Znaleziono depesz: 3233
2016-05-26 19:20 Abp Głódź: Potrzeba nam harmonii społecznej!

- Miarą postępowania każdego katolika powinna być miłość miłosierna - mówił podczas dzisiejszej homilii podczas procesji Bożego Ciała metropolita gdański. Przypomniał, że obchodzimy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, które było też bardzo istotnym wątkiem nauczania Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz obecnego papieża Franciszka.

Abp Głódź podkreślał, że potrzeba nam miłości miłosiernej, by działać dla wspólnego dobra. - Wiele spraw i problemów, także politycznych, nie rozpatrzy się właściwie, jeśli się z premedytacją zaniecha i odrzuci imperatyw miłości miłosiernej. Co wtedy zostanie? Czy zostanie nieukrywana satysfakcja z trudności, w których rękach znalazł się ster ojczyzny? Co zostanie? Szukanie pod obcym niebem popleczników dla spraw, które powinno rozwiązywać się tu, między Odrą a Wisłą? Co zostanie? Nielicząca się z oczekiwaniami społecznymi strategia permanentnej niezgody, spory i agresja? Zamiast powagi i racji argumentów zostanie niezgoda. A nam trzeba harmonii społecznej. I to już najwyższy czas! - apelował.

Metropolita Gdański mówił też o tym, że opoką naszego kraju jest wiara katolicka. - Minęło 1050 lat od czasu, kiedy idziemy z krzyżem. Pod tym znakiem Polska będzie Polską, a Polak Polakiem. Tej gałęzi i tego dziedzictwa nie można podcinać. I trzeba o tym przypominać wciąż i teraz, kiedy dom zjednoczonej Europy, poczyna być targany sprzecznościami i ambicjami. To ambicje często silniejszych państw, które narzucają rozwiązania słabszym. A te rozwiązania uderzają w suwerenność państw. A przecież to, co może jedność Europy ocalić, ugruntować i utrwalić na moralnej podstawie, to powrót do chrześcijaństwa, do życia według zasad Ewangelii, a nie przeciw niej - mówił.

Archidiecezjalna uroczystość Bożego Ciała trwała w sumie 3 godz. Tradycyjnie już uczestnicy procesji przeszli z bazyliki Mariackiej - ulicami starówki - do bazyliki św. Brygidy. Droga wiodła m.in. przez ul. Długą. Cztery ołtarze usytuowane były jak zwykle: przy schodach do Ratusza Głównomiejskiego, na początku ul. Piwnej (przy budynku Wielkiej Zbrojowni), przy kościele św. Mikołaja i pod św. Brygidą. Procesji przygrywała orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
dk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-24 12:43 Pielgrzymi z Trójmiasta pojadą na ŚDM pociągiem "Św. Faustyna"

Pielgrzymi z Trójmiasta na ŚDM pojadą pociągiem PKP InterCity "Św. Faustyna" - przewoźnik podpisał dziś z Archidiecezją Gdańską umowę na uruchomienie specjalnych składów dla pielgrzymów podróżujących z Trójmiasta do Krakowa.

24 maja w siedzibie Kurii Gdańskiej, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź oraz przedstawiciele PKP Intercity podpisali umowę dotyczącą zamówienia specjalnych pociągów na Światowe Dni Młodzieży. Przewoźnik w ramach porozumienia uruchomi na trasie Gdynia - Kraków trzy pielgrzymkowe składy, w których będzie podróżowało łącznie 1800 osób. Jeden z zamówionych pociągów będzie nosił wyjątkową nazwę „Św. Faustyna”.
Podczas podpisania umowy, przedstawiciele przewoźnika przekazali pamiątkowe tablice relacyjne pociągu "Św. Faustyna" oraz konduktorskie czapki PKP Intercity.

Według obecnych szacunków w czasie wydarzenia na pokładach pociągów PKP Intercity będzie podróżowało ponad 100 tysięcy osób. Z samej oferty przejazdów grupowych skorzysta 40 tysięcy pasażerów. Spółka zawarła również porozumienia z 11 diecezjami w Polsce, dla których uruchomi 70 pociągów specjalnych. Dworce kolejowe są przygotowywane do wzmożonego ruchu podróżnych - na 10 największych stacjach kolejowych dostępne są InfoDworce, w których podróżni zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników PKP S.A. Ponadto, w kluczowych lokalizacjach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, pojawią się mobilni informatorzy. Również zarządca infrastruktury intensywnie pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa oraz jak najlepszych warunków na liniach kolejowych.
PKPinfo / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-21 14:56 Abp Głódź wyświęcił 12 nowych kapłanów Archidiecezji Gdańskiej

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku dwunastu diakonów Gdańskiego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie. Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

„Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego. Niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa” - zachęcał nowo wyświęconych kapłanów abp Głódź. Apelował do wszystkich zebranych kapłanów o miłosierną służbę młodym ludziom - zwłaszcza teraz, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Dodał, jak wielkie znaczenie również fakt, że nowi kapłani przyjęli święcenia w Roku Miłosierdzia.

Święcenia kapłańskie to obrzęd bardzo uroczysty i ma ściśle określony formularz. Najpierw diakoni są przedstawiani głównemu szafarzowi. Następnie każdy diakon, wezwany imiennie wyraża swoją gotowość do przyjęcia święceń i posłuszeństwo ordynariuszowi.

Potem następuje przyrzeczenie. Gdy wierni śpiewają Litanię do Wszystkich Świętych , przyszli kapłani leżą krzyżem przed ołtarzem.

Władza kapłańska zostaje przekazana poprzez gest nałożenia rąk . To nawiązanie do pierwszych apostołów. Po nałożeniu szat liturgicznych, biskup namaszcza ręce prezbiterów Krzyżmem Świętym. Przekazywany jest też Pocałunek Pokoju.

Metropolita gdański dziękował rodzicom nowych kapłanów oraz parafiom, z którym się wywodzą. Prosił o modlitwę za prezbiterów, którzy dziś rozpoczęli swoją posługę. „Pamiętajcie, że zostaliście wzięci w ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnej, lecz Jego chwały” - mówił abp Głódź do nowych kapłanów.

Gdańskie Seminarium Duchowne w przyszłym roku obchodzić będzie 60. rocznicę działalności. Zostało założone przez pierwszego polskiego biskupa w Gdańsku -bp Edmunda Nowickiego. Uroczystego poświęcenia dokonał w 1958 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

Dzisiejsza uroczystość święceń kapłańskich odbyła się przy wypełnionej po brzegi Bazylice Mariackiej. Udział wzięli duchowni z całej archidiecezji, rodzice kapłanów a także ich najbliżsi i przyjaciele.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-14 19:47 Gdańsk: abp Głódź konsekrował sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź konsekrował w sobotę sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance. Po dwudziestu latach budowy ściany kościoła zostały namaszczone olejami, a na ołtarzu zapalono kadzidło, którym okadzono wnętrze świątyni i tłumy wiernych. Gdański ordynariusz koronował też figurę Maryi - patronki kościoła.

"Każdy człowiek jest świątynią Boga, a dzisiejsza uroczystość konsekracji jest tym, czym chrzest dla człowieka " - powiedział w homilii abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański przypomniał wielkie znaczenie wiary w świadomości społecznej, czego wyrazem jest zaangażowanie wiernych w budowę Domu Bożego. Podkreślił, że parafia ta może się pochwalić licznymi powołaniami i wielką aktywnością wspólnot parafialnych. "Tu tętni życie" - powiedział.

Podczas liturgii ołtarz i ściany kościoła zostały namaszczone olejami, a na stole eucharystycznym zapalono kadzidło, którym okadzono wnętrze świątyni i zgromadzony w niej tłumy wiernych. Jednym z obrzędów była koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej, podarowana przez papieża Pawła VI gdańskiej diecezji. W 1965 roku otrzymał ją od papieża pierwszy polski biskup Kościoła gdańskiego Edmund Nowicki.

"Dzisiejsza koronacja jest dowodem wdzięczności za liczne łaski, jakimi obdarzyła nas Fatimska Pani"- powiedział abp Głódź. Koronę ze szczerego złota ufundowali parafianie, a do ołtarza przyniosły ją - niczym pastuszkowie z Fatimy - najmłodsi uczestnicy liturgii.

W uroczystościach wzięli udział gdańscy biskupi pomocniczy: bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński. Młodzież uczestnicząca w liturgii odśpiewała hymn Światowych Dni Młodzieży.

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej została erygowana przez abp. Tadeusza Gocłowskiego w 1996 roku. Dzięki ciężkiej pracy proboszcza ks. Piotra Tworka i zaangażowaniu rzeszy parafian wybudowana została w tym miejscu nie tylko świątynia, ale również zaplecze katechetyczne. Powstająca parafia szybko stała się miejscem kultu Fatimskiej Madonny nie tylko dla mieszkańców gdańskiej Żabianki, ale diecezjan archidiecezji gdańskiej.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 14:16 Gdańsk: zakończyła się Msza św. pogrzebowa abp. Tadeusza Gocłowskiego CM (opis)

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego we wtorek, 3 maja, abp. Tadeusza Gocłowskiego CM. Po Mszy, w której uczestniczyli przedstawiciele polskiego episkopatu i władz państwowych, trumna z ciałem pierwszego metropolity gdańskiego została złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich w oliwskiej katedrze.

Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kilkudziesięcioma biskupami, którzy przybyli z całej Polski. Byli wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Henryk Muszyński, prymas senior, który wygłosił homilię.

"Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszych czasów II połowy XX i początku XXI wieku, duchowy syn św. Wincentego a`Paulo, szlachetny i otwarty człowiek, wrażliwy na potrzeby bliźniego, a jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa Ewangelii, niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w zrozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik "Solidarności", szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności. Był także wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń kapłanów. Jednak cała jego biskupia posługa, najpierw jako biskupa pomocniczego, następnie jako biskupa diecezjalnego i wreszcie jako pierwszego arcybiskupa i metropolity, jest związana właśnie z Gdańskiem" - tak pokrótce przedstawił najważniejsze dokonania Zmarłego abp Muszyński.

Po zarysowaniu ziemskich wymiarów działalności śp. księdza arcybiskupa Tadeusza, kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był z wykształcenia prawnikiem, ale z powołania wielkim miłośnikiem Pisma Świętego, które rzuca światło na drugą stronę rzeczywistości życia i które ma ogromne znaczenie wtedy, gdy żegnamy naszych zmarłych. Jego biskupie zawołanie brzmiało: Zawierzcie Ewangelii. "Nie ulega wątpliwości, że Jego ogromne zawierzenie Bogu i człowiekowi miało właśnie tutaj, w Ewangelii Jezusa Chrystusa, swoje najgłębsze źródło. Jego otwartość na ludzi wynikała stąd, że w każdym widział Chrystusa. Z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej kapłańskiej i biskupiej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko to, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci. Bez Jezusa Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, śmierć jest nieprzebytym mrokiem i ciemnością, a człowiek jednym wielkim znakiem zapytania. I nie umie odpowiedzieć na najprostsze pytania, skąd idziemy, dokąd i po co - mówił prymas senior.

Abp Muszyński ujawnił szczegóły swojego ostatniego spotkania ze Zmarłym, które odbyło się w gdańskim szpitalu. Nawiązał wówczas do treści ostatnich życzeń, jakie Zmarły wysłał z okazji Świąt Wielkanocnych: Surrexit Christus, spes mea. - Zmartwychwstał Pan, moja nadzieja! Do tych życzeń abp Gocłowski dopisał własnoręcznie: „Drogi Heniu! Mam nadzieję, że zdrowie Ci służy! (...) Mnie ściga chemia, ale jestem… stary, więc trzeba się wybierać w drogę. Zmartwychwstanie – Christus – wielka spes mea”. W rozmowie telefonicznej o swojej chorobie mówił z ogromnym spokojem i zakończył „Reszta jest już w rękach Boga”.

W ostatnim kazaniu, wygłoszonym z okazji Dni Tischnerowskich abp. Gocłowski mówił, że nasze pokolenie, które przyszło po upadku komunizmu to jest świat nadziei. Nie tylko wyważonej, ale zrealizowanej. Człowiek jest przesycony nadzieją, bez niej jest przekreślony. I w chrześcijaństwie nadzieja podaje rękę człowiekowi, nawet gdy jest chory i na skraju fizycznej egzystencji, wciąż się jest człowiekiem nadziei. Ręka Boga nie wypuszcza w obliczu śmierci ani beznadziejności, także w sytuacji, gdy człowiek nie znajduje odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

List kondolencyjny od Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolina odczytał nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Purpurat podkreślił w nim, że abp Gocłowski przeszedł do historii Kościoła w Gdańsku i Kościoła w Polsce, jako gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych, który troszczył się o sprawiedliwość społeczną i zachowanie godności każdego człowieka.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska. Przypomniała w nim, że arcybiskup Gocłowski był świadkiem i uczestnikiem przełomowych wydarzeń w życiu naszego Narodu. Wskazała, że jego postawę wyróżniały duch służby, zdecydowanie i gorliwość w głoszeniu Ewangelii. - Swoje biskupie posługiwanie rozpoczynał w trudnym czasie, u schyłku Stanu Wojennego. Upominał się wtedy o sprawiedliwość, o poszanowanie praw ludzi "Solidarności" i wszystkich uczestników zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Krzepił serca, głosił nadzieję, dzielił się wiarą w nadchodzący triumf prawdy i wolności - przypomniał w liście prezydent Polski. Docenił też jego udział w obradach okrągłego stołu i zaangażowanie w kształtowanie przyjaznych relacji Państwo-Kościół czego owocem było przyjęcie konkordatu między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską.

Osobiste słowa pożegnania wygłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypomniał w nich ogromne zaangażowanie arcybiskupa w rozwój Gdańska i Kaszub oraz otwartość na drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznawanej wiary, czy przynależności politycznej.

"Dziś cały Gdańsk, Pomorze, Polska poprzez swoich przedstawicieli tu - na gdańskim Wawelu, w Katedrze Oliwskiej, u grobów książąt gdańsko-pomorskich, żegna ciebie i dziękuje ci za miłość do nas, za przyjaźń. Za to, że zawsze byłeś otwarty na spotkanie nie tylko z wierzącym, ale i z wątpiącym i niewierzącym, czy wierzącym w inną religię. Nikogo nie odrzucałeś, swoje ramiona szeroko otwierałeś. Nawet telefony osobiście odbierałeś w swojej oliwskiej rezydencji, wyciągałeś kalendarz i po prostu umawiałeś się na spotkanie" - wspominał gdański włodarz.

Na zakończenie żałobnej liturgii metropolita gdański odczytał fragmenty testamentu abp. Tadeusza Gocłowskiego CM.

"Bóg pozwolił mi na skutek decyzji przełożonych pracować przez długie lata w gdańskim seminarium duchownym i na tej drodze Bóg skierował mnie do posługi biskupiej w archidiecezji gdańskiej. Dziękuję Bogu za tę łaskę posługi apostolskiej, bo to wielki dar i wielkie zadanie, ale i wielka pomoc Boga" - napisał w testamencie zmarły arcybiskup.

Wyraził wdzięczność Bogu za dwukrotną możliwość goszczenia na Pomorzu papieża Jana Pawła II i za rozwój archidiecezji, czego wyrazem były nowopowstające parafie i nowe powołania kapłańskie i zakonne. "Dziękuję za wspólną pracę w Kościele Pana, który jest nasza wspólnotą". "Bądź uwielbiony Panie za opiekę nad naszym narodem i za łaskę wolności odzyskanej w roku 1989" - napisał w testamencie hierarcha.

W Eucharystii wzięli udział m.in. były prezydent Lech Wałęsa z małżonką, były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy Jerzy Buzek, Jarosław Kaczyński i Waldemar Pawlak.

Po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego arcybiskupa złożona została Krypcie Biskupów Gdańskich. Spoczywają tam biskupi: Eduard hrabia O’Rourke (zm. 1943 r.), Edmund Nowicki (zm. 1971 r.), Kazimierz Kluz (zm. 1982 r.), Lech Kaczmarek (zm. 1984 r.) i Zygmunt Pawłowicz (zm. 2010 r.). Krypta nie jest przeznaczona do zwiedzania. Otwiera się ją jedynie w rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja po południu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.

Arcybiskup Gocłowski CM urodził się w 1931 r. w Piskach na Mazowszu, ukończył Niższe Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy, w 1949 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie, w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach kontynuował studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. Począwszy od 1960 roku związał się na stałe z Gdańskiem, gdzie dwukrotnie był rektorem Biskupiego Seminarium Duchownego. W marcu 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej, 31 grudnia 1984 roku został biskupem diecezjalnym, a 25 marca 1992 roku, po reformie administracyjnej diecezji w Polsce, został pierwszym arcybiskupem i metropolitą gdańskim. Swoją diecezję tworzył i rozbudowywał duchowo i materialnie.

Był inicjatorem cyklu debat pod nazwą „Gdański Aeropag”, który zyskał trwałe miejsce w dziejach Gdańska i Wybrzeża, dwukrotnie był gospodarzem wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w 1987 roku, w czasach delegalizacji Solidarności o w roku 1999. Został odznaczony w 2011 roku najwyższym medalem Orderu Orła Białego i wieloma innymi. Funkcję arcybiskupa gdańskiego pełnił do 17 kwietnia 2008 roku, kiedy papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu złożoną z racji wieku. Zmarły pełnił także ważne zadania w Episkopacie i z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, z którymi wiązały się ważne zadania społeczne.

W latach przełomu społecznego 1988-89, obok ks. Alojzego Orszulika i abp. Bronisława Dąbrowskiego, brał udział w rozmowach w Magdalence, podczas których Kościół odegrał ważną rolę mediatora pomiędzy ówczesną władzą a opozycją. Był członkiem Rady Głównej, przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Ludzi Morza, członkiem Komisji ds. Seminariów Duchownych, Komisji ds. Zakonnych, Komisji Prawnej i Komisji Iustitia et Pax. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migranów i Podróży i Kongregacji ds. Biskupów. Przez długi czas współprzewodniczył Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Jako znakomity znawca prawa kanonicznego służył swoją wiedzą we wszystkich, nieraz złożonych i trudnych sprawach natury prawniczej. Jego piękne i bogate życie dopełniło się 3 maja, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
mip, aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 13:14 Abp Muszyński na pogrzebie abp. Gocłowskiego: z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej posługi

Z Ewangelii czerpał światło i moc do całej swojej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci - mówił abp Henryk Muszyński o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim. Prymas senior Polski wygłosił kazanie podczas Mszy św. pogrzebowej zmarłego 3 maja arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej.

"Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszych czasów II połowy XX i początku XXI wieku, duchowy syn św. Wincentego a`Paulo, szlachetny i otwarty człowiek, wrażliwy na potrzeby bliźniego, a jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa Ewangelii, niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w zrozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik "Solidarności", szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności. Był także wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń kapłanów. Jednak cała jego biskupia posługa, najpierw jako biskupa pomocniczego, następnie jako biskupa diecezjalnego i wreszcie jako pierwszego arcybiskupa i metropolity, jest związana właśnie z Gdańskiem" - tak pokrótce przedstawił najważniejsze dokonania Zmarłego abp Muszyński.

Abp Muszyński przypomniał najważniejsze fakty z długiego i bogatego życia abp. Gocłowskiego. Przez lata jako kapłan i biskup wniósł ogromny wkład w formację kapłanów i ludzi świeckich. Z wielkim oddaniem służył w diecezji, później archidiecezji gdańskiej, dbał o kontakt ze środowiskami nauki i kultury, był opiekunem wielu inicjatyw społecznych. Abp Muszyński dodał, że jako syn Ziemi Kaszubskiej osobiście dziękuje za wszystko, co ks. Arcybiskup zrobił dla Ziemi Pomorskiej i Kaszubów, gdyż za jego przyczyną doczekaliśmy się języka kaszubskiego w liturgii. Wspierał wiele inicjatyw i badań nad Pomorzem i Kaszubami i kaszubszczyzną. Kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był członkiem honorowym Zrzeszenia Kaszubskiego i Instytutu Kaszubskiego.

Po zarysowaniu ziemskich wymiarów działalności śp. księdza arcybiskupa Tadeusza, kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był z wykształcenia prawnikiem, ale z powołania wielkim miłośnikiem Pisma Świętego, które rzuca światło na drugą stronę rzeczywistości życia i które ma ogromne znaczenie wtedy, gdy żegnamy naszych zmarłych. Jego biskupie zawołanie brzmiało: Zawierzcie Ewangelii. "Nie ulega wątpliwości, że Jego ogromne zawierzenie Bogu i człowiekowi miało właśnie tutaj, w Ewangelii Jezusa Chrystusa, swoje najgłębsze źródło. Jego otwartość na ludzi wynikała stąd, że w każdym widział Chrystusa. Z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej kapłańskiej i biskupiej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko to, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci. Bez Jezusa Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, śmierć jest nieprzebytym mrokiem i ciemnością, a człowiek jednym wielkim znakiem zapytania. I nie umie odpowiedzieć na najprostsze pytania, skąd idziemy, dokąd i po co - mówił prymas senior.

Abp Muszyński ujawnił szczegóły ostatniego spotkania ze Zmarłym, które odbyło się w gdańskim szpitalu. Nawiązał wówczas do treści ostatnich życzeń, jakie Zmarły wysłał z okazji Świąt Wielkanocnych: Surrexit Christus, spes mea. - Zmartwychwstał Pan, moja nadzieja! Do tych życzeń abp Gocłowski dopisał własnoręcznie: „Drogi Heniu! Mam nadzieję, że zdrowie Ci służy! (...) Mnie ściga chemia, ale jestem… stary, więc trzeba się wybierać w drogę. Zmartwychwstanie – Christus – wielka spes mea”. W rozmowie telefonicznej o swojej chorobie mówił z ogromnym spokojem i zakończył „Reszta jest już w rękach Boga”.

W ostatnim kazaniu, wygłoszonym z okazji Dni Tischnerowskich abp. Gocłowski mówił, że nasze pokolenie, które przyszło po upadku komunizmu to jest świat nadziei. Nie tylko wyważonej, ale zrealizowanej. Człowiek jest przesycony nadzieją, bez niej jest przekreślony. I w chrześcijaństwie nadzieja podaje rękę człowiekowi, nawet gdy jest chory i na skraju fizycznej egzystencji, wciąż się jest człowiekiem nadziei.
Ręka Boga nie wypuszcza w obliczu śmierci ani beznadziejności, także w sytuacji, gdy człowiek nie znajduje odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

Kaznodzieja skomentował czytania z liturgii, fragment przesłania św. Pawła z Listu do Koryntian. Stwierdził, że brzmią jak testament Zmarłego Arcybiskupa: Przypominam wam bracia Ewangelię, którą wam głosiłem i którąście przyjęli, i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem. Chyba, że uwierzyliście na próżno.

Nie ma chrześcijaństwa bez wiary w zmartwychwstanie, ono zaczęło się od wyznania, że Jezus zmartwychwstał i żyje. We fragmencie dzisiejszej liturgii usłyszeliśmy najstarsze wyznanie chrześcijańskiej wiary, składające się jedynie z czterech artykułów, z których wszystkie odnoszą się do zmartwychwstania Jezusa, w którym jest także nasze życie i nasze zmartwychwstanie. Jesteśmy w grupie świadków, którzy przyjęli Ewangelię. Jesteśmy świadkami Zmartwychwstałego, który jest i żyje wśród nas. "Dzisiaj, podobnie jak przed apostołami, staje przed nami Jezus, który mówi: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. On nie wskazuje drogi, nie uczy prawdy, nie przekazuje życia, ale po prostu jest Drogą, Prawdą i Życiem. On nie wskazuje drogi, nie uczy prawdy, a jest Drogą, Prawdą, Życiem - tak może mówić tylko odwieczny i nieskończony Bóg" - powiedział kaznodzieja.

Abp Muszyński stwierdził, że wzorem Chrystusa, który umierał śmiercią ludzką, śmiercią skazańca, ale ja pokonał i zabrał nas w przygodę śmierci, która staje się życiem. Ta prawda wymaga radykalnego przewartościowania wszystkich wartości. W perspektywie wiary śmierć jest także łaską - przez śmierć Bóg wyrywa nas z egoistycznego i buntowniczego życia i przenosi do życia świętości, które jest niekończącą się miłością. Za apostołem Filipem mówimy: Panie, pokaż nam Ojca i to nam wystarczy, bo w Nim mamy wypełnienie wszystkich tęsknot i pragnień. A Chrystus odpowiada: Kto widzi Mnie, widzi i Ojca. Nie spotkaliśmy Chrystusa w ciele, ale w łasce każdego życia i dzięki temu znajdujemy się we wspólnocie z Panem i przechodzimy do prawdziwej wolności - ze śmierci do życia. W tej prawdzie - mówił kaznodzieja - utwierdza nas także wspaniała wizja proroka Izajasza, że istnieje świat, którego treścią jest życie i miłość, świat Boga, Który jest życiem i miłością samą. Bóg zerwał już zasłonę, która okrywa mrok ludzi i narodów i pokazuje, że jest miejsce, w którym spotkaliśmy się twarzą w twarz z Bogiem, Któremu zaufaliśmy tu, na ziemi i Który wyszedł na przeciw i odpowiada na nasze nadzieje i oczekiwania.

Za zmarłym śp. Arcybiskupem Tadeuszem, który wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego uczynił osią, sercem i pełnią swojego życia, wołamy dzisiaj:

Pan jest moim światłem i moim zbawieniem.
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana w krainie żyjących.
Usłyszeliśmy słowa: o cokolwiek poprosicie Pan, On to spełni.
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 11:11 Gdańsk: rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa abp. Tadeusza Gocłowskiego (krótka)

W katedrze w Gdańsku - Oliwie rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa z obrzędem ostatniego pożegnania zmarłego 3 maja arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej Tadeusza Gocłowskiego.

Mszy św. przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kilkudziesięcioma biskupami, którzy przybyli z całej Polski. Są wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas Polski abp Wojciech Polak i inni.

W Eucharystii udział bierze m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy Jerzy Buzek i Waldemar Pawlak oraz Małgorzata Sadurska, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja po południu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.

(rozszerzymy)
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-05 14:27 Gdańsk: jutro uroczystości pogrzebowe śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego CM

Kończące trzydniowe pożegnanie uroczystości pogrzebowe śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego CM odbędą się w piątek 6 maja w katedrze oliwskiej. Mszy św. pogrzebowej z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię wygłosi prymas senior abp Henryk Muszyński. Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Gocłowskiego spocznie w Krypcie Biskupów Gdańskich.

W piątek 6 maja o godz. 7.00 w katedrze oliwskiej odprawiona zostanie Msza św., w której wezmą udział pątnicy Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Zbigniew Zieliński. Dwie godziny później na jutrzni w intencji zmarłego arcybiskupa zgromadzą się członkowie wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej. Homilię wygłosi ks. infułat Stanisław Zięba.

Msza św. pogrzebowa z udziałem Episkopatu Polski i pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 11.00. Homilię wygłosi prymas senior abp Henryk Muszyński. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie trumny z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego do Krypty Biskupów Gdańskich.

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez TVP1 i Telewizję Polonia.

Pożegnanie śp. emerytowanego metropolity gdańskiego rozpoczęły się w środę. Na ulicach Gdańska pojawiły się flagi z żałobnym kirem, a w budynku Rady Miasta wyłożona została księga kondolencyjna, do której licznie wpisywali się mieszkańcy Trójmiasta.

Popołudniu do bazyliki archikatedralnej wprowadzono trumnę z ciałem arcybiskupa seniora. Na środę i czwartek popołudniu i wieczorem zaplanowano tam Msze św. żałobne z udziałem m.in. wykładowców i alumnów gdańskiego seminarium duchownego, osób konsekrowanych oraz wiernych, którym śp. arcybiskup senior udzielał posług liturgicznych, a także kapłanów, których wyświęcił.

Jeszcze dziś o godz. 18.00 Mszy św. z nieszporami w intencji Zmarłego przewodniczyć będzie ks. Kryspin Bańko CM, wizytator Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy (do którego należał abp Tadeusz Gocłowski), a homilię wygłosi jezuita o. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonnych. Na Eucharystię zaproszone są osoby konsekrowane. One też poprowadzą o godz. 20.00 różaniec w intencji śp. abp. Gocłowskiego.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-04 10:10 Gdańsk: przez trzy dni uroczystości żałobne śp. abp. Gocłowskiego

Od środy 4 maja do piątku 6 maja trwać będą uroczystości żałobne zmarłego wczoraj śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego, emerytowanego metropolity gdańskiego. Mszom św. w intencji Zmarłego arcybiskupa seniora przewodniczyć będą biskupi gdańscy na czele z metropolitą abp. Sławojem Leszkiem Głódziem. On też będzie w piątek głównym celebransem Mszy św. pogrzebowej, a homilię wygłosi prymas Polski senior abp Henryk Muszyński. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział Episkopat Polski.

Jak wynika z komunikatu podanego na stronach archidiecezji gdańskiej, pożegnanie śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego będzie trwać trzy dni, od środy 4 maja do piątku 6 maja, gdy odprawiona zostanie Msza św. pogrzebowa.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w środę popołudniu. O godz. 16.00 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego do Bazyliki Archikatedralnej pw. Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie z udziałem wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej. Tam w intencji Zmarłego celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Homilię wygłosi biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka.

O godz. 18.00 na Mszy św. w intencji śp. abp. Gocłowskiego oraz nieszporach zgromadzą się w oliwskiej katedrze profesorowie i alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego. Eucharystii przewodniczyć będzie rektor gdańskiego seminarium ks. prof. Grzegorz Szamocki. Alumni poprowadzą także modlitwę różańcową za abp. Gocłowskiego, który dwukrotnie (w latach 70. i 80.) był rektorem seminarium.

W czwartek 5 maja o godz. 16.00 Mszy św. w oliwskiej katedrze przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię wygłosi biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński. Na tę Eucharystię zaproszeni są w szczególności wierni, którym śp. arcybiskup senior udzielał posług liturgicznych oraz kapłani, których wyświęcił.

Dwie godziny później Mszy św. z nieszporami w intencji Zmarłego przewodniczyć będzie ks. Kryspin Bańko CM, wizytatora Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy (do którego należał abp Tadeusz Gocłowski), a homilię wygłosi jezuita o. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonnych. Na Eucharystię zaproszone są osoby konsekrowane. One też poprowadzą o godz. 20.00 różaniec w intencji śp. abp. Gocłowskiego.

W piątek 6 maja o godz. 7.00 w katedrze oliwskiej odprawiona zostanie Msza św., w której wezmą udział pątnicy Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Zbigniew Zieliński. Dwie godziny później na jutrzni w intencji Zmarłego arcybiskupa zgromadzą się członkowie wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej. Homilię wygłosi ks. infułat Stanisław Zięba.

Msza św. pogrzebowa z udziałem Episkopatu Polski i pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 11.00. Homilię wygłosi prymas Polski senior abp Henryk Muszyński. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie trumny z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego do Krypty Biskupów Gdańskich.

Abp Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-03 22:35 Adam Hlebowicz: abp Gocłowski był człowiekiem dialogu i jednoczenia

Całe jego życie było przepełnione dialogiem i poszukiwaniem wspólnego języka a nie rozbieżności – wspomina zmarłego we wtorek abp. Tadeusza Gocłowskiego w rozmowie z KAI Adam Hlebowicz, dyrektor radiowej „Trójki”, autor biografii pierwszego metropolity gdańskiego. Zdaniem dziennikarza, hierarcha odegrał szczególnie ważną rolę w najnowszych dziejach Polski, dlatego jego odejście jest nieocenioną stratą dla całego Kościoła w Polsce.

Jak przypomina dyrektor III Programu Polskiego Radia, arcybiskup Gocłowski już od 1983 roku był świadkiem dokonujących się w Polsce przemian ustrojowych. Najpierw był „mężem zaufania” Lecha Wałęsy, który miał spotkać się z Janem Pawłem II podczas wizyty papieża w Polsce w 1983 roku. - W tamtym czasie trwał bój z ówczesną władzą o to, by Ojciec Święty mógł spotkać się z przywódcą „Solidarności”. Lech Wałęsa w obawie przed grą polityczną prowadzoną przez komunistów, poprosił Kościół o kogoś, kto mógłby być gwarantem, że do tego spotkania dojdzie. Stał się nim właśnie arcybiskup Gocłowski – wyjaśnia Hlebowicz.

Były dyrektor radia Plus Gdańsk wskazuje, że to obecność przy boku Wałęsy, podczas papieskiej pielgrzymki do Polski i rola, jaką wtedy odegrał, mogły mieć wpływ na szybką nominację hierarchy z biskupa pomocniczego na ordynariusza diecezji gdańskiej, co stało się już w 1984 roku.

- Jako ordynariusz gdański abp Tadeusz Gocłowski jeszcze bardziej angażował się w działalność „Solidarności”. Uczestniczył w spotkaniach struktur podziemnych „Solidarności” organizowanych m.in. w podziemiach bazyliki mariackiej – przypomina Hlebowicz i wskazuje, że ta jego rola trwała do Okrągłego Stołu, gdzie z późniejszym bp. Orszulikiem reprezentował stanowisko Kościoła.

Adam Hlebowicz ocenia, że śmierć abp. Gocłowskiego jest nieocenioną stratą dla Kościoła gdańskiego, gdzie duchowny był najpierw wykładowcą w seminarium, później jego rektorem, aż w końcu został wyświęcony na biskupa. – To za czasów jego posługi biskupiej diecezja gdańska stała się archidiecezją, a zarazem metropolią. Wtedy też na Pomorzu gościł dwukrotnie Jan Paweł II – przypomina dziennikarz. Wskazuje, że zwłaszcza obecność papieża na gdańskiej Zaspie w 1987 roku i słowa wypowiedziane do środowiska pracy „nie ma wolności bez solidarności” nie dokonały by się, gdyby nie zaangażowanie ówczesnego biskupa gdańskiego.

Dyrektor programu III Polskiego Radia ocenia, że dzień śmierci arcybiskupa jest datą symboliczną, bo jest to zarówno dzień jednej z głównych uroczystości kościelnych, z drugiej zaś, Święto Narodowe. – Abp Tadeusz Gocłowski doskonale łączył te dwie powinności: chrześcijanina i Polaka-patrioty. Zawsze wysoko stawiał sprawy Ojczyzny i dobra wspólnego – mówi w rozmowie z KAI.

- Arcybiskup Gocłowski niejednokrotnie podejmował próby łagodzenia, jednoczenia i dialogu – ocenia Hlebowicz. Przypomina prowadzone przez niego negocjacje w warszawskiej hucie Lucchini, czy niedawne próby pogodzenia ze sobą środowiska Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. – Choć rezultaty były różne, to jego gotowość do działania była świadectwem jego zaangażowania w sprawy ludzi oraz sprawy Ojczyzny. Całe jego życie było przepełnione dialogiem i poszukiwaniem wspólnego języka, a nie rozbieżności – zauważa.

Adam Hlebowicz zwraca uwagę, że arcybiskup dla wielu ludzi, zwłaszcza zaangażowanych w diecezjalne media, był ojcem duchownym. – Mimo zrozumiałego respektu wobec jego biskupiego majestatu i osiągnięć, dało się odczuć ciepło i zainteresowanie, jakim darzył innych – wspomniał dziennikarz.

Przypomniał, że to za jego biskupiej posługi powstało w diecezji gdańskiej wiele inicjatyw medialnych – Przywiązywał dużą uwagę do środków społecznego przekazu i darzył je zaufaniem. Wtedy, kiedy trzeba było zabrać głos, nigdy się nie uchylał. Nawet kiedy były trudne momenty w jego posłudze, nigdy nie bał się wyjść przed kamery i zabrać głos.
mip / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-03 20:41 Komunikat kurii gdańskiej o śmierci arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

Publikujemy Komunikat kurii gdańskiej o śmierci arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

K o m u n i k a t o śmierci arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego
3 maja 2016 r.


Ze smutkiem powiadamiamy, że w dniu 3 maja 2016 roku, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 16:12 odszedł do Domu Miłosiernego Ojca w 84 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 33 roku biskupstwa ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski, pierwszy Metropolita Gdański.

Prosimy, by dziś w godz. 17:45-18:00 w kościołach archidiecezji biły dzwony, a w wieczornej Mszy św. została dołączona modlitwa o spokój Jego duszy.

Informacje o uroczystościach pogrzebowych zostaną podane w osobnym komunikacie Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Łączę serdeczne pozdrowienia w Panu,

+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański
bp kep / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-03 20:40 Abp Głódź o abp Gocłowkim: z całym oddaniem głosił Ewangelię

Z całym oddaniem głosił Ewangelię i swoją postawą zachęcał do zawierzenia Bożemu Słowu - napisał w komunikacie po śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Publikujemy pełną treść dokumentu.

Słowo Metropolity Gdańskiego w związku z odejściem do Domu Ojca Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

„Credite Evangelio” – „Zawierzcie Ewangelii” tak brzmiało zawołanie zmarłego dnia 3 maja 2016 Księdza Arcybiskupa Seniora Tadeusza Gocłowskiego – pierwszego Metropolity Gdańskiego.

Z całym oddaniem głosił Ewangelię i swoją postawą zachęcał do zawierzenia Bożemu Słowu. Całe Jego pasterskie życie było wierną i pokorną realizacją biskupiego zawołania.

Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, urodził się 16 września 1931 roku w Piskach na Mazowszu, niedaleko Łomży, gdzie rodzice zakupili gospodarstwo rolne, po powrocie z emigracji w USA. Był najmłodszym z ośmiorga dzieci Feliksa i Józefy z domu Lemańskiej. Atmosferę domu rodzinnego wspominał, jako głęboko patriotyczną
i przepojoną duchem wiary. Edukację rozpoczął w roku 1937, w rodzinnych Piskach. Przerwał ją czas wojny. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach przystąpił też do pierwszej Komunii św. i przyjął sakrament bierzmowania.

W wieku 15 lat, w styczniu 1946 roku rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Egzamin dojrzałości złożył w Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W październiku 1949 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, w którym złożył śluby wieczyste.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Stanisława Rosponda dnia 24 czerwca 1956 roku. Po studiach na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wykładał łacinę i prawo kanoniczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie oraz (od 1 października 1960 roku) w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie. W latach 1971–1973 i 1982–1983 sprawował urząd rektora gdańskiego seminarium. W międzyczasie (w latach 1973–1982) był wizytatorem polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie.

22 marca 1983 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej ze stolicą tytularną Beneventum. Święcenia biskupie otrzymał 17 kwietnia 1983 w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, prymas Polski, któremu towarzyszyli Lech Kaczmarek, biskup diecezjalny gdański, i Albin Małysiak, biskup pomocniczy krakowski.

Po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka (31 lipca 1984) pełnił urząd administratora diecezji. 31 grudnia 1984 roku papież św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym diecezji gdańskiej. 25 marca 1992 roku, w związku z utworzeniem metropolii gdańskiej, został wyniesiony do godności arcybiskupa metropolity.

Od samego początku patronował rozwojowi, najpierw podziemnych, a później oficjalnych struktur „Solidarności”. W wolnej Polsce przez wiele lat uczestniczył w pracach Komisji Wspólnej Rządu
i Episkopatu, pełnił też obowiązki Duszpasterza Ludzi Pracy oraz Duszpasterza Ludzi Morza. Patronował Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dwukrotnie: w roku 1987 i 1999 gościł w Gdańsku papieża Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich do Polski.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przez lata swojej posługi, jako kapłan i biskup, wniósł ogromny wkład w formację intelektualną oraz duchową wielu kapłanów i ludzi świeckich. Niestrudzenie i z wielkim oddaniem służył wiernym najpierw Diecezji, a później Archidiecezji Gdańskiej. Dbał o kontakt ze światem nauki, kultury i środowiskami twórczymi, był opiekunem wielu ważnych inicjatyw społecznych. Jako Arcybiskup Emeryt, do ostatnich chwil pełnił posługę pasterską
w Archidiecezji Gdańskiej.

Odwiedzając Księdza Arcybiskupa Tadeusza w szpitalu za każdym razem zapewniłem go o modlitwie, bliskości i wsparciu nas wszystkich.

Do końca pozostał wierny modlitwie, którą obejmował potrzeby całego Kościoła, ale szczególne miejsce w Jego sercu i modlitwie zawsze miał Kościół Gdański. Możemy być pewni, że będąc już po drugiej stronie życia nadal modli się za nas. My także o Nim nie zapominajmy w swojej modlitwie.

Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja 2016 r., w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, w 85 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 33 roku biskupstwa.

Odszedł od nas w ogłoszonym przez papieża Franciszka Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, kiedy ze szczególną uwagą pochylamy się nad orędziem o Miłosierdziu Boga, który pochyla się nad każdą ludzką biedą, a dla każdego jest niewyczerpanym źródłem nadziei i wezwaniem do czynnego okazywania miłosierdzia braciom. Orędzie Miłosierdzia Bożego zawsze było Mu bliskie i drogie. Historia jakby wpisała je w tragiczne doświadczenie drugiej wojny światowej. W tych trudnych latach i czasie powojennego zniewolenia było ono szczególnym oparciem i niewyczerpanym źródłem nadziei.

To nie przypadek, że Ksiądz Arcybiskup Tadeusz został wezwany przez Boga w tym szczególnym roku. Swoim gorliwym kapłańskim życiem, któremu rytm wyznaczała Eucharystia, zasłużył sobie, by pod szczególnym patronatem św. Siostry Faustyny i Błogosławionych Kapłanów Gdańskich wejść do domu Ojca po zasłużoną nagrodę życia wiecznego.

Pragnę serdecznie podziękować Wszystkim za jakiekolwiek dobro wyświadczone Zmarłemu, zwłaszcza w ostatnim czasie choroby. Specjalne słowa wdzięczności w imieniu Śp. Zmarłego kieruję pod adresem lekarzy i służby medycznej oraz tych, którzy swą obecnością towarzyszyli Mu do ostatnich chwil życia.

Wszystkim, których śmierć Księdza Arcybiskupa Tadeusza sprawiła ból, wyrażam moje serdeczne współczucie. Niech pamięć o jego pięknym życiu pomoże im przezwyciężyć smutek, a nasza wdzięczność za wszelkie dobro, jakiego doznaliśmy przez życzliwą i pełną miłości obecność, niech zamieni się w modlitwę także za bliskich i przyjaciół Zmarłego. Nieśmy dalej tę dobroć, życzliwość, której doświadczaliśmy od Śp. Księdza Arcybiskupa Tadeusza. Niech pamięć o Nim zapala nas do takiej gorliwości o sprawy Boże, jaka cechowała Jego osobę.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie!

Gdańsk-Oliwa, dnia 3 maja 2016
mp, am, bp kep / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-03 18:47 Kard. Dziwisz: abp Gocłowski i św. Jan Paweł II doskonale się rozumieli

- Jan Paweł II darzył go olbrzymim szacunkiem i przyjaźnią - powiedział o zmarłym dziś abp. Tadeuszu Gocłowskim kard. Stranisław Dziwisz. Dodał, że abp Gocłowski i Jan Paweł II "byli na tej samej fali i bardzo dobrze się rozumieli".

A oto słowa kard. Stanisława Dziwisza, przekazane KAI na wiadomość o śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego:

"Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego, którego poznałem wiele lat temu, jako wizytatora Księży Misjonarzy w Krakowie. Już wtedy zyskał do siebie szacunek i życzliwość tak środowiska kapłańskiego jak i społeczeństwa krakowskiego. Kard. Karol Wojtyła doceniał wybitne zdolności ks. Gocłowskiego, zapraszając go do współpracy w wielu dziedzinach. Wysoko cenił jego wrażliwość na sprawy społeczne i umiejętność współpracy ze środowiskami ludzi świeckich poczuwających się do odpowiedzialności za sprawy polskie.

Jan Paweł II również polegał na jego ocenach sytuacji w naszej ojczyźnie, a zwłaszcza w okresie walki o wolność i prawa człowieka. Kontakty abp. Gocłowskiego z Ojcem Świętym były bardzo częste w czasie powstawania Solidarności oraz w późniejszych latach. Jan Paweł II darzył go olbrzymim szacunkiem i przyjaźnią.

Niezapomnianą była wizyta Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 r., kiedy Ojciec Święty upomniał się swym wielkim wołaniem o Solidarność, mając przy swoim boku abp. Gocłowskiego, tak bardzo wrażliwego na te sprawy. Tam również, w domu abp. Gocłowskiego, spotkał się z ludźmi odpowiedzialnymi za podziemną Solidarność, w tym z Lechem Wałęsą i jego rodziną.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych abp. Gocłowski często bywał w Rzymie i zawsze bardzo serdecznie podejmował go Jan Paweł II. Myślę, że oni byli na tej samej fali. Bardzo dobrze się rozumieli.

Abp Gocłowski zasługuje, aby podkreślić jego wielką rolę w czasach trudnych dla Polski, w latach 80., w czasie zmagań o wolność i niepodległość, jak i wczasach kształtowania się wolnej Polski. Podjął pracę zagospodarowania wolności w warunkach wolnej i demokratycznej Polski - wobec całkiem nowych wyzwań."
mp / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-03 17:01 Zmarł abp Tadeusz Gocłowski

We wtorek, 3 maja, o godz 16.12 zmarł w szpitalu w Gdańsku, po ciężkiej chorobie abp Tadeusz Gocłowski, emerytowany metropolita gdański.

21 kwietnia abp Gocłowski przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie przebywał, określali jego stan na bardzo ciężki, a nawet krytyczny. O modlitwę w intencji wieloletniego pasterza archidiecezji gdańskiej apelował abp Sławoj Leszek Głodź, metropolita gdański.

W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.

Abp Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach, gdzie rodzice zakupili gospodarstwo rolne po powrocie z emigracji w USA. Jest absolwentem gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie, w szeregi których wstąpił po maturze.

Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 w Krakowie. Był doktorem prawa kanonicznego. Studiował na KUL i w Rzymie. Pełnił funkcję wizytatora zgromadzenia misjonarzy, trzykrotnie był rektorem seminarium duchownego w Gdańsku.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem tytularnym Benevento i biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, konsekrowany 17 kwietnia 1983 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

31 grudnia 1984, po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka, został mianowany biskupem gdańskim, od 25 marca 1992 był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Sprawowanie urzędu zakończył 26 kwietnia 2008 r.

Przez wiele lat był członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, w latach 1996-2004 współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. Od 1992 r. był także przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a następnie po likwidacji tej struktury krajowym duszpasterzem ludzi pracy w latach 1996-2008. Ponadto był moderatorem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Morza.

W strukturach Episkopatu Polski pełnił funkcję referenta ds. biskupów emerytów. Był także wiceprzewodniczącym Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń i tytułów. W 2003 został laureatem Medalu Świętego Brata Alberta. W 2006 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Był honorowym obywatelem m.in. Gdyni i Sopotu.
lk, awo, am / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-04-28 10:44 Abp Tadeusz Gocłowski Honorowym Obywatelem Gdańska

Gdańscy radni zdecydowali w czwartek 28 kwietnia o nadaniu emerytowanemu metropolicie gdańskiemu abp. seniorowi Tadeuszowi Gocłowskiemu tytułu Honorowego Obywatelstwa Gdańska. "Abp Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ "Solidarność" - podkreślono w tekście uchwały.

"Historia Gdańska ostatnich kilkudziesięciu lat w sposób nierozerwalny związana jest z osobą i działalnością arcybiskupa Gocłowskiego. Odcisnął na niej swoje głębokie piętno. Czas jego posługi biskupiej w grodzie nad Motławą przypadł na jeden z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Polski [...]. W latach osiemdziesiątych XX wieku abp Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ "Solidarność". Doskonale rozumiał historyczną rolę "Solidarności" i w trudnych latach wspierał środowisko gdańskiej opozycji demokratycznej" - podkreślili radni w tekście uchwały.

Po odczytaniu przez przewodniczącego Rady Miasta, Bogdana Oleszka, uzasadnienia uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa abp. Gocłowskiemu, radni - tak PO jak i PiS - wstali z miejsc i zaczęli bić brawo.

Za uchwałą zagłosowało 31 radnych, 2 osoby nie wzięły udziału w głosowaniu. Nikt nie był przeciw, nikt także nie dyskutował na ten temat.

Abp Tadeusz Gocłowski przeszedł 21 kwietnia drugi, rozległy wylew. Jego stan jest ciężki. Arcybiskup ma 85 lat. Od roku 1984 był biskupem gdańskim, a od 1992 do 2008 arcybiskupem metropolitą gdańskim. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. – biskupich.
gdansk.pl, am / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-04-24 15:29 Gdańsk: trwa akcja charytatywna Pola Nadziei

Setki wolontariuszy w charakterystycznych żółtych koszulkach wręczających przechodniom żonkile w zamian za datek wrzucony do puszki - tak w Trójmieście przebiega akcja Pola Nadziei organizowana przez archidiecezjalny oddział Caritas. Ta największa na Pomorzu akcja dobroczynna ma na celu wspieranie hospicjów działających na terenie archidiecezji gdańskiej.

"Pola Nadziei mają dwa cele. Pierwszy to finansowe wspieranie hospicjów, drugi - uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę towarzyszenia ludziom terminalnie chorym w ich odchodzeniu z tego świata - mówi KAI ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, która organizuje zbiórkę.

Gdańska Caritas od prawie 20 lat prowadzi Dom Hospicyjny im. św. Józefa w Sopocie. W tym czasie pod opieką specjalistów z tego domu do wieczności odeszło ponad 2,5 tys. osób. - Niestety opieka paliatywna to bardzo kosztowna dziedzina medycyny i ciągle zbyt mało dofinansowywana z publicznych pieniędzy - mówi ks. Steć i dodaje, że aktualne dofinansowanie opieki hospicyjnej wynosi jedynie 60 proc.

Sam akcja "Pola Nadziei", a także codzienne funkcjonowanie hospicjów nie byłoby możliwe, gdyby nie wolontariusze. - Oferują oni przede wszystkim swój czas, by towarzyszyć umierającym w przechodzeniu na drugą stronę życia. To ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Pomagają, bo wielu z nich miało w hospicjach swoich bliskich - mówi dyrektor gdańskiej Caritas.

Pola Nadziei trwają w Trójmieście cały dzień. Przed południem barwny korowód przeszedł gdańskim Długim Targiem. Od rana w sercu starego Gdańska trwa wielki Żonkilowy Festyn Rodzinny. Z okolic sopockiego mola wystartował Bieg Nadziei. Jego meta zlokalizowana jest na gdyńskim Skwerze Kościuszki. W Gdyni natomiast zagrała Orkiestra Promenadowa, która towarzyszyła Paradzie Żonkilowej. Mimo chłodu, przelotnego deszczu, a w Gdyni nawet gradu, w Trójmiejskich Polach Nadziei biorą udział setki ludzi.

W ubiegłorocznej edycji akcji udało się zebrać 400 tys. złotych.

Na terenie archidiecezji gdańskiej pomocy osobom umierającym udziela m.in. Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Hospicjum św. Ojca Pio. Wszystkie te placówki rocznie opiekują się 3 tys. chorych.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 kwietnia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-04-23 16:27 Gdańsk: wierni archidiecezji modlą się za abp. Gocłowskiego

Na Mszach świętych we wszystkich kościołach archidiecezji gdańskiej wierni modlą się w intencji powrotu do zdrowia arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego. Były metropolita gdański przeszedł w tym tygodniu bardzo rozległy wylew. Od piątku jego stan zdrowia się nie poprawił i jest bardzo ciężki.

Abp Sławoj Leszek Głódź powiedział w rozmowie z KAI, że stan arcybiskupa seniora jest bardzo ciężki, a zmiany nieodwracalne.

Informacje o tym, że sytuacja jest poważna przekazał dziś również biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Zbigniew Zieliński. - Niestety, od wczoraj stan zdrowia arcybiskupa nie poprawił się. Lekarze mówią, że najgorsze są pierwsze trzy doby po wylewie - powiedział bp Zieliński. - Musimy się więc modlić - zaapelował do wiernych.

Do modlitwy za biskupa seniora wezwał diecezjan już w piątek abp Sławoj Leszek Głódź. "Bardzo proszę, aby w tych dniach nasza modlitwa za niego nie ustawała. Prośmy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, aby wyprosiła mu u swojego Syna łaskę nadziei i siły, bowiem stan jego zdrowia jest bardzo ciężki" - napisał w komunikacie do wiernych.

Za emerytowanego metropolitę gdańskiego modą się księża i wierni we wszystkich kościołach archidiecezji gdańskiej. W wielu sprawowane są specjalne Msze święte w intencji powrotu do zdrowia abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Przypomnijmy, że abp Gocłowski przeszedł w tym tygodniu drugi, bardzo rozległy wylew. Hierarcha od lat cierpi na chorobę nowotworową.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski ma 85 lat. Od roku 1984 był biskupem gdańskim, a od 1992 do 2008 arcybiskupem metropolitą gdańskim. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. – biskupich.
jrst, mip, aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 kwietnia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-04-22 16:03 Abp Gocłowski w bardzo ciężkim stanie

Stan abp. Tadeusza Gocłowskiego, który wczoraj rano przeszedł drugi już, bardzo rozległy wylew, lekarze określają jako bardzo ciężki, a nawet krytyczny – powiedział KAI abp Sławoj Leszek Głódź. Hierarcha zaapelował dziś do wiernych o modlitwy w intencji emerytowanego metropolity gdańskiego.

Abp Głódź odwiedził dziś arcybiskupa seniora w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. „Arcybiskup Gocłowski jest nieprzytomny” – poinformował metropolita gdański. Dodał, że jego poprzednik bardzo źle zniósł drugą już chemioterapię.

"Po pierwszej czuł się dobrze, niestety po drugiej – źle. To razem wywołało komplikacje, które na dzień dzisiejszy mogą być nieodwracalne” – przyznał abp Głódź w rozmowie z KAI.

Jeszcze dziś ma się zebrać konsylium lekarzy, by zdecydować o dalszym przebiegu leczenia.

Informując dziś o bardzo ciężkim stanie zdrowia emerytowanego metropolity gdańskiego, abp Głódź zaapelował do wiernych i duchowieństwa "o szczególną modlitwę w intencji wieloletniego Pasterza Archidiecezji Gdańskiej, aby dobry i miłosierny Pan był jego umocnieniem i uzdrowieniem” .

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski ma 85 lat. Od roku 1984 był biskupem gdańskim, a od 1992 do 2008 arcybiskupem metropolitą gdańskim. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. – biskupich.
jrst, aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 kwietnia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-04-22 10:22 Abp Głodź prosi o modlitwę w intecji abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego

Komunikat z prośbą o modlitwę w intencji arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego wydał dziś metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. "Bardzo proszę, aby w tych dniach nasza modlitwa za niego nie ustawała. Prośmy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, aby wyprosiła mu u swojego Syna łaskę nadziei i siły, bowiem stan jego zdrowia jest bardzo ciężki' - czytamy w komunikacie.

Publikujemy Komunikat Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego:

Komunikat Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego
z prośbą o modlitwę w intencji
przebywającego w szpitalu
Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego


Umiłowani!
W tym roku przeżywamy 60. rocznicę święceń kapłańskich i 33. rocznicę święceń biskupich Księdza Arcybiskupa Seniora Tadeusza Gocłowskiego. W związku z pogarszającym się stanem zdrowia Księdza Arcybiskupa zwracam się do Was wszystkich – drodzy kapłani i wierni – z prośbą o szczególną modlitwę w intencji wieloletniego Pasterza Archidiecezji Gdańskiej, aby dobry i miłosierny Pan był jego umocnieniem i uzdrowieniem.

Odwiedzając Księdza Arcybiskupa Tadeusza w szpitalu zapewniłem go o bliskości i wsparciu nas wszystkich.

Bardzo proszę, aby w tych dniach nasza modlitwa za niego nie ustawała. Prośmy Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, aby wyprosiła mu u swojego Syna łaskę nadziei i siły, bowiem stan jego zdrowia jest bardzo ciężki.

/-/ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański
KArchDd, aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 kwietnia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-04-22 10:04 Abp senior Tadeusz Gocłowski trafił do szpitala

Jak dowiaduje się KAI abp senior Tadeusz Gocłowski trafił wczoraj wieczorem do szpitala.

Więcej informacji o stanie zdrowia 85-letniego emerytowanego metropolity gdańskiego będzie można otrzymać po komunikacie, wydanym przez Kurię Archidiecezji Gdańskiej.
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 kwietnia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT