Znaleziono depesz: 2545
2012-01-24 13:39 Biskup odda krew w nowej kampanii Caritas "Podaruj Kroplę Miłości"

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk odda krew w ramach nowej kampanii społecznej Caritas Polska "Podaruj Kroplę Miłości". Rozpocznie się ona z okazji Światowego Dnia Chorego, 11 lutego. Honorowy patronat nad kampania objęli kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, oraz biskup polowy WP Józef Guzdek.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy podarować potrzebującemu człowiekowi coś innego niż pieniądze. Najcenniejszym darem jest krew - zaznacza Mariusz Talarek, koordynator kampanii.

W kampanię włączają się także diecezjalne Caritas. Jak zapowiada ks. Dariusz Marczak, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, 11 lutego swoją krew oddadzą alumni Wyższego Seminarium Duchownego na Tarchominie.

- To będzie dzień inaugurujący naszą akcję. Chcemy wypożyczyć od Stacji Krwiodawstwa specjalny autokar, który będzie jeździł po konkretnych parafiach, gdzie grupa ludzie wyrazi wcześniej gotowość do oddania krwi - tłumaczy ks. Marczak.

Wcześniej, 1 lutego, w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu krew odda bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. - Kiedy w szpitalu walczono o życie mojej mamy, pojawiła się u mnie myśl, by podzielić się krwią - czymś tak ważnym, co tak niewiele mnie kosztuje - wspomina.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-22 16:59 Abp Migliore u pallotynów w 50. rocznicę kanonizacji św. Wincentego Pallottiego

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przewodniczył w kościele pw. Chrystusa Króla Pokoju w Warszawie uroczystej Mszy św. inaugurującej Pallotyński Rok Jubileuszowy z okazji 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallotiego. Przebiega on pod hasłem „Pallotti. Świętość dla apostolstwa”.

W każdym miesiącu Roku Jubileuszowego w różnych miejscach Polski odbędą się celebracje skupiające rodzinę pallotyńską z danego regionu.

Witając gości prowincjał pallotynów ks. Józef Lasak przypomniał słowa bł. Jana XXIII o tym, że "tajemnica skuteczności św. Pallottiego tkwi w jego intymnym zanurzeniu się w Bogu, którego kontemplował jako bezgraniczną Miłość. Owocem tej relacji była jego osobista świętość i skuteczność apostolstwa". - Zgłębianie tego będzie naszym wyzwaniem na ten najbliższy rok - mówił ks. Lasak.

W homilii abp Migliore podkreślił, że „prawdziwym apostołem jest Jezus, nie my. A najpewniejszym sposobem na uobecnienie Jego osoby są zgoda, jedność i wzajemna miłość osób, które poświęcają się głoszeniu Dobrej Nowiny”.

Nawiązując do hasła pallotyńskich obchodów nuncjusz apostolski zaznaczył, że „świętość polega na obecności pośród nas Świętego, którym jest Chrystus". - To On jest tym, który przyciąga ludzi, oświeca umysły i napełnia entuzjazmem wolę ludzi młodych – tłumaczył.

Zdaniem abp. Migliore, „apostolstwo nie polega więc przede wszystkim na doskonaleniu technik i środków, które pozwalają dotrzeć do ludzi, ale na uobecnianiu Chrystusa w naszych wspólnotach zakonnych, naszych parafiach, domach rekolekcyjnych, wydawnictwach”.

W związku z obchodami roku jubileuszowego po pallotyńskich ośrodkach będzie peregrynować krzyż-relikwia, który został złożony w grobie św. Wincentego Pallottiego, a następnie wyjęty w czasie jego ekshumacji w toku procesu beatyfikacyjnego. Nawiązując do tego wydarzenia abp Migliore podkreślił, że „prawdziwą wielkość i rzeczywistą siłę człowiek wierzący może czerpać tylko w łączności z krzyżem Jezusa Chrystusa, na którym dokonało się zbawienie”.

Relikwie przekazała Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego w Polsce przełożona generalna Sióstr Pallotynek, siostra Izabela Świerad.

Rok Jubileuszowy z okazji 50. rocznicy kanonizacji św. Wincentego Pallottiego zakończy się 20 stycznia 2013 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-21 14:38 Bp Solarczyk do wolontariuszy Caritas: bądźcie zawsze znakiem Bożej miłości dla innych

Bądźcie zawsze znakiem Bożej miłości dla innych - zachęcał wolontariuszy Caritas bp Marek Solarczyk. Bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej spotkał się 21 stycznia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika z przedstawicielami wszystkich istniejących na terenie diecezji Parafialnych Zespołów Caritas.

Świąteczne zebranie poprzedził uroczysta Msza św., podczas której bp Solarczyk podkreślił znaczenie pracy i zaangażowania na rzecz drugiego człowieka.

- Jakże często to, co jest udziałem waszej pracy, troski, waszego oddania, jest zupełnie niezrozumiane przez innych, a nawet komentowane z lekceważącym uśmiechem – zwrócił uwagę bp Solarczyk. Jak podkreślił nawiązując do słów z Ewangelii, "nie do końca mamy się przejmować tym, co inni do nas kierują". - Naszym zadaniem jest przede wszystkim dostrzec to, co jest Bożym przesłaniem i Bożą tajemnicą wpisaną w drugiego człowieka. Nawet jeżeli wydaje się, że brakuje nam sił czy sposobów na to, aby podjąć kolejne wyzwania. Jeżeli jesteśmy wpisani w Boże dzieło, a wierzymy że tak jest, to Pan Bóg da mądrość, abyśmy w tym wszystkim wytrwali – zaznaczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Przywołując postaci Matki Teresy z Kalkuty i jej troskę o najbiedniejszych, bp Solarczyk powiedział: "Tylko przez Miłość odkrywaną na modlitwie w cichości serca człowiek jest w stanie obronić godność drugiego człowieka, pomóc mu zachować się, jest także w stanie zjednoczyć wszystko i wszystkich wobec tego, co jest tak ważne dla każdego".

- Zaangażowanie osób świeckich w działalność charytatywną Kościoła jest niezastąpione - podkreślił ks. Dariusz Marczak, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Oni stanowią ten pierwszy front. W parafii jest zdecydowanie prościej reagować natychmiast na rzeczywiste potrzeby tych, pośród których żyją, lub którzy zgłaszają się z prośbą o pomoc - zaznaczył.

Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas nie tylko rozdają żywność i odzież najbardziej potrzebującym, ale także wspierają takie osoby swoją obecnością. Jak podkreślają – „nie można inaczej, tak dyktuje serce”. Ich działalność na terenie diecezji reguluje statut zatwierdzony w 2010 r.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-17 15:11 Diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie: trzeba opracować metody nowej ewangelizacji

Aktywizacja członków Ruchu Światło Życie i opracowanie nowych metod ewangelizacji – to największe i najpilniejsze zadania stojące przez nowym moderatorem oazy w diecezji warszawsko-praskiej.
Decyzją ordynariusza abp Henryka Hosera został nim ks. Marek Sędek, zastępując na tym stanowisku ks. Zbyszka Rajskiego.

Z oazą ks. Sędek ma kontakt od 35 lat. - To na tej drodze otrzymałem solidną formację duchową, pewną jasną wizję Kościoła oraz odkryłem swoje kapłańskie powołanie - mówi.

W latach 1992–1999 ks. Marek Sędek pełnił już posługę moderatora diecezjalnego. - Choć w podstawowych wymiarach Ruch Światło-Życie się nie zmienił, to jednak dziś w dobie informatyzacji, internetu, mediów, poważnym wyzwaniem - nie tylko dla oazy, ale dla całego Kościoła - jest opracowanie nowych metod docierania do ludzi z przesłaniem Ewangelii - uważa moderator.

Biorąc pod uwagę czekające nas w tym roku wydarzenia, takie jak Synod Biskupów na temat nowej ewangelizacji, Euro 2012 oraz Światowe Spotkanie Rodzin w Mediolanie, przed Ruchem Światło-Życie stoi wyzwanie głębszego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji – zaznaczył ks. Marek Sędek.

Choć okolicznościowe inicjatywy czy akcje są potrzebne, to jednak zdaniem nowego moderatora największym atutem Oazy jest wciąż realizowana przez nią spójna wizja życia duchowego opartego na Słowie Bożym, Liturgii i Wspólnocie, którą opracował Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Jest to wizja Soboru Watykańskiego II przetłumaczona na konkretne duszpasterskie działanie. Zakłada ona, że dopiero z osobistego spotkania z Chrystusem wypływa na głębsze zaangażowanie w życie Kościoła i świata - podkreślił ks. Marek Sędek.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-17 14:12 Pallotyński Rok Jubileuszowy na 50-lecie kanonizacji założyciela

Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce rozpocznie się w najbliższą niedzielę 22 stycznia w Warszawie Rok Jubileuszowy z okazji 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallotiego. Pallotyni, pallotynki oraz ich świeccy współpracownicy obchodzić go będą pod hasłem „Pallotti. Świętość dla apostolstwa”. Jak podkreślają, ich założyciel jest "żywy w prowadzonych przez nich dziełach apostolskich".

"Dla Pallottiego świętość i apostolstwo to dwa sposoby wyrażenia tego, że Bóg miłość nieskończona pragnie udzielać się każdemu i każdego pragnie przyciągnąć do siebie. Wincenty Pallotti, szukając swojej drogi do świętości, do Boga, coraz bardziej zbliżał się do człowieka, co dało początek dziełu jego życia – Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego. Podejmując zadania apostolskie, coraz bardziej odzwierciedlał w sobie świętość Boga, co autorytatywnie potwierdził Kościół pięćdziesiąt lat temu” – podkreślają jego duchowi synowie.

Świętowanie 50-lecia kanonizacji św. Wincentego Pallottiego w Polsce będzie miało charakter jubileuszowego pielgrzymowania. Po związanych z pallotynami ośrodkach peregrynować będzie krzyż-relikwia, który został złożony w grobie św. Wincentego Pallottiego, a następnie wyjęty w czasie jego ekshumacji w toku procesu beatyfikacyjnego.

W każdym miesiącu Roku Jubileuszowego, w różnych miejscach Polski odbędą się celebracje skupiająca rodzinę pallotyńską z danego regionu. Jak wyjaśniają organizatorzy, „temat przypisany do określonych miejscowości wyraża specyfikę pallotyńskiej obecności w danym regionie Polski, a jednocześnie wpisuje się w ciąg całorocznych obchodów, w czasie których ukazujemy charakterystyczne rysy życia i świętości św. Wincentego Pallottiego”.

Obchody Roku Jubileuszowego rozpoczną się 22 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Warszawie, przy ul. Skaryszewskiej 12. Kolejne celebracje odbędą się w najbliższym czasie: 19 lutego w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańskum, 25 marca w Poznaniu, gdzie pallotyni m.in. prowadzą wydawnictwo Pallottinum, 22 kwietnia w Ożarowie Mazowieckim, gdzie znajduje się seminarium duchowne i sanktuarium Miłosierdzia Bożego, 20 maja – w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Kolejne celebracje zaplanowano w Hodyszewie, Kielcach, Częstochowie, Wadowicach, Lublinie, Ząbkowicach Śląskich.

Ponadto jesienią, 21-23 września odbędzie się Krajowy Kongres Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Natomiast Rok Jubileuszowy zakończy się 20 stycznia 2013 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

Kanonizacji Wincentego Pallottiego dokonał 20 stycznia 1963 r. bł. Jan XXIII. Pallotti żył w latach 1795- 1850, w 1835 r. założył w Rzymie Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Jego celem jest ożywianie apostolstwa świeckich, aby bardziej angażowali się we współtworzenie wspólnoty Kościoła.

Do Polski stowarzyszenie zostało przeszczepione w 1907 r. Pallotyni pracują na misjach, prowadzą duszpasterstwo parafialne i pielgrzymkowe, wydawnictwa Apostolicum i Pallotinum, szkoły (m.in. w Krakowie, Lublinie, Chełmnie), zajmują się działalnością naukową, głoszą rekolekcje, prowadzą hospicja, ośrodki dla narkomanów, pracują z więźniami, bezdomnymi.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-16 17:24 Abp Hoser: w sprawach moralnych nie ma kompromisów

W sprawach moralnych nie ma kompromisów – powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski referował on kwestie bioetyczne w zawiązku z pracami parlamentarnymi nad ustawą bioetyczną.

Kościół katolicki nie ma żadnych wątpliwości co do moralnych zasad, jakie winny obowiązywać także w sferze bioetyki, doktryna w tym temacie jest dopracowana i szczegółowa – podkreślił abp Hoser. Podczas swojego wprowadzenia w tematy bioetyczne na posiedzeniu Rady, arcybiskup mówił o nauczaniu Kościoła oraz o debacie parlamentarnej, która poprzedzi uchwalenie ustawy bioetycznej.

- W sprawach moralnych nie ma kompromisów gdy chodzi o świadczenie prawdy – podkreślił w rozmowie z KAI abp Hoser, nawiązując do tego jakie postawy powinni przyjmować politycy, którzy przyznają się do przynależności do Kościoła katolickiego. - Wszyscy zaangażowani w życie społeczne powinni się kierować się swoim sumieniem – powiedział.

- Stąd zadaniem dla nas wszystkich jest formowanie sumień, prawych i bezbłędnych w rozpoznawaniu dobra moralnego, w oparciu o dokumenty Kościoła, także o komunikaty i oświadczenia Zespołu ds. Bioetycznych – dodał arcybiskup, przypominając, że Zespół wydał również broszury o nauczaniu Kościoła w sferze bioetyki.

Kwestiami bioetycznymi zajmować się będą biskupi podczas zebrania plenarnego KEP w marcu. Ma powstać dokument na ten temat.
im / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-16 10:07 Ekumeniczne spotkanie na warszawskiej Pradze - początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Przedstawicie Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej spotkali się 15 stycznia wieczorem w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze na wspólnej modlitwie o jedność chrześcijan.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser, a homilię wygłosił ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego z parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Warszawie.

Przywołując słowa św. Pawła - "Oto ogłaszam wam tajemnicę, nie wszyscy pomrzemy, lecz wszyscy będziemy przemienieni" abp Hoser przypomniał na wstępie temat tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak zaznaczył - mamy nadzieję, że Zbawiciel tak przemieni wszystkich uczniów, by zdołali odnieść zwycięstwo nad grzechem podziału Kościoła.

- Mimo tak wielu różnic, które nas dzielą, mamy coś wspólnego, tym który nas łączy jest Jeden Bóg. Jako chrześcijanie należymy bowiem do Jezusa – przypomniał w homilii ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego. Jak podkreślił - w przestrzeń tego wchodzi zatem nasz obowiązek słuchania Boga i niesienia pomocy innym, by również i oni usłyszeli głos Stwórcy.

Przywołując postać Jan Chrzciciela kaznodzieja powiedział również, że Bóg pragnie od nas miłości, poprzez którą będzie mógł przemieniać świat. - "Zawsze potrzebny będzie Bogu, Kościołowi i światu człowiek wolny duchem, człowiek znający wartość modlitwy i miłości, która jest istotą każdego ludzkiego życia. To właśnie miłość, którą Bóg obdarza nas każdego dnia wymaga odpowiedzi z naszej strony wobec Niego oraz wobec bliźniego" - powiedział ks. Dąbrowski.

Kaznodzieja przypomniał także słowa encykliki bł. Jana Pawła II "Ut Unum Sint" - "Aby byli Jedno". Jak zaznaczył – we wspólnocie modlitwy Chrystus jest rzeczywiście pośród nas obecny. On modli się w nas, z nami i za nas. On jej przewodzi w Duchu Pocieszycielu, które przyobiecał i dał Kościołowi, kiedy Go ustanowił w pierwotnej jedności jeszcze w Jerozolimskim Wieczerniku.

Centralne nabożeństwo ekumeniczne podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w tym roku 22 stycznia. Gospodarzem spotkania będzie Kościół Ewangelicko Augsburski św. Trójcy w Warszawie.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-13 09:55 Wesoła: Ekumeniczne spotkanie w parafii Chemin Neuf

Choć tydzień modlitw o jedność rozpoczyna się dopiero 18 stycznia, nabożeństwa z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich już trwają. Jedno z nich odbyło się wczoraj w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej pod Warszawą, gdzie parafią opiekuje się wspólnota Chemin Neuf. Jednym z jej charyzmatów jest właśnie modlitwa i troska o jedność chrześcijan - przypomniała Joanna Sikora ze wspólnoty.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystymi nieszporami w świątyni. W trakcie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Przywołując w nim biblijną scenę spotkania Mojżesza z Jahwe na górze Synaj kaznodzieja podkreślił, że każde spotkanie z Bożą bliskością powinno przemieniać człowieka. - Mojżeszowi świeciła twarz, a czy my wracamy do naszych domów rozjaśnieni, czy na naszych twarzach widać jakiś ładunek nadziei, czy jesteśmy niczym latarnia morska dla błądzących wędrowców - pytał kaznodzieja. Przestrzegał on jednocześnie wiernych przed nadmiernym koncentrowaniem uwagi na samym sobie. Jak zaznaczył - nasze promieniowanie naszej wiary nie musi być nachalne, oślepiające i kiczowate. Ono ma kierować uwagę na Boga, który jest jego źródłem - tłumaczył ks. Jabłoński.

Na zakończenie uroczystych nieszporów bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej bp Marek Solarczyk nawiązując do psalmu 85 zachęcał wszystkich do bycia świadkiem Jezusa we współczesnym świecie. - "Niech ci, którzy zwracają się ku Bogu swym sercem i ci, w których zamieszka Jego chwała będą tymi, którzy rzeczywiście zaniosą dar Boga".

Kolejne ekumeniczne spotkanie w stolicy odbędzie się już w najbliższą niedzielę 15 stycznia w Bazylika Katedralnej Świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-10 14:38 Bp Solarczyk: o duchowej sile narodu świadczy dobry sport

O duchowej sile narodu świadczy dobry sport – przypomniał bp Marek Solarczyk, cytując słowa bł. Jana Pawła II. Dobrych wyników sportowych w 2012 roku życzyli sobie wzajemnie uczestnicy noworocznego spotkania Polskiej Rodziny Olimpijskiej, które już tradycyjnie odbyło się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.

Niestety, cena olimpijskiego medalu jest wysoka, a dziś coraz wyższa, bo i konkurencja jest coraz silniejsza - podkreślił prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

- W minionym roku polscy sportowcy zdobyli jedenaście medali w olimpijskich dyscyplinach letnich oraz 23 w mistrzostwach Europy. Porównując tę sytuację z tą jaką mieliśmy przed igrzyskami w Atenach i przed Pekinem. - To jest naprawdę słaby wynik, ale jest nadzieja, że szczyt formy przyjdzie akurat w trakcie Olimpiady – podsumował prezes. Nawiązując do zbliżającego się Euro 2012 Andrzej Kraśnicki wyraził także nadzieję, że będzie to nie tylko sukces organizacyjny, ale przede wszystkim sukces sportowy.

O swoim wsparciu dla polskiej reprezentacji startującej w Londynie - zapewniła władze Komitetu minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha. Zwróciła on jednocześnie uwagę, że nie ma sportu zawodowego bez pasji i powołania. - Jeśli otrzymujemy ten dar, to jest to nie tylko wyzwanie, aby go rozwijać, ale także odpowiedzialność, bo jesteście reprezentantami wszystkich Polaków i my chcemy być z was dumni - podkreśliła Joanna Mucha zwracając się do sportowców.

Dyscyplina, zaangażowanie i konsekwencja, bez których nie ma tak bardzo oczekiwanych medali są także potrzebne w życiu duchowym - zauważył bp Solarczyk. Jak zaznaczył - jak rozwój ciała polegający na w zwiększaniu jego wydolności i osiąganiu kolejnych stopni, które ludzie nazywają rekordami wymaga wysiłku i nieustannej mobilizacji, tak samo duch człowiek potrzebuje nieustannej troski, harmonijnego rozwoju, ale przede wszystkim szacunku dla pewnych praw, które są mu właściwe. A wzrost ducha, zdaniem biskupa, będzie wspierał także to, co cielesne. - Sport, zwłaszcza zespołowy, uczy także współpracy – zauważył bp Solarczyk nawiązując do Euro 2012.

Doroczne, spotkanie Rodziny Olimpijskiej było też okazją do wręczenia wyróżnień zawodnikom, trenerom, związkom i sponsorom.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-09 10:25 Diecezjalny dzień Ruchu Światło-Życie

Niedziela Chrztu Pańskiego obok Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie. Z tej okazji, jak co roku, oazowicze z całej diecezji warszawsko-praskiej zjechali się 8 stycznia do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na "dzień wspólnoty". "Nie zapominajcie, że jesteście dziećmi Boga, a z Nim wszystko jest możliwe" – apelował do członków Ruchu biskup pomocniczy diecezji Marek Solarczyk.

W homilii biskup przypomniał członkom Ruchu Światło-Życie o ich godności wynikającej z sakramentu Chrztu świętego. - My nie stajemy tutaj jako ci, którzy mają obmyślać jakieś strategie, ale przede wszystkim jako ci, którzy mają zobaczyć nad sobą otwarte niebo, a wpatrując się w Chrystusa, który niesie moc, nadzieję i siłę mamy pozwolić się poprowadzić Bogu, może nawet w o wiele bogatszy sposób niż Jan Chrzciciel - podkreślił.

Zachęcając oazowiczów, aby powrócili pamięcią do osobistego doświadczenia Bożego działania w ich życiu, bp Solarczyk zaprosił członków ruchu, by byli świadkami Jezusa Chrystusa w swoich środowiskach.

Po Eucharystii oazowicze przeszli do podziemi katedry, gdzie składając sobie świąteczne życzenia przełamali się opłatkiem.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-08 17:56 Abp Hoser: jesteśmy odpowiedzialny za rozwój naszej wiary i wiary innych

Jesteśmy odpowiedzialni za rozwój naszej wiary i wiary innych - podkreślił abp Henryk Hoser. W niedzielę Chrztu Pańskiego, w przeddzień jubileuszu 150. rocznicy śmierci sługi Bożej Pauliny Marii Jaricot biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

W homilii powiedział, że wiara wynika ze zdumiewającego i zaskakującego spotkania z Bogiem i polega na całkowitym zawierzeniu nie tylko Jego słowom, ale przede wszystkim Jemu samemu. – Nigdy nie zapominajmy, że Kościół w swojej wewnętrznej prawdzie jest dziełem Bożym, jest dziełem Jezusa Chrystusa - apelował abp Hoser przestrzegając jednocześnie, że „gdy tracimy wiarę w Kościół, w naszych oczach staje się on jedynie ułomną i często grzeszną instytucją czysto ludzką”.

Cytując słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego biskup warszawsko-praski podkreślił, że wiarę, którą każdy przyjął na chrzcie powinien rozwijać. - Przygotowanie do tego sakramentu stawia człowieka na progu nowego życia, a cała wspólnota Kościelna ponosi częściowo odpowiedzialność za rozwój i zachowanie łaski otrzymanej na chrzcie – zwrócił uwagę abp Hoser. - Ponieważ tej odpowiedzialności nie chcemy podejmować, w krajach chrześcijańskich mamy daleko posunięty kryzys wiary, która powoli wręcz zanika.

Kaznodzieja przypomniał, że w odpowiedzi na tę sytuację Ojciec Święty zapowiedział, że w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II 11 października rozpocznie się w całym Kościele Rok Wiary. Nawiązując jednocześnie do tematu obecnego roku duszpasterskiego zaznaczył, że „Kościół będzie naszym domem, jeśli będziemy wierzyli”.

Zachęcając do budowania wiary na solidnej podstawie, biskup warszawsko-praski przypomniał także życie i działalność sługi Bożej Pauliny Marii Jaricot. 9 stycznia mija bowiem 150. rocznica jej narodzin dla nieba. - W wieku 17 lat zainicjowała ona Dzieło Rozkrzewienia Wiary, które trwa do dnia dzisiejszego. – Wiedziała, że powinno ono być powszechne, tak jak Kościół jest powszechny, dlatego zaprosiła osoby świeckie, uprawiające różne zawody. Nie zebrali się oni w kościele ani w kaplicy, ale w zajeździe – zwrócił uwagę abp Hoser przypominając, że odrodzenia Kościoła we Francji po Rewolucji było właśnie dziełem ludzi świeckich.

Zgodnie z założeniami Dzieło Rozkrzewienia Wiary miało mieć charakter katolicki, czyli uniwersalny. - Nie powinniśmy wspierać w sposób szczególny jednego dzieła, ale wszystkie misje świata - można było przeczytać w dokumencie założycielskim – podkreślił biskup warszawsko-praski. Aby zapewnić skuteczność samego dzieła, Paulina Jaricot założyła także Żywy Różaniec. Obok rozważania tajemnic życia Jezusa i Maryi, jego członkowie spotykali się raz w miesiącu na odprawianie Drogi Krzyżowej oraz godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu – powiedział abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski zwrócił także uwagę, że Paulina swoją troską objęła również robotników, którzy byli wówczas źle opłacani, a zdarzało się, że i w ogóle nie otrzymywali wynagrodzenia. Dla nich założyła fabrykę, w której byli udziałowcami. Niestety, została okradziona przez swoich współpracowników i umierała w nędzy, w przytułku - przypomniał arcybiskup podkreślając, że - choć w odchodziła w nędzy, ale w łączności duchowej z gigantem wiary, jakim był św. Jan Maria Vianney, proboszcz z Ars.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-07 17:26 Abp Hoser na pogrzebie ks. Żmijewskiego: tylko miłość pozostanie

- Tylko miłość po nas pozostaje i tylko ją możemy zabrać na drugą stronę - przypomniał abp Henryk Hoser w czasie pogrzebu śp. ks. Adama Żmijewskiego. W wieku 80 lat zmarł on 4 stycznia w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie. Uroczysta Msza pogrzebowa odbyła się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Piastowie. W Liturgii uczestniczyło licznie zgromadzone duchowieństwo diecezji warszawsko-praskiej z ordynariuszem abp Henrykiem Hoserem na czele i jego bp pomocniczym Markiem Solarczykiem oraz bp seniorem Stanisławem Kędziorą.

- Życie śp. ks. Adama Żmijewskiego było jak szeroka Wisła, w pobliżu której ujrzał on światło dzienne w 1932 roku – stwierdził w homilii abp Hoser dziękując zmarłemu za jego gorliwość w służbie Bogu i ludziom. Przypominając, że kapłańskie życie jest nieustannym upodabnianiem się do Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana, ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że proces ten jest rozciągnięty w czasie i sięga w wieczność. A środkiem do tego celu jest Eucharystia, w czasie której człowiek przyjmuje Ciało i Krew Pańską. - „Eucharystia jest chlebem życia wiecznego, który upodabnia nas coraz bardziej do osoby Jezusa Chrystusa, ponieważ Jego Ciało i Jego Krew stają się naszym ciałem i naszą krwią” – zaznaczył abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że w czasie sprawowania Mszy św. kapłan jednoczy się ściśle z Bogiem stając "In Persona Christi". - Śp. ks. Adam przyjmując wiatyk przeszedł przez bramę śmierci i wraz z Jezusem zmartwychwstanie – powiedział abp Hoser. – A będąc po drugie stronie, jako kapłan wstawia się za nami w niebie i uczy nas życia tylko dla Boga, jedynego życia które daje szczęście wieczne” – zaznaczył bp warszawsko-praski.
Po Mszy św. ciało zmarłego kapłana spoczęło na pobliskim cmentarzu.

Ks. Adam Żmijewski urodził się 2 marca 1932 w Grochalach (Parafia Leoncin w archidiecezji Warszawskiej). Święcenia przyjął 2 sierpnia 1959 z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W ciągu swojej 52- letniej posługi pracował jako wikariusz w Żelechlinku, Latowiczu, w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie, Matki Boskiej Częstochowskiej w Piastowie, oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawie na Saskiej Kępie. Następnie był proboszczem w Dzierzbicach, Budziszewicach, Pustelniku k. Mińska Maz., aż w końcu od lutego 2007 był rezydentem Domu Księży Emerytów w Warszawie. W roku 1993 odznaczony został przywilejem rokiety i mantoletu.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-07 10:21 Abp Hoser: rolą Kościoła jest pokazanie człowiekowi Boga

Rolą Kościoła jest pokazanie człowiekowi Boga - podkreślił abp Henryk Hoser. W święto Trzech Króli bp warszawsko-praski celebrował wieczorem Mszę św. w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

W homilii abp Hoser powiedział, że objawienie jest zawsze dziełem Boga. - On sam daje się poznać człowiekowi, a szczytem tego jest ukazanie swojego Syna w postaci ludzkiej, byśmy mogli podobnie jak św. Jan Apostoł mogli powiedzieć: "Oglądały Go moje oczy, dotykały Go moje ręce" - mówił.

Nawiązując do słów św. Maksyma Wyznawcy, abp Hoser podkreślił, że tak jak w Starym Przymierzu do Boga prowadziło Prawo, tak dziś prowadzi nas do Niego Kościół. - We wspólnocie wierzących, podobnie jak w Betlejem, odnajdujemy Jezus i Maryję. Rolą Kościoła jest pokazanie Chrystusa pogrążonej w ciemności ludzkości - zaznaczył bp warszawsko-praski.

Zwrócił także uwagę, że Jezus jest jedynym ratunkiem dla ginącego świata. - Czy wszystkie ludy i narody nie potrzebują dziś kogoś, kto ich łączy, kto wprowadza w harmonijną rodzinę ludzką, czy też czekają nas kolejne wojny, konflikty, które będą rozrywać nasze społeczeństwo, naszą polską rodzinę? Czy potrafimy w końcu znaleźć zasadę jedności naszego życia? - pytał ordynariusz warszawsko-praski.

Tłumacząc symbolikę gwiazdy oraz znaczenie darów złożonych przez Mędrców ze Wschodu, abp Hoser zwrócił uwagę na potrzebę osobistej troski o jakość sumienia. A pytając wiernych, co jest gwiazdą w ich życiu, za czym lub za kim idą i do czego to doprowadzi, apelował o rachunek sumienia.

Cytując słowa papieża Benedykta XVI wypowiedziane w 2005 roku w Kolonii, gdzie znajdują się relikwie Trzech Mędrców, abp Hoser zachęcał do powierzenia całego swojego życia Bogu. - Jemu ofiarujcie to, co macie najcenniejszego: złoto waszej wolności, kadzidło waszej żarliwej modlitwy i mirrę waszych najgłębszych uczuć - mówił.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-06 18:03 Bp Solarczyk w uroczystość Trzech Króli: trwajcie w jedności

- Trwając w jedności z Bogiem i ze sobą nawzajem możemy pokonać każde zło – pokreślił bp Marek Solarczyk podczas obchodów uroczystości Trzech Króli. Barwny Orszak przeszedł ulicami prawobrzeżnej części stolicy. Już po raz drugi zorganizowano go na warszawskim Bródnie.

Zachęcając wiernych do budowania prawdziwej wspólnoty, biskup wskazał na trzech Mędrców ze Wschodu. Jak zaznaczył - Królowie, magowie, bez względu jak ich nazwiemy, byli razem ze sobą wzajemnie wspierając się w wędrówce do Betlejem. Swoim przykładem pokazuje nam dziś, że warto poszukiwać tego, co Boże we wspólnocie z innymi. Trwając bowiem w tej jedności, możemy pokonać każdego Heroda - podkreślił bp Solarczyk.

Apelował też do wiernych do radosnego dzielenia się Bożymi darami: Święto Objawienia Pańskiego przypomina nam i potwierdza, że każdy z nas może i powinien być objawieniem najpiękniejszych darów Bożych i ludzkich dla tych, którzy są wokół.

Około 3 tysięcy uczestników Orszaku Trzech Króli spotkało się po południu u zbiegu ulic Wysockiego i Matki Teresy z Kalkuty na warszawskim Bródnie, gdzie odczytano fragment Ewangelii mówiący o pokłonie Mędrców ze Wschodu. Następnie w pochodzie, śpiewając kolędy, wierni wraz z korowodem podążyli do pobliskiego kościoła Matki Boże Różańcowej. Królowie jechali na koniach, zaś za nimi podążały postacie przebrane za członków Świętej Rodziny oraz pastuszków i aniołki. W świątyni odbyło się krótkie przedstawienia teatru "Raj", a następnie koncert kolęd w wykonaniu góralskiego zespołu z Zakopanego.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-05 09:49 Abp Hoser: rodzina jest siłą człowieka

Rodzina pozwala przeżyć człowiekowi najgorsze momenty w życiu – zaznaczył abp Henryk Hoser. Uroczysta Msza św. w sali kurialnej rozpoczęła świąteczne spotkanie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej z pasterzem diecezji.

Nawiązując do nauczania bł. Jana Pawła II abp Hoser zwrócił w homilii uwagę, że poznajemy człowieka kontemplując Chrystusa oraz analizując ludzkie zachowanie.
Jak zaznaczył - głębia ludzkiego serca wyraża się poprzez jego czyny. Jest to swoiste okno do jego wnętrza. Ale aby do końca zrozumieć jego godność i powołanie potrzeba wpatrywać się w Jezusa, w Jego czyny, słowa, działanie, ponieważ On jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem.
Nawiązując do słów św. Jana Apostoła abp Hoser zachęcał do wejścia w głęboką osobistą relację z Bogiem. - On mieszka w ludzkiej biedzie - tej materialnej i tej duchowej, ponieważ chce być blisko tych, którzy Jego obecności potrzebują.I jak dodał: Z tego kontaktu musi wyniknąć nasza przemiana, podobnie jak Szymon dzięki obecności Mistrza stał się Piotrem, czyli Skałą.

Składając świąteczne życzenia abp Hoser zachęcał doradców do odkrywania prawdziwej wartości rodziny. - Państwo nas opuści, instytucje charytatywne nas opuszczą, ale jeżeli rodzina nas nie opuści, bo stanowimy z nią jedno, wówczas możemy przeżyć wszystko - podkreślił arcybiskup.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej jest siedemdziesięciu pięciu czynnie działających doradców życia rodzinnego, w tym kilkanaście par małżeńskich.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2012-01-01 17:19 Abp Hoser: wprowadzajmy pokój w swoich środowiskach

Do wprowadzania pokoju w środowiskach, w których żyjemy zachęca abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski sprawował Msze św. 1 stycznia w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku.

Nawiązując do orędzia papieża Benedykta XVI na obchodzony dziś 45. Światowy Dzień Pokoju, arcybiskup przypomniał, że jedynym gwarantem pokoju jest Bóg. Zachęcał też wiernych, aby byli ludźmi wprowadzającymi pokój w środowiskach, w których żyją. A drogą do tego jest wzajemne przebaczenie oraz wyjaśnianie sobie powstających nieporozumień. - W przeciwnym wypadku narastające konflikty stają się coraz bardziej bolesne i zakorzeniają się w naszym życiu – mówił abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski nawiązał też do rodziny i jej podstawowego zadania - wychowywania nowego pokolenia. - Nie wystarczy przekazać życie, ale trzeba jeszcze dziecko wychować – podkreślił abp Hoser. - W rodzinie dziecko uczy się wartości ludzkich i chrześcijańskich, które umożliwiają konstruktywne i pokojowe współżycie. W rodzinie uczy się solidarności między pokoleniowej, poszanowania zasad, przebaczania drugiemu - przypominał abp Hoser, cytując słowa orędzia Ojca Świętego.

Odwołując się do obaw, jakie towarzyszą Polakom co do roku 2012, arcybiskup zachęcał do zawierzenia przyszłości Bogu, który jest Panem historii.

W uroczystej Mszy św. 8 par odnowiło swoje małżeńskie przyrzeczenia. Najstarsza z nich świętowała 57 lat wspólnego życia.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-12-31 17:52 Abp Hoser podsumowując rok 2011: żywotność Kościoła w Polsce jest duża

Kościół nadal jest dla większości Polaków światłem i nadzieją – powiedział abp Henryk Hoser podsumowując rok 2011. Biskup warszawsko-praski zwraca uwagę na spadek praktyk religijnych w aglomeracjach miejskich i odpływ młodych z Kościoła, ale też na kolejki do konfesjonałów oraz udział dzieci w nabożeństwach adwentowych. Wskazuje też na zadania, jakie stoją przed Kościołem w przyszłości.

Zdaniem bp. warszawsko-praskiego, w ostatnich dwunastu miesiącach przeżyliśmy wszystkie tajemnice różańcowe. Przypominając, że prawie 90 proc. Polaków jest ochrzczonych abp Hoser wrócił uwagę, że ich formalna przynależność do Kościoła katolickiego nie przekłada się na stanowisko ideowo-moralne. Najlepszym przykładem pogłębiającego się zjawiska różnicowania się postaw był wynik ostatnich wyborów parlamentarnych.

Jednak, zdaniem abp Hosera, mimo obserwowanego w ostatnich latach spadku praktyk religijnych zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich oraz mniejszej liczby osób podejmujących drogę życia kapłańskiego czy zakonnego, żywotność Kościoła w Polsce jest duża. – Można ją zmierzyć np. kolejkami do konfesjonałów, czy chociażby liczbą dzieci, które przychodzą w czasie Adwentu na roraty - podkreślił ordynariusz warszawsko-praski. I jak dodał - wyrazem odnowy Kościoła jest także nieustannie powiększając się grupa ludzi wykształconych, świadomych swojej wiary, którzy angażują się w życie wspólnot parafialnych.

Nawiązując do ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Madrycie abp Hoser podkreślił, że dziś ogromnym wyzwaniem dla Kościoła są młodzi ludzie, którzy po otrzymaniu sakramentu bierzmowania bardzo często znikają z parafii. - Obserwowana wśród nich zmian pokoleniowa odsłania nam indywidualistów, którzy, wychowani na nowoczesnych technologiach, nie odnajdują się w grupie – zauważył bp warszawsko-praski. Jego zdaniem, jedną z propozycji zaangażowania i formowania młodego pokolenia może być dziś wolontariat. – „Szkolne koła Caritas są doskonałą szkołą socjalizacji młodzieży, która wykorzystuje swój wolny czas w sposób pożyteczny. Zaangażowanie na tym polu pozwala jej odkryć ludzką biedę, potrzeby, samotność, często także ludzkie tragedie, przez co może dużo szybciej dojrzeć”- podkreślił abp Hoser.

Z myślą o młodzieży szukającej swojego miejsca w świecie i w kościele, w diecezji warszawsko-praskiej powstał "Dom św. Faustyny" w Ostrówku. – W tym miejscu - jak przypomniał abp Hoser - Helena Kowalska pracowała przez rok na swój zakonny posag. W uroczystości poświęcenia obiektu, które miało miejsce we wrześniu minionego roku uczestniczył Przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum kardynał Robert Sarach.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-12-30 10:08 Bp Solarczyk: niech poprzez waszą służbę ludzie doświadczają miłości Boga

Niech poprzez waszą służbę inni doświadczą miłości Boga – życzył strażakom bp Marek Solarczyk. Tradycyjnie w czasie oktawy świąt Narodzenia Pańskiego strażacy z terenu Mazowsza zjechali do stolicy aby przełamać się opłatkiem i wspólnie wysłuchać koncertu kolęd.

Przypominając zawołanie „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” bp Solarczyk podkreślił, że w tych słowach wypełnia się cała Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia. - Człowiek potrzebuje doświadczyć tego co nadprzyrodzone aby we właściwej perspektywie dostrzec powierzone mu dobro obecne w nim samym jak i otaczających go osobach - powiedział hierarcha. Pan Bóg chce objawiać swoją chwałę, swoją tajemnicę miłości do człowieka - Przez Syna Bożego, ale także i przez nasze życie, takie jakiego doświadczamy, przeżywamy i wychodzimy z nim do innych.

- Niech więc poprzez waszą ofiarną służbę potrzebujący ludzie doświadczą tajemnicy Bożego Narodzenia. Kiedy staniecie obok drugiego człowieka, aby mu pomóc, czy wesprzeć. Będziecie może jedyną osobą, która wówczas pochyli się nad potrzebującym - życzył strażakom bp Solarczyk.

- Mijający rok był dla strażaków z Mazowsza równie trudny jak lata ubiegłe - podkreślił Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz. Zwrócił on przy tym uwagę, że mimo iż w 2011 roku było mniej kataklizmów żywiołowych to jednak zginęło więcej ludzie. Główną przyczyną był brak rozwagi oraz nieumiejętne obchodzenie się ze sprzętem grzewczym. Apelował on więc o rozsądek i roztropność.

Świąteczne spotkanie opłatkowe mazowieckich strażaków uświetnił koncert kolęd.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-12-29 16:35 Radość w Radości, czyli Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego

W Zespole Szkół Zawodowych w Warszawie-Radości zakończył się 29 grudnia XXI Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego, zorganizowany przez ks. prałata Mirosława Mikulskiego, słynnego kapelana sportowców. W imprezie, która odbyła się w budynku Zespołu Szkół Zawodowych, wzięło udział blisko pół setki dzieci z 37 miejscowości z całej Polski oraz z Litwy i Białorusi.

Rewelacją turnieju była 11-letnia Margarita Bautuszitie z Kowna, trzecia zawodniczka Europy w swojej kategorii wiekowej, która bez trudu wygrywała ze starszymi koleżankami.

Rywalizacja toczyła się na 50 stołach pingpongowych. Tylu samo było sędziów-woluntariuszy, którzy specjalnie wzięli urlopy, aby oceniać rywalizację młodych sportowców.

Nie zawiedli także sponsorzy, wśród których znalazł się Totalizator Sportowy. Dzięki temu każdy z uczestników wyjechał z wartościową pamiątką. „Szef się pomodli i zaraz nowy sponsor się znajdzie” – żartują panie z biura organizacyjnego.

W przygotowanie turnieju zaangażowało się kilkunastu byłych parafian ks. Mikulskiego. Oprócz tego wiele rodzin przyjęło gości z zagranicy. „Czekali do 3.00 w nocy na przyjazd autokarów z dziećmi i nikt nie narzekał” – chwali swoje byłe „owieczki” ks. Prałat.

Impreza rządzi się swoją filozofią. „Celem nie jest mistrzostwo, lecz zabawa. Nie ma tak, że przegrany odpada i obserwuje rywalizację kolegów. On gra dalej” – tłumaczy ks. Mikulski.

Zdaniem kapelana sportowców turniej służy zbliżeniu dzieci polskich z ich zagranicznymi rówieśnikami zza wschodniej granicy. „Nawiązują się znajomości i przyjaźnie. Dzieci litewskie i białoruskie przekonują się, że Polacy nie żywią wobec ich rodaków wrogości” – dowodzi ks. Mikulski. Ekipy zagraniczne dostają pamiątkowe puchary. Któregoś roku autokar z dziećmi stał na białoruskiej granicy. Dzieci wyjęły z bagażu puchar. „A, toście wygrali z Polakami. To jedźcie, jedźcie” – powiedzieli białoruscy pogranicznicy i puścili autokar bez kolejki.

W kuluarach imprezy przypomina się zdanie znakomitego dziennikarza sportowego, śp. Wojciecha Zielińskiego, który powiedział, że ks. Mikulski robi więcej dla zbliżenia polsko-białoruskiego niż nasz MSZ.

„Chcę, przede wszystkim, aby dzieci miały radość. Pragnę też dać przykład innym księżom, żeby organizowali dzieciom czas na zajęcia sportowe. Chcę też teraz, kiedy Kościół jest atakowany, pokazać, że daje on coś pożytecznego społeczeństwu” – ujawnia swoje intencje kapelan.

Blisko 75-letni ks. prałat Mikulski znalazł swego następcę, który w przyszłości wspomoże go w organizacji zawodów. Podczas ceremonii zamknięcia turnieju przekazał symbolicznie rakietkę do ping-ponga ks. Jakubowi Bielińskiemu, wikariuszowi parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach.

Nie zamierza jednak odpoczywać. Już 30 stycznia ks. Mikulski organizuje halowy turniej piłki nożnej dla chłopców w hali warszawskiej AWF.
gp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2011-12-29 16:05 Duszpasterz sportowców: kibice to wartościowi ludzie

Kibice to wartościowi ludzie - uważa ks. Hubert Walczyk. Został on mianowany dekretem abp. Henryka Hosera duszpasterzem sportu w diecezji warszawsko-praskiej. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań związanych z przygotowaniami do zbliżających się mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które będą się odbywały między innymi na Stadionie Narodowym.

Wszelkie działania związane z Euro 2012 będą podejmowane we współpracy z krajowym duszpasterzem sportowców ks. Edwardem Pleniem. Na razie wiadomo jedynie, że ks. Hubert Walczyk będzie kapelanem kaplicy na Stadionie Narodowym. Zwracając uwagę na jej wielowyznaniowy charakter wyraził on nadzieję, że będzie ona wykorzystywana przez wiernych innych Kościołów, których wyznawcy przyjadą do Warszawy na rozgrywki.

Zdaniem nowego diecezjalnego duszpasterza sportu, wbrew powszechnym stereotypom, większość kibiców to naprawdę wartościowi ludzie. – Obok poczucia patriotyzmu cenią oni sobie także wartości uniwersalne, takie jak np. honor. Myślę, że także Bóg jest dla nich Kimś ważnym, chociaż obserwując ich zachowania nie zawsze możemy to zauważyć – podkreślił ks. Walczyk. Zaznaczył jednak, że to, co pokazują media jest jedynie pewnym wycinkiem dużo szerszej rzeczywistości. Wielu z kibiców to porządni, wartościowi ludzie.


Odwołując się do powiedzenia: „W zdrowym ciele zdrowy duch” ks. Walczyk powiedział, że uprawianie sportu nie jest zarezerwowane tylko dla wyczynowców. - Życie człowieka powinno być spójne, a zatem obok zaangażowania w Kościele jest w nim także miejsce na atrakcje związane np. ze sportem. Pan Bóg nie musi być z niego wyłączony. Ponadto, jak dodał, „jeżeli człowiek poprzez sport zmaga się ze sobą, ze swoimi słabościami, to hartuje to też jego ducha”.

Wszelkie działania sportowe młodych ludzi będą powstawały we współpracy z duszpasterstwem młodzieży diecezji warszawsko-praskiej – zapewnia ks. Walczyk. Jego zdaniem jest szansa, że powstanie również specjalna drużyna złożona z księży. - Wielu kapłanów gra w piłkę nożną i siatkową, może zatem uda się zorganizować dla nich jakieś zawody – wyraża nadzieję duszpasterz sportu.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT