Znaleziono depesz: 3187
2016-02-07 17:36 Gdańsk: Drugi Międzynarodowy Tydzień Małżeństw

W Gdańsku zainaugurowano Tydzień Małżeństw – cykl spotkań, konferencji i warsztatów, które mają uświadomić małżonkom jak wielką wartością jest robienie czegoś wspólnie i dla siebie nawzajem. To również okazja do rozmowy o kłopotach polskich małżeństw, barierach i trudnościach, jakie muszą pokonać.

Gościem gdańskiego Tygodnia Małżeństw jest Richard Kane - założyciel kampanii „Marriage Week International”, który w 1997 roku zorganizował pierwszy „Marriage week”. Na grunt polski pomysł ten przeniósł gdański oddział Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

O wielkiej roli tego wydarzenia mówi senator Antoni Szymański, zastępca przewodniczącego Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP. - Rodzina i małżeństwo to wielka wartość i musimy o nią dbać - zaznacza.

- Gdańsk może poszczycić się tym, że stopniowo wzrasta u nas liczba małżeństw - mówi zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk.

Warsztaty i wykłady dotyczą reguł związanych z funkcjonowaniem małżeństwa oraz narzędzi służących budowaniu trwałej i dającej satysfakcję relacji małżeńskiej. Wiele jest informacji na temat komunikacji, różnic osobowości w małżeństwie a także tego, o czym warto porozmawiać przed ślubem.

Atrakcyjna jest oferta dla małżeństw chcących ten czas spędzić aktywnie. Są warsztaty sportowe, taneczne, zumba, nordic walking, speed badminton, tango czy spacery. A także warsztaty kulinarne i hit Tygodnia: dorsz po małżeńsku.

Promocyjne bilety dla małżonków, np. po okazaniu zdjęcia ślubnego przygotował Teatr Szekspirowski. Gdański Archipelag Kultury na czas spektakli zajmie się dziećmi.

Na osoby dbające o wartości duchowe organizatorzy przygotowali możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, specjalne modlitwy w intencji małżonków, nauki i wykłady dla osób wierzących z kościołów różnych wyznań chrześcijańskich. Tydzień Małżeństwa odbywać się będzie nie tylko w Gdańsku, ale również w Gdyni, Rumii, Wejherowie, Jastarni i Pierwoszynie. Potrwa do 14 lutego.

- Polityka prorodzinna to wielkie zadanie dla obecnego rządu, a program "500+" to pierwszy od przemian ustrojowych w naszym kraju strumień pomocy rodzinom - powiedział KAI wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć na stronie www: tydzienmalzenstwa.pl/trojmiasto
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 lutego 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-26 09:51 Sopot: zakończenie obchodów Tygodnia Ekumenicznego

„Złościmy się niekiedy na opinie ze strony mniej lub bardziej krytycznych obserwatorów, gdy zawiedzeni coś nam wyrzucają. Tymczasem ważniejsza jest odpowiedź na pytanie: czy jesteśmy, jako wierzący w Chrystusa, Jego autentycznym świadectwem w świecie współczesnym? Czy żyjemy tym, co głosimy?” - powiedział dziś w kościele ewangelicko-augsburskim bp Zbigniew Zieliński biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. W sopockiej świątyni luteran zakończono gdańskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

aznodzieja odnosząc się do hasła tegorocznego Tygodnia „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” zachęcił do starań o jedność i budowanie życia na fundamencie chrześcijańskiej jedności.

Gospodarz spotkania - bp Marcin Hintz, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego dziękował wiernym różnych Kościołów za cały tydzień ekumenicznych modlitw o jedność.

Tydzień Modlitw o Jedność rozpoczął się w poniedziałek 18 stycznia. Poprzedziła go modlitwa o pokój w Dniu Judaizmu. We wtorek polski Kościół obchodzić będzie natomiast Dzień Islamu.

Podczas cyklu modlitw ekumenicznych nabożeństwa odbyły się w kościele katolickim, prawosławnym, protestanckim, polskokatolickim i ewangelicko-metodystycznym.
jrst / Sopot
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-24 19:00 Wejherowo: harczerze oddali cześć bł. Wincentemu Frelichowskiemu

Kilkuset harcerzy z Hufca Wejherowskiego ZHP im. Partyzantów Kaszubskich wprowadziło do wejherowskiej kolegiaty Trójcy Świętej portret bł. ks. Wincentego Frelichowskiego - patrona polskich harcerzy. Następnie, w obecności przedstawiciela Prezydenta RP ministra Macieja Łopińskiego i reprezentującego szefa MON wiceadmirała Mariana Ambroziaka poświęcono harcerski sztandar.

Dla ponad 300 wejherowskich harcerzy sztandar to symbol ciągłości tradycji. A ideały harcerskie od dekad niezmienne: wierność Bogu i Ojczyźnie, służba drugiemu człowiekowi i pielęgnowanie tradycji.

"Wasz Patron też był harcerzem. Rozumiał patriotyzm jako miłość do bliźniego, bo Ojczyzna to bliźni" - mówił w kazaniu do młodzieży bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.

"Bądźcie dumni z Polski i niech Polska będzie z Was dumna" - zachęcał harcerzy min. Maciej Łopiński, przekazując również pozdrowienia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"To był ważny dzień dla całej naszej wejherowskiej społeczności, bo ks. Wincenty Frelichowski tuż przed wojną pracował w naszej parafii jako wikariusz" - mówi KAI proboszcz ks. Tadeusz Reszka, gospodarz dzisiejszej uroczystości.

Bł. ks. Wincenty Frelichowski już na początku wojny został aresztowany przez hitlerowców. Trafił do obozu w Dachau, gdzie zgłosił się na ochotnika do opieki nad chorymi na tyfus więźniami. Zmarł na tyfus na dzień przed wyzwoleniem obozu. Został beatyfikowany przez Papieża Jana Pawła II.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. W tym samym roku złożył przyrzeczenie harcerskie.

14 marca 1937 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego. Najpierw pełnił obowiązki sekretarza i kapelana biskupiego, a następnie wikariusza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Pełnił też funkcję kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP. Dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny.

W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. 11 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo i wkrótce zwolniony. Wkrótce ponownie zatrzymano go wraz z blisko 700 osobami i osadzono w Forcie VII, a następnie w obozie przejściowym w Gdańsku - Nowym Porcie i w Stutthofie. 9 kwietnia 1940 r. został wywieziony do Sachsenhausen, a w grudniu 1940 r. – do obozu w Dachau.

Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Władze obozowe, wbrew swoim zwyczajom, zgodziły się na wystawienie zwłok na widok publiczny w udekorowanej kwiatami trumnie.

Druh Wicek, jak nazywany jest w środowiskach harcerskich, został beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II 7 czerwca 1999 r. podczas VII pielgrzymki do Polski.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 września 2002 r. ogłosiła bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskich harcerzy.
jrst, kos / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-16 23:09 Gdańsk: wręczono nagrody Pro Ecclesia et Populo

Już po raz 18. wręczone zostały w Gdańsku nagrody Pro Ecclesia et Populo - najważniejsze na Pomorzu nagrody dla świeckich pracujących na rzecz Kościoła.

"Pro Ecclesia et Populo" - "Dla Kościoła i Narodu" to nagroda, którą honorowani są świeccy, którzy swoją bezinteresowną pracą wspierają działalność Kościoła. Dotąd nagrodę otrzymało ponad sto osób. W sobotni wieczór wręczono kolejnych sześć.

Laureaci reprezentują różne środowiska i typy działalności. Adam Hlebowicz - szef Radia PLUS - został doceniony za działalność w obszarze kultury i współorganizowanie Misterium Męki Pańskiej i Orszaków Trzech Króli, które na ulicach Gdańska od lat gromadzą tysiące osób.

Jacek Kłeczek został odznaczony za gorliwą postawę w krzewieniu kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa, służbę życiu, małżeństwu i rodzinie. Jacek Kłeczek od lat promuje naturalne metody rozpoznawania płodności i jest związany z Poradnictwem Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej.

Z kolei Witold Forkiewicz zyskał uznanie kapituły dzięki swojemu zaangażowaniu w życie parafii pw. Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie. Pracował nad zagospodarowaniem Placu III Tysiąclecia, ma na swoim koncie wystawy poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II.

Państwo Krystyna i Jarosław Paszek od wielu lat pracują na rzecz małżeństw i nauczania narzeczonych, a także prowadzą dla nich Spotkania Małżeńskie.

Kapituła nagrody zauważyła też wieloletnią pracę Joanny Mufel, która służy dzieciom i młodzieży potrzebującej wsparcia w salezjańskich ośrodkach wychowawczych w Rumi, Wejherowie, Koleczkowie i Bolszewie na Pomorzu.

Kapituła każdego roku docenia też działalność artystyczną. Tym razem nagrodę dostał sopocki chór Pro Anima z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza prowadzony przez Maję Zalesińską.

- To są osoby, bez których nasze społeczności lokalne byłyby wyraźnie uboższe - mówi KAI senator Prawa i Sprawiedliwości a zarazem przewodniczący Nagrody „Pro Ecclesia et Populo” Antoni Szymański. Warto dziękować i doceniać ludzi, którzy chcą służyć innym - mówi senator Szymański.

Ludzie świeccy są wielką wartością kościoła, bez nich Kościół nie mógłby istnieć - to słowa uczestniczącego w uroczystej gali bp. Wiesława Szlachetka, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.
W uroczystości w Dworze Artusa udział wzięło około dwustu osób, wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i działacze licznych na Pomorzu stowarzyszeń katolickich.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-15 22:22 Gdańsk: noworoczne spotkanie samorządowców z abp. Głódziem

Prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie i sołtysi a także urzędujący od miesiąca wojewoda pomorski pojawili się w Auli Jana II w Gdańsku Oliwie na dorocznym spotkaniu opłatkowo-noworocznym z Metropolitą Gdańskim. "Przed nami rok wielkich wydarzeń, 1050-lecie Chrztu Polski, trwający Rok Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży" - mówił podczas spotkania abp Sławoj Leszek Głódź.

Dodał, że organizacja ŚDM wymaga wielkiego wysiłku nie tylko od Kościoła, ale i władz rządowych i samorządów z całej Polski. Metropolita gdański poinformował, że wkrótce odbędzie się spotkanie przedstawicieli Episkopatu i rządu w tej sprawie. Podobne rozmowy odbędą się również w Gdańsku, gdzie na tydzień przez krakowskim spotkaniem papieża Franciszka z młodzieżą spodziewani są młodzi ludzie z całego świata.

Nowy wojewoda pomorski Dariusz Drelich przekazał zebranym pozdrowienia od premier Beaty Szydło i całego rządu. W imieniu samorządu województwa pomorskiego pokoju i spokoju życzyła Hanna Zych-Cisoń- członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

To spotkanie jest dla nas bardzo ważne - powiedział KAI przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz. - Pracujemy z duchownymi dla tego samego społeczeństwa. Księża dbają o życie duchowe, a my samorządowcy o życie codzienne - dodał.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz życzył abp. Głódziowi zdrowia i pogratulował przypadających w tym roku ważnych rocznic w posłudze kapłańskiej metropolity gdańskiego. Abp Głódź poinformował, że 21 stycznia - w 25. rocznicę nominacji biskupiej - będzie się modlił przy grobie Św. Jana Pawła II w Rzymie, a miesiąc później - 20 lutego - rocznicę sakry biskupiej obchodzić będzie na Jasnej Górze.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-14 21:48 Gdańsk: od poniedziałku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Modlitwą o Pokój w poniedziałek 18 stycznia br. rozpoczną się obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji gdańskiej. W tym czasie, podobnie, jak na całym świecie, organizowane będą konferencje i nabożeństwa, podczas których rozważane będzie hasło przewodnie Tygodnia „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Obchody tygodnia ekumenicznego zakończą się 25 stycznia.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzi obchodzony w niedzielę 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce Tydzień Judaizmu. Od lat w tym właśnie dniu przedstawiciele różnych wyznań i religii spotykają się w Centrum Ekumenicznym Świętej Brygidy w Gdańsku. Podczas spotkania w klasztorze angażujących się w inicjatywy na rzecz dialogu i pojednania sióstr brygidek odbędzie się koncert pieśni w wykonaniu zespołu złożonego z zakonnic.

Podczas całego Tygodnia Modlitw wierni różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich spotkają się w kościele rzymskokatolickim św. Jadwigi w Gdyni oraz w kościele ewangelicko-metodystycznym w Gdańsku. W kolejnych dniach będą to również gdański kościół polskokatolicki i sopocki – ewangelicko-augsburski.

Wydarzeniem odbywającym się bezpośrednio po Tygodniu Ekumenicznym będzie obchodzony w Polsce 26 stycznia br. Dzień Islamu. Jego hasłem będzie myśl: „Chrześcijanie i Muzułmanie razem wobec przemocy popełnianej w imię religii”.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-08 20:00 A. Drzycimski: Media publiczne nie mogą zostać upartyjnione

Sądzę, że reforma mediów publicznych zaczęła iść w dobrym kierunku, podchodzę do niej z nadzieją - mówi KAI, Andrzej Drzycimski, historyk, dziennikarz, członek Rady ds. Środków Komunikacji Społecznej Konferencji Episkopatu Polski. Ostrzega jednak przez upartyjnieniem mediów i ograniczeniem niezależności dziennikarskiej.

Były rzecznik uważa, że "media nie mogą być partyjne, a jeśli będą partyjne, nie będą to media publiczne". I to - jego zdaniem - zadecyduje, czy teraz media publiczne zostaną uznane przez społeczeństwo za własne.

Ekspert wyjaśnia, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest pierwszym etapem odbudowy mediów publicznych w Polsce. Jest ona "personalnym zalążkiem przyszłej ustawy, która tworzyć będzie media narodowe".

- Istota sprawy polega na tym, aby w Polsce odrodzić autentyczne, rzetelne dziennikarstwo. Decyzja o kształcie przekazu musi należeć do dziennikarzy, a nie do polityków - wyjaśnia.

Konstatuje, że w ostatnich latach bywało tak, że był to przekaz w jedną stronę, przekaz hierarchiczny od władzy do publiczności. - Okazało się - zauważa - ze społeczeństwo nie za bardzo chce iść w tym kierunku i komu innemu oddało władzę. Dlatego niezbędny jest inny kształt mediów publicznych.

Podkreśla, że "bardzo dobrym posunięciem jest zapowiedź innego finansowania mediów publicznych, głownie z abonamentu, a nie z reklam jak było dotąd". Wyjaśnia, że dotąd zysk był tym kryterium, który decydował o programie mediów publicznych.

- Najważniejszym zadaniem mediów publicznych jest - zdaniem historyka - kształtowanie tożsamości danego społeczeństwa. - Jeśli nie wypracujemy naszej własnej tożsamości, świadomości naszych wartości i nie będziemy potrafili ich obronić, to za chwilę nie będzie miejsca dla Polski na mapie Europy jako samodzielnego bytu politycznego - ostrzega.

Jest jednak pozytywne zjawisko, które dostrzega Drzycimski. Jest nim bunt młodego pokolenia, co pokazała choćby ilość młodych głosujących na PiS. "To PiS wydobył tych młodych ludzi na rzecz pozytywnej zmiany, jaka winna w Polsce nastąpić" - dodał.

Ekspert wskazał, "obowiązkiem naszego pokolenia jest pozostawić most, po którym może przejść młode pokolenie. Tymczasem tego mostu nie ma, jest tylko jakaś rwąca rzeka, z nieustannymi kryzysami, językiem walki i waleniem się po łbach". - Dziś w mediach publicznych wszystko jest przedstawiane na zasadzie starcia, nie istnieje kryterium budowania dobra wspólnego.

W wypowiedzi dla KAI Drzycimski przypomniał trzy podstawowe zasady, jakimi wedle kard. Ratzingera powinny kierować się media. Sformułował je w książce: "Służyć prawdzie". Po pierwsze, każda informacja jest wyborem, a każdy wybór winien być poddawany ocenie. Wybór powinien być oparty na uznanych wartościach. Media muszą pomóc człowiekowi w dokonywaniu wyborów.

Po drugie - zdaniem kard. Ratzingera - sama informacja nie wystarcza, a sprzecznych informacji może zaciemniać obraz rzeczywistości. Potrzebne jest więc ukazywanie całości sprawy, bowiem nie fakty mówią same za siebie, tylko przesłanie, które z nich wynika.

Po trzecie prawdziwa informacja potrzebuje dyskrecji i dystansu do wydarzeń.

Zasady te - podkreślił Drzycimski - winny być stosowane w mediach, a szczególnie w mediach publicznych, które mają za zadanie służyć społeczeństwu. Ich zadaniem jest przecież edukacja, kształtowanie patriotyzmu, budowanie kultury narodowej i przekaz wartości.
mp / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-07 14:27 Gdańsk: ponad dwa tysiące osób śpiewało polskie kolędy z Krzysztofem Krawczykiem

Po brzegi wypełniło się wiernymi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskim osiedlu Żabianka, podczas koncertu kolęd w wykonaniu popularnego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka z zespołem. Artysta podczas recitalu wykonał również kilka swoich najbardziej znanych przebojów, między innymi "Parostatek".

Mój dziadek zawsze mówił, że "kto śpiewa, ten podwójnie się modli" - powiedział w rozmowie z KAI wokalista. - Bóg ma bardzo ważne znaczenie w moim życiu, każdą pieśnią wielbię go - kontynuował.

Koncert kolęd jest początkiem obchodów 20-lecia Sanktuarium Fatimskiego w Gdańsku. Jego kustosz ks. Piotr Tworek oraz sam Krzysztof Krawczyk zadedykowali koncert metropolicie gdańskiemu arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi, który 21 stycznia br. obchodzić będzie 25. rocznicę nominacji biskupiej.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-01-07 08:31 Abp Głódź: Trzej Mędrcy przybyli do Betlejem z potrzeby serca

Trzej Mędrcy przybyli do Betlejem z potrzeby serca, nie na zaproszenie. Tam dokonali wyboru, do swoich ojczyzn wrócili drogą prawdy - powiedział w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź. Setki wiernych wypełniły kolegiatę pw. św. Ignacego Loyoli, by w wigilię Święta Objawienia Pańskiego uczestniczyć w Mszy św., podczas której metropolita gdański poświęcił kredę i kadzidło.

"Do betlejemskiej stajenki ludzie przyszli z potrzeby serca, bez zaproszeń czy paszportów. Nie było ważne czy byli brudni, czy bogato ubrani. Szli czując, że wydarzyło się coś ważnego" - tłumaczył w homilii arcybiskup.

Liczną grupę wiernych stanowili pracownicy Pomorskiej Inspekcji Weterynaryjnej, którzy w tym dniu spotkali się na swoich dorocznym opłatku. Metropolita gdański skierował do nich słowa uznania dla ich franciszkańskiego trudu w dbaniu o zwierzęta.

Po uroczystej Mszy zebrani wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, której towarzyszył skrzypek Bogdan Kierejsza. Był to pierwszy z cyklu koncertów zainicjowanych przez Metropolitę Gdańskiego, podczas których znani artyści w gdańskich kościołach śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

"Śpiewanie to dla mnie szczególny rodzaj modlitwy, ale wspomnienie Wigilii z dzieciństwa" - powiedziała w rozmowie z KAI Alicja Węgorzewska.

Zaproszenie abp. Sławoja Leszka Głódzia do śpiewania kolęd w gdańskich kościołach przyjął również Krzysztof Krawczyk i bracia Golcowie.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 stycznia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-12-25 14:27 Abp Głódź: otwierajcie serca na działanie miłości miłosiernej

Podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia otwierajcie swoje serca na działanie miłości miłosiernej – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź w słowie na Boże Narodzenie. Jak dodał, „czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia niech stanie się także wezwaniem do przemiany, do swoistego czyszczenia z osadów pleśni naszego życia wspólnotowego, społecznego, obywatelskiego, politycznego”.

W tym roku, jak przypomniał metropolita gdański, radość Świąt Bożego Narodzenia, zbiega się z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia.

- Podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016 roku, mamy w szczególny sposób kontemplować tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Jest ona drogą, „która - jak to ujął Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae vultus - łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu” - powiedział metropolita gdański. Dodał, że „Jubileusz Miłosierdzia ma w nas utwierdzać i pogłębiać prawdę o tym, że Bóg Ojciec jest „miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność” (Wj 34, 6), także o tym, że swe miłosierdzie objawił w tajemnicy Chrystusa, który jest „obliczem miłosierdzia Ojca”. Bowiem kto widzi Syna, widzi też i Ojca (por. J 14, 9).

Ten rok – jak podkreślił abp Głódź - wzywa wspólnotę Kościoła i wspólnotę narodu do podjęcia poważnego, do głębi przemyślnego i konsekwentnego wysiłku, którego celem jest nasze nawrócenie, wyznanie grzechów, pokuta, skrucha, postanowienie poprawy, zadośćuczynienie za doznane zło. - Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia to wezwanie do przemiany naszych serc, do porządkowania sumień, do duchowego wzrostu - powiedział. - To także czas szczególnej łaski, jaką ofiaruje nam nasza pełna miłosierdzia i dobroci Matka – Kościół Katolicki i Chrystusowy Namiestnik, Ojciec Święty Franciszek – podkreślił abp Głódź.

- To z Jego woli Porta sancta - Drzwi Święte, otwierane do tej pory z okazji Roku Jubileuszowego w czterech rzymskich bazylikach, zostały uroczyście otwarte w katedrach biskupich, w wybranych świątyniach w całym Kościele powszechnym. Także w naszej oliwskiej katedrze, także w siedemnastu innych świątyniach i kaplicach gdańskiej archidiecezji. Drzwi Święte - Bramy Miłosierdzia - otwarte ku Bogu, który przebacza i ofiaruję nadzieję czekają na was przez cały rok – przypomniał.

- Pielgrzymujcie ku nim, przekraczajcie je, wstępujcie w przestrzeń łaski, przebaczenia, pojednania. Czeka tam na was Bóg bogaty w miłosierdzie. Z rozrządzenia Ojca Świętego, przekraczając Bramy Miłosierdzia można uzyskać odpuszczenie grzechów. Winno się to łączyć z uczestnictwem we Mszy świętej, z Sakramentem Pojednania, wyznaniem wiary, modlitwą w intencji Ojca Świętego, refleksją nad miłosierdziem – wskazał metropolita gdański. Jak dodał, „z Bram Miłosierdzia nieść się będzie wołanie: Przychodźcie! Skierowane także do tych, którzy znaleźli się poza wspólnotą wiary, zwątpili, zamknęli serca na głos Chrystusa”.

- Czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia niech stanie się także wezwaniem do przemiany, do swoistego czyszczenia z osadów pleśni naszego życia wspólnotowego, społecznego, obywatelskiego, politycznego – powiedział.

Abp Głódź podkreślił, że „to wielka potrzeba naszego czasu. - Nie trzeba jej a prori przekreślać, bezlitośnie atakować i kpić, odbierać jakiekolwiek szanse. To przecież wola obywateli ojczyzny wykreśliła granicę dla pustych słów, niespełnionych obietnic, manipulacji, cynicznych gier, rozrywania tkanki społecznej, antagonizowania wspólnoty narodu. Jej werdykt przypomniał także o tym, że polityka jest kwestią moralności. Że bezinteresowna służba narodowej wspólnocie tworzy etos ludzi służby publicznej – wskazał metropolita gdański. Jak podkreślił, „to jest zasada kardynalna, przejrzysta i zobowiązująca. Stanowi nie tylko rękojmię społecznego ładu, także podstawę podejmowanych projektów i zobowiązań wobec polskiej wspólnoty, tych doraźnych, także tych, które wybiegają dalej, ku Polsce jutra”.

Zdaniem metropolity gdańskiego, trzeba o tym mówić w dniach Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, w dniach w których ze szczególną siłą uzewnętrznia się obowiązek pojednania i przebaczenia. - Trzeba te polskie dylematy, napięcia, wręcz potępieńcze swary przenieść przez Bramę Miłosierdzia. Przyłożyć do nich Jego miarę. W Bogu bogatym w miłosierdzie odnajdywać nadzieję na przemianę serc i sumień, na wygaszenie rujnujących tkankę społeczną konfliktów, na lepszą przyszłość, na odnawianie i utwierdzanie wartości polskiej wspólnoty. A jest to wielkie zadanie i wyzwanie. To testament zostawiony naszemu narodowi przez św. Jana Pawła II. Wciąż niewypełniony, odsuwany z pierwszej linii polskiego życia – podkreślił.

Wezwał, by w tych „błogosławionych świątecznych dniach, w aurze Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia”, pamiętać o tym szczególnym wymiarze miłości miłosiernej i współczującej, której adresatem są konkretni ludzie. - To w postawie do nich weryfikuje się wiarygodność naszych parafialnych wspólnot, naszego chrześcijańskiego życia – powiedział. - Bóg obecny jest w Kościele, w chorych. Bóg obecny jest w Kościele poprzez posługę Caritas. Strukturalne rozwiązania rozpalają ducha miłości miłosiernej. Oczekujemy z nadzieją na realizację tych zamierzeń – w wymiarze ustawowym - które wychodzą naprzeciw Polsce ubogiej, słabej, chorej, potrzebującej konkretnej pomocy i miłości miłosiernej, która leczy również rany marginalizacji, odrzucenia, poczucia zbędności – powiedział.

Przypomniał, że nowy rok przyniesie również dwa wielkie wydarzenia w wymiarze kościelnym i narodowym.
Pierwszym z nich jest jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski. - Wracać będziemy do Mieszkowego chrztu, do biskupa Jordana, pierwszego następcy apostołów na piastowskiej ziemi, do tamtego siewu wiary, z którego Polska wyrosła i w którym trwa. A u nas, na Wybrzeżu Gdańskim, odnajdywać będziemy ślady stóp św. Wojciecha Biskupa Męczennika, Patrona naszej Ojczyzny, który do naszej nadmorskiej krainy przyniósł słowa Dobrej Nowiny – na trwanie, na wzrost, na tysiącletnią obecność – powiedział.

W dniach Jubileuszu będziemy ukazywali plon rozpoczętej w godzinie Mieszkowego chrztu, drogi Narodu i Kościoła – wiernej i ufnej, odważnej i skutecznej. Drogi ludzi, kultury, cywilizacji wyrosłej z ewangelicznego źródła, z polskiej wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi. Czas jubileuszowych obchodów przypomni i uświadomi, to o czym nasz czas zdaje się niekiedy z rozmysłem zapominać, że to Chrystus stoi w centrum ludzkiej historii, że to on jest źródłem historycznej i kulturowej tożsamości europejskich narodów, także narodu polskiego.

Drugie wydarzenie to Światowe Dni Młodzieży. - Znowu, jak to miało miejsce w czasie pielgrzymek do Polski św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, serce Kościoła, czas jakiś będzie biło tu, w naszej ojczyźnie, w dniach jej nawiedzenia przez Ojca Świętego Franciszka. Będziemy musieli zdać egzamin z naszej gościnności, z naszej organizacyjnej sprawności - dobrze przyjąć tysiące. I pokazać im oblicze Polski. Autentyczne. Nie zmanipulowane. Polski, która nie daje się zwieść na manowce. Idzie starym ojców szlakiem. Wierna Bogu, swej dumnej historii. Podążająca za Chrystusem drogą wskazaną przez Jego matkę - Królową polskiej Ojczyzny, Panią polskich serc – powiedział abp Głódź. Zachęcił także do wspomagania ŚDM modlitwą, ofiarą, bezpośrednim zaangażowaniem młodych.

Podczas biegu dni Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia otwierajcie swoje serca na działanie miłości miłosiernej, dar Boga. Niech towarzyszy waszej drodze.

Metropolita gdański złożył życzenia poszczególnym grupom wiernych. - Sam doświadczyłem, jak wiecie, ciężkiej choroby. A cierpienie na co dzień jest moim udziałem i pragnę służyć jeszcze Wam i Kapłanom, na ile Bóg pozwoli. I w duchu jedności z Wiernymi i Kapłanami dzielę się opłatkiem – powiedział.

Abp Głódź zwrócił się m.in. do rodzin z archidiecezji gdańskiej mówiąc, że „w rodzinie realizuje się tajemnica macierzyństwa, jego piękno i wielkość”. - Kierujcie wasze modlitwy ku Matce Bożej z Matemblewa, strażniczce poczętego życia. Niech zawsze będzie przyjmowane jako Boży dar. Niech Rodziny będą promieniującym ogniskiem miłości, wiary polskiej tożsamości - podkreślił.

Ludziom pracy Wybrzeża życzył dobrych owoców pracy, wspomagania dobrych zmian i tego, co stanowi „swoisty obowiązek ludzi pracy Wybrzeża Gdańskiego – wrażliwości na jej etyczny wymiar, na jej godność, na jej współodpowiedzialność za losy ojczyzny”. - Jesteście spadkobiercami tego wielkiego poruszenia polskich serc, tej rozpoczętej tu, 35 lat temu, pracy nad pracą, która stanowiła szczególny rys tamtej odległej, w przecież wciąż obecnej w twórczy sposób na scenie polskiego życia drogi „Solidarności” - podkreślił abp Głódź.

Młodych zachęcił, aby dali „świadectwo wiary i przywiązania do wartości ojczystych podczas Światowych Dni Młodzieży”. - Niech was z Polski nie ubywa. Niech włodarze ojczyzny nie szczędzą starań, aby młodym Polakom zapewnić godne warunki rozwoju i pracy. Jesteście Polsce potrzebni. Pamiętajcie o tym – powiedział.

Zwrócił się także do weteranów i kombatantów. - Winni jesteśmy wam szacunek i część. Za waszą drogę, za niezłomną postawę, za świadectwo życia znaczone często więzienną celą i życiem obywateli drugiej kategorii. To z myślą o was rozbrzmiewa często i okrzyk: Cześć i chwała bohaterom. Zasłużony, godny przypomnienia w tym szczególnym dniu – powiedział abp Głódź.

Metropolita gdański zachęcił do podtrzymywania tradycji kolędowania, mówiąc, że kolędy są „naszym dobrem narodowym”. - Żaden z krajów, także Unii Europejskiej, nie może się poszczycić takim bogactwem. To są nasze srebra narodowe od wieków. Dobro kultury wyrosłe z wiary Ojców tej prostej, wiejskich Pasterzy i Aniołów, obozowych i z łagrów, wolnościowych i niepodległościowych, żeby żadna „czarodziejka… nie stawała się czarownicą” (Ks. Jan Twardowski). Nam potrzeba nie boju, lecz pokoju. Trzeba mocy „w dobrych radach, w dobrym bycie” dlatego „śpiewajcie i grajcie Mu, Małemu” - zakończył abp Głódź.
am / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 grudnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-12-13 14:02 Abp Głódź: Polacy mają szczególny powód, by żyć miłosierdziem Bożym

Otwarciem Drzwi Świętych w katedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź zainaugurował uroczyście w archidiecezji gdańskiej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. - Kościół naukę o miłosierdziu Bożym stawia od lat w centrum swego nauczania, a Polacy mają szczególny powód, by tą nauką żyć - podkreślił w homilii metropolita gdański.

Niedzielną Mszę św. z katedry w Gdańsku-Oliwie transmitowała Telewizja Polonia.

W homilii abp Głódź wyjaśnił, że Drzwi Święte - Porta sancta, otwierane do tej pory z okazji Roku Jubileuszowego w czterech rzymskich bazylikach, dziś są uroczyście otwierane w całym Kościele powszechnym. W katedrach biskupich, w cieszących się szczególną czcią sanktuariach, w świątyniach o szczególnym znaczeniu.

"Przed chwilą otworzyłem Święte Drzwi w Archikatedrze w Oliwie. Po raz pierwszy w długiej historii tej wspaniałej świątyni, Matki wszystkich kościołów i kaplic archidiecezji gdańskiej" - powiedział metropolita gdański.

Abp Głódź przypomniał, że na Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia papież Franciszek przygotował bullę "Misericordiae vultus". Jest to przesłanie wiary i zachęta, aby wierni otwierali swoje serca, chrześcijańską świadomość na prawdę o Bogu Ojcu „bogatym w miłosierdzie” i o Jezusie Chrystusie, który jest obliczem miłosierdzia Ojca - tłumaczył hierarcha.

- To właśnie w Chrystusie, Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, objawiła się w sposób najpełniejszy prawda o miłosierdziu Boga. Kościół naukę o Miłosierdziu Bożym stawia od lat w centrum swego nauczania. Rozważa, pogłębia, dzieli się ze wspólnotą wiernych prawdą o tym, że Bóg mimo ludzkiej niewierności, mimo grzechu, który wciąż daje o sobie znać, jest wobec nas, „Ojcem miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy” - dodawał metropolita.

Ponadto, podkreślił abp Głódź, Polacy jako naród mają szczególny powód, aby "nauką o Bożym Miłosierdziu żyć, przejmować się nią, o niej świadczyć naszym życiem". - Bo przecież w ubiegłym wieku ta odwieczna prawda Kościoła o Bożym miłosierdziu przemówiła ze szczególną siłą z naszej ojczyzny. Z tej rzeczywistości historii, wiary, kultury, życia pokoleń, która często doznawała miłosiernej miłości Boga - stwierdził hierarcha.

- Ta miłosierna miłość objawiała się w postawach ludzi, w ich czynach, w ich wierności Chrystusowi. Szli za Nim naszą ojczystą, polską drogą. Czynili to konsekwentnie, uparcie, mimo zagrożeń, zasadzek, sił ciemności. Mimo naporu struktur zła, bezbożnych systemów i ideologii, które nas z tej drogi chciały sprowadzić na manowce zaprzaństwa, zdrady ojczystych ideałów - mówił dalej abp Głódź.

Wymienił przy tym św. Siostrę Faustynę Kowalską i św. Papieża Jana Pawła II - dwie postacie związane z głoszeniem kultu Bożego Miłosierdzia.

Abp Głódź przypomniał, że na inaugurację Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia nakłada się w Gdańsku wspomnienie ofiar Grudnia 1970 i stanu wojennego z 1981 r.

- Pewnie są tu ci, dla których jest to wspomnienie żywe. Wielu niesie jego rany. Utrata tak wielu bliskich, szczególnie w grudniu 1970 r., doświadczenie zła, pamięć doznanych krzywd, nieprawości. Tych realnych, konkretnych: aresztowań, internowań, wyrzucania z pracy, rewizji, nękania - wyliczał kaznodzieja.

Dodał, że były to także krzywdy duchowe. - Bowiem to, co się stało 13 grudnia, było atakiem na polską nadzieję. Na budzącą się do nowego życia Polskę: obywatelską, wspólnotową, odbudowującą nadwyrężaną przez lata komunistycznego zniewolenia swą tożsamość - przypomniał metropolita gdański.

- To się nie udało. Nie zostaliśmy sami jako naród. Nie odstąpił od drogi polskiej nadziei Kościół. Zapłonęła świeca solidarności w papieskim oknie na Watykanie. Tamtej drodze represji towarzyszyła empatia św. Jan Pawła II, jego czyny i słowa, które rozbiegały się na świat cały - kontynuował abp Głódź.

Jak stwierdził, na tamte trudne dla Polski czasy należy patrzeć "spojrzeniem miłości miłosiernej", choć wielu jeszcze "szuka wciąż i domaga się miary sprawiedliwości dla tamtego czasu, dla tamtego zła".

Na zakończenie abp Głódź zaapelował wiernych, by przechodząc przez Bramę Miłosierdzia w oliwskiej katedrze przenieśli przez nią symbolicznie także swoje radości i troski, wszystko, co tworzy wartość, piękno, godność ich życia, a przede wszystkim "to, co przynosi niepokój, co jest grzechem, zaniechaniem, śladem duchowej słabości".

"Przez te Święte Drzwi przenieśmy też sprawy naszych wspólnot: ognisk życia rodzinnego, środowisk pracy i nauki oraz modlitwę za ojczyznę, za instytucje, które tworzą fundament niepodległej Rzeczypospolitej" - zaapelował abp Głódź.

Jak stwierdził bowiem, w ostatnich dniach instytucje te stały się źródłem wielu emocji. - Padło tyle słów, niekontrolowanych poczuciem taktu, bezpodstawnych oskarżeń. Swoistej piany, która przykrywa ludzkie pragnienia, oczekiwania, nadzieje, uzewnętrznione podczas niedawnych wyborów. Nie odbierajmy sami sobie tego nadrzędnego obowiązku budowania wspólnoty narodu na fundamencie dobra wspólnego i naszej wolności, wielkiego daru Bożej Opatrzności - powiedział abp Głódź.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 grudnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-12-06 16:31 Dni skupienia rodziców kleryków gdańskiego Seminarium Duchownego

„Rodzice w decyzji synów widzą zaproszenie do osobistej formacji i zachętę do lepszego spełniania własnego powołania” – powiedział ks. dr Janusz Chyła, który poprowadził kolejne już dni skupienia dla rodziców alumnów gdańskiego Seminarium Duchownego, które w weekend odbyły się na Kaszubach.

W dniach 4-6 grudnia 2015 odbyły się w Ośrodku Rekreacyjnym Duszpasterstwa Ludzi Morza Gdynia w miejscowości Przewóz na Kaszubach dni skupienia dla rodziców alumnów Gdańskiego Seminarium Duchownego. Poprowadził je ks. dr Janusz Chyła, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

„Było to już kolejne spotkanie zorganizowane z inicjatywy rodziców, którzy chcą modlitwą i duchowym wsparciem towarzyszyć synom w ich drodze rozeznawania powołania i realizacji woli Pana Boga. Rodzice w decyzji synów widzą także zaproszenie do osobistej formacji i zachętę do lepszego spełniania własnego powołania” – wyjaśnia ks. Janusz Chyła.

Konferencje i spotkania w grupach oparte były na trzech cnotach Boskich – wierze, nadziei i miłości. Tematy zostały połączone z przyrzeczeniami – posłuszeństwa, modlitwy Liturgią Godzin i życia w celibacie – które podejmują kandydaci w dniu przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu.
pra / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 grudnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-12-02 13:59 Gdańsk: rusza Festiwal Actus Humanus

Unikatowe interpretacje muzyki dawnej, nawiązującej do okresu Bożego Narodzenia, zabrzmią podczas 5. edycji Festiwal Actus Humanus w Gdańsku. Ten jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie rozpoczyna się 7 grudnia. Zabrzmią m.in. dzieła Vivaldiego, J.S. Bacha, Charpentiera i Bibera.

Do 13 grudnia wystąpią tu gwiazdy historycznego wykonawstwa, m.in.: słynny skrzypek Giuliano Carmignola, kontratenor Franco Fagioli oraz legendarna Akademie für Alte Musik Berlin.

Jak wyjaśnia dyrektor artystyczny Festiwalu, Filip Berkowicz, oś programową stanowić będzie tradycyjnie muzyka związana z okresem Bożego Narodzenia, zaprezentowana w trzech odsłonach. W pierwszej zabrzmią utwory Marca-Antoine’a Charpentiera, w drugiej niezwykłe, cypryjskie nieszpory bożonarodzeniowe w wykonaniu kontrowersyjnej formacji Graindelavoix i Björna Schmelzera; w trzeciej zaś pojawi się świąteczny repertuar barokowy z dziełami kompozytorów włoskich, niemieckich i francuskich.

Berkowicz podkreśla, że atrakcją tegorocznej edycji Actus Humanus będzie szereg wirtuozowskich koncertów, w tym inauguracyjny – najwybitniejszego skrzypka naszych czasów, Giuliano Carmignoli oraz prowadzonej przez Ottavia Dantonego formacji Accademia Bizantina.

Z kolei atrakcją wieczoru finałowego będzie najbardziej rozchwytywany kontratenor na świecie, Franco Fagioli i formacja Il Pomo d’Oro z koncertmistrzem Riccardem Minasim. Wykonają oni najbardziej porywające arie pisane przez wybitnych kompozytorów dla kastrata Caffarellego.

Koncerty odbywać się będą w gdańskich kościołach: św. Jana i św. Jakuba oraz w Dworze Artusa.

Actus Humanus, festiwal ze starannie dobranym repertuarem, prezentowanym przez autorytety muzyki dawnej, od paru lat znajduje się na szczycie rankingów kulturalnych.

W tym roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe – przyznawane przez brukselskie stowarzyszenie European Festivals Association. Międzynarodowe jury doceniło przekaz Actus Humanus promujący europejskie dziedzictwo i wartości, artystyczne wyrafinowanie i przemyślany, spójny program.

"Czeka nas pełny tydzień z muzyką dawną – wiele niespodzianek, wiele pierwszych wizyt, ale też bardzo zróżnicowany repertuar" – podkreślił dyrektor Festiwalu.

Po raz pierwszy wszystkie koncerty Festiwalu będą transmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a poprzez EBU, Europejska Unię Nadawców do wielu krajów. Narodowy Instytut Audiowizualny udostępni festiwalowe koncerty również online w ramach NINATEKA.pl.

Organizatorami Festiwalu Actus Humanus są: event-factory Kraków i miasto Gdańsk. Współorganizatorami Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Audiowizualny. Sponsorem strategicznym jest Energa, jedna z największych grup energetycznych w kraju.
tk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 grudnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-29 15:58 Abp Głódź: podnieść się z egocentrycznej wegetacji i odzyskać ducha nadziei

Eucharystią odprawioną przez abp. Sławoja Leszka Głódzia 28 listopada w katedrze oliwskiej rozpoczęła się peregrynacja symboli ŚDM na terenie archidiecezji gdańskiej. Mszę św. wraz za metropolitą sprawowali wszyscy gdańscy biskupi oraz prawie 100 kapłanów.

Wśród zgromadzonych liczną grupę stanowili młodzi, którzy przybyli, by powitać rozpoczynające peregrynację po archidiecezji gdańskiej krzyż i ikonę Matki Bożej - symbole Światowych Dni Młodzieży - które do Gdańska przybyły z Elbląga.

- Ten czas nasycony jest symbolami. Wiele myśli splata także naszą dzisiejszą celebrę. To zarówno rocznica Chrztu Polski, wizyta symboli ŚDM, rozpoczynający się adwent oraz towarzyszące mu Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - podkreślił w homilii metropolita.

- Symbole przybywają do nas aby wskazać nam właściwy sens ŚDM, a więc dalsze poznanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie naszego życia opiece Matki Bożej - powiedział przedstawiciel młodzieży.

W wygłoszonej homilii hierarcha przypomniał historię Światowych Dni Młodzieży oraz znaczenie ich symboli, które od 1984 roku nieprzerwanie pielgrzymują po świecie.

Eucharystia była także początkiem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jak podkreślił metropolita, decyzja podjęta przez Mieszka I wprowadziła Polskę do "wielkiej rodziny europejskiej". - Dziękujemy Bogu za to wydarzenie i za nasz osobisty chrzest. Powinniśmy o nim pamiętać i odnowić nasze chrześcijaństwo - zaznaczał abp Głódź.

Metropolita nawiązał także do rozpoczynającego się 8 grudnia Roku Miłosierdzia. - Rok Święty ma obudzić w nas radość z powodu tego, że zostaliśmy odnalezieni przez Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza. Przyszedł on nas odszukać - powiedział metropolita gdański.

Tradycyjnie Eucharystia rozpoczynająca nowy rok kościelny ma w archidiecezji gdańskiej charakter ekumeniczny. Podczas uroczystości abp Głódź wręczył zapalone świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom nie tylko ks. Januszowi Steciowi, dyrektorowi gdańskiej Caritas, ale także bp. Marcinowi Hintzowi z kościoła ewangelicko-augsburskiego. Od lat w tej akcji pomocy dzieciom biorą bowiem udział: ewangelicka Diakonia oraz prawosławna Eleos.
rasta / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-28 22:40 Gdańsk: rozpoczęcie peregrynacji symboli ŚDM w archidiecezji

Symbole Światowych Dni Młodzieży wprowadzone zostały uroczyście do katedry oliwskiej. Od dziś przez dwa tygodnie peregrynować będą po archidiecezji gdańskiej.

Wprowadzeniem krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani gdański Kościół uroczyście rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Zgodnie z wolą papieża Franciszka, jest on poświęcony Bożemu Miłosierdziu. W naszej Ojczyźnie będzie on miał zarazem charakter rocznicowy, a to z racji przypadającej w przyszłym roku 1050-lecia Chrztu Polski.

„Dziś we wszystkich katedrach zapaliliśmy świece - widoczne symbole tego Jubileuszu”- powiedział abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański odprawił Eucharystię, podczas której na adwentowym wieńcu zapalił pierwszą z czterech adwentowych świec. Od niej z kolei zapalone zostały pierwsze świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Od jutra będą one sprzedawane przed kościołami całej archidiecezji, a uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na organizację przez Caritas wakacyjnego wypoczynku dzieci z ubogich rodzin.

Ważnym akcentem dzisiejszych uroczystości było powitanie w archidiecezji gdańskiej symboli Światowych Dni Młodzieży. To krzyż i ikona Matki Bożej - patronki Rzymu. Symbole te przed najbliższe dwa tygodnie peregrynować będą po Pomorzu, skupiając na modlitwie młodych ludzi chcących w ten sposób duchowo przygotować się do Światowych Dni Młodzieży.

„Symbole ŚDM będą w parafiach, szkołach, w hospicjum a nawet w areszcie” – mówi KAI ks. Krzysztof Nowak, archidiecezjalny koordynator ŚDM. „Chodzi o to , by wszędzie gdzie pojawi się ten historyczny krzyż wraz z Ikoną wierni wiedzieli, że czeka nas wszystkich cos wielkiego” - kontynuuje ks. Nowak.

Symbole ŚDM 12 grudnia br. zostaną przewiezione do diecezji pelplińskiej.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-20 12:57 Abp Głódź o ataku w Paryżu: to dzwon na trwogę

To dzwon na trwogę - mówił abp Sławoj Leszek Głódź wieczorem 19 listopada w katedrze oliwskiej. Metropolita gdański odprawił Mszę św. w intencji 129 ofiar zamachu, który zorganizowali w Paryżu terroryści islamscy. W kazaniu mówił o atakach na chrześcijaństwo, potrzebie przemiany cywilizacji euroatlantyckiej, uchodźcach, którym trzeba roztropnie pomagać.

W homilii abp Głódź podkreślił, że wbrew Bogu przelano na ulicach Paryża świętą, ludzką krew. i przypomniał słowa papieża Franciszka, że to „oburzająca obelga dla godności ludzkiej”. Tym większa, że ci, którzy tej zbrodni dokonali, dla jej usprawiedliwienia przyzywali Imienia Boga.

Stwierdził, że to z ofiary Chrystusa na krzyżu wypływa dobro, które kształtuje ludzkie sumienia i serca i tworzy ład życia, kulturę i cywilizację, z której nie wyrasta pogarda dla człowieka, nie rodzi się ślepy terroryzm. Paradoksalnie to ta cywilizacja i kultura bywa atakowana przez ideologie, systemy, nihilistyczne utopie, ateistyczne wizje człowieka. Także przez formę wypaczonego islamu, o którą się wspiera terrorystyczna działalność Państwa Islamskiego - podkreślił abp Głódź.

Przypomniał, że religia chrześcijańska jest najbardziej zagrożoną i prześladowaną religią, o czym świadczy zaprezentowana w Katolickiej Agencji Informacyjnej „Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie”. Jest to wstrząsająca kronika męczeństwa, przelanej krwi, dyskryminacji, prześladowań, zbrodniczych eksterminacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w Azji. - Jakże często milczy o niej świat - ubolewał metropolita gdański.

Przestrzegał, że kiedy nie tylko poszczególni ludzie, ale całe wspólnoty odrzucają Boga, albo kreują jego wypaczoną wizje, swoją drogę zaczynają realizować wedle logiki egoizm, a obrazem tego jest paryski wieczór ubiegłego piątku, gdy zaatakowano nie tylko życie ludzkie, ale i podstawy naszej cywilizacji. Abp Głódź zapewnił jednak, że dramat zła, cierpienia i grzechu znajduje swoją przeciwwagę w Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, by zwyciężyć zło.

Europa i cała cywilizacja euroatlantycka potrzebuje modlitwy i ducha przemiany oraz refleksji nad dotychczasowymi wektorami życia i takimi pojęciami, które zdominowały świadomość wielu jej mieszkańców jak tolerancja, nieograniczona wolność jednostki, odrzucenie tradycji, promocja wielokulturowości, rewolucja obyczajowa - podkreślił abp Głódź. Refleksji także nad tym, co tym zjawiskom towarzyszy: rugowanie wartości religijnych z wychowania, edukacji, przestrzeni publicznej, lekceważenie wartości duchowych, przyzwolenie dla moralnego zła, wyzbywanie się poczucia odpowiedzialności za własne życie, przyzwalanie na bierność, nijakość, bezwolne i bezrefleksyjne niesienie przez prąd doraźności.

Komentując dzisiejszą Ewangelię o płaczu Jezusa nad Jeruzalem, które nie rozpoznało czasu swego nawiedzenia przez Bożego Syna, kaznodzieja pytał, czy nie płacze dziś nad losem ludzi, wspólnot, narodów, które zagubiły się na swoich drogach i przestały rozpoznawać to, co służy pokojowi, dobru, wartościom?

Abp Głódź odniósł się do problemem uchodźców i imigrantów, do którego trzeba podchodzić z otwartym sercem, słuchając Chrystusowego nakazu pomagania tym, którzy są w potrzebie. Ale potrzeba także głębokiej rozwagi i podejmowania suwerennych decyzji, rozeznania własnych możliwości i uwarunkowań. Uruchomieniem skutecznych mechanizmów, które zapobiegną przenikaniu terrorystów - przestrzegał metropolita gdański. Jego zdaniem jest to wielkie wyzwanie dla Europy, która musi być solidarna i znaleźć w sobie siłę, aby przeciwstawić się złu, skutecznie uderzyć w jego źródło, w mechanizmy funkcjonowania struktur, które niosą terror i śmierć.

Kaznodzieja przypomniał, że z Gdańska przed laty popłynęło przesłanie Solidarności, wielkiego pokojowego ruchu, który zadał cios ideologicznemu zniewoleniu i otworzył drogę do wolności krajom Europy Środkowowschodniej. Dziś kraje Europy potrzebują tchnienia nowej solidarności: odważnych czynów, prymatu prawdy, odbudowy nierozważnie roztrwonionych wartości swego historycznego dziedzictwa, skutecznego przeciwstawienia się moralnemu, ideologicznemu, systemowemu złu. Nowej wiosny europejskiego ducha. Postawy, o której mówi Mojżesz w czytanym dziś urywku Księgi Powtórzonego Prawa: „Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego” - zakończył abp Głódź.
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-16 10:36 Gdynia: za tydzień wielki Marsz Solidarności z Francją (zapowiedź)

Za tydzień - w niedzielę 22 listopada - ulicami Gdyni przejdzie wielki Marsz Solidarności z Francją. Rozpocznie go Msza w najważniejszej świątyni tego miasta, w kościele Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Świętojańskiej. To stała trasa najważniejszych gdyńskich procesji.

Za miesiąc mieszkańcy miasta przejdą nią składając hołd ofiarom Grudnia '70. Tym razem tragiczne wydarzenia w Paryżu sprawiły, że Gdynia przejdzie w milczeniu jeszcze raz.

- Gdynia modli się za Paryż a za tydzień przejdzie w wielkiej Milczącej Procesji, by w ciszy zabrzmiało nasze głośnie NIE! - powiedział KAI ks. Edmund Skalski, proboszcz parafii NMP.

- Już rozpoczynamy akcję informacyjną, będą ogłoszenia w parafiach, w niedzielę przez kościołem zawisną francuskie flagi i po francusku czytane będzie Słowo Boże - mówi Ks. Skalski. Jak dodaje, "gdynianie w takich sytuacjach nigdy nie zawodzą".

Z inicjatywą marszu wyszła Monika Tarnowska - konsul honorowa Francji w Sopocie oraz Alain Mompert - prezes Związku Francuzów za Granicą w Gdyni. Do organizacji włączyły się także władze Gdyni.

Msza rozpocznie się o godzinie 13.00. Następnie Marsz Milczenia przejdzie ulicą Świętojańską aż do Urzędu Miejskiego, gdzie pod tablicą poświęconą ofiarom terroryzmu złożone zostaną kwiaty.
jrst / Gdynia
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-15 15:18 Gdańsk: zakończyła się piąta edycja konkursu "Cecyliada u świętej Urszuli"

Aż 15 dziecięcych zespołów muzycznych wzięło udział w V Konkursie "Cecyliada u świętej Urszuli", który odbył się w Gdańsku. To wielkie i radosne dziecięce święto muzyczne zorganizowały siostry urszulanki. Do parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w gdańskiej dzielnicy Chełm przyjechały schole z całej archidiecezji gdańskiej.

Gdańska "Cecyliada" nie jest typowym konkursem. Tu każdy wygrywa w swojej kategorii, bo nie ma dwóch podobnych zespołów. "Jest trzypokoleniowa muzykująca rodzina, są dzieci które maja już doświadczenie estradowe ale i takie, które wystąpiły po raz pierwszy: wszyscy zostali wyróżnieni" - mówi KAI mówi proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej ks. Adam Kalina. "Bardzo nam zależy, by dzieci czuły się u nas dobrze. Dbamy więc nie tylko o to by stworzyć młodym artystom dobre warunki do występu. Nasi wolontariusze dbają o poczęstunek i dobrą atmosferę" - dodaje duchowny.

"Bardzo wiele osób angażuje się w przygotowanie zespołów i samego konkursu, a wszystko po to by dzieci z różnych parafii mgły się poznać i razem mogły wyśpiewać swoją miłość do Boga" - mówi siostra Małgorzata Miliszewska, która w tym roku wzięła na siebie odpowiedzialność organizacji "Cecyliady".

Doceniając udział w festiwalu dzieci i młodzieży ks. Zbigniew Drzał przyznał, że "tak jak rodzina bez dzieci jest smutna, tak i Kościół bez dzieci pozbawiony byłby radości".

W piątej edycji konkursu scholi archidiecezji gdańskiej wzięli udział między innymi muzycy z Żukowa, Koleczkowa, Leźna i oczywiście Trójmiasta. Młodym artystom towarzyszyli opiekunowie, a także rodzice i dziadkowie. To już piąta edycja gdańskiego konkursu.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-14 14:59 Abp Głódź: zamachy w Paryżu są dowodem ideologizacji islamu i słabości Europy

Zamachy w Paryżu są dowodem ideologizacji islamu i słabości Europy - powiedział abp Sławoj Leszek Głodź, proszony przez KAI o komentarz po wczorajszych zamachach w Paryżu. Przypomniał, że przed tego rodzaju spiralą nienawiści, z jaką mamy dziś do czynienia, ostrzegał już Jan Paweł II po wybuchu wojny w Iraku.

- Jest to olbrzymie wyzwanie dla całej Europy, żadna przysłowiowa Malta niczego nie załatwi - powiedział metropolita gdański. Dodał, że to wydarzenie powinno "przemeblować rozmowy na temat uchodźców". Wyraził opinię, że "hasła humanitarne są ważne i potrzebne, ale rodzą one dziś niemoc Europy, która wydaje się osłabiona jak nigdy".

Zdaniem abp. Głódzia potrzebne są obecnie "odważne polityczne i militarne decyzje".
- Do rozwiązania tej dramatycznej sytuacji musi się przyłączyć prezydent Obama i Ameryka. To przecież USA rozpoczęły tzw. wiosnę afrykańską i tego mamy dziś owoce - wyjaśnił.

Przypomniał, że Jan Paweł II przestrzegał już prezydenta Buscha przed rozpętaniem się spirali nienawiści przed wojną w Iraku. - A kiedy ta spirala wojny rozkręciła się, to wszyscy są przegranymi. A największym przegranym teraz jest Europa - dodał.

- Współczujemy Francuzom, oni sobie z tym poradzą, gdyż jest to kraj mocny także militarnie. Ufam, że są oni w stanie się zmobilizować - powiedział. Przyznał, że dobrze zna Paryż i wie jak funkcjonuje to miasto. - Trudno sobie wyobrazić, co dzieje się tam dziś po tym wszystkim, jest to olbrzymi strach, totalna dezorganizacja życia społecznego - dodał.

Na pytanie, co możemy zrobić w tej sytuacji jako Polscy katolicy, abp Głódź powiedział: "Potrzeba jest nam więcej wyciszenia i modlitwy, a mniej tych marszów i kłótni. Potrzebny jest łańcuch solidarności z Francuzami".

- Wyznajemy, że nie ma Boga wojny czy Boga nienawiści, jest za to Bóg pokoju. W tym kierunku należy zespolić wysyłki wszystkich religii, tak by nie dochodziło do takiej ideologizacji w wydaniu islamskim, która nie ma nic wspólnego z religią - skonstatował.
mp / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-11-11 12:53 Abp Głódź: niech służba tych, którzy przejmują ster, będzie służbą w duchu 11 Listopada

Niech służba tych, którzy przejmują ster nawy państwowej i pełnią służbę publiczną, będzie "służbą w duchu 11 Listopada, w duchu wartości i pryncypiów polskich, jakie ten dzień przypomina" – powiedział abp Leszek Sławoj Głódź. Metropolita gdański przewodniczył 11 listopada Mszy św. za Ojczyznę odprawionej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W swojej homilii abp Głódź zwrócił się do uczestników wszystkich walk o niepodległość Polski, w tym żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i oddziałów powojennego podziemia antykomunistycznego, ale także uczestników zrywów ku wolności z 1970 i 1980 roku.

Podkreślił, że Dzień Święta Niepodległości to „dzień radości i dumy, sławy i chwały, czci i pamięci”. Przypomniał, że Polacy nie zapomnieli o roku 1918 nie tylko w czasach wolności, ale także w trudnych dla Ojczyzny chwilach, które nastąpiły później, jak najazd hitlerowski i bolszewicki w 1939 r. i okupacja, czy czasy komunizmu.

Jak stwierdził abp Głódź, powojenne dzieje naszej Ojczyzny były latami starcia dwóch porządków – tego „narzuconego, wspartego o materialistyczną, ateistyczną ideologię” oraz „drugiego porządku wspartego na wartościach trwałych, na chrześcijańskiej drodze narodu, na wyrosłej na jej gruncie tradycji”.

Wspomniał, że drogą "wierności dziedzictwu 11 listopada 1918 roku" szli nie tylko ci, którzy o Polskę walczyli na frontach, ale też więźniowie polityczni lat powojennych, stoczniowcy, związkowcy i ich kapelani, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a także kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II.

"Nigdy dość tego przypominania. Bo przecież jesteśmy prawowitymi gospodarzami ojczystej ziemi, niepodległymi Polakami, spadkobiercami i kontynuatorami drogi polskich pokoleń. Jesteśmy synami i córkami Kościoła, synami i córkami Narodu, obywatelami Ojczyzny” – mówił abp Głódź.

Zdaniem metropolity gdańskiego, tegoroczne Święto Niepodległości obchodzimy w szczególnym momencie. Podkreślił bowiem, że „przy sterze nawy Rzeczypospolitej staną za kilka dni nowi ludzie”, którym przekazano włodarstwo polskiej ziemi i uczyniono odpowiedzialnymi za polskie dziś i jutro.

„W tej godzinie, kiedy przychodzimy Bogu dziękować za naszą wolność, za naszą niepodległość, polecajmy Bożej Opatrzności tych naszych rodaków, którzy zostali naznaczeni do przewodzenia naczelnym organom polskiego rządu” – zaapelował abp Głódź.

„Niechaj będą sługami narodu, niech wznoszą się ponad horyzont partykularnych interesów, niech dobro całej polskiej wspólnoty wyznacza drogę ich pracy. O to zawsze modli się Kościół w sytuacjach takich jak ta” – podkreślił metropolita gdański.

Dodał, że z Narodowym Świętem Niepodległości związane jest jeszcze jedno ważne życzenie: aby "służba tych, którzy przejmują ster nawy państwowej, a szerzej tych wszystkich, którzy pełnią służbę publiczną, była służbą w duchu 11 listopada, w duchu wartości i pryncypiów polskich, jakie ten dzień przypomina".

Abp Głódź przypomniał, że przed wyborami do parlamentu i w czasie wyborów Kościół zachował neutralność. - I niech nikt nie mówi, że Kościół będzie rządził i współrządził – zaznaczył.

„Ale mamy prawo jako obywatele pytać: dlaczego przyjęto ustawy nacechowane wrogością do chrześcijaństwa, do porządku społecznego, choćby ustawę o zmianie płci czy wyrosłą z przewrotnej ideologii gender tzw. konwencje antyprzemocową? Dlaczego i w imię czego zakłócono ład społeczny, zlekceważono głos Kościoła?” – pytał hierarcha.

Zastanawiał się też, „dlaczego porzucono drogę 11 Listopada, drogę budowania jedności polskiej wspólnoty, wspartej na tym co trwałe, akceptowane, sprawdzone, zgodne z duchem polskim?”.

„Muszę o tym wspomnieć w tym świątecznym dniu z nadzieją, że z tej drogi można zejść. Przestać kłaniać się okolicznościom. Odrzucić swoisty dogmat poprawności politycznej, który tak głębokim cieniem kładł się w ostatnich latach na polskiej drodze” – mówił abp Głódź.

Na zakończenie przypomniał o dwóch ważnych wydarzeniach w przyszłym roku - 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dniach Młodzieży.

"To pierwsze otworzy możliwość szerokiego ukazania tego zbawczego wydarzenia, jakim był chrzest Polski. Drogi polskich pokoleń idących za Krzyżem Chrystusa" - podkreślił.

Z kolei Światowe Dni Młodzieży z udziałem młodych z całego świata "pokażą to, co najpiękniejsze: autentyzm, otwarte, życzliwe serca, chrześcijańską postawę, wiarę, która ich prowadzi drogami młodości. Wbrew pokusom, mirażom, których nie skąpi świat".

Na spotkanie z papieżem Franciszkiem i z rówieśnikami z różnych krajów przyjdą młodzi z polskich rodzin. - To w nich wiara wzrasta, miłość się rodzi. To w nich Polska trwa - zaznaczył metropolita gdański.

Przypomniał, że trzy dni temu, Ojciec Święty Franciszek, przyjmując na Watykanie prezydenta Andrzeja Dudę, powiedział, że trzeba dbać szczególnie o rodzinę i prosił o opiekę nad rodzinami. - Niech to będzie też przesłanie dnia Narodowego Święta Niepodległości. Bo w rodzinach ojczyzna się rodzi - zakończył abp Sławoj Leszek Głódź.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 listopada 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT