Znaleziono depesz: 3154
2015-10-04 22:21 Abp Głódź: naród, który nie dba o swoje dzieci i młodzież nie ma przyszłości

Naród, który nie potrafi zadbać o dzieci i młodzież jest narodem bez przyszłości– mówił dziś podczas...

2015-10-01 13:24 Konferencja „Dziedzictwo Kościoła na Ziemi Gdańskiej” z okazji 90. rocznicy erygowania diecezji

W ramach cyklu obchodów 90-lecia erygowania diecezji gdańskiej Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z parafią Archikatedralną w Gdańsku - Oliwie zorganizowały drugą już sesję popularno-naukową pt. Dziedzictwo Kościoła na Ziemi Gdańskiej. - Chcemy pokazać wielką integracyjną rolę Kościoła zarówno dla mieszkających na Pomorzu Kaszubów, jak i dla ludności, która historię tego miasta tworzyła w latach powojennych – powiedział KAI Waldemar Jaroszewicz, prezes gdańskiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Choć korzenie chrześcijaństwa na Pomorzu sięgają czasów Świętego Wojciecha, który ochrzcił Gdańsk w roku 997, to sama Diecezja Gdańska ma dopiero 90 lat. Została erygowana 30 grudnia 1925 roku. Pierwszą głową gdańskiego Kościoła był bp Edward O'Rourke. Jego następcą w latach II wojny światowej był kontrowersyjny bp Karol Maria Splett, który w 1946 roku został skazany przez komunistyczne władze na 8 lat więzienia. Pierwszy polski biskup oficjalnie rozpoczął pracę w Gdańsku dopiero w roku 1964. Biskup Edmund Nowicki zbudował struktury diecezji i powołał seminarium duchowne. W roku 1992 Jan Paweł II ustanowił w Gdańsku metropolię a diecezję podniósł do rangi archidiecezji. Pierwszym metropolitą gdańskim został abp Tadeusz Gocłowski. Benedykt XVI w roku 2008 mianował metropolitą abp Sławoja Leszka Głódzia.

Stowarzyszenie zaprosiło do udziału w konferencji znawców różnych dziedzin dziejów gdańskiego Kościoła, m.in. ks. prof. Wojciecha Cichosza z UMK w Toruniu, który jest również recenzentem drugiego tomu „Dziejów Kościoła Katolickiego na obecnym obszarze archidiecezji gdańskiej” autorstwa ks. dr Leszka Jażdżewskiego. Promocja najnowszej publikacji była elementem gdańskiej sesji. Drugi tom monografii obejmuje okres od XVI do XVIII wieku.

W burzliwych dziejach gdańskiego Kościoła wielką rolę odegrało duchowieństwo. Wśród 108 beatyfikowanych przez Jana Pawła II męczenników II wojny światowej byli między innymi pochodzący z Pomorza ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski i ks. Marian Górecki. Mają oni już swoje miejsce w historii Kościoła na Pomorzu, mają pomniki, ulice i skwery, ale warto przypomnieć wielu innych, prawie zapomnianych-powiedział KAI ks. Sławomir Skoblik.
Sesja „Dziedzictwo Kościoła Gdańskiego” odbyła się pod patronatem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 października 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-30 10:30 Ks. prof. Bramorski: Nie każdy musi być teologiem, ważne by był człowiekiem wiary

Coraz więcej ludzi potrzebuje pogłębienia wiedzy o wierze, poszerzania horyzontów myślenia - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Jacek Bramorski, rektor Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni. Trójmiejska uczelnia od 1993 roku wykształciła ponad 1100 osób.

Publikujemy wywiad Jolanty Roman-Stefanowskiej z rektorem Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni:

KAI: Zbliża się kolejny rok akademicki, a zarazem kolejny rok funkcjonowania Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego.

- Kolegium rozpoczęło działalność w 1993 roku. Od tego czasu wykształciło prawie 1100 absolwentów. Z każdym rokiem poszerzamy ofertę edukacyjną. Dziś to już nie tylko magisterskie studia teologiczne, ale również studia podyplomowe z zakresu teologii i etyki oraz kursy dokształcające w wielu dziedzinach. Wysoki poziom nauczania zapewnia współpraca z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Papieskim Wydziałem Teologicznym w Warszawie. Nasza uczelnia stała się swoistym centrum formacyjnym w Archidiecezji Gdańskiej.

KAI: Chętnych do studiowania nauk teologicznych na uczelni nie brakuje?

- Odnoszę wrażenie, że coraz więcej ludzi potrzebuje dzisiaj pogłębienia swojej wiedzy z zakresu teologii. To już nie tylko przyszli katecheci, ale także nauczyciele pragnący uzupełnić wiedzę poprzez studia podyplomowe. Teologów kształcimy solidnie na sześcioletnich studiach magisterskich, kompleksowo przygotowując ich również w aspekcie pedagogicznym i katechetycznym. Co ciekawe, również wśród osób nie będących katechetami, dużym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe z teologii i etyki.

KAI: To osoby z wyższym wykształceniem, chcące po prostu pogłębić swoją wiedzę, również z zakresu religii?

- Naszymi studentami są głównie nauczyciele, ale także lekarze, prawnicy, inżynierowie. Chcą pogłębić swoją wiedzę filozoficzno-teologiczną, szukają wykładów z biblistyki, etyki, psychologii, historii. Ta grupa słuchaczy studiuje nie tyle dla dyplomu, ale przede wszystkim „dla siebie”, aby nieustannie się rozwijać. Mają w sobie potrzebę ciągłego poszerzania horyzontów myślenia. Wśród naszych studentów są także młodzi księża. Podobnie jak lekarze czy nauczyciele, również duchowni ciągle powinni się dokształcać. Na naszej uczelni jest taka możliwość w ramach Instytutu Stałej Formacji Kapłańskiej.

KAI: Uczelnia kształci również lektorów, którzy podczas Mszy czytają Pismo Święte.

- Kładziemy duży nacisk na to, aby młodzi ludzie czytający wiernym Pismo Święte byli dobrze przygotowani, prezentowali tekst ze zrozumieniem jego sensu i właściwą dykcją. W ubiegłym roku, w ramach specjalnego kursu, wykształciliśmy prawie 60 lektorów. Ufam, że zdobyta u nas wiedza i umiejętności pomogą w ich pracy w parafiach.

KAI: Szczególny rodzaj studiów oferuje znany i szanowany na Pomorzu Instytut Kultury Chrześcijańskiej.

- Ten Instytut jest owocem Roku Wiary. Inicjatywa zrodziła się dwa lata temu jako forma katechezy dorosłych. Spotykamy się dwa razy w miesiącu, w środowe popołudnia. Udało się nam zaprosić do współpracy wybitnych wykładowców z całego kraju, m.in. ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, o. prof. Jacka Salija, ks. prof. Pawła Bortkiewicza czy ks. prof. Mariana Machinka. Na wykłady poruszające szeroko rozumianą problematykę teologiczną przyjeżdżają słuchacze nie tylko z Trójmiasta, ale z całego Pomorza. Hasłem przewodnim Instytutu jest stwierdzenie św. Anzelma z Canterbury o tym, że wiara poszukuje zrozumienia. Nasz program streszcza także słynna sentencja św. Augustyna: „Rozumiej, abyś mógł wierzyć, wierz, abyś mógł rozumieć”.

KAI: To taka potrzeba, by wiedzieć więcej, by nie być powierzchownym. A jak ksiądz ocenia naszą wiedzę na temat religii? Jaka jest nasza znajomość Biblii?

- Nie każdy musi być teologiem, ważne by był człowiekiem wiary. Trudno oczekiwać, by wszyscy byli wybitnymi specjalistami w zakresie Pisma Świętego. Jeśli jednak jest się człowiekiem wierzącym, jeśli się uczestniczy w życiu Kościoła to w naturalny sposób poznaje się Słowo Boże. Słyszymy je przecież podczas każdej Mszy św., a homilie ukazują nam jego interpretację i zastosowanie w codziennym życiu. Papież Franciszek zachęca nas do codziennej lektury Pisma Świętego, choćby krótkiego fragmentu. Bo to jest Słowo Boże, które nie tylko nas poucza, ale także przemienia, czyni lepszymi. Tych, którzy chcą poznawać głębiej Pismo Święte zapraszamy do naszego Kolegium. Mogą tu posłuchać jak Biblię objaśniają wybitni znawcy. Ufam, że po powrocie do domu, studenci sami chętnie sięgną po Pismo Święte. I będą je lepiej rozumieli.

KAI: Czyli w kwestii znajomości Biblii nie jest z nami tak źle?

- Oczywiście, zawsze trzeba dążyć do tego, aby było lepiej, abyśmy karmili się Słowem Bożym jak codziennym chlebem. Ale myślę, że nie powinniśmy mieć kompleksów, ciągle narzekając na specyfikę polskiej religijności. W tej dziedzinie funkcjonuje wiele stereotypów – np. że nasza religijność jest płytka, zbyt emocjonalna. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś nie potrafi posługiwać się precyzyjnymi pojęciami teologicznymi, to wcale nie oznacza, że jego wiara nie jest pogłębiona. Mądrość w tej dziedzinie zdobywa się nie tylko przy biurku, ale przede wszystkim „na kolanach”, czyli poprzez modlitwę, udział w liturgii.

Rzecz jasna, że jeśli zapytamy na ulicy przechodniów czy znają Encyklikę „Veritatis Splendor” Jana Pawła II, to pewnie większość nie będzie wiedziała czego ona dotyczy. Jednak to nie oznacza, że te osoby nie przyswoiły zawartych w niej treści, np. na temat sumienia, prawdy czy wolności. Tymi sprawami „nasiąkamy” stopniowo – także w przekazie rodzinnym, społecznym, katechetycznym. To jest obecne w naszej wrażliwości. Może trzeba tylko na nowo obudzić w sobie to, co prawdziwe, dobre i piękne. I temu stara się służyć nasza gdyńska uczelnia.

---

Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne w Gdyni zostało powołane dekretem metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego 10 lipca 1993 roku. Rektorem uczelni jest ks. prof. dr hab. Jacek Bramorski. kolegium jest afiliowane do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
jrst / Gdynia
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-28 16:05 Gdańsk: Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miasta

Dziś o godzinie 15.00 na ulicach 220 polskich miast rozpoczęła się „Koronka na ulicach miast świata”. Do modlitwy włączają się wierni z Australii, USA, Haiti, Belgii, Ukrainy, Włoch. W samym Gdańsku modlitwy odbyły się w czterech miejscach.

"Organizujemy się za pośrednictwem Internetu. Chętnych do udziału się tak wielu, że nie nadążamy umieszczać informacji na naszej stronie internetowej, by ci którzy chcą się włączyć wiedzieli gdzie można nas spotkać" - mówi KAI współorganizatorka tego światowego wydarzenia Danuta Pawłowska. Tylko w samym Gdańsku modlitwy odbyły się w czterech miejscach, m.in. przy rondzie na skrzyżowaniu Wałów Jagiellońskich i Huciska oraz przy pętli tramwajowo-autobusowej na ulicy Kartuskiej.

Organizatorzy podkreślają, że taką akcją chcą stworzyć modlitewny łańcuch z tymi, którzy na co dzień nie mają zbyt wielu okazji by się pomodlić lub nie robią tego zbyt często. Chodzi o to, by w rozpędzonym świecie znaleźć chwilę na refleksję o Bożym Miłosierdziu. I nawet, jeśli będzie to tylko tak chwila, gdy stojąc w centrum miasta na czerwonym świetle zobaczymy modlących się ludzi, to warto.

Uczestnicy modlitwy modlili się również intencji pokoju na świecie, za prześladowanych ale i ich prześladowców by Bóg im wybaczył - mówią organizatorzy.

W sobotę swoje przesłanie i zapewnienie o modlitewnym wsparciu przesłał organizatorom „Koronki na ulicach miast świata” podróżujący po Ameryce papież Franciszek. „ Włączając się w to szczególne wydarzenie Ojciec Święty wyprasza w modlitwie dla całego świata i wszystkich ludzi dobrej woli dary Bożego Miłosierdzia: nawrócenia, przebaczenia grzechów, odnowy ducha, miłości i pokoju” - napisał w imieniu papieża Peter B. Wells w liście do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego- metropolity łódzkiego, który patronuje wydarzeniu.

Informacje o miejscach modlitwy : www.istra.info.pl
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-27 15:48 Gdański koordynator ŚDM: młodzi chcą się autentycznie pochwalić Polską (rozmowa)

Młodzi Polacy zapraszają na ŚDM ludzi z całego świata i czują się jak gospodarze. To wielki kapitał, oni chcą się autentycznie pochwalić Polską - mówi KAI ks. Krzysztof Nowak. Koordynator przygotowań do ŚDM w archidiecezji gdańskiej zapowiada, że przed wydarzeniami w Krakowie, w archidiecezji gdańskiej przebywać będzie 10 tys. młodych cudzoziemców, głównie Francuzów i Włochów, ale też m.in. pielgrzymi z Hongkongu i Korei Płd.

KAI: Do Światowych Dni Młodzieży zostało już tylko dziesięć miesięcy. To będzie gigantyczne przedsięwzięcie organizacyjne. Przygotowania dotyczą jednak nie tylko tego, co będzie się działo w Krakowie, ale też w całej Polsce, bo młodzi ludzie z całego świata pięć dni przed spotkaniem z Franciszkiem spędzą w każdej polskiej diecezji.

- Spodziewamy się w Gdańsku 10 tys. młodych cudzoziemców. Oficjalnie już zgłosiło się 4 tys. Najwięcej jest młodych Francuzów. Barwni będą Włosi ze swoim temperamentem. Nie znają ani jednego polskiego słowa, ale przyjeżdżają z Janem Pawłem II na ustach. Mamy też grupy z bardzo daleka, np. z Hongkongu i Korei Południowej. Spodziewamy się też uczestników z państw ościennych: Niemiec i Słowacji, ale oni przyjadą w ostatniej chwili.

KAI: Przygotowanie pobytu cudzoziemców na Pomorzu to duży wysiłek organizacyjny.

- Przygotowujemy 20-25 punktów, w których będą zgrupowani. W każdym z tych punktów będzie około 100 wolontariuszy. Czeka ich ciężka praca, będą pomagać jako tłumacze, przewodnicy. Potrzebni będą ludzie prowadzący korespondencję w różnych językach oraz odpowiedzialni za sprawy nietypowe, nagłe zdarzenia.

Wolontariusze to podstawa przygotowań do ŚDM. Powiem z dumą: nie ma problemu z chętnymi do pomocy. A czas będzie przecież trudny, środek wakacji, okres wyjazdów urlopowych, sezonowej pracy studentów. Mam jednak wielu chętnych do pomocy, choćby na chwilę. Ja ich nazywam wolontariuszami jednodniowymi. Dzwonią do mnie i mówią: "mamy jeden dzień przerwy między wyjazdami, jesteśmy do dyspozycji na ten jeden dzień". To duża rzesza ludzi. Dostają zadanie, wykonują je i jadą dalej na wakacje.

KAI: Jak cudzoziemcy będą spędzać u nas czas?

- Będą poznawać nasz region, będą spędzać czas w młodymi Polakami. Ale przede wszystkim będą duchowo przygotowywać się do spotkania z Ojcem Świętym. Polska jako organizator ŚDM opracowała ciekawą formułę. Każda diecezja wybrała sobie jedną miejscowość biblijną i na tej podstawie zbudowała całą teologię pobytu młodych ludzi u siebie. Pomorze będzie biblijnym Kafarnaum. Mieszkał w nim i pracował św. Piotr. Kafarnaum znane było w wielu cudów, ale również z otwartości i różnorodności, tak jak Gdańsk. Dlatego będziemy szukać analogii i stąd będziemy „wypływać na duchową głębię”.

KAI: Samo spotkanie z Ojcem Świętym to kulminacja duchowych przygotowań jakie przejdzie nasza młodzież. Na Pomorzu trwają one od dawna.

- Przyjęliśmy dwie podstawowe zasady. Po pierwsze, nic sztucznego, to musi wychodzić od młodych ludzi. Mówią nam o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Nie chcemy, by to przeżycie było jednorazowe, chwilowe. Chcemy, by to trwało nawet po zakończeniu ŚDM. Dwa lata temu spośród wielu wspólnot wybraliśmy takie grupy, które chcemy szczególnie duchowo i organizacyjnie wzmocnić. To one będą trzonem przygotowań do tego wielkiego wydarzenia. Ci ludzie pracują już wśród rówieśników i świetnie sobie radzą.

Kolejnym krokiem było wykreowanie cyklicznych wydarzeń, które rozwiną się przed i w trakcie ŚDM i będą trwały po zakończeniu Dni. Mają być takim duchowo-ewangelizacyjnym kapitałem. Chodzi o to, by ta chwila spotkania z Papieżem trwała jak najdłużej.

KAI: Takie wydarzenia już zostały wykreowane i wiem, że uczestniczą w nich setki młodych ludzi. Widziałam osobiście ich radość, entuzjazm. To rodzaj emocji, który ja pamiętam ze swoich spotkań z Janem Pawłem II.

- Mamy dwa główne wydarzenia. Są to warsztaty muzyczne, które młodym ludziom pozwolą przygotować się do wspólnego radosnego śpiewania podczas spotkania z Papieżem. Chodzi o to, by poczuli się we wspólnocie i by ta wspólnota dała im siłę, a ich wspólny śpiew był jednym, wielkim uwielbieniem. Naszą flagową archidiecezjalną imprezą są „Wieczorne Modlitwy Młodych”, to takie nasze diecezjalne dni młodzieży. Idea jest podobna. Za każdym razem w innym trójmiejskim kościele, za każdym razem młodzi ludzie z całego Pomorza, za każdym razem ewangelizacja. Trwa to już od 2012 roku i ściąga tłumy młodzieży.

KAI: Będąc na takim spotkaniu zapytałam młodego chłopaka, dlaczego tu przyszedł? Odpowiedział: bo czuję się tu bezpiecznie.

- Młodzi ludzie mają silną potrzebę wspólnoty. Okazuje się, że w codziennym życiu bardzo im tego brakuje. Na tych spotkaniach mogą swobodnie manifestować swoją wiarę. Nie wszędzie to mogą robić. Mogą śpiewać religijne piosenki, rozmawiać o Bogu, o swoich przeżyciach z nim związanych. Niektórzy myślą, że młodzież nie jest tym zainteresowana, że nie ma takich potrzeb. Owszem ma. Jednak niestety w szkole nie zawsze mogą sobie na taką manifestację pozwolić, spotykają się ze swoistą antyreligijną agresją, tutaj nie. Ale to poczucie bezpieczeństwa odczuwam również ja. Staję na wprost półtora tysiąca nastolatków. W innych okolicznością ja, ksiądz, też mógłbym spotkać się z agresją. Tutaj nie, tu razem tworzymy wspólnotę.

KAI: Jakie są najbliższe wydarzenia związane z przygotowaniami do ŚDM?

- Dużym i ważnym wydarzeniem będzie peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży po archidiecezji gdańskiej. Od 29 listopada przez dwa tygodnie symbole odwiedzą kilkanaście parafii. Jednego dnia będą i w szkole, i w szpitalu, i w kościele. Chodzi o swoiste wprowadzenie do wspólnoty tych, którzy pojadą do Krakowa i tych, którzy pojechać nie mogą.

KAI: Mnóstwo czasu spędza Ksiądz na rozmowach z młodymi ludźmi. Co mówią o oczekiwaniach wobec ŚDM, po co jadą do Krakowa?

- 90 proc. młodych ludzi mówi po prostu, że tam trzeba być. Wiedzą, że to będzie coś niezwykłego, niepowtarzalnego. Dlaczego właśnie chcą jechać, na trzy dni, na dwa lub choćby na jeden. Spodziewają się, że będzie to wielki wylew Ducha Świętego i że będą tam rozdawane dary Ducha, że on ich wzmocni i da siłę. Liczą na to, co przeżyli podczas wcześniejszych ŚDM lub co przeżyli ich rodzice za czasów Jana Pawła II. Mówią mi, że wtedy wracali silniejsi.

Jest jeszcze jedno, co bardzo mi się u naszych młodych ludzi podoba. Oni się czują jako gospodarze. Mówią: "my, Polacy zapraszamy ludzi z całego świata, więc musimy tam być". Nie ma sytuacji, jakie zdarzają się przy okazji innych wydarzeń. Tutaj nie ma mowy, że to jest w Krakowie a nie u nas. To jest u nas – w Polsce. Bardzo mi się to podoba. To wielki kapitał. Oni chcą się autentycznie pochwalić Polską.

KAI: A jakie są ich oczekiwania wobec samego Franciszka?

- Chcą go usłyszeć na żywo. Znają go z przekazów telewizyjnych i internetu, ale chcą doświadczyć jego spontaniczności, chcą się dać porwać. Planują, jak by się dostać jak najbliżej Ojca Świętego. Zdają sobie sprawę, że może to być niemożliwe, ale chcą. Chcą z bliska zobaczyć jego uśmiech. Wiedzą, jak rozmawiał z nimi Jan Paweł II, chcą na własne oczy zobaczyć różnicę. Czekają na to i mówią: zaprosił nas, więc jedziemy.

Rozmawiała Jolanta Roman-Stefanowska
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-27 15:32 Gdańsk: konferencja Stowarzyszenia Katolickich Lekarzy (zapowiedź)

Dwudniowe spotkanie katolickich lekarzy położników i ginekologów rozpocznie się 2 października w Gdańsku. Specjaliści wymienią doświadczenia w tej ważnej, choć budzącej emocje dziedzinie zdrowia prokreacyjnego.

Problemy psychologiczne i duchowe kobiet z zaburzeniami zdrowia w sferze płodności to temat pierwszego bloku dyskusji. Specjaliści w dziedzinie nowotworów kobiecych będą analizować schorzenia w ujęciu interdyscyplinarnym. Chodzi o to, by nie tylko matka dziecka, ale i cała rodzina mogła otrzymać kompleksową pomoc.

Ważnym elementem dyskusji ma być naprotechnologia, jako naturalna metoda planowania rodziny.

Szczególnie ważny będzie też wątek duchowych i emocjonalnych potrzeb rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia. Temat ten podejmie gdański duchowny ks. dr Jan Uchwat , który od lat współpracuje z gdańskimi lekarzami, pomagając im poradzić sobie z dylematami etycznymi, jakie pojawiają się w procesie leczenia. Ks. Uchwat był również przedstawicielem gdańskiego Kościoła w powołanej przez rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego komisji etycznej.

Uczestnicy konferencji zajmą się aspektami klinicznymi, diagnostyką i profilaktyką kobiecych chorób onkologicznych. W dyskusji udział wezmą ginekolodzy onkolodzy i patomorfolodzy oraz radiolodzy zajmujący się schorzeniami piersi. Nie zabraknie też głosu o opiece hospicyjnej.

Konferencja, którą organizuje Ogólnopolska Sekcja Ginekologów i Położników Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Poradnia Zdrowia Prokreacyjnego w Gdańsku odbędzie się 2 i 3 października w Europejskim Centrum Solidarności i Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.jolanta.stefanowska@ekai.pl
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-26 12:02 Bp nominat Zieliński: w moim domu rodzinnym wiara była czymś naturalnym (rozmowa)

O służbie Kościołowi gdańskiemu, radości powołania i rodzinie w pierwszym wywiadzie po nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej opowiada ks. Zbigniew Zieliński. Dotychczasowy proboszcz katedry mówi w rozmowie z KAI, że nominacja papieża Franciszka to zaszczyt, radość ale i poczucie wielkiego obowiązku.

KAI: To pierwszy wywiad Księdza w nowej roli. Zaledwie 50-letni proboszcz dwóch najważniejszych gdańskich kościołów - bazyliki mariackiej, a wcześniej katedry oliwskiej - zostaje biskupem gdańskiego Kościoła. Jakie to uczucie?

- To zaszczyt, radość ale i poczucie wielkiego obowiązku. Oczywiście świadomość, że jest się proboszczem największego ceglanego kościoła na świecie to powód do dumy. Dla mnie jednak dumą jest sam fakt bycia księdzem. Z radością i satysfakcją wspominam czasy, gdy byłem zwyczajnym katechetą. Potem wiele lat pracowałem jako wikariusz. Następnie była kuria gdańska, praca w seminarium duchownym i sopocki kościół św. Mikołaja.

Te etapy wiązały się z kolejnymi obowiązkami. Sprawy administracyjne, konserwacja zabytków sakralnych - architektonicznych pereł Kościoła. Potem przyszedł czas na organizację koncertów organowych w Katedrze Oliwskiej. To były kolejne etapy pracy i służby gdańskiemu Kościołowi. Zdobywanie doświadczenia, układanie takich kolejnych cegiełek. Dziś widzę, jak Bóg tym kierował.

KAI: Teraz przed Biskupem Nominatem nowe wyzwanie, praca dla diecezji. Ma ona dopiero 90 lat, ale korzenie tysiącletnie.

- To ogromne wyzwanie. Korzenie gdańskiego Kościoła sięgają X wieku, kiedy to Święty Wojciech ochrzcił miasto. W kolejnych wiekach zmieniały się struktury administracyjne, tworzyła się bogata historia, która dziś stanowi wielki kapitał. Ja - jako pomocniczy w Gdańsku - chcę z tego kapitału czerpać. To wielkie bogactwo, trzeba je tylko podjąć. Uważam, że historia to nie tylko znajomość dat, a też ko korzenie - a korzenie diecezji, w której od dziś jestem biskupem mają tysiąc lat. Ta historia mnie inspiruje.

Mam świadomość, że wchodzę w rzeczywistość, która nie jest od dziś. Ona ma swoją ciągłość. To zobowiązuje.

A prywatnie, trochę żartując: nie będzie już tyle czasu na jazdę na rowerze po gdańskich uliczkach.

KAI: Nie byłoby dziś biskupa Zbigniewa, gdyby nie rodzina, która dała podstawy wiary.

- Moja rodzina bogata jest powołania. Kuzyn jest misjonarzem w Tanzanii, mamy też w rodzinie siostrę zakonną. Wychowałem się w rodzinie bardzo religijnej. W domu trzypokoleniowym. Wiary uczyli mnie dziadkowie i rodzice. Oni mają fundamentalny wkład w moje powołanie. Oni mi powiedzieli, że jest Bóg.

Dziś jestem dumny z mojego rodzeństwa, które żyje po prostu zwyczajnie -religijnie.
Zawsze tak było. Wiara była w moim domu zawsze czymś naturalnym - jak tlen.

KAI: Chcę zapytać o sprawę bardzo osobistą. Pytam o to wielu duchownych - to tajemnica powołania. Wielu opowiadało mi, że to głos, który mówi „chodź za mną”.

- Często rozmawialiśmy na ten temat w gronie kolegów. Jedni mówili, że spadło to na nich nagle. U mnie było inaczej. W połowie szkoły średniej zacząłem codziennie rano chodzić do kościoła. Tak, jak się chodzi do znajomych, czy przyjaciół tak ja chodziłem do kościoła. W pewnym momencie poczułem, że to powołanie.

Pamiętam doskonale moment, gdy przyniosłem do domu świadectwo maturalne. Mama zapytała: co dalej? Mamuś, do seminarium idę. Mama się rozpłakała i powiedziała - przecież nic nie mówiłeś.

To prawda. Nie mówiłem. Ale to było naturalne. I dla mnie i dla najbliższych. O pewnych rzeczach nie mówiło się w domu głośno, by słowa nie przysłoniły rzeczywistości. Troskliwa mama jednak wszystko czuła. Wiem, że była szczęśliwa z powodu mojej decyzji. Ona widziała, jak rodziło się moje powołanie.

Powiedziała mi wtedy: jeśli chcesz być dobrym księdzem -musisz przede wszystkim być dobrym człowiekiem. Słowa te brzmią mi w uszach i sercu do dziś.Z mianowanym na biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej ks. Zbigniewem Zielińskim rozmawiała Jolanta Roman-Stefanowska
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-24 08:31 Gdańsk: modlitwy za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy

Gdański Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy jest miejscem szczególnym, upamiętnia tamtejsze cmentarze różnych wyznań zniszczone po II wojnie światowej i jest stałym miejscem modlitw ekumenicznych. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka w wielu polskich miastach odbyła się modlitwa ekumeniczna za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. Gdańskiej modlitwie przewodniczył duszpasterz środowisk twórczych ks. Krzysztof Niedałtowski.

Za uchodźców modlili się również ks. Rafał Michalak z Kościoła Polskokatolickiego, bp Marcin Hitz reprezentujący Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, obecny był również imam Ismail Cayak. Listy ze słowami wsparcia w modlitwie przesłali duchowni Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego, a także gminy żydowskiej.

"To była rozpaczliwa próba wydostania się z miejsc ogarniętych wojną" - mówili uczestnicy nabożeństwa. Modlitwa była wyrazem solidarności nie tylko z tymi, którzy dotrą dopiero do naszego kraju, ale również z tymi, którzy już wśród nas mieszkają.

Podobne modlitwy odbyły się w kilku polskich miastach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Szczecinie i Łodzi.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-22 10:49 "Katolicy wobec zagadnień chwili" - ogólnopolski kongres o nauczaniu kard. Hlonda (zapowiedź)

Po raz trzeci w Rumi na Pomorzu Gdańskim w najbliższą sobotę 26 września odbędzie się Ogólnopolski Kongres "Katolicy wobec zagadnień chwili". Jego celem jest propagowanie nauczania Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. "Mocno stój w wierze ojców" - te słowa kardynała będą według organizatorów myślą przewodnią do rozważań o wyzwaniach i dylematach, przed jakimi staje współczesny katolik. - Dzieła i nauczanie kardynała mimo upływu lat nadal są aktualne - mówi KAI Joanna Olbert, pomysłodawczyni i organizatorka kongresu.

Kard. Hlond był wybitną postacią polskiego Kościoła lat międzywojennych. Pełnił godność metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, a w latach 1926-1946 był Prymasem Polski. Do historii przeszedł jako twórca Akcji Katolickiej i organizator wielkiego kongresu misyjnego, który w 1927 r. odbył się w Poznaniu.

Był postacią wybitną nie tylko dla polskiego Kościoła. W 1939 r. prezydent Ignacy Mościcki rozważał jego kandydaturę na prezydenta. Prymas miał też zostać premierem rządu emigracyjnego. Zrezygnował, ale pozostał orędownikiem Polski w Watykanie, był potem prześladowany przez hitlerowców. Zaledwie rok po wojnie - 8 września 1946 - na Jasnej Górze poświęcił naród polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zmarł w 1948 r.

Sam kard. Hlond nigdy w Rumi nie był, ale to właśnie w tym mieście kilka lat temu spotkali się ludzie pragnący zgłębiać Jego spuściznę. Pomysł trafił na podatny grunt, gdyż parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, gdzie kongres się odbywa, prowadzą salezjanie. Salezjaninem był również Sługa Boży Kard. Hlond. Wielki udział w organizacji kongresu ma Akcja Katolicka, której rumski oddział ma kardynała za patrona.

Kongres rozpocznie jak zawsze Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji kard. Hlonda. Zaplanowano też cykl wykładów m.in. ks. prof. Tadeusza Guza i ks. prof. Stanisława Wilka z Lublina. Dominikanin o. prof. Jacek Salij z Warszawy wygłosi wykład o roli chrztu, zarówno w odniesieniu do pojedynczego człowieka jak i narodu. Jego prelekcja będzie wstępem do rozważań na temat przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Kongres odbędzie się pod patronatem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-21 13:17 Gdańsk: już 4 tys. osób zapisało się na ŚDM 2016

Po pierwszym miesiącu zapisów do archidiecezji gdańskiej zgłosiło się już 4 tysiące młodych ludzi z całego świata, które u nas chcą spędzić tydzień przed ŚDM. Będziemy gościć Kanadyjczyków, Meksykanów, Włochów a nawet Koreańczyków - poinformował ks. Krzysztof Nowak.

W archidiecezji gdańskiej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży trwają od trzech lat, a dziś weszły w końcową fazę. Najpierw było to zbieranie doświadczeń i rozmowy z tymi, którzy brali udział z poprzednich spotkaniach z Ojcem Świętym w Rio de Janeiro, w Kolonii, w Madrycie. Potem przyszła faza poszukiwania wolontariuszy i szkolenia ich.

To wielkie przedsięwzięcie organizacyjne, więc zaangażowanych jest w nie wiele osób - powiedział ks. Krzysztof Nowak - duszpasterz młodzieży w archidiecezji gdańskiej, a zarazem diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM.

Już zgłaszają się młodzi ludzie, chcący pojechać na spotkanie z Franciszkiem. Są to najczęściej grupy z parafii, szkół, uczelni. Ważnym elementem przygotowań jest zorganizowanie pobytu i podróży do Krakowa grup z całego świata, które na tydzień przed krakowskim spotkaniem odwiedzać będą każdą polską diecezję. Będą zwiedzać, spotykać się z rówieśnikami ale przede wszystkim będą duchowo przygotowywać się do spotkania z Franciszkiem.

- Do ŚDM jeszcze rok a my w Gdańsku już mamy zgłoszenia ponad czterech tysięcy młodych ludzi z wielu kontynentów, którzy chcą właśnie do naszej diecezji przyjechać. To młodzi ludzie z Meksyku, Francji, Kanady, Włoch a nawet z Korei Południowej. Zorganizowanie takiego pobytu to duży wysiłek organizacyjny - powiedział ks. Krzysztof Nowak. Musimy gościom zapewnić nocleg, wyżywienie i pokazać nasz region.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży - poza płaszczyzną organizacyjną - mają tez płaszczyznę duchową. Spotkanie z Ojcem Świętym to przecież wielkie wspólne rekolekcje, które wpłynąć mogą na życie młodego człowieka. W Archidiecezji Gdańskiej takie duchowe przygotowania trwają od dawna.

Już po raz 14. odbyło się wielkie ewangelizacyjne spotkanie pod nazwą "Wieczór Modlitwy Młodych". Raz w miesiącu do któregoś z trójmiejskich kościołów przyjeżdża młodzież z całego Pomorza, by wspólnie przeżywać spotkanie z Bogiem. "Wieczór Modlitwy Młodych" to sztandarowa inicjatywa duszpasterstwa młodych gdańskiej archidiecezji. Teraz zostało ono włączone w cykl przygotowań do ŚDM. Na ostatnie spotkanie miało miejsce w kościele w gdańskiej dzielnicy Jasień przyjechało ponad tysiąc młodych ludzi. Niektórzy są na takim spotkaniu po raz kolejny, inni po raz pierwszy. Na pytanie KAI: po co przyjeżdżają, piętnastoletni Kamil odpowiedział: czuję się tu bezpiecznie.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-19 16:21 Bp Szlachetka: rodziny wielodzietne skarbem społeczeństwa, Ojczyzny i Kościoła

Rodziny wielodzietne są wielkim skarbem społeczeństwa, naszej Ojczyzny i Kościoła. Dlatego Gdańska Caritas wspiera i będzie je wspierać - mówił gdański bp pomocniczy Wiesław Szlachetka. W samo południe przy sopockim molo odbyła się wielka gala zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej konkursu pod nazwą "Nowe ze starego".

Jego istotą było zrobienie z rzeczy zużytych i pozornie niepotrzebnych przedmiotów nowych. Co ważne: miała to być wspólna praca dzieci i rodziców.

Kreatywność rodzin była wielka. Drugie życie dostały m.in. stare deski, zepsuta gitara czy podarte spodnie. Dzięki nim powstały półki, domki i zabawki i wiele innych przedmiotów. - Chodziło o połączenie ochrony środowiska z radością wspólnego, rodzinnego spędzania czasu - mówił dyrektor gdańskiej Caritas ks. Janusz Steć.
- To nie jest zapomoga, ani wsparcie. To nagroda za wspólną pracę - dodaje dyrektor Caritas.
A nagród było dużo. Aż 70 rodzin dostało nowoczesne, energooszczędne zmywarki do naczyń. Dla rodzin wielodzietnych taki zakup często jest poza zasięgiem finansowych możliwości. Jedną z nagród odebrała rodzina państwa Grzywacz ze wsi Rekowo na Pomorzu. Pani Beata, szczyci się jedenaściorgiem dzieci i dwunastym, które wkrótce przyjdzie na świat. - W naszym domu dzienne myje się ponad 50 talerzy. Zmywarka to było nasze marzenie - mówi pani Beata.

Nie byłoby takiego konkursu, gdyby nie wsparcie sponsorów. Najnowsza encyklika papieża Franciszka, w której nawołuje do dbałości o świat i środowisko jest całkowicie zbieżna z naszą działalnością - mówi Danuta Grodzicka-Kozak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

"Nowe ze starego" to już trzecia edycja konkursu adresowanego do rodzin wielodzietnych. W poprzednich zwycięskie rodziny wygrały pralki i eleganckie serwisy stołowe. Dzisiejsza gala finałowa była też okazją do zaprezentowania prac przygotowanych przez bardzo aktywne na Pomorzu świetlice środowiskowe Caritas. Konkurs był jednym z elementów obchodów 25-lecia Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Rocznicowa gala odbędzie się 12 października
jrst / Sopot
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-17 15:34 Abp Głódź poświęcił pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Gdyni

W 76. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę w Gdyni odsłonięty został pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Data odsłonięcia wybrana została jeszcze w jednego powodu - 17 września 1997 roku Pułkownik został zrehabilitowany i uniewinniony przez sąd niezależnego kraju. Uroczystościom przewodniczył metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Inicjatorem i fundatorem monumentu jest prywatny inwestor Andrzej Boczek, który w ten sposób postanowił oddać hołd pułkownikowi. Monument stanął przy ulicy I Armii Wojska Polskiego, nieopodal słynnej willi „Szczęść Boże” - co ciekawe - na terenie prywatnym fundatora.

Pomnik przedstawia spacerującą, niczym niewyróżniającą się z tłumu, postać pułkownika Kuklińskiego. Autorem monumentu jest rzeźbiarz a zarazem wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Tomasz Sobisz. Figura wykonana jest z brązu i ma 190 centymetrów wysokości.

Postać pułkownika Kuklińskiego oraz jego zasługi dla wolności Polski godne są pamięci i szacunku" - powiedział uczestniczący w uroczystości prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Rada Miasta Gdyni już w 1997 roku przyjęła rezolucję w sprawie uznania czynów pułkownika Kuklińskiego za bohaterskie. W jej tekście oddała honor „oficerowi, który z narażeniem życia dokonując mądrego i odważnego wyboru przyczynił się do odzyskania przez Polskę Wolności”.

Poświecenia monumentu dokonał metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Uroczystości towarzyszyła plenerowa wystawa "Pułkownik Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja" - przygotowana przez Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Ekspozycja składa się z 19 plansz w języku polskim i angielskim, które pokazują życiorys Ryszarda Kuklińskiego.
jrst / Gdynia
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-12 14:27 Trąbki Wielkie: jutro Odpust Narodzenia NMP

Pątnicy z całej archidiecezji gdańskiej podążają dziś pomorskimi drogami do sanktuarium w Trąbkach Wielkich na jutrzejszy Odpust narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Niedzielnej Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Trąbki Wielkie to jedno z najważniejszych na Pomorzu Sanktuariów Maryjnych. Kult maryjny związany jest z z podaniem o cudownym źródle, obok którego objawiła się Matka Boża. Okoliczni mieszkańcy szybko odkryli jego lecznicze właściwości.

Dziś setki pątników przyjeżdżają do Sanktuarium, by modlić się przez obrazem Bogurodzicy trzymającej Dzieciątko Jezus i berło. Mały Jezus trzyma w ręce królewskie jabłko symbolizujące Jego władzę nad światem.

Na uroczystości odpustowe idą dziś pomorskimi drogami pątnicy z całej Archidiecezji Gdańskiej. Już po raz szósty do trąbkowskiej Madonny wyruszyła dziś wczesnym rankiem piesza pielgrzymka z kościoła świętej Brygidy.

Odpust Narodzenia NMP rozpoczął się przed tygodniem, ale głównym jego akcentem będzie jutrzejsza Msza Święta, która będzie dziękczynieniem za tegoroczne zbiory i plony. Mszy przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Tradycyjnie już odpust w Trąbkach Wielkich połączony jest z diecezjalno-samorządowymi dożynkami. Przyjeżdżają na nie rolnicy z całego Pomorza, by odebrać błogosławieństwo tegorocznych plonów.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-11 13:15 Gdański imam: muzułmanin może być dobrym przyjacielem (rozmowa)

Kilka lat temu abp Głódź idąc w procesji do ołtarza, zobaczył mnie w tłumie, wziął za rękę i powiedział: twoje miejsce jest obok nas. Tak znalazłem się przy ołtarzu obok biskupów i Prymasa - wspomina w rozmowie z KAI Hani Hraish, imam gdańskich muzułmanów.

Jolanta Roman-Stefanowska, KAI: W ostatnich tygodniach, a zwłaszcza ostatnich dniach coraz więcej mówimy w Polsce o uchodźcach z krajów arabskich. Zjawisko to przestało dotyczyć krajów Europy Zachodniej. Za chwilę muzułmański uchodźca może być naszym sąsiadem. Rozumie Pan obawy wielu Polaków?

- Rozumiem doskonale. Każdy człowiek ma wrodzony strach przed nieznanym. To normalne. Ciągle jeszcze chrześcijanie i muzułmanie słabo się znają. Przepraszam, że to powiem, ale zarówno my wyznawcy islamu, jak i wy chrześcijanie, nie do końca znamy swoją własną wiarę, a co dopiero inną. Niestety górę biorą stereotypy.

To się oczywiście zmienia. Świat staje się coraz bardziej otwarty, ludzie podróżują. Gdy rozmawiam z ludźmi, którzy odwiedzali państwa zachodnie lub podczas urlopów, kraje arabskie, chwalą muzułmańską gościnność i serdeczność. Ci ludzie wracają zadowoleni. Mówią, że muzułmanie potrafią się zintegrować i pracować na rzecz społeczeństwa, do którego dołączyli. Przecież gdy z Syrii przyjeżdża młoda kobieta z dzieckiem na ręku, to nie myśli o wysadzaniu się w centrum handlowym, ale o ratowaniu swojego maleństwa. Proszę przekazać moją prośbę: nie można mówić, że muzułmanin to terrorysta. Czy ja jestem terrorystą?

KAI: Tu, w Gdańsku jest Pan jednym z nas. I to od wielu lat.

- Ale ja też jestem uchodźcą, jestem Palestyńczykiem. 33 lata temu przyjechałem do Polski i dziś tu jest mój dom. Gdańsk to moje ukochane miasto. Jestem częścią tego społeczeństwa. Na moim przykładzie widać, że muzułmanin może być dobrym sąsiadem, może być przyjacielem.

Wolno mi powiedzieć, że polskie społeczeństwo bardzo się zmieniło w ciągu tych 33 lat, ale jest jeszcze dużo do zrobienia. Ja codziennie rozmawiam z ludźmi na ulicy. Spotkałem kilka dni temu kobietę, która mieszka w sąsiednim bloku. Pytam ją: "co ty myślisz o uchodźcach?" Ona na to: "my tu nie chcemy muzułmanów, bo to terroryści." "A ja też jestem terrorystą?" "Ty nie, ty jesteś nasz", odpowiada kobieta.

Mnie znają i dlatego mnie się nie boją. Nie dziwi to, że mają obawy, skoro nie znają tych, którzy mieliby przyjechać. A przecież ja jestem typowym muzułmaninem. Jak ktoś zapyta na osiedlu Żabianka w Gdańsku o Haniego Araba, to każdy mnie zna.

Swoim skromnym, uczciwym życiem udowodniłem, że chrześcijanie i muzułmanie są braćmi. Nie miałem lekko. Jeśli bywało trudno, to tylko z powodu incydentalnych zdarzeń, o który nie warto pamiętać. Dziś mogę powiedzieć o sobie z dumą, że jestem pomostem miedzy tymi społecznościami.

KAI: Jesteśmy więc przeznaczeni do wspólnego życia obok siebie?

- Oczywiście i dlatego umilajmy sobie to życie. Zapraszajmy się do siebie na herbatę. Rozmawiajmy, opowiadajmy sobie dowcipy, chwalmy się swoimi dziećmi. Do mnie do domu często przychodzi proboszcz. To są bardzo ważne spotkania. Proszę, by wszyscy moi współbracia Polacy tak podeszli do uchodźców, którzy lada dzień mogą zamieszkać obok za ścianą. Oni są tacy jak ja.

KAI: Uczestniczy Pan niemal we wszystkich najważniejszych katolickich uroczystościach, czy to w oliwskiej katedrze, czy w innych świątyniach. Niektórych może to dziwić.

- Dlaczego? Przecież kościół, synagoga, meczet, to zawsze Dom Boży. Mam przyjaciół katolików i księży. Oni mnie zapraszają. Zaczęło się kilka lat temu. Byłem w tłumie ludzi na uroczystej mszy w rocznicę Porozumień Sierpniowych pod gdańską stocznią. Obok mnie przechodzili biskupi w procesji do ołtarza. Nagle podchodzi do mnie arcybiskup Głódź, bierze mnie za rękę i mówi: "imamie, pana miejsce jest obok mnie." I tak ja - skromny muzułmanin - znalazłem się przy ołtarzu obok tylu ważnych biskupów, w tym obok Prymasa. To było coś niesamowitego. Siedziałem obok biskupa z południa kraju, który mnie zapytał o to ilu nas jest w Gdańsku. Odpowiedziałem: "Trzystu." "Myślałem, że kilka tysięcy", odpowiedział biskup.

Od tamtej pory zawsze przychodzę na ważne katolickie uroczystości. Arcybiskup Głódź zawsze mnie zaprasza, a ja zawsze idę z radością. Potem spotykamy się na posiłku, rozmawiamy o wszystkich ważnych rzeczach. Ja zwracam się do niego "Bracie". On do mnie "Przyjacielu". Gdyby takich spotkań było więcej, to nie byłoby wojen na świecie. Jedyne co dobre w wojnie, to tylko to, że musi się kiedyś skończyć.

To, w jaki sposób gdański Biskup mnie traktuje, jest wielkim przesłaniem dla innych Polaków i innych chrześcijan. On pokazuje, jak wiele nas łączy. Bo jakie ma znaczenie to, jak nazywamy naszego Boga. Ważne jest, że każdy Bóg każe kochać drugiego człowieka. Każdy Bóg nie pozwala być obojętnym na człowieka potrzebującego. Dzięki temu, jak to wygląda w Gdańsku, zmienia się obraz muzułmanów w Polsce.

KAI: Kilka lat temu gdański meczet był zamknięty. Chuligani zniszczyli drzwi, elewację, spalili wnętrze. Nie mogły odbywać się modlitwy.

- Wtedy z pomocą przyszedł Arcybiskup i nasze kochane siostry brygidki z Oliwy. To właśnie w klasztornej kaplicy odbywaliśmy naszą piątkową modlitwę. Gdyby była taka potrzeba, ja bym im oddał swój dom.

Po pożarze meczetu trzeba było go wyremontować. Gdańszczanie w kościołach zebrali na tacę 40 tysięcy złotych na odbudowę meczetu. To są wielkie rzeczy. To dowód na to, że wszyscy mamy tego samego Boga.

KAI: Ma Pan piątkę dzieci. Jak Pan zareaguje, gdy zwiążą się z chrześcijanami?

- Dorosłe dzieci mają prawo same decydować o swoim życiu. Przecież wiem, że żyjąc w katolickim kraju moje dzieci najprawdopodobniej wybiorą katolików na swoich mężów i żony. Będę pytał tylko: czy kochasz go? Czy on cię kocha? Czy wierzy w Boga? Większość ślubów, jakie udzielam w meczecie to małżeństwa mieszane. I to dobrze. Bądźmy jedną rodziną. Módlmy się, by nikt nas nie skłócił. Dbajmy o siebie, o bliźnich, o swoje dzieci, o rodzinę. Rodzina w każdej religii jest najważniejsza.
rozmawiała Jolanta Roman-Stefanowska / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-10 17:30 Gdańsk: znamy już wyniki plebiscytu na Proboszcza, Parafię i Organistę Roku

Jest bardzo skromny i twierdzi, że nie robi nic nadzwyczajnego, a "wygrana w plebiscycie jest dowodem na wielką wspólnotę parafian" - mówi KAI ks. Zenon Pipka z parafii Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku, a od dziś Proboszcz Roku archidiecezji gdańskiej.

- Wierni odbierają proboszcza wszechstronnie. Obserwują jakim jest człowiekiem, jak kieruje parafią i jak troszczy się o potrzebujących - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas gali wręczenia nagrody, która odbyła się w auli Jana Pawła II w kurii metropolitalnej.

Ks. Zenon Pipka uzyskał aż 2264 głosy. Wygraną zawdzięcza nie tylko swoim parafianom. Od 14 lat jest archidiecezjalnym duszpasterzem osób głuchoniemych.

Parafią Roku Archidiecezji Gdańskiej została wspólnota w Leśniewie, której patronuje Niepokalane Serce Maryi. Widać tu wielką mobilizację lokalnej społeczności, która oddała aż 3661 głosów. Aktywność parafian została nagrodzona, gdyż nagrodą za wygraną w konkursie jest bon na materiały budowlane o wartości 5 tysięcy złotych.

Wierni wybrali również najlepszych organistów. Najwięcej głosów (1190) otrzymał Marcin Rosinka z parafii św. Wojciecha w Kielnie. Organistą jest z zamiłowania, z wykształcenia - ekonomistą.

Organizatorem cieszącego się dużym zainteresowaniem plebiscytu jest redakcja „Dziennika Bałtyckiego", która podobny konkurs przeprowadziła już w diecezji pelplińskiej i elbląskiej. Swoje głosy za pomocą SMS-ów oddało 70 tysięcy osób.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-10 16:07 Abp Głódź: Apel papieża Franciszka z sprawie uchodźców jest dla nas rozkazem

Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź powiedział dziś w Gdańsku o gotowości polskiego Kościoła do niesienia pomocy uchodźcom, których olbrzymia fala napływa w ostatnich tygodniach do Europy.

- Jesteśmy przygotowani. Mamy struktury - zwłaszcza Caritas, która wspiera potrzebujących przez okrągły rok, bez względu na wyznanie osób poszkodowanych - powiedział arcybiskup. Metropolita gdański przypomniał o szerokim zakresie pomocy humanitarnej, jaką Caritas niesie potrzebującym na całym świecie - od Nepalu, po kraje arabskie.

Kościół przekazuje potrzebującym między innymi datki zebrane podczas tacy z 32 spośród 48 niedziel w roku. - Pieniądze przeznaczane są na ofiary powodzi, trzęsień ziemi i innych dramatycznych wydarzeń na świecie. Każda polska parafia ma swój wielki udział w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, i to bez względu na to w jakim zakątku mieszka - zauważył abp Głódź.

- Podczas posiedzenia konferencji episkopatu na Jasnej Górze Caritas Polska została upoważniona do pomocy uchodźcom i takie działania są już czynione – zapewnił abp Głódź. Dodał również, że ta sytuacja wymaga uprzedniego podjęcia przez instytucje rządowe działań administracyjno-organizacyjnych, które taką pomoc przygotują. Trzeba mieć pomysł na rozwiązanie problemów choćby z pracą i językiem.

Kościół i Caritas w każdej chwili gotów jest do pomocy humanitarnej, która wypływa z chrześcijańskiej miłości do drugiego człowieka – podkreślił arcybiskup.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-09 10:46 Ks. Miotk z Gniewina o uchodźcach: chrześcijanie czy nie - musimy pomóc

Chrześcijanie czy nie - to ludzie. Mamy jeden świat, musimy pomóc - powiedział KAI ks. Marian Miotk, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Gniewinie. Jego zdaniem, "ani gmina sama nic nie zdziała w takiej sprawie, ani parafia". Gniewino jako pierwsze w Polsce zadeklarowało przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu.

Wójt Gniewina Zbigniew Walczak zadeklarował, że gmina jest gotowa przyjąć kilka rodzin uchodźców, których olbrzymia fala dociera ostatnio do Europy. O sprawie wójt poinformował w liście otwartym do ministra administracji i cyfryzacji.

Gmina Gniewino liczy 7 tys. mieszkańców. Położona jest w północnej części województwa pomorskiego. O Gniewinie zrobiło się głośno już podczas piłkarskich mistrzostw EURO 2012. To właśnie ta gmina była zapleczem dla reprezentacji Hiszpanii, ówczesnych mistrzów Europy.

Proboszcz parafii pw. św. Józefa już spotkał się w władzami gminy w sprawie ewentualnego przyjęcia uchodźców. - Zajmujemy się jednych podwórkiem, tymi samymi ludźmi, więc i o tej sprawie rozmawiałem z panem wójtem - powiedział KAI ks. Marian Miotk.

Jego zdaniem, "ani gmina sama nic nie zdziała w takiej sprawie, ani parafia". - Będziemy więc się wspierać, bo ludziom trzeba pomóc. Będziemy taką pomoc organizować. Gmina weźmie na siebie sprawy administracyjne, meldunki. My też pomożemy, duchowo przede wszystkim - zapewnia proboszcz.

Exodus uchodźców, głównie z ogarniętym konfliktem wojennym Syrii, trwa od miesięcy, ale ostatnio bardzo się nasilił. Uciekający przez prześladowaniami chrześcijanie szukają schronienia w Europie.

Mieszkańcy Gniewina mówią, że woleliby, aby do gminy przyjechały rodziny chrześcijańskie, gdyż wtedy problemu z asymilacją nie będzie i integracja będzie łatwiejsza. Podkreślają jednak, że pomóc trzeba każdemu, a proboszcz dodaje: "Nawet jeśli nie będą to chrześcijanie, to przecież ludzie i mamy jeden świat".
jrst / Gniewino
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-06 18:19 Abp Głódź: rodzina, szkoła i Kościół to trzy filary wychowania

"Rodzina, szkoła i Kościół to trzy filary wychowania. Jeżeli którykolwiek zostanie zburzony rozsypie się cała konstrukcja rodziny rodzin, jaką jest Ojczyzna" - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas odpustu Narodzenia MB Królowej Polskiego Morza w Swarzewie.

Tysiące pielgrzymów z całego Pomorza przyszło do Sanktuarium MB Królowej Polskiego Morza w Swarzewie na odpust Narodzenia Matki Bożej. Swarzewo to jedno z najważniejszych dla Kaszubów miejsc kultu maryjnego. Przychodzą tu od pokoleń, by pokłonić się Matce Bożej czczonej pod postacią Madonny wyrzeźbionej z lipowego drewna. Najstarsza z legend mówi, że to modlitwa przed Jej obliczem uratowała niegdyś przed śmiercią żeglarzy z tonącego statku .

Matka Boża Swarzewska jest opiekunką rybaków i żeglarzy. To do Niej przychodzą wierni, by prosić o łaski i dziękować za dobro, które otrzymali. Przewodniczący dzisiejszej Eucharystii metropolita gdański pobłogosławił ziarno z tegorocznych zbiorów.

Odwołując się do Święta Narodzenia Matki Bożej arcybiskup Sławoj Leszek Głódź powiedział: "Poprzez narodziny każdego człowieka Bóg wydobył go z anonimowości. Jeżeli w imię Boga ktokolwiek zabija innego człowieka - to jest to wypaczenie religii, zaprzeczenie Boga. Bo przecież Bóg jest miłością".

Arcybiskup Głódź przypomniał, jak ważny jest chrzest w życiu każdego człowieka dla niego samego oraz dla wspólnoty, do której należy. Podkreślił znaczenie chrztu naszej wielkiej polskiej rodziny. Było to nawiązanie do Chrztu Polski, którego 1050. rocznicę będziemy obchodzić w przyszłym roku.

Arcybiskup poświęcił wiele miejsca wychowaniu młodego pokolenia. Mówił jak ważne jest wychowanie w poszanowaniu tradycji, miłości do Boga i Ojczyzny. Przypomniał niedawną uroczystość odsłonięcia w Gdańsku pomnika "Inki"- zamordowanej przez stalinowskich oprawców 17-letniej sanitariuszki AK. Apelował, by stała się wzorem dla dzisiejszej młodzieży.

Ks. Stanisław Majkowski - kustosz swarzewskiego sanktuarium - dodał w rozmowie z KAI, że Królowa Polskiego Morza od wieków wspiera Kaszubów w codziennym życiu, obdarzając ich wieloma łaskami. Nie opuszczała tej miejscowej ludności w latach wojennej zawieruchy, będąc dla nich orędowniczką w walce o zachowanie wiary i polskości.
jrst / Swarzewo/Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-06 13:18 Słucham, szanuję, towarzyszę – rozmowa z katechetką, dr Dorotą Dźwig

Ci, którzy w tych 25 latach religii w szkole widzą same negatywy, zapytałabym czy wiedzą jacy byśmy byli, gdyby tej religii nie było – mówi KAI dr Dorota Dźwig. "Ilu ludzi znalazło siebie, Boga, stało się lepszymi i szczęśliwszymi. To jest nieweryfikowalne" – podkreśla gdańska katechetka.

Publikujemy treść rozmowy:


Jolanta Roman-Stefanowska (KAI): Burzy Pani stereotypowe wyobrażenie katechety. Elegancka, uśmiechnięta, świetnie wykształcona pani teolog. Uczy Pani studentów i jest Pani katechetką w jednym z najlepszych polskich liceów – w słynnej gdyńskiej „Trójce”. To kuźnia olimpijczyków, wybitnych naukowców, można powiedzieć elity. Jak uczy się religii taką młodzież?

Dr Dorota Dźwig: To bardzo mądra młodzież ale i bardzo wymagająca. Łatwo wyczuwa fałsz, więc nauczyciel – a zwłaszcza nauczyciel religii – musi być prawdziwy nie tylko na lekcji ale i poza szkołą. Musi świadczyć swoim życiem. Tu nie wystarczy tylko wiedza merytoryczna. Katecheta to nie „informator” na temat Pana Boga. On musi sam żyć treściami, które przekazuje młodzieży.

Uczeń bardzo szybko potrafi zauważyć brak spójności między tym, co się głosi a tym, jak się żyje. To, co młodzież wybaczy matematykowi czy fizykowi – katechecie nigdy. Katecheta ma bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. A czasy, że autorytet nauczycielowi był dany – minęły. Dziś na autorytet trzeba sobie zapracować.

KAI: Uczy Pani religii już 31 lat. Dlaczego wybrała Pani ten zawód?

- Zostałam katechetką w wielu 19 lat. Wywodzę się z ruchu oazowego, pracowałam w Domu Dziecka i z niepełnosprawnymi dziećmi. Dziś bym powiedziała, że byłam wolontariuszką, ale wtedy po prostu pomagałam drugiemu człowiekowi. W pewnym momencie stwierdziłam, że chcę w życiu robić właśnie to. Chcę służyć innym i Bogu. Chciałam robić coś dobrego.

KAI: Ma Pani poczucie misji?

- To raczej powołanie i poczucie powinności. To wielka odpowiedzialność: spotykać się z młodym człowiekiem w bardzo trudnym momencie jego życia: gdy kształtuje się jego duchowość, gdy musi poznać wartości, rozróżnić dobro od zła. Młody człowiek nie jest wtedy na tyle dojrzały religijnie, by wiedzieć. Musi mu ktoś pomóc. Niestety, bywa że rodzice nie potrafią sprostać temu zadaniu.

KAI: Z jakimi oczekiwaniami i pytaniami przychodzą licealiści na religię?

- Po pierwsze przychodzą bo chcą. Nikt im nie każe. Uczęszcza ponad 80 procent uczniów. Przychodzą, bo mają wielką potrzebę bycia razem. Ta wspólnota jest im bardzo potrzebna. Mają wiele problemów, wiele wątpliwości i niestety nie mogą o tym porozmawiać w domu. Rodzice są zapracowani i czasu mają coraz mniej. Bywa, że coraz częściej sytuacja w samej rodzinie jest trudna.

KAI: Zadają Pani pytania natury moralnej?

- Bardzo często. Pytają jak pogodzić wiarę z codziennym życiem. Pytają na przykład, dlaczego ich rodzice, których tak bardzo kochają, Kościół uważa za grzesznych dlatego że nie żyją w związku sakramentalnym. Bronią rodziców. Mówią , że rodzice są bardzo dobrzy i kochający, a Kościół mówi im – nie. Problem rozbitych rodzin bardzo ciąży młodym ludziom. W przypadku rozwodów pojawia grzech cudzołóstwa. Taki młody człowiek ma pretensje do Kościoła, pyta dlaczego ojciec, który ma drugą żonę, nie może przystąpić do komunii. A przecież jest dobrym człowiekiem

KAI: I jaka jest Pani odpowiedź?

- Każda taka sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Nie wolno negować ich życia i życia ich rodziców. Trzeba pokazać jakie jest stanowisko Kościoła w tej sprawie, jak patrzą na to chrześcijanie i dlaczego.
Trzeba szukać pozytywnego wyjścia, trzeba „zło dobrem zwyciężać”. Nie wolno mówić człowiekowi, że jest zły… bo już nigdy na katechezę nie przyjdzie. Możemy wszyscy takiego człowieka stracić. Pytają więc o wiarę i życie bardzo często.

KAI: Ale tego powinni się dowiedzieć w domu. Z jaką więc wiedzą o Bogu przychodzi młodzież licealna na katechezę?

- Wiara jest drogą. Każde z nich jest na innym etapie tej drogi. To, że znają Katechizm nie oznacza, że ich wiara jest taka sama. Każdy ma inne doświadczenia. Są dzieci, które dopiero trzeba ewangelizować, ale i takie które chcą wiedzieć więcej. I nie mam tu na myśli przekazywania dogmatów lecz raczej pokazywanie, że życie zgodnie z przykazaniami jest możliwe i jest szczęśliwe.

Bywają tacy, którzy dopiero w liceum zetknęli się z lekcjami religii. Niestety coraz częściej okazuje się, że rodzice skończyli edukowanie dzieci na przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej. Bardzo niewielkie jest zainteresowanie rodziców przygotowaniem do sakramentu bierzmowania. Takim najtrudniejszym momentem jest moim zdaniem gimnazjum. Dzieci w tym wielu mają największe braki . Wypadł im ważny etap wtajemniczania w wiarę.

KAI: Chce Pani powiedzieć, że przydałaby się też katecheza dla rodziców?

- Bardzo. Zastanawia mnie dlaczego na przerwie młodzi ludzie sami podchodzą do mnie żeby porozmawiać, a gdy jest wywiadówka rodzice nie czują takiej potrzeby. Pytają matematyka czy anglistę, a nie interesuje ich duchowość ich własnych dzieci. Wyobraża sobie Pani, że młody żyd nie zna Talmudu, a młody muzułmanin Koranu? A nasze dzieci są absolutnymi ignorantami z kwestii Biblii. Widzę olbrzymią lukę w katechezie domowej, rodzinnej.

Kiedyś młody człowiek przychodził na religię wyposażony w taki religijny elementarz. Robiły to babcie, mamy. W domu obowiązywał pewien religijny rytuał. To pokoleniowe przekazywanie tradycji, ta obrzędowość. To jest młodym ludziom bardzo potrzebne. Dziś młody człowiek jest wypłukany z symboli religijnych, również tych zewnętrznych. Muszą tego sami poszukiwać. To jest trudne. A mają też różne doświadczenia. Są podani presji. A jednocześnie młody człowiek widzi coś czarno lub biało, nie widzi w szarości. Potrzebuje więc kogoś kto mu wskaże drogę, kto nie będzie mówił: musisz iść tą drogą, ale powie: zobacz, warto pójść tędy, bo ta droga prowadzi to prawdy.

Katecheta musi być bardzo subtelny. Nie wolno mu powiedzieć: Kościół mówi nie – i już. Trzeba powiedzieć dlaczego nie. Młody człowiek to zrozumie. To są bardzo mądre dzieci. Tylko trzeba umieć z nimi rozmawiać. Trzeba towarzyszyć młodemu człowiekowi, być obok niego. Jeśli pozostanie sam, może to zaważyć na jego dalszym życiu.

KAI: to wymaga od katechety rozległej wiedzy z wielu dziedzin.

- Katecheta musi się ciągle uczyć. Ja ciągle się uczę. Uczę się od swoich studentów i uczniów. Chodzę na wykłady z bioetyki i innych dziedzin. Bo być przewodnikiem młodego człowieka to wielka odpowiedzialność. Trzeba się też uczyć pokory. Trzeba umieć powiedzieć, że czegoś się nie wie. Najgorsze w rozmowie z młodym człowiekiem jest bycie kategorycznym.

KAI: Proszą Panią o dowody na istnienie Boga?

- Tak. Ale Bóg wymyka się empirii. Boga nie jesteśmy w stanie dotknąć zmysłami. Bóg to duchowość. Boga poznajemy w duchu i w prawdzie. I trzeba tylko znaleźć właściwe narzędzie, by to zrobić. Można się odwołać do Tomasza z Akwinu, można do Augustyna, można do starożytnych greckich filozofów. Trzeba wtedy pokazać, jak wierzą chrześcijanie i powiedzieć: masz wybór.

KAI: Wiem od uczniów, że jest Pani bardzo lubianym i szanowanym nauczycielem. Potrafi ich Pani porwać ich do wielu pomysłów. Siada Pani z nimi na schodach, pyta czego się uczą, jak poszła klasówka. Cenią Panią za cierpliwość.

- Staram się moim uczniom towarzyszyć. Bardzo ich szanuję i oni mnie też. To jest ten mój wielki kapitał. Angażuję ich w rożne projekty. Mamy debaty, dyskusje. Spieramy się. Uczymy się słuchać tych, którzy mają inne zdanie. A to wielka sztuka…

KAI: 25 lat lekcji religii w szkołach. W wielu kręgach toczy się dyskusja po co, co to dało, ile kosztowało...

- Gdyby nie religia w szkole, wielu młodych, a dziś nawet już dorosłych ludzi, nigdy nie zetknęło by się z Kościołem. Konsumpcjonizm, powierzchowność, hedonizm, życie "na dziś" i od razu. To nie sprzyja życiu duchowemu. Katecheza ma przecież doprowadzić człowieka do Boga, znaleźć mu drogę.

Ci, którzy mówią, że to kosztuje, niech odpowiedzą na pytanie, jakie byłoby nasze społeczeństwo gdyby tej religii nie było. Ilu ludzi znalazło siebie, Boga, stało się lepszymi i szczęśliwszymi. To jest nieweryfikowalne.
rozmawiała Jolanta Roman-Stefanowska / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-05 14:11 Gdańsk: rajd rowerowy im. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego

Jedziemy, by przypomnieć niezłomnego kapłana - mówią uczestnicy Rajdu Rowerowego im. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego. Rowerzyści pokonają trasę z Gdańska do dawnego obozu koncentracyjnego Stutthof.

Kilkadziesiąt osób wyruszyło w sobotni poranek spod gdańskiego kościoła pw. Chrystusa Króla do Stutthof trasą męczeńskiej drogi charyzmatycznego duchownego bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, by uczcić 75. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Pomysłodawcą rajdu jest ks. Robert Jahns z kościoła Chrystusa Króla, którego bł. ks. Franciszek Rogaczewski był budowniczym i proboszczem.

Świątynia ta była ostoją polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańsk. To właśnie tam skupiało się życia religijne i społeczne Polonii Gdańskiej. Duchowny był współzałożycielem Ligii Katolickiej, wiceprezesem Macierzy Szkolnej, a także kapelanem kolejarzy i pracowników Poczty Polskiej Wolnego Miasta Gdańska.

Właśnie za krzewienie polskości bł. ks. Rogaczewski został przez hitlerowców aresztowany już 1 września 1939 roku, a następnie uwięziony z przedstawicielami Polonii Gdańskiej w Victoriaschule. Pierwszym transportem został przewieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof i tam rozstrzelany dniu 11 stycznia 1940 r. Jego szczątki zostały odnalezione w masowym grobie w lesie dopiero podczas ekshumacji przeprowadzonej w 1979.

Szczątki pomordowanych zostały złożone na Cmentarzu Zasłużonych na gdańskiej Zaspie. I to właśnie tam zakończyła się licząca 90 kilometrów trasa Rajdu Niezłomnych. Współorganizatorem był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Bł. ks. Franciszek Rogaczewski znalazł się w grupie 108 męczenników II wojny światowej, których Jan Paweł II beatyfikował 13 czerwca 1999 w Warszawie.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT