Znaleziono depesz: 11505
2014-10-22 19:16 Patriarcha Filaret: ustąpię z urzędu, jeśli Kościół promoskiewski oderwie się od Moskwy

Gotowość ustąpienia ze swego urzędu, gdyby miało to doprowadzić do zjednoczenia prawosławia na Ukrainie,...

2014-10-22 16:19 Ukraina: europejscy katoliccy biskupi wschodni spotkają się we Lwowie

Na zaproszenie arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka tegoroczne spotkanie biskupów...

2014-10-22 15:48 Kościół Greckokatolicki (dossier)

Na zaproszenie Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, tegoroczne spotkanie...

2014-10-22 15:37 Ks. Batruch: wybory na Ukrainie krokiem do oczyszczenia środowiska politycznego (wywiad)

Wybory parlamentarne na Ukrainie 26 października br. będą kolejnym krokiem do oczyszczenia środowiska...

2014-10-22 10:00 Caritas zbiera dary na Ukrainę

Caritas Polska wraz z Caritas Archidiecezji Warszawskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Akcją...

2014-10-21 16:11 Ukraina: biskupi katolickich Kościołów wschodnich o ich roli i misji w Europie (zapowiedź)

O misji i roli katolickich Kościołów wschodnich w Europie i ich miejscu w ruchu ekumenicznym będą mówić...

2014-10-21 14:38 Lublin: w sobotę uroczystości jubileuszowe 300-lecia Wyższego Seminarium Duchownego

Chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców Lublina i naszej archidiecezji do udziału w uroczystościach jubileuszowych....

2014-10-20 21:00 Abp Gądecki powrócił z Synodu Biskupów do Polski

Największym osiągnięciem Synodu Biskupów na temat współczesnych wyzwań wobec rodziny jest zauważenie...

2014-10-20 17:02 Moskwa: premiera filmu o polskich i niemieckich zesłańcach w Kazachstanie

W Moskwie odbyła się wczoraj wieczorem w auli wielkiej kurii metropolitalnej Archidiecezji Matki Bożej...

2014-10-20 16:13 Ukraina: procesja z okazji 25-lecia odrodzenia Kościoła greckokatolickiego

W ramach obchodów 25-lecia odrodzenia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) 19 października...

2014-10-20 10:58 Bp Sobiło: pośród wojennej zawieruchy na Ukrainie głosimy prawdę o Bogu

- Pośród wojennej zawieruchy na Ukrainie, wraz z kapłanami jesteśmy, trwamy i jak prorok Izajasz, głosimy...

2014-10-19 07:02 Z potrzeby serca - kult ks. Jerzego Popiełuszki w liczbach (analiza)

Ponad 20 mln pielgrzymów, 800 tys. osób w muzeum, relikwie w ponad tysiącu miejsc na świecie, dziesiątki...

2014-10-18 14:10 Warszawa: zbiórka rzeczowa dla Ukrainy (zapowiedź)

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej wraz z Caritas Archidiecezji Warszawskiej organizują zbiórkę darów rzeczowych dla potrzebujących mieszkańców Ukrainy. Odbędzie się ona w dniach od 20 do 31 października w parafiach obu diecezji.

- W związku ze zbliżającą się zimą i trudną sytuacją na Ukrainie chcemy przyjść z pomocą tamtejszej ludności - powiedział dyrektor Caritas diecezji warszawsko-praskiej, ks. Dariusz Marczak. Przypomniał też, że kilkadziesiąt lat temu także Polacy korzystali z pomocy materialnej wielu narodów.

- W tym momencie najbardziej potrzebne są ciepłe rzeczy, takie jak chociażby kurtki, swetry, spodnie, czapki, rękawiczki, czy buty, które w jakiś sposób zabezpieczą uchodźców przed zimą – podkreślił ks. Marczak

W czasie zbiórki przyjmowane będą także artykuły spożywcze z co najmniej sześciomiesięcznym terminem przydatności, takie jak mąka, ryż, kasze, cukier, makarony, olej, puszki mięsne, słodycze, kawa, herbata, oraz artykuły higieniczne - szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń.

Wszystkie zbierane rzeczy powinny być nowe i mieć na sobie metki. – Po stronie ukraińskiej Służby Celne nie chcą przepuszczać transportów z rzeczami używanymi, stąd ten wymóg – wyjaśnia ks. Marczak.
W przeprowadzeniu akcji pomocy mieszkańcom Ukrainy zaangażowany jest także Kościół greckokatolicki.
Zebrane w czasie zbiórki rzeczy mają być dostarczone do magazynów Caritas Polska w dniach od 3 do 5 listopada.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 października 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-10-17 17:26 Ukraina: abp S. Szewczuk kategorycznie odrzucił krytykę ze strony Moskwy o zaostrzeniu problemu unii

Jako duszpasterze staliśmy jednoznacznie wyłącznie po jednej stronie, czyli narodu ukraińskiego, nie...

2014-10-17 10:36 Sandomierz: promocja książki bp. K. Nitkiewicza nt. katolickich Kościołów Wschodnich

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyło się 16 października br. spotkanie promocyjne książki pt. „Katolickie Kościoły Wschodnie. Kompendium prawa”, której autorem jest bp Krzysztof Nitkiewicz.

– Ta książka to coś w rodzaju „pierwszej pomocy” dla duszpasterzy oraz dla przełożonych zakonnych. W swoim posługiwaniu spotykają oni bowiem coraz częściej wiernych innych Kościołów niż Kościół łaciński. Może skorzystają z niej także studenci prawa oraz osoby zainteresowane Chrześcijańskim Wschodem. Dlatego obok podania informacji ściśle prawniczych, odwołuję się także do teologii i historii – mówił bp Nitkiewicz.

Prowadzący spotkanie ks. dr hab. Grzegorz Wojciechowski podkreślił nowatorskość pozycji oraz jej walory praktyczne. Podczas spotkania poruszano różnorodne aspekty struktury i działalności Kościołów wschodnich. Mówiono także o heroicznej postawie ich pasterzy i wiernych na Bliskim Wschodzie i na wschodniej Ukrainie.

Książka biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza pt. „Katolickie Kościoły Wschodnie. Kompendium Prawa” ukazała się we wrześniu br. nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu.

Publikacja zawiera zarys historii Kościołów wschodnich, ich prezentację, omówienie struktury organizacyjnej i osobowej. Mówi o kulcie Bożym i przepisach dyscyplinarnych tych wspólnot. Okładkę książki zdobi reprodukcja bizantyjskich fresków z bazyliki katedralnej w Sandomierzu.

Ks. Krzysztof Nitkiewicz w 1992 roku podjął pracę w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Od 2002 r. do czasu nominacji biskupiej pełnił w niej funkcję podsekretarza.
apis / Sandomierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 października 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-10-17 09:57 Ewangelizacja na Bulwarowej: wiara człowieka powinna nieustannie poruszać serce Boga

W czwartkowy wieczór w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie-Nowej Hucie odbyła się pierwsza „Ewangelizacja na Bulwarowej”, która w okresie zimowym zastąpiła rejsy ewangelizacyjne po Wiśle. „Wiara to nieustanne oczekiwanie, że Bóg może uczynić coś w Twoim życiu właśnie dzisiaj” – mówił wczoraj Krzysztof Demczuk, lider wspólnoty Metanoia.

Głoszenie prawd ewangelicznych Krzysztof Demczuk oparł o fragment Ewangelii św. Marka o uzdrowieniu kobiety cierpiącej na upływ krwi oraz wskrzeszeniu córki Jaira, przełożonego synagogi. „Kiedy Jezus chodził po ziemi ludzie wiedzieli, że tam, gdzie się pojawiał, powracała nadzieja” – mówił. Stwierdził, że ludzie wtedy wierzyli, że z Jezusem przychodzi realna zmiana. Uznał, że dzisiaj jest zupełnie inaczej – ludzie widzą tylko „Jezusa odległego, z loczkami i kompletnie niedostępnego”.

Demczuk ukazał różnice między osobami, które otrzymały dar uzdrowienia od Chrystusa w przeczytanej Ewangelii. „Te różnice są jasnym wskazaniem od Boga, że jest On dostępny dla każdego człowieka, bez względu na status społeczny, grubość portfela czy historię życiową – jest dostępny dla wszystkich” – powiedział.
Mówca wskazał, że omawiane ewangeliczne postacie łączą trzy rzeczy, których zrozumienie jest niezwykle istotne w momencie zawierzenia Bogu. Pierwszą z nich określił jako trwanie w złej i beznadziejnej sytuacji. Z jednej strony 12-letniego upływu krwi, a z drugiej niemożności wpłynięcia na chorobę i śmierć dziecka. „Jedyną nadzieją dla tych osób tego dnia staje się Jezus” – analizował. Druga cecha wspólna kobiety z krwotokiem i Jaira, którą pokazał Demczuk to ryzyko jakie podjęli podejmując spotkanie z Chrystusem. Jair rezygnuje ze swojego statusu społecznego, a kobieta mimo zakazów dotyka Jezusa. „Podjęli ryzyko. Dzisiaj ludzie nie chcą podejmować ryzyka. Niestety jesteśmy zachowawczy w naszej wierze” – powiedział.

„Oni mieli szczególny rodzaj wiary i to jest trzecia cecha wspólna Jaira i cierpiącej kobiety. To, co zrobili, poruszyło serce Jezusa” – oceniał. Wskazał, że postacie te miały pewność, że Chrystus może ich wydobyć z sytuacji po ludzku nierozwiązywalnej. Nawet mimo głosów zwątpienia czy zniechęcenia płynących z zewnątrz.

Demczuk odwołał się także do swojego życia. Przyznał, że sam znajdował się w podobnie beznadziejnej sytuacji, jak przywoływane ewangeliczne przykłady – utraty brata, który popełnił samobójstwo i wejścia w okres „maratonów” nietrzeźwości i odurzenia narkotykami. Opowiedział jak po diagnozie narkomanii w szpitalu udał się na rekolekcje. „Możesz wyjść, trzasnąć drzwiami i będą to kolejne rekolekcje, które nic nie zmienią w Twoim życiu” – usłyszał od rekolekcjonisty i zobaczył ludzi, którzy modląc się mają coś, czego nie miał wtedy on – radości.
Te rekolekcje stały się dla niego punktem wyjścia do poszukiwania, które skończyły się modlitwą z prośbą „o nowe życie”. To, że Jezus działa w jego życiu udowodnił mu brak oznak odstawienia narkotyków. „Uwierzyłem w Chrystusa, bo On uwierzył we mnie pierwszy. Spotkałem się z żywym Bogiem, który zmienił moje życie” – wyznał Demczuk. Drugi raz Chrystus wyraźnie objawił się w jego życiu, kiedy został cudownie uzdrowiony z kamieni nerkowych – zniknęły w jedną noc. „Powinniście zadręczać Boga, szpilka w domofon, niech dzwoni!” – mówił do uczestników ewangelizacji prelegent. Zaznaczył, że wierzący powinni być pewni, że Bóg weźmie ich w obronę, jeśli będą nieustannie do niego wołać.

Na zakończenie Demczuk powiedział, że niezmiernie ważne jest to, aby spotkanie na Bulwarowej nie było w życiu uczestników kolejnymi bezowocnymi rekolekcjami. „Jezus chce byśmy mogli się do niego zbliżyć, szczególni Ci, którzy jeszcze nie oddali Mu swojego życia. On chce byś dzisiaj ty był Jairem czy cierpiącą na krwotok kobietą” – powiedział na zakończenie do zebranych.
Po ewangelizacji Krzysztof Demczuk poprowadził modlitwę, podczas której uczestnicy spotkania zawierzyli swoje życie Jezusowi.

Krzysztof Demczuk jest liderem wspólnoty Metanoia, a także pedagogiem, terapeutą specjalistą psychoterapii uzależnień, trenerem, zajmuje się też interwencją kryzysową. Od kilku lat posługuje we wspólnotach charyzmatycznych, głosi rekolekcje w całej Polsce, był także mówcą na misji ewangelizacyjnej na Ukrainie.
Organizatorami „Ewangelizacji na Bulwarowej” byli: Radio nowohuckie.PL wraz z Pallotyńską Wspólnotą Ewangelizacyjną.
luk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 października 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-10-16 18:32 Ukraina: separatyści łamią prawa wierzących nie związanych z Patriarchatem Moskiewskim

W ostatnich miesiącach przedstawiciele tzw. republik ludowych – donieckiej (DRL) i ługańskiej (ŁRL) na...

2014-10-16 16:10 Z potrzeby serca - kult ks. Jerzego Popiełuszki w liczbach (analiza)

Ponad 20 milionów pielgrzymów, 800 tys. osób w muzeum, relikwie w ponad tysiącu miejsc na świecie, dziesiątki ulic i pomników - ks. Jerzy Popiełuszko od 30 lat przyciąga ludzi z całego świata - wierzących i niewierzących. Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, powołany przez kard. Kazimierza Nycza na wiosnę 2011 r., rok po beatyfikacji pieczołowicie odnotowuje wszelkie przejawy czci do skromnego duszpasterza ludzi pracy zamordowanego przez agentów SB 19 października 1984 roku. Na pytanie, dlaczego ludzie tu wciąż przychodzą, odpowiadają: Z potrzeby serca.

Wystarczy choć na krótko być przy grobie ks. Jerzego w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu żeby zauważyć nieustający potok wiernych, którzy tu przychodzą. W grupach, całymi rodzinami, lub indywidualnie, nieraz na kilka minut, żeby pomodlić się w godzinach porannych, by pobiec później do swych codziennych zajęć. Dlatego Katarzyna Soborak, która od samego początku dokumentuje kult ks. Jerzego i obecnie kieruje Ośrodkiem Dokumentacji podkreśla, że praktycznie nie sposób ustalić liczby osób, które nawiedziły grób męczennika. Oblicza się, że jest ich 20 milionów, ale nie sposób policzyć tych indywidualnych nawiedzeń, więc z pewnością liczba jest znacznie wyższa.

Łatwiej natomiast ustalić liczbę osób, które obejrzały ekspozycję w muzeum, poświęconą ks. Popiełuszce - jest ich 800 tysięcy. Zwiedzający wpisują się do Księgi Pamiątkowej, w której dzielą się wrażeniami i prośbami. Jest wśród nich wiele wpisów, dotyczących spraw społecznych i narodowych. To naturalne - kapłan, który nawoływał do stosowania zasad sprawiedliwości społecznej, upominał się o pokrzywdzonych przez władze komunistycznego reżimu, zwłaszcza robotników z Huty Warszawa, ale przestrzegał też przed pokusą nienawiści i apelował, by zło zwyciężać dobrem, w naturalny sposób stał się orędownikiem trudnych spraw narodu i ojczyzny. Wielu zwiedzających nie kryje wzruszenia i emocji, związanych z obejrzeniem ekspozycji.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato, który był legatem papieskim na uroczystości beatyfikacyjne wyznał w homilii, 6 czerwca 2010 r.: "Kilkakrotnie miałem okazję odwiedzić w Warszawie muzeum poświęcone naszemu Błogosławionemu męczennikowi księdzu Jerzemu Popiełuszce. Za każdym razem wzruszenie było tak wielkie, że prowadziło do łez. Potwornie zeszpecona twarz tego łagodnego kapłana była podobna do ubiczowanego i upokorzonego oblicza ukrzyżowanego Chrystusa, które utraciło piękność i godność".

Wiadomo też, że relikwie błogosławionego trafiły do około 1050 miejsc na całej kuli ziemskiej. Stało się to możliwe po ekshumacji ciała ks. Jerzego, która została przeprowadzona w ramach procesu beatyfikacyjnego. Ponad 700 relikwii trafiło do kościołów w Polsce, około 300 nie tylko do Europy, Ukrainy, Austrii, Włoch, ale w najbardziej oddalone od Polski zakątki świata - na Filipiny, do Australii, Beninu. Ksiądz Jerzy przemawia więc uniwersalnym językiem.

Ks. Popiełuszko - informuje Katarzyna Soborak - jest też patronem 51 szkół i ponad 70 ulic, poświęcono mu około 80 pomników, w tym za granicą - we Francji, Norwegii, USA (w Nowym Jorku). O jego życiu i dziele powstały trzy doktoraty, powstają też kolejne i mimo wielkiej staranności w gromadzeniu faktów, związanych z męczennikiem, Katarzyna Soborak ma świadomość, że nie wszystko zostanie upamiętnione, gdyż rzeczywistość jest zawsze bogatsza i "szybsza".

Każdego 19. dnia miesiąca przy relikwiach błogosławionego w kościele św. Stanisława Kostki odprawiana jest Msza św. z prośbami za wstawiennictwem ks. Jerzego i podziękowaniami za otrzymane łaski. Księga wpisów odnotowuje część z nich - obecnie zawiera około 600 świadectw o otrzymanych łaskach za wstawiennictwem ks. Jerzego. Większość podziękowań dotyczy zwyczajnych spraw, np. otrzymania pracy, wiele jest świadectw o wyjściu z uzależnień czy porzuceniu planów o rozwodzie. Jednak są tu opisane wydarzenia nadzwyczajne, na przykład niewyjaśnione z punktu widzenia medycyny uzdrowienia. Nie zostały one szczegółowo zbadane, jednak osoby, dające świadectwo nie mają wątpliwości, że zawdzięczają uzdrowienie swoje lub bliskich ks. Popiełuszce. - Ale szczególnie cenne jest budzenie sumień, pogłębienie wiary, to sanktuarium przemiany - mówi Soborak.

Do kościoła św. Stanisława Kostki i grobu ks. Jerzego nieprzerwanie przychodzą także jego przyjaciele i współpracownicy - gromadził ich za życia, gromadzi i po śmierci. Katrzyna Soborak należy do tego grona, jest związana z tym miejscem od ponad 30 lat. Stan wojenny był dla niej wstrząsającym przeżyciem, jako członkini NSZZ "Solidarność" została wyrzucona z pracy. Utożsamiała się i utożsamia z nauczaniem ks. Jerzego. Jest przekonana, że ks. Jerzy zapłacił swoją krwią za wolność, zaś praca całego zespołu, posługującego przy sanktuarium i dokumentującego jego kult, jest podziękowaniem za jego męczeńską śmierć.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 października 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-10-16 13:46 Polscy misjonarze: ponad 2 tys. w 97 krajach (analiza)

W najbliższą niedzielę, 19 października, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Obecnie w 97 krajach świata...

2014-10-15 14:46 Poznań: spotkanie redaktorów naczelnych mediów oblackich Europy

W dniach 15-17 października w domu prowincjalnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu odbywa się spotkanie oblatów zajmujących się mediami w różnych krajach europejskich.

Uczestnicy spotkania wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi różnych projektów medialnych, opowiadają o ich współczesności i historii. Obecni są redaktorzy niemieckiego „Der Weinberg”, włoskiego „Missioni OMI”, Centrum Medialnego w Kijowie, przedstawiciele mediów oblackich z Francji, a także „OMI Information” wydawanego w domu generalnym oblatów w Rzymie i klerycy oblaccy wydający biuletyn seminaryjny. Uczestnicy spotkania zapoznają się z projektami prowadzonymi przez swoich współbraci z innych krajów, ich zasięgiem i wyzwaniami, przed jakimi stoją. Zauważalna jest zmiana odbiorców związana ze starzeniem się społeczeństw w Europie Zachodniej.
To zjawisko powoduje spadek nakładów bądź nawet zamykanie tytułów.

Uczestnicy poszukują sposobów dotarcia z ideą misyjną i relacjami z wydarzeń na misjach do młodszych czytelników. W tym celu niezbędna jest obecność w mediach społecznościowych i prowadzenie projektów społecznych. Tego typu aktywność prowadzą oblackie ośrodki w Polsce i na Ukrainie, co przynosi efekt w postaci dotarcia do odbiorców młodych i w średnim wieku. Wartością jest też pokazywanie różnorodności Kościoła w świecie i dokonań różnych misjonarzy, nie tylko oblackich, a także prowadzenie kampanii społecznych. To pozwala zainteresować ideą misyjną większe grono odbiorców.
Uczestnicy spotkania pochodzący z Włoch, Francji, Niemiec, a także Sri Lanki zwiedzili Poznań, zobaczyli Stare Miasto, Ostrów Tumski i inne miejsca związane z początkami polskiej państwowości. Skosztowali też potraw z tradycyjnej polskiej kuchni.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone we Francji w 1816 r. przez św. Eugeniusza Karola Józefa de Mazenod. Jego celem jest głoszenie Ewangelii najbardziej opuszczonym.Założyciel Zgromadzenia ostał kanonizowany w 1995 r. przez Jana Pawła II. Polska prowincja wspólnoty należy do najliczniejszych.
mwOMI, aw / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 października 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT