Znaleziono depesz: 12797
2016-05-23 14:20 „Bilet dla Brata” - już ponad 1,3 mln zł, potrzeba drugie tyle

Już ponad 1,3 mln zł udało się zebrać na projekt „Bilet dla Brata” wspierający przyjazd młodych ze Wschodu...

2016-05-20 20:47 Ukraina: we lwowskiej katedrze trwa IV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

W szczelnie wypełnionej lwowskiej bazylice metropolitalnej 15 maja rozpoczął się IV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej,...

2016-05-20 09:37 Prezydent Putin i patriarcha Cyryl odwiedzą rosyjski klasztor na Górze Atos?

Prezydent Rosji Władimir Putin i zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl zamierzają...

2016-05-19 21:49 Ukraińcy dziękują papieżowi, proszą o presję na Rosję

Ukraińcy są wdzięczni papieżowi za to, że na środowej audiencji ogólnej znów przypomniał światu o cierpieniach...

2016-05-19 19:09 Metropolita Aleksander postuluje autokefalię Kościoła prawosławnego na Ukrainie

Najmłodszy wiekiem metropolita Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; UKP PM)...

2016-05-19 15:34 Ukraina: aby ułatwić uznanie kanoniczne, Patriarchat Kijowski może zrezygnować czasowo z tego tytułu

Niekanoniczny Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) jest gotów wyrzec się na...

2016-05-19 12:05 Ukraina: przywódcy religijni wzywają do reformy sądownictwa

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) oświadczyła, że jest gotowa do dialogu...

2016-05-18 12:16 Franciszek pozdrowił dzieci ukraińskie, zwłaszcza ofiary konfliktu na wschodzie kraju

Szczególne pozdrowienia skierował Franciszek do dzieci ukraińskich - sierot i uchodźców z powodu trwającej...

2016-05-17 15:49 Poznań trzecim największym miastem organizującym wyjazd koleją na ŚDM

Poznań jest trzecim w naszym kraju miastem, skąd pociągiem wyruszy najwięcej pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Nasi pielgrzymi będą mieć też „swój” dworzec − stację Kraków-Bieżanów, gdzie w powrotną drogę będą podstawione pociągi − powiedział ks. Arkadiusz Szady podczas konferencji prasowej podsumowującej stan przygotowań do lipcowego spotkania młodych.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży podkreślił, że pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, którzy chcą pociągiem dojechać do Krakowa, do końca maja mogą zapisać się na jeden z trzech wyjazdów.

Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim polski przewoźnik kolejowy Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o. zapewnią młodym darmowy przejazd do Krakowa na ŚDM i w powrotną stronę.

− Pierwsza grupa młodych z naszej archidiecezji wyjedzie z Dworca Głównego w Poznaniu w nocy 24 lipca i weźmie udział we wszystkich planowanych uroczystościach w Krakowie. Druga grupa wyjedzie cztery dni później, natomiast ostatnia grupa wyjedzie 30 lipca i weźmie udział w czuwaniu w Brzegach na Campus Misericordiae − wyjaśnił ks. Szady.

− Liczba miejsc w pociągach na poszczególne wyjazdy jest ograniczona, zachęcamy więc odpowiedzialnych za grupy w parafiach do szybkiej rejestracji na stronie www.sdm.jordan-poznan.pl. − podkreślił Aleksander Konieczny. Wolontariusz ŚDM powiedział, że na każdy z terminów przeznaczonych jest ok. 100 miejsc. Dotychczas zapisało się ok. 1500 osób.

Podczas konferencji prasowej wolontariusze ŚDM podsumowali dotychczasowe szkolenia dla wolontariuszy i przedstawili plan najbliższych warsztatów. − Szkolenia wolontariuszy w Poznaniu trwały dwa lata. W ubiegłym roku odbywały się spotkania formacyjne. W tym roku wolontariusze poznali praktyczne tajniki potrzebne do wykonania zadań na poznańskiej Cytadeli, gdzie odbędą się najważniejsze wydarzenia podczas poznańskich Dni w Diecezji, 23 i 24 lipca − powiedziała Katarzyna Derda. Uczestnicy szkoleń zapoznali się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi psychologii tłumu, skutecznej komunikacji, topografią miasta.

Wolontariuszka ŚDM zaznaczyła, że najbliższe podczas najbliższych warsztatów młodzi poznają plan strefy pielgrzyma na Cytadeli oraz wezmą udział w szkoleniach z pierwszej pomocy, które odbędzie się 16 czerwca.

Derda poinformowała też, że trwa nabór wolontariuszy, skierowany do osób młodych duchem i chętnych do działania, którzy ukończyli 16. rok życia i zaangażują się w pracę na Cytadeli 23 i 24 lipca. Potrzebnych jest 150 osób. Zapisy prowadzone są na stronie www.jordan-poznan.pl/wolontariat.

Ks. Szady zaznaczył, że archidiecezja poznańska będzie gościć ok. 3000 młodych z 18 krajów świata, m.in. z Hiszpanii, Ukrainy, Kolumbii, Argentyny, USA, Madagaskaru, Etiopii, Malty, Boliwii i ze Słowacji.

− 20 lipca młodzi przyjadą do podpoznańskich parafii, gdzie przez kilka dni będą mogli doświadczyć naszej wielkopolskiej gościnności i poznają naszą kulturę i tradycję − powiedział duszpasterz młodzieży.

23 lipca uczestnicy ŚDM bliżej poznają stolicę Wielkopolski, ale nie będzie to tradycyjne zwiedzanie. – Przemierzymy Poznań unikatowymi ścieżkami ewangelizacyjno-dydaktycznymi, które oprowadzą m.in. wokół najważniejszych świątyń stolicy Wielkopolski − podkreślił ks. Szady.

Na sobotni wieczór goście z zagranicy zostaną zaproszeni do poznańskich parafii, gdzie oprócz świetnej zabawy będzie można skosztować polskich potraw. − W niedzielę 24 lipca spotkamy się już wszyscy razem na festiwalu młodych na poznańskiej Cytadeli. W specjalnie przygotowanej Strefie Pielgrzyma „JORDAN” przeżyjemy Mszę św. posłania, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, podczas której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne − przypomniał duszpasterz.

Nie zabraknie też adoracji, wielbienia i koncertów w wykonaniu zespołów: S-Band Klerycy ASD Poznań, Pinokio Brothers, Soudarion, Zespół 33. Wielbienie poprowadzi m.in. Leopold Twardowski, wokalista i pomysłodawca Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”.

Archidiecezja poznańska była pierwszą diecezją, w której w 2014 r. odbyła się peregrynacja krzyża ŚDM oraz ikony Salus Populi Romani. Na czas przygotowań do ŚDM archidiecezja przyjęła nazwę Jordan. Więcej informacji i zapisy na „Dni w Diecezji” na: www.sdm.jordan-poznan.pl.

„Dni w Diecezji” to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
msz / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-17 14:47 Brama-Ryba na Polach Lednickich będzie Jubileuszową Bramą Miłosierdzia

Brama III Tysiąclecia w kształcie ryby na Polach Lednickich będzie Bramą Miłosierdzia – poinformowała...

2016-05-17 14:40 Poznań: Towarzystwo Chrystusowe ma nowych diakonów i kapłanów

− Tytuł waszego zgromadzenia jest zobowiązujący − Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Chrystusowcy to naśladujący Pana Jezusa, będący Jego żywym obrazem − mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek, zwracając się do diakonów i neoprezbiterów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu siedmiu alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Ryszard Głowacki SChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Andrzej Łysy i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

W homilii bp Balcerek podkreślił, że kapłaństwo z natury ma być pokorną służbą na wzór Chrystusa Sługi, który jest pierwszym pośród diakonów. Podkreślił, że kapłan powołany jest przede wszystkim do sprawowania Eucharystii i pełnienia posługi w konfesjonale. Zwracając się do młodych chrystusowców, zaznaczył, że centrum ich życia powinna być Msza św.
− Najważniejszą godziną kapłańskiego życia jest godzina sprawowania Mszy św. Dla tej Mszy św., którą mam sprawować przyszedłem na świat, dla niej warto było się trudzić, studiować i pracować − zaznaczył bp Balcerek.

Przestrzegał, by neoprezbiterzy nigdy nie ulegli pokusie zniechęcenia i zaniechania sprawowania codziennej Eucharystii. − Może się zdarzyć, że nie będzie dla kogo odprawić Mszy św., nie będzie żadnego uczestnika. Nie ulegajcie jednak pokusie nieodprawienia Mszy św., ale odprawcie ją z taką pobożnością i gorliwością, jakbyście sprawowali ją dla rzesz wiernych, papieża, biskupów czy wielkich tego świata − podkreślił kaznodzieja.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zaznaczył, że jedna Msza św. Ma większą wartość niż wszystkie kapłańskie prace.

Przypomniał słowa współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego, sługi Bożego o. Ignacego Posadzego dotyczące sprawowania Eucharystii. − Staraj się odprawiać Mszę św. Jakbyś to czynił pierwszy raz, z namaszczeniem i przejęciem, jakbyś wiedział, że to jest twoja ostatnia Msza św. − powiedział bp Balcerek.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (łac. Societas Christi pro Emigrantibus Polonis; ang. Society of Christ Fathers) jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich. Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego przez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.

Zgromadzenie założył 8 września 1932 r. kard. August Hlond, Prymas Polski, przy dużym współudziale ks. Ignacego Posadzego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla) w Potulicach koło Nakła. Chrystusowcy realizują swoją misję w sześciu prowincjach zagranicznych oraz w części obejmującej Polskę oraz tzw. Delegaturę Wschodnią. Obecni są w 20 krajach, m.in. w Brazylii, USA, Kanadzie, Australii, Kazachstanie, Rumunii i we Francji, na Islandii, Ukrainie, Białorusi. Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajdują się w Poznaniu.
msz / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-16 14:55 Lwów: trzy dni wdzięczności w 35. rocznicę ocalenia życia Jana Pawła II

Przez trzy dni relikwie i osobiste rzeczy św. Jana Pawła II przebywały we Lwowie. W dniach 13-15 maja...

2016-05-15 12:54 Wolontariusze ŚDM zatańczyli poloneza na radomskim deptaku

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z Radomia odtańczyli 14 maja poloneza na miejskim deptaku. To była próba generalna przed tańcem na tysiąc par, który odbędzie w lipcu z udziałem młodych z Kongo, Włoch, Ukrainy i Korei Południowej.

Katarzyna Michalska, radomska koordynatorka ŚDM, oceniła, że wolontariusze pilnie ćwiczyli kroki poloneza, bo chcą zrobić jak najlepsze wrażenie na swoich rówieśnikach z innych krajów. - Zależy nam na tym, aby pokazać, że Polska jest wspaniałym krajem z niezwykłą historią i bogatą kulturą. Przygotowaliśmy również krótki film z tej próby, który zostanie pokazany w przyszłym tygodniu w TVP dla programu "Do zobaczenia w Krakowie" - powiedziała Katarzyna Michalska.

Młodzi wolontariusze tańczyli także w ramach w akcji fishmob, czyli "Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II!". W tym roku akcja miała też przygotować do entuzjastycznego przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Razem zatańczyliśmy do pieśni lednickich i oficjalnego hymnu ŚDM w Krakowie – „Błogosławieni Miłosierni” - dodał Bartosz Sałaj.

Przed południem radomscy wolontariusze ŚDM na policyjnym szkoleniu. Mowa była m.in. o skutecznym powiadamianiu służb i udzielaniu pierwszej pomocy.
- Zdarzy się i tak, że w niektórych sytuacjach wolontariusze znajdą się po raz pierwszy. W wielotysięcznym tłumie będą musieli zadbać o siebie i o swoich podopiecznych. Dlatego konieczna jest znajomość psychologii takich zgromadzeń i umiejętność postępowania w niestandardowych sytuacjach - powiedziała nadkomisarz Katarzyna Kucharska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Uczestnicy podkreślali, że udział w takich szkoleniach to wyraz odpowiedzialności. - Te spotkania z policjantami i strażakami pozwalają odświeżyć zdobytą wcześniej wiedzę i ją usystematyzować - podkreślali. Kolejne szkolenie, w którym uczestniczyć będą funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, odbędzie się w połowie czerwca.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-14 17:47 Jasna Góra: wsparcie dla Światowych Dni Młodzieży i misjonarzy

O duchowym i materialnym wsparciu dla misji i Światowych Dni Młodzieży pamiętali uczestnicy ogólnopolskich pielgrzymek. Na Jasną Górę przybyli dziś m.in. kierowcy, bankowcy, rodziny osób powołanych, a nawet krótkofalowcy.

- Popatrzmy na Światowe Dni Młodzieży nie na zasadzie rekrutacji, ale z nadzieją, że doświadczenie radości ze spotkania z Bogiem i z innymi w klimacie wiary, może stać się fundamentem pogłębionej drogi życia z Bogiem, także w tych szczególnych powołaniach, jak kapłaństwo czy życie konsekrowane - podkreślił w rozmowie z KAI bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej z udziałem uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania, bp Solarczyk zachęcał do modlitwy za młodych, którzy przybędą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Z kolei najliczniejsza dziś grupa pielgrzymów – pracowników banków - także w tym roku wspiera materialnie Światowe Dni Młodzieży.

Aleksandra Bieniewska z Częstochowy, jedna z inicjatorek pielgrzymek, wyraziła radość, ze środowisko bankowców również włączyło się w pomoc dla młodych. „Dar ołtarza zostanie przeznaczony na cele organizacyjne dla krakowskich paulinów na Skałce , którzy podczas Światowych Dni Młodzieży przyjmować będą pielgrzymów m.in. z Polski, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Oprócz opieki duszpasterskiej paulini zaplanowali także duży koncert ewangelizacyjny” – wylicza potrzeby Bieniewska. – To także nasz wyraz służby dla innych – mówią uczestnicy pielgrzymki, a do tej szczególnie zachęcał w homilii bp Piotr Jarecki z Warszawy. Kaznodzieja, nawiązując m.in. do światowego kryzysu rynku finansowego w 2008r ., apelował o odnowienie ducha służby, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.

Natomiast 15. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców, w której uczestniczyli również misjonarze i przedstawiciele środowisk misyjnych stanowiła okazję do wyrażenia wdzięczności kierowcom za ich udział w Akcji „św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy” na rzecz misyjnych środków transportu. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia MIVA Polska wspiera także prośby misjonarzy o zakup wózków dla niepełnosprawnych na misjach m.in. Rwandzie, Ghanie, Togo, Czadzie, Peru i Kazachstanie.
mir (KAI / radio Jasna Góra) / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-14 17:24 Ukraina: procesja fatimska we Lwowie w intencji zakończenia wojny

O zakończenie wojny i pokój na Ukrainie modlili się rzymscy katolicy Lwowa wieczorem 13 maja podczas...

2016-05-14 14:52 Archidiecezja lubelska podjęła współpracę z lokalnymi mediami przed ŚDM

W Domu Arcybiskupa Lubelskiego odbyło się spotkanie z dziennikarzami lubelskich redakcji, którzy podjęli współpracę na rzecz promocji Światowych Dni Młodzieży i lokalnego wydarzenia „Arena Młodych”. – Wszyscy wiemy, jak ważna jest współpraca z mediami. Chcemy docierać z informacjami do jak najszerszego grona odbiorców - ks. Mirosław Ładniak współorganizujący „dni w diecezjach”.

W spotkaniu uczestniczył abp Stanisław Budzik, który przypomniał dziennikarzom, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży bez wątpienia będą najważniejszym i największym wydarzeniem religijnym w Polsce, jeśli chodzi o to pokolenie. Natomiast ŚDM mają dwie fazy: pierwszą w diecezjach, a drugą w Krakowie z udziałem papieża Franciszka. - Szczególną odpowiedzialność bierzemy za tę pierwsza część. Bardzo nam zależy, aby to wydarzenie było okazją do spotkania młodych z całego świata z naszą młodzieżą, którą mobilizujemy na różne sposoby - stwierdził metropolita. Te dni w archidiecezji lubelskiej mają być dobrym przygotowaniem do spotkania z papieżem, a jednocześnie dobrą prezentacją regionu.

Z kolei ks. Adam Bab, który jest wikariuszem biskupim ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej przypomniał, że opcja „dni w diecezji” jest fakultatywna. – Mimo to w tej chwili potwierdzonym mamy udział ponad dwóch tysięcy osób, z takich krajów jak Francja, Belgia, Stany Zjednoczone, Filipiny, Brazylia, Słowacja, Słowenia, Niemcy, Hiszpania, Białoruś i Ukraina – wyliczał kapłan. Przyjadą oni do miejskich parafii archidiecezji lubelskiej: Lublina, Chełma, Kraśnika, Puław, Lubartowa, Łęcznej, Świdnika i Piotrawina.

Przez pierwsze dwa dni młodzi z całego świata będą przeżywać nabożeństwa i spotkania w parafiach zakwaterowania. – Sztab diecezjalny zapewnia im zwiedzanie m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, obozu koncentracyjnego na Majdanku, czy lubelskiej starówki – wyjaśniał koordynator diecezjalny ŚDM. Spotkania w parafiach skupiają się bardziej wokół programu duchowego, który związany jest w diecezji ze spotkaniem Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre. – Poza programem ściśle religijnym jest czas na to, aby goście poznali region, naszą kulturę, naszą kuchnię – dodał.

Jednak podczas dni w diecezji zorganizowane zostaną dwa duże wydarzenie. Pierwsze odbędzie się wieczorem 22 lipca na Placu Zamkowym i będzie to koncert zespołu „Mazowsze” oraz zespołu pieśni i tańca „Lublin”. Drugie zaplanowano dzień później, 23 lipca. Będzie to całodzienne spotkanie na stadionie Arena Lublin.

Z kolei niedziela (24 lipca) jest dniem, kiedy młodzież, która gości w diecezji przeżywała Eucharystie w parafiach zakwaterowania. W poniedziałek po porannych Mszach świętych młodzież wyruszy do Krakowa. - Nasza diecezja jest też swoistym zagłębiem dla wspólnot neokatechumenalnych, które w pewnym sensie realizują swój program – tłumaczył ks. Bab.

Dla organizatorów ŚDM w archidiecezji lubelskiej ważne jest też zapewnienie dobrej współpracy z mediami, dlatego każdego tygodnia tworzony będzie specjalny pakiet informacyjny „Press Pack”. – Będzie to propozycja na dany tydzień, która będzie przygotowaniem do wydarzenia „Arena Młodych” - stwierdził ks. Mirosław Ładniak, koordynator wydarzenia na stadionie „Arena Lublin”.
łsz / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-13 18:26 Kard. Dziwisz: Nie bójcie się przyjeżdżać do Krakowa na ŚDM!

Nie bójcie się przyjeżdżać do Krakowa, bo Polska jest bezpieczna, choć sytuacja w Europie rodzi wiele niepokoju – zaapelował dziś kard. Stanisław Dziwisz, goszcząc w Krakowie rzeczników konferencji biskupich oraz przedstawicieli mediów katolickich z całej Europy.

Zdaniem kard. Dziwisza, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą wielkim świętem wiary i nieść będą ważne przesłanie nadziei dla świata. Bowiem – jak zaznaczył – głównym tematem tego spotkania jest sam Jezus Chrystus i jego miłosierdzie, którym darzy każdego z nas. Bowiem ŚDM zbiegają się z nadzwyczajnym Rokiem Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka.

Metropolita Krakowski przypomniał słowa, jakie Jezus objawił św. Siostrze Faustynie, mówiąc, że z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ponowne przyjście Chrystusa. Podkreślił, że młodzi wyjadą z Krakowa, niosąc światu „przesłanie pokoju, które jest w stanie zmienić świat”, gdyż dzisiejszy siat orędzia takiego bardzo potrzebuje.

Kardynał wyjaśnił, że tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą nie tylko spotkaniem młodych z Franciszkiem, ale także z Janem Pawłem II, którego śladami będą tu podążać. Nawiązując do przypadającej dziś 35-rocznicy zamachu na Jana Pawła II (13 maja 1981 r.) wyznał, że właśnie tego dnia, w chwilę po oddaniu strzałów do papieża zrozumiał, że człowiek ten jest świętym. Przypomniał, że Jan Paweł II w drodze karetką do szpitala bardzo cierpiał, ale był całkowicie świadomy i modlił się w spokoju. I zaledwie w kilkanaście minut po zamachu, nawet nie wiedząc kto do niego strzelał, przebaczył zamachowcowi. „Tak potrafią postępować tylko ludzie święci” – skonstatował.

Odpowiadając na pytanie czy Polacy traktują poważnie nauczanie papieża Franciszka, który nieustannie apeluje o przyjmowanie uchodźców, kard. Dziwisz odpowiedział, że traktują to nauczanie poważnie, o czym świadczy choćby fakt, że przyjętych zostało tu ponad milion uchodźców z Ukrainy a także duża liczba Czeczenów, uciekających przed rosyjskimi represjami. Dodał, że nie jest prawdą, że Polacy odwracają się od uchodźców plecami i nie chcą ich przyjmować. Nie odmawiają także udzielenia gościny uchodźcom z Bliskiego Wschodu, ale trzeba to robić ostrożnie, gdyż celem nie może być tylko ich przyjęcie, ale zapewnienie warunków do znalezienia przez nich pracy i dalszego życia.
mp / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-13 15:43 Szczecin: z trzech stron świata w pielgrzymce do Berlina

Trzy grupy pielgrzymów wyjdą w piątek z trzech stron świata, by za trzy miesiące spotkać się w Berlinie. Wśród nich będzie czterech szczecinian. Każdy z nich przejdzie około 2,5 tys. kilometrów. Pierwsza grupa wyrusza z rosyjskiego Kazania, druga z portugalskiej Fatimy, a trzecia z syryjskiego Damaszku. Trasę ich pielgrzymowania wyznacza na mapie symbol krzyża.

Życiorysy pątników to trudne historie wychodzenia z uzależnień czy nawrócenia w zakładach karnych. Z Kazania wyrusza szczecinianin Wojciech Jakowiec. - Główną intencją w tym roku jest przebłaganie za grzechy świata, dlatego na tablicach pokoju, które poniesiemy, w 20 językach jest napisane "Zmiłuj się nad nami i nad całym światem" - mówi Jakowiec.

- Masa wydarzeń bardzo ważnych dla całej Europy dzieje się w Berlinie. Będziemy starali się wręczyć ikony przedstawicielom trzech państw: Rosji, Syrii i Niemiec. Chcemy też dotrzeć do tych, którzy decydują o kształcie społecznym, ale też i politycznym Europy – zapowiada Jakowiec.

Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia będą nieśli ze sobą ikony Matki Boskiej Kazańskiej. Ikony, specjalnie na ten cel, napisał ikonograf z Ukrainy.

Finał pielgrzymowania 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Matki Bożej w Berlinie. Zakończą je symbolicznym przejściem przez Bramę Brandenburską.

Pielgrzymi już pięć lat temu odbyli podobną wyprawę. Wtedy również była to pielgrzymka z trzech stron świata: Fatimy, Jerozolimy i Moskwy, a jej finał odbył się w Asyżu.

Pielgrzymi czekają na intencję od każdego, a relacje z trasy na idzieczlowiek.pl.
pk / Szczecin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-13 13:08 Węgier nuncjuszem na Białorusi

Ojciec Święty mianował ks. prał. Gábora Pintéra nuncjuszem apostolskim na Białorusi, wynosząc go jednocześnie...

2016-05-13 13:05 Premier Szydło w Watykanie: o sprawach Polski i świata (komunikat watykański)

Kwestie papieskiej pielgrzymki do Polski, a także zagadnienia społeczne i międzynarodowe, w tym problemy...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT