Znaleziono depesz: 252
2010-07-29 17:51 Samochód wjechał w grupę pielgrzymów z Elbląga

W grupę pielgrzymów podążających z Elbląga na Jasną Górę wjechał samochód osobowy. Do zdarzenia doszło w środę 28 lipca po godz 17.00 na drodze lokalnej między miejscowościami Święty Gaj i Bągart (koło Dzierzgonia). Pięć osób zostało rannych. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, choć stan 31-letniej kobiety poszkodowanej w wypadku jest ciężki.

Grupa pielgrzymów wyruszyła do Częstochowy w środę o godz. 8.00 sprzed elbląskiej katedry po Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy Józef Wysocki. Pielgrzymi mieli w planie dotrzeć na nocleg do Dzierzgonia. Po drodze odwiedzili sanktuarium diecezjalne w Świętym Gaju, gdzie śmiercią męczeńską zginął św. Wojciech. Na drodze lokalnej do Bągartu, w okolicach miejscowości Świdy, po godz. 17.00 w grupę pątników wjechał opel omega. Auto podczas wyprzedzania na wąskiej drodze wpadło w poślizg.

- Poszkodowanych zostało pięć osób: ksiądz, trzy kobiety i siedmioletni chłopiec – poinformował KAI ks. Waldemar Maliszewski, kierownik pielgrzymki. – Najbardziej poszkodowana z kobiet została odtransportowana śmigłowcem do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego do Gdańska. Pozostałe osoby zostały przewiezione z drobnymi urazami do szpitali elbląskich. Dzisiaj odwiedziłem naszą siostrę z pielgrzymki w Gdańsku i powiedziała mi, że modli się za tego kierowcę. Jest to osoba głębokiej wiary. Wiem też, że dwie osoby już opuściły szpital - dodał ks. Maliszewski.

Droga, na której doszło do wypadku, jest drogą lokalną o małym natężeniu ruchu. Według ustaleń policji kierowca nie dostosował prędkości do warunków jazdy – padał deszcz. Kierowca był trzeźwy i przyznał się do winy.

- Grupa pielgrzymów wędrowała zgodnie z obowiązującymi na pieszej pielgrzymce przepisami o ruchu drogowym – zapewnił ks. Maliszewski.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-07-26 18:12 Jutro rusza 17. Piesza Elbląska Pielgrzymka na Jasną Górę

Po raz siedemnasty w pielgrzymkę na Jasną Górę wyruszą we wtorek 27 lipca wierni z różnych miejscowości diecezji elbląskiej. Pątnicza wyprawa rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Józefa Wysockiego.

- Z ogromną radością zauważam, że od kilku lat systematycznie rośnie liczba naszych diecezjalnych pielgrzymów – powiedział KAI ks. Waldemar Maliszewski, od pięciu lat kierownik pielgrzymki elbląskiej. – Zapisywać się można jeszcze przed samym wyruszeniem w drogę, dlatego nie wiadomo jeszcze, ilu nas będzie, ale z posiadanych już zgłoszeń wynika, że udział weźmie około 750 osób. Cieszy też fakt, że większość stanowią ludzie młodzi, chociaż mamy zarówno pielgrzymów kilkunastomiesięcznych, jak i seniorów po siedemdziesiątce - dodał.

Najdłuższą trasę mają do przebycia pątnicy grupy „Żuławy”, wyruszającej z Nowego Dworu Gdańskiego 27 lipca - przed nimi 515 km drogi. W tym samym dniu rusza także grupa „Pogezania” z Pasłęka, a kolejne z terenu całej diecezji rozpoczynają pielgrzymkowy trud w następnych dniach. Najkrócej wędrują pielgrzymi z Iławy – mają do pokonania 412 km. Na Jasną Górę pielgrzymka dotrze 11 sierpnia wieczorem. Tam odprawiona zostanie Msza św., a po jej zakończeniu zacznie się całonocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Częstochowskiej Madonny.

W czasie wędrówki do Pani Jasnogórskiej elbląska pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj – miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku – "niemego świadka" mordu ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi odwiedzają także sanktuaria maryjne w Oborach –sanktuarium MB Bolesnej i w Skępem – Sanktuarium MB Brzemiennej.

Do 1992 r. grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki elbląskiej były grupami pielgrzymki warmińskiej. W 1993 r., po utworzeniu diecezji elbląskiej, wyruszyła na szlak pierwsza Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Nie posiadała jeszcze całkowicie oddzielnej trasy, dlatego też po kilku dniach łączyła się z pielgrzymką z Warmii. Od 1996 r. pielgrzymka elbląska kroczy własną, specjalnie przygotowaną trasą.

Oficjalne rozpoczęcie tegorocznej pielgrzymki nastąpi 28 lipca o godz. 7.00, podczas Mszy św. w katedrze elbląskiej odprawionej przez biskupa pomocniczego Józefa Wysockiego.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-07-25 14:06 Pod koniec lipca otwarcie Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego ks. dr Bruno Platter weźmie udział w otwarciu Krypty Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Uroczystości odbędą się 31 lipca w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, a rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.00, po której krypta zostanie otwarta dla zwiedzających. Będzie można w niej zobaczyć zrekonstruowane pochówki zakonnych dostojników oraz artefakty z wykopalisk archeologicznych.

W 2007 roku w prezbiterium kwidzyńskiej świątyni archeolodzy odkryli trzy średniowieczne trumny. Badania drewna trumien oraz DNA spoczywających w nich kości potwierdziły, że są to szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanego Zakonem Krzyżackim. Są to: Werner von Orseln (wielki mistrz w latach 1324-1330), Ludolf Koenig von Wattzau (1342-1345) i Henryk von Plauen (1410-1414). To jedyne na świecie odkryte szczątki wielkich mistrzów.

Werner von Orseln był od 1314 roku wielkim komturem i komturem Malborka. W 1324 został wybrany wielkim mistrzem po śmierci swojego poprzednika Karola z Trewiru. Za jego rządów Krzyżacy podbili Kujawy i Ziemię Dobrzyńską. Werner von Orseln dbał o rozwój życia duchowego. Zorganizował dwa zjazdy duchowieństwa pruskiego oraz postarał się o prawne uporządkowanie ustroju zgromadzenia. Zmarł w 1330 roku w Malborku wskutek ran odniesionych w zamachu, którego dokonał rycerz Jan von Endorf.

Ludolf Koenig von Wattzau występuje w dokumentach zakonnych od 1332 roku jako wielki podskarbi Zakonu. Od 1338 roku pełnił funkcję wielkiego komtura i komtura Malborka. W 1344 Działdowo otrzymało z jego rąk jako wielkiego mistrza prawa miejskie. 8 lipca 1343 podpisał w Kaliszu pokój z Polską. Prowadził wojny z Litwą. W wyniku choroby psychicznej zrezygnował ze stanowiska wielkiego mistrza w 1345 roku i objął urząd komtura Pokrzywna.

Henryk von Plauen pochodził z zasłużonego dla Zakonu rodu rycerskiego. W 1407 roku został komturem Świecia. Nie wziął udziału w bitwie pod Grunwaldem. Na wieść o klęsce wojsk krzyżackich przybył do Malborka i skutecznie kierował jego obroną. Za zasługi podczas obrony zamku kapituła zakonna obrała go wielkim mistrzem. W 1411 roku zawarł z Polską tzw. I pokój toruński na bardzo korzystnych warunkach dla Zakonu. Von Plauen zwalczał opozycję miast pruskich i Związek Jaszczurczy. Był zwolennikiem rządów twardej ręki. Został obalony i uwięziony w 1413. Wyszedł na wolność w 1422 r.

Pierwsze badania przeprowadzili w 2007 roku naukowcy z Instytutu Antropologii UMK w Toruniu, antropolog dr Tomasz Kozłowski i specjalistka od badania historycznych szat dr Małgorzata Grupa. Wynika z nich, że jeden ze szkieletów miał bardzo umięśnione ramię, co świadczy o tym, że, człowiek ten za życia władał mieczem albo toporem. Szkielet ten odziany był w siedem warstw niezwykle cennego jedwabiu. Przy szkieletach znaleziono również charakterystyczne cenne zapinki od płaszczy zakonnych. Autentyczność odnalezionych szczątków potwierdziły późniejsze badania dendrologiczne drewna trumien oraz badania DNA.

Prace archeologiczne rozpoczęły się z inicjatywy Bogumiła Wiśniewskiego, pracownika Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, i ks. Ignacego Najmowicza, proboszcza katedry. Postanowili oni odszukać miejsce pochówku błogosławionej Doroty z Mątowów, którą pod koniec XIV w. zamurowano w katedralnej celi. Wyznawcą jej kultu jest obecny papież Benedykt XVI, który w 1999 roku, jako Józef Ratzinger, odwiedził Kwidzyn i modlił się przed jej wizerunkiem. We wrześniu 2007 roku odnaleziono pustą kryptę, w której najprawdopodobniej pochowano błogosławioną. Naukowcy przypuszczają, że jej szczątki zostały przeniesione w inne miejsce w katedrze kwidzyńskiej.
Paweł Paziak / Kwidzyn
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-07-17 14:09 Otwarcie Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich (zapowiedź)

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego ks. dr Bruno Platter weźmie udział w otwarciu Krypty Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Uroczystości odbędą się 31 lipca w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, a rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.00, po której krypta zostanie otwarta dla zwiedzających. Będzie można w niej zobaczyc zrekonstruowane pochówki zakonnych dostojników oraz artefakty z wykopalisk archeologicznych.

W 2007 roku w prezbiterium kwidzyńskiej świątyni archeolodzy odkryli trzy średniowieczne trumny. Badania drewna trumien oraz DNA spoczywających w nich kości potwierdziły, że są to szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanego Zakonem Krzyżackim. Są to: Werner von Orseln (wielki mistrz w latach 1342-1330), Ludolf Koenig von Wattzau (1341-1345) i Henryk von Plauen (1410-1414). To jedyne na świecie odkryte szczątki wielkich mistrzów.

- Jesteśmy świadkami niezwykłego odkrycia, które ubogaca ziemię pomorską - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa pomorskiego Mirosław Struk. - Odkrywamy szczególne miejsce w naszym regionie, na mapie Polski. Jestem przekonany, że Europa będzie przyjeżdżać do Kwidzyna. Myślę, że to magiczne odkryte miejsce będzie chlubą i wizytówką Pomorza.

W 2007 roku odnaleziono również szczątki czterech biskupów pomezańskich. Z relacji Bogumiła Wiśniewskiego - pracownika Urzędu Miejskiego w Kwidzynie i archeologa z zamiłowania - wynika, że w dwóch przypadkach szczątki biskupów były pochowane wtórnie. Świadczą o tym małe skrzyneczki drewniane, w których znalazły się kości. Dwa pozostałe pochówki były pozbawione trumien, jedynie jeden z nich spoczywał na desce.

Po uroczystościach religijnych o godz. 14.00 rozpocznie się Miejski Dzień Średniowieczny. W programie przewidziano jarmark bł. Doroty, prezentację średniowiecznego obozu rycerskiego i artylerii średniowiecznej. Odbędą się także pokazy kuglarskie, strzeleckie, muzyki i tańca dawnego oraz wystąpią teatry uliczne i teatr ognia.
pp / Kwidzyn
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 lipca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-06-25 09:42 Elbląg: KSM organizuje „Wakacje z Bogiem”

Już po raz siedemnasty Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Elbląskiej organizuje rekolekcje dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wakacje z Bogiem”.

- Staramy się łączyć wypoczynek z wakacyjną pracą formacyjną – poinformował KAI ks. Dariusz Piórkowski, opiekun KSM w Szymonowie – dlatego zapewniamy codzienną Mszę św. oraz konferencje tematyczne. Będziemy rozmawiać zwłaszcza o fundamentalnych zasadach naszej wiary – zajmiemy się Dekalogiem. A ponieważ będzie to czas wakacyjny, więc rozważania będą również „lekkostrawne” - dodaje duchowny.

KSM zorganizuje trzy dziesięciodniowe turnusy. Odbędą się one w ośrodku w Szymonowie koło Małdyt.
W programie obozu przewidziana jest co najmniej jedna całodniowa wycieczka autokarowa. Ponadto dużo zajęć w terenie: w lesie, nad jeziorem, na boisku, przy ognisku. Dzieci mają zapewnione 4 posiłki dziennie, noclegi w namiotach wojskowych na łóżkach polowych.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 czerwca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-06-18 14:36 Forum Młodzieży Diecezji Elbląskiej: jesteśmy powołani do maksymalizmu

Życie prawdziwych chrześcijan jest jednym „sursum corda” – mówił biskup elbląski Jan Styrna w homilii podczas Mszy św. odprawionej 17 czerwca w sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju na zakończenie Forum Młodzieży Diecezji Elbląskiej.

– Jesteśmy powołani do maksymalizmu, bo pierwszym maksymalistą był Jezus Chrystus. Nikt nigdy nie wymyślił tego, aby Bóg był chlebem dla człowieka. To jest właśnie maksymalizm Chrystusa. Nie możemy zadowolić się miernotą w życiu, gdyż to prowadzi do upadku człowieka – podkreślał bp Styrna.

Hierarcha przywołał przykłady ludzi, którzy – jak to określił – „żyli na maksa”. - Św. Wojciech, patron naszej młodej diecezji, pochodził z rodziny arystokratycznej i mógł „urządzić się” w życiu, ale jego duch misyjny działał inaczej. Idzie do pogan sam, z prawdą i miłością, gotowy na męczeństwo. Św. Maksymilian Kolbe oddaje się całym sobą Maryi, a swoim poświęceniem naśladuje Chrystusa - tłumaczył bp Styrna.

Zaznaczył, że zadanie chrześcijanina polega na dążeniu do doskonałości. „Doskonałość chrześcijańska ma tylko jedną miarę, że nie ma żadnej miary” - zacytował słowa św. Grzegorza z Nysy.

Sposobem doskonalenia się jest czynienie dobra - tłumaczył biskup elbląski. „Jesteśmy po to, by czynić dobro – akcentował hierarcha – zawsze jest jakieś dobro obok ciebie, które ty możesz spełnić, zgodnie ze słowami ks. Blachnickiego, który powiedział, że jeśli coś jest dobre i ja mogę to uczynić, to powinienem”.

O poznawaniu Boga mówił podczas konferencji ks. Zbigniew Kucharski, generalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce.

„Dlaczego jedni wierzą, że Bóg istnieje, a inni nie są tego pewni – pytał. – Relacja między Bogiem a ludźmi podobna jest do relacji międzyludzkich. Jeżeli chłopakowi spodoba się dziewczyna, to on robi wszystko, by się o niej dowiedzieć jak najwięcej. Jesteśmy zdolni do poświęceń z miłości. Tak jak poznajecie tych, których pokochacie, tak należy poznawać Boga. Człowiek po otrzymaniu życia od Zbawiciela, został «rzucony» w świat i musi Boga poznawać od początku” - mówił ks. Kucharski.

„Musicie chcieć poznawać Boga tu na ziemi, musicie uwierzyć w Jego istnienie i w Jego miłość do nas. Nie da się wytłumaczyć miłości osobom, którym nie chce się wierzyć w istnienie Boga” – podkreślał kapłan.

Odnosząc się do hasła tegorocznego forum „Bądźmy świadkami miłości”, stwierdził, że tylko ten człowiek, który przeżył miłość, może zrozumieć drugiego człowieka, który kocha, gdyż miłość jest doświadczeniem wewnętrznym każdego z nas. „Jeżeli kochamy, to zrozumiemy Chrystusa, który nas umiłował” - dodał ks. Kucharski.

Odniósł się także do roli kapłana, często prezentowanej nieprawdziwie. Zaznaczył, że ksiądz nie jest od tego, by wmawiać człowiekowi, że Bóg istnieje. „Kapłan - wyjaśnił - ma zachęcać ludzi do odkrywania Boga, do rozpoznania Jego miłości do nas, gdyż to jest indywidualna droga każdego z nas”.

W diecezjalnym forum uczestniczyła młodzież szkół gimnazjalnych i średnich. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Kapłani”, złożony z księży różnych parafii diecezji elbląskiej.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 czerwca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-06-14 12:43 Forum Młodzieży Diecezji Elbląskiej (zapowiedź)

Pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości” odbędzie się w czwartek 17 czerwca Forum Młodzieży Diecezji Elbląskiej. Do sanktuarium pw. św. Wojciecha w Świętym Gaju – miejsca śmierci męczennika, patrona Polski i diecezji – zaprasza młodych ludzi biskup elbląski Jan Styrna.

Podczas forum poruszone zostaną istotne problemy, z którymi na co dzień spotykają się młodzi ludzie. Głównymi tematami spotkania będą: zaangażowanie młodzieży w życie społeczne, zagrożenie pornografią i narkomanią oraz dyskusja na temat życia duchowego młodego człowieka.

Forum diecezjalne rozpocznie się o godz. 10.00.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 czerwca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-06-01 19:25 Elbląg: Konferencja naukowa z okazji XII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny (zapowiedź)

O rodzinie, singlach, antykoncepcji i „kościelnych rozwodach” będą rozmawiać uczestnicy konferencji naukowej, która odbędzie się 7 czerwca w Wydziale Zamiejscowym Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Elblągu.

O tradycyjnym modelu rodziny w aspekcie kultury współczesnej powie prof. Janusz Hochleitner. Problem sakramentalności małżeństwa w świetle zawarcia związku będącego wynikiem zgodnych oświadczeń woli obu stron (matrimonium consensualis) zaanalizuje ks. dr Andrzej Kilanowski. Referat na temat stwierdzenia nieważności małżeństwa w sądach kościelnych przedstawi ks. dr Andrzej Kłódka, a Jolanta Jankowska, doradca życia rodzinnego, zaprezentuje moralną ocenę stosowania środków antykoncepcyjnych.

Po referatach przewidziano dyskusję. Konferencja rozpocznie się o godz. 16.30 w auli przy ul. Stoczniowej 10.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 czerwca 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-30 18:16 Zakończył się Festiwal Pieśni Religijnej dla mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej

Mszą św. o godz. 14.00 odprawioną w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi w Kmiecinie rozpoczął się w minioną sobotę 29 maja jednodniowy Festiwal Pieśni Religijnej dla mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej. Festiwalowi przyświecały słowa Arystotelesa: „Należy urządzać muzyczne zawody i koncerty ku wytchnieniu ludzi”.

– Na przegląd zgłosiło się 17 wykonawców, zarówno zespołów, jak i solistów. Warto podkreślić, że na chwałę Panu śpiewają nie tylko dorośli, ale liczne grupy młodzieżowo-dziecięce – zaznaczył w rozmowie z KAI ks. Józef Kożuchowski, proboszcz parafii. – Mam nadzieję, że festiwal, który organizujemy od trzech lat, będzie integrował parafię i będzie szansą dla pokazania się nowych artystów – stwierdził ks. Kożuchowski.

W kategorii dorosłych zwyciężył chór „Buczyna”, działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Rychlikach. Wśród młodzieży pierwsze miejsce otrzymał zespół „Sursum Corda” z elbląskiej parafii św. Jerzego, a dziecięcy zespół z parafii w Tujsku otrzymał pierwszą nagrodę w swojej kategorii wiekowej.

Oprócz możliwości zaprezentowania przez uczestników własnego dorobku artystycznego i talentu muzycznego celem tego przeglądu był rozwój życia duchowego, pogłębienie zamiłowania do sztuki religijnej oraz budowanie współpracy mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej.

Każdy wykonawca zaprezentował dwa utwory muzyczne. Występy oceniało niezależne jury. Festiwal zorganizowała parafia pw. św. Jadwigi i parafialny oddział „Caritas”.
pp / Kmiecin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-27 09:47 Festiwal Pieśni Religijnej dla mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej (zapowiedź)

Festiwal Pieśni Religijnej dla mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej odbędzie się 29 maja w sobotę w Kmiecinie. Festiwalowi towarzyszyć będą słowa Arystotelesa: „Należy urządzać muzyczne zawody i koncerty ku wytchnieniu ludzi”.

- Jest to trzecia edycja festiwalu religijnego. Organizuję go od początku mojej posługi w tej parafii - poinformował KAI ks. Józef Kożuchowski, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi.

Oprócz prezentacji dorobku artystycznego i talentu muzycznego celem tego przeglądu jest rozwój życia duchowego, pogłębienie zamiłowania do sztuki religijnej oraz budowanie współpracy mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej.

W festiwalu mogą wziąć udział zespoły, chóry oraz soliści. Każdy wykonawca zaprezentuje dwa utwory muzyczne. Występy oceni niezależne jury, które przyzna również nagrody i wyróżnienia. Na wszystkich gości czeka także poczęstunek.

Muzyczną ucztę rozpocznie Msza św. o godz. 14.00.

Festiwal organizuje parafia pw. św. Jadwigi i parafialny oddział „Caritas”.
pp / Kmiecin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-26 19:45 Elbląg: konferencja naukowa „Rodzice – szkoła – uczeń” (opis)

"Czy możliwa jest więź między rodzicami a szkołą?” – zastanawiali się uczestnicy konferencji zorganizowanej w ramach II Elbląskich Dni Rodziny. Otwierając spotkanie biskup elbląski Jan Styrna podkreślił: "Jesteśmy powołani przez Stwórcę, aby rozpoznawać, czym jest rodzina i czym ona powinna być".

O różnych obliczach przemocy domowej mówiła dr Irena Srokosz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Na wstępie zaznaczyła, iż to rodzice wskazują normy zachowań i powinni być przykładem dla dzieci. Niepokojący jest fakt, że coraz częściej mamy do czynienia z kryzysem rodziny, w której akty przemocy nie są już rzadkością. Oznacza to, że dom przestaje być oazą bezpieczeństwa, spokoju i zaufania.

Prelegentka zwróciła uwagę, że o przemocy domowej można mówić wówczas, gdy jest to umyślne działanie lub zaniechanie działań, naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny. W dalszym ciągu wystąpienia skupiła się na tym, w jaki sposób przemoc domowa wpływa na zachowania dzieci.

"Dziecko doświadcza wielu sytuacji trudnych emocjonalnie. Bywa wciągane w świat dorosłych i stawiane wobec konieczności dokonywania wyborów, często stając się «kartą przetargową» między dorosłymi, np. w sytuacji konfliktów okołorozwodowych" – tłumaczyła dr Srokosz. Zaznaczyła, że dzieci często czują się winne, ponieważ rodzice po kłótni między sobą niejednokrotnie próbują dać upust swojej złości, wyładowując agresję właśnie na nich.

W zależności od fazy rozwoju dziecka, reaguje ono bardzo różnie na przemoc. Im dojrzalsza faza rozwoju, tym intensywniejsze są objawy zachowań u dzieci: od zaburzeń snu, moczenia nocnego, bólów brzucha przez trudności w nauce, wynikające z trudności ze skupieniem, niekontrolowane wybuchy złości aż do ucieczek z domu czy podejmowanych prób samobójczych.

Prelegentka zastanawiała się także, jaką postawę wobec zaobserwowanych przypadków przemocy domowej ma zająć szkoła i nauczyciel. Stwierdziła, że pedagog, mający odpowiednią wiedzę o przemocy, musi próbować pomóc ofierze. W takiej sytuacji należy skupić się na współpracy z domem poszkodowanego. Współpraca ta wymaga otwartości, a rozmowa z opiekunem czy rodzicem dziecka wymaga taktu i odpowiedniego podejścia, gdyż każda sytuacja jest inna i trudno o jakieś sprawdzone recepty.

Na problemy w stosunkach między nauczycielem a rodzicem wskazywała mgr Kamila Maciejkowicz, pedagog z elbląskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Zastanawiała się, czy termin „naturalni wrogowie”, który w latach trzydziestych XX w. wprowadził amerykański socjolog William Waller jako opis relacji nauczyciel–rodzic, jest uzasadniony.

Podkreśliła, że zarówno rodzicom, jak i nauczycielom przyświeca jeden cel – wychowanie dzieci i młodzieży na przyzwoitych ludzi. Z czego wynikają zatem nieporozumienia między nimi? Badacze wskazują cztery źródła: unikanie odpowiedzialności - dom i szkoła przerzucają na siebie nawzajem odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia, obarczając drugą stronę ewentualnymi niepowodzeniami; styl życia - życie pod presją czasu, kariery i pieniędzy. Rodzice tłumaczą się brakiem czasu dla dzieci, a nauczyciele brak czasu uzasadniają dużą liczbą obowiązków; brak zainteresowania - szkoła nie reaguje na zmiany w zachowaniu uczniów i na ich uczniowskie, rodzice zaś oczekują, że szkoła wychowa ich dziecko; wzajemne ocenianie - niechęć obu stron do kontaktów indywidualnych, z czego wynika ograniczanie spotkań do grupowych zebrań, które obie strony mogą traktować jako konieczny, ale nieprzyjemny obowiązek.

W podsumowaniu Maciejkowicz podkreśliła, że dobry kontakt szkoły i domu jest konieczny i możliwy, jeżeli zachowa się kilka prostych zasad w kontaktach międzyosobowych. Są to: zrozumiały język, dialog – aktywna rozmowa obu stron, indywidualne rozmowy, wskazywanie mocnych stron ucznia, dzielenie się przemyśleniami i refleksjami. Wówczas ta tzw. „naturalna wrogość” zaniknie.

O konfliktach w rodzinie i ich wpływie na zachowania uczniów mówił ks. dr Mariusz Ostaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin. "Słowo konflikt należy rozumieć jako zderzenie się przeciwnych i wykluczających się nawzajem dążeń. Mnożenie się konfliktów wywołuje zaś stan kryzysu, który ujawnia, że dotychczasowe zasady współżycia i współpracy są niedostateczne i należy dokonać zmian w istniejącym układzie" – zauważył kapłan. Zaznaczył, że tam, gdzie żyją ludzie, są konflikty, ale dążenie do ich rozwiązywania jest szansą na rozwój miłości między ludźmi.

Układ konfliktów między rodzicami a dziećmi należy do bardzo ważnych zagadnień wychowawczych. Charakter interakcji społecznych między matką, ojcem i dzieckiem jest podstawą kształtowania się więzi rodzinnej, mającej ważne znaczenie dla pożądanego rozwoju dziecka - tłumaczył duszpasterz. Jako najczęstsze przyczyny konfliktów w rodzinie wymienił: słabe wyniki w nauce, złe zachowanie, niezaspokojone potrzeby materialne, brak wzajemnej wyrozumiałości, alkoholizm, trudne warunki mieszkaniowe i brak zainteresowania dzieckiem ze strony rodziców.

Spośród wszystkich działań podejmowanych, aby zmniejszyć ilość konfliktów i ograniczyć ich niekorzystne skutki, najważniejsze jest uświadomienie rodzicom ich własnej roli rodzicielskiej. Odpowiednie zrozumienie swojej roli jako rodzica powoduje wzrost poczucia odpowiedzialności za życie oraz prawidłowy rozwój dziecka, skutkuje odbudowaniem pozytywnych relacji w rodzinie oraz rozumieniem potrzeb, dążeń i aspiracji młodego pokolenia - podkreślił ks. Ostaszewski.

O tym, jak uczniowie widzą swoich nauczycieli, opowiedział Bartosz Borowski, uczeń I LO. "Chcemy widzieć w nich autorytet i wzór do naśladowania. Dobry nauczyciel to taki, który nawet nieciekawy temat przedstawi ciekawie, to ten, który staje się «bratnią duszą» i zależy mu na naszym rozwoju intelektualnym" - stwierdził uczeń. Zaznaczył, że relacja nauczyciel–uczeń, oparta na zasadach partnerskich, nie tylko nie podważa autorytetu nauczyciela, ale wręcz przeciwnie – nawet go umacnia.

"Ważny jest kontakt pozaszkolny z nauczycielem, na terenie bardziej prywatnym, np. na wycieczkach" – mówił dalej Borowski. – Dopiero wówczas okazuje się, że nauczyciel jest normalnym człowiekiem, ma swoje zainteresowania, ale i słabostki. Wówczas także my, uczniowie, jesteśmy traktowani jako partnerzy w rozmowie, a nauczyciel niejednokrotnie może być powiernikiem naszych problemów".

"Czasem uczniowie zupełnie nieświadomie przejmują pewne wzory zachowań swoich nauczycieli, np. żarciki lub śmieszne powiedzonka. Pamiętają tych, którzy dali im najwięcej. Z kolei nauczyciele nie zapominają uczniów oryginalnych, wychodzących poza szkolny schemat" - stwierdził uczeń-prelegent.

Patronat nad konferencją objął biskup elbląski Jan Styrna. Organizatorami są Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Elbląskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-25 10:17 Błogosławiony ks. Władysław Demski patronem kapłanów diecezji elbląskiej

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Kurii Rzymskiej zatwierdziła bł. ks. Władysława Demskiego, prezbitera i męczennika, patronem kapłanów diecezji elbląskiej.

– W ubiegłym roku złożyliśmy u biskupa elbląskiego Jana Styrny prośbę o ustanowienie naszym patronem bł. ks. Demskiego – powiedział KAI ks. dr Mariusz Ostaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Księża diecezjalni podpisali się pod tą petycją. Dołączyliśmy również biografię błogosławionego, którego życie może być wzorem wierności Chrystusowi dla każdego kapłana.

Ordynariusz elbląski zaaprobował bł. ks. Władysława Demskiego jako patrona duchownych i w październiku 2009 roku skierował prośbę do Stolicy Apostolskiej, aby ten wybór i aprobację zatwierdziła.

W piśmie skierowanym do Kurii Elbląskiej prefekt Kongregacji kardynał Antoni Canizares Llovera napisał: „Prezbiterzy Diecezji Elbląskiej szczególnym kultem otaczają Błogosławionego Władysława Demskiego, kapłana Bożego i szlachetnego człowieka, który – unikając nieprawości i krocząc zawsze prawą drogą – nie lękał się ofiarować swego życia dla Chrystusa będąc więzionym w obozie koncentracyjnym.

Władysław Demski urodził się 5 sierpnia 1884 r. w Straszewie na Warmii. Uczył się w Collegium Marianum w Pelplinie, potem uczęszczał do gimnazjum w Braniewie i w 1906 r. zdał maturę. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Braniewie święcenia kapłańskie przyjął we Fromborku dnia 6 lutego 1910 roku. Jako duszpasterz pracował w Prusach Wschodnich, które musiał opuścić po przegranym plebiscycie na Warmii w 1920 roku. Rozpoczął pracę kapłańską w Inowrocławiu i tam 2 listopada 1939 r. wraz z innymi księżmi został aresztowany przez Niemców. Przeszedł gehennę podczas pobytu w obozach koncentracyjnych Stutthoff i Sachsenhausen. W wyniku ciągłych szykan stan zdrowia ks. Demskiego znacznie się pogorszył. 28 maja 1940 roku za odmowę podeptania różańca został zamordowany. 13 czerwca 1999 r. wraz ze 108 męczennikami z czasów II wojny światowej beatyfikowany przez Jana Pawła II.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-24 14:09 Konferencja naukowa „Rodzice – szkoła – uczeń” (zapowiedź)

W ramach obchodów II Elbląskich Dni Rodziny 26 maja rozpocznie się konferencja naukowa „Rodzice – szkoła – uczeń”. Myślą przewodnią spotkania jest próba odpowiedzi na pytanie: "Czy możliwa jest więź między rodzicami a szkołą…?”

Referat o różnych obliczach przemocy domowej wygłosi dr Irena Srokosz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Uczestnicy konferencji podejmą też próbę analizy i omówienia relacji interpersonalnych występujących w środowisku domowym i szkolnym. Ks. dr Mariusz Ostaszewski z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu zastanowi się, w jakim stopniu konflikty rodzinne odbijają się na zachowaniu młodzieży w szkole, a Bartosz Borowski – uczeń ZSO – oceni relację nauczyciel – uczeń z punktu widzenia młodzieży.

W programie konferencji przewidziano także dyskusję nad problemami poruszonymi w zaprezentowanych referatach oraz występ artystyczny młodzieży.

Patronat nad konferencją objął biskup elbląski Jan Styrna. Organizatorzy: Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Elbląskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu. Początek o godz. 10.00 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pocztowej 2.

Szczegółowy plan konferencji dostępny na stronie http://www.wdr.elblag.opoka.org.pl/
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-24 10:24 Biskup diecezji elbląskiej apeluje o pomoc powodzianom

Z prośbą o pomoc powodzianom zwrócił się do diecezjan biskup elbląski Jan Styrna. W najbliższą niedzielę 30 maja w kościołach odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych przez powódź w południowej Polsce. Zebrane ofiary przekaże na tereny zalane przez powódź diecezjalny oddział „Caritas”.

"Powódź w południowej Polsce przyniosła wiele zniszczeń – czytamy w apelu skierowanym do wiernych. – Bez dachu nad głową zostało wiele rodzin. Rodziny te utraciły również dorobek całego swojego życia. To bolesne doświadczenie poruszyło serca i zjednoczyło naszą polską społeczność wokół cierpiących i potrzebujących pomocy oraz ich rodzin. Jako Biskup Diecezji Elbląskiej zwracam się z serdecznym apelem do wszystkich mieszkańców naszej diecezji, aby swoimi ofiarami i darem modlitwy zechcieli włączyć się do akcji pomocy wspomnianym ofiarom".
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-20 18:05 II Elbląskie Dni Rodziny (zapowiedź)

II Elbląskie Dni Rodziny rozpoczną się w najbliższą niedzielę 23 maja Mszą św. odprawioną o godz. 11.30 w parafii św. Mikołaja. W tym samym dniu wieczorem wystąpi zespół muzyczny działający przy Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu.

- Dni Rodziny już od kilku lat są obchodzone na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przy wsparciu tamtejszego Urzędu Marszałkowskiego – powiedziała KAI Jolanta Jankowska, diecezjalny doradca życia rodzinnego – diecezja elbląska pierwszy raz włączyła się w ten cykl działań promujących rodzinę w roku ubiegłym. Wiem, że inne parafie diecezji również organizują u siebie różne spotkania i festyny – powiedziała.

Najważniejszym punktem obchodów będzie konferencja naukowa „Rodzice – szkoła – uczeń” (26 maja w I LO w Elblągu), podczas której prelegenci i uczestnicy obrad podyskutują o problemach pojawiających się w relacjach między rodzicami a szkołą.

Elbląskie Dni Rodziny zakończą się 30 maja w katedrze św. Mikołaja muzycznym przeglądem zespołów z elbląskich parafii.

Organizatorem obchodów jest Diecezjalny Wydział Duszpasterstwa Rodzin.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-16 12:01 Zakończył się XVII Festiwal Pieśni Maryjnej w Starym Polu

Pod hasłem „Matce Najwyższego Kapłana śpiewajmy” odbyła się w Starym Polu siedemnasta edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej. W imprezie udział wzięło ponad dwudziestu wykonawców – zarówno zespołów, jak i solistów.

Festiwal rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele Matki Boskiej Królowej Polski pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Józefa Wysockiego.

– W historii muzyki religijnej w Polsce temat maryjny zajmuje drugie miejsce po kolędach – mówił ks. kanonik Bogdan Lesiński, miejscowy proboszcz. – O zakorzenionym kulcie Maryi świadczy najstarsza polska pieśń religijna „Bogurodzica”, którą śpiewali polscy rycerze – podkreślił ks. kanonik, witając uczestników festiwalu.

W wypełnionej po brzegi sali zaprezentowali się najpierw najmłodsi artyści z miejscowego przedszkola. Następnie odbyła się projekcja multimedialna poświęcona postaci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. W sposób obrazowy przypomniano drogę kapłańską oraz męczeńską śmierć ks. Jerzego, który 6 czerwca zostanie ogłoszony błogosławionym.

O popularności pieśni i piosenek o tematyce maryjnej świadczy fakt, że podczas przeglądu festiwalowego zaprezentowały się zespoły działające w parafiach diecezji elbląskiej, warmińsko-mazurskiej i pelplińskiej. Tym samym ta cykliczna impreza nabrała już charakteru międzydiecezjalnego, a wśród wykonawców znaleźli się zarówno młodzi artyści, jak i wokalne zespoły seniorów od lat propagujące w swoich regionach śpiewanie utworów patriotycznych, ludowych i religijnych.

Główną nagrodę „Złotą Nutkę Maryjną”, którą przyznawali sami artyści, zdobyli: w kategorii zespołów „Integramus” z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie, a w kategorii solistów Joanna Sońta z Braniewa. Wyróżnienia przypadły w udziale zespołom „Aga” z parafii św. Józefa w Malborku oraz „Mikołajki” działającemu przy katedrze św. Mikołaja w Elblągu.
Organizatorzy festiwalu – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, parafia św. Barbary i Urząd Gminy – zapraszają na kolejną edycję festiwalu już za rok.
pp / Stare Pole
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2010-05-14 10:39 XVII Festiwal Pieśni Maryjnej w Starym Polu (zapowiedź)

Pod hasłem „Matce Najwyższego Kapłana śpiewajmy” odbędzie się w najbliższą sobotę 15 maja XVII Festiwal Pieśni Maryjnej w Starym Polu. Tegoroczna edycja imprezy jest dedykowana słudze Bożemu ks. Jerzemu Popiełuszce.

Festiwal zainauguruje Msza św. o godz. 10 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Józefa Wysockiego. Część artystyczna odbędzie się na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Gościem specjalnym będzie zespół muzyczny „Kapłani”.

Podstawowym celem muzycznej imprezy jest popularyzacja pieśni o Maryi oraz konfrontacja artystycznego dorobku zespołów i solistów. Na najlepszych w kategorii zespołów i solistów czekają statuetki „Złotej nutki maryjnej” oraz nagrody pieniężne dla zdobywców miejsc I-III. Organizatorzy zapraszają również do wzięcia udziału w loterii fantowej.

Organizatorami festiwalu są: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, parafia św. Barbary i Urząd Gminy.
Regulamin i harmonogram imprezy jest dostępny na witrynie internetowej www.gokisstarepole.pl
pp / Stare Pole
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2009-09-09 14:06 Zmarł bp Andrzej Śliwiński - biskup senior elbląski (opis)

Dziś nad ranem na oddziale kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu zmarł emerytowany biskup elbląski Andrzej Śliwiński. Miał 70 lat.

W niedzielę 13 września o godzinie 15.00 w katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego biskupa. Natomiast Msza pogrzebowa zaplanowana została na poniedziałek na godzinę 12.00. Tuż po Mszy ciało bp. Śliwińskiego zostanie złożone w krypcie pod elbląską katedrą.


Bp Andrzej Śliwiński urodził się 6 czerwca 1939 r. w Werblini koło Pucka. W latach 1956–1961 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 grudnia 1961 r.

W latach 1962-1964 pracował jako wikariusz w parafii Wygoda. W latach 1964-1968 studiował na KUL, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii dogmatycznej. W latach 1970-1986 sprawował urząd kanclerza kurii diecezjalnej w Pelplinie. Nominację na biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej i biskupa tytularnego Arindela otrzymał 9 maja 1986 r. Nominację na biskupa elbląskiego nowo utworzonej diecezji otrzymał 25 marca 1992 r. Ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu odbył się 17 maja 1992 r.

Jako biskup elbląski utrzymywał ożywione kontakty z wiernymi Kościoła katolickiego na terenie obwodu kaliningradzkiego, m.in. świadczył wydatną pomoc w budowie nowego kościoła.

Bp Śliwiński od 1991 r. był krajowym duszpasterzem sportowców, a od 1992 r. pierwszym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowców RP. W 1999 r. właśnie w Elblągu gościł podczas pielgrzymki do Polski Jan Pawła II, który w tym mieście spotkał się ze sportowcami.

W sierpniu 2003 r. Jan Paweł II przyjął rezygnację bp. Śliwińskiego z obowiązków biskupa diecezjalnego diecezji elbląskiej. Jak poinformowała wówczas nuncjatura, rezygnacja została złożona zgodnie z kanonem 401. paragraf 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stanowi, że biskup może zrezygnować z urzędu z powodu choroby bądź z innej poważnej przyczyny. Nowym ordynariuszem w Elblągu został bp Jan Styrna.
lk, awo / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 września 2009
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2009-09-09 13:15 Zmarł bp Andrzej Śliwiński - biskup senior elbląski (krótka)

Dziś nad ranem zmarł w Elblągu emerytowany biskup elbląski Andrzej Śliwiński. Miał 70 lat.

Bp Andrzej Śliwiński urodził się 6 czerwca 1939 r. w Werblini koło Pucka. W latach 1956–1961 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 grudnia 1961 r.

Został mianowany biskupem tytularnym Arindelskim 19 kwietnia 1986 r., a 15 czerwca 1986 r. w Pelplinie został konsekrowany na biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej.

Biskupem elbląskim został 25 marca 1992 r. Ingres do tamtejszej katedry św. Mikołaja odbył się 17 maja 1992 r.

(rozszerzymy)
lk / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 września 2009
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2009-06-28 16:45 Bp Wysocki: bez małżeństw i rodzin istnienie parafii traci sens

Jeśli nie będzie małżeństw i rodzin to istnienie parafii traci sens – mówił bp pomocniczy elbląski Józef Wysocki w Malborku, przewodnicząc Mszy św. dziękczynnej w 20. rocznicę powstania parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej.

"Dziękujemy Bogu za tę wspólnotę, gdyż najważniejszym zadaniem jest budowanie Kościoła żywego. Po co nam budynek, jeśli nie będzie w nim ludzi?" - mówił w homilii bp Józef Wysocki. Dodał, że "sensem istnienia i funkcjonowania parafii jest doprowadzenie człowieka do sakramentu chrztu, by skąpany w źródle odrodzenia, wzrastał w wierze i otrzymał życie wieczne".

Pytał, czy "rzeczywiście jesteśmy społeczeństwem katolickim, czy już misyjnym". - Trzeba budować dom swego życia na Bożym Słowie - to jest fundament. Pozwólmy, by światło Ewangelii prześwietlało nasze życie" - apelował bp pomocniczy elbląski.

Z okazji jubileuszu członkowie wspólnot parafialnych zorganizowali dwudniowy festyn połączony z jarmarkiem rozmaitości. Wyroby rzemiosła artystycznego, prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych, możliwość zakupu produktów regionalnych to tylko niektóre z licznych ofert skierowanych do gości festynu.

Program artystyczny przygotował Miejski Dom Kultury. Na scenie odbył się konkurs śpiewania karaoke oraz występy zespołów ludowych i młodzieżowych. Najmłodsi brali udział w konkurencjach sprawnościowych. Wielu gości kupiło losy loterii fantowej, w której główną nagrodę stanowił odtwarzacz DVD. Dochód z festynu jest przeznaczony na dokończenie budowy kościoła.

"Chcemy, aby parafia jednoczyła wszystkich, nie tylko ludzi wierzących – powiedziała KAI Ewa Miszewska, przedstawicielka Akcji Katolickiej, głównego organizatora jubileuszowych obchodów. – Nawiązaliśmy ściślejszą współpracę z Urzędem Miasta oraz zaktywizowaliśmy różne wspólnoty parafialne. To sposób na promocję zarówno parafii, jak i Malborka" - dodała.

"W większości mieszkają tu ludzie młodzi, ale dzisiejszych czasach przyciągnąć młodych do Kościoła to nie lada wyzwanie" – powiedział KAI ks. Józef Miciński proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej. - Staram się wykształcić w wiernych świadomość, że parafia jest naszym wspólnym dobrem, że świeccy są solą lokalnego Kościoła. Wydaje się, że masowość wiary mamy już za sobą i teraz należy zadbać o jakość wspólnoty parafialnej – podkreślił ks. Miciński.

Parafię pw. św. Urszuli Ledóchowskiej erygował 1 lipca 1989 roku abp Edmund Piszcz, ówczesny metropolita warmiński. Po nowym podziale administracyjnym Kościoła należy do diecezji elbląskiej. Na terenie parafii mieszka ponad 8 tys. ludzi.
pp / Malbork
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 czerwca 2009
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT