Znaleziono depesz: 425
2006-07-06 16:24 Kulturalne lato na Roztoczu i w diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Koncerty muzyki sakralnej, międzynarodowy plener malarski, festiwal pieśni maryjnej i spotkania z folklorem świata - tak będzie wyglądało kulturalne lato w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Turyści odwiedzający Roztocze, które leży w sercu diecezji, będą mogli podziwiać nie tylko jego urokliwe zakątki, ale też liczne dzieła kultury, przygotowane na czas wakacji.

Wakacyjne spotkania z kulturą można zacząć od wyprawy na krańce diecezji - na pogranicze polsko-ukraińskie, gdzie od kilku dni trwają Międzynarodowe Spotkania Lisztowsko-Grottgerowskie, zorganizowane dla upamiętnienia 140. rocznicy pobytu Artura Grottgera w Dyniskach. Głównym punktem tych spotkań jest plener malarski z udziałem kilkunastu malarzy polskich i ukraińskich.

Nie zabraknie też wystawy prac powstałych podczas pleneru, będą również projekcje filmów poświęconych Grottgerowi, koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Impreza, zorganizowana z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii, ks. Wiesława Mokrzyckiego, potrwa do połowy lipca.

W tej samej miejscowości, 23 lipca będzie można usłyszeć pop-oratorium "Miłosierdzie Boże" do słów z "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen z Kalisza. Pop-oratorium zabrzmi też w innym miejscu diecezji zamojsko-lubaczowskiej - w Tomaszowie Lubelskim, w ramach "Lata Artystycznego", które wypełnią również Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, tradycyjnie organizowane w połowie sierpnia. W Tomaszowie będzie też rozbrzmiewała muzyka cerkiewna - koncert w miejscowej cerkwi pw. św. Mikołaja zaplanowano na 20 sierpnia.

Koncerty organowe z 30-letnią tradycją - to propozycja dla tych wszystkich, którzy odwiedzą latem roztoczańskie uzdrowisko, a zarazem główne miejsce kultu maryjnego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej - Krasnobród. To właśnie tutaj, w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, są organizowane Letnie Międzynarodowe Koncerty Organowe, podczas których występowało wielu światowej sławy organistów z Polski i innych krajów, m.in. Wenezueli, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Tradycyjnie odbędą się dwa koncerty w lipcu i dwa w sierpniu.

Pod koniec lipca w Krasnobrodzie będą też koncertowały zespoły folklorystyczne i folkowe, które wezmą udział w 5. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk - Zamość 2006". Festiwal, organizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", przybliża kulturę, a zwłaszcza folklor i sztukę ludową krajów europejskich i spoza Europy. W tym roku swój udział w festiwalu zapowiedziały zespoły z Węgier, Serbii, Cypru, Czech, Grecji, Chile, Indii, Sardynii, Kostaryki. Żywiołowe koncerty, prezentowane nie tylko w Zamościu, ale też w innych miejscowościach regionu, wzbudzają wielki aplauz publiczności.

Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów, pielgrzymów i tych, którzy specjalnie przyjeżdżają w tym czasie do Górecka Kościelnego - miejsca kultu św. Stanisława Biskupa Męczennika - cieszy się też Festiwal Pieśni Maryjnej Ludowych Zespołów Śpiewaczych Diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Impreza odbywa się na początku sierpnia, od 10 lat jest organizowana przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Tadeusza Sochana.

Festiwal - to przede wszystkim konkurs na najpiękniejsze wykonanie pieśni maryjnej, a także koncert gwiazd - ks. Sochan gościł już Krzysztofa Krawczyka, zespoły Golec uOrkiestra i Terne Roma, Eleni, Sławę Przybylską i innych artystów. W tym roku festiwal odbędzie się 6 sierpnia.

Innego rodzaju propozycję kulturalną będzie można znaleźć pod koniec sierpnia na południowych krańcach diecezji - w Narolu. Tam, w niewielkim kresowym miasteczku, na pograniczu kultur wschodu i zachodu, od kilku już lat odbywają się międzynarodowe warsztaty artystyczne Akademii Narolskiej, skierowane do młodych muzyków, malarzy, aktorów, literatów, historyków sztuki, muzykologów.

Kursy mistrzowskie i zajęcia są prowadzone na terenie XVIII-wiecznego pałacu, odbudowywanego obecnie przez Fundację Pro Academia Narolense. Koncerty natomiast odbywają się często w miejscowym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczna edycja Akademii Narolskiej będzie poświęcona muzyce dawnej.

ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 lipca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-07-04 17:37 Zamość: 1,8 tys. osób wyjedzie na wakacje dzięki Caritas

Prawie 1,8 tys. osób skorzysta w tym roku z wakacyjnego wypoczynku, organizowanego i finansowego przez Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Przygotowanych jest 8 turnusów kolonijnych m.in. na Roztoczu, nad Bałtykiem i w Warszawie. Środki przeznaczone na wakacyjny wypoczynek pochodzą z funduszy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Z pomocy Caritas zamojsko-lubaczowskiej skorzystają głównie dzieci z rodzin mieszkających na terenach popegeerowskich oraz pochodzących z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Dla nich udział w koloniach jest bezpłatny.

W koloniach finansowanych przez Caritas będą uczestniczyły także dzieci i młodzież pochodzenia polskiego z Litwy i Ukrainy. Na pierwszy turnus przyjechało już kilkadziesięcioro dzieci z Litwy, wraz z dziećmi z terenu diecezji przebywają one w roztoczańskim uzdrowisku Krasnobród. Na kolejny turnus przyjadą dzieci z Ukrainy. Dzieci mają zapewnioną wszechstronną opiekę -szczególnie duchową, bo czuwają nad tym klerycy z diecezjalnego seminarium.

"Organizując takie wspólne kolonie chcemy, by dzieci wzajemnie się poznawały, by poznawały swoją kulturę i przezwyciężały uprzedzenia. W ten prosty sposób chcemy realizować wezwanie Jana Pawła II do budowania cywilizacji miłości" - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Tradycją diecezjalnej Caritas stało się już także organizowanie specjalnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży. Podczas takich kolonii wolontariusze-terapeuci starają się w profesjonalny sposób pomóc dzieciom, które pochodzą z rodzin patologicznych, uzależnionych i często są ofiarami przemocy. Jak co roku, Caritas wesprze także wakacyjny wypoczynek grup Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i grup oazowych. Dzięki Caritas odbędą się też tradycyjne już letnie wczaso-rekolekcje dla niepełnosprawnych i chorych.
ks. af / Zamosc
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 lipca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-06-22 17:53 Radzięcin: park - pomnik dla upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II

Park - pomnik, upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II, powstaje na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Unikalne drzewa i rzadkie okazy krzewów, mnóstwo kwiatów, a wśród nich rozrzucone polne głazy - w tak nietypowy sposób kapłani i wierni z parafii św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie chcą uczcić pamięć wielkiego Papieża-Polaka.

Inicjatorem budowy parku - pomnika był ks. Waldemar Nazarczuk, wikariusz z miejscowej parafii. Pomysł księdza wikariusza spotkał się z ogromnym zainteresowaniem parafian. Spontanicznie zaangażowali się oni w tworzenie pomnika - parku, bo - jak opowiada proboszcz parafii ks. Romuald Bekier - "Idea jest taka, żeby każdy z parafian mógł zakupić roślinę, zasadzić ją, pielęgnować ją, patrzeć jak rośnie i wspominać przy tym postać i dzieło naszego Papieża". Wielu obecnych i byłych parafian już zasadziło swoją roślinę - obok każdej z nich znajduje się kamień i tabliczka z nazwiskiem rodziny, która ją ufundowała. Na kamieniach będą też symbole upamiętniające pontyfikat Jana Pawła II.

Park - pomnik usytuowano na parafialnej łące, znajdującej się naprzeciwko kościoła. Rosną już tam tzw. dęby papieskie, zasadzone w 85. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Park ma powierzchnię 2 ha. Jak dotąd, posadzono już ponad 150 sadzonek różnych drzew i krzewów, sprowadzanych ze szkółek w całej Polsce.
- "To będzie całkiem inny pomnik, niż te, które powstają w całej Polsce. Ten pomnik będzie żywy, tak jak ciągle żywa jest nasza pamięć o Papieżu - Polaku" - mówi ks. Romuald Bekier.
ks. af / Radzięcin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 czerwca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-06-22 17:49 Kolejni księża z diecezji zamojsko-lubaczowskiej podejmą pracę wśród Polonii

Kolejnych siedmiu kapłanów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej podejmie pracę duszpasterską wśród Polonii w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Po uzyskaniu pozwolenia biskupa diecezji Jana Śrutwy, księża wyjadą m.in. do Włoch i Norwegii oraz USA.

- Diecezja zamojsko-lubaczowska cieszy się dużą liczbą powołań kapłańskich, stąd biskup chętnie wyraża zgodę na pracę naszych kapłanów poza granicami diecezji - mówi ks. Adam Firosz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Kapłani wyjadą do kilku diecezji we Włoszech - Prato, Pistoia, Frosinone-Veroli-Ferentino, do diecezji Cleveland w USA.

Obecnie poza diecezją pracuje 33 księży. Pełnią oni posługę duszpasterską na terenach byłego Związku Radzieckiego, zwłaszcza tam, gdzie jest szczególne zapotrzebowanie na ich posługę - w Gruzji i na Ukrainie. Wyjechało tam już 10 księży z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Wielu pracuje też we Włoszech, Niemczech, w Hiszpanii. Duszpasterze z diecezji zamojsko-lubaczowskiej są także w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Zambii. Wśród nich są także ci, którzy postanowili zostać poza granicami diecezji i kraju już na stałe - oni zostali już ekskardynowani z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i inkardynowani do innych diecezji.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 czerwca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-06-13 13:23 Zamość uczcił 7. rocznicę wizyty Jana Pawła II

Poświęcenie pomnika Jana Pawła II, uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy, koncerty, wspólna modlitwa o beatyfikację oraz Apel Papieski i cisza w godzinę śmierci Jana Pawła II - tak Zamość upamiętnił 7-lecie wizyty Jana Pawła II. Tzw. "odpust Papieski" - organizowany w rocznicę pobytu Ojca Świętego w Zamościu - odbył się wczoraj wieczorem w kościele Matki Bożej Królowej Polski - miejscu, gdzie Papież 7 lat temu celebrował Liturgię Słowa.

Na uroczystości licznie przybyli wierni z Zamościa i okolic, duchowieństwo z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej, przedstawiciele instytucji, organizacji i władz samorządowych. Podczas koncertów wystąpiły m.in. połączone chóry zamojskie "Śpiewające serca" i Polska Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego w Zamościu.

Podczas uroczystości bp Śrutwa nawiązywał do historycznego dla mieszkańców Zamojszczyzny, wydarzenia, mówiąc że pamięć o nim zgromadziła ich tutaj, na tym miejscu, gdzie przybył nowy punkt odniesienia - pomnik Sługi Bożego, Jana Pawła II. "Zawsze, na chwile dobre i złe, na momenty pomyślne i trudne - mamy tutaj możliwość oparcia się o skałę. Skałą bowiem jest Chrystus, opoką jest także Jego Sługa, Jan Paweł II. Mamy tu się do czego odwołać, mamy o co się oprzeć" - mówił biskup Śrutwa podczas poświęcenia pomnika.

Pomnik odsłonięty i poświęcony wczoraj w Zamościu - to rzeźba z brązu (ponad trzymetrowej wysokości), stojąca na dwumetrowym cokole przed wejściem do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Rzeźba przedstawia Jana Pawła II na schodach ołtarza, trzymającego w ręku krzyż papieski; postać uchwycono w geście błogosławieństwa, nawiązując do wizyty Jana Pawła w Zamościu. Autorem projektu pomnika jest zamojska architekt, Maria Gmyz. Na pomniku znajduje się hasło "Mocni nadzieją", towarzyszące historycznej wizycie Papieża w Zamościu.

Tego samego dnia pomnik Jana Pawła II odsłonięto w Tarnogrodzie, także na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Autorem projektu pomnika jest krakowski artysta Karol Badyna. Brązowy pomnik (4,5 m) stanął na placu przed urzędem pocztowym. Na cokole wyryto napis: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście".

W ramach obchodów 7. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Zamościu zorganizowano też promocję książki pt. "Zamojskie spotkania z Janem Pawłem II", autorstwa zamojskiego dziennikarza, Janusza Kawałko. Książka to bogato ilustrowana publikacja, próbująca odpowiedzieć na pytanie, co z historycznej wizyty Papieża 12 czerwca 1999 roku pozostało w zamościanach. Książka zawiera też wspomnienia uczestników tamtego spotkania. Promocji towarzyszyła wystawa fotografii pt. "Był wśród nas".
ks.af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 czerwca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-06-09 11:52 Zamość: niepełnosprawni artyści w Centrum Pastoralnym

"Aby wszyscy byli jedno" - pod takim hasłem zorganizowano w Zamościu siódmą już edycję Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Przegląd odbywał się w dniach 7-8 czerwca w Centrum Pastoralnym przy parafii pw. św. Michała Archanioła.

Do Zamościa przyjechali w tym roku uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, podopieczni środowiskowych domów samopomocy i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej i innych placówek opiekuńczych z całej Lubelszczyzny. Wśród gości przeglądu były też zespoły z Ukrainy, we wcześniejszych edycjach do Zamościa przyjeżdżali niepełnosprawni z Niemiec.

Podczas przeglądu niepełnosprawni artyści pokazali spektakle teatralne, pantomimę, różnorodne inscenizacje i tańce. - "Celem przeglądu jest integracja młodzieży ze środowisk warsztatów terapii zajęciowej i placówek pomocy, a także zaprezentowanie pełnosprawnej społeczności umiejętności i osiągnięć osób niepełnosprawnych. Ci ludzie - niepełnosprawni - naprawdę coś potrafią, coś wartościowego, co nie zawsze dostrzegamy, a powinniśmy dostrzec i docenić" - mówi Marian Szewera, muzykoterapeuta z Centrum Pastoralnego w Zamościu. W ramach przeglądu odbywają się również warsztaty i konsultacje artystyczne - "Podpatrujemy nawzajem swoje pomysły, kibicujemy sobie i świetnie się razem bawimy"- dodaje Marian Szewera.

- "Taki przegląd to wyjątkowe wydarzenie, które mobilizuje uczestników do pracy nad repertuarem artystycznym, integruje środowisko i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Przede wszystkim jednak daje niepełnosprawnym artystom satysfakcję i zadowolenie za ogromny trud, włożony przez nich w przygotowanie występów" - podkreślają organizatorzy imprezy z Katolickiego Stowarzyszenia "Służba Człowiekowi" w Zamościu. W organizację przeglądu włącza się również parafia pw. św. Michała Archanioła w Zamościu i Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy tej parafii.

ks.af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 czerwca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-06-07 13:14 Greckokatolickie odznaczenie dla kapłana rzymskokatolickiego

Wysokiej rangi odznaczenie Kościoła greckokatolickiego - złoty krzyż z ozdobami - otrzymał kapłan Kościoła rzymskokatolickiego ks. Henryk Krukowski z Horodła. Uroczystość odbyła się 5 czerwca w cerkwi pw. Św. Mikołaja w Horodle. Kościół greckokatolicki w Polsce nigdy wcześniej nie przyznał tego odznaczenia kapłanowi rzymskokatolickiemu.

W uroczystości wręczenia złotego krzyża uczestniczyli duchowni greckokatoliccy z greckokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim abp. Janem Martyniakiem na czele, duchowni rzymskokatoliccy z kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Zamościu ks. Adamem Firoszem oraz wierni obrządku łacińskiego. Zgody na wręczenie odznaczenia udzielił, zgodnie z wymogami, biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa.

- "Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia - powiedział w rozmowie z KAI ks. Henryk Krukowski. - Ale chyba jest ono wyrazem uznania za to, co tutaj robimy - bo to odznaczenie nie tylko dla mnie, ale i dla całej parafii" - podkreśla proboszcz z Horodła nad Bugiem.

Ks. Henryk Krukowski utrzymuje przyjazne kontakty z duchowieństwem obrządku bizantyjskiego, uczestniczy w różnorodnych spotkaniach i uroczystościach, organizowanych przez Kościół greckokatolicki, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, prowadzi również działalność popularyzatorską dotyczącą wspólnych dziejów katolików, unitów i prawosławnych - opublikował kilka książek o historii przygranicznych miejscowości, zwłaszcza o Unii Horodelskiej. Cyklicznie publikuje też w prasie katolickiej.

Jako publicysta propaguje otwartość i potrzebę wzajemnego zrozumienia, potępia nacjonalizmy, dąży do pojednania między Polakami i Ukraińcami. Podkreśla konieczność właściwego odniesienia się do tradycji - poprzez uznanie wkładu grekokatolików i prawosławnych w kształtowanie się chrześcijańskiego oblicza terenów przygranicznych.

Opiekuje się też materialnym dziedzictwem Kościoła Wschodniego. Odzyskał, zamienioną w czasach komunistycznych na magazyn, przedwojenną cerkiew greckokatolicką św. Mikołaja w Horodle, przeprowadził renowację świątyni, odtwarzając jej wschodni wystrój - rokokowy ikonostas i Carskie Wrota z XVIII w. Choć obecnie cerkiew ta jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej, to odbywają się w niej również nabożeństwa greckokatolickie, bo, jak mówi ks. Krukowski - " Warto otwierać ludzi na piękno liturgii Wschodu".

ks. af / Horodło
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 czerwca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-04-24 17:51 Zamość: gimnazjaliści zorganizowali marsz przyjaźni

"Otwórzmy nasze serca" - pod takim hasłem uczniowie zamojskich gimnazjów przeszli dziś ulicami Zamościa w marszu, promującym idee przyjaźni i miłości wśród młodych ludzi.

Marsz zorganizowano po raz drugi. Pierwsze takie spotkanie odbyło się przed rokiem. Zeszłoroczna inicjatywa, odbywająca się pod hasłem "Wolni od przemocy", spotkała się z żywą rekcją środowiska lokalnego. Podobnie było w tym roku. Marsz zgromadził nie tylko uczniów zamojskich gimnazjów, ale też szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli, przedstawicieli władz samorządowych, Kościoła, mediów.

Dla uczestników marszu Mszę św. w katedrze zamojskiej odprawił ordynariusz zamojsko-lubaczowski biskup Jan Śrutwa. W homilii nawiązywał do Dekalogu - to w nim są przecież zawarte miłość do Boga i do człowieka, szacunek do drugiego człowieka, unikanie przemocy - i nawoływał do zachowywania przykazań - "Żebyśmy w tej chrześcijańskiej metodzie na życie odnaleźli się i tym motywowali swoje postępowanie, żebyśmy ustawiali swoje życie według wartości chrześcijańskich" - mówił do młodzieży.

Organizatorzy marszu z Gimnazjum Nr 2 im. Jana Zamoyskiego XVI Ordynata w Zamościu podkreślają w rozmowie z KAI, że poprzez takie imprezy jak wspólny przemarsz ulicami miasta pragną promować i kreować w swoim środowisku zachowania nacechowane życzliwością i poszanowaniem godności człowieka oraz uczyć dialogu między dorosłymi a młodzieżą. - "Chodzi nam też o zjednanie społecznych wysiłków: osób, mediów, instytucji wychowawczych właśnie na rzecz promowania działań naznaczonych ideą niesienia dobra drugiemu człowiekowi" - mówią gimnazjaliści. I, jak zapewniają - chcą, by wszyscy otworzyli swoje serca na styl życia zgodny z wartościami chrześcijańskimi, na ludzi potrzebujących i tych, którzy udzielają im wsparcia, na zachowania promujące przyjaźń i bezinteresowność.

Podczas marszu młodzi ludzie wystosowali apel do osób, mediów, instytucji wychowujących i wspierających wychowanie - "W imieniu młodzieży zamojskich szkół gimnazjalnych zwracamy się z gorącym apelem, by jednoczyć działania mające na celu poszukiwanie dobra w sobie i drugim człowieku".
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 kwietnia 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-04-07 11:19 Zamość: Akcje na rzecz hospicjum

Debaty w szkołach - jeden z projektów edukacyjnych w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz hospicjów "Pola Nadziei" - odbyły się w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Zamościa.

"Współpraca ze szkołami ma na celu uwrażliwienie młodzieży na potrzeby chorego człowieka. Chodzi nam o to, by młodzi ludzie mieli większą świadomość tego, czym jest cierpienie, umieranie" - wyjaśnia ks. Michał Przybysz, dyrektor Hospicjum Santa Galla. - Dotychczas w ramach kampanii "Pola Nadziei" zorganizowaliśmy jesienne sadzenie żonkili z udziałem uczniów zamojskich i podzamojskich szkół i władz samorządowych, koncerty, m.in. z udziałem Joszko Brody i innych gwiazd, kwesty przed zamojskimi kościołami oraz zbiórki przed hipermarketami" - dodaje ks. Przybysz. Tegoroczną kampanię zakończy w połowie maja wielki koncert. W akcję bardzo aktywnie włączają się młodzi wolontariusze - w okresie przedświątecznym przed zamojskimi sklepami prowadzą zbiórki funduszy na rzecz hospicjum.

Inicjatorami akcji "Pola nadziei" na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej są: Stowarzyszenie Przyjaciół Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach koło Zamościa i Hospicjum Santa Galla, prowadzone przez księży ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Inicjatorem kampanii prowadzonej w Polsce była w 1997 roku brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce pierwsze żonkile posadzone zostały w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Od tego momentu rozpoczęła się kampania "Pola Nadziei" w Polsce.

ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 kwietnia 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-04-07 11:15 Zamość: dary Caritas dla szpitali

Sprzęt medyczny przekazała szpitalom z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej tamtejsza Caritas. Wcześniej dary te poświęcił podczas Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski ordynariusz zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa. W uroczystości przekazania sprzętu udział przedstawiciele placówek opieki zdrowotnej z Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa, Lubaczowa i innych miejscowości.

"To nie pierwsza taka akcja na terenie naszej diecezji - wyjaśnia dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Andrzej Puzon. Ale po raz pierwszy - dzięki ofiarodawcom z Niemiec - możemy przekazać tak dużą liczbę bardzo potrzebnego sprzętu - są to wózki inwalidzkie, chodziki, drobny sprzęt medyczny na łączną kwotę około 120 tys. zł" - dodaje ks. Puzon.

Tadeusz Garaj, dyrektor szpitala w Hrubieszowie cieszy się z daru Caritas, bo "otrzymany sprzęt pozwoli na uzupełnienie wyposażenia oddziału rehabilitacji, a dzięki temu znacznie więcej osób będzie mogło z niego skorzystać".

Na czas przedświąteczny Caritas zamojsko-lubaczowska przygotowała wiele akcji pomocy dla potrzebujących. W najbliższą sobotę i niedzielę w parafiach diecezji pojawią się tradycyjne już "Chlebki dobroci". Na tegoroczną akcję piekarze przygotowali ponad 40 tys. małych bochenków chleba.

Tak jak w poprzednich latach, w rozprowadzanie "Chlebków dobroci" zaangażowały się także szkolne koła Caritas. Dochód ze sprzedaży pieczywa będzie przeznaczony na wspomożenie najuboższych dzieci - "Chcemy przez "Chlebek dobroci" dopomóc dzieciom biednym - zorganizować im wakacje, przygotować wyprawkę szkolną, kupić ubrania i wesprzeć w najróżniejszych sytuacjach losowych" - mówi dyrektor Caritas. Jak deklaruje ks. Puzon, Caritas chce wesprzeć na święta także wszystkich potrzebujących - w Wielki Piątek podopieczni diecezjalnej Caritas, i nie tylko oni, otrzymają świąteczne paczki z żywnością.

Dary na Wielkanoc otrzymają też Polacy mieszkający na Wołyniu. Przedświąteczne wyprawy z pomocą dla rodaków ze Wschodu wpisały się już na stałe w kalendarz diecezjalnej Caritas. W tym roku do Łucka i Włodzimierza Wołyńskiego dotrą paczki z żywnością, odzieżą i środkami czystości. Nie zabraknie też zabawek dla dzieci i świątecznych pisanek.

Podobne akcje wielkanocnej pomocy najbardziej potrzebującym organizują wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce.

ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 kwietnia 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-03-29 16:13 Tomaszów Lubelski: Promocja zdrowego życia wśród młodzieży

Jak żyć we współczesnym świecie, jak zachować zdrowie psychiczne i moralne? - na te i inne pytania próbują odpowiedzieć uczestnicy dorocznych Dni Promocji Zdrowia, organizowanych w Tomaszowie Lubelskim w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Wśród tych, którzy podpowiadają, jak dobrze żyć, są m.in. Anna Dodziuk, znana psychoterapeutka, kierownik Programu Rozwoju Osobistego koordynowanego przez Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie i redaktor naczelna miesięcznika "Świat Problemów" oraz ks. Eugeniusz Derdziuk, diecezjalny egzorcysta. Będzie też spotkanie z filozofem, ks. prof. Tadeuszem Guzem z Wydziału Zamiejscowego KUL w Tomaszowie Lubelskim.

Dni Promocji Zdrowia są adresowane przede wszystkim do młodzieży - w spotkaniach i debatach promujących zdrowy styl życia uczestniczą tomaszowscy gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. -"Przychodzimy tu, bo wiemy, że podczas tych spotkań możemy znaleźć wiele ważnych odpowiedzi na pytania - o sens życia, o uczucia i emocje, o to, jak dzisiaj żyć, aby się nie pogubić" - mówią w rozmowie z KAI licealiści z Tomaszowa.

- Chcemy kształtować odpowiednią świadomość młodych ludzi, chcemy pokazać im właściwą drogę do dorosłego życia, ale też niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie na tej drodze mogą ich spotkać - różnorodne uzależnienia czy problemy emocjonalne - mówi Zbigniew Skawiński, pełnomocnik ds. uzależnień z Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim, organizator Dni Promocji Zdrowia.

Tegoroczne Dni Promocji Zdrowia potrwają do 1 kwietnia br. Program Dni wypełniają nie tylko prelekcje i publiczne debaty, ale też spotkania artystyczne. Wydarzeniem będzie prezentacja autorskiego programu słowno-muzycznego pt. "Mimo wszystko miłość", poświęconego problemom wychodzenia z uzależnień i opartego na osobistych doświadczeniach autorów, pieśniarzy z Krakowa. Tradycyjnie też w ramach Dni Promocji Zdrowia nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny będzie poświęcone osobom uzależnionym.

ks. af / Tomaszów Lubelski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 marca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-03-24 16:24 Zamość upamiętni 1. rocznicę śmieci Jana Pawła II

Biały marsz pamięci, Msza św. o beatyfikację Jana Pawła II, Droga Krzyżowa, sympozjum naukowe i integracyjne widowisko artystyczne - w ten sposób Zamość uczci pamięć Papieża Jana Pawła II. Uroczystościom związanym z 1. rocznicą śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II będzie towarzyszyło hasło "Mocni nadzieją - pamiętamy".

Uroczystości upamiętniające 1. rocznicę śmierci Jana Pawła II organizują wspólnie: Kuria Diecezjalna w Zamościu, zamojski Urząd Miasta oraz liczne instytucje oświatowe i kulturalne z Zamościa.

Kilkudniowe obchody rozpocznie 31 marca sympozjum naukowe zatytułowane "Obdarowani życiem", zorganizowane przez duszpasterstwo akademickie Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Wykłady, dyskusje i zajęcia warsztatowe będą poświęcone m.in. zagadnieniu, w jaki sposób można przyjść z pomocą ludziom, którzy utracili poczucie sensu życia. W sympozjum weźmie udział m.in. kapelan psychiatrii Akademii Medycznej w Lublinie, ks. Tadeusz Liminowicz oraz specjalista-psychiatra z Akademii Medycznej Lublinie.

Tego samego dnia w zamojskim kościele pw. Świętego Krzyża odbędzie się Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Po Eucharystii ulicami Zamościa przejdzie Droga Krzyżowa, także w intencji Papieża. 1 kwietnia na Rynku Wielkim w Zamościu hołd Papieżowi-Polakowi oddadzą młodzi zamościanie - to z ich inicjatywy będzie można obejrzeć plenerowe widowisko teatralne pt. "Exultet", przygotowane przez Teatr "A" z Gliwic. Później, przy akompaniamencie zamojskiego zespołu "Archanioły", uczestnicy spotkania odśpiewają wspólnie Apel Papieski.

Główne uroczystości upamiętniające 1. rocznicę śmierci Jana Pawła II rozpoczną się 2 kwietnia późnym popołudniem tzw. Białym marszem, który wyruszy spod szpitala noszącego imię Papieża Jana Pawła II i przejdzie ulicami Zamościa - trasą, którą przebył Ojciec Święty podczas swojej wizyty w Zamościu w 1999 roku - by dotrzeć do Katedry Zamojskiej.
Tam uroczystą Mszę św. w intencji Papieża odprawi ordynariusz zamojsko-lubaczowski, biskup Jan Śrutwa.

Po Eucharystii zaplanowano prezentację wielkiego widowiska słowno-muzycznego z udziałem nauczycieli i uczniów szkoły muzycznej, dzieci z przedszkola integracyjnego, młodzieżowej orkiestry dętej, zamojskich chórów i zespołów kameralnych oraz kwartetu smyczkowego. Później wszyscy odśpiewają Apel Jasnogórski, wtedy też zabrzmią dzwony z Katedry Zamojskiej, a o godz. 21.37 przy pomniku Papieża, stojącym obok świątyni, zapłoną znicze.

Tego dnia we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji zamojsko-lubaczowskiej wierni będą się modlić o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 marca 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-01-26 10:34 Zamojszczyzna: Dni Dialogu na polsko-ukraińskim pograniczu

"Dni Dialogu, religii, kultur, narodów" - trwają w Tomaszowie Lubelskim na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Cykliczna impreza, wpisująca się w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, jest organizowana przez Stowarzyszenie "Czajnia", działające przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lubelskim.

Wśród współorganizatorów są również m.in. miejscowa parafia prawosławna pw. św. Mikołaja, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie oraz Muzeum-Miejsce Pamięci w Bełżcu.

Na Dni Dialogu przyjechali do Tomaszowa duchowni kilku wyznań, naukowcy i regionaliści. W tym roku program imprezy wzbogacił się o wyprawy na pogranicze polsko-ukraińskie, oprócz tego są Msze św. i nabożeństwa, projekcje filmowe, spotkania z twórcami oraz wystawy.

- Z roku na rok zainteresowanie tym, co prezentujemy podczas Dni Dialogu, jest coraz większe - pełne sale podczas prelekcji, wernisaży i spotkań. Coraz więcej ludzi włącza się w naszą inicjatywę, poznaje to, co przedstawiamy, różnorodność i odmienność, kultur, religii, historii, narodów - mówi Marcin Rechulicz ze Stowarzyszenia "Czajnia", organizator Dni Dialogu.

Dotychczas uczestnicy Dni Dialogu mogli obejrzeć filmy Grzegorza Linkowskiego "W gwiazdę Dawida wpisany krzyż" i "Proboszcz Majdanka" oraz spotkać się z reżyserem. Dzień Islamu wypełniły prelekcje, m.in. z udziałem imama Nidal Abu-Tabaqa. Uzupełnieniem wykładów była prezentacja multimedialna oraz wystawa, na której zgromadzono ozdobne wydania Koranu, szaty i przedmioty związane z islamem.

Kolejne dni były poświęcone religiom Wschodu - w cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja Eucharystię sprawował arcybiskup Abel, w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa została odprawiona Msza św. w obrządku ormiańskim. Mszy towarzyszyła wystawa pt. "Niszczejące dziedzictwo. Ormianie we wschodniej Turcji".

Kulturze pogranicza było natomiast poświęcone seminarium, podczas którego dyskutowano m.in. o języku staro-cerkiewno-słowiańskim w liturgii i obrzędach, o pograniczu polsko-ukraińskim, o obecności Ormian na pograniczu - ten temat poruszał duszpasterz Ormian w Polsce, ks. Tadeusz Issakowicz-Zaleski. Pogranicze można było także obejrzeć - podczas wyprawy do Żurawiec, gdzie odbyły się warsztaty językowe z odczytywaniem napisów na krzyżach bruśnieńskich. Odwiedzono także inną przygraniczną miejscowość - Wielkie Oczy. Chętni mogli też uczestniczyć w warsztatach tańca żydowskiego. Wydarzeniem Dni Dialogu był również wernisaż wystawy pt. "Wędrująca cerkiew" - przeniesienie cerkwi z Tarnoszyna do Lublina, podczas którego odbyła się projekcja filmów Adama Kulika z cyklu "Cerkwie pogranicza polsko-ukraińskiego".

Zwieńczeniem ponadtygodniowych spotkań z religią i kulturą pogranicza będzie spektakl w wykonaniu uczniów tomaszowskiego Gimnazjum Nr 1, nagrodzony w konkursie Fundacji Ośrodka Karta na projekty historyczne pt. "Wojna: okupacje, opór, ludobójstwo, wysiedlenia - na Zamojszczyźnie" oraz spektakl w wykonaniu Teatru NN z Lublina. Oba spektakle zostaną zaprezentowane w Muzeum - Miejscu Pamięci w Bełżcu.
ks. af / Tomaszów Lubelski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 stycznia 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-01-20 17:59 Sacrofilm 2006 - trwają zamojskie spotkania z filmem religijnym

Projekcje filmów o tematyce religijnej, spotkania z twórcami i przedstawicielami różnych religii, dyskusje o problemach dialogu międzyreligijnego wypełniają program kolejnej edycji Dni Filmu Religijnego w Zamościu - "Sacrofilm 2006".

"Sacrofilm", zorganizowany już po raz 11., odbywa się pod patronatem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy, reżysera Krzysztofa Zanussiego i prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego.

"Z roku na rok zamojski «Sacrofilm» cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów. Świadczą o tym wypełnione sale kinowe i miejsca, w których odbywają się prelekcje" - mówi inicjator i organizator przedsięwzięcia ks. Wiesław Mokrzycki. Podkreśla, że "jest to przegląd skierowany nie tylko do grona znawców sztuki filmowej, ale przede wszystkim do ludzi, którzy poszukują w życiu wartości, chcą je realizować, są wrażliwi na prawdę przekazywaną na filmowym ekranie".

Tradycyjnie już zamojskie spotkania z filmem religijnym, którym towarzyszy hasło "Spotkania w drodze do jednego Ojca", wpisują się w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tradycyjnie też "Sacrofilm" rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele redemptorystów, dawnej cerkwi greckokatolickiej. Eucharystię sprawował biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, który podkreślił, że "Sacrofilm" - jako przegląd filmów inspirowanych chrześcijańskim widzeniem świata - to wyjątkowa okazja odkrywania prawdy o Bogu, człowieku i kulturze.

Podczas "Sacrofilmu" można było obejrzeć filmy Wojciecha Staronia i Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Miłośnicy twórczości Krzysztofa Kieślowskiego mogli wziąć udział w spotkaniu poświęconym reżyserowi i zobaczyć kilka jego filmów dokumentalnych. Wśród prelegentów byli imam Tomasz Miśkiewicz z Białegostoku, który zastawiał się, czy możliwe jest pokojowe współistnienie islamu i chrześcijaństwa i Jakub Kowalski z Rabinatu Warszawskiego, który przybliżył słuchaczom tradycję świętowania szabatu. W Dzień Judaizmu, 17 stycznia, zorganizowano także wernisaż wystawy pt. "Krajobrazy izraelskie" oraz promocję książki "Sługa Mesjasza" ks. Grzegorza Pawłowskiego, kapłana archidiecezji lubelskiej narodowości żydowskiej, który ocalał na Zamojszczyźnie z nazistowskiej zagłady dzięki pomocy polskich rodzin.

Obecny na "Sacrofilmu" biskup łucki Marcjan Trofimiak mówił o kościele katolickim na Ukrainie w myśli i nauczaniu Jana Pawła II. Ukrainie było też poświęcone wystąpienie ks. Jacka Waligóry z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Lwowie, który opowiadał o "Lwowie - mieście świętych, uczonych i biedaków".

Kolejne dni zamojskich spotkań z filmem religijnym zapowiadają się równie ciekawie. Tradycyjnie już odbędzie się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim, patronem "Sacrofilmu", który w tym roku będzie promował swoją książkę pt. "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Suplement", zawierającą jego scenariusze filmowe oraz przedstawi swój najnowszy obraz - "Persona non grata". Natomiast ks. Massimo Manservigi z Ferrary we Włoszech, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Trydencie, zapozna uczestników "Sacrofilmu" z problematyką religijną i moralną w kinie zachodnioeuropejskim na przykładzie doświadczeń festiwalu "Religion Today" w tym mieście. Inny gość Zamojskich Dni Filmu Religijnego - prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski Abel opowie o "Drogach i bezdrożach dialogu katolicko-prawosławnego". W ramach "Sacrofilmu" zaplanowano także spotkanie z egzorcystą diecezjalnym, ks. Eugeniuszem Derdziukiem - po projekcji filmu "Egzorcyzmy Emily Rose".

11. edycja Zamojskich Dni Filmu Religijnego zakończy się 25 stycznia. Imprezę organizują wspólnie dwie instytucje w Zamościu: kino "Stylowy" i Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oraz parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach.
ks. af (KAI) / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 stycznia 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2006-01-12 10:18 Ekumenizm Jana Pawła II tematem11. Zamojskich Dni Filmu Religijnego

"Spotkania w drodze do jednego Ojca", to hasło jedenastej edycji Zamojskich Dni Filmu Religijnego Sacrofilm 2006, które w dniach 15-25 stycznia br. odbędą się w Zamościu. Podczas dziesięciu festiwalowych dni oprócz pokazów filmowych odbędą się dyskusje m.in.: z imamem Tomaszem Miśkiewiczem, abp Ablem, kardynałem Marianem Jaworskim oraz Krzysztofem Zanussim i Teresą Kędzierzawską.

Ta cykliczna impreza po raz trzeci odbywa się w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o jedność chrześcijan. Festiwal jest jedyną tego rodzaju imprezą kulturalną w Polsce. Zgodnie z myślą przewodnią przeglądu "Spotkania w drodze do jednego Ojca", w duchu ekumenizmu i wzajemnej tolerancji łączy ludzi różnych kultur, wyznań i pochodzenia.

- Jan Paweł II przeszedł do historii jako pierwszy papież, który przekroczył progi świątyni anglikańskiej i luterańskiej oraz pierwszy, który gościł w synagodze, świątyni buddyjskiej oraz meczecie - mówi ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Sacrofilmu i proboszcz parafii św. Antoniego w Dyniskach.
Sacrofilm zainauguruje Msza św. w intencji o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, Papieża Jana Pawła, którą w niedzielę 15 stycznia w kościele ojców redemptorystów w Zamościu odprawi ks. bp Mariusz Leszczyński.

Jak wyjaśnia dyrektor Sacrofilmu, ks. Wiesław Mokrzycki - ideą przeglądu jest prezentacja filmów, które niosą ze sobą przesłanie religijne i związane z nim wartości duchowe oraz moralne. Podczas przeglądu organizatorzy przybliżą rzeczywistość religii monoteistycznych (islamu, judaizmu i chrześcijaństwa) i podejmą próbę dialogu międzyreligijnego.

Sacrofilm to dwie wzajemnie uzupełniające się części. Jedną z nich stanowią prezentacje filmowe odbywające się w zamojskim kinie "Stylowy" i "Padwa", drugą - wykłady powiązane z tematyką filmową, których gospodarzem jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Gośćmi Sacrofilmu będą w tym roku reżyserzy - Krzysztof Zanussi, Maciej Piwowski, Teresa Kędzierzawska, Wojciech Stroń, wykładowcy - imam Tomasz Miśkiewicz, z rabinatu warszawskiego Jakub Kowalski, prawosławny abp Abel oraz J.E. kardynał Marian Jaworski i ks. Jacek Waligóra ze Lwowa.

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Trento ks. Massimo Manservigi opowie o problematyce religijnej i moralnej kina zachodnioeuropejskiego. Publiczność kina "Stylowego" będą mogli zobaczyć filmy takie jak: "Dziewiąty Dzień" w reżyserii Volkera Schlondorffa, "Persona non grata" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, "Egzorcyzmy Emily Rose" reż. Scotta Derricksona, czy "Dziecko", reż. Jean-Pierre Dardenne'a.

W kinie "Padwa" ZDK odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego "Żydzi, Chrześcijanie, Muzułmanie… Dzieci Boga" oraz Grzegorza Linkowskiego "Proboszcz Majdanka". Festiwalowi towarzyszy wystawa "Krajobrazy izraelskie", przygotowana przy pomocy ambasady izraelskiej.

- Przesalaniem Dni jest kształtowanie postawy tolerancji religijnej, z czego słynął Zamość od początku swojego istnienia, gdzie w zgodzie żyli katolicy, prawosławni, Ormianie, Żydzi, protestanci. I chociaż dziś w Zamościu konfliktów na tle wyznaniowym nie ma, postawy szacunku i zrozumienia dla innych religii trzeba nieustannie pielęgnować u młodego pokolenia - mówi ks. Mokrzycki. - Sacrofilm jest okazją do zapoznania się z kulturą narodów, których osiągnięcia kinematografii będą na nim prezentowane - dodaje.

W 2001 roku Sacrofilm został uhonorowany nominacją do nagrody Totus, przyznawaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.pak / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 stycznia 2006
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-12-23 14:01 Zamojsko-lubaczowska Caritas pomaga potrzebującym z okazji świąt

Wigilia dla bezdomnych, samotnych i ubogich, paczki dla potrzebujących, dary świąteczne dla Polaków na Wołyniu - to dzieła, jakie tradycyjnie podejmuje Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej w okresie przedświątecznym.

Delegacja diecezjalnej Caritas, na czele z dyrektorem, ks. Andrzejem Puzonem, odwiedziła 21 grudnia Polaków mieszkających na Wołyniu. - "Podzieliliśmy się opłatkiem, uczestniczyliśmy w wieczerzy wigilijnej, wspólnie pokolędowaliśmy i przekazaliśmy dary, które tam, w środowiskach polonijnych, naprawdę są bardzo potrzebne, zwłaszcza teraz, w okresie świątecznym" - opowiada ks. Puzon.

Z udziałem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy 22 grudnia, w Centrum Pastoralnym przy parafii pw. św. Michała Archanioła odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna dla osób samotnych, ubogich, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jak co roku, uczestniczyło w niej ponad 400 osób.

- "Takie spotkanie jest dla nas, ludzi samotnych, bardzo trudne, ale też bardzo potrzebne, bo przez chwilę czujemy się mniej samotni, przeżywamy ten świąteczny czas inaczej - wspólnie, w serdecznej i ciepłej atmosferze" - mówi pani Cecylia, mieszkanka Zamościa, która od kilku lat uczestniczy w podobnych spotkaniach.

Spotkanie wigilijne zorganizowali wspólnie Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, PCK Oddział w Zamościu. Organizatorów wieczerzy wsparli też zamojscy przedsiębiorcy, dzięki którym można było przygotować tradycyjne potrawy wigilijne. Natomiast w przeddzień Wigilii Caritas wydaje wszystkim potrzebującym paczki żywnościowe. Paczki można odbierać w stacjach opieki Caritas w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Lubaczowie i Biłgoraju. Diecezjalna organizacja charytatywna przygotowała w tym roku półtora tysiąca paczek dla mieszkańców diecezji, 500 dla Polaków na Wschodzie.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 grudnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-12-20 15:28 Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Ukrainę

Betlejemskie Światło Pokoju przekazali dziś w samo południe ukraińskim skautom polscy harcerze z hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim i władze naczelne ZHP. Uroczyste przekazanie płomyka pokoju odbyło się na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem. Światełko powędrowało z Zamojszczyzny na Ukrainę już po raz szósty.

Światło - niesione za pomocą wigilijnych świec Caritas - otrzymali nie tylko skauci z Ukraińskiej Organizacji Skautowej "Płasta", ale też przedstawiciele władz samorządowych miasta Żółkiew na Ukrainie i delegacje Polaków mieszkających na Ukrainie oraz duchowni z Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego.

"Ten płomyk symbolizuje braterstwo, pokój, pojednanie. Chcemy, aby takie właśnie było nasze sąsiedztwo" - deklarowali polscy harcerze i ukraińscy skauci. Delegacja harcerzy z Tomaszowa Lubelskiego pojechała też do Lwowa, gdzie uczestniczyła w nabożeństwie w katedrze greckokatolickiej pw. św. Jura.

Wczoraj Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Zamościa. Główne uroczystości związane z jego przekazaniem odbyły w katedrze zamojskiej. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński. Później zamojscy harcerze przekazali płomyk pokoju biskupowi, przedstawicielom zamojskich władz i instytucji oraz mieszkańcom miasta, którzy licznie przybyli do katedry. "Chcę zanieść to światełko do szpitala, gdzie leży bliska mi osoba, wierzę, że ten płomyk nadziei pomoże jej przetrwać trudne chwile" - mówiła w rozmowie z KAI mieszkanka podzamojskiej miejscowości.

Tegoroczna wędrówka Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się pod hasłem "Jeden świat - jedno Światło". Światełko z Groty Narodzenia Chrystusa jest przekazywane za pomocą wigilijnych świec Caritas - w ramach dorocznej akcji "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom".
ks. af / Hrebenne
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 grudnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-12-18 16:13 Zamość: 10-lecie Akcji Katolickiej

Jubileusz 10-lecia ustanowienia obchodziła 17 grudnia Akcja Katolicka diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Stowarzyszenie istnieje obecnie w 15 parafiach diecezji, skupia łącznie około 250 członków.

Głównym punktem uroczystości jubileuszowych w Zamościu był I Diecezjalny Kongres pod przewodnictwem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy. Kongres odbywał się pod hasłem "Akcja Katolicka w misji głoszenia Ewangelii - nadziei ubogim". Wśród prelegentów byli: biskup Mariusz Leszczyński - krajowy asystent Akcji Katolickiej i Halina Szydełko - prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Bp Leszczyński mówił o roli księży asystentów w Akcji Katolickiej, Halina Szydełko o roli świeckich. Kongres diecezjalny poprzedziły spotkania formacyjne w poszczególnych rejonach.

Podczas uroczystości w katedrze bp Śrutwa poświęcił sztandar Akcji Katolickiej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W homilii podkreślał, że to właśnie Akcja Katolicka ma pokazywać, jak winien wyglądać dziś Kościół. -"Chcielibyśmy, aby w służbie Kościoła pozostawała Akcja Katolicka, bo jest to dzieło Kościołowi potrzebne" - mówił bp Śrutwa.

Akcję Katolicką w diecezji zamojsko-lubaczowskiej erygował dekretem z 14 grudnia 1994 roku bp Jan Śrutwa. W ciągu 10 lat od ustanowienia oddziały Akcji Katolickiej powstały w 15 parafiach diecezji, które obecnie liczą łącznie około 250 członków.
ks.af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 grudnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-12-14 17:31 Zamość: akcja charytatywna na rzecz samotnych rodziców

Już po raz trzeci Katolickie Radio Zamość i Caritas Zamojsko-Lubaczowska zorganizowały akcję pomocy ludziom samotnie wychowującym dzieci. Pod hasłem "Mamo, nie jesteś sama" prowadzona jest zbiórka odzieży, wyprawek dla niemowlaków, podręczników, zabawek, słodyczy i żywności.

Zbiórka trwa przez całą zimę, ale jej kulminacja następuje przed Świętami Bożego Narodzenia. "Oddźwięk na nasze apele o wsparcie samotnych matek jest bardzo szeroki, pozytywny. Ludzie nie zamykają swoich serc, przynoszą dosłownie wszystko, oprócz pieniędzy, bo tych nie zbieramy" - mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor diecezjalnej Caritas.

W akcję włączyły się również grupy modlitewne, dzieci z przedszkoli, młodzież ze szkolnych kół Caritas i szkół współpracujących z diecezjalną rozgłośnią. "Z roku na rok coraz więcej osób i instytucji angażuje się w naszą akcję pomocy" - podkreśla Małgorzata Mazur z Katolickiego Radia Zamość, inicjatorka przedsięwzięcia.

Akcja "Mamo, nie jesteś sama" jest szeroko promowana na antenie diecezjalnej rozgłośni, proboszczowie zachęcają swoich parafian do wsparcia potrzebujących matek, a dzieci ze szkolnych kół Caritas propagują akcję w szkołach. Dary można przynosić do redakcji Katolickiego Radia Zamość, do siedziby diecezjalnej Caritas i jej stacji opieki w kilku miejscowościach na terenie diecezji.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 grudnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2005-12-01 18:28 "Promyk nadziei" - adwentowa akcja Caritas Zamojsko-Lubaczowskiej

Pod hasłem "Promyk nadziei" oddział Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej prowadzi w tym roku akcję "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". Dochód ze sprzedaży świec będzie przeznaczony na pomoc dzieciom i młodzieży z najuboższych rodzin.

"Chcemy tym promykiem nadziei objąć dzieci z ubogich rodzin, zwłaszcza z terenów popegeerowskich. Chcemy nieść nadzieję tym rodzinom, które najdotkliwiej przeżywają biedę, niedostatek, brak pieniędzy na podstawowe potrzeby"- mówi ks. Andrzej Puzon, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Dotychczas zamówiono 60 tysięcy świec. Pieniądze, które wpłyną na konto Caritas z ich sprzedaży, będą przeznaczone na dożywianie uczniów, organizację letniego wypoczynku i doraźną pomoc, świadczoną przez Caritas. "Dziś przyszła do mnie matka, która potrzebowała pieniędzy na zakup okularów dla dziecka z bardzo poważną wadą wzroku. I na takie potrzeby też są przeznaczane środki z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom" - opowiada ks. Puzon.

W tym roku z wakacyjnego wypoczynku, zorganizowanego przez Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, skorzystało prawie 2 tysiące dzieci. Pomoc była skierowana głównie do dzieci z rodzin mieszkających na terenach popegeerowskich oraz pochodzących z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Dla części dzieci i młodzieży zorganizowano też specjalne turnusy rehabilitacyjne. W koloniach finansowanych przez Caritas Zamojsko-Lubaczowską uczestniczyły także dzieci i młodzież pochodzenia polskiego z Litwy i Ukrainy - w sumie 150 osób. Przed rokiem szkolnym diecezjalny oddział organizacji wyposażył także dzieci z najbiedniejszych rodzin w wyprawki szkolne. Obecnie, dzięki wsparciu Caritas, 1200 uczniów korzysta z codziennych darmowych obiadów w szkołach.
ks. af / Zamość
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 grudnia 2005
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: początek 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT