Znaleziono depesz: 11593
2014-11-24 10:37 Przed wizytą papieża w Strasburgu: oczekiwania, nadzieje, przewidywania

Zapowiedziana na 25 listopada niespełna czterogodzinna wizyta papieża w Strasburgu budzi wielkie zainteresowanie...

2014-11-24 10:23 Między Rzymem i Konstantynopolem: stosunki katolicko-prawosławne (analiza)

Wizyta papieża Franciszka u patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja w Stambule (w dniach...

2014-11-23 18:22 Przed wizytą papieża w Strasburgu: oczekiwania, nadzieje, przewidywania

Zapowiedziana na 25 listopada niespełna czterogodzinna wizyta papieża w Strasburgu budzi wielkie zainteresowanie...

2014-11-23 17:56 Jutro upływa termin zgłoszeń na Europejskie Spotkanie Młodych w Pradze

Tylko do poniedziałku 24 listopada można zgłaszać chęć udziału w tegorocznym Europejskim Spotkaniu Młodych,...

2014-11-23 15:36 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: społeczeństwo bez Kościoła nie funkcjonuje

Bez Kościoła nie ma spójności społeczeństwa – uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz....

2014-11-23 15:29 Ukraina: Memorandum wzywające do zjednoczenia praosławia traci ważność

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Równem nie był upoważniony do podpisania Memorandum w sprawie jedności...

2014-11-23 15:25 Diecezja tarnowska żegna biskupa Jana Piotrowskiego

Diecezja tarnowska żegna biskupa Jana Piotrowskiego. Dotychczasowy biskup pomocniczy za kilka dni przejmie obowiązki biskupa diecezjalnego w Kielcach. W niedzielę, 23 listopada w bazylice katedralnej w Tarnowie została odprawiona uroczysta Msza św. podczas której dziękowano za posługę biskupa Jana Piotrowskiego. Koncelebrowali ją biskupi i kapłani, a w katedrze modlili się wierni z różnych zakątków diecezji. W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze modlili się także członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Chociaż jako biskup kielecki będziesz mieszkał po drugiej stronie Wisły, to jednak będzie nas nieustannie łączył ten sam nurt życia jednego Chrystusowego Kościoła. Fizycznie będziesz od nas oddalony, jednak pozostaniesz blisko poprzez siłę więzi, która łączy Cię z rodzinną diecezją i poprzez miłość, która zespala wszystkich uczniów Chrystusa. Pragniemy Ci towarzyszyć przez modlitwę, którą obejmujemy Twoją posługę, a także Twoich nowych diecezjan. Ilekroć zaś zawitasz w granice diecezji tarnowskiej chcemy także wyrażać naszą serdeczność wobec Twojej osoby przez ofiarowaną gościnność” - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Mówiąc o roli biskupa, ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślił, że to posługa współczesnego apostoła, który sięgając do skarbca rzeczy starych i nowych wydobywa z niego zawsze właściwe słowo krzepiące na trudną drogę ludzkiego życia. „Poprzez niezliczone spotkania z wiernymi, głoszone słowo Boże, sprawowane sakramenty święte oraz pasterską miłość wyrażoną zarówno w prostym uścisku dłoni, jak i w bardzo konkretnej pomocy w obliczu ludzkich dramatów, wypełnia się powołanie Pasterza, który w pełni żyje dla owiec” - mówił biskup tarnowski.

Słowa podziękowań w imieniu diecezji tarnowskiej skierował do biskupa Piotrowskiego, ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej. „Chcemy zachować w pamięci Twoją życzliwość i serce oddane posłudze Kościołowi w Tarnowie. Dziękujemy za głoszenie Ewangelii w miłości, której aktualność i uniwersalizm wnosiłeś w różne wymiary duszpasterskiego posługiwania, za budzenie wiary i za celebrowanie sakramentów świętych. Za otwarte serce na ludzi świeckich i kapłanów” - powiedział ks. Bartoszek. Asystent kościelny Akcji Katolickiej zapewnił nowego biskupa kieleckiego o modlitwie.

„Naszą wdzięczność wypowiadamy nie tyle słowami, ile modlitwą – Eucharystią. Nasza modlitwa – ta dzisiejsza i ta, która w Kościele Tarnowskim będzie trwała w intencjach Księdza Biskupa – stanowi nasz dar-ekwipunek na drogę biskupiego posługiwania na stolicy biskupiej w Kielcach. Życzymy Ci, Księże Biskupie Janie, abyś krocząc wytrwale za Chrystusem „w miłości głosił Ewangelię” ludziom, którzy tak bardzo potrzebują orędzia nadziei, która zawieść nie może” - podkreślił ks. Bartoszek.

Ingres bp. Jana Piotrowskiego do katedry w Kielcach odbędzie się w sobotę 29 listopada.

„Z woli Ojca Świętego Franciszka wyruszam do Kościoła kieleckiego jako jego Pasterz. Z miłością i wdzięcznością dziękuję Kościołowi tarnowskiemu, który zrodził mnie do tej posługi. Dziękuję biskupowi Andrzejowi, jego biskupom pomocniczym, wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim. Moje szczere podziękowania wobec rodzinnej diecezji i jej wiernych za dar modlitwy obecnej i przyszłej, za złożone życzenia, okazaną życzliwość zawieram w jednym słowie - serdeczne Bóg zapłać” - powiedział bp Piotrowski.

- Jak się coś kocha to zawsze trudno się odchodzi – tak bp Jan Piotrowski odpowiada na pytanie dziennikarzy czy żal będzie odjeżdżać z Tarnowa do Kielc. „Jestem synem tej ziemi. Tu byłem w seminarium, tu przyjąłem święcenia i pracowałem jako kapłan. Dziesięć miesięcy posługi biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej zaprowadziło mnie w różne zakątki diecezji, którą dobrze znam, ale poznałem ją lepiej w osobach kapłanów i wiernych. Wspaniałą okazją do tej duchowej podróży przez diecezję jest peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego - dodaje bp Piotrowski. To wielkie wyzwanie - tak o nowych obowiązkach mówi nowy biskup kielecki. Odwiedził on już tamtejszą diecezję i poznaje Kościół kielecki. Zapowiada, że chce mieć jeden dzień w tygodniu, kiedy będzie mógł spowiadać w katedrze. Podobnie było w Tarnowie, gdzie w piątki biskup spowiadał w kościele Miłosierdzia Bożego.

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze modlili się także członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Radujemy się każdym dobrym owocem waszej aktywności, która tworzy żywe – chrześcijańskie oblicze diecezji, na poziomie społecznym, kulturalnym i politycznym. Aktywna obecność wiernych świeckich, zrzeszonych nie tylko w Akcji Katolickiej, ale również w ruchach i stowarzyszeniach ma wymiar powołania i zadania” - mówił w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Zwracając się do młodzieży, biskup tarnowski podkreślił, że działając w KSM młodzi budują Kościół i dają świadectwo wiary wobec rówieśników. „Jeżeli poszukujecie życiowych bohaterów, przewodników, autorytetów – to jednym z nich może z pewnością być bł. Karolina” - podkreślił biskup, nawiązując do setnej rocznicy śmierci dziewicy i męczennicy.

Podczas uroczystości 56 kandydatów do KSM złożyło przyrzeczenie, przez co wcieleni zostali w szeregi pełnoprawnych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Cieszymy się, że tak dużo osób dołącza do naszego stowarzyszenia. Myślę, że Światowe Dni Młodzieży tak działają, że młodzi chcą przygotowywać się do tego wielkiego wydarzenia - mówi Anna Szczepanek z zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po Mszy św. bp Andrzej Jeż wręczył 29 medali „Dei Regno Servire”. Medal nadaje Biskup Tarnowski za zasługi dla diecezji – za aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem działalności charytatywnej. W gronie nagrodzonych są członkowie ruchów i stowarzyszeń, organizatorzy akcji charytatywnych dla potrzebujących w diecezji tarnowskiej i na Ukrainie. To ludzie, którzy zajmują się wychowaniem dzieci i młodzieży oraz angażują się w życie parafii. Medale otrzymali m.in. budowniczy kilku kościołów, osoby ze Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Kingi w Nowym Sączu, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, doradcy rodzinni, wolontariuszka Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego, organiści, matka dwóch kapłanów oraz redaktorzy gazetek parafialnych.
eb / Tarnów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-23 13:52 Ukraina: ponowny pochówek ks. Gerarda Szmyda na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Po ponad 40 latach doczesne szczątki ks. Gerarda Szmyda (1885-1938) – kapelana Obrońców Lwowa i Wojska...

2014-11-23 11:11 Kard. Schönborn papieskim wysłannikiem na uroczystości 25. rocznicy przywrócenia struktur UKGK na Ukrainie

Papież Franciszek mianował kardynała Christopha Schönborna swoim wysłannikiem na uroczystości 25. rocznicy...

2014-11-23 10:19 Diecezja bielsko-żywiecka: zbiórka darów dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy

W 10 parafiach na Podbeskidziu w środę i czwartek (26 i 27 listopada) bielsko-żywiecka Caritas przeprowadzi...

2014-11-22 19:13 Episkopat Ukrainy: nikt nie ma prawa pozbawiać człowieka godności i wolności

Jak uczy Pismo Święte, Bóg stworzył człowieka na swój obraz i swoje podobieństwo, dlatego nikt nie ma...

2014-11-22 14:38 Kościół katolicki w Polsce liczy 146 biskupów, w tym 90 czynnych

Po dzisiejszej nominacji ks. prof. Henryka Wejmana na biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej...

2014-11-20 17:23 Abp Eustracjusz z Patriarchatu Kijowskiego: Rosja próbuje wznieść nowy Mur Berliński na Ukrainie

Teraz, gdy obchodzimy 25. rocznicę upadku Muru Berlińskiego, wygląda na to, że Rosja próbuje zbudować...

2014-11-20 16:19 Lublin: rozpoczął się 32. przegląd muzyki chrześcijańskiej „Cecylianka”

Z okazji zbliżającego się w Kościele wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki, lubelskie seminarium organizuje już po raz 32. przegląd muzyki chrześcijańskiej „Cecylianka”. - Te coroczne spotkania mają na celu promocję muzyki chrześcijańskiej, szczególnie tej niszowej, parafialnej – mówi dk. Grzegorz Kruk z lubelskiego seminarium. W tym roku wystąpią m.in. „Natchnieni Duchem”, „S.J.S.M.”, „Jesus Band”, „Brothers” oraz „Good God”. Festiwal odbywać się będzie w lubelskim seminarium w dniach 20-23 listopada br. Wstęp wolny.

W tegorocznej edycji „Cecylianki” pojawią się głównie schole: schola z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, schola z parafii św. Maksymiliana z Lublina oraz schola ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Konopnicy. Ponadto będzie możliwość usłyszenia dwóch orkiestr dętych z Opola Lubelskiego i z Chełma. Wystąpi zespół sióstr św. Józefa z Ukrainy S.J.S.M. Ostatni dzień festiwalu to podsumowanie i zarazem finał, dlatego wystąpi „Jesus Band”, „Brothers” i seminaryjny zespół „Good God”.

„Cecylianka” to mnogość gatunków muzycznych. - To głównie scholki dziecięce, młodzieżowe, czy parafialne, ale też chóry, orkiestry dęte, zespoły gospel i pojedynczy soliści. Dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie i odkryć bogactwo muzyki chrześcijańskiej - mówi ks. Zdzisław Szostak, prefekt lubelskiego seminarium. - Festiwal ma charakter otwarty – podkreśla.

Ksiądz prefekt zaznaczył, że „wydarzenie oprócz charakteru muzycznego ma także wymiar modlitewny i ewangelizacyjny”. „Cecylianka” to okazja do głoszenia Chrystusa, wspólnej modlitwy i uwielbienia Boga. - To jest ważne wydarzenie dla wspólnoty seminaryjnej, bo diakoni mogą zobaczyć pracę swoich starszych kolegów, którzy na kolejne edycje „Cecylianki” przyjeżdżają ze scholkami parafii, w których pracują - dodaje prefekt seminarium.

„Cecylianka” odbywa się od 20 do 23 listopada br., w godz. 19:00-21:00, w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6 w Lublinie.
łsz / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-20 15:20 Krzyżowa: spotkanie kanclerz Merkel i premier Kopacz w 25-lecie Mszy Pojednania

Po 25 latach od Mszy Pojednania ponownie premier Polski i kanclerz Niemiec spotkali się w Krzyżowej. 20 listopada Ewa Kopacz i Angela Merkel otworzyły wystawę "Odwaga i Pojednanie" przygotowaną przez Muzeum Historii Polski.

Wystawa "Odwaga i Pojednanie" jest pierwszą tego rodzaju ekspozycją zrealizowaną przez Muzeum Historii Polski. Jej lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. 25 lat temu, 12 listopada 1989 r., trzy dni po upadku Muru Berlińskiego, w Krzyżowej koło Świdnicy, w dawnym majątku Jamesa von Moltke, doszło do historycznego spotkania kanclerza jednoczących się Niemiec z pierwszym premierem III Rzeczypospolitej.

20 listopada Ewa Kopacz, polska premier i Angela Merkel, niemiecka kanclerz, otworzyły w Krzyżowej wystawę opowiadającą o trudnym dziele pojednania między narodami niemieckim i polskim.

Na spotkaniu inaugurującym wystawę byli obecni m.in. abp Alfons Nossol i Władysław Bartoszewski biorący bezpośredni udział w budowaniu porozumienia między Niemcami i Polakami. W swoim wystąpieniu Władysław Bartoszewski nazwał cudem fakt – pojednania obu narodów, przezwyciężenia przeszłości i znalezienia drogi ku przyszłości. Dodał, że wydarzenie sprzed ćwierćwiecza to fenomen, który może być wzorem dla innych zwaśnionych narodów, w jaki sposób można pokonać nawet tak trudne i bolesne karty wspólnej historii jakie mają Polacy i Niemcy. – Inni mogą się tego od nas uczyć – mówił.

Premier Ewa Kopacz w swoim przemówieniu potwierdziła opinię swego przedmówcy. – Nie jesteśmy zakładnikami historii, ale potrafimy wyciągać z historii wnioski – przekonywała i zapewniła, że dzisiaj spotykamy się w Krzyżowej jako sąsiedzi, partnerzy i przyjaciele. Zaapelowała też o zdecydowaną postawę wobec każdej próby fałszowania historii i o troskę, by kolejne pokolenia mogły z podręczników poznać prawdę o tym, dlaczego naród polski i niemiecki tak bardzo potrzebowały wzajemnego szacunku i pojednania.

Po polskiej premier głos zabrał Angela Merkel. W wystąpieniu kilkakrotnie odwoływała się do chrześcijańskiego fundamentu polsko-niemieckiego pojednania. Mówiła m.in. o tym, że głos papieża Polaka, żeby się nie lękać, usłyszały także narody żyjące w niezgodzie i dzięki temu odważnie szukały dróg pojednania. Nie pominęła przy tym powodów, dla których relacje polsko-niemieckie były tak trudne i skomplikowane, m.in. w kontekście II wojny światowej mówiła o "niewiarygodnych cierpieniach z rąk Niemców", jako "początku mrocznego momentu naszej historii". – Mamy świadomość swojej odpowiedzialności i konsekwencji jakie one zrodziły, m.in. wypędzenia nie miałyby miejsca gdyby nie zbrodnie nazistowskich Niemiec – podkreśliła. Odnosząc się do miejsca spotkania powiedziała, że Krzyżowa to symbol pojednania, zrozumienia i partnerstwa – wyliczała.

Oceniając współczesne relacje, kanclerz Merkel nie ma wątpliwości, że "Polacy w Niemczech i Niemcy w Polsce budują dziś mosty między narodami" w kontekście Ukrainy. Zapewniała, że "Niemcy mają świadomość zasadności obaw Polski, dlatego trzeba podkreślić, że solidarność NATO dotyczy wszystkich jego członków".

Drugą częścią spotkania była modlitwa w Kościele Pokoju. Miała ona charakter ekumeniczny. Przewodniczył jej ewangelicki bp Ryszard Bogusz a kazanie wygłosił abp Alfons Nossol. Na wniosek strony niemieckiej modlitwa miała charakter prywatny, bez obecności mediów. Natomiast abp Nossol w rozmowie z KAI streścił swoje wystąpienie w słowach: – Krzyżowa stała się od 25 lat ikoną pojednania polsko-niemieckiego, nowego porządku w Europie – mówił. – Poza tym upadły wtedy dwa mury. Pierwszy, berliński, w czym pomogły okoliczności historyczne i drugi, trudniejszy do pokonania: nienawiści, niezrozumienia - mur wyrosły w naszych sercach. Żeby ten padł trzeba było czegoś radykalnie nowego: przebaczenia, bo pojednania nie ma bez przebaczenia.
xrt / Krzyżowa/Świdnica
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-20 13:38 Ukraina: w 1. rocznicę wydarzeń na Majdanie zostaną wystawione relikwie św. Jana Pawła II

W piątek 21 listopada – w pierwszą rocznicę wydarzeń na kijowskim Placu (Majdanie) Niepodległości – w...

2014-11-19 22:07 Ukraina: metropolita rówieński wycofał swój podpis pod Memorandum

Jeden z dwóch hierarchów promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), którzy 13 listopada...

2014-11-19 14:17 Rosja: Patriarchat Moskiewski tłumaczy Memorandum z Równego „silnymi naciskami politycznymi”

Podpisanie 13 listopada w Równem Memorandum, wzywającego do utworzenia lokalnego Ukraińskiego Kościoła...

2014-11-18 14:30 Ukraina: metropolici „promoskiewscy”, którzy podpisali dokument w Równem, zostali wezwani „na dywanik”

Dwaj metropolici Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; UKP PM), którzy 13...

2014-11-18 11:38 Bp Szyrokoradiuk: Majdan i wojna zwiększyły potrzeby duchowe i religijność Ukraińców

Po wydarzeniach na Majdanie i w czasie wojny na wschodzie kraju Ukraińcy zaczęli odczuwać większą potrzebę...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT