Znaleziono depesz: 11952
2015-03-27 13:58 Bp E. Popowicz: Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich wprowadził dyscyplinę, której brakowało

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się 27 marca międzynarodowa konferencja upamiętniająca 25....

2015-03-26 16:20 Ukraina: Caritas pomaga uchodźcom

Mimo formalnie obowiązującego na wschodniej Ukrainie zawieszenia broni w okolicach Doniecka i Ługańska...

2015-03-26 13:07 Stolica Apostolska wspiera integralność terytorialną i granice Ukrainy

O potrzebie „poszanowania prawa międzynarodowego dotyczącego integralności terytorialnej i granic Ukrainy”...

2015-03-26 08:52 Kard. Dziwisz: troska o życie to ewangeliczny obowiązek

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Kościele Mariackim w Krakowie odbyła się uroczysta Msza św. „Jeżeli...

2015-03-23 15:45 Bp Zmitrowicz z Ukrainy wdzięczny Polsce za okazywane wsparcie

Wdzięczność Polsce za troskę podejmowaną na rzecz Ukrainy wyraził biskup pomocniczy łacińskiej diecezji kamienieckopodolskiej Radosław Zmitrowicz OMI. Przebywa on obecnie w Radomiu. Dzisiaj spotkał się m.in. z dyrekcją i pracownikami Caritas Diecezji Radomskiej, która przygotowuje konwój humanitarny do Odessy.

Bp Radosław Zmitrowicz odniósł się do apelu polskich biskupów, aby polskie parafie nawiązały bezpośrednie kontakty z parafiami na Ukrainie - zarówno rzymsko- jak i greckokatolickimi, i aby na tej drodze przekazywana była bezpośrednia pomoc. - Bardzo dobry pomysł, szczególnie dla Ukrainy, bowiem wierni mogą otrzymać konkretną pomoc. Ale zyskują także Polacy, bo pomagając innym, sami duchowo wzrastamy. W pewnym sensie dostrzegamy misyjny wymiar Kościoła. Tylko przyklasnąć i błogosławić oraz wspierać dodając przy tym odwagi, by wszystko to było realizowane - powiedział bp Zmitrowicz.

Gość z Ukrainy podkreślił, że w całej tej inicjatywie nie chodzi tylko o materialne wsparcie, ale o współpracę, "byśmy nawzajem poznawali swoje kraje". - Na tym wszystkim możemy tylko wszyscy skorzystać. Jesteśmy wdzięczni Polsce za ukazywane wsparcie. Ludzie są tego świadomi, trzeba kontynuować to pielgrzymowanie i wspierać się - powiedział bp Zmitrowicz.

Przypomnijmy, że współpracę partnerską z parafiami z Ukrainy, polskie parafie mogą nawiązać zwracając się do bezpośrednio biskupów Kościoła łacińskiego oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego lub do wydziałów duszpasterskich poszczególnych diecezji obu obrządków na Ukrainie. Poszczególne kurie biskupie na Ukrainie wyznaczą parafie, które będą utrzymywać bliźniacze kontakty z parafiami w Polsce.

W zależności od uzgodnień i lokalnych potrzeb pomoc może mieć charakter finansowy lub w postaci wysyłki lekarstw i innych niezbędnych środków. W przyszłości warto, aby zostały nawiązane bezpośrednie kontakty międzyludzkie, np. poprzez wizyty w zaprzyjaźnionych parafiach na Ukrainie, zapraszanie rodzin, dzieci i młodzieży na święta czy wakacje.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-23 15:37 Ukraina: Kościoły chrześcijańskie cieszą się najwyższym zaufaniem

Kościoły chrześcijańskie na Ukrainie cieszą się najwyższym zaufaniem spośród wszystkich instytucji społecznych...

2015-03-23 15:24 Ukraina: parlament chce znieść podatki gruntowe dla Kościołów

Wszystkie wspólnoty religijne na Ukrainie mają być w przyszłości zwolnione od podatków gruntowych oraz...

2015-03-23 15:11 ŚRK na Ukrainie: Kościoły mogą odgrywać “wiodącą rolę” w procesie pokojowym

Światowa Rada Kościołów jest przekonana, że Kościoły na Ukrainie mogą odgrywać „wiodącą rolę” w pokonaniu...

2015-03-22 22:38 Zakończenie peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze polowej

Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka, biskupa polowego WP, zakończyła się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Od wczorajszego wieczoru przy obrazie modlili się przedstawiciele wojska, służb mundurowych, kombatanci, harcerze, rodziny wojskowe oraz mieszkańcy parafii.

W homilii na zakończenie nawiedzenia bp Guzdek zachęcał do refleksji nad pytaniem o postawę zawierzenia i pełnego zaufania Bogu, które kieruje do nas Maryja. Po zakończeniu Mszy św. obraz w asyście wojskowej przekazany został kolejnej parafii.

Podobnie jak wczoraj podczas powitania, przy obrazie stanął posterunek honorowy. Przed Eucharystią wprowadzony został do katedry sztandar Wojska Polskiego.

W homilii bp Guzdek, nawiązując do słów Ewangelii św. Jana opisujących wesele w Kanie Galilejskiej, przypomniał, że Maryja jest „nauczycielką i inspiratorką postawy zawierzenia i zaufania Chrystusowi”. – Ona wierzyła, ufała, że radość nowożeńców i gości weselnych będzie zachowana dzięki boskiej mocy Chrystusa. Była tego pewna. Mówiąc do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” – wzywała ich do postawy zawierzenia i pełnego zaufania. W poleceniu ważne były dwa słowa: „wszystko” i „cokolwiek”. Słudzy weselni posłuchali polecenia Maryi: nie stawiali dodatkowych pytań, ani też nie żądali dodatkowych wyjaśnień – powiedział.

Biskup Polowy podkreślił, że słudzy ze szkoły Maryi zdali egzamin z posłuszeństwa i zawierzenia Jezusowi. – Zgromadzeni dziś przed obliczem Matki Jezusa z Kany Galilejskiej i Jasnogórskiego Wieczernika, zapytajmy o naszą gotowość do pełnienia woli Boga – zachęcał.

Podkreślił, że jest to pytanie skierowane do wszystkich ludzi: do żołnierzy i funkcjonariuszy służb państwowych, do małżonków i rodziców, którzy zobowiązali się do wychowania dzieci w wierze, wreszcie do dzieci i młodzieży. To pytanie muszą zadać sobie także ludzie starsi, kiedy zawierzenie nabiera jeszcze innego wymiaru.

- Życzmy sobie, aby ten niezwykły czas nawiedzenia zakończył się pytaniem o to, czy na co dzień pozostajemy wierni poleceniu Maryi z Kany Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Czy jest w nas pasja służenia Bogu i człowiekowi? – powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego.

Nawiedzenie obrazu zakończyło krótkie rozważanie poprowadzone przez ks. ppłk. Władysława Kozickiego, proboszcza katedry polowej, modlitwa w intencji Ojczyzny autorstwa ks. Piotra Skargi oraz modlitwa o pokój.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybył do katedry polowej wczoraj wieczorem. Ordynariusz Wojska Polskiego celebrował Mszę św. w intencji Ojczyzny.

Następnie odbył się apel jasnogórski, czuwanie prowadzone przez młodzież, różaniec w intencji poległych i zmarłych żołnierzy oraz kapelanów, a o północy pod przewodnictwem ks. Jana Dohnalika, kanclerza Kurii Polowej sprawowana była Eucharystia w intencji powołań. W niedzielny poranek odprawiona została Msza św. w intencji chorych połączona z udzieleniem sakramentu chorych.

Dzisiejsze Eucharystie sprawowane były także dla kombatantów i harcerzy oraz rodzin wojskowych. Podczas Mszy św. wierni modlili się m. in. w intencji pokoju na Ukrainie.
kos / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-22 15:28 Oświęcim: karmelitanki bose świętowały 500. rocznicę urodzin św. Teresy od Jezusa (popr.)

Uroczystości związane z obchodami jubileuszu 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa – hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki i pisarki – odbyły się 22 marca w Karmelu w Oświęcimiu. Eucharystii koncelebrowanej w klasztornej kaplicy przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy.

W homilii biskup-emeryt zauważył, że święte życie Teresy z Ávili, pełne trudności i wewnętrznej walki, stało się wielkim darem dla Kościoła i świata. Zwrócił także uwagę, że jubileusz 500. rocznicy urodzin hiszpańskiej mistyczki może być okazją, by lepiej usłyszeć głos i przesłanie autorki „Drogi doskonałości”.

„To okazja, aby nadal przemawiała ona do nas swoim świadectwem, swoją pasją i wstawiennictwem przed tronem Boga. Teresa mówi o tym, co przeżyła, opowiada historię duszy, która po wielu oporach, oddaje się ostatecznie miłości Boga i odkrywa w Nim prawdę, dobroć i radykalne piękno” – podkreślił duchowny, przypominając, że karmelitańska mistyczka nie zatrzymała swego doświadczenia tylko dla samej siebie, ale darowała go współczesnym i przyszłym pokoleniom.

Nawiązując do przesłania przełożonego generalny karmelitów bosych na jubileusz 500-lecia, biskup stwierdził, że Teresa była mniszką prostą i ubogą, „w habicie i w sandałach prawie zawsze zakurzonych, o twarzy naznaczonej zmęczeniem fizycznym, o sercu poruszonym przez cierpienia i troski o swoich braci i siostry”.

„A jednak, pod tą powierzchnią utrudzenia i kruchości kryje się żelazna siła i determinacja. Jest to siła kogoś, kto nawet w całej złożoności sytuacji nie traci z oczu mety, do której zmierza jego droga” – cytował biskup słowa o. Saverio Cannistry OCD.

Bp Rakoczy zaapelował, by ożywiać w sobie ducha św. Teresy, by dać się przeniknąć mądrością emanująca z pism tej doktor Kościoła. „Nadajcie nowy impuls waszemu życiu zgodnie z charyzmatem terezjańskim w służbie Kościołowi i światu. Niechaj jej słowa i przykład życia będą źródłem w waszym doświadczeniu ludzkim chrześcijańskim i karmelitańskim” – wezwał.

Jednocześnie bp Rakoczy wyraził radość, że karmelitański charyzmat jest dobrze widoczny z perspektywy z oświęcimskiej ziemi. „Stąd - z tej duchowej Góry Karmel, i z obrzeży tragicznej Golgoty XX wieku Auschwitz -Birkenau charyzmat ten promieniuje na naszą diecezję i na cały Kościół. Niech docierają jego owoce w szczególny sposób także na Ukrainę, za którą modli się dziś cały Kościół w Polsce” – dodał hierarcha.

Biskup po hiszpańsku zacytował słowa z jednego z poematów św. Teresy – „Ja tym umieram, że umrzeć nie mogę!” Przypomniał także jej inne słowa o tym, że jest „wolą Boga, abyśmy, jeśli chcemy podobać się Bogu i otrzymywać odeń wielkie łaski, otrzymywali je za pośrednictwem Najświętszego Człowieczeństwa Chrystusa, w którym nieskończony Bóg, jak sam powiada, znajduje upodobanie”.

Wraz z biskupem liturgię w oświęcimskim Karmelu celebrowali: o. Paweł Hańczak OCD – magister nowicjatu w klasztorze w Czernej, ks. Andrzej Szpak SDB - kapelan sióstr, ks. Piotr Machoń - proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Chorzowie, ks. Józef Niedźwiedzki – wicedziekan dekanatu oświęcimskiego, i ks. Manfred Deselaers z przylegającego do klasztoru Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Po Mszy odbył się spektakl słowno-muzyczny poświęcony życiu i myśli św. Teresy od Jezusa. Program wykonali przebywające za klauzurą karmelitanki oraz nowicjusze karmelitańscy z Czernej. Na koniec wierni mogli ucałować relikwie św. Teresy.

Karmelitanki dotarły na ziemie polskie, do Krakowa, 26 maja 1612 r. na zaproszenie polskich karmelitów bosych. Do Oświęcimia zakonnice przybyły 2 sierpnia 1984 r. na zaproszenie kard. Franciszka Macharskiego. Zamieszkały najpierw na plebanii w parafii św. Maksymiliana, a następnie w budynku tzw. Starego Teatru, nieopodal oświęcimskiego Żwirowiska. Przeciwko ich obecności w pobliżu byłego obozu protestowały niektóre środowiska żydowskie.

Na prośbę Jana Pawła II, który 9 kwietnia 1993 r., w Wielki Piątek, skierował do oświęcimskich karmelitanek specjalny list, zakonnice opuściły budynek przylegający do Auschwitz I.

23 listopada 1991 roku kard. Edward Cassidy, ówczesny prefekt Kongregacji ds. Zakonnych, i kard. F. Macharski wmurowali kamień węgielny pod budowę nowego klasztoru przy ulicy Legionów. 24 maja 1993r. pięć sióstr przeniosło się do nowego, częściowo wykończonego budynku, by prowadząc tam nadal życie karmelitańskie kontynuować misję powierzoną im przez Kościół na ziemi oświęcimskiej. Dziś modli się i pracuje tutaj kilkanaście karmelitanek.

Św. Teresa z Avila, nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką, urodziła się 28 marca 1515 r. w Gotarrendura w Hiszpanii, a zmarła 4 października 1582 r. w Alba de Tormes w Hiszpanii). To hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

W 1622 r. została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. W 1970 r. papież Paweł VI ustanowił ją doktorem Kościoła.
rk / Oświęcim
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-22 15:10 Oświęcim: karmelitanki bose świętowały 500. rocznicę urodzin św. Teresy od Jezusa

Uroczystości związane z obchodami jubileuszu 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa – hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki i pisarki – odbyły się 22 marca w Karmelu w Oświęcimiu. Eucharystii koncelebrowanej w klasztornej kaplicy przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy.

W homilii biskup-emeryt zauważył, że święte życie Teresy z Ávili, pełne trudności i wewnętrznej walki, stało się wielkim darem dla Kościoła i świata. Zwrócił także uwagę, że jubileusz 500. rocznicy urodzin hiszpańskiej mistyczki może być okazją, by lepiej usłyszeć głos i przesłanie autorki „Drogi doskonałości”.

„To okazja, aby nadal przemawiała ona do nas swoim świadectwem, swoją pasją i wstawiennictwem przed tronem Boga. Teresa mówi o tym, co przeżyła, opowiada historię duszy, która po wielu oporach, oddaje się ostatecznie miłości Boga i odkrywa w Nim prawdę, dobroć i radykalne piękno” – podkreślił duchowny, przypominając, że karmelitańska mistyczka nie zatrzymała swego doświadczenia tylko dla samej siebie, ale darowała go współczesnym i przyszłym pokoleniom.

Nawiązując do przesłania przełożonego generalny karmelitów bosych na jubileusz 500-lecia, biskup stwierdził, że Teresa była mniszką prostą i ubogą, „w habicie i w sandałach prawie zawsze zakurzonych, o twarzy naznaczonej zmęczeniem fizycznym, o sercu poruszonym przez cierpienia i troski o swoich braci i siostry”.

„A jednak, pod tą powierzchnią utrudzenia i kruchości kryje się żelazna siła i determinacja. Jest to siła kogoś, kto nawet w całej złożoności sytuacji nie traci z oczu mety, do której zmierza jego droga” – cytował biskup słowa o. Saverio Cannistry OCD.

Bp Rakoczy zaapelował, by ożywiać w sobie ducha św. Teresy, by dać się przeniknąć mądrością emanująca z pism tej doktor Kościoła. „Nadajcie nowy impuls waszemu życiu zgodnie z charyzmatem terezjańskim w służbie Kościołowi i światu. Niechaj jej słowa i przykład życia będą źródłem w waszym doświadczeniu ludzkim chrześcijańskim i karmelitańskim” – wezwał.

Jednocześnie bp Rakoczy wyraził radość, że karmelitański charyzmat jest dobrze widoczny z perspektywy z oświęcimskiej ziemi. „Stąd - z tej duchowej Góry Karmel, i z obrzeży tragicznej Golgoty XX wieku Auschwitz -Birkenau charyzmat ten promieniuje na naszą diecezję i na cały Kościół. Niech docierają jego owoce w szczególny sposób także na Ukrainę, za którą modli się dziś cały Kościół w Polsce” – dodał hierarcha.

Biskup po hiszpańsku zacytował słowa z jednego z poematów św. Teresy – „Ja tym umieram, że umrzeć nie mogę!” Przypomniał także jej inne słowa o tym, że jest „wolą Boga, abyśmy, jeśli chcemy podobać się Bogu i otrzymywać odeń wielkie łaski, otrzymywali je za pośrednictwem Najświętszego Człowieczeństwa Chrystusa, w którym nieskończony Bóg, jak sam powiada, znajduje upodobanie”.

Wraz z biskupem liturgię w oświęcimskim Karmelu celebrowali m.in.: o. Paweł Hańczak OCD – magister nowicjatu w klasztorze w Czernej, ks. Andrzej Szpak – proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Chorzowie, ks. Józef Niedźwiedzki – wicedziekan dekanatu oświęcimskiego, i ks. Manfred Deselaers z przylegającego do klasztoru Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Po Mszy odbył się spektakl słowno-muzyczny poświęcony życiu i myśli św. Teresy od Jezusa. Program wykonali przebywające za klauzurą karmelitanki oraz nowicjusze karmelitańscy z Czernej. Na koniec wierni mogli ucałować relikwie św. Teresy.

Karmelitanki dotarły na ziemie polskie, do Krakowa, 26 maja 1612 r. na zaproszenie polskich karmelitów bosych. Do Oświęcimia zakonnice przybyły 2 sierpnia 1984 r. na zaproszenie kard. Franciszka Macharskiego. Zamieszkały najpierw na plebanii w parafii św. Maksymiliana, a następnie w budynku tzw. Starego Teatru, nieopodal oświęcimskiego Żwirowiska. Przeciwko ich obecności w pobliżu byłego obozu protestowały niektóre środowiska żydowskie.

Na prośbę Jana Pawła II, który 9 kwietnia 1993 r., w Wielki Piątek, skierował do oświęcimskich karmelitanek specjalny list, zakonnice opuściły budynek przylegający do Auschwitz I.

23 listopada 1991 roku kard. Edward Cassidy, ówczesny prefekt Kongregacji ds. Zakonnych, i kard. F. Macharski wmurowali kamień węgielny pod budowę nowego klasztoru przy ulicy Legionów. 24 maja 1993r. pięć sióstr przeniosło się do nowego, częściowo wykończonego budynku, by prowadząc tam nadal życie karmelitańskie kontynuować misję powierzoną im przez Kościół na ziemi oświęcimskiej. Dziś modli się i pracuje tutaj kilkanaście karmelitanek.

Św. Teresa z Avila, nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką, urodziła się 28 marca 1515 r. w Gotarrendura w Hiszpanii, a zmarła 4 października 1582 r. w Alba de Tormes w Hiszpanii). To hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

W 1622 r. została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. W 1970 r. papież Paweł VI ustanowił ją doktorem Kościoła.
rk / Oświęcim
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-22 12:37 Bp Tomasik o Ukrainie: potrzebna modlitwa i pomoc dla konkretnych osób

Potrzebna jest modlitwa i pomoc dla konkretnych osób - powiedział na antenie Radia Plus Radom biskup Henryk Tomasik z okazji przypadającego 22 marca Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Polscy biskupi podczas ostatniego zebrania plenarnego KEP zaapelowali o nawiązywanie przez polskie parafie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie i wspieranie ich.

- Niezależnie od rozstrzygnięć politycznych, od całego problemu zderzenia militarnego, chcemy dostrzec ludzi, konkretne sytuacje, rodziny, parafie, które przeżywają problemy. To jest normalna zasada miłości bliźniego. Staramy się pomóc tym, którzy są w trudniejszej sytuacji. Byłoby dobrze, abyśmy jeszcze bardziej modlili się o pokój na Ukrainie, ale także starali się pomóc konkretnym osobom poprzez współpracę z innymi parafiami - powiedział bp Henryk Tomasik.

Obecnie wiele organizacji kościelnych świadczy pomoc wobec Ukrainy. Wystarczy wymienić Caritas Polska czy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Pomaga też radomska Caritas, która zebrała ponad 10 ton darów, które zostaną przekazane Caritas w Odessie. Tam na pomoc czekają uchodźcy, którzy stracili cały dobytek życia w wyniku działań zbrojnych we wschodniej Ukrainie.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-21 13:59 Abp Mokrzycki: chciałem pokazać prawdziwy obraz papieża

Nie chciałem, żeby następne pokolenia poznawały Ojca Świętego z opowiadań, często bajeczek, ale żeby mieli obraz prawdziwego człowieka, bardzo realistycznego – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki na temat książek, które napisał wraz z dziennikarką Brygidą Grysiak: „Najbardziej lubił wtorki” i „Miejsce dla każdego”. Były sekretarz papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI gościł w piątek wieczorem w Bolestraszycach k. Przemyśla.

Abp Mokrzycki przyznał, że zdecydował się na napisanie tych książek, aby pokazać prawdziwy obraz papieża i jego ludzkie oblicze. – Czasami myślimy, że prezydent, czy głowa państwa albo Kościoła jest osobą nadzwyczajną. Dlatego nie chciałem, żeby następne pokolenia poznawały Ojca Świętego z opowiadań, często bajeczek, ale z tych moich książek mieli obraz prawdziwego człowieka, bardzo realistycznego. Ojciec Święty został przedstawiony w sposób bardzo prosty i ludzki, jakim był – powiedział.

Były sekretarz papieża zauważył, że Polacy dość dobrze znali Jana Pawła II, ponieważ media na bieżąco relacjonowały jego losy. Inaczej było w innych krajach, choćby na Ukrainie, gdzie obecnie pracuje abp Mokrzycki. – Ojciec Święty jest tam bardzo szanowany, ale jest mniej znany z różnych szczegółów i sytuacji – powiedział.

Abp Mokrzycki podkreślił, że dla Jana Pawła II bardzo ważni byli inni ludzie. Miał fenomenalną pamięć do twarzy i nazwisk i zawsze starał się przynajmniej uścisnąć dłoń i zamienić kilka słów z gośćmi, przyjmowanymi na audiencjach prywatnych, nawet jeśli były to liczne grupy. Miał także zwyczaj, aby odpisywać na każdy list, który do niego przyszedł.

Jak mówił abp Mokrzycki, na ogół papież nie robił tego osobiście, ale wszystkie widział i błogosławił. – Był człowiekiem głębokiej wiary i modlitwy. Podczas swego pontyfikatu i przepowiadania Ewangelii, był zatroskany o człowieka. Dużo czasu poświęcał na spotkania z ludźmi – opowiadał były sekretarz papieski.

Abp Mokrzycki opowiedział, że każdego wieczoru Jan Paweł II, zanim szedł spać, podchodził do okna i czynił znak krzyża, błogosławiąc świat. Modlił się także w intencjach, które do niego napływały. – Modlił się bardzo prosto – zaznaczył obecny metropolita lwowski, wymieniając różaniec, godzinki, brewiarz, litanie, pieśni, czy pacierz katechizmowy.

Szczególnym szacunkiem Jan Paweł II darzył godzinę świętą i drogę krzyżową, których nie opuszczał w żaden piątek, nawet w czasie pielgrzymek zagranicznych. – Organizatorzy wiedzieli, że muszą wyznaczyć ten czas, bo inaczej opóźniał im program o całą godzinę – wspominał.

Sekretarz św. Jana Pawła II zapewnił, że zdanie papieża „będę się za ciebie modlił” nie było tylko grzecznościowym zwrotem, ale autentyczną obietnicą. Modlitwą otaczał również wszystkich ludzi, z którymi się spotykał.
pab / Bolestraszyce
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-21 13:12 Abp Kupny: Jezus nie wygłosił kazania o krzyżu, ale pokazał sens krzyża

Metropolita wrocławski przewodniczył we wrocławskiej katedrze nabożeństwu Drogi Krzyżowej, w którym uczestniczyły osoby chore i niepełnosprawne, a także ich rodziny i przyjaciele. Rozważania, które odczytywały osoby dotknięte różnorodnym cierpieniem były tłumaczone na język migowy, a przy jeden ze stacji wygłosili je niewidomi czytając tekst za pomocą alfabetu Braille'a.

- Pytanie o krzyż to najtrudniejsze pytanie na świecie - tymi słowami rozpoczął modlitwę abp Kupny, dopowiadając, że Jezus nie wygłaszał kazań o krzyżu, natomiast pokazał sens krzyża. - Każdego dnia przechodzimy kolejne stacje drogi krzyżowej pytając: Dlaczego moja mama choruje? Dlaczego dziecko urodziło się niezdrowe? Dlaczego każdego dnia muszę zmagać się z cierpieniem? Dlaczego zostałem skrzywdzony? Dlaczego mi tak ciężko? Dlaczego mnie to spotkało? - zaznaczył metropolita, tłumacząc, że tylko idąc za Jezusem i stawiając swoje stopy w ślady, które pozostawił Chrystus można pokonać tę drogę i osiągnąć cel jakim jest zbawienie.

Kończąc nabożeństwo abp Kupny zauważył, że droga krzyżowa wielu uczestników modlitwy może rozpocząć się z chwilą, gdy opuszczą katedrę. - Pojawią się kolejne stacje: samotność w dźwiganiu własnego cierpienia, nieprzespane noce, ból z którym trudno walczyć. Ciągle idziemy przez życie z krzyżem - mówił hierarcha.

Dodał przy tym, że media przypominają, iż każdego dnia ludzie na całym świecie odprawiają miliony dróg krzyżowych. - Cierpią ci, którzy stracili bliskich w zamachu terrorystycznym w Tunezji. Cierpią mieszkańcy Ukrainy, którym wojna odebrała wszystko. Cierpią chrześcijanie prześladowani za wiarę w Chrystusa w wielu miejscach na świecie - zauważył Arcybiskup. - Prosimy Cię Jezu, byś każdemu, kto dźwiga jakikolwiek krzyż posyłał Szymona, który wesprze w cierpieniu i Weronikę, która przez prosty gest uświadomi, że ktoś jest obok, a przede wszystkim, byś Ty sam był z tymi, którzy cierpią i wskazywał drogę, która prowadzi do zbawienia - spuentował abp Kupny.
xrk / Wrocław
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-20 20:37 Abp Hoser: Służba życiu to bycie blisko drugiego człowieka

Służba życiu to bycie blisko drugiego człowieka – podkreślił abp Henryk Hoser. W ramach obchodów Roku Caritas w Zespole Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie koło Mińska Mazowieckiego odbył się ‘Dzień Caritas w Diecezji Warszawsko-Praskiej’. Przebiegał on pod hasłem „Aby żyć, siebie samego dać”.

W czasie Mszy św. abp Hoser zachęcał wolontariuszy aby na wzór Chrystusa szukali najbardziej potrzebujących. - Ludzie często kryją się nie pokazując swojej biedy, choroby. Wstyd im, że są zależni do innych i dlatego trzeba podobnie jak Jezus iść i ich szukać tam gdzie żyją – podkreślił kaznodzieja. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jedną z największych odmian biedy która dotyka współczesnego człowieka jest samotność. – Wielu ludzi nie ma najbliższych. Ze względu na wiek czy stan zdrowia nie mają też często siły, aby zrobić wokół siebie codzienne, proste czynności, stąd tak ważne abyśmy pozostali wrażliwi na tych którzy żyją wokół nas – powiedział biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że pierwszą służbą życiu to być blisko drugiego człowieka aby pomóc mu żyć. – Niekiedy trzeba ochronić go przed śmiercią, zwłaszcza kiedy mu coś naprawdę zagraża. Po to mamy policję, wojsko, czy w końcu służbę zdrowia. Jej zadaniem jest walka ze śmiercią i podtrzymywanie ludzkiego życia na tyle, na ile się da – zaznaczył abp Hoser.

Po liturgii nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla uczniów szkoły podstawowej „Aby żyć, siebie samego trzeba dać”. Pierwsze miejsce zajął Dobrosław Michalik, drugie Kinga Matak, trzecie zaś Wiktoria Stańkowska. Natomiast w konkursie plastycznym „Caritas znaczy kocham i pomagam”. Laureatem została Maria Bogusz, Jolanta Górska, trzecie Maria Świątek.

Szkolne Koło Caritas w Zespole Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie koło Mińska Mazowieckiego powstało w roku 2009. Jako patrona obrało sobie św. Franciszka z Asyżu.

- Tylko w ostatni roku dzieci zorganizowały zbiórkę żywnościową dla starszych mieszkańców Ukrainy. Najnowszym ich pomysłem jest akcja „Piłka dla Gabonu”. Zostanie ona sfinansowana z tegorocznej jałmużny wielkopostnej – powiedziała dyrektor placówki Anna Duszczyk.
mag / Żaków k. Mińska Mazowieckiego
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 marca 2015
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2015-03-20 20:31 Ukraina: bp Marian Buczek o wielkich potrzebach diecezji charkowsko-zaporoskiej

Wdzięczność Konferencji Episkopatu Polski za apel w sprawie pomocy naszym parafiom i za Ogólnopolski...

2015-03-20 18:55 Caritas Polska apeluje: Pomóżmy rodakom pochodzącym z Ukrainy odnaleźć się w Polsce

W związku z dniem modlitwy o pokój na Ukrainie ogłoszonym przez Konferencję Episkopatu Polski na niedzielę...

2015-03-20 15:47 Pojutrze Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie

W niedzielę 22 marca br., decyzją Konferencji Episkopatu odbędzie się Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój...

2015-03-20 10:07 Lefebryści potępiają święcenia biskupie udzielone przez bp. Williamsona

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X zdecydowanie potępiło wyświęcenie wczoraj przez bp. Richarda Williamsona...

2015-03-19 16:38 Ukraina: wizyta delegacji Światowej Rady Kościołów

W Kijowie dobiega końca trzydniowa wizyta delegacji Światowej Rady Kościołów. Celem spotkań jest zapoznanie...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT