Znaleziono depesz: 11786
2015-01-31 17:38 Ukraina: dzieci z Mariupola ogłosiły głodówkę przeciw najazdowi Rosji na Ukrainę

Dzieci, którymi opiekuje się protestancka fundacja "Republika Pielgrzym" w Mariupolu, ogłosiły głodówkę...

2015-01-30 12:34 CBOS: najbardziej lubimy Włochów, spada sympatia dla Rosjan

Do najbardziej lubianych przez nas narodów należą Włosi, Czesi, Hiszpanie, Anglicy, Słowacy i Szwedzi,...

2015-01-30 10:27 Ks. D. Sawicki w kościele św. Marcina: współcześni Samarytanie stoją za murami tej świątyni

Współcześni Samarytanie, a więc ci, którymi pogardzamy, bo wyznają inną religię, inaczej myślą i mówią...

2015-01-29 14:26 Abp Migliore: obecny rok czasem ważkich wydarzeń politycznych w Polsce

Obecny rok będzie w Polsce czasem ważkich wydarzeń politycznych, które mają swoje przełożenie społeczne...

2015-01-29 12:15 Kijów: podpalono cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego

We wczesnych godzinach rannych 27 stycznia nieznani sprawcy podłożyli ogień pod drewnianą cerkiew Patriarchatu...

2015-01-29 11:40 Diecezja radomska chce pomóc uchodźcom na Ukrainie

O wsparcie dla uchodźców apeluje Caritas w Odessie. Przedstawiciele tej organizacji charytatywnej przebywają...

2015-01-28 19:42 Ukraina: Kościół greckokatolicki zorganizował po raz pierwszy kursy dla nowych biskupów

Po raz pierwszy w dziejach Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odbył się we Lwowie w dniach...

2015-01-28 19:12 Ukraina: na ziemiach zagarniętych przez separatystów ponad 80 osób zmarło z głodu

W rejonie działań bojowych w tzw. "republikach ludowych" Donieckiej i Ługańskiej panuje coraz większy...

2015-01-27 19:46 Prof. Kłoczowski: Tożsamość kulturowa Europy została w niebezpieczny sposób zachwiana (WYWIAD)

Potrzebujemy dzisiaj w Polsce poważnego dialogu kulturowego, bowiem w grę wchodzą podstawy tożsamości...

2015-01-27 18:26 Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 70. rocznicę wyzwolenia obozu (opis)

Złożenie zapalonych zniczy i modlitwa zakończyły uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. Pod gigantycznym namiotem przy Bramie Śmierci na terenie Auschwitz II-Birkenau rabini i duchowni chrześcijańscy modlili się, stojąc obok siebie. We wtorkowych uroczystościach wzięło udział około 300 byłych więźniów oraz przedstawiciele około 50 krajów, w tym przedstawiciele europejskich monarchii, prezydenci i premierzy oraz dyplomaci.

Wyznawcy judaizmu odmówili wysławiającą imię Boże modlitwę kadisz oraz żydowską modlitwę żałobną „El male rachamim” (Boże miłosierny). Rozbrzmiała także chrześcijańska modlitwa „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie” oraz prawosławna, wypowiedziana w języku cerkiewnosłowańskim.

W szofar, tradycyjny barani róg pasterski, który według tradycji żydowskiej wzywa do pokuty, zadął Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Modlitwę kadisz za zmarłych wspólnie odmówili naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Katowic Yehosua Ellis, rabin Pinchas Goldschmidt ze Światowego Kongresu Żydów i Symcha Keller.

Modlitwę "El male rachamim" w języku hebrajskim zaintonował urodzony w 1926 roku Sochaczewie David Wiśnia, były więzień KL Auschwitz. W czasie II wojny światowej stracił niemal całą najbliższą rodzinę w getcie warszawskim. „Oby ich odpoczynek był w ogrodzie Edenu, dlatego oby Dawca Miłosierdzia ukrył ich w cieniu Swoich skrzydeł na wieki i oby związał ich duszę węzłem życia” – modlił się ocalały.

Modlitwę „Wieczny odpoczynek” odmówili: w języku łacińskim – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore; w języku angielskim – radca diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks Piotr Wowry; w języku polskim – ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel. Ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski z Kościoła prawosławnego odmówił modlitwę „Boże Duchów” w języku cerkiewnosłowiańskim.

Przy dźwiękach adagio Samuela Barbera znicze pod pomnikiem ustawili m.in. delegacje byłych więźniów KL Auschwitz, którym towarzyszyła młodzież, następnie wszyscy szefowie delegacji państwowych, przedstawicieli darczyńców z „Filarów Pamięci” oraz opiekunów Miejsca Pamięci.

Podczas wtorkowej ceremonii rocznicowej głos zabrało troje byłych więźniów Auschwitz. Mieszkająca obecnie w Izraelu Halina Birenbaum wspominała przerażające warunki, w jakich przebywała w obozie jako 14-letnia dziewczynka. „Byłam tam, tak strasznie byłam tam. Nielegalna w Auschwitz, żydowskie dziecko, które ma iść do spalenia” – mówiła. „Ocalałam, nie chcę nikogo zapomnieć” – dodała, apelując, by Miejsce Pamięci – złowieszczy symbol przestrogi, wywierało wpływ na świadomość współczesnych.

Były więzień I transportu do Auschwitz Kazimierz Albin przypomniał słowa zastępcy komendanta obozu Karla Fritzscha, który zwrócił się do pierwszych kilkuset więźniów, przywiezionych w czerwcu 1940, zapowiadając, że nie ma innego wyjścia z niemieckiego obozu koncentracyjnego, jak tylko przez komin.

„Dziś pamiętamy to wszechogarniające zło, które chciało nas unicestwić” – powiedział mieszkający obecnie w USA przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, były więzień Auschwitz, Roman Kent. „My ocaleni mamy wspólne cele z obecnym pokoleniem. Mam nadzieję, że ten cel dzielimy z nowymi pokoleniami. Nie chcemy, by przyszłość naszych dzieci wyglądała tak, jak nasza przeszłość” – powtórzył dwukrotnie. Wyraził nadzieję, że obecne pokolenie będzie się odwoływać do wielkich tradycji kultury. „Nigdy nie pozostawaj jedynie biernym widzem” – przestrzegł, wyrażając ufność, że piekło Auschwitz już się nie powtórzy.

Przemówienie wygłosił gospodarz uroczystości, prezydent RP Bronisław Komorowski. Odwołując się do myśli Elie Wiesela podkreślił, że oprawcy z Auschwitz chcieli również unicestwić pamięć. Zauważył, że każdy z ocalonych z piekła nienawiści i przemocy jest strażnikiem pamięci o obozie Auschwitz. „To pamięć o totalitaryzmach, o ksenofobii, o antysemityzmie leżących u fundamentów dwudziestowiecznej katastrofy naszej cywilizacji” – podkreślił Komorowski.

„W imię prawdy chcemy przeciwdziałać próbom relatywizacji Zagłady w dzisiejszym świecie” – powiedział prezydent.

Głos zabrał jeden z siedmiu filantropów uczestniczących w kampanii „18 Filarów Pamięci”. Jej celem jest wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau, finansującej prace konserwacyjne w byłym obozie. Wśród darczyńców, z których każdy przekazał kwotę 1 mln euro, jest m.in. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder. „To miejsce przypomina nam, że antysemityzm, obojętność prowadzi do Auschwitz” – podkreślił, zauważając, że dziś Żydzi znowu stali się celem ataków. „Nie pozwólcie, by to wydarzyło się raz jeszcze” – zakończył Lauder.

Dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński zastanawiał się czy ból ofiary sprzed 70 lat może stać się dziedzictwem ludzkości. „Auschwitz nie budzi już dziś demonów, lecz budzi sumienie” – przekonywał i dziękował byłym więźniem za ich świadectwo, które pozwala rozumieć współczesny świat.

Poza prezydentem Bronisławem Komorowskim do Oświęcimia przybyli dziś m.in. prezydenci Francji François Hollande, Niemiec Joachim Gauck, Ukrainy Petro Poroszenko. Stany Zjednoczone reprezentował sekretarz skarbu Jack Lew. Z Izraela przybył minister rozwoju regionalnego Silwan Szalom. Na czele delegacji rosyjskiej stanął szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow. Reprezentantem Stolicy Apostolskiej był metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Obecny był reżyser Steven Spielberg, honorowy przewodniczący amerykańskiej organizacji USC Shoah Foundation. To dzięki tej fundacji możliwy był przyjazd na uroczystości ponad stu ocalałych do Miejsca Pamięci.

Podczas ceremonii pokazano po raz pierwszy wyprodukowany przez hollywoodzkiego reżysera 15-minutowy film „Auschwitz” opowiadający historię Oświęcimia i wybudowanego tu przez Niemców obozu zagłady. Narratorką filmowej opowieści była aktorka Meryl Streep.

Podczas wzruszającej ceremonii, która zgromadziła około 3 tys. osób, wielu nie kryło łez. Ubranym w pasiaki byłym więźniom towarzyszyli młodzi ludzie, pomagając im w poruszaniu się.

Przed południem byli więźniowie wraz z władzami Muzeum Auschwitz i prezydentem RP złożyli wieńce pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W pobliskim Centrum Dialogu i Modlitwy odprawiona został Msza św. dla byłych więźniów pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. W modlitwie uczestniczyli m.in. żyjący świadkowie tamtych dni – około 150 byłych więźniów obozów niemieckich, prezydent RP Bronisław Komorowski, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia oraz pracownicy Centrum Dialogu i Modlitwy. Wśród duchownych koncelebrujących tę liturgię byli m.in. pozostali członkowie papieskiej delegacji na uroczystości rocznicowe – nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

W homilii kardynał zaznaczył, że w kontekście pytań o obecność Boga w obliczu piekła Auschwitz, należy pamiętać, iż ostatnim słowem Boga jest słowo o pokoju. „Pokój dalekim i bliskim! – mówi Pan. Pokój jest darem Boga, o który trzeba prosić Jego samego. Dlatego tu dziś gromadzimy się na modlitwie, zanim zrobimy następny krok. Ale trzeba zrobić ten następny krok: zmierzyć się z przeszłością, ze świadectwem i historią tego, co się stało” – dodał hierarcha i wskazał, że trzeba szukać płynącego z Miejsca Pamięci przesłania na dziś i na przyszłość.

Zwracając się do byłych więźniów, duchowny zaznaczył, że ich głosy, opowiadające o tamtych strasznych dniach, oraz upamiętnienie „krzyku ofiar, który zamilkł brutalnie zduszany przed 70 laty” to najważniejsze elementy w przeżywanych obchodach rocznicowych.

„Póki jesteście między nami, trzeba wzmocnić wasz głos przestrogi. Trzeba dać światu usłyszeć wasz głos” – apelował purpurat i zauważył, że ludzkość musi wyciągnąć wnioski z lekcji tragicznej historii.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez gen. mjr. Fiedora Michajłowicza Krasawina.

Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest były obóz Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 r. ustanowiło dzień 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu - Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 roku powstał obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager - obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau. Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 r. Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz).

W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Wśród więźniów Auschwitz przeważali wyznawcy judaizmu, z których większość – ok. 900 tys. – została zgładzona tuż po przywiezieniu. Wśród pozostałych wyznań najwięcej było katolików. Byli tu także chrześcijanie innych wyznań, ale też Świadkowie Jehowy, muzułmanie oraz buddyści.
rk / Oświęcim
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-27 17:20 KUL: 50-lecie pracy naukowej ks. prof. Józefa Krukowskiego

26 stycznia br. w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II świętowano 50-lecie pracy naukowej ks. prof. Józefa Krukowskiego. Z tej okazji zorganizowana została Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Reddite ergo quae sunt caesaris caesari et quae sunt Dei Deo”. W geście wdzięczności Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL wręczyła księdzu profesorowi „Księgę Jubileuszową”. – Księgę tę przyjmuję jako wspaniałomyślny dar kolegów, przyjaciół i współpracowników – podkreślił ks. prof. Krukowski.

Wręczenia księgi dokonał ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, w obecności Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. – Nasza uwaga dziś skupia się wokół postaci wyjątkowej. Wybitnego prawnika, wieloletniego profesora kilku uniwersytetów, uczonego, który podejmował ważne i trudne zagadnienia związane z relacją między państwem a Kościołem – mówił rektor KUL.

Laudację wygłosił ks. prof. Piotr Stanisz, dziekan WPPKiA KUL. Charakteryzując, dotychczasową bardzo bogatą działalność naukową ks. prof. Krukowskiego wyróżnił w niej trzy płaszczyzny: naukowo-dydaktyczną (związaną z pracą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Akademii Teologii Katolickiej i w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), naukowo-badawczą (obejmującą bardzo szeroką problematykę prawa kanonicznego i prawa świeckiego) oraz organizacyjną (związaną z szeregiem ważnych funkcji naukowo-duszpasterkich).

Jubilat z nieukrywanym wzruszeniem dziękował zebranym za to szczególne zaznaczenie jego wkładu naukowego w ramach polskiej kanonistyki oraz działań na gruncie prawa świeckiego. - Księga pamiątkową i wasza obecność napełniają moje serce radością i wdzięcznością za wszelkie dobro, jakie otrzymałem od Boga i od ludzi – mówił ks. prof. Józef Krukowski.

Jubilat wspominał początkową niechęć do odbywania studiów z zakresu prawa kanonicznego a później prawa świeckiego, które z biegiem lat stały się jego życiową pasją. Po habilitacji prymas Wyszyński zlecił mu badania krytyczne nad problematyką stosunków państwo-Kościół i włączył do Komisji Prawnej Episkopatu Polski. – Jednak w warunkach totalitaryzmu komunistycznego cenzura nie pozwalała na publikowania artykułów na ten temat – wspominał ks. prof. Krukowski. Dlatego równolegle do badań związanych z relacjami państwo-Kościół prowadził badania związane z rewizją Kodeksu Prawa Kanonicznego, które zaowocowały współpracą z Papieską Radą Tekstów Prawnych.

W uroczystościach wziął udział bp Ryszard Karpiński, biskup emeryt, kolega rocznikowy z seminarium. W krótkim słowie skierowanym do Jubilata nawiązał do hasła konferencji „Oddajcie cezarowi to co cezara, a Bogu to co Boskie”. – Pamiętam, jak uczyliśmy się dystansu do „cezara”, który się zmieniał – mówił bp Karpiński. Najpierw cesarz Franciszek, potem czas okupacji, komunizm, a Kościół cały czas trwał.

W panelach naukowych wzięli udział uczniowie i wychowankowie ks. prof. Krukowskiego: dr hab. Paweł Sobczyk z UO, dr Michał Poniatowski z UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Sztychmiler z UWM, dr Monika Menke z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, prof. doc. Damian Nemec z OP i Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu oraz dr hab. Małgorzata Czuryk z AON.

W jubileuszu wziął także udział bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP oraz wieloletni pracownik Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Ksiądz profesor Józef Krukowski oprócz 50 lat swojej pracy naukowej świętuje w tym roku także 30 lat od uzyskania tytułu profesora nauk prawnych, 30 lat od rozpoczęcia pracy w Papieskiej Radzie Tekstów Prawnych oraz 30 lat pracy w katedrze Kościelnego Prawa Publicznego Konstytucyjnego KUL, w tym 26 lat jako jej kierownik.

Jubilat urodził się 4 stycznia 1936 roku we wsi Sułowiec k. Zamościa. W latach 1944-1949 uczęszczał do szkoły podstawowej w rodzinnej wsi, a następnie w Sąsiadce i w Radecznicy. W latach 1949-1953 uczęszczał do szkoły średniej kolejno: w Radecznicy (Liceum Ogólnokształcące OO. Bernardynów – 1949-1950), w Zamościu (Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamojskiego – 1950-1951) i w Lublinie (Liceum Biskupie – 1951-1953). W 1953 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, które ukończył w 1959 r. przyjmując święcenia kapłańskie. Jednocześnie odbył studia na Wydziale Teologicznym KUL, które ukończył uzyskując tytuł magistra teologii. W latach 1959-1961 pracował w duszpasterstwie w charakterze wikariusza parafii Niedrzwica Kościelna i parafii Szczebrzeszyn, a w latach 1971-1972 pracował w parafii św. Pawła w Lublinie.

W 1961 r. został przez biskupa lubelskiego Piotra Kałwę skierowany na studia stacjonarne na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, które ukończył w 1964 r. uzyskując tytuł magistra i stopień licencjata prawa kanonicznego. Następnie został mianowany notariuszem Sądu Biskupiego w Lublinie oraz na wniosek ówczesnego Dziekana Wydziału Prawa Kanonicznego ks. prof. dra hab. Józefa Rybczyka zatrudniony do pracy naukowej w charakterze asystenta na tymże Wydziale.

W 1968 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego na podstawie pracy „Wpływ bojaźni z szacunku na ważność umowy małżeńskiej”, napisanej pod kierunkiem prof. J. Rybczyka. W 1973 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego; w 1974 r. został mianowany docentem, w 1978 – uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, w 1985 r. – profesora zwyczajnego. Jednocześnie w latach 1972-2002 sprawował urząd sędziego Sądu Metropolitalnego w Lublinie.

Ks. prof. J. Krukowski 50-letnią działalność dydaktyczną prowadził w kilku uczelniach: najpierw w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (od 1964 r.), a następnie również w Akademii Teologii Katolickiej (1992-2000) i w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (od 2000 r.).

Przedmiotem wykładów były następujące dyscypliny: wstęp do nauki o państwie i prawie, kościelne prawo karne, prawo małżeńskie, kościelne prawo administracyjne, kościelne prawo publiczne (stosunki Kościół-państwo), zasady ustroju konstytucyjnego oraz prawo konkordatowe, prawo międzynarodowe publiczne, prawo wyznaniowe.

Na obu uczelniach wypromował 204 magistrów oraz 46 doktorów (narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej i słowackiej) nauk prawych w zakresie prawa i w zakresie prawa kanonicznego. Spośród wypromowanych przez niego doktorów ośmiu uzyskało stopień doktora habilitowanego.

W roku 1991 prowadził wykłady także w charakterze visiting professor na kilku uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w szczególności w Catholic University of America, Washington D.C (1986), St. Paul University, Ottawa (1985), Wayne State University, Detroit, Mich. (1988), St. John University, Jamaica, N.Y (1992), Union University, Albany, N.Y. (1992), St. Mary University, San Antonio, Texas (1992), a także w Akademii Teologicznej w Iwano-Frankowsku na Ukrainie (2003).
łsz / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-27 15:43 Ks. prof. Józef Krukowski obchodzi 50-lecie pracy naukowej

Ks. prof. Józef Krukowski, wybitny ekspert prawa konkordatowego i wyznaniowego, wieloletni wykładowca KUL i UKSW oraz innych uczelni w kraju i zagranicą, obchodzi 50-lecie pracy naukowej. Z tej okazji na KUL odbyła się we wtorek międzynarodowa konferencja na temat stosunków między państwem a Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi.

Konferencja gromadzi specjalistów prawa wyznaniowego i stosunków państwo-Kościół z Polski i Europy. Wśród prezentowanych podczas sesji tematów jest m.in. problematyka nabywania przez kościelne osoby prawne statusu organizacji pożytku publicznego i spór o klauzulę sumienia w Polsce. Eksperci z innych krajów przedstawili m.in. kwestię funkcjonowania duszpasterstwa wojskowego w Republice Czeskiej, czy edukacji religijnej w szkołach publicznych w Finlandii. Jednym z tematów była także regulacja nauki religii katolickiej w konkordatach z państwami postkomunistycznymi.

Organizatorem konferencji był Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.

Laudację na cześć ks. prof. Józefa Krukowskiego wygłosił dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL ks. prof. Piotr Stanisz. Zaprezentowano także księgę pt. "Reddite Ergo Quae Sunt Caesaris Caesari Et Quae Sunt Dei Deo" [Oddajcie więc Cezarowi, co należy do Cezara, a Bogu, co należy do Boga] dedykowaną ks. prof. Krukowskiemu z okazji 50-lecia pracy naukowej.

Ks. prof. Józef Krukowski urodził się 4 stycznia 1936 r. we wsi Sułowiec k. Zamościa. W 1953 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, które ukończył przyjmując święcenia kapłańskie. Jednocześnie odbył studia na Wydziale Teologii KUL i uzyskał w 1959 r. tytuł magistra teologii. Po przyjęciu święceń pracował w duszpasterstwie w charakterze wikariusza w parafii Niedrzwica Kościelna i Szczebrzeszyn.

W 1961 r. został przez biskupa lubelskiego Piotra Kałwę skierowany na studia stacjonarne na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, które ukończył w 1964 r., uzyskując stopień magistra i licencjata prawa kanonicznego. Następnie został zatrudniony jako asystent na tymże Wydziale. W 1968 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego; w 1973 r. stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego; w 1974 r. został mianowany docentem; w 1978 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego; w 1985 r. profesora zwyczajnego. Jednocześnie w latach 1964-1972 sprawował urząd notariusza i następnie do 2002 r. sędziego Sądu Metropolitalnego w Lublinie.

W latach 1978-1987 był dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego KUL. W tym czasie pokonał różnego rodzaju trudności formalne (uzyskanie zgody władz państwowych na szczeblu centralnym) i personalne (pozyskanie nowych pracowników naukowych ideologicznie niezależnych od PZPR), doprowadzając do reaktywacji w 1981 r. Sekcji Prawa. W związku z czym w 1984 r. Wydział przyjął nową nazwę – Wydział Prawa Kanonicznego i Nauk Prawnych.

Ks. prof. Krukowski działalność dydaktyczną (wykłady i seminaria) prowadzi na kilku uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (od 1964 r.), Akademii Teologii Katolickiej (1993-1999) i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (od 1999 r.). Ponadto w latach 1993-2003 prowadził wykłady na Uniwersytecie w Preszowie na Słowacji. W charakterze „visiting professor" gościnnie wykładał na kilku uniwersytetach amerykańskich i kanadyjskich. W 2003 r. wykładał także gościnnie w Akademii Teologicznej w Iwano-Frankowsku na Ukrainie.

Dzięki swym publikacjom dotyczącym relacji Kościół-państwo prof. Krukowski zdobył wysoki autorytet w kraju i za granicą. Uczestniczył w wielu międzynarodowych i krajowych kongresach i konferencjach naukowych, podczas których wygłaszał referaty i przewodniczył sesjom w kilkunastu krajach na całym świecie.

W latach 1975-81 był członkiem Komisji Prawnej Episkopatu Polski przygotowującej projekt Konkordatu między Stolicą Apostolską i Polską, W latach 1993-1997 pełnił funkcję przedstawiciela Episkopatu Polski w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego oraz eksperta sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia projektu ustawy o ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską i Polską. W latach 1998-2001 był członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

Z inicjatywy ks. prof. Krukowskiego powstał Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL (1990), którego jest przewodniczącym. Jest założycielem i przewodniczącym komitetu redakcyjnego czasopisma naukowego „Roczniki Nauk Prawnych" wydawanego przez Towarzystwo Naukowe KUL (od 1990 r.), a od 2001 r. przewodniczącym Rady Naukowej tegoż periodyku. Był założycielem i redaktorem serii wydawniczej „Kościół i prawo” (1981-2000). Był również redaktorem działu prawniczego w „Encyklopedii Katolickiej" KUL (od 1995 r.) oraz redaktorem działu prawa kanonicznego i prawa wyznaniowego w Redakcji „Wielkiej Encyklopedii Prawa" w Warszawie (od 2003 r.).

W latach 1980-1984 ks. prof. Krukowski był członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; w latach 1990-1993 był członkiem Centralnego Komitetu ds. Tytułu i Stopni Naukowych przy Premierze Rady Ministrów w Warszawie; od 2003 r. jest członkiem Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie i zastępcą przewodniczącego komisji prawniczej tego oddziału. Od 2002 r. ks. prof. Krukowski jest współprzewodniczącym polsko-niemieckiej organizacji „Stiftung Gesellschaft für Religion und Religionsfreiheit in EU" z siedzibą w Trewirze, którą założył wraz z dr. Ottonem Theisenem (RFN) oraz współpracuje z instytucjami naukowymi w różnych krajach.

Ponadto ks. prof. Krukowski jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich (od 1989 r.), założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL (od 2004 roku).

Należy do znamienitych stowarzyszeń i organizacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym m.in. międzynarodowego stowarzyszenia Kanonistów Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo z siedzibą w Rzymie. Jest członkiem następujących stowarzyszeń krajowych: Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego, Lubelskie Towarzystwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Prawa Wyznaniowego.

Na seminariach naukowych ks. prof. Krukowski wypromował 203 magistrów i rekordową liczbę 46 doktorów nauk prawnych reprezentujących narodowość polską, niemiecką, ukraińską i słowacką. Żaden inny profesor KUL i UKSW nie wypromował tylu doktorów.

Publikacje ks. prof. Krukowskiego w dziedzinie prawa kanonicznego zapewniły mu wysoki autorytet nie tylko na arenie krajowej, ale i międzynarodowej. W szczególności świadczy o tym fakt powołania go w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II w skład międzynarodowego zespołu konsultorów Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych w Watykanie. Funkcję tę pełni nieprzerwanie.
lk, kul.pl / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-26 18:37 Siedemnasty Opłatek Lubelsko-Lwowski

We Lwowie odbył się tradycyjny Opłatek Lubelsko-Lwowski. „Już po raz siedemnasty zorganizowaliśmy go...

2015-01-26 13:34 Lwów: modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój na Ukrainie (uzupełniona)

Do modlitwy o jedność chrześcijan oraz o pokój na Ukrainie wezwał o. Sławomir Zieliński OFM Conv., dyrektor...

2015-01-25 19:35 Lwów: modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój na Ukrainie

Do modlitwy nie tylko o jedność chrześcijan, ale również o pokój na Ukrainie wezwał o. Sławomir Zieliński...

2015-01-25 17:15 Abp J. Martyniak: dzisiejszy Amalek najpierw zapala świeczki w cerkwi, a potem morduje Ukraińców (opis)

Tak jak niegdyś Mojżesz, trzymając ręce w górze, zapewnił Żydom zwycięstwo nad Amalekitami, tak dziś trzeba walczyć ze współczesnym Amalekiem, który najpierw zapala świeczki w cerkwi a potem morduje Ukraińców – powiedział 25 stycznia w Warszawie greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak. W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przewodniczył on liturgii dla mieszkających w stolicy Ukraińców – obywateli Polski i imigrantów. Wraz z nim sprawował ją m.in. greckokatolicki dziekan olsztyński ks. Jan Łajkosz.

Przybyli księża katoliccy, m.in. moderator Kurii Warszawskiej ks. Tadeusz Sowa, reprezentujący kard. Kazimierza Nycza, i proboszcz tej parafii ks. Jan Zieliński. Obecni byli przedstawiciele ambasady Ukrainy w Polsce.

Na wstępie Mszy przed ołtarzem dwie przedstawicielki wspólnoty ukraińskiej powitały hierarchę chlebem i korowajem – ciastem obrzędowym, wywodzącym się z tradycji wschodniej.

W kazaniu podczas liturgii abp Martyniak nawiązał do obecnej sytuacji na Ukrainie, skupiając się m.in. na sprawie imigracji i uchodźstwa. Odwołując się do wspomnień osobistych, oświadczył, że on sam prawie 70 lat temu wyemigrował z rodzinnych stron (spod Starego Sambora na ziemi lwowskiej) i przybył do Polski. Zwrócił następnie uwagę, że pierwszym imigrantem i uchodźcą był sam Pan Jezus, który musiał uciekać z Betlejem. A w Jego osobie Bóg przyjął postać ludzką, emigrując z nieba, aby być wśród nas. Tu, na ziemi Jezus pracował ludzkimi rękami, patrzył ludzkimi oczami i kochał ludzkim sercem – podkreślił kaznodzieja.

Zauważył też, że wśród tych, którzy jako pierwsi powitali Dzieciątko Boże, byli ubodzy i to oni zanieśli wiadomość o Jego narodzeniu innym. Później, na polecenie Jezusa, zadanie to spadło na apostołów, którzy wyruszyli w świat z przesłaniem o Chrystusie i Jego Kościele. „Dziś głosicielami Jego nauki są między innymi chrześcijanie Syrii, Iraku, wielu krajów Afryki i Azji, którzy czynią to w warunkach zagrożenia i prześladowań” – przekonywał zwierzchnik grekokatolików w Polsce.

Zaznaczył, że ta misja głoszenia wiary Chrystusowej jest podstawowym zadaniem każdego chrześcijanina, szczególnie jeśli uświadomimy sobie przemijalność i kruchość ludzkiego życia. „Tak jak Żydzi, wędrując do Ziemi Obiecanej, nie mieli ze sobą niczego trwałego i mieszkali w szałasach i pod namiotami, tak samo człowiek współczesny, nawet jeśli ma najwspanialszy dom, będzie musiał go zostawić, gdy będzie odchodził z tego świata” – podkreślił mówca.

Na zakończenie oświadczył swym słuchaczom, że przyjechał tu, aby ich pocieszać w trudnych chwilach, jakie przeżywa dziś ich ojczyzna. Zapewnił, że jeśli ich potrzeby duchowe będą wzrastały, postara się przysłać im jeszcze jednego duszpasterza, choć – dodał – Kościół greckokatolicki odczuwa boleśnie brak kapłanów. Wezwał do modlitw o nowe i liczne powołania.

Po komunii abp Martyniak zabrał jeszcze raz głos, tym razem pozdrawiając zgromadzonych z okazji niedawnych świąt Bożego Narodzenia i rozpoczętego Nowego Roku (większość chrześcijan wschodnich w Polsce obchodzi je według kalendarza juliańskiego – starego stylu, czyli 13 dni po kalendarzu gregoriańskim).

Nawiązując do obecnej sytuacji na Ukrainie przywołał Mojżesza, który w czasie walki Żydów z Amalekitami trzymał ręce wzniesione do nieba, a wówczas jego rodacy wygrywali, a gdy je opuszczał, przewagę zyskiwali ich przeciwnicy. Współczesny Amalek najpierw zapala świeczki w cerkwi a potem morduje Ukraińców – stwierdził abp Martyniak. Zachęcał Ukraińców, aby nie poddawali się i wspierali walkę o niepodległość swej ojczyzny, trzymając ręce w górze, czyli modląc się.

Na ręce ks. Tadeusza Sowy hierarcha podziękował kard. Kazimierzowi Nyczowi za jego życzliwą postawę i zrozumienie wobec Ukraińców. Oznajmił, że metropolita warszawski zapewnił go, że jeśli takie będą ich potrzeby duchowe, to udostępni im inne kościoły stołeczne, aby grekokatolicy mogli tam odprawiać swe nabożeństwa.

Po liturgii w sali obok kaplicy odbyła się agapa, przygotowana zgodnie z wymogami kuchni ukraińskiej. Śpiewano kolędy ukraińskie.

Wspólnota ukraińska korzysta z podziemi kościoła NMP Matki Kościoła od roku. Ponadto w Warszawie istnieje jeszcze parafia greckokatolicka przy klasztorze i domu zakonnym bazylianów przy ul. Miodowej.
kg (KAI) / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-25 16:40 Katowice: Msza św. w 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

- Zostaliśmy powołani, jak niegdyś rybacy znad Jeziora Galilejskiego, by wywiezionych w bezkres Golgoty Wschodu przywracać życiu i świadomości nie tylko Górnego Śląska, lecz i całej naszej ojczyzny – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który przewodniczył Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, odprawianej w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej z roku 1945, w jej 70. rocznicę.

O tragicznych wydarzeniach, ale także procesie nieodwracalnych zmian, jakie dotknęły wiele krajów, w tym Górny Śląsk w 1945 roku, przypomniał metropolita katowicki podczas niedzielnej Eucharystii w katowickiej katedrze. - Wśród tragicznych wydarzeń szczególne miejsce przypadło internowaniu, a potem wywiezieniu do pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku – zauważył arcybiskup. Jak dodał, „zaraz po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej wywieziono około 50. tysięcy mieszkańców Górnego Śląska. Wywożono mężczyzn w wieku produkcyjnym, robotników, a wśród nich głównie górników”.

- W bydlęcych wagonach tysiące Górnoślązaków – bez względu na swoją świadomość narodową, pochodzenie, zawód, pozycję społeczną – jechało tygodniami na wschód, w nieznane, do przymusowej pracy – podkreślił metropolita katowicki. Przypomniał, że dla większości była to podróż w jedną stronę, a ostatnią stacją była śmierć na obczyźnie i bezimienny grób.

Abp Skworc zauważył również, że akcja nazywana dziś „Tragedią Górnośląską”, była następstwem konferencji w Jałcie, gdzie USA i Wielka Brytania udzieliły zgody Stalinowi na wykorzystanie do przymusowej pracy ludności cywilnej z terenu III Rzeszy. Górny Śląsk stanowił pogranicze, a nikt wtedy nie badał narodowościowych niuansów. Rozpoczęło się „polowanie na ludzi” – jak to określił metropolita katowicki. - Trzeba było wykonać rozkaz dyktatora i dostarczyć do niewolniczej pracy w kopalniach Donbasu wykwalifikowanych górników i robotników.

Abp Skworc podziękował wszystkim, którzy po roku 1989 przypominali te wydarzenia, a w roku 2013 podjęli inicjatywę upamiętnienia w Doniecku faktu wywózki i jej ofiar. Metropolita katowicki wyraził również swoje uznanie Sejmikowi Województwa Śląskiego za ogłoszenie roku 2015 „Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej”. - To cenna „polityka historyczna” Sejmiku, która pamięcią wzmacnia i buduje tożsamość.

Zwracając się do zebranych w katedrze Chrystusa Króla, metropolita katowicki powiedział: "Zostaliśmy powołani, jak niegdyś rybacy znad Jeziora Galilejskiego, by wywiezionych w bezkres Golgoty Wschodu przywracać życiu i świadomości nie tylko Górnego Śląska, lecz i całej naszej ojczyzny".

- Z tego miejsca chcemy wołać – jak niegdyś Jonasz do mieszkańców Niniwy – o nawrócenie wszystkich, którzy dzisiaj budują lub utrzymują w istnieniu systemy nienawiści i przemocy. Tak, i dzisiaj istnieją takie Niniwy zła, do których Bóg posyła współczesnych Jonaszów. Lecz teraz niosą oni znak Chrystusa – Jego krzyż, w którym wszystkie ludzkie krzyże mogą odnaleźć sens, a wszyscy grzesznicy – łaskę - powiedział abp Skworc.

Tragedia Górnośląska to represje władzy komunistycznej, jakie rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r. Akty terroru wobec Górnoślązaków (aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód), trwały przez kilka miesięcy. Aresztowano głównie mężczyzn. Sowieci otaczali m.in. kopalnie i pod groźbą użycia broni dokonywali internowania całej zmiany. Tak było m.in. w kopalniach „Prezydent” w Chorzowie i „Bobrek” w Bytomiu. Żony porwanych z pracy górników nieraz nie miały pojęcia, gdzie wywieziono ich mężów. Podobnie było z tymi, którzy na żądanie Sowietów mieli stawić się do „pracy przy sprzątaniu miasta”, biorąc ze sobą prowiant na trzy dni. Te trzy dni zamieniały się zwykle w kilka lat w górniczym zagłębiu Donbas na wschodniej Ukrainie. Wielu Górnoślązaków jechało w bydlęcych wagonach jeszcze dalej, aż w okolice Karagandy w Kazachstanie, gdzie też musieli pracować w kopalniach. Według szacunków wywieziono ok. 50-60 tys. mieszkańców regionu. IPN szacuje, że przeżyła mniej niż połowa.
hy / Katowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-25 12:51 Abp Martyniak: prezydent Rosji najpierw zapala świeczki w cerkwi a potem morduje Ukraińców (krótka)

- Prezydent Rosji to współczesny Amalekita, który najpierw zapala świeczki w cerkwi a potem morduje Ukraińców - powiedział podczas liturgii w kościele NMP Matki Kościoła greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak. Uroczystości odbyły się z okazji pierwszej rocznicy powstania wspólnoty greckokatolickiej przy tej warszawskiej parafii.

Podczas liturgii dla grekokatolików ukraińskich abp Martyniak poruszył m.in. temat imigracji mówiąc, że pierwszym imigrantem i uchodźcą był sam Chrystus, który musiał uciekać z Betlejem. Nawiązał także do aktualnej sytuacji na Ukrainie. Przywołując historię Mojżesza, który walczył z Amalekitami i wygrywał póki miał ręce wzniesione do nieba, powiedział, że współczesnym Amalekitą jest prezydent Rosji, który najpierw zapala świeczki w cerkwi a potem morduje Ukraińców.

Na zakończenie liturgii abp Martyniak podziękował kard. Kazimierzowi Nyczowi i Kościołowi łacińskiemu za wspieranie Ukraińców i udzielanie im gościny.

W Warszawie są aktualnie dwa miejsca, w których gromadzą się grekokatolicy - parafia bazyliańska przy ul. Miodowej i kościół NMP Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej. Dolna świątynia tego kościoła od roku służy jako miejsce sprawowania liturgii dla grekokatolików.

W liturgii uczestniczyli m.in. ks. Kazimierz Sowa, który reprezentował kard. Kazimierza Nycza, oraz proboszcz parafii ks. Jan Zieliński.

(Rozszerzymy)
kg, am / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 stycznia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-01-25 12:30 Papież apeluje o zakończenie walk na Ukrainie

O zakończenie walk na Ukrainie zaapelował papież Franciszek po południowej modlitwie „Anioł Pański” na...

2015-01-25 12:20 Franciszek na „Anioł Pański”: Jezus sam jest dobrą nowiną, w którą trzeba uwierzyć

Jezus sam jest „dobrą nowiną”, w którą należy uwierzyć, przyjąć i przekazać mężczyznom i kobietom wszystkich...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT