Znaleziono depesz: 2961
2014-04-11 09:48 Gdańsk: Konferencja naukowa Musica Sacra

W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w dniach 9-10 kwietnia już po raz 11. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Musica Sacra". W gronie prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści - profesorowie uczelni krajowych i zagranicznych. Tematem konferencji była szeroko rozumiana problematyka muzyki kościelnej w obliczu współczesnych wyzwań kulturowych.

- Coraz częściej mamy do czynienia z sakralizacją profanum i z profanacją sacrum. Kościół wyraża swoją troskę o poziom i jakość muzyki liturgicznej, ale także o to, by była ona nośnikiem treści duchowym. Dziedzictwo muzyki sakralnej na przestrzeni wieków, jest wspólnym dziedzictwem całej ludzkości - podkreśla ks. prof. Jacek Bramorski, organizator międzynarodowej konferencji "Musica Sacra".

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane w czasie konferencji warsztaty, które poprowadził prof. Milan Kolena z Bratysławy. Uczestnicy zajęć zapoznali się z praktycznym aspektem interpretacji chorału gregoriańskiego. Pierwszego dnia konferencji cykl wykładów zakończył się uroczystą Mszą św. oraz koncertem.

- Przygotowujemy się do wielkiego wydarzenia jakim jest kanonizacja Jana Pawła II. Papież w liście do artystów napisał, że piękno to coś, co ocala nas przed rozpaczą. Piękno muzyki sakralnej jest niezbędne w liturgii, naszej modlitwie i relacji z Panem Bogiem. Wielu ludzi zmęczonych hałasem popkultury, tęskni za duchowym pięknem muzyki. Wyrazem tej tęsknoty jest coraz większe zainteresowaniem muzyką sakralną - podsumował konferencję ks. prof. Bramorski.

Patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny".
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-11 09:43 Gdańsk: Msza św. i marsz milczenia w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

W kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku odbyła się Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, którą sprawował ks. Ludwik Kowalski, proboszcz świątyni. - Odżywają dzisiaj i będą odżywać w kolejnych latach pytania o katastrofę rządowego Tu-154. Czy dowiemy się kiedyś prawdy o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku? - mówił kapłan w homilii.

- Gromadzi nas dzisiaj pamięć i modlitwa, a nasza obecność jest pytaniem. Kto jest winien śmierci naszego prezydenta i pozostałych pasażerów rządowego samolotu? Mgła? Wąwóz? Piloci? Naprowadzający? Brzoza? Aby znaleźć odpowiedzieć trzeba sięgnąć pamięcią wstecz. To myśmy, w naszej Ojczyźnie, ich zabijali. Zabijaliśmy słowami, kłamstwem, chamstwem, szyderstwem i przekleństwem - mówił duchowny.

Ks. Kowalski przypomniał także jaki był cel wizyty rządowej delegacji w Smoleńsku. - Długa jest lista tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie. 96 nazwisk. Elita współczesnej Polski. Ponieśli śmierć w drodze do katyńskiego lasu. W służbie prawdy, miłości, pamięci. To w imię tych wartości udali się w miejsce zbrodni popełnionej przed 70 laty na rozkaz najwyższych sowieckich władz na polskich oficerach - podkreślił duchowny.

Ks. Kowalski na zakończenie przytoczył fragment przemówienia, które miał wygłosić Lech Kaczyński w Smoleńsku: "walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków, część naszej historii, pamięci i tożsamości".

Po uroczystej Eucharystii spod kościoła św. Brygidy wyruszył marsz ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej. Przemarsz, tak jak zapowiedzieli organizatorzy, odbył się w całkowitym milczeniu. Jego uczestniczy nieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Idźmy drogą prawdy” oraz "Polska to nasze 'być' i nasze 'mieć'".

Biorący udział w marszu mogli także kupić od wolontariuszy Caritas żółte żonkile, z których dochód będzie w całości przeznaczony na potrzeby Domu Hospicyjnego dla dzieci w Gdyni. W Bazylice Mariackiej symbolizujące nadzieję kwiaty zostały złożone przez uczestników marszu pod Pomnikiem Tragedii Smoleńskiej oraz na grobie marszałka Macieja Płażyńskiego.

- Marsz miał charakter obywatelski, ponadpolityczny. W Bazylice Mariackiej zgromadzili się ci wszyscy, którym bliska jest pamięć osób, które poniosły śmierć w wyniku katastrofy w Smoleńsku, a także czują się odpowiedzialne za losy naszego kraju - mówił Maciej Łopiński, prezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, organizator wydarzenia.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-06 17:11 Gdańsk: Pola Nadziei na Pomorzu

Na Pomorzu akcja Pola Nadziei odbyła się 6 kwietnia, tradycyjnie w niedzielę. Została zorganizowana wspólnie przez hospicja z Sopotu, Gdańska, Gdyni i Pucka. Tego dnia tysiące wolontariuszy zbierało do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych domów hospicyjnych, wręczając w zamian kwiat żonkila.

- Żonkile rozdawane przez wolontariuszy są symbolem nadziei, której potrzeba szczególnie w momencie, kiedy człowiek jest naprawdę ciężko chory - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
- Środki finansowe, które pochodzą z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczają na zapewnienie właściwej opieki nad ciężko chorymi. Musimy pozyskiwać je od ludzi dobrej woli - mówi ks. Steć. - Zebrane w czasie Pól Nadziei pieniądze zostaną przeznaczone na działalność hospicjów stacjonarnych i domowych w archidiecezji gdańskiej, w których przebywa kilkuset chorych - dodaje.
- Wiele osób rozumiejących potrzeby domów hospicyjnych chętnie włączyło się w akcję. Nasze puszki są dzisiaj pełne - zapewnia Jakub Sołtysik, wolontariusz. Jeszcze nie wiemy ile pieniędzy udało się zebrać wolontariuszom. W zeszłym roku było to ok. 400 000 zł.

Organizatorzy Pól Nadziei przygotowali wiele atrakcji. W Sopocie charytatywna akcja rozpoczęła się od żonkilowego spaceru spod kościoła pw. św. Jerzego w kierunku mola. Tam rozpoczął się kilkugodzinny piknik rodzinny. Duże zainteresowanie wzbudził występ Marcina Spennera, finalisty drugiej edycji X-Factor oraz koncert gitarowy Piotra Krępecia, docenionego przez prestiżowy magazyn "Top Guitar". Ponadto w programie znalazły się pokazy tańca irlandzkiego i gry na bębnach. Na najmłodszych czekały wata cukrowa i gofry.
W Gdańsku barwny pochód z udziałem zespołu pracowników hospicjów i ich podopiecznymi przemaszerował spod Złotej Bramy do Fontanny Neptuna, gdzie wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie. Następnie odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Wolontariusza oraz wręczenie pamiątkowych statuetek w Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego. W programie znalazły się także występy zespołów muzycznych, tancerzy i DJ-ów.
W Gdyni odbył się festyn rodzinny, w ramach którego wystąpiła grupa Timur i Jego Drużyna oraz Kinga Zdybel, finalistka programu Mam Talent. Przygotowane zostały też liczne atrakcje towarzyszące m.in. minimecze, trening funkcjonalny, trampolina czy ścianka wspinaczkowa.

W ramach Pól Nadziei w Pucku wystąpiła Krystyna Gedzik w programie zatytułowanym "Wiosenne inspiracje". Organizatorzy przewidzieli też imprezę wspólną dla wszystkich miast włączających się w akcję - przejazd motocyklistów z żonkilowymi atrybutami z Pucka przez Gdynię i Sopot do Gdańska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Patronem medialnym Pól Nadziei był „Gość Niedzielny”.
jah / Gdańk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-06 09:48 VIII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej

Już po raz ósmy odbył się Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. 5 kwietnia do kościoła pw. św. Wojciecha w Kielnie przybyło 14 chórów i blisko 500 wykonawców z całej Polski, by wziąć udział w przesłuchaniach konkursowych.

- W okresie Wielkiego Postu wykonujemy w kościołach wyjątkowe, przepiękne, ale niestety mało znane pieśni. Nasz festiwal przypomina o tych utworach. Poprzez konkurs pokazujemy szerszemu gronu słuchaczy, że pieśni wielkopostne wciąż stanowią inspirację dla wielu kompozytorów, którzy na kanwie tekstów ewangelicznych tworzą nowe, wybitne dzieła - wyjaśnia ks. dr hab. Robert Kaczorowski, przewodniczący jury.

Zgłoszone utwory polskich i zagranicznych kompozytorów wykonywane były a cappella w języku polskim i łacińskim, a kilka zostało zaśpiewanych także w języku kaszubskim. Nowym elementem festiwalu był obowiązek wykonania chorału gregoriańskiego.

Po ostatnim przesłuchaniu odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Pieśni wielkopostne ubogacają naszą duszę i zbliżają nas do zmartwychwstałego Chrystusa - powiedział w homilii hierarcha. Po Eucharystii nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Festiwal zakończył się koncertem galowym.

Grand Prix festiwalu zdobył Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. I miejsce w konkursie zajął Chór Mieszczan Gdańskich. II przypadło Chórowi Dziewczęcemu Szkoły Katedralnej w Poznaniu "Paradiso". III miejsce zdobył Chór parafii pw. Trójcy Świętej w Elblągu. Nagrodę Specjalną Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego zdobył Chór św. Jana przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Redzie.

- Poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy - komentuje ks. prof. Kaczorowski. - Dotychczas z wytypowaniem zespołu do nagrody Grand Prix nie mieliśmy najmniejszego problemu. Podczas tegorocznej edycji konkursu wybór był znacznie trudniejszy. Kilka chórów prezentowało podobny, bardzo wysoki poziom.

- Zdecydowana większość zespołów, które brały udział w przesłuchaniach, jest związana z amatorskim, przykościelnym ruchem śpiewaczym. Mimo to wykonują pieśni bardzo profesjonalnie, stale poprawiają swój warsztat, wciąż się rozwijają - dodaje.

Organizatorzy zapraszają zespoły chóralne i słuchaczy z całej Polski do udziału w kolejnej edycji festiwalu, która odbędzie w 2015 roku również w kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie.
Patronat honorowy nad festiwalem objął arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
jah / Kielno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-05 17:44 Gdynia: obchody 100-lecia urodzin ks. Hilarego Jastaka (poprawiona)

Uroczystą Eucharystią rozpoczęły się 5 kwietnia obchody 100-lecia urodzin księdza Hilarego Jastaka. Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

- Do świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa przyprowadziła nas dzisiaj wdzięczność. Chcemy podziękować za życie i czyny śp. księdza Hilarego Jastaka, nazywanego "Królem Kaszubów" - rozpoczął abp Głódź.
W homilii metropolita gdański przypomniał najważniejsze fakty z życia ks. Jastaka. Urodził się 3 kwietnia 1914 r. w Kościerzynie. 7 czerwca 1941 r. w Warszawie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Stanisława Galla. Podczas II wojny światowej był członkiem organizacji konspiracyjnej Krzyż i Miecz oraz kapelanem Armii Krajowej. - W 1945 roku wrócił w rodzinne strony, na Kaszuby. Został mianowany dyrektorem gdyńskiego oddziału Caritas. Wkrótce komuniści rozwiązali tę organizację, a ks. Jastak został oskarżony o rozpowszechnianie wrogich informacji wobec władzy ludowej i aresztowany - mówił abp Głódź.

- W swoim życiu ks. Hilary doświadczył wielu tragicznych wydarzeń - kontynuował arcybiskup. - W czasie Grudnia'70 stał w pierwszym szeregu. Raportował prymasowi Wyszyńskiemu o tym, co dzieje się na Wybrzeżu. Aktywnie wspierał także rodziny osób zabitych w zamieszkach ulicznych - podkreślił metropolita. Dziesięć lat później, podczas strajków na Wybrzeżu, 17 sierpnia 1980 r. ks. Jastak odprawił Mszę św. w gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej. Został kapelanem "Solidarności". W okresie stanu wojennego wspierał ruch oporu, pomagał uwięzionym i internowanym. Zmarł w 2000 roku w Gdyni. - Ks. Jastak był nietuzinkową postacią, oddaną Kościołowi, Polsce i Gdyni - podsumował abp Głódź.

Po uroczystej Eucharystii na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik ks. Hilarego Jastaka. Poświęcenia miejsca, w którym 30 sierpnia 2014 roku stanie monument gdyńskiego kapelana "Solidarności", dokonał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

- Myśląc o przyszłości, musimy pamiętać o naszej tożsamości. Jesteśmy wierni Bogu i Ojczyźnie także dlatego, że mieliśmy wielki zaszczyt i honor być wspierani i nauczani przez takich kapłanów jak ks. Hilary Jastak - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Obchody zakończyły się wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów na grobie ks. Jastaka.

Organizatorami uroczystości byli Wojciech Szczurek, prezydent Miasta Gdyni, Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W obchodach wzięli udział m.in. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku oraz posłowie Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
jah / Gdynia
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-05 17:08 Gdańsk: obchody 100-lecia urodzin ks. Hilarego Jastaka

Uroczystą Eucharystią rozpoczęły się 5 kwietnia obchody 100-lecia urodzin księdza Hilarego Jastaka. Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

- Do świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa przyprowadziła nas dzisiaj wdzięczność. Chcemy podziękować za życie i czyny śp. księdza Hilarego Jastaka, nazywanego "Królem Kaszubów" - rozpoczął abp Głódź.
W homilii metropolita gdański przypomniał najważniejsze fakty z życia ks. Jastaka. Urodził się 3 kwietnia 1914 r. w Kościerzynie. 7 czerwca 1941 r. w Warszawie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Stanisława Galla. Podczas II wojny światowej był członkiem organizacji konspiracyjnej Krzyż i Miecz oraz kapelanem Armii Krajowej. - W 1945 roku wrócił w rodzinne strony, na Kaszuby. Został mianowany dyrektorem gdyńskiego oddziału Caritas. Wkrótce komuniści rozwiązali tę organizację, a ks. Jastak został oskarżony o rozpowszechnianie wrogich informacji wobec władzy ludowej i aresztowany - mówił abp Głódź.

- W swoim życiu ks. Hilary doświadczył wielu tragicznych wydarzeń - kontynuował arcybiskup. - W czasie Grudnia'70 stał w pierwszym szeregu. Raportował prymasowi Wyszyńskiemu o tym, co dzieje się na Wybrzeżu. Aktywnie wspierał także rodziny osób zabitych w zamieszkach ulicznych - podkreślił metropolita. Dziesięć lat później, podczas strajków na Wybrzeżu, 17 sierpnia 1980 r. ks. Jastak odprawił Mszę św. w gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej. Został kapelanem "Solidarności". W okresie stanu wojennego wspierał ruch oporu, pomagał uwięzionym i internowanym. Zmarł w 2000 roku w Gdyni. - Ks. Jastak był nietuzinkową postacią, oddaną Kościołowi, Polsce i Gdyni - podsumował abp Głódź.

Po uroczystej Eucharystii na skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik ks. Hilarego Jastaka. Poświęcenia miejsca, w którym 30 sierpnia 2014 roku stanie monument gdyńskiego kapelana "Solidarności", dokonał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

- Myśląc o przyszłości, musimy pamiętać o naszej tożsamości. Jesteśmy wierni Bogu i Ojczyźnie także dlatego, że mieliśmy wielki zaszczyt i honor być wspierani i nauczani przez takich kapłanów jak ks. Hilary Jastak - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Obchody zakończyły się wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów na grobie ks. Jastaka.
Organizatorami uroczystości byli Wojciech Szczurek, prezydent Miasta Gdyni, Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W obchodach wzięli udział m.in. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku oraz posłowie Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-04-04 21:42 Gdańsk: Pola Nadziei na Pomorzu 2014

Pomorskie hospicja po raz kolejny zjednoczą się w imieniu swoich podopiecznych. 5 i 6 kwietnia odbędą się Pola Nadziei. Znakiem rozpoznawczym akcji są wolontariusze, którzy na ulicach, skwerach, przed kościołami czy w centrach handlowych będą zbierali do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian kwiat żonkila - symbol nadziei na odrodzenie.

Atrakcje dla mieszkańców Pomorza otworzy Żonkilowa Sobota. W szpitalu Marynarki Wojennej z przychodnią przy ul. Polanki 117 w Gdańsku-Oliwie 5 kwietnia w godzinach od 9.00 do 13.00 dla wszystkich chętnych przewidziane jest bezpłatne poradnictwo medyczne, podczas którego czynnych będzie kilkanaście gabinetów lekarskich, punkt pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Główne imprezy przewidziane zostały dzień później, tradycyjnie w niedzielę. W Gdańsku o godz. 11.30 wystartuje Korowód Pól Nadziei. Barwny pochód, na czele z Orkiestrą Straży Granicznej, z udziałem zespołu pracowników hospicjów, ich podopiecznymi wraz z rodzinami, wolontariuszami i przyjaciółmi przemaszeruje spod Złotej Bramy do Fontanny Neptuna, gdzie wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie.

Następnie odbędzie się uroczystość nadania tytułu Honorowego Wolontariusza oraz wręczenie pamiątkowych statuetek w Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego. W programie znalazły się także występy zespołów muzycznych, tancerzy i DJ-ów.

Hospicja w Sopocie zapraszają od 13.00 na Piknik Rodzinny, który otworzy Żonkilowy Spacer z bębniarzami. Główną atrakcją będą koncerty Marcina Spennera, finalisty drugiej edycji X-Factor i zespołu Gentle Lady Note.

W Gdyni o godz. 12.00 odbędzie się Festyn Rodzinny, w ramach którego wystąpi grupa Timur i Jego Drużyna oraz Kinga Zdybel, finalistka programu Mam Talent. Przygotowane zostały też liczne atrakcje towarzyszące, w tym minimecze, trening funkcjonalny, trampolina czy ścianka wspinaczkowa.

W ramach Pól Nadziei w Pucku wystąpi Krystyna Gedzik w programie zatytułowanym "Wiosenne inspiracje". Organizatorzy przewidzieli też imprezę wspólną dla wszystkich miast włączających się w akcję tzn. przejazd motocyklistów z żonkilowymi atrybutami trasą z Pucka przez Gdynię i Sopot do Gdańska.

- Cierpienie i samotność towarzyszące chorobie onkologicznej w jej stadium terminalnym są jednocześnie sprawdzianem z człowieczeństwa wszystkich zdrowych, dla których budząca się wiosna jest rzeczywistym zaproszeniem do życia. Nie omijajmy wzrokiem wolontariusza z puszką. Aby idea hospicjum jako domu podejmującego chorych niczym gości mogła być kontynuowana, potrzebne jest jej konkretne wsparcie - apelują organizatorzy.

Patronem honorowym Pól Nadziei jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 kwietnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-03-26 10:46 Gdańsk: Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia

W Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie 25 marca odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Rozpoczęła je Anna Mrozowicz, doradczyni życia rodzinnego, głosząc konferencję "Rodzina w nauczaniu Jana Pawła II".

- Ojciec święty doświadczył działania dwóch ludobójczych totalitaryzmów. M.in. z tego powodu zaangażował się w obronę życia ustanawiając Kartę Praw Rodziny czy obchodzony dzisiaj Dzień Świętości Życia. W przededniu kanonizacji Jana Pawła II naśladujmy przykład papieża jako obrońcy życia - apelowała Anna Mrozowicz.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, której przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. - Dzisiejszy świat ukrywa zbrodnie w różnych fałszywych ideologiach. Robi to często pod pretekstem ochrony indywidualnej wolności. O jakie zbrodnie tu chodzi? Ustanawianie prawa, które zezwala na na odbieranie życia człowiekowi znajdującemu się w łonie matki, dokonywanie eutanazji czy praktykę in vitro, polegającą na przekazywaniu życia kosztem życia innych - mówił biskup.

Obrzęd duchowej adopcji poprowadził ks. Jan Uchwat, prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, a zarazem asystent kościelny Human Life International Polska.

Duchowa adopcja to dziewięciomiesięczna, codzienna modlitwa za dziecko, które zagrożone jest aborcją, ale także za rodziców, o zmianę nastawienia do wartości życia. Może podjąć ją każdy chrześcijanin, niezależnie od wieku.

Duchową adopcję rozpoczyna się każdorazowo od złożenia uroczystej przysięgi, w czasie której osoba podejmująca taką adopcję zobowiązuje się do odmawiania krótkiej modlitwy adopcyjnej w intencji poczętego dziecka. - Ponadto można do tego dodać dowolne praktyki pobożnościowe i ascetyczne w intencji adoptowanego dziecka - tłumaczy ks. Uchwat.

Kapłan zwraca uwagę, że w dzisiejszych czasach wiele kobiet na całym świecie rozważa aborcję z przyczyn ekonomicznych, ze strachu przed trudem wychowania i z powodu braku wsparcia najbliższych w tej trudnej dla nich sytuacji. "Zdajemy sobie sprawę jak wielkie spustoszenie duchowe, emocjonalne i psychiczne stanowi aborcja, szczególnie dla matek i jak wielkim złem jest śmierć niewinnego. Od tego nieszczęścia z Bożą pomocą można uchronić wiele istnień ludzkich" - przypomina asystent kościelny Human Life International Polska.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 marca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-03-16 18:15 Abp Głódź: pamiętajmy o trudnej drodze Ukrainy ku autentycznej wolności

Abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował dziś o modlitwę w intencji Ukrainy. - Pamiętajmy o trudzie podjętej przez nią drogi ku autentycznej wolności, o zagrożonej integralności jej terytorium - podkreślił metropolita gdański, przewodnicząc Mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Gdyni-Cisowej. Eucharystia była transmitowana przez TVP Polonia.

Abp Głódź przypomniał w homilii o wyborze nowego przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i jego zastępcy abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego. - Prośmy dziś o światło Ducha Świętego niezbędne do wypełniania powierzonej tym dwóm arcybiskupom misji przewodzenia Konferencji Episkopatu Polski, programowania i koordynowania jej działań, reprezentowania na międzynarodowym forum – apelował.

Jednocześnie podziękował za posługę przewodniczenia Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupowi Józefowi Michalikowi. - Pełnił swoją funkcję dobrze i odpowiedzialnie w znamiennych latach pontyfikatu trzech papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także w czasach wielu ataków wymierzonych w Kościół oraz w jego osobę – podkreślił.

Abp Głódź zaapelował również o modlitwę w intencji Ukrainy. - Pamiętajmy o trudzie podjętej przez nią drogi ku autentycznej wolności, o zagrożonej integralności jej terytorium – zwrócił się do mieszkańców Gdyni.

Hierarcha przypomniał, że kilka dni temu minęła pierwsza rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. - Módlmy się dzisiaj w intencji szczególnej: papieża Franciszka. W czwartek 13 marca minęła pierwsza rocznica pontyfikatu Ojca Świętego, który z tak wielka charyzmą głosi światu Jezusa Chrystusa i radość Ewangelii - mówił arcybiskup.

Metropolita gdański nawiązał też w homilii do niedawnego spotkania papieża Franciszka z polskimi biskupami przybyłymi do Rzymu z wizytą „ad limina Apostolorum”. - Na zakończenie swego przemówienia Ojciec Święty powiedział: "Drodzy bracia, dziękuję wam za waszą wizytę. Zanieście moje serdeczne pozdrowienie do waszych Kościołów lokalnych i do wszystkich rodaków". Przynoszę wam, parafianom z Gdyni-Cisowa słowa pozdrowień Namiestnika Chrystusowego – powiedział abp Głódź.

Dalej przypomniał, że w tekście tegorocznego orędzia na Wielki Post papież pochyla się nad nędzą tego świata. Nędzą w wymiarze materialnym, moralnym i duchowym. - Ojciec Święty ukazuje jej przykłady, zachęca Kościół do niesienia pomocy tym, którzy tej nędzy doświadczają, do przełamywania jej bolesnych skutków - kontynuował hierarcha.

Abp Głódź podkreślił, że Kościół, m.in. poprzez działalność Caritas, pomaga biednym, opuszczonym i samotnym. - Znacie te czyny miłości miłosiernej także z terenu waszej parafii. Wiem, że bardzo skutecznie działa tu m.in. zespół charytatywny pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, otaczający swą skuteczną opieką rodziny wielodzietne, ubogie i patologiczne - powiedział hierarcha do zgromadzonych w świątyni.
jah / Gdynia
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 marca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-03-13 11:56 Archidiecezja gdańska rozpoczęła przygotowania do ŚDM w Krakowie

W parafii pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie 13 marca odbyło się pierwsze spotkanie przygotowujące archidiecezję gdańską do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Wzięli w nim udział księża i zakonnicy pracujący z młodzieżą, przedstawiciele wspólnot, wolontariusze i uczestnicy poprzednich ŚDM.

Pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Nowaka, diecezjalnego koordynatora ds. ŚDM powołano komitet organizacyjny, którego liderem została Wiktoria Czekaj, wolontariuszka, organizatorka ŚDM w Madrycie i Rio de Janeiro.

W najbliższym czasie głównym zadaniem komitetu będzie wyznaczenie ok. 10 dużych świątyń, które przyjmą młodych ludzi z całego świata podczas Tygodnia Misyjnego poprzedzającego spotkanie z papieżem w Krakowie. Parafie te staną się jednocześnie centrami informacyjnymi i punktami przygotowań. - W tych miejscach będą odbywały się cykliczne Msze św., nabożeństwa, modlitwy, spotkania grup formacyjnych, zbiórki wolontariuszy, próby zespołów - informuje ks. Nowak. - Chciałbym, żeby miejsca te znajdowały się na trasie Szybkiej Kolei Miejskiej, tak by młodzi ludzie nie mieli problemów z dotarciem na modlitwy i spotkania - dodaje.

Archidiecezja gdańska weźmie udział także w ogólnopolskiej akcji "Bilet dla brata". - Chodzi o pomoc finansową skierowaną do pielgrzymów z Europy Wschodniej, by mogli oni przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem - wyjaśnia Wiktoria Czekaj. W punktach przygotowań będzie można kupić drobne przedmioty związane także ze Światowym Dniem Młodzieży - książki, różańce, ikony, czy np. uczestniczyć w loteriach. Zebrane pieniądze pokryją koszty podróży młodych ze Wschodu do Polski.

Zostanie również utworzona strona internetowa. - Będą znajdowały się na niej informacje o działalności punktów przygotowań oraz galeria zdjęć promująca region, w tym przede wszystkim zabytkowe sanktuaria i kościoły ziemi pomorskiej - wyjaśnia ks. Nowak.

Planowane jest też nagranie płyty. - Przy współpracy profesjonalnych pomorskich muzyków chcielibyśmy stworzyć nagrania opowiadające m.in. o św. Wojciechu, patronie archidiecezji gdańskiej, a zarazem Polski. Byłaby to doskonała promocja Wybrzeża, a jednocześnie próba przybliżenia tej niezwykłej postaci kolegom i koleżankom, którzy przyjadą na ŚDM do Krakowa - uważa Wiktoria Czekaj.

- Będziemy mieli okazję gościć młodych z zagranicy i będzie to szansa dla promocji naszego regionu. Dlatego powinniśmy zwrócić się do samorządowców o wsparcie finansowe i przygotowanie materiałów promocyjnych. Bardzo ważna będzie także współpraca z lokalnymi mediami - podkreśla ks. Nowak.
Oficjalnie komitet organizacyjny zostanie zawiązany 13 kwietnia w Niedzielę Palmową. Tego dnia ogłoszona będzie także lista punktów przygotowań archidiecezji gdańskiej. 13 odbędzie się również promocja książki pt. "Duch JMJ Rio", zawierającej świadectwa katolików uczestniczących w ŚDM w Brazylii. Dochód ze sprzedaży publikacji częściowo przekazany zostanie na rzecz akcji "Bilet dla brata".

- Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie sam się nie przygotuje. Jeżeli chcemy, żeby w 2016 roku wydarzyło się coś wyjątkowego, to musimy zacząć działać już teraz. Czas przejść do konkretów - podsumowuje Wiktoria Czekaj.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 marca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-03-01 13:27 Gdańsk: Turniej Piłki Nożnej im. Żołnierzy Niezłomnych

Po raz czwarty 1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji gdańska szkoła Fregata zorganizowała 1 marca turniej piłki nożnej. - Chcemy opowiedzieć dzieciom o takich wartościach jak „Bóg, honor, Ojczyzna”, za które oddawali życie Żołnierze Niezłomni - mówi Paweł Kunda, organizator turnieju.

- Pragniemy wychowywać naszą młodzież w cnotach takich jak męstwo, wytrwałość, poświęcenie, odwaga, odpowiedzialność, uczciwość, szczerość czy przyjaźń. Rozgrywki sportowe są na to najlepszym sposobem. Uczymy dzieci jak cieszyć się z wygranej, przepraszać przeciwnika za niewłaściwe zachowanie czy szanować siebie nawzajem po przegranej - wyjaśnił Kunda.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. Wojciech Ulasiński. W przerwie pomiędzy rozgrywkami odbył się wyjątkowy koncert patriotyczny. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji sportowych i edukacyjnych m.in. plac treningu małych cichociemnych, szkolenie sanitariuszek i warsztaty kryptografii, sala przesłuchań czy mediateka poświęcona historii żołnierzy niezłomnych (książki, muzyka, komiksy, slajdy, filmy).

Imprezie sportowej towarzyszyły prelekcje poświęcone historii Żołnierzy Wyklętych oraz panel dyskusyjny z udziałem m.in. Kombatantów z Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz historyków Arkadiusza Kazańskiego i Marcina Węglińskiego z gdańskiego IPN.

- Żołnierze Niezłomni byli bohaterami, którzy po zakończeniu działań wojennych przeciwko Niemcom w 1945 roku kontynuowali walkę o niepodległość Polski, przeciwstawiając się agresji sowieckiej i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Poświęcali własne życie dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność - mówi Arkadiusz Kazański.

Żołnierze Wyklęci ponieśli najwyższą ofiarę za walkę o niepodległość kraju. Sądy wojskowe skazały na śmierć ponad 5 tys. osób, ponad 40 tys. konspiratorów zmarło lub zostało zamordowanych w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Do dziś nie są znane miejsce pochówku wielu z nich. Ponad 250 tys. żołnierzy podziemia skazano na wieloletnie kary więzienia, a kilkaset tysięcy zostało poddanych różnego rodzaju represjom trwającym wiele lat.

- Wielu ludzi wciąż ma niewielkie pojęcie o tragicznych losach Żołnierzy Niezłomnych. Funkcjonuje pogląd utrwalany przez kilkadziesiąt lat działania propagandy PRL, że byli to bandyci i faszyści. To wielkie kłamstwo. Żołnierze Wyklęci bardzo często bronili polskiego społeczeństwa przed funkcjonariuszami NKWD czy UB, a także przed pospolitymi złodziejami czy mordercami - dodał Kazański.

Turniej piłki nożnej zakończył się uroczystym apelem, podczas którego wręczone zostały puchary i atrakcyjne nagrody.

Wydarzenie zorganizowały Akademia Piłkarska Fregata oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju. Patronat nad turniejem objęli Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska, Instytut Pamięci Narodowej, Rada Oliwy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Muzeum II Wojny Światowej oraz Ośrodek Arteterapii Fale.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 marca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-02-27 17:31 W plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" wybrano proboszcza, parafię i organistę roku 2013

W Sali Cysterskiej Gdańskiego Seminarium Duchownego 27 lutego odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla proboszcza i parafii roku 2013 oraz najlepszego organisty archidiecezji gdańskiej wybranych w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego".

Proboszczem Roku 2013 w archidiecezji gdańskiej został wybrany ks. Adam Zdrojewski z parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie. Proboszcz otrzymał aż 9090 głosów. Zaledwie 298 głosów mniej zdobył, zajmując drugie miejsce w rankingu ks. Wojciech Chistowski, proboszcz kościoła pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie. Na trzecim miejscu uplasował się ks. Krzysztof Antoń z parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie (1425 głosów), który w ostatnich godzinach głosowania wyprzedził ks. Grzegorza Stolczyka z parafii pw. Świętego Brata Alberta w Gdańsku Przymorze (1374 głosy). Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 3 tys. złotych, którą przeznaczył na budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Połchowie.

- To bardzo miłe otrzymać takie wyróżnienie. Cieszę się, że moi parafianie mi zaufali. Ta nagroda mobilizuje do jeszcze większej pracy na rzecz parafii - mówi zdobywca pierwszego miejsca.

Ks. Zdrojewski jest proboszczem w Mrzezinie dopiero od dwóch lat, a już może pochwalić się sukcesem, czyli budową kościoła. - Bez pomocy parafian, z którymi konsultuję wszystkie decyzje, nie udałoby mi się zrealizować tego dzieła. Gdy objąłem parafię, natychmiast zacząłem apelować o pomoc w realizacji inwestycji. I chyba się udało, bo codziennie na budowę przychodziło przynajmniej dwudziestu wolontariuszy. To dzięki nim zdołaliśmy postawić mury, otynkować je i pomalować ściany wewnętrzne. Dzięki aktywności wiernych mieliśmy imponujące tempo pracy – opowiada duchowny.

- Taki proboszcz to prawdziwy skarb. Cieszymy się, że otrzymał to prestiżowe wyróżnienie - mówią parafianie ks.Zdrojewskiego, którzy przyjechali wraz z duchownym na uroczystość wręczenia nagrody.

W kategorii Parafia Roku wygrała parafia pw. św. Jana z Kęt z Rumi Janowa zdobywając 3404 głosy. Na drugim miejscu uplasowała się parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Pruszcza Gdańskiego (2457 głosów), a na trzecim Parafia Miłosierdzia Bożego z Chłapowa (1279 głosów). Zwycięskie parafie otrzymały wartościowe nagrody - talony o wartości 5 tys. zł, 3 tys. zł i 2 tys. zł do wykorzystania na materiały budowlane ufundowane przez firmę BAT, partnera plebiscytu.

W trzeciej kategorii plebiscytu, w której wierni głosowali na kościelnych muzyków w archidiecezji gdańskiej zwyciężył Piotr Kitowski, organista z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z Żukowa (1283 głosy). Wyprzedził Sławomira Wiśniewskiego z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej z Gdyni Chwarzna (1055 głosów) i Jolantę Klimek z parafii pw. św. Józefa i św. Judy Tadeusza z Rumi Zagórza (745 głosów). Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał wieżę hi-fi, w ręce drugiego laureata powędrował tablet, a zdobywca trzeciego miejsca otrzymał przenośny odtwarzacz multimedialny z radiem.

- Kościół jest rzeczywistością trwałą, ważną, potrzebną i żywą. Potwierdzeniem tego jest ogromne zainteresowanie plebiscytem. Na proboszczów, parafie i organistów zagłosowało ponad 100 tysięcy osób - podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Drodzy laureaci, nie ustawajcie w drodze, kontynuujcie wasze dzieła z Bożą pomocą. Serdecznie wam gratuluję - zwrócił się do wyróżnionych.

- Poprzez nasz plebiscyt chcemy podkreślić chrześcijańskie, katolickie dziedzictwo pomorskiej ziemi - tłumaczy Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". - Pragniemy w tych trudnych czasach dla Kościoła polskiego pokazać prawdziwy, pozytywny, charyzmatyczny wizerunek archidiecezji gdańskiej - dodał.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 lutego 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-02-24 10:17 Pruszcz Gdański: 27. rocznica powstania KSM Semper Fidelis

Kościelna Służba Mężczyzn Semper Fidelis archidiecezji gdańskiej obchodziła 27. rocznicę powstania. Z tej okazji 23 lutego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. W czasie Eucharystii biskup przyjął do grona Kościelnej Służby Mężczyzn nowych członków.

- Panowie, swoją służbą zapewniacie w Kościele - naszym wspólnym domu, porządek i bezpieczeństwo. To ogromny dar i bogactwo dla Kościoła zarówno w wymiarze parafialnym, diecezjalnym i powszechnym. Przez wierność drobnym sprawom, służycie rzeczy największej, jaką jest zbawienie. Za to wam serdecznie dziękuję - mówił bp Szlachetka w homilii.

Kościelna Służba Mężczyzn Semper Fidelis została powołana do pomocy w organizacji pierwszej wizyty ojca świętego Jana Pawła II na Wybrzeżu w 1987 roku. Członkowie KSM zapewniali porządek i bezpieczeństwo podczas nabożeństw i spotkań z udziałem papieża Polaka. Do służby tej zgłosiło się ponad 10 tysięcy mężczyzn.

Po wizycie Jana Pawła II wielu mężczyzn wyraziło chęć dalszego służenia Kościołowi gdańskiemu. W tej sytuacji biskup Tadeusz Gocłowski w styczniu 1988 roku ustanowił stałe duszpasterstwo mężczyzn na szczeblu diecezjalnym i parafialnym. Członkowie KSM w liczbie 5500 pełnili także swoją służbę podczas wizyty ojca świętego Jana Pawła II na hipodromie w Sopocie w 1999 roku.

Statutowym zadaniem duszpasterstwa KSM Semper Fidelis jest działanie na rzecz odnowy religijnej w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym przez uświęcenie życia, pielęgnowanie tradycji chrześcijańskiej, a także bezpośrednia posługa Kościołowi w czasie uroczystości kościelnych i uczestniczenie w życiu Kościoła w wymiarze duchowym i materialnym.

Na uroczystości z okazji 27. rocznicy powstania KSM Semper Fidelis obecni byli ks. dr Zbigniew Zieliński, archidiecezjalny duszpasterz KSM, ks. Stanisław Łada, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Pruszczu Gdańskim, opiekunowie duchowi KSM, moderatorzy, poczty sztandarowe i wszyscy bracia KSM.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 lutego 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-02-23 20:56 Gdańsk: w kolebce „Solidarności” Msza o pokój na Ukrainie (opis)

W intencji ofiar oraz o pokój na Ukrainie modlono się wieczorem 23 lutego w bazylice mariackiej w Gdańsku pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia. Metropolita gdański zaprosił do wspólnej modlitwy chrześcijan różnych wyznań oraz wyznawców judaizmu i islamu. To w Gdańsku narodziła się „Solidarność” – przypominał abp Głódź. Ukraińców zapewnił, że Polacy rozumieją ich pragnienie wolności oraz podziwiają ich odwagę i heroizm.

- Niechaj ta modlitwa zostanie przyjęta jako świadectwo naszej jedności, braterstwa, empatii, naszej religijnej postawy, zawierzenia Chrystusowi, który jest naszym pokojem – modlił się abp Głódź.
http:// system.ekai.pl/kair/redakcja?#
Jego zdaniem, „to co się dzieje na Majdanie, a także przenosi na inne miasta, ma wielkie znaczenie i wartość”. – Tworzy się bowiem społeczeństwo obywatelskie. Wspólnota, która pragnie decydować o własnym losie - mówił.

W kazaniu hierarcha nawiązał m.in. do podobieństw obrazów Grudnia’70 i kijowskiego Majdanu. - Wtedy - mówił - komunistyczna, tzw. ludowa władza strzelała do robotników. Teraz na kijowskim Majdanie konstytucyjna władza strzelała do swoich obywateli. Tu przed 40 laty w Gdyni Janek Wiśniewski padł „na drzwiach ponieśli go Świętojańską, naprzeciw tankom”. A w 2014 roku znowu nieśli, ulicami Kijowa takich młodych ukraińskich Janków – raczej Iwanów, Hryhorów, Petrów – rannych, broczących krwią, zabitych – liczba ich wciąż dokładnie niepoliczona. – przypominał metropolita gdański

Abp Głódź podkreślił też, że „nie jest powinnością biskupa polityczna egzegeza kijowskiego społecznego wrzenia, które przerodziło się w wielki społeczny konflikt, który rozlał się po miastach Ukrainy. – Widzimy jak z piedestałów strącane są pomniki Lenina, pamiątki strasznej przeszłości, zbrodniczej, ateistycznej, bezbożnej komunistycznej ideologii. Wystarczy przypomnieć tragedię sztucznie wywołanego głodu na Ukrainie w latach 30. – wyliczał.

Zebranych w gdańskiej bazylice mariackiej zachęcał do modlitwy, „aby ci, co w tym sporze uczestniczą – odnaleźli miarę sprawiedliwości, otwarli swe serca na ducha roztropności i odwagi, która jest niezbędna, aby przezwyciężyć podziały, aby znaleźć rozwiązania, zakończyć eskalację przemocy”.

Metropolita gdański podkreślił również, że najtrudniejszą sztuką w ludzkim życiu jest sztuka przebaczania win. Mówił, że nie niweluje ona „potrzeby sprawiedliwości, słusznej kary, zadośćuczynienia, skruchy serca, zrozumienia popełnionego zła, ale jest koniecznym rozwiązaniem, Chrystusowym nakazem, kierunkiem wytyczonym ku lepszej przyszłości”. To także wskazanie dla Ukrainy, niezbędne dla jej przyszłości, dla zwycięstwa ducha prawdy, sprawiedliwości – dodał, wyrażając nadzieję, że to zwycięstwo nastąpi.

Zwracając się do Ukraińców w ich języku podkreślił, że Polacy rozumieją ich pragnienie wolności i podziwiają ich odwagę i heroizm. - W pamięci Polaków żyje Solidarność, jaką wy przeżywaliście teraz w swojej Ojczyźnie. A dzisiaj w dniu żałoby płaczemy z wami i chylimy głowy przed bohaterami Majdanu – zapewnił metropolita gdański.

Swoje kazanie zakończył modlitwą do archanioła Michała – patrona Kijowa, prosząc Boga za wstawiennictwem świętych, by orędowali za zwycięstwem dobrej sprawy na Ukrainie, za przezwyciężeniem konfliktu, za wejściem na drogę pokoju, prawdy i sprawiedliwości.

Podczas Mszy św. w bazylice mariackiej u stopni ołtarza ustawiono flagi ukraińskie oraz liczne znicze. Wymownym gestem było odegranie hymnów Ukrainy i Polski na początku celebry. Po dojściu procesji do ołtarza, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod batutą kapelmistrza komandora Jarosława Rywalskiego odegrała oba hymny. Liturgię uświetniła także Cappella Gedanensis pod dyrekcją prof. Aliny Kowalskiej-Pińczak.

Liturgia słowa sprawowana była w języku polskim i ukraińskim. Po polsku I czytanie odczytał Brunon Baranowski z gdańskiej „Solidarności” natomiast psalm wykonali w języku ukraińskim Wiktoria Batorowska i Ivan Kravchenko a II czytanie lektor Gennadij Jerszow odczytał w języku ukraińskim.

W obu językach modlono się także w czasie modlitwy powszechnej. Wśród zanoszących do Boga wezwania modlitewne o pokój na Ukrainie byli nie tylko chrześcijanie ale także przedstawiciele gdańskich muzułmanów oraz gminy żydowskiej.

Wraz z metropolitą gdańskim Eucharystię koncelebrowali liczni duchowni, wśród nich m.in. abp Tadeusz Gocłowski. Obecni byli też duchowni innych wyznań chrześcijańskich, przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, seminarzyści i liczni mieszkańcy Trójmiasta. Wielu z nich przyniosło ze sobą zapalone świeczki. Przybył także konsul generalny Ukrainy wraz z małżonką.

Przy okazji Mszy w intencji pokoju, w bazylice mariackiej można było złożyć do specjalnych koszy materiały opatrunkowe, które zostaną przekazane na Ukrainę. Poinformowano też o działaniach Caritas na rzecz wsparcia dla Ukrainy i możliwościach włączenia się w te inicjatywy.

Na koniec chór grekokatolickiej parafii św. Bartłomieja w Gdańsku zaśpiewał modlitwę za zmarłych „Wiecznaja pamiat”.

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy procesyjnie przeszli do Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Golgoty Wschodu i śp. Marszałka Macieja Płażyńskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci.
awo / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lutego 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-02-23 20:02 Abp Głódź do Ukraińców: Polacy rozumieją wasze pragnienie wolności

W intencji ofiar oraz o pokój na Ukrainie modlono się wieczorem 23 lutego w bazylice mariackiej w Gdańsku pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia. Metropolita gdański zaprosił do wspólnej modlitwy chrześcijan różnych wyznań oraz wyznawców judaizmu i islamu. To w Gdańsku narodziła się „Solidarność” – przypominał abp Głódź. Ukraińców zapewnił, że Polacy rozumieją ich pragnienie wolności oraz podziwiają ich odwagę i heroizm.

- Niechaj ta modlitwa zostanie przyjęta jako świadectwo naszej jedności, braterstwa, empatii , naszej religijnej postawy, zawierzenia Chrystusowi, który jest naszym pokojem – modlił się abp Głódź.

Jego zdaniem, „to co się dzieje na Majdanie, a także przenosi na inne miasta, ma wielkie znaczenie i wartość”. – Tworzy się bowiem społeczeństwo obywatelskie. Wspólnota, która pragnie decydować o własnym losie - mówił.

W kazaniu hierarcha nawiązał m.in. do podobieństw obrazów Grudnia’70 i kijowskiego Majdanu. - Wtedy - mówił - komunistyczna, tzw. ludowa władza strzelała do robotników. Teraz na kijowskim Majdanie konstytucyjna władza strzelała do swoich obywateli. Tu przed 40 laty w Gdyni Janek Wiśniewski padł „na drzwiach ponieśli go Świętojańską, naprzeciw tankom”. A w 2014 roku znowu nieśli, ulicami Kijowa takich młodych ukraińskich Janków – raczej Iwanów, Hryhorów, Petrów – rannych, broczących krwią, zabitych – liczba ich wciąż dokładnie niepoliczona! – przypominał metropolita gdański.

Abp Głódź podkreślił też, że „nie jest powinnością biskupa polityczna egzegeza kijowskiego społecznego wrzenia, które przerodziło się w wielki społeczny konflikt, który rozlał się po miastach Ukrainy. – Widzimy jak z piedestałów strącane są pomniki Lenina, pamiątki strasznej przeszłości, zbrodniczej, ateistycznej, bezbożnej komunistycznej ideologii. Wystarczy przypomnieć tragedię sztucznie wywołanego głodu na Ukrainie w latach 30. – wyliczał.

Zebranych w gdańskiej bazylice mariackiej zachęcał do modlitwy, „aby ci, co w tym sporze uczestniczą – odnaleźli miarę sprawiedliwości, otwarli swe serca na ducha roztropności i odwagi, która jest niezbędna, aby przezwyciężyć podziały, aby znaleźć rozwiązania, zakończyć eskalację przemocy”.

Metropolita gdański podkreślił również, że najtrudniejszą sztuką w ludzkim życiu jest sztuka przebaczania win. Mówił, że nie niweluje ona „potrzeby sprawiedliwości, słusznej kary, zadośćuczynienia, skruchy serca, zrozumienia popełnionego zła, ale jest koniecznym rozwiązaniem, Chrystusowym nakazem, kierunkiem wytyczonym ku lepszej przyszłości”. To także wskazanie dla Ukrainy, niezbędne dla jej przyszłości, dla zwycięstwa ducha prawdy, sprawiedliwości – dodał, wyrażając nadzieję, że to zwycięstwo nastąpi.

Zwracając się do Ukraińców w ich języku podkreślił, że Polacy rozumieją ich pragnienie wolności i podziwiają ich odwagę i heroizm. - W pamięci Polaków żyje Solidarność, jaką wy przeżywaliście teraz w swojej Ojczyźnie. A dzisiaj w dniu żałoby płaczemy z wami i chylimy głowy przed bohaterami Majdanu – zapewnił metropolita gdański.

Swoje kazanie zakończył modlitwą do archanioła Michała – patrona Kijowa, prosząc Boga za wstawiennictwem świętych , by orędowali za zwycięstwem dobrej sprawy na Ukrainie, za przezwyciężeniem konfliktu, za wejściem na drogę pokoju, prawdy i sprawiedliwości.
awo / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lutego 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-02-23 19:29 Gdańsk: w kolebce „Solidarności” rozpoczęła się Msza o pokój na Ukrainie (krótka)

Pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Glódzia w bazylice mariackiej w Gdańsku – kolebce „Solidarności” rozpoczęła się Msza św. w intencji ofiar oraz o pokój na Ukrainie. Wraz z metropolitą gdańskim Eucharystię koncelebrują liczni duchowni m.in. abp Tadeusz Gocłowski. Obecni są także duchowni innych wyznań.

Po dojściu uroczystej procesji do ołtarza, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod batutą kapelmistrza komandora Jarosława Rywalskiego odegrała hymny Ukrainy i Polski. Liturgię uświetnia także Cappella Gedanensis pod dyrekcją prof. Aliny Kowalskiej-Pińczak, która wykonała m.in. Requiem Pucciniego.

Liturgia słowa sprawowana jest języku polskim i ukraińskim. Po polsku I czytanie odczytał Brunon Baranowski z gdańskiej „Solidarności” natomiast psalm wykonali w języku ukraińskim Wiktoria Batorowska i Ivan Kravchenko. Również II czytanie lektor Gennadij Jerszow odczytał w języku ukraińskim.

Kazanie wygłosi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

(rozszerzymy)
awo / Gdańk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lutego 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-02-16 14:45 Abp Głódź o wizycie ad limina: papież przyjął nas po ojcowsku, nie groził palcem

Ojciec Święty przyjął nas po ojcowsku, nie groził palcem i nie było tej atmosfery: „papież dobry, biskupi źli”. Była za to serdeczna modlitwa, rozmowa, ojcowskie wskazówki i pouczenia - powiedział dziś o niedawno zakończonej wizycie ad limina w Rzymie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, podczas Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku-Oliwie. Eucharystię sprawowaną w parafii prowadzonej przez ojców cystersów transmitowała TVP Polonia.

W homilii abp Głódź za szczególne momenty wizyty ad limina uznał m.in. odprawienie przez hierarchów Eucharystii w czterech rzymskich bazylikach większych. – Te cztery celebry jednoczyły nas jako wspólnotę Konferencji Episkopatu Polski – poprzez modlitwę, danie świadectwa jedności z Ojcem Świętym w służbie Kościołowi, który jest w Polsce – powiedział metropolita gdański.

- Ojciec Święty przyjął nas po ojcowsku. Nie groził palcem i nie było tej atmosfery: „papież dobry, biskupi źli”. Była za to serdeczna modlitwa, rozmowa, a także ojcowskie wskazówki i pouczenia – zauważył hierarcha.

„Usłyszeliśmy od Ojca Świętego słowa dobre, sprawiedliwe i przynoszące radość. Powiedział, że Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej” – podkreślił metropolita gdański.

Abp Głódź przekazał wiernym słowa uznania i podziękowania papieża Franciszka za zaangażowanie polskiego Kościoła w pracę misjonarzy na całym świecie oraz ich troskę o nowe powołania. - Przekazuję te słowa z wdzięcznością i radością; słowa na umocnienie i dalszą drogę; słowa, które są odpowiedzią dla tych wszystkich, którzy od początku pontyfikatu zaczęli różnicować, dzielić, przeciwstawiać papieża biskupom – dodał.

Uczestnicząc w spotkaniu papieża z biskupami trzech północnych metropolii ( szczecińsko-kamieńskiej, gdańskiej i warmińskiej), abp Głódź wspomniał Ojcu Świętemu o znaczeniu tych ziem, zwłaszcza w kontekście powstania „Solidarności” oraz poświęcenia ludzi pracy dla odzyskania niepodległości. – Było pouczenie papieskie. Mówił wprost do naszej grupy: bądźcie blisko ludzi, szczególnie kapłani – relacjonował metropolita. – Ludzie przychodzą z różnymi sprawami, ale z tego zawsze wynika dobro duchowe. I to was różni od polityków. Oni też chcą wejść do każdego domu, pukają, przychodzą z ulotkami, ale po wyborach już ich nikt nie zobaczy. Papież miał na myśli Argentynę, a my Polskę, ale praktyka jest ta sama – powiedział abp Głódź.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 lutego 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-01-25 14:55 Gdańsk: spotkanie opłatkowe Klubu Inteligencji Katolickiej

W kościele pw. św. Stanisława Kostki w Gdańsku 25 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Klubu Inteligencji Katolickiej. Poprzedziła je uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Wiesław Szlachetka.

- Wiele ludzi w dobie oświecenia postawiło na ołtarzu w miejsce Boga swój rozum. Z czasem na tym ołtarzu, obok ludzkiego rozumu ustawiono siłę woli. Rozum i siła woli zostały ubóstwione, zaczęto w nich upatrywać zbawienia dla świata i sensu dla ludzkiego życia. I tak siła woli i rozum stały się źródłem ducha bezbożności. W tym duchu zaczęto wymyślać nowe prawa. Najpierw stworzono nowe pojęcie wolności, rozumianej jako życie bez granic. Później przyszedł czas na równość, do której realizacji szybko wymyślono gilotynę. Kolejnym, nowym prawem było braterstwo. Zasada ta przemieniła się w dyktaturę proletariatu. Odrzucono też Biblię, uznając ją za zbiór nikomu niepotrzebnych mitów - mówił biskup w homilii.

Bp Szlachetka podkreślił, że prawa wymyślone w duchu bezbożności pochłonęły miliony ofiar. Począwszy od rewolucji francuskiej, poprzez I wojnę światową, rewolucję październikową, po II wojnę światową. Dodał, że XX wiek - nowoczesny - był w rzeczywistości wiekiem "ciemnym", pełnym pogardy dla Boga, jego praw i życia człowieka.

- Nie można zapominać, że tylko Bóg jest źródłem światła, prawdy, miłości i życia. Jeśli Jemu powierzymy swój rozum, to ten rozum będzie służył dobru. Jeśli Jemu powierzymy siłę naszej woli, wówczas siła naszej woli zamieni się w służbę drugiemu człowiekowi, zwłaszcza temu, który najbardziej potrzebuje naszej pomocy - podkreślił kaznodzieja.

Po Eucharystii zebrani w świątyni podzielili się opłatkiem i radością przy wspólnym śpiewie kolęd i składaniu życzeń.

Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku prowadzi działania z zakresu pomocy społecznej: wydaje obiady dla dzieci w szkołach, wspiera biednych i bezdomnych, podtrzymuje i upowszechnia tradycję narodową, organizuje pielgrzymki i wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Duszpasterzem KIK w Gdańsku jest ks. dr Mirosław Paracki, proboszcz kościoła pw. św. Stanisława Kostki.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 stycznia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-01-21 14:31 Gdańsk: 23 lata biskupiej posługi abp. Głódzia

W kaplicy seminaryjnej 21 stycznia została odprawiona Msza św. dziękczynna w 23. rocznicę święceń biskupich Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. W Eucharystii wzięli udział arcybiskup-senior Tadeusz Gocłowski, biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka, kapłani archidiecezji gdańskiej oraz klerycy.

- Obchodzimy dzisiejszą uroczystą Eucharystię z dwóch powodów. 23 lata temu Jan Paweł II mianował księdza arcybiskupa, biskupem polowym Wojska Polskiego. Z kolei miesiąc temu papież Franciszek ustanowił jednego z profesorów naszego seminarium ks. dr. Wiesława Szlachetkę biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Dzisiaj ksiądz Wiesław po raz pierwszy odprawi jako biskup Mszę św. w seminaryjnej kaplicy. Dla nas jest to powód do radości i dumy - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. prof. Grzegorz Szamocki, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego. - Księże arcybiskupie, księże biskupie Wiesławie, cała wspólnota seminaryjna pragnie dzisiaj żarliwie modlić się o Boże błogosławieństwo dla was - dodał kapłan.

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce (arch. białostocka). Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 roku z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Od września 1981 roku rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. 21 stycznia 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany przez Ojca Świętego Biskupem Polowym Wojska Polskiego z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech. Dnia 26 sierpnia 2004 roku Jan Paweł II ustanowił ks. arcybiskupa ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. 17 kwietnia 2008 r. Ojciec św. Benedykt XVI mianował arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia metropolitą gdańskim.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 stycznia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-01-18 19:34 Gdańsk: nabożeństwo ekumeniczne w cerkwi prawosławnej

W ramach obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja w Gdańsku 18 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. Kościół katolicki reprezentowali m.in. bp Wiesław Szlachetka oraz ks. Dariusz Ławik. Kazanie wygłosił bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicka-augsburskiego.

- My, chrześcijanie trójmiejscy, od lat włączamy się w dzieło pojednania. Jesteśmy świadomi i dumni z bogactwa własnych tradycji. Z tego, że jesteśmy ewangelikami, prawosławnymi, katolikami. Ale obok dumy z własnego, mamy świadomość bogactwa pozostałych chrześcijańskich wyznań. Chcemy się pięknie różnić, pojednani - powiedział w homilii duchowny.

- Nie chcemy dzisiaj skupiać się na dogmatycznych różnicach, nie chcemy dzielić. Pragniemy podkreślić naszą wspólną przynależność do Chrystusa. Być razem - jak Izraelici u stóp góry Synaj - podkreślił bp Hintz.

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na całym świecie na wspólnych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei - w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Hasłem tegorocznych spotkań w ramach Modlitwy o Jedność Chrześcijan jest pytanie zaczerpnięte z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian: Czy Chrystus jest podzielony?
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 stycznia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT