Znaleziono depesz: 12145
2015-07-05 14:15 Jasna Góra: Kresowianie wołają o prawdę i pamięć

- Żądamy prawdy i na tej prawdzie chcemy budować pojednanie – wołają z Jasnej Góry Kresowianie. Podkreślają,...

2015-07-04 19:32 Lwów: obchody 74. rocznicy zamordowania polskich profesorów

W dniach 2-4 lipca we Lwowie różne środowiska z Polski i Ukrainy, m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski,...

2015-07-04 17:11 Bp Sobiło: Maryja swoim darem łez przypomina nam, że idziemy w złym kierunku

W archikatedrze lubelskiej odbyły się uroczystości upamiętniające 66. rocznicę cudu lubelskiego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Sobiło. - Maryja swoim darem łez przypomina nam, że idziemy w złym kierunku – podkreślał biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej.

- Z dawna Polski Tyś Królową, Ty za nami przemów słowo, Maryjo! 66 lat temu nasza Pani i Królowa obecna w Jasnogórskim wizerunku w naszej Katedrze przemówiła poprzez łzy – podkreślał abp Stanisław Budzik.

Dodał, iż Marka Boża stanęła w obronie swoich dzieci, ich wiary, godności i wolności. - Totalitarny system komunistyczny, który deptał te wartości, zaczął prześladować wiernych uciekających się do swojej matki. Dziś dziękujemy Bogu, że możemy się gromadzić u bram naszej Katedry, aby świętować już po raz drugi święto NMP płaczącej, ustanowione, przez Stolicę Apostolską w ubiegłym roku – zaznaczył metropolita lubelski.

Zachęcał także wiernych, by przynosili do Matki swoje radości i smutki. - Ona wstawia się za nami Syna i wzywa byśmy robili wszystko co nam powie, byśmy oddawali jej cześć przez to, że będziemy ją naśladować w jej posłuszeństwie woli Ojca, śpieszącej, by nieść Boga światu – podkreślał abp Budzik.

Homilię wygłosił bp Jan Sobiło, który wskazał, iż lubelska archikatedra jest szczególnie uprzywilejowanym miejscem. – To świątynia, którą wybrał Bóg Ojciec ażeby przez łzy naszej Matki i Królowej pokazać Polsce, Ukrainie, Europie i całemu światu, jak bardzo nas miłuje i jak bardzo próbuje nas uratować – podkreślał bp Sobiło.

Zaznaczył, że Bóg wszystkie łaski daje przez ręce Maryi. Sam ją wybrał i posyła do nas we wszystkich cudownych miejscach, jak La Salette, Lourdes czy Fatima i Lubelska Katedra. - Ileż kapłańskich serc zostało uformowanych i omodlonych, ilu kapłanów zostało wyświęconych w cieniu tej ikony – podkreślał bp Sobiło.

Wspomniał również, iż przed tym obrazem modlił się w 1981r. przed wstąpieniem do seminarium. - Maryja swoim darem łez przypomina nam, że idziemy w złym kierunku. Nasza matka modli się za nas, wspiera nas, podpowiada. A gdy widzi, że mimo to kontynuujemy podróż w stronę przepaści, zaczyna płakać – podkreślał biskup.

Dodał także, iż człowiek, dopiero gdy dostrzeże łzy, zatrzyma się i zawróci. - Łzy Matki i dziś przemawiają do nas. Ludzie są zniszczeni duchowo i moralnie, świat przewraca się do góry nogami, więzi są nadwyrężone. Za lepszy „stołek” mogą utopić w łyżce wody – wskazał bp Sobiło.

Zaznaczył, iż ludzie z zazdrości są zdolni do najbardziej podłych zachowań. Zrywają szatę godności ludzkiej. - Nic nas nie powstrzymuje od ducha plotkarstwa, zabijania słowem, gestem. Tracimy wiele czas na komputery, filmy, nie znajdując czasu na dziesiątek różańca. A Przecież nie ma takiego problemu osobistego, rodzinnego a nawet międzynarodowego którego nie można rozwiązać różańcem – podkreślał bp Sobiło.
Biskup odniósł się również do sytuacji na Ukrainie. Powtórzył za papieżem Franciszkiem, iż na wschodzie trwa już III wojna światowa - dziwna i inna niż poprzednie. - Są takie przypadki na wschodniej Ukrainie, gdzie bracia walczą po przeciwnych stronach barykady. Ludzie boja się rozmawiać, bo nie wiedzą kto jak myśli. To zamęt organizowany przez siły ciemności – dodał bp Sobiło.

Wskazał, iż uczestniczymy w duchowej walce toczonej w rodzinach, sercach. Pod szczególnych ostrzałem są osoby poświęcone Bogu, konsekrowane dla Pana. Wielu mistyków ma odczucie, że ma miejsce walka duchowa, która zakończy się triumfem Niepokalanego Serca Maryi. - Idzie wiosna Kościoła, ważne byśmy walczyli z każdą pokusą, każdym duchowym lenistwem – zachęcał biskup.

Biskup Sobiło dziękował także za kapłanów i osoby konsekrowane, które pracują w krajach byłego ZSRR dzięki modlitwie i ofiarom wiernych z Archidiecezji Lubelskiej. - Maryjo Płacząca Pani z naszej Archikatedry, przyjmij nasze serca, rozporządzaj nami i wszystkim, co do nas należy, wedle Twego upodobania. Matko płacząca nad światem na całą wieczność oddajemy Ci serce i wolę. Ratuj ludzkość, amen! – zakończył bp Sobiło.

Cud Lubelski miał miejsce 3 lipca 1949 r. Jak zawsze przed obrazem Matki Bożej w lubelskiej katedrze modlili się wierni, gdy nagle s. Barbara Sadowska zauważyła, że pod okiem Maryi pojawiła się krwawa łza. Od razu poinformowała o tym zdarzeniu ówczesnego kościelnego lubelskiej katedry, a on kapłanów tej parafii. Bp Zdzisław Goliński, do którego dotarła wiadomość, nie uznał jej za ważną, przypuszczając, że to jakiś naciek wilgoci uwidocznił się akurat w tym miejscu. Jednak do Lublina zaczęły przyjeżdżać rzesze wiernych, którzy modlili się za swoich bliskich, za rodziny i za Ojczyznę, która przeżywała trudny okres PRL.
mt / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-03 13:44 Lublin: dziś 66. rocznica "Cudu Lubelskiego"

Dziś 3 lipca obchodzone jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją...

2015-07-03 12:20 Przedsiębiorcy i mieszkańcy Lubelszczyzny przekazali pomoc potrzebującym na Ukrainie

Wieczorem 2 lipca dotarł do Łucka na Ukrainie, gdzie przeszedł pełną odprawę celną, kolejny transport...

2015-07-02 15:51 S. Marianna Matejuk przełożoną generalną bezhabitowych sercanek

S. Marianna Matejuk została wybrana nową przełożoną generalną Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca...

2015-07-02 13:43 Kościół Pokoju i opactwo w Tyńcu nominowane do "7 nowych cudów Polski"

Wśród nominowanych do wakacyjnego konkursu „7 nowych cudów Polski" znalazły się w tym roku m.in. Kościół...

2015-07-02 13:27 Stary Sącz: Strefa Chwały - rekolekcje Ludzi Nowej Kultury

Kilkaset osób z całej Polski, a także z Niemiec, Ukrainy, Słowacji spotka się przy Papieskim Ołtarzu. Już od piątku w Starym Sączu rozpocznie się Strefa Chwały Festiwal. Będą konferencje, koncerty, czas na modlitwę i integrację.

W rekolekcjach wezmą udział ludzie świata kultury, mediów, ale także polityki i biznesu. Przyjadą do Starego Sącza całym rodzinami razem z dziećmi. Rekolekcje poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W gronie prelegentów będą także: Marek Jurek, poseł Parlamentu Europejskiego, Agata Puścikowska, dziennikarka Gościa Niedzielnego, aktorka Dominika Figurska Magdalena Korzekwa z CitizenGo, o. Andrzej Bujnowski, Marcin Pospieszalski, Dariusz Kowalski, Andrzej Sobczyk.

Wstęp na niektóre wydarzenia jest wolny – poinformował ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w tarnowskiej kurii.

„Codziennie wieczorem można przyjechać pod Ołtarz Papieski, by uczestniczyć w uwielbieniu. W niedzielę odbędzie się dzień otwarty z wieloma atrakcjami i koncertami”– dodał.

Strefa Chwały rozpocznie się w piątek i potrwa do 7 lipca. 5 lipca, w ramach rodzinnego świętowania niedzieli, otwarta zostanie wystawa plastyczna Grupy VeraIcon pt.„Misericordia". Od godziny 15.00 rozpoczną się koncerty. Wystąpią m.in. Kana z Ukrainy, Arkadio, Albo i nie, Wieczny, Lidia Pospieszalska, Voluntatte Dei, New Life'm, Dariusz Kowalski. Natomiast o 21.00 zacznie się jazzowe uwielbienie.

Strefa Chwały Festiwal to jedyne w swoim rodzaju rekolekcje, których celem jest stworzenie przestrzeni wspólnego spotkania osób kierujących się w życiu codziennym ponadczasowymi wartościami chrześcijańskimi.

Wydarzenie to jest kontynuacją Spotkań Muzyków Chrześcijan odbywających się od 1992 roku m.in. w Dursztynie, Ludźmierzu, Gródku n.Dunajcem. Spotkania te zainspirowały organizatorów do powołania Strefa Chwały Festiwal, aby wykorzystując wszystkie dotychczasowe doświadczenia poszerzyć skalę i zasięg tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji.

Głównym celem organizatorów jest stworzenie cyklicznego przedsięwzięcia, które umożliwi trwały kontakt z najbardziej interesującymi zjawiskami muzyki chrześcijańskiej w Polsce, a także w Europie.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Muza Dei. Wszelkie informacje dostępne są na www.strefachwalyfestiwal.pl

Spotkanie odbędzie się w miejscu, gdzie Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę, podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. W tym miejscu do dziś stoi Papieski Ołtarz, jest też papieskie muzeum i Dom Pielgrzyma „Opoka”.
eb / Stary Sącz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-02 08:50 Diecezja sandomierska: kolonie letnie dla 240 dzieci polonijnych i polskich

120 dzieci z rodzin polonijnych z Ukrainy i Białorusi oraz 120 z diecezji sandomierskiej będzie wypoczywało podczas tegorocznych letnich kolonii zorganizowanych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Caritas Diecezji Sandomierskiej przygotowała dwa miejsca letniego wypoczynku w Bojanowie i Mszanie Dolnej dla dzieci z rodzin polonijnych z Zaporoża i Żółkwi na Ukrainie oraz z Dokszyc (okolice Głębokiego) na Białorusi.

Natomiast z terenu diecezji sandomierskiej na trzy turnusy kolonijne wyjadą dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym z dwóch województw – podkarpackiego i świętokrzyskiego. Zorganizowanie letniego wypoczynku jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

W czasie kolonii zorganizowanych przez Caritas dzieci będą miały opiekę pedagogiczną wykwalifikowanej kadry, zapewnioną pomoc medyczną oraz bardzo dobre warunki mieszkaniowe i pełne wyżywienie.

Caritas Diecezji Sandomierskiej zadba też opiekę duchową, w tym zachowywanie zasad chrześcijańskich, wspólną modlitwę, uczestnictwo we Mszach św. W czasie poszczególnych turnusów dzieci zwiedzą najpiękniejsze polskie zabytki, poznają nowe miejsca o charakterze społeczno – kulturowym. Będą miały okazję podziwiać piękną polską przyrodę.

Najważniejszym celem kolonii przygotowywanych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej jest to, by dzieci spędziły ten czas radośnie, zmieniły choć na chwilę otoczenie, nauczyły się samodzielności i odpowiedzialności.
apis / Sandomierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 lipca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-07-01 18:35 Niemcy: działacze religijni z Ukrainy omawiają w Berlinie agresję rosyjską

Na zaproszenie niemieckiej Fundacji Konrada Adenauera od 29 czerwca przebywa w Berlinie z 5-dniową wizytą...

2015-07-01 15:02 Lublin: wyruszył transport z pomocą humanitarną w ramach akcji "Razem z Ukrainą"

Z Lublina wyruszył dzisiaj transport z pomocą humanitarną w ramach akcji "Razem z Ukrainą" dla przesiedleńców...

2015-07-01 11:49 Kilkadziesiąt tysięcy dzieci na wakacjach Caritas

Dzięki Wakacyjnej Akcji Caritas kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin będzie mogło w tym roku...

2015-07-01 10:28 7. Piesza Pielgrzymka Rzeszów-Lwów

Pod hasłem "Królowo Pokoju módl się za nami" 7. Piesza Pielgrzymka Rzeszów-Lwów 30 czerwca dotarła do...

2015-06-29 20:21 Andrea Riccardi krytykuje postawę Unii względem Rosji

Założyciel Wspólnoty św. Idziego krytykuje Unię Europejską za jej postawę względem Rosji. „Występowanie...

2015-06-29 17:32 Lwów: ekumeniczna peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Do Lwowa przybyła kopia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W uroczystym powitaniu przed świątynią...

2015-06-29 15:29 Stalowa Wola: biskup posłał księdza na misję do Botswany

Na posługę misyjną w Republice Botswany, położonej w południowej Afryce, pobłogosławił biskup senior Edward Frankowski ks. Mateusza Kusztyba z diecezji sandomierskiej. Uroczystość ta odbyła się podczas Mszy św. odprawionej 28 czerwca w rodzinnej parafii misjonarza pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Podczas uroczystej Eucharystii, w której uczestniczyli rodzice misjonarza, rodzina, przyjaciele oraz wielu parafian bp Edward Frankowski, dokonujący misyjnego posłania, w swej homilii podziękował nowemu misjonarzowi za dotychczasową posługę w diecezji, życząc mu owocnego apostolatu w afrykańskim kraju.

- Twoje powołanie misyjne jest przedłużeniem Chrystusowego posłania apostołów „idźcie i głoście”. Bóg wzywając cię do wielkich rzeczy nie zostawia cię samego. On jest Twoją siłą, mocą, w Nim złóż całego siebie – mówił do misjonarza biskup.

Ks. Mateusz Kusztyb w swej wypowiedzi zwierzył się, że na misje chciał jechać odkąd tylko został kapłanem.

- Ta decyzja dojrzewała we mnie i jej konsekwencją było zgłoszenie swojego pragnienie biskupowi. Ktoś może zapytać, dlaczego właśnie Botswana? Bo misjonarze jadą tam, gdzie są najbardziej potrzebni, a właśnie ten kraj obecnie bardzo potrzebuje misjonarzy, którzy poniosą tam Ewangelię, ale także i podniosą poziom szkolnictwa i po prostu zatroszczą się o najbardziej potrzebujących – mówił ks. Mateusz Kusztyb.

Ostatni rok kandydat na misjonarza spędził na specjalistycznych przygotowaniach w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Polegały one m.in. na poznawaniu języka i kultury plemion tam zamieszkujących oraz całego szeregu spraw związanych z sytuacją społeczną, religijną i kulturową.

– Uczyliśmy się jazdy samochodem w trudnym terenie, poznawaliśmy jak unikać niebezpiecznych sytuacji w spotkaniach z dzikimi zwierzętami oraz otrzymaliśmy pełny zakres szczepień ochronnych – opowiadał nowy misjonarz.

Kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej posługuje na misjach w: Republice Południowej Afryki, Zambii, Ekwadorze, Białorusi, Rosji, na Alasce i Ukrainie.
apis / Stalowa Wola
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-06-29 14:13 Lwów: poświęcono nową figurę św. Jana z Dukli - patrona miasta

Z udziałem duchowieństwa i wiernych Kościoła katolickiego dwóch obrządków oraz Ukraińskiego Kościoła...

2015-06-28 15:50 Ukraina: abp Mokrzycki konsekrował nowy kościół we Lwowie

Największy we Lwowie po II wojnie światowej kościół katolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy konsekrował...

2015-06-27 19:12 Rosja: ponad 1/3 mieszkańców kraju uważa, że głównym jego wrogiem są USA, a nie terroryzm islamski

Ponad 37 proc. Rosjan uważa, że głównym wrogiem ich kraju są Stany Zjednoczone i osobiście ich prezydent...

2015-06-27 19:10 Głoszą Ewangelię na całym świecie - dziś spotkali się w Tarnowie

Ok. 250 sióstr, braci i zakonników pochodzących z diecezji tarnowskiej, a pracujących w Polsce i na całym świecie spotkało się w sobotę w Tarnowie. Zaprosił ich biskup tarnowski Andrzej Jeż z okazji Roku Życia Konsekrowanego.

W różnych polskich diecezjach oraz na całym świecie pracuje 1,2 tys. zakonników i zakonnic, którzy mają swoje korzenie w diecezji tarnowskiej. Osoby konsekrowane są obecne m.in. w Peru, Hiszpanii, na Filipinach, w Indiach, Zambii, Republice Konga, Argentynie, Australii i na Dominikanie. Wielu z nich pokonało tysiące kilometrów, by dotrzeć na spotkanie zorganizowane w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

- Możemy się wszyscy zobaczyć. Ja codziennie modlę się za Kościół tarnowski, bo wiem, że mieszkańcy diecezji też o nas pamiętają. Pracuję w Boliwii, gdzie prowadzimy dom dziecka" - mówi siostra Wiesława Longosz, służebniczka dębicka.

Na spotkanie przyjechały osoby konsekrowane pracujące m.in. w Danii, Stanach Zjednoczonych, Francji, na Ukrainie, w Rumunii i w Niemczech.

Także w Polsce, osoby konsekrowane pochodzące z diecezji tarnowskiej głoszą Ewangelię i mają odpowiedzialne funkcje.

O. Tomasz Bajda z Zakonu Ojców Kamilianów pochodzi Bochni, a pracuje w Łodzi, gdzie jest kapelanem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

„Codziennie pamiętam o diecezji tarnowskiej, dziękując za powołanie i za to, że spotkałem tutaj tak wielu dobrych ludzi. Utwierdzałem się w powołaniu, uczestnicząc w Pieszych Pielgrzymkach Tarnowskich na Jasną Górę w grupie nr 6. Cieszę się z tego spotkania, podczas którego możemy zobaczyć jak liczne są powołania zakonne w diecezji tarnowskiej" - dodaje.

Do Tarnowa przyjechała też s. Krzysztofa Maria Babraj, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Albertynek, która pochodzi z Okocimia. - W naszym zgromadzeniu jest 75 sióstr, które pochodzą z diecezji tarnowskiej. Cieszymy się z tego zaproszenia w Roku Życia Konsekrowaneg" - dodała albertynka.

Podczas spotkania zorganizowano prezentację zgromadzeń, był też występ Zespołu Dziecięcego „Promyczki" z Nowego Sącza pod dyrekcją ks. Andrzeja Mulki i Chłopięco-Męskiego Chóru „Pueri Cantores Sancti Nicolai" z Bochni pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka. Nie brakowało okazji do rozmów i wymiany doświadczeń.

Spotkanie zakończyła Msza św. w katedrze pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

W homilii biskup przypomniał, że na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do instytutów świeckich i do indywidualnych form życia konsekrowanego. Kaznodzieja podkreślił, że bez ich świadectwa i poświęcenia trudno sobie wyobrazić życie Kościoła.

„To, co czynicie i o czym świadczycie przeżywając tajemnicę waszego powołania staje się codzienną Ewangelią, głoszoną współczesnemu światu. Jest to przesłanie niezwykle ważne, szczególnie teraz, kiedy współczesny człowiek zamiast czytać Księgę Ewangelii, chętniej czyta ewangelię czynu, chętniej wpatruje się w żywe świadectwa miłości miłosiernej” - powiedział bp Jeż.

Biskup tarnowski zachęcał też osoby konsekrowane do stałej łączności z diecezją.

„Proszę Was – jako synów i córki naszej tarnowskiej diecezji - abyście ten rodzimy Kościół tarnowski ogrzewali zawsze światłem swojej wiary, nadziei i miłości; byście towarzyszyli mu swoją modlitwą i życzliwą pamięcią - także w mojej intencji. Bądźcie także przekazicielami, w różnych zakątkach Polski i świata, bogactwa i piękna naszej rodzimej pobożności, tradycji i historii. Jest to wielki dar ziemi tarnowskiego Kościoła, którą Bóg pobłogosławił tak wielką liczbą powołań kapłańskich i zakonnych. Niech za tę wielką łaskę będzie uwielbione Jego Imię” - dodał biskup.

Było to bardzo ważne i historyczne spotkanie - uważa ks. Zbigniew Krzyszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych.

„Biskup tarnowski osobiście podpisał 700 zaproszeń. Wiele osób nie mogło jednak przyjechać, bo chorują, to także osoby starsze, a niektórzy nie mają urlopu w tym czasie. Natomiast w listach, wiele osób konsekrowanych dziękowało za zaproszenie, cieszyli się, że diecezja o nich pamięta. Pamiętamy, szanujemy pracę osób konsekrowanych i dziękujemy im za świadectwo. Dziś mogliśmy się nacieszyć ich obecnością” - dodał.
eb / Tarnów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 czerwca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT