Znaleziono depesz: 11270
2014-08-21 15:28 Abp Skworc zapowiada polsko-niemiecką modlitwę o pokój w rocznicę wybuchu wojny (dokument)

Z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec, a także...

2014-08-21 15:10 Ukraina: biskupi rzymskokatoliccy wydali oświadczenie na Dzień Niepodległości kraju

Z okazji obchodzonego 24 sierpnia Dnia Niepodległości Ukrainy Konferencja Rzymskokatolickich Biskupów...

2014-08-21 14:32 180 wyprawek od płockiej Caritas dla dzieci z Białorusi

180 dzieci z Ukrainy i Białorusi, które wypoczywały w czasie wakacji w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym...

2014-08-21 13:50 W sobotę rusza XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

W sobotę 23 sierpnia już po raz czternasty wyruszy Motocyklowy Rajd Katyński. Tradycyjnie motocykliści...

2014-08-21 13:12 Abp S. Szewczuk na Dzień Niepodległości Ukrainy: każdy naród ma prawo żyć w niepodległym państwie

Każdy naród ma przyrodzone prawo do życia w samodzielnym i niepodległym państwie – napisał arcybiskup...

2014-08-21 12:39 Jasna Góra: trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

Na Jasnej Górze trwają bezpośrednie przygotowania do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej....

2014-08-20 21:03 Ukraina: Caritas pomaga ofiarom wojny

Caritas Ukrainy mobilizuje siły, by dotrzeć z pomocą do ludności poszkodowanej na skutek wojny. Dostarczenie...

2014-08-20 20:54 Ukraina: abp M. Mokrzycki podziękował Caritas w Polsce za pomoc dla dzieci

W tym roku oazy i Wakacje z Bogiem są bezpłatne dlatego, że otrzymaliśmy dość znaczną pomoc od Caritas...

2014-08-20 17:09 Słowacja: tydzień modlitw o pokój na świecie

Na Słowacji trwa tydzień modlitw o pokój i jedność między narodami. Zgodnie z apelem słowackiego episkopatu...

2014-08-20 15:34 Bp Kasyna: apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i całym świecie

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 20 sierpnia skierował gorący apel do swoich diecezjan z prośbą o modlitwę...

2014-08-20 14:25 Ukraina: afront wobec metropolity Emanuela z Patriarchatu Konstantynopola na intronizacji Onufrego

Metropolita Emanuel, który stał na czele delegacji Patriarchatu Konstantynopola na odbytą 17 sierpnia...

2014-08-20 12:52 Caritas Polska na pomoc potrzebującym – intensywny koniec wakacji

Lato i koniec wakacji jest dla Caritas Polska okresem intensywnej pracy. Kościelna organizacja charytatywna...

2014-08-19 16:02 Promoskiewscy prawosławni: Krym należy do Ukrainy

Kilka dni po intronizacji nowego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego,...

2014-08-19 12:35 Kard. Duka: najważniejsze to odzyskać wszystkich ochrzczonych (rozmowa)

Kilka tysięcy pielgrzymów przybyło do Krzeszowa 15 sierpnia na patronalne święto Wniebowzięcia NMP. W...

2014-08-19 12:14 Jasna Góra: podsumowanie pierwszego szczytu pielgrzymkowego

Z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży w Polsce, w intencjach...

2014-08-17 18:50 Piekary Śl: 80 tysięcy kobiet na pielgrzymce do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej (opis)

W niedzielę 17 sierpnia br. na piekarskim wzgórzu zgromadziło się blisko osiemdziesiąt tysięcy kobiet i dziewcząt, które przybyły do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej na swą coroczną pielgrzymkę. Gościem specjalnym tegorocznej pielgrzymki był jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który przekazał błogosławieństwo i "uściski" dla wszystkich zgromadzonych kobiet od papieża Franciszka.

W słowie powitalnym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na wielką rolę i ogromne znacznie kobiet w Kościele. „Uświadamiamy sobie, że to przede wszystkim kobiety wypełniają parafialne kościoły w niedzielę i w tygodniu” – mówił metropolita katowicki. Podkreślił, że kobiety są obecne w Kościele przede wszystkim jako matki, aktywne w przygotowaniu dziecka do I Komunii świętej, w przygotowaniu do przyjęcia przez dorastającego syna lub córkę sakramentu bierzmowania, pozostające na pierwszej linii budowania relacji z Bogiem i Kościołem, po macierzyńsku zatroskane o los dzieci i rodziny. „Podejmujcie wytrwałą diakonię modlitwy. To wy tworzycie grupy modlitewne, a trzymając w ręku różaniec, wypraszacie dla świata pokój i miłosierdzie” – powiedział abp Skworc, wskazując, że to przede wszystkim kobiety tworzą parafialne zespoły Caritas, zajmujące się działalnością charytatywną, są obecne w parafialnych radach duszpasterskich i w zespołach synodalnych. „Dajecie Kościołowi swój czas, a ‘kto daje czas, ten daje miłość’…” – zaznaczył, cytując kard. Stefana Wyszyńskiego. „Wasza charytatywna diakonia jest nieoceniona” – zaakcentował. Wspomniał też o codziennej trosce kobiet o pełne miłości bliźniego relacje w rodzinie, w sąsiedztwie. „Miłosierne zadnia Kościoła są w znaczącej mierze wypełniane właśnie przez was! Jakże tego nie widzieć, jakże tego nie doceniać i jakże nie zachęcać was do wytrwałości w tych ewangelicznych, maryjnych postawach?!” – mówił dalej.

Nawiązując do niedawnej kanonizacji dwóch papieży, abp Skworc przywołał słowa skierowane 26 maja 1963 r. do piekarskich pielgrzymów za pośrednictwem Radia Watykańskiego przez papieża Jana XXIII: „Miejcie zaufanie do miłości Kościoła i spokojnie zdajcie się na nią przekonani, że główną troską Kościoła jest pokój, a nie utrapienie” i dodał: „Właśnie w duchu tych słów św. Jana XXIII, chciałbym wypowiedzieć słowa troski Kościoła o pokój w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie, Europie i w świecie”. Za papieżem Franciszkiem podkreślił, że nie wolno siać nienawiści w imię Boże ani nie wolno prowadzić wojny w imię Boże. Wezwał do modlitwy o pokój w Iraku, na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie. Poinformował, że wierni archidiecezji katowickiej pomogli finansowo w zorganizowaniu „wakacji z Bogiem” dla blisko 2 tysięcy dzieci i młodzieży z archidiecezji lwowskiej. „Aktualnie Caritas archidiecezji – razem z Urzędem Marszałkowskim – podejmują akcję pomocy poszkodowanym dzieciom i młodzieży ze wschodniej Ukrainy, a zwłaszcza z Doniecka, z którym to miastem i całym regionem Donbasu związał się pod koniec II wojny światowej los wielu górników ze Śląska – wywiezionych tam do przymusowej pracy – i ich rodzin” - dodał.

Abp Wiktor Skworc z naciskiem stwierdził, że rodzina powinna być szanowana przez państwo i jego wszystkich obywateli, jako najbardziej państwowo i społeczno twórcza instytucja, dla której nie ma alternatywy. „Oczekujemy języka miłości, a nie nienawiści – poniżania i lekceważenia – w sprawach rodziny i małżeństwa. Oczekujemy szacunku wobec życia od poczęcia do naturalnej śmierci i wobec obrońców życia” – mówił metropolita katowicki. Podziękował też nauczycielkom i pielęgniarkom za wierną służbę i za dostrzeganie człowieka potrzebującego pomocy.

Metropolita katowicki ogłosił również tegorocznych laureatów nagrody „Lux ex Silesia”. Otrzymało ją małżeństwo Teresa i Eugeniusz Maliccy, którzy od ponad trzydziestu lat zajmują się rekolekcjami dla małżonków oraz przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa. W tej formacji posługują się autorskim programem opartym na metodzie dialogowej. Przez czas ich posługi, wiele tysięcy małżeństw oraz narzeczonych z kraju i z zagranicy skorzystało z ich pomocy. Nagroda „Lux ex Silesia” jest przyznawana osobom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Kaznodzieją dzisiejszej pielgrzymki był jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który przybliżył pątniczkom drogę do zbawienia za pośrednictwem osiągnięcia pokoju w sercach: - Jak ten pokój się zdobywa, jak można go otrzymać? Co muszę zrobić, w jaki sposób żyć, by „pokój Chrystusowy rządził” moim sercem? […] Po co tu przyszliśmy…? – zapytał jałmużnik papieski, by po chwili przytoczyć podpowiedź św. Pawła, który wskazuje cechy prawdziwego chrześcijanina i dobitnie stwierdza: „A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy!” - Oto sekret podobania się Bogu i kochania Boga! Oto sposób, jak nasze serca możemy napełnić pokojem Chrystusowym – pełnić wolę Boga, a nie swoją. Pozwolić Mu działać we mnie i przeze mnie. Zaprosić Go do najprostszych czynności mojego dnia. Robić wszystko z Jezusem: cieszyć się, cierpieć, pracować, przyjmować gości i zapraszać Go tam, gdzie w życiu sobie nie radzę.

Przywołując mozaikę odnowioną przez Jana Pawła II w kaplicy Redemptoris Mater, arcybiskup opisał jak to Maryja tańcząc z Józefem przybliża go do Boga: On nawet nie wie, kiedy zauroczony miłością do swojej żony, idzie w kierunku Boga! - zauważył. - To wy jesteście tymi, które kształtują sanktuarium domowe, które czynią pokój w naszych sercach! – powiedział zgromadzonym kobietom i zalecił, by w ciężkich chwilach swego życia spoglądały na kwiaty i wzorowały się na nich. - Kwiaty są beztroskie w obdarzaniu pięknem. Kwitną i są urocze nawet wtedy, kiedy na nie nikt nie patrzy. Są dobre na każdą okazję: na narodziny, na ślub i na pogrzeb, kiedy jesteśmy zakochani, kiedy trzeba przeprosić i gdy smutek wkrada się do naszych serc. One zawsze kwitną ku górze i są piękne nawet dla tych, co na to nie zasługują. Sekretem ich piękna jest to, że nie robią nic innego, jak wypełniają wolę Tego, który je stworzył - wyjaśnił.

Po Eucharystii zgromadzeni arcybiskupi, biskupi i kapłani udali się na miejsce, w którym powstanie dom pielgrzyma „Nazaret”, aby pobłogosławić plac pod jego budowę.

Jedna z pątniczek pani Anna(56 lat) tuż po liturgii zapytana, w jakim celu pielgrzymuje na piekarskie wzgórze, odpowiedziała: Każdego roku przybywam, by podziękować za zdrowie, za męża, za rodzinę. No i jest to również tradycja, która została mi przekazana w moim rodzinnym domu, a którą ja kontynuuję, jak i przekazuję, bo jestem tu z córką i wnuczką.

Inne pątniczki mówiły, podobnie jak pani Anna, że przychodzą, aby podziękować za zdrowie, za rodzinę, za dzieci, ale również za wiarę. Agnieszka (26 lat) powiedziała KAI: Mam wiele koleżanek, które nie chodzą do kościoła, bo nie czują takiej potrzeby. Jednak mnie się wydaję, że tak naprawdę nie poznały Boga, więc nie wiedzą, co tracą i za czym mogłyby tęsknić. Ja dziękuję za wiarę i za rodziców, którzy pokazali mi żywy Kościół – i po chwili dodała: Na razie udało mi się „ściągnąć” do kościoła i na pielgrzymkę jedną z moich przyjaciółek, jednak nad resztą wciąż „pracuję”.

Podczas Godziny Młodzieżowej w rolę dziennikarzy wcieli się dwaj księża: ks. Marcin Wierzbicki i ks. Krzysztof Biela, którzy przeprowadzili wywiad z abp. Konradem Krajewskim i abp. Wiktorem Skworcem. Zgromadzeni dowiedzieli się, jak wygląda życie posługującego biednym abp. Krajewskiego, który np. rozdaje nocą posiłki ubogim lub po prostu wspiera ich na duchu, gdy tego potrzebują. Abp Skworc opisał, w jaki sposób archidiecezja katowicka zajmuje się ubogimi nie tylko materialnie, lecz również duchowo. Młodzi mieli również możliwość wysłuchania świadectwa Katarzyny i Pawła, którzy w swym małżeństwie i życiu zawsze wszystkie sprawy powierzali Bogu i którzy są rodzicami Zuzi i niepełnosprawnego Maksa.
hy / Piekary Śl.
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-08-17 17:04 Ukraina: w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej odbyła się intronizacja metropolity Onufrego

Na placu przed główną świątynią Ławry Kijowsko-Pieczerskiej – soborem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny...

2014-08-17 11:54 Abp Skworc do kobiet: miejcie zaufanie do miłości Kościoła

„Miejcie zaufanie do miłości Kościoła” – zaapelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do kobiet i dziewcząt, które w liczbie ok. 80. tys. zgromadziły się w niedzielę 17 sierpnia w sanktuarium Maryi, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Gościem specjalnym tegorocznej pielgrzymki jest jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który przekazał błogosławieństwo i "uściski" od papieża Franciszka dla wszystkich zgromadzonych w sanktuarium kobiet.

W słowie powitalnym abp Skworc zwrócił uwagę na wielką rolę i ogromne znaczenie kobiet w Kościele. „Uświadamiamy sobie, że to przede wszystkim kobiety wypełniają parafialne kościoły w niedzielę i w tygodniu” – mówił metropolita katowicki. Podkreślił, że kobiety są obecne w Kościele przede wszystkim jako matki, aktywne w przygotowaniu dziecka do I komunii świętej, w przygotowaniu do przyjęcia przez dorastającego syna lub córkę sakramentu bierzmowania, pozostające na pierwszej linii budowania relacji z Bogiem i Kościołem, po macierzyńsku zatroskane o los dzieci i rodziny.

„Podejmujcie wytrwałą diakonię modlitwy. To wy tworzycie grupy modlitewne, a trzymając w ręku różaniec, wypraszacie dla świata pokój i miłosierdzie” – powiedział abp Skworc, wskazując, że to przede wszystkim kobiety tworzą parafialne zespoły Caritas, zajmujące się działalnością charytatywną, są obecne w parafialnych radach duszpasterskich i w zespołach synodalnych. „Dajecie Kościołowi swój czas, a ‘kto daje czas, ten daje miłość’…” – zaznaczył, cytując kard. Stefana Wyszyńskiego. „Wasza charytatywna diakonia jest nieoceniona” – zaakcentował. Wspomniał też o codziennej trosce kobiet o pełne miłości bliźniego relacje w rodzinie, w sąsiedztwie. „Miłosierne zadnia Kościoła są w znaczącej mierze wypełniane właśnie przez was! Jakże tego nie widzieć, jakże tego nie doceniać i jakże nie zachęcać was do wytrwałości w tych ewangelicznych, maryjnych postawach?!” – powiedział.

W swoim wystąpieniu abp Skworc przypomniał, że w metropolii katowickiej trwa Rok Rodziny, przeżywany pod hasłem: „Rodzina Miłością Wielka”. W tym kontekście podkreślił potrzebę wdzięczności za każdą rodzinę, a także wdzięczności rodzicom za wprowadzenie w dwie podstawowe relacje: do Boga i do człowieka.
Nawiązując do niedawnej kanonizacji dwóch papieży, abp Skworc przywołał słowa skierowane 26 maja 1963 r. do piekarskich pielgrzymów za pośrednictwem Radia Watykańskiego przez papieża Jana XXIII: „Miejcie zaufanie do miłości Kościoła i spokojnie zdajcie się na nią przekonani, że główną troską Kościoła jest pokój, a nie utrapienie”. I dodał: „Właśnie w duchu tych słów św. Jana XXIII, chciałbym wypowiedzieć słowa troski Kościoła o pokój w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie, Europie i w świecie”.

Za papieżem Franciszkiem podkreślił, że nie wolno siać nienawiści w imię Boże ani nie wolno prowadzić wojny w imię Boże. Wezwał do modlitwy o pokój w Iraku, na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie. Poinformował, że wierni archidiecezji katowickiej pomogli finansowo w zorganizowaniu „wakacji z Bogiem” dla blisko 2 tys. dzieci i młodzieży z archidiecezji lwowskiej. „Aktualnie Caritas archidiecezji – razem z Urzędem Marszałkowskim – podejmują akcję pomocy poszkodowanym dzieciom i młodzieży ze wschodniej Ukrainy, a zwłaszcza z Doniecka, z którym to miastem i całym regionem Donbasu związał się pod koniec II wojny światowej los wielu górników ze Śląska – wywiezionych tam do przymusowej pracy – i ich rodzin” - dodał.

Mówiąc o zbliżających się wyborach samorządowych, wezwał kobiety, by miały odwagę podejmować społeczną odpowiedzialność w duchu służby i wierności wartościom, w duchu odpowiedzialności "za naszą śląską Ojcowiznę". - Przypatrujcie się tym, którzy będą zabiegali o wasze głosy – analizujcie przedstawiane programy! A spoglądając na przeszłość, oceniajcie krytycznie przedwyborcze obietnice i ich realizację – zaapelował. Podziękował kobietom za zaangażowanie w marsze dla życia i rodziny, we wszelkie inicjatywy, które mówią „tak” życiu poczętemu i biorą je w obronę. Podziękował też Madzi Buczek za inicjatywę Podwórkowych Kół Różańcowych.

Abp Skworc z naciskiem stwierdził, że rodzina powinna być szanowana przez państwo i jego wszystkich obywateli, jako najbardziej państwowo i społeczno twórcza instytucja, dla której nie ma alternatywy. „Oczekujemy języka miłości, a nie nienawiści, poniżania i lekceważenia w sprawach rodziny i małżeństwa. Oczekujemy szacunku dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci i wobec obrońców życia” – mówił metropolita katowicki. Podziękował też nauczycielkom i pielęgniarkom za wierną służbę i za dostrzeganie człowieka potrzebującego pomocy.

Abp Skworc nawiązał do spodziewanych w regionie społecznych zmian, a nawet wstrząsów, związanych zwłaszcza z górnictwem. „Wiemy, że zmiany są konieczne, mamy jednak nadzieję, że będą przeprowadzane z poszanowaniem każdego pracownika, każdego górnika – bo przecież razem z nim zostanie uszanowana jego rodzina, zostanie zabezpieczona jej stabilność oraz materialny byt” – powiedział metropolita katowicki.

Arcybiskup ogłosił też tegorocznych laureatów nagrody „Lux ex Silesia”. Otrzymało ją małżeństwo Teresa i Eugeniusz Maliccy, którzy od ponad 30 lat zajmują się rekolekcjami dla małżonków oraz przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa. W tej formacji posługują się autorskim programem opartym na metodzie dialogowej. Przez czas ich posługi, wiele tysięcy małżeństw oraz narzeczonych z kraju i z zagranicy skorzystało z ich pomocy. Nagroda „Lux ex Silesia” jest przyznawana osobom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.
hy / Piekary Śląskie
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 sierpnia 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-08-17 09:37 Ukraina: 600-lecie parafii w Łopatynie

Odnalezione dwa lata temu dzwony kościelne w Łopatynie k. Radechowa ogłosiły początek obchodów 600-lecia...

2014-08-17 04:14 Ukraina: Kościół greckokatolicki odrzuca oskarżenia patriarchy Cyryla

Niedopuszczalne jest kłamliwe dążenie do przeniesienia działania przyrodzonego prawa narodu ukraińskiego...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT