Znaleziono depesz: 6176
2016-10-26 15:02 „Moja mama jest królową” - nowa inicjatywa Jasnej Góry na jubileusz koronacji

„Moja mama jest królową” to kolejna inicjatywa Zakonu Paulinów w jubileuszowym roku 300-lecia koronacji...

2016-10-25 14:31 Wydano obszerną dokumentację VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Wyższego Instytutu Teologicznego w Krakowie ukazała się czterotomowa dokumentacja...

2016-10-23 15:17 Częstochowa: wkrótce Bal Wszystkich Świętych

Już w najbliższą sobotę, 29 października w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia odbędzie się Bal Wszystkich Świętych. Inicjatywa kierowana jest do dzieci, a realizowana przez członków Fundacji Ufam Tobie. Spotkanie będzie okazją do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także stroje, w które dzieci się przebiorą.

„W polską tradycję bardzo mocno wspinana jest uroczystość Wszystkich Świętych. Pokażmy dzieciom, że ten dzień nie jest smutny, ale radosny i kierujący nas ku Niebu” – tłumaczą organizatorzy.

Bal rozpocznie się o godz. 11. Wszystkie pociechy obowiązuje strój świętego oraz kilka informacji o patronie, za którego dziecko jest przebrane. W programie spotkania zabawy i zagadki związane ze świętymi, a także poczęstunek.

Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Miejsce słynące z wielu cudów posiada w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Jest to pierwsza w skali świata parafia, której nadano takie wezwanie. Określenie Dolina Miłosierdzia nadał temu miejscu pierwszy biskup częstochowski, bp Teodor Kubina.

Wota umieszczone w kościele oraz świadectwa przesyłane do Sanktuarium uwidaczniają namacalnie specjalne Boże działanie w tym miejscu. Cuda i łaski wypraszane są w sposób szczególny każdego dnia o godz. 15 podczas koronki do Bożego Miłosierdzia.

W kościele zainstalowanych jest wiele relikwii, m.in.: relikwie Krzyża św., relikwie św. Jana Pawła II, relikwie św. s. Faustyny czy relikwie bł. ks. Michała Sopoćki.

Duszpasterstwo księży pallotynów jest bardzo różnorodne. Jednym z działań jest praktyczne wcielanie w życie charyzmatu miłosierdzia poprzez pomoc najuboższym w postaci dofinansowywania dzieciom obiadów w szkołach, prowadzenie kuchni i łaźni dla bezdomnych oraz organizowanie paczek świątecznych dla potrzebujących. Na co dzień w parafii organizowanych jest także wiele akcji skierowanych do rodzin.

Na przykład już od lat w czerwcu odbywa się tzw. tatowa sobota, czyli wycieczka rowerowa dla ojców i ich pociech połączoną z wieloma atrakcjami, m. in. paintballem, strzelaniem z łuku, zwiedzaniem jaskini w Rezerwacie przyrody Zielona Góra i ścianką wspinaczkową oraz wspólnym ogniskiem.

Od ponad 4 lat w Dolinie Miłosierdzia działa również parafialna szkoła tańca prowadzona przez sędziego z Olimpijskiego Centrum Sportowego Tańca Towarzyskiego. Nie tylko uczestnicy tychże zajęć, ale także pozostali parafianie, mają okazję sprawdzić swoje umiejętności taneczne w trakcie organizowanej u pallotynów corocznej zabawy sylwestrowej.

Z działań stricte religijnych pamiętać należy o dorocznym koncercie kolęd zespołu „Cantabile i Przyjaciele”, rodzinnych jasełkach czy misteriach, w których biorą udział całe rodziny i Mszach św. dla przedszkolaków. Na szczególną uwagę zasługują także comiesięczne Msze dla singli.
jk / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-21 10:14 Jasna Góra: dziś noc czuwania w intencji emigracji

Szczególna modlitwa w intencji polskiej emigracji odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Podczas nocnego czuwania zanoszone będą prośby za rodaków przebywających za granicą i wszystkie rodziny doświadczone rozłąką. W ostatnich latach już ponad dwa miliony Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by tam podjąć pracę.

- To właśnie modlitwa, zwłaszcza za nową falę emigracji, będzie w szczególny sposób zanoszona na Jasnej Górze – powiedział ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Dodał, że wśród intencji będzie prośba, by emigranci „nie zagubili wiary w Boga i tych wartości, które wynoszą z domów rodzinnych: kultury i języka”.

Ks. Wójcik przypomina, że Kościół w naszym kraju nieustannie otacza modlitewną opieką tych rodaków, którzy opuszczają swoje rodziny w celach zarobkowych. - W ostatnich latach już ponad 2,3 mln Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by podjąć pracę a w rezultacie ponoszą ogromne koszty psychiczne, które związane są z rozstaniem z rodziną i bliskimi. Sytuacja taka prowadzi często do rozpadu rodzin, a dzieci szczególnie przeżywają dramat rozstania z rodzicami – mówi duszpasterz emigracyjny. Dodaje, że „jesteśmy świadkami jak w rodzinie, rozdzielonej emigracją, słabną a nawet zanikają więzi uczuciowe oraz zobowiązania wychowawcze”.

Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego podkreśla, że na jasnogórską pielgrzymkę przybywają do Częstochowy licznie rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną w naszym kraju, których jest coraz więcej. Jak się szacuje co druga rodzina w Polsce ma kogoś z najbliższych lub dalszych członków zagranicą.

Specjalne przesłanie do pielgrzymów skierował bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. – Raduję się, że przybywacie do naszej Jasnogórskiej Matki, by za Jej pośrednictwem modlić się do Boga o wsparcie dla polskich emigrantów i ich rodzin. (…) sam Jezus miłosierny wskazał na modlitwę jako akt miłosierdzia i ufności w rozmowie ze św. Faustyną. Nie ograniczajcie się jednak do modlitwy, pomyślcie, co możecie konkretnego uczynić po powrocie do domów, by być żywą ikoną Jezusa Miłosiernego – napisał bp Lechowicz.

W Nocy Czuwania wezmą udział Polacy m.in. z: Niemiec, Anglii, Belgii, Francji, Węgier, Białorusi, Ukrainy. Zostali zaproszeni również przedstawiciele organizacji i instytucji troszczących się o Polaków na całym świecie m.in. Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polacy mieszkający poza granicami kraju podkreślają, że tym, co najbardziej ich łączy, są parafie. - Gdyby nie kościół to nie wiem co by było. To jest jedyne takie miejsce poza krajem, gdzie się łączymy, jednoczymy w polszczyźnie, w kulturze, gdzie mamy te same poglądy, żyjemy tą samą tradycją – powiedział Dawid, syn Polaków mieszkających w Niemczech.

Noc czuwania za emigrację przebiegać będzie pod hasłem: Bądźcie świadkami miłosierdzia. To słowa Jana Pawła II „ojca polskiej emigracji” za wstawiennictwem którego również zanoszone będą modlitwy za 18 milionów naszych rodaków rozsianych po świecie.

Organizatorami modlitwy jest Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Księża wierni charyzmatowi swego założyciele Prymasa Polski, Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda podejmują liczne starania duszpasterskie w Polsce i poza granicami, „by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie”.

- Jesteśmy w statystyce światowej na 6. miejscu, ponieważ 33 proc. rodaków i osób przyznających się do polskich korzeni żyje w różnych częściach świata, najwięcej w Stanach Zjednoczonych - blisko 11 mln. Od 6 lat prowadzę Instytut Emigracyjny i nieustannie odwiedzam polskich duszpasterzy i ośrodki emigracyjne – podkreśla ks. Wójcik. Chrystusowiec dodaje, że spotyka tam nie tylko polskich emigrantów, przybyłych na krótki czas do pracy czy na studia, ale i tych, którzy urodzili się poza krajem, jak również rodaków, którzy mieszkają od pokoleń na swojej ziemi, obecnie na terenie Ukrainy, Białorusi, Litwy.

- Dziś wystarczy wsiąść do samolotu tanich linii lotniczych, by spotkać młodych udających się za granicę do pracy lub w jej poszukiwaniu. Ta sytuacja niesie nowe wyzwania dla duszpasterstwa polskiego na świecie. Musimy naszym rodakom zapewnić opiekę duchową. Stąd też Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy oraz modlitwa o nowe powołania do duszpasterstwa polskojęzycznego – podkreśla ks. Wójcik. Dodaje, że najnowsza fala emigracyjna alarmuje, „pisze listy do naszego zgromadzenia w Poznaniu: "potrzebujemy księdza", "potrzebujemy spowiednika" - w Irlandii Północnej, Norwegii, Danii, Hiszpanii czy na Sycylii. To są nowe wyzwania i nieustanne wysyłanie księży diecezjalnych, którzy będą podejmować troskę o naszych rodaków”.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założyło stronę internetową z bazą danych na całym świecie. Instytut informuje wyjeżdżających z kraju wierzących rodaków o możliwościach modlitwy i uczestnictwa we Mszach św. po polsku w najdalszych zakątkach świata. Wystarczy zajrzeć na: www.ide.chrystusowcy.pl lub wpisać w wyszukiwarkę: "Msza św. po polsku" w danym kraju, a pojawi się strona z informacjami o kontakcie do kościoła, kaplicy, w której posługuje polski duszpasterz. W Europie miejsc modlitwy po polsku jest 1329, w Afryce 18, w Ameryce Północnej 259, Południowej 11, Azji 28, w Australii 66.

Czuwanie emigracji rozpocznie się od programu słowno–muzycznego przygotowanego przez młodzież w Stargardzie w auli o. Kordeckiego. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego poprowadzą modlitwę różańcową, po której ks. Zdzisław Malczewski, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii przewodniczyć będzie Apelowi Jasnogórskiemu.

O 21.30 odbędzie się dziękczynienie za 1050. lat Chrztu Polski. Mszy św. o północy przewodniczyć ma ks. Ryszard Głowacki, przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego. Modlitwa potrwa do wczesnych godzinnych rannych.
Tych, którzy przybyć nie mogą Chrystusowcy zachęcają by intencje modlitewne na czuwanie przysyłać pod adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.
Modlitwę transmitować będzie Radio Jasna Góra dostępne także w internecie: www.radiojasnagora.pl.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-20 12:37 Bracia zakonni z modlitwą na Jasnej Górze

Z udziałem kilkuset przedstawicieli różnych zgromadzeń i zakonów na Jasnej Górze odbyła się 34. pielgrzymka braci. Dwudniowemu spotkaniu towarzyszyły słowa: „A wy wszyscy braćmi jesteście - braterstwo zadane”.

Bracia zakonni nie mają święceń kapłańskich, jednak składają tzw. śluby podstawowe dla wszystkich zgromadzeń: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, czasem też śluby charakterystyczne dla danej wspólnoty. W Kościele pełnią różne funkcje, są m.in. nauczycielami, posługują w zakrystiach, domach zakonnych, opiekują się chorymi, niepełnosprawnymi.

Br. Andrzej Wróblewski, paulin jeden z organizatorów pielgrzymki podkreśla, że powołanie brackie najlepiej określił sam Jezus. - Chrystus powiedział, że wszyscy jesteśmy braćmi a więc bycie bratem to bycie blisko drugiego człowieka, to pomaganie mu, życzliwość, wsparcie dobrym słowem a w klasztorze to wykonywanie ukrytych prac, które pomagają w codziennym życiu a które zbliżają do drugiego człowieka – powiedział zakonnik.

Br. Tadeusz, kamilianin od wielu lat posługuje w hospicjum. Jak podkreśla od zawsze marzył, by służyć chorym. – Nigdy nie chciałem zostać księdzem, zawsze chciałem być jak najbliżej człowieka cierpiącego i dlatego cieszę się, że Pan dał mi tak wielką łaskę – wyznał zakonnik. Podkreślił, że obok posługi pielęgnacyjnej terminalnie chorych najważniejszą jest dla niego pomoc duchowa. – Ludzie zupełnie inaczej patrzą na zakonnika, otwierają się przed nim, chcą rozmawiać, razem się modlić i to jest najpiękniejsze – powiedział br. Tadeusz.

Paulin, br. Grzegorz, który pełni obowiązki furtiana, zajmuję się klasztorem i kościołem podkreśla, że pielgrzymka jest dla niego umocnieniem powołania. – Umocnieniem wiary przy tronie Matki Bożej i nabraniem sił do pełnienia swojej posługi i obowiązków wynikających z powołania zakonnego – dodał zakonnik.

- Wśród intencji modlitewnych zanoszonych przez braci jest prośba o odwagę dla młodych, by nie bali się wybrać tej pięknej choć trudnej drogi – powiedział o. Tomasz Nowak, dominikanin, który przez wiele lat też był bratem.

- To powołanie jest niezwykłe a jego wyjątkowość polega na pewnej skromności, uniżoności, ale przez to jest ono najbardziej podobne do służby Chrystusa – zauważył dominikanin. Podkreślił, że „w naszym kraju, gdzie jest dość dużo kapłanów warto uczynić więcej by było także więcej braci”.

W Polsce, w różnych zgromadzeniach zakonnych, posługuje około 1200 braci. Są zakony typowo brackie, jak bracia szkolni, a większość zgromadzeń przyjmuje chętnych do posługi zakonnej bez święceń kapłańskich.

W wydanym w ubiegłym roku dokumencie o tożsamości i misji brata zakonnego w Kościele Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreśla, że pierwsza posługa jaką bracia spełniają w Kościele jako zakonnicy, polega na „podtrzymywaniu w ochrzczonych świadomości podstawowych wartości Ewangelii i przypominaniu o potrzebie odpowiadania świętością życia na miłość Bożą”. - Powołanie brata nie polega jedynie na byciu odbiorcą miłości Boga, ale także na byciu świadkiem i pośrednikiem tego daru – czytamy w dokumencie, który przypomina też słowa z posynodalnej adhortacji Jana Pawła II „Vita Consecrata” o tym, że bracia poprzez pełnienie różnorakich i cennych posług wewnątrz swoich wspólnot i poza nimi, uczestniczą w ten sposób w misji głoszenia Ewangelii i dawania o niej świadectwa miłości w codziennym życiu.

Kongregacja wskazuje posługi, jakich oczekuje się od braci zakonnych. Powinni być przewodnikami w poszukiwaniu Boga, świadkami nadziei poprzez swą obecność w sytuacjach cierpienia i biedy; powinni szukać tych, którzy się oddalili, którzy się zagubili; budować świat bardziej ludzki; nawoływać do modlitwy, dzielić się poszukiwaniem i doświadczeniem Boga; mieć wkład w humanizację społeczeństwa i zaspakajać potrzebę duchowości, której ono poszukuje; ułatwiać lekturę Pisma i pogłębiać dialog między wiarą a kulturą; powinni, jak kiedyś, odgrywać decydującą rolę w przywracaniu godności i wartości pracy fizycznej. Wśród innych posług wymienione zostały: gościnność, otwartość i przyjęcie drugiego człowieka, dialog i bezinteresowne słuchanie, wspieranie sióstr i cenienie obecności kobiet w ewangelizacji, włączanie się w obronę życia i ochronę stworzenia, roztropne posługiwanie się nowymi technologiami jako narzędziami ewangelizacji.

Kongregacja ponadto zachęca hierarchów Kościoła, aby „przyczyniali się do uznania i docenienia obecności brata zakonnego w Kościołach lokalnych, promując to powołanie, zwłaszcza w duszpasterstwie młodzieży, i postępując tak, aby bracia i siostry zakonne uczestniczyli aktywnie w organach doradczych, decyzyjnych i wykonawczych Kościoła lokalnego”.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-19 11:26 80. rocznica konsekracji pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej

80 lat temu, 18 października 1936 r. w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie odbyły się uroczystości konsekracji Antoniego Jacka Zimniaka pierwszego ówczesnego biskupa sufragana (pomocniczego) diecezji częstochowskiej. Konsekratorem był bp Teodor Kubina, ordynariusz diecezji częstochowskiej a współkonsekratorami byli: biskup polowy Józef Gawlina i biskup pomocniczy z Kielc Franciszek Sonik.

Tamte uroczystości odnotował tygodnik katolicki „Niedziela”. Już 30 sierpnia 1936 r. „Niedziela” podając informację o nominacji ks. Antoniego Jacka Zimniaka na biskupa sufragana diecezji częstochowskiej poinformowała swoich czytelników, że biskup nominat dał się poznać jako „gorliwy kapłan, dobry mówca i pisarz”.

„Niedziela” przygotowując swoich czytelników do uroczystości konsekracji w numerze 42 z 18 października 1936 r. opisała szczegółowo obrzędy konsekracji biskupiej. Natomiast same uroczystości konsekracji autorzy „Niedzieli” opisali w numerze 43 z 25 października 1936 r. „Niedziela” podkreśliła, że konsekracja pierwszego biskupa – sufragana diecezji częstochowskiej „stała się wielkim świętem dla całej diecezji”. Autor relacji z uroczystości konsekracji zaznaczył, że na uroczystości przybyło duchowieństwo, rzesze wiernych, biskupi ale także przedstawiciele społeczeństwa i władz miejskich: starosta Rozmarynowski i prezydent Henszel, gen. Gąsiorowski.

Antoni Jacek Zimniak urodził się 3 stycznia 1878 r. we wsi Niekłań Mały w par. Niekłań Wielki niedaleko Końskich. Rodzicami jego byli Jacek i Józefa z Widulińskich. Do szkoły elementarnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, a potem do seminarium nauczycielskiego w Solcu. Z seminarium nauczycielskiego przeniósł się do męskiego progimnazjum w Pińczowie, które ukończył w 1899 r. Przez jeden rok pracował jako nauczyciel w szkole w Kozłowie w pow. Radom. W 1900 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. Niższe i wyższe święcenia otrzymał z rąk biskupa kieleckiego Tomasza Teofila Kulińskiego - święcenia kapłańskie w dniu 24 września 1905 r.

Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w Stopnicy, a następną w Grodźcu od dnia 10 sierpnia 1907 r. już za rządów diecezją kielecką administratora ks. Franciszka Brudzyńskiego. W dniu 22 sierpnia 1908 r. przez władzę diecezjalną został przeniesiony do parafii Gołonóg, z tym, że miał zamieszkać w Strzemieszycach. Kielecki Konsystorz Generalny polecił mu wówczas prowadzenie nauczania religii w tamtejszych szkołach elementarnych i średnich. Po roku pracy dnia 11 września 1909 r. został przeniesiony na stanowisko kapelana szpitalnego w Dąbrowie Górniczej z równoczesnym obowiązkiem nauczania w miejscowych szkołach. Nominację na nauczyciela religii z Łódzkiej Dyrekcji Szkolnej otrzymał w dniu 7 grudnia 1909 r. Po trzech latach pracy w Dąbrowie Górniczej biskup kielecki Augustyn Łosiński mianował go wikariuszem w parafii Włodowice pismem z dnia l marca 1912 r. Po krótkim okresie pracy w tej placówce duszpasterskiej został przeniesiony na kapelana przy kopalni „Saturn" w Czeladzi, gdzie również miał spełniać funkcję prefekta w tamtejszej szkole. Nieco wcześniej, bo w dniu 10 lipca 1913 r. otrzymał nominację na administratora parafii Potok w pow. stopnickim, ale prawdopodobnie nie otrzymał wówczas aprobaty władz carskich.

W dniu 4 maja 1918 r. ks. Zimniak został mianowany proboszczem parafii Stradów, a w dniu 21 marca 1919 r. został przeniesiony do parafii Sędziszów. W Sędziszowie dekretem z dnia 5 maja 1919 r. został mianowany dziekanem miejscowego dekanatu Krzcięcice. W uznaniu dotychczasowych zasług bp Augustyn Losiński wyjednał mu w Rzymie godność szambelana papieskiego w dniu 9 października 1923 r. Następnie został proboszczem w parafii Będzin, a zarazem dziekana dekanatu będzińskiego. Był spowiednikiem sióstr pasjonistek w Grodźcu od 12 lutego 1925 r. oraz od 4 września 1925 r. opiekunem Związku Młodzieży Tercjarskiej Wzajemnej Pomocy w dekanacie będzińskim.

Na mocy bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas, powołującej diecezję częstochowską, całe Zagłębie Dąbrowskie znalazło się w jej granicach. Od początku pracy pasterskiej bp. Teodora Kubiny należał do jego najbliższych współpracowników. Pełnił obowiązki sędziego Sądu Biskupiego, konsultora diecezjalnego oraz członka diecezjalnej komisji czuwającej nad czystością wiary i głoszonej nauki. Jako wikariusz generalny od 1 sierpnia 1929 r. kierował diecezją podczas wyjazdów bp. Kubiny. W tym czasie wydatnie przyczynił się do organizowania w diecezji Akcji Katolickiej, a po powstaniu został jej asystentem kościelnym. W Akcji Katolickiej widział skuteczne narzędzie do odrodzenia polskiego społeczeństwa.

Papież Pius XI na prośbę bpa Kubiny obdarzył go w dniu 19 listopada 1931 r. godnością prałata domowego Jego Świątobliwości. Po kilku latach pracy bullą z dnia 6 lipca 1936 r. został mianowany pierwszym biskupem pomocniczym w diecezji częstochowskiej, tytularnym biskupem Dionysiany. Konsekracja odbyła się dnia 18 października 1936 r. w katedrze częstochowskiej. Konsekratorem był bp Teodor Kubina, a współkonsekratorami bp polowy Józef Gawlina i bp pomocniczy z Kielc Franciszek Sonik. Uroczystości konsekracyjne odbyły się przy licznym udziale duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, przedstawicieli miasta, wojskowej kompanii honorowej i licznie zgromadzonych wiernych z całej diecezji, a zwłaszcza z Zagłębia Dąbrowskiego. Jako biskup Antoni Jacek Zimniak brał również czynny udział w pracach Akcji Katolickiej w diecezji, a jego przemówienie na zakończenie Tygodnia Społecznego w Sosnowcu świadczyło o jego znajomości zagadnienia. W tym przemówieniu wygłoszonym dnia 21 kwietnia 1937 r. m.in. zwracał uwagę na wielkie niebezpieczeństwo, jakie groziło światu ze strony bezbożnego hitleryzmu.

Opublikował ponad 40 artykułów na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Gońca Częstochowskiego i Czynu Katolickiego. Po bp. Zimniaku zachowały się również rękopisy jego 187 kazań. Zachował się także w maszynopisie zbiór kazań o Sercu Pana Jezusa, który świadczy o jego głębokiej pobożności. Wszystkie zostały wygłoszone w latach 1930-41, w większości w Częstochowie.

W trudnych warunkach okupacyjnych został mianowany proboszczem parafii św. Barbary w Częstochowie w dniu 14 września 1942 r. Zmarł 26 stycznia 1943 r. Pochowany został na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-16 17:02 Abp Depo na zakończenie Kongresu Miłosierdzia: wszyscy musimy się modlić

„Jesteście u siebie, jesteście w domu, którym jest wspólnota Kościoła zgromadzona pod krzyżem Chrystusa. Zapatrzmy się w Serce Jezusa pełne miłości miłosiernej. W tę Eucharystię włączam życie każdego z nas” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył dziś Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na zakończenie Kongresu Miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej. Msza św. była również dziękczynieniem za 25 lat istnienia Katolickiego Radia Fiat.

Przed Mszą św. odbyło się uroczyste procesyjne przejście przez Bramę Miłosierdzia.

Na Mszy św. zgromadzili się kapłani, osoby życia konsekrowanego, młodzież, wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, dzieci, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, dziennikarze z Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelną tygodnika katolickiego „Niedziela”, ks. Piotrem Zaborskim, dyrektorem Katolickiego Radia Fiat i Aleksandrą Mieczyńską, zastępcą dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

W homilii abp Depo nawiązując do 25 lat istnienia Katolickiego Radia Fiat podkreślił, że „ci, którzy tworzyli i tworzą to radio są współpracownikami w przekazie miłosierdzia”.

Metropolita częstochowski przypominając hasło Kongresu Miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej „Bądźcie świadkami Miłosierdzia” podkreślił, że „miłość miłosierna jest wpierw wspaniałomyślnym darem Ojca, Syna i Ducha Świętego, a potem staje się wzniosłym i niełatwym zadaniem”.

„Jezus staje wobec każdego człowieka i odwołując się do wolności człowieka mówi: „Pozwól ogarnąć się miłością” – kontynuował metropolita częstochowski.

Arcybiskup podkreślił jak „ważna jest prosta i głęboka, jako zadanie, modlitwa, która jest swoistym wyznaniem wiary: „Jezu, ufam Tobie” - Ona jest po to, aby potem pójść w codzienność i świadczyć. „Jezu, ufam Tobie” to świadectwo bliskości Zbawiciela – mówił arcybiskup.

Abp Depo odwołując się do czytań mszalnych wskazał na więź miedzy wiarą i modlitwą – Obraz wzniesionych rąk Mojżesza jest bardzo wymowny. To prawzór modlącego się Kościoła – mówił abp Depo i zaapelował: „Wszyscy musimy się modlić i nie ustawać, a także pomagać innym w modlitwie. Nie wystarczy aktywność zewnętrzna, potrzebna jest modlitwa.”

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Baku, 2 października 2016 r., że „wiara nie jest to magiczna moc zstępująca z nieba, nie jest „talentem” otrzymywanym raz na zawsze, ani nawet super-mocą, służącą do rozwiązywania problemów życiowych. Taka bowiem wiara, która byłaby przydatna do zaspokojenia naszych potrzeb, byłaby wiarą egoistyczną, całkowicie skoncentrowaną na nas samych. Wiary nie należy mylić z powodzeniem lub dobrym samopoczuciem, z pocieszeniem duchowym, byśmy mieli trochę pokoju w sercu. Wiara jest złotą nicią, która wiąże nas z Panem, czystą radością przebywania z Nim, bycia z Nim zjednoczonymi. Jest to dar, który jest wart całego życia, ale przynosi owoce, jeśli wypełnimy naszą rolę”.

Abp Depo zaznaczył, że „źródłem prawdziwej modlitwy jest słowo Boga” - Chrześcijanin, który nie otwiera Biblii, nie otwiera Ewangelii naraża się na religijność prywatną, która rozpoczyna się pseudoniezależnością od Boga i tak zwanym prywatnym sumieniem – mówił abp Depo i podkreślił, że „Ewangelia nie jest ludzkim wynalazkiem dla szczęścia, jest nie tylko programem życia, ale jest darem osobistego spotkania się z Jezusem”.

Arcybiskup zauważył, że „pytanie Jezusa z Ewangelii, czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi gdy przyjdzie jest to swoista prowokacja” - To rodzaj dobrej rady i roztropności, która jest miłością widzącą inaczej świat – mówił arcybiskup i zachęcał: „Trzeba zdać sprawę ze świadectwa wiary na każdym etapie naszego życia w bólu i trwodze”.

„Maryjo naucz nas żyć wiarą w Chrystusa, w posłuszeństwie Bogu na co dzień” – zakończył abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiego Radia Fiat powiedział: „Przez 25 lat nauczyliśmy się dziękować. W przeszłość patrzymy z wdzięcznością, w przyszłość patrzymy z pokorą, abyśmy dając świadectwo życia przyprowadzili wszystkich do Chrystusa”.

Przed końcowym błogosławieństwem abp Depo podziękował również wszystkim, którzy współtworzyli Światowe Dni Młodzieży, koordynatorom, wolontariuszom, kapłanom, osobom życia konsekrowanego i dziennikarzom.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości zwiedzili Radio Fiat. Następnie na Placu św. Jana Pawła II przed bazyliką archikatedralną odbył się koncert 77FM Formacji z Mocą i koncert Antka Smykiewicza.

Początki Katolickiego Radia Fiat wiążą się z VI Światowym Dniem Młodzieży, który odbył się na Jasnej Górze pod przewodnictwem Jana Pawła II w dniach 14-15 sierpnia 1991 r.

Z tej okazji Komitet Organizacyjny Dnia uzyskał od Ministra Łączności prawo nadawania programu radiowego na UKF także dla jednoczesnego tłumaczenia na różne języki słów Jana Pawła II. Promotorem tego dzieła był ks. prał. Marian Duda. Pierwsze studio zostało zorganizowane w posesji Wacława Woszczyka, w Alei Najświętszej Maryi Panny 79.

Radio rozpoczęło nadawanie 10 sierpnia o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański. Po zakończeniu Światowego Dnia Młodzieży przekształciło się w radio diecezjalne. 3 maja 1992 r. abp Stanisław Nowak erygował Katolicką Rozgłośnię Radiową Fiat w Częstochowie, 23 maja miała miejsce uroczysta inauguracja, a 24 grudnia tego samego roku Ksiądz Arcybiskup poświęcił nowe studio radiowe przy parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie, przy ul. Brzeźnickiej 59.

Zasięg rozgłośni nie był na początku duży, sygnał można było odbierać zaledwie w promieniu 15 km, stałym motywem przewodnim stał się hymn ŚDM "Abba Ojcze". Po zakończeniu Dni Młodzieży Radio działało nadal przekształcając się powoli w rozgłośnię diecezjalną. Przez pierwszy miesiąc stacją kierował ks. Lucjan Nowakowski .We września 1991 r. dyrektorem rozgłośni został ks. prał. Stanisław Jasionek. Następnie funkcję tę pełnili: ks. kan. Andrzej Oleś, ks. prał. Zdzisław Wójcik wspomagani przez ks. kan. Władysława Badurę, ks. Ryszarda Umańskiego i ks. Zbigniewa Heluszkę. Przez wiele lat ważną rolę pełniła Elżbieta Grochal.

Obecnie siedziba Radia mieści się w sąsiedztwie archikatedry, przy ul. Ogrodowej 24/44. Funkcję dyrektora pełni ks. Piotr Zaborski. Na przestrzeni 25 lat powstały też stałe złącza radiowe i niezależne studia i redakcje programów radiowych w Dolinie Miłosierdzia, w Wyższym Seminarium Duchownym i w Tygodniku Katolickim Niedziela. Duży wkład wyposażenie Radia wniósł Tygodnik Katolicki „Niedziela” z redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem.

Od 2013 r. Radio Fiat weszło w skład niezależnych rozgłośni FNRK. W kwietniu 2015 r. Radio Fiat zostało uhonorowane nagrodą Małego Feniksa, przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich za wieloletnie, konsekwentne działanie na rzecz upowszechniania nauki Chrystusa oraz rozbudowaną aktywność społeczną w regionie.

„Bądźcie świadkami Miłosierdzia”, pod taki hasłem odbył się w archidiecezji częstochowskiej w dniach 14-16 października Kongres Miłosierdzia. Na kongres organizowany pod patronatem arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo składały się: refleksja naukowa, modlitwa i praktyka miłosierdzia.

W ramach Kongresu odbyły się m. in. pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę, sympozjum pastoralno-katechetyczne, warsztaty dla Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, jubileusz 50-lecia Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, otwarcie jadłodajni św. Antoniego w Częstochowie oraz 25-lecie Katolickiego Radia Fiat. W ramach Kongresu Miłosierdzia odbył się „Wieczór Miłosierdzia” w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – Dolinie Miłosierdzia, podczas którego odbyła się modlitwa uwielbienia, świadectwa, celebracja sakramentu pokuty i pojednania oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-15 19:52 Abp Gądecki odczytał Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana w ramach Wielkiej Pokuty

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na Jasnej Górze w ramach Wielkiej Pokuty abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odczytał Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

Metropolita poznański zachęcił wiernych, by potraktowali ten akt jako wstęp i przygotowanie do uroczystości, która będzie miała miejsce w Krakowie-Łagiewnikach 19 listopada. Wówczas to Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana zostanie uroczyście proklamowany w wigilię zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Natomiast w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, obchodzoną 20 listopada, we wszystkich świątyniach Kościoła katolickiego w Polsce każdy będzie mógł osobiście dokonać aktu przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
W całodniowej modlitwie przebłagalnej za grzechy z prośbą o miłosierdzie dla naszego narodu uczestniczy dziś ok. 100 tys. osób z Polski i zagranicy. Modlitwa zakończy się o 21.00.

Na program całodniowej modlitwy składają się: dziękczynienie za to co dokonało się w historii Polski, część pokutna ze świadectwami i adoracją Najświętszego Sakramentu oraz Msza św. celebrowana przez abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski.

Metropolita poznański podkreślił w homilii potrzebę publicznej pokuty za publicznie popełnione grzechy, „za które odpowiada społeczeństwo, bo je pochwala, nie protestuje przeciwko nim, nic nie czyni w tym kierunku, aby nie działa się niesprawiedliwość, różne zbrodnie, zupełne lekceważenie Pana Boga. Nikt się na to nie oburza. Na tym polega społeczny grzech” - apelował abp Gądecki.

Konferencje i modlitwy prowadzili ks. Piotr Glas, egzorcysta i ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu), misjonarze z Brazylii, przełożeni wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.
mir/R.Jasna Góra / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-15 19:49 Częstochowa: sympozjum pastoralno-katechetyczne nt. miłosierdzia

Miłosierdzie, chrześcijańska caritas i wolontariat - to główna tematyka sympozjum pastoralno-katechetycznego, które odbyło się 15 października w Auli im. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W sympozjum, które odbyło się w ramach trwającego Kongresu Miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej, wzięli udział m.in. katecheci z archidiecezji częstochowskiej.

Organizatorami sympozjum byli: Referat katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie.

W rozmowie z KAI ks. dr Roman Ceglarek wikariusz biskupi ds. przekazu wiary, nauczania i wychowania katolickiego w archidiecezji częstochowskiej i dyrektor Referatu katechetycznego podkreślił, że „temat miłosierdzia jest jednym z podstawowych elementów nauczania katechetycznego” – Poprzez katechezę wskazujemy dzieciom i młodzieży, że miłosierdzie praktykowane każdego dnia łączy się z konkretnym świadectwem wiary – powiedział KAI ks. Ceglarek.

Podczas sympozjum ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak z Uniwersytetu opolskiego wskazał na „miłosierdzie jako istotną kategorię pedagogiki katolickiej”. Natomiast aspekt biblijny miłosierdzia przybliżyła s. dr hab. Anna Klich z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. S. Klich podkreśliła m. in. że „miłosierdzie Boga jest odpowiedzią na ludzką zdradę”.

Następnie o „miłosierdziu jako darze i zadaniu w procesie odkrywania i realizacji tożsamości chrześcijanina” mówił ks. dr hab. Sławomir Zieliński z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Obok wymiaru teologicznego miłosierdzia prelegenci wskazali również na jego wymiary pastoralne i praktyczne. Ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego omawiając zagadnienie wolontariatu pokazał wolontariat jako „narzędzie formacji chrześcijańskiej i obywatelskiej młodzieży” – Wolontariuszy trzeba także formować w duchu eucharystycznym – podkreślił ks. Przygoda.

„Ważna jest formacja postaw prospołecznych. Dlatego wolontariat uczy tego, aby dać siebie innym, uczy logiki darmowości” – kontynuował prelegent.

Następnie wykład ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie nt. „Parafia – wspólnota miłosierdzia” odczytał ks. dr Sebastian Kępa – Parafia jest depozytariuszem miłosierdzia i głosi je – napisał ks. Duda.

„Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga. Kluczowe dla wiarygodności Kościoła jest głoszenie orędzia o miłosierdziu” – kontynuował prelegent i wskazując na rolę sakramentu pokuty podkreślił, że „miłosierdzie jest nieodzownym elementem duszpasterstwa, a parafia wychowuje do praktykowania miłosierdzia”.

O „miłosierdziu w służbie ewangelizacji na przykładzie działalności Fundacji Świętego Barnaby” mówił ks. dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego kurii częstochowskiej i wykładowca w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie – Miłosierdzie jest najlepszym sposobem ewangelizacji. Prawdziwa ewangelizacja rodzi dzieła miłosierdzia, natomiast praktyka miłosierdzia uwiarygadnia ewangelizację – mówił ks. Kuliberda i dodał, że Fundacja Świętego Barnaby czyni to poprzez konkretne programy pomocy rodzinom, pomocy żywnościowej, osobom chorym, osobom bezdomnym, a także poprzez pomoc duchową.

Natomiast o „formach pracy Szkolnych Kół Caritas w archidiecezji częstochowskiej” powiedział ks. mgr Paweł Dzierzkowski z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Podkreślił, że „Szkolne Koła Caritas to miłosierdzie w praktyce” – W formacji uczniów chodzi także o zwiększenie wrażliwości na potrzeby innych – dodał ks. Dzierzkowski.

Również ks. Andrzej Partika proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie (Dolina Miłosierdzia) zaprezentował wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nt. działalności charytatywnej Kościoła i omówił nowy program „Dobry Samarytanin” realizowany przez Fundację „Ufam Tobie”.

Równolegle do sympozjum w seminarium odbywały się warsztaty dla Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prowadzone przez kleryków i pracowników Caritas.

Na zakończenie sympozjum Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przewodniczył ks. prał. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej w archidiecezji częstochowskiej.

W homilii ks. Kozłowski podkreślił, że „przychodzimy do Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, by czerpać od Niego miłosierdzie”. Nawiązał również do słów św. Teresy z Avila „chcę widzieć Boga” – To było jej pragnienie – mówił ks. Kozłowski.

Celebrans przypomniał, że „trzeba być miłosiernym na co dzień” – Trzeba być zawsze nastawionym na miłosiernego Boga Ojca i mieć serce oddane Bogu. Naszą pasją życiową powinno być zjednoczenie z Bogiem – podkreślił celebrans.

Ks. Kozłowski przypomniał, że „najważniejszym stopniem miłosierdzia jest czyn” – Również poszukiwanie miłosiernego Boga powinno naznaczyć naszą drogę życiową. Jeśli nie będę miał więzi z miłosiernym Bogiem, to w działaniu będę tylko filantropem – przypomniał ks. Kozłowski.

„Musimy mieć w sobie stałą dyspozycję, że chcę być świętym i chcę być darem miłosiernym dla drugich” – zakończył kaznodzieja.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-15 18:57 Częstochowa: otwarcie jadłodajni św. Antoniego

„Ta jadłodajnia to szczególny dom dla najbardziej potrzebujących” – mówił abp senior Stanisław Nowak, który poświęcił dziś jadłodajnię św. Antoniego, w częstochowskiej dzielnicy „Ostatni Grosz”. Placówka prowadzona jest przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się w ramach trwającego w archidiecezji częstochowskiej Kongresu Miłosierdzia.

„Jezus jest obecny w potrzebujących i głodnych” – przypomniał abp Nowak.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Podczas poświęcenia obecni byli wolontariusze, pracownicy Caritas oraz biedni. – W dzielnicy, w której znajduje się jadłodajnia, biedy nie brakuje – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Bator wspomniał również nie żyjącą już s. Longinę, sercankę, siostrę sługi Bożego ks. Józefa Kurzeji heroicznego proboszcza z Krakowa-Mistrzejowic. – Przez wiele lat ze swoimi współpracownikami s. Longina prowadziła w tym miejscu stołówkę dla ubogich. W to miejsce włożyła bardzo dużo serca – podkreślił ks. Bator.

Nowa jadłodajnia św. Antoniego w Częstochowie, przy ul. Stromej 16 znajduje się w tym samym miejscu, gdzie przez wiele lat była stołówka dla ubogich prowadzona przez parafię pw. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. W obecnej jadłodajni wydawane będzie jedzenie dla 50 osób, od poniedziałku do soboty.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-15 15:08 Jasna Góra: ponad 100 tys. wiernych na Wielkiej Pokucie

Z udziałem ponad 100 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze trwa „Wielka Pokuta” czyli nabożeństwo przebłagalne za grzechy i prośba o miłosierdzie dla naszego narodu. Na program całodniowej modlitwy składają się: dziękczynienie za to co dokonało się w historii Polski, część pokutna ze świadectwami i adoracją eucharystyczną oraz Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak podkreślił jeden z organizatorów Wielkiej Pokuty, Maciej Bodasiński z fundacji Solo Dios Basta, spotkanie jest wyznaniem wiary i przekonania, że odnowa jest możliwa tylko w Bogu i przez Maryję. Jest to odpowiedź na kryzys duchowy Polaków.

- Polacy bardzo potrzebują interwencji Pana Boga Wielu Polaków odchodzi od wiary, od Kościoła, odwraca się od Boga, przestaje żyć przykazaniami, jest coraz bardziej poranionych, żyje w lęku, małżeństwa się rozpadają, rodzi się coraz mniej dzieci, wiele jest objawów duchowego kryzysu. Przez modlitwę pokutną, zwłaszcza w Roku Miłosierdzia możemy wyprosić wiele łask – powiedział organizator.

Bodasiński wskazał na słowa s. Faustyna, która powiedziała, że konfesjonał jest trybunałem Bożego Miłosierdzia. - Dlatego spowiedź odbywa się tutaj dosłownie wszędzie, wyznajemy swój grzech, ale drugim krokiem jest pokuta czyli uczynienie pewnego wysiłku, który ma przebłagać Boga za nasze winy i słabości – podkreśla organizator.

Dodaje, że nie możemy mówić o narodowym grzechu, ale o grzechach Polaków czyli każdego z nas. – Podmiotem, który popełnia grzech jest każdy z nas, ale suma naszych grzechów rani całą wspólnotę i widzimy jak my, Polacy coraz bardziej się ranimy i wiemy, że tylko Pan Bóg ze swoją miłością może nas uzdrowić – podkreśla Bodasiński.

Przypomina, że Wielka Pokuta była zaplanowana już rok temu i nikt nie mógł wtedy przewidzieć tego co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, że „część z nas Polaków wyznała wiarę w ciemność, która jest symbolem śmierci, martwej duszy, ta ilość złości, nienawiści, która pojawiła się nagle w przestrzeni między nami jest tak ogromna, że Pan Bóg doskonale to przewidział, by dać nam szansę teraz do wyznania wiary w światło”.

Maciej Bodasiński podkreślił, że jasnogórskie spotkanie to wydarzenie zorganizowane przez świeckich. - Jest to odpowiedź na zaproszenie papieża Franciszka, by wstać z kanapy, by podjąć działanie, by coś robić. Jesteśmy przyzwyczajeni, że to księża muszą coś robić a my mamy tylko pójść do kościoła, słuchać kapłanów i koniec, a przecież oni po to nas formują, żebyś wyszli i zaczęli coś robić – powiedział organizator.

Wielu z przybyłych korzysta z sakramentu pokuty i podkreśla wielki sens wspólnej modlitwy. - Chcemy pokazać, że Maryja jest ratunkiem dla Polski i dla świata i przez Nią możemy wszystko. Wiele razy w historii Polski modlitwa była potrzebna i teraz jest ten czas – powiedział jeden z pielgrzymów.

„Wielka Pokuta” jest przede wszystkim przebłaganiem za grzechy osobiste i całego narodu, w tym, szczególnie za zabijanie nienarodzonych, nałogi oraz zawiść i podziały.

Konferencje i modlitwy prowadzą ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu, misjonarze z Brazylii, przełożeni wspólnoty Przymierze Miłosierdzia, oraz ks. Piotr Glas, egzorcysta.

"Myślę, że każdy może tutaj wyciągnąć coś bardzo dla siebie, odnaleźć się w swojej duchowości przebłagania tak, jak go Duch Święty prowadzi” – ocenił ks. Dominik Chmielewski, salezjanin.

Jasnogórska pokuta rozpoczęła się o godz. 11.00. Program wydarzenia został podzielony na trzy części. - Najpierw będziemy dziękować Stwórcy za wszelkie dobro, jakie dokonało się w historii naszego narodu. Po południu odprawiona zostanie Msza św. a wieczorem odbędzie się część pokutna, w której będziemy przepraszać Boga za grzechy naszego narodu – podkreśla Lech Dokowicz, reżyser, pomysłodawca i współorganizator pokuty.

Mszę św. o godz. 16.00 będzie celebrował abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który udzielił organizatorom pasterskiego błogosławieństwa.
it / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-14 22:57 Częstochowa: jubileusz 50-lecia Wyższego Instytutu Teologicznego

Z udziałem władz uczelni, na czele z dyrektorem ks. dr. hab. Marianem Dudą, przedstawicieli środowiska akademickiego Częstochowy w piątek, 14 października odbyły się uroczystości jubileuszu 50-lecia istnienia Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie Instytutu. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego w archidiecezji częstochowskiej Kongresu Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Nawiązując do słów Chrystusa: „Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli” podkreślił w homilii, że „słowa te wypowiedziane są do każdego pokolenia tych, którzy w Niego wierzą i będą wierzyć” i dodał, że „wszyscy jesteśmy zobowiązani do poznawania prawdy”.

Metropolita częstochowski wskazał na dzieło Instytutu Teologicznego w Częstochowie i wyraził wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy od początku tworzyli Instytut. Wskazał m. in. na rolę założyciela Instytutu bp. Stefana Bareły i pierwszego rektora tej uczelni ks. prof. Stanisława Grzybka.

Zaznaczył, że „Opatrzność postawiła przed nami progi wiary, którymi są: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Polski”. – Trzeba za łaską wiary dobrze odczytać także kolejny próg wiary, którym jest jubileusz Instytutu Teologicznego i jego posługa prawdy i myślenia – podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski mówiąc o nadziei w Chrystusie podkreślił, że „Kościół nieustannie potrzebuje ognia Ducha Świętego, ognia prawdy i miłości. Bez Ducha Świętego nie możemy być wiarygodnymi świadkami Chrystusa”.

Odnosząc się do czasów współczesnych metropolita częstochowski zauważył, że „istnieje jakiś zamach w naszych sumieniach, nie tylko przez parlament” – Brakuje nam odwagi, by powiedzieć „nie” złu. Potrzebujemy Ducha Świętego. Nie wolno dopuścić do siebie serca letniego – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. w auli Instytutu odbyła się druga część jubileuszu i inauguracji. Dyrektor WIT ks. dr hab. Marian Duda przypomniał m. in. słowa św. Jana Pawła II, który w swoim liście do Instytutu napisał, że „uczelnia ta wpisała się głęboko w moim sercu”.

Ks. Duda podkreślił m. in. że „zadaniem Instytutu jest propagowanie myśli teologicznej właściwej dla charyzmatu archidiecezji częstochowskiej”.

Następnie ks. dr Jacek Kapuściński przedstawił działalność wydawnictwa naukowego Wyższego Instytutu teologicznego w Częstochowie. Natomiast dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Arkadiusz Baron wskazując na problem „miłosierdzia jako nierozerwalnie związanego ze zbawczym działaniem Boga” życzył, aby „studia teologiczne przybliżały do Boga”.

Odbyła się również immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz wręczenie dyplomów magisterskich.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości jubileuszowych wysłuchali wykładu ks. dr. Mariusza Terki nt. „Intellige ut credas. Rozumność wiary w nauczaniu św. Augustyna” – Wiara też jest czymś co charakteryzuje człowieka. Wiara to dar Boga – mówił ks. Terka.

Instytut Teologiczny w Częstochowie powołany został przez bp Stefana Barełę 3 maja 1981 r. Bp Stefan Bareła jako uczestnik Vaticanum II podjął decyzję zgromadzenia dokumentacji soborowej i rozpoczęcia nad nią naukowej refleksji pozwalającej wiernym realizować chrześcijańską misję w duchu soborowego „aggiornamento”. Zadanie to było realizowane przez Sekretariat Dokumentacji Soborowej (1966 r.).

Na mocy dekretu z 3 maja 2012 r. watykańska Kongregacja Edukacji Katolickiej (ds. Seminariów i Instytutów Naukowych) powołała pierwszy w kraju Wyższy Instytut Nauk Religijnych w Częstochowie. Instytut Teologiczny zaczął działać pod nazwą "Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości".

W dotychczasowych dziejach Instytutu jego rektorami byli: Ks. prof. dr hab. Stanisław Grzybek (1981-1990), Ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk (1990-2007), Ks. dr hab. Marian Duda (2007-2012). Od 2012 r. ks. dr hab. Marian Duda pełni funkcję dyrektora Instytutu.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-14 15:24 Abp Depo do kapłanów: jesteśmy własnością Boga i nie należymy do siebie

„Przechodząc przez Bramę Miłosierdzia zanurzamy się w ramionach Miłosiernego Ojca” – powiedział w piątek, 14 października Wacław Depo do kapłanów archidiecezji częstochowskiej, którzy pielgrzymowali na Jasną Górę.
Pielgrzymka zainaugurowała Kongres Miłosierdzia, który w dniach 14-16 października odbywa się pod hasłem „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”.

W pielgrzymce wziął udział m. in. abp senior Stanisław Nowak i ponad 300 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej. Modlitwa rozpoczęła się pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. - Pielgrzymujemy do Maryi, Matki Miłosierdzia. Przebite Serce Maryi i Serce Jezusa Miłosiernego mówią nam o Bożej miłości, która ogarnia człowieka i świat – mówił na rozpoczęcie pielgrzymki abp Depo.

Następnie kapłani przeszli przez Bramę Miłosierdzia. W kaplicy Cudownego Obrazu kapani złożyli Akt Zawierzenia Matce Bożej. - Przychodzimy do Ciebie, aby wraz z Tobą kontemplować kapłaństwo Twojego Syna. Matko Zbawiciela zachowaj kapłanów w twoim Sercu i w Kościele. Uproś nam kapłanów, którzy będą wierni i święci – modlił się metropolita częstochowski.

- Podchodzimy dzisiaj pod krzyż, a by w nim i w Chrystusie odnaleźć swoją tożsamość. To nie świat, ani sondaże publiczne określają naszą rolę, ale Chrystus. Bez przyznania się do winy i grzechu nie będzie wierności ani jedności z Bogiem i pomiędzy nami – mówił z kolei na początku Mszy św.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „Opatrzność stawia nam bardzo wysokie progi. Odkrywamy na drogach życia Maryję jako Matkę Miłosierdzia”. Za św. Pawłem apostołem abp Depo przypomniał, że „wielkim darem jest to, że jesteśmy powołani do życia i uczynienie synami w Jezusie Chrystusie” i przypomniał kapłanom: „Jesteśmy własnością Boga. Z drżeniem słuchamy tych słów, bo nie należymy do siebie”.

Odnosząc się do współczesnego świata abp Depo podkreślił za Abrahamem Heschelem, teologiem i filozofem żydowskim, że „Grecy uczyli się, aby rozumieć, pojmować. Hebrajczycy uczyli się, aby czcić. Człowiek współczesny zaś uczy się, aby używać.”

Arcybiskup wskazał kapłanom na konieczność „ewangelicznej odpowiedzialności za dar życia i powołania” i przypomniał za papieżem Franciszkiem, że „człowiek letni żyje, aby zaspokoić swoje wygody, których nigdy nie jest dosyć, a więc nigdy nie jest zadowolony. Krok po kroku zadowala się ostatecznie życiem przeciętnym. Człowiek letni przeznacza dla Boga i dla innych «procenty» swego czasu i serca, nigdy nie przesadzając, a wręcz zawsze starając się coś zaoszczędzić dla siebie. W ten sposób jego życie traci smak”.

„Nie wypuszczajmy nigdy Księgi Ewangelii z naszych rąk. Niech wypadnie ona z naszych rąk w godzinie śmierci” – apelował do kapłanów abp Depo. przypominając słowa wybitnego polskiego teologa sługi Bożego ks. Wincentego Granata.

Po Mszy św. w auli im. św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym kapłani wysłuchali konferencji ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, rektora Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego w Krakowie nt. „Świętość kapłana w kontekście Orędzia Miłosierdzia”.

„Boże Miłosierdzie ma być doświadczone, przeżywanie i głoszone w życiu kapłanów” – podkreślił ks. Machaniak. Dodał tez, że „Orędzie Bożego Miłosierdzia było bezpośrednio skierowane do kapłanów i osób duchownych”.

W ramach pierwszego dnia Kongresu Miłosierdzia odbędą się jeszcze obchody Jubileuszu 50-lecia Instytutu Teologicznego w Częstochowie i „Wieczór Miłosierdzia” w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – Dolinie Miłosierdzia, podczas którego odbędzie się modlitwa uwielbienia, świadectwa, celebracja sakramentu pokuty i pojednania oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

„Bądźcie świadkami Miłosierdzia”, pod taki hasłem odbywa się w archidiecezji częstochowskiej w dniach 14-16 października Kongres Miłosierdzia. Na kongres organizowany pod patronatem arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo składać się będzie refleksja naukowa, modlitwa i praktyka miłosierdzia.
W ramach Kongresu odbędzie się m. in. sympozjum pastoralno-katechetyczne, warsztaty dla Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz otwarcie jadłodajni św. Antoniego w Częstochowie.
ks.mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-14 14:27 Jasna Góra: dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

„Odwaga w Towarzyszeniu Młodym” – pod tym hasłem rozpoczyna się dziś na Jasnej Górze Jesienna Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Przez dwa dni odpowiedzialni za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju będą zastanawiali się nad owocami ŚDM i ich wykorzystaniem w duszpasterstwie. Gośćmi zjazdu będą m.in. wicesekretarz generalny CCEE (Rady Konferencji Biskupich Europy) ks. Michel Remery oraz duszpasterz powołań w Irlandii ks. Willie Purcell.

– Nie chodzi nam tylko o doświadczenie wydarzeń w Krakowie, czy czasu dni w diecezjach, chociaż same w sobie były ono bardzo inspirujące. Chcemy szerzej spojrzeć na ŚDM, biorąc również pod uwagę czas prawie trzech lat przygotowań do spotkania młodych ze świata z Ojcem Świętym, czyli kontakty z młodzieżą czy wspólnie podejmowane dzieła i inicjatywy – mówi KAI delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk.

Jednym z gości tegorocznego zjazdu będzie wicesekretarz generalny CCEE ks. Michel Remery. - Podzieli się z nami spojrzeniem na doświadczeniem ŚDM, zwłaszcza tych ostatnich w Krakowie z perspektywy duszpasterstwa młodzieży w różnych krajów kontynentu. Na pewno ciekawe będzie dowiedzieć się, co przywieźli ze spotkania z Ojcem Świętym młodzi z Francji, Hiszpanii czy Węgier. Z kolei duszpasterz powołań w Irlandii ks. Willie Purcell podzieli się z nami doświadczeniami Kościoła w Irlandii zwłaszcza z ostatnich latach, kiedy musiał on zmierzyć się z wieloma wyzwaniami – zapowiada bp Solarczyk.

W czasie zjazdu obok referatów będzie także czas na wymianę osobistych doświadczeń oraz wspólną modlitwę.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku - jesienią i na wiosnę. Bierze w nich udział ponad 150 osób odpowiedzialnych za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju. Jesienna kongregacja odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach Polski.
mag / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-14 13:52 Już jutro na Jasnej Górze wielka pokuta i modlitwa za Polskę (zapowiedź)

„Wielka Pokuta” czyli nabożeństwo przebłagalne za grzechy i modlitwa o wielkie wylanie Miłosierdzia na nasz naród odbędzie się już jutro, 15 października na Jasnej Górze. Weźmie w niej udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i tysiące pielgrzymów z kraju i świata. Spotkanie organizuje Fundacja Solo Dios Basta.

- Naród polski jest podzielony, dużo jest złości i zawiści. Wielu żyje w lęku, niepewności, w nałogach. To są skutki grzechów, które popełniliśmy, my i nasi przodkowie. Przez wspólną „Wielką pokutę” możemy zmienić bieg historii, historii każdego z nas i całego świata. To jest czas potężnej walki cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. To chwila wymagająca szybkiej i jasnej odpowiedzi każdego z nas - napisali organizatorzy.

Na program całodniowej modlitwy złożą się: część dziękczynna za to co dokonało się w historii naszego narodu, część pokutna ze świadectwami i adoracją Najświętszego Sakramentu oraz celebrowana o godz. 16.30 Msza św. Eucharystię celebrować ma abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Organizatorzy „Wielkiej Pokuty” podkreślają, że będzie to modlitwa przebłagalna za grzechy każdego z nas i całego narodu, w tym, za aborcję, pijaństwo czy zawiść.

- Trzeba, by ktoś podniósł głos, by rozpoczął się ruch, który idzie pod prąd. Musimy z pomocą Maryi obudzić ludzi. Za pomocą różańca i spotkań w obronie rodziny i życia. To jest pilne. Musimy mówić. Politycy, katolicy muszą się ujawnić i przede wszystkim ludzie świeccy, bo jak mówił papież Jan Paweł II, to jest czas świeckich. Potrzebujemy siebie nawzajem, potrzebujemy kapłanów, polityków, chrześcijan, potrzebujemy małżonków. To jest czas rodziny chrześcijańskiej, która broni życia. Mamy mieć odwagę, by iść pod prąd – napisali organizatorzy.

Jak podkreślają jest to wydarzenie całego Kościoła, które łączyć ma wszystkie duchowości, wspólnoty i organizacje.

Jasnogórska pokuta rozpocznie się o godz. 11.00. Program wydarzenia został podzielony na trzy części. - Najpierw będziemy dziękować Stwórcy za wszelkie dobro, jakie dokonało się w historii naszego narodu. Po południu odprawiona zostanie Msza św., a wieczorem odbędzie się część pokutna, w której będziemy przepraszać Boga za grzechy naszego narodu” – mówi reżyser Lech Dokowicz, pomysłodawca i współorganizator pokuty.

Spotkanie poprowadzi ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, a konferencje i modlitwę podejmą ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu, misjonarze z Brazylii, przełożeni wspólnoty Przymierze Miłosierdzia oraz ks. Piotr Glas, egzorcysta.

- W Roku Jubileuszowym Miłosierdzia, chcemy prosić Boga o szczególne łaski dla polskich rodzin a co za tym idzie dla wszystkich Polaków. Chcemy prosić Pana Boga, aby to spotkanie stało się Nowym Wieczernikiem, aby wszyscy biorący udział w nim udział, przeżyli takie doświadczenie obecności Bożej, które sprawi, że nie będą mieli oni wątpliwości, że sam Pan Bóg ich dotyka – podkreśla ks. Dominik Chmielewski. Dodaje, że będzie to też modlitwa o wielkie wylanie Miłosierdzia na nasz naród.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski w liście do organizatorów „Wielkiej Pokuty” podkreślił, że „wpisuje się ona doskonale w Rok Święty Miłosierdzia oraz jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski”. - W sakramencie pokuty i pojednania człowiek może doświadczyć pełnego miłosierdzia, przebaczającego spojrzenia Boga, który w Jezusie Chrystusie przyjmuje na siebie grzech i płynącą z niego śmierć, aby przywrócić człowiekowi życie - podkreśla w liście do organizatorów abp Gądecki.

Wielką Pokutę poprzedziły modlitewne czuwania przygotowującego do tego wyjątkowego wydarzenia. Na nieustannej modlitwie przebłagalnej za grzechy Polaków, nazwanej „Jerycho Narodu Polskiego”, trwały setki osób w całej Polsce, w swoich parafiach i w domach. Modlitwa odbywała się także na Jasnej Górze w Kaplicy Sakramentu Pokuty.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-13 16:18 Bp H. Tomasik: być świadkiem miłosierdzia, to czynić tak jak nauczał nas Jezus

Być świadkiem miłosierdzia to postępować tak, jak nauczał nas Jezus. Tu, na Jasnej Górze prosimy Matkę Najświętszą o pomoc, by żyć tak, jak Ona, aby naśladować Jezusa przez nasze czyny dobroci, to nasze wielkie zadanie - powiedział bp Henryk Tomasik podczas XVI pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie.

W pielgrzymce pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia” wzięło udział ok. 20 tys. osób reprezentujących prawie 400 placówek oświatowych. Młodzi jako uczynek miłości złożyli ofiary na pomoc dziecięcemu hospicjum i rodzinie repatriantów z Kazachstanu.

W nawiązaniu do 1050. rocznicy chrztu Polski biskup przypomniał, że "dzięki temu sakramentowi zostaliśmy wprowadzeni do wspólnoty Kościoła i przyjęliśmy Ewangelię, która kształtowała miliony Polaków". W czasie chrztu "Jezus wprowadził nas do wielkiej rodziny i zaprosił nas do tego, byśmy każdego dnia żyli Ewangelią, byśmy swoim życiem mówili «amen» Chrystusowi i jak mówiła Maryja czynili wszystko co powie Jezus – zaapelował kaznodzieja.

W okolicznościowym orędziu do uczestników pielgrzymki prezydent Andrzej Duda wyraził radość z faktu, że "papieski patronat jednoczy Polaków w kraju i za granicą, wokół najwyższych wartości patriotycznych i religijnych, które są fundamentem tożsamości naszej wspólnoty narodowej". Za niezwykle ważne szef państwa uznał to, że "polscy pedagodzy w kraju i na obczyźnie dbają o przekazywanie następnym pokoleniom zasad, które głosił papież Polak, a w których wzrastali nasi przodkowie. Dziękuję wszystkim, którzy kultywują to wielkie dzieło. Jestem przekonany, że procesowi edukacji sprzyja formacja chrześcijańska" – napisał prezydent.

Podczas Mszy św. młodzi odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Dla Eweliny - gimnazjalistki z Korzennej - do „bycia” świadkiem miłosierdzia trzeba stopniowo dorastać, ale warto rozpocząć od razu. "Najlepiej rozpocząć od prostych spraw, np. codziennej modlitwy, ale systematycznej albo postanowić sobie, że będę uśmiechać się do innych, zwłaszcza tych, co stoją z boku. Potem można pomagać jako wolontariusz np. w szkolnych kołach Caritas a potem dopiero zacząć działać na szerszą skalę. To na pewno pomoże i nam, bo staniemy się lepszymi ludźmi" – uważa uczennica.

Uczestnicy pielgrzymki w telegramie wystosowanym do papieża Franciszka zapewnili go, że „zgodnie z tym, co mówiłeś nam w czasie Światowych Dni Młodzieży, nie chcemy wygodnie siedzieć na kanapach i bez angażowania swego serca chłodnym okiem oglądać to, co się dzieje w świecie. Chcemy razem z tobą iść za Panem Jezusem, dzieląc się z innymi naszą wiarą i wszystkim co mamy”.

Zdaniem Marii Jolanty Nawrockiej-Rolewskiej i Jana Rychlickiego - koordynatorów pielgrzymki papieskich szkół na Jasną Górę - wspólna modlitwa i coroczne spotkanie w Częstochowie to bardzo ważny etap w procesie budowania osobowości i kształtowania chrześcijańskich postaw w młodych ludziach.

Zbigniew Gumiński - inicjator powstania Rodziny Szkół Jana Pawła II - powiedział, że podczas każdej pielgrzymki, oprócz intencji modlitewnych, składany jest także dar materialny. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia młodzi pomagają repatriantom z Kazachstanu i hospicjum dziecięcemu w Podkarpackiem. "Owocem pielgrzymki jest pomoc rodzinie, która właśnie osiedla się w Polsce, a także studentom, którzy w naszym kraju podejmują naukę. Naszym gestem miłosierdzia jest również dar dla dzieci nieuleczalnie chorych na Podkarpaciu" – podkreślił Gumiński. Dodał, że przesłanie pielgrzymki mogło być tylko jedno: Boże Miłosierdzie, którego kult "nasz Patron zasiał wśród narodu, z prośbą o rozszerzanie go na cały świat". "Chcemy tym żyć i to rozwijać" – powiedział przedstawiciel Rodziny Szkół.

Młodzi otrzymali pamiątkowe różańce i obrazki „Jezu ufam Tobie” z wypisanymi uczynkami miłosierdzia.

Celem Rodziny skupiającej społeczność szkolną, która za patrona wybrała sobie papieża z Polski, jest integracja uczniów i propagowanie jego nauczania. Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Rodzinne współdziałanie jest wynikiem potrzeby ciągłego odnajdywania się i działania we wspólnocie, która umożliwia wspólne pogłębianie wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń oraz ze względu na swój ogólnopolski charakter pozwala poznawać pełne kolorytu kultury regionalne. Coraz liczniej powstają teraz diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła II.

W Polsce i na świecie jest ponad 1,3 tys. placówek oświatowych, których patronem jest św. Jan Paweł II.
it (KAI) / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-11 10:55 Abp Depo do alumnów WSD: Kościół potrzebuje odnaleźć ów pierwotny zapał

„Kościół potrzebuje odnaleźć ów pierwotny zapał, niepodważalność swej prawdy oraz w ciszy i z ufnością wsłuchiwać się w głos Ducha Bożego” – te słowa bł. papieża Pawła VI przypomniał w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 10 października przewodniczył on Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystię koncelebrował m.in. ordynariusz diecezji sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych, m.in. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Rektor seminarium ks. Grzegorz Szumera, witając przybyłych gości przypomniał, że w tym roku seminarium świętuje 90-lecie istnienia i 25-lecie jego przeniesienia z Krakowa spod Wawelu do Częstochowy, nieopodal Jasnej Góry.

W homilii abp Depo przypomniał, że „tylko Bóg i Jego miłość miłosierna są w stanie uczynić sensownym nasze życie i przez dar Ducha Świętego sprawić, że podejmujemy dobre i konsekwentne nasze decyzje”.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „chrześcijaństwo to osobista więź z Chrystusem”. - Nic bardziej nie przemawia do ludzi wiarygodnie jak znak wolnego oddania się do dyspozycji Chrystusowi w Kościele i świecie dla innych. Mimo iż Chrystus jest i będzie znakiem sprzeciwu odrzucanym i ośmieszanym w ciągu historii i w różnych pokoleniach, czy społecznościach, to On jeden zaświadcza o potędze miłości miłosiernej Boga potężniejszej od wszelkiego rodzaju zła, uwikłań i śmierci – mówił metropolita częstochowski.

„On swoją śmiercią na Golgocie i zmartwychwstaniem wyswobodził nas z niewoli grzechu i śmierci ku prawdziwej wolności Dzieci Bożych” – dodał arcybiskup i za św. Pawłem zaapelował do kapłanów i alumnów: „Trwajcie w Chrystusie i nie dostępujecie od Niego poprzez zdradę i poddanie się na nowo pod jarzmo niewoli”.

Arcybiskup zaapelował za papieżem Franciszkiem, by nie dopuszczać do serca letniego, które gasi ogień miłości i powołania i na zakończenie dodał za św. Matką Teresą z Kalkuty, że „owocem modlitwy jest wiara, owocem wiary jest miłość, owocem miłości jest służba”.

Po liturgii w auli seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyła się dalsza część inauguracji nowego roku akademickiego. Podczas immatrykulacji trzynastu nowych alumnów odebrało z rąk abp. Wacława Depo i bp. Grzegorza Kaszaka indeksy.

Wykład inauguracyjny nt. „Pytanie o sens polskiej historii” wygłosił prof. Andrzej Nowak.

Na pierwszym roku studia filozoficzno-teologiczne rozpoczęło 13 kleryków, w tym 5 z diecezji sosnowieckiej. W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie studiuje obecnie 73 kleryków: 45 z archidiecezji częstochowskiej i 28 z diecezji sosnowieckiej.

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej.
ks. mf (KAI) / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-10 11:06 Lędziny: „Triduum” ku czci Matki Bożej Różańcowej

„Z Maryją na modlitwie. Z różańcem przez życie”, pod takim hasłem odbyły się w dniach 7- 9 października uroczystości ku czci Matki Bożej Różańcowej w parafii Matki Bożej Różańcowej w Lędzinach, w archidiecezji katowickiej. Kazania podczas Mszy św. wygłosił ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W rozmowie z KAI ks. Krzysztof Sontag, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Lędzinach podkreślił, że „różaniec powinien być naszą codzienną modlitwą” – Chcieliśmy w te dni uświadomić sobie tę prawdę, że w różaniec wpisuje się nasze życie, że właśnie w tej modlitwie odnajdujemy pomoc i obronę w trudnych chwilach – powiedział ks. Sontag.

„Triduum” i uroczyste obchody rozpoczęły się w piątek 7 października wieczorną modlitwą różańcową pod krzyżem przy kopalni „Ziemowit” w Lędzinach. Wierni modlili się m. in. o pokój na świecie, ustanie prześladowań chrześcijan, o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – Najbezpieczniejszym miejscem dla człowieka jest miejsce pod sercem matki, jeśli w tym miejscu dziecko nie będzie bezpieczne, to już nigdzie na świecie człowiek nie będzie czuł się bezpieczny – mówił ks. Frukacz, przypominając słowa św. Matki Teresy z Kalkuty.

Ks. Mariusz Frukacz w homilii nawiązał również do „Notatek osobistych” św. Jana Pawła II przypomniał, że modlitwa jest językiem nadziei – Tej nadziei szczególnie szukamy w modlitwie różańcowej, kiedy w paciorki różańca wplatamy trudne chwile naszego życia, to wszystko co nas boli – mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał, że Karol Wojtyła był człowiekiem modlitwy, człowiekiem różańca świętego – Św. Jan Paweł II dawał świadectwo temu, że chrześcijanin to człowiek modlitwy, dlatego też uczył nas ciągle, że z różańcem trzeba iść przez życie, że ta modlitwa jest pokorną drogą do świętości, do Boga – przypomniał redaktor „Niedzieli”.

Kaznodzieja podkreślił, że różaniec wychował wielu świętych – W swoich „Notatkach osobistych” św. Jan Paweł II pisał, że nie wolno zrezygnować z ambicji świętości – podkreślił kaznodzieja i dodał za św. Janem Pawłem II: „Nie marność, a przede wszystkim świętość. Albo będę człowiekiem żywej wiary, albo będę „niczym”, czyli ciężarem dla siebie i innych”.

„Jeśli dzisiaj mówimy o kryzysie w Kościele, w rodzinach i w małżeństwach, to jest to zawsze kryzys naszej modlitwy” – kontynuował ks. Frukacz i zaapelował o to, by modlić się na różańcu i mieć go zawsze przy sobie – To jest potężna broń przeciw Złemu – mówił ks. Frukacz.

„Każdego dnia z Maryją kontemplujmy życie Jezusa. To jedyny program, aby właściwie zrealizować nasze życie” – podsumował ks. Frukacz.
ks.mf / Lędziny
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-07 14:25 Częstochowa: oświadczenie Kurii ws. księdza podejrzewanego o czyny pedofilskie

Wyjaśnieniem oskarżeń dot. ks. Dariusza Zająca zajmą się kompetentne do tego organy ścigania, stosownie do obowiązujących w Polsce przepisów prawa - stwierdza w oświadczeniu Kuria Metropolitalna w Częstochowie.

Oto treść oświadczenia:

W związku z opublikowanymi w Internecie zarzutami i informacjami dotyczącymi ks. Dariusza Zająca, proboszcza parafii katolickiej pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Zawierciu, wyżej wymieniony złożył rezygnację z urzędu proboszcza, która została przyjęta w trybie natychmiastowym.

Wyjaśnieniem oskarżeń zajmą się kompetentne do tego organy ścigania, stosownie do obowiązujących w Polsce przepisów prawa.

Ponadto wszczęta została wobec niego procedura kanoniczna i wydany został tymczasowy zakaz pracy z młodzieżą i dziećmi oraz zakaz publicznego sprawowania Sakramentów świętych.

Ks. Marian Szczerba, wikariusz generalny

Częstochowa, 3 października 2016 r.
ms / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-07 11:24 Informacja dotycząca inicjatywy WIELKA POKUTA

Życie człowieka jest nieustanną walką duchową, w której wszyscy bierzemy udział. Cywilizacja życia ofiarowanego nam przez Boga w Chrystusie zmaga się nieustannie z cywilizacją śmierci, niesioną przez współczesny świat. Areną tych zmagań jest również Polska. Nasz naród jest głęboko podzielony. Wiele jest w nas zniechęcenia, złości, zawiści, zazdrości i nieczystości. Coraz więcej rodzin poranionych. Wzrasta liczba rozwodów. Wielu ludzi żyje w lęku, depresji i niepewności.

Często są to konsekwencje grzechów, zarówno osobistych, jak i społecznych. Nasze grzeszne postawy skutkują poważnymi konsekwencjami, których sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Dlatego potrzebujemy Bożej interwencji, potrzebujemy Bożego Miłosierdzia.

Z tego powodu, w szczególnym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, w kontekście Jubileuszu Chrztu Polski będziemy przeżywali na Jasnej Górze wydarzenie zwane Dniem Wielkiej Pokuty – 15 października 2016 roku.

Spotkamy się u tronu Królowej Polski, aby w gorliwej modlitwie prosić Boga o przebaczenie grzechów popełnianych przez nas oraz o wewnętrzne uzdrowienie i Boże błogosławieństwo.

Szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie internetowej www.wielkapokuta.pl i w prasie katolickiej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym ważnym duchowo wydarzeniu.
KAI / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT