Znaleziono depesz: 11892
2015-03-04 14:50 Abp Szewczuk: trzeba podkreślać przyjaźń polsko-ukraińską

W miejscowości Młyny na Podkarpaciu odbyły się uroczystości 200. rocznicy urodzin ks. Michała Werbyckiego,...

2015-03-04 14:31 Min. S. Ławrow: w Donbasie trwają prześladowania religijne a na Zachodzie działa agresywny sekularyzm

Chrześcijanie są dziś prześladowani nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale także w Donbasie, a w krajach...

2015-03-04 11:45 Watykan: Franciszek posyła na misje rodziny z Drogi Neokatechumenalnej (zapowiedź)

W piątek, 6 marca, papież Franciszek roześle na misje nowej ewangelizacji na wszystkie kontynenty blisko...

2015-03-04 11:22 Papież do biskupów - przyjaciół Focolari: budujcie swe życie na Eucharystii

Do budowania swego życia na Eucharystii zachęcił papież Franciszek biskupów - przyjaciół ruchu Focolari-...

2015-03-04 10:34 Marcowe zebranie biskupów: o prześladowaniu chrześcijan i Synodzie o rodzinie (zapowiedź)

Prześladowania chrześcijan, nierozerwalność sakramentu małżeństwa oraz kwestia Komunii świętej osób rozwiedzionych...

2015-03-03 19:45 Lwów: ukraińsko-polska wystawa o ks. Mychajle Werbyckim

Z udziałem dwóch metropolitów lwowskich – greckokatolickiego abp. Igora Woźniaka i łacińskiego abp. Mieczysława...

2015-03-03 14:57 Watykański sekretarz stanu jedzie na Białoruś

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin uda się w dniach 12-15 marca z oficjalną wizytą...

2015-03-03 14:04 Ks. prof. Krukowski: ateiści nie mogą narzucać wierzącym swojego światopoglądu (wywiad)

Konstytucja gwarantuje wolność sumienia wierzącym i niewierzącym. Ateiści mają w Polsce swoje organizacje,...

2015-03-03 10:31 Prof. A. Zubow: Zabójstwo Niemcowa skonsoliduje antyputinowską opozycję (wywiad)

Zabójstwo Borysa Niemcowa miało charakter czysto polityczny i co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości...

2015-03-02 14:45 Polacy i Ukraińcy uczcili pamięć o zagładzie Huty Pieniackiej i Pawłokomy

W 71. rocznicę zagłady polskiej wsi Huta Pieniacka k. Brodów odbyła tam 28 lutego pielgrzymkę delegacja...

2015-03-02 12:02 Ukraina: prezydent Poroszenko odda hołd twórcy muzyki do hymnu narodowego

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko weźmie udział 4 marca w uroczystości z okazji 200. rocznicy urodzin...

2015-03-02 11:58 Licheń: kolegium par odpowiedzialnych Ruchu Equipes Notre-Dame

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyło się kolegium par odpowiedzialnych za Region Polska Ruchu...

2015-03-01 17:53 Koszalin: zakończyły się obrady Krajowej Rady KSM

Do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego przyjechało ponad 80 osób reprezentujących zarządy Katolickiego Stowarzyszenia...

2015-03-01 16:59 Początek obchodów 200-lecia urodzin autora hymnu narodowego Ukrainy

W Jaworniku Ruskim (podkarpackie), rodzinnej wsi autora muzyki hymnu narodowego Ukrainy „Szcze ne wmerła...

2015-03-01 15:55 Młyny: abp Szewczuk na 200. rocznicy urodzin ks. Werbyckiego – kompozytora hymnu Ukrainy (zapowiedź)

Patriarcha Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej weźmie udział w obchodach 200. rocznicy urodzin ks. Michała Werbyckiego – kompozytora hymnu Ukrainy. Uroczystości odbędą się w środę, 4 marca, w Młynach na Podkarpaciu, gdzie znajduje się grób ks. Werbyckiego.

Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 Panachydą, czyli nabożeństwem pokutnym za zmarłych. Oprócz abp. Szewczuka wezmą w nim udział: abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce, bp Władysław Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej, przedstawiciele episkopatów obydwu obrządków z Polski, Ukrainy oraz Europy Zachodniej oraz przedstawiciele władz państwowych Polski i Ukrainy.

O godz. 17.00 w archikatedrze greckokatolickiej w Przemyślu odbędzie się koncert poświęcony ks. Werbyckiemu.
Pierwsza część obchodów rocznicowych odbyła się w sobotę, 28 lutego, w Jaworniku Ruskim w pow. przemyskim, gdzie urodził się ks. Michał Werbycki. Liturgii przewodniczył greckokatolicki biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz. W uroczystości uczestniczyło ok. 300 osób, m.in. wierni z Ukrainy i przedstawiciel administracji obwodu lwowskiego oraz księża greckokatoliccy i miejscowy dziekan obrządku rzymskokatolickiego.

- W sam dzień urodzin organizujemy obchody w Młynach, ponieważ tam ks. Werbycki jest pochowany – mówi ks. Bogdan Stepan, kanclerz kurii greckokatolickiej i proboszcz parafii w Chotyńcu, która obejmuje wieś Młyny. – Co roku wraz z księdzem rzymskokatolickim odprawiamy Panachydę nad grobem ks. Werbyckiego dwa razy: 4 marca - w rocznicę urodzin i 7 grudnia - w rocznicę śmierci. Uczestniczą w tym nasi wierni, a także władze wojewódzkie z Polski i Ukrainy. Zawsze na koniec śpiewane są hymny Polski i Ukrainy – opowiada ks. Stepan.

Ks. Werbycki urodził się 4 marca 1815 r. w Jaworniku Ruskim w rodzinie księdza greckokatolickiego. Po śmierci ojca, we wczesnym dzieciństwie, Michała wziął pod opiekę jego wujek biskup Jan Śnigurski. Święcenia kapłańskie przyjął w 1850 r. Po kilku latach został proboszczem w Młynach w pow. jarosławskim. Tam spędził resztę swojego życia. Oddawał się nie tylko pracy duszpasterskiej, ale także kompozytorskiej. Tworzył przede wszystkim muzykę liturgiczną. Wiele jego kompozycji jest wykonywanych do dziś. Należał do chórów w Przemyślu i Lwowie.

Najbardziej jednak zasłynął jako twórca melodii do wiersza Pawła Czubyńskiego „Szcze ne wmerła Ukraina”, którą napisał w 1863 r. Utwór po raz pierwszy został wykonany w katedrze greckokatolickiej w Przemyślu 10 marca 1865 r. W 1992 r. został oficjalnie uznany za hymn Ukrainy.
Ks. Werbycki zmarł w 1870 r. Został pochowany w Młynach. W 2005 r. poświęcono kaplicę nad jego grobem. W uroczystościach wziął udział ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
pab / Przemyśl
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-28 20:24 Abp Mokrzycki: bez ludzi dobrej woli Ukraina byłaby bez chleba

Gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli, tysiącom mieszkańców Ukrainy zabrakłoby codziennego chleba....

2015-02-28 16:19 Święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego

Uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Turzyńskiego odbyła się dzisiaj w radomskiej katedrze. - Dziękuję dobremu Bogu za ludzi mojej drogi, dzięki którym jestem tym, kim jestem - powiedział nowy biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Głównym konsekratorem był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zaś współkonsekratorami: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię.

- Drogi biskupie Piotrze. Dzisiaj życzymy Tobie, aby na drodze Twojej posługi pasterskiej znalazło się jak najwięcej życzliwych osób podtrzymujących Twoje ręce, by były wzniesione do nieba - mówił bp Tomasik. - Twoje ręce wznoszone do modlitwy – niech będą wspierane modlitwą wiernych, a szczególnie kapłanów. Ręce ukazujące Ewangelię – niech będą wspierane potężnym echem słów Najświętszej Maryi Panny: „Oto ja, niech mi się stanie według Twego słowa” wypowiadanych przez tych, którzy noszą piękne imię „chrześcijanin”. Rozłożone ręce wyrażające zaufanie i życzliwość – niech będą wspierane szczerą współpracą kapłanów i wiernych świeckich. Zmęczone ręce niech doświadczą życzliwości współczesnych Weronik i Szymonów. Ręce ukazujące obiektywny porządek moralny – niech będą wspierane troską kapłanów i wiernych świeckich o poprawne funkcjonowanie sumienia oraz odrzucanie relatywizmu i subiektywizmu moralnego. Ręce zatroskane o budowanie Chrystusowego Kościoła niech doświadczą obecności innych dłoni gotowych podjąć trud współpracy. Niech przez Twoją posługę pasterską jak najwięcej osób powtórzy za Twoim Patronem: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham - mówił ordynariusz radomski.

Obrzęd święceń rozpoczął Hymn do Ducha Świętego. Po jego odśpiewaniu ks. Piotr został zaprezentowany przez towarzyszących mu kapłanów, ks. prałata Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii diecezji radomskiej i ks. kan. Sławomira Gregorczyka, kolegę z rocznika święceń elekta. Ks. Poniewierski odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka.

Na koniec bp Piotr Turzyński dziękował Bogu za życie, wiarę i powołanie. - Nikt z nas nie jest samotną wyspą, dlatego dzisiaj myślę o mojej rodzinie, przyjaciołach, kapłanach i wielu ludziach, którzy zostawili we mnie swój dobry ślad i przez to mnie kształtowali. Dziękuję dobremu Bogu za ludzi mojej drogi, dzięki którym jestem tym, kim jestem. Spotkałem w życiu wielu wspaniałych ludzi i pięknych chrześcijan. Otrzymałem taką łaskę - powiedział.

- Jak widzicie zostałem obdarowany bez żadnej mojej zasługi nie tylko w tej chwili, ale w ciągu całego mojego życia. I chcę wam powiedzieć, że mam poważny problem: jak spłacić ten wielki dług dobra, jak odwdzięczyć się Bogu i ludziom. Psalmista mi podpowiada: "Podniosę kielich zbawienia i wezwę Imienia Pana". Ufam, że nasze drogi ma w swojej opiece Matka Kościoła. Jej zawierzam samego siebie, moje życie i wszystko, czym jestem i co posiadam. Proszę wszystkich o modlitwę w mojej intencji, abym wypełnił wolę Bożą. Przed nami droga. Święty Augustyn patrzy pozytywnie, umieściłem jego tekst na obrazku: "Jeśli utkwimy wzrok w Chrystusie, nie zabłądzimy, błąkając się bez celu, ponieważ On jest prawdą, ku której zmierzamy i On jest drogą, po której idziemy" - mówił.

Na zakończenie Mszy św. w imieniu księży z diecezji radomskiej przemówił ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD, osób życia konsekrowanego s. Mirosława Grunt, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny, a wiernych świeckich poseł Robert Telus z rodziną.

Listy gratulacyjne przysłali abp Zygmunt Zimowski i abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

List od abp. Zygmunta Zimowskiego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w uroczystości, odczytał ks. prałat Piotr Supierz, sekretarz arcybiskupa. Charakterystycznym rysem osobowości bp. Piotra jest żywa miłość do Chrystusa i Kościoła. Widać to również w wybranym zawołaniu biskupim Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae. Cieszę się, ze w tym haśle uwidacznia się zatroskanie o Kościół, który jest naszą matką i nauczycielką. Jakże bardzo ta miłość do Kościoła stoi w opozycji do lansowanej od wielu lat na zachodzie tezie: Chrystus tak, Kościół nie. Teza ta wyraża przynależność do Chrystusa i bliską z Nim więź, ale stanowczo odrzuca Kościół jako wspólnotę wiary. Tymczasem jest to wielkie nieporozumienie. Nie można bowiem przyjmować Chrystusa odrzucając jednocześnie Jego ciało, którym jest Kościół - napisał abp Zimowski.

W uroczystości udział wzięło ponad 300 księży, w tym arcybiskupi i biskupi, z Włoch, Czech, Białorusi, Litwy i Ukrainy oraz różnych polskich diecezji.

Dewizą biskupa Piotra są słowa: "Kościół Matką - Matka Kościoła". Słowa nawiązują do charyzmatu maryjnego Ruchu Światło-Życie. Ideę posługiwania bp. Piotra Turzyńskiego wyraża jego herb. Zbudowany jest na tarczy hiszpańskiej. W niebieskim polu znajduje się srebrny krzyż łaciński, który dotyka ramionami krawędzi tarczy herbowej. Jest on przesunięty w lewo, przez co prawe jego ramię jest dłuższe. Pod nim, w prawej dolnej ćwiartce, umieszczona jest figura Matki Bożej z Centrum Ruchu Światło-Życie w Kościenku. Krzyż i symbol Matki Bożej nawiązują stylistyką do herbu św. Jana Pawła II.

Ks. Piotr Turzyński ma 51 lat, pochodzi z Radomia. Studiował na KUL i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest dyrektorem Rady ds. Stałej Formacji Kapłanów Diecezji Radomskiej i dyrektorem Rady ds. Życia Konsekrowanego Diecezji Radomskiej. Angażuje się w prace II Synodu Diecezji Radomskiej jako przewodniczący Komisji ds. Kultury, Środków Społecznego Przekazu i Nowej Ewangelizacji. Współpracuje z Radiem Plus Radom.

Biskup nominat jest cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą, jest zaangażowany w działalność Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Przez 18 lat opiekował się teatrem seminaryjnym. W 2012 r. założył Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum, którego celem jest działalność na rzecz zachowania dorobku i rozwoju kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury chrześcijańskiej.

Interesuje się myślą św. Augustyna, Orygenesa i Ojcami Pustyni, kocha wędrówki górskie, lubi literaturę (zwł. poezję K. Wojtyły, Z. Herberta, J. Szymika i powieści F. Dostojewskiego oraz J.R.R. Tolkiena), teatr, dobre kino sensacyjne, folk i poezję śpiewaną, jest kibicem siatkówki.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 lutego 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-02-28 16:16 Austria: polscy księża-piłkarze wicemistrzami Europy

Reprezentacja Portugalii zdobyła tytuł mistrza Europy w IX Halowych Mistrzostwach Księży w Piłce Nożnej,...

2015-02-27 22:17 Ukraina: metropolita Makary tymczasowym zwierzchnikiem Kościoła autokefalicznego

Metropolita lwowski Makary (Małetycz) został strażnikiem Tronu Metropolitalnego Ukraińskiego Autokefalicznego...

2015-02-27 14:39 Ukraina: rząd utworzył oficjalnie duszpasterstwo wojskowe

W Siłach Zbrojnych Ukrainy powstało oficjalnie duszpasterstwo wojskowe, czyli służba kapelanów. Rozkaz...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT