Znaleziono depesz: 11405
2014-09-22 14:07 Święty Krzyż: tysiące pielgrzymów na odpuście Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

W pierwszym dniu głównej Eucharystii celebrowanej na błoniach świętokrzyskich przewodniczył i wygłosił homilię biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Na świętokrzyską górę pielgrzymowali wówczas parlamentarzyści oraz władze wojewódzkie i samorządowe z województwa świętokrzyskiego.

Niedziela była dniem modlitwy za osoby starsze, w podeszłym wieku, schorowane. Na każdej Mszy św. wierni przyjmowali sakrament namaszczenia chorych. Eucharystii kończącej tegoroczny odpust, przewodniczył ks. kan. Jerzy Beksiński, dziekan świętokrzyskiego dekanatu, na terenie którego znajduje się sanktuarium.

O. Wojciech Popielewski OMI, mistrz nowicjatu w homilii skierowanej do licznie zebranych wiernych zwrócił uwagę, że modlitwa na świętokrzyskiej górze przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego jest zarówno oddaniem czci Ukrzyżowanemu, ale i kształtowaniem w sobie człowieczeństwa.

- Święte Drzewo Krzyża, zapuszcza korzenie w każdym pokoleniu, aby nam otwierać niebo. Patrzymy na ukrzyżowanego Chrystusa. Z tajemnicy śmierci zrodziło się nowe człowieczeństwo. Uczymy się tutaj odwagi, aby nie godzić się na kulturę odrzucenia, nie dać się obojętności, by umieć zapłakać z płaczącymi. Dziś chcemy sobie obiecać pociechę przez obecność w rodzinach, z chorymi, cierpiącymi, odrzuconymi. Bo to Bóg pierwszy przychodzi do nas z pocieszeniem – podkreślił kaznodzieja.

Na wyjątkowość tegorocznego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego złożyło się to, że poprzedzony był wystawą w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej rękopisu Kazań Świętokrzyskich z I. poł. XIVw. ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, które w ciągu jednego dnia obejrzało blisko 3 tys. pielgrzymów i turystów.

W pierwszym dniu głównej Eucharystii celebrowanej na błoniach świętokrzyskich przewodniczył i wygłosił homilię biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Na świętokrzyską górę pielgrzymowali wówczas parlamentarzyści oraz władze wojewódzkie i samorządowe z województwa świętokrzyskiego.

Odbyło się także ogólnopolskie modlitewne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana Panów, na które przybyło ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Eucharystii o północy przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.

W kolejnych dniach pielgrzymowali rodzice oczekujący potomstwa, a także mający małe dzieci oraz kapłani z trzech diecezji: kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej. Modlono się m.in. za liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Głównej Eucharystii przewodniczył bp Jacek Pyl OMI, biskup pomocniczy diecezji symferopolskiej, który zaapelował do kapłanów, by modlili się za siebie nawzajem i aby wpatrzeni w Chrystusa, w Jego Krzyż, potrafili z nową gorliwością podejmować kapłańską posługę. Eucharystia była poprzedzona konferencją na temat znaczenia powołania kapłańskiego, którą wygłosił ks. kan. dr Jan Biedroń, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

W piątek 19 września na wspólną modlitwę przybyła młodzież z okolicznych miejscowości wraz z katechetami i wychowawcami. Szczególnie modlono się w intencji tegorocznych maturzystów i proszono o wszelkie łaski i dary Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych.

Tego samego dnia wieczorem, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, rozpoczęło się tradycyjne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie, które było animowane przez członków Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Ponad tysiąc członków i sympatyków tego ruchu u stóp Świętej Relikwii modliło się o pokój na świecie, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz w intencji naszej Ojczyzny.

Bp Edward Frankowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. o północy podkreślił, że zadaniem Akcji Katolickiej i należących do tego ruchu ludzi jest przypominanie i promowanie chrześcijańskich wartości we współczesnym świecie.

Natomiast w sobotę modlono się wraz z rolnikami, ogrodnikami, sadownikami i plantatorami. Poświęcone zostały także wieńce dożynkowe. Głównej Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię bp Jacek Pyl OMI z Ukrainy, który podkreślił, że ludzie związani z polską ziemią zawsze nas żywią i bronią. - Człowiek – rolnik, ogrodnik, sadownik jest, bowiem współpracownikiem Stwórcy – podkreślił biskup.

Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i pielgrzymki osób konsekrowanych był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
apis / Sandomierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-21 21:08 Ukraina: część wiernych „promoskiewskich” zarzuciła proboszczowi, że modlił się za Putina

Część wiernych parafii Nie ręką ludzką sporządzonego obrazu Chrystusa Zbawiciela we wsi Chodosi w rejonie...

2014-09-21 18:32 Kraków: IV spotkanie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy” (opis)

IV Międzynarodowe Spotkanie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”, w którym wzięło udział około...

2014-09-21 17:28 Młodzi Europejczycy apelują o pokój (dokumentacja)

Apelem o pokój i serdecznym uściskiem młodych Ukraińców i Rosjan zakończyło się IV międzynarodowe spotkanie...

2014-09-21 17:25 Auschwitz: zakończyło się IV spotkanie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”

Serdeczny uścisk pomiędzy młodymi Ukraińcami i Rosjanami w dniu kończącym IV spotkanie międzynarodowe...

2014-09-21 15:09 Ukraina: archidiecezja lwowska obchodzi 25. rocznicę zwrotu kościołów

W kilku miastach archidiecezji lwowskiej obchodzono 25. rocznicę odzyskania świątyń katolickich. W Rawie...

2014-09-20 19:45 Kościół, który zmartwychwstał – rozmowa Radia Watykańskiego z rektorem seminarium duchownego w Szkodrze w Albanii

Wzmocnienie dialogu międzyreligijnego oraz wsparcie dla miejscowej wspólnoty katolickiej to według z...

2014-09-20 16:51 Prezydent Łotwy w Watykanie

Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął prezydenta Łotwy Andrisa Bērziņša. Łotewski przywódca spotkał...

2014-09-20 16:34 Dynamiczny rozwój Rycerzy Kolumba w Polsce

Ponad 3,5 tys. członków i ponad 70 parafialnych rad - to statystyczny obraz Rycerzy Kolumba w Polsce,...

2014-09-20 14:08 Bp Pikus apeluje o pomoc humanitarną dla Ukrainy

Z apelem o pomoc Ukrainie zwrócił się do diecezjan biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Za pośrednictwem...

2014-09-19 19:44 UWAGA REDAKCJE! Zaproszenie na Sobór Kościoła Greckokatolickiego do Przemyśla

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza do Przemyśla na Sobór (Zgromadzenie) Kościoła Greckokatolickiego...

2014-09-19 18:37 Rosja: kolejny atak metropolity Hilariona na grekokatolików

Po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku miesięcy przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych...

2014-09-19 16:23 Australia: rozpoczęła się wizyta duszpasterska abp. Szewczuka

Od 17 września przebywa w Australii z dwutygodniową wizytą duszpasterską arcybiskup większy kijowsko-halicki...

2014-09-19 14:41 Białystok: celnicy z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy modlili się w dniu swojego święta

„Celnik musi mieć przymioty Dobrego Pasterza, by móc zapłacić wysoką cenę za służbę na rzecz wspólnego...

2014-09-19 14:07 Kraków: trwa spotkanie „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”

Około tysiąca młodych ludzi z Czech, Gruzji, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji i Ukrainy bierze udział...

2014-09-18 19:51 W katedrze polowej uczczono pamięć o policjantach i pogranicznikach pomordowanych na Wschodzie

Pamięć o policjantach, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszach straży więziennej zamordowanych na Wschodzie uczczono dziś Mszą św. w katedrze polowej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po Mszy św. w sali konferencyjnej katedry polowej odbył się koncert "Wieczernica Miednoje 1940" poświęcony pamięci poległych.

Eucharystia sprawowana była niejako w zastępstwie pielgrzymki do Miednoje, którą co roku organizują środowiska służb podlegających ministerstwu spraw wewnętrznych, aby uczcić spoczywających tam funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości. W tym roku z powodu sytuacji politycznej na Ukrainie pielgrzymka ta nie mogła się odbyć.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że 17 września 1939 roku rozpoczął się jeden z największych dramatów w historii naszego narodu. - Rozpoczęły się masowe deportacje rodzin a nawet całych miejscowości na Syberię i stepy Kazachstanu. Wiosną 1940 roku wydarzyło się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Ponad dwadzieścia tysięcy oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej i wysokich urzędników państwowych zostało zamordowanych na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy - powiedział.

Biskup polowy przypomniał, że bliscy ofiar zbrodni katyńskiej nie mieli żadnej informacji o losie swoich mężów i ojców, nie powiadomiono ich o wykonanym na nich wyroku, ani nie wskazano miejsca pochówku. - Wrzuceni do dołów śmierci mieli umrzeć po raz drugi. Pamięć o nich miała być także zabita - powiedział.
Ordynariusz wojskowy powiedział, że dzisiejsza Msza św., w miejsce pielgrzymki "to czas szczególnej rozmowy z Bogiem o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę" i "czas modlitwy w intencji policjantów, pograniczników i funkcjonariuszy służby więziennej". - Dzisiejsze spotkanie i modlitwa są także wielkim dziękczynieniem wobec "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 "– strażników i kustoszy prawdy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi”. Tylko prawda jest fundamentem pokoju w wymiarze życia rodzinnego i społecznego, narodowego i międzynarodowego. Jest ona także warunkiem wolności, rozwoju i owocnej współpracy ludów i narodów - podkreślił.

Na koniec bp Guzdek zaapelował o zachowanie pamięci o poległych i pomordowanych na Wschodzie polskich policjantach, pogranicznikach i funkcjonariuszach straży więziennej.

Mszę św. koncelebrowali kapelani związani ze środowiskiem policjantów oraz straży granicznej. W Eucharystii uczestniczyli gen. insp. Marek Działoszyński, komendant główny policji, gen. bryg. Jacek Włodarski, dyrektor generalny służby więziennej, gen. bryg. SG Marek Borkowski, zastępca komendanta głównego straży granicznej. Obecni byli członkowie "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939", rodziny funkcjonariuszy poległych na Wschodzie, wojsko i przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych.

Po błogosławieństwie w kaplicy katyńskiej, pod tabliczkami z nazwiskami funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości spoczywających w Miednoje delegacja ministerstwa spraw wewnętrznych złożyła kwiaty i znicze.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do sali konferencyjnej przy katedrze polowej, gdzie zaprezentowany został spektakl "Wieczernica Miednoje 1940" z udziałem Orkiestry i Chóru Reprezentacyjnego Policji, a także aktorów, grupy rekonstrukcyjnej i wolontariuszy. W programie znalazły się fragmenty muzyki poważnej oraz poezja m. in. Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po zakończeniu spektaklu biskup polowy wyróżnił ośmiu członków "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939" medalami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
kos / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-18 18:11 Diecezja płocka: 48 tys. zł dla parafii na Ukrainie

Sumę 48 tys. 200 zł przekazali ks. Andrzejowi Gajewskiemu, pracującemu duszpastersko w Pawłogradzie na Ukrainie, księża z diecezji płockiej. Zbiórka była odpowiedzią na apel bp.Piotra Libery, aby wesprzeć materialnie księży i wspólnoty parafialne na Ukrainie, na terenie której prowadzone są działania wojenne.

Ks. Andrzej Gajewski pochodzi z diecezji płockiej, obecnie jest proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Pawłogradzie na Ukrainie. Z powodu działań wojennych jego i sąsiednie parafie, zarówno rzymskokatolickie, jak i grekokatolickie znalazły się w bardzo złej sytuacji materialnej. Ponieważ nie ma aktualnie możliwości wysyłania transportów z żywnością czy odzieżą, najbardziej wskazana okazała się być pomoc finansowa.

Dlatego biskup płocki Piotr Libera zwrócił się z apelem do księży w dekanatach, aby złożyli dobrowolne ofiary pieniężne. „Będzie to niezwykle czytelnym znakiem solidarności naszego prezbiterium diecezjalnego z Kościołem na wschodniej Ukrainie” - napisał biskup diecezji płockiej.

Zebrane środki w wysokości 48 tys. 200 zł zostały osobiście przekazane ks. Andrzejowi Gajewskiemu, przebywającemu obecnie w Polsce, w środę 17 września podczas konferencji dziekańskiej w ośrodku Caritas w Popowie. Ponadto duszpasterz otrzymał pomoc z kasy diecezjalnej. Ks. Gajewski obiecał, że otrzymane środki zostaną przeznaczone na najpilniejsze potrzeby księży i prowadzonych przez nich wspólnot parafialnych.

Opowiadał, że Pawłograd leży w odległości zaledwie 140 km od Ługańska. „Wojna jest blisko, słyszymy jej wystrzały, w tak napiętej sytuacji w każdej chwili może stać się bardzo niebezpiecznie. Ta sytuacja dotyka wszystkich, także katolików i grekokatolików, wpływa na znaczne pogorszenie ich sytuacji materialnej” – mówił ks. Gajewski.

Dziękował księżom z diecezji płockiej za otrzymaną pomoc. Obiecał, że wszystkie środki zostaną przeznaczone na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i dobrze wykorzystane.

Ks. Andrzej Gajewski przebywa na Ukrainie od 2003 r. Najpierw pracował w Charkowie, potem w Konotopie. Od 8 lat jest w Pawłogradzie w obwodzie Dnietropietrowskim. Miasto ma ponad 130 tys. mieszkańców, w jego okolicach znajduje się 14 kopalni węgla kamiennego. Katolików jest niewielu, w niedzielnych Mszach św. uczestniczy około 20 osób.
eg / Popowo
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-18 08:21 Białystok: mieszkańcy uczcili bohaterów walki z agresją ZSRR na Polskę

17 września w 75. rocznicę agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r., mieszkańcy stolicy Podlasia w wojskowej parafii pw. św. Jerzego w Białymstoku modlili się za poległych bohaterskich obrońców Rzeczpospolitej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Ciereszko.

Uroczystości rozpoczął wojskowy apel pamięci z salwą honorową na placu przed kościołem garnizonowym. Mszę św. poprzedziło odsłonięcie i poświęcenie okolicznościowej tablicy upamiętniającej polskich marynarzy Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku na Polesiu, poległych i zamordowanych w działaniach zbrojnych przeciwko niemieckiemu i sowieckiemu najeźdźcy. Poświęcił ją bp Ciereszko, a przedstawiciele wojska, służb mundurowych i władz miasta złożyli pod nią zapalone znicze.

W homilii ks. dr Aleksander Dobroński przypomniał zawiłości polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa w czasach II Rzeczpospolitej. „Kiedy dzisiaj patrzymy na tragedie Ukrainy, mimowolnie przypomina nam się wrzesień 1939 roku i sytuacja, kiedy Europa biernie przyglądała się tragedii naszej Ojczyzny”- mówił.

Przywołując przykłady bohaterstwa walczących w obronie Polski w 1939 r. mówił o ich miłości do ojczystej ziemi, odwadze, z jaką szli bronić jej granic, ich honorze oraz poczuciu przynależności do narodu polskiego.

Kaznodzieja podkreślał, że odsłonięta tablica będzie przypominała bohaterstwo marynarzy Flotylli Pińskiej. Powstała ona w 1919 r., „nie miała morza, ale miała niepodległą Polskę i mądrych Polaków, przywódców. Miała też marynarzy, którzy wyszkoleni we flotach zaborców i czuli się polskimi marynarzami i chcieli służyć na łodziach, statkach, krypach, obserwatorach i kutrach, byle pod biało-czerwoną banderą. I mogli to robić nie na morzu, ale na wodach śródlądowych” – mówił, cytując słowa historyka komandora Józefa Dyskanta.

Ks. Dobroński przypominał, że marynarze odtworzonej w okresie II RP Flotylli Rzecznej bohatersko walczyli w czasie II wojny światowej: „Można ich było spotkać w partyzantce, w szeregach Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim. Wielu z nich zginęło w walce, ale także w obozach i miejscach kaźni na «nieludzkiej ziemi». Wielu marynarzy zostało skrytobójczo zamordowanych w Katyniu i Starobielsku. Część przedostała się na Zachód i stanowiła załogi okrętów polskich walczących całą wojnę na morzach i oceanach świata” – przypominał.

Kaznodzieja stwierdził także, że nie wystarczy tylko czcić bohaterów, ale miłości do Ojczyzny trzeba uczyć się codziennie, „wychodząc z ciasnych egoizmów i myślowych zaścianków”.

„Jakże tej miłości potrzeba dzisiaj w Polsce. Matka Ojczyzna rozrywana jest kłótniami polityków, którzy często nie potrafią przedstawić lepszych rozwiązań pożytecznych dla Ojczyzny, tylko patrzą jak zniszczyć politycznego przeciwnika i jak go ośmieszyć (…). Miłość Ojczyzny, z której wyrasta heroizm ofiary z życia, rodzi się z dwóch słów: Bóg i honor. Słowo zawiera szereg wartości, bez których nie ma kultury, a demokracja może stać się tyranią prowadzącą do nowego totalitaryzmy. Dlatego z księgi historii, zwłaszcza tej najnowszej, trzeba dobrze czytać i wyciągać wnioski” – apelował ks. Dobroński.

Na zakończenie Eucharystii bp Ciereszko prosił o modlitwę i pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny. „Bóg, honor, Ojczyzna – dziś wspominamy tych, którzy w imię tych wartości służyli Polsce. Takiej służby uczyła ich miłość do Boga i wiara. Dzięki nim mamy dziś wolną Ojczyznę, dzięki nim możemy w sposób wolny dziś naszą wiarę wyznawać i żyć tymi wartościami, która ona przynosi. Czujmy się zaproszeni by iść ich drogą, krzewić to, co dobre - wolność, o nią walczyć w imieniu bratnich narodów” – zachęcał biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej.

Uroczystości rocznicowe w białostockiej parafii garnizonowej zostały przygotowane pod kierunkiem proboszcza ks. kmdr. por. Zbigniewa Rećko. Uczestniczyli w nich dowódcy i żołnierze jednostek Garnizonu Białystok, żołnierze 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz lokalnych, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Białegostoku.

We wrześniu 1939 r. Białystok należący wówczas do archidiecezji wileńskiej znalazł się tylko na kilka dni pod okupacją niemiecką. Niemieccy najeźdźcy nie rozwinęli w Białymstoku cywilnych struktur okupacyjnych. Na większość terytoriów wschodniej Rzeczypospolitej położonych na wschód od linii rzeki Narew, Bug i San dnia 17 września wkroczyły wojska sowieckie na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zwanego czwartym rozbiorem Polski. 21 września pod Białystok nadciągnęły oddziały Armii Czerwonej, a następnego dnia Niemcy przekazali miasto Armii Czerwonej. Białystok i jego mieszkańcy pozostawali pod okupacją sowiecką do końca czerwca 1941 r. 22 czerwca 1941 r. Niemcy zerwały pakt i zaatakowały ZSRR. 27 czerwca bataliony Einsatzgruppen i Wehrmachtu. Wkrótce zaczęły się pierwsze wywózki na Syberię i restrykcję wobec ludności polskiej. Białostoczanie z niepokojem patrzyli w przyszłość, która jawiła się w czarnych barwach i zwiastowała kolejne tragiczne wydarzenia.

Na białostockich cmentarzach: miejskim, wojskowym, farnym i św. Rocha spoczywa w sumie 300 polskich żołnierzy września 1939 r. Większość z nich to zmarli w szpitalach polowych, gdyż do Białegostoku jako węzła komunikacyjnego, zwożono rannych z różnych miejsc walk. Tutaj też wojskowe jednostki ciągnące w głąb Polski zostawiały swoich rannych żołnierzy. Liczba poległych w obronie miasta szacowana jest od kilkunastu do ok. 100 polskich żołnierzy.
tm / Białystok
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-18 08:12 Tychy: uroczystości 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

Mija 75 lat od rozpoczęcia II wojny światowej, którą określają dwie daty – 1 i 17 września 1939 roku – powiedział w środę metropolita katowicki w tyskim kościele pw. św. Krzysztofa, przewodnicząc Mszy św. odprawianej za Ojczyznę.

W rocznicę zbrojnej napaści Armii Czerwonej na Polskę odbyła się Msza św. upamiętniająca tamte wydarzenia. Abp Wiktor Skworc podczas kazania wielokrotnie podkreślał ogrom zła, cierpienia i bólu spowodowanego wydarzeniami II wojny światowej, stwierdził: - Działania wojenne i bombardowania obróciły w ruiny wiele miast i wsi, od Wielunia poczynając. Strony konfliktu dopuściły się zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.

Metropolita katowicki wspominając II wojnę światową wskazał, jak ważne jest dążenie do pokoju. Abp Skworc przywołał podpisaną w 2012 r. w Warszawie wspólną, katolicko-prawosławną deklarację o dążeniu do pojednania, noszącą tytuł: „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”, w której wymieniono wyzwania jakie stoją przed oboma Kościołami. - Dziś nie ma ważniejszej sprawy niż zachowanie pokoju. Może na podstawie tej deklaracji oba Kościoły upomną się o pokój na Ukrainie – powiedział z naciskiem arcybiskup, by następnie dodać, że Kościół katolicki jest gotowy upominać się o pokój na Ukrainie – co z resztą czyni – natomiast Kościół prawosławny wciąż milczy.

Mówiąc o pokoju, nie można zapominać o wychowaniu kolejnych pokoleń do utrzymania i życia w pokoju. Mamy wiele wspaniałych doktryn mówiących o pokoju, jednak zamiast wychowywać do pokoju, tak naprawdę wychowuje się do wojny, o czym również wspomniał dzisiaj abp Skworc: - O deprawacji młodych mówimy jedynie w kontekście szóstego przykazania; trzeba też jasno stwierdzić, że deprawacją jest oswajanie dzieci i młodzieży z rzeczywistością wojny w przestrzeni wirtualnej.

Jedynym „lekarstwem” na oswajanie młodych pokoleń z brutalnością wojny jest głośne mówienie, że tak nie należy postępować! Musimy pielęgnować pamięć o bohaterstwie zwykłych ludzi, którzy stanęli do wali z najeźdźcą, tak jak to czyni „Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Tychy”, które niejako dopełnia edukację historyczną młodych pokoleń, aby cenili i naśladowali tych, dla których życiowym mottem były trzy fundamentalne wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna!

Pamiętając o ofiarach działań wojennych na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w Iraku, arcybiskup modlił się o pokój: - Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju – o to wołamy w imieniu dzieci, rodzin, matek i ojców; w imieniu naszych małych i wielkich ojczyzn.
hy / Tychy
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-17 17:05 Ukraina: bracia z Wspólnoty Taizé modlą się w Kijowie (sprostowanie)

Kilku braci z Ekumenicznej Wspólnoty Taizé przybyło do Kijowa. W czasie trzytygodniowego pobytu pragną...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT