Znaleziono depesz: 2589
2012-03-17 16:37 Dziś Legion Maryi obchodzi święto Acies

Z okazji święta Acies, które jest największą doroczną uroczystością Legionu Maryi, członkowie Katolickiego Ruchem Apostolstwa Świeckich zgromadzili się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na wspólnej liturgii. Mszy św. przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Jak zaznaczył w homilii - włączając się w misję ewangelizacji członkowie Legionu Maryi idą z Jezusem wspierani orędownictwem Maryi, która pokazuje, że Moc Boga może nieustannie zwyciężać w człowieku. – Waszym zadaniem jest świadczyć o Bogu, który pragnie miłości. Miłości, którą poprzez wasze apostolskie działanie, modlitwę czy osobiste uświęcenia możecie wnieść w życie drugiego człowieka - mówił biskup.

Wskazując na przykład Maryi, która do końca powiedziała Bogu swoje ‘tak’ bp Solarczyk pytał członków Legionu Maryi czy chcą coś zrobić dla Boga stawiając własne koncepcje, czy raczej chcą coś zrobić z Bogiem, bez względu na to jakie będą tego widoczne rezultaty. Między tymi dwoma postawami jest zasadnicza różnica, ponieważ czyniąc coś dla Boga możemy być tak skoncentrowani na sobie, że będziemy się wręcz chełpić swoimi osiągnięciami.

W trakcie Mszy św. członkowie Legionu Maryi odnowili swoje przyrzeczenia.

W Polsce próby tworzenia grup legionowych zostały podjęte w 1948 roku. Ale dopiero na początku lat osiemdziesiątych, na życzenie Jana Pawła II, Legion Maryi wznowił skutecznie swą działalność. Obecnie istnieje już w wielu diecezjach. Główne ośrodki Legionu Maryi to: Warszawa, Lublin, Zamość i Katowice.

W diecezji warszawsko-praskiej do Katolickiego Ruchu Apostolstwa Świeckich przynależy około 2 tys. osób.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-16 14:26 Abp Zimowski: świat ludzkiego cierpienia wzywa nas do autentycznej miłości

Świat ludzkiego cierpienia wzywa nas do autentycznej miłości, która wyraża się w solidarności – powiedział abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia otworzył w Warszawie dwudniowe międzynarodowe sympozjum naukowe „Duchowa troska w praktyce medycznej” zorganizowane przez UKSW, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Katolische Universitat Eichstatt-Ingolstadt w Bawarii.

Nawiązując do nauczania Soboru Watykańskiego II abp Zimowski powiedział, że duszpasterstwo chorych nie może już dłużej ograniczać się tylko do kapłanów. Muszą oni być wsparci przez specjalistów z różnych dziedzin nauki oraz wolontariuszy. Jak zaznaczył hierarcha, „świat cierpienia zawiera w sobie szczególne wyzwanie do wspólnoty i solidarności, a chorzy i cierpiący powinni odczuwać bliskość duchową i fizyczną całej wspólnoty chrześcijańskiej”.

Dziękując siostrom zakonnym za ich niezastąpiony wkład w zespole opieki duszpasterskiej, abp Zimowski zauważył, że „doskonale łączą one w sobie kobiecość z wiarą i miłością”. Przez to są „sakramentalnymi gestami matczynej miłości Boga, zawsze wiernego człowiekowi” .

Zwracając się do laikatu Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia powiedział, że „Kościół potrzebuje dzisiaj świadectwa odpowiednio przygotowanych świeckich, którzy jako asystenci pastoralni, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, czy wolontariusze będą świadkami miłości Boga”.

- Cierpienia nie można traktować jako absolutnego nieszczęścia. Jest to bowiem okazja dojrzewania i szkoła prawdziwej miłości, w której nosi się wzajemne ciężary – podkreślił abp Henryk Hoser tłumacząc, że poprzez doświadczenie cierpienia człowiek odkrywa kim jest i może lepiej zrozumieć drugą osobę.

Zwracając uwagę, że przysięga Hipokratesa koresponduje z etosem Ewangelii, biskup warszawsko-praski powiedział, że edukacja lekarzy powinna wrócić dziś do swoich pierwotnych korzeni. – Nie będzie medycyny człowieka, godnej tej nazwy jeżeli nie wróci ona do swoich pierwotnych inspiracji i nie wcieli ich w dominującym obecnie świecie techniki i technologii – podkreślił abp Hoser. Jak zaznaczył,lekarz nie powinien leczyć choroby, ale przede wszystkim chorego człowieka.

W trakcie konferencji dyskutowano także o potrzebie całościowego spojrzenia na cierpiącego człowieka, który obok pomocy medycznej potrzebujr także wsparcia psychologicznego i duchowego.

Pierwszy dzień obrad zorganizowano w kampusie UKSW na Młocinach. Drugi dzień sympozjum (17 marca) będzie odbywał się w budynku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-16 10:04 Laureaci diecezjalnego etapu OTK: teologia poszerza nasze horyzonty

Teologia poszerza nasze horyzonty – podkreślali laureaci diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej. W diecezji warszawsko-praskiej pierwsze miejsce zajął Emil Kurek z Liceum Ogólnokształcącego im Władysława IV w Warszawie. Egzamin odbył się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego na Tarchominie.

Do etapu ogólnopolskiego przeszły także dwie uczennice - Agnieszka Domańska z LO. im Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim oraz i Paulina Józefowska z 50. LO im. Ruy Barbosy w Warszawie.

Jak zaznacza ks. Piotr Pierzchała, udział w Olimpiadzie to nie tylko prestiż, ale także szansa na pogłębienie wiedzy z zakresu religii. Tegoroczny temat był identyczny jak hasło roku pracy duszpasterskiej czyli "Kościół naszym domem". Trzeba było zapoznać się z dokumentami Jan Pawła II i Benedykta XVI, Katechizmem Kościoła Katolickiego oraz poznać historię powstawania struktur kościelnych na terenie polskich ziem zachodnich.

Do udziału w Olimpiadzie zgłosiło się w tym roku 300 uczniów, z czego do etapu diecezjalnego przeszły 24 osoby. Jak podkreślali sami katecheci etap szkolny był bardzo trudny. – W teście znalazły się cytaty, które trzeba było uzupełniać , co w ogóle nie sprawdza wiedzy a jedynie zdolność nauki pamięciowej. Ponadto jak dodawali można było potknąć się na licznych słowach łacińskich.

Choć drugi etap olimpiady wydawał się prostszy to jednak uczniowie wychodząc z egzaminu nie ukrywali, że test wymagał konkretnej wiedzy. Odpowiadając na niektóre pytania trzeba było po kolei wymieniać . tak było np. w kwestii stanów w Kościele, czy form życia konsekrowanego.

Jak podkreślali laureaci etapu diecezjalnego - Olimpiada to co coś więcej, niż tylko sprawdzenie wiedzy. - Mogliśmy czytać na temat tego co nas naprawdę interesowało, dzięki czemu poszerzyły się nasze horyzonty.

Etap ogólnopolski Olimpiady Teologii Katolickiej odbędzie się w połowie kwietnia w Koszalinie.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-15 13:18 Rusza Narodowa Koronka Smoleńska - modlitwa za ofiary katastrofy

Rusza Narodowa Koronka Smoleńska. Jej celem jest objęcie modlitwą do Miłosierdzia Bożego wszystkich, którzy zginęli dwa lata temu w katastrofie smoleńskiej oraz ich rodzin. Pomysłodawcami inicjatywy są tegoroczni maturzyści. Honorowy patronat nad nią objął bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Przypominając wyznawaną w Credo prawdę o świętych obcowaniu bp Solarczyk zwrócił uwagę, że możemy pomagać ludziom, którzy odeszli do domu Ojca, a nie mamy pewności, że już ciszą się radością w chwale nieba. Jak podkreślił - człowiek, który przekracza granicę ziemskiego życia może już tylko liczyć na Miłosierdzie Boga wypraszane przez innych, a więc ci, którzy zginęli w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem mogą liczyć na nas. A poprzez duchową więź, którą przeżywamy z Bogiem, możemy także wspierać duchowo zmarłych.

Zdaniem bp pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej naszej troski potrzebują także rodziny osób, które zginęły. – Śmierć, zwłaszcza w tak tragicznych okolicznościach, wnosi w życie człowieka ogromny duchowy zamęt, który może wywołać rany wymagające później Bożego uleczenia – zauważył bp Solarczyk apelując o duchowe wsparcie także dla bliskich osób, które zginęły w kwietniu 2010 roku.

Aby modlitwą byli otoczeni wszyscy, którzy wówczas zginęli, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy widniejący na stronie internetowej, po czym otrzymuje się przydzieloną konkretną osobę. W intencji jej zbawienia chętni zobowiązują się do codziennej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego, codziennego przystępowania do Komunii św. oraz podjęcia osobistego wyrzeczenia.

Narodową Koronkę Smoleńską zainauguruje 1 kwietnia uroczysta Msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Florian Męczennika na warszawskiej Pradze. Liturgii będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Modlitwa potrwa do 9 kwietnia.
mag / Waszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-15 10:37 Maturzyści z diecezji warszawko-praskiej na Jasnej Górze

Około 1,5 tysiąca młodzieży diecezji warszawsko-praskiej przygotowującej się do egzaminu dojrzałości uczestniczyło w pielgrzymce na Jasną Górę. W sanktuarium uczniowie modlili się o pomyślne zdanie matury i dojrzały wybór drogi życiowej.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w bazylice jasnogrskiej. Uroczystej liturgii przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Odwołując się w homilii do ewangelicznej sceny spotkania Jezusa z młodzieńcem zachęcał on maturzystów aby nigdy nie zagłuszali prawdziwych pragnień i tęsknot swojego serca. - Może dzisiaj wielu z was nie umie jeszcze dać pełnej odpowiedzi kim jest Pan Bóg i co dla niego osobiście znaczy wiara, ale zachęcam was abyście spróbowali zauważyć i docenić wartość tego, co już otrzymaliście za pośrednictwem waszych rodziców, katechetów czy ludzi, którzy troszczyli się o was – zachęcał bp Solarczyk i zapewnił młodych, że na drodze ich poszukiwań nie są sami. - To, co robicie, te zasady, wartości, może trudne, może nie do końca przyjmowane przez świat, który was otacza, są ważne. Rozejrzyjcie się wokół siebie, obok was są także inni ludzie, którzy myślą i robią dokładnie tak samo jak wy. Idąc razem jesteście ogromną siłą i nadzieją dla Kościoła, dla świata – podkreślił bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Błogosławiąc młodzież na drogę dojrzałego życia bp Solarczyk przypomniał, że Maryja jest także ich Matką. I jak dodał: Jestem przekonany, że nigdy stąd nie wyjdziecie bez odpowiedzi, bez siły, którą Bóg przez wstawiennictwo Maryi wam przekaże.

Na zakończenie pielgrzymki maturzyści modląc się w Kaplicy Cudownego Obrazu, zawierzyli swoją przyszłość Matce Bożej.

Dla wielu młodych pątników modlitwa przed Jasnogóskim Obrazem to obok nauki gwarancja zdania matury.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-13 17:04 Zmarła s. Rafaela – dominikanka, animatorka misyjna, krzewicielka Różańca Misyjnego

W wieku 97 lat w domu Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce zmarła s. Rafaela (Cecylia) Olek, animatorka misyjna, krzewicielka Różańca. - Była wybitną osobowością, gromadziłyśmy się wokół niej żeby porozmawiać, poradzić się, żeby dodała otuchy – wspominała Zmarłą w rozmowie z KAI s. Gabriela Wistuba z klasztoru w Zielonce. Opowiedziała, że do końca życia s. Rafaela troszczyła się o misjonarzy, kwestowała, a przekazane fundusze wysyłała do najbardziej odległych zakątków świata.

W Zielonce była znana, ponieważ, gdy chciała coś załatwić, zatrzymywała na ulicy przejeżdżające samochody i prosiła kierowców, by zawieźli ją pod wskazany adres. Kiedyś pojechała do Warszawy na spotkanie z byłymi więźniarkami Pawiaka, a wróciła... miejskim autobusem, tak zachwyciła swą osobowością i dowcipem kierowcę. Słynęła z wspaniałego poczucia humoru. Każdej współsiostrze zakonnej wymyślała sympatyczne przezwiska. –

Cecylia Olek urodziła się 30 października 1914 r. Przy ul. Chmielnej w Warszawie. Była córką szewca, który nie był w stanie wyżywić swej licznej rodziny. Dlatego po ukończeniu 7 klas szkoły powszechnej, mimo zdolności, Cecylia musiała zarabiać na utrzymanie. Pracowała w zakładzie fotograficznym przy ul. Chłodnej, później wstąpiła do służby więzienniczej i pracowała w więzieniu dla kobiet w Fordonie pod Bydgoszczą. Tu zastał ją wybuch wojny. Do Warszawy wracała pieszo, a gdy zupełnie straciła siły, pomógł jej nieznajomy, jak później opowiadała „anioł z walizką”, który odprowadził ją pod same drzwi mieszkania jej rodziców.

W Warszawie podjęła pracę w więzieniu dla kobiet na Pawiaku, tzw. Serbii. Jako strażniczka pomagała więźniarkom, przekazywała im żywność i grypsy, które przemycała pod plombą i które w każdej chwili mogła połknąć.

Od wczesnej młodości marzyła o życiu zakonnym, ale jej ojciec stanowczo się temu sprzeciwiał. W końcu w 1943 r. Wstąpiła do Karmelu przy ul. Wolskiej. Tu przeżyła Powstanie Warszawskie. Jednak jej przełożone uznały, że nie ma powołania kontemplacyjnego, więc klasztor opuściła.

Po wojnie pracowała jako analityk medyczny w szpitalu na Płockiej w Warszawie. Któregoś dnia spotkała Marię Wielowieyską, współzałożycielkę Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi. To dzięki niej wstąpiła do tej wspólnoty zakonnej, która powstała z myślą o ewangelizacji zateizowanego Wschodu.
W Zgromadzeniu robiła wiele rzeczy – zdobyła uprawnienia hafciarskie i była mistrzem mereżkarstwa wyszywania na tkaninach, miała kartę rzemieślniczą i została przyjęta do cechu. Później pracowała jako katechetka w parafii św. Jakuba na pl. Narutowicza w Warszawie. Tu rozpoczęła intensywny apostolat misyjny, w który angażowała nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Pomagali modlitwą, wysyłali listy, leki, pieniądze. Troszczyła się o misjonarzy na całym świecie, a informacje o nich przechowywała w teczkach – każdy kontynent miał osobną teczkę.

Gdy została znowu przeniesiona do klasztoru w Zielonce rozwinęła działalność misyjną, tworząc Koła Żywego Różańca. Jednocześnie wspierała modlitwą oraz fundowała stypendia alumnom Wyższego Seminarium Duchownego, najpierw Archidiecezji Warszawskiej, a od 1992 – Diecezji Warszawsko-Praskiej.

„S. Rafaela do końca zachowała młodość ducha i żywe zainteresowanie sprawami drugiego człowieka” – napisały jej współsiotry we wspomnieniu pośmiertnym. – Nigdy nie zaniechała żadnej okazji żeby ludziom pomóc – dodaje s. Gabriela.

Pogrzeb s. Rafaeli Olek odbędzie się 14 marca w Zielonce. O godz. 9 zaczną się modlitwy przy trumnie Zmarłej, o godz. 11 – Msza św. pogrzebowa.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-12 18:18 Warszawa: pogrzeb Szymona Cieślaka - maszynisty, który zginął w katastrofie pod Szczekocinami

Kolej była jego pasją, oddał życie na posterunku – tak o śp. Szymonie Cieślaku powiedział ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Na warszawskiej Pradze odprawiona dziś została Msza św. pogrzebowa maszynisty pociągu z Przemyśla do Warszawy, który zginął w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami. Liturgii przewodniczył abp Henryk Hoser.

Przypominając, że owocem grzechu jest zawsze śmierć duchowa człowieka, ordynariusz warszawsko-praski powiedział, że "nagła, niespodziewana i tragiczna śmierć śp. Szymona Cieślaka była wynikiem grzechu zaniedbania tak wielu ludzi, którym on powierzył swoje życie i życie pasażerów". Jak dodał abp Hoser, "Jezus wiedział, że takie sytuacje będą miały miejsce, dlatego zachęca nas do postawy czuwania i zaufania Bożemu Miłosierdziu".

Wspominając z uznaniem życie i pracę śp. Szymona Cieślak, krajowy duszpasterz kolejarzy ks. Eugeniusz Zarębiński mówił w homilii, że w obliczu śmierci maszynisty "uświadomiliśmy sobie jak ślady, które pozostawił po sobie, nasz brat są głębokie i mocne”.

- O kapłanach, żołnierzach i kolejarzach, gdy odchodzą, mówi się, że nie umierają, ale oddają życie na posterunku. A ten, kto oddaje życie, jest tyle wart ile daje z siebie, a daje przecież wszystko. Nasz brat Szymon Cieślak oddał całego siebie, bo cały był w służbie Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, prowadząc od zakończenia technikum składy pociągów - mówił duszpasterz. "Dla niego - podsumował ks. Zarębiński - kolej była pasją i całym życiem".

W mowie pożegnalnej przyjaciele zmarłego wyrazili nadzieję, że przyczyny katastrofy pod Szczekocinami zostaną wyjaśnione i do podobnej tragedii już nie dojdzie.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział licznie zabrani kolejarze, dyrekcja PKP Intercity oraz przedstawiciele ministerstwa transportu.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-11 18:03 Abp H. Hoser: życie jest powierzone małżeństwu kobiety i mężczyzny

Biskup warszawsko-praski Henryk Hoser otworzył w parafii katedralnej drugi w tej diecezji Parafialny Ośrodek Formacji Rodziny. Jego głównym zadaniem jest pomoc narzeczonych i małżonkom z różnym stażem w rozwijaniu ich wzajemnej więzi w oparciu o katolicką naukę społeczną o małżeństwie, prokreacji i rodzinie.

Podczas Mszy św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika hierarcha podkreślił, że życie człowieka zostało powierzone małżeństwu i rodzinie, którzy wraz z Bogiem powołują człowieka do istnienia i wspólnie go wychowują. Zwracając uwagę, że nic nie zastąpi małżeństwa i rodziny w strukturze społecznej, kaznodzieja podkreślił: "Każde państwo powinno zrozumieć, że pomoc rodzinie nie jest łaską czy jałmużną, ale jest jego pierwszym obowiązkiem, pierwszą inwestycją". Że tak się nie dzieje, "wiemy to wszyscy" – dodał.

Tłumacząc kolejno przykazania Dekalogu biskup warszawsko-praski powiedział, że siedem ostatnich Słów Życia, danych człowiekowi na górze Synaj, są przykazaniami ludzkiej ekologii. „Jest to kodeks nie tylko wierności Bogu i człowiekowi, ale przede wszystkim prawa naturalnego, poza którym kończy się cywilizacja, kończy się kultura godna tego słowa” – zaznaczył ordynariusz.

Przypomniawszy, że każdy chrześcijanin jest miejscem obecności Boga, abp Hoser przestrzegł przed traktowaniem rzeczywistości sakralnej zgodnie z rządzącą obecnie w świecie ideologią rynku. "Umiejmy przeciwstawić współczesnej kulturze handlu i zysku kulturę życia, która jest kulturą wierności Bogu i człowiekowi" – zachęcał kaznodzieja.

Głównym zadaniem Parafialnego Ośrodka Formacji Rodziny jest szeroko pojęta formacja narzeczonych i małżeństw do świadomego przeżywania swojego powołania. W trakcie spotkań z doradcą życia rodzinnego będzie można wzbogacić się o wiedzę na temat nauczania Kościoła o miłości i prokreacji, a także lepiej zrozumieć swoją seksualność.

Abp Hoser podkreślił, że z oferowanej w Ośrodku pomocy będzie mógł skorzystać każdy parafianin, który chce, by jego życie było większe i piękniejsze, tym bardziej że większość wierzących nie ma świadomości, czym jest w rzeczywistości małżeństwo i rodzina.

Przygotowanie kadry do tego typu pracy trwało w ramach duszpasterstwa rodzin diecezji warszawsko-praskiej dwa lata.

Kolejna tego rodzaju placówka powstanie na terenie diecezji w dekanacie anińskim jeszcze w tym miesiącu.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-10 11:13 Abp Hoser: zamiast adorowania telewizora - rodzinna modlitwa

Zamiast adorowania telewizora, warto poświęcić trochę czasu na wspólną rodzinną modlitwę - mówił abp Henryk Hoser, podczas wielkopostnego czuwania Radia Warszawa, które odbyło się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.

Nawiązując do hasła roku pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce, abp Hoser podkreślił, że dom jest podstawowym punktem odniesienia i pierwszym miejscem ewangelizacji. Zachęcał jednocześnie do refleksji nad jego stabilnością. – Co jest jego fundamentem, co jest tym spajającym go cementem? – pytał ordynariusz warszawsko-praski.

Podkreślając znaczenie więzi rodzinnych, abp Hoser zaapelował jednocześnie o przestrzeń i czas na wspólną domową modlitwę. – Mamy kącik telewizyjny, w którym godzinami adorujemy telewizor, oglądając często rzeczy mało budujące, a czy mamy specjalne miejsce na spotkanie z Bogiem. Czy modlimy się razem z naszymi dziećmi? – pytał abp Hoser.

Porównując dom ze zbiorowością narodową, bp warszawsko-praski zauważył, że Jezus jest dziś wypychany z na margines życia społecznego. – Traktujemy Go często jako swego rodzaju przybłędę, kogoś kto przyszedł nam przeszkadzać - zauważył abp Hoser.

Na zakończenie abp Hoser zachęcał do sięgnięcia po tegoroczne orędzie papieża Benedykta XVI na Wielki Post. Jak zaznaczył, jest to „programem życia domowego”.

Następnie rozważania drogi krzyżowej połączone ze świadectwami osób poprowadził ks. Michał Muszyński.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-09 16:33 Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych przestrzega przed zmianą definicji płci

Bioetyka psychiatryczna w aspekcie homoseksualizmu oraz analiza kontekstu prawno-moralnego społecznej definicji płci zawartej w Konwencji Rady Europy w Stambule w 2011 roku były głównymi tematami piątkowego posiedzenia Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP. W trakcie obrad, które odbyły się pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera omawiano także efekty procedury in vitro.

Zespól Ekspertów zwrócił uwagę na niebezpieczną możliwość podejmowania prób przedefiniowania płci poprzez przyjęcie definicji społecznej zamiast istniejącej obecnie definicji biologicznej, co może nastąpić w wyniku ratyfikacji przez Polskę Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z 11 maja 2011 roku ze Stambułu.

Zgodnie z tym dokumentem - „płeć” oznacza społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn – czytamy w dokumencie. Jak zaznacza w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Morciniec – jest to kontynuacja prawna sformułowania, które pojawiło się już na światowej konferencji kobiet obradującej w 1995 roku w Pekinie, kiedy powiedziano że pozbawienie człowieka płci biologicznej doprowadzi do zrównania obu mężczyzn i kobiet.

Na aspekt prawny przyjęcia przez Polskę tej Konwencji zwrócił uwagę ks. dr Franciszek Longchamps de Bérier. Jak zaznaczy, ratyfikacja tego dokumentu nie pozwala na przyjęcie do niego żadnych poprawek, czy zastrzeżeń. A zatem, jak dodał - istnieje w tym momencie pewne niebezpieczeństwo, które może być porównywalne do nieświadomości towarzyszącej przyjęciu przez nasz kraj ACTA, ponieważ dopiero z czasem zaczęło się okazywać co tak naprawdę jest zawarte w tym akcie prawnym – przestrzega ks. Longchamps de Bérier.

Zdaniem członka Zespołu - przyjęcie definicji społecznej zamiast istniejącej obecnie biologicznej może także zrodzić problemy konstytucyjne. Przypominając, że art. 18 Konstytucji RP mówi o małżeństwie jako o związku mężczyzny i kobiety, zwrócił on uwagę, że w związku z tym może dojść do próby rozmontowywania małżeństwa na drodze przedefiniowania tego kto jest mężczyzną, a kto jest kobietą nie jak dotychczas maiło miejsce na podstawie biologii, ale biorąc pod uwagę pełnione funkcje społeczne, czy samego postrzegania tych funkcji.

W konsekwencji – „wszelkie kombinacje ludzi, którzy będą chcieli nazwać się rodziną będą dopuszczalne” powiedział KAI ks. Piotr Morciniec z Uniwersytetu Opolskiego.

Ze względu na coraz częściej pojawiające się pomysły powrotu do dyskusji bioetycznej poświęconej in vitro członkowie Zespołu KEP zwrócili uwagę na język dotychczasowej debaty. Jak zauważył ks. Longchamps de Bérier, w wielu wypowiedziach dotyczących zarówno procedury in vitro, jak i samej aborcji można obserwować uprzedmiotowienie dziecka. Chcąc ukazać jego godność i wartość, w czasie piątkowego posiedzenia , eksperci rozmawiali także o efektach procedury in vitro. \

Ks. Franciszek Longchamps de Bérier powiedział w rozmowie z KAI, że można je podzielić na trzy kategorie. - Pierwszą stanowią efekty letalne, czyli takie które mogą przyczynić się do śmierci dziecka, druga obejmują patologie wywołane przez ingerencję lekarza, czyli wszelkiego rodzaju wady, natomiast trzecia kategoria związana jest z psychicznym rozwojem człowieka, i ujawnia się wraz z wiekiem. – „Wiele osób rodząc się w wyniku procedury in vitro poszukuje później własnej tożsamości, próbuje dojść do swoich biologicznych korzeni” – zaznaczył ks. Longchamps de Bérier.

Podczas spotkanie Zespół Ekspertów omawiał także kwestie bioetyki psychiatrycznej w aspekcie homoseksualizmu widzianego z punktu widzenia psychologii .

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych został powołany przez Episkopat 18 czerwca 2008 roku. Spotkanie odbyło się w siedzibie kurii diecezji warszawsko-praskiej.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-09 10:09 Warszawa: Dzień Kobiet z abp. Hoserem

W Dzień Kobiet abp Henryk Hoser spotkał się ze studentami pallotyńskiego akademika Pallotti-Hostel w Warszawie. W konferencji Arcybiskup przedstawił chrześcijańskie spojrzenie na kobietę oraz zachęcał młodych do nie uleganiu współczesnym błędom antropologicznym.

Punktem wyjścia do nakreślenia teologii kobiety była prezentacja fresku Stworzenia Adama Michała Archanioła z Kaplicy Sykstyńskiej. Arcybiskup zwrócił uwagę na miejsce kobiety w kompozycji całego dzieła: jej usytuowanie względem Boga, odniesienie do mężczyzny oraz na obecność wśród postaci dziecka. Jego zdaniem Michał Anioł przedstawił kobietę jako tę, która pośredniczy w stwarzaniu w człowieka. Kobieta na fresku spogląda na Adama, co zawiera istotną filozoficzną i teologiczna treść, że kobietę można zrozumieć jedynie w relacji do mężczyzny.

Ks. Hoser podkreślał również mocno fizyczne oraz psychiczne różnice między mężczyzną i kobietą, które nie powinny być traktowane jako przeszkoda do budowania jedności małżeńskiej, ale służyć do wzajemnego obdarowywania się mężczyzny i kobiety. Ideologia gender polega - daniem Arcybiskupa - właśnie na negowaniu tych różnic, co skutkuje wyrządzaniem krzywdy zarówno mężczyźnie jak i kobiecie oraz prowadzi jedynie do maskulinizacji kobiet oraz feminizacji mężczyzn.

Żegnając się z młodzieżą, ks. Arcybiskup zachęcał do prowadzenia odważnego dialogu z tymi, którzy nie uznają chrześcijańskiego spojrzenia na człowieka oraz wręczył wszystkim obecnym na spotkaniu kobietom pamiątkową książkę.

Akademik Pallotti-Hostel funkcjonuje w Warszawie od 2009 roku. Mieszka w nim pięćdziesięciu studentów z kraju oraz zagranicy, którzy studiują na kilkunastu warszawskich wyższych uczelniach.
ws / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-08 18:11 Abp Hoser przestrzega organistów przed zobojętnieniem na rzeczywistosć sakralną

Przed popadnięciem w rutynę i zobojętnienie na rzeczywistość sakralną przestrzegał dziś organistów abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym. Liturgia zakończyła doroczne trzydniowe rekolekcje wielkopostne dla osób trudniących się zawodowo grą w kościele z obu warszawskich diecezji.

Przypominając, że Msza św. jest sprawowaniem „wielkiej tajemnicy wiary” abp Hoser prosił w homilii organistów, aby nigdy nie zapominali o jej prawdziwym wymiarze i znaczeniu. – Tam bije źródło zbawienia, tam ludzie dostępują sakramentów, tam słuchają ożywiającego ich stwórczego Słowa Bożego – tłumaczył.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, „codzienne obcowanie z rzeczywistością sakralną przy jednoczesnej znajomości tzw. kulis parafialnych, gdzie widać wyraźniej słabe strony Kościoła, może prowadzić do zobojętnienia na sprawy Boże”. – Możecie dojść do niewrażliwości, letniości czy lenistwa duchowego, nazywanego acedią. Praca zaczyna was wówczas nudzić. Jest ona bowiem traktowana jedynie jako materialne wykonanie kontraktu o ten zresztą niewielki zarobek - zauważył abp Hoser. I - jak dodał - syndrom ten dotyka nieraz także osoby pracujące w zakrystiach, czy niektórych księży, którzy – jak się wyraził arcybiskup – „powoli zaczynają nabierać rutyny, a ona niestety zabija ducha”. Przyczyną takiego stanu, zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, jest zanik osobistej modlitwy i wrażliwości na słowo Boże.

Abp Hoser apelował także do organistów, aby nie mieszali dwóch wymiarów życia, jakimi są sacrum i profanum. – Choć one wpływają na siebie wzajemnie, to jednak należy zachować poczucie sakralności miejsca świętego, czasu świętego, rzeczy świętych oraz osób Bogu poświęconych, a to skupia się właśnie w liturgii – powiedział biskup warszawsko-praski.

Zwracając uwagę, że praca organisty kościelnego jest także służbą Bogu i drugiemu człowiekowi arcybiskup zachęcał do umiejętnego wykorzystywania czasu w trakcie samej Mszy świętej. - Możecie się wówczas modlić za tych, którzy przychodzą do świątyni, możecie czytać słowo Boże, a nie jak to się nieraz zdarza rozwiązywać krzyżówki czy grać na komputerze.

W tym roku w rekolekcjach wielkopostnych dla organistów uczestniczyło 40 muzyków z obu warszawskich diecezji.
mag / Zalesie Górne
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-07 17:26 Jak ustrzec młodzież przed przestępczością i więzieniem? – dyskusja w Warszawie

O tym jak ustrzec młodzież przed przestępczością i więzieniem rozmawiano podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej "Uczeń trudny - problem i wyzwanie także dla penitencjarystyki" w Kurii Warszawsko-Praskiej. Patronat nad konferencją objęli abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski oraz Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.

Na spotkaniu obecny był abp Hoser oraz biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Przybył też wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.

Błędy wychowawcze odbijają się na całym życiu młodego człowieka – podkreślał Chmielewski. Wyraził nadzieję, że dzięki dyskusji mamy szansę uniknąć w przyszłości błędów, ale i wykorzystać czas, jaki młodzi spędzają w zakładach poprawczych czy więzieniach, by przywrócić ich społeczeństwu, by wychodzili na wolność pozytywnie odmienieni.

Gen. dr Jacek Pomiankiewicz, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, mówił o zagrożeniach, które czyhają na młodzież – używki, narkomania, prostytucja, przemoc i niebezpieczeństwa związane z internetem. Podkreślał, że jak wykazują badania, młodzież, która ogląda przemoc w telewizji lub w grach komputerowych, wykazuje większą agresję. Młodzi spotykają się z przemocą w szkole, w drodze do niej, na podwórku. Do próbowania alkoholu i narkotyków skłania ich ciekawość, namawiają rówieśnicy. – Bezpieczeństwa szukają w rodzinie i domu – mówił Pomiankiewicz. – Ale na ogół mają niskie poczucie bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie powinno polegać na edukacji, w tym uczeniu jak unikać groźnych sytuacji, jak reagować na przemoc. Uczyć trzeba nie tylko młodzież, ale również ich rodziców i nauczycieli.

Karol Semik, Mazowiecki Kurator Oświaty, wspominał swoje doświadczenia z czasów, gdy był dyrektorem szkoły średniej w Radomiu. Jeden z uczniów wszedł w konflikt z prawem i groziło mu wydalenie ze szkoły. Na szczęście opowiedział swoją historię na radzie pedagogicznej i dano mu drugą szansę. Dzięki temu zdał maturę, skończył Politechnikę Warszawską i pracuje jako inżynier. – Szkoła musi wychowywać, ale to wychowywanie musi być pozytywne – mówił Semik. – To znaczy, że nie można tylko zakazywać tego, co jest złe, trzeba też pokazywać dobre wzorce i zachęcać do poprawy.

O roli pozytywnych wzorców mówił też ks. Tomasz Wiśniewski, orionista. Podkreślał rolę wychowawców, którzy biorą na siebie odpowiedzialność i otaczają trudną młodzież rodzicielskim uczuciem, są wychowawcami, ale i przewodnikami. Mówił też o ważnej formacji do wiary oraz o potrzebie harmonii między środowiskami, które mają wpływ na młodego człowieka – rodziną, szkołą a Kościołem. Przekaz dla młodych powinien być spójny. Orionista zwracał też uwagę, że w wychowywaniu młodego człowieka na chrześcijanina ważne jest ukazywanie wartości sakramentów, ale nie zmuszanie do udziału w nich.

O tym jak wygląda resocjalizacja w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu dyrektor Andrzej Zakrzewski. Przebywają tam chłopcy od 16 do 21 roku życia. Mają za sobą nieraz ciężkie doświadczenia dzieciństwa – alkoholizm w rodzinie, przestępczą historię członków rodziny. W zakładzie – który ma 136-letnią historię i pisał o nim już Henryk Sienkiewicz – młodzi uczą się zawodu: kucharza, stolarza, malarza, ślusarza i ogrodnika. Pracują, zarabiają pieniądze i zdobywają kwalifikacje, które pomogą im po wyjściu na wolność. – Trzeba pamiętać, że często są to osoby, które są pod opieką różnych instytucji od 10. roku życia – mówił Zakrzewski. – Nie znają wartości pieniędzy, nie potrafią robić zakupów, nie wiedzą jak załatwiać sprawy w urzędach, tego wszystkiego trzeba ich nauczyć, by mogli prowadzić potem samodzielne życie.

Młodzi muszą się też uczyć higieny osobistej, utrzymywania porządku w pokoju, rozwiązywania konfliktów. Uczą się też spędzania wolnego czasu. – W naszym zakładzie nie ma siłowni, to celowy zabieg – mówił dyrektor. – Wprowadzamy sporty zespołowe, uczymy ich najpierw kontroli nad siłą.

Podkreślił też, że ogromne znaczenie ma środowisko, do którego trafia młodzi ludzie po zakładzie poprawczym – czy będzie przyjazne. – Jeśli społeczeństwo nie będzie chciało młodego człowieka, to nasza praca nad jego resocjalizacją pójdzie na marne - podkreślał.

Abp Henryk Hoser, który przysłuchiwał się debacie, powiedział, że takie spotkania są ważne, by przypominać, że konflikty z prawem zaczynają się już w szkole, w rodzinie, od błędów w wychowaniu. Prewencja recydywy to – zdaniem arcybiskupa – cecha wysoko rozwiniętej kultury. Na koniec biskup warszawsko-praski podkreślał rolę kapelanów w resocjalizacji młodzieży.

Konferencję zorganizowali ks. dr Paweł Wojtas, Krajowy Duszpasterz Więziennictwa oraz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski. Współorganizatorami są: Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, Komendant Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.
im / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-07 15:34 Warszawa: turniej piłkarski przed Euro 2012 dla chłopców zaangażowanych w życie parafii

W diecezji warszawsko-praskiej ruszają młodzieżowe rozgrywki piłkarskie wzorowane na Euro 2012. Skierowane są one do chłopców zaangażowanych w życie parafii. Zwycięzcy rozgrywek mają szansę znaleźć się jako wolontariusze w czasie mistrzostw Europy na Stadionie Narodowym.

- Chcemy w ten sposób nie tylko wspierać rozwój kultury fizycznej, ale także dać szansę młodzieży na przeżycie samego Euro. A biorąc pod uwagę, że podobne zawody sportowe na poziomie parafii i dekanatów już się odbywały, warto wykorzystać nadarzającą się okazję i pozwolić chłopcom doświadczyć ducha mistrzostw - wyjaśnia w rozmowie z KAI warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

Diecezjalne rozgrywki Euro 2012 odbędą się w trzech kategoriach wiekowych – szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła średnia. Drużyny z poszczególnych dekanatów, których jest 21 zostały połączone tak, aby powstały "reprezentacje" 16 krajów, które zakwalifikowały się do Euro 2012. Pod koniec marca nastąpi losowanie, w trakcie którego poszczególne rejony zostaną przypisane do konkretnych państw biorących udział w mistrzostwach. Zwycięscy będą wyłonieni do końca maja.

Jak powiedział KAI bp Solarczyk, "nie jest wykluczone, że najlepsza drużyna znajdzie się w czasie samych mistrzostw Europy na Stadionie Narodowym. W jakiej formie, w jakich okolicznościach, to pokaże przyszłość. Jest jednak szansa, że zaangażujemy ich w różne elementy duszpasterskiej opieki nad zawodnikami i kibicami w czasie rozgrywek piłkarskich.

Nabożeństwo otwierające Euro 2012 odbędzie się 7 czerwca w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. Będzie ono miało charakter ekumeniczny.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-06 12:43 Jutro konferencja o resocjalizacji nieletnich - zaprasza krajowy duszpaterz więziennictwa

O bezpieczeństwie młodzieży, nauce w więzieniu i resocjalizacji nieletnich rozmawiać będą uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej "Uczeń trudny problem i wyzwanie także dla penitencjarystyki" 7 marca w Warszawie. Patronat nad konferencją objęli abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski oraz Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.

Konferencja rozpocznie się w kinie NoveKino Praha, ul. Jagielońska 26, premierą wspólnego filmu więziennictwa i policji "Więzienie – Stracony Czas" godz. 10.30-11.00, a następnie kontynuowana będzie w auli konferencyjnej Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej, przy ul. Floriańskiej 3, do godz. 13.30.

Wśród prelegentów będą gen. dr Jacek Pomiankiewicz, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ("Poczucie bezpieczeństwa młodzieży w środowisku lokalnym – wybrane zagadnienia"), Karol Semik, Mazowiecki Kurator Oświaty ("Kształtowanie osobowości ucznia w resocjalizacji"), Michał Przybylski, dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości ("Sposoby działań socjalizacyjnych i ochronnych przed kontynuacją przestępstw w Zakładach Poprawczych i Schroniskach dla Nieletnich"), Hanna Pawlak, przewodnicząca XI Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego w Warszawie ("Podejmowanie nauki przez osadzonych"), i dr Marcin Warchoł, przedstawiciel RPO i UW.

Na zakończenie wypracowane zostanie Słowo od Przedstawicieli Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Konferencję organizują ks. dr Paweł Wojtas, Krajowy Duszpasterz Więziennictwa oraz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski. Współorganizatorami są: Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, Komendant Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

Do udziału w Konferencji zaproszeni są dyrektorzy i przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych, sądownictwa, policji, ordynariatu polowego, szkół gimnazjalnych i licealnych, uczelni wyższych, zakładów karnych i aresztów śledczych, zakładów poprawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych.
im / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-05 10:54 Rodzice modlą się w intencji dzieci na różańcu - w Warszawie przyłączyło się 250 osób

Ponad 250 rodziców przyłączyło się 4 marca do modlitwy różańcowej w intencji dzieci na warszawskiej Pradze. Inicjatywa modlitewna, która powstała w 2001 roku w katolickiej wspólnocie modlitewno–ewangelizacyjnej "Marana Tha" w Gdańsku Oliwie zgromadziła już setki tysięcy osób w całej Polsce.

Uroczyste wręczenie różańców w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

W homilii biskup podkreślił, że „różaniec jest duchową bronią masowego rażenia”, która przewyższa wszystkie nasze wyobrażenia. Zachęcając do modlitwy różańcowej bp Solarczyk przypomniał także o odpowiedzialności za misje.– Nie tyle my mamy być tymi, którzy wymyślają różne sposoby, aby przekonać kogoś do Jezusa, ale naszym zadaniem jest pozwolić działać samemu Bogu, który potrafi przemienić ludzkie serca - powiedział.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-04 14:51 Abp Hoser: modlitwa za misjonarzy wyrazem odpowiedzialności za misje

Modlitwa za misjonarzy jest najważniejszym wymiarem naszej odpowiedzialności za misje - podkreślił abp Henryk Hoser. W niedzielę „Ad Gentes” biskup warszawsko-praski sprawował Mszę św. w parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Międzylesiu.

„Niech nasza solidarność z tymi, którzy nigdy nie słyszeli o Chrystusie będzie na miarę wielkości naszego serca” – apelował abp Hoser przypominając o obowiązku misyjnym dotyczącym wszystkich ochrzczonych.

Biskup warszawsko-praski podkreślił że do wielu ludzi w krajach misyjnych nie tylko nie dotarła Dobra Nowina o Zbawieniu, ale niejednokrotnie nie mają oni zaspokojonych najbardziej elementarnych potrzeb, takich jak pożywienie, ubranie, czy mieszkanie. Są oni także pozbawieni wykształcenia, nie mają dostępu do służby zdrowia, a gnębiące ich nieustanne konflikty i wojny są często wynikiem ingerencji sił z zewnątrz, które grabią ich bogactwa naturalne – powiedział abp Hoser.

– Widząc tak wielkie potrzeby i braki a jednocześnie znając własne nieraz bardzo ograniczone możliwości misjonarz łatwo może ulec frustracji i zwątpieniu w sens swojej posługi – powiedział biskup warszawsko-praski . Dlatego jak podkreślił - najważniejszym wymiarem naszej odpowiedzialności za misje jest osobista modlitwa która stanowi ważne zaplecze dla misjonarza. - Dzięki niej wiele bolesnych sytuacji może się rozwiązać, a głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie będzie owocniejsze – podkreślił.

Abp Hoser przypomniał, że na misjach pracuje obecnie 2171 misjonarzy z Polski ale –jak zauważył wysiłek polskiego Kościoła nie zamyka się w tej liczbie. - W krajach postkomunistycznych na polu reewangelizacji pracuje obecnie około 1tys 500 Polaków. Ponadto około 1tys. rodaków podjęło posługę na zachodzie Europy w krajach zdechrystianizowanych i zlaicyzowanych gdzie coraz bardziej boleśnie odczuwa się brak kapłanów i osób zakonnych powodujący, że ludzie nie mają dostępu do sakramentów i nie ma kto prowadzić katolickich dzieł charytatywnych - zwrócił uwagę biskup warszawsko-praski.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-02 19:54 Abp Hoser: różaniec skutecznym narzędziem nowej ewangelizacji

Różaniec jest skutecznym narzędziem nowej ewangelizacji - podkreślił abp Henryk Hoser podczas czwartego Ogólnopolskiego Spotkania Moderatorów Żywego Różańca, które odbyło się w piątek w domu Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Warszawie-Rembertowie.

W trakcie zjazdu postanowiono, że 11 października – dzień inauguracji Roku Wiary – będzie także Ogólnopolskim Dniem Modlitwy o Beatyfikację sł. b. Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca. W 2012 roku przypada bowiem 150. rocznica jej śmierci.Postać Pauliny Jaricot bardzo mocno wpisuje się także w sam ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser.

Nawiązując do papieskich słów, że kryzys dzisiejszego Kościoła jest wynikiem kryzysu wiary, biskup warszawsko-praski powiedział że nasza sytuacja jest analogiczna do tej jak zaistniała po Rewolucji Francuskiej czyli w czasie kiedy żyła Paulina. "Najgłębszym pragnieniem tej młodej francuski było właśnie rozkrzewienie wiary, dlatego założyła samo Dzieło Rozkrzewienie Wiary, dziś już Papieskie, oraz Żywy Różaniec – przypomniał arcybiskup.

Hierarcha podkreślił także skuteczność modlitwy różańcowej. W czasie Mszy świętej nazwał ją ‘Drabiną Jakubową’ po której wchodzimy do nieba. "To jest instrument zbawienie, swego rodzaju łańcuch którym wyciągamy z czeluści zła duszę człowieka przeznaczoną do szczęścia wiecznego" – tłumaczył.

Moderatorzy Żywego Różańca dyskutowali także nad pomysłem zorganizowania specjalnych rekolekcji dla zelatorów różańcowych oraz tych którym ta duchowość jest szczególnie droga. Zdaniem abp Hosera mogłyby one na wzór ćwiczeń ignacjańskich sukcesywnie wprowadzać człowieka w tajemnice życia Chrystusa od Jego Poczęcia aż po Życie w Chwale. Rytm takich dni skupienia mogłyby wyznaczać kolejne tajemnice różańcowe. A biorąc pod uwagę, że składają się one na cztery części mógłby powstać także cztery stopnie rekolekcji – tłumaczył bp warszawsko-praski.

W trakcie zjazdu była także mowa o potrzebie organizacji Ogólnopolskiego Spotkania Członków Żywego Różańca. Jest to bowiem największa obecnie w kraju grupa formacyjna. Liczy ona ponad milion osób.

Paulina Maria Jaricot, założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i kół Żywego Różańca, żyła w latach 1799-1862. Była córką lyońskiego przemysłowca. W wieku 19 lat zainspirowała dzieło wspomagania misji i koła Żywego Różańca, a w wieku 23 lat – napisała książkę o Eucharystii. Stała się też propagatorką i organizatorką działań socjalnych i opieki nad robotnikami lyońskimi (bibliotek objazdowych, kas pożyczkowych, fabryki „socjalnej”). Te ostatnie inicjatywy przyniosły jej nie tylko ruinę finansową, ale i powszechny brak zrozumienia oraz pogardę współczesnych.

Założone przez Paulinę Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary już po trzech latach liczyły 2 tys. członków. Od 1922 r. mają one status Dzieł Papieskich; dzisiaj obecne są w 144 krajach całego świata. Natomiast koła Żywego Różańca po kilku latach działania liczyły ponad milion uczestników.

Proces beatyfikacyjny Pauliny Jaricot otwarty został w 1930 r., heroiczność jej cnót ogłoszona została przez Jana XXIII w 1963 r. Do beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu za jej wstawiennictwem.
mag, pb / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-03-02 09:24 Abp Hoser zaprosił do diecezji wspólnotę Rodzina Miriam

Nowa wspólnota zakonna Rodzina Miriam szuka miejsca na złożenie swojego domu w Polsce. Jej przedstawiciele przybyli do stolicy na zaproszenie abp Henryka Hosera, który wyraził nadzieję, że mali bracia i małe siostry na stałe zagoszczą w diecezji warszawsko-praskiej.

Rodzina Miriam jest wspólnotą zakonna braci i sióstr powstałą w nurcie posoborowej odnowy życia konsekrowanego. Założyła ją w kanadyjskim mieście Baie-Comeau w 1978 r. s. Joann Bizier. Jak podkreśliła obecna Przełożona Generalna s. Marie: Istotą naszego charyzmatu jest ukazanie ludziom, że Kościół jest jedną wielką rodziną Boga Ojca, Który troszczy się o swoje dzieci. Poprzez naszą modlitwę i wspólne życie chcemy odnowić w ludziach świadomość ich konsekracji chrzcielnej, oraz uczyć ich brania większej odpowiedzialności za Kościół i swoje w nim miejsce, dlatego - dodała przełożona - wszystko, co robimy, ma wymiar ewangelizacyjny. My po prostu żyjemy z ewangelizacji czy to prowadzonej na terenie naszych domów, czy tzw. ewangelizacji zewnętrznych.

Wspólnota Rodziny Miriam ma charakter kontemplacyjno-czynny. Jej członkowie na modlitwę poświęcają co najmniej cztery godziny dziennie. Ponadto prowadzona jest wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w systemie rotacyjnym. – Wszystkie nasze domy wpisane są w jeden grafik, tak że 24 godziny na dobę w którymś z nich mali bracia i małe siostry trwają przed Panem. A biorąc pod uwagę, że nasze placówki rozłożone są na różnych kontynentach, modlitwą ogarniamy całą ziemię – powiedział brat René z Belgii.

Drugim ważnym wymiarem wspólnoty Rodziny Miriam jest życia braterskie. – Nie tylko my żyjemy w tym Duchu, ale także zachęcamy tych, którzy nas odwiedzają, np. w czasie rekolekcji aby przeżywając swoją codzienność uczyli się być razem. A zatem tworząc wspólnotę braci i sióstr razem pracujemy, razem się modlimy, razem przeżywamy trudne chwile – wyznaje s. Marie.
Za patronów wspólnota obrała sobie pięciu świętych: Franciszka z Asyżu, Maksymiliana Kobego, Ludwika Maria Grigniona de Montfort, Faustynę oraz Teresę z Lisieux.

Wspólnota Zakonna Rodzina Miriam liczy obecnie 90 członków habitowych i 2 tys. członków tzw. zewnętrznych. Mali bracia i małe siostry żyją w 13 domach. Większość znajduje się na terenie Kanady. Dwa są na Haitii, oraz jeden w Urugwaju i jeden w Belgii. Do Rosji do Astrachania Rodzinę Miriam zaprosił tragicznie zmarły ks. Krzysztof Niemyjski.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-02-29 17:52 Salon Floriańska 3 - nowa inicjatywa tygodnika"Idziemy", Radia Warszawa, portalu wPolityce.pl

Jacek Karnowski poprowadzi nowy program publicystyczny pod nazwą „Salon dziennikarski Floriańska 3”. Audycja będzie emitowana na falach Radia Warszawa 106,2 FM w każdą sobotę o godzinie 9.09, począwszy od 3 marca br.

Program powstaje dzięki współpracy tygodnika „Idziemy", portalu www.wPolityce.pl i Radia Warszawa. Znani dziennikarze z różnych mediów będą w nim naświetlać najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia.

Gośćmi pierwszego wydania będą Bronisław Wildstein, Piotr Zaręba, Krzysztof Ziemiec i ks. Henryk Zieliński. Audycję będzie można także odsłuchać w dowolnym czasie i miejscu na portalach www.wpolityce.pl, www.idziemy.pl oraz www.radiowarszawa.com.pl. Zainteresowanie retransmitowaniem audycji wyraziło już wstępnie kilka rozgłośni diecezjalnych i regionalnych.
ks. hz, aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 lutego 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT