Znaleziono depesz: 3007
2014-09-01 21:21 Gdańsk: Msza św. przed pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

W ramach rocznicowych obchodów 1 września przed pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku miała miejsce...

2014-09-01 16:18 Dekret ustanawiający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę patronem NSZZ "Solidarność" (Dokument)

31 sierpnia w bazylice św. Brygidy w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański odczytał wiernym...

2014-09-01 08:07 Gdańsk: Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się tradycyjnie 1 września o godz. 4.45. O...

2014-08-31 13:27 Abp Głódź w rocznicę Porozumień Sierpniowych: złączyła nas wtedy miłość Ojczyzny i chrześcijańska nadzieja (dokument.)

Powstaniu Solidarności towarzyszyła miłość Ojczyzny i chrześcijańska nadzieja, że przyjdzie Polska sprawiedliwa....

2014-08-31 13:26 Gdańsk: uroczysta Msza św. w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych (opis)

Powstaniu Solidarności towarzyszyła miłość Ojczyzny i chrześcijańska nadzieja, że przyjdzie Polska sprawiedliwa....

2014-08-31 13:10 Abp Głódź w rocznicę Porozumień Sierpniowych: złączyła nas wtedy miłość Ojczyzny i chrześcijańska nadzieja

Powstaniu Solidarności towarzyszyła miłość Ojczyzny i chrześcijańska nadzieja, że przyjdzie Polska sprawiedliwa....

2014-08-31 11:25 Gdańsk: rozpoczęła się Msza św. w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych (krótka)

W gdańskiej bazylice św. Brygidy rozpoczęła się w niedzielę uroczysta Msza św. w 34. rocznicę podpisania...

2014-08-31 08:41 Gdynia: odsłonięcie pomnika ks. Hilarego Jastaka

Rok 2014 obwołany został w Gdyni rokiem ks. prałata Hilarego Jastaka, z racji setnej rocznicy jego urodzin....

2014-08-28 09:22 Jastarnia: XV Otwarty Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej

Mszą świętą pod przewodnictwem ks. infułata Stanisława Zięby, uroczystym wręczeniem nagród i koncertem finałowym zakończył się w Jastarni trzydniowy konkurs piosenki religijnej. Honorowy patronat nad konkursem objęli abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jury pod przewodnictwem Romana Peruckiego, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, przyznało główną nagrodę "Magnificat" zespołowi piewajmy Panu z Bydgoszczy; nagrodę za wykonanie piosenki religijnej poświęconej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II również temu samemu zespołowi; nagrodę za wykonanie Maryjnej piosenki religijnej zespołowi Debemus Cantare z Gdańska oraz nagrodę za estradową piosenkę religijną zespołowi Jeszcze raz z Sopotu.

W konkursie wzięło udział 140 uczestników z 15 zespołów.
kjg / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-08-24 20:29 Abp Głódź do policjantów: wasza wiara przekłada się na waszą codzienną postawę

Policjanci z całego Pomorza 24 sierpnia wzięli udział w uroczystej Mszy św. odpustowej w święto Matki Bożej Częstochowskiej, patronki kaplicy policyjnej. Eucharystii sprawowanej w koszarach prewencji przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

- Jesteście dobrzy w swoim powołaniu i trwacie wierni Matce Bożej Jasnogórskiej, która patronuje waszej służbie i waszemu życiu - powiedział hierarcha do zgromadzonych na Mszy św. funkcjonariuszy. - Wasza liczna obecność jest znakiem wiary. A wiara przekłada się na waszą służbę, moralność i codzienną postawę - dodał metropolita gdański.

Abp Głódź przypomniał także o policyjnej kaplicy, która od 24 lat spełnia zadania duchowego wsparcia funkcjonariuszom w ich ciężkiej i niebezpiecznej służbie. Kapelanem policjantów jest ks. dr Bogusław Głodowski.

- Kiedy rozpoczynałem swoją posługę duszpasterską w 1990 roku, zetknąłem się z wieloma funkcjonariuszami wychowanymi w komunizmie. Duża część z nich była niewierząca, wrogo nastawiona do Kościoła i księży - powiedział ks. Głodowski. - Służba policjantów jest trudna i stresująca. Zawsze starałem się im pomagać swoją obecnością, modlitwą i rozmową. Po kilku latach wielu z nich nabrało do mnie zaufania. Zaczęli uzupełniać sakramenty - przystępowali do chrztu, często pierwszy raz w życiu spowiadali się, przyjmowali Komunię św. Dzisiaj duchowość policjantów jest dużo głębsza niż kilkanaście lat temu - dodał arcybiskup.

- Robimy co w naszej mocy, by jak najlepiej służyć obywatelom. Kierujemy się w naszej pracy uczciwością i poszanowaniem obowiązującego prawa. W dobrym wypełnianiu naszych obowiązków pomaga nam nasz kapelan ks. Bogusław. Wielu policjantów korzysta z jego wsparcia - podkreślił inspektor Marian Szlinger, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Po Mszy św. można było zwiedzić Policyjną Izbę Pamięci oraz obejrzeć wystawę przedstawiającą działania duszpasterstwa policji. Policjanci przygotowali także zabawy z konkursami dla najmłodszych, pokazy wozów policyjnych oraz specjalistycznej broni prezentowanej przez antyterrorystów. Wszyscy głodni mogli posilić się tradycyjną grochówką.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-08-15 14:06 Abp Głódź: zaapelował o "powstrzymanie inwazji środowisk laickich" (dokumentacja)

O wstawiennictwo Maryi Wniebowziętej „w znalezieniu odpowiednich narzędzi, aby powstrzymać inwazję środowisk laickich i postawić tamę szkodom, jakie czynią w tkance życia społecznego – modlił się dziś w południe w bazylice mariackiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański w kazaniu na uroczystość 15 sierpnia przestrzegał przed wprowadzaniem do polskiej szkoły „skrajnie zideologizowanych programów nauczania”, apelował o „obronę rodziny i małżeństwa, przed tym wszystkim, co uderza w ich świętość”.

Poniżej pełny tekst:

Homilia Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia
z uroczystości Wniebowzięcia NMP w bazylice mariackiej w Gdańsku
15 sierpnia 2014


Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia (Łk 1,48)

Ekscelencjo Księże Biskupie Wiesławie!
Księże Infułacie Stanisławie, Proboszczu Bazyliki Mariackiej!
Bracia Kapłani, który dziś wraz z całym Kościołem, głosicie chwałę Maryi Wniebowziętej!
Siostry zakonne i wspólnoty życia konsekrowanego!
Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, urzędów, uczelni!
Członkowie żołnierskiej wspólnoty, pozostający w służbie czynnej i w stanie spoczynku!
Szacowni kombatanci dróg ku Niepodległej i uczestnicy powojennych zmagań o wolność Ojczyzny!
Czcigodne poczty sztandarowe!
Związkowcy z „Solidarności”, depozytariusze tego wielkiego poruszenia serc w sierpniu 1980 roku, które pragnęło, aby Polska, była Polską!
Harcerze i harcerki, otwierający swe młode serca na słowa harcerskiego hymnu: Wszystko, co nasze Polsce oddamy!
Umiłowani Bracia i Siostry!

Dziś dzień chwały Matki Zbawiciela. Uroczystość Jej Wniebowzięcia.

Wniebowzięcie ukazuje wielkość miłości Syna do Matki, Chrystusa do Maryi. To Chrystusowa miłość i wdzięczność stała u podstaw tego, co się dokonało. Jezus Chrystus, odwieczny Syn Boży, nie czekając na zapowiadane zmartwychwstanie ciał, zabrał swą Matkę do nieba. Uczynił to, aby tam osiągnęło pełnię jej zjednoczenie z Bogiem, aby, „upodobniła się do swego Syna, Pana panujących” (Katechizm Kościoła Katolickiego 966).

Ku Maryi Wniebowziętej prowadzą nas czytania dzisiejszego dnia. Patrzmy na Nią, ukazaną w symbolu Niewiasty Apokaliptycznej, zwycięskiej, jaśniejącej blaskiem chwały, obleczonej w słoneczną jasność, z wieńcem nad głową z gwiazd dwunastu.

Wychodzi nam na spotkanie w pięknych, poetyckich słowach psalmu responsorialnego. Towarzyszymy Maryi w wędrówce do domu Jej krewnej Elżbiety. Wsłuchujemy się w wypowiedziany przez Nią radosny hymn dziękczynienia – w Maryjne Magnificat – sławiący Boga, który właśnie Ją, pokorną służebnicę Pańską, wybrał, aby stała się ziemską Matką Jego Syna.

Maryjo Wniebowzięta, miałaś rację, mówiąc że odtąd błogosławić Cię będą wszystkie pokolenia. Zabrana z duszą i ciałem do niebieskiej chwały stanowisz dla nas, ludzi, wspaniały symbol i obraz przebóstwionego człowieczeństwa, jego piękna, jego godności. Uczestnicząc w chwale Zmartwychwstania swego Syna, dalej kontynuujesz swą macierzyńska posługę wobec nas, ludzi, w których sercach żyje Chrystus Zmartwychwstały.

Jesteś dla nas także znakiem nadziei, ukazującym nam perspektywę życia z Bogiem, zjednoczenia z Jego Miłością.

I. Matko, z nami bądź

Dziś tu, nad Bałtykiem, w Gdańsku, włączamy się w ten wielki krąg ludzkich serc, który w Uroczystość Wniebowzięcia pragnie wyśpiewać chwałę Maryi, wyrazić Jej wdzięczność i ufność.
Mimo naszych ułomności, słabości, duchowych zapaści, zewnętrznych przeszkód, pragniemy iść z Tobą i za Tobą drogą Twego Syna.

Naszą deklarację wiary wypowiadamy w sercu Gdańska, w świątyni dedykowanej Maryi Wniebowziętej. W jej monumentalnych murach znalazła swoje mieszkanie Gdańska Piękna Madonna, z której emanuje dostojeństwo, a zarazem skromność, serdeczność, ujmująca, przyciągająca ku Niej, bliskość. To tu oczekuje na nas w kaplicy św. Baltazara w swej kopii Czarna Madonna z Jasnej Góry, ta, która nas zna, a w kaplicy św. Doroty ta, co w wileńskiej Ostrej świeci Bramie – Matka Miłosierdzia, która tu przyszła za wygnańcami z Kresów. To przed Jej obliczem postawiliśmy nasz znak pamięci o ofiarach tragedii smoleńskiej, którzy zginęli w służbie Ojczyzny w drodze do Katynia. Trwa tam modlitwa w ich intencji. Także o dogłębne, uczciwe, przekonujące, wyczerpujące wszystkie możliwości, rozpoznanie przyczyn tej tragedii, która tak mocno ugodziła nasz naród, zatrwożyła i zraniła wiele polskich serc.

Umiłowani!
Sierpień to czas, kiedy w szczególny sposób Polacy ukazują swoją duchową więź z Matką Jezusową, z Jej przesłaniem, z programem Jej życia, jakim jest całkowite zawierzenie Jezusowi.

„Matko, z nami bądź, do Syna swego nas prowadź” – często rozlega się ta pieśń na sierpniowych pielgrzymich szlakach. Dziesiątki tysięcy mężczyzn i kobiet daje świadectwo swej wiary w moc Chrystusowego Krzyża, pod którym do końca stała Matka.

Odwiedzałem naszych gdańskich pielgrzymów na szlaku ich wędrówki ku Jasnej Górze. Wysłuchałem ich relacji o pielgrzymowaniu przez upalną sierpniową Polskę, odprawiłem dla nich Mszę św., błogosławiłem na dalszą drogę. Stanęli przed Jasnogórskim Tronem Łaski, otworzyli przed Maryją swe serca, wypowiedzieli swoje prośby, także te w intencjach naszej diecezjalnej wspólnoty, Gdańska, Pomorza, ojczyzny. Dziękujemy im za to.


II. Armia narodowego zbawienia

Umiłowani!
To pamiątka wielkiego zwycięstwa oręża polskiego odniesionego na przedpolach Warszawy przed dziewięćdziesięciu czterema laty. Zatrzymamy został „pochód za Wisłę” Armii Czerwonej, która chciała zmienić bieg dziejów Europy, zniszczyć jej chrześcijańską kulturę i cywilizację. „Towarzysze runął Bóg, ten największy ciemiężca proletariatu” – głosiła odezwa agresorów spod znaku czerwonej gwiazdy. W odpowiedzi na to z Jasnej Góry Biskupi Polscy apelowali o utworzenie „przez zjednoczenie uświęcone nadprzyrodzoną wiarą armii narodowego zbawienia”.

Zebrała się taka armia w dniach zagrożenie na przedpolach Stolicy. Ramię przy ramieniu stanęli doświadczeni na frontach Wielkiej Wojny żołnierze, obok nich ochotnicy: harcerze, gimnazjaliści, studenci z zaciągu Armii Ochotniczej. Stanęli także ci z poboru, w dużej mierze synowie rodzin chłopskich i robotniczych. Nie dali posłuchu hasłom rewolucji socjalnej niesionym przez najeźdźców, murem żołnierskich serc osłonili Stolicę i Polskę, jej wiarę, historyczną tożsamość.

Przyszło historyczne zwycięstwo olśniewające, zaskakującej. Upatrywano w nim także Jej wstawiennictwa i wspomożenia – Matki Bożej Zwycięskiej. Wzniesiono świątynie w Warszawie na Kamionku, w Białymstoku, kościół św. Rocha – vota narodu za zwycięstwo.

Kiedy byłem biskupem diecezji warszawsko-praskiej mogłem zainicjować podjęcie projektu, którego realizację przerwał wybuch wojny. Przed katedrą praską stanął, ufundowany z kapłańskich składek, pomnik ks. Ignacego Skorupki, kapelana Legii Akademickiej, poległego pod Ossowem.

W dniu Święta Żołnierza wracamy do powstańczych i żołnierskich dróg w służbie ojczyzny i jej wolności. Sierpniowe Maryjne drogi splatają się z drogami naszej historii. Z tym ich wątkiem, który na plan pierwszy wysuwa godność ludzkiej osoby. Ściśle wiąże się ona z prawem człowieka i narodu do życia w prawdzie, sprawiedliwości, wolności, niepodległości.

5 sierpnia 1864 – sto pięćdziesiąt lat temu – na stokach warszawskiej Cytadeli został stracony Romuald Traugutt, dyktator powstania styczniowego i czterech członków Rządu Narodowego. Kiedy odczytano wyrok, śpiew Suplikacji podjęty przez mieszkańców stolicy, świadków stracenia, zagłuszyły rosyjskie orkiestry wojskowe melodią walca „Na sopkach Mandżurii”.

O poranku 6 sierpnia 1914 roku, następnego dnia po 50 rocznicy stracenia Traugutta i towarzyszy, na swój marsz ku Niepodległej ruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. Z wielkiego pragnienia polskich serc, aby Polska przestała być niewolnicą, aby odzyskała swoją godność i podmiotowość, z wysiłku zbrojnych formacji, zabiegów dyplomatycznych, modlitwy Kościoła w 1918 roku powróciła do Polski Wolność i Niepodległość. Wrogowie nazywali ją państwem sezonowym, pokrętnym bękartem traktatu wersalskiego. Pokolenie, które jej nadejścia doczekało, nazwało ją Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. To w niej zaczęto obchodzić Święto Żołnierza, wiązać je z datę z 15 sierpnia – Cudem nad Wisłą, dniem zwycięstwa nad najezdniczą Armią Czerwoną. To wtedy powstała Gdynia, polskie okno ma świat, chluba pokolenia II Rzeczpospolitej.

Powstanie Warszawskie. Kolejna stacja na sierpniowych szlakach historii ojczyzny. W tym roku jego 70 rocznica. Chwała bohaterom! To wołanie rozbrzmiewało głośno nie tylko w stolicy, także w wielu miastach ojczyzny. To nie rocznicowy slogan. To wołanie wyraża coraz głębsze rozumienie istoty powstania, jego dramatu, ale także jego wielkości, znaczenia dla przyszłości.

Umiłowani!
Dziś rozumiemy, że ten powstańczy czyn przyniósł Polsce– mimo straszliwych ofiar – duchowe ocalenie. Nie zgasł płomień wolności. Nie zgasło poczucie krzywdy, jakiej doznał nasz naród, od tych, którzy wykreślili nowy kształt Europy, pozwolili na włączenie Polski do sowieckiego systemu, na inwazję ideologii i systemu komunistycznego, wrogiego temu co polskie, co nasze, co święte.

To z niezagasłego ducha wolności zrodził się wicher Solidarności, tu, na Wybrzeżu, w środowisku polskiej pracy. Wsparł się na wartościach ojczystych, uchylił bramy strajkujących stoczni i zakładów dla kapłanów, dla Chrystusa Eucharystycznego. Za dwa tygodnie będziemy wracać naszą pamięcią i modlitwa naszej archidiecezji do tamtych dni!


III. Wyzwanie rzucone wolności

Umiłowani!
W Dniu Święta Żołnierza kierujemy nasze myśli ku żołnierskiej wspólnocie. Ku tym, którzy zakończyli już służbę, ku sędziwym kombatantom walk o Niepodległą. Możecie, drodzy bracia, tak jak wasi poprzednicy, legioniści Józefa Piłsudskiego, powiedzieć: Z naszego trudu i znoju Polska, powstała by żyć. Przez trudne powojenne lata nieśliście nie tylko pamięć o swej żołnierskiej drodze, ale przede wszystkie przekonanie, że wasza służba miała sens, że wolność wkroczy w ojczyste progi w Imię Pana, w Imię Jego Matki, Hetmanki Żołnierza Polskiego. Będziemy się modlić dziś w waszej intencji, dziękować Bogu za wasze życie, za waszą służbę Rzeczypospolitej.

Także za was żołnierze uzawodowionej dziś polskiej armii. Za waszą służbę, za poczucie jej sensu, potrzeby, konieczności. Był taki czas, nieodległy, że wojsko poczęło schodzić z pierwszej linii zainteresowań władzy. Bywało, że padały dyspozycja, aby w trybie alarmowym, w ciągu kilku dni, obciąć wcześniej uchwalony budżet, skąpiono publicznego grosza na niezbędne wydatki. Wydawać się mogło, że nasza przynależności do światowego sojuszu obronnego rozwiąże wszystkie problemu, zgasi wszelkie niepokoje. Przyszedł niespodziewanie ten dramatyczny czas, kiedy w pobliżu naszych granic, na Ukrainie, w kraju, gdzie nie umilkły echa wspólnej historii, cynicznie i brutalne zostało rzucone wyzwania przynależnej narodom wolności. Dzieje się krzywda, giną ludzie, także ci, którzy nie mieli z tamtym konfliktem nic wspólnego – pasażerowie malezyjskiego samolotu, zostają wprowadzane gospodarcze restrykcję, także te które uderzają w nasz kraj.

Także modlitwa o Wojsko Polskie. O siłę ducha. O pogłębioną świadomość więzi z ojczyzną i odpowiedzialności za jej los. O wierność żołnierskiemu powołaniu. O doświadczanie w codziennej służbie niezbędnego wsparcia na miarę wymogów nowej sytuacji.


IV. Dobro wszystkich obywateli

Umiłowani!
„Za wpojoną miłość ojczyzny płacę miłością serca”. Takie słowa napisał w swym dzienniku w przeddzień wyruszenia na front wojny polsko-bolszewickiej ks. Ignacy Skorupka. Powstańczym, żołnierskim, także strajkowym sierpniowym drogom towarzyszyli kapelani wojskowi; przyjaciele żołnierza, towarzysze jego służby, słudzy Kościoła, synowie polskiej ojczyzny.

Dziś, w dniu Święta Żołnierza, któremu towarzyszy niepokój o bieg spraw za naszą wschodnią granica, trzeba z goryczą przypomnieć, że duszpasterstwo wojskowe znów staje się celem medialnych ataków, pomówień, oskarżeń, wmawiania opinii publicznej, że jest zbędnym ciężarem dla budżetu państwa, że powinno być z niego wyłączone, w imię rzekomej bezstronności światopoglądowej państwa. Ileż złej woli trzeba, by takie oskarżenia kreować.

Wystarczy przypomnieć zapisaną w pierwszym paragrafie Konstytucji zasadę, że Rzeczypospolita Polska jest dobrem wszystkich obywateli. Wobec tego także i tych, którzy są ludźmi wiary, dziedzicami tysiącletniej drogi chrześcijańskiej Polski. To z tej definicji, zwięzłej i przejrzystej, wynika obowiązek Państwa zabezpieczenia praw ludzi wierzących, także w wymiarze posługi kapelańskiej, w instytucjach, które temu państwu służą, a taką jest przecież wojsko.

To jeden przykład tego medialnego harcownictwa, które – takie można odnieść wrażenie – bada grunt, testuje społeczną reakcję na rozmaite projekty wymierzone w Kościół, prawa ludzi wierzących, zasady etyki chrześcijańskiej. W ślad za tym idą restrykcyjne decyzje generowane przez instytucje państwa czy samorządu.

Umiłowani!
Przynosimy dziś Maryi Wniebowziętej trudne problemy naszego czasu, wyzwania, którym musimy podołać, aby uchronić naszą godność, naszą drogę, naszą polską tożsamość. Pomóż nam Matko znaleźć odpowiednie narzędzia, aby powstrzymać inwazję środowisk laickich, liberalnych, kosmopolitycznych, postawić tamę szkodom, jakie czynią w tkance życia społecznego, w umysłach młodego pokolenia, ustrzec polską szkołę przed wprowadzeniem do niej skrajnie zideologizowanych programów nauczania, obroń rodziny i małżeństwa, przed tym wszystkim, co uderza w ich świętość, w ich Boże źródła.

Pomóż nam Matko, przyspórz mam siły przekonań, odwagi w upominaniu się o swoje prawa.

W tym uroczystym dniu chwały Wniebowzięcia ukazujemy ci ludzi, którzy odnieśli zwycięstwo – w chwilach trudnych pozostali wierni swemu sumieniu, sile przekonań, Ewangelii, i Katechizmowi Kościoła. Przypomina on, że „Obywatel nie jest zobowiązany w sumieniu do przestrzegania zarządzeń władz cywilnych, jeżeli są one sprzeczne z wymogami porządku moralnego, z podstawowymi prawami osób lub wskazaniami Ewangelii” (Katechizm Kościoła Katolickiego 2245).

Ofiarujemy Ci, Maryjo Wniebowzięta, naszą miłość, naszą ufność.
Powtarzamy słowa dedykowanej Ci pieśni:
Maryjo, Matko Polskiej ziemi
I nadzieją wszystkich nas
Twa nadzieją dziś żyjemy
W złej godzinie obroń nas.
Amen.
awo / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-08-15 14:02 Abp Głódź: zaapelował o "powstrzymanie inwazji środowisk laickich"

O wstawiennictwo Maryi Wniebowziętej „w znalezieniu odpowiednich narzędzi, aby powstrzymać inwazję środowisk laickich i postawić tamę szkodom, jakie czynią w tkance życia społecznego” – modlił się dziś w południe w bazylice mariackiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański w kazaniu na uroczystość 15 sierpnia przestrzegał przed wprowadzaniem do polskiej szkoły „skrajnie zideologizowanych programów nauczania”, apelował o „obronę rodziny i małżeństwa, przed tym wszystkim, co uderza w ich świętość”.

Były biskup polowy odniósł się także do niedawnych publikacji prasowych krytykujących duszpasterstwo wojskowe i jego finansowanie. – Dziś, w dniu Święta Żołnierza, któremu towarzyszy niepokój o bieg spraw za naszą wschodnią granicą, trzeba z goryczą przypomnieć, że duszpasterstwo wojskowe znów staje się celem medialnych ataków, pomówień, oskarżeń, wmawiania opinii publicznej, że jest zbędnym ciężarem dla budżetu państwa, że powinno być z niego wyłączone, w imię rzekomej bezstronności światopoglądowej państwa. Ileż złej woli trzeba, by takie oskarżenia kreować – ubolewał hierarcha.

Przywołał zapisaną w pierwszym paragrafie Konstytucji RP zasadę, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wszystkich obywateli. – Wobec tego także i tych, którzy są ludźmi wiary, dziedzicami tysiącletniej drogi chrześcijańskiej Polski – dodał zaznaczając, że to z tej definicji „zwięzłej i przejrzystej” wynika obowiązek państwa „zabezpieczenia praw ludzi wierzących także w wymiarze posługi kapelańskiej w instytucjach, które temu państwu służą”. - A taką jest przecież wojsko – stwierdził abp Głódź.

Jego zdaniem, to – jak się wyraził - „medialne harcownictwo” - bada grunt, testuje społeczną reakcję na rozmaite projekty wymierzone w Kościół, prawa ludzi wierzących i zasady etyki chrześcijańskiej, a w ślad za tym idą - jak mówił - restrykcyjne decyzje generowane przez instytucje państwa czy samorządu. W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej metropolita gdański modlił się za wstawiennictwem Maryi o „siłę przekonań i odwagę w upominaniu się o swoje prawa”.

Uczestnikom liturgii przypomniał nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, mówiące o tym, że „obywatel nie jest zobowiązany w sumieniu do przestrzegania zarządzeń władz cywilnych, jeżeli są one sprzeczne z wymogami porządku moralnego, z podstawowymi prawami osób lub wskazaniami Ewangelii”.

W bazylice mariackiej, gdzie czczona jest Maryja Wniebowzięta abp Głódź powiedział także, że sierpień jest czasem, kiedy Polacy w szczególny sposób ukazują swoją duchową wieź z Matką Jezusa, jej przesłaniem, programem życia, jakim jest całkowite zawierzenie Jezusowi. Stwierdził też, że „sierpniowe maryjne drogi, splatają się z drogami naszej historii i prawem człowieka i narodu do życia w prawdzie, sprawiedliwości, wolności i niepodległości”.

Przywołał m.in. 150. rocznicę stracenia Romualda Traugutta na stokach warszawskiej Cytadeli, wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej, 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz „wicher Solidarności na Wybrzeżu”.

Na uroczystej Mszy św. w gdańskiej bazylice mariackiej licznie zgromadzili się księża i siostry zakonne. Przybyli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz różnych instytucji, urzędów i uczelni. Obecni byli żołnierze w dniu ich święta, a także kombatanci, harcerze i związkowcy „Solidarności”.
awo / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-08-10 13:20 Jastrzębia Góra: spotkania z uchodźcami podczas Festiwalu Wielu Kultur (zapowiedź)

I Festiwal Wielu Kultur pod hasłem „Razem być dla innych” odbędzie się od 15 do 17 sierpnia w Jastrzębiej Górze. - Chcemy uwrażliwić jego uczestników na problemy uchodźców - naszych sąsiadów – podkreślają organizatorzy z Jezuickiego Centrum Społecznego „W akcji”.

Turyści przebywający nad morzem oraz mieszkańcy Jastrzębiej Góry będą mieli okazję do spotkania przebywających w Polsce uchodźców. Spotkania z przedstawicielami różnych kultur mają budować otwartość na inność oraz promować dialog międzykulturowy – wyjaśniają organizatorzy.

Dla uczestników festiwalu przygotowali wiele atrakcji m.in.: pokaz filmowy, grę miejską, „wieczór kultur”, festyn parafialny połączony z loterią fantową, degustacją smakołyków z różnych stron świata, robieniem biżuterii i warsztatami bębniarskimi.

Przy kościele św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze, już w piątek 15 sierpnia o godz. 20.00 będzie można obejrzeć filmy z serii pt. „Narracje migrantów”. Wieczór filmowy będzie połączony z dyskusją.

Natomiast na sobotnie popołudnie zaplanowano grę miejską „W 80 minut dookoła świata”. Wieczorem będzie okazja, aby spotkać przebywających w Polsce uchodźców, poznać ich kulturę i zwyczaje.

Niedziela 17 sierpnia będzie dniem festynu. Na placu przed kościołem parafialnym – jak zapowiadają organizatorzy - będzie można spróbować smakołyków z różnych stron świata, nauczyć się tańców afrykańskich i gry na bębnach, a także wziąć udział w loterii fantowej.

Jezuickie Centrum Społeczne, które jest organizatorem Festiwalu Wielu Kultur w Jastrzębiej Górze zajmuje się m.in. niesieniem pomocy materialnej uchodźcom, promowaniem wiary i sprawiedliwości oraz „rozwojem ludzi poprzez wolontariat”. Swoją siedzibę ma w Warszawie, przy ul. Narbutta 21.
awo / Jastrzębia Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-08-01 12:57 Gdańsk: sprawcy pobicia pielgrzyma zatrzymani

Policja zatrzymała dwóch młodych mężczyzn, którzy brutalnie pobili uczestnika pielgrzymki z Banina do Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

Przypominamy, że do dramatycznego zdarzenia doszło 20 lipca po północy w miejscowości Staniszewo na terenie Zespołu Szkół, gdzie pielgrzymi nocowali. Napastnicy, którzy mieli ze sobą kije bejsbolowe zaatakowali najpierw jedną osobę, którą uderzyli w twarz. Drugi pielgrzym, brat zaatakowanego, wstawił się za nim. Niestety został brutalnie pobity.

- Podejrzani usłyszeli zarzut pobicia ze skutkiem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeden zatrzymany został już tymczasowo aresztowany. Wystąpiliśmy też o areszt dla drugiego podejrzanego, jednak sąd nie rozpoznał dotychczas naszego wniosku - mówi Remigiusz Signerski, zastępca prokuratora rejonowego w Kartuzach.

Schwytani podejrzani o pobicie pielgrzyma to młodzi mężczyźni w wieku 22 lat. Jeden z nich przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył obszerne wyjaśnienia. - Napastnik potwierdził, że wcześniej doszło do scysji między nim a grupą młodych ludzi. Rzekomo sprawca został przez nich uderzony. Potem poszedł do domu po kij i kolegów, żeby się zrewanżować. Mówi jednak, że pomylił tych, którzy mieli go uderzyć z pielgrzymami, ponieważ było ciemno - informuje prokurator Signerski.
Według ustaleń prokuratury w zdarzeniu uczestniczyły 4 osoby. Pozostali napastnicy są poszukiwani.

Pobity pielgrzym długo nie odzyskiwał przytomności. Był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Jak się dowiedzieliśmy przeszedł już skomplikowaną operację usunięcia krwiaka mózgu. Obecnie jest przytomny, jednak nie wiadomo, czy w pełni powróci do zdrowia.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-07-28 16:46 Gdańsk: Pielgrzymki na Jasną Górę z archidiecezji gdańskiej

Prawie 1000 pielgrzymów udających się na Jasną Górę wyruszyło na trasy pielgrzymek pieszych i rowerowych. Z terenu archidiecezji gdańskiej pod koniec lipca wyruszyły trzy piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Najwcześniej, 25 07, na pątniczy szlak wyruszyła z Helu Pielgrzymka Kaszubska. Bierze w niej udział ok. 250 osób. Jest to najdłuższa piesza pielgrzymka w Polsce.

Dzień później wystartowała XXIX Piesza Pielgrzymka Gdyńska. Liczy ponad 150 osób. Dziś rano po Mszy św. w bazylice Mariackiej ruszyła licząca 450 pątników XXXII Pielgrzymka Gdańska. Wszystkie grupy spotkają się w Częstochowie 12 sierpnia. Ponadto 25 lipca do Czarnej Madonny 160 osób wyruszyło na pięciodniową pielgrzymkę rowerową.

– Pielgrzymka jest okazją, aby się duchowo skupić, złożyć Bogu w ofierze swój czas i trud, wyprosić wiele łask dla siebie i innych. A przede wszystkim jest to okazja, aby sobie bardziej uświadomić, że całe nasze ziemskie życie jest pielgrzymką, że jest drogą do nieba – mówił podczas homilii 28.07 bp Wiesław Szlachetka żegnając pielgrzymów. – Maryja pierwsza przebyła drogę swego Syna. Ona najlepiej może nas nauczyć, co to znaczy iść drogą Jezusa, drogą zbawienia – podkreślał. Prosił także pielgrzymów o modlitwę w intencji Ojczyzny oraz pokoju na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.
rasta / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 lipca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-07-27 19:27 Gdańsk: odpust ku czci św. Dominika

Mszę św. odpustową ku czci św. Dominika, rozpoczynającą Jarmark Dominikański odprawiono dziś w gdańskim kościele pw. św. Mikołaja Liturgii przewodniczył o. Marcin Mogielski OP, przeor klasztoru i proboszcz parafii. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor Kościoła św. Jana w Gdańsku.

- Jezus mówi do swoich uczniów i do każdego z nas: masz być zdecydowany pójść za mną bezwarunkowo, głosić Dobrą Nowinę wszędzie i wszystkim, nie tylko wybranym - mówił kaznodzieja. – Św. Dominik Guzmán spełniał doskonale oczekiwanie Chrystusa, podobnie jak czyni to dziś papież Franciszek. Kościół musi wychodzić na ulice. Ojciec Dominik właśnie tak czynił. Wędrował po krajach średniowiecznej Europy głosząc Ewangelię. Nie ogniem i mieczem. Modlitwą, różańcem i odwoływaniem się do łagodności Matki Bożej próbował zjednywać tych, którzy błądzili - mówił duchowny.

- Życzę nam wszystkim, abyśmy umieli być jak św. Dominik Guzmán - gotowi do dialogu, a jednocześnie gorliwi i zdecydowani pójść za Chrystusem bardziej wierząc Jemu niż sobie - zakończył ks. Niedałtowski.

Po uroczystej Eucharystii na wszystkich głodnych czekał odpustowy żurek.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV przyznał kilku dominikańskim klasztorom przywilej odpustowy związany z dniem założyciela i patrona zakonu. Obok Paryża, Tuluzy i Awinionu w wyróżnionej grupie znalazł się także klasztor gdański. Papieska bulla zezwalała dominikanom z nadmotławskiego grodu udzielać każdemu odwiedzającemu ich kościół aż 100 dni odpustu. Religijnym uroczystościom towarzyszył jarmark, który z biegiem czasu nabrał charakteru przede wszystkim wielkiej handlowo-rozrywkowej imprezy.

W czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego od 27 lipca do 11 sierpnia w kościele pw. św. Mikołaja w każdą niedzielę o godz. 14.30 oraz w poniedziałki o godz. 20.00 będą odbywały się bezpłatne koncerty organowe najznakomitszych artystów z całego świata.

W dniach od 4 do 9 sierpnia dominikanie zapraszają do zwiedzania wnętrza bazyliki św. Mikołaja. Ojcowie będą oprowadzali po kościele i opowiadali o historii gdańskiego klasztoru. Zbiórka zainteresowanych pod chórem z tyłu kościoła o godz. 10.00 oraz 13.30. Codziennie kościół jest otwarty od 7.30 do 20.00.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 lipca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-07-17 10:02 Gdańsk: odpust Matki Bożej Szkaplerznej

W kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku 16 lipca odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski.

- Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie jest moje chrześcijaństwo? Czy na co dzień żyję zgodnie z nakazami wiary? Jaki jest mój stosunek to wielkich prawd, jakie Bóg przekazał człowiekowi? Z pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi przychodzi nam Maryja, która ofiarowała nam wszystkim dar szkaplerza świętego, z którego czerpiemy siłę i moc. Szkaplerz nie jest wyłącznie zewnętrznym symbolem. Dzięki niemu lepiej dostrzegamy i wypełniamy nasze chrześcijańskie obowiązki - życia w prawdzie i miłości - mówił w homilii duchowny.

Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwany szkaplerzem brązowym, zapoczątkowany został przez św. Szymona Stocka. Przełożony generalny zakonu karmelitów w 1251 roku miał otrzymać w prywatnym objawieniu od Matki Bożej obietnicę uniknięcia ognia piekielnego dla noszących karmelitański habit. W 1530 roku szkaplerz brązowy został oficjalnie zaaprobowany przez papieża Klemensa VII.

Noszący szkaplerz znajdują się pod szczególną opieką Maryi. Ze znakiem szkaplerza związana jest obietnica szczęśliwej śmierci i zachowanie od wiecznego potępienia. Matka Boża obiecała św. Szymonowi Stock: "Kto w szkaplerzu umrze, nie dozna ognia piekielnego". Maryja zapowiedziała także, że wszyscy noszący szkaplerz, w pierwszą sobotę po śmierci, zostaną uwolnieni z czyśćca. Jest to tzw. przywilej sobotni. "Ja, Matka, w pierwszą sobotę po ich śmierci miłościwie przyjdę do nich i ilu ich zastanę w czyśćcu, uwolnię i zaprowadzę ich na świętą górę żywota wiecznego". Przyjęcie szkaplerza włącza osobę do tzw. rodziny karmelitańskiej, tzn. daje możliwość udziału w dobrach duchowych zakonników - w ich modlitwach, postach, umartwieniach.

Szczególnym propagatorem duchowości karmelitańskiej był św. Jan Paweł II, który wielokrotnie przyznawał się do noszenia szkaplerza i otrzymywania dzięki temu wielu łask. "Noście zawsze szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą!" - mówił.

- Tegoroczny odpust, który zgromadził w kościele św. Katarzyny tak wielu wiernych, jest doskonałą okazją do podziękowania Bogu za św. Jana Pawła II, wielkiego czciciela Matki Bożej. Zawieszając na naszych sercach szkaplerz święty, chcemy powiedzieć głośno: "Maryjo, Totus Tuus. Jestem cały twój" - zakończył homilię arcybiskup senior.

Po uroczystej Mszy św. ojcowie karmelici poprowadzili modlitwę zawierzenia. Następnie wszyscy zebrani w świątyni mogli przyjąć szkaplerz święty.
jah / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 lipca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-06-29 17:52 Abp Głódż: św. Jan Paweł II - godnym następcą świętych Piotra i Pawła

Św. Jan Paweł II był godnym następcą św. Piotra i Pawła - stwierdził arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, przewodnicząc w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła Mszy św. w kościele św. Jana Pawła II w Gdańsku-Łostowicach.Mszę transmitowała TV Polonia.

Przytoczywszy sceny z życia apostołów, ich męczeńską śmierć i rolę jako filarów Kościoła, metropolita gdański powiedział o św. Janie Pawle II: "Tak jak św. Piotr i Paweł, na pytanie: Czy mnie miłujesz? – odpowiedział: Tak, Panie. To był drogowskaz jego drogi jako kapłana, biskupa, kardynała, papieża. Zawierzył tę drogę Matce Bożej. Słowa 'Totus Tuus' towarzyszyły mu do końca życia".

Eucharystia, transmitowana przez Telewizję Polonia, była dziękczynieniem za kanonizację świętych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Sanktuarium św. Jana Pawła II ma być wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka. W 2011 r. abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił tymczasową kaplicę. Budowa kościoła napotyka na trudności proceduralne wynikające z konieczności zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
kjg / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 czerwca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-06-29 17:13 Gdańsk: konferencja „Nadużycia seksualne wobec dzieci i młodzieży”

O problemie nadużyć seksualnych w Kościele i rodzinie dyskutowano wczoraj w Gdańsku podczas interdyscyplinarnej konferencji „Nadużycia seksualne wobec dzieci i młodzieży”. Wydarzenie zorganizowane przez gdańską Szkołę Nowej Ewangelizacji odbyło się pod patronatem honorowym abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Wśród prelegentów znaleźli się duchowni, psychologowie oraz terapeuci. Gościem specjalnym spotkania była p. Hanna Suchocka, członek Papieskiej Komisji do Ochrony Nieletnich.

- Dobrem Kościoła jest dobro osoby poszkodowanej - podkreślał o. dr Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży, podczas wykładu ukazującego z perspektywy teologicznej i historycznej dojrzewanie Kościoła do podjęcia właściwych działań względem ofiar i sprawców czynów pedofilskich.

Tematy podejmowane przez prelegentów dotyczyły zarówno duchowości osób zranionych, implikacji psychologicznych, jakie pociągają za sobą doświadczenia nadużycia seksualnego, a także sposobów komunikacji z pokrzywdzonymi.

Swoim doświadczeniem z pracą z osobami, co do których zachodzi podejrzenie, że stosują przemoc, podzielił się Krzysztof Sarzała, pedagog, kierownik CIK PCK. W wykładzie zatytułowanym „Interwencja kierowana troską - motywowanie do współdziałania w obronie ofiar” przedstawił on różne kategorie sprawców nadużyć seksualnych, a także wskazał sposoby prowadzenia z nimi rozmowy, mającej na celu powstrzymanie przemocy.

- Błędne jest przekonanie, że przemoc wobec dzieci jest to problem jedynie jakiejś specyficznej grupy nienormalnych, dewiacyjnie zorientowanych mężczyzn. To, co powstrzymuje sprawców, to mądre, nowoczesne, dostosowane do wymogów czasu przekazywanie wartości, zasad i norm - podkreślał.

Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem prelegentów. Mówili oni o metodach działania, które nie tylko pomogą osobom pokrzywdzonym, ale także ułatwią przeciwdziałanie, rozpoznawanie i reagowanie w obliczu konkretnych sytuacji kryzysowych.

Ks. Nawrot zaproponował wypracowanie modelu współpracy pomiędzy specjalistami z CIK a archidiecezją. - Tylko usprawnienie komunikacji może przyczynić się do tego, że z dużą skutecznością będziemy zapewniać pomoc osobom pokrzywdzonym, jak i pomoc w skutecznym interweniowaniu wobec osób stosujących przemoc. Deklaruję naszą współpracę w tym obszarze - odpowiedział na tę propozycję Krzysztof Sarzała.

Hanna Suchocka zrelacjonowała dotychczasowe działania papieskiej Komisji do Ochrony Nieletnich. - Komisja musi określić swój mandat, swoje kompetencje i możliwości działania. Na pewno nie będzie organem prokuratorskim, czy sądowym - mówiła b. ambasador. - Uważamy, że do tej komisji muszą wejść osoby z innych kontynentów. Zwłaszcza z Azji i Afryki. Tam te zjawiska są też rozprzestrzenione, tylko kulturowo inaczej postrzegane. A przecież Kościół musi się zająć wszystkimi - podkreślała.

Jako główne trudności w wypracowaniu odpowiednich rozwiązań dla całego świata, Hanna Schocka wymieniła właśnie zróżnicowanie kulturowe oraz wypracowanie rozwiązań, które pod względem prawnym byłyby odpowiednie dla całego świata.

- Mam nadzieję, że to spotkanie pokaże nam, jak możemy tu i teraz pomagać osobom skrzywdzonym. Ataki na Kościół są skutkiem grzechu. Jeżeli na pierwszym miejscu będzie dobro osoby skrzywdzonej, zaufanie do Kościoła będzie się odradzać - podkreśla Marta Gabriel z gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
rasta / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 czerwca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-06-28 19:02 Doroczna pielgrzymka łodzi na Zatoce Puckiej

28 czerwca w Pucku odbył się doroczny odpust ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, połączony z XXXIV Pielgrzymką łodzi, statków i kutrów rybackich. Rozpoczął się nabożeństwem w intencji rybaków na wodach Zatoki Puckiej. Kilkadziesiąt jednostek spotkało się z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem, zdążającym od strony Pucka.

Doroczny odpust ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbył się 28 czerwca w Pucku, tradycyjnie połączony ze Świętem Rybaków i XXXIV Pielgrzymką łodzi, statków i kutrów rybackich. Rozpoczął się nabożeństwem w intencji rybaków na wodach Zatoki Puckiej. Kilkadziesiąt jednostek z całego Półwyspu Helskiego wypłynęło, by spotkać się z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem, metropolitą gdańskim, zdążającym ku nim od strony Pucka. – To szczególny sposób świętowania, niespotykany w Europie – mówił metropolita.

Uroczystej Mszy świętej odpustowej u stóp Puckiej Fary, koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów, przewodniczył abp Głódź. Posługując się przykładem życia Świętych Apostołów, nawiązał do czasów współczesnych. – Potrzeba nam dzisiaj ludzi mocnych wiarą, jak św. św. Piotr i Paweł, jak św. Jan Paweł II. Potrzeba światu ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą. I błogosławieństwem ziemię zdobywają.
kjg / Puck
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 czerwca 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT