Znaleziono depesz: 11604
2014-11-28 14:47 Przewodniczący komisji ekumenicznej UKGK: polityka nie powinna wkraczać w religię

Napięcia i konflikty polityczne nie powinny być przenoszone na grunt religijny – uważa ks. Ihor Szaban,...

2014-11-28 12:45 Abp Szewczuk: nowy skład rady Najwyższej Ukrainy to nowa szansa dla kraju

Wraz z nowym składem Rady Najwyższej Ukraina otrzymała nową szansę, której nie możemy zaprzepaścić. Jeśli...

2014-11-28 09:20 Kościół grekokatolicki rozpoczął Post Filipowy – przygotowanie do Bożego Narodzenia

Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczęli dziś 40-dniowy Post Filipowy, przygotowujący do Bożego...

2014-11-27 17:26 Lwów: rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego

W rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej zainaugurowano dziś Rok Życia Konsekrowanego. Jego obchodom...

2014-11-27 15:55 Caritas Polska wysłała na Ukrainę Transport Pomocy Humanitarnej

W czwartek 27 listopada Caritas Polska wysłała na Ukrainę transport pomocy humanitarnej, w którego skład...

2014-11-26 15:58 Polscy europosłowie komentują wizytę papieża w Strasburgu (sonda)

Wczoraj papież Franciszek złożył wizytę w Parlamencie Europejskim i Radzie Europy w Strasburgu i wygłosił...

2014-11-26 14:33 Patriarchat Ekumeniczny Konstantynopola – pierwszy wśród równych

Zbliżająca się podróż Franciszka do Turcji i jego zapowiedziane odwiedziny prawosławnego Patriarchatu...

2014-11-25 16:45 Marek Jurek: Ojciec Święty powiedział, że Europa musi odzyskać swoją duszę

Europa potrzebuje naprawy - to zdaniem Marka Jurka podstawowe przesłanie, przekazane przez papieża Franciszka...

2014-11-25 12:58 Kowal: „dobro wspólne” słowem kluczowym w wystąpieniu Franciszka do polityków

Papież Franciszek położył nacisk na kwestię dobra wspólnego, jedną z najbardziej zapomnianych kategorii...

2014-11-25 09:30 Ukraina: odsłonięto tablicę ku czci św. Jana Pawła II w lwowskiej kurii

„Św. Janie Pawle II, weź w opiekę nasz lwowski Kościół i wspieraj go teraz i w przyszłości, aby nie osiadł...

2014-11-25 08:46 Lublin: odbyły dni refleksji i modlitwy poświęcone Kościołom Wschodnim Pogranicza

W dniach 22-23 listopada w Lublinie odbyły dni refleksji i modlitwy poświęcone Kościołom Wschodnim pogranicza...

2014-11-24 10:37 Przed wizytą papieża w Strasburgu: oczekiwania, nadzieje, przewidywania

Zapowiedziana na 25 listopada niespełna czterogodzinna wizyta papieża w Strasburgu budzi wielkie zainteresowanie...

2014-11-24 10:23 Między Rzymem i Konstantynopolem: stosunki katolicko-prawosławne (analiza)

Wizyta papieża Franciszka u patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja w Stambule (w dniach...

2014-11-23 18:22 Przed wizytą papieża w Strasburgu: oczekiwania, nadzieje, przewidywania

Zapowiedziana na 25 listopada niespełna czterogodzinna wizyta papieża w Strasburgu budzi wielkie zainteresowanie...

2014-11-23 17:56 Jutro upływa termin zgłoszeń na Europejskie Spotkanie Młodych w Pradze

Tylko do poniedziałku 24 listopada można zgłaszać chęć udziału w tegorocznym Europejskim Spotkaniu Młodych, inspirowanym przez wspólnotę z francuskiego Taize. Tym razem młodzi z wielu krajów i Kościołów chrześcijańskich różnych denominacji na przełomie roku spotkają się w czeskiej Pradze.

Podobne spotkanie odbyło się w tym mieście już 24 lata temu. Ze względu na trudną sytuację w Europie, związaną z konfliktem na Ukrainie, a także w nawiązaniu do 25 lat od obalenia muru berlińskiego, tegorocznemu spotkaniu towarzyszyć będzie hasło: „Pojednanie wśród chrześcijan w Europie”.

"Praga jest wyjątkowym miejscem, stereotypowo uchodzi za najbardziej laickie miasto w Europie. Dlatego niezwykłym doświadczeniem będzie to, że przyjedzie tam 30 tys. młodych chrześcijan różnych wyznań, nie tylko katolików. Będziemy tam mieli możliwość spotkania rodzin, które twierdzą, że nie wierzą w Boga, a które nas ugoszczą" - mówi Jolanta Letkiewicz z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”.

W program praskiego spotkania wpisano przede wszystkim modlitwę o charakterze ekumenicznym. Będzie też czas na poznanie młodych ludzi, którzy do stolicy Czech przyjadą z różnych zakątków Europy. Zaplanowano również szereg spotkań tematycznych dotyczących wiary, życia wewnętrznego, spraw społecznych czy sztuki. Udział w Europejskim Spotkaniu Młodych należy zgłosić wyłącznie w jednym z punktów przygotowań. Na terenie Polski jest ich bardzo wiele, ich dokładny spis znajduje się na stronie internetowej www.taize.fr/pl
hp, Radio Emaus, dko / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-23 15:36 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego: społeczeństwo bez Kościoła nie funkcjonuje

Bez Kościoła nie ma spójności społeczeństwa – uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz....

2014-11-23 15:29 Ukraina: Memorandum wzywające do zjednoczenia praosławia traci ważność

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Równem nie był upoważniony do podpisania Memorandum w sprawie jedności...

2014-11-23 15:25 Diecezja tarnowska żegna biskupa Jana Piotrowskiego

Diecezja tarnowska żegna biskupa Jana Piotrowskiego. Dotychczasowy biskup pomocniczy za kilka dni przejmie obowiązki biskupa diecezjalnego w Kielcach. W niedzielę, 23 listopada w bazylice katedralnej w Tarnowie została odprawiona uroczysta Msza św. podczas której dziękowano za posługę biskupa Jana Piotrowskiego. Koncelebrowali ją biskupi i kapłani, a w katedrze modlili się wierni z różnych zakątków diecezji. W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze modlili się także członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Chociaż jako biskup kielecki będziesz mieszkał po drugiej stronie Wisły, to jednak będzie nas nieustannie łączył ten sam nurt życia jednego Chrystusowego Kościoła. Fizycznie będziesz od nas oddalony, jednak pozostaniesz blisko poprzez siłę więzi, która łączy Cię z rodzinną diecezją i poprzez miłość, która zespala wszystkich uczniów Chrystusa. Pragniemy Ci towarzyszyć przez modlitwę, którą obejmujemy Twoją posługę, a także Twoich nowych diecezjan. Ilekroć zaś zawitasz w granice diecezji tarnowskiej chcemy także wyrażać naszą serdeczność wobec Twojej osoby przez ofiarowaną gościnność” - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Mówiąc o roli biskupa, ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślił, że to posługa współczesnego apostoła, który sięgając do skarbca rzeczy starych i nowych wydobywa z niego zawsze właściwe słowo krzepiące na trudną drogę ludzkiego życia. „Poprzez niezliczone spotkania z wiernymi, głoszone słowo Boże, sprawowane sakramenty święte oraz pasterską miłość wyrażoną zarówno w prostym uścisku dłoni, jak i w bardzo konkretnej pomocy w obliczu ludzkich dramatów, wypełnia się powołanie Pasterza, który w pełni żyje dla owiec” - mówił biskup tarnowski.

Słowa podziękowań w imieniu diecezji tarnowskiej skierował do biskupa Piotrowskiego, ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej. „Chcemy zachować w pamięci Twoją życzliwość i serce oddane posłudze Kościołowi w Tarnowie. Dziękujemy za głoszenie Ewangelii w miłości, której aktualność i uniwersalizm wnosiłeś w różne wymiary duszpasterskiego posługiwania, za budzenie wiary i za celebrowanie sakramentów świętych. Za otwarte serce na ludzi świeckich i kapłanów” - powiedział ks. Bartoszek. Asystent kościelny Akcji Katolickiej zapewnił nowego biskupa kieleckiego o modlitwie.

„Naszą wdzięczność wypowiadamy nie tyle słowami, ile modlitwą – Eucharystią. Nasza modlitwa – ta dzisiejsza i ta, która w Kościele Tarnowskim będzie trwała w intencjach Księdza Biskupa – stanowi nasz dar-ekwipunek na drogę biskupiego posługiwania na stolicy biskupiej w Kielcach. Życzymy Ci, Księże Biskupie Janie, abyś krocząc wytrwale za Chrystusem „w miłości głosił Ewangelię” ludziom, którzy tak bardzo potrzebują orędzia nadziei, która zawieść nie może” - podkreślił ks. Bartoszek.

Ingres bp. Jana Piotrowskiego do katedry w Kielcach odbędzie się w sobotę 29 listopada.

„Z woli Ojca Świętego Franciszka wyruszam do Kościoła kieleckiego jako jego Pasterz. Z miłością i wdzięcznością dziękuję Kościołowi tarnowskiemu, który zrodził mnie do tej posługi. Dziękuję biskupowi Andrzejowi, jego biskupom pomocniczym, wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim. Moje szczere podziękowania wobec rodzinnej diecezji i jej wiernych za dar modlitwy obecnej i przyszłej, za złożone życzenia, okazaną życzliwość zawieram w jednym słowie - serdeczne Bóg zapłać” - powiedział bp Piotrowski.

- Jak się coś kocha to zawsze trudno się odchodzi – tak bp Jan Piotrowski odpowiada na pytanie dziennikarzy czy żal będzie odjeżdżać z Tarnowa do Kielc. „Jestem synem tej ziemi. Tu byłem w seminarium, tu przyjąłem święcenia i pracowałem jako kapłan. Dziesięć miesięcy posługi biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej zaprowadziło mnie w różne zakątki diecezji, którą dobrze znam, ale poznałem ją lepiej w osobach kapłanów i wiernych. Wspaniałą okazją do tej duchowej podróży przez diecezję jest peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego - dodaje bp Piotrowski. To wielkie wyzwanie - tak o nowych obowiązkach mówi nowy biskup kielecki. Odwiedził on już tamtejszą diecezję i poznaje Kościół kielecki. Zapowiada, że chce mieć jeden dzień w tygodniu, kiedy będzie mógł spowiadać w katedrze. Podobnie było w Tarnowie, gdzie w piątki biskup spowiadał w kościele Miłosierdzia Bożego.

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze modlili się także członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Radujemy się każdym dobrym owocem waszej aktywności, która tworzy żywe – chrześcijańskie oblicze diecezji, na poziomie społecznym, kulturalnym i politycznym. Aktywna obecność wiernych świeckich, zrzeszonych nie tylko w Akcji Katolickiej, ale również w ruchach i stowarzyszeniach ma wymiar powołania i zadania” - mówił w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Zwracając się do młodzieży, biskup tarnowski podkreślił, że działając w KSM młodzi budują Kościół i dają świadectwo wiary wobec rówieśników. „Jeżeli poszukujecie życiowych bohaterów, przewodników, autorytetów – to jednym z nich może z pewnością być bł. Karolina” - podkreślił biskup, nawiązując do setnej rocznicy śmierci dziewicy i męczennicy.

Podczas uroczystości 56 kandydatów do KSM złożyło przyrzeczenie, przez co wcieleni zostali w szeregi pełnoprawnych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Cieszymy się, że tak dużo osób dołącza do naszego stowarzyszenia. Myślę, że Światowe Dni Młodzieży tak działają, że młodzi chcą przygotowywać się do tego wielkiego wydarzenia - mówi Anna Szczepanek z zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po Mszy św. bp Andrzej Jeż wręczył 29 medali „Dei Regno Servire”. Medal nadaje Biskup Tarnowski za zasługi dla diecezji – za aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem działalności charytatywnej. W gronie nagrodzonych są członkowie ruchów i stowarzyszeń, organizatorzy akcji charytatywnych dla potrzebujących w diecezji tarnowskiej i na Ukrainie. To ludzie, którzy zajmują się wychowaniem dzieci i młodzieży oraz angażują się w życie parafii. Medale otrzymali m.in. budowniczy kilku kościołów, osoby ze Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Kingi w Nowym Sączu, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, doradcy rodzinni, wolontariuszka Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego, organiści, matka dwóch kapłanów oraz redaktorzy gazetek parafialnych.
eb / Tarnów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 listopada 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-11-23 13:52 Ukraina: ponowny pochówek ks. Gerarda Szmyda na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Po ponad 40 latach doczesne szczątki ks. Gerarda Szmyda (1885-1938) – kapelana Obrońców Lwowa i Wojska...

2014-11-23 11:11 Kard. Schönborn papieskim wysłannikiem na uroczystości 25. rocznicy przywrócenia struktur UKGK na Ukrainie

Papież Franciszek mianował kardynała Christopha Schönborna swoim wysłannikiem na uroczystości 25. rocznicy...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT