Znaleziono depesz: 292
2012-11-26 11:48 KSM diecezji elbąskiej ma nowe władze

Wybory nowych władz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji elbląskiej i zaprzysiężenie nowych członków miało miejsce 25 listopada w czasie uroczystości patronalnych organizacji - Chrystusa Króla.

W diecezjalnym zjeździe KSM w Elblągu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Po Mszy św. obejrzeli projekcję multimedialną o działalności Stowarzyszenia przygotowana przez kleryków seminarium elbląskiego. Odbyło się również zaprzysiężenie nowych członków stowarzyszenia, wręczenie legitymacji i wybory nowych władz.

Prezesem na nową kadencję wybrano Michała Semieniuka, który działa w organizacji od 2009 roku. Jest studentem, ma 22 lata.

- Moim celem jest ożywić działalność stowarzyszenia na terenie diecezji, przeprowadzić akcję informacyjną o działalności organizacji, bo na dzisiaj sytuacja jest taka, że często nawet księża nie wiedzą co to jest KSM – powiedział w rozmowie z KAI prezes Semieniuk. – Chciałbym również nawiązać współpracę z klerykami, bo to oni jako przyszli młodzi księża mają prowadzić pracę duszpasterską i formacyjną wśród diecezjalnej młodzieży. Takim pierwszym krokiem byłoby uczestnictwo kleryków w rekolekcjach stowarzyszenia, żeby poznali samą istotę działań podejmowanych przez naszą organizację. W swoim działaniu musimy wyjść do ludzi – podkreślił Michał Semieniuk.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 listopada 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-11-17 19:51 Elbląg: Rusza Elbląska Szkoła Biblijna

Z inicjatywy biskupa elbląskiego Jana Styrny rusza Elbląska Szkoła Biblijna.

- Najważniejszym celem jest pogłębienie lektury Pisma Świętego – powiedział KAI ks. dr hab. Marek Karczewski, koordynator przedsięwzięcia. – Chcemy interpretować Biblię w różnych aspektach, aby pokazać jej atrakcyjność w sferze intelektualnej. Zaczynamy pierwszy rok działalności, mamy zakreślony pewien program ogólny, ale także liczę na otwartość uczestników kursu. Ich propozycję pozwolą uszczegółowić i dopracować program zajęć. Myślę, że zainaugurowany Rok Wiary to dobry czas na wgłębienie się w biblijne słowo.

Oprócz kształcenia intelektualnego organizatorzy pragną także zadbać o pogłębienie formacji duchowej, przewidują więc refleksję modlitewną i medytację Słowa Bożego.
Propozycja udziału w zajęciach skierowana jest do osób dorosłych i starszej młodzieży.

Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu w soboty, od listopada do czerwca. Rozpoczęcie nastąpi 17 listopada o godz. 9.00 w kościele Bożego Ciała w Elblągu, niedaleko seminarium duchownego.

Więcej informacji można uzyskać na stronie diecezji elbląskiej: http://www.diecezja.elblag.opoka.org.pl
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 listopada 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-11-16 09:42 Rusza Elbląska Szkoła Biblijna

Z inicjatywy biskupa elbląskiego Jana Styrny rusza Elbląska Szkoła Biblijna.

- Najważniejszym celem jest pogłębienie lektury Pisma Świętego – powiedział KAI ks. dr hab. Marek Karczewski, koordynator przedsięwzięcia. – Chcemy interpretować Biblię w różnych aspektach, aby pokazać Jej atrakcyjność w sferze intelektualnej. Zaczynamy pierwszy rok działalności, mamy zakreślony pewien program ogólny, ale także liczę na otwartość uczestników kursu. Ich propozycję pozwolą uszczegółowić i dopracować program zajęć - wyjaśnił i dodał, że "zainaugurowany Rok Wiary to dobry czas na wgłębienie się w biblijne słowo".

Oprócz kształcenia intelektualnego organizatorzy pragną także zadbać o pogłębienie formacji duchowej, przewidują więc refleksję modlitewną i medytację Słowa Bożego.

Propozycja udziału w zajęciach skierowana jest do osób dorosłych i starszej młodzieży.

Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu w soboty, od listopada do grudnia. Rozpoczęcie nastąpi 17 listopada o godz. 9.00 w kościele Bożego Ciała w Elblągu, niedaleko seminarium duchownego.

Więcej informacji można uzyskać na stronie diecezji elbląskiej: http://www.diecezja.elblag.opoka.org.pl
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 listopada 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-09-25 16:42 Bp Styrna przestrzega przed pełzającą laicyzacją

„Pełzająca laicyzacja” to zjawisko wykluczania Boga ze swego myślenia, sumienia, z życia prywatnego, rodzinnego i publicznego – napisał w liście pasterskim do wiernych biskup elbląski Jan Styrna. – To traktowanie wybiórczo prawd religijnych i zasad moralnych płynących z wiary, a przez to kwestionowanie Boga jako najwyższego Autorytetu, któremu warto i trzeba zaufać.

W liście wprowadzającym w nadchodzący Rok Wiary, który ma upływać pod znakiem Nowej Ewangelizacji, biskup zauważył, że jest ona ukierunkowana na ludzi ochrzczonych, którzy jednak nie włączyli się w życie wiary, nie nawiązali osobistej łączności z Chrystusem i Jego Kościołem, albo też, z różnych powodów, od Chrystusa i Jego Kościoła odeszli.

- Do Nowej Ewangelizacji wzywał od początku swego pontyfikatu bł. Jan Paweł II – przypomniał biskup Styrna. – Z żarliwą gorliwością starał się przybliżać Chrystusa i Jego zbawienie, pomagał otwierać duszę na Boże dary. To dzieło Chrystusa – Dobrego Pasterza prowadzi dziś Benedykt XVI. 11 października ogłosi on całemu światu Rok Wiary, aby mobilizować do pogłębiania i ożywiania wiary, do włączenia się w apostolskie działanie w swoim środowisku życia, do usilnej modlitwy o światło i moce Ducha Świętego.

Elbląski biskup nawiązał do zakończonej niedawno w diecezji peregrynacji Matki Bożej w Jasnogórskim Wizerunku Nawiedzenia. Stwierdził, że wielu ludzi przeżyło swoje osobiste spotkanie z Niebieską Matką i Królową oraz doświadczyło Jej przemożnego wstawiennictwa u Boga. Podkreślił, iż Maryja wzywa nas, abyśmy nie ustawali w trosce o zbawienie Jej dzieci, gdyż Ona miłuje wszystkich.

Na koniec biskup Styrna zachęcił, aby ochotnym sercem włączyć się w apostolskie, zbawcze działanie Kościoła.

Diecezjalne otwarcie Roku Wiary nastąpi 13 października o godzinie 10.00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 września 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-08-24 12:55 Abp Migliore w Elblągu: Maryja jest wzorem dojrzałości ludzkiej i głębokiej kontemplacji

Maryja jest wzorem dojrzałości ludzkiej i głębokiej kontemplacji – podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce 24 sierpnia w Elblągu. Nawiązując do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, zachęcał, by za przykładem Matki Bożej zauważać słabe punkty po to, by interweniować oraz modlić się w sprawach wymagających uzdrawiającego działania. Przed katedrą pw. św. Mikołaja abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św. z okazji 20. rocznicy utworzenia diecezji elbląskiej oraz zakończenia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Abp Migliore wyjaśnił, że kontemplacyjna postawa Maryi polega na tym, iż widzi się całość, ma się kompleksowe spojrzenie na całą wspólnotę, na Kościół, na społeczeństwo. - A to pozwala na zauważenie zbliżających się trudnych momentów, delikatnych spraw, które trzeba podjąć. A jeśli się je widzi, to można z powodzeniem interweniować i im dyskretnie zapobiec – dodał.

Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Polsce, charyzmatem Maryi w Kanie Galilejskiej, jak i każdej wspólnoty diecezjalnej jest „kompleksowe spojrzenie na całe ciało Kościoła, na całe społeczności świeckie, a to czyni ją wyczuloną na dostrzeżenie słabych punktów: kruchości ludzkich postaw, biedy, podziałów, dyskryminacji”. – To czyni ją gotową do interweniowania przez zasygnalizowanie tych braków, komu trzeba; kto ma obowiązek zainterweniować i uzdrowić sytuacje – mówił. Zwrócił też uwagę, że „taką interwencją u naszego Pana jest nasza modlitwa w tych wszystkich sprawach, które wymagają jego uzdrawiającego działania”.

Abp Migliore powiedział też, że „podobnie jak Maryja w Kanie Galilejskiej, tak struktury i wierni wspólnoty diecezjalnej pomagają Kościołowi i światu w odkrywaniu tego, czego brakuje do pełni życia”. Podkreślił w tym znaczenie „całkowitego zaufania do Jezusa, który jest obecny i działa w Kościele i w świecie”.

Watykański dyplomata nawiązując do zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej w diecezji elbląskiej powiedział, że jest ona „zewnętrznym, widzialnym znakiem duchowej pielgrzymki wiary, jaką przebywa każdy wierzący”. Jest też - jak dodał - widocznym znakiem wspólnotowej drogi wiary, jaką przebywa Kościół.

Uroczysta Eucharystia z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przed katedrą św. Mikołaja w Elblągu rozpoczęła się śpiewem hymnu Bogurodzica. W celebrze uczestniczą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, emerytowany metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.

Biskup elbląski Jan Styrna witając zebranych powiedział, że po trwającej 5 miesięcy peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach chce dziś zawierzyć Maryi diecezję elbląską.

Z kolei prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zwrócił uwagę, że taka chwila w Elblągu zdarza się raz na 26 lat, gdyż właśnie tyle lat minęło od poprzedniej peregrynacji jasnogórskiego obrazu w tym mieście.
awo / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 sierpnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-08-12 11:58 Bp Styrna: Żeby zrozumieć Słowo Boże, trzeba być blisko Maryi

Dwie elbląskie pielgrzymki – piesza i rowerowa – dotarły na Jasną Górę. Obie pątnicze grupy uczestniczyły we Mszy św. odprawionej przez biskupa Jana Styrnę, ordynariusza diecezji elbląskiej.

- Żeby zrozumieć Słowo Boże, trzeba być blisko Maryi – powiedział w homilii bp Styrna. – Ona jest tą, która jest pierwszą tłumaczką Słowa Bożego – podkreślił elbląski hierarcha.
Nawiązując do pielgrzymiego wędrowania podkreślił, że aby wyruszyć w drogę należy wyjść poza nasze codzienne przyzwyczajenia i zajęcia, opuścić miejsca, w których żyjemy. Celem jest bowiem nauka, bo wędrówka jest nauką.
- Musimy wyjść poza samych siebie, żeby się nauczyć, jak czerpać z Bożego źródła – zaznaczył elbląski duszpasterz. – Jesteśmy pielgrzymami także na co dzień.

Elbląscy pielgrzymi przebyli ponad 500 kilometrów zarówno pieszo, jak i na rowerach. Na Jasną Górę przybyło ponad 800 pielgrzymów. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa Chrystusa „Oto Matka Twoja”. Podczas konferencji pielgrzymkowych poruszane były tematy maryjne, związane z różnymi konfiguracjami Maryi w Biblii. Rozmawiano także o problemach współczesnego świata - takimi jak in vitro, wolność mediów czy fundusz kościelny.
- Wędrowała z nami grupa Włochów. Byli zachwyceni – mówi KAI ks. Waldemar Maliszewski, kierownik pieszej pielgrzymki. – To są ludzie, którzy chodzą na pielgrzymki i każdego roku zabierają ze sobą nowych ludzi. A my korzystamy, bo uczymy się w drodze języka włoskiego – śmieje się ks. Maliszewski.
Tegoroczne wędrowanie do tronu Pani Jasnogórskiej odbywało się w roku podwójnego jubileuszu, dwudziestolecia erygowania diecezji elbląskiej oraz dwudziestolecia pielgrzymowania do sanktuarium maryjnego w Częstochowie.
pp / Częstochowa/Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 sierpnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-08-08 15:30 Bp Styrna: na naszej drodze do wieczności Bóg dał nam Matkę

Na naszej drodze do wieczności Bóg dał nam Matkę, niepokalaną, pełną łaski, towarzyszącą Bożemu Synowi w dziele zbawienia, otaczającą opieką wszystkie Boże dzieci - napisał w liście pasterskim przed uroczystością dziękczynienia Bogu i Maryi za łaski Nawiedzenia oraz 20-lecia diecezji elbląskiej biskup Jan Styrna.

- Bliskość niebieskiej Matki pomagała nam pojąć, że nigdy nie jesteśmy sami wobec naszych problemów, że jest z nami Bóg, Jezus w Eucharystii, że oręduje za nami Matka Boża – podkreślił pasterz Kościoła elbląskiego.

Od 3 marca bieżącego roku Matka Boża nawiedza parafie naszej elbląskiej diecezji – przypomniał bp Styrna. – A Opatrzność Boża sprawiła, że Jej Jasnogórski Wizerunek Nawiedzenia od 1957 roku wędruje wśród ludu naszej Ojczyzny, abyśmy z jego pomocą mogli doświadczać spotkania z Matką Bożą, naszą Królową i kochającą Matką.

Biskup wyraził nadzieję, że wierni zgromadzeni przy Maryi z ufnością w pomoc Bożą podejmą swoje codzienne obowiązki, że Jej widoczna obecność w Kopii Cudownego Obrazu w niejednej rodzinie odnowi wzajemne więzi, rozgrzeje serca i miłość małżonków, dzieci i bliskich.

W zakończeniu listu biskup elbląski zaprosił wszystkich wiernych do udziału w uroczystościach dziękczynnych, które odbędą się 24 sierpnia przy kościele katedralnym św. Mikołaja w Elblągu.

- Będzie to nasz społeczny hołd i podziękowanie całej diecezji złożone Matce Bożej i pożegnanie Jej Obrazu. Dołóżmy starań, aby kto tylko może przybył do Elbląga, aby godnie, społecznie podziękować Bożej Matce. Niech to będzie nasza pielgrzymka jak na Elbląską Jasną Górę – zaapelował bp Styrna.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 sierpnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-08-06 14:34 III Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę

Pod hasłem „Kościół naszym Domem” wyruszyła 5sierpnia rowerowa grupa pielgrzymów z Elbląga na Jasną Górę.

– Pomysł rowerowego „wędrowania” do Pani Jasnogórskiej, który narodził się trzy lata temu, chwycił – powiedział KAI organizator pielgrzymki, ks. Krzysztof Sękuła. – W pierwszej jechało 13 osób, w drugiej 42, a w tym roku mamy 73 pielgrzymów, którzy liczą sobie od 10 do 66 lat. Każdy dzień zaczyna się Mszą św., a na postojach modlimy się i uczestniczymy w konferencjach. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim.

Pielgrzymi mają do przejechania 500 kilometrów, do Częstochowy dotrą 11 sierpnia, by połączyć się z pieszą pielgrzymką elbląską i już razem pokłonić się Jasnogórskiej Pani.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 sierpnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-07-28 13:21 Wyruszyła 20. elbląska pielgrzymka na Jasną Górę

„Oto Matka Twoja” – pod takim hasłem wyruszyła dzisiaj jubileuszowa 20. elbląska piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Mszą św. w elbląskiej katedrze św. Mikołaja, która odprawił biskup pomocniczy Józef Wysocki.

- Z ogromną radością zauważam, że od kilku lat systematycznie rośnie liczba naszych diecezjalnych pielgrzymów – powiedział KAI ks. Waldemar Maliszewski, wieloletni kierownik pielgrzymki. – Zapisywać się można jeszcze przed samym wyruszeniem w drogę, dlatego nie wiadomo, ilu nas będzie, ale z posiadanych już zgłoszeń wynika, że udział weźmie ponad 750 osób. Dziękujemy Bogu za każdego pielgrzyma, także za obcokrajowców. W tym roku witamy w naszej wspólnocie Włochów. Cieszy fakt, że większość stanowią ludzie młodzi, chociaż mamy zarówno pielgrzymów kilkunastomiesięcznych, jak i seniorów po siedemdziesiątce.
Najstarszy pątnik liczy sobie 78 lat – podkreślił ks. Maliszewski.

Tegoroczne wędrowanie do tronu Pani Jasnogórskiej odbywa się w roku podwójnego jubileuszu, dwudziestolecia erygowania diecezji elbląskiej oraz dwudziestolecia pielgrzymowania do sanktuarium maryjnego w Częstochowie.
- To dla wszystkich wiernych diecezji rok szczególny, bo od marca w naszych parafiach odbywa się peregrynacja Matki Bożej w Cudownym Obrazie Jasnogórskim – powiedział ks. Maliszewski. – Dlatego w tym roku obok pielgrzymiego krzyża niesiemy również ikonę Pani Jasnogórskiej, w podzięce za otrzymane łaski. Katechezy poranne, wygłaszane podczas codziennej Mszy św. również będą poświęcone postaci Matki Chrystusa – dodał ks. Maliszewski.

Najdłuższą trasę mają do przebycia pątnicy grupy „Żuławy”, wyruszającej z Nowego Dworu Gdańskiego 27 lipca - przed nimi 515 km drogi. W tym samym dniu rusza także grupa „Pogezania” z Pasłęka, a kolejne z terenu całej diecezji rozpoczynają pielgrzymkowy trud w następnych dniach. Najkrócej wędrują pielgrzymi z Iławy – mają do pokonania 412 km. Pielgrzymka ma charakter „promienisty” – grupy wyruszają z różnych miejscowości, by po kilku dniach połączyć się w jedną wspólnotę w Jabłonowie Pomorskim. Na Jasną Górę pielgrzymka dotrze 11 sierpnia wieczorem. Tam odprawiona zostanie Msza św., a po jej zakończeniu zacznie się całonocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Częstochowskiej Madonny.

W czasie wędrówki do Pani Jasnogórskiej elbląska pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj – miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku – "niemego świadka" mordu ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymi odwiedzają także sanktuaria maryjne w Oborach – sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i w Skępem – Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej.

Do 1992 r. grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki elbląskiej były grupami pielgrzymki warmińskiej. W 1993 r., po utworzeniu diecezji elbląskiej, wyruszyła na szlak pierwsza Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Nie posiadała jeszcze całkowicie oddzielnej trasy, dlatego też po kilku dniach łączyła się z pielgrzymką z Warmii. Od 1996 r. pielgrzymka elbląska kroczy własną, specjalnie przygotowaną trasą.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 lipca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-04 17:06 Mątowy Wielkie: otwarto Dom Pielgrzyma im. Błogosławionej, którą czci Benedykt XVI

W Mątowach Wielkich w diecezji elbląskiej, miejscu urodzin bł. Doroty, otwarto Dom Pielgrzyma. Obiekt, przystosowany na potrzeby pielgrzymów z nieużywanej plebanii dzięki funduszom unijnym, poświęcił biskup elbląski Jan Styrna.

Kustosz sanktuarium w Mątowach Wielkich, ks. dr Sławomir Małkowski, chce stworzyć tam prężny ośrodek kultu bł. Doroty, dość słabo znanej w Polsce. Przygotowuje publikacje w języku polskim, szuka też rodzinnego domu mistyczki. „Jestem już na dobrym tropie” – zdradził KAI ks. Małkowski. Na razie jedynym materialnym świadectwem życia Błogosławionej jest pochodzący z początku XV w. gotycki kościół pw. świętych Piotra i Pawła, w którym została ona ochrzczona.

Ks. kustosz Małkowski zaczął już organizować rekolekcje w duchu dorotańskim, czyli eucharystycznym. Bł. Dorota była bowiem wielką czcicielką Eucharystii i – co było w tamtych czasach czymś niesłychanym – miała przywilej przyjmowania co dzień Komunii św., którą przynoszono do jej celi przy kościele w Kwidzynie. Od dwóch lat w parafii w Mątowach Wielkich, w każda drugą sobotę miesiąca odprawiane są także nabożeństwa „przemiany serc” w duchu bł. Doroty.

Poświęcony Dom Pielgrzyma może pomieścić do 35 osób.

Władze gminy Miłoradz, na terenie której znajduje się sanktuarium w Mątowach Wielkich, planują uruchomienie w niedługim czasie Szlaku Bł. Doroty łączącej Trójmiasto i Kwidzyn, który byłby kolejną atrakcją na Pomorzu, mająca walor historyczny.

Bł. Dorota z Mątów (1347-1394), dawnego Gross Montau w Prusach, jest jedną z najbardziej fascynujących postaci końca średniowiecza. Ta mistyczka, wizjonerka i stygmatyczka już za życia cieszyła się sławą w całej środkowej Europie. Po nieudanym małżeństwie (mąż bił ją nie mogąc znieść jej pobożnych praktyk) i śmierci ośmiorga dzieci, ostatni rok życia spędziła jako rekluza zamurowana w celi przylegającej do prezbiterium kościoła w Kwidzynie, dzisiejszej konkatedry.

Do jej grobu ciągnęli pielgrzymi z Prus, Polski, Litwy i Czech. Aż 257 świadków składało zeznania w jej procesie kanonizacyjnym, jednak akta zaginęły w Rzymie. W XVI w. protestanci usunęli z Kwidzyna relikwie Doroty. Jej kult odrodził się w XVII w. dzięki jezuitom i poparciu króla Zygmunta III Wazy.

Po drugiej wojnie światowej nastąpiło kolejne odrodzenie kultu tej mistyczki w Niemczech i w Polsce, dlatego papież Paweł VI zatwierdził w 1976 r. „odwieczny kult” Doroty z Mątów. Czcicielem bł. Doroty, w Niemczech znanej jako święta, jest papież Benedykt XVI, który jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary pielgrzymował w 1999 r. do jej celi w katedrze w Kwidzynie.

Błogosławiona była pierwowzorem Aldony w dziele Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod”, zamurowanej w wieży zamku w Malborku. Niemiecki noblista Gunter Grass poświęcił jej powieść „Turbot”.

Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych 2008 r. w podziemiach katedry w Kwidzynie przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu natknięto się na grób, który według jednej z hipotez miał być miejscem pochówku Doroty z Mątów. W rzeczywistości znajdowały się tam szczątki trzech mistrzów krzyżackich.
gp / Mątowy Wielkie
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-22 19:20 Elbląg: rekolekcje dla młodzieży i dorosłych w „wiosce cudów”

Na cykl spotkań rekolekcyjnych zaprasza Diecezjalny Ośrodek Rekolekcyjno-Charytatywny „Betania” w Elblągu-Stagniewie. W lipcu zorganizowane zostaną dwa turnusy rekolekcyjne dla młodzieży szkół średnich (12-17; 19-24 lipca), natomiast w dniach 12-15 sierpnia odbędą się rekolekcyjne dni skupienia dla małżeństw i narzeczonych. W centrum formacji rekolekcyjnej jest Eucharystia. Uczestnicy odbywają także spotkania w grupach, podczas których dzielą się swoimi refleksjami i problemami oraz rozważają Słowo Boże.

Ośrodek „Betania” powstał w 1996 roku. Ówczesny biskup elbląski Andrzej Śliwiński eryguje Diecezjalny Ośrodek Ewangelizacyjno-Charytatywny „Betania”, który powstał w starym i zniszczonym budynku po Domu Małego Dziecka. Od początku działalności ośrodka opiekę duchową i ewangelizacyjną nad uczestnikami rekolekcji sprawuje bp pomocniczy Józef Wysocki.

Kościół urządzono w budynku gospodarczym po upadłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. 30 kwietnia 1996 r. Stagniewo nawiedza figura Matki Bożej z Fatimy i to Maryja zostaje Opiekunką tego miejsca. W październiku 2006 r. rozpoczęto budowę kościoła Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II z zamachu na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r.

Jednocześnie z rozpoczęciem pracy rekolekcyjnej powstaje wspólnota wiernych „Betania”, która formację duchową opiera na trzech filarach: Słowie Bożym, Liturgii oraz jedności z Chrystusem i Ludem Bożym. Motywem przewodnim, prowadzonej w Stagniewie formacji duchowej są słowa Jana Pawła II, zawarte w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”: „Wszędzie zachodzi potrzeba nowego głoszenia Ewangelii – również tym, którzy są już ochrzczeni. Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał”.

– Nikt z nas nie wybierał miejsca ani też nie planował budować i urządzać tego ośrodka i miejsca kultu religijnego – wspominał trudne początki biskup Józef Wysocki. – Należy w tym wszystkim, co się tu dokonuje, widzieć zamiar i dzieło samego Pana Boga.

Młodzi nazywają to miejsce „wioską cudów”. – To, że się tu znalazłem, jest... wielkim cudem – napisał w swoim świadectwie osiemnastoletni chłopak. – Muszę przyznać, że przyjechałem tutaj w zupełnie innym celu, który nie ma wiele wspólnego z Chrystusem i Jego nauką. Tutaj dopiero poznałem Jezusa i zrozumiałem, czym jest naprawdę chrześcijaństwo. Przed przyjazdem tutaj byłem zupełnie innym człowiekiem. Mój kontakt z Bogiem malał z roku na rok, coraz rzadziej chodziłem do kościoła. Koledzy, towarzystwo, różnego rodzaju imprezy, to wszystko przeszkadzało mi w dostrzeżeniu obecności i miłości Pana Boga. Dowiedziałem się o „Betanii” od mamy. Miały być to, według niej, zwykłe rekolekcje – tzn. jedna Msza św. i dużo wolnego czasu. Jednak Pan Bóg sprawił, że było inaczej. Już pierwszego dnia chciałem stąd wyjeżdżać, ale coś mi mówiło, że powinienem tu pozostać. To Pan Bóg mnie tu zatrzymał i dokonał cudu.
Ja, który jeszcze nie tak dawno śmiałem się z ludzi modlących się, teraz sam czytam Biblię i usiłuję wcielić ją w życie, według niej żyć. Byłem zerem, teraz czuję się wartościowym człowiekiem.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej ośrodka: http://www.betania.elstag.opoka.net.pl
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-17 10:25 Święty Gaj: Diecezjalny Dzień Młodzieży

Młodzi ludzie powinni realizować marzenie bł. Jana Pawła II nie tylko o wspólnej Europie w przestrzeni politycznej, ale zwłaszcza o wspólnym chrześcijańskim duchu tego kontynentu – powiedział bp Jan Styrna podczas Mszy św. odprawionej 16 czerwca w sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju z okazji Diecezjalnego Dnia Młodzieży. Pół tysiąca młodzieży przyszło tam w 5-kilometrowym marszu pokutnym.

Bp Styrna przypomniał młodzieży dzieje życia św. Wojciecha – patrona Polski i diecezji elbląskiej– podkreślając zwłaszcza jego niezłomność na drodze głoszenia prawdy objawionej. – Św. Wojciech nie uległ ziemskim możliwościom, nie pozwolił wytłumić w sobie żarliwości apostolskiej, nie zrezygnował z ewangelicznego radykalizmu. Chciał z miłością i prawdą nieść ludziom to, co przyniósł ludziom Chrystus - mówił

Biskup elbląski tłumaczył młodym słuchaczom, że człowiek ma być jak ziarno, które pada w ziemię, aby mogło wydać plon. -Trzeba by człowiek miał w sercu gotowość do ponoszenia ofiary, do poświęcenia i aby życie był gotów oddać do dyspozycji Bogu, ludziom i zadaniom, które Bóg mu daje – przekonywał bp Styrna.

– Zastanawiacie się pewnie nad swoim powołaniem w przyszłości – mówił do młodzieży. – Ale trzeba się pytać przede wszystkim Chrystusa: Panie gdzie chcesz mnie mieć, gdzie chcesz mnie posłać? Nie wiemy, co nas czeka. Ale wiemy, czego chce Chrystus. Chce, byśmy byli Jego współpracownikami na życiowych ścieżkach – wyjaśniał bp Styrna. Podkreślił, że zadaniem młodego pokolenia jest „szukać swojej ścieżki, budować wielki pokój zaufania Bogu i trzymać się Bożych dróg”.

Zachęcał też, by młodzi realizowali marzenie bł. Jana Pawła II o chrześcijańskiej Europie. „Europa, o jakiej marzę – głosił Jan Paweł II – to polityczna, a przede wszystkim duchowa jedność, w której chrześcijańscy politycy są świadomi bogactw, jakie daje człowiekowi wiara. Jako zaangażowani mężczyźni i kobiety starają się owe bogactwa wykorzystać w służbie wszystkich, aby powstawała Europa ludzi, nad którą jaśnieje oblicze Boga. Oto marzenie, które noszę w sercu i które chciałbym powierzyć przyszłym pokoleniom.”

Młodzież wysłuchała też konferencji ks. Daniela Markowicza, który zachęcał do refleksji o tym, jaki powinien być chrześcijanin XXI wieku? – Czy uznajemy wartość modlitwy, czy raczej liczą się dla nas tzw. talizmany, np. telefon komórkowy? Czy szukasz czegoś dla swojej duchowości? – pytał kapłan.

Ks. Markowicz wskazał na konieczność angażowania się w wiarę. – Ostatnio rozmawiałem z moim uczniem, który powiedział, że chciałby pójść na pielgrzymkę, ale się boi. Raz już był, ale gdy wrócił, to przez trzy miesiące modlił się na różańcu. Teraz boi się, że będzie tak samo. Boi się zaangażowania w modlitwę - zauważył duchowny.

Spotkanie młodzieży rozpoczął wspólny pięciokilometrowy marsz o charakterze pokutnym z Bągartu do Świętego Gaju – diecezjalnego sanktuarium i miejsca śmierci św. Wojciecha. Na miejscu grupę liczącą ponad 500 osób przywitał śpiewem i muzyką diecezjalny zespół „Kapłani i przyjaciele”. Młodzi ludzie chętnie włączyli się do wspólnej modlitwy uwielbienia przy muzyce.

– To ważne, żeby uczestniczyć w takich spotkaniach – powiedzieli KAI uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. – Zmienia się sposób patrzenia na księży, okazuje się, że są to normalni ludzie, skłonni do żartu, zabawy i śpiewu. W szkole nie zawsze jest czas i okazja na tego typu rozmowy – mówili.

Wiele osób po raz pierwszy brało udział w uroczystości religijnej w „luźniejszej” atmosferze, ale – jak podkreślali – można pogodzić rozrywkę z sacrum.

– Mamy poczucie wspólnego uczestnictwa w czymś ważnym, widzimy, ilu nas jest, a przecież niemało. Tutaj przyjechali ci, którzy nie wstydzą się swojej wiary – podkreślili Magda, Mateusz, Paweł i Kamil z Iławy. Piotr – uczeń malborskiego ogólniaka – dodaje, że z pewnością przyjedzie tu za rok: „było świetnie, wspólny śpiew, Msza święta.” Sam jest lektorem w swojej parafii.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Roman Thiel, jest zadowolony ze spotkania. – Staramy się, aby zaproponować młodzieży za każdym razem coś interesującego. W tym roku było do przejścia 5 km trasy pokutnej. Śpiew i muzyka to oczywiście podstawa, ale fundamentem pozostaje zawsze Eucharystia.

Po przeżyciach duchowych przyszedł czas na posiłek. Wspólna agapa odbyła się przy domu pielgrzyma.

W modlitewnym skupieniu brali udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z różnych miejscowości diecezji elbląskiej.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-12 12:57 Malbork: IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

W Malborku odbywa się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej. Na mieszkańców grodu nad Nogatem oraz gości czekają liczne atrakcje. Zainteresowani mogą odwiedzić jarmark średniowieczny lub obejrzeć zmagania rycerzy w turnieju łuczników, biegu rycerskim i pokazowych walkach pieszych.

Podczas festiwalu odbywa się konkurs i przegląd zespołów grających muzykę dawną. W tym roku do konkursu muzycznego zgłosiły się zespoły z Polski, Rosji i Białorusi. Ich występy można obserwować na scenie w centrum miasta.

– Dzięki festiwalowi przenosimy się w czasie i poprzez kontakt z żywą historią poznajemy nasze dziedzictwo, naszą kulturę, to wszystko, co składa się na naszą regionalną, narodową i europejską tożsamość – powiedziała KAI Maria Seibert, dyrektor festiwalu. – Zapraszam wszystkich, aby poczuli klimat tamtych czasów i bawili się razem z nami.

Po południu ulicami miasta przeszedł wielki korowód króla Kazimierza Jagiellończyka, który jest pamiątką przekazania twierdzy krzyżackiej przez wojska zaciężne polskiemu królowi w 1457 roku.
Festiwal zakończy koncert na zamku malborskim.
pp / Malbork
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-12 12:29 Dąbrówka Malborska: uczniowie modlili się za żołnierzy z Westerplatte

Trzydzieści delegacji z całego kraju wzięło udział w XXVIII Ogólnopolskim Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, które odbywało się w Dąbrówce Malborskiej. Podczas sympozjum jego uczestnicy modlili się pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jana Styrny za zmarłych żołnierzy z Westerplatte.

Podczas Mszy św. w kościele w Dąbrówce Malborskiej bp Styrna przypomniał uczestnikom sympozjum słowa Jana Pawła II, że każdy ma swoje Westerplatte i trzeba je bronić. – Błogosławiony Jan Paweł jest doskonałym przykładem, że z pomocą Boga można bronić swojego Westerplatte, nawet jeśli jest to czasami zadanie ponad nasze siły – mówił bp. Styrna. Hierarcha zaapelował do młodych uczestników sympozjum, aby byli zgłębiali polską historię i poprzez to kształtowali swój patriotyzm.

Po nabożeństwie odbył się apel poległych z udziałem kompanii honorowej 22. Bazy Lotniczej w Malborku. Następnie odczytano m.in. list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do uczestników sympozjum. Wykład pt. „Wojna zaczęła się na Westerplatte” wygłosił dr Andrzej Drzycimski. W kuluarach oglądać można było też wystawę oddziału gdańskiego IPN na temat okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku. Prezes Klubu Adam Szatkowski wręczył także klubowe medale za zasłużonych dla organizacji.

W programie sympozjum znalazło się jeszcze wiele innych punktów, w tym zwiedzanie atrakcji turystycznych powiatów sztumskiego, malborskiego i nowodworskiego. Wśród nich znalazły się: Muzeum Stutthof w Sztutowie, śluza rozdzielająca Wisłę w Białej Górze.

W XXVIII Ogólnopolskim Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte wzięło udział ponad 30 delegacji szkolnych z całej Polski, od Tatr po Bałtyk. Reprezentanci przywieźli ze sobą poczty sztandarowe, ubrani byli w regionalne stroje. Kolejne sympozjum zaplanowano na maj 2012 r. Zorganizuje je Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Opolu.
jg / Dąbrówka Malborska
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-11 17:21 Elbląg: siedmiu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie (popr. tyt.)

Bp Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej, udzielił w sobotę święceń kapłańskich siedmiu diakonom. "Kim jest prezbiter uczestniczący w chrystusowym kapłaństwie? – pytał kapłan – Jest on usytuowany w tajemnicy rzeczywistości Chrystusa Zbawiciela, w tajemnicy Kościoła" - mówił hierarcha podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w katedrze elbląskiej.

Bp Styrna wskazał na konkretne zadania i wyzwania czekające na kapłanów. "Mają zgłębiać i głosić Słowo Boże. Mają składać Ofiarę Eucharystyczną, jednać ludzi z Bogiem, przybliżać źródła łaski w sakramentach, pokrzepiać zwłaszcza tych najsłabszych – chorych. Ze wspólnotą, do której są posłani, mają wielbić Boga we wszelkich formach modlitwy i przyjmować Jego świętą wolę.
Prezbiter jest obdarowany, posłany i zobowiązany" – podkreślił hierarcha.

Nawiązując do adhortacji bł. Jana Pawła II „Pastores dabo vobis – Dam wam pasterzy” biskup elbląski podkreślił, że prezbiter na mocy konsekracji otrzymanych w sakramencie święceń zostaje posłany przez Ojca za pośrednictwem Jezusa Chrystusa – Głowy i Pasterza ludu Bożego, aby żyć i działać w mocy Ducha Świętego w służbie Kościoła i zbawienia świata.

Bp Styrna zachęcał młodych kapłanów do tego, by każdego człowieka jakiego napotkają na swej drodze traktowali indywidualnie. "Każdy wymaga podejścia z życzliwością i każdy oczekuje od nas, że będziemy swoim sposobem życia świadkami Tego, kogo głosimy. Wtedy będą mogli uwierzyć i zachwycić się tym, czym zachwyca się ich kapłan" - tłumaczył biskup.

"Należy dostrzegać zmiany zachodzące w świecie i starać się rozumieć ludzi w aktualnych warunkach, uwzględniać sytuacje, w których ludziom przyszło żyć, ale nie możemy ulegać i klaskać temu, czego oczekują ludzie, niewidzący Bożych darów. Trzeba takim pomagać w nawróceniu i otwarciu oczu i prowadzić do życia w jedności z Bogiem" – podkreślił ordynariusz elbląski.

"Bądźcie w tym świecie, ale patrzcie na świat Bożym światłem - zachęcał kapłanów bp Styrna. "Wiele rodzin w sferze religijnej jest na poziomie religijnego analfabetyzmu, nie mają, czego przekazać, a dziedzictwo, które przekazują, dalekie jest od tego, co przekazuje nam Chrystus w Ewangelii. Dlatego trzeba nastawić się na budowanie wiary zwłaszcza u dzieci i młodzieży" - apelował hierarcha.

"Chrystus powiedział idźcie na cały świat, nauczajcie i chrzcijcie. Nie powiedział: czekajcie na ludzi. Bądźmy tymi, którzy są gotowi iść i szukać" – zachęcił ordynariusz elbląski.

Mszę św. wraz z ordynariuszem elbląskim bp. Janem Styrną i biskupem pomocniczym Józefem Wysockim koncelebrowało kilkudziesięciu księży.

Neoprezbiterzy rozpoczną pracę duszpasterską w swoich parafiach od 1 lipca.
pp / Elbląg
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-11 16:17 Elbląg: ośmiu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie

Bp Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej, udzielił w sobotę święceń kapłańskich siedmiu diakonom. "Kim jest prezbiter uczestniczący w chrystusowym kapłaństwie? – pytał kapłan – Jest on usytuowany w tajemnicy rzeczywistości Chrystusa Zbawiciela, w tajemnicy Kościoła" - mówił hierarcha podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w katedrze elbląskiej.

Bp Styrna wskazał na konkretne zadania i wyzwania czekające na kapłanów. "Mają zgłębiać i głosić Słowo Boże. Mają składać Ofiarę Eucharystyczną, jednać ludzi z Bogiem, przybliżać źródła łaski w sakramentach, pokrzepiać zwłaszcza tych najsłabszych – chorych. Ze wspólnotą, do której są posłani, mają wielbić Boga we wszelkich formach modlitwy i przyjmować Jego świętą wolę.
Prezbiter jest obdarowany, posłany i zobowiązany" – podkreślił hierarcha.

Nawiązując do adhortacji bł. Jana Pawła II „Pastores dabo vobis – Dam wam pasterzy” biskup elbląski podkreślił, że prezbiter na mocy konsekracji otrzymanych w sakramencie święceń zostaje posłany przez Ojca za pośrednictwem Jezusa Chrystusa – Głowy i Pasterza ludu Bożego, aby żyć i działać w mocy Ducha Świętego w służbie Kościoła i zbawienia świata.

Bp Styrna zachęcał młodych kapłanów do tego, by każdego człowieka jakiego napotkają na swej drodze traktowali indywidualnie. "Każdy wymaga podejścia z życzliwością i każdy oczekuje od nas, że będziemy swoim sposobem życia świadkami Tego, kogo głosimy. Wtedy będą mogli uwierzyć i zachwycić się tym, czym zachwyca się ich kapłan" - tłumaczył biskup.

"Należy dostrzegać zmiany zachodzące w świecie i starać się rozumieć ludzi w aktualnych warunkach, uwzględniać sytuacje, w których ludziom przyszło żyć, ale nie możemy ulegać i klaskać temu, czego oczekują ludzie, niewidzący Bożych darów. Trzeba takim pomagać w nawróceniu i otwarciu oczu i prowadzić do życia w jedności z Bogiem" – podkreślił ordynariusz elbląski.

"Bądźcie w tym świecie, ale patrzcie na świat Bożym światłem - zachęcał kapłanów bp Styrna. "Wiele rodzin w sferze religijnej jest na poziomie religijnego analfabetyzmu, nie mają, czego przekazać, a dziedzictwo, które przekazują, dalekie jest od tego, co przekazuje nam Chrystus w Ewangelii. Dlatego trzeba nastawić się na budowanie wiary zwłaszcza u dzieci i młodzieży" - apelował hierarcha.

"Chrystus powiedział idźcie na cały świat, nauczajcie i chrzcijcie. Nie powiedział: czekajcie na ludzi. Bądźmy tymi, którzy są gotowi iść i szukać" – zachęcił ordynariusz elbląski.

Mszę św. wraz z ordynariuszem elbląskim bp. Janem Styrną i biskupem pomocniczym Józefem Wysockim koncelebrowało kilkudziesięciu księży.

Neoprezbiterzy rozpoczną pracę duszpasterską w swoich parafiach od 1 lipca.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-06 14:36 Seminarium duchowne w Elblągu rozbudowuje się

W towarzystwie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, prezydenta miasta Elbląga Grzegorza Nowaczyka oraz licznych gości bp Jan Styrna poświęcił i otworzył nowo wybudowaną aulę oraz pomieszczenia dydaktyczne i gospodarcze w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji elbląskiej.

Do tej pory seminarium, oprócz kaplicy i refektarza, nie dysponowało salą, w której mogliby się zebrać wszyscy klerycy. Aula została dedykowana bł. Władysławowi Demskiemu, kapłanowi i męczennikowi z okresu II wojny światowej, który jest patronem kapłanów Diecezji Elbląskiej.

Budowa auli była najważniejszym zadaniem inwestycyjnym seminarium w ostatnich latach. Projekt powstał w 2006 roku. Uzyskane środki finansowe od niemieckiej katolickiej fundacji „Renovabis” pozwoliły na wykonanie robót ziemnych i części stanu surowego. Uczelnia rozpoczęła starania o pozyskanie funduszy unijnych w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013”. Pozyskane środki pozwoliły na realizację zadania w ekspresowym tempie na przestrzeni kilku miesięcy – od lipca ub. roku do lutego br.

Oprócz auli seminarium wzbogaciło się także o salę komputerową, salę historyczno – muzealną oraz pralnię i suszarnię.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-06-04 15:42 Elbląg: „Wakacje z Bogiem” – rekolekcje dla dzieci (zaproszenie)

Już po raz osiemnasty KSM diecezji elbląskiej organizuje turnusy wypoczynkowe dla dzieci. Oferta wypoczynku w duchu chrześcijańskim skierowana jest zwłaszcza do osób, które nie należą jeszcze do żadnych ruchów czy grup duszpasterskich. Rekolekcje odbędą się w lipcu.

Rekolekcje odbywają się w ośrodku w Szymonowie k. Małdyt. W programie przewidziana jest co najmniej jedna całodniowa wycieczka autokarowa. Ponadto dużo zajęć w terenie: w lesie, nad jeziorem, na boisku, przy ognisku. Dzieci mają zapewnione 4 posiłki dziennie, noclegi w namiotach wojskowych na łóżkach polowych. Organizatorzy zapewniają także odpowiednie warunki sanitarne.

Koszt pobytu wynosi 500 zł. Kadra pedagogiczna pracuje na zasadzie wolontariatu.

Kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowe diecezji elbląskiej i po wypełnieniu należy wysłać na adres parafii w Szymonowie: KSM Oddział w Szymonowie, Szymonowo 19, 14-330 Małdyty; e-mail: parafia@szymonowo.org
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 czerwca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-05-03 17:39 Elbląg: uroczystości ku czci św. Wojciecha (zapowiedź)

Msza św. odprawiona 7 maja w sanktuarium w Świętym Gaju – miejscu śmierci św. Wojciecha – będzie głównym punktem obchodów ku czci patrona diecezji elbląskiej.

Uroczysta liturgia pod przewodnictwem bpa Jana Styrny rozpocznie się o godz. 15.00. Pasterz elbląski wygłosi również homilię do wiernych.

Wcześniej około godz. 14.30 ks. Mirosław Bułecki, kustosz sanktuarium, powita pielgrzymki piesze i autokarowe. Dla pielgrzymów przygotowany zostanie także posiłek w domu pielgrzyma.

Wojciech Sławnikowic (ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 pod Cholinem, obecnie koło Świętego Gaju) – czeski duchowny katolicki, biskup Pragi, misjonarz, męczennik, uznawany przez Kościół katolicki za świętego.

Św. Wojciech jest jednym z trzech głównych katolickich patronów Polski oraz patronem trzech diecezji: gnieźnieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i elbląskiej.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-04-27 18:19 (SERWIS PAPIESKI) Elbląg: obchody beatyfikacji Jana Pawła II (zapowiedź)

Rowerowy spacer z JP II, koncerty i dziękczynna Msza w katedrze w Elblągu – to niektóre z uroczystości, jakie odbędą się w Elblągu w związku z beatyfikacją Jana Pawła II.

W przeddzień beatyfikacji papieża Polaka miłośnicy rowerów wyruszą o godz. 10.30 z parkingu obok biurowca Elbląskiego Parku Technologicznego na rowerowy spacer z JPII. Przyjazd na metę przy katedrze św. Mikołaja przewidziano w południe. Tam uczestnicy otrzymają okolicznościowy znaczek.

Również 30 kwietnia przy pomniku papieża Polaka obok katedry spotkają się gitarzyści, by zagrać ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”. Spotkanie wyznaczono na godz. 11.00.

1 maja o godz. 13.00 kuria biskupia zaprasza wiernych do katedry na uroczystą Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II . Liturgii przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki.

Tydzień później melomani będą mogli wysłuchać Wielkiej Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w składzie symfonicznym pod batutą Przemysława Stanisławskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w katedrze św. Mikołaja.
pp / Elbląg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT