Znaleziono depesz: 3245
2016-08-25 09:29 Abp Głódź o pogrzebie Inki i Zagończyka: czas skończyć z amnezją historyczną

Czas skończyć z amnezją historyczną, która ciążyła na nas tyle lat - mówi w wywiadzie dla KAI abp Sławoj...

2016-08-18 09:47 28 sierpnia pogrzeb Żołnierzy Wyklętych: „Inki” i „Zagończyka” (zapowiedź)

W 70. rocznicę wykonania wyroku na Żołnierzach Wyklętych: Danucie Siedzikównie, ps. „Inka”, i Feliksie Selmanowiczu, ps. „Zagończyk”, odbędzie się ich pogrzeb. Obydwoje spoczną na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Pogrzeb rozpocznie się Mszą św. sprawowaną w gdańskiej Bazylice Mariackiej przez abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego o godz. 13. Po zakończeniu Eucharystii uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Garnizonowym.
W dzień poprzedzający uroczystości pogrzebowe gdańszczanie będą mogli oddać hołd Żołnierzom Wyklętym w Kaplicy Królewskiej Bazyliki Mariackiej, gdzie w godzinach 17-22 wystawione będą trumny ze szczątkami „Inki” i „Zagończyka”.

Danuta Siedzikówna ps. "Inka" (1928-1946) była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej przez płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uczyła się w szkole powszechnej w Narewce, a podczas wojny w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku k. Dąbrowy Białostockiej.
Na przełomie 1943 i 1944 roku razem z siostrą wstąpiła do AK i odbyła szkolenie medyczne. Po raz pierwszy została aresztowana przez NKWD i UB w czerwcu 1945, jednak została wtedy uwolniona z konwoju przez jednego z podkomendnych płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W lipcu 1946 roku w wyniku zdrady została po raz drugi aresztowana. „Inkę” więziono w V pawilonie więzienia przy ul. Kurkowej w Gdańsku.

Mimo brutalnego śledztwa odmawiała składania zeznań. Została skazana na śmierć 3 sierpnia przez sąd kierowany przez mjr. Adama Gajewskiego i zastrzelona przez dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego 28 sierpnia 1946 wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” i „Zagończyka” były: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”!

Ppor. Feliks Selmanowicz, ps. „Zagończyk” był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie II wojny był żołnierzem 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady AK płk. „Łupaszki”. Od marca do czerwca 1946 r. jego oddział dokonał szeregu akcji m.in. w Gdańsku, Sopocie, Olsztynie, Tczewie, zdobywając broń oraz gotówkę, która przekazana została oddziałowi „Łupaszki”. Wydał też ulotkę skierowaną do żołnierzy Wojska Polskiego w nakładzie 900 egzemplarzy. Podobnie jak „Inka” został aresztowany w lipcu 1946 roku.

W połowie września 2014 roku prof. Krzysztof Szwagrzyk, badacz miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, pracujący w ramach programu IPN, odkrył na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pochówki dwóch ciał mężczyzny i kobiety. Historycy od początku wysnuli tezę, że mogą to być szczątki „Inki” i „Zagończyka”. Potwierdziły to badania genetyczne, których wyniki ogłoszono 1 marca 2015 roku, w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

13 kwietnia 2015 r. na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej zamordowanym żołnierzom 5. Wileńskiej Brygady AK: Danucie Siedzikównie „Ince" oraz Feliksowi Selmanowiczowi „Zagończykowi”. Imię „Inki” noszą dziś także dwie szkoły i park w Sopocie.
30 sierpnia przed salezjańskim kościołem pw. św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni abp Głódź odsłonił i poświęcił pomnik Danuty Siedzikówny. Tablica upamiętniająca „Inkę” znajduje się także w Bazylice Mariackiej.
kos / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 sierpnia 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-26 11:51 Gdańsk: trzy pociągi z pielgrzymami z Archidiecezji Gdańskiej dojechały do Krakowa

Wczesnym rankiem dojechały do Krakowa dwa pociągi wiozące pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej na Światowe Dni Młodzieży. Jeden z nich to pendolino, drugi - nowoczesny skład Szybkiej Kolei Miejskiej. Oba pociągi wyruszyły w nocy ze stacji Gdynia Główna Osobowa, gdzie w młodymi ludźmi wsiadł do pociągu abp Sławoj Leszek Głódź, który przejechał z pielgrzymami do stacji Gdańsk Główny. Tam miało miejsce poświęcenie i pożegnanie.

Pierwszy pociąg z archidiecezji gdańskiej wyruszył w Gdyni już w niedzielę. Razem - w trzech pociągach - dojechało już do Krakowa półtora tysiąca osób - mówi KAI ks. Piotr Wulgaris odpowiedzialny na transport kolejowy. Podróż przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Każdy odebrał już w Krakowie tzw. pakiet pielgrzyma i teraz trwa rozlokowywanie do miejsc zakwaterowania.

Poza trzema pociągami specjalnymi, kilkaset osób pojechało też zwykłymi pociągami rozkładowymi. Wszystkie te osoby mają tzw. pakiety tygodniowe. Jeszcze kilkaset osób wyruszy pociągami na pobyt trzydniowy. Sporo też osób wybiera się na samą Mszę świętą z papieżem.

Pociągi to nie jedyny sposób dotarcia gdańskich pielgrzymów do Krakowa. Od niedzieli wyjeżdżają autokary z Pomorza. W sumie na Światowe Dni Młodzieży dotrze z archidiecezji gdańskiej prawie 4 tysiące pielgrzymów. To zarówno mieszkańcy Pomorza, jak i Ci którzy przyjechali z 32 krajów świata na Dni w Diecezji.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-23 22:18 Gdańsk: centralne obchody Dni w Diecezjach na Pomorzu

Gdańskiem zawładnął dziś wielojęzyczny tłum młodych ludzi z 32 krajów świata, którzy przyjechali do archidiecezji gdańskiej, by stąd pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Kilka tysięcy pielgrzymów spotkało się rano na placu Solidarności. U stóp Pomnika Poległych Stoczniowców powitał ich abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

W tym ważnym dla najnowszej historii Gdańska miejscu spotkali się młodzi Polacy, Hiszpanie, Włosi. Było bardzo wielu Francuzów i Argentyńczyków. Barwni byli Meksykanie i mieszkańcy Konga. Wszyscy pełni radości i rozśpiewani. - Jesteśmy zachwyceni polską gościnnością – mówią KAI młodzi ludzie z Martyniki. Natomiast pielgrzymi z RPA dodają jak ważny jest dla nich fakt, że mogą stanąć w miejscu narodzin Solidarności. Z kolei Peter, młody Niemiec z Magdeburga, nie kryje oburzenia po wczorajszym zamachu z Monachium i dodaje że niemiecka grupa już wczoraj modliła się za ofiary tej tragedii.

Do archidiecezji gdańskiej przyjechało prawie cztery tysiące pielgrzymów. Towarzyszy im wielu duchownych, wśród nich dwóch arcybiskupów i trzech biskupów. - Jestem w Polsce już drugi raz na Światowych Dniach Młodzieży. Pierwszy raz byłem w Częstochowie. Teraz przywiozłem z mojego kraju grupę wspaniałych młodych ludzi - mówi KAI biskup Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. - Przyjechałem do mojego przyjaciela, księdza Stanisława Łady z Pruszcza Gdańskiego, który opiekuje się niepełnosprawnymi. Takie spotkania rodzą przyjaźnie - dodaje.

Spod Pomnika Poległych Stoczniowców barwny korowód przeszedł ulicami starego Gdańska do Bazyliki Mariackiej, gdzie Mszy Św. wotywnej o Janie Pawle II przewodniczył abp Sławoj Leszek Głodź. Wzięli w niej udział gdańscy biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, a także abp David Macaire z Martyniki, abp François Charles Garnier, bp Jean-Claude Boulanger i bp Jean-Paul Gusching z Francji oraz bp Jean-Yves Riocreux – Gwadelupy.

Msza św. odprawiona została po łacinie zaś modlitwy i czytania po włosku , niemiecku, hiszpańsku i francusku. Podczas homilii, abp Sławoj Leszek Głódź zwracał się do młodzieży po polsku, włosku, francusku i angielsku. Zostało to entuzjastycznie przyjęte przez tysiące pielgrzymów , którzy wypełnili po brzegi Bazylikę Mariacką- największą ceglaną świątynię świata.

Młodość to radość ale i nadzieja – mówił metropolita gdański.

Podczas Eucharystii miało miejsce uroczyste odnowienie Chrztu Świętego. Szczególnego charakteru nabrało przyjęcie ślubów zakonnych przez młodziutką siostrę Serafinę, której w obecności tysięcy gości z całego świata przełożona Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy s.Karin Kwiatkowska, nałożyła charakterystyczny dla sióstr brygidek welon. - Mam nadzieję, że wśród zgromadzonych dziś w bazylice młodych dziewcząt są takie, które pójdą w twoje ślady - powiedział abp Głódź.

Po południu na Placu Zebrań Ludowych – w stałym miejscu gdańskich wydarzeń kulturalnych - rozpoczął się Festiwal Młodych. - To ukoronowanie naszych duchowych i muzycznych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży - mówi KAI ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny koordynator ŚDM. Pomorska młodzież od prawie dwóch lat spotykała się na comiesięcznych czuwaniach i koncertach uwielbienia, by umieć jak najlepiej przeżyć to wielkie święto.

Jutro pierwsze grupy z Pomorza wyruszą do Krakowa. Specjalne pociągi wyjadą w poniedziałek późnym wieczorem.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-23 13:34 Abp Głódź: solidarna miłość niech będzie dla was ideałem!

Solidarna miłość, która jest wrażliwa i dąży do zaradzenia ludzkim potrzebom niech będzie dla was ideałem w codziennym życiu i postępowaniu - mówił w bazylice mariackiej abp Sławoj Leszek Głódź do młodych pielgrzymów z różnych krajów świata, którzy uczestniczą w diecezjalnych obchodach ŚDM.

- Cieszę się, Młodzi Przyjaciele, że odpowiedzieliście na zaproszenia Papieża Franciszka i przyjechaliście na Światowe Dni Młodzieży - powiedział do pielgrzymów metropolita gdański.

Dodał, że Gdańsk to miejsce o długiej i szczególnej historii, miasto portowe, które przez wieki było dla Polski „oknem na świat”, miasto wielkich uczonych: astronoma Jana Heweliusza, fizyka Daniela Gabriela Fahrenheit’a i filozofa Artura Schopenhauer’a. - To miasto szczerej wiary i ciężkiej pracy, w którym narodził się ruch „Solidarności”. Dzięki waszej obecności to wyjątkowe miasto staje się jeszcze piękniejsze - powiedział.

Abp Głódź zapewnił pielgrzymów, że Gdańsk jest w tych dniach ich domem, a oni są częścią gdańskiej rodziny. - Czerpiemy od Was radość i entuzjazm, czerpiemy ze świadectwa Waszej wiary. A z drugiej strony chcemy podzielić się z Wami tym, co mamy najcenniejszego: naszą wiarą i religijnością, kulturowym dziedzictwem i słynną polską gościnnością - dodał.

Pielgrzymom z zagranicy abp Głódź opowiedział o "Solidarności", podkreślając, że jej idea od zawsze obecna jest w myśli chrześcijańskiej. - Pokolenia gdańszczan pamiętają papieskie nauczanie słowa i prawdy przekazane przez Jana Pawła II: „Nie ma wolności bez solidarności” i: „Nie ma solidarności bez miłości”. Tym słowom pragniemy być wierni, realizując ideały solidarnej miłości w codziennym życiu - tłumaczył.

Przypominając słowa orędzia Franciszka na Światowe Dni Młodzieży przypomniał, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” i dodał, że "właśnie z tego powodu piąte błogosławieństwo nazywa szczęśliwymi tych, którzy są miłosierni". Zachęcił młodych do wejścia w "tę logikę Boskiego daru, logikę miłości darmowej". - To właśnie miłość jest tą więzią, która otwiera nas na Bożego Ducha i Boże działanie - powiedział abp Głódź.

Metropolita gdański wskazał na jednego z patronów ŚDM - bł. Piere Giorgia Frassatiego, o którym powiedział, że "jego postawa i pełne ofiarnej służby zaangażowanie w pracę na rzecz drugiego człowieka przypomina, że miłosierdzie ma wymiar solidarnej miłości z drugim człowiekiem".

- Solidarna miłość, która jest wrażliwa i dąży do zaradzenia ludzkim potrzebom niech będzie dla was ideałem w codziennym życiu i postępowaniu. Wpatrujcie się w Chrystusa, „który nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” - powiedział abp Głódź.
am / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-21 22:15 Gdańsk: pierwsze katechezy i zwiedzanie Pomorza - tak minął drugi dzień pielgrzymów na Pomorzu

Archidiecezja Gdańska stała się w tych dniach Kafarnaum. To nawiązanie do biblijnej wioski rybackiej położonej na północno-zachodnim wybrzeżu Jeziora Tyberiadzkiego, w depresji rzeki Jordan. Dziś w parafiach goszczących pielgrzymów z całego świata odbyły się pierwsze katechezy.

Były też okazje do spotkań z mieszkańcami. Młodzi ludzie wraz z wolontariuszami zwiedzali najbardziej atrakcyjne i historyczne miejsca regionu. Na trasie wycieczek było Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, Malbork, a także sopockie molo, Park Oliwski i słynny już "dom do góry nogami" w Szymbarku na Kaszubach.

Popołudnie upłynęło pod znakiem spotkań i zabawy. Był więc koncert w parku w Redzie, wieczór integracyjny pod hasłem "Moja Polska' na gdańskim Przymorzu, podczas którego zaplanowano między innymi naukę polskich tańców ludowych. Młodzież z parafii z Ujeściska wzięła udział w nieszporach u sióstr Betlejemek. Inne grupy uczestniczyły w czuwaniu w parafii św. Mikołaja w Gdyni. Celem wszystkich spotkań jest nawiązanie lepszego kontaktu między wiernymi.
W Archidiecezji Gdańskiej zameldowali się już wszyscy pielgrzymi. Towarzyszy im 4 biskupów i 32 księży.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-21 21:52 Pielgrzymi ŚDM w Gdańsku: pierwsze katechezy i zwiedzanie Pomorza

Archidiecezja Gdańska stała się w tych dniach Kafarnaum. To nawiązanie do biblijnej wioski rybackiej położonej na północno-zachodnim wybrzeżu Jeziora Tyberiadzkiego, w depresji rzeki Jordan. Dziś w parafiach goszczących pielgrzymów z całego świata odbyły się pierwsze katechezy. Były też okazje do spotkań z mieszkańcami. Młodzi ludzie wraz z wolontariuszami zwiedzali najbardziej atrakcyjne i historyczne miejsca regionu.

Na trasie wycieczek było Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, Malbork, a także sopockie molo, Park Oliwski i słynny już "dom do góry nogami" w Szymbarku na Kaszubach.

Popołudnie upłynęło pod znakiem spotkań i zabawy. Był więc koncert w parku w Redzie, wieczór integracyjny pod hasłem "Moja Polska" na gdańskim Przymorzu, podczas którego zaplanowano między innymi naukę polskich tańców ludowych. Młodzież z parafii z Ujeściska wzięła udział w nieszporach u sióstr Betlejemek. Inne grupy uczestniczyły w czuwaniu w parafii św. Mikołaja w Gdyni. Celem wszystkich spotkań jest nawiązanie lepszego kontaktu między wiernymi.

W Archidiecezji Gdańskiej zameldowali się już wszyscy pielgrzymi. Towarzyszy im 4 biskupów i 32 księży.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-21 17:23 Abp Głódź: św. Wojciech był misjonarzem i wędrowcem - od dziś wita wjeżdżających do Gdańska

Pomnik świętego Wojciecha, patrona Gdańska i całej Polski, stanął na wjeździe do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego. Miejsce nie jest przypadkowe. Zaledwie kilkaset metrów od tego miejsca, w Wielki Piątek 997 roku biskup praski Wojciech ochrzcił gdańszczan. Na pamiątkę tego najważniejszego w dziejach miasta wydarzenia ta południowa dzielnica Gdańska nosi nazwę Święty Wojciech, a wzgórze w pobliżu kościoła, któremu patronuje, jest ważnym miejscem kultu na Pomorzu i celem licznych pielgrzymek.

Tu, u wrót ponad tysiącletniego Gdańska, niech święty Wojciech otacza opieką mieszkańców miasta i gości - także pielgrzymów, którzy odwiedzają nas przed Światowymi Dniami Młodzieży - powiedział podczas uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Pomnik świętego Wojciecha powstał w 2000 roku, trzy lata po obchodach millenium Gdańska. Przedstawia postać św. Wojciecha z krzyżem. Autorem monumentu jest Józef Fuks, a fundatorem - nieżyjący już ks. prałat Henryk Jankowski, ówczesny proboszcz kościoła pw. Świętej Brygidy. Dotąd pomnik stał na uboczu, niedaleko kościoła oo. franciszkanów. Z inicjatywą przeniesienia pomnika w godne miejsce wyszedł metropolita gdański. Pomysł podchwycili członkowie Bractwa Świętego Wojciecha z gdańskiej dzielnicy Świbno oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. Dziś abp Sławoj Leszek Głódź dziękował Radzie Miasta za podjęcie uchwały w tej sprawie i wszystkim, którzy się w nią zaangażowali.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-21 09:05 Gdańsk: przyjechali już niemal wszyscy zgłoszeni pielgrzymi ŚDM

W Archidiecezji Gdańskiej rozpoczęły się już Dni w Diecezji poprzedzające Światowe Dni Młodzieży.
Na Pomorze przyjechał już ponad 3,5 tys. młodych ludzi z 23 krajów. Najwięcej jest Francuzów, Włochów i Argentyńczyków. Są też Boliwijczycy, Niemcy i pielgrzymi z RPA. Pielgrzymi przyjechali też z Martyniki, USA, Austrii, Czech, Gabonu, RPA, Egiptu i Brazylii.

- Nie dojadą do nas tylko grupy z Sierra Leone i Kamerunu, bo ze względu na kłopoty z wizami przyjadą od razu do Krakowa - powiedział KAI ks. Krzysztof Nowak, archidiecezjalny koordynator ŚDM.

Młodych ludzi już od kilku dni spotkać można na ulicach Trójmiasta. Są uśmiechnięci i kolorowi. Wzruszające były ich spotkania na gdańskim lotnisku, gdzie na każdego czekają ich polscy koledzy. Szczególnie ciepło witani byli pielgrzymi z Meksyku. Do powitania kolorowo ubranych młodych ludzi dołączyli zwyczajni pasażerowie terminala. I trudno się dziwić. Takiej eksplozji radości dawno tu nie widziano.

Pielgrzymi ciepło przyjmowani są przez mieszkańców Pomorza i turystów. Na kościołach przyjmujących gości powiewają flagi państw, z których pochodzą. Co ważne, wszyscy pielgrzymi goszczący w Archidiecezji Gdańskiej nocują w prywatnych domach. Na terenie Archidiecezji pielgrzymi rozlokowani są w dwudziestu punktach - od Bolszewa przez Trójmiasto po Pruszcz Gdański.

Główne obchody Dni w Diecezji odbędą się w Gdańsku w sobotę 23 lipca.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-13 15:38 Gdańsk: program gdańskich Dni w Diecezjach

Do archidiecezji gdańskiej przybyły już pierwsze grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży. To młodzież z Boliwii, która jeszcze przed Dniami w Diecezjach chce poznać atrakcje, jakie oferuje Pomorze. Same Dni w Diecezjach rozpoczną się 20 lipca. Znamy program wydarzenia, w którym udział weźmie młodzież z ponad dwudziestu krajów.

Przez pierwsze trzy dni pielgrzymi będą uczestniczyć w katechezach i Mszach świętych organizowanych w parafiach, w których zamieszkają podczas Dni w Diecezjach.

Natomiast 23 lipca goście wezmą udział w centralnych obchodach diecezjalnych organizowanych w miejscu symbolicznym - na Placu Solidarności przed gdańską stocznią. Wydarzenie rozpocznie Litania Narodów. - Podczas Litanii będziemy razem wołać o pokój w krajach, z których przyjadą do nas pielgrzymi- mówi KAI ks. Krzysztof Nowak, koordynator ŚDM w archidiecezji gdańskiej. - Niektóre z tych krajów są bardzo niespokojne: owładnięte konfliktami, biedą, brakiem demokracji i wolności religijnej. Najlepszym miejscem do takiej modlitwy jest Gdańsk, bo tu Bóg już raz zadziałał. I choć w miejscu, gdzie dziś stoją trzy słynne krzyże w grudniu 1970 roku padły ofiary – to jednak stąd wyszło na świat światło wolności - podkreśla duchowny.

Po Litanii Narodów z Placu Solidarności do bazyliki mariackiej wyruszy Korowód Świętych. Tam wyjątkowej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolicie gdańskiemu towarzyszyć będą wszyscy gdańscy biskupi, a także hierarchowie, którzy przyjadą do Gdańska w pielgrzymami z ponad dwudziestu państw.

Msza w bazylice zostanie odprawiona po łacinie. Pielgrzymi dostaną specjalne książeczki z łacińskimi tekstami. Modlitwy i śpiewy zabrzmią w czterech językach - po angielsku, niemiecku, włosku i francusku. Główne diecezjalne obchody zakończy Festiwal Młodych. To muzyczne, kolorowe i pełne radości spotkanie odbędzie się na Placu Zebrań, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście.

Następnego dnia, 24 lipca, pielgrzymi przeniosą się do parafii, które ich goszczą. Będzie okazja to przyjacielskich, rodzinnych spotkań przy muzyce i grillu. W poniedziałek 25 lipca młodzież wyruszy do Krakowa.

Ks. Krzysztof Nowak od lat pracuje z młodzieżą. Od wielu miesięcy duchowo przygotowuje młodych ludzi do ŚDM. W rozmowie z KAI mówi, że najbliższe dni pokażą, że Kościół jest młody. - Kościół jest przyszłością, a nie przeszłością. Czeka nas pokoleniowe odnowienie Kościoła. To ludzie dobrze wykształceni, dynamiczni i szukający Boga. Chcą Boga poznać i doświadczyć. I nie chcą być w tym poszukiwaniu sami. Chcą wiedzieć, że gdzieś jest ktoś, kto tak samo szuka, potrafi się tą wiarą dzielić i nią cieszyć. Uwierzyć, że ta wiara daje mu szczęście. A daje! Bo wiara porządkuje życie - mówi ks. Nowak.

- Zapraszam na ten dzień nie tylko pielgrzymów, rodziny przyjmujące gości, ale i mieszkańców Pomorza i turystów - zachęca duchowny. - To okazja do wspólnego przeżywania tego święta, ale i okazja do przypomnienia historii regionu i wielkiego przewrotu, który się u nas - w Gdańsku - dokonał.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-06-26 14:50 Abp Głódź na obchodach Dni Morza: wypłyńcie na głębię

Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył dziś Eucharystii w Parafii pw. Świętej Rodziny w Gdańsku Stogach z okazji obchodzonego dziś święta Marynarki Wojennej oraz Dni Morza. W kazaniu mówił o wymaganiach, jakie Chrystus stawia swoim uczniom i zachęcał do wypłynięcia na głębię, do dojrzałego naśladowania Jezusa w życiu parafialnym i całej wspólnoty narodowej.

W kazaniu abp Głódź przypomniał, że morze związane jest z polskim losem od zarania ojczystych dziejów. Całe pokolenia - władcy ojczyzny, wodzowie, mężowie stanu, politycy - trudziło się, aby Morze Bałtyckie związać z Rzeczpospolitą w jeden organizm. Jednym z symboli tej jedności to platynowy pierścień, rzucony w morze w 1920 roku przez gen. Józefa Hallera. Kolejny element to Gdynia, nowoczesny port i miasto wzniesione na nadmorskich piaskach, wielkie dzieło II Rzeczypospolitej.

Abp Głódź wspomniał też poryw "Solidarności", który utorował drogę ku wolności oraz Marynarkę Wojenną, której potrzeba zdwojonego hartu ducha i atmosfery szacunku. Wspomniał historię gdańskiej dzielnicy Stogi i historię jednej z najstarszych parafii, erygowanych w powojennym Gdańsku.

Komentując dzisiejsze czytania, abp Głódź stwierdził, że stawiają one pytania o wymiar wolności w rozumieniu uczniów Jezusa, o czym mówi List św. Pawła Apostoła do Galatów, zaś Łukaszowa Ewangelia wylicza, czego Jezus oczekuje i jakie warunki stawia każdemu, kto chce pójść za Nim. Fragment Pawłowego listu mówi o wolności, którą Chrystus obdarza tych, którzy przez wiarę jednoczą się z Nim. Wiara zaś jest także fundamentem wolności, ale nie jest nią niekontrolowana duchowa samowola, ani przywilej dryfowania i wybierania, takich rozwiązań, które są wygodne dla naszego ego. Nie jest nią płaskie „róbta, co chceta”, które jest niebezpieczne w wymiarze życia społecznego i indywidualnego. Nie jest nią wolność, która polega, na tym, że – jak mówi św. Paweł – „jeden drugiego kąsa i pożera”, a kiedyś nosiła nazwę „walki klas”.

Dziś w naszym życiu społecznym i wspólnotowym także nie brakuje mistrzów „kąsania i pożerania”, szczególnie wśród tych, którzy zeszli z pierwszej linii - ubolewał kaznodzieja. Przypomniał, że Chrystusowa wolność nacechowana jest barwą miłości i ma ona różne oblicza. Jest nim posługa parafialnej wspólnoty wobec ubogich, słabych, marginalizowanych, do której tak wytrwale zachęca Ojciec Święty Franciszek.

Ci, którzy chcą iść za Jezusem konsekwentnie, radykalnie, bez jakiegokolwiek światłocienia, muszą się też w Jego szkole uczyć tego, co Zbigniew Herbert ujął w znanej poetyckiej frazie: „najtrudniejszego kunsztu – odpuszczania win".

Jezus ukazuje tym, którzy chcą iść za Nim, trud swej drogi, swoją samotność, bezdomność. Mówi, że wybór drogi z Nim to często trud, heroizm, wzgarda, nawet męczeństwo. Potwierdza to martyrologium Kościoła, które nie ustaje. Trwa także teraz, w XXI wieku, choćby na Bliskim Wschodzie, w Syrii, Indiach, gdzie są ludzie ograbiani, wyrzucani z domostw, wrzucani do morza.

Ewangelia Łukaszowa eksponuje radykalne, wyostrzone warunki naśladowania Jezusa. Te Chrystusowa wymogi, stawiane, nam, jego uczniom i wyznawcom, nie ustają! Duc in Altum – Wypłyń na głębie – mówi do nas Jezus. Jakże wyraziście rozbrzmiewa to Chrystusowe wezwanie tu, w waszej parafialnej świątyni - mówił abp Głódź.

To będzie niezwykłe polskie lato - przypomniał kaznodzieja. Światowe Dni Młodzieży, pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka – trzeciego Namiestnika Chrystusowego przybywającego do naszej ojczyzny. I to w roku szczególnym, 1050. rocznicy związania się polskich pokoleń przez chrzest z Krzyżem Chrystusa, nieusuwalnym znakiem polskiej tożsamości.

Abp Głódź powiedział, że papież Franciszek przyniesie nam pocałunek pokoju, przesłanie nadziei, apostolskie błogosławieństwo na dalszą, polską drogę z Chrystusem i Jego Matką. Na zakończenie kaznodzieja życzył zebranym, a także ludziom morza i Pomorza – żeby wypływali na głębię.

Msza św. była transmitowana przez Telewizję Polonia.
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 czerwca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-06-03 10:10 Gdańsk: w katedrze oliwskiej odsłonięto epitafium poświęcone abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu

W czwartek, 2 czerwca, w przededniu miesięcznicy śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego abp Sławoj Leszek Głódź odprawił Mszę w intencji zmarłego i odsłonił pamiątkową tablicę wspominającą pierwszego metropolitę gdańskiego. Arcybiskup Gocłowski zmarł 3 maja.

W czwartkowy wieczór w Katedrze Oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź odprawił Mszę Św. w intencji swojego poprzednika. Jak przypomniał, to stary chrześcijański zwyczaj, by w 30 dniu od śmierci modlić się za duszę zmarłego.

W Eucharystii udział wzięło stu kapłanów i setki wiernych. Podczas homilii, uczeń abp Tadeusza Gocłowskiego, a dziś biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński mówił o pamięci o zmarłych. "Nasza modlitwa za zmarłych to z jednej strony pamięć o tych, którzy odchodzą. Z drugiej strony świadomość, o ty że nasza Ojczyzna jest w niebie" - mówił biskup Zieliński.

Mszę w katedrze oliwskiej poprzedziła uroczystość odsłonięcia epitafium poświęconej abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu. Tablica umieszczona została we wnętrzu świątyni obok tablic poświęconych pierwszym gdańskim biskupom: Edwardowi O'Rourke, Karolowi Marii Splettowi, Edmundowi Nowickiemu i Lechowi Kaczmarkowi.

Po Mszy - po raz pierwszy od dnia pogrzebu - biskupi, duchowni i wierni zeszli do krypty biskupów gdańskich, by modlić się przy trumnie abp. Gocłowskiego.

Abp Tadeusz Gocłowski był biskupem gdańskim od 1984 roku, a od 1992 metropolitą. W 2008 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 3 maja. Dwa tygodnie wcześniej trafił do szpitala z powodu udaru.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 czerwca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-26 19:20 Abp Głódź: Potrzeba nam harmonii społecznej!

- Miarą postępowania każdego katolika powinna być miłość miłosierna - mówił podczas dzisiejszej homilii podczas procesji Bożego Ciała metropolita gdański. Przypomniał, że obchodzimy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, które było też bardzo istotnym wątkiem nauczania Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz obecnego papieża Franciszka.

Abp Głódź podkreślał, że potrzeba nam miłości miłosiernej, by działać dla wspólnego dobra. - Wiele spraw i problemów, także politycznych, nie rozpatrzy się właściwie, jeśli się z premedytacją zaniecha i odrzuci imperatyw miłości miłosiernej. Co wtedy zostanie? Czy zostanie nieukrywana satysfakcja z trudności, w których rękach znalazł się ster ojczyzny? Co zostanie? Szukanie pod obcym niebem popleczników dla spraw, które powinno rozwiązywać się tu, między Odrą a Wisłą? Co zostanie? Nielicząca się z oczekiwaniami społecznymi strategia permanentnej niezgody, spory i agresja? Zamiast powagi i racji argumentów zostanie niezgoda. A nam trzeba harmonii społecznej. I to już najwyższy czas! - apelował.

Metropolita Gdański mówił też o tym, że opoką naszego kraju jest wiara katolicka. - Minęło 1050 lat od czasu, kiedy idziemy z krzyżem. Pod tym znakiem Polska będzie Polską, a Polak Polakiem. Tej gałęzi i tego dziedzictwa nie można podcinać. I trzeba o tym przypominać wciąż i teraz, kiedy dom zjednoczonej Europy, poczyna być targany sprzecznościami i ambicjami. To ambicje często silniejszych państw, które narzucają rozwiązania słabszym. A te rozwiązania uderzają w suwerenność państw. A przecież to, co może jedność Europy ocalić, ugruntować i utrwalić na moralnej podstawie, to powrót do chrześcijaństwa, do życia według zasad Ewangelii, a nie przeciw niej - mówił.

Archidiecezjalna uroczystość Bożego Ciała trwała w sumie 3 godz. Tradycyjnie już uczestnicy procesji przeszli z bazyliki Mariackiej - ulicami starówki - do bazyliki św. Brygidy. Droga wiodła m.in. przez ul. Długą. Cztery ołtarze usytuowane były jak zwykle: przy schodach do Ratusza Głównomiejskiego, na początku ul. Piwnej (przy budynku Wielkiej Zbrojowni), przy kościele św. Mikołaja i pod św. Brygidą. Procesji przygrywała orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
dk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-24 12:43 Pielgrzymi z Trójmiasta pojadą na ŚDM pociągiem "Św. Faustyna"

Pielgrzymi z Trójmiasta na ŚDM pojadą pociągiem PKP InterCity "Św. Faustyna" - przewoźnik podpisał dziś z Archidiecezją Gdańską umowę na uruchomienie specjalnych składów dla pielgrzymów podróżujących z Trójmiasta do Krakowa.

24 maja w siedzibie Kurii Gdańskiej, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź oraz przedstawiciele PKP Intercity podpisali umowę dotyczącą zamówienia specjalnych pociągów na Światowe Dni Młodzieży. Przewoźnik w ramach porozumienia uruchomi na trasie Gdynia - Kraków trzy pielgrzymkowe składy, w których będzie podróżowało łącznie 1800 osób. Jeden z zamówionych pociągów będzie nosił wyjątkową nazwę „Św. Faustyna”.
Podczas podpisania umowy, przedstawiciele przewoźnika przekazali pamiątkowe tablice relacyjne pociągu "Św. Faustyna" oraz konduktorskie czapki PKP Intercity.

Według obecnych szacunków w czasie wydarzenia na pokładach pociągów PKP Intercity będzie podróżowało ponad 100 tysięcy osób. Z samej oferty przejazdów grupowych skorzysta 40 tysięcy pasażerów. Spółka zawarła również porozumienia z 11 diecezjami w Polsce, dla których uruchomi 70 pociągów specjalnych. Dworce kolejowe są przygotowywane do wzmożonego ruchu podróżnych - na 10 największych stacjach kolejowych dostępne są InfoDworce, w których podróżni zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników PKP S.A. Ponadto, w kluczowych lokalizacjach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, pojawią się mobilni informatorzy. Również zarządca infrastruktury intensywnie pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa oraz jak najlepszych warunków na liniach kolejowych.
PKPinfo / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-21 14:56 Abp Głódź wyświęcił 12 nowych kapłanów Archidiecezji Gdańskiej

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku dwunastu diakonów Gdańskiego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie. Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

„Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego. Niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa” - zachęcał nowo wyświęconych kapłanów abp Głódź. Apelował do wszystkich zebranych kapłanów o miłosierną służbę młodym ludziom - zwłaszcza teraz, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Dodał, jak wielkie znaczenie również fakt, że nowi kapłani przyjęli święcenia w Roku Miłosierdzia.

Święcenia kapłańskie to obrzęd bardzo uroczysty i ma ściśle określony formularz. Najpierw diakoni są przedstawiani głównemu szafarzowi. Następnie każdy diakon, wezwany imiennie wyraża swoją gotowość do przyjęcia święceń i posłuszeństwo ordynariuszowi.

Potem następuje przyrzeczenie. Gdy wierni śpiewają Litanię do Wszystkich Świętych , przyszli kapłani leżą krzyżem przed ołtarzem.

Władza kapłańska zostaje przekazana poprzez gest nałożenia rąk . To nawiązanie do pierwszych apostołów. Po nałożeniu szat liturgicznych, biskup namaszcza ręce prezbiterów Krzyżmem Świętym. Przekazywany jest też Pocałunek Pokoju.

Metropolita gdański dziękował rodzicom nowych kapłanów oraz parafiom, z którym się wywodzą. Prosił o modlitwę za prezbiterów, którzy dziś rozpoczęli swoją posługę. „Pamiętajcie, że zostaliście wzięci w ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnej, lecz Jego chwały” - mówił abp Głódź do nowych kapłanów.

Gdańskie Seminarium Duchowne w przyszłym roku obchodzić będzie 60. rocznicę działalności. Zostało założone przez pierwszego polskiego biskupa w Gdańsku -bp Edmunda Nowickiego. Uroczystego poświęcenia dokonał w 1958 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

Dzisiejsza uroczystość święceń kapłańskich odbyła się przy wypełnionej po brzegi Bazylice Mariackiej. Udział wzięli duchowni z całej archidiecezji, rodzice kapłanów a także ich najbliżsi i przyjaciele.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-14 19:47 Gdańsk: abp Głódź konsekrował sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź konsekrował w sobotę sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance. Po dwudziestu latach budowy ściany kościoła zostały namaszczone olejami, a na ołtarzu zapalono kadzidło, którym okadzono wnętrze świątyni i tłumy wiernych. Gdański ordynariusz koronował też figurę Maryi - patronki kościoła.

"Każdy człowiek jest świątynią Boga, a dzisiejsza uroczystość konsekracji jest tym, czym chrzest dla człowieka " - powiedział w homilii abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański przypomniał wielkie znaczenie wiary w świadomości społecznej, czego wyrazem jest zaangażowanie wiernych w budowę Domu Bożego. Podkreślił, że parafia ta może się pochwalić licznymi powołaniami i wielką aktywnością wspólnot parafialnych. "Tu tętni życie" - powiedział.

Podczas liturgii ołtarz i ściany kościoła zostały namaszczone olejami, a na stole eucharystycznym zapalono kadzidło, którym okadzono wnętrze świątyni i zgromadzony w niej tłumy wiernych. Jednym z obrzędów była koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej, podarowana przez papieża Pawła VI gdańskiej diecezji. W 1965 roku otrzymał ją od papieża pierwszy polski biskup Kościoła gdańskiego Edmund Nowicki.

"Dzisiejsza koronacja jest dowodem wdzięczności za liczne łaski, jakimi obdarzyła nas Fatimska Pani"- powiedział abp Głódź. Koronę ze szczerego złota ufundowali parafianie, a do ołtarza przyniosły ją - niczym pastuszkowie z Fatimy - najmłodsi uczestnicy liturgii.

W uroczystościach wzięli udział gdańscy biskupi pomocniczy: bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński. Młodzież uczestnicząca w liturgii odśpiewała hymn Światowych Dni Młodzieży.

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej została erygowana przez abp. Tadeusza Gocłowskiego w 1996 roku. Dzięki ciężkiej pracy proboszcza ks. Piotra Tworka i zaangażowaniu rzeszy parafian wybudowana została w tym miejscu nie tylko świątynia, ale również zaplecze katechetyczne. Powstająca parafia szybko stała się miejscem kultu Fatimskiej Madonny nie tylko dla mieszkańców gdańskiej Żabianki, ale diecezjan archidiecezji gdańskiej.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 14:16 Gdańsk: zakończyła się Msza św. pogrzebowa abp. Tadeusza Gocłowskiego CM (opis)

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego we wtorek, 3 maja, abp. Tadeusza Gocłowskiego CM. Po Mszy, w której uczestniczyli przedstawiciele polskiego episkopatu i władz państwowych, trumna z ciałem pierwszego metropolity gdańskiego została złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich w oliwskiej katedrze.

Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kilkudziesięcioma biskupami, którzy przybyli z całej Polski. Byli wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Henryk Muszyński, prymas senior, który wygłosił homilię.

"Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszych czasów II połowy XX i początku XXI wieku, duchowy syn św. Wincentego a`Paulo, szlachetny i otwarty człowiek, wrażliwy na potrzeby bliźniego, a jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa Ewangelii, niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w zrozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik "Solidarności", szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności. Był także wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń kapłanów. Jednak cała jego biskupia posługa, najpierw jako biskupa pomocniczego, następnie jako biskupa diecezjalnego i wreszcie jako pierwszego arcybiskupa i metropolity, jest związana właśnie z Gdańskiem" - tak pokrótce przedstawił najważniejsze dokonania Zmarłego abp Muszyński.

Po zarysowaniu ziemskich wymiarów działalności śp. księdza arcybiskupa Tadeusza, kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był z wykształcenia prawnikiem, ale z powołania wielkim miłośnikiem Pisma Świętego, które rzuca światło na drugą stronę rzeczywistości życia i które ma ogromne znaczenie wtedy, gdy żegnamy naszych zmarłych. Jego biskupie zawołanie brzmiało: Zawierzcie Ewangelii. "Nie ulega wątpliwości, że Jego ogromne zawierzenie Bogu i człowiekowi miało właśnie tutaj, w Ewangelii Jezusa Chrystusa, swoje najgłębsze źródło. Jego otwartość na ludzi wynikała stąd, że w każdym widział Chrystusa. Z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej kapłańskiej i biskupiej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko to, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci. Bez Jezusa Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, śmierć jest nieprzebytym mrokiem i ciemnością, a człowiek jednym wielkim znakiem zapytania. I nie umie odpowiedzieć na najprostsze pytania, skąd idziemy, dokąd i po co - mówił prymas senior.

Abp Muszyński ujawnił szczegóły swojego ostatniego spotkania ze Zmarłym, które odbyło się w gdańskim szpitalu. Nawiązał wówczas do treści ostatnich życzeń, jakie Zmarły wysłał z okazji Świąt Wielkanocnych: Surrexit Christus, spes mea. - Zmartwychwstał Pan, moja nadzieja! Do tych życzeń abp Gocłowski dopisał własnoręcznie: „Drogi Heniu! Mam nadzieję, że zdrowie Ci służy! (...) Mnie ściga chemia, ale jestem… stary, więc trzeba się wybierać w drogę. Zmartwychwstanie – Christus – wielka spes mea”. W rozmowie telefonicznej o swojej chorobie mówił z ogromnym spokojem i zakończył „Reszta jest już w rękach Boga”.

W ostatnim kazaniu, wygłoszonym z okazji Dni Tischnerowskich abp. Gocłowski mówił, że nasze pokolenie, które przyszło po upadku komunizmu to jest świat nadziei. Nie tylko wyważonej, ale zrealizowanej. Człowiek jest przesycony nadzieją, bez niej jest przekreślony. I w chrześcijaństwie nadzieja podaje rękę człowiekowi, nawet gdy jest chory i na skraju fizycznej egzystencji, wciąż się jest człowiekiem nadziei. Ręka Boga nie wypuszcza w obliczu śmierci ani beznadziejności, także w sytuacji, gdy człowiek nie znajduje odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

List kondolencyjny od Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolina odczytał nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Purpurat podkreślił w nim, że abp Gocłowski przeszedł do historii Kościoła w Gdańsku i Kościoła w Polsce, jako gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych, który troszczył się o sprawiedliwość społeczną i zachowanie godności każdego człowieka.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska. Przypomniała w nim, że arcybiskup Gocłowski był świadkiem i uczestnikiem przełomowych wydarzeń w życiu naszego Narodu. Wskazała, że jego postawę wyróżniały duch służby, zdecydowanie i gorliwość w głoszeniu Ewangelii. - Swoje biskupie posługiwanie rozpoczynał w trudnym czasie, u schyłku Stanu Wojennego. Upominał się wtedy o sprawiedliwość, o poszanowanie praw ludzi "Solidarności" i wszystkich uczestników zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Krzepił serca, głosił nadzieję, dzielił się wiarą w nadchodzący triumf prawdy i wolności - przypomniał w liście prezydent Polski. Docenił też jego udział w obradach okrągłego stołu i zaangażowanie w kształtowanie przyjaznych relacji Państwo-Kościół czego owocem było przyjęcie konkordatu między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską.

Osobiste słowa pożegnania wygłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypomniał w nich ogromne zaangażowanie arcybiskupa w rozwój Gdańska i Kaszub oraz otwartość na drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznawanej wiary, czy przynależności politycznej.

"Dziś cały Gdańsk, Pomorze, Polska poprzez swoich przedstawicieli tu - na gdańskim Wawelu, w Katedrze Oliwskiej, u grobów książąt gdańsko-pomorskich, żegna ciebie i dziękuje ci za miłość do nas, za przyjaźń. Za to, że zawsze byłeś otwarty na spotkanie nie tylko z wierzącym, ale i z wątpiącym i niewierzącym, czy wierzącym w inną religię. Nikogo nie odrzucałeś, swoje ramiona szeroko otwierałeś. Nawet telefony osobiście odbierałeś w swojej oliwskiej rezydencji, wyciągałeś kalendarz i po prostu umawiałeś się na spotkanie" - wspominał gdański włodarz.

Na zakończenie żałobnej liturgii metropolita gdański odczytał fragmenty testamentu abp. Tadeusza Gocłowskiego CM.

"Bóg pozwolił mi na skutek decyzji przełożonych pracować przez długie lata w gdańskim seminarium duchownym i na tej drodze Bóg skierował mnie do posługi biskupiej w archidiecezji gdańskiej. Dziękuję Bogu za tę łaskę posługi apostolskiej, bo to wielki dar i wielkie zadanie, ale i wielka pomoc Boga" - napisał w testamencie zmarły arcybiskup.

Wyraził wdzięczność Bogu za dwukrotną możliwość goszczenia na Pomorzu papieża Jana Pawła II i za rozwój archidiecezji, czego wyrazem były nowopowstające parafie i nowe powołania kapłańskie i zakonne. "Dziękuję za wspólną pracę w Kościele Pana, który jest nasza wspólnotą". "Bądź uwielbiony Panie za opiekę nad naszym narodem i za łaskę wolności odzyskanej w roku 1989" - napisał w testamencie hierarcha.

W Eucharystii wzięli udział m.in. były prezydent Lech Wałęsa z małżonką, były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy Jerzy Buzek, Jarosław Kaczyński i Waldemar Pawlak.

Po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego arcybiskupa złożona została Krypcie Biskupów Gdańskich. Spoczywają tam biskupi: Eduard hrabia O’Rourke (zm. 1943 r.), Edmund Nowicki (zm. 1971 r.), Kazimierz Kluz (zm. 1982 r.), Lech Kaczmarek (zm. 1984 r.) i Zygmunt Pawłowicz (zm. 2010 r.). Krypta nie jest przeznaczona do zwiedzania. Otwiera się ją jedynie w rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja po południu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.

Arcybiskup Gocłowski CM urodził się w 1931 r. w Piskach na Mazowszu, ukończył Niższe Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy, w 1949 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie, w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach kontynuował studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. Począwszy od 1960 roku związał się na stałe z Gdańskiem, gdzie dwukrotnie był rektorem Biskupiego Seminarium Duchownego. W marcu 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej, 31 grudnia 1984 roku został biskupem diecezjalnym, a 25 marca 1992 roku, po reformie administracyjnej diecezji w Polsce, został pierwszym arcybiskupem i metropolitą gdańskim. Swoją diecezję tworzył i rozbudowywał duchowo i materialnie.

Był inicjatorem cyklu debat pod nazwą „Gdański Aeropag”, który zyskał trwałe miejsce w dziejach Gdańska i Wybrzeża, dwukrotnie był gospodarzem wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w 1987 roku, w czasach delegalizacji Solidarności o w roku 1999. Został odznaczony w 2011 roku najwyższym medalem Orderu Orła Białego i wieloma innymi. Funkcję arcybiskupa gdańskiego pełnił do 17 kwietnia 2008 roku, kiedy papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu złożoną z racji wieku. Zmarły pełnił także ważne zadania w Episkopacie i z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, z którymi wiązały się ważne zadania społeczne.

W latach przełomu społecznego 1988-89, obok ks. Alojzego Orszulika i abp. Bronisława Dąbrowskiego, brał udział w rozmowach w Magdalence, podczas których Kościół odegrał ważną rolę mediatora pomiędzy ówczesną władzą a opozycją. Był członkiem Rady Głównej, przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Ludzi Morza, członkiem Komisji ds. Seminariów Duchownych, Komisji ds. Zakonnych, Komisji Prawnej i Komisji Iustitia et Pax. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migranów i Podróży i Kongregacji ds. Biskupów. Przez długi czas współprzewodniczył Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Jako znakomity znawca prawa kanonicznego służył swoją wiedzą we wszystkich, nieraz złożonych i trudnych sprawach natury prawniczej. Jego piękne i bogate życie dopełniło się 3 maja, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
mip, aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 13:14 Abp Muszyński na pogrzebie abp. Gocłowskiego: z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej posługi

Z Ewangelii czerpał światło i moc do całej swojej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci - mówił abp Henryk Muszyński o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim. Prymas senior Polski wygłosił kazanie podczas Mszy św. pogrzebowej zmarłego 3 maja arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej.

"Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszych czasów II połowy XX i początku XXI wieku, duchowy syn św. Wincentego a`Paulo, szlachetny i otwarty człowiek, wrażliwy na potrzeby bliźniego, a jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa Ewangelii, niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w zrozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik "Solidarności", szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności. Był także wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń kapłanów. Jednak cała jego biskupia posługa, najpierw jako biskupa pomocniczego, następnie jako biskupa diecezjalnego i wreszcie jako pierwszego arcybiskupa i metropolity, jest związana właśnie z Gdańskiem" - tak pokrótce przedstawił najważniejsze dokonania Zmarłego abp Muszyński.

Abp Muszyński przypomniał najważniejsze fakty z długiego i bogatego życia abp. Gocłowskiego. Przez lata jako kapłan i biskup wniósł ogromny wkład w formację kapłanów i ludzi świeckich. Z wielkim oddaniem służył w diecezji, później archidiecezji gdańskiej, dbał o kontakt ze środowiskami nauki i kultury, był opiekunem wielu inicjatyw społecznych. Abp Muszyński dodał, że jako syn Ziemi Kaszubskiej osobiście dziękuje za wszystko, co ks. Arcybiskup zrobił dla Ziemi Pomorskiej i Kaszubów, gdyż za jego przyczyną doczekaliśmy się języka kaszubskiego w liturgii. Wspierał wiele inicjatyw i badań nad Pomorzem i Kaszubami i kaszubszczyzną. Kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był członkiem honorowym Zrzeszenia Kaszubskiego i Instytutu Kaszubskiego.

Po zarysowaniu ziemskich wymiarów działalności śp. księdza arcybiskupa Tadeusza, kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był z wykształcenia prawnikiem, ale z powołania wielkim miłośnikiem Pisma Świętego, które rzuca światło na drugą stronę rzeczywistości życia i które ma ogromne znaczenie wtedy, gdy żegnamy naszych zmarłych. Jego biskupie zawołanie brzmiało: Zawierzcie Ewangelii. "Nie ulega wątpliwości, że Jego ogromne zawierzenie Bogu i człowiekowi miało właśnie tutaj, w Ewangelii Jezusa Chrystusa, swoje najgłębsze źródło. Jego otwartość na ludzi wynikała stąd, że w każdym widział Chrystusa. Z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej kapłańskiej i biskupiej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko to, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci. Bez Jezusa Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, śmierć jest nieprzebytym mrokiem i ciemnością, a człowiek jednym wielkim znakiem zapytania. I nie umie odpowiedzieć na najprostsze pytania, skąd idziemy, dokąd i po co - mówił prymas senior.

Abp Muszyński ujawnił szczegóły ostatniego spotkania ze Zmarłym, które odbyło się w gdańskim szpitalu. Nawiązał wówczas do treści ostatnich życzeń, jakie Zmarły wysłał z okazji Świąt Wielkanocnych: Surrexit Christus, spes mea. - Zmartwychwstał Pan, moja nadzieja! Do tych życzeń abp Gocłowski dopisał własnoręcznie: „Drogi Heniu! Mam nadzieję, że zdrowie Ci służy! (...) Mnie ściga chemia, ale jestem… stary, więc trzeba się wybierać w drogę. Zmartwychwstanie – Christus – wielka spes mea”. W rozmowie telefonicznej o swojej chorobie mówił z ogromnym spokojem i zakończył „Reszta jest już w rękach Boga”.

W ostatnim kazaniu, wygłoszonym z okazji Dni Tischnerowskich abp. Gocłowski mówił, że nasze pokolenie, które przyszło po upadku komunizmu to jest świat nadziei. Nie tylko wyważonej, ale zrealizowanej. Człowiek jest przesycony nadzieją, bez niej jest przekreślony. I w chrześcijaństwie nadzieja podaje rękę człowiekowi, nawet gdy jest chory i na skraju fizycznej egzystencji, wciąż się jest człowiekiem nadziei.
Ręka Boga nie wypuszcza w obliczu śmierci ani beznadziejności, także w sytuacji, gdy człowiek nie znajduje odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

Kaznodzieja skomentował czytania z liturgii, fragment przesłania św. Pawła z Listu do Koryntian. Stwierdził, że brzmią jak testament Zmarłego Arcybiskupa: Przypominam wam bracia Ewangelię, którą wam głosiłem i którąście przyjęli, i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem. Chyba, że uwierzyliście na próżno.

Nie ma chrześcijaństwa bez wiary w zmartwychwstanie, ono zaczęło się od wyznania, że Jezus zmartwychwstał i żyje. We fragmencie dzisiejszej liturgii usłyszeliśmy najstarsze wyznanie chrześcijańskiej wiary, składające się jedynie z czterech artykułów, z których wszystkie odnoszą się do zmartwychwstania Jezusa, w którym jest także nasze życie i nasze zmartwychwstanie. Jesteśmy w grupie świadków, którzy przyjęli Ewangelię. Jesteśmy świadkami Zmartwychwstałego, który jest i żyje wśród nas. "Dzisiaj, podobnie jak przed apostołami, staje przed nami Jezus, który mówi: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. On nie wskazuje drogi, nie uczy prawdy, nie przekazuje życia, ale po prostu jest Drogą, Prawdą i Życiem. On nie wskazuje drogi, nie uczy prawdy, a jest Drogą, Prawdą, Życiem - tak może mówić tylko odwieczny i nieskończony Bóg" - powiedział kaznodzieja.

Abp Muszyński stwierdził, że wzorem Chrystusa, który umierał śmiercią ludzką, śmiercią skazańca, ale ja pokonał i zabrał nas w przygodę śmierci, która staje się życiem. Ta prawda wymaga radykalnego przewartościowania wszystkich wartości. W perspektywie wiary śmierć jest także łaską - przez śmierć Bóg wyrywa nas z egoistycznego i buntowniczego życia i przenosi do życia świętości, które jest niekończącą się miłością. Za apostołem Filipem mówimy: Panie, pokaż nam Ojca i to nam wystarczy, bo w Nim mamy wypełnienie wszystkich tęsknot i pragnień. A Chrystus odpowiada: Kto widzi Mnie, widzi i Ojca. Nie spotkaliśmy Chrystusa w ciele, ale w łasce każdego życia i dzięki temu znajdujemy się we wspólnocie z Panem i przechodzimy do prawdziwej wolności - ze śmierci do życia. W tej prawdzie - mówił kaznodzieja - utwierdza nas także wspaniała wizja proroka Izajasza, że istnieje świat, którego treścią jest życie i miłość, świat Boga, Który jest życiem i miłością samą. Bóg zerwał już zasłonę, która okrywa mrok ludzi i narodów i pokazuje, że jest miejsce, w którym spotkaliśmy się twarzą w twarz z Bogiem, Któremu zaufaliśmy tu, na ziemi i Który wyszedł na przeciw i odpowiada na nasze nadzieje i oczekiwania.

Za zmarłym śp. Arcybiskupem Tadeuszem, który wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego uczynił osią, sercem i pełnią swojego życia, wołamy dzisiaj:

Pan jest moim światłem i moim zbawieniem.
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana w krainie żyjących.
Usłyszeliśmy słowa: o cokolwiek poprosicie Pan, On to spełni.
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 11:11 Gdańsk: rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa abp. Tadeusza Gocłowskiego (krótka)

W katedrze w Gdańsku - Oliwie rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa z obrzędem ostatniego pożegnania zmarłego 3 maja arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej Tadeusza Gocłowskiego.

Mszy św. przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kilkudziesięcioma biskupami, którzy przybyli z całej Polski. Są wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas Polski abp Wojciech Polak i inni.

W Eucharystii udział bierze m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy Jerzy Buzek i Waldemar Pawlak oraz Małgorzata Sadurska, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja po południu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.

(rozszerzymy)
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-05 14:27 Gdańsk: jutro uroczystości pogrzebowe śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego CM

Kończące trzydniowe pożegnanie uroczystości pogrzebowe śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego CM odbędą się w piątek 6 maja w katedrze oliwskiej. Mszy św. pogrzebowej z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię wygłosi prymas senior abp Henryk Muszyński. Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Gocłowskiego spocznie w Krypcie Biskupów Gdańskich.

W piątek 6 maja o godz. 7.00 w katedrze oliwskiej odprawiona zostanie Msza św., w której wezmą udział pątnicy Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Zbigniew Zieliński. Dwie godziny później na jutrzni w intencji zmarłego arcybiskupa zgromadzą się członkowie wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej. Homilię wygłosi ks. infułat Stanisław Zięba.

Msza św. pogrzebowa z udziałem Episkopatu Polski i pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 11.00. Homilię wygłosi prymas senior abp Henryk Muszyński. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie trumny z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego do Krypty Biskupów Gdańskich.

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez TVP1 i Telewizję Polonia.

Pożegnanie śp. emerytowanego metropolity gdańskiego rozpoczęły się w środę. Na ulicach Gdańska pojawiły się flagi z żałobnym kirem, a w budynku Rady Miasta wyłożona została księga kondolencyjna, do której licznie wpisywali się mieszkańcy Trójmiasta.

Popołudniu do bazyliki archikatedralnej wprowadzono trumnę z ciałem arcybiskupa seniora. Na środę i czwartek popołudniu i wieczorem zaplanowano tam Msze św. żałobne z udziałem m.in. wykładowców i alumnów gdańskiego seminarium duchownego, osób konsekrowanych oraz wiernych, którym śp. arcybiskup senior udzielał posług liturgicznych, a także kapłanów, których wyświęcił.

Jeszcze dziś o godz. 18.00 Mszy św. z nieszporami w intencji Zmarłego przewodniczyć będzie ks. Kryspin Bańko CM, wizytator Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy (do którego należał abp Tadeusz Gocłowski), a homilię wygłosi jezuita o. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonnych. Na Eucharystię zaproszone są osoby konsekrowane. One też poprowadzą o godz. 20.00 różaniec w intencji śp. abp. Gocłowskiego.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT