczej z młodym człowiekiem ważna jest pomoc w leczeniu ludzkich zranień. Według dr hab. Marii Ryś „wielkim zagrożeniem dla współczesnych badań w dziedzinie psychologii i seksuologii jest nieuczciwość naukowców, fałszowanie wyników badań, czego przykładem były badania Alfreda Kinseya i Johna Moneya”.

Prelegentka przypomniała, że „zaspokojenie ludzkich potrzeb odgrywa ogromną rolę w budowaniu cywilizacji miłości”. – Pierwszą potrzebą jest bycie osobą kochaną – podkreśliła i wskazała za Garym Chapmanem na pięć języków miłości, a mianowicie: słowną akceptację, czuły dotyk, czas poświęcony dla drugiego człowieka, pomoc okazaną drugiemu i prezent.

„W cywilizacja miłości bardzo ważne jest budowanie więzi, odzwierciedlanie uczuć, a także stawianie granic, bo człowiek potrzebuje jasnych granic”. – kontynuowała dr hab. Maria Ryś.

Na zakończenie profesor UKSW wskazała na problem przebaczenia. – Nie da się zbudować cywilizacji miłości bez przebaczenia, które nie jest jedynie pojednaniem i zapomnieniem – mówiła Ryś i dodała, że „nauczyciel może być czasem jedyną ewangelią, którą przeczyta dziecko”.

Zagadnienie „komunikacji w rodzinie jako podstawę relacji z innymi” omówiła dr Elżbieta Napora z Wydziału Nauk Społecznych Akademii Jana Długosza w Częstochowie. – Komunikacja jako podstawa relacji z innymi jest ekspresyjna, instrumentalna i budująca osobę – mówiła dr Napora i dodała, że „bardzo ważny jest język pełen szacunku i nie wykluczający nikogo”.

Bardzo szeroko prelegentka omówiła relacje matka – córka i matka – syn.

Natomiast ks. dr Marek Dziewiecki wykładowca na UKSW w Warszawie poruszył temat „sensu seksualności”. Przypomniał, że „warunkiem wychowania jest rozumienie wychowanka”. – Seksualność dla ludzi wychowanych w tej dziedzinie jest błogosławieństwem, jest miejscem potwierdzenia miłości. Taka seksualność jest miejscem odpowiedzialnego przekazywania życia – mówił ks. Dziewiecki.

Prelegent podkreślił, że „łączenie seksualności z przyjemnością to fatalny pomysł wychowawczy” i dodał, że taki model seksualności reprezentują edukatorzy seksualni skupieni w Grupie Edukatorów Seksualnych „Ponton”. Jego zdaniem „działalność tej grupy jest szczególnie szkodliwa dla wychowania seksualnego i grupa ta posługuje się kłamstwami gdyż przepisywanie antykoncepcji nastoletnim dziewczętom opisuje jako "świadczenie zdrowotne" i podtrzymuje mit, że prezerwatywa "zabezpiecza" seks.

„Sensem seksualności nie jest przyjemność emocjonalna” - podkreślił ks. Dziewiecki i dodał, że „sensem seksualności jest potwierdzenie miłości i przekazywanie życia”.

Prelegent zaznaczył, że „ważne jest dorastanie do miłości”. – Współżycie seksualne nie jest istotą miłości. Tylko w miłości małżeńskiej miłość i współżycie seksualne idą w parze – powiedział ks. Dziewiecki.

„Czystość, wstrzemięźliwość jest motywowana miłością”. – kontynuował prelegent i dodał, że „miłość nie jest akceptacją”. – Kochać to tak się odnosić do kochanej osoby, że jej chce się przy nas żyć – podsumował ks. Dziewiecki.

Moderatorem Kongresu była Elżbieta Doroszuk, nauczyciel konsultant RODN „WOM” w Częstochowie.
Kongres poprzedziło seminarium dla nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych, które 19 kwietnia poprowadziły: Barbara Charczuk i Teresa Król. Również 19 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. w intencji uczestników Kongresu.

Kongres został zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Kreatywni”.
ks. mf / Częstochwa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-19 18:28 12. zjazd motocyklistów na Jasnej Górze: motocykliści rosyjscy przejadą bezpiecznie

Po raz 12. na Jasnej Górze odbył się Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. „My, polscy motocykliści (...) oświadczamy: motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie. Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność, taką jak oni nam od 14 lat zapewniają, motocyklistom Rajdu Katyńskiego i wszystkim naszym wyprawom na Wschód” - głosi rezolucja, przyjęta przez aklamację. Chodzi o przejazd rosyjskich nacjonalistów z ruchu „Nocnych Wilków” przez Polskę w drodze do Berlina z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Tradycyjnie spotkanie było wyrazem pamięci o Polakach pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” w XX w. i solidarności z rodakami żyjącymi na Wschodzie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski.

„Dziękuję, że chcecie rozpoczynać nowy sezon od Eucharystii, żeby być mocnymi nie tylko fizycznie, ale i duchowo” - powiedział hierarcha, zwracając się do motocyklistów. Kaznodzieja prosił ich, by nieśli orędzie Dobrej Nowiny, dawali świadectwo swojej wiary, „bo duch sekularyzmu przychodzi w ten świat. Widzimy, że kościoły pustoszeją. A kościół bez Eucharystii, bez kapłana, to tylko muzeum. I dzisiaj widzimy nowe kościoły, którymi staja się sale koncertowe, stadiony, dyskoteki; może to jest wszystko potrzebne, ale tam nie znajdziemy Boga, a Bóg jest potrzebny”.

Abp Kondrusiewcz przestrzegał przed poddawaniem się moralnemu relatywizmowi, politycznej poprawności wdzierającej się w sprawy religii, odrzucaniem prawdy i zamykaniem się w kręgu własnych spraw, jak zamknięci byli uczniowie idący do Emaus, „bo największą tragedią człowieka będzie kiedy my nie zobaczymy Chrystusa, który idzie obok nas”.

„W dzisiejszym świecie, Kościele, na dzisiejszym etapie Jego rozwoju głównym zadaniem jest nowa ewangelizacja, nowe głoszenie Ewangelii. Ewangelia jest ta sama, ale dzisiaj trzeba szukać nowych metod głoszenia Słowa Bożego, jest to Internet, są to inne środki masowego przekazu, jest to kultura, architektura, piękno, teatr, ale również i sport, sport motocyklowy. Ludzie was na pewno podziwiają, wasze umiejętności, brawurę jaką jeździcie, ale jeżeli podjeżdżają motocykliści pod kościół i wchodzą do kościoła, na kolanach modlą się, to jest największe świadectwo” - zachęcał w homilii metropolita mińsko-mohylewski.

W świecie, w którym mamy bardzo wiele idolów - są sportowcy, artyści, niektórzy z was też chcą nimi być. Nie bądźcie idolami, bądźcie normalnymi chrześcijanami, którzy swoim życiem, swoją modlitwą, postępowaniem, solidarnością głoszą na „tych dwóch kółkach” Ewangelię współczesnemu światu, który potrzebuje Ewangelii – apelował abp Kondrusiewicz.

Na zakończenie Mszy św. odnowiono Akt Zawierzenia motocyklistów Matce Bożej oraz poświęcono motocykle.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Wiktor Węgrzyn, organizator Pielgrzymki z ramienia Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Komandor Rajdu podziękował miłośnikom jednośladów za liczne przybycie i odczytał uchwaloną rezolucję przez aklamację, którą przyjęto w sobotę 18 kwietnia. Ze szczytu Jasnej Góry Wiktor Węgrzyn poprosił o jej potwierdzenie wszystkich zgromadzonych:

„My, polscy motocykliści zebrani na 12. Zlocie Motocyklowym Jasna Góra 2015 im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego potwierdzamy naszą solidarność ze wszystkimi motocyklistami świata, zapewniamy na terytorium Polski bezpieczeństwo i gościnność. Dziś, kiedy funkcjonariusze gazet i telewizji polskojęzycznych, posługując się kłamstwem, realizując antypolskie cele, rozpętali nieznaną dotychczas w polskiej tradycji, polskiej kulturze nagonkę na naszych gości, motocyklistów rosyjskich, zachęcając wręcz do fizycznej wobec nich przemocy, oświadczamy: motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie. Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność, taką jak oni nam od 14 lat zapewniają, motocyklistom Rajdu Katyńskiego i wszystkim naszym wyprawom na Wschód. Rajd rosyjskich motocyklistów z Moskwy do Berlina w 70. rocznicę ich zwycięstwa nad Niemcami, odwiedzający pola bitewne i cmentarze dziadów, ma takie samo znaczenie dla Rosjan, jak Motocyklowy Rajd Katyński dla Polaków. Witamy was, rosyjscy motocykliści na polskiej ziemi, spotykamy się w dniu 27 kwietnia o godz. 9.00 czasu polskiego na przejściu granicznym Brześć-Terespol. Bardzo proszę, kto jest za tym, żeby tę rezolucję przyjąć, wciskamy sygnały”.

Na błoniach jasnogórskich rozległ się dźwięk motocyklowych klaksonów. „Tak też myślałem – mówił dalej komandor Węgrzyn. - Dziękuję kochani, tak uważam, bojkot, atak na rosyjskich motocyklistów, jest wbrew naszej kulturze, jest wbrew naszym obyczajom polskim. Czy są głosy przeciwne, czy są motocykliści, którzy się nie godzą z tą rezolucją? Rezolucja została przyjęta przez aklamację, jednogłośnie. Jeszcze raz dziękuję z całego serca i przypominam 27, to jest poniedziałek, godz. 9.00 rano spotykamy się na granicy w Brześciu do Terespola. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, potem pojedziemy z nimi przez Polskę, kto będzie mógł na różnych odcinkach, ale zależy mi bardzo, żeby tam w Brześciu było nas jak najwięcej. Dziękuje i do zobaczenia”.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ks. ułana Zdzisława Peszkowskiego jak co roku był również okazją do duchowego przygotowania do kolejnego Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który w tym roku wystartuje 23 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego w Warszawie.

Ks. harcmistrz Dariusz Stańczyk, który posługuje w parafii św. Trójcy w Tobolsku w Rosji, wyraził radość, że „wielu motocyklistów zaczyna rozumieć, że motocykl może stać się narzędziem ewangelizacji. Na tych rajdach przede wszystkim wielu się nawraca, przystępują po wielu latach do spowiedzi św.”.
„Trzeba dziś dziękować Bogu – podkreśla ks. Stańczyk – że Maryja, Królowa Polski, ma dziś tu tak wielu motocyklistów nie tylko z Polski bo i z Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji Niemiec czy Belgii, a Jasna Góra staje się w tej chwili taka szkoła wychowania motocyklistów całej Europy, aby Europa chrześcijańska się nie zatraciła i była silna”.

Mówiąc o znaczeniu Rajdów Katyńskich dla Polaków na Wschodzie ks. Stańczyk wymienił przede wszystkim budzenie wiary i wolności, a jednocześnie przypominanie o pięknie kultury „że kultura chrześcijańska może wszystkich ludzi jednoczyć i tak jak modlimy się o pokój w świecie i kiedy Chrystus Wielkanocny mówi `Pokój wam`, to myślę, że Rajd Katyński, motocykliści, kiedy jadą z takim przesłaniem braterskim do krajów Europy czy właśnie w daleką Rosję, to jest piękne. Kiedy człowiek staje się pielgrzymem, przestaje myśleć o wrogości, uprzedzeniach, ale faktycznie czy Polacy, czy Rosjanie, czy Ukraińcy, którzy są na takim szlaku pielgrzymkowym, są dla siebie braćmi?”. Ks. Stańczyk spotyka się z tymi wyrazami braterstwa i solidarności pielgrzymując rowerem po Syberii. „Jest możliwa zgoda, pokój i miłość miedzy narodami” – przekonuje.

W pielgrzymce motocyklistów wzięli udział również uczestnicy „Mostu Pamięci”, którzy w przypadającą w tym roku 70. rocznicę wyzwalania niemieckich obozów koncentracyjnych, odwiedzili te miejsca, w których dokonywano zbrodni podczas II wojny światowej. Właśnie podczas zlotu zakończył „Most Pamięci Ravensbrück – Jasna Góra” (17-19 kwietnia 2015 r.).

Jak co roku motocykliści przywieźli ze sobą tysiące maskotek dla dzieci w Polsce i na Kresach Rzeczypospolitej. Podczas jasnogórskiego Zlotu przeprowadzona została kwesta na rzecz Kresowian.
Dzięki datkom Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ufundowało m.in. kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, wyposażyło też w polskie lektury kilkanaście bibliotek na Kresach, a także sfinansowało mundurki polskich harcerzy i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.

Jak podaje Wiktor Węgrzyn, komandor Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego, w spotkaniu uczestniczyło ok. 30 tys. motocyklistów. To największe tego typu wydarzenie w Europie. Organizatorem pielgrzymki jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które ma na celu organizowanie rajdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o Golgocie polskich patriotów, którzy zostali zamordowani za wierność Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych oraz udzielanie pomocy Polakom na terenie byłych republik sowieckich.
mir/R.Jasna Góra / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-18 14:55 Częstochowa: klerycy zrealizowali film o seminarium

Klerycy seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego opublikowali na serwisie społecznościowym YouTube zrobiony przez nich film powołaniowy. Jest dostępny pod adresem https:// www.youtube.com/watch?v=fHIqStZ9vuk

W przygotowaniu filmu pomogli operatorzy ze Studia Telewizyjnego „Niedzieli”. Film opowiada o tajemnicy kapłaństwa i życiu w seminarium duchownym. – Chcemy pokazać szczególnie ludziom młodym, jak ciekawe jest życie w seminarium i jak pasjonująca może być formacja do kapłaństwa – mówią twórcy filmu.

„Setki ujęć, dziesiątki godzin spędzonych na montażu, pomoc profesjonalnych operatorów i udało się!” – dodają klerycy.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-14 17:45 Jasna Góra: Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Z udziałem ok. 300 osób na Jasnej Górze odbyła się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich Spotkanie stanowiło okazję do rozmów wokół problematyki rodziny i wychowania.

Jak wyjaśnił ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, jasnogórska konferencja była spotkaniem o charakterze szkoleniowo-informacyjnym, ale i formacyjnym.

„W tym roku podjęliśmy temat ‘Rodzina i wychowanie’, temat na czasie po ostatnim Synodzie. Widzimy zagrożenia rodziny i chcemy temu przeciwdziałać. Dlatego na konferencję zaprosiliśmy również pedagogów szkolnych, bo jest to tematyka, która będzie w szkole obecna oraz pomocna w tym, aby pedagodzy mogli zastosować w konkretnym działaniu zagadnienia, które usłyszą podczas spotkania” – powiedział przewodniczący RSK.

W konferencji uczestniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia KEP, który w pierwszym dniu konferencji (13 kwietnia) przewodniczył Mszy św.

„Niech nasza obecność tutaj na Jasnej Górze, u stóp Jasnogórskiej Królowej Polski, patronki Szkół Katolickich, niech stanie się aktem wielkiego zawierzenia i pokornej modlitwy, aby to dzieło ewangelizacji, które dokonuje się przez szkolnictwo katolickie w Polsce, otwierało serca młodych ludzi, a także ich rodziców i nas samych na działanie Bożej łaski, byśmy byli odważnymi świadkami Zmartwychwstałego Pana – mówił w homilii bp Mendyk.

- Wartość rodziny jest niezastąpiona - podkreślił ks. Jacek Kędzierski z RSK. – To jest nasze przesłanie płynące dziś z Jasnej Góry.

Z kolei sekretarz RSK s. Maksymiliana Wojnar podkreśliła, że najważniejsze w walce o dobro rodziny i godność człowieka jest świadectwo własnego życia i do tego są zaproszeni nauczyciele.

Podczas spotkania była rozmawiano m.in. na temat kondycji rodziny w Polsce, Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, czy zagrożeniach, jakie współcześnie dotykają dzieci i młodzież (m.in. narkotyki, pedofilia). Mówiono także o współpracy z rodzicami, podjęto temat nauczania domowego i przedstawiono Status „Wychowania do życia w rodzinie”.

Wiosenna konferencja dyrektorów szkół katolickich jest jednym z trzech spotkań tego typu odbywających się na Jasnej Górze. W listopadzie lub na początku grudnia odbywa się Forum Szkół Katolickich, a we wrześniu spotkanie skupia się wokół programu wychowawczego, spraw organizacyjnych dotyczących pracy w szkołach oraz programu kolejnego Tygodnia Wychowania.

Spotkania mają na celu realizację zadań statutowych Rady Szkół Katolickich, tzn. wspieranie szkolnictwa katolickiego w wypełnianiu jego misji, jaką jest nauczanie, kształcenie, ale przede wszystkim wychowywanie.

Zdaniem Ewy Kazubek, dyrektorki Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Magdalence, jasnogórskie spotkania są szansą na integrację środowiska pedagogów i umocnienie w wierze.

Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boża Jasnogórska.
mir / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-14 17:08 Jasna Góra: sympozjum o charyzmacie i misji Zakonu Paulinów

Jak pielęgnować pauliński charyzmat i jak wcielać go w przestrzeń współczesnego świata? Rozmawiali o tym we wtorek na Jasnej Górze zakonnicy z różnych placówek z kraju i z zagranicy. Spotkanie zorganizowano z okazji Roku Życia Konsekrowanego.

Sympozjum rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej.

- Co my możemy dać drugiemu człowiekowi, jeśli mówimy dziś o misji? Czym się możemy podzielić? Jak możemy budować Królestwo Boże w drugiej osobie, na drodze, której Bóg nas stawia, jeśli sami naszej wiary nie przeżywany, jeśli nie doświadczamy jej skarbu? – pytał w homilii bp Buzun.

- Jeśli nie żyjemy prawdami wiary, to nie dajemy mocy temu, co głosimy, i to nie trafi do drugiej osoby, nie trafi do innych i nie będzie miało znaczenia właściwego tym prawdom. Ludzie poszukują ciepła i światła Bożego na różne sposoby, w różnych miejscach, tam, gdzie jesteśmy podstawieni. Bóg stawia nas na drodze innych żeby dawać Chrystusa, nie tylko przez słowo, które głosimy, ale w sposób szczególny przez świadectwo – podkreślił biskup.

O potrzebie twórczej wierności paulińskiemu charyzmatowi mówił o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika. – Posługując w różnych częściach świata, spotykając się z różnymi kulturami i zwyczajami wpisanymi w rzeczywistość kościołów partykularnych, gdzie przyszło nam pełnić misję, doświadczając także zmian nieustannie zachodzących w świecie i w Kościele, mamy tak pełnić posłannictwo, naszą misję zleconą nam przez Bożą Opatrzność, aby pozostać wiernymi charyzmatowi Zakonu, który został określony w Konstytucjach i potwierdzony autorytetem Kościoła – podkreślił o. Chrapkowski.

Zaznaczył, że wierność charyzmatowi wymaga wierności istotnym elementom i umiejętności dostosowywania elementów zmiennych. - I tutaj niezachowanie pierwszego oznacza sprzeniewierzenie się założycielowi, niezachowanie drugiego prowadzi do skostnienia, do zaniku owocnej działalności – przestrzegał o. Chrapkowski.

„Choć nasze zakonne życie jest ściśle określone w Konstytucjach, a jego centrum i sensem jest Chrystus, to wobec nowych „znaków czasu” potrzebne jest odświeżanie charyzmatu i namysł nad dynamiką naszej posługi zakonnej, paulińskiej a jednocześnie apostolskiej” – wyjaśnił o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika powstał w połowie XIII wieku na Węgrzech. Tamtejsi pustelnicy obrali sobie Pawła z Teb za wzór swego życia. Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w roku 1382r, pracują również w wielu innych ośrodkach duszpasterskich w Polsce i poza granicami kraju, podejmując pracę w parafiach i lokalnych sanktuariach maryjnych. W sumie w 17 krajach na czterech kontynentach posługuje ponad pół tysiąca zakonników.

Poprzez wieki zmieniał się duchowy profil Zakonu Paulinów. Z pustelniczego charakteru pierwotnej wspólnoty otwierając się na znaki czasu, nabrał on cech wspólnoty kontemplacyjno-czynnej.

W charyzmacie Zakonu Paulinów znajdują się: kontemplacja Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, kult maryjny, działalność duszpasterska jako służba pielgrzymującemu ludowi Bożemu – przypomniał o. Tabulski. – Lata zwłaszcza po II wojnie światowej, razem z Prymasem Wyszyńskim, w tej trosce o wolność, o ducha narodu, skoncentrowanie się na Jasnej Górze pozwoliło nam na nowo odnaleźć naszą tożsamość, jako troskę o lud w duchu Matki Bożej. To wierność charyzmatowi pójścia w duchu Maryi na służbę Ludowi Bożemu, a jednocześnie życie braterskie, życie wspólnotowe – byśmy mogli jako wspólnota służyć.

Zdaniem O. Stanisława Małysa z placówki w Rzymie to właśnie szczególnie pielęgnowana modlitwa indywidualna i wspólnotowa jest bazą do wytężonej pracy duszpasterskiej. Jak opowiada o. Stanisław we włoskich warunkach jest to szczególnie potrzeba świadectwa – „to jak my się modlimy, jak próbujemy medytować i Słowo Boże i Kościół sam w sobie i jak się spowiadać”.

Jak zaobserwował o. Małysa, niezmiernie ważna dla współczesnego człowieka jest posługa konfesjonału. W klasztorze paulińskim jest codzienny stały dyżur spowiednika, „ludzie tego potrzebują, mamy zawsze pełne konfesjonały, choć jednocześnie zauważa się, choćby we Włoszech, malejąca liczbę kapłanów - mówi o. Małys.

Wśród tematów poruszanych podczas sympozjum znalazły się m.in. problematyka formacji zakonników oraz zagadnienie tożsamości zakonnej paulina w kontekście posługi duszpasterskiej.

O współczesnych zagrożeniach dla życia zakonnego mówił o. Mateusz Hinc kapucyn, psycholog i psychoterapeuta.

Wskazując na dwa główne źródła zagrożeń: zewnętrzne, a więc te, które „niesie świat” i wewnętrzne wynikające ze wspólnot, z zakonnych struktur, o. Hinc podkreślił, że te drugie są o wiele trudniejsze do diagnozowania.

Sympozjum poświęcone paulińskiej misji w świetle zakonnego charyzmatu zorganizowano z okazji Roku Życia Konsekrowanego.
mir / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-12 08:25 Caritas częstochowska organizuje zbiórkę na pomoc Ukrainie

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia Caritas częstochowska organizuje we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę do puszek na pomoc Ukrainie.

W specjalnym słowie skierowanym do proboszczów abp Wacław Depo metropolita częstochowski wskazuje na „bardzo trudną sytuacją na Ukrainie, której skutkiem jest brak żywności, ubrań leków oraz trauma psychiczna dzieci i kobiet”.

- Środki uzyskane z tej zbiórki i przekazane do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej będą przeznaczone na zorganizowanie doraźnej pomocy dla poszkodowanych w wyniku działań wojennych na Ukrainie – podkreśla ks. Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-11 16:49 Częstochowa: pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich

18. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich (RRN) na Jasną Górę, połączona z centralnymi obchodami jubileuszu 30-lecia powstania Ruchu rozpoczęła się dziś od spotkania modlitewnego w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Wśród blisko tysiąca pielgrzymów z całej Polski na jubileuszowe dziękczynienie za 30. lat istnienia RRN przybyli także pielgrzymi z Doniecka na Ukrainie.

Z pielgrzymami spotkał się m.in. biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, który podkreślił, że „rodziny przedłużają charyzmat Świętej Rodziny z Nazaretu”. – Rodzice są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci – mówił bp Długosz i zaapelował, by „rodzice mieli charyzmat Maryi i św. Józefa wobec swoich dzieci”.

Bp Andrzej Siemieniewski, delegat KEP ds. RRN w swoim słowie, przekazanym drogą telefoniczną z Góry Błogosławieństw w Ziemi Świętej wskazał pielgrzymom, że „trzeba iść i głosić, że bliskie jest Królestwo Boże”. – Trzeba również żyć tajemnicą Świętej Rodziny – zaapelował.

Pielgrzymi wysłuchali również konferencji ks. Dariusza Kowalczyka Krajowego Moderatora RRN, w której odnosząc się do hasła pielgrzymki „Na służbę Kościołowi” podkreślił on, że „służba Kościołowi to służba dziełu Nowej Ewangelizacji”. – Trzeba wyjść na peryferie, także peryferie wiary i ludziom zagubionym przynieść Osobę i obecność Maryi – przekonywał ks. Kowalczyk.

Po spotkaniu modlitewnym w Archikatedrze Świętej Rodziny członkowie RRN przeszli w procesji Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.

O godz. 16.00 rozpoczęła się Msza Św. Jubileuszowa - w 30. rocznicę istnienia RRN pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Ruch Rodzin Nazaretańskich wyrósł z inicjatywy nieżyjących już księży Tadeusza Dajczera i Andrzeja Buczela oraz grupy osób świeckich, którzy utworzyli w 1985 r. w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Od 1987 r. Ruch Rodzin Nazaretańskich zaczął się dynamicznie rozwijać w wielu diecezjach Polski, a także za granicą.

Znana i ceniona książka autorstwa ks. Dajczera "Rozważania o wierze" jest w przeważającej mierze zapisem jego konferencji głoszonych do członków pierwszej wspólnoty. Tym, którzy pragną głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, daje ona praktyczne wskazania, jak kroczyć ku Niemu na drodze wiary i nieustannego nawrócenia.

Członkowie Ruchu są wpatrzeni we wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Pragną oni naśladować jej świętość, która realizuje się w codzienności przeżywanej z Bogiem i w braterskiej wspólnocie.

Od 2007 r. podjęto – we współpracy i pod opieką hierarchii Kościoła – wysiłek odczytania, przemyślenia i sformułowania właściwego Ruchowi charyzmatu, czyli daru Ducha Świętego, którego udziela On Kościołowi za pośrednictwem Ruchu. Sprecyzowano założenia duchowe i zasady pracy formacyjnej oraz ujęto w formę prawną struktury organizacyjne. Te wysiłki zaowocowały powstaniem statutu oraz komentarza do Aktu oddania Matce Bożej, który streszcza istotę duchowości Ruchu.

Obecnie Ruch w Polsce istnieje jako federacja ponad dwudziestu stowarzyszeń diecezjalnych, działając w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu 2013 r. Delegatem Episkopatu do spraw Ruchu jest bp Andrzej Siemieniewski.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-10 15:06 Jasna Góra: pamięć, modlitwa i apel o odkrycie prawdy o katastrofie smoleńskiej

Na Jasnej Górze trwa modlitwa w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. W piątą rocznicę tragedii, o ofiarach i ich rodzinach pamiętają paulini, a także przybywający do sanktuarium pielgrzymi, głównie młodzież maturalna.

- Oby ten dzień był także dniem jedności narodowej, dniem pamięci, która szuka prawdy – powiedział KAI o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

„Jasna Góra jest szczególnym miejscem pamięci i modlitwy za dusze tych, którzy nie żyją, ale także ich bliskich, rodziny, które wciąż trwają w żałobie, czekając na smoleńską prawdę – zauważył o. Jasiulewicz. Podkreślił, że „wszyscy na tę prawdę czekają. Wszyscy chcemy się dowiedzieć dlaczego oni nie żyją, jaka była cała prawda o tym wydarzeniu. Jako naród mamy do tego prawo”.

Na Jasnej Górze pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej wyraża się nie tylko w modlitwie. W muzeum w Bastionie Św. Rocha zgromadzone zostały liczne pamiątki, w tym rzeczy osobiste pasażerów Tu-154 przekazane przez rodziny.

Niezwykłą wymowę ma też Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Zawiera ono imiona i nazwiska ofiar katastrofy oraz tablicę, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą kwietniowych wydarzeń.

- Cała symbolika epitafium ma w nas poruszać pamięć, ale też rodzić pytania o naszą odpowiedzialność za dobro Ojczyzny – podkreśla o. Jasiulewicz. Zdaniem paulina są to pytania „o naszą narodową tożsamość, o silne państwo polskie, o nasze miejsce w Europie i w świecie nie tylko na mapie, ale również w codziennym realnym, aktywnym życiu i współtworzeniu Europy, która także będzie silna również siłą wartości, siłą moralną, także siłą wiary, byśmy nie odcinali się od korzeni, a prawda zawsze przecież wyzwala”.

Dziś przed epitafium gromadzili się licznie maturzyści. Niektóre grupy – jak np. młodzież z Oświęcimia - właśnie od tego miejsca rozpoczynały nabożeństwo Drogi Światła.

Epitafium Smoleńskie dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy powstało na Jasnej Górze w 2012 r.
Tablica upamiętnia nie tylko katastrofę lotniczą z 2010 r., ale i mord katyński sprzed 75 lat.
mir, R.Jasna Góra / Jsna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-07 11:16 Częstochowa: II Bieg Miłosierdzia na rzecz bezdomnych (zapowiedź)

Już po raz drugi w częstochowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego odbędzie się Bieg Miłosierdzia na rzecz osób bezdomnych. Planowana na 12 kwietnia impreza wpisuje się w przeżywany w tym dniu doroczny odpust parafialny. Wspólne świętowanie rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 a następnie Mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym. Bieg odbędzie się na na teren Parku Lisiniec. Na zakończenie wszyscy otrzymają pamiątkowe medale i zostaną poczęstowani bigosem.

Różne instytucje i firmy zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów działalności charytatywnej 2 zł za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę z logo sponsora i biegnąc, bądź maszerując, pokona zaplanowaną trasę.

„Pomysł Biegu Miłosierdzia wziął się z potrzeby konkretnego czynu miłosierdzia na rzecz drugiego człowieka” – wyjaśnia ks. Andrzej Partika. Pomysłodawca i organizator akcji, a zarazem kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego dodaje także, że grupa, na cel której zbierane są fundusze nie jest wcale przypadkowa. „Zależało nam na tym, by nie była to tylko piękna idea czy teoria, stąd po dokładnym rozeznaniu okazało się, że osobami najbardziej zaniedbanymi w naszym mieście są bezdomni” - zaznacza pallotyn.

Pierwszy Bieg Miłosierdzia odbył się w zeszłym roku, w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II. Wzięło w nim udział prawie 500 osób. Zebrane wówczas fundusze pozwoliły na otwarcie kuchni dla bezdomnych. Obok niej od pewnego czasu funkcjonuje także łaźnia.

Marzeniem ks. Partiki jest fakt, by świadczona pomoc była kompleksowa. „W tym roku zbieramy fundusze na magazyn ubrań, by ci, którzy korzystają z łaźni mogli od razu otrzymać także nowe ubranie” – informuje pallotyn.

Pallotyni posługujący w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia już od wielu lat pomagają osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji materialnej. W ciągu roku organizują m.in. doroczną Parafiadę, „tatową sobotę” dla dzieci i ich ojców oraz parafialny kurs tańca prowadzony są przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego.

Nie brakuje także inicjatyw stricte religijnych, jak np. Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego, spotkania kręgów biblijnych czy Msze św. dla przedszkolaków i ich rodziców. Od stycznia odbywają się także comiesięczne Msze św. dla osób poszukujących męża/żony.

Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego usytuowany jest na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Budowy świątyni podjęli się w roku 1949 księża pallotyni. Jej poświęcenia dokonał pierwszy ordynariusz częstochowski, ks. bp. Teodor Kubina. W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach).

Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem. 5 lat później miejsce to nawiedził Sługa Boży ks. Kardynał Stefan Wyszyński.

W 1994 r. Prymas Polski, kard. Józef Glemp i biskup José de Jesús González Hernandez z Meksyku poświęcili kaplicę polową oraz znajdującą się tam figurę Jezusa Miłosiernego. Figura jest darem Kościoła z Meksyku dla Kościoła w Polsce. We wrześniu 1996 r. ks. bp Antoni Długosz wprowadził do świątyni relikwie Krzyża Świętego przywiezione z Ziemi Świętej. Od roku 2012 kościół posiada także relikwie św. Jana Pawła II.

Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Potwierdzają to liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.

W Dolinie Miłosierdzia wznoszony jest kościół. Obecnie znajduje się w stanie surowym zamkniętym, trwają prace nad projektem wystroju wnętrza. Zadania tego podjął się ks. Marco Rupnik, jezuita pochodzący ze Słowenii, a pracujący w Centro Aletti w Rzymie. Jego dziełem jest m.in. krypta, w której złożony został święty Ojciec Pio w dolnej części Bazyliki San Giovanni Rotondo oraz mozaika w nowym Kościele Trójcy Przenajświętszej w Fatimie i w Sanktuarium w Lourdes.
jk, ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-04-04 09:25 Jasna Góra: tegoroczny Grób Pański ze św. Janem Pawłem II

O przeżywanym w Polsce Roku Jana Pawła II przypomina tegoroczny wystrój Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Jego przesłaniem są słowa świętego papieża „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć”. Najświętszy sakrament tradycyjnie wystawiony jest w Kaplicy Matki Bożej.

O szczególnych związkach naszego rodaka, następcy Piotra z jasnogórskim sanktuarium przypominają korony na cudownym Wizerunku Maryi, pobłogosławione na dzień przed śmiercią i dużych rozmiarów jego obraz namalowany przez Jerzego Dudę Gracza. Na obrazie papież w jednej ręce trzyma krzyż a w drugiej obraz Matki Bożej – niczym tarcze obronne.

- Rok 2015 decyzją polskiego Parlamentu jest rokiem św. Jana Pawła II. Jest on dla nas wielkim autorytetem, wsparciem i wielką nadzieją. Chcemy Boga uczcić przez świętego naszego rodaka – powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

W centrum grobu znajduje się monstrancja ustawiona na tle obrazu papieża
i leżący krzyż opleciony flagą w kolorach papieskich, która oplata także symboliczne miejsce pochówku Jezusa. Są także zdjęcia Ojca Świętego z różnych okresów jego pontyfikatu, z pierwszych dni i tych już u schyłku życia.
- Jan Paweł II wciąż jest z nami – przypomina abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zachęca, by od św. Jana Pawła II uczyć się przede wszystkim ufności. – On jest obecny przez świętych obcowanie, on patrzy na nas z domu Ojca i z tego okna nam błogosławi. Jest tym świętym, który kroczy nadal naszymi drogami, by nas wspomóc, przybliżyć do Chrystusa i powiedzieć ufajcie – powiedział abp Depo.

Wystrój grobu Bożego na Jasnej Górze dopełnia ok. 2 tysięcy żółtych i białych róż oraz inna roślinność. Jest on dosyć dużych rozmiarów. Znacznie wykracza poza prezbiterium kaplicy. Jego elementy muszą być zawsze łatwe w konstrukcji, bowiem specyfiką jasnogórskich grobów jest to, że muszą być one bardzo szybko, w poranek Wielkanocy rozebrane. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej sprawowana jest bowiem rezurekcyjna Msza św.

Adoracja Jezusa w kaplicy Matki Bożej potrwa przez całą Wielką Sobotę. Zgodnie z tradycją, przy Grobie stanęły umundurowane straże.

Jan Paweł II aż sześciokrotnie nawiedzał Jasną Górę jako papież. Wcześniej, już w latach młodzieńczych, pielgrzymował do tronu Królowej Polski. Jego zawierzenie "Totus Tuus" miało związek z Matką Bożą Jasnogórską. To w częstochowskim sanktuarium pozostawił jedną z najcenniejszych dziś relikwii, przestrzelony pas swojej papieskiej sutanny. Papież z Polski w swoim pielgrzymowaniu na Jasną Górę występował w wielu rolach, a Jego gesty, słowa i ofiarowane wota miały bardzo złożone intencje. Jak inni pielgrzymi, przybywał Jan Paweł II do Sanktuarium i stawał przed obrazem Matki Bożej przede wszystkim jako człowiek wiary. Przynosił tu swoje zmartwienia, kłopoty i prośby. Jednak przede wszystkim był człowiekiem, który zawierzył Matce Bożej swoje własne życie a potem także losy Kościoła i świata.

Paulini przypominają, że Jan Paweł II nigdy nie ominął Częstochowy podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Przyczynił się do ukazania na nowo jasnogórskiego klasztoru jako Sanktuarium Maryjnego o wymiarze ogólnoświatowym. Maryjna pobożność papieża Polaka sprawiła, że Sanktuarium i Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stały się znane na całym świecie. Stało się tak przede wszystkim za sprawą podjęcia decyzji o zorganizowaniu właśnie w Częstochowie VI Światowego Dnia Młodzieży.

Szczególnym dowodem miłości do Matki Bożej Jasnogórskiej było ofiarowanie złotych koron dla Maryi i Dzieciątka Jezus. Koron, na których zostały uwiecznione słowa, credo jego życia, Cały Twój. Poświęcił je na dzień przed swoją śmiercią i polecił w jedną z nich wmontować złoty pierścień papieski. Do generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego napisał: „Błogosławię i ofiarowuję te korony, jednocząc się w duchu z paulinami, stróżami Sanktuarium i z wszystkimi Pielgrzymami. Zawierzam naszą Ojczyznę, cały Kościół i siebie samego Jej matczynej opiece. Totus Tuus.”
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 kwietnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT