Znaleziono depesz: 281
2011-06-17 10:25 Święty Gaj: Diecezjalny Dzień Młodzieży

Młodzi ludzie powinni realizować marzenie bł. Jana Pawła II nie tylko o wspólnej Europie w przestrzeni politycznej, ale zwłaszcza o wspólnym chrześcijańskim duchu tego kontynentu – powiedział bp Jan Styrna podczas Mszy św. odprawionej 16 czerwca w sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju z okazji Diecezjalnego Dnia Młodzieży. Pół tysiąca młodzieży przyszło tam w 5-kilometrowym marszu pokutnym.

Bp Styrna przypomniał młodzieży dzieje życia św. Wojciecha – patrona Polski i diecezji elbląskiej– podkreślając zwłaszcza jego niezłomność na drodze głoszenia prawdy objawionej. – Św. Wojciech nie uległ ziemskim możliwościom, nie pozwolił wytłumić w sobie żarliwości apostolskiej, nie zrezygnował z ewangelicznego radykalizmu. Chciał z miłością i prawdą nieść ludziom to, co przyniósł ludziom Chrystus - mówił

Biskup elbląski tłumaczył młodym słuchaczom, że człowiek ma być jak ziarno, które pada w ziemię, aby mogło wydać plon. -Trzeba by człowiek miał w sercu gotowość do ponoszenia ofiary, do poświęcenia i aby życie był gotów oddać do dyspozycji Bogu, ludziom i zadaniom, które Bóg mu daje – przekonywał bp Styrna.

– Zastanawiacie się pewnie nad swoim powołaniem w przyszłości – mówił do młodzieży. – Ale trzeba się pytać przede wszystkim Chrystusa: Panie gdzie chcesz mnie mieć, gdzie chcesz mnie posłać? Nie wiemy, co nas czeka. Ale wiemy, czego chce Chrystus. Chce, byśmy byli Jego współpracownikami na życiowych ścieżkach – wyjaśniał bp Styrna. Podkreślił, że zadaniem młodego pokolenia jest „szukać swojej ścieżki, budować wielki pokój zaufania Bogu i trzymać się Bożych dróg”.

Zachęcał też, by młodzi realizowali marzenie bł. Jana Pawła II o chrześcijańskiej Europie. „Europa, o jakiej marzę – głosił Jan Paweł II – to polityczna, a przede wszystkim duchowa jedność, w której chrześcijańscy politycy są świadomi bogactw, jakie daje człowiekowi wiara. Jako zaangażowani mężczyźni i kobiety starają się owe bogactwa wykorzystać w służbie wszystkich, aby powstawała Europa ludzi, nad którą jaśnieje oblicze Boga. Oto marzenie, które noszę w sercu i które chciałbym powierzyć przyszłym pokoleniom.”

Młodzież wysłuchała też konferencji ks. Daniela Markowicza, który zachęcał do refleksji o tym, jaki powinien być chrześcijanin XXI wieku? – Czy uznajemy wartość modlitwy, czy raczej liczą się dla nas tzw. talizmany, np. telefon komórkowy? Czy szukasz czegoś dla swojej duchowości? – pytał kapłan.

Ks. Markowicz wskazał na konieczność angażowania się w wiarę. – Ostatnio rozmawiałem z moim uczniem, który powiedział, że chciałby pójść na pielgrzymkę, ale się boi. Raz już był, ale gdy wrócił, to przez trzy miesiące modlił się na różańcu. Teraz boi się, że będzie tak samo. Boi się zaangażowania w modlitwę - zauważył duchowny.

Spotkanie młodzieży rozpoczął wspólny pięciokilometrowy marsz o charakterze pokutnym z Bągartu do Świętego Gaju – diecezjalnego sanktuarium i miejsca śmierci św. Wojciecha. Na miejscu grupę liczącą ponad 500 osób przywitał śpiewem i muzyką diecezjalny zespół „Kapłani i przyjaciele”. Młodzi ludzie chętnie włączyli się do wspólnej modlitwy uwielbienia przy muzyce.

– To ważne, żeby uczestniczyć w takich spotkaniach – powiedzieli KAI uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. – Zmienia się sposób patrzenia na księży, okazuje się, że są to normalni ludzie, skłonni do żartu, zabawy i śpiewu. W szkole nie zawsze jest czas i okazja na tego typu rozmowy – mówili.

Wiele osób po raz pierwszy brało udział w uroczystości religijnej w „luźniejszej” atmosferze, ale – jak podkreślali – można pogodzić rozrywkę z sacrum.

– Mamy poczucie wspólnego uczestnictwa w czymś ważnym, widzimy, ilu nas jest, a przecież niemało. Tutaj przyjechali ci, którzy nie wstydzą się swojej wiary – podkreślili Magda, Mateusz, Paweł i Kamil z Iławy. Piotr – uczeń malborskiego ogólniaka – dodaje, że z pewnością przyjedzie tu za rok: „było świetnie, wspólny śpiew, Msza święta.” Sam jest lektorem w swojej parafii.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Roman Thiel, jest zadowolony ze spotkania. – Staramy się, aby zaproponować młodzieży za każdym razem coś interesującego. W tym roku było do przejścia 5 km trasy pokutnej. Śpiew i muzyka to oczywiście podstawa, ale fundamentem pozostaje zawsze Eucharystia.

Po przeżyciach duchowych przyszedł czas na posiłek. Wspólna agapa odbyła się przy domu pielgrzyma.

W modlitewnym skupieniu brali udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z różnych miejscowości diecezji elbląskiej.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-12 12:57 Malbork: IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

W Malborku odbywa się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej. Na mieszkańców grodu nad Nogatem oraz gości czekają liczne atrakcje. Zainteresowani mogą odwiedzić jarmark średniowieczny lub obejrzeć zmagania rycerzy w turnieju łuczników, biegu rycerskim i pokazowych walkach pieszych.

Podczas festiwalu odbywa się konkurs i przegląd zespołów grających muzykę dawną. W tym roku do konkursu muzycznego zgłosiły się zespoły z Polski, Rosji i Białorusi. Ich występy można obserwować na scenie w centrum miasta.

– Dzięki festiwalowi przenosimy się w czasie i poprzez kontakt z żywą historią poznajemy nasze dziedzictwo, naszą kulturę, to wszystko, co składa się na naszą regionalną, narodową i europejską tożsamość – powiedziała KAI Maria Seibert, dyrektor festiwalu. – Zapraszam wszystkich, aby poczuli klimat tamtych czasów i bawili się razem z nami.

Po południu ulicami miasta przeszedł wielki korowód króla Kazimierza Jagiellończyka, który jest pamiątką przekazania twierdzy krzyżackiej przez wojska zaciężne polskiemu królowi w 1457 roku.
Festiwal zakończy koncert na zamku malborskim.
pp / Malbork
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-12 12:29 Dąbrówka Malborska: uczniowie modlili się za żołnierzy z Westerplatte

Trzydzieści delegacji z całego kraju wzięło udział w XXVIII Ogólnopolskim Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, które odbywało się w Dąbrówce Malborskiej. Podczas sympozjum jego uczestnicy modlili się pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jana Styrny za zmarłych żołnierzy z Westerplatte.

Podczas Mszy św. w kościele w Dąbrówce Malborskiej bp Styrna przypomniał uczestnikom sympozjum słowa Jana Pawła II, że każdy ma swoje Westerplatte i trzeba je bronić. – Błogosławiony Jan Paweł jest doskonałym przykładem, że z pomocą Boga można bronić swojego Westerplatte, nawet jeśli jest to czasami zadanie ponad nasze siły – mówił bp. Styrna. Hierarcha zaapelował do młodych uczestników sympozjum, aby byli zgłębiali polską historię i poprzez to kształtowali swój patriotyzm.

Po nabożeństwie odbył się apel poległych z udziałem kompanii honorowej 22. Bazy Lotniczej w Malborku. Następnie odczytano m.in. list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do uczestników sympozjum. Wykład pt. „Wojna zaczęła się na Westerplatte” wygłosił dr Andrzej Drzycimski. W kuluarach oglądać można było też wystawę oddziału gdańskiego IPN na temat okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku. Prezes Klubu Adam Szatkowski wręczył także klubowe medale za zasłużonych dla organizacji.

W programie sympozjum znalazło się jeszcze wiele innych punktów, w tym zwiedzanie atrakcji turystycznych powiatów sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego. Wśród nich znalazły się: Muzeum Stutthof w Sztutowie, śluza rozdzielająca Wisłę w Białej Górze.

W XXVIII Ogólnopolskim Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte wzięło udział ponad 30 delegacji szkolnych z całej Polski, od Tatr po Bałtyk. Reprezentanci przywieźli ze sobą poczty sztandarowe, ubrani byli w regionalne stroje. Kolejne sympozjum zaplanowano na maj 2012 r. Zorganizuje je Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Opolu.
jg / Dąbrówka Malborska
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-11 17:21 Elbląg: siedmiu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie (popr. tyt.)

Bp Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej, udzielił w sobotę święceń kapłańskich siedmiu diakonom. "Kim jest prezbiter uczestniczący w chrystusowym kapłaństwie? – pytał kapłan – Jest on usytuowany w tajemnicy rzeczywistości Chrystusa Zbawiciela, w tajemnicy Kościoła" - mówił hierarcha podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w katedrze elbląskiej.

Bp Styrna wskazał na konkretne zadania i wyzwania czekające na kapłanów. "Mają zgłębiać i głosić Słowo Boże. Mają składać Ofiarę Eucharystyczną, jednać ludzi z Bogiem, przybliżać źródła łaski w sakramentach, pokrzepiać zwłaszcza tych najsłabszych – chorych. Ze wspólnotą, do której są posłani, mają wielbić Boga we wszelkich formach modlitwy i przyjmować Jego świętą wolę.
Prezbiter jest obdarowany, posłany i zobowiązany" – podkreślił hierarcha.

Nawiązując do adhortacji bł. Jana Pawła II „Pastores dabo vobis – Dam wam pasterzy” biskup elbląski podkreślił, że prezbiter na mocy konsekracji otrzymanych w sakramencie święceń zostaje posłany przez Ojca za pośrednictwem Jezusa Chrystusa – Głowy i Pasterza ludu Bożego, aby żyć i działać w mocy Ducha Świętego w służbie Kościoła i zbawienia świata.

Bp Styrna zachęcał młodych kapłanów do tego, by każdego człowieka jakiego napotkają na swej drodze traktowali indywidualnie. "Każdy wymaga podejścia z życzliwością i każdy oczekuje od nas, że będziemy swoim sposobem życia świadkami Tego, kogo głosimy. Wtedy będą mogli uwierzyć i zachwycić się tym, czym zachwyca się ich kapłan" - tłumaczył biskup.

"Należy dostrzegać zmiany zachodzące w świecie i starać się rozumieć ludzi w aktualnych warunkach, uwzględniać sytuacje, w których ludziom przyszło żyć, ale nie możemy ulegać i klaskać temu, czego oczekują ludzie, niewidzący Bożych darów. Trzeba takim pomagać w nawróceniu i otwarciu oczu i prowadzić do życia w jedności z Bogiem" – podkreślił ordynariusz elbląski.

"Bądźcie w tym świecie, ale patrzcie na świat Bożym światłem - zachęcał kapłanów bp Styrna. "Wiele rodzin w sferze religijnej jest na poziomie religijnego analfabetyzmu, nie mają, czego przekazać, a dziedzictwo, które przekazują, dalekie jest od tego, co przekazuje nam Chrystus w Ewangelii. Dlatego trzeba nastawić się na budowanie wiary zwłaszcza u dzieci i młodzieży" - apelował hierarcha.

"Chrystus powiedział idźcie na cały świat, nauczajcie i chrzcijcie. Nie powiedział: czekajcie na ludzi. Bądźmy tymi, którzy są gotowi iść i szukać" – zachęcił ordynariusz elbląski.

Mszę św. wraz z ordynariuszem elbląskim bp. Janem Styrną i biskupem pomocniczym Józefem Wysockim koncelebrowało kilkudziesięciu księży.

Neoprezbiterzy rozpoczną pracę duszpasterską w swoich parafiach od 1 lipca.
pp / Elbląg
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-11 16:17 Elbląg: ośmiu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie

Bp Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej, udzielił w sobotę święceń kapłańskich siedmiu diakonom. "Kim jest prezbiter uczestniczący w chrystusowym kapłaństwie? – pytał kapłan – Jest on usytuowany w tajemnicy rzeczywistości Chrystusa Zbawiciela, w tajemnicy Kościoła" - mówił hierarcha podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w katedrze elbląskiej.

Bp Styrna wskazał na konkretne zadania i wyzwania czekające na kapłanów. "Mają zgłębiać i głosić Słowo Boże. Mają składać Ofiarę Eucharystyczną, jednać ludzi z Bogiem, przybliżać źródła łaski w sakramentach, pokrzepiać zwłaszcza tych najsłabszych – chorych. Ze wspólnotą, do której są posłani, mają wielbić Boga we wszelkich formach modlitwy i przyjmować Jego świętą wolę.
Prezbiter jest obdarowany, posłany i zobowiązany" – podkreślił hierarcha.

Nawiązując do adhortacji bł. Jana Pawła II „Pastores dabo vobis – Dam wam pasterzy” biskup elbląski podkreślił, że prezbiter na mocy konsekracji otrzymanych w sakramencie święceń zostaje posłany przez Ojca za pośrednictwem Jezusa Chrystusa – Głowy i Pasterza ludu Bożego, aby żyć i działać w mocy Ducha Świętego w służbie Kościoła i zbawienia świata.

Bp Styrna zachęcał młodych kapłanów do tego, by każdego człowieka jakiego napotkają na swej drodze traktowali indywidualnie. "Każdy wymaga podejścia z życzliwością i każdy oczekuje od nas, że będziemy swoim sposobem życia świadkami Tego, kogo głosimy. Wtedy będą mogli uwierzyć i zachwycić się tym, czym zachwyca się ich kapłan" - tłumaczył biskup.

"Należy dostrzegać zmiany zachodzące w świecie i starać się rozumieć ludzi w aktualnych warunkach, uwzględniać sytuacje, w których ludziom przyszło żyć, ale nie możemy ulegać i klaskać temu, czego oczekują ludzie, niewidzący Bożych darów. Trzeba takim pomagać w nawróceniu i otwarciu oczu i prowadzić do życia w jedności z Bogiem" – podkreślił ordynariusz elbląski.

"Bądźcie w tym świecie, ale patrzcie na świat Bożym światłem - zachęcał kapłanów bp Styrna. "Wiele rodzin w sferze religijnej jest na poziomie religijnego analfabetyzmu, nie mają, czego przekazać, a dziedzictwo, które przekazują, dalekie jest od tego, co przekazuje nam Chrystus w Ewangelii. Dlatego trzeba nastawić się na budowanie wiary zwłaszcza u dzieci i młodzieży" - apelował hierarcha.

"Chrystus powiedział idźcie na cały świat, nauczajcie i chrzcijcie. Nie powiedział: czekajcie na ludzi. Bądźmy tymi, którzy są gotowi iść i szukać" – zachęcił ordynariusz elbląski.

Mszę św. wraz z ordynariuszem elbląskim bp. Janem Styrną i biskupem pomocniczym Józefem Wysockim koncelebrowało kilkudziesięciu księży.

Neoprezbiterzy rozpoczną pracę duszpasterską w swoich parafiach od 1 lipca.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-06 14:36 Seminarium duchowne w Elblągu rozbudowuje się

W towarzystwie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, prezydenta miasta Elbląga Grzegorza Nowaczyka oraz licznych gości bp Jan Styrna poświęcił i otworzył nowo wybudowaną aulę oraz pomieszczenia dydaktyczne i gospodarcze w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji elbląskiej.

Do tej pory seminarium, oprócz kaplicy i refektarza, nie dysponowało salą, w której mogliby się zebrać wszyscy klerycy. Aula została dedykowana bł. Władysławowi Demskiemu, kapłanowi i męczennikowi z okresu II wojny światowej, który jest patronem kapłanów Diecezji Elbląskiej.

Budowa auli była najważniejszym zadaniem inwestycyjnym seminarium w ostatnich latach. Projekt powstał w 2006 roku. Uzyskane środki finansowe od niemieckiej katolickiej fundacji „Renovabis” pozwoliły na wykonanie robót ziemnych i części stanu surowego. Uczelnia rozpoczęła starania o pozyskanie funduszy unijnych w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013”. Pozyskane środki pozwoliły na realizację zadania w ekspresowym tempie na przestrzeni kilku miesięcy – od lipca ub. roku do lutego br.

Oprócz auli seminarium wzbogaciło się także o salę komputerową, salę historyczno – muzealną oraz pralnię i suszarnię.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-04 15:42 Elbląg: „Wakacje z Bogiem” – rekolekcje dla dzieci (zaproszenie)

Już po raz osiemnasty KSM diecezji elbląskiej organizuje turnusy wypoczynkowe dla dzieci. Oferta wypoczynku w duchu chrześcijańskim skierowana jest zwłaszcza do osób, które nie należą jeszcze do żadnych ruchów czy grup duszpasterskich. Rekolekcje odbędą się w lipcu.

Rekolekcje odbywają się w ośrodku w Szymonowie k. Małdyt. W programie przewidziana jest co najmniej jedna całodniowa wycieczka autokarowa. Ponadto dużo zajęć w terenie: w lesie, nad jeziorem, na boisku, przy ognisku. Dzieci mają zapewnione 4 posiłki dziennie, noclegi w namiotach wojskowych na łóżkach polowych. Organizatorzy zapewniają także odpowiednie warunki sanitarne.

Koszt pobytu wynosi 500 zł. Kadra pedagogiczna pracuje na zasadzie wolontariatu.

Kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowe diecezji elbląskiej i po wypełnieniu należy wysłać na adres parafii w Szymonowie: KSM Oddział w Szymonowie, Szymonowo 19, 14-330 Małdyty; e-mail: parafia@szymonowo.org
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-05-03 17:39 Elbląg: uroczystości ku czci św. Wojciecha (zapowiedź)

Msza św. odprawiona 7 maja w sanktuarium w Świętym Gaju – miejscu śmierci św. Wojciecha – będzie głównym punktem obchodów ku czci patrona diecezji elbląskiej.

Uroczysta liturgia pod przewodnictwem bpa Jana Styrny rozpocznie się o godz. 15.00. Pasterz elbląski wygłosi również homilię do wiernych.

Wcześniej około godz. 14.30 ks. Mirosław Bułecki, kustosz sanktuarium, powita pielgrzymki piesze i autokarowe. Dla pielgrzymów przygotowany zostanie także posiłek w domu pielgrzyma.

Wojciech Sławnikowic (ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 pod Cholinem, obecnie koło Świętego Gaju) – czeski duchowny katolicki, biskup Pragi, misjonarz, męczennik, uznawany przez Kościół katolicki za świętego.

Św. Wojciech jest jednym z trzech głównych katolickich patronów Polski oraz patronem trzech diecezji: gnieźnieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i elbląskiej.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-27 18:19 (SERWIS PAPIESKI) Elbląg: obchody beatyfikacji Jana Pawła II (zapowiedź)

Rowerowy spacer z JP II, koncerty i dziękczynna Msza w katedrze w Elblągu – to niektóre z uroczystości, jakie odbędą się w Elblągu w związku z beatyfikacją Jana Pawła II.

W przeddzień beatyfikacji papieża Polaka miłośnicy rowerów wyruszą o godz. 10.30 z parkingu obok biurowca Elbląskiego Parku Technologicznego na rowerowy spacer z JPII. Przyjazd na metę przy katedrze św. Mikołaja przewidziano w południe. Tam uczestnicy otrzymają okolicznościowy znaczek.

Również 30 kwietnia przy pomniku papieża Polaka obok katedry spotkają się gitarzyści, by zagrać ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”. Spotkanie wyznaczono na godz. 11.00.

1 maja o godz. 13.00 kuria biskupia zaprasza wiernych do katedry na uroczystą Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II . Liturgii przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki.

Tydzień później melomani będą mogli wysłuchać Wielkiej Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w składzie symfonicznym pod batutą Przemysława Stanisławskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w katedrze św. Mikołaja.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-17 18:28 Bp Styrna złożył życzenia wielkanocne rolnikom

– Niech na polskiej wsi wzrastają możliwości godnego życia i rozwoju, który będzie służył całej naszej Ojczyźnie – napisał w życzeniach wielkanocnych dla rolników bp Jan Styrna, ich krajowy duszpasterz.

– Święta Wielkanocne wprowadzają nas w nieogarnioną rzeczywistość Chrystusowego Zmartwychwstania, naszego odkupienia, zmartwychwstania, wieczności z Bogiem - czytamy w życzeniach.

"Zbliżająca się beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II pomaga nam pojmować ziemską wędrówkę, jako czas uświęcenia, a wieczność – jako niekończące się życie w Domu Ojca. Dziękujemy z całego serca Bogu za wielki dar, jakim jest dla nas Osoba, życie i posługa pasterska Jana Pawła II. To On ogłosił błogosławioną córkę rolniczej rodziny - Karolinę. To On z wielką miłością i szacunkiem ukazywał godność rolniczego powołania i trudu oraz upominał się o prawa rolników. Z całego serca życzę Wam, Waszym Rodzinom, ludziom i instytucjom, wspierającym rolniczy trud radosnych, pełnych Bożej łaski i nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego".

Bp Styrna powierzył rolnicze rodziny opiece Matki Chrystusa Zmartwychwstałego – Królowej Polski.

Krajowy duszpasterz rolników przewodniczył zakończonym przed tygodniem ogólnopolskim rekolekcjom dla rolników i mieszkańców wsi w Zielonce Pasłęckiej.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-12 19:31 Elbląg: Droga Krzyżowa ulicami miasta (zapowiedź)

W Środę Wielkiego Tygodnia, 20 kwietnia, ulicami Elbląga przejdzie Droga Krzyżowa.

– Ulicami Jerozolimy dźwigał Jezus Chrystus drzewo krzyża, na którym w męce miał dokonać ziemskiego życia dla naszego zbawienia. Jezus ze swoją męką łączy nasze ludzkie cierpienia, ze swoim krzyżem, łączy nasze krzyże, abyśmy uczestnicząc w Jego odkupieniu mogli też radować się udziałem w Jego zmartwychwstaniu i chwale nieba – napisał biskup elbląski Jan Styrna w specjalnym zaproszeniu skierowanym do diecezjan.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski o godz. 19.00. Zakończenie nastąpi przy pomniku Sługi Bożego Jana Pawła II obok katedry św. Mikołaja. Tam biskup elbląski udzieli zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Chrystusowego. Po nabożeństwie będzie można przystąpić w katedrze do Komunii Świętej.

– Z całego serca zachęcam wszystkich do udziału w tym niezwykłym podążaniu za Chrystusem–Zbawicielem, aby okazać Mu swoją wiarę, wdzięczność i współczucie. Idźmy z Maryją – Chrystusową i naszą Matką. Niech nasze serca zjednoczą się z Jej Sercem, abyśmy z radością usłyszeli Chrystusowe: „Oto Matka Twoja” – zaapelował ordynariusz elbląski. – Niech Wielki Tydzień będzie dla nas wszystkich czasem otwartych serc na Boże Miłosierdzie oraz na wszelkie dary płynące z Chrystusowej Męki i ofiary życia na krzyżu - zaapelował.
paz / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-12 19:07 Bp Styrna złożył wielkanocne życzenia

Niech Zmartwychwstały Chrystus pomaga przezwyciężać wszelkie trudności w wymiarze osobistym, rodzinnym i w całej Ojczyźnie – napisał biskup Jan Styrna w wielkanocnych życzeniach skierowanych do duchownych i wszystkich wiernych diecezji elbląskiej.

– Święta Wielkanocne wprowadzają nas w nieogarnioną rzeczywistość Chrystusowego Zmartwychwstania, naszego odkupienia i życia w wieczności. Powierzmy się opiece i wstawiennictwu Najświętszej Matki Chrystusa – Królowej Polski – zaapelował ordynariusz elbląski.

Bp Styrna nawiązał również do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II podkreślając, że pomaga ona doświadczać realizmu życia z Bogiem za progiem śmierci, a ziemską wędrówkę – traktować jako drogę uświęcenia pod przewodnictwem Jezusa Chrystusa.
paz / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-09 18:37 Zielonka Pasłęcka: ogólnopolskie rekolekcje dla rolników i mieszkańców wsi

Pod hasłem „Pójdźcie błogosławieni Ojca mego…” odbywają się w Zielonce Pasłęckiej w diecezji elbląskiej ogólnopolskie rekolekcje dla rolników i mieszkańców wsi. Nauki rekolekcyjne głosi ks. Bp Jan Styrna, ordynariusz elbląski i krajowy duszpasterz rolników.

Przedmiotem swoich rozważań bp Styrna uczynił Chrystusowe błogosławieństwa, które Zbawiciel objawił swoim uczniom nad jeziorem Genezaret.

Nawiązując do słów Pana: błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni – rekolekcjonista zwrócił uwagę, że cierpienie Chrystusa jest źródłem radości.

– Te smutki Krzyża przyniosły radość, która nie podda się żadnej chmurze cienia, żadnemu bólowi, żadnemu lękowi. Te Chrystusowe smutki otwarły nam dom Ojca i możliwość osiągnięcia radości wiecznej. Chrystus chce naszej radości i to nie kalekiej, ułomnej, przejściowej, ale radości pełnej w swoim wymiarze i w nieskończoności – podkreślał kapłan.

„Błogosławione smutki Chrystusa. I nasze smutki mogą być błogosławione, a zwłaszcza smutki rolników. Smutki – powiedzmy – zawodowe – mówił bp Styrna. – Niepewność, co będzie: gradobicie, susza, powódź. Czy moja inwestycja ma sens, czy za parę lat będzie przynosiła dochody? Brak następcy, ustające siły. Czy w tym wszystkim trzeba jeszcze przypominać, że ci, którzy się smucą, są błogosławieni, czyli wybrani przez Boga, umiłowani przez Boga, szczęśliwi? Jak to pojąć?” – pytał duszpasterz rolników.

Szukając odpowiedzi bp Styrna zachęcał: „Popatrzmy na Jezusa. Przeżywał smutki, kiedy objawiał miłość Ojca, a ludzie zamykali serca; gdy podążał, by ich zbawić, a oni spiskowali, jak Go zabić. Kiedy patrzył na cierpienie swojej Matki pod krzyżem i w czasie Męki. Chrystusowy smutek Ogrójca, gdzie mówi do uczniów: Smutna jest dusza moja aż do śmierci. A na Krzyżu woła: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”

Odwołując się do poetyckich strof ks. Jana Twardowskiego, biskup elbląski zaznaczył, że fundamentem człowieka jest kamień wiary. Taki, który się nie rozsypie i chociaż jest twardy, można się na nim wesprzeć. „Trzeba nam w naszym smutku i cierpieniu opierać głowę o kamień wiary. Jak pisał ksiądz-poeta: Musimy płonąć Bożym Światłem” – przekonywał bp Styrna.

Przytaczając kolejne słowa Jezusa: błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią – hierarcha podkreślił, że żyjemy w szczęśliwym czasie, w którym jesteśmy świadkami głoszenia prawdy o nieskończonym Miłosierdziu Bożym.

„Miłosierna miłość Boga to nie są jakieś chwilowe zrywy jak u człowieka. On jest zawsze miłością, zawsze bogaty w miłosierdzie – podkreślił kaznodzieja. – W Starym Testamencie Bóg zsyła kary na ludzi nie dlatego, że przestaje ich kochać, ale po to, by powstrzymać ludzi od zła, by pomóc im wrócić na Boże drogi”– dodał.

Bp Styrna zauważył, że w parafiach małych, wiejskich łatwiej jest realizować ideę tego Chrystusowego błogosławieństwa. Na wsi ludzie się znają, nikt nie musi pozostawać bezradny czy osamotniony.

„Trzeba w biednym i słabym widzieć siostrę i brata. Trzeba nam mieć otwarte serce na ludzkie biedy, bo Jezus mówił: ubogich zawsze mieć będziecie” – zachęcał bp Styrna.

W rekolekcjach w Zielonce Pasłęckiej uczestniczą wierni z różnych parafii diecezji elbląskiej oraz przybyli z diecezji sąsiednich.

Oprawę liturgiczną przygotowują grupy młodzieżowe działające przy parafiach.

Rekolekcje zakończą się w niedzielę 10 kwietnia Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Jana Styrny.

Transmisje rekolekcji przeprowadza Radio Maryja.
paz / Zielonka Pasłęcka
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-08 19:42 Bp Styrna: błogosławieństwa Chrystusa są konstytucją Bożego Królestwa na ziemi

W czwartek 7 kwietnia w parafii św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej rozpoczęły się ogólnopolskie rekolekcje dla rolników i mieszkańców wsi. Biskup Jan Styrna, ordynariusz elbląski i krajowy duszpasterz rolników, tematem swoich rekolekcyjnych rozważań uczynił błogosławieństwa Chrystusowe, które Zbawiciel wypowiedział nad jeziorem Genezaret.

– Genezaret znaczy Oko Boga. Rozpocznijmy więc nasze rekolekcje pod Okiem Bożym. Niech Pan Jezus okaże nam wszystkim swoje miłosierdzie i łaskę. Niech moc Ducha Świętego kształtuje nasze serca i pozwala nam przyjąć Boże Słowo – przywitał wiernych pasterz kościoła elbląskiego.

Biskup wyraził pragnienie, aby w tych rekolekcjach przemówił Chrystus. Nawiązując do historii o „złotym cielcu” z Księgi Wyjścia powiedział, że błagalna modlitwa Mojżesza wyjednywa Boże Miłosierdzie.

– Ono zawsze gotowe jest przyjąć człowieka, jeżeli tylko on sam chce przyjąć Bożą miłość, Boże przebaczenie – Boga samego. Bóg chce być obecny w nas, w naszym bytowaniu, jeżeli zechcemy otworzyć Mu nasze domy, nasze serca, nasze codzienne życie. Jezus prosi za nami Ojca. I Matka Jezusowa, która stała pod krzyżem, modli się za nas, swoje dzieci. Ona – najlepsza uczennica Boga tak bardzo pragnie, abyśmy całkowicie uwierzyli i zawierzyli Jej Synowi, abyśmy coraz bardziej żyli w jedności z Bogiem – podkreślił duszpasterz.

Rozpoczynając rozważania odnoszące się do nauczania Chrystusa, biskup rekolekcjonista zaznaczył, że błogosławieństwa Chrystusowe to nie są konkretne normy postępowania.

– Błogosławieństwa Chrystusa są konstytucją Bożego Królestwa na ziemi. One mają kształtować nasze życiowe postawy, nasze wnętrze, nasze usposobienie. Są one autoportretem Chrystusa, w nich objawia nam swoje boskie i ludzkie myślenie.

Co to znaczy być błogosławionym? Kim są błogosławieni? – pytał bp Styrna – W Biblii są to ludzie, w których występuje szczególne współdziałanie Boga i człowieka. Bóg oznacza wybranie, wyróżnienie i obdarowanie. Człowiek zaś wiąże się z otwarciem i przyjęciem tego daru, z radością duchową i szczęściem. Błogosławieni to inaczej szczęśliwi, a Chrystus chce, abyśmy idąc drogą błogosławieństw, byli szczęśliwi – zaakcentował hierarcha.

„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”

Analizując pierwsze błogosławieństwo Pana Jezusa, duszpasterz rolników zwrócił uwagę, że chociaż Chrystus obdarza człowieka dobrami materialnymi, to sam wybrał ubóstwo. Gdy mędrcy szukali Go na dworze królewskim, On narodził się w rodzinie cieśli. Gdy naucza, nie ma domu, widzimy Go nagiego podczas Męki, nawet grób ma cudzy. Utożsamia się z braćmi najmniejszymi, mówiąc: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili.

Zwracając się do rolników, ordynariusz elbląski zaznaczył, że są oni szczególnymi współpracownikami Stwórcy, gdyż na podobieństwo Chrystusa, który przemienia wodę w wino, rozmnaża chleb i ryby, każe apostołom zarzucić sieci na połów, oni także obdarowują innych żywnością. W swoim codziennym trudzie realizują potrzebę dzielenia się darami ziemi.

Jednocześnie trzeba pamiętać, aby dobra materialne nie stały się dla nas „złotym cielcem”, bożkiem, który nas zniewala. Istnieje bowiem pokusa samowystarczalności, redukowania zbawienia do pomyślności tylko ziemskiej. Trzeba otwartości na wielkie Boże obdarowanie. Życzę, abyśmy poczuli się Jego błogosławionymi, abyśmy pozostawali ubodzy duchem – zaznaczył pasterz elbląski.
paz / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-03 20:50 Ogólnopolskie rekolekcje dla rolników i mieszkańców wsi (zapowiedź)

W dniach 7–10 kwietnia w parafii św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej odbędą się ogólnopolskie rekolekcje dla rolników i mieszkańców wsi. Poprowadzi je biskup elbląski Jan Styrna – krajowy duszpasterz rolników, który wygłosi nauki na codziennych Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00.

Rekolekcje zakończą się w niedzielę /10 kwietnia/ o godz. 11.00 uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa Styrny. Uroczystość ta będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Parafia św. Jana Chrzciciela jest znana jako Sanktuarium Jezusa Miłosiernego. W 1987 roku biskup warmiński Edmund Piszcz intronizował w kościele św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej cudowny obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz wydał dekret, w którym napisał m.in.: „Dla pogłębienia wiary i umocnienia świętości ludu Bożego ustanawiam niniejszy kościół parafialny w Zielonce Pasłęckiej diecezjalnym sanktuarium Jezusa Miłosiernego”.

W świątyni znajdują się również relikwie bł. Karoliny Kózkówny, patronki Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W Zielonce Pasłęckiej wybudowano także niezwykłą Drogę Krzyżową, ciągnącą się 2,5 km wśród domów i zagród mieszkańców wioski.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-03-22 09:42 Elbląg: diecezjalna Caritas podsumowała działalność za 2010 r.

Prawie 600 ton żywności o wartości 1,5 mln zł rozdzieliły Parafialne Zespoły Caritas w ubiegłym roku. Artykuły spożywcze trafiły do ponad 20 tys. osób – informuje elbląska Caritas w sprawozdaniu z działalności w za 2010 rok.

Główne powody udzielania pomocy to: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietność, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania.

– Uczestniczymy w unijnym programie PEAD, czyli pomocy UE dla najbiedniejszych jej członków – powiedział KAI ks. Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej (CDE). Program pilotowany jest przez Agencję Rynku Rolnego, która też ściśle kontroluje dystrybucję towarów. Placówki uczestniczące w realizacji programu są zobowiązane do składania w terminie sprawozdań z dystrybucji artykułów spożywczych. W 77 Parafialnych Zespołach Caritas pracowało ponad 500 wolontariuszy.

Caritas rozwija także swoją działalność w szkołach, w których powstają Szkolne Koła Caritas. W 36 SKC działało 629 wolontariuszy pod opieką 31 osób. To wspaniała możliwość formacji dzieci i młodzieży, dająca szansę czynnego zaangażowania się w pomoc najbardziej potrzebującym. W ramach SKC kilkaset osób objęto pomocą materialną, rzeczową (m.in. 13 rodzin powodzian z Wielowsi pod Tarnobrzegiem) i niematerialną: odwiedziny chorych, praca w hospicjum, pomoc niepełnosprawnym itp. Warto podkreślić, że SKC działają w oparciu o Regulamin oraz Statut wypracowany przez specjalistów z prawa kościelnego i świeckiego.

Od października 2010 r. pełną parą ruszyło Centrum Wolontariatu. Jego biuro czynne jest kilka razy w tygodniu. Zawiązała się również grupa 15 wolontariuszy, włączająca się aktywnie w prace CDE. Pierwsze pole działania to skupienie wysiłków nad tworzeniem nowych Szkolnych Kół Caritas i współpracą z istniejącymi. Konieczne do tego są rozmowy z dyrekcjami szkół, nauczycielami, księżmi.

W siedzibie Caritas przy ul. Zamkowej 17 kolejny rok funkcjonowała Poradnia Rodzinna oraz punkt informacyjny o kultach i sektach. W poradni dyżury pełnili: psychoterapeuci, pedagog, kapłan, psycholog, mediator, negocjator rodzinny.

– W grudniu 2010r. ruszyły pierwsze warsztaty komunikacji międzyosobowej, kierowane przede wszystkich do narzeczonych i małżonków z niewielkim stażem małżeńskim. Po pierwszej edycji zainteresowanie warsztatami okazało wiele osób z długim stażem życia rodzinnego a także osoby samotne. Widać z tego, iż rozmowy i spotkania między ludźmi nie zastąpi komputer, telewizja, internet – podkreślił ks. Borowski.

Od dawna staraliśmy się o pomieszczenie na rehabilitację dla osób chorych na stwardnienie rozsiane – mówi ks. Borowski. – W tym roku mamy nadzieję uruchomić tego typu placówkę z pomocą fundacji „Renovabis” - dodaje.

CDE prowadzi także akcje całoroczne, organizując letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży w diecezjalnym ośrodku w Mikoszewie, festyny z okazji Dnia Dziecka, czy przedstawienia świąteczne w dniu św. Mikołaja.

Wolontariusze organizują też akcje okazjonalne potrzebne zarówno dla ducha, jak i dla ciała. Pięćdziesięciu wolontariuszy PZC, SKC i CDE w dniach 22-24 kwietnia ub.r. uczestniczyło w pielgrzymce do Łagiewnik, z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Jesienią odbył się wyjazd autokarowy wolontariuszy do Lwowa. Przygotował go i poprowadził wicedyrektor CDE, ks. Mirosław Bułecki.

Udzielono finansowej pomocy zagranicznej w wysokości 5.500 PLN na konkretne cele w Rwandzie, Wenezueli i na Litwie.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci na drodze zakupiono i rozdano najmłodszym 2 tys. światełek odblaskowych.

Obecnie w okresie Wielkiego Postu Caritas rozprowadziła w parafiach 20 tys. puszek do zbierania jałmużny wielkopostnej.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 marca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-03-22 09:42 Elbląg: bp Styrna apeluje o pomoc dla Japonii

W III niedzielę Wielkiego Postu 27 marca w kościołach diecezji elbląskiej odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych przez trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii. O pomoc zaapelował ordynariusz elbląski bp Jan Styrna.

"Miliony ludzi w Japonii zostało pozbawionych dachu nad głową, żywności i najpotrzebniejszych rzeczy. Żyją w lęku przed skutkami katastrofy nuklearnej. Czekają na naszą solidarną pomoc" – napisał biskup elbląski w apelu skierowanym do wiernych.

Japonia to kraj zabezpieczony przed trzęsieniami ziemi, ale został zaskoczony potężnym tsunami. Na skutek tego zginęło wiele tysięcy ludzi, a zniszczenia są niewyobrażalne – podkreślił biskup Styrna.

Jednocześnie hierarcha zwrócił się do wiernych, aby swoimi ofiarami i darem modlitwy zechcieli włączyć się do akcji pomocy poszkodowanym w japońskiej katastrofie.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 marca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-03-08 15:44 Elbląg: spotkania dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

„Drogi modlitwy osobistej – wewnętrzna więź z Bogiem”. Pod takim hasłem w parafii katedralnej św. Mikołaja w Elblągu zainaugurowano spotkania dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Pierwsze spotkanie odbyło się w minioną niedzielę 6 marca, a poprowadził je ks. Mariusz Ostaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin.

– Można powiedzieć, że odświeżamy pewną formę współpracy z ludźmi świeckimi, która kilka lat temu funkcjonowała w naszej diecezji. Ostatnie tego typu spotkanie odbyło się aż dziesięć lat wstecz – powiedział w rozmowie z KAI ks. Ostaszewski.

W pierwszej konferencji uczestniczyło osiem par. Spotkanie miało formę otwartą. - Była modlitwa i dyskusja, podczas której rozmawialiśmy o sprawach wartych głębszego poznania i zrozumienia, które mają stanowić treść kolejnych comiesięcznych spotkań. Jako kapłana cieszy mnie fakt, że przybyły osoby uczestniczące w życiu kościelnej wspólnoty, mimo tego, że z powodu przeszkód węzła małżeńskiego nie mogą one przystępować do sakramentów świętych - mówił duszpasterz. Dodał, że niektórzy z uczestników już zapowiedzieli, że namówią swoich znajomych i przyjaciół do udziału w tych refleksyjno-modlitewnych rekolekcjach.

Diecezjalny duszpasterz rodzin zaakcentował również chęć pomocy związkom niesakramentalnym w wypadku zaistnienia możliwości usunięcia przeszkód węzła małżeńskiego. W tym celu odbędą się konsultacje ze znawcami prawa kanonicznego, którzy są w stanie udzielić zainteresowanym wyjaśnień i ewentualnej pomocy.

Problem osób żyjących w związkach niesakramentalnych stanowił przedmiot ogromnej troski Jana Pawła II, który w adhortacji „Familiaris consortio – o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym” (1981) pisał: "Kościół – ustanowiony dla doprowadzenia wszystkich ludzi, a zwłaszcza ochrzczonych, do zbawienia, nie może pozostawić swemu losowi tych, którzy – już połączeni sakramentalną więzią małżeńską – próbowali zawrzeć nowe małżeństwo. Będzie też niestrudzenie podejmował wysiłki, by oddać im do dyspozycji posiadane przez siebie środki zbawienia. Kościół z ufnością wierzy, że ci nawet, którzy oddalili się od przykazania Pańskiego i do tej pory żyją w takim stanie, mogą otrzymać od Boga łaskę nawrócenia i zbawienia, jeżeli wytrwają w modlitwie, pokucie i miłości".

Na kolejne spotkania ks. Ostaszewski zaprasza w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Aktualne informacje dostępne na stronie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin: http://www.wdr.elblag.opoka.org.pl/
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 marca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-03-06 12:15 Konferencja Platformy Ewangelizacyjnej „Szukając Boga” (opis)

Pomagać ludziom, aby przychodzili do Boga – taki cel przyświecał konferencji ewangelizacyjnej zorganizowanej w Malborku w ramach ponadwyznaniowego projektu „Szukając Boga”. To kolejny przejaw aktywizacji środowisk ludzi świeckich, którzy pragną odnaleźć zagubioną wiarę, wniknąć głębiej w istotę ludzkiego powołania i wsłuchać się w Słowo Chrystusa zawarte w Biblii.

Program kilkugodzinnego spotkania obejmował prezentację projektu ewangelizacji internetowej oraz przygotowanie do korzystania z nowego kursu pt. „Odkrywanie Chrześcijaństwa” w realiach codzienności. Pierwszą część konferencji zajęły wykłady. W drugiej natomiast uczestnicy pracowali metodą warsztatów, podczas których musieli napisać pierwszy list do osoby, która zwraca się o pomoc lub poradę. Jest to szczególnie ważny krok, gdyż od nawiązania pozytywnego kontaktu zależy kolejny etap współpracy.

W Polsce działamy od trzech lat – powiedział w rozmowie z KAI Norbert Klama, koordynator projektu. – W 2008 roku uruchomiliśmy pierwszą stronę internetową i największym zaskoczeniem był odzew, z jakim się spotkaliśmy. Do dzisiaj zanotowaliśmy prawie 1 mln. 300 tys. wejść na stronę, a ponad 18 tys. osób wysłało do nas prośbę o kontakt z e-trenerem. Liczba nawiązanych kontaktów wciąż rośnie. W czasie takiego wstępnego kursu pokazujemy uczestnikom rolę e-trenera, czyli kogoś z kim można nawiązać dobry kontakt w sieci poprzez wypełnienie formularza na naszej stronie www.szukajacboga.pl.

Projektowi przyświecają dwa cele. Pierwszy to sprawić, żeby dana osoba chciała osobiście nawiązać kontakt z Boga. Drugi cel zakłada odnalezienie przez uczestniczących wspólnocie projekcie swojego miejsca w lokalnej wspólnocie kościelnej. Pragniemy, aby pobudzenie tych ludzi było dla nich prawdziwym życiem, by rozumieli swoją wiarę, a nie funkcjonowali w jakiejś chłodnej religijnie przestrzeni zamykającej się na przykład tylko w zaliczeniu niedzielnej Mszy św. – podkreślił Klama. – Staramy się zaktywizować takie osoby, które nie wiedzą jak odnaleźć Boga, jak Mu służyć lub też są zbyt nieśmiałe i nie decydują się na działanie w swoim środowisku. Tutaj bardzo pomocna jest anonimowość internetowa, pozwalająca wielu uczestnikom otworzyć się, napisać o swoich problemach i rozterkach.

Według założeń projektu e-trener nie jest nauczycielem, mentorem, który wie lepiej, więc należy się go słuchać. Współcześnie bowiem przyjmowanie postawy typu – ja wiem lepiej – raczej ludzi zniechęca i odrzuca niż motywuje do indywidualnych poszukiwań. E-trener pełni więc bardziej funkcję obserwatora z boku, który w miarę możliwości zadaje pytania i asystuje swojemu rozmówcy na drodze do Boga. Musi starać się rozumieć drugiego człowieka, zorientować się, czy on w ogóle wie cokolwiek o Bogu, a jeżeli wie, to czy nie jest to wiedza zniekształcona, zafałszowana. Ważne jest, aby nie być wścibskim, nie wchodzić na siłę w życie swojego rozmówcy, zachować delikatność i wrażliwość. To dana osoba opowiada tyle ile chce nam powiedzieć, dlatego że to jest jej życie i jej wola.

W misji ewangelizacyjnej, do której jesteśmy powołani wszyscy, nie chodzi o to, żeby przeciągać ludzi z jednego kościoła do drugiego – podkreślał Adam Kania, animator Ruchu Światło-Życie, pracujący w projekcie od dwóch lat. – Chrystus tego nie chciał. Chrystus chciał, aby wszyscy byli jedną wspólnotą i my w duchu tej Chrystusowej jedności chcemy współpracować, dlatego jesteśmy otwarci na różne chrześcijańskie denominacje. A źródłem jedności jest Biblia – fundament naszej wiary w Jezusa Chrystusa.
pp / Malbork
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 marca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-03-04 10:25 Malbork: Konferencja Platformy Ewangelizacyjnej (zapowiedź)

W ramach ponadwyznaniowego projektu „Szukając Boga” w najbliższą sobotę 5 marca w Malborku odbędzie się konferencja Platformy Ewangelizacyjnej organizowana przez Ruch Światło-Życie. Program kilkugodzinnego spotkania obejmuje prezentację projektu ewangelizacji internetowej oraz przygotowanie do korzystania z nowego kursu pt. „Odkrywanie Chrześcijaństwa” w realiach codzienności.

Uczestnicy konferencji spróbują znaleźć odpowiedź na pytania dlaczego tradycyjne metody ewangelizacji nie są obecnie tak skuteczne. Uczestnicy szkolenia dla tzw. e-trenerów, czyli dla osób chcących prowadzić ewangelizację z wykorzystaniem sieci internetowej zastanawiać się będą m.in. nad tym w jaki sposób głosić Chrystusa w internecie i jak motywować ludzi poszukujących.

„Odkrywanie Chrześcijaństwa” to kurs, którego założenia zostały opracowane w Wielkiej Brytanii. Ma on charakter ponadwyznaniowy. Realizowany jest w świecie realnym, a celem jest tytułowe odkrycie chrześcijaństwa na nowo, sięgnięcie do źródeł, czyli do Biblii. Następnym etapem kursu jest szkolenie przyszłych liderów – „odkrywców Chrystusa”.

Konferencja odbędzie się 5 marca w Malbork Welcome Center – Centrum Turystyki przy ul. Kościuszki 54 w godzinach 9.00-16.00.
pp / Malbork
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 marca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT