Znaleziono depesz: 2666
2012-06-06 15:52 „Kibicuj Rodzinie” – przed Euro 2012 ruszyła akcja skierowana do małżeństw

Przy okazji Euro 2012 rozpoczęła się w całej Polsce akcja „Kibicuj rodzinie”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, że pasją prawdziwego mężczyzny i ojca może być nie futbol, ale przede wszystkim rodzina. Do wzięcia w niej udziału zachęcają m.in. kapitan reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski i znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc.

Już za dwa dni emocje fanów futbolu skupią się głównie na rozpoczynającym się turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej. Kibicować można też jednak inaczej – ojcowie mogą to czynić w odniesieniu do swojej rodziny – przekonują organizatorzy akcji.

„Zwycięstwo jest piękne! Sukcesy sportowców są godne podziwu. Ich umiejętności, determinacja, zgranie oraz fantazja rozpalają serca setek tysięcy kibiców. Również kiedy ponoszą porażki… Ale nie tylko sport jest ważny. To rodzina może być pasją prawdziwego zwycięzcy” – czytamy na stronie internetowej akcji.

Organizatorzy podkreślają, że impulsem do stworzenia inicjatywy były rozmowy między znajomymi małżeństwami, które niejednokrotnie przyznawały się do osłabienia budowanej latami więzi między małżonkami, a nawet do rozmyślania o rozwodzie.

„Postanowiliśmy działać, szukać inspiracji, odwoływać się do własnych doświadczeń. W końcu znaleźliśmy... żeby móc na nowo odkryć wartość rozmowy trzeba wrócić do dobrych doświadczeń, do czasów, kiedy rozmawiało się długo i o wszystkim, do randek” – czytamy na stronie akcji.

Jednym z lekarstw na odnowienie prawdziwych uczuć małżeńskich ma być powrót do umawiania się na randkę.

„Randka to spotkanie, bliskie, bezpośrednie, które oby trwało jak najdłużej. Po latach małżonkowie zapominają o tych wspomnieniach, coraz rzadziej do nich wracają. Dlatego postanowiliśmy zaprosić małżonków do kina, a później na samochodową randkę. Wybór filmu nie był przypadkowy, znaleźliśmy taki, w którym małżonkowie mogą zobaczyć siebie, film o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i znowu o miłości silniejszej o doświadczenia walki, bólu, odzyskiwania zaufania” – wyjaśniają twórcy akcji „Kibicuj Rodzinie”.

W poprzedniej edycji akcji był to film „Fireproof” (Próba ogniowa) z 2008 r. w reż. Alexa Kendricka, który zdaniem organizatorów akcji doskonale przedstawia wielopłaszczyznowe problemy, z jakimi borykają się małżeństwa. Wskazuje też metodę przezwyciężenia niechęci i ponownego odnalezienia zagubionej miłości. Po filmie nadawana była audycja radiowa, dzięki której moderowani przez prowadzących małżonkowie mieli okazję do porozmawiania o problemach, które ich od siebie oddalają.

Ten scenariusz akcji zostanie powtórzony także w tym roku. Na stronie www.kibicujrodzinie.pl znajduje się mapa Polski, na której będzie można znaleźć kino, usytuowane najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Tytuł filmu jest na razie tajemnicą. Wiadomo tylko, że został zrealizowany przez twórców filmu "Fireproof", który odniósł sukces przy poprzedniej akcji.

Projekcje filmu odbędą się w kilkudziesięciu kinach w Polsce w dniach 16-17 czerwca o godz. 16.00; 20 czerwca o godz. 19.00 i 23-24 czerwca o godz. 16.00. Po emisji rodziny wraz ze swoimi dziećmi zaproszone będą do wysłuchania specjalnej audycji emitowanej w lokalnych rozgłośniach na terenie całego kraju. - Owocem tego ma być szczera rozmowa wszystkich członków poszczególnych rodzin na temat ich wzajemnych relacji.

Jak podkreśla współtwórca akcji Artur Kołaczek, jest to doskonała szansa, aby zarówno dzieci jak i sami małżonkowie szczerze wyrazili swoje zadanie oraz niejednokrotnie ukrywane emocje w atmosferze zaufania i wzajemnej życzliwości.

Akcji patronują tak znane postacie jak kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski, rajdowiec Krzysztof Hołowczyc, dziennikarz Krzysztof Ziemiec i aktor Radosław Pazura.
lk, mag, kibicujrodzinie.pl / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-06-03 17:48 Otwock: charytatywny piknik na 20-lecie warszawsko-praskiej Caritas

Charytatywny Piknik Rodzinny na terenie "Domu Otwartych Serc" w Otwocku–Śródborowie zainaugurował obchody 20-lecia istnienia Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mszy św. polowej przewodniczył bp senior Kazimierz Romaniuk.

Wyrażając radość z istnienia i rozwoju instytucji, bp Romaniuk podkreślił, że niesienie pomocy osobom potrzebującym jest jedną z ważniejszych misji Kościoła. Zachęcił jednocześnie do dziękczynienia Bogu i ludziom, którzy aktywnie włączali się przez ostatnie 20 lat w inicjatywy podejmowane przez diecezjalną Caritas.

Nawiązując do słów św. Chryzostoma pierwszy dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. prałat Krzysztof Ukleja powiedział w homilii, że życie Trójcy Świętej uczy nas posłuszeństwa Bogu. – Jemu nie zależy na naszych wielkich dziełach, bo takie On sam może uczynić. Chodzi o to, abyśmy potrafili być Mu posłuszni i wypełniali Jego plan – zaznaczył kaznodzieja, zwracając uwagę, że przykład takiego postępowania dał nam sam Chrystus.

- Niech tajemnica wewnętrznego życia Trójcy Świętej będzie dla nas wezwaniem do autentycznej miłości – apelował kaznodzieja. – Pod wieczór naszego życia Bóg zapyta nas: czy byłeś dobry, czy realizowałeś moje przykazanie, czy potrafiłeś odnaleźć człowieka chorego, głodnego, cierpiącego? Caritas służy człowiekowi jak Chrystus, służy Chrystusowi w człowieku. Tych dwóch rzeczy nie można nigdy rozdzielać – podkreślił ks. Ukleja.

W trakcie pikniku świętowano 10-lecie istnienia placówki interwencyjnej "Dom Otwartych Serc", który prowadzą siostry albertynki. W tym miejscu opiekę znajdują kobiety i mężczyźni - ofiary przemocy domowej. Jak zaznaczyła Agata Eldring z Caritas warszawsko-praskiej, otrzymują oni nie tylko dach nad głową, ale także pomoc psychologiczną i prawną. W ośrodku w Otwocku mogą te osoby pozostać do rozwiązania sprawy.

Podczas Pikniku Rodzinnego odbyła się aukcja dzieł sztuki, loteria, konkursy i zawody dla dzieci, a także mini-cyrk i pokaz wozów strażackich, w tym zabytkowego wozu Braci Franciszkanów z OSP w Niepokalanowie.

Nie zabrakło także dobrej muzyki. Odbył się także koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Ligi Rzecznej i Morskiej.
mag / Otwock
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-06-02 16:11 Abp Hoser do neoprezbiterów: bądźcie świadkami Bożej prawdy

Macie być świadkami Bożej prawdy. Kapłaństwo nie znosi fałszu i dwulicowości - mówił abp Henryk Hoser, który w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W homilii abp Hoser podkreślił wagę więzi łączącej kapłana z Jezusem Chrystusem, która, jak zaznaczył, owocuje skutecznością jego misji w świecie. - Niech motywacją waszej posługi zawsze będzie przynaglająca miłość Chrystusa - apelował. Wskazał na potrzebę głoszenia Ewangelii. - Musicie zbliżać się do Słowa aby nim żyć. Ono bowiem ma stawać się w was ciałem – powiedział podkreślając, że kapłaństwo nie znosi fałszu, dwulicowości, życia pozorów. Ono ma być przeźroczyste i dla wszystkich oczywiste – zaznaczył.

Przyznając, że Słowo Boże nie zawsze jest przyjmowane przez ludzi, a niejednokrotnie także nim się manipuluje odrzucając przy tym tych, którzy je głoszą, abp Hoser powiedział do kapłanów: Wasze napomnienia będą tylko wtedy przyjmowane, jeśli nie będziecie głosić własnych opinii czy dociekań, ale będziecie w każdej sytuacji umieli konkretną rzeczywistość oświetlić autentycznym Słowem Bożym.

Przypominając, że jednym z podstawowym zadań kapłana jest sprawowanie Mszy św. bp warszawsko-praski podkreślił: Gdy będziecie sprawować liturgię, róbcie to z ogromnym szacunkiem, uwagą i godnością mając ciągle na uwadze świętość tajemnic, do których jesteście dopuszczani. – „To nie jest spektakl, to nie jest przedstawienie, ale jest to prawdziwa Ofiara Jezusa Chrystusa, która dokonuje się tu i teraz” – zaznaczył abp Hoser. – „Nikt nie może powiedzieć 'to jest Ciało Moje' ani 'to jest kielich Krwi Mojej' inaczej jak tylko w imię i zastępując Osobę Jezusa Chrystusa, Jedynego, Najwyższego Kapłana Nowego i Wiecznego Przymierza”.

Nawiązując do arcykapłańskiej modlitwy Chrystusa bp warszawsko-praski podkreślił, że siłą Kościoła jest jedność. – Gdziekolwiek będziecie, możecie stać się znakiem sprzeciwu, ale nigdy nie bądźcie źródłem konfliktu, czy osobami podtrzymującymi podziały. W każdej sytuacji bądźcie tymi, którzy niosą Jezusowy pokój głosząc słowa prawdy i ukojenia – zachęcał młodych kapłanów abp Hoser.

Na zakończenie uroczystości święceń kapłańskich bp warszawsko-praski zwrócił uwagę, że kapłaństwo jest służbą. – Nie zna ona godzin dyżuru, ale powinna trwać dzień i noc, ponieważ tożsamość kapłańska, którą musicie nabyć, nie robi z was urzędników Kościoła, ale pokorne sługi naszego Pana Jezusa Chrystusa, Który powiedział: ’Ja jestem pośród was jako ten który służy’ – przypomniał abp Hoser.
mag / Watrszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-06-01 15:47 Bp Solarczyk: szkoła miejscem kształtowania młodego człowieka

Szkoła jest miejscem kształtowania młodego człowieka. To jaki będzie zależy od wartości, które mu przekażemy – powiedział bp Marek Solarczyk. Jubileusz 80-lecia szkoły podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie zainaugurowała uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Jana Kantego. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Jubileusz 80-lecia szkoły podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Legionowie zainaugurowała uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Jana Kantego. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

W homilii hierarcha podkreślił, że szkoła to rzeczywistość znacznie bogatsza niż, dzwonek, lekcje, czy świadectwo ukończenia kolejnej klasy. Jest to przede wszystkim przestrzeń ludzkich relacji. poprzez które dokonuje się rozwój młodego człowieka – powiedział kaznodzieja.

Nawiązując do obrazu drzewa figowego bp Solarczyk zachęcał do dziękczynienia Bogu za tych wszystkich, którzy byli "naszymi korzeniami w latach dzieciństwa i szkoły oraz za tych którzy pełnią tę rolę także dzisiaj". – Kiedy jako uczniowie patrzymy jedynie z perspektywy lęku, stawianych nam wymagań, czy oczekiwań może od razu nie zdajemy sobie sprawy, że w dużej mierze ukształtowało nas właśnie świadectwo życia tych, którzy się nami opiekowali – zauważył hierarcha.

Zwracając się do rodziców i nauczycieli bp Solarczyk zapytał o ich życiowe korzenie. - Gdzie szukacie sił i światła aby przekazać młodemu pokoleniu prawdę i takie wartości które będą je budować, które dadzą mu taki fundament, który sprawi, że idąc przez swoje życie będą to ludzie boskiej i ludzkiej mądrości? – pytał.

Po Mszy św., w szkole odbył się specjalny program artystyczny. Jubileusz zgromadził także licznych absolwentów.
mag / Legionowo
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-06-01 09:35 Warszawa: blaski i cienie sakramentu pojednania - warsztaty dla księży

Sakrament pojednania w praktyce duszpasterskiej był głównym tematem spotkanie formacyjnego księży diecezji warszawsko-praskiej, święconych w latach 1993-2006. Gościem zjazdu był wykładowca z Krakowskiej Szkoły Spowiedników. ks. dr Kazimierz Fryzeł.

W ramach przygotowania do Roku Wiary zwrócono uwagę na blaski i cienie w praktyce sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania. Spotkanie rozpoczęło się nieszporami, które poprowadził bp Marek Solarczyk. Nawiązując do tajemnicy nawiedzenia hierarcha podkreślił, że Bóg nieustannie działa w życiu każdego człowieka. - Wielokrotnie jako kapłani możemy doświadczać, że jesteśmy jedynie narzędziami Jego działania, narzędziem Bożego nawiedzenia dla innych - powiedział bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Ks. Fryzeł stwierdził, że jedną z podstawowych przyczyn coraz większego kryzysy spowiedzi jest brak dostatecznego zrozumienia istoty tego sakramentu przez wiernych. Dlatego jak podkreślił - potrzebna jest katecheza na poszczególnych etapach kształtowania się człowieka, zwłaszcza katecheza ludzi dorosłych. - Wraz z wiekiem i rozwojem intelektualnym powinien iść w parze także rozwój życia duchowego, a co za tym idzie - świadome i coraz dojrzalsze podejście do sakramentu pokuty i pojednania. Nie można dopuścić by przez całe życie spowiadać się jak małe dziecko.

Ks. Fryzeł przypomniał, że podstawą nawrócenia nie jest tylko odrzucenie grzechu, ale przede wszystkim powrót do Boga i budowanie z Nim relacji miłości, ponieważ tylko On jest źródłem światła i mądrości. Tylko trwając w jedności z Nim będziemy w stanie odwracać się od zła - powiedział zakonnik. Zachęcał także aby dostosować duszpasterstwo do nowej rzeczywistości, która uwzględnia rytm pracy wiernych, którzy coraz później wracają do domów, a w związku z tym mogą korzystać z sakramentów często dopiero późnym wieczorem. Zdaniem prelegenta potrzeba również aby spowiedź odbywała się w kościołach także poza czasem trwania nabożeństw czy Mszy świętych. Jak podkreślił ks. Fryzeł - dzięki temu znacznie więcej ludzi będzie mogło skorzystać z tego sakramentu i doświadczyć radości spotkania z Bogiem. Warto aby uzmysłowić im, że pojednanie jest ważnym świętem w życiu człowieka - zaznaczył
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-29 10:20 Abp Hoser: nie można zniszczyć Kościoła ponieważ jego fundamentem jest Bóg

Nie można zniszczyć Kościoła ponieważ jego fundamentem jest Bóg – podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski wmurował kamień węgielny w ściany świątyni wznoszonej na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Markach.

Przypominając w homilii, że głową Kościoła jest Chrystus abp Hoser podkreślił, że wszystkie próby eliminowania go z przestrzeni rodzinnej i społecznej skończą się fiaskiem, ponieważ jest on niezniszczalny.

Abp Hoser przypomniał również, że chrześcijanin ma kroczyć drogą wyznaczoną przez Chrystusa, a nie tą którą proponuje świat. – Bez Boga niego nasze życie marnieje i popada w ruinę- stwierdził ordynariusz zachęcając do wierności wierze, Jezusowi i Jego Matce - Najświętszej Maryi Pannie.

Jak zaznaczył „wmurowany dziś kamień węgielny w mury wznoszonej świątyni będzie wołał, gdy od Chrystusa odstąpimy”. - On będzie nam przypominał naszą niewierność, utrzymywał naszą wiarę i całkowite zaufanie Bogu – podsumował biskup warszawsko-praski.

Budowa świątyni w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Markach trwa od 8 lat.
mag / Marki
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-28 16:23 Bp Solarczyk świętuje 20 lat posługi kapłańskiej

20 lat posługi kapłańskiej świętuje 28 maja bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Należy on do pierwszego rocznika księży, którzy przyjęli święcenia w stopniu prezbiteratu już w nowo utworzonej diecezji. Reorganizacja struktur kościelnych w Polsce miała bowiem miejsce dwa miesiące wcześniej, 25 marca 1992 r.

Jak podkreśla bp Marek Solarczyk, rocznica święceń to przede wszystkim czas wielkiego dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa. Nawiązując do wybranego 20 lat temu zdania, które stało się także jego biskupim zawołaniem („Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy”), biskup podkreślił, że być kapłanem to być przede wszystkim Sługą Boga. – Te lata pokazały mi, że tak naprawdę Kościół jest Bożym dziełem, którym On nieustannie kieruje. Naszym zadaniem jako księży jest skorzystać z Mocy Boga i pozwolić aby ona przez nas udzielała się innym – wyznał bp Solarczyk.

Z 42 diakonów przygotowujących się w 1992 roku do posługi kapłańskiej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, do diecezji warszawsko-praskiej inkardynowanych zostało 15 z nich. Przyjęli oni święcenia z rąk bp. Kazimierza Romaniuka 28 maja tegoż roku w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Z tego grona jeden kapłan już nie żyje.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-27 13:34 Abp Hoser do młodzieży: bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia

Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia – zachęcał młodzież abp Henryk Hoser. W Domu św. Faustyny w Ostrówku 26 maja odbyła się uroczystość zawierzenia Bożemu Miłosierdziu młodzieży diecezji warszawsko-praskiej, aby potrafiła odważnie podejmować swoje powołanie. W spotkaniu wzięło udział ponad 1,5 tys. osób z 65 parafii.

Do tego wydarzenia młodzi ludzie przygotowywali się już od Adwentu, kiedy to wyznaczali sobie intencję życia - przypomniał w czasie Mszy św. biskup warszawsko-praski zachęcając aby wyznaczyli sobie dalekosiężne cele. - Wówczas wasze życie będzie lepsze, szczęśliwsze i przynoszące wam pokój - tłumaczył abp Hoser.

Hierarcha powiedział też, że Duch Święty jest Duchem Miłosierdzia, którego działania każdy potrzebuje. - On naprawia to. co zepsuliśmy, uzdrawia nas tam, gdzie jesteśmy chorzy, daje siły, gdy jesteśmy słabi i przywraca nam świętość jeśli pozbyliśmy się jej poprzez grzech - tłumaczył biskup warszawsko-praski.

Odwołując się do przesłania pozostawionego Polakom przez bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach abp Hoser zaapelował do młodzieży: "To z was, z młodego pokolenia ma wyjść iskra, która przygotuje świat na przyjście Pana". Dlatego jak zaznaczył - trzeba iskrę Bożej łaski rozniecać w sobie.

- Często nasze pomysły na życie są sprzeczne z tym, co Bóg dla nas zaplanował byśmy wzrastali i byli szczęśliwi. Tymczasem wiara pozwala nam odkryć Jego obecność i Jego działanie w naszym życiu - mówił abp Hoser zachęcając młodzież, aby z całym zaufaniem powierzyła swoje życie w ręce Boga. Od niego wyszliśmy i do Niego powrócimy - przypomniał

Na zakończenie Mszy św. w uroczystym akcie młodzież diecezji warszawsko-praskiej zawierzyła się Bożemu Miłosierdziu.

Spotkanie w Ostrówku zwieńczył finał Diecezjalnych Rozgrywek «EURO 2012» w kategorii liceum. Natomiast uczniowie szkół podstawowych będą zmagać się na początku czerwca na stadionie Orlik w Jabłonnie.
mag / Ostrówek
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-27 13:07 Diecezjalne czuwanie młodzieży w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Największym darem Boga, naszą ziemią obiecaną jest On sam - podkreślił biskup pomocniczy Marek Solarczyk podczas diecezjalnego czuwania młodzieży w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Odbyło się ono w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie na Saskiej Kępie.

Młodzież wysłuchała konferencji ks. Marka Kruszewskiego, który zwrócił uwagę na sposób działania trzeciej osoby Trójcy Świętej. Duszpasterz zachęcał do stawania przed Bogiem w całej ludzkiej bezradności z dziecięcą ufnością. - Bóg oświecając nas swoją obecnością chce uzdrowić nasze serca dając nam swoje dary - mówił.

Zdaniem bp. Solarczyka, w wielu sytuacjach człowiek sam odbiera sobie pokój serca oczekując że świat i otaczający go ludzie będą zachowywać się według jego standardów. Aby naprawdę kochać to nie warunki, w których żyjemy mają się zmienić, ale nasze serce – mówił do uczestników czuwania. Wyjaśniał też, że Bóg chce przemieniać ten świat poprzez wewnętrzną i zewnętrzną postawę konkretnego człowieka.

Biskup pomocniczy zachęcał jednocześnie, aby dostrzegać znaki Bożego działania we wspólnocie Kościoła. Jak zaznaczył są to zarówno znaki liturgiczne, jak i sakramenty gdzie On udziela nam mocą Ducha Świętego całego swojego jestestwa. Dlatego jak zaznaczył - nie ma co szukać nadzwyczajności w życiu wiary. "Jeżeli Pan Bóg dałby nam taką wrażliwość na zrozumienie i pojęcie wszystkiego co duchowe, czy bylibyśmy w stanie znieść również znaki duchowego działania zła?" - pytał hierarcha zwracając uwagę, że Boża pedagogia i Jego Miłosierdzie chcą przeprowadzić człowieka taką drogą, którą jest on w stanie przejść.

Nocne czuwanie zakończyło się wspólną agapą.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-26 18:17 IX Kongres Misyjny Dzieci

Jesteście prawdziwymi misjonarzami – powiedział zwracając się do dzieci zrzeszonych w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci abp Henryk Hoser. Pod hasłem „Budujemy most misyjny z bł. Janem Pawłem II” odbył się w stolicy na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej IX Kongres Misyjny Dzieci. Jego organizatorem były Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Witając uczestników zjazdu abp Hoser zachęcał dzieci. aby były zawsze otarte na potrzeby innych. - Ponad powoła ludzi zamieszkujących tereny misyjne to są wasi rówieśnicy zauważył biskup warszawsko-praski. Jak zaznaczył, większość z nich jest chora i niedożywiona, nie umie też czytać i pisać a tylko połowa z nich chodzi do szkoły. Wiele dzieci nigdy nawet nie słyszało o Jezusie – dodał abp Hoser.

Zachęcał on jednocześnie uczestników Kongresu aby biorąc przykład z Jana Pawła II były małymi misjonarzami w swoich środowiskach. - Bóg wysyła was dziś do waszych szkół, tam gdzie mieszkacie, gdzie spędzacie wolny czas abyście byli jego pomocnikami – podkreślił biskup warszawsko-praski.

Gościem honorowym tegorocznego IX Kongresu Misyjnego Dzieci była sekretarz generalna Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, pani Baptistine Jeanne Ralamboarison, która pochodzi z Madagaskaru. Przypomniała ona dzieciom, że są współpracownikami papieża w dziele głoszenia Dobrej Nowiny. - Robicie dużo, ale możecie zrobić jeszcze więcej – powiedziała sekretarz generalna podkreślając:„Dzieło Dziecięctwa Misyjnego liczy na was”.

W kontekście zbliżającego się Roku Wiary – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. dr Tomasz Atłas wyraził nadzieję, że zarówno dzieci jak i animatorzy misyjni jeszcze pełniej wykorzystają dane im przez Boga talenty aby inni mogli doświadczyć Bożej miłości.

Obok licznie zgromadzonych na Kongresie misjonarzy byli także goście z zagranicy, m.in. dyrektor krajowy PDM w Irlandii o Gary Howley SPS, który pracował na misjach w Nigerii i Zambii, Jackie Pallas - sekretarz krajowy PDMD w Irlandii, o. Jose Angel Santos Romero Morales MCCJ – misjonarz kombonianin z Meksyku, czy s. Nguyen Thi Hong Tham z Wietnamu, oraz dr Helena Pyz, lekarka pracująca w Indiach.

Zabawy uświetnił występ zespołów: Ala Dibari, Consolata, Promyczki Dobra. Wśród atrakcji było także robienie masek afrykańskich, gra na bębnach, przeciąganie liną czy zbieranie podpisów od misjonarzy.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk.

Pierwszy Krajowym Kongresem Misyjnym Dzieci odbył się na Jasnej Górze w 1995 r.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-25 13:49 Warszawa: Jutro finał konkursu "Mój szkolny kolega z misji"

Aż 368 szkół z całej Polski wzięło udział w ogólnopolskim konkursie „Mój szkolny kolega z misji”. Jedenastej edycji towarzyszyło hasło „Niech zakwitnie miłość”. Jutro laureaci otrzymają nagrody.

Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na godz. 14, podczas IX Krajowego Kongresu Misyjnego Dzieci, jaki 26 maja odbędzie się na warszawskim Tarchominie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Konkursowe zmagania rozgrywały się w pięciu kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej, charytatywnej oraz na scenariusz lekcji. W tej ostatniej kategorii brali udział nauczyciele.

W kategorii charytatywnej dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych zebrały kwotę 39 tys. zł, która zostanie przekazana na budowę internatu dla ubogich dziewcząt w Nguelemendouka w Kamerunie. Mieszkając na terenie misji, dziewczęta mogłyby chodzić do szkoły znajdującej się w jej pobliżu, a jednocześnie korzystać z opieki sióstr misjonarek i wychowawców. W tym domu dziewczęta będą mieć zapewnione mieszkanie, wyżywienie oraz opiekę medyczną, czego nie posiadają we wiosce. Otrzymają również odzież i przybory szkolne.

Konkurs „Mój szkolny kolega z misji” ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jego organizatorami są: Dzieło Pomocy "Ad Gentes" Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości polskich dzieci i młodzieży na los ich rówieśników w krajach misyjnych. Konkurs przybliża kulturę i tradycję ludzi, wśród których żyją i pracują polscy misjonarze, a przede wszystkim ukazuje dzieciom wartości tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, bez względu na to, gdzie mieszka i jaki ma kolor skóry. Konkurs uczy także konkretnej solidarności z ludźmi o odmiennych poglądach, kulturze. Ponadto zapoznaje dzieci i młodzież z pracą polskich misjonarzy i misjonarek.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-22 14:48 Mali misjonarze będą budować most z bł. Janem Pawłem II - 26 maja Kongres Misyjny Dzieci w Warszawie

„Budujemy most misyjny z bł. Janem Pawłem II” - to hasło IX Kongresu Misyjnego Dzieci, który zaplanowano na 26 maja w Warszawie. Głównym organizatorem Kongresu jest Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, a jego uczestnikami będą dzieci od 8 do 14 lat, zrzeszone w ogniskach PDMD.

Z polskimi dziećmi spotka się sekretarz generalna Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, pani Baptistine Jeanne Ralamboarison, która pochodzi z Madagaskaru.

W programie Kongresu - od godz. 9.00 do 15.00 - jest Msza św. o godz. 13.00 w kościele przy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Następnie zaplanowano koncerty zespołów dziecięcych, gry i zabawy, spotkania z misjonarzami, zakonnicami i zakonnikami.

Kongres daje dzieciom możliwość bezpośredniego spotkania z rówieśnikami, którzy tak samo jak one chcą pomagać innym dzieciom. Ma służyć podsumowaniu całorocznej pracy z dziećmi i uczyć poprzez zabawę.

Spotkanie z dziećmi będzie miało miejsce na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, ul. Mehoffera 2 (Tarchomin). Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.kongrespdmd.missio.pl.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci od blisko 170 lat troszczy się o budzenie świadomości misyjnej wśród polskich dzieci poprzez ich chrześcijańską formację oraz uczy je duchowo i materialnie pomagać ich rówieśnikom w krajach misyjnych.

Historia ogólnopolskich kongresów PDMD rozpoczęła się w 1995 r. wraz z I Krajowym Kongresem Misyjnym Dzieci na Jasnej Górze. Najliczniejszym kongresem był jubileuszowy w roku 2000, który zgromadził pod szczytem Jasnej Góry 40 tys. młodych uczestników.
im / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-20 14:54 Bp Solarczyk: harcerstwo jest jednym z najlepszych wzorców wychowawczych

Harcerstwo jest jednym z najlepszych wzorców wychowawczych, których coraz częściej nam brakuje – podkreślił bp Marek Solarczyk w Legionowie pod Warszawą, gdzie odbył się III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej „Wiosenne Czarowanie”. Tegoroczna edycja zgromadziła 30 zespołów w trzech kategoriach z całego kraju.

Uczestnicy festiwalu mieli do wykonania po dwa utwory, w tym jeden nawiązujący do pieśni żeglarskich. Zwieńczeniem wydarzenia była Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka.

W homilii biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zachęcał harcerzy, aby nigdy nie rezygnowali z ideałów, które im przyświecają. – Warto być człowiekiem, który potrafi obronić i chronić w sobie oraz w tych, którzy są wokół to wszystko, co buduje was jako ludzi, a co wam przekazano w czasie formacji harcerskiej. Jest to sprowadzenie nieba na ziemię – mówił kaznodzieja.

Wskazując na osobę Jezusa Chrystusa, bp Solarczyk powiedział, że jest to "najwspanialszy instruktor, mistrz i przewodnik życiowych dróg". – On chce doprowadzić was do takiej sprawności, która spowoduje że wasze życie będzie miało sens. Wówczas podobnie jak apostołom, także waszemu przepowiadaniu będą towarzyszyły widoczne znaki - tłumaczył.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej wyraził też uznanie dla formacji harcerskiej, podkreślając, że jest ona wciąż jednym z najlepszych wzorów wychowawczych dzieci i młodzieży. - Zdobyte w tym procesie umiejętności, sprawności oraz dojrzałość są kapitałem, który procentuje przez kolejne lata – zaznaczył bp Solarczyk.

Jednym z ważnym wymiarów formacji harcerskiej jest nie tylko poznawanie historii własnego narodu, ale także kultywowanie zbiorowej pamięci oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniom - zauważył bp Solarczyk wspominając, że dowodem tego jest m.in. udział różnych organizacji harcerskich w uroczystościach patriotycznych.

Dlatego - jak zaznaczył - diecezja warszawsko-praska chciałaby w sposób szczególny powierzyć harcerskiej trosce Ossów, gdzie znajdują się mogiły poległych w Bitwie Warszawskiej. - To miejsce jest ważnym symbolem walki młodych ludzi o najwyższe wartości, takie jak wolność, honor i Ojczyzna. W 1920 roku wielu z nich zapłaciło za nie cenę własnego życia – przypomniał bp Solarczyk.

Najbliższe spotkanie harcerzy na polach Ossowa odbędzie się 15 września.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-20 12:28 Abp Hoser: nie ma prawdziwego życia chrześcijańskiego bez uczestnictwa we Mszy św.

Nie ma prawdziwego życia chrześcijańskiego bez pełnego uczestnictwa we Mszy św. czyli przystępowania do Stołu Pańskiego – podkreśla abp Henryk Hoser. Z okazji trwających w maju w parafiach uroczystości pierwszokomunijnych, ordynariusz warszawsko-praski wyraził nadzieję, że nie będzie to pierwsza i zarazem ostatnia komunia w życiu dziecka.

- Kontakt z Jezusem Eucharystycznym powinien być potrzebą całego życia człowieka aż po wiatyk, czyli tę ostatnią komunię, która nas przeprowadza na drugą stronę śmierci do wieczności – zaznaczył abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski zwrócił jednocześnie uwagę, że coraz bardziej rozbudowywana zewnętrzna obrzędowość i strona materialna, towarzysząca uroczystościom pierwszokomunijnym, grozi przysłonięciem dziecku tego, co stanowi istotę samego sakramentu, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem.

Tymczasem - jak podkreślił arcybiskup - Eucharystia jest największą wartością, jaką człowiek może mieć na ziemi. Jest to bowiem przeżywanie wraz z Chrystusem Jego tajemnicy paschalnej. - Zrozumienie wagi tego daru nigdy nie będzie dla nas dostateczne – podkreślił bp warszawsko-praski. Jego zdaniem dzieci przystępując do pierwszej komunii powinny wiedzieć, że spożywając Ciało i Krew Chrystusa przyjmują pokarm i napój tych, którzy dążą do nieba, a zatem są zobowiązane do prowadzenia życia świętego.

Przypominając, że w czasie Eucharystii Bóg daje nam siebie cały, abp Hoser zwrócił uwagę, że jest to zobowiązanie do postawy otwartości na Boga i potrzeby drugiego człowieka. – Zachęcam, aby w czasie pierwszej komunii świętej uwrażliwiać dzieci np. na ich rówieśników w krajach misyjnych – powiedział bp warszawsko-praski.

Jego zdaniem, dziecko potraktuje poważnie ten sakrament tylko wówczas, jeśli będzie miało przykład rodziców. - Przede wszystkim oni sami powinni żyć Eucharystią, ceniąc sobie przystępowanie do Stołu Pańskiego. Ważny jest przy tym także sakrament pojednania, który oczyszcza nasze serce przygotowując je na spotkanie z Bogiem – podkreślił abp Hoser.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-19 14:43 Bp Solarczyk udzielił święceń nowym diakonom diecezji warszawsko-praskiej

Idźcie tam, gdzie Bóg was pośle, ufając, że On sam będzie przez was działał – zachęcał diakonów bp Marek Solarczyk. W trakcie uroczystej Mszy św. w konkatedrze Matki Boskiej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku sześciu alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło z rąk bp. Solarczyka święcenia diakonatu.

Mówiąc w homilii, że Kościół jest Ciałem Chrystusa, bp Solarczyk przyrównał sakrament święceń do układu krwionośnego, którego zadaniem - jak zaznaczył = jest "ożywianie i ochrona całego organizmu zwłaszcza w chwilach słabości, załamania, czy wręcz upadku".

Bp Solarczyk przypomniał dalej, że święcenia diakonatu są szczególnym wezwaniem, by służyć innym, niosąc im Boga. Podkreślił, że przyrzekając żyć w celibacie oraz cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi, diakoni wyrażają gotowość serca, aby z wrażliwością wsłuchiwać się nieustannie w to, co Pan Bóg będzie do nich mówił, "nawet jeśli gdzieś po ludzku będzie się rodziło pytanie: po co?".

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zwrócił także uwagę, że powołując i posyłając człowieka Bóg zawsze uzdalnia go do relacji powierzonej mu misji, udziela przy tym "takich łask i takich darów i zdolności, które okazują się przydatne na czas jego wezwania". – Niech ta prawda będzie dla was źródłem głębokiego pokoju – życzył diakonom biskup, zachęcając jednocześnie, aby zawsze potrafili z otwartością i gorliwością podjąć Boże wezwanie.

Bp Solarczyk życzył również alumnom, aby z szacunkiem i miłością potrafili przyjąć każdego spotkanego na swojej drodze człowieka i aby pamiętali, że jest on podobnie jak oni włączony w jedno ciało, jakie stanowi cała wspólnota Kościoła, którą jednoczy Jezus Chrystus.

- Jeżeli mamy głosić jakąś prawdę, jeżeli mamy być źródłem Bożego życia dla innych, to musimy nieustannie zagłębiać się w tajemnicę Chrystusowej Miłości – podkreślił kaznodzieja. – Wówczas będziemy świadczyć o Bogu o wiele bardziej swoim życiem i mocą Ducha niż pouczającym słowem – przekonywał diakonów bp Solarczyk.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-16 15:59 Abp Hoser: zniszczyć rodzinę, religię, Kościół, to cel ideologii gender

Zniszczyć rodzinę, religię, Kościół i wszystkie tradycyjne stereotypy, aby stworzyć masę społeczną, którą łatwo można modelować, to prawdziwy cel ideologii gender – zauważył abp Henryk Hoser w trakcie spotkania na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Biskup warszawsko-praski wziął udział w konferencji „Ideologia gender – wyzwania antropologiczne współczesności. Ujęcie bioetyczne”.

Analizując historię powstania ideologii gender abp Hoser powiedział, że trzema wektorami, które doprowadziły do jej obecnego kształtu były: rewolucja feministyczna w XIX wieku, następnie rewolucja seksualna zwłaszcza drugiej połowy XX wieku, która przekształciła naszą mentalność, oraz rewolucja kulturowa.

Jak tłumaczył biskup warszawsko-praski, gender oznacza stworzony w sposób performatywny zespół cech i zachowań, ról płciowych i stereotypów przypisywanych kobietom i mężczyznom przez społeczeństwo i kulturę. - Zgodnie z tą ideologią, płeć tylko w niewielkiej części jest determinowana przez biologię. Natomiast cechy uznawane za genetycznie przypisane kobiecie lub mężczyźnie wynikają z uwarunkowania kulturowego lub presji społecznej. Ponadto w myśl ideologii gender każdy może sobie sam wybrać swoją płeć seksualną.

Jak zauważył abp Hoser, ideologia gender przełożyła marksistowską ideologię walki klas na relacje między kobietami a mężczyznami, gdzie, jak stwierdzono, grupą uciskaną są kobiety. Stąd na kolejnych konferencjach międzynarodowych w Kairze i Pekinie w imię obrony praw kobiet podjęto próbę tworzenia odrębnego prawa, tak jakby nie były one zawarte już w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z (1948 roku). W konsekwencji, zdaniem bp warszawsko-praskiego, coraz częściej współczesne sprawy polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe rozpatrywane są w perspektywie ideologii genderowej, czyli biorąc pod uwagę tzw. „walkę płci”.

W dyskusjach publicznych czołowi przedstawiciele ideologii gender bardzo często stosują pojęcie "stereotyp" i "stereotypy" jako swego rodzaju słowo wytrych, np. inna rola matki i ojca to stereotyp. Próbują oni także zanegować i rozbić autorytet rodziców, nauczycieli, zachęcając, aby dzieci były uczone przez tych, którzy są równi im wiekiem i ich poziomem - czyli zachęcają do sytuacji w której ‘ślepy prowadzi kulawego’- skonkludował abp Hoser.

Zgodnie z ideologią gender, tym, co hamuje rozwój są wszelkiego rodzaju systemy i struktury wytworzone przez kulturę i religię, w tym najbardziej niebezpiecznymi wydają się rodzina i Kościół katolicki. Dlatego nie dziwią abp. Hosera coraz większe i częstsze ataki na tę instytucję.

- Chodzi o stworzenie globalnego zarządzania światem, a to będzie możliwe jeśli nastąpi atomizacja społeczeństwa. Brak więzi międzyludzkich sprawia, że nie ma oddolnych wspólnych inicjatyw. Takie społeczeństwo jest jak plastelina, można nim manipulować na wszystkie strony - tłumaczył abp Hoser, zwracając uwagę, że grozi to totalitarnym dryfem, o czym zresztą pisał już Fukuyama.

Bp warszawsko-praski zwrócił także uwagę że tzw. "matkami i ojcami chrzestnymi" ideologii gender są m.in.: Margaret Sanger, Emma Goldman, Marie Stopes, Simone de Beauvoir, Shulamith Firestone, Herbert Marcuse, Jean Paul Sartre, Michel Foucault, Jacques Derrida oraz Michel Onfray.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-16 14:39 Ks. Urbanowski nowym moderatorem Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie diecezji warszawsko-praskiej

Dekretem abp Henryka Hosera nowym moderatorem Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w Diecezji Warszawsko-Praskiej został mianowany ks. Piotr Urbanowski. Zastąpił on na tym stanowisku dotychczasowego opiekuna gałęzi rodzinnej ruchu, ks. Bogusława Wnuka.

Z Oazą ks. Urbanowski związany jest od dzieciństwa. Najpierw jeździł na rekolekcje jako "Dziecko Boże", a następnie formował się we wspólnocie młodzieżowej. Ruch Światło-Życie i jego charyzmat towarzyszył mu także w czasie studiów seminaryjnych. – Jestem wdzięczny Bogu, że dzięki Oazie mogłem doświadczyć, że Kościół jest prawdziwą wspólnotą - podkreśla ks. Urbanowski.

Jego duchowa opieka nad małżeństwami w ruchu Światło-Życie rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy pracował jako wikariusz w parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, i tak trwa nieprzerwanie już 10 lat mimo, że obecnie pracuje w parafii św. Trójcy w Ząbkach.

Jak wyznał - ta posługa buduje jego kapłaństwo. - W ramach formacji małżonkowie dzielą się przeżywaniem swojej relacji z Bogiem w codziennym życiu i wiernością podjętym zobowiązaniom, co mobilizuje mnie do pracy nad sobą. Opieka na gałęzią rodzinną Ruchu Światło Zycie pomaga mi także w codziennej pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w posłudze sakramentu pokuty i pojednania, ponieważ znając lepiej realia życia małżeńskiego mam szansę pomóc tym, którzy pytają mnie o radę – mówi ks. Urbanowski.

Jego zdaniem, dużym wzywaniem stojącym obecnie przed Domowy Kościołem jest ewangelizacja.

- Potrzeba, aby małżeństwa w znacznie większym stopniu zaczęły dzielić się z innymi swoim doświadczeniem budowania rodziny na Chrystusie – podkreślił. Jedną z najnowszych inicjatyw, w które zaangażują się członkowie Domowego Kościoła należący do diecezji warszawsko-praskiej, będzie akcja "Kibicuj Rodzinie", która rozpocznie się z początkiem czerwca br.

Obecnie tzw. "parą diecezjalną" Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w Diecezji Warszawsko-Praskiej są państwo Dorota i Zbigniew Puźnieccy. Natomiast moderatorem całego ruchu oazowego w diecezji jest ks. Marek Sędek.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-16 09:50 Bp Solarczyk: człowiek nosi w sobie obraz Boga

Parafia św. Izydora w Markach ma w końcu obraz swojego patrona. Aktu uroczystego poświecenia wizerunku dokonał 15 maja bp Marek Solarczyk. W święto patrona parafii bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św., podczas której modlił się wraz z dziećmi pierwszokomunijnymi, które przeżywały swój biały tydzień. W homilii hierarcha zwrócił uwagę, że każdy człowiek jest wizerunkiem Boga, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę

Jak podkreślił bp Solarczyk, "potrzebujemy Bożego światła, które jest darem Ducha Świętego, aby tę prawdę odkryć". Pomagają nam w tym zwłaszcza modlitwa i sakramenty, w tym w sposób szczególny Eucharystia.

Wskazując na dzieci pierwszokomunijne, bp Solarczyk zachęcał do sięgnięcia pamięcią do czasów, gdy każdy po raz pierwszy przystąpił do komunii i do odkrycia tego, co stało wówczas u podstaw naszej relacji z Bogiem.

Zdaniem biskupa, kolejną okazją do podjęcia na nowo lub pogłębienia życia duchowego może być uroczystość odpustu parafialnego. - Jezus do końca wypełnił w swoim życiu wolę Boga, a czy my idziemy za głosem Ducha Świętego? - pytał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Wskazując na przykład patrona parafii, św. Izydora, zachęcał do odkrycia w sobie Bożego podobieństwa.

Z darów, jakie złożyły w tym roku dla parafii wszystkie grupy dzieci pierwszokomunijnych, został ufundowany obraz św. Izydora.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-14 10:38 Abp Hoser: Ewangelizacja Warszawy będzie kontynuowana

W XXI wieku nie ma ważniejszej sprawy jak reewangelizacja świata - podkreślił abp Henryk Hoser. Uroczystą Mszą św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zakończyła się 13 maja trwająca po prawej stronie Wisły od Niedzieli Bożego Miłosierdzia przez cztery kolejne tygodnie akcja "Ewangelizacji Warszawy".

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że pierwszym promotorem misji Kościoła i Jezusa Chrystusa jest Duch Święty, który działa jeszcze wcześniej nim Kościół dopuszcza kogoś do sakramentów inicjacji. - A zatem, któż może odmówić chrztu tym, którzy otrzymali Ducha Świętego - powiedział bp warszawsko-praski nawiązując do słów św. Pawła Apostoła.

Dziś słowami papieża Benedykta XVI Bóg zachęca cały Kościół do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji, która ma być skierowanej do tych którzy żyją jak poganie - powiedział abp Hoser, podkreślając, że "być może dzisiaj w XXI wieku nie ma ważniejszej sprawy jak reewangelizacja świata, bez której staje się on światem okrutnym, poza wszelką kontrolą, gdzie silniejsi żyją kosztem słabych".

Przypominając historię ewangelizacji europejskich stolic, w tym m.in. Paryża, Brukseli i Wiednia zwanych najpierw projektem pięciu, później sześciu kardynałów, biskup warszawsko-praski wyraził nadzieję, że akcja rozpoczęta w Warszawie będzie kontynuowana.

- W przypadku tamtych miast - jak wspominał arcybiskup - to były świetliste dni, które jak sztuczne ognie rozbłysły, zachwyciły, ale nie było ich kontynuacji, więc pozostało po nich tylko piękne wspomnienie.

Dlatego abp Hoser zaznaczył, że Ewangelizacja Warszawy dziś się nie kończy, ale rozpoczęta będzie kontynuowana, choć w nieco zmienionej formie. - Dzięki temu co już udało nam się zrobić odkryliśmy, jak owocne może być wspólne działanie, aby świat poznał Boga i w Niego uwierzył - zaważył.

W uroczystej Mszy św. wziął także udział bp pomocniczy Marek Solarczyk.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-05-13 17:04 Abp Hoser: życie zgodne z Ewangelią jest gwarancją ludzkiego szczęścia

Życie zgodne z Ewangelią jest gwarancją ludzkiego szczęścia – podkreślił w niedzielę abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski wmurował kamień węgielny w ściany nowego kościoła na terenie parafii św. Rodziny na warszawskim Zaciszu, erygowanej na mocy dekretu biskupa Zygmunta Choromańskiego, 12 grudnia 1948 roku. Wznoszenie murów świątyni rozpoczęło się dwa lata temu. Obecnie kościół jest już w stanie surowym i odprawiane są w nim Msze św.

Nawiązując do słów św. Pawła Apostoła abp Hoser podkreślił, że jedynym trwałym fundamentem jest Chrystus. Przywołując przykład Świętej Rodziny, która patronuje parafii ordynariusz diecezji podkreślił znaczenie wierności Bogu i ludziom. - Tej umiejętności musimy się nieustannie uczyć i o nią walczyć. Wierność nie przychodzi sama, nie przychodzi spontanicznie. Trzeba na nią zapracować. Trzeba ją w sobie wypracować – podkreślił abp Hoser przypominając, że jej przeciwieństwem jest zdrada, która rozbija ludzkie życie.

Wskazując na przykład życia Jezusa biskup warszawsko-praski zachęcał, aby w Bogu dostrzec Ojca, który nie tylko kocha, ale sam jest Miłością. – Stąd nie nazywa nas sługami, ale przyjaciółmi, ponieważ przyjacielem nazywa się tego kogo się kocha, komu się ufa, do kogo można udać się po pomoc, na kogo zawsze można liczyć – tłumaczył arcybiskup.

Proboszczem parafii od 1995 roku jest ks. Andrzej Mazański.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT