Znaleziono depesz: 12248
2015-09-04 13:41 Ukraina: na Synodze Biskupów UKGK bp E. Popowicz oglosił zmiany w ustawodawstwie kościelnym

Na odbywającym się w Iwanofrankowsku na Ukrainie Synodzie Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego...

2015-09-04 09:51 Wadowice: karmelici bosi uczestniczą w zakonnych rekolekcjach

Około stu karmelitów bosych z kraju i zagranicy, bierze udział w rekolekcjach zakonnych w Karmelitańskim Domu Rekolekcyjnym „Na Górce” w Wadowicach. Zakonnicy odprawiają swoje rekolekcje w niezwykle ważnym dla nich momencie – w Roku Jubileuszowym 500-lecia Narodzin św. Teresy od Jezusa i Roku Życia Konsekrowanego.

W rekolekcjach udział biorą polscy karmelici bosi z krakowskiej i warszawskiej prowincji zakonnej, pracujący w Polsce, na Białorusi, Łotwie, Słowacji i Ukrainie, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech, a także na misjach afrykańskich w Burundi i Rwandzie. Do wadowickiego Domu Rekolekcyjnego „Na Górce” przybyli postulanci, nowicjusze i klerycy.

Nauki rekolekcyjne, poświęcone cnotom chrześcijańskim, głosi o. Albert Wach OCD, niedawny definitor generalny Zakonu.

Jak wyjaśnił w rozmowie z KAI o. Szczepan Praśkiewicz OCD, kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych, rekolekcjonista w swych naukach wykorzystał myśl terezjańską do pełniejszej prezentacji „arystotelesowskiej definicji cnoty, jako stałej zdolności czynienia dobra (habitus operativus bonus), przejętej przez św. Tomasza z Akwinu”. Jak zaznacza zakonnik, ma to swoje uzasadnienie, gdyż św. Teresa od Jezusa w swoich pismach aż 375 razy używa rzeczownika „cnota” i 45 razy przymiotnika „cnotliwy”, nie licząc nazw poszczególnych cnót.

W rekolekcjach biorą udział m.in. przełożony prowincjalny z Krakowa o. Tadeusz Florek OCD oraz wiceprowincjał warszawskiej prowincji Zakonu o. Roman Hernoga. Około stu uczestników rekolekcji nawiedziło m.in. celę śmierci św. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego w Polsce po kasatach z okresu zaborów. Wielu też udało się na cmentarz wadowicki, by pomodlić się nad mogiłą o. Rudolfa Warzechy, karmelitańskiego kandydata na ołtarze, zmarłego w 1999 r.

Rekolekcje rozpoczęły się 31 sierpnia br., a zakończą się w sobotę 5 września. Pierwsza tura podobnych rekolekcji, w której uczestniczyło ponad 70 zakonników, odbyła się także w Wadowicach w dniach 13-18 kwietnia br.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-03 13:51 Bus do marzeń wyrusza w kolejną trasę

Litwa, Białoruś, Łotwa i Ukraina znalazły się na trasie kolejnej wyprawy ekipy „Busem do marzeń”. Tym razem młodzież ze Stowarzyszenia GPS Kalwaria chce zabrać artykuły szkolne, słodycze i zabawki dla dzieci ze szkoły w Trokach na Litwie. Wyprawa rusza 19 września.

Od 7 do 11 września można włączyć się w zbiórkę pomocy szkolnych, zabawek i słodyczy dla dzieci z polsko-litewskiej szkoły w Trokach. „Dla każdego dziecka rozpoczęcie roku szkolnego jest ważnym wydarzeniem, a dla każdego rodzica – wielkim wydatkiem. Paczka z Polski na pewno ułatwi i umili ten trudny okres wielu rodzinom” - piszą na stronie internetowej młodzi z Kalwarii. Przekazanie prezentów ma być jednym z elementów ich wizyty na Litwie podczas trasy po wschodnich krajach Europy w ramach promocji idei Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Każdy, kto chce włączyć się w zbiórkę, może skontaktować się ze stowarzyszeniem drogą mailową: poczta@busemdomarzen.pl. Dary można składać bezpośrednio w kilku szkołach Kalwarii Zebrzydowskiej, Libiąża i Limanowej. Można je także złożyć w siedzibie Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 przy ul. Kanoniczej 18.

- Tym razem na naszej trasie chcemy zrobić jeszcze więcej dobrego. Podczas podróży na południe Europy zawsze pytaliśmy, jak odwdzięczyć się za serdeczne przyjęcie. Stąd naprawialiśmy ogrodzenie, sprzątaliśmy strych i obieraliśmy ziemniaki. Teraz te potrzeby chcemy wyprzedzić i jeszcze przed wyjazdem zorganizować tutaj w Polce dobrą akcję – mówi Marzena Bieniecka, uczestniczka wypraw.

Poprzednia trasa „Busem do marzeń” wiodła przez Słowację, Rumunię, Chorwację, Austrię czy Włochy. Ekipa busa organizowała spotkania ze swoimi rówieśnikami, żeby propagować ideę spotkań młodzieży z Ojcem Świętym. Tym razem zdecydowali się na podróż do wschodnich sąsiadów. - Chcieliśmy dotrzeć do tych państw, które są najbliżej Polski, bo ich mieszkańcy mają bardzo duże szanse dotarcia na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kraje te związane są z Polską i są tam duże skupiska Polaków. Mamy nadzieję dotrzeć do Polonii, bo chcielibyśmy, żeby uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży, ale również zachęcali do tego swoich rówieśników – podkreśla Marzena Bieniecka.

Bus oraz samochód towarzyszący wyruszą 19 września z Kalwarii Zebrzydowskiej. W trasie będzie 8 członków stowarzyszenia GPS Kalwaria. Ich podróż będzie można śledzić na stronie internetowej http://www.busemdomarzen.pl oraz na FB.

Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 szacuje, że z krajów Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia, Kazachstan) pojawić się może 30 000 młodych ludzi.
md / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-01 14:48 Łódź: Międzynarodowe Forum Tato.Net: Jak świadomie prowadzić swoją rodzinę? (zapowiedź)

Prawie tysiąc ojców spotka się w Łodzi 5 września, by wspólnie uczyć się bycia lepszym tatą. Pomogą im w tym prelegenci wykładami i grupy warsztatowe. Gościem specjalnym będzie dr Ken Canfield ze Stanów Zjednoczonych. To już siódma edycja Forum organizowanego przez portal Tato.Net.

"Rośnie świadomość roli ojca w rodzinie. To wyraźny trend, który nas bardzo cieszy. Ojcowie chcą spędzać z dziećmi więcej czasu i chcą go lepiej organizować. To jednak także dodatkowy obowiązek w ich napiętych kalendarzach. Wspólnie uczymy się, jak to robić" – powiedział założyciel Tato.Net Dariusz Cupiał.

Jednym z projektów tego portalu jest Forum, organizowane nieprzerwanie od 10 lat. To okazja do spotkania autorytetów w dziedzinie rodziny, ojcostwa, rozwoju osobistego.

"W tym roku zastanowimy się nad ojcem jako liderem rodziny. Czy w dzisiejszych czasach rodzina potrzebuje «głowy», czy może jest to już przeżytek? Co oznacza «słuchać» i «przewodzić»? Jak budować partnerstwo, ale też autorytet? Na co dzień trudno się zajmować takimi sprawami, umykają wśród codziennych obowiązków. Stad pomysł, by raz w roku poświęcić jeden dzień na rozwój ojcowskich kompetencji" – tłumaczy Cupiał. Dodał, że z roku na rok spotkania te cieszą się rosnącą popularnością. Tym razem organizatorzy przygotowali miejsce dla 1000 osób.

"Takie spotkania są nam bardzo potrzebne, bo wychowanie to proces radosny, ale trudny. Trzeba się dzielić doświadczeniami, wymieniać poglądy. Postaram się też przekazać w Łodzi swoje świadectwo" – zapowiada prof. Jan Duda, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gościem specjalnym będzie dr Ken Canfield z USA, światowy ekspert prowadzący badania nad rolą ojca w wychowaniu dzieci, autor bestsellerów na ten temat wydawanych w wielu krajach, założyciel National Center for Fathering i ojciec piątki dzieci.

Wśród kilkudziesięciu prelegentów w Łodzi będą też m.in. Shane P. Barclay - prezes organizacji Savvy Dads z USA, o. prof. Vasile Mihoc z Rumunii – ceniony prawosławny biblista i ojciec trzynaściorga dzieci, dr Stanisław Sławiński, dr Jacek Pulikowski, Jan Pospieszalski, Paweł Bochniarz z firmy doradczej PwC czy znany bloger Maciej Mazurek oraz goście m.in. z Kanady, Anglii, Litwy i Ukrainy.

W trakcie Forum zostaną wręczone nagrody MAX, przyznawane osobom i przedstawicielom instytucji, które w sposób szczególny zaangażowały się w budowanie kultury odpowiedzialnego ojcostwa.

***

Tato.Net działa od 2004 roku. To pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce, skupiająca się w całości na roli ojców w rodzinach. Zorganizowała prawie 400 wydarzeń dla ponad 7000 ojców i 3 duże kampanie społeczne. Jej członkowie są autorami kilkunastu książek, audiobooków, raportów. Działa przez tworzenie terenowych Klubów Ojca w Polsce, a także na Ukrainie, w Anglii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii, Słowacji, Rumunii, na Białorusi i w Rosji. Prowadzi badania, analizy i jest jednym z wiodących ośrodków eksperckich w zakresie ojcostwa i rodziny w Polsce. Kontakt dla prasy: Dariusz Cupiał – kom. 601 205 596, info@tato.net .

Forum odbędzie się 5 września (sobota) w godz. 10.00–18.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251).
mp, dc / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-09-01 09:24 Gniezno: rozpoczął się zjazd przeorysz i delegatek karmelitańskich klasztorów

Mszą św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka rozpoczął się w gnieźnieńskim Karmelu jubileuszowy Zjazd Przeorysz i Delegatek Klasztorów Mniszek Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Spotkanie potrwa do 5 września.

„W przeżywanym Roku Życia Konsekrowanego stajemy przed Bogiem z wdzięcznością za dar i łaskę waszego powołania” – mówił w pierwszych słowach homilii Prymas, przypominając dalej, że sensem życia konsekrowanego jest „poznanie miłości Chrystusa i dawanie o niej świadectwa”. Tej miłości nie sposób jednak pojąć ludzkim rozumem, czy intuicją. Naturalna zdolność kochania tutaj nie wystarcza. Można ją zgłębić tylko „ze wzrokiem utkwionym w Jezusie i w Jego obliczu miłosiernym”.

„Papież Franciszek w liście apostolskim na Rok Życia Konsekrowanego mówi wprost, że trzeba mieć Jego, Jezusa, serce. W jaki sposób to się dzieje? – pytał abp Polak i za czytanym tego dnia św. Pawłem powtórzył, że zagłębić się w miłość, zostać napełnionym całą pełnią Boga, a więc doświadczyć miłości może tylko ten, kto „doświadczył wpierw owego zamieszkania przez wiarę Boga w swej duszy, w swym wnętrzu”.

„Jest to więc dzieło Boga, nazywane przez Apostoła Pawła potężnym wzmocnieniem wewnętrznego człowieka, dokonywanym w nas właśnie przez Bożego Ducha. A zatem, trzeba nam o tego Ducha wołać. Trzeba nam otwierać nasze serca. Trzeba cierpliwie zginać kolana, wystawiać się na działanie Bożego Ducha i w konsekwencji coraz bardziej rozumieć, dojrzewać w tym przekonaniu i w nim dorastać, cierpliwie się go uczyć i ku niemu nawracać” – mówił metropolita gnieźnieński wskazując, że dopiero z takiego doświadczenia miłości rodzi się odpowiedź i wobec Boga i wobec człowieka.

Rozpoczynający się dziś zjazd zgromadził przeorysze i delegatki klasztorów działających w Polsce i poza jej granicami. Polskie Siostry zaniosły misję św. Teresy od Jezusa m.in. na Islandię, Ukrainę, do Norwegii, Kazachstanu i Rosji.

Organizowane co trzy lata spotkanie jest okazją do wspólnej modlitwy, podjęcia tematów formacyjnych, spotkań oraz wymiany doświadczeń między siostrami i zaproszonymi do wspólnej modlitwy, podejmowania razem tematów formacyjnych, spotkań, wymiany doświadczeń między siostrami i zaproszonymi na spotkanie karmelitami. Wśród tegorocznych gości i prelegentów są m.in. o. Łukasz Kansy - definitor generalny, o. Jan Malicki – prowincjał, o. Piotr Neumann – delegat ds. mniszek oraz o. Wojciech Ciak, o. Karol Milewski i o. Arkadiusz Smagacz.

Ponieważ zjazd odbywa się w jubileuszowym roku 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa, tematyka podejmowanych konferencji związana jest ściśle ze świętą oraz odczytaniem na nowo jej życia i charyzmatu.
bgk / Gniezno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 września 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-08-31 12:28 Charytatywne kolonie Caritas Myczkowcach - podsumowanie sezonu

W niedzielę 30 sierpnia zakończył się ostatni, szósty już, turnus kolonii charytatywnej w ośrodku Caritas w Myczkowcach. Pierwsze dzieci przyjechały do Myczkowiec już 12 czerwca. W sumie przez blisko 3 miesiące wypoczywało tutaj ponad tysiąc dzieci.

Turnus zerowy rozpoczął się 12 czerwca. Uczestniczyło w nim 120 osób z Koziatynia, Czortkowa, Wołodarska i Lwowa, przeznaczony dla dzieci z Ukrainy. Od 27 czerwca do 30 sierpnia odbyło się sześć następnych turnusów wakacyjnych łącznie dla 900 dzieci.

Tradycyjne podsumowanie wakacji w Myczkowcach odbyło się podczas ostatniego turnusu. Na podsumowaniu pojawili się przedstawiciele organizacji współpracujących z ośrodkiem w Myczkowcach, m.in. Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Krośnie i Rzeszowie; Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Komendy Powiatowej Policji w Lesku, tamtejszej Państwowej Straży Pożarnej, czy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Szczególnym gościem był biskup rzeszowski Jan Wątroba. Wszystkim zgromadzonym dzieci zaprezentowały program o miłości. Bp Wątroba wyraził szacunek dla tych, którzy "czynią tu miłość". - Ośrodek w Myczkowcach dla diecezji rzeszowskiej jest okrętem flagowym. Dziękuję za kształt miłości tutaj realizowany - dodał.

Organizacja pobytu dzieci na wszystkich turnusach była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz instytucji wojewódzkich i gminnych, takich jak Podkarpackie Kuratorium Oświaty, WORD Krosno, WORD Rzeszów, czy MOPS w Rzeszowie i Boguchwale, a także ze sprzedaży cegiełek wakacyjnych rozprowadzanych w parafiach diecezji. Wsparcia udzielili także darczyńcy indywidualni, przekazując datki na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Na wszystkich wakacyjnych turnusach opiekę nad dziećmi sprawowało sześciu kierowników, ośmiu kapelanów, dwóch diakonów, czterech kleryków, trzy siostry zakonne, dwóch lekarzy, osiemnaście pielęgniarek, dziewięćdziesięciu pięciu wychowawców oraz siedemnastu animatorów muzycznych.
tn / Myczkowce
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 sierpnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-08-30 19:40 Patriarcha Cyryl wobec Ukrainy – współudział w putinowskiej fikcji (ANALIZA)

Patriarcha Cyryl - przekraczając granice poparcia dla zbrodniczego władcy, zdefiniowane w cerkiewnym...

2015-08-30 15:17 Ukraina: na ziemi winnickiej powstało nowe łacińskie sanktuarium maryjne

Kościół św. Józefa w wiosce Czeczelnik w obowodzie winnickim stał się sanktuarium ikony Matki Bożej....

2015-08-30 14:33 Jodłówka: 40 lat temu kard. Karol Wojtyła koronował cudowny obraz Matki Bożej

Kilka tysięcy pielgrzymów wzięło udział w uroczystościach 40-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w poświęconym jej sanktuarium w Jodłówce (archidiecezja przemyska). Koronacji dokonał 40 lat temu kard. Karol Wojtyła, a Mszy św. jubileuszowej w niedzielę przewodniczył jego osobisty sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki – obecny metropolita lwowski.

W homilii abp Mokrzycki wskazywał, że w tym miejscu przez wieki widoczna była miłość do Maryi, łącząca wiarę ludzi różnych obrządków i narodowości.

- Wracając z tego miejsca bądźmy lepszymi ludźmi, żyjącymi w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu. Przecież tutaj przez wieki stawali obok siebie ludzie różnych narodowości i obrządków. Razem obok siebie stawali rzymokatolicy i grekokatolicy, i nie przeszkadzał im język modlitwy, ani różnie sprawowana liturgia – zauważył.

Wspominając koronację cudownego obrazu, były sekretarz papieski stwierdził, że było to wielkie święto dla wiernych. – Dzisiaj wracacie wspomnieniami do tego wydarzenia. Staliście na placu koronacyjnym ze swoimi rodzicami i dziadkami, a dzisiaj przychodzicie tutaj jako rodzice i dziadkowie, przyprowadzając swoje dzieci i wnuki – mówił.

Metropolita lwowski przypomniał także profanację obrazu, do której doszło w październiku 1987 r. – Gdzie działa dobro, tam i zło chce zbierać swój plon. Ale plon zła jest mizerny, bo jak pisze św. Paweł Apostoł w Liście do Rzymian, „gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej wylała się łaska” – mówił. Rekoronacji jodłowieckiego wizerunku Maryi dokonał w czerwcu 1991 r. w Rzeszowie Jan Paweł II podczas swojej czwartej pielgrzymki do Polski.

Na zakończenie abp Mokrzycki prosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

Mszę św. w jodłowieckim sanktuarium, wraz z abp. Mieczysławem Mokrzyckim sprawowali biskupi pomocniczy: Adam Szal z Przemyśla i Edward Białogłowski z Rzeszowa, proboszcz parafii ks. Jerzy Jakubiec oraz wielu kapłanów. Na uroczystości przybyło kilka tysięcy pielgrzymów indywidualnych, a także w grupach pieszych, rowerowych oraz autokarami.

Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia przedstawia Maryję, która obydwoma rękami otacza Jezusa, jakby ochraniała Go przed grożącym niebezpieczeństwem. Dziecię w lewej ręce trzyma dużą księgę Ewangelii, a prawą błogosławi.

Jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Większość źródeł, które przetrwały podaje, że jest on kopią obrazu Matki Boskiej z Sokala (obecnie Ukraina).

W 1932 roku rozpoczęto starania o koronację obrazu złotymi koronami. Dekret biskupa Franciszka Bardy z 5 sierpnia 1946 roku ogłosił, że Obraz Matki Bożej Pocieszenia w kościele parafialnym w Jodłowce uznaje się za „łaskami słynący”.

Na prośbę biskupa Ignacego Tokarczuka Kapituła Bazyliki Św. Piotra w Watykanie, dekretem z 15 lipca 1973 r. udzieliła pozwolenia na przyozdobienie złotym diademem wizerunku Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. Koronacji dokonał 31 sierpnia 1975 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła – późniejszy papież św. Jan Paweł II.
pab / Jodłówka
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 sierpnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-08-28 15:48 Ukraina: w Iwanofrankowsku obradowała VI sesja Soboru Patriarszego grekokatolików (synteza)

Pod hasłem "Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem" odbyła się w dniach 25-27 sierpnia...

2015-08-28 15:41 Zakopane: modlitwa o pokój zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Modlitwa o pokój na świecie w sanktuarium na Krzeptówkach zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który trwał w stolicy polskich Tatr od 23 sierpnia. Członkowie zespołów z całego świata uczestniczyli też we Mszy św. w zakopiańskim kościele św. Krzyża.

- Oto z tego szczególnego miejsca, sanktuarium, które nawiedził i poświęcił papież pielgrzym św. Jan Paweł II wołamy o jedność i pokój na świecie. Zanieśmy to przesłanie do naszych krajów - mówił ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, który współprowadził modlitwę o pokój w sanktuarium na Krzeptówkach.

Sanktuarium na Krzeptówkach nawiedziły zespoły górali niemal z całego świata. Szczególnie symboliczne było uczestnictwo górali z Ukrainy. W swoich narodowych strojach zaśpiewali jeden z utworów religijnych. Z kolei Hiszpanie zagrali na instrumentach znanych dobrze w tym południowym kraju europejskim. Modlitwa Ojcze nasz i Zdrowaś Mario wybrzmiała w kilku językach. Chór z Włoch także uświetnił nabożeństwo o pokój w zakopiańskiej świątyni. Polskie zespoły, m.in. z Beskidu Żywieckiego zaśpiewały "Barkę".

Po wspólnej modlitwie zespoły wszyły na plac przed sanktuarium na Krzeptówkach i tam zaprezentowały swoje narodowe tańce.

Ważnym punktem w programie festiwalowym była także Msza św. w kościele św. Krzyża w centrum Zakopanego, w której uczestniczyły wszystkie zespoły górali z całego świata.

Podczas festiwalu nie zabrakło konkursu kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, kiermaszu sztuki ludowej, Mistrzostw Podhala w Powożeniu. Wielką atrakcję dla licznych widzów odwiedzających namiot festiwalowy na dolnej Równi Krupowej w Zakopanem były występy zespołów podczas Dni Narodowych. Była to okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami, strojami ludowymi, a także możliwość skosztowania potraw regionalnych i nauki tańca ludowego.

Początki imprezy sięgają 1934 r., kiedy to po raz pierwszy pojawiła się idea zorganizowania zjazdu różnorodnych grup etnicznych Karpat i już wtedy pomyślana była jako konkurs. Od roku 1968 r. jest to impreza międzynarodowa. - Z roku na rok festiwal ulega niewielkim zmianom, rozwija się, ale główna idea jest od zawsze ta sama - to święto ludzi gór, okazja do podziwiania różnorodności ich kultury, strojów, muzyki, tańców, ale przede wszystkim podziwiania wszystkiego tego, co łączy Górali z różnych zakątków globu - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. Bo to tamtejszy magistrat jest głównym organizatorem festiwalu.
jg / Zakopane
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 sierpnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-08-28 12:15 Ukraina: abp S. Szewczuk odsłonił w Iwanofrankowsku pomnik metropolity A. Szeptyckiego

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk poświęcił i odsłonił 27 sierpnia w Iwanofrankowsku...

2015-08-27 19:12 Ukraina: w Mariupolu trwa nieustanna ekumeniczna modlitwa o pokój

W leżącym przy linii frontu Mariupolu w obwodzie donieckim trwa nieustanna modlitwa o pokój. Przedstawiciele...

2015-08-27 17:37 Łódź: Międzynarodowe Forum Tato.Net: Jak świadomie prowadzić swoją rodzinę? (zapowiedź)

Prawie tysiąc ojców spotka się w Łodzi 5 września, by wspólnie uczyć się bycia lepszym tatą. Pomogą im w tym prelegenci wykładami i grupy warsztatowe. Gościem specjalnym będzie dr Ken Canfield ze Stanów Zjednoczonych. To już siódma edycja Forum organizowanego przez portal Tato.Net.

"Rośnie świadomość roli ojca w rodzinie. To wyraźny trend, który nas bardzo cieszy. Ojcowie chcą spędzać z dziećmi więcej czasu i chcą go lepiej organizować. To jednak także dodatkowy obowiązek w ich napiętych kalendarzach. Wspólnie uczymy się, jak to robić" – powiedział założyciel Tato.Net Dariusz Cupiał.

Jednym z projektów tego portalu jest Forum, organizowane nieprzerwanie od 10 lat. To okazja do spotkania autorytetów w dziedzinie rodziny, ojcostwa, rozwoju osobistego.

"W tym roku zastanowimy się nad ojcem jako liderem rodziny. Czy w dzisiejszych czasach rodzina potrzebuje «głowy», czy może jest to już przeżytek? Co oznacza «słuchać» i «przewodzić»? Jak budować partnerstwo, ale też autorytet? Na co dzień trudno się zajmować takimi sprawami, umykają wśród codziennych obowiązków. Stad pomysł, by raz w roku poświęcić jeden dzień na rozwój ojcowskich kompetencji" – tłumaczy Cupiał. Dodał, że z roku na rok spotkania te cieszą się rosnącą popularnością. Tym razem organizatorzy przygotowali miejsce dla 1000 osób.

"Takie spotkania są nam bardzo potrzebne, bo wychowanie to proces radosny, ale trudny. Trzeba się dzielić doświadczeniami, wymieniać poglądy. Postaram się też przekazać w Łodzi swoje świadectwo" – zapowiada prof. Jan Duda, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gościem specjalnym będzie dr Ken Canfield z USA, światowy ekspert prowadzący badania nad rolą ojca w wychowaniu dzieci, autor bestsellerów na ten temat wydawanych w wielu krajach, założyciel National Center for Fathering i ojciec piątki dzieci.

Wśród kilkudziesięciu prelegentów w Łodzi będą też m.in. Shane P. Barclay - prezes organizacji Savvy Dads z USA, o. prof. Vasile Mihoc z Rumunii – ceniony prawosławny biblista i ojciec trzynaściorga dzieci, dr Stanisław Sławiński, dr Jacek Pulikowski, Jan Pospieszalski, Paweł Bochniarz z firmy doradczej PwC czy znany bloger Maciej Mazurek oraz goście m.in. z Kanady, Anglii, Litwy i Ukrainy.

W trakcie Forum zostaną wręczone nagrody MAX, przyznawane osobom i przedstawicielom instytucji, które w sposób szczególny zaangażowały się w budowanie kultury odpowiedzialnego ojcostwa.

***

Tato.Net działa od 2004 roku. To pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce, skupiająca się w całości na roli ojców w rodzinach. Zorganizowała prawie 400 wydarzeń dla ponad 7000 ojców i 3 duże kampanie społeczne. Jej członkowie są autorami kilkunastu książek, audiobooków, raportów. Działa przez tworzenie terenowych Klubów Ojca w Polsce, a także na Ukrainie, w Anglii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii, Słowacji, Rumunii, na Białorusi i w Rosji. Prowadzi badania, analizy i jest jednym z wiodących ośrodków eksperckich w zakresie ojcostwa i rodziny w Polsce. Kontakt dla prasy: Dariusz Cupiał – kom. 601 205 596, info@tato.net .

Forum odbędzie się 5 września (sobota) w godz. 10.00–18.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251).
mp, dc (KAI) / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 sierpnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-08-27 16:56 Prof. M. Szporer dla KAI: przed Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim stoi historyczne wyzwanie (wywiad)

Przed Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim stoi historyczne wyzwanie, doprowadzenia swych wiernych aby...

2015-08-27 16:34 Ukraina: sekretarz Soboru Patriarszego wstępnie podsumował obrady

Jesteśmy wdzięczni Bogu, że tak wielu delegatów wzięło udział w VI sesji Soboru Patriarszego Ukraińskiego...

2015-08-27 08:16 Małopolska: trwa Forum Liderów Młodzieżowych z Europy

Od wtorku 25 sierpnia w Małopolsce trwa międzynarodowe spotkanie młodych w ramach projektu Forum Liderów Młodzieżowych z Europy. Wydarzenie, którego głównym celem jest integracja środowisk kilkunastu krajów przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r., realizowane jest przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Województwo Małopolskie.

Spotkanie zgromadziło młodzież z 12 regionów Europy. „To są regiony takie jak Niemcy, Litwa, Ukraina i kilka jeszcze ościennych państw. To jest grupa liczącą około 120 osób, które stacjonują w Myślenicach, tam mają bazę noclegową, z której to bazy będą wyruszały w różne miejsca związane z Janem Pawłem II” – powiedziała KAI Izabella Szum z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Ponadto podczas tygodniowego spotkania młodzi ludzie biorą udział w różnych warsztatach integracyjnych, spotkaniach, wykładach oraz konferencjach, a także prezentują bogactwo kulturowe swoich ojczyzn. Spotkają się z nimi m.in. bp Grzegorz Ryś, ks. Grzegorz Suchodolski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM czy Eugeniusz Mróz kolega z lat szkolnych Karola Wojtyły. Przygotowana została także specjalna gra miejska w Krakowie pt. „Śladami tych, którzy żyli miłosierdziem”.

Ważnym momentem wydarzenia będzie budowa Arki Przymierza, która zostanie przekazana komitetowi organizacyjnemu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a w przyszłym roku uroczyście podarowana papieżowi Franciszkowi. „Natomiast do samej Arki złożymy świadectwa – młodzież napisze swoje świadectwa, które chce ofiarować Ojcu Świętemu, zamkniemy tą arkę i ona będzie właśnie takim naszym przymierzem, symbolem przymierza” – tłumaczyła Szum.

Finał projektu przewidziano na 29 sierpnia na Błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 32). Odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z podsumowaniem forum, a po niej wystąpi zespół BRACIA. Po koncercie niebo rozświetli symboliczny Promień Miłosierdzia.

Projekt Forum Liderów Młodzieżowych z Europy powstał we współpracy z Kurią Metropolitalną w Krakowie, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach, związkami Polaków, Polonii ze Wschodu oraz wybranymi diecezjami Europy. Program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej www.idmjp2.pl
luk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 sierpnia 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-08-26 16:27 Ukraina: arcybiskup prawosławny o potrzebie współpracy z grekokatolikami

Nowe stulecie ze swymi wyzwaniami wymaga bliskiej współpracy prawosławnych i grekokatolików – uważa prawosławny...

2015-08-26 12:18 Ukraina: czy zostanie uznany cud za wstawiennictwem A. Szeptyckiego?

Ostatnie słowo w procesie beatyfikacji sługi Bożego metropolity Andrzeja Szeptyckiego mają obecnie lekarze,...

2015-08-26 08:03 Ukraina: łacińskie i greckokatolickie wspólnoty zakonne organizują wspólne zgromadzenie

W dniach 14-18 września odbędzie się we Lwowie – w ramach trwającego obecnie w Kościele katolickim Roku...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT