Znaleziono depesz: 394
2005-08-11 16:35 Zamość: rowerem na Jasną Górę szlakiem pielgrzymek papieskich

Szlakiem miejsc, które odwiedził papież Jan Paweł II zmierza na Jasną Górę rowerowa pielgrzymka z Zamościa. Pątnicy mają do przebycia około 600 km. Trasa wiedzie przez Lubaczów, Tuchów, Sokołów Małopolski, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków-Łagiewniki. Na Jasną Górę rowerowi pielgrzymi zamierzają dojechać w niedzielę, 14 sierpnia - tego samego dnia, kiedy przybędzie tam piesza diecezjalna pielgrzymka, wędrująca od 2 sierpnia.

W pielgrzymce upamiętniającej postać Jana Pawła II uczestniczą 22 osoby. Niektórzy z nich mają doświadczenie w tego rodzaju wyprawach - jeden z inicjatorów pielgrzymki odbył rowerowe peregrynacje do Watykanu, Ziemi Świętej i Egiptu. Inni wybrali się w taką podróż po raz pierwszy. Najstarszy z uczestników ma 58 lat, najmłodszy - 12, wśród pielgrzymów są także 3 rodziny. Dziennie rowerowi pątnicy pokonują około 100 km.

- Trochę daje się nam we znaki niezbyt dobra pogoda: deszcz i silny wiatr, który najbardziej utrudnia jazdę, ale cel, jaki jest przed nami, Jasna Góra, miejsca, które odwiedzamy z ciągle żywą w nich pamięcią o wielkim Papieżu rekompensują nam wszelkie trudności i niewygody - mówi Agnieszka Kosarska z Katolickiego Radia Zamość, uczestniczka wyprawy.

Rowerową pielgrzymkę z Zamościa na Jasną Górę zorganizowano po raz pierwszy. Organizatorem jest nowa zamojska parafia pw. Świętej Opatrzności Bożej. Pielgrzymka jest wyrazem wdzięczności mieszkańców Zamościa za utworzenie nowej parafii.

W przyszłym roku organizatorzy pielgrzymki chcą zaprosić do udziału w wyprawie mieszkańców przygranicznych miejscowości z Polski i Ukrainy.
ks. af (KAI) / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 sierpnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-08-08 11:36 Zamojszczyzna: kilkanaście tysięcy osób na festiwalu pieśni maryjnej

Festiwal Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych zakończył się 7 sierpnia w Górecku Kościelnym na Zamojszczyźnie. Koncerty festiwalowe obejrzało kilkanaście tysięcy widzów - pielgrzymów, turystów i tych, którzy od lat specjalnie przyjeżdżają na święto pieśni maryjnej w samym sercu Roztocza. Tegoroczny festiwal odbył się już po raz 10.

W festiwalu uczestniczą ludowe zespoły śpiewacze z terenu całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Zespoły biorą udział w konkursie na najpiękniejsze wykonanie pieśni maryjnej. Laureaci otrzymują złote, srebrne i bursztynowe różańce. Oprócz prezentacji konkursowych są również koncerty zaproszonych gości - na festiwalu występują chóry parafialne, zespoły wokalne i soliści, w tym roku zaprezentowali się także młodzi soliści z Ukrainy.

Tradycyjnie, zwieńczeniem festiwalu jest koncert gwiazdy. W tym roku w leśnym amfiteatrze wystąpił Bogdan Trojanek z zespołem Terne Roma - jedenastoosobowym, rodzinnym zespołem, prezentującym kulturę i muzykę Romów. W poprzednich latach gościli tu m.in. Krzysztof Krawczyk, zespół Golec uOrkiestra, Eleni, Sława Przybylska i inni artyści.

Górecko Kościelne na Roztoczu jest miejscem kultu św. Stanisława Biskupa Męczennika. To tutaj właśnie w XVII wieku, podczas walk z wojskami Bohdana Chmielnickiego, zatrwożoną ludność podniósł na duchu św. Stanisław, który objawił się jednemu z mieszkańców i wskazał miejsce, gdzie mają być wzniesione ku jego czci kaplice i kościół. Już wkrótce po tym wydarzeniu mieszkańcy Górecka i liczni pątnicy za przyczyną św. Stanisława doznawali obfitych łask zdrowia, pociechy i ratunku w nieszczęściach.

Ówczesny właściciel Górecka, ordynat Marcin Zamoyski za szczególną łaskę Bożą, otrzymaną za przyczyną św. Stanisława Biskupa, uznał zwycięstwo odniesione w bitwie pod Chocimiem i jako dziękczynne wotum w 1668 r. z pomocą wiernych wybudował kościół ku czci św. Stanisława oraz dwie kaplice - "Pod dębami" i "Na wodzie". Jako pierwsza została wzniesiona kaplica "Pod dębami" w miejscu pierwszych objawień. Obecnie znajduje się w niej barokowy ołtarz z obrazem św. Stanisława, a także pień sosny - świadek objawień. W kościele w Górecku znajdują się także relikwie patrona parafii, przekazane w 1968 r. przez kard. Karola Wojtyłę. Drugą kaplicę, zwaną dziś "Na wodzie" zbudowano na rzece Szum.

Górecko Kościelne to także piękny zakątek Roztocza, bardzo licznie odwiedzany przez pielgrzymów i turystów. "Jest to miejsce, gdzie można odnaleźć Boga w kontemplacji ciszy i modlitwy" - mówi proboszcz parafii i inicjator festiwalu ks. Tadeusz Sochan, który wśród wiekowych, majestatycznych dębów zbudował Drogę Krzyżową, a obok kościoła stworzył parafialne muzeum wsi. Za zasługi dla promocji regionu ks. Sochan został uhonorowany w czasie koncertu finałowego specjalnym medalem, przyznanym przez władze Lubelszczyzny.
ks. af / Górecko Kościelne
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 sierpnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-08-02 12:48 Zamość: pielgrzymi modlą się w intencji beatyfikacji Jana Pawła II

Z Zamościa wyruszyła 2 sierpnia piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku towarzyszą jej słowa Jana Pawła II - "Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie". O modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Papieża-Polaka zaapelował do pątników biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa.

Biskup mówił pielgrzymom, że tegorocznej wędrówce na Jasną Górę powinien towarzyszyć motyw papieski, zwłaszcza modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II. Pątnicy powinni też "pogłębiać pobożność eucharystyczną", bo to właśnie Papież-Polak ogłosił trwający obecnie Rok Eucharystii.

Bp Śrutwa życzył pielgrzymom radosnych przeżyć na każdym etapie pieszego wędrowania. W homilii nawiązał do przypadającej w tym roku 350. rocznicy obrony Jasnej Góry i wręczył kierownikowi pielgrzymki 3-tomowe wydanie "Potopu" Henryka Sienkiewicza - z zachętą, by podczas wędrówki sięgać do tego dzieła.

Każdego roku w pieszym wędrowaniu na Jasną Górę uczestniczy kilka tysięcy ludzi. Wśród pielgrzymów przeważa młodzież. "Idę na pielgrzymkę po to, by podziękować Pani Jasnogórskiej za pomyślnie zdane egzaminy na studia" - mówi KAI jedna z młodych pątniczek. Inna uczestniczka diecezjalnej pielgrzymki będzie wędrowała już po raz kolejny, i jak zawsze są to dla niej niezapomniane przeżycia - takie, które dają siłę do przeżywania codziennych życiowych zmagań.

Organizatorzy podkreślają, że wspólnotowy charakter pielgrzymki powinien skłonić wszystkich uczestników do przeżycia jej jako rekolekcji w drodze - "rekolekcji, które pomogą zbliżyć nas do Boga i ludzi, na nowo odkryć wartość sakramentu pokuty i doświadczyć miłosierdzia Bożego" - mówi ks. Tadeusz Bastrzyk, kierownik diecezjalnej pielgrzymki.

Zamojska piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w tym roku już po raz 23. Pątnicy mają do przebycia ponad 350 km. Trasa wędrówki przebiega m.in. przez Biłgoraj, Nisko, Staszów, Chmielnik, Jędrzejów. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą po 13 dniach wędrówki, 14 sierpnia. Powita ich tam biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.

Pielgrzymów wspiera duchowa grupa modlitewna. Słuchacze Katolickiego Radia Zamość - w ramach studia pielgrzymkowego - modlą się wspólnie w intencji wędrujących, słuchają relacji z trasy wędrówki i transmisji Apeli Jasnogórskich, przekazują pozdrowienia swoim bliskim, rozmawiają z nimi, mogą też wysłuchać konferencji pielgrzymkowych. Taka forma duchowego wsparcia zamojskich pielgrzymów cieszy się ogromnym zainteresowaniem. "W godzinach emisji studia pielgrzymkowego telefony do redakcji wprost się urywają, każdy chce kogoś pozdrowić, wspólnie się pomodlić w intencji pielgrzymów, a także wspomnieć swoje wędrowanie do Pani Jasnogórskiej" - opowiada Agnieszka Kosarska z Katolickiego Radia Zamość.
af (KAI) / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 sierpnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-06-13 12:26 Zamość świętował "Odpust Papieski" - w 6. rocznicę wizyty Jana Pawła II

"Odpust Papieski" - w 6. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zamościu świętowano w tym mieście 12 czerwca. W całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej były odprawiane Msze św. w intencji Papieża-Polaka.

Wizyta Jana Pawła II w Zamościu miała miejsce 12 czerwca 1999 roku. - Tego się nie da opowiedzieć, było to wyjątkowe, niezapomniane przeżycie takie, które się zdarza raz na całe życie i pozwala się inaczej spojrzeć na świat, na ludzi - mówią zamościanie.

Główne uroczystości "Odpustu Papieskiego" odbywały się w kościele Matki Bożej Królowej Polski, przy którym 6 lat temu Jan Paweł II wygłosił homilię. Od dwóch lat uroczystość upamiętniająca pobyt Papieża w Zamościu jest obchodzona właśnie jako "Odpust Papieski".

"Dzień ten jest przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za to spotkanie, a także sposobnością do refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II" - podkreślał biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa w dekrecie o ustanowieniu odpustu.

Przez cały dzień "Odpustu Papieskiego" kapłani prowadzili rozważania modlitewne, sprawowali Msze św. i nabożeństwa różańcowe w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II. W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp Śrutwy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem Zamościa, Marcinem Zamoyskim. Podczas Mszy św. przewodnicząca Rady Miasta Zamościa, Maria Gmyz odczytała list intencyjny w sprawie nadania imienia Jana Pawła II placowi przed Katedrą Zamojską.

W słowie skierowanym do wiernych przybyłych na "Odpust Papieski" bp Śrutwa wspominał dzień wizyty Jana Pawła II - "Tamto niezwykłe wydarzenie, które dodało wszystkim skrzydeł, pomaga nam żyć po dziś dzień". Zapewniał też, że wierni diecezji zamojsko-lubaczowskiej będą starali się, w różnych miejscach, każdego roku, przez kolejne lata - o tym historycznym pobycie z 12 czerwca 1999 r. "naszego Papieża w naszym mieście pamiętać i serdecznie ten historyczny czas wspominać".

"Odpust Papieski" zakończył się Apelem Jasnogórskim, podczas którego wskazano miejsce, gdzie stanie pomnik upamiętniający pobyt Jana Pawła II w Zamościu, przy kościele Matki Bożej Królowej Polski - w miejscu historycznym, gdzie przed 6 laty modlił się Jan Paweł II. Pomnik ma być symbolem przesłania, jakie Papież skierował do mieszkańców Zamojszczyzny - o potrzebie poszanowania wiary, tradycji, pracy na roli i dbałości o środowisko naturalne - podkreśla ks. Janusz Romańczuk, proboszcz parafii.

Jan Paweł II przybył do Zamościa 12 czerwca 1999 roku, w 20. rocznicę swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. W Zamościu powitało go ponad 300 tys. wiernych - z całej Lubelszczyzny, Podkarpacia oraz pielgrzymów przybyłych z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Słowacji, Niemiec, Kanady, Australii. Papież modlił się w Katedrze Zamojskiej, poświęcił szpital nazwany jego imieniem, poprowadził uroczystą liturgię słowa przed kościołem Matki Bożej Królowej Polski.

W homilii Jan Paweł II zaapelował o poszanowanie praw natury i wartości życia. Szczególne słowa skierował do rolników: "Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie nie szczędzili również krwi". Na zakończenie uroczystości zawierzył Zamojską Ziemię i jej mieszkańców opiece Matki Bożej.

Papieska pielgrzymka do Zamościa przebiegała pod hasłem "Mocni nadzieją". Określa się ją dzisiaj jako jedno z największych wydarzeń minionego stulecia w Zamościu i w całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
ks. af (KAI) / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 czerwca 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-05-31 17:35 Krasnobród: dzień chorego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej

W święto Nawiedzenia Matki Bożej, do Krasnobrodu przybywają chorzy i niepełnosprawni z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Tradycyjnie już tego dnia w krasnobrodzkim sanktuarium maryjnym jest obchodzony diecezjalny dzień chorych.

Podczas spotkania w Krasnobrodzie osoby chore i niepełnosprawne uczestniczyły w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na krasnobrodzkiej Kalwarii, mogły też przystąpić do sakramentu spowiedzi. Później, w krasnobrodzkim sanktuarium uroczystą Mszę św. w ich intencji odprawił biskup diecezjalny, Jan Śrutwa.

Zwracając się do chorych, ordynariusz zamojsko-lubaczowski mówił o tym, jak przyjmować i znosić własne upokorzenie, własną chorobę, własne cierpienie. Nawiązując do przykładu Papieża Jana Pawła II, biskup Śrutwa wskazywał, żeby z niego brać przykład. - "Kiedy przychodzi cierpienie, zawinione czy niezawinione, najlepiej uciekać się do Boga, bo wtedy - w cieniu ołtarza - najłatwiej cierpieć, najłatwiej znosić to doświadczenie życia, jakim jest choroba". Biskup apelował, by własne cierpienie połączyć z cierpieniem Chrystusa, z cierpieniem Papieża Jana Pawła II, ze wszystkimi bólami Matki Najświętszej. Po Mszy św. ks. biskup pobłogosławił chorych Najświętszym Sakramentem.

"Takie spotkanie umacnia nas w naszej niełatwej wędrówce do domu Ojca" - mówił KAI ks. Stanisław Budzyński, diecezjalny duszpasterz ludzi chorych i niepełnosprawnych. "Maryja, w tajemnicy nawiedzenia, zaprasza nas do wędrowania jej drogą - może na nasze odwiedziny, nawiedzenie ktoś czeka. Dlatego każdego roku, w święto Nawiedzenia Matki Bożej, przybywamy do Krasnobrodu, by wspólnie się modlić i przeżywać swoje cierpienia" - dodał ks. Budzyński.

Do Krasnobrodu przyjeżdżają tego dnia pensjonariusze domów opieki, domów pomocy społecznej, ośrodków dla niepełnosprawnych. Każdego roku pod opieką swoich kapelanów gromadzą się w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, by uczestniczyć we wspólnej modlitwie.


ks. af / Krasnobród
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 maja 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-05-20 18:16 Lubaczów: peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus (zapowiedź)

W najbliższy poniedziałek, 23 maja, do Lubaczowa przybędą relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Powitanie relikwii na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej nastąpi wieczorem, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Spotkanie modlitewne rozpocznie Apel Jasnogórski i montaż spektakl poświęcony św. Teresie. Po powitaniu świętych relikwii odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusza Leszczyńskiego. Dokładnie o północy zaplanowano nabożeństwo różańcowe i spotkanie imienniczek ze swoją Patronką. Przez całą noc będą się odbywały czuwania modlitewne i adoracje z udziałem miejscowych wspólnot parafialnych oraz pielgrzymów.

Jak mówi ks. Franciszek Nucia, proboszcz parafii, która będzie gościła relikwie - "Spodziewamy się kilku tysięcy wiernych - czcicieli św. Teresy od Dzieciątka Jezus, nie tylko z Lubaczowa i okolic, ale z całej diecezji". W wielu miejscowościach diecezji zamojsko-lubaczowskiej są organizowane pielgrzymki do Lubaczowa.
Nawiedzenie diecezji przez święte relikwie zakończy się 24 maja nad ranem, uroczystą liturgią w lubaczowskiej konkatedrze pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus po Polsce trwa od 1 maja, zakończy się w połowie sierpnia. Nawiedzenie jest związane z obchodzoną w tym roku rocznicą 400-lecia przybycia karmelitów do Polski.


ks. af / Lubaczów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-05-20 18:04 Zamość: koncerty muzyki alternatywnej w hołdzie Janowi Pawłowi II

"Twierdza" - pod takim hasłem od kilku lat w Zamościu jest realizowana "alternatywna droga ewangelizacji". W jej ramach organizowane są koncerty muzyki chrześcijańskiej. Najbliższa edycja "Twierdzy" będzie hołdem złożonym Janowi Pawłowi II. W sobotę, 21 maja, odbędzie się pierwszy z cyklu tegorocznych koncertów.

W zamojskim klubie Stara Brama zagrają: Smug z Zamościa, Orbita Wiru Warszawy, 3siostry z Mińska Mazowieckiego, Ocean z Wrocławia, ArekCore / AmetriA z Warszawy. Będzie też prezentacja filmów dokumentalnych poświęconych Papieżowi i odniesienia do nauki Jana Pawła II. Przewodnikiem na tej drodze jest ks. Tomasz Źwiernik, inicjator i opiekun duchowy Wspólnoty RUAH, działającej przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Zamościu.

Dominika Pomorska ze Wspólnoty RUAH wyjaśnia, że "Twierdza" jest "symbolem ludzkiego życia, które opiera się na wierze "W jednego Boga Ojca Wszechmogącego". Dlatego właśnie tak nazwany został projekt koncertów, które mają pokazać młodzieży zamojskiej inną alternatywę.... nową drogę".

Ks. Tomasz Źwiernik dodaje, że "Twierdza" jest miejscem spotkania ludzi zaangażowanych w życie Kościoła - z ludźmi, którzy do Kościoła nie przynależą lub z różnych względów od niego odeszli i myślą o Kościele stereotypami. "Twierdza" ma te stereotypy burzyć, zaś budować świadomość, że Kościół jest wspólnotą ludzi, którzy nie są idealni, lecz mimo słabości poszukują fundamentów, na których mogliby budować swoje życie" - mówi ks. Źwiernik.

Organizatorem projektu "Twierdza" jest Wspólnota RUAH, skupiająca młodych ludzi, którzy chcą pogłębiać znajomość Pisma Świętego, wspólnie się modlić oraz pomagać tym, którzy zagubili się w życiu i zatracili poczucie jego sensu. Na spotkania biblijne, organizowane w każdą sobotę, przychodzi kilkudziesięciu młodych ludzi, w ciągu 4 lat działalności Wspólnotę tworzyło ponad 400 osób.
Ks. Źwiernik wyjaśnia: "Poprzez swoje działania chcemy szerzyć wśród młodych ludzi wartości, które przez swoje ziemskie życie głosił Jan Paweł II".

Wspólnota realizuje swoją misję ewangelizacji m.in. w Zakładzie Karnym w Zamościu, gdzie regularnie odbywają się Msze św. i spotkania ze skazanymi oraz koncerty muzyki chrześcijańskiej - dla osadzonych grali już m.in. Tomasz Żółtko, Bartek Jaskot, zespoły hip-hopowe, Pneuma, Anastasis.
RUAH dociera również do środowisk narażonych na narkomanię i alkoholizm, prowadzi pomoc charytatywną dla potrzebujących, udziela pomocy w szkołach, bursach, domach; organizuje wyjazdowe dni skupienia i rekolekcje, misteria i happeningi.

W hołdzie Papieżowi - Polakowi Wspólnota RUAH zorganizowała przed tygodniem pielgrzymowanie z Zamościa do Gidli, Częstochowy, Wadowic, Łagiewnik i Krakowa.

Młodzi ze Wspólnoty RUAH poszukują też nowych form dla wyrażenia tradycji chrześcijańskiej - tak, aby stała się ona bardziej zrozumiała i czytelna, łatwiejsza do przyswojenia, zwłaszcza dla tych, którzy od niej odeszli. Temu celowi służy właśnie projekt "Twierdza" i koncerty ewangelizacyjne, podczas których wykonawcy i publiczność dają swoje świadectwa o Bogu i prawdzie.

Kolejny koncert w ramach "Twierdzy '05" zaplanowano na przełom czerwca i lipca. Wystąpią wtedy w Zamościu m.in. Pytki Doś, Anastasis, No Longer Music.

ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-05-18 18:17 Biłgoraj: uczniowie posadzili dęby pamięci o Janie Pawle II

"Drzewka Trzeciego Tysiąclecia" - pomniki wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II posadzili dziś uczniowie dwóch biłgorajskich szkół - Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 2. Jeden z dębów posadzonych obok szkoły nosi imię Papieża-Polaka.

Uroczystość sadzenia dębów pamięci rozpoczęła się Mszą św. w intencji Jana Pawła II. Następnie młodzież z obu szkół zaprezentowała okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. W programie zatytułowanym "Myśląc Ojczyzna - powracam w stronę drzewa..." młodzi wykonawcy przedstawili teksty literackie, nawiązujące do motywu drzewa

Przypomniano słowa Papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Zamościu w 1999 roku, a także fragmenty poezji i dramatów Karola Wojtyły. Zaprezentowano także fragmenty Księgi Rodzaju, kanony, hymny św. Franciszka, piosenki Jacka Kaczmarskiego i Jonasza Kofty. Montaż słowno-muzyczny przygotowano w ramach relizowanego w zamojskim gimnazjum projektu "Poezja jest dobra na wszystko, a muzyka łagodzi obyczaje".

Zwieńczeniem uroczystości było sadzenie drzewek na placu szkolnym i wspólna agapa. Dzisiejsze spotkanie w Biłgoraju odbyło się w ramach akcji sadzenia pamiątkowych dębów na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Akcję zorganizowała Kapituła "Dziedzictwo Narodu Święta Sprawa".

Na terenie każdej parafii posadzono dzisiaj, lub przy okazji innych uroczystości, trzy drzewka, noszące imiona Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i imię osoby zasłużonej dla społeczności lokalnej. Jedno z "Drzewek Trzeciego Tysiąclecia" rośnie już w Ogrodach Watyńskich, gdzie delegaci kapituły zasadzili je w połowie kwietnia. Pamiątkowe dęby poświęcił biskup zamojsko-lubaczowski, Jan Śrutwa podczas uroczystości w Katedrze Zamojskiej.

Inicjatywa sadzenia dębów jest odpowiedzią na papieski apel o troskę wobec roztoczańskiej przyrody, wystosowany podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu, 12 czerwca 1999 roku.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 maja 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-03-31 10:23 Zamość: tysiąc pamiątkowych dębów na 85. urodziny Papieża

Tysiąc pamiątkowych dębów zasadzą duchowni na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej dla uczczenia 85. rocznicy urodzin Ojca Świętego. Drzewa mają także upamiętniać postać Prymasa Tysiąclecia oraz osób szczególnie zasłużonych dla diecezji i regionu.

Inicjatywa, która zrodziła się w środowisku leśników i miłośników przyrody, zyskała poparcie duchowieństwa i władz samorządowych z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W akcję zaangażowały się również liczne organizacje społeczne, wspólnoty religijne, społeczności szkolne. Powołano kapitułę "Dziedzictwo Narodu Święta Sprawa", której przewodniczy kustosz sanktuarium maryjnego w Krasnobrodzie, ks. prałat Roman Marszalec.

Jak wyjaśnia ks. Wiesław Oleszek, współorganizator przedsięwzięcia, w każdej parafii zostaną posadzone trzy pamiątkowe dęby, które otrzymają imiona: Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia oraz imię osoby zasłużonej dla lokalnej społeczności. Akcja będzie przebiegała w trzech etapach. "W połowie kwietnia przedstawiciele kapituły pojadą do Rzymu, by prosić o papieskie błogosławieństwo dla tego dzieła, posadzą też kilka drzewek w ogrodach watykańskich" - mówi KAI ks. Oleszek.

Kolejnym etapem będzie poświęcenie sadzonek dębów. Nastąpi to 30 kwietnia, po uroczystej Eucharystii w katedrze zamojskiej. Sadzonki "dębów pamięci" poświęci biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa. Ostatni etap akcji - czyli uroczyste sadzenie dębów w każdej parafii - zaplanowano na 18 maja.

Ks. Oleszek podkreśla, że akcja ta będzie przede wszystkim dobrą lekcją przyrody, historii i Kościoła, szczególnie dla młodego pokolenia, zamieszkałego na ziemi zamojsko-lubaczowskiej. Przypomina, że są dziś jeszcze w Polsce dęby, które świadczą o czasach Chrobrego, Jagiełły, Batorego. Kapituła "Dziedzictwo Narodu Święta Sprawa" chce zaś, poprzez zasadzenie żywych, długowiecznych dębów, "zatrzymać" i upamiętnić niezwykły pontyfikat Jana Pawła II. "Trwałym znakiem tego pontyfikatu będą właśnie dęby pamięci" - mówi ks. Oleszek.

Przypomina też, że wielką inspiracją do podjęcia akcji sadzenia dębów pamięci była wizyta Ojca Świętego w Zamościu, 12 czerwca 1999 roku, kiedy to Papież, patrząc na piękno roztoczańskich lasów, zobowiązał wszystkich ludzi dobrej woli do troski o ich zachowanie. Akcja sadzenia dębów jest zatem odpowiedzią na papieski apel - podkreśla ks. Oleszek.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 marca 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-03-30 09:33 Zamość: Coraz więcej uczestników szkolnych konkursów biblijnych

Coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej cieszą się konkursy dotyczące znajomości Biblii. W organizowanych od kilku lat w Zamościu międzyszkolnym konkursie literackim pt. "Spotkania z Biblią" uczestniczyło ponad 800 uczniów gimnazjów. Treść: Bardzo licznie gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczą też w innym konkursie kulturoznawczym pt. "Źródła kultury europejskiej - Biblia i mitologia grecka".

Z roku na rok organizatorzy obserwują coraz większe zainteresowanie taką formą pogłębiania znajomości Biblii i kultury europejskiej. "I bardzo nas to cieszy - podkreśla Marzena Niderla, koordynator konkursu "Spotkania z Biblią". Staramy się bowiem, by ta najpiękniejsza księga - Biblia - stała się bliska dzieciom i młodzieży".
Konkursy służą nie tylko pogłębianiu wiedzy, lecz także rozwijaniu wyobraźni i wyzwalaniu samodzielności twórczej młodych ludzi. Konkurs "Spotkanie z Biblią" ma formę testu sprawdzającego znajomość Biblii, umiejętność odczytywania symboliki biblijnej oraz wypowiadania się w różnych formach literackich. Tworząc własne teksty inspirowane Biblią, młodzi ludzie mogą nie tylko rozwijać swoją wyobraźnię, ale też odkrywać wartości uniwersalne obecne w Piśmie św. i pogłębiać znajomość Biblii jako źródła naszej kultury. I okazuje się, że niejednokrotnie uczestnicy konkursu zaskakują jurorów swoją wiedzą i dojrzałością - "Czytając prace konkursowe, wiem, że warto ten konkurs organizować, gdyż prace te są mądre, choć różne - tak jak różne są dzieci, które je piszą. Dzieci zaskakują nas swoimi spostrzeżeniami, szczerością i często właśnie mądrością - bo sporo już wiedzą o Biblii i postaciach biblijnych" - mówi Marzena Niderla.
W marcu odbyły się również eliminacje diecezjalne do XV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 1000 osób, do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się ponad 60 ze wszystkich szkół diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Finaliści diecezjalni pojadą do Ełku, gdzie w dniach 1-2 kwietnia odbędą się eliminacje ogólnopolskie. Hasłem tegorocznej olimpiady są słowa: "Eucharystia - źródłem i szczytem kościoła". Natomiast w kwietniu w Zamościu zaplanowano eliminacje diecezjalne do 12. edycji Konkursu Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła. Ten konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Kościół żyje Eucharystią". Laureaci konkursu otrzymają m.in. zaproszenie do udziału w pielgrzymce "Szlakiem Jana Pawła II".
ks.af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 marca 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-03-22 17:40 Zamość: wielkanocna pomoc od Caritas

Już od 17 marca w parafiach diecezji zamojsko-lubaczowskiej można kupować "Chleby dobroci". W tym roku piekarze z terenu diecezji przygotowali blisko 50 tys. chlebków, które kosztują 3 zł za sztukę. W akcję rozprowadzania "Chlebków dobroci" aktywnie włączyły się szkolne koła Caritas.

Rok temu sprzedano 25 tys. bochenków, dzięki czemu wsparcie uzyskały ponad 4 tys. osób. W tym roku będzie podobnie: środki zebrane podczas sprzedaży chlebków miłosierdzia zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym, szczególnie dzieciom. "Na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej jest wiele dzieci głodnych, chorych i potrzebujących wsparcia. To właśnie im przede wszystkim chcielibyśmy dopomóc w ramach "Wielkanocnego dzieła Caritas" - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor diecezjalnej Caritas. Dzieci otrzymają ubrania i przybory szkolne, zostaną też zakupione leki i żywność.

W Wielki Piątek pomoc otrzymają również najubożsi mieszkańcy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, dla których Caritas przygotowała ponad półtora tysiąca paczek żywnościowych.

Tradycyjnie przed świętami Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej wsparła też Polaków mieszkających na Ukrainie. Transport ze świątecznymi darami - żywnością, odzieżą i środkami czystości - dotarł 21 marca do Łucka i Włodzimierza Wołyńskiego.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 marca 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-03-15 15:25 Zamość: prace nad procesem beatyfikacyjnym kapłana-męczennika

Kończy się opracowywanie dokumentacji związanej z procesem beatyfikacji kapłana-męczennika z czasów II wojny światowej - ks. Błażeja Nowosada z Potoka Górnego na terenie obecnej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Kapłan został zamordowany w 1943 roku przez Ukraińców z niemieckiej jednostki SS Galizien.

Ks. Błażej Nowosad podczas okupacji był duszpasterzem partyzantów, pomagał ukrywającym się Żydom, wysyłał paczki żywnościowe parafianom więzionym w obozach koncentracyjnych. Przed śmiercią był torturowany - oprawcy z SS Galizien chcieli dowiedzieć się, gdzie ukrywają się partyzanci. Kapłan nikogo nie wydał, zginął od strzału w tył głowy19 grudnia.

Starania o beatyfikację ks. Nowosada rozpoczęły się w 2001 roku. Dwa lata później Stolica Apostolska wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Jego inauguracja odbyła się rok temu, w kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym. Został wówczas powołany i zaprzysiężony trybunał beatyfikacyjny, odbyło się również spotkanie komisji teologicznej i historycznej.

Podczas kilku sesji procesu beatyfikacyjnego przesłuchano 43 świadków, byli wśród nich naoczni świadkowie męczeńskiej śmierci ks. Błażeja Nowosada. Zeznania świadków zostały przetłumaczone na język włoski, podobnie jak wszelkie inne dokumenty niezbędne w procesie beatyfikacyjnym.

Komisją historyczną, która zajmowała się zbieraniem i opracowywaniem dokumentacji, kierował biskup Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W lutym, w Warszawie, nastąpiło podsumowanie wyników prac związanych z procesem beatyfikacji ks. Nowosada oraz innych męczenników z okresu II wojny światowej.

ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-02-28 15:29 Caritas pomaga pracownikom byłych PGR-ów na Zamojszczyźnie

Ponad 100 rodzin z terenów popegeerowskich na Zamojszczyźnie otrzymało pomoc od Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Caritas przygotowała półtorej tony żywności, odzież, środki higieniczne, zabawki i przybory szkolne. Otrzymali je mieszkańcy dwóch miejscowości: Magdalenki i Szczepiatyna, znajdujących się na terenie byłego PGR. Diecezjalna Caritas ufundowała też 200 obiadów dla dzieci z miejscowej szkoły podstawowej.

Spośród mieszkańców Magdalenki tylko kilka osób znalazło zatrudnienie, reszta nie pracuje, a utrzymuje się dzięki wsparciu opieki społecznej lub pracy dorywczej. Sytuacja tych rodzin jest bardzo trudna - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Na pytanie, z czego żyją, mieszkańcy Magdalenki i Szczepiatyna odpowiadają: "Jakoś dajemy radę" - opowiada ks. Puzon. Mimo wszystko jednak - dodaje dyrektor Caritas - widać było, że pomoc była bardzo oczekiwana, chociaż niektórzy wstydzili się o cokolwiek poprosić."

Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej stale wspiera mieszkańców terenów popegeerowskich na Zamojszczyźnie. Wielokrotnie organizowała transporty z żywnością i odzieżą, prowadzi kolonie i zimowiska dla dzieci, finansuje akcje dożywiania w szkołach, od niedawna realizuje też projekt aktywizacji zawodowej dziewcząt "Przystań na skarpie".
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 lutego 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-02-11 17:44 Zamość: biskup Śrutwa u chorych w szpitalu "papieskim"

Z okazji Światowego Dnia Chorego biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa odwiedził chorych w Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu oraz podopiecznych Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach k. Zamościa.

Tradycją tego dnia w szpitalu "papieskim" jest msza św. w intencji chorych, celebrowana w kaplicy szpitalnej i spotkanie z pacjentami, przebywającymi na oddziałach. W tym roku biskup odwiedził chorych na oddziałach neurologicznym i urologicznym. Zwracając się do pacjentów i pracowników szpitala, bp Śrutwa zachęcał ich, by tego szczególnego dnia w myślach zwracali się do Matki Bożej: do Lourdes, do sanktuariów diecezjalnych, do Ojca Świętego, a przede wszystkim do samego Boga, "bo sensem naszego dzisiejszego spotkania jest nasze dalsze nawrócenie i przyjaźń z Bogiem".

Ordynariusz zamojsko-lubaczowski mówił też o autorytetach, wskazując na przykład Ojca Świętego, który ma głęboką wiarę, niezwykle wrażliwe sumienie i od którego trzeba się uczyć, jak łatwiej znosić cierpienie. W Dniu Chorego biskup Śrutwa życzył cierpiącym, by właśnie od papieża uczyli się przeżywania tego życiowego dramatu, jakim jest choroba.

Kapelan szpitala "papieskiego" w Zamościu ks. Czesław Szczerba w rozmowie KAI podkreślił, że w Światowym Dniu Chorego powinniśmy nie tylko mówić o chorych, ale ich przede wszystkim odwiedzać, być przy nich, nie tylko głosić naukę Kościoła, ale wspierać ich i razem z nimi się modlić. "Ważnym elementem w działalności na rzecz chorych jest modlitwa za dotkniętych cierpieniem" - dodał ks. Szczerba.

Światowy Dzień Chorego obchodzono też w Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach k. Zamościa. Ordynariusz zamojsko-lubaczowski spotkał się tam z podopiecznymi hospicjum i odprawił w ich intencji mszę św., odwiedził też tych chorych, którzy nie mogli w niej uczestniczyć.

W ramach obchodów Dnia w hospicjum zorganizowano też konferencję poświęconą sprawom opieki paliatywnej. Wśród prelegentów byli m.in. przedstawiciele Hospicjum dla Dzieci im. "Małego Księcia" i Hospicjum "Dobrego Samarytanina" w Lublinie, Poradni Leczenia Bólu Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie oraz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Omawiano m.in. psychiczne i duchowe problemy pacjentów w okresie terminalnym choroby nowotworowej oraz sprawy opieki hospicyjnej nad dziećmi.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 lutego 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-02-01 11:37 Zamość: Caritas pomaga dziewczętom z terenów popegeerowskich

Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej włączyła się w realizację projektu "Promocji zawodowej dziewcząt", koordynowanego od trzech lat przez Caritas archidiecezji warszawskiej we współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych. Jest on skierowany do dziewcząt z terenów popegeerowskich, które nie mają perspektyw na rozwój zawodowy, a przede wszystkim szans na znalezienie pracy w swoim miejscu zamieszkania.

Z pomocą przychodzi im Centrum Charytatywne "Res Sacra Miser" - Bursa Promocji Zawodowej "Przystań na skarpie" w Warszawie, która realizuje program aktywizacji zawodowej. Program ten przewiduje kilkumiesięczne szkolenia i pomoc w znalezieniu pracy w stolicy. W programie może uczestniczyć dziewczyna, która spełnia określone warunki - jest w wieku od 18 do 25 lat, posiada maturę, a jej rodzice co najmniej przez trzy lata byli zatrudnieni w PGR. Musi też przyjąć styl życia, obowiązujący w Bursie "Przystań na skarpie", prowadzonej przez siostry zakonne.

Ks. Andrzej Puzon, dyrektor Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej apeluje do dziewcząt, które nie dostały się na studia i nie mogą znaleźć pracy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, by skorzystały z możliwości, którą oferują Caritas i Agencja Nieruchomości Rolnych. - To naprawdę duża szansa na zdobycie konkretnych umiejętności, zyskanie samodzielności, wejście na rynek pracy i znalezienie zatrudnienia. W wielu przypadkach dziewczętom udaje się znaleźć pracę i pozostać w Warszawie - podkreśla ks. Puzon.

Bursa "Przystań na skarpie" w Warszawie zapewnia uczestniczkom programu bezpłatne zakwaterowanie przez pierwsze trzy miesiące. W tym czasie dziewczęta mają możliwość uczestnictwa w indywidualnych i grupowych zajęciach z zakresu aktywizacji zawodowej i psychologii praktycznej, gdzie uczą się m.in. technik autoprezentacji i komunikacji interpersonalnej. Mogą także korzystać z pomocy psychologa i doradcy zawodowego w poszukiwaniu pracy.

Otrzymują również wsparcie duchowe, ponieważ w Bursie jest realizowany program wychowawczo-duszpasterski, mający na celu wspieranie dziewcząt w integralnym rozwoju w duchu chrześcijańskim. Wychowawcy pomagają też dziewczętom w przystosowaniu się do życia w dużym mieście i zyskiwaniu pełnej samodzielności.

Program adresowany do dziewcząt z Zamojszczyzny jest realizowany przy współpracy Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 lutego 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-01-23 19:52 Ukraina: zmarł zasłużony kapłan katolicki ze Lwowa

Łaciński metropolita Lwowa kard. Marian Jaworski przewodniczył w Lubaczowie 21 stycznia uroczystościom pogrzebowym ks. infułata Bronisława Gwóździa, kapłana bardzo zasłużonego dla archidiecezji lwowskiej. Zmarł on 19 stycznia w wieku 73 lat.

Urodził się on 24 grudnia 1931 r. w Wicyniu koło Złoczowa w archidiecezji lwowskiej. Po wojnie wyjechał, jak wielu innych kresowiaków, do Polski. Wstąpił do seminarium duchownego archidiecezji lwowskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a po jego rozwiązaniu przez władze komunistyczne, kontynuował studia w Tarnowie. 29 czerwca 1955 r. abp Eugeniusz Baziak udzielił mu w Tarnowie święceń kapłańskich dla archidiecezji w Lubaczowie (będącej tą częścią archidiecezji lwowskiej, która po wojnie pozostała w granicach Polski).

W Lubaczowie pełnił różne obowiązki, m.in. wybudował sześć nowych kościołów i kaplic, w tym obecną konkatedrę. Był długoletnim kapelanem szpitala, pracownikiem Kurii Arcybiskupiej.

Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. zaistniały po temu warunki, wyjechał do swej rodzimej archidiecezji na Ukrainę. Od 1993 r. był referentem kurii arcybiskupiej we Lwowie. Ofiarował wiele dzwonów i nagłośnień dla kościołów i kaplic archidiecezji lwowskiej. Za zasługi dla niej i dla Kościoła powszechnego w 2002 r. Jan Paweł II obdarzył go godnością protonotariusza apostolskiego (infułata).

W homilii podczas mszy pogrzebowej w Lubaczowie kard. Marian Jaworski podkreślił zasługi zmarłego dla archidiecezji lwowskiej. Przypomniał, że w młodości pragnął on wyjechać na misje. Ze względów politycznych było to niemożliwe. Postanowił więc początkowo pomagać siostrom zakonnym, a od 1991 r. wspierał odradzający się Kościół we Lwowie.

W pogrzebie wzięli udział także biskupi pomocniczy: lwowski - Marian Buczek i zamojsko-lubaczowski - Mariusz Leszczyński oraz kilkudziesięciu kapłanów z Polski i Ukrainy, klerycy i siostry zakonne. Na pogrzeb przybyło kilka tysięcy wiernych z Lubaczowa i okolic, aby podziękować swojemu duszpasterzowi za dobro, które otrzymali od niego w ciągu 50 lat pracy na tym terenie.
kg (KAI/RV) / Lubaczów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 stycznia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-01-17 11:25 Rozpoczęły się 10. Zamojskie Dni Filmu Religijnego

Już po raz 10. w Zamościu odbywają się Dni Filmu Religijnego Sacrofilm 2005. Od kilku lat spotkania z filmem religijnym są organizowane w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i odbywają się pod hasłem "W drodze do jednego Ojca".

Sacrofilm zainaugurowała wczoraj wieczorem Msza św. pod przewodnictwem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy. Po liturgii, w kościele oo. redemptorystów odbył się pokaz filmu "El Misionero" w reżyserii Wojciecha Staronia. Miejsce projekcji - kościół redemptorystów - wybrano nieprzypadkowo: film opowiada o misjonarzu, redemptoryście - ojcu Kazimierzu Strzępku, który od kilkunastu lat przebywa w Boliwii, wśród Indian Keczua.

Podczas tegorocznej edycji Zamojskich Dni Filmu Religijnego zaplanowano projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych - będzie można obejrzeć jeszcze 9 filmów, nie zabraknie też wykładów otwartych i spotkań z twórcami filmów, odbędą się również promocje książek i wystawy, przygotowano także okolicznościowe wydawnictwo. Wśród prelegentów pojawią się m.in. prawosławny abp Abel, bp Marcjan Trofimiak z Łucka na Ukrainie, prof. Eugeniusz Sakowicz, reżyserzy - Krzyszof Zanussi i Maciej Adamek.

Ideą przeglądu jest prezentacja filmów, które niosą ze sobą przesłanie religijne i związane z nim wartości duchowe oraz moralne. Podczas przeglądu organizatorzy przybliżą rzeczywistość religii monoteistycznych (islamu, judaizmu i chrześcijaństwa) i podejmą próbę dialogu międzyreligijnego - zapowiada dyrektor Sacrofilmu, ks. Wiesław Mokrzycki. - Chcemy też kształtować postawy tolerancji religijnej, z czego słynął Zamość od początku swojego istnienia, gdzie w zgodzie żyli katolicy, prawosławni, Ormianie, Żydzi, protestanci. I chociaż dziś w Zamościu konfliktów na tle wyznaniowym nie ma, postawy szacunku i zrozumienia dla innych religii trzeba nieustannie pielęgnować u młodego pokolenia. Sacrofilm jest okazją do zapoznania się z kulturą narodów, których osiągnięcia kinematografii będą na nim prezentowane - dodaje ks. Mokrzycki.

Organizatorami Sacrofilmu są: kino "Stylowy" w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach. Honorowy patronat nad Sacrofilmem sprawują: biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa, reżyser Krzysztof Zanussi i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Patronem medialnym jest Katolickie Radio Zamość.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 stycznia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-01-13 12:15 Tomaszów Lubelski: Dni Dialogu religii, kultur, narodów (zapowiedź)

Seminarium z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów, nabożeństwa ekumeniczne, spektakle teatralne i warsztaty artystyczne - to tylko niektóre z punktów programu tegorocznych Dni Dialogu w Tomaszowie Lubelskim, które zaplanowano na 15-23 stycznia.

"Dni Dialogu religii, kultur, narodów" odbędą się już po raz trzeci, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku Dni Dialogu zainauguruje seminarium ekumeniczne z udziałem przedstawicieli Kościołów: polskokatolickiego, prawosławnego, grekokatolickiego, rzymskokatolickiego i zielonoświątkowców.

Kolejny dzień będzie poświęcony Ukrainie - wypełnią go m.in. warsztaty języka ukraińskiego i warsztaty dotyczące "Ukraińskiej ikony ludowej na szkle". Tego samego dnia zaplanowano też mszę św. i koncert chóru Wydziału Zamiejscowego KUL w Tomaszowie Lubelski. Natomiast w święto Jordanu, 19 stycznia, w miejscowej cerkwi prawosławnej odbędzie się uroczyste nabożeństwo z koncertem muzyki cerkiewnej.

Podczas Dni Dialogu zostanie też zaprezentowana wystawa pt. "Ślady Obecności" nt. pamiątek materialnych kultury pogranicza (cmentarze, cerkwie, synagogi, pomniki). Atrakcją kolejnego dnia będzie wieczór literacki poświęcony twórczości Isaaca Bashevisa Singera - m.in. ze spektaklem Teatru NN z Lublina. Kulturze żydowskiej będzie też poświęcony stały punkt Dni Dialogu - seminarium pt. "Wielokulturowość Roztocza". Uczestnicy seminarium zwiedzą także muzeum Holokaustu na Zamojszczyźnie - Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu.
ks. af (KAI) / Tomaszów Lubelski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 stycznia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-01-04 15:08 Lepiej w piwnicy, niż na ulicy - akcja dla młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej

"Lepiej w piwnicy, niż na ulicy" - pod takim hasłem Stowarzyszenie Czajnia, działające przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim, rozpoczęło projekt pomocy młodzieży. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla młodych ludzi, które da im szansę na rozwijanie swoich zainteresowań.

Piwnice zaplanowano nie tylko jako miejsce spotkań dla młodych, alternatywne wobec ławek w parku lub pubów. Mają one być też miejscem tematycznych spotkań warsztatowych, związanych z np. dziennikarstwem, komputerami czy wyplataniem koszy. - Chodzi nam przede wszystkim o aktywne wspieranie innych poprzez wolontariat - mówi Marcin Rechulicz ze Stowarzyszenia Czajnia.

Piwnica ma być miejscem stworzonym przez młodych ludzi i dla młodych ludzi. Pomieszczenia udostępnione pod domem parafialnym kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa po niewielkim remoncie i adaptacji będą świetnym miejscem do spotkań, warsztatów i zabaw. - Nasz pomysł na działalność Piwnic ma na celu głównie promocję i rozwój młodego człowieka - podkreśla Marcin Rechulicz.

- Jesteśmy przekonani, że dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy i dobremu zapleczu ze strony fachowców uda nam się stworzyć nie tylko ciekawą, przyciągających młodych ludzi ofertę, ale również na tyle elastyczną, żeby spełniała ich wymagania i dostosowywała się do bieżących potrzeb - zapewniają członkowie Stowarzyszenia Czajnia.

Stowarzyszenie Czajnia działa od prawie dwóch lat przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim. Zrzesza młodych ludzi, którzy poza pracą zawodową i nauką chcą robić też coś dla innych. Na swoim koncie mają szereg różnorodnych akcji i imprez o charakterze kulturalnym, społecznym, sportowym, artystycznym.

Wolontariusze zainicjowali m.in. cykliczne dni dialogu ekumenicznego, dni kultury chrześcijańskiej, alternatywne spotkania z kulturą i liczne akcje charytatywne. Przez cały czas świadczą pomoc w Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach, prowadzą czytelnię społeczną, roznosząc książki i czasopisma ludziom starszym i niepełnosprawnym. Dwa razy w tygodniu wolontariusze pełnią dyżury przy obsłudze akcji bezpłatnych korepetycji dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących.
ks. af (KAI) / Tomaszów Lubelski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 stycznia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2004-12-23 13:32 Zamość: medale dla świeckich za dzieło ewangelizacji

Eudoksja Karczmarz z parafii w Lubyczy Królewskiej i Aleksander Żuraw z parafii w Łaszczowie zostali wyróżnieni medalami zasługi diecezji zamojsko-lubaczowskiej "Za dzieło ewangelizacji". Odznaczenia wręczył miejscowy biskup Jan Śrutwa podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego w Domu Diecezjalnym.

Eudoksja Karczmarz przez 50 lat była gospodynią na plebanii. Znana w parafii jako "Pani Ewa", cieszy się wielkim szacunkiem i życzliwością wśród miejscowej ludności. Drugi z laureatów - Aleksander Żuraw - jest organistą i katechetą, zaangażowanym w działalność apostolską na terenie swojej parafii, pracującym na rzecz Kościoła od 43 lat.

Medal otrzymują osoby świeckie, zaangażowane w dzieło ewangelizacji. Ustanowił go biskup zamojsko-lubaczowski w 2003 r. Dotychczas medale otrzymało 5 osób, są wśród nich: katechetka i współorganizatorka muzeum regionalnego, organista, architekt - twórca projektu ołtarza papieskiego w Zamościu, małżeństwo prowadzące poradnictwo rodzinne.

Medal przedstawia Matkę Bożą Opieki (Odwachowską) z katedry zamojskiej, znajduje się na nim również napis "Za dzieło ewangelizacji". Całość jest wykonana z brązu. Propozycje odznaczeń mogą składać duchowni, osoby konsekrowane, stowarzyszenia katolickie i wierni świeccy. Medal nadaje zasłużonym biskup po zasięgnięciu opinii kapituły. Odznaczenia są wręczane na specjalnej uroczystości urządzanej z końcem każdego półrocza. "Medal został ustanowiony z myślą o promowaniu wśród wiernych diecezji takich zachowań i postaw, które wyrażają pragnienie odnowy w Chrystusie wszystkich ważniejszych przejawów codziennego życia. Diecezjalny medal zasługi będzie przyznawany tym osobom świeckim, które w sposób wybitny włączyły się w sprawę Nowej Ewangelizacji i odnotowały na tym polu znaczące osiągnięcia" - napisał w dekrecie biskup diecezjalny, Jan Śrutwa.
ks.af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 grudnia 2004
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT