Znaleziono depesz: 11440
2014-10-01 15:43 Ukraina: rekonsekracje trzech kościołow w archidiecezji lwowskiej

We wrześniu br. w archidiecezji lwowskiej dokonano rekonsekracji trzech kościołów: w Skomorochach i Baworowie...

2014-09-30 17:15 Ukraina: prawosławny metropolita Doniecka nie przyjął ikony podarowanej przez rosyjski monaster

Do donieckiego soboru katedralnego Przemienienia Pańskiego nie wpuszczono przywiezionej z Rosji kopii...

2014-09-30 14:01 Kielce: wolontariat salezjański w akcji dobroczynnej na rzecz ukraińskich dzieci

Dobiega końca akcja dobroczynna „Dzieci Ukrainy”, którą przez cały wrzesień i pierwsze dni października...

2014-09-30 11:45 Kard. Parolin w ONZ: trzeba użyć siły, by powstrzymać agresję

Do wzmocnienia Organizacji Narodów Zjednoczonych, tak by była w stanie wspierać i zachowywać pokój wezwał...

2014-09-30 10:27 Kościół Greckokatolicki - najważniejsze daty

"Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” – to temat przewodni Soboru (Zgromadzenia) Kościoła...

2014-09-30 10:26 Kościół Greckokatolicki (dossier)

"Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” – to temat przewodni Soboru (Zgromadzenia) Kościoła...

2014-09-30 10:24 Kościół Greckokatolicki w Polsce (dossier)

"Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” – to temat przewodni Soboru (Zgromadzenia) Kościoła...

2014-09-30 10:23 II Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce (program)

„Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” – to temat przewodni Soboru (Zgromadzenia) Kościoła...

2014-09-30 10:22 Przemyśl: „Żywa parafia” tematem obrad II Soboru Kościoła greckokatolickiego w Polsce

„Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” – to temat przewodni Soboru (Zgromadzenia) Kościoła...

2014-09-29 16:20 Jasna Góra: w październiku noc czuwania za polską emigrację i modlitwa o pokój na Ukrainie

Za „współczesną falę rodaków, którzy opuszczając ojczyznę, tracą często kontakt z Bogiem i Kościołem”...

2014-09-29 13:48 Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast i wsi diecezji bielsko-żywieckiej

Słowa Koronki do Bożego Miłosierdzia wypowiadano w jednym najruchliwszych miejsc w Bielsku-Białej oraz w innych miastach diecezji bielski-żywieckiej. W niedzielę 28 września kilkadziesiąt osób modliło się głośno na placu Chrobrego. Koronkę odmawiano w tym samym czasie w setkach innych miast w Polsce i na świecie, także w kilku miastach i wioskach Podbeskidzia – m.in. w Cieszynie, Czańcu i Milówce.

Na bielskim placu Chrobrego modlitwę poprowadził ks. prałat Józef Oleszko, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, oraz ks. Józef Fugiel SDS z bielskiej parafii NMP Królowej Polski. Kilkadziesiąt osób powierzyło swą modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i o pokój na Ukrainie. Z kolei na rynku w Cieszynie Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczął się Tydzień z Ewangelią. Modlitwę poprowadził dziekan dekanatu cieszyńskiego ks. Stefan Sputek. Także przy pomniku św. Jana Pawła II w Czańcu wierni włączyli się w modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia.

W Milówce Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczął się mecz charytatywny pomiędzy księżmi diecezji bielsko-żywieckiej a urzędnikami gminy Milówka. Celem była pomoc prześladowanym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. W czasie meczu rozprowadzano koszulki z arabskim napisem „n” w geście solidarności z prześladowanymi wyznawcami Chrystusa. Zebrano w sumie około 4 tys. zł.

Termin akcji modlitewnej w intencji pokoju dobrany jest nieprzypadkowo – to kolejna rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej.

Inicjatywa takiej modlitwy wyszła od Zespołu Iskra, działającego przy kościele oo. jezuitów w Łodzi. Modlitwa na ulicach miast to inicjatywa, która zrodziła się po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki. Spowiednik i kontynuator misji św. Faustyny został ogłoszony błogosławionym 28 września 2008 r. w Białymstoku.

Celem odmawiania Koronki na ulicach i skrzyżowaniach miast ma być zamanifestowanie wiary i - jak mówią organizatorzy akcji - przypomnienie światu o przesłaniu Bożego miłosierdzia.
rk / Bielsko-Biała
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-28 20:59 Łódź: uliczna modlitwa do Bożego miłosierdzia

Już po raz siódmy Łodzianie zgromadzili się na ponad stu skrzyżowaniach miasta, aby wspólnie modlić się...

2014-09-28 16:12 Węgry: grekokatolicy modlili się za Rosję i o pokój na wschodniej Ukrainie

Ponad 2 tys. grekokatolików ze Słowacji i ukraińskiego Zakarpacia wzięło udział w pielgrzymce do sanktuarium...

2014-09-28 12:44 Bielsko-Biała: redemptorystki świętują srebrny jubileusz przybycia do Polski

Siostry redemptorystki świętują swój srebrny jubileusz. W sobotę 27 września w Bielsku-Białej uroczystą Eucharystię z tej okazji w jedynym w Polsce klasztorze kontemplacyjnego zakonu założonego przez włoską mistyczkę s. Marię Celestę sprawował ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Roman Pindel. Wraz z hierarchą liturgię celebrował o. Janusz Soka CSsR, prowincjał prowincji warszawskiej redemptorystów.

Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów. Wspólnota obecnie liczy dwadzieścia sióstr, w tym pięć z Ukrainy.

Siostry przybyły do Stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. 30 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstała kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.

W ciągu 25 lat bielska wspólnota założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy.

Aby przybliżyć różnym osobom swą duchowość redemptorystki organizują comiesięczne spotkania dla świeckich. Dysponują także miejscem, częścią gościnną domu, gdzie można przeżyć rekolekcje z indywidualnym prowadzeniem, a nawet „czas pustyni”.

Siostry redemptorystki, inaczej mniszki Zakonu Najświętszego Odkupiciela, są zakonem kontemplacyjnym. Powstał on we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Założycielką zgromadzenia była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa. Na świecie jest 47 klasztorów redemptorystek na wszystkich kontynentach. Do Polski zakonnice przybyły w 1992 r.

29 września 1989 r. podczas uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej przy seminarium redemptorystów odbyła się inauguracja polskiej fundacji zakonu. Po trzyletnim pobycie w Tuchowie w 1992 roku zakonnice zamieszkały na stałe w klasztorze w Bielsku-Białej.
rk / Bielsko-Biała
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-28 12:17 Konferencja „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” (opis)

W Krakowie-Modlnicy w dniach 26-27 września 2014 r. odbyła się XIV. Międzynarodowa Konferencja z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej". Tegoroczna edycja wydarzenia skupiona była na odpowiedzi na pytanie: „Co nas łączy, co nas dzieli w Europie?”.

Otwierając konferencję kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że nie można zapominać o chrześcijańskich fundamentach Europy. Jako główną rolę Kościoła w procesie integracji kontynentu wskazał „przekraczanie barier narodowych i kulturowych, a jednocześnie umacnianie duchowej tożsamości narodów otwierających się na przyjęcie Ewangelii”. „Łączy nas doświadczenie i pamięć o zwycięstwach człowieka, ale także o jego przegranych na naszej europejskiej ziemi” – mówił.

W pierwszym dniu konferencji grupy robocze debatowały nad problemem migracji i ich konsekwencjami dla rozwoju Europy, społeczną gospodarką rynkową jako odpowiedzią na kryzys, a także problemami młodego pokolenia, które boryka się z niepewną przyszłością i trudnością w osiągnięciu życiowej stabilności. Wprowadzenie do dyskusji przedstawili abp. Francesco Montenegro, metropolita Agrygentu, Flaminia Giovanelli, podsekretarz stanu Papieskiej Komisji "Iustitia et Pax" oraz Cezary Kościelniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Prowadzone debaty moderowali m.in. Leszek Gęsiak SI z Radia Watykańskiego, prof. Paweł H. Dembiński, kierownik Katedry Strategii i Konkurencji Międzynarodowej Uniwersytetu we Fryburgu, Pascal Lejeune, kierownik programu „Młodzież” przy Komisji Europejskiej czy ks. Jacek Stryczek, prezes Zarządu Stowarzyszenia WIOSNA.

Pierwszy dzień wydarzenia zakończył się uroczystą Mszą św. w sanktuarium św. Jana Pawła II, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, zaś homilię wygłosił prymas Polski, abp Wojciech Polak. „Kościół jest wezwany do budowania jedności. Abyśmy mogli jednak sprostać temu zadaniu, także w wymiarach umacniania jedności kontynentu europejskiego, potrzeba dogłębnej refleksji nad tym, co naprawdę nas łączy, a co faktycznie dzieli” – nawiązał do tematu konferencji prymas. Wskazał, że korzenie chrześcijańskie są podstawowym elementem, który łączy Europejczyków. „Nie można drzewa odcinać od korzeni i dziwić się, że usycha” – przestrzegł arcybiskup. Prymas wymienił także źródła podziałów w Europie – egoizm polityczny i gospodarczy, brak zrozumienia dla innych, uprzedzenia, osłabienie wartości i godności życia ludzkiego od poczęcia aż do śmierci oraz brak duchowej jedności.

Rezultaty piątkowych debat zostały przedstawione wszystkim uczestnikom konferencji w sobotę rano. Grupa zajmująca się problemem migracji wskazała, że proces ten należy traktować jako szansę i wyzwanie. Podkreślono, że biorąc pod uwagę imperatyw Kościoła powszechnego, każdy z obywateli na swój sposób ma możliwość, a wręcz obowiązek, podejmowania działań na rzecz osób zmuszonych bądź dobrowolnie imigrujących – zwłaszcza przez modlitwę i wsparcie w wolontariacie lub finansowe odpowiednich instytucji. Wskazano, że dwiema podstawowymi zasadami postępowania wobec imigrantów powinno być wypracowanie wspólnej polityki imigracyjnej Europy opartej na okazywaniu bezwarunkowej pomocy każdemu w potrzebie oraz konieczność zbudowania mądrego i skutecznego prawa zapewniającego opiekę ludziom migrującym do nowego kraju.

Kolejnym rozważanym tematem była społeczna gospodarka rynkowa jako odpowiedź na kryzys. Wyraźnie zaznaczono, że kryzys to pojęcie obejmujące nie tylko wymiar ekonomiczny, ale mające znacznie szerszy zakres, a obecnie dotykający zwłaszcza zagubienia sensu podejmowanych działań. „Musimy przejść z modelu globalizacji, naznaczonej radykalnym liberalizmem i relatywizmem wartości do nowego porządku szacunku dla podstawowych praw człowieka” – podkreślono. W ramach referowania ustaleń grupy roboczej odwołano się również do słów Franciszka z adhortacji „Evangelii Gaudium”: „Dopóki nie rozwiąże się radykalnie problemów ludzi ubogich, rezygnując z absolutnej autonomii rynków i spekulacji finansowych, atakując strukturalne przyczyny nierównowagi, nie rozwiąże się problemów świata – i ostatecznie żadnego problemu. Nierównowaga stanowi korzeń chorób społecznych”.

Ostatnia grupa robocza konferencji podkreśliła, że w kontekście dyskusji na temat sytuacji młodych w nieustannie zmieniających się warunkach ekonomicznych i społecznych kluczowym staje się uświadomienie jak ważne są prawidłowe relacje międzypokoleniowe. Zwrócono uwagę na dwie skrajne postawy widoczne wśród młodych – brak większych ambicji spowodowany brakiem odpowiedniej formacji i zaniedbaniami rodzicielskimi, a z drugiej strony ubezwłasnowolnienie młodych przez ich „hodowanie przez rodziców do osiągania sukcesu”. Podjęto także próbę wyjaśnienia niechęci młodych do angażowania się w działania polityczne – uznano, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być idealistyczny sposób myślenia młodych ludzi, którym partie kojarzą się z natury źle, a z drugiej strony taka mentalność młodych często zraża politycznych mentorów, oczekujących większego uporządkowania oraz dostrzegania możliwości podejmowania kompromisu.

Konferencję zwieńczyła debata pt. „Nowe otwarcie dla Europy”, którą poprowadził Piotr Chęciński z TVP Info. Głównymi spikerami byli: s. dr Florian Kolfhaus z sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, ks. Patrick Daly, sekretarz generalny Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej oraz Jos J.A.M. van Gennip, przewodniczący Socires Foundation. Podczas debaty odniesiono się m.in. do aktualnych problemów politycznych Europy.

„Czym więcej u nas niepodległości, czym więcej proeuropejskich nastrojów, tym mniej szans rosyjskiego imperializmu” – powiedział były kandydat na prezydenta Białorusi, Aleksandr Milinkiewicz. Wskazał, że obecny konflikt ukraińsko-rosyjski przyczynił się do zwiększenia negatywnych nastrojów administracji i społeczeństwa Białorusi wobec Rosji, a tę szansę trzeba wykorzystać, aby przybliżyć jego ojczyznę do Europy. Podkreślił, że wschodnia Europa powinna prowadzić silną politykę europeizacji oraz chrystianizacji, powrotu do wiary i wartości. Głos zabrała także przedstawicielka partii UDAR Witalija Kliczki, która wskazała, że trwające konflikty na Ukrainie oraz zaangażowanie Rosji są szansę na zjednoczenie Ukrainy z Europą, ale także Europy z Ukrainą. Ostrzegła, że świat i Europa muszą podjąć skuteczne działania wobec Rosji, gdyż ich brak może spowodować, że Rosja będzie czuła się bezkarna i w swoich imperialistycznych dążeniach dosięgnie następnej narodowości i kraju. Zaznaczyła także, że europejskość Ukrainy nie wynika tylko z jej historii czy położenia, ale z bardzo widocznych obecnie starań, a wręcz podejmowanych zbrojnej walki w celu obrony wolności i realnego związku z Europą.

W czasie konferencji KAI przeprowadziła krótkie rozmowy o tematach poruszanych na konferencji z o. Maciejem Ziębą OP, dyrektorem Instytutu Tertio Millennio, prof. Pawłem Dembińskim, dyrektorem Observatoire de la Finance, oraz bp Tadeuszem Pieronkiem. O. Zięba podkreślił, że wyzwaniem chrześcijan w dzisiejszej Europie jest prawidłowe diagnozowanie obecnych problemów społecznych i poszukiwanie ich rozwiązań, zgodnych z wartościami ewangelicznymi. „Trzeba mówić uczciwie o niedomaganiach i słabościach, ale przede wszystkim o ogromnych osiągnięciach – bo to właśnie dzięki chrześcijaństwu Europa dzisiaj wyróżnia się na mapie świata” – powiedział dominikanin.

Z kolei profesor Paweł Dembiński zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach, w których ludzie zaczynają szukać wartości nadrzędnych. Przyczyny tej sytuacji upatrywał w kryzysie dotykającym różnych aspektów ludzkiego życia, wobec którego człowiek zaczyna szukać sensu – od osobistego, poprzez społeczny, aż do zawodowego. Zaznaczył, że nawoływanie do wartości jest słuszne, ale należy bardziej się skupić na konkretnych działaniach. „Papież Franciszek bardzo wyraźnie mówi, że trzeba działać. Dobrym przykładem jest List Społeczny Episkopatu Polski, który każdy z nas powinien przeczytać i przełożyć na swoje życie” – przedstawił propozycję podjęcia realnych czynów prof. Dembiński.

Zapytany o podsumowanie wydarzenia, bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji, powiedział, że konferencja o roli Kościoła w procesie integracji europejskiej stała się istotnym punktem na mapie rozważań społecznych i ekonomicznych. Odnosząc się do tematu przyświecającego tegorocznemu wydarzeniu powiedział: „Nie możemy zapominać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy tę samą godność – to powinno stanowić najtrwalszy fundament naszej jedności”. Hierarcha wskazał także, że rola chrześcijaństwa w kształtowaniu postaw ludzkich na kontynencie europejskim jest niedoceniana. „Wbrew wszelkim działaniom próbującym tę funkcję umniejszyć, uważam, że chrześcijaństwo da sobie radę. Mamy zapowiedź Chrystusa, że jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata – trzeba to traktować poważnie” – stwierdził.

W czasie oficjalnego zamknięcia konferencji głos zabrał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Wojciech Zyzak. „Perspektywa wieczna daje wierzącym nową przestrzeń, która pozwala z większą wolnością i w horyzoncie nowego sensu angażować się w przemiany świata i wejść w dialog z każdym, któremu dobro ojczyzny ziemskiej leży na sercu” – powiedział rektor, wskazując na to, że religijny charakter wydarzenia jest jego niepodważalnym atutem.

Konferencję zorganizowana została przy współudziale: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Fundacji im. Roberta Schumana w Luksemburgu (niezależna fundacja wspierająca współpracę chrześcijańskich demokratów oraz przybliżająca młodym politykom instytucje i zasady integracji europejskiej), Fundacji Konrada Adenauera (zajmująca się głównie propagowaniem nowoczesnych metod naprawiania gospodarki i systemu prawnego), Grupy EPL (czyli Frakcja Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszająca chrześcijańskich demokratów i inne ugrupowania polityczne centrum i centroprawicy z 25 krajów członkowskich Unii Europejskiej) oraz Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (zajmująca się m.in. monitorowaniem i analizą problemów politycznych w UE oraz rozwijaniem świadomości wspólnoty Kościoła na temat prawodawstwa, rozwoju i polityki EU).

Wcześniejsze konferencje również cieszyły się wielkim zainteresowaniem i popularnością. Tematy spotkań z ubiegłych lat dotyczły m. in. spraw etyki w polityce, miejsca rodziny we współczesnej Europie, zależności między chrześcijaństwem a europejskością czy religią a kulturą, a także rozważań nad postępem cywilizacyjnym w pryzmacie wiary.
luk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-28 11:56 Prof. Dembiński: jesteśmy świadkami powrotu czasów poszukiwania wartości

Według profesora Pawła Dembińskiego „kryzys sprawił, że ludzie zmuszeni zostali do poszukiwania sensu swoich działań, zadając pytania o wyższe wartości”. Dyrektor Observatoire de la Finance oraz prezes stowarzyszenia na rzecz chrześcijańskiej nauki społecznej, był jednym z gości konferencji pt. „Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która odbyła się w Krakowie-Modlnicy.

„To zadziwiające jak w ciągu kilku ostatnich lat głos ludzi duchownych, mających coś do powiedzenia w kwestii prawdziwych wartości, ale jednocześnie nieoderwanych od świata, zaczyna być słuchany” – powiedział prof. Dembiński w rozmowie z KAI. Wyjaśnienia tego zjawiska upatrywał w obecnym kryzysie, którego nie da się już zinterpretować tylko za pomocą wzorów i regułek. To sprawiło, że ludzie zaczęli zadawać pytania o głębszy sens swoich działań, gdyż odpowiedzi na poziomie elementarzowym i książkowym przestały wystarczać.

Prof. Dembiński podkreślił, że najważniejszymi przymiotami, którymi Unia Europejska obdarzyła Europę są wartości niematerialne i funkcjonalne instytucje. „Trzeba jednak pamiętać, że tendencje odśrodkowe są nadal silniejsze niż dynamiki dośrodkowe wskazywane przez niektórych prelegentów konferencji” – powiedział prof. Dembiński. Wskazał, że w integracji europejskiej nadal nierozwiązany pozostaje problem euro, kwestie mniejszości regionalnych i rekonfiguracji państw Europy (np. sytuacja Szkocji) oraz wspólna polityka zagraniczna, do której kontynent europejski nie jest przygotowany strukturalnie, co widać zwłaszcza w dobie aktualnych konfliktów na Ukrainie.

„Żyjemy w świecie coraz większych abstrakcji, a jednak chrześcijaństwo dalej trwa” – konkludował profesor. Ocenił, że coraz bardziej widoczne staje się poszukiwanie odpowiedzi, bagatelizowanych przez kilkanaście lat, z utrzymywaniem, że wszystko da się przewidzieć i przed wszystkim zabezpieczyć. „Niestety wiele osób przeskoczyło całą spuściznę filozoficzno-etycznę naszejcywilizacji i aktualnie nie potrafi już odnaleźć właściwych odpowiedzi – wiedzą co robić, tylko nie wiedzą po co” – wyraził zaniepokojenie.

„Musimy nauczyć się patrzeć w przyszłość, budować chrześcijańską wizję Europy. Wydaje mi się, że ignorowanie chrześcijańskich korzeni Europy wiąże się raczej dekulturyzacją i ogólnym ogłupieniem społeczeństwa niż zamierzoną walką z chrześcijaństwem” – stwierdził. Za problem uznał także fakt, że społeczeństwa są oparte na krótkoterminowych modelach działania. To z kolei wyklucza nadzieję, dla której niezbędna jest wizja i wierność przyszłości.
Profesor Dembiński zaznaczył, że nawoływanie do powrotu do wartości jest ważne, ale najbardziej potrzeba realnych czynów. „Papież Franciszek bardzo wyraźnie mówi, że trzeba działać. Dobrym przykładem jest List Społeczny Episkopatu Polski, który każdy z nas powinien przeczytać i przełożyć na swoje życie” – zachęcił na zakończenie rozmowy.
luk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-27 11:41 Archidiecezja lubelska włączy się w akcję „Iskrę Bożego Miłosierdzia” (zapowiedź)

W kilku największych miastach archidiecezji lubelskiej w najbliższą niedzielę, 28 września, o godzinie 15:00 wierni zgromadzą się na ulicach Lublina, Chełma, Kraśnika, Puław, Lubartowa, Krasnegostawu i Świdnika, by wspólnie i publicznie odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia w ramach międzynarodowej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”. Jak co roku modlący się będą prosić o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie oraz polecać chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

- Co roku przekraczamy barierę lęku, nieśmiałości i wstydu, by odważnie stanąć na ulicy, pośród biegnącego tłumu i oddać nasze miasto w ręce Miłosiernego Pana. Zbieramy się w pary, małe grupki lub duże zgromadzenia i odmawiamy najprostszą z najpiękniejszych modlitw: Koronkę do Bożego Miłosierdzia - podkreśla koordynator akcji o. Remigiusz Recław SJ. - Ulice całego świata stoją przed naszymi oczami a my, w ciągu kilku minut, możemy oddać je Panu w godzinie miłosierdzia. Tam, gdzie jest chaos, przez chwilę panuje porządek, gdzie jest zgiełk, przez chwilę gości cisza, gdzie jest pośpiech, na moment wszystko zwalnia, gdzie dominuje grzech, tam w czasie naszej modlitwy rozlewa się Miłosierdzie Boże - dodaje.

W tym roku organizatorami akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia” jest Polska i Haiti, zaś patronat honorowy nad wspólną modlitwą objął metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

W Lublinie będzie można modlić się przy skrzyżowaniach: Al. Kraśnicka - Bohaterów Monte-Casino, Zana - Bohaterów Monte-Casino – parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka, Kunickiego – Głuska, Diamentowa - Romera - parafia pw. Miłosierdzia Bożego, Jana Pawła II – Filaretów, Choiny – Wojtas, Choiny - Elsnera przy Wyższej Szkole Przyrodniczej - parafia pw. św. Andrzeja Boboli, Doświadczalna – Jagiełły/ks. Bulski, Koncertowa - Al. Kompozytorów Polskich, Kalinowszczyzna i ul. Lwowskiej – informują Iwona i Jacek Wolscy z Ruchu Światło-Życie.

W Lubartowie takie miejsca to skrzyżowania: ul. Lubelska i Kolejowa (obok Biedronki), ul. Lubelska i Al. 1000- Lecia (obok Biedronki), ul. Lubelska i Jana Pawła II, ul. Słowackiego i Lipowa, ul. Wojska Polskiego i Kopernika – zapraszają Ania i Zbyszek Gałązka z Kraśnika.

W Puławach organizatorem modlitwy jest Parafia Miłosierdzia Bożego, która włącza się w tą akcję już czwarty rok. Miejscem modlitwy będzie skrzyżowanie ulic Leśnej i Piaskowej (przy stokrotce) – zaprasza ks. Tomasz Musiej.

W Świdniku wierni będą się modlić na dolnym placu Konstytucji 3-go maja – zapraszają parafianie z Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku. W Krasnymstawie modlitwę poprowadzi parafia pw. Św. Franciszka Ksawerego Rynek przy ul. 3 Maja. o godz. 15.00 – informuje ks. Adam Musiel. W Kraśniku wspólna modlitwa zaplanowana jest w dzielnicy starej miasta i fabrycznej - informuje Cecylia Dudek. W Chełmie koronka odmówiona zostanie na Placu Łuczkowskiego przy studni.

Więcej szczegółów związanych z modlitewną akcja można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.iskra.info.pl. Tam jeszcze można zgłaszać miejsca, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa.
łsz / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-27 11:33 Konferencja o roli Kościoła w integracji europejskiej: migracja szansą i wyzwaniem

Podczas konferencji pt. „Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej” podsumowano spotkanie grupy roboczej zajmującej się tematem „Migracje i ich konsekwencje dla Europy”. Główne wnioski dyskusji przedstawił Marcin Żyła, dziennikarz Tygodnika Powszechnego.

Redaktor Marcin Żyła zaznaczył, że celem przewodnim wczorajszej 4-godzinnej dyskusji była diagnoza problemu migracji. Przypomniał słowa abp. dr Francesco Montenegro, arcybiskupa metropolity Agrygentu, który nazwał migrację „opatrznościową możliwością”. Uczestnicy dyskusji stwierdzili, że migracja może być szansą, dzięki której człowiek może skonfrontować się z inną religią i kulturą – a w ten sposób ocenić swoją własną tożsamość i zdefiniować ją na nowo. „W tym miejscu dochodzimy do rozgraniczenia dwóch typów migracji – zewnętrznej i wewnętrznej” – kontynuował Żyła. Przekazał, że poza oczywistymi i wymagającymi rozwiązania problemami migracji legalnej i nielegalnej, przekraczania granic, należy dostrzec także efekty migracji dotykające poszczególnych imigrantów. Postawiono istotne pytanie o sposoby ułatwiania osobom napływającym z innego kraju odnalezienie się w nowych warunkach bytowania.

Z procesu napływu imigrantów wynikają także wyzwania dla obywateli danego miejsca migracji. „Świat często patrzy na Europę jako na cel migracji i mówi: Sprawdzam!” – powiedział Żyła, wskazując, że istotnym elementem rozpatrywania procesu migracji jest wprowadzanie takich ułatwień dla imigrantów, aby nie tracili swojej tożsamości, ale jednocześnie potrafili budować wspólne dobro w nowym kraju i mogli się zasymilować z lokalną społecznością. W tej perspektywie przedstawiono np. rolę chrześcijan w Syrii, których często określano „pomostem między kulturowo i religijnie różnymi wspólnotami i etnicznymi grupami tego kraju”.

Referent wskazał także jak ważne jest przygotowywanie się na problem migracji, zwłaszcza poprzez edukację młodych pokoleń. Zaznaczono, że aktualnie Polska nie odczuwa jeszcze tak mocno konsekwencji migracji i jest w tym temacie trochę „uśpiona”. Zasygnalizowano jednak, że sytuacja ta może się zmienić, szczególnie w dobie nasilających się działań wojennych na Ukrainie. Podkreślono, że biorąc pod uwagę imperatyw Kościoła powszechnego, każdy z obywateli na swój sposób ma możliwość, a wręcz obowiązek, podejmowania działań na rzecz osób zmuszonych bądź dobrowolnie imigrujących – zwłaszcza przez modlitwę i wsparcie wolontariacie lub finansowe odpowiednich instytucji.

Przedstawiono także trudności w łączeniu prawnych aspektów imigracji, a podstawowych zasad moralności i wsparcia człowieka w potrzebie. Przykładem był obraz przepełnionych łodzi z imigrantami, które często toną, nawet jeśli w pobliżu są inne statki – wynika to z lęku przed konsekwencjami przyjęcia ludzi na pokład, które jest jednoznaczne z przyjęciem tych osób na terytorium danego państwa.
Podsumowując wskazano, że dwiema podstawowymi zasadami postępowania wobec imigrantów powinno być wypracowanie wspólnej polityki imigracyjnej Europy opartej na okazywaniu bezwarunkowej pomocy każdemu w potrzebie oraz konieczność zbudowania mądrego i skutecznego prawa zapewniającego opiekę ludziom migrującym do nowego kraju.
luk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-27 09:50 Kard. Dziwisz: rolą Kościoła jest przekraczanie barier narodowych i kulturowych

Nie można zapominać o chrześcijańskich podstawach jedności Europy - wskazywał Kardynał Stanisław Dziwisz podczas trwającej w Krakowie konferencji pt. „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. „Ogromną rolę integracyjną odegrał i nadal odgrywa Kościół jako wspólnota przekraczająca bariery narodowe i kulturowe, a jednocześnie umacniająca duchową tożsamość narodów otwierających się na przyjęcie Ewangelii” – powiedział do uczestników wydarzenia metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz podkreślił, że istotną rolę w procesie integracji Europy odegrała wynikająca z Ewangelii prawda o Bogu i człowieku. „Wartości chrześcijańskie legły u podstaw europejskiej cywilizacji i kultury. To nas połączyło, pomimo wszystkich różnic” – stwierdził. Hierarcha zasady ewangeliczne uznał za źródło pokoju w relacjach człowieka z bliźnimi. Pokoju, który „przenikał do ludzkich serc i umysłów, ale także zaczął kształtować życie wspólnot i środowisk”.

Hierarcha jako jednego z twórców zjednoczonej Europy określił św. Jana Pawła II. „Święty Jan Paweł II wniósł niepodważalny wkład w umacnianie duchowej tożsamości Europy” – powiedział. Odwołując się do adhortacji papieskiej „Ecclesia in Europa” wskazał na przyczyny podziałów widocznych w Europie. Mówił, że bardzo niebezpieczne jest „sprzeniewierzanie się wartościom, stanowiącym fundament europejskiego domu”, obojętność religijna mieszkańców Europy czy próby negowania dziedzictwa chrześcijańskiego.

Purpurat wskazywał, że w dzieje Europejczyków wplecione są zarówno doniosłe wydarzenia kulturowe i cywilizacyjne, jak i historia mniej chwalebnych napięć oraz przemocy i wojen. „Łączy nas doświadczenie i pamięć o zwycięstwach człowieka, ale także o jego przegranych na naszej europejskiej ziemi” – mówił.

„Pomimo krytyki, z jaką spotyka się często Unia Europejska, nikt nie może podważyć, że projekt ten od kilkudziesięciu lat zapewnia pokój między należącymi do Unii krajami” – ocenił kard. Dziwisz. Podkreślił również, że podczas debaty o jedności nie można zapominać o krajach poza Unią Europejską. Wskazał na dramatyczną sytuację na Ukrainie, nękanej agresją i wojną. Jako znak nadziei opisał Albanię, gdzie „pomimo wszystkich występujących różnic, również religijnych, możliwym okazało się stworzenie rządu jedności narodowej”.

Kard. Dziwisz wyraził wdzięczność organizatorom i życzył uczestnikom owocnych obrad i refleksji. „Oby przyczyniły się one choć w pewnym stopniu do umocnienia tego, co nas wszystkich łączy w Europie, a także do pomniejszenia tego, co dzieli. W tym dziele trzeba nam cierpliwości, odwagi, determinacji i choć odrobinę entuzjazmu” – zakończył.

Konferencja „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" odbywa się w dniach 26-27 września w Krakowie.
luk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2014-09-26 20:37 Niemcy: biskupi bronią Ukrainy i popierają walkę z kalifatem

Niemieccy biskupi ponownie potępili działania Rosji względem Ukrainy. Zarzucili Rosjanom łamanie prawa...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT