Znaleziono depesz: 3242
2016-07-23 22:18 Gdańsk: centralne obchody Dni w Diecezjach na Pomorzu

Gdańskiem zawładnął dziś wielojęzyczny tłum młodych ludzi z 32 krajów świata, którzy przyjechali do archidiecezji...

2016-07-23 13:34 Abp Głódź: solidarna miłość niech będzie dla was ideałem!

Solidarna miłość, która jest wrażliwa i dąży do zaradzenia ludzkim potrzebom niech będzie dla was ideałem...

2016-07-21 22:15 Gdańsk: pierwsze katechezy i zwiedzanie Pomorza - tak minął drugi dzień pielgrzymów na Pomorzu

Archidiecezja Gdańska stała się w tych dniach Kafarnaum. To nawiązanie do biblijnej wioski rybackiej położonej na północno-zachodnim wybrzeżu Jeziora Tyberiadzkiego, w depresji rzeki Jordan. Dziś w parafiach goszczących pielgrzymów z całego świata odbyły się pierwsze katechezy.

Były też okazje do spotkań z mieszkańcami. Młodzi ludzie wraz z wolontariuszami zwiedzali najbardziej atrakcyjne i historyczne miejsca regionu. Na trasie wycieczek było Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, Malbork, a także sopockie molo, Park Oliwski i słynny już "dom do góry nogami" w Szymbarku na Kaszubach.

Popołudnie upłynęło pod znakiem spotkań i zabawy. Był więc koncert w parku w Redzie, wieczór integracyjny pod hasłem "Moja Polska' na gdańskim Przymorzu, podczas którego zaplanowano między innymi naukę polskich tańców ludowych. Młodzież z parafii z Ujeściska wzięła udział w nieszporach u sióstr Betlejemek. Inne grupy uczestniczyły w czuwaniu w parafii św. Mikołaja w Gdyni. Celem wszystkich spotkań jest nawiązanie lepszego kontaktu między wiernymi.
W Archidiecezji Gdańskiej zameldowali się już wszyscy pielgrzymi. Towarzyszy im 4 biskupów i 32 księży.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-21 21:52 Pielgrzymi ŚDM w Gdańsku: pierwsze katechezy i zwiedzanie Pomorza

Archidiecezja Gdańska stała się w tych dniach Kafarnaum. To nawiązanie do biblijnej wioski rybackiej położonej na północno-zachodnim wybrzeżu Jeziora Tyberiadzkiego, w depresji rzeki Jordan. Dziś w parafiach goszczących pielgrzymów z całego świata odbyły się pierwsze katechezy. Były też okazje do spotkań z mieszkańcami. Młodzi ludzie wraz z wolontariuszami zwiedzali najbardziej atrakcyjne i historyczne miejsca regionu.

Na trasie wycieczek było Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, Malbork, a także sopockie molo, Park Oliwski i słynny już "dom do góry nogami" w Szymbarku na Kaszubach.

Popołudnie upłynęło pod znakiem spotkań i zabawy. Był więc koncert w parku w Redzie, wieczór integracyjny pod hasłem "Moja Polska" na gdańskim Przymorzu, podczas którego zaplanowano między innymi naukę polskich tańców ludowych. Młodzież z parafii z Ujeściska wzięła udział w nieszporach u sióstr Betlejemek. Inne grupy uczestniczyły w czuwaniu w parafii św. Mikołaja w Gdyni. Celem wszystkich spotkań jest nawiązanie lepszego kontaktu między wiernymi.

W Archidiecezji Gdańskiej zameldowali się już wszyscy pielgrzymi. Towarzyszy im 4 biskupów i 32 księży.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-21 17:23 Abp Głódź: św. Wojciech był misjonarzem i wędrowcem - od dziś wita wjeżdżających do Gdańska

Pomnik świętego Wojciecha, patrona Gdańska i całej Polski, stanął na wjeździe do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego. Miejsce nie jest przypadkowe. Zaledwie kilkaset metrów od tego miejsca, w Wielki Piątek 997 roku biskup praski Wojciech ochrzcił gdańszczan. Na pamiątkę tego najważniejszego w dziejach miasta wydarzenia ta południowa dzielnica Gdańska nosi nazwę Święty Wojciech, a wzgórze w pobliżu kościoła, któremu patronuje, jest ważnym miejscem kultu na Pomorzu i celem licznych pielgrzymek.

Tu, u wrót ponad tysiącletniego Gdańska, niech święty Wojciech otacza opieką mieszkańców miasta i gości - także pielgrzymów, którzy odwiedzają nas przed Światowymi Dniami Młodzieży - powiedział podczas uroczystości abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Pomnik świętego Wojciecha powstał w 2000 roku, trzy lata po obchodach millenium Gdańska. Przedstawia postać św. Wojciecha z krzyżem. Autorem monumentu jest Józef Fuks, a fundatorem - nieżyjący już ks. prałat Henryk Jankowski, ówczesny proboszcz kościoła pw. Świętej Brygidy. Dotąd pomnik stał na uboczu, niedaleko kościoła oo. franciszkanów. Z inicjatywą przeniesienia pomnika w godne miejsce wyszedł metropolita gdański. Pomysł podchwycili członkowie Bractwa Świętego Wojciecha z gdańskiej dzielnicy Świbno oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. Dziś abp Sławoj Leszek Głódź dziękował Radzie Miasta za podjęcie uchwały w tej sprawie i wszystkim, którzy się w nią zaangażowali.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-21 09:05 Gdańsk: przyjechali już niemal wszyscy zgłoszeni pielgrzymi ŚDM

W Archidiecezji Gdańskiej rozpoczęły się już Dni w Diecezji poprzedzające Światowe Dni Młodzieży.
Na Pomorze przyjechał już ponad 3,5 tys. młodych ludzi z 23 krajów. Najwięcej jest Francuzów, Włochów i Argentyńczyków. Są też Boliwijczycy, Niemcy i pielgrzymi z RPA. Pielgrzymi przyjechali też z Martyniki, USA, Austrii, Czech, Gabonu, RPA, Egiptu i Brazylii.

- Nie dojadą do nas tylko grupy z Sierra Leone i Kamerunu, bo ze względu na kłopoty z wizami przyjadą od razu do Krakowa - powiedział KAI ks. Krzysztof Nowak, archidiecezjalny koordynator ŚDM.

Młodych ludzi już od kilku dni spotkać można na ulicach Trójmiasta. Są uśmiechnięci i kolorowi. Wzruszające były ich spotkania na gdańskim lotnisku, gdzie na każdego czekają ich polscy koledzy. Szczególnie ciepło witani byli pielgrzymi z Meksyku. Do powitania kolorowo ubranych młodych ludzi dołączyli zwyczajni pasażerowie terminala. I trudno się dziwić. Takiej eksplozji radości dawno tu nie widziano.

Pielgrzymi ciepło przyjmowani są przez mieszkańców Pomorza i turystów. Na kościołach przyjmujących gości powiewają flagi państw, z których pochodzą. Co ważne, wszyscy pielgrzymi goszczący w Archidiecezji Gdańskiej nocują w prywatnych domach. Na terenie Archidiecezji pielgrzymi rozlokowani są w dwudziestu punktach - od Bolszewa przez Trójmiasto po Pruszcz Gdański.

Główne obchody Dni w Diecezji odbędą się w Gdańsku w sobotę 23 lipca.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-13 15:38 Gdańsk: program gdańskich Dni w Diecezjach

Do archidiecezji gdańskiej przybyły już pierwsze grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży. To młodzież z Boliwii, która jeszcze przed Dniami w Diecezjach chce poznać atrakcje, jakie oferuje Pomorze. Same Dni w Diecezjach rozpoczną się 20 lipca. Znamy program wydarzenia, w którym udział weźmie młodzież z ponad dwudziestu krajów.

Przez pierwsze trzy dni pielgrzymi będą uczestniczyć w katechezach i Mszach świętych organizowanych w parafiach, w których zamieszkają podczas Dni w Diecezjach.

Natomiast 23 lipca goście wezmą udział w centralnych obchodach diecezjalnych organizowanych w miejscu symbolicznym - na Placu Solidarności przed gdańską stocznią. Wydarzenie rozpocznie Litania Narodów. - Podczas Litanii będziemy razem wołać o pokój w krajach, z których przyjadą do nas pielgrzymi- mówi KAI ks. Krzysztof Nowak, koordynator ŚDM w archidiecezji gdańskiej. - Niektóre z tych krajów są bardzo niespokojne: owładnięte konfliktami, biedą, brakiem demokracji i wolności religijnej. Najlepszym miejscem do takiej modlitwy jest Gdańsk, bo tu Bóg już raz zadziałał. I choć w miejscu, gdzie dziś stoją trzy słynne krzyże w grudniu 1970 roku padły ofiary – to jednak stąd wyszło na świat światło wolności - podkreśla duchowny.

Po Litanii Narodów z Placu Solidarności do bazyliki mariackiej wyruszy Korowód Świętych. Tam wyjątkowej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolicie gdańskiemu towarzyszyć będą wszyscy gdańscy biskupi, a także hierarchowie, którzy przyjadą do Gdańska w pielgrzymami z ponad dwudziestu państw.

Msza w bazylice zostanie odprawiona po łacinie. Pielgrzymi dostaną specjalne książeczki z łacińskimi tekstami. Modlitwy i śpiewy zabrzmią w czterech językach - po angielsku, niemiecku, włosku i francusku. Główne diecezjalne obchody zakończy Festiwal Młodych. To muzyczne, kolorowe i pełne radości spotkanie odbędzie się na Placu Zebrań, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście.

Następnego dnia, 24 lipca, pielgrzymi przeniosą się do parafii, które ich goszczą. Będzie okazja to przyjacielskich, rodzinnych spotkań przy muzyce i grillu. W poniedziałek 25 lipca młodzież wyruszy do Krakowa.

Ks. Krzysztof Nowak od lat pracuje z młodzieżą. Od wielu miesięcy duchowo przygotowuje młodych ludzi do ŚDM. W rozmowie z KAI mówi, że najbliższe dni pokażą, że Kościół jest młody. - Kościół jest przyszłością, a nie przeszłością. Czeka nas pokoleniowe odnowienie Kościoła. To ludzie dobrze wykształceni, dynamiczni i szukający Boga. Chcą Boga poznać i doświadczyć. I nie chcą być w tym poszukiwaniu sami. Chcą wiedzieć, że gdzieś jest ktoś, kto tak samo szuka, potrafi się tą wiarą dzielić i nią cieszyć. Uwierzyć, że ta wiara daje mu szczęście. A daje! Bo wiara porządkuje życie - mówi ks. Nowak.

- Zapraszam na ten dzień nie tylko pielgrzymów, rodziny przyjmujące gości, ale i mieszkańców Pomorza i turystów - zachęca duchowny. - To okazja do wspólnego przeżywania tego święta, ale i okazja do przypomnienia historii regionu i wielkiego przewrotu, który się u nas - w Gdańsku - dokonał.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-06-26 14:50 Abp Głódź na obchodach Dni Morza: wypłyńcie na głębię

Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył dziś Eucharystii w Parafii pw. Świętej Rodziny w Gdańsku Stogach z okazji obchodzonego dziś święta Marynarki Wojennej oraz Dni Morza. W kazaniu mówił o wymaganiach, jakie Chrystus stawia swoim uczniom i zachęcał do wypłynięcia na głębię, do dojrzałego naśladowania Jezusa w życiu parafialnym i całej wspólnoty narodowej.

W kazaniu abp Głódź przypomniał, że morze związane jest z polskim losem od zarania ojczystych dziejów. Całe pokolenia - władcy ojczyzny, wodzowie, mężowie stanu, politycy - trudziło się, aby Morze Bałtyckie związać z Rzeczpospolitą w jeden organizm. Jednym z symboli tej jedności to platynowy pierścień, rzucony w morze w 1920 roku przez gen. Józefa Hallera. Kolejny element to Gdynia, nowoczesny port i miasto wzniesione na nadmorskich piaskach, wielkie dzieło II Rzeczypospolitej.

Abp Głódź wspomniał też poryw "Solidarności", który utorował drogę ku wolności oraz Marynarkę Wojenną, której potrzeba zdwojonego hartu ducha i atmosfery szacunku. Wspomniał historię gdańskiej dzielnicy Stogi i historię jednej z najstarszych parafii, erygowanych w powojennym Gdańsku.

Komentując dzisiejsze czytania, abp Głódź stwierdził, że stawiają one pytania o wymiar wolności w rozumieniu uczniów Jezusa, o czym mówi List św. Pawła Apostoła do Galatów, zaś Łukaszowa Ewangelia wylicza, czego Jezus oczekuje i jakie warunki stawia każdemu, kto chce pójść za Nim. Fragment Pawłowego listu mówi o wolności, którą Chrystus obdarza tych, którzy przez wiarę jednoczą się z Nim. Wiara zaś jest także fundamentem wolności, ale nie jest nią niekontrolowana duchowa samowola, ani przywilej dryfowania i wybierania, takich rozwiązań, które są wygodne dla naszego ego. Nie jest nią płaskie „róbta, co chceta”, które jest niebezpieczne w wymiarze życia społecznego i indywidualnego. Nie jest nią wolność, która polega, na tym, że – jak mówi św. Paweł – „jeden drugiego kąsa i pożera”, a kiedyś nosiła nazwę „walki klas”.

Dziś w naszym życiu społecznym i wspólnotowym także nie brakuje mistrzów „kąsania i pożerania”, szczególnie wśród tych, którzy zeszli z pierwszej linii - ubolewał kaznodzieja. Przypomniał, że Chrystusowa wolność nacechowana jest barwą miłości i ma ona różne oblicza. Jest nim posługa parafialnej wspólnoty wobec ubogich, słabych, marginalizowanych, do której tak wytrwale zachęca Ojciec Święty Franciszek.

Ci, którzy chcą iść za Jezusem konsekwentnie, radykalnie, bez jakiegokolwiek światłocienia, muszą się też w Jego szkole uczyć tego, co Zbigniew Herbert ujął w znanej poetyckiej frazie: „najtrudniejszego kunsztu – odpuszczania win".

Jezus ukazuje tym, którzy chcą iść za Nim, trud swej drogi, swoją samotność, bezdomność. Mówi, że wybór drogi z Nim to często trud, heroizm, wzgarda, nawet męczeństwo. Potwierdza to martyrologium Kościoła, które nie ustaje. Trwa także teraz, w XXI wieku, choćby na Bliskim Wschodzie, w Syrii, Indiach, gdzie są ludzie ograbiani, wyrzucani z domostw, wrzucani do morza.

Ewangelia Łukaszowa eksponuje radykalne, wyostrzone warunki naśladowania Jezusa. Te Chrystusowa wymogi, stawiane, nam, jego uczniom i wyznawcom, nie ustają! Duc in Altum – Wypłyń na głębie – mówi do nas Jezus. Jakże wyraziście rozbrzmiewa to Chrystusowe wezwanie tu, w waszej parafialnej świątyni - mówił abp Głódź.

To będzie niezwykłe polskie lato - przypomniał kaznodzieja. Światowe Dni Młodzieży, pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka – trzeciego Namiestnika Chrystusowego przybywającego do naszej ojczyzny. I to w roku szczególnym, 1050. rocznicy związania się polskich pokoleń przez chrzest z Krzyżem Chrystusa, nieusuwalnym znakiem polskiej tożsamości.

Abp Głódź powiedział, że papież Franciszek przyniesie nam pocałunek pokoju, przesłanie nadziei, apostolskie błogosławieństwo na dalszą, polską drogę z Chrystusem i Jego Matką. Na zakończenie kaznodzieja życzył zebranym, a także ludziom morza i Pomorza – żeby wypływali na głębię.

Msza św. była transmitowana przez Telewizję Polonia.
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 czerwca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-06-03 10:10 Gdańsk: w katedrze oliwskiej odsłonięto epitafium poświęcone abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu

W czwartek, 2 czerwca, w przededniu miesięcznicy śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego abp Sławoj Leszek Głódź odprawił Mszę w intencji zmarłego i odsłonił pamiątkową tablicę wspominającą pierwszego metropolitę gdańskiego. Arcybiskup Gocłowski zmarł 3 maja.

W czwartkowy wieczór w Katedrze Oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź odprawił Mszę Św. w intencji swojego poprzednika. Jak przypomniał, to stary chrześcijański zwyczaj, by w 30 dniu od śmierci modlić się za duszę zmarłego.

W Eucharystii udział wzięło stu kapłanów i setki wiernych. Podczas homilii, uczeń abp Tadeusza Gocłowskiego, a dziś biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński mówił o pamięci o zmarłych. "Nasza modlitwa za zmarłych to z jednej strony pamięć o tych, którzy odchodzą. Z drugiej strony świadomość, o ty że nasza Ojczyzna jest w niebie" - mówił biskup Zieliński.

Mszę w katedrze oliwskiej poprzedziła uroczystość odsłonięcia epitafium poświęconej abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu. Tablica umieszczona została we wnętrzu świątyni obok tablic poświęconych pierwszym gdańskim biskupom: Edwardowi O'Rourke, Karolowi Marii Splettowi, Edmundowi Nowickiemu i Lechowi Kaczmarkowi.

Po Mszy - po raz pierwszy od dnia pogrzebu - biskupi, duchowni i wierni zeszli do krypty biskupów gdańskich, by modlić się przy trumnie abp. Gocłowskiego.

Abp Tadeusz Gocłowski był biskupem gdańskim od 1984 roku, a od 1992 metropolitą. W 2008 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 3 maja. Dwa tygodnie wcześniej trafił do szpitala z powodu udaru.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 czerwca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-26 19:20 Abp Głódź: Potrzeba nam harmonii społecznej!

- Miarą postępowania każdego katolika powinna być miłość miłosierna - mówił podczas dzisiejszej homilii podczas procesji Bożego Ciała metropolita gdański. Przypomniał, że obchodzimy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, które było też bardzo istotnym wątkiem nauczania Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz obecnego papieża Franciszka.

Abp Głódź podkreślał, że potrzeba nam miłości miłosiernej, by działać dla wspólnego dobra. - Wiele spraw i problemów, także politycznych, nie rozpatrzy się właściwie, jeśli się z premedytacją zaniecha i odrzuci imperatyw miłości miłosiernej. Co wtedy zostanie? Czy zostanie nieukrywana satysfakcja z trudności, w których rękach znalazł się ster ojczyzny? Co zostanie? Szukanie pod obcym niebem popleczników dla spraw, które powinno rozwiązywać się tu, między Odrą a Wisłą? Co zostanie? Nielicząca się z oczekiwaniami społecznymi strategia permanentnej niezgody, spory i agresja? Zamiast powagi i racji argumentów zostanie niezgoda. A nam trzeba harmonii społecznej. I to już najwyższy czas! - apelował.

Metropolita Gdański mówił też o tym, że opoką naszego kraju jest wiara katolicka. - Minęło 1050 lat od czasu, kiedy idziemy z krzyżem. Pod tym znakiem Polska będzie Polską, a Polak Polakiem. Tej gałęzi i tego dziedzictwa nie można podcinać. I trzeba o tym przypominać wciąż i teraz, kiedy dom zjednoczonej Europy, poczyna być targany sprzecznościami i ambicjami. To ambicje często silniejszych państw, które narzucają rozwiązania słabszym. A te rozwiązania uderzają w suwerenność państw. A przecież to, co może jedność Europy ocalić, ugruntować i utrwalić na moralnej podstawie, to powrót do chrześcijaństwa, do życia według zasad Ewangelii, a nie przeciw niej - mówił.

Archidiecezjalna uroczystość Bożego Ciała trwała w sumie 3 godz. Tradycyjnie już uczestnicy procesji przeszli z bazyliki Mariackiej - ulicami starówki - do bazyliki św. Brygidy. Droga wiodła m.in. przez ul. Długą. Cztery ołtarze usytuowane były jak zwykle: przy schodach do Ratusza Głównomiejskiego, na początku ul. Piwnej (przy budynku Wielkiej Zbrojowni), przy kościele św. Mikołaja i pod św. Brygidą. Procesji przygrywała orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
dk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-24 12:43 Pielgrzymi z Trójmiasta pojadą na ŚDM pociągiem "Św. Faustyna"

Pielgrzymi z Trójmiasta na ŚDM pojadą pociągiem PKP InterCity "Św. Faustyna" - przewoźnik podpisał dziś z Archidiecezją Gdańską umowę na uruchomienie specjalnych składów dla pielgrzymów podróżujących z Trójmiasta do Krakowa.

24 maja w siedzibie Kurii Gdańskiej, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź oraz przedstawiciele PKP Intercity podpisali umowę dotyczącą zamówienia specjalnych pociągów na Światowe Dni Młodzieży. Przewoźnik w ramach porozumienia uruchomi na trasie Gdynia - Kraków trzy pielgrzymkowe składy, w których będzie podróżowało łącznie 1800 osób. Jeden z zamówionych pociągów będzie nosił wyjątkową nazwę „Św. Faustyna”.
Podczas podpisania umowy, przedstawiciele przewoźnika przekazali pamiątkowe tablice relacyjne pociągu "Św. Faustyna" oraz konduktorskie czapki PKP Intercity.

Według obecnych szacunków w czasie wydarzenia na pokładach pociągów PKP Intercity będzie podróżowało ponad 100 tysięcy osób. Z samej oferty przejazdów grupowych skorzysta 40 tysięcy pasażerów. Spółka zawarła również porozumienia z 11 diecezjami w Polsce, dla których uruchomi 70 pociągów specjalnych. Dworce kolejowe są przygotowywane do wzmożonego ruchu podróżnych - na 10 największych stacjach kolejowych dostępne są InfoDworce, w których podróżni zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników PKP S.A. Ponadto, w kluczowych lokalizacjach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, pojawią się mobilni informatorzy. Również zarządca infrastruktury intensywnie pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa oraz jak najlepszych warunków na liniach kolejowych.
PKPinfo / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-21 14:56 Abp Głódź wyświęcił 12 nowych kapłanów Archidiecezji Gdańskiej

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku dwunastu diakonów Gdańskiego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie. Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

„Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego. Niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa” - zachęcał nowo wyświęconych kapłanów abp Głódź. Apelował do wszystkich zebranych kapłanów o miłosierną służbę młodym ludziom - zwłaszcza teraz, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Dodał, jak wielkie znaczenie również fakt, że nowi kapłani przyjęli święcenia w Roku Miłosierdzia.

Święcenia kapłańskie to obrzęd bardzo uroczysty i ma ściśle określony formularz. Najpierw diakoni są przedstawiani głównemu szafarzowi. Następnie każdy diakon, wezwany imiennie wyraża swoją gotowość do przyjęcia święceń i posłuszeństwo ordynariuszowi.

Potem następuje przyrzeczenie. Gdy wierni śpiewają Litanię do Wszystkich Świętych , przyszli kapłani leżą krzyżem przed ołtarzem.

Władza kapłańska zostaje przekazana poprzez gest nałożenia rąk . To nawiązanie do pierwszych apostołów. Po nałożeniu szat liturgicznych, biskup namaszcza ręce prezbiterów Krzyżmem Świętym. Przekazywany jest też Pocałunek Pokoju.

Metropolita gdański dziękował rodzicom nowych kapłanów oraz parafiom, z którym się wywodzą. Prosił o modlitwę za prezbiterów, którzy dziś rozpoczęli swoją posługę. „Pamiętajcie, że zostaliście wzięci w ludzi i dla ludzi ustanowieni, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusa Kapłana, nie szukając korzyści własnej, lecz Jego chwały” - mówił abp Głódź do nowych kapłanów.

Gdańskie Seminarium Duchowne w przyszłym roku obchodzić będzie 60. rocznicę działalności. Zostało założone przez pierwszego polskiego biskupa w Gdańsku -bp Edmunda Nowickiego. Uroczystego poświęcenia dokonał w 1958 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

Dzisiejsza uroczystość święceń kapłańskich odbyła się przy wypełnionej po brzegi Bazylice Mariackiej. Udział wzięli duchowni z całej archidiecezji, rodzice kapłanów a także ich najbliżsi i przyjaciele.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-14 19:47 Gdańsk: abp Głódź konsekrował sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź konsekrował w sobotę sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance. Po dwudziestu latach budowy ściany kościoła zostały namaszczone olejami, a na ołtarzu zapalono kadzidło, którym okadzono wnętrze świątyni i tłumy wiernych. Gdański ordynariusz koronował też figurę Maryi - patronki kościoła.

"Każdy człowiek jest świątynią Boga, a dzisiejsza uroczystość konsekracji jest tym, czym chrzest dla człowieka " - powiedział w homilii abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański przypomniał wielkie znaczenie wiary w świadomości społecznej, czego wyrazem jest zaangażowanie wiernych w budowę Domu Bożego. Podkreślił, że parafia ta może się pochwalić licznymi powołaniami i wielką aktywnością wspólnot parafialnych. "Tu tętni życie" - powiedział.

Podczas liturgii ołtarz i ściany kościoła zostały namaszczone olejami, a na stole eucharystycznym zapalono kadzidło, którym okadzono wnętrze świątyni i zgromadzony w niej tłumy wiernych. Jednym z obrzędów była koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej, podarowana przez papieża Pawła VI gdańskiej diecezji. W 1965 roku otrzymał ją od papieża pierwszy polski biskup Kościoła gdańskiego Edmund Nowicki.

"Dzisiejsza koronacja jest dowodem wdzięczności za liczne łaski, jakimi obdarzyła nas Fatimska Pani"- powiedział abp Głódź. Koronę ze szczerego złota ufundowali parafianie, a do ołtarza przyniosły ją - niczym pastuszkowie z Fatimy - najmłodsi uczestnicy liturgii.

W uroczystościach wzięli udział gdańscy biskupi pomocniczy: bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński. Młodzież uczestnicząca w liturgii odśpiewała hymn Światowych Dni Młodzieży.

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej została erygowana przez abp. Tadeusza Gocłowskiego w 1996 roku. Dzięki ciężkiej pracy proboszcza ks. Piotra Tworka i zaangażowaniu rzeszy parafian wybudowana została w tym miejscu nie tylko świątynia, ale również zaplecze katechetyczne. Powstająca parafia szybko stała się miejscem kultu Fatimskiej Madonny nie tylko dla mieszkańców gdańskiej Żabianki, ale diecezjan archidiecezji gdańskiej.
jrst / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 14:16 Gdańsk: zakończyła się Msza św. pogrzebowa abp. Tadeusza Gocłowskiego CM (opis)

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego we wtorek, 3 maja, abp. Tadeusza Gocłowskiego CM. Po Mszy, w której uczestniczyli przedstawiciele polskiego episkopatu i władz państwowych, trumna z ciałem pierwszego metropolity gdańskiego została złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich w oliwskiej katedrze.

Mszy św. przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kilkudziesięcioma biskupami, którzy przybyli z całej Polski. Byli wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Henryk Muszyński, prymas senior, który wygłosił homilię.

"Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszych czasów II połowy XX i początku XXI wieku, duchowy syn św. Wincentego a`Paulo, szlachetny i otwarty człowiek, wrażliwy na potrzeby bliźniego, a jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa Ewangelii, niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w zrozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik "Solidarności", szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności. Był także wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń kapłanów. Jednak cała jego biskupia posługa, najpierw jako biskupa pomocniczego, następnie jako biskupa diecezjalnego i wreszcie jako pierwszego arcybiskupa i metropolity, jest związana właśnie z Gdańskiem" - tak pokrótce przedstawił najważniejsze dokonania Zmarłego abp Muszyński.

Po zarysowaniu ziemskich wymiarów działalności śp. księdza arcybiskupa Tadeusza, kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był z wykształcenia prawnikiem, ale z powołania wielkim miłośnikiem Pisma Świętego, które rzuca światło na drugą stronę rzeczywistości życia i które ma ogromne znaczenie wtedy, gdy żegnamy naszych zmarłych. Jego biskupie zawołanie brzmiało: Zawierzcie Ewangelii. "Nie ulega wątpliwości, że Jego ogromne zawierzenie Bogu i człowiekowi miało właśnie tutaj, w Ewangelii Jezusa Chrystusa, swoje najgłębsze źródło. Jego otwartość na ludzi wynikała stąd, że w każdym widział Chrystusa. Z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej kapłańskiej i biskupiej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko to, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci. Bez Jezusa Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, śmierć jest nieprzebytym mrokiem i ciemnością, a człowiek jednym wielkim znakiem zapytania. I nie umie odpowiedzieć na najprostsze pytania, skąd idziemy, dokąd i po co - mówił prymas senior.

Abp Muszyński ujawnił szczegóły swojego ostatniego spotkania ze Zmarłym, które odbyło się w gdańskim szpitalu. Nawiązał wówczas do treści ostatnich życzeń, jakie Zmarły wysłał z okazji Świąt Wielkanocnych: Surrexit Christus, spes mea. - Zmartwychwstał Pan, moja nadzieja! Do tych życzeń abp Gocłowski dopisał własnoręcznie: „Drogi Heniu! Mam nadzieję, że zdrowie Ci służy! (...) Mnie ściga chemia, ale jestem… stary, więc trzeba się wybierać w drogę. Zmartwychwstanie – Christus – wielka spes mea”. W rozmowie telefonicznej o swojej chorobie mówił z ogromnym spokojem i zakończył „Reszta jest już w rękach Boga”.

W ostatnim kazaniu, wygłoszonym z okazji Dni Tischnerowskich abp. Gocłowski mówił, że nasze pokolenie, które przyszło po upadku komunizmu to jest świat nadziei. Nie tylko wyważonej, ale zrealizowanej. Człowiek jest przesycony nadzieją, bez niej jest przekreślony. I w chrześcijaństwie nadzieja podaje rękę człowiekowi, nawet gdy jest chory i na skraju fizycznej egzystencji, wciąż się jest człowiekiem nadziei. Ręka Boga nie wypuszcza w obliczu śmierci ani beznadziejności, także w sytuacji, gdy człowiek nie znajduje odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

List kondolencyjny od Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Piero Parolina odczytał nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Purpurat podkreślił w nim, że abp Gocłowski przeszedł do historii Kościoła w Gdańsku i Kościoła w Polsce, jako gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych, który troszczył się o sprawiedliwość społeczną i zachowanie godności każdego człowieka.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska. Przypomniała w nim, że arcybiskup Gocłowski był świadkiem i uczestnikiem przełomowych wydarzeń w życiu naszego Narodu. Wskazała, że jego postawę wyróżniały duch służby, zdecydowanie i gorliwość w głoszeniu Ewangelii. - Swoje biskupie posługiwanie rozpoczynał w trudnym czasie, u schyłku Stanu Wojennego. Upominał się wtedy o sprawiedliwość, o poszanowanie praw ludzi "Solidarności" i wszystkich uczestników zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Krzepił serca, głosił nadzieję, dzielił się wiarą w nadchodzący triumf prawdy i wolności - przypomniał w liście prezydent Polski. Docenił też jego udział w obradach okrągłego stołu i zaangażowanie w kształtowanie przyjaznych relacji Państwo-Kościół czego owocem było przyjęcie konkordatu między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską.

Osobiste słowa pożegnania wygłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypomniał w nich ogromne zaangażowanie arcybiskupa w rozwój Gdańska i Kaszub oraz otwartość na drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznawanej wiary, czy przynależności politycznej.

"Dziś cały Gdańsk, Pomorze, Polska poprzez swoich przedstawicieli tu - na gdańskim Wawelu, w Katedrze Oliwskiej, u grobów książąt gdańsko-pomorskich, żegna ciebie i dziękuje ci za miłość do nas, za przyjaźń. Za to, że zawsze byłeś otwarty na spotkanie nie tylko z wierzącym, ale i z wątpiącym i niewierzącym, czy wierzącym w inną religię. Nikogo nie odrzucałeś, swoje ramiona szeroko otwierałeś. Nawet telefony osobiście odbierałeś w swojej oliwskiej rezydencji, wyciągałeś kalendarz i po prostu umawiałeś się na spotkanie" - wspominał gdański włodarz.

Na zakończenie żałobnej liturgii metropolita gdański odczytał fragmenty testamentu abp. Tadeusza Gocłowskiego CM.

"Bóg pozwolił mi na skutek decyzji przełożonych pracować przez długie lata w gdańskim seminarium duchownym i na tej drodze Bóg skierował mnie do posługi biskupiej w archidiecezji gdańskiej. Dziękuję Bogu za tę łaskę posługi apostolskiej, bo to wielki dar i wielkie zadanie, ale i wielka pomoc Boga" - napisał w testamencie zmarły arcybiskup.

Wyraził wdzięczność Bogu za dwukrotną możliwość goszczenia na Pomorzu papieża Jana Pawła II i za rozwój archidiecezji, czego wyrazem były nowopowstające parafie i nowe powołania kapłańskie i zakonne. "Dziękuję za wspólną pracę w Kościele Pana, który jest nasza wspólnotą". "Bądź uwielbiony Panie za opiekę nad naszym narodem i za łaskę wolności odzyskanej w roku 1989" - napisał w testamencie hierarcha.

W Eucharystii wzięli udział m.in. były prezydent Lech Wałęsa z małżonką, były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy Jerzy Buzek, Jarosław Kaczyński i Waldemar Pawlak.

Po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego arcybiskupa złożona została Krypcie Biskupów Gdańskich. Spoczywają tam biskupi: Eduard hrabia O’Rourke (zm. 1943 r.), Edmund Nowicki (zm. 1971 r.), Kazimierz Kluz (zm. 1982 r.), Lech Kaczmarek (zm. 1984 r.) i Zygmunt Pawłowicz (zm. 2010 r.). Krypta nie jest przeznaczona do zwiedzania. Otwiera się ją jedynie w rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja po południu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.

Arcybiskup Gocłowski CM urodził się w 1931 r. w Piskach na Mazowszu, ukończył Niższe Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy, w 1949 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie, w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach kontynuował studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. Począwszy od 1960 roku związał się na stałe z Gdańskiem, gdzie dwukrotnie był rektorem Biskupiego Seminarium Duchownego. W marcu 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gdańskiej, 31 grudnia 1984 roku został biskupem diecezjalnym, a 25 marca 1992 roku, po reformie administracyjnej diecezji w Polsce, został pierwszym arcybiskupem i metropolitą gdańskim. Swoją diecezję tworzył i rozbudowywał duchowo i materialnie.

Był inicjatorem cyklu debat pod nazwą „Gdański Aeropag”, który zyskał trwałe miejsce w dziejach Gdańska i Wybrzeża, dwukrotnie był gospodarzem wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w 1987 roku, w czasach delegalizacji Solidarności o w roku 1999. Został odznaczony w 2011 roku najwyższym medalem Orderu Orła Białego i wieloma innymi. Funkcję arcybiskupa gdańskiego pełnił do 17 kwietnia 2008 roku, kiedy papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu złożoną z racji wieku. Zmarły pełnił także ważne zadania w Episkopacie i z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, z którymi wiązały się ważne zadania społeczne.

W latach przełomu społecznego 1988-89, obok ks. Alojzego Orszulika i abp. Bronisława Dąbrowskiego, brał udział w rozmowach w Magdalence, podczas których Kościół odegrał ważną rolę mediatora pomiędzy ówczesną władzą a opozycją. Był członkiem Rady Głównej, przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Ludzi Morza, członkiem Komisji ds. Seminariów Duchownych, Komisji ds. Zakonnych, Komisji Prawnej i Komisji Iustitia et Pax. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migranów i Podróży i Kongregacji ds. Biskupów. Przez długi czas współprzewodniczył Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Jako znakomity znawca prawa kanonicznego służył swoją wiedzą we wszystkich, nieraz złożonych i trudnych sprawach natury prawniczej. Jego piękne i bogate życie dopełniło się 3 maja, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
mip, aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 13:14 Abp Muszyński na pogrzebie abp. Gocłowskiego: z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej posługi

Z Ewangelii czerpał światło i moc do całej swojej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci - mówił abp Henryk Muszyński o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim. Prymas senior Polski wygłosił kazanie podczas Mszy św. pogrzebowej zmarłego 3 maja arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej.

"Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszych czasów II połowy XX i początku XXI wieku, duchowy syn św. Wincentego a`Paulo, szlachetny i otwarty człowiek, wrażliwy na potrzeby bliźniego, a jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa Ewangelii, niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w zrozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik "Solidarności", szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności. Był także wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń kapłanów. Jednak cała jego biskupia posługa, najpierw jako biskupa pomocniczego, następnie jako biskupa diecezjalnego i wreszcie jako pierwszego arcybiskupa i metropolity, jest związana właśnie z Gdańskiem" - tak pokrótce przedstawił najważniejsze dokonania Zmarłego abp Muszyński.

Abp Muszyński przypomniał najważniejsze fakty z długiego i bogatego życia abp. Gocłowskiego. Przez lata jako kapłan i biskup wniósł ogromny wkład w formację kapłanów i ludzi świeckich. Z wielkim oddaniem służył w diecezji, później archidiecezji gdańskiej, dbał o kontakt ze środowiskami nauki i kultury, był opiekunem wielu inicjatyw społecznych. Abp Muszyński dodał, że jako syn Ziemi Kaszubskiej osobiście dziękuje za wszystko, co ks. Arcybiskup zrobił dla Ziemi Pomorskiej i Kaszubów, gdyż za jego przyczyną doczekaliśmy się języka kaszubskiego w liturgii. Wspierał wiele inicjatyw i badań nad Pomorzem i Kaszubami i kaszubszczyzną. Kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był członkiem honorowym Zrzeszenia Kaszubskiego i Instytutu Kaszubskiego.

Po zarysowaniu ziemskich wymiarów działalności śp. księdza arcybiskupa Tadeusza, kaznodzieja przypomniał, że Zmarły był z wykształcenia prawnikiem, ale z powołania wielkim miłośnikiem Pisma Świętego, które rzuca światło na drugą stronę rzeczywistości życia i które ma ogromne znaczenie wtedy, gdy żegnamy naszych zmarłych. Jego biskupie zawołanie brzmiało: Zawierzcie Ewangelii. "Nie ulega wątpliwości, że Jego ogromne zawierzenie Bogu i człowiekowi miało właśnie tutaj, w Ewangelii Jezusa Chrystusa, swoje najgłębsze źródło. Jego otwartość na ludzi wynikała stąd, że w każdym widział Chrystusa. Z Ewangelii czerpał światło i moc do swojej kapłańskiej i biskupiej posługi. Światłem Ewangelii usiłował oświetlić wszystko to, co składa się na treść naszego ziemskiego życia, a także mroki śmierci. Bez Jezusa Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, śmierć jest nieprzebytym mrokiem i ciemnością, a człowiek jednym wielkim znakiem zapytania. I nie umie odpowiedzieć na najprostsze pytania, skąd idziemy, dokąd i po co - mówił prymas senior.

Abp Muszyński ujawnił szczegóły ostatniego spotkania ze Zmarłym, które odbyło się w gdańskim szpitalu. Nawiązał wówczas do treści ostatnich życzeń, jakie Zmarły wysłał z okazji Świąt Wielkanocnych: Surrexit Christus, spes mea. - Zmartwychwstał Pan, moja nadzieja! Do tych życzeń abp Gocłowski dopisał własnoręcznie: „Drogi Heniu! Mam nadzieję, że zdrowie Ci służy! (...) Mnie ściga chemia, ale jestem… stary, więc trzeba się wybierać w drogę. Zmartwychwstanie – Christus – wielka spes mea”. W rozmowie telefonicznej o swojej chorobie mówił z ogromnym spokojem i zakończył „Reszta jest już w rękach Boga”.

W ostatnim kazaniu, wygłoszonym z okazji Dni Tischnerowskich abp. Gocłowski mówił, że nasze pokolenie, które przyszło po upadku komunizmu to jest świat nadziei. Nie tylko wyważonej, ale zrealizowanej. Człowiek jest przesycony nadzieją, bez niej jest przekreślony. I w chrześcijaństwie nadzieja podaje rękę człowiekowi, nawet gdy jest chory i na skraju fizycznej egzystencji, wciąż się jest człowiekiem nadziei.
Ręka Boga nie wypuszcza w obliczu śmierci ani beznadziejności, także w sytuacji, gdy człowiek nie znajduje odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

Kaznodzieja skomentował czytania z liturgii, fragment przesłania św. Pawła z Listu do Koryntian. Stwierdził, że brzmią jak testament Zmarłego Arcybiskupa: Przypominam wam bracia Ewangelię, którą wam głosiłem i którąście przyjęli, i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem. Chyba, że uwierzyliście na próżno.

Nie ma chrześcijaństwa bez wiary w zmartwychwstanie, ono zaczęło się od wyznania, że Jezus zmartwychwstał i żyje. We fragmencie dzisiejszej liturgii usłyszeliśmy najstarsze wyznanie chrześcijańskiej wiary, składające się jedynie z czterech artykułów, z których wszystkie odnoszą się do zmartwychwstania Jezusa, w którym jest także nasze życie i nasze zmartwychwstanie. Jesteśmy w grupie świadków, którzy przyjęli Ewangelię. Jesteśmy świadkami Zmartwychwstałego, który jest i żyje wśród nas. "Dzisiaj, podobnie jak przed apostołami, staje przed nami Jezus, który mówi: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. On nie wskazuje drogi, nie uczy prawdy, nie przekazuje życia, ale po prostu jest Drogą, Prawdą i Życiem. On nie wskazuje drogi, nie uczy prawdy, a jest Drogą, Prawdą, Życiem - tak może mówić tylko odwieczny i nieskończony Bóg" - powiedział kaznodzieja.

Abp Muszyński stwierdził, że wzorem Chrystusa, który umierał śmiercią ludzką, śmiercią skazańca, ale ja pokonał i zabrał nas w przygodę śmierci, która staje się życiem. Ta prawda wymaga radykalnego przewartościowania wszystkich wartości. W perspektywie wiary śmierć jest także łaską - przez śmierć Bóg wyrywa nas z egoistycznego i buntowniczego życia i przenosi do życia świętości, które jest niekończącą się miłością. Za apostołem Filipem mówimy: Panie, pokaż nam Ojca i to nam wystarczy, bo w Nim mamy wypełnienie wszystkich tęsknot i pragnień. A Chrystus odpowiada: Kto widzi Mnie, widzi i Ojca. Nie spotkaliśmy Chrystusa w ciele, ale w łasce każdego życia i dzięki temu znajdujemy się we wspólnocie z Panem i przechodzimy do prawdziwej wolności - ze śmierci do życia. W tej prawdzie - mówił kaznodzieja - utwierdza nas także wspaniała wizja proroka Izajasza, że istnieje świat, którego treścią jest życie i miłość, świat Boga, Który jest życiem i miłością samą. Bóg zerwał już zasłonę, która okrywa mrok ludzi i narodów i pokazuje, że jest miejsce, w którym spotkaliśmy się twarzą w twarz z Bogiem, Któremu zaufaliśmy tu, na ziemi i Który wyszedł na przeciw i odpowiada na nasze nadzieje i oczekiwania.

Za zmarłym śp. Arcybiskupem Tadeuszem, który wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego uczynił osią, sercem i pełnią swojego życia, wołamy dzisiaj:

Pan jest moim światłem i moim zbawieniem.
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana w krainie żyjących.
Usłyszeliśmy słowa: o cokolwiek poprosicie Pan, On to spełni.
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-06 11:11 Gdańsk: rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa abp. Tadeusza Gocłowskiego (krótka)

W katedrze w Gdańsku - Oliwie rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa z obrzędem ostatniego pożegnania zmarłego 3 maja arcybiskupa seniora archidiecezji gdańskiej Tadeusza Gocłowskiego.

Mszy św. przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kilkudziesięcioma biskupami, którzy przybyli z całej Polski. Są wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas Polski abp Wojciech Polak i inni.

W Eucharystii udział bierze m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy Jerzy Buzek i Waldemar Pawlak oraz Małgorzata Sadurska, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja po południu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.

(rozszerzymy)
aw / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-05 14:27 Gdańsk: jutro uroczystości pogrzebowe śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego CM

Kończące trzydniowe pożegnanie uroczystości pogrzebowe śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego CM odbędą się w piątek 6 maja w katedrze oliwskiej. Mszy św. pogrzebowej z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię wygłosi prymas senior abp Henryk Muszyński. Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Gocłowskiego spocznie w Krypcie Biskupów Gdańskich.

W piątek 6 maja o godz. 7.00 w katedrze oliwskiej odprawiona zostanie Msza św., w której wezmą udział pątnicy Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Zbigniew Zieliński. Dwie godziny później na jutrzni w intencji zmarłego arcybiskupa zgromadzą się członkowie wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej. Homilię wygłosi ks. infułat Stanisław Zięba.

Msza św. pogrzebowa z udziałem Episkopatu Polski i pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 11.00. Homilię wygłosi prymas senior abp Henryk Muszyński. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie trumny z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego do Krypty Biskupów Gdańskich.

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez TVP1 i Telewizję Polonia.

Pożegnanie śp. emerytowanego metropolity gdańskiego rozpoczęły się w środę. Na ulicach Gdańska pojawiły się flagi z żałobnym kirem, a w budynku Rady Miasta wyłożona została księga kondolencyjna, do której licznie wpisywali się mieszkańcy Trójmiasta.

Popołudniu do bazyliki archikatedralnej wprowadzono trumnę z ciałem arcybiskupa seniora. Na środę i czwartek popołudniu i wieczorem zaplanowano tam Msze św. żałobne z udziałem m.in. wykładowców i alumnów gdańskiego seminarium duchownego, osób konsekrowanych oraz wiernych, którym śp. arcybiskup senior udzielał posług liturgicznych, a także kapłanów, których wyświęcił.

Jeszcze dziś o godz. 18.00 Mszy św. z nieszporami w intencji Zmarłego przewodniczyć będzie ks. Kryspin Bańko CM, wizytator Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy (do którego należał abp Tadeusz Gocłowski), a homilię wygłosi jezuita o. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonnych. Na Eucharystię zaproszone są osoby konsekrowane. One też poprowadzą o godz. 20.00 różaniec w intencji śp. abp. Gocłowskiego.

Abp Tadeusz Gocłowski CM zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-04 10:10 Gdańsk: przez trzy dni uroczystości żałobne śp. abp. Gocłowskiego

Od środy 4 maja do piątku 6 maja trwać będą uroczystości żałobne zmarłego wczoraj śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego, emerytowanego metropolity gdańskiego. Mszom św. w intencji Zmarłego arcybiskupa seniora przewodniczyć będą biskupi gdańscy na czele z metropolitą abp. Sławojem Leszkiem Głódziem. On też będzie w piątek głównym celebransem Mszy św. pogrzebowej, a homilię wygłosi prymas Polski senior abp Henryk Muszyński. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział Episkopat Polski.

Jak wynika z komunikatu podanego na stronach archidiecezji gdańskiej, pożegnanie śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego będzie trwać trzy dni, od środy 4 maja do piątku 6 maja, gdy odprawiona zostanie Msza św. pogrzebowa.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w środę popołudniu. O godz. 16.00 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego do Bazyliki Archikatedralnej pw. Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie z udziałem wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej. Tam w intencji Zmarłego celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Homilię wygłosi biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka.

O godz. 18.00 na Mszy św. w intencji śp. abp. Gocłowskiego oraz nieszporach zgromadzą się w oliwskiej katedrze profesorowie i alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego. Eucharystii przewodniczyć będzie rektor gdańskiego seminarium ks. prof. Grzegorz Szamocki. Alumni poprowadzą także modlitwę różańcową za abp. Gocłowskiego, który dwukrotnie (w latach 70. i 80.) był rektorem seminarium.

W czwartek 5 maja o godz. 16.00 Mszy św. w oliwskiej katedrze przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię wygłosi biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński. Na tę Eucharystię zaproszeni są w szczególności wierni, którym śp. arcybiskup senior udzielał posług liturgicznych oraz kapłani, których wyświęcił.

Dwie godziny później Mszy św. z nieszporami w intencji Zmarłego przewodniczyć będzie ks. Kryspin Bańko CM, wizytatora Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy (do którego należał abp Tadeusz Gocłowski), a homilię wygłosi jezuita o. Janusz Warzocha SJ, wikariusz biskupi ds. zakonnych. Na Eucharystię zaproszone są osoby konsekrowane. One też poprowadzą o godz. 20.00 różaniec w intencji śp. abp. Gocłowskiego.

W piątek 6 maja o godz. 7.00 w katedrze oliwskiej odprawiona zostanie Msza św., w której wezmą udział pątnicy Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Zbigniew Zieliński. Dwie godziny później na jutrzni w intencji Zmarłego arcybiskupa zgromadzą się członkowie wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej. Homilię wygłosi ks. infułat Stanisław Zięba.

Msza św. pogrzebowa z udziałem Episkopatu Polski i pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 11.00. Homilię wygłosi prymas Polski senior abp Henryk Muszyński. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie trumny z ciałem abp. Tadeusza Gocłowskiego do Krypty Biskupów Gdańskich.

Abp Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał 84 lata. Wcześniej, 21 kwietnia, przeszedł drugi, bardzo rozległy wylew. W tym roku przypadała 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich abp. Gocłowskiego.
lk / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-03 22:35 Adam Hlebowicz: abp Gocłowski był człowiekiem dialogu i jednoczenia

Całe jego życie było przepełnione dialogiem i poszukiwaniem wspólnego języka a nie rozbieżności – wspomina zmarłego we wtorek abp. Tadeusza Gocłowskiego w rozmowie z KAI Adam Hlebowicz, dyrektor radiowej „Trójki”, autor biografii pierwszego metropolity gdańskiego. Zdaniem dziennikarza, hierarcha odegrał szczególnie ważną rolę w najnowszych dziejach Polski, dlatego jego odejście jest nieocenioną stratą dla całego Kościoła w Polsce.

Jak przypomina dyrektor III Programu Polskiego Radia, arcybiskup Gocłowski już od 1983 roku był świadkiem dokonujących się w Polsce przemian ustrojowych. Najpierw był „mężem zaufania” Lecha Wałęsy, który miał spotkać się z Janem Pawłem II podczas wizyty papieża w Polsce w 1983 roku. - W tamtym czasie trwał bój z ówczesną władzą o to, by Ojciec Święty mógł spotkać się z przywódcą „Solidarności”. Lech Wałęsa w obawie przed grą polityczną prowadzoną przez komunistów, poprosił Kościół o kogoś, kto mógłby być gwarantem, że do tego spotkania dojdzie. Stał się nim właśnie arcybiskup Gocłowski – wyjaśnia Hlebowicz.

Były dyrektor radia Plus Gdańsk wskazuje, że to obecność przy boku Wałęsy, podczas papieskiej pielgrzymki do Polski i rola, jaką wtedy odegrał, mogły mieć wpływ na szybką nominację hierarchy z biskupa pomocniczego na ordynariusza diecezji gdańskiej, co stało się już w 1984 roku.

- Jako ordynariusz gdański abp Tadeusz Gocłowski jeszcze bardziej angażował się w działalność „Solidarności”. Uczestniczył w spotkaniach struktur podziemnych „Solidarności” organizowanych m.in. w podziemiach bazyliki mariackiej – przypomina Hlebowicz i wskazuje, że ta jego rola trwała do Okrągłego Stołu, gdzie z późniejszym bp. Orszulikiem reprezentował stanowisko Kościoła.

Adam Hlebowicz ocenia, że śmierć abp. Gocłowskiego jest nieocenioną stratą dla Kościoła gdańskiego, gdzie duchowny był najpierw wykładowcą w seminarium, później jego rektorem, aż w końcu został wyświęcony na biskupa. – To za czasów jego posługi biskupiej diecezja gdańska stała się archidiecezją, a zarazem metropolią. Wtedy też na Pomorzu gościł dwukrotnie Jan Paweł II – przypomina dziennikarz. Wskazuje, że zwłaszcza obecność papieża na gdańskiej Zaspie w 1987 roku i słowa wypowiedziane do środowiska pracy „nie ma wolności bez solidarności” nie dokonały by się, gdyby nie zaangażowanie ówczesnego biskupa gdańskiego.

Dyrektor programu III Polskiego Radia ocenia, że dzień śmierci arcybiskupa jest datą symboliczną, bo jest to zarówno dzień jednej z głównych uroczystości kościelnych, z drugiej zaś, Święto Narodowe. – Abp Tadeusz Gocłowski doskonale łączył te dwie powinności: chrześcijanina i Polaka-patrioty. Zawsze wysoko stawiał sprawy Ojczyzny i dobra wspólnego – mówi w rozmowie z KAI.

- Arcybiskup Gocłowski niejednokrotnie podejmował próby łagodzenia, jednoczenia i dialogu – ocenia Hlebowicz. Przypomina prowadzone przez niego negocjacje w warszawskiej hucie Lucchini, czy niedawne próby pogodzenia ze sobą środowiska Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. – Choć rezultaty były różne, to jego gotowość do działania była świadectwem jego zaangażowania w sprawy ludzi oraz sprawy Ojczyzny. Całe jego życie było przepełnione dialogiem i poszukiwaniem wspólnego języka, a nie rozbieżności – zauważa.

Adam Hlebowicz zwraca uwagę, że arcybiskup dla wielu ludzi, zwłaszcza zaangażowanych w diecezjalne media, był ojcem duchownym. – Mimo zrozumiałego respektu wobec jego biskupiego majestatu i osiągnięć, dało się odczuć ciepło i zainteresowanie, jakim darzył innych – wspomniał dziennikarz.

Przypomniał, że to za jego biskupiej posługi powstało w diecezji gdańskiej wiele inicjatyw medialnych – Przywiązywał dużą uwagę do środków społecznego przekazu i darzył je zaufaniem. Wtedy, kiedy trzeba było zabrać głos, nigdy się nie uchylał. Nawet kiedy były trudne momenty w jego posłudze, nigdy nie bał się wyjść przed kamery i zabrać głos.
mip / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-05-03 20:41 Komunikat kurii gdańskiej o śmierci arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

Publikujemy Komunikat kurii gdańskiej o śmierci arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

K o m u n i k a t o śmierci arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego
3 maja 2016 r.


Ze smutkiem powiadamiamy, że w dniu 3 maja 2016 roku, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o godz. 16:12 odszedł do Domu Miłosiernego Ojca w 84 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 33 roku biskupstwa ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski, pierwszy Metropolita Gdański.

Prosimy, by dziś w godz. 17:45-18:00 w kościołach archidiecezji biły dzwony, a w wieczornej Mszy św. została dołączona modlitwa o spokój Jego duszy.

Informacje o uroczystościach pogrzebowych zostaną podane w osobnym komunikacie Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Łączę serdeczne pozdrowienia w Panu,

+ Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański
bp kep / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT