Znaleziono depesz: 6346
2017-04-22 17:48 Jasna Góra: trwa 81. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

„Wstań, Głoś! Zaryzykujesz?” – to wezwanie podejmują na Jasnej Górze studenci, nauczyciele i duszpasterze...

2017-04-22 17:29 Jasna Góra: pielgrzymka i obrady Parlamentu Jakubowego

W ramach dorocznej pielgrzymki Bractw i Parafii św. Jakuba, na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Parlamentu...

2017-04-19 11:40 Częstochowa: 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (zapowiedź)

Forma mszy i jej różnorodne odsłony - od klasycznej gregoriańskiej po „Missa pro pace” Feliksa Nowowiejskiego - to główny motyw tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który rozpocznie się 30 kwietnia w Częstochowie. Wydarzenie, które potrwa do 7 maja wpisuje się również w Jubileusz 300. lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W tym roku Festiwal gościł będzie w Częstochowie, gdzie odbędzie się najwięcej koncertów, ale obecny będzie on także w Bydgoszczy, Toruniu, Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Kłomnicach oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii. Festiwalowi towarzyszy 13. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Musica Sacra Nova".

Na program XXVII edycji złoży się kilkanaście wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów z Iranu, Francji, Włoch i Polski. Jak podkreślają organizatorzy, „motywem przewodnim jest forma mszy i jej różnorodne odsłony – od klasycznej gregoriańskiej, przez „Missa ex tempore” Marcela Pérèsa powstałej na bazie chorału gregoriańskiego, po „Requiem ludowe” Adama Struga na głos, dwa fortepiany i instrumenty perkusyjne i „Missa pro pace” Feliksa Nowowiejskiego.

Koncert inaugurujący z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbędzie się 1 maja bazylice jasnogórskiej, podczas którego wystąpi Venice Baroque Orchestra (Włochy) oraz Romina Basso – mezzosopran (Włochy).

W programie Festiwalu znajdzie się również koncert z okazji 500-lecia Reformacji „Solus Christus” w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Na Festiwalu wykonane zostanie zaprezentowana również muzyka z tradycji perskiej, którą wykonają Maryam Akhondy (Iran) i Zespół Banu (Iran). Na Festiwalu zabrzmi również muzyka góralska. W Nowej Brzeźnicy Podhalańskie nuty – koncert muzyki górami natchnionej wykona m.in. Jan Karpiel Bułecka.

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert w 140. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego. W bazylice jasnogórskiej 6 maja wystąpią: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, od ponad 25-lat związany z Częstochową i Jasną Górą. Festiwal ma dwie misje - dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej - stawiając na prawykonania, jak i dawnej - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w jasnogórskich archiwach ojców paulinów.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie http://www.gaudemater.com/
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-18 16:48 Żywa Korona Maryi na 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

W związku z tegorocznym jubileuszem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, paulini z Jasnej Góry zachęcają do czynnego włączenia się w inicjatywę Żywa Korona Maryi. Zakonnicy mają nadzieję, że w ten sposób Polacy wprowadzą na nowo Maryję do swojego domu, rodziny, życia i stanie się Ona Królową wszystkich spraw. Patronat nad jubileuszem oraz akcją Żywa Korona Maryi objęła Konferencja Episkopatu Polski wraz z przewodniczącym – arcybiskupem Stanisławem Gądeckim.

- Dziś pragniemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem. Św. Ireneusz mówił: „Chwałą Boga [jest] żyjący człowiek”. Aby tak się stało potrzeba nam nawrócenia. Dlatego też chcemy złożyć Maryi nasze duchowe dary – to one najbardziej ukazują, czy Maryja króluje w naszym życiu - podkreślają organizatorzy na witrynie internetowej akcji.

Żywa Korona Maryi polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego np. spowiedzi po wielu latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii, odmawiania codziennie 10 różańca, czytania Pisma Świętego czy innej duchowej lektury. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę.

- To my tworzymy Żywą Koronę Maryi. Nasze oblicza, a w nich całe nasze życie i nasza historia wypisana na twarzach. Nasze pragnienia, przeżycia, szczęście i cierpienia widoczne w naszych oczach. Chcemy być obliczem Maryi – powiedział o. Tomasz Tlałka, z ramienia Jasnej Góry współodpowiedzialny za tę inicjatywę.

Do fotografii należy koniecznie dołączyć oświadczenie znajdujące się na stronie www.koronamaryi.pl.

Zdjęcia są sukcesywnie umieszczane na specjalnej tablicy i prezentowane w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Potem trafiają do Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze, tak by każdy mógł je odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędzie do Matki Bożej. - To symbol, że twoje życie zapisane jest w Sercu Maryi – dodał zakonnik.

W odpowiedzi na duchowy dar wypisany na odwrocie nadesłanego na Jasną Górę zdjęcia, Paulini przesyłają wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, jako znak, że „jesteś Diamentem w Żywej Koronie Maryi”.

W związku z jubileuszem przygotowana została również specjalna aplikacja na smartfona „Diament z korony”. Pobierając ją można codziennie otrzymywać maryjną myśl przygotowaną przez różne osoby, kapłanów i świeckich, która pozwoli nawiązać głębszą relację z Matką Bożą. Do aplikacji dołączona jest funkcja komentowania myśli dnia, tak by dzielić się swoją wiarą. Tą drogą można również złożyć duchowy dar dla Maryi.

Jubileuszowy rok 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zainaugurowano uroczystą Msza św. 8 września w Bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Pierwsza koronacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 8 września 1717 roku. Ostateczną decyzję o koronacji podjął papież Klemens XI, który ofiarował również drogocenne korony. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.
ar, mp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-18 15:42 Częstochowa: w niedzielę 4. Bieg Miłosierdzia

Byli już bezdomni i dzieci, teraz nadszedł czas na seniorów. To właśnie im będą pomagać ci wszyscy, którzy wezmą udział w 4. już Biegu Miłosierdzia organizowanym w niedzielę, 23 kwietnia przez częstochowską Dolinę Miłosierdzia oraz Fundację ufam Tobie. Dochód przeznaczony będzie na wsparcie finansowe osób starszych. Impreza organizowana od 2014 r. wpisuje się w przeżywany w tym dniu doroczny odpust parafialny.

W ramach inicjatywy różne instytucje i firmy zobowiązały się przekazać parafii 4 zł za każdego uczestnika biegu. Każdy z nich otrzyma koszulkę z logo sponsora.

„Pomysł Biegu Miłosierdzia wziął się z potrzeby konkretnego czynu miłosierdzia na rzecz drugiego człowieka – wyjaśnia ks. Andrzej Partika, pomysłodawca i organizator akcji, a zarazem kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. - Po dokładnym rozeznaniu okazało się, że wiele osób starszych ma problem z realizacją recept i wielokrotnie rezygnują z niektórych leków, gdyż po prostu ich nie stać”.

Pierwszy Bieg Miłosierdzia odbył się w 2014 r., w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II. Zebrane wówczas fundusze pozwoliły na otwarcie kuchni dla bezdomnych. W trakcie drugiego Biegu udało się zebrać środki na uruchomienie łaźni. Po zeszłorocznym Biegu wykupiono prawie 2,5 tys. szkolnych obiadów dla dzieci z ubogich rodzin.

Przed 4 laty trasę pięciu kilometrów pokonało ponad 400 osób. Rok później na starcie odliczyło się 1000 uczestników. W 3. Biegu było już ponad 1400 osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.

Tegoroczny Bieg Miłosierdzia odbędzie się w niedzielę, 23 kwietnia. Wspólne świętowanie rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 a następnie Mszą św. sprawowana przy ołtarzu polowym. Po Mszy zaplanowano wspólne przejście na teren Parku Lisiniec i rozpoczęcie Biegu Miłosierdzia. Imprezę zakończy rozdanie wszystkim uczestnikom pamiątkowych medali oraz ciepły posiłek.

Pallotyni posługujący w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia już od wielu lat pomagają osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji materialnej. Jednak ich posługa na rzecz drugiego człowieka nie ogranicza się tylko do tego.

W ciągu roku organizują m.in. doroczną Parafiadę, „tatową sobotę” dla dzieci i ich ojców oraz parafialny kurs tańca prowadzony są przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego. Nie brakuje także inicjatyw stricte religijnych, jak np. Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego, spotkania kręgów biblijnych czy Msze św. dla przedszkolaków i ich rodziców. Od stycznia odbywają się także comiesięczne Msze św. dla osób poszukujących męża/żony.

Fundacja ufam Tobie została powołana do istnienia w dniu rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, czyli 8 grudnia 2015 r. Zamysłem założycieli było stworzenie instytucji, która jeszcze bardziej, niż tylko sama parafia, będzie wcielała w życie realizację uczynków miłosierdzia. Jest głównym zadaniem jest przede wszystkim podejmowanie działań zapobiegających wszelkim wykluczeniom społecznym. Ma ona na celu realizację zadań m. in. z dziedziny opieki i pomocy społecznej.

Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem, rozpoczęli na miejscu starej cegielni budowę domu i kaplicy, w której głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Faustyny przez Adolfa Hyłę. Zabudowania te poświęcił w 1949 r. bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej. Od tamtego czasu nieprzerwanie w tym miejscu, zwanym Dolina Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. Siostry Faustyny.
jk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-18 12:18 Częstochowa: księga pamiątkowa na 90-lecie tygodnika „Niedziela"

„90 lat. Dla nieba i dla chleba. 1926–2016” - to tytuł księgi pamiątkowej, która ukazała się w serii Biblioteki „Niedzieli” z okazji 90-lecia tygodnika. Publikacja licząca ponad 400 stron zawiera bogaty opis historii periodyku i informacje dotyczące jego obecnego kształtu.

- W tę Wielkanoc zamykamy rok 90-lecia naszego tygodnika, który trwał od 4 kwietnia 2016 r. Na jego otwarcie, redakcja wraz z czytelnikami odbyła pielgrzymkę do Watykanu. Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem usłyszeliśmy, że „Niedziela” jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla narodu. Kolejnym etapem świętowania 90-lecia tygodnika, była pielgrzymka na Jasną Górę. Prezydent RP Andrzej Duda w przekazanym z tej okazji przesłaniu wskazał, jak w swojej długiej historii „Niedziela” wpływała i nadal wpływa na duchową i patriotyczną formację Polaków. Obchody 90-lecia „Niedzieli” kończymy wydaniem księgi pamiątkowej pt. „Dla nieba i dla chleba” - podkreśla Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.

Księga prezentuje działalność "Niedzieli", na które składają się dziś nie tylko tygodnik, ale również radio, telewizja, publikacje książkowe oraz internetowe.

W pierwszej części publikacji znajduje się m.in. relacja z pielgrzymki redaktorów i czytelników „Niedzieli” do Watykanu i spotkania z papieżem Franciszkiem, w kwietniu 2016 r. W Księdze zamieszczone jest przesłanie Ojca Świętego Franciszka do „Niedzieli”, listy biskupów i list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Polscy hierarchowie piszą o roli i znaczeniu „Niedzieli” w życiu Kościoła w Polsce i lokalnie. Prezydent Andrzej Duda napisał o wpływie tygodnika na duchową i patriotyczną formację Polaków, a Prymas Polski abp Wojciech Polak o tym, że działalność pisma wykracza daleko poza przedsięwzięcia redakcyjne, tworząc szczególne miejsce spotkania współczesnego człowieka z Ewangelią. Z kolei abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu nazwał pracowników i dziennikarzy „Niedzieli” apostołami prawdy.

W księdze pamiątkowej znajdują się również wypowiedzi dziennikarzy, medioznawców m.in. Pawła Zuchniewicza, Antonio Gaspariego, do stycznia 2017 r. dyrektora Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Zenit”, aktualnie dyrektora miesięcznika i portalu informacyjnego „Frammenti di pace”, Karola Klauzy i Krzysztofa Tadeja.

Księga przedstawia historię tygodnika, sylwetki redaktorów naczelnych: ks. Wojciecha Mondrego, ks. Stanisława Gałązki, ks. Antoniego Marchewki, ks. inf. Ireneusza Skubisia, Lidii Dudkiewicz oraz ks. Mariana Rzeszewskiego i ks. Władysława Sobonia, którzy pełnili tę funkcję w okresie uwięzienia przez władze komunistyczne ks. Antoniego Marchewki.

Opis historyczny został uzupełniony licznymi fotografiami. Redakcja podjęła się niełatwego zadania opisania 9 dekad tworzenia tygodnika wiernego Kościołowi i Polsce, wpisanego mocno w meandry burzliwej historii i trudnej współczesności. Na kartach Księgi znajdują się sylwetki ludzi, którzy „Niedzielę” budowali, tworzyli, oddali jej wiele lat swojego życia, dla których redakcja stała się drugim domem. Na kartach Księgi znajduje też wspomnienie o tych, którzy odeszli do wieczności, a mieli bezcenny wkład w rozwój pisma i czasem bohaterską postawę, gdy przychodziło bronić tygodnika. Czytelnik znajdzie biogramy takich osób jak m.in. Zofia Kossak-Szczucka, br. Romuald Stanisław Rybicki, ks. Ludwik Warzybok, Krzysztof Wielgut, Helena Orpych, Adam Banaszkiewicz.

Autorzy publikacji ukazują duchowość, misję i przesłanie „Niedzieli”, historię i rolę edycji diecezjalnych tygodnika, działalność studia radiowego i telewizyjnego „Niedzieli” oraz działu internetowego. Opisana została również działalność wydawnicza „Niedzieli”, historia serii wydawniczej Biblioteka „Niedzieli”, dzieje i znaczenie „Mojego Pisma Tęcza” oraz działalność charytatywna i kulturalna tygodnika. Osobny rozdział Księgi poświęcony został spotkaniom św. Jana Pawła II z „Niedzielą” i jej redaktorami oraz wkładowi tygodnika w opisanie wielkiego pontyfikatu papieża Polaka.

Księgę zamyka kalendarium tygodnika obejmujące lata 1926-2017.

4 kwietnia 1926 r., ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Pismo powstało niedługo po tym, jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880–1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego".

Jedną z pierwszych decyzji, jaką podjął bp Kubina, było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym do 1937 roku.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014). Od 1 lipca 2014 r. jego obowiązki przejęła red. Lidia Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu 90 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45), w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (grudzień 1981) Szczególną rolę w dziejach „Niedzieli” odegrała również znana pisarka katolicka Zofia Kossak-Szczucka, która współredagowała pismo w 1945 r.

Po 28 latach milczenia spowodowanego decyzją komunistycznej władzy, bp Stefan Bareła w 1981 r. wznowił działalności tygodnika „Niedziela”. Pierwszy numer ukazał się 7 czerwca. Redaktorem naczelnym został ks. Ireneusz Skubiś.

Po wprowadzeniu stanu wojennego czasopismo zostało ponownie zawieszone. Wznowienie wydawania pisma nastąpiło 21 marca 1982 r. W czasie pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 r. redakcja wspierała kandydatów "Solidarności". W latach 90. nastąpił rozwój czasopisma, które zaczęło wydawać dodatki diecezjalne, "Moje Pismo Tęcza" dla dzieci oraz dwie serie wydawnicze: "Biblioteka Niedzieli" (od 1993) oraz "Zeszyty Niedzieli" (od 1996).

Dzisiaj „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym, to instytucja multimedialna z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym. To tygodnik posiadający własną serię wydawniczą „Biblioteki Niedzieli”.

Aktualnie nakład „Niedzieli” wynosi ok. 130 tys. egzemplarzy, natomiast na święta nakład wyniósł 170 tys. egzemplarzy. „Niedziela” posiada 19 edycji diecezjalnych.
Ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-16 10:34 Abp Depo: Jezus nie tylko zmartwychwstał, ale jest z nami

Jezus nie tylko zmartwychwstał, ale jest z nami. Chodzi naszymi drogami, jest w tajemnicy Kościoła, w tajemnicy przepowiadania Jego Ewangelii, w tajemnicy sakramentów świętych - powiedział w życzeniach na Święta Zmartwychwstania Pańskiego abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

„Dzieląc dzisiaj radość z Wami Tajemnicą Paschalną i nie tylko pustym grobem, ale spotkaniami Chrystusa Zmartwychwstałego z Jego uczniami, z osobami wybranymi przedłużamy radość i nadzieję całego Kościoła i wszystkich ludzi” – mówił abp Depo i dodał, że „po tajemnicy śmierci nikt nie daje rozwiązań poza Chrystusem, który jest Tajemnicą objawionej miłości Boga, potężniejszą od grzechu, zła w jakiejkolwiek formie i śmierci.

Metropolita częstochowski nawiązując do faktu odnowienia Grobu Pańskiego w Jerozolimie podkreślił, że „to jest nie tylko sprawa koncyliacji i uzgodnienia wyznawców, którzy nad tym grobem już od wieków sprawują swoją wierną straż, ale chodzi o coś więcej, że pod płytą, która została odkryta nie odnaleziono żadnych śladów szkieletu i kości, a przecież pokazano wiele filmów pokazujących tajemnicę Jezusa od strony Jego niezwykłego człowieczeństwa z pominięciem Jego bóstwa, jako wysłannika i Syna Bożego dla naszego zbawienia”.

„Życzę, żeby spotkania z Chrystusem dały nam nową nadzieję na pokój, który poza Chrystusem nie może być zrealizowany, pokój dla świata, pokój dla Europy i pokój w sercu dla każdego z nas” – podsumował metropolita częstochowski.

Życzenia zostały przekazane za pośrednictwem TV Niedzieli.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-15 23:15 Abp Depo: grób Chrystusa nie jest końcem istnienia

„Wiara napełnia nas pewnością, że grób Chrystusa nie jest końcem istnienia. Trzeba podjąć walkę codzienną o głębię wiary, o nowe przylgnięcie do Chrystusa” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 15 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej. Uroczystości odbyły się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii abp Depo podkreślił, że „ta noc jest nie tylko znakiem rozpoznawczym chrześcijan”. - Ta święta noc jest znakiem naszej tożsamości. Daje nam ona odpowiedź na ważne pytania: kim jesteśmy, od Kogo bierzemy początek i z Kim idziemy przez śmierć do życia – mówił abp Depo. Dodał, że „przechodzimy ze śmierci do życia, bo uwierzyliśmy Miłości”.

„Chrystus zmartwychwstał, Jego miłość weszła w dziedzictwo pierwszych rodziców, w ich cierpienie i śmierć. Właśnie cierpienie i śmierć w naszych czasach często pozostają argumentem na to, że Boga nie ma. A skoro jest to dlaczego na to wszystko pozwala” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „czujemy wstrząs na myśl o tym, że nawet Syn Boży przeszedł przez doświadczenie grobu, bólu i śmierci”. - Takie właśnie jest doświadczenie ciszy Wielkiej Soboty. To cisza, która niepokoi, jest krzykiem i rozjaśnia nam w Chrystusie tajemnicę śmierci człowieka – przypomniał metropolita częstochowski.

Abp Depo przywołał świadectwo zmarłego w 2006 r. w Jerozolimie szanowanego i cenionego rabina Icchaka Kaduri. - Rabin 4 listopada 2003 r. wyznał swoim uczniom i rodzinie, że podczas mistycznej wizji spotkał Mesjasza. Na krótko przed śmiercią rabin postanowił ujawnić Jego imię. Zapisał je w liście, który kazał otworzyć rok po swojej śmierci. Wierni i uczniowie z niecierpliwością czekali na wyznaczony dzień. Gdy wreszcie list został otwarty, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Według Kaduriego imię Mesjasza brzmi Jeszua - Jezus. Izraelska prasa, która rok wcześniej szeroko rozpisywała się o pogrzebie rabina, teraz praktycznie milczała, nabrała wody w usta. Sprawę opisało tylko kilka hebrajskojęzycznych gazet i portal Israel Today – mówił abp Depo.

- Ten uczony rabin uwierzył i dlatego zapisał. Przeszedł o krok dalej w wierze Izraela. Dziś i my wyrażamy radość ze spotkania ze Zmartwychwstałym” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „posługa Kościoła polega na tym, aby podprowadzać do Chrystusa”.
„Chcemy mieć spojrzenie ku Chrystusowi. Ono od wewnątrz staje się fundamentem nowego porządku, który Chrystus wniósł w życie” – mówił arcybiskup.

Wigilię Paschalną zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół częstochowskiej archikatedry.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-15 12:08 Wielkanocne życzenia z Jasnej Góry dla wszystkich rodaków

W roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Generał Zakonu Paulinów i Przeor Jasnej Góry w życzeniach na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zachęcają, byśmy stawali się „ żywą koroną” Maryi.

O. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, zaprasza, by iść drogą Maryjnej, pokornej służby, miłości i zaufania Bogu. - Niech to będzie prawdziwa, żywa korona dla Królowej Polski - zachęca.

„Niech światło wielkanocnego Poranka opromienia szczególnie ten rok, w który wpisuje się Jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze. Niech Maryja, radosny świadek Zmartwychwstania, pomaga wszystkim postępować w nowym, przemienionym życiu” – napisał w wielkanocnych życzeniach generał Paulinów.

Także przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zachęca, byśmy stawali się „żywą koroną” Maryi poprzez przemianę naszego życia. – Czas Jubileuszu 300 – lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przypomina nam, że przemianę naszego życia, dobre postanowienia, nasz wysiłek duchowy możemy składać jako dary samemu Chrystusowi, bo składając je do stóp Maryi i stając się „żywą koroną” w Jej Cudownym Obrazie, tak naprawdę oddajemy cześć Temu, którego Ona niesie nam w swoich ramionach. Maryja nieustannie zaprasza nas do miłości i jedności z Chrystusem – przekonuje jasnogórski przeor.

„W Roku Jubileuszu wołajmy razem: Maryjo, pomagaj nam trwać w radości Zmartwychwstania Pańskiego i dzielić się nią z każdym człowiekiem” – podkreśla o. Waligóra.

Życzenia wielkanocne generała Zakonu Paulinów oraz Przeora Jasnej Góry kierowane są do wszystkich Rodaków w kraju i za granicą.
mir, Radio Jasna Góra / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-15 12:01 Jasna Góra: Grób Pański z jubileuszem koronacji

O jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przypomina dekoracja Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Stanowić ma zachętę do dziękczynienia Bogu za dar Matki dla naszej Ojczyzny. Maryja w jasnogórskiej Ikonie, udekorowana królewskimi szatami, spogląda z zatroskaniem na Ciało Syna obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Na dekorację tegorocznego Grobu Bożego w jasnogórskim Sanktuarium składają się dużych rozmiarów przedstawienia sukienek i koron, które na przestrzeni wieków składano „Czarnej Madonnie”. Sukienki są wyrazem czci do Maryi i rozszerzania się Jej kultu. Prawdopodobnie od XV lub I poł. wieku XVI, obraz ozdabiany był także koronami.

Zwyczaj zawieszania darów wotywnych bezpośrednio na obrazie, w postaci klejnotów ugruntował się w ciągu XV wieku w oparciu o starszą tradycję. Właściwe „sukienki obrazu”, w ich dzisiejszej lub zbliżonej formie, pojawiają się dopiero od II poł. wieku XVII. Pierwsze cztery, opisane szczegółowo w inwentarzu skarbca z 1685, od najbardziej charakterystycznych ozdób nazywane były sukienkami: Imienia Jezus, Pelikana, Ducha Św. oraz Imienia Marii. Wykonał je br. Klemens Tomaszewski, hafciarz jasnogórski.

Następne, sprawione w 1719-22 przez Konstantego Moszyńskiego, przeora jasnogórskiego wykonał (lub raczej przerobił zmieniając kompozycję klejnotów z dodaniem nowszych wot) br. Jan Makary Sztyftowski, złotnik jasnogórski. Te same sukienki opisane są w inwentarzu skarbca z 1731 i w następnych jako Diamentowa, Perłowa, Rubinowa i Łańcuszkowa, były kilkakrotnie przerabiane. Sukienka Łańcuszkowa została zabrana do Warszawy w 1831 roku na potrzeby Powstania Listopadowego, Perłowa została skradziona w 1909 wraz z koronami od papieża Klemensa XI najprawdopodobniej przez oficerów carskich stacjonujących na Jasnej Górze.

Aktualnie jest dziewięć sukienek na oryginał Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i wszystkie pokazane są w dekoracji Grobu Bożego. Dodatkowo zobaczyć możemy także Wizerunek Maryi bez ozdób.

Plansze rozstawione są w Kaplicy Matki Bożej w prezbiterium i tuż za kratami. Pokazane są na nich: sukienka brylantowa, zwana też diamentową; sukienka wierności, przeznaczona na okres Adwentu i Wielkiego Postu, na niej najwięcej jest biżuterii ozdobionej rubinami, które ze względu na czerwony kolor symbolizują Mękę Chrystusa; sukienka koralowa z 1910 roku, dar kobiet ziemi kieleckiej - jako ekspiacja po kradzieży sukienki i koron w 1909 r.; sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, wykonana w związku z uroczystościami Millenium - Tysiąclecia Chrztu Polski; sukienka koralowa; sukienka sześćsetlecia, zwana też koralowo-perłową, wykonana z racji jubileuszu 600-lecia obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze; sukienka bursztynowo-brylantowa, zwana też sukienką zawierzenia Totus Tuus z 2005 roku jako wotum z okazji 350. rocznicy Obrony Jasnej Góry przed Szwedami i dziękczynienia za życie i pontyfikat Jana Pawła II; sukienka wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego z 2010 roku, ufundowana przez naród polski z okazji 100-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

W związku z trwającym Rokiem Jubileuszowym 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej oryginał Wizerunku Maryi i Dzieciątka zdobi suknia diamentowa. Na tej sukience są bowiem fragmenty, znanych z ikonografii, koron władysławowskich. - To była taka pierwsza koronacja, ale jeszcze nie dekretem papieża. Biżuteria z tych koron zdobi sukienkę Dzieciątka - powiedział o. Stanisław Rudziński, historyk sztuki.

Korony te zostały zdjęte z Obrazu zapewne w 1717 r. w związku z koronacją Wizerunku diademami papieża Klemensa XI. Prawdopodobnie poszczególne elementy dekoracji jubilerskiej właśnie z koron ofiarowanych przez króla Władysława IV przeniesione zostały na szytą klejnotami sukienkę, gdzie po upływie prawie trzech stuleci zostały odnalezione i przypomniane przez Ewę Smulikowską w trakcie prowadzonej w latach 1968 -78 inwentaryzacji zabytków sztuki Jasnej Góry.

Pochodząca z XVII wieku suknia brylantowa była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Zdobiona jest klejnotami wysadzanymi głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń.

Na Cudownym Obrazie nadal pozostały korony papieskie „Totus Tuus”, które Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla jasnogórskiego wizerunku dzień przed śmiercią, 1 kwietnia 2005 r.

Jak zwykle dopełnieniem dekoracji Grobu Bożego na Jasnej Górze są kwiaty i zieleń. Samych róż w kolorze biało-czerwonym jest 2 tysiące sztuk.

Specyfiką Grobów jasnogórskich jest to, że pozostają one tylko do niedzielnego poranka i po procesji rezurekcyjnej właściwie nie ma po nich śladu. – To mobilizuje nas do wielkiego wysiłku, by przygotować tę dekorację w elementach łatwych do wyniesienia z Kaplicy – podkreślił o. Kraszewski.

Tradycja dekorowania Grobu Pańskiego na Jasnej Górze sięga czasów II wojny światowej. Wówczas przygotowywał go kościelny, ale jego wystrój był bardzo skromny. Potem, gdy w Sanktuarium przebywali paulińscy klerycy, groby były papierowe i nieco bogatsze. Były w nich nawet przyniesione przez wiernych kanarki w klatkach, które naturalnym śpiewem tworzyły szczególny klimat.

Kilkanaście lat temu do celów dekoracyjnych zaczęto wyznaczać ojców lub braci, którzy wykazują plastyczne zdolności i oprócz Grobu Pańskiego przygotowują też znaną w całej Polsce bożonarodzeniową szopkę.
Grób Pański pozostanie w Kaplicy Matki Bożej tylko do poranka Niedzieli Zmartwychwstania, skąd o 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-14 21:18 Bp Długosz: krzyż wskrzesza w sercu człowieka nadzieję

„Krzyż mówi, że istnieje miłość potężniejsza od zła. Wskrzesza w sercu człowieka nadzieję, bo beznadzieja rodzi się z głębi osamotnienia” - mówił w homilii biskup senior Antoni Długosz, który w Wielki Piątek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii bp Długosz przypomniał, że „krzyż należy do najbardziej czytelnych znaków, zarówno ten w szpitalu, miejscu pracy, przy drodze, czy na szyi człowieka”.

Bp. Długosz podkreślił, że „z krzyża płynie szczególna nauka dla człowieka” - Mówi o najpierw o wielorakim złu, które wisi nad człowiekiem i zagraża mu. Krzyż mówi o cierpieniu, daje świadectwo o nędzy człowieka. Krzyż jednak najpełniej wyraża naukę o miłosierdziu – podkreślił bp Długosz.

Biskup senior zaznaczył, że „z krzyża płynie miłość, która dźwiga człowieka z największych upadków”. - To miłość, która dotyka najboleśniejszych ran egzystencji człowieka. To miłość wierna aż do końca, a cierpienie Jezusa jest działaniem miłości – mówił biskup senior.

Bp Długosz przypomniał również, że „krzyż wskazuje człowiekowi jego własną wartość” - Człowiek jest wielki, bo cierpi za niego Chrystus. Prawda ta chroni człowieka od rozpaczy – podkreślił i powtórzył za Pascalem, że „człowiek w Chrystusie poznaje własną nędzę i własną wielkość”.

„Tajemnica krzyża mówi o solidarności Chrystusa z ludzkim losem. Wołanie Chrystusa „Boże mój, Boże mój czemuś mnie opuścił” nie trafia w pustkę. Krzyż przemawia do każdego człowieka. On nie przeszkadza. Dodaje sił do zmagań ze światem” – kontynuował bp Długosz.

Podczas Liturgii Męki Pańskiej tekst Pasji według św. Jana wykonali diakoni oraz chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Komentarz liturgiczny prowadził ks. prof. Kazimierz Szymonik.

Natomiast abp Wacław Depo metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele akademickim pw. św. Ireneusza, biskupa i męczennika w Częstochowie.
k. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-14 16:36 Jasna Góra: abp Depo przewodniczył drodze krzyżowej

O wierność prawdzie, odwagę kroczenia drogą prawego sumienia wzywał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach.

„Chcemy iść za Jezusem pokornym i ogołoconym. Jesteśmy tutaj przyjmując własny krzyż, bo kieruje nami nadzieja, że Bóg wprowadzi nas do swej chwały” - mówił abp Depo na rozpoczęcie nabożeństwa i dodał, że „Maryja Matka obecna na wszystkich naszych drogach”.

Metropolita częstochowski odnosząc się do czasów współczesnych podkreślił, że „Jezus Prawda patrzy w oczy tak zwanego kompromisu politycznego. Patrzy w oczy kłamstwa” i przypomniał słowa znanej pisarki katolickiej Zofii Kossak-Szczuckiej, z okresu, gdy po II wojnie światowej współtworzyła tygodnik katolicki „Niedziela”: „Czas, by świat zrozumiał, że prawda, wolność nie istnieją poza Bogiem. Poza Bogiem jest tylko śmierć i otchłań” – napisała Zofia Kossak-Szczucka w swoich wspomnieniach „Z otchłani”.

„Daj Jezu odwagę życia w prawdzie” – kontynuował abp Depo.

Rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej arcybiskup wskazał, że „Krzyż to cena wyzwolenia człowieka z najboleśniejszych ran: zła, kłamstwa i śmierci”. Podkreślił, że „wyrzucenie wymiaru religijności z życia człowieka w ramach poprawności politycznej zostawia człowieka w wymiarach doczesności, w prochu ulicy”.

Wskazując na tajemnicę zjednoczenia Syna z Matką abp Depo apelował, aby „matki były przykładem miłości macierzyńskiej i bezinteresownego daru” i dodał jak ważna jest „odwaga kroczenia drogą prawego sumienia, aby nie utracić wewnętrznej wolności”.

Metropolita częstochowski zachęcił, by „uwierzyć w miłość miłosierną, przebaczającą i dźwigającą człowieka” i „podjąć konieczność przemiany życia”.

„Trwać w upadku, błędzie i kłamstwie to rzecz diabelska. Jezus upada przed człowiekiem i dla człowieka, aby ten mógł odnaleźć godność dziecka Bożego, by w wolności serca wejść na drogę prawdy i wyzwalającej miłości” – kontynuował arcybiskup.

Abp Depo odniósł się również do ostatnich wydarzeń w życiu społecznym i w świecie kultury - W Polsce w pseudo-sztukach ponownie odarto Jezusa z szat. Tymczasem trzeba, aby sztuka i wytwory ludzkiego umysłu i serca służyły godności a nie degradacji – mówił abp Depo.

W nabożeństwie drogi krzyżowej na wałach wzięło udział wielu mieszkańców Częstochowy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, duchowieństwo, osoby konsekrowane oraz pielgrzymi.

Wieczorem Liturgii Męki Pańskiej abp Depo będzie przewodniczył w kościele akademickim pw. św. Ireneusza, biskupa i męczennika w Częstochowie.

Po raz pierwszy wielkopiątkową drogę krzyżową na Wałach Jasnej Góry poprowadzono z inicjatywy młodzieży, w 1985 r.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-14 10:22 Abp Depo: dobro i prawda a nie kłamstwo i prywata partyjna

„Kapłaństwo jest tajemnicą Serca Jezusowego” – mówił abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele św. Wojciecha w Częstochowie. Odnoszą się do sytuacji społecznej metropolita częstochowski podkreślił, że "dobro i prawda jest pokarmem dla ludzi, a nie kłamstwo czy prywata takich, czy innych partii".

„Nam chrześcijanom zdarzyła się rzecz niezwykła, bo oto sam Bóg wyszedł nam naprzeciw w Osobie swojego Syna, Jezusa Chrystusa i zawołał nas do wspólnoty ze Sobą” – mówił hierarcha.

Wskazując na więź między sakramentem kapłaństwa i Eucharystii abp Depo przypomniał, że „jeden sakrament bez drugiego z woli Chrystusa nie istnieje” i dodał za św. Augustynem, że „my różnimy się od innych ludzi w świecie jako chrześcijanie, bo mając dar życia, mamy przyszłość”. Natomiast „ci, którzy nie wierzą zamykają wszystko w horyzoncie ziemi, w tajemnicy grobu”.

Metropolita częstochowski zachęcał do potwierdzenia i pogłębienia więzi z Bogiem, bowiem inaczej żyje się w obecności Boga, a inaczej w obliczu pustki i beznadziei. "Trzeba z pomocą Ducha Świętego obudzić w sobie wewnętrznego człowieka, ogarnąć się na nowo tajemnicą obecności Chrystusa w nas" – zachęcał.

Arcybiskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Polsce, w czerwcu 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”.

„Jakżeż tej ziemi potrzeba jedności, ale poza Bogiem jej nie będzie. A w Sejmie słyszymy: konstytucja jest ważniejsza od Biblii i Boga. Tak, jakby Bóg był zagrożeniem dla Polski, tak jakby Biblia uczyła podziałów. Dobro i prawda jest pokarmem dla ludzi, a nie kłamstwo czy prywata takich, czy innych partii” – mówił abp Depo. Jak dodał, dodał: „nie wystarczy wypowiadać słowa: Jestem wierzący a sumienie zostawiam za drzwiami i głosuję przeciwko życiu”.

Natomiast biskup senior Antoni Długosz, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny wskazał na znaczenie gestu umycia nóg - Gest Jezusa umycia nóg nigdy nie może być zapomniany przez Jego uczniów – mówił bp Długosz.

„Uniżenie się Jezusa do stóp uczniów to początek tego co Jezus czyni na Kalwarii, gdzie uniża samego siebie, staje się posłusznym aż do śmierci krzyżowej” – mówił biskup senior. Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy wezwani do tego aktu miłości największej, oddawania życia dla braci”.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-13 14:53 Abp Depo: kapłaństwo to nie przynależność do klasy uprzywilejowanej, ale wolna zgoda na służbę

„Kapłaństwo to nie przynależność do klasy uprzywilejowanej, ale wolna zgoda na służbę” - mówił w Wielki Czwartek do księży metropolita częstochowski. Abp Wacław Depo w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie celebrował wraz z diecezjalnym duchowieństwem Mszę Krzyżma.

Mszę św. w archikatedrze Świętej Rodziny wraz z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. abp senior Stanisław Nowak, bp senior Antoni Długosz, o. Arnold Chrapkowski – generał zakonu ojców paulinów, o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

„Każdy z nas w tej bazylice ma zapisaną swoją historię” – mówił w homilii abp Depo i przypomniał, że „przed Bogiem nie jesteśmy tłumem. Bóg zna serce każdego z nas”.

Abp Depo podkreślił, że „potrzebujemy pamięci, której szczytem jest Eucharystia, aby przezwyciężyć pełzającą sekularyzację i być świadkami Boga Żywego we współczesnym świecie”.

Odnosząc się do czytań mszalnych metropolita częstochowski podkreślił, że wskazują one na
„nasze nadprzyrodzone pochodzenie biorące rodowód z Boga i na to, co tworzy nasz byt, co jest istotą w naszej Bożej genealogii”.

Arcybiskup wyjaśnił, że czytania mówią o Bożej rzeczywistości i łasce wybrania - Bóg jest źródłem powołania, ale ono rodzi się w rodzinie – mówił arcybiskup i dodał jak ważne jest „poznać tego, który nas pierwszy umiłował”.

Abp Depo podkreślił, że „powołanie wymaga stałej formacji, aby przylgnąć do Chrystusa i naśladować Go całym życiem”. Metropolita częstochowski przypomniał jak ważne jest „zjednoczenie z Bogiem, któremu się uwierzyło i którego się poznaje” - Człowiek powinien trwać w Bogu. Być z Boga i dla Boga oznacza nie tylko zachowanie Bożych Przykazań i wskazań Ewangelii, ale oznacza zobowiązanie idące ze wspólnoty Kościoła, który z woli Chrystusa jest z Piotrem i pod Piotrem – mówił metropolita częstochowski.

Na zakończenie Mszy św. bp Antoni Długosz składając życzenia życzył abp. Wacławowi Depo i abp. Stanisławowi Nowakowi „nieustannych mocy duszpasterskich”.

Przed końcowym błogosławieństwem abp Depo podkreślił, że „dla tych naszych braci, którzy zeszli z naszej drogi ofiarujemy naszą modlitwę” i zaapelował o modlitwę o powołania kapłańskie.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-11 14:39 Jasna Góra: konserwacja Obrazu Matki Bożej i zmiana sukni

- Stan siedmiowiekowej Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej jest dobry, a specjalne zabezpieczenia obrazu spełniają swoją funkcję - zapewnił prof. Krzysztof Chmielewski, opiekun konserwatorski jasnogórskiego wizerunku. W Sanktuarium tradycyjnie w Wielkim Tygodniu odbyły się doroczne oględziny największego narodowego skarbu. Dotychczasową suknię milenijną na obrazie Matki Bożej, zastąpiła wyjątkowo zdobna sukienka brylantowa, zwana też diamentową. To w związku z obchodzoną teraz 300. rocznicą koronacji Wizerunku Królowej Polski.

- Obraz został wyjęty, sprawdzony i to co najważniejsze, jego stan jest dobry a nawet bardzo dobry, biorąc pod uwagę to, że ikona jest stara i „zmęczona” tym co ją w przeszłości dotknęło – powiedział konserwator. Prof. Chmielewski dodał, że struktura materialna obrazu jest bardzo osłabiona. - Głównie chodzi tu o warstwy zaprawy, które uległy wielkiemu zniszczeniu zwłaszcza podczas II wojny światowej, kiedy obraz był ukrywany w bardzo wilgotnym pomieszczeniu - wyjaśnił opiekun jasnogórskiego wizerunku.

Prof. Chmielewski podkreśla, że na zachowanie bardzo dobrego stanu wiekowej Ikony ogromny wpływ ma zainstalowany ponad dwa lata temu specjalny system zapewniający stałą wilgotność w bezpośrednim otoczeniu obrazu.

Dodał, że obraz jest pod stałym nadzorem. Wszystkie parametry takie jak: temperatura i wilgotność są stale kontrolowane komputerowo co zapewnia bezpieczeństwo ikony.

Ponad półtora roku temu wykonano także specjalny system montowania sukienek zdobiących obraz, co także ma znaczący wpływ na zachowanie malowidła w dobrym stanie.

Jak podkreśla Krzysztof Chmielewski drobne interwencje, których w tym roku wykonano cztery, zapewne będą zawsze, bo stara warstwa zaprawy jest bardzo delikatna i krucha.

Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej ma bogatą historię i jest otoczony legendą, która mówi, że dzieło namalował św. Łukasz Ewangelista na desce stołu służącego Najświętszej Rodzinie. Zostało ono przewiezione z Jerozolimy do Konstantynopola, skąd dalej na Ruś. Mocy obrazu miał doświadczyć zarządzający Rusią książę opolski Władysław. Za jego przyczyną odniósł zwycięstwo nad wojskami litewskimi i tureckimi oblegającymi Bełz. Według legendy, gdy zamierzano przewieźć obraz na Śląsk, konie nie chciały ruszyć. Wówczas książę Władysław złożył przysięgę, że wybuduje kościół i umieści w nim obraz oraz ufunduje klasztor, w którym osadzi zakonników Paulinów. Taka historia obrazu zawarta jest w najstarszym rękopisie, którego odpis przechowywany jest w jasnogórskim archiwum.

Prawdziwe pochodzenie i czas powstania obrazu wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji specjalistów. Prawdopodobnie dzieło przywieziono na Jasną Górę 31 sierpnia 1384 roku - podarował je Paulinom, których sprowadził do Częstochowy dwa lata wcześniej, książę Władysław Opolczyk. Jednak, by łatwiej było łączyć jubileuszowe obchody, przyjmuje się, że i Paulini, i Obraz Matki Bożej, przybyli na Jasną Górę w roku 1382. Do dziś niewyjaśniona jest kwestia, czy klasztor jasnogórski był rzeczywiście, jak mówi legenda, ufundowany specjalnie dla cudownego obrazu.

Konserwacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbywa się zawsze w Wielkim Tygodniu i najczęściej połączona jest także ze zmianą sukni zdobiącej wizerunek.

Tym razem suknię milenijną na obrazie Matki Bożej zastąpiła wyjątkowo zdobna sukienka brylantowa, zwana też diamentową. To w związku z przeżywaną 300. rocznicą koronacji Cudownego Wizerunku. Na tej sukience są bowiem fragmenty, znanych z ikonografii, koron władysławowskich. - To była taka pierwsza koronacja, ale jeszcze nie dekretem papieża. Biżuteria z tych koron zdobi sukienkę Dzieciątka - powiedział o. Stanisław Rudziński, historyk sztuki, kustosz Obrazu.

Koronacyjny dokument papieski ukazał się w 1717 r. Korony rubinowe, tzw. władysławowskie, zostały zdjęte z Obrazu zapewne właśnie w 1717 r. w związku z koronacją Wizerunku koronami papieża Klemensa XI. Prawdopodobnie poszczególne elementy dekoracji jubilerskiej przeniesione zostały na szytą klejnotami sukienkę rubinową, gdzie po upływie prawie trzech stuleci zostały odnalezione i przypomniane przez Ewę Smulikowską w trakcie prowadzonej w latach 1968 -78 inwentaryzacji zabytków sztuki Jasnej Góry.

Pochodząca z XVII wieku, wykonana przez brata zakonnego Klemensa Tomaszewskiego, poprawiona przez br. Makarego Sztyftowskiego, suknia brylantowa była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Zdobiona jest klejnotami wysadzanymi głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń.

Na Cudownym Obrazie nadal pozostały korony papieskie „Totus Tuus”, które Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla jasnogórskiego wizerunku dzień przed śmiercią, 1 kwietnia 2005 r.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-09 18:38 Abp Depo do młodych: wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata

„Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata. Młodzi znajdują swoje miejsce w Kościele Chrystusowym” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski do młodych, którzy zgromadzili się w Niedzielę Palmową, 9 kwietnia w archikatedrze częstochowskiej Świętej Rodziny na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży.

Główne obchody rozpoczęły się na placu św. Jana Pawła II przed archikatedrą Świętej Rodziny, gdzie odbyło się czuwanie modlitewno-ewangelizacyjne.

Po poświęceniu palm i procesji, abp Depo przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny z udziałem młodych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania oraz młodych zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich przybyłych z całej archidiecezji.

W homilii abp Depo nawiązując do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się z udziałem papieża Franciszka w Krakowie podkreślił, że „to było doświadczenie kultury spotkania wiary i nadziei oraz miłosierdzia”.

Metropolita częstochowski przypomniał młodym ludziom, że „trzeba budować mosty na fundamencie, którym jest Chrystus”. - Nie miejmy złudzeń. Europa bez Chrystusa nie ma korzeni i przyszłości. Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata – mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo podkreślił, że Niedziela Palmowa ma podwójny charakter: radosny i bolesny. - Z jednej strony mamy radosne wkroczenie Jezusa do Jerozolimy, a jednocześnie w liturgii zawarty jest opis męki Pańskiej – podkreślił abp Depo.

- Jezus nie jest jakimś wytworem ludzkim, fikcją, prorokiem New Age, ale jest Mesjaszem, Emmanuelem, Bogiem z nami. Jest cierpiącym Sługą Jahwe, który idzie na mękę” – kontynuował arcybiskup. Dodał, że Jezus nigdy nie obiecywał łatwego życia, nigdy nie obiecywał zaszczytów i sukcesów. - Ostrzegał swoich uczniów, że Jego droga będzie drogą odrzucenia, cierpienia, męki i śmierci, ale także zmartwychwstania - zauważył hierarcha.

Metropolita częstochowski przypomniał młodzieży, że „Jezus nie żąda od nas, byśmy podziwiali Go na obrazach lub fotografiach, albo też na krążących w sieci wideo. On jest obecny w naszej codzienności, w ludziach, którzy cierpią w Jego imię, cierpią z powodu niewolniczej pracy, dramatów rodzinnych, z powodu chorób, wojen i terroryzmu. Jezus jest w tych, którzy są pogwałceni w swej godności, odrzuceni. Jezus jest w nich z bolesnym, zniekształconym obliczem „Ecce homo”, tak jak na obrazie św. Brata Alberta”.

„Prośmy o łaskę wierności i odwagi wiarę. Proszę o tę łaskę także w imieniu moich braci kapłanów” – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „bez pomocy Ducha Świętego nie będziemy wierni Chrystusowi, nie udźwigniemy krzyża. A trzeba go przyjąć dzień po dniu”. - Chrystus staje wobec nas ten sam, który wjechał do Jerozolimy, ten sam, który poszedł na krzyż i ten sam, który jest obecny w sakramentach Kościoła, szczególnie w Eucharystii. Nie mamy innego Pana i Boga poza Nim – zakończył abp Depo.

Po homilii odbył się obrzęd konsekracji dziewicy. Ślub czystości, poświęcając się całkowicie Bogu złożyła Aleksandra Banaszek z Gidel.

Podczas Mszy św. kandydaci do bierzmowania złożyli na ręce abp. Depo podania związane z przystąpieniem do sakramentu bierzmowania. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Diakonia Muzyczna pod kierunkiem Dariusza Madejskiego.

Do obchodów Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej młodzież przygotowywała się m. in. poprzez udział w Drodze Krzyżowej, która odbyła się 7 kwietnia w centrum Częstochowy oraz poprzez rekolekcje ewangelizacyjne, które odbyły się w dniach 7-9 kwietnia w Domu Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie.

W rozmowie z KAI Agnieszka Michalczak, skarbnik Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej i Dominika Kaczmarska, prezes oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zawierciu podkreśliły, że „rekolekcje dla bierzmowanych były zapewne doświadczeniem Boga. Czuliśmy także szczególną wspólnotę, że gromadzimy się w imię Pana”.

Natomiast ks. Andrzej Witek, diecezjalny asystent KSM Archidiecezji Częstochowskiej dodał, że „młodzież przybyła na rekolekcje, aby choć na chwilę zostawić swój własny świat i pomodlić się, bo bardzo ważne było doświadczenie przeżycia wiary”.

Obchody Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej przygotował Referat Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-08 16:05 Jasna Góra: rozpoczęła się V pielgrzymka karawaningowa

Są coraz popularniejszą formą turystyki, także religijnej. Mowa o przyczepach i kamperach. Na Jasnej Górze po raz piaty odbywa się pielgrzymka karawaningowa. Dwudniowe spotkanie należy do największego tego typu zlotu w kraju, a nawet w Europie. Przyjechało prawie pół tysiąca załóg z kraju i zagranicy.

Karawaning to współczesna forma aktywnej turystyki motorowej, dla której bazą noclegowo-żywieniową są kampery i przyczepy kempingowe.

- Pielgrzymka stanowi rozpoczęcie nowego sezonu, jest okazją do błogosławieństwa pojazdów i wymiany doświadczeń - powiedział ks. Mariusz Chmura z diec. kieleckiej, miłośnik karawaningu, koordynator zjazdu. Wyjaśnił, że spotkanie odbywa się na początku wiosny, wraz z którą inaugurowany jest kolejny sezon. - Wszyscy wyciągają z garaży samochody, przyczepy, planują wyjazdy i to jest dobry moment, by się spotkać, wspólnie pomodlić o bezpieczną jazdę i poświecić nasze pojazdy - zauważył ks. Chmura.

- Jeździmy już dobrych kilkadziesiąt lat, właściwie wyłącznie przyczepą i to po miejscach religijnych. Mamy tę swobodę, że zatrzymujemy się tam, gdzie chcemy i kiedy chcemy - mówią Lidia i Andrzej spod Bydgoszczy.

- Zloty karawaningowe są wspaniałym spotkaniem i wyjątkowym doświadczeniem wspólnoty - podkreśla ks. Chmura. Wyjaśnia, że podczas takich spotkań nie ma osób, które się nie znają. - Mówimy sobie po imieniu, pomagamy sobie wzajemnie. Kiedy ktoś przyjeżdża na kemping i potrzebuje pomocy w rozstawieniu przyczepy, w ustawieniu kampera, inni chętnie przychodzą z pomocą. Dzielimy się tym, co posiadamy - dodaje kapłan.

Zauważa, że także pielgrzymka jest „pięknym świadectwem jedności”, bo „choć przybywamy z różnych klubów, for, są osoby niezrzeszone, nikt nie czuje się samotny, nikt nie czuje się odosobniony”. - Każdy z nas reprezentuje swoje kluby, wieszamy flagi, jesteśmy w strojach klubowych, ale tutaj stanowimy jedno. Przyjeżdżamy do Matki Najświętszej, aby przez Jej orędownictwo prosić Boga o błogosławieństwo dla nas, dla naszych rodzin, o bezpieczeństwo i pokój - twierdzi kapłan.

Na jasnogórskie spotkanie tradycyjnie przyjeżdżają całe rodziny. Łączy ich
zamiłowanie do podróży i sposób, w jaki realizują cele. Jeżdżą z przyczepami kempingowymi lub kamperami, dzięki temu mogą czuć się wolni od poszukiwania noclegów w hotelach, pensjonatach, czy innych miejscach.

Karawaning podoba się ludziom kochającym ruch, niezależność i wolność. W Polsce zyskuje coraz większą popularność. W innych europejskich krajach moda na wakacje w kamperze albo w przyczepie kempingowej święci trumfy od dawna. U nas już nie jest to zjawisko raczkujące, ale popularnością tego typu spędzania urlopu nie dorównujemy jeszcze Niemcom czy Francuzom.

Po Polsce jeździ 2 tysiące kamperów i około 100 tysięcy przyczep kempingowych. W porównaniu z Niemcami czy Francuzami to wciąż niewiele, ale widać, że Polacy coraz bardziej kochają karawaning. Rozwijają się także kempingi, bardzo rozrasta się ich infrastruktura.

Organizatorem pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w drodze” . Należy do niego ok.150 osób. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz: turystyki, w szczególności karawaningowej; pogłębianie i propagowanie wartości katolickich i patriotycznych; duszpasterstwo środowisk karawaningowych, a także innych; propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym; podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności oraz integracja społeczna środowisk związanych z turystyką, wypoczynkiem, rekreacją, sportem, motoryzacją itp.

Na jasnogórskie spotkanie przybyły załogi m.in. z: Niemiec, Czech i Białorusi.

Na program pielgrzymki składają się m.in.: droga krzyżowa na Wałach, udział w Apelu Jasnogórskim, Msza św. z prośbą o błogosławieństwo na rozpoczęcie nowego sezonu karawaningowego, błogosławieństwo kamperów, przyczep i holowników oraz zwiedzanie Jasnej Góry.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-08 14:42 Jasna Góra: zakończyło się paulińskie jubileuszowe czuwanie

Takie spotkanie zdarza się raz na trzysta lat. Na Jasnej Górze wczesnym rankiem zakończyło się czuwanie modlitewne konfratrów, przyjaciół i osób związanych z dziełem Zakonu Paulinów w jubileuszowym roku koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Spotkanie było wspólnym uwielbieniem Królowej i podziękowaniem wszystkim, którzy w różnoraki sposób wspierają paulińską misję w świecie.

Jak powiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów jubileusz 300-lecia koronacji jest dobrą okazją do tego, aby wspólnie modlić się właśnie na Jasnej Górze. - Ta nasza modlitwa jest formą podziękowania wszystkim za ogromny wkład w duchowy rozwój naszego Zakonu. Chodziło o to, byśmy tu wspólnie się modlili, nie tylko my, paulini, ale wszyscy, którzy w sposób formalny lub nieformalny związani są z naszym Zakonem - powiedział pauliński przełożony generalny.

O. Chrapkowski podkreślił, że od zawsze w historii zakonów była grupa wiernych, którzy poprzez swoją modlitwę, udział w propagowaniu charyzmatu i duchowości danego zakonu, byli złączeni z danym instytutem zakonnym. W przypadku Paulinów taką formalną organizacją są konfratrzy, którzy poprzez specjalny obrzęd zostają włączeni do duchowej rodziny zakonnej. - Oprócz konfratrów mamy całe grono osób niezrzeszonych, którzy w różnych paulińskich klasztorach i parafiach, poprzez swoją modlitwę, pomoc i zaangażowanie rozszerzają naszą paulińską misję, stając się świeckimi współpracownikami - podkreślił generał.

Prof. Tadeusz Krawczak, historyk, przypomina, że koronacja 300 lat temu była bardzo ważnym wydarzeniem, które dla nas dzisiaj powinno stanowić wielkie wyzwanie. - Ta koronacja z 1717 r. znaczy coś więcej niż tylko honorowanie Matki Bożej, którego nie musi mieć. To jest symbol, ale symbol, który powinien zobowiązywać i być odnawiany, że jeśli jesteśmy pod władztwem Maryi to do czegoś nas to zobowiązuje - powiedział konfrater pauliński.

Program czuwania podzielony był na trzy części. Była modlitwa pod krzyżem, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i ponowienie przymierza z Jasnogórską Królową Polski.

O. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry przypominał, że Maryja zawsze prowadzi nas Boga. - Patrząc na Jej oblicze wypisane na tej prastarej ikonie, uciekamy się do Tej, która jasnej broni Częstochowy. Uwielbiamy Ją w tym matczynym spojrzeniu, dziękujemy za Jej bliskość wobec każdego z nas, za to, że jest naszą Matką, często bardziej matką niż królową, Ona całą sobą prowadzi nas do Boga – mówił jasnogórski przeor.

O północy Mszy św. wspólnotowej przewodniczył bp Stanisław Stefanek z Łomży, także pauliński konfrater. - Dziękujemy za dar naszej Matki i za łaskę przynależenia do Jej drużyny we wszystkich wymiarach jakie Bóg w naszym powołaniu wyznaczył: rodzinnej, kapłańskim, konsekracji zakonnej. Dziękujemy za tych, którzy z nami złączeni, przynależni do konfraterni, w tej chwili w różnych miejscach wielbią Boga - mówił na początku Eucharystii biskup senior.

Po Eucharystii w programie czuwania znalazła się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą różańcową. Uroczysty śpiew dziękczynnego Magnificat oraz modlitwa do Królowej Pustelników za pauliński zakon, zakończyły nocną modlitwę na Jasnej Górze.

O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów podkreśla wielką rolę jaką odgrywają świeccy współpracownicy i przyjaciele zakonu w szerzeniu paulińskiego charyzmatu. - Żeby to oddziaływanie było skuteczniejsze, pełniejsze, to właśnie potrzebni nam są świeccy współpracownicy. Tworzy się w pewnym sensie taka rodzina maryjna, jasnogórska, bo chociaż paulini nie są tylko na Jasnej Górze, to jednak większość naszych klasztorów i kościołów jest pod znakiem Matki Bożej - powiedział definitor.

Jerzy Jurkiewicz, rycerz Jasnogórskiej Bogarodzicy i konfrater podkreśla, że „wspólne spotkanie z ludźmi, którzy mają zaszczyt nazywać konfratrami Zakonu Paulinów, czyli współbraćmi, to jest coś nadzwyczajnego, bardzo ważnego i dlatego jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy tu razem”.

- Kiedy przed pięciu laty zostałem uhonorowany godnością konfratra to zrozumiałem to odznaczenie, jako zobowiązanie do dalszej pracy dla dobra Zakonu, a tym samy dla dobra Kościoła – powiedział Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

W czuwaniu uczestniczyli także członkowie Wspólnoty Błogosławionego Euzebiusza, którzy na co dzień modlą się za pauliński zakon. Do wspólnoty należy ponad trzysta osób. - Do przynależności do wspólnoty zachęcamy przede wszystkich za pośrednictwem strony internetowej www.cbe.paulini.pl.- podkreśla o. Marek Nowacki, opiekun grupy.

Następne modlitewne spotkanie konfratrów i przyjaciół Zakonu Paulinów, przede wszystkim kapłanów i biskupów, odbędzie się w sierpniu podczas głównych uroczystości rocznicowych koronacji jasnogórskiego obrazu.

Dziś kolejny punkt w Jubileuszowym Roku Koronacji. Jak każdego 8 dnia miesiąca odbędzie się wieczór maryjny w ramach cyklu „Moja mama jest Królową”. Gośćmi spotkania, które rozpocznie się w bazylice o godz. 19.30 będą: o. Marcin Ciechanowski, paulin i Teresa Kopka, terapeutka uzależnień.

Tematem wieczoru będzie „Boleść Matki”. Jak zwykle spotkanie poprzedzi Msza św. w kaplicy Matki Bożej o 18.30. Do udziału w Wieczorze w szczególny sposób zaproszeni zostali wierni z paulińskiego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu i sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-07 21:19 Abp Depo przewodniczył Drodze Krzyżowej w centrum Częstochowy

„Chcemy prosić Ojca o zrozumienie naszych dróg, naszych podejmowanych krzyży, abyśmy je przeżywali w duchu wiary i zawierzenia Bogu do końca. Prosimy o wierność w miłości do końca, bo On nas umiłował do końca” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do uczestników Drogi Krzyżowej, która wieczorem 7 kwietnia przeszła w centrum Częstochowy w kierunku Jasnej Góry.

Abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”. - Dlatego dzisiaj podejmujemy Drogę Krzyżową. Idziemy drogą, którą przeszedł Chrystus. Wierzymy w to, że tak jak z Nim idzie z nami także Matka, nasza Królowa, Przewodniczka i Orędowniczka u boku Syna – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował do uczestników nabożeństwa: „Przyjmijmy na nowo wezwanie, które zawarte jest w słowach: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”. Nie jesteście już niewolnikami, ale możecie wołać do Boga Ojcze”.

Arcybiskup nawiązując do pomnika św. Jana Pawła II – pielgrzyma podkreślił, że „pomnik symbolizujący pielgrzymującego św. Jana Pawła II jest dla nas zobowiązaniem”. - Dziękujemy Bogu za jego pontyfikat i za jego przykład wiernego życia, a także jego apostolskiej posługi – mówił arcybiskup i dodał, że „św. Jan Paweł II przechodząc przez cierpienie i śmierć nauczył nas, że chociaż rzeczywistość losu ludzkiego kończy się śmiercią, to nie wolno się jej bać, bo za śmiercią jest życie”.

Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej modlono się rozważaniami papieża Franciszka z jego pielgrzymki do Polski.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostało zorganizowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W nabożeństwie wzięli udział m. in. abp senior Stanisław Nowak, duchowieństwo, rodziny z dziećmi, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, alumni Niższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego, młodzież, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, wolontariusze, którzy uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży.

Droga Krzyżowa zakończyła się na jasnogórskich błoniach wspólną modlitwą.

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej w centrum miasta zrodziła się w środowisku akademickim Częstochowy przed kilkunastu laty.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-04-01 14:29 Selfie dla Jasnogórskiej Maryi - kolejna inicjatywa jubileuszowa

Selfie dla Maryi to kolejna inicjatywa w Jubileuszowym Roku 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Paulini wciąż przypominają, że to wierni są żywymi klejnotami w koronie Maryi i zachęcają do wielkiej mobilizacji duchowej. Pomóc mają w tym różne propozycje m.in. Wieczory Maryjne, strefa świadectw czy darmowa aplikacja „Diament z korony”.

Selfie dla Maryi to zachęta, by tym razem, drogą elektroniczną przesyłać na Jasną Górę swoje zdjęcie i duchowy dar dla Matki Bożej Jasnogórskiej.

- Z tych zdjęć utworzymy wielką mozaikę wizerunku Częstochowskiej Maryi tak, aby każdy mógł w tym wizerunku się odnaleźć, ale też przede wszystkim dać wyraz temu, że to my, Polacy chcemy być obliczem Maryi - wyjaśnia o. Tomasz Tlałka. Koordynator dzieła Żywa Korona Maryi podkreśla, że i w tej inicjatywie istotą są duchowe dary dla Matki Najświętszej.

Zakonnicy zapewniają, że wszystkie zdjęcia znajdą się w wielkiej „selfie mozaice”, która zostanie zaprezentowana w mediach elektronicznych a także umieszczona w formie baneru na Jasnej Górze. W akcji będą brały udział zdjęcia dostarczone organizatorom do 31.07.2017 r. Obraz zostanie wykonany w terminie do 26 sierpnia.

W celu stworzenia mozaiki paulini przewidują wykorzystanie ok. 50 tysięcy zdjęć. Do ich przesyłania zachęcają wszystkich, którzy potrafią sobie zrobić fotografię. Zaproszenie kierowane jest już od kilku tygodni do maturzystów, którzy nadal bardzo licznie pielgrzymują na Jasną Górę.

Specjalny formularz do przesyłania selfie znajduje się na stronie: koronamaryi.pl. Wciąż przyjmowane są także tradycyjne zdjęcia papierowe, których jest już ponad 8 tys. Specjalną aplikację na smartfony pobrało już ok. 5 tys. osób.

Funkcjonuje specjalny kanał na YouTube z katechezami: co znaczy żyć według Ewangelii.

Rok Jubileuszowy 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej to przede wszystkim zachęta do tworzenia Żywej Korony Maryi. Zakonnicy przypominają, że „dar, który możemy złożyć Maryi będzie świadectwem, że pragniemy podjąć próbę nawrócenia do życia zgodnego z Ewangelią”.

- Może jest coś, o czym na dnie swego serca wiesz, że Bogu się nie podoba podejmij próbę. Może to nałóg, który bardzo trudno Ci porzucić. Codzienne duchowe dary jak np. różaniec, czytanie Pisma Św., modlitwa, codzienne małe zwycięstwa, składają się na coś wielkiego, pięknego, wielki kosz duchowych diamentów dla Maryi, prowadząc do wielkiego zwycięstwa - podkreślają paulini.

Pierwsza stacja obchodów jubileuszowych pierwszej koronacji jasnogórskiego obrazu Królowej Polski z udziałem polskich biskupów i władz państwowych odbędzie się już 3 maja. Uroczystość poprzedzi, 2 maja otwarcie wystawy „Regina mundi, Regina Poloniae. Regalia Matki Bożej”.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 kwietnia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT