Znaleziono depesz: 13165
2016-10-24 16:34 Kościelny dialog polsko-rosyjski – nadzieje i rozczarowania (analiza)

Wszystko wskazuje na to, że jeśli Rosja znajdzie się w ślepym zaułku gospodarczym, to może dojść do zmiany...

2016-10-24 15:40 Prof. Zubow: pojednanie polsko-rosyjskie może nastąpić dopiero po upadku Putina (wywiad)

Wszystko wskazuje na to, że jeśli Rosja znajdzie się w ślepym zaułku gospodarczym, to może dojść do zmiany...

2016-10-23 15:14 Płock: Msza św. i dyskusja o pojednaniu polsko-ukraińskim

Msza św. o pojednanie polsko-ukraińskie oraz panel dyskusyjny na ten temat, odbyły się w Płocku w związku...

2016-10-23 13:04 Kęty: Grand Prix „Psallite Deo” dla G.O.D.S ze Słowacji

Po raz drugi, podobnie 3 lata temu, zespół wokalno-instrumentalny G.O.D.S ze Słowacji zdobył Grand Prix...

2016-10-22 18:51 Abp Michalik: każda rodzina jest odpowiedzialna za powołania

Jeśli każda rodzina katolicka będzie się modlić za powołanie, to będzie skutek – powiedział abp Józef...

2016-10-22 12:04 Kijów: parlament postanowił przypomnieć likwidację Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego

25 października odbędę się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę likwidacji Kościoła katolickiego...

2016-10-22 12:02 Rosja: metropolita Hilarion i abp. C. Migliore o konflikcie na Ukrainie

Kościół katolicki i Patriarchat Moskiewski odrzucają możliwość popierania którejkolwiek ze stron w trwającym...

2016-10-22 08:54 Kęty: Caritas wręczyła nagrodę „Dzban Św. Jana Kantego”

Darczyńców, współpracowników i wolontariuszy, którzy wspierają na co dzień potrzebujących, uhonorowała...

2016-10-21 17:47 Portugalia: w Fatimie trwa doroczne spotkanie biskupów wschodniokatolickich z Europy

Pod hasłem „Opieka duszpasterska na migrantami wschodniochrześcijańskimi w krajach zachodnich” w dniach...

2016-10-21 11:42 Katolicki Petersburg - rozmowa z Michaiłem Fatiejewem, redaktorem naczelnym portalu Gaudete.ru

Petersburg jest najbardziej katolickim miastem w Rosji. Z przyczyn historycznych jest tu najwięcej parafii...

2016-10-21 10:14 Jasna Góra: dziś noc czuwania w intencji emigracji

Szczególna modlitwa w intencji polskiej emigracji odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Podczas nocnego czuwania zanoszone będą prośby za rodaków przebywających za granicą i wszystkie rodziny doświadczone rozłąką. W ostatnich latach już ponad dwa miliony Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by tam podjąć pracę.

- To właśnie modlitwa, zwłaszcza za nową falę emigracji, będzie w szczególny sposób zanoszona na Jasnej Górze – powiedział ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Dodał, że wśród intencji będzie prośba, by emigranci „nie zagubili wiary w Boga i tych wartości, które wynoszą z domów rodzinnych: kultury i języka”.

Ks. Wójcik przypomina, że Kościół w naszym kraju nieustannie otacza modlitewną opieką tych rodaków, którzy opuszczają swoje rodziny w celach zarobkowych. - W ostatnich latach już ponad 2,3 mln Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by podjąć pracę a w rezultacie ponoszą ogromne koszty psychiczne, które związane są z rozstaniem z rodziną i bliskimi. Sytuacja taka prowadzi często do rozpadu rodzin, a dzieci szczególnie przeżywają dramat rozstania z rodzicami – mówi duszpasterz emigracyjny. Dodaje, że „jesteśmy świadkami jak w rodzinie, rozdzielonej emigracją, słabną a nawet zanikają więzi uczuciowe oraz zobowiązania wychowawcze”.

Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego podkreśla, że na jasnogórską pielgrzymkę przybywają do Częstochowy licznie rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną w naszym kraju, których jest coraz więcej. Jak się szacuje co druga rodzina w Polsce ma kogoś z najbliższych lub dalszych członków zagranicą.

Specjalne przesłanie do pielgrzymów skierował bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. – Raduję się, że przybywacie do naszej Jasnogórskiej Matki, by za Jej pośrednictwem modlić się do Boga o wsparcie dla polskich emigrantów i ich rodzin. (…) sam Jezus miłosierny wskazał na modlitwę jako akt miłosierdzia i ufności w rozmowie ze św. Faustyną. Nie ograniczajcie się jednak do modlitwy, pomyślcie, co możecie konkretnego uczynić po powrocie do domów, by być żywą ikoną Jezusa Miłosiernego – napisał bp Lechowicz.

W Nocy Czuwania wezmą udział Polacy m.in. z: Niemiec, Anglii, Belgii, Francji, Węgier, Białorusi, Ukrainy. Zostali zaproszeni również przedstawiciele organizacji i instytucji troszczących się o Polaków na całym świecie m.in. Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polacy mieszkający poza granicami kraju podkreślają, że tym, co najbardziej ich łączy, są parafie. - Gdyby nie kościół to nie wiem co by było. To jest jedyne takie miejsce poza krajem, gdzie się łączymy, jednoczymy w polszczyźnie, w kulturze, gdzie mamy te same poglądy, żyjemy tą samą tradycją – powiedział Dawid, syn Polaków mieszkających w Niemczech.

Noc czuwania za emigrację przebiegać będzie pod hasłem: Bądźcie świadkami miłosierdzia. To słowa Jana Pawła II „ojca polskiej emigracji” za wstawiennictwem którego również zanoszone będą modlitwy za 18 milionów naszych rodaków rozsianych po świecie.

Organizatorami modlitwy jest Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Księża wierni charyzmatowi swego założyciele Prymasa Polski, Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda podejmują liczne starania duszpasterskie w Polsce i poza granicami, „by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie”.

- Jesteśmy w statystyce światowej na 6. miejscu, ponieważ 33 proc. rodaków i osób przyznających się do polskich korzeni żyje w różnych częściach świata, najwięcej w Stanach Zjednoczonych - blisko 11 mln. Od 6 lat prowadzę Instytut Emigracyjny i nieustannie odwiedzam polskich duszpasterzy i ośrodki emigracyjne – podkreśla ks. Wójcik. Chrystusowiec dodaje, że spotyka tam nie tylko polskich emigrantów, przybyłych na krótki czas do pracy czy na studia, ale i tych, którzy urodzili się poza krajem, jak również rodaków, którzy mieszkają od pokoleń na swojej ziemi, obecnie na terenie Ukrainy, Białorusi, Litwy.

- Dziś wystarczy wsiąść do samolotu tanich linii lotniczych, by spotkać młodych udających się za granicę do pracy lub w jej poszukiwaniu. Ta sytuacja niesie nowe wyzwania dla duszpasterstwa polskiego na świecie. Musimy naszym rodakom zapewnić opiekę duchową. Stąd też Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy oraz modlitwa o nowe powołania do duszpasterstwa polskojęzycznego – podkreśla ks. Wójcik. Dodaje, że najnowsza fala emigracyjna alarmuje, „pisze listy do naszego zgromadzenia w Poznaniu: "potrzebujemy księdza", "potrzebujemy spowiednika" - w Irlandii Północnej, Norwegii, Danii, Hiszpanii czy na Sycylii. To są nowe wyzwania i nieustanne wysyłanie księży diecezjalnych, którzy będą podejmować troskę o naszych rodaków”.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założyło stronę internetową z bazą danych na całym świecie. Instytut informuje wyjeżdżających z kraju wierzących rodaków o możliwościach modlitwy i uczestnictwa we Mszach św. po polsku w najdalszych zakątkach świata. Wystarczy zajrzeć na: www.ide.chrystusowcy.pl lub wpisać w wyszukiwarkę: "Msza św. po polsku" w danym kraju, a pojawi się strona z informacjami o kontakcie do kościoła, kaplicy, w której posługuje polski duszpasterz. W Europie miejsc modlitwy po polsku jest 1329, w Afryce 18, w Ameryce Północnej 259, Południowej 11, Azji 28, w Australii 66.

Czuwanie emigracji rozpocznie się od programu słowno–muzycznego przygotowanego przez młodzież w Stargardzie w auli o. Kordeckiego. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego poprowadzą modlitwę różańcową, po której ks. Zdzisław Malczewski, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii przewodniczyć będzie Apelowi Jasnogórskiemu.

O 21.30 odbędzie się dziękczynienie za 1050. lat Chrztu Polski. Mszy św. o północy przewodniczyć ma ks. Ryszard Głowacki, przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego. Modlitwa potrwa do wczesnych godzinnych rannych.
Tych, którzy przybyć nie mogą Chrystusowcy zachęcają by intencje modlitewne na czuwanie przysyłać pod adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.
Modlitwę transmitować będzie Radio Jasna Góra dostępne także w internecie: www.radiojasnagora.pl.
it / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-21 09:40 Kęty: ruszył ekumeniczny festiwal „Psallite Deo”

Po raz 19. w historii i po raz szósty w formule ekumenicznej w Kętach na Podbeskidziu ruszył Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo”. Imprezę, która potrwa do 23 października, patronatem objęli biskupi pięciu wyznań chrześcijańskich.

Jak informują organizatorzy, na Festiwal złożą się Międzydekanalny Przegląd Muzyczny, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny, a także specjalne wystawy oraz Przegląd Filmowy „Oikumene”, prezentujący filmy o tematyce religijnej i społecznej.

W czwartek, w pierwszy dzień festiwalowy odbył się wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Eugeniusza Molskiego „Podróże z aniołem”, oraz otwarto fotograficzną ekspozycję „Duchowość i mistyka w obiektywie”.
Udział w Międzydekanalnym Przeglądzie Muzycznym zapowiedziało 10 ludowych zespołów śpiewaczych i parafialnych schol. W głównym konkursie muzycznym weźmie udział 17 wykonawców – zespołów i solistów – z Polski, Słowacji i Ukrainy. W konkursie wystąpi też 10 chórów – z Polski, Rumunii, Białorusi, Ukrainy. Przesłuchania konkursowe chórów odbędą się w Kaplicy św. Jana Kantego – usytuowanej w miejscu, w którym według legendy urodził się patron miasta. Polscy uczestnicy walczyć będą o nagrodę główną Grand Prix, a zespoły polonijne o nagrodę „Vox Poloniae”.

W niedzielę 23 października odbędzie się modlitewne spotkanie ekumeniczne z udziałem duchownych różnych wyznań oraz koncerty festiwalowych zespołów w parafiach dekanatu kęckiego. Tego dnia w kościele pw. św. Małgorzaty i Katarzyny odprawiona zostanie suma odpustowa.

Z Festiwalem „Psallite Deo” w tym roku powiązane są również „VI Jarmark Świętojański”, który wypełni niedzielne popołudnie na kęckim rynku oraz zaplanowana na piątek, 21 października uroczystość wręczenia Nagrody „Dzban św. Jana Kantego” w konkursie Caritas diecezji bielsko-żywieckiej.
Imprezę zorganizowano w ramach projektu „Kęckie spotkania polonijne - w stronę rozwoju i zacieśniania kontaktów bezpośrednich” dofinansowanego ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Patronat nad imprezą objęli m.in.: ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel; zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago; ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Szymon Romańczuk, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce Marek Izdebski oraz zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce bp Andrzej Malicki.

Kęcki festiwal „Psallite Deo” po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się w festiwal - konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych, młodzieżowych wykonujących pieśni i piosenki religijne.
rk / Kęty
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-20 20:05 Portugalia: rozpoczęło się spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich z Europy

Z udziałem 15 biskupów w Portugalii rozpoczęło się 20 października międzynarodowe spotkanie hierarchów...

2016-10-19 20:28 Wielka Brytania: ambasador Ukrainy oburzona spotkaniem Elżbiety II z Cyrylem

Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Natalia Halibarenko skrytykowała królową Wielkiej Brytanii Elżbietę...

2016-10-18 13:50 Ks. Jerzy - święty, który przyciąga miliony

Trzydzieści dwa lata po męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki strumień pielgrzymów, którzy nawiedzają jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, jest wciąż wartki i wielobarwny. Tworzą go ludzie z całego świata - nie tylko katolicy, ale też przedstawiciele innych wyznań i ateiści, nie tylko Polacy, ale przybysze z najbardziej egzotycznych zakątków mapy świata, sławni i wybitni oraz zwyczajni, anonimowi pielgrzymi. 19 października upływa 32. rocznica jego męczeńskiej śmierci. Czym przyciąga miliony skromny ksiądz z Polski?

Cały świat u grobu ks. Jerzego

Dla Polaków ks. Jerzy stał się symbolem sprzeciwu wobec totalitarnego reżimu, kapłanem, który wskazał rodakom ewangeliczny sposób oporu. Słowa "Zło dobrem zwyciężaj" z Listu św. Pawła do Rzymian stały się hasłem i znakiem rozpoznawczym jego walki, przejętym przez NSZZ "Solidarność", które na zawsze będzie z nim kojarzone. Na tym polegało jego zwycięstwo i byli tego świadomi ludzie, którzy gromadzili się przy kościele św. Stanisława od momentu podania wiadomości o jego porwaniu, a kilka dni później - potwierdzenia, że został zamordowany przez agentów policji politycznej PRL.

Już w pierwszych dniach po śmierci kapłana kościół św. Stanisława nawiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób, a kolejka, która kończyła się na Dworcu Gdańskim pozostała do dziś w pamięci wiernych. Od tego roku strumień odwiedzających grób ks. Jerzego nie ustaje.

Autorka biografii duszpasterza ludzi pracy, Milena Kindziuk, która poświęciła odrębną publikację cudom, wymodlonym za jego wstawiennictwem, wylicza, że byli tu najsławniejsi ludzie epoki. Ks. Jan Zieja stwierdził, że "na klęczkach" przybywali najwięksi tego świata. Byli i są wśród nich dostojnicy kościelni - kard. Joseph Ratzinger, kard. Angelo Amato, kard. Jean-Marie Lustiger, prymas Czech, hierarchowie z Meksyku, Filipin, Białorusi, politycy - George Bush, Václav Havel, Margaret Thatcher, arystokraci - wielki książę Luksemburga Jan, przywódcy religijni - Dalajlama. A także artyści, pisarze, poeci. Niezwykłymi gośćmi byli też Matka Teresa z Kalkuty oraz Jan Paweł II, który przybył do kościoła św. Stanisława w 1987 r. Matka ks. Popiełuszki, Marianna, mówiła później, że nawiedzenie grobu jej syna przez Ojca Świętego było największym cudem jej życia.

Księga pamiątkowa, wystawiona w Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki jest świadectwem tej różnorodności. W połowie października wpisali się goście z Portugalii, Francji i Egiptu. Z Polski panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bieszczadach, uczniowie ze szkoły integracyjnej w Siemiatyczach, grupa nauczycieli z Gdańska.

Dariusz Starko, który regularnie pełni dyżury w Muzeum, zorganizowanym w podziemiach kościoła mówi, że pielgrzymi przybywają falami. Najwięcej młodych jest od kwietnia do końca czerwca, dla zorganizowanych pielgrzymek z Polski nie ma właściwie sezonów, choć z pewnością ruch ustaje w listopadzie, by znów nasilić się wiosną. Co do cudzoziemców, ostatnio najliczniej przybywają do kościoła św. Stanisława Francuzi. Dariusz Starko sądzi, że jest to związane z uzdrowieniem z Créteil. W miejscowości niedaleko Paryża po modlitwie ks. Bernarda Briana, czciciela ks. Jerzego, zdrowie odzyskał François Audelan, chory na wyjątkowo złośliwą odmianę białaczki. Ten domniemany cud otwiera procedurę procesu kanonizacyjnego ks. Jerzego.

Do sanktuarium męczennika przybywa bardzo wielu Amerykanów, rdzennych, nie z Polonii, których jest również bardzo wielu - uściśla pan Starko. Dotychczas najliczniejsze grupy przybywały z Nowego Jorku i New Jersey, ostatnio coraz liczniej reprezentowane są stany południowe i wschodnie. Co ciekawe, przybysze z USA nie dowiadują się dopiero tu, na miejscu, kim był ks. Jerzy. Oni są dobrze poinformowani i przygotowani, mają sporą wiedzę o jego życiu, nieraz wyciągają z portfeli czy modlitewników obrazki z jego podobizną. Coraz więcej zorganizowanych grup przybywa z Ukrainy i Białorusi - mówi wolontariusz z Muzeum. Dodaje, że to nowy trend.

Szczególnym czasem dla sanktuarium były Dni w Diecezjach w ramach tegorocznych Światowych Dni Młodzieży - mówi Starko. Do świątyni i na grób Błogosławionego przybyło wówczas około siedem tysięcy pielgrzymów z sześćdziesięciu ośmiu krajów.

Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński potwierdza, że żoliborskie sanktuarium jest jednym z najbardziej uczęszczanych nie tylko w diecezji, ale też w Polsce, że znajduje się w czołówce krajowych sanktuariów. Obok Częstochowy, krakowskich Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic. Dla przybywających do Warszawy wizyta w sanktuarium męczennika od lat jest obowiązkowym punktem programu.

Według szacunków sanktuarium, od 1984 roku przybyło tu ok. 20 mln osób.

Prostota i radykalizm

Jaka jest tajemnica ogromnej popularności ks. Jerzego?

Ks. Śliwiński wspomina, że gdy studiował w Rzymie, wszedł na ekrany film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Młodzi księża z całego świata utożsamiali się z ks. Jerzym, który pokazał im wzór posługi kapłańskiej: być do końca z wiernymi, identyfikować się z Chrystusem. Nie uważali przy tym, że jest to bohater wyjątkowy i heroiczny, nieosiągalny, ale wzór dla każdego. I zapowiadali, że będą przywozić swoich parafian do Polski, na grób męczennika. Na ks. Śliwińskim robiło wrażenie, że w odbiorze cudzoziemców aspekt polityczny, walka z totalitaryzmem, schodziła na drugi plan, na jego kolegach robiła wrażenie uniwersalna wymowa filmu Wieczyńskiego.

Rzecznik archidiecezji warszawskiej zwraca uwagę, że ks. Jerzy jest bardzo popularny we Francji, gdzie jest wiele ulic, skwerów i parków jego imienia. Na Francuzach robi wrażenie, że jest to kapłan wzięty z ludu dla ludu, że jego wiara była tak silna, że był gotów na męczeństwo. Odradzająca się na Zachodzie wiara szuka ideału, ikony radykalnego chrześcijaństwa. Ks. Jerzy, wraz z Janem Pawłem II i św. Faustyną, stał się najbardziej międzynarodowym polskim świętym - stwierdza ks. Śliwiński.

Czemu jest tak popularny? - Decyduje o tym prostota i dostępność kapłana - wyjaśnia przyciąganie ks. Jerzego Dariusz Starko.

- Za życia gromadził ludzi, kochał ich, rozumiał. Ale nie zatrzymywał ich dla siebie, prowadził go Boga - mówi Milena Kindziuk. Ale jest w fenomenie ks. Popiełuszki, jego popularności na całym świecie jakaś tajemnica, wynikająca z pragnienia radykalizmu - dodaje.
Alina Petrowa-Wasilewicz / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-17 15:31 Papież przyjmując prezydenta Słowenii: mój bratanek jest ożeniony ze Słowenką

Franciszek przyjął dzisiaj na prywatnej audiencji prezydenta Słowenii Boruta Pahora. Okazją była zbliżająca...

2016-10-17 15:00 Ukraina: konsekracja kościoła Miłosierdzia Bożego w Morszynie

"Perełką archidiecezji lwowskiej" nazwał abp Mieczysław Mokrzycki kościół Miłosierdzia Bożego w Morszynie,...

2016-10-17 10:50 Warszawa: zebranie Zarządu Dzieła Spotkania Małżeńskie

W rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolice Piotrową, odbyło się w Warszawie zebranie Zarządu Dzieła...

2016-10-16 22:07 Kard. Dziwisz: wybudowaliśmy papieskie Centrum, żeby Jan Paweł II nadal przemawiał

„Wybudowaliśmy to Centrum, żeby Ojciec Święty nadal przemawiał – do współczesnych, ale i przyszłych pokoleń” – powiedział dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz, który dokonał konsekracji kościoła przy Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył dziś Mszy św. w czasie której dokonano konsekracji kościoła górnego przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich „Białych Morzach”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele episkopatu związani z metropolią krakowską a także władze państwowe i samorządowe – obecna była m.in. premier Beata Szydło.

W procesji wejścia wniesiono relikwie św. Jana Pawła II – patrona świątyni. Następnie kustosz sanktuarium ks. Jan Kabziński przekazał ukończoną budowlę metropolicie krakowskiemu. „Sanktuarium Świętego Jana Pawła II to pierwsza w Krakowie świątynia poświęcona papieżowi Polakowi, zbudowana dla uczczenia Jego osoby i pontyfikatu. Sanktuarium jest częścią wciąż powstającego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, które jest największym i najważniejszym ośrodkiem kultu Świętego w Polsce. Głównym inicjatorem i jego pomysłodawcą jest metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz” – mówił ks. Kabziński po czym przedstawił historię budowy papieskiego sanktuarium.

Następnie na znak nowego życia otrzymanego w chrzcie św. wierni zostali pokropieni wodą. W tym momencie poświęcono także nowe organy w kościele górnym (52-głosowy instrument wyprodukowała i zainstalowała uznana w Polsce i na świecie firma Zakłady Organowe „Zych” z Wołomina). Przed Liturgią Słowa metropolita krakowski w symboliczny sposób przekazał lekcjonarz czytającym.

Kard. Dziwisz w czasie homilii podkreślił, że „podziw i wdzięczność za dar świętego papieża przybiera różne formy” – dokumentacja nauczania, pomniki, nazwanie jego imieniem ulic i placów, ośrodków charytatywnych, kulturalnych i edukacyjnych. Kaznodzieja przypomniał, że już tysiąc trzysta szkół w Polsce, od przedszkoli po uniwersytety, nosi imię Jana Pawła II. „W ten fenomen w sposób szczególny wpisuje się Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, którego sercem jest konsekrowane dziś Sanktuarium” – zaznaczył kard. Dziwisz i przypomniał, że w tym roku odwiedzili je uczestnicy Światowych Dni Młodzieży i papież Franciszek.

Hierarcha zaznaczył, że konsekracja kościoła to szczególny akt, wieńczący lata planowania, budowy, wyposażania i upiększania świątyni. Podkreślił, że „staje się ona domem Bożym, przestrzenią oddaną Bogu na własność, ale także przestrzenią dla wspólnoty uczniów Jezusa, która tutaj gromadzi się na modlitwę i sprawowanie Eucharystii”. „Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem” – mówił kard. Dziwisz.

„Oddajemy dziś tę świątynię Bogu, ale pragniemy, aby jako sanktuarium stała się ona miejscem szczególnej pamięci o Janie Pawle II” – mówił były papieski sekretarz zaznaczając, że „Białe Morza” są związane z ważnym etapem życia Karola Wojtyły – „jego pracy w zakładach Solvayu w czasie wojny”. „Chcemy utrwalać pamięć o jego wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie. W tym Sanktuarium i w Centrum pragniemy zapisać i utrwalić dziedzictwo ducha, które nam zostawił, aby służyło następnym pokoleniom. Jest to nasz wielki przywilej, ale również obowiązek i wyraz wdzięczności za pontyfikat świętego papieża przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej” – podkreślił kard. Dziwisz.

Po homilii odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie kard. Dziwisz w podstawie ołtarza umieścił relikwie św. Stanisława, patrona Archidiecezji Krakowskiej na znak starożytnego zwyczaju, gdy na grobach męczenników sprawowano Eucharystię. Następnie ołtarz został namaszczone olejem krzyżma przez metropolitę krakowskiego a biskupi pomocniczy namaścili ściany świątyni. Kolejno górnicy z kopalni w Wieliczce postawili na ołtarzu rozżarzone węgle z których wzniósł się dym kadzidła napełniając świątynię. Ołtarz został nakryty obrusem, przystrojony kwiatami oraz postawiono na nim lampki. Światło na ołtarzu zapalił kard. Dziwisz a do miejsc namaszczenia świątyni zanieśli je rycerze Jana Pawła II.

W czasie procesji z darami do ołtarza przyniesiono chleb i wino. Ministrowie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ofiarowali dla sanktuarium kielich mszalny – dar od Rządu RP. Siostry sercanki przyniosły do ołtarza trzy ornaty dla budujących się na Ukrainie kościołów – jest to dawny zwyczaj dzielenia się przez świątynie już wybudowane z tymi, które jeszcze powstają.

Po Komunii św. Najświętszy Sakrament w uroczysty sposób przeniesiono do tabernakulum.

Na zakończenie Mszy św. odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy. Kustosz sanktuarium podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania świątyni – w pierwszej kolejności kard. Stanisławowi Dziwiszowi, metropolicie krakowskiemu oraz autorowi projektu architektonicznego inż. Andrzejowi Mikulskiemu.

Samemu kustoszowi sanktuarium, który od początku koordynował budowę Centrum „Nie lękajcie się!” podziękował kard. Dziwisz.

„Wybudowaliśmy to Centrum, żeby Ojciec Święty nadal przemawiał – do współczesnych, ale i przyszłych pokoleń. Dlatego jego osoba została tu zapisana, jego dziedzictwo pragniemy, aby było zapisane, studiowane i żeby inspirowała nadal nas Polaków i tych wszystkich, którzy będą tu przybywać jako pielgrzymi” – mówił były papieski sekretarz.

„Niech ten kościół, to sanktuarium będzie wotum naszego narodu, wotum jako dziękczynienie za dar Jana Pawła II dla narodu, dla Kościoła, dla ludzkości” – mówił kard. Dziwisz zaznaczając, że papieskiego sanktuarium to „wspólne dzieło Polaków i przyjaciół z całego świata, którzy kochają Jana Pawła II i inspirują się jego nauczaniem”.

Kard. Dziwisz wraz z biskupami oraz przedstawicielami władz państwowych i samorządowych złożyli podpisy pod aktem konsekracji świątyni.

Po zakończeniu liturgii zaproszono wszystkich wiernych do ucałowania ołtarza tak, jak całuje go celebrans na początku i końcu Mszy św. na znak szacunku dla miejsca, w którym dokonuje się Najświętsza Ofiara.

„Najważniejszą ideą tej świątyni jest przypominać o papieżu, o Janie Pawle II, o tym jakiego go pamiętamy, o różnych wydarzeniach z jego życia” – mówi architekt Andrzej Mikulski. Kościół św. Jana Pawła II zlokalizowano na osi łączącej Sanktuarium Jana Pawła II z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. „To ukierunkowanie Sanktuarium św. Jana Pawła II posiada wymiar symboliczny i ma przekazywać myśl, że papież Jan Paweł II wskazuje na Miłosierdzie Boże” – wyjaśnia Mikulski.
pra / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-10-16 19:03 Lublin: V Kongres Kultury Chrześcijańskiej (opis)

Pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach” w Lublinie obradował V Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. W przyjętym na zakończenie Przesłaniu czytamy: "Nie wolno spocząć na wygodnej kanapie i cieszyć się skromną cząstką własnej wolności, ale trzeba wyruszyć w świat, podjąć dialog w radości wiary i poczuciu piękna, aby ocalać wolność w sobie i we wspólnocie".

W zakończonym w niedzielę czterodniowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. kard. Gianfranco Ravasi, Krzysztof Penderecki, ks. prof. Michał Heller, s. Małgorzata Chmielewska i Adam Zagajewski. Miejscem spotkania był Katolicki Uniwersytet Lubelski.

"Chrześcijaństwo może odgrywać rolę kulturotwórczą także w świecie, który odchodzi od Ewangelii" – mówił przed rozpoczęciem Kongresu metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Przypomniał, że pomysłodawcą spotkań był jego poprzednik, śp. abp Józef Życiński.

Kongres będący spotkaniem intelektualistów i ludzi kultury, wpisuje się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym, prowadzony w zmieniających się warunkach kulturowych.

Tegoroczny spotkanie był pierwszym wydarzeniem związanym z jubileuszem tej uczelni, przypadającym w 2018 r. Pozdrowienia dla uczestników spotkania przesłał papież Franciszek.


Kard. Ravasi: wiara i wolność

W wykładzie inaugurującym Kongres a zatytułowanym „Wolność ocalona. Rdzeń antropologii chrześcijańskiej” kard. Gianfranco Ravasi przedstawił relację między wiarą a wolnością w odniesieniu do więzi łączących człowieka i Boga. Wskazał, że prawdziwa miłość nie istnieje bez wolności. "Kiedy matka tak bardzo «kocha» dziecko, że nie pozwala mu na samodzielność, wyrządza mu ogromną krzywdę" – podkreślił kardynał. Zauważył, że miłość Boga jest inna, "jest to mądra miłość". „Bóg mieszka tylko tam, gdzie pozwala się Mu wejść” – mówił przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

Charakteryzując istotę wiary, wskazał, że jest ona zarazem spotkaniem, zaufaniem, uściskiem i miłością. "Wiara jest życiem w Bogu, podzielając Jego myśli, marzenia, wybory, również w ciemnej nocy próby. Jest zasypianiem z Nim, aby obudzić się również obok Niego" – powiedział watykański purpurat.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik mówił z kolei o związku tematu Kongresu z historią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który stanowił przez lata „oazę wolności” w krajach bloku sowieckiego.


Honory dla Pendereckiego i Hellera

Jednym z najważniejszych momentów Kongresu była uroczystość nadania doktoratu honoris causa KUL wybitnemu kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu. 82-letniego twórcę uhonorowano m.in. za propagowanie w swojej sztuce najgłębszych ideałów, mocno zakorzenionych w tradycji biblijnej.

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wyraził kompozytorowi szacunek za bycie ambasadorem Polski w świecie oraz przekazywania w sztuce wartości uniwersalnych.

W wykładzie zatytułowanym "Humanistyczny wymiar muzyki", Penderecki nawiązał do jednego z najbardziej znanych swoich dzieł, "Pasji według św. Łukasza". Wyjaśnił, że jego celem jest budowanie "świata człowieka pełnego", nie można zaś budować bez fundamentów i w izolacji od tego, co było.

Mierząc się z tradycją wielkiego Jana Sebastiana Bacha, podejmując temat pasji, chciałem przedstawić nie tylko dramat Jezusa Chrystusa, ale tragedie dwudziestowiecznych kataklizmów – mówił kompozytor.

"W moim odczuciu artysta nie może bowiem stać obok wydarzeń toczących się tu i teraz, musi znaleźć się w samym ich centrum. I dać w sztuce świadectwo, opowiedzieć się po określonej stronie wartości, wyrazić intensywne emocje, poruszające słuchacza i dające mu do myślenia" - ocenił twórca.

Dowodził, że muzyka może pomóc człowiekowi przezwyciężyć współczesny kryzys sensu, który dotyka go za sprawą nadmiernej technicyzacji, komputeryzacji i materializacji ludzkiego życia. Kryzys ten można przezwyciężyć dzięki idei wspólnoty, zaś muzyka jednoczy.

Wielki kanclerz KUL abp Stanisław Budzik wskazał, że dzieła Krzysztofa Pendereckiego są "świadectwem czasów współczesnych, rozdartych między grozą ciemności i światłem wiary, stanowią jednak kontynuację wielkiej tradycji muzycznej w kulturze europejskiej".

Podczas Kongresu obchodzono też na KUL 50. rocznicę obrony doktoratu przez ks. prof. Michała Hellera, wybitnego kosmologa i filozofa. Jego wykład pt. "Kosmiczny problem wolności" dotyczył relacji między zjawiskiem wolności, światem fizycznym a ludzką moralnością. Za Leibnizem, ks. Heller przekonywał, że „lepszy jest świat z możliwością wolności, która dopuszcza zło, niż brak zła i brak wolności”.

Ks. prof. Andrzej Szostek wskazywał w laudacji, że popularyzacja nauki jest niezmiernie ważna, gdyż mało jest uczonych potrafiących umiejętnie i w niezafałszowany sposób uprzystępniać osiągnięcia współczesnej nauki. „Ksiądz Heller jest mistrzem w tej dziedzinie” - podkreślał etyk.


Dialog z Rosyjską Cerkwią Prawosławną

Sporo miejsca poświęcono na Kongresie relacjom pomiędzy Kościołem katolickim w Polsce a Rosyjską Cerkwią Prawosławną i Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim.

W pierwszym panelu na ten temat punktem wyjścia było podpisane w Warszawie przed czterema laty przez patriarchę Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i abp Józefa Michalika, przewodniczącego polskiego Episkopatu: „Wspólne orędzie do narodów Polski i Rosji”. Zastanawiano się jak w obecnej, zaostrzającej się sytuacji na świecie oraz agresji Rosji na Ukrainę, dialog ten może być kontynuowany. Bowiem po aneksji Krymu i wejściu wojsk rosyjskich na wschodnią Ukrainę, dialog Kościoła katolickiego w Polsce z rosyjskim prawosławiem został zamrożony.

Prof. Andriej Zubow, znany prawosławny intelektualista z Moskwy zauważył, że aby móc kontynuować dialog pomiędzy obydwoma Kościołami, muszą one występować jako samodzielne podmioty, nie podporządkowane polityce państwowej. Tymczasem w Rosji Cerkiew, mimo pewnych nadziei na zwiększenie swej autonomii w okresie poprzednim, po wybuchu wojny na Ukrainie, została jej pozbawiona.

A będzie to możliwe – podkreślił - kiedy w Rosji „zmieni się sytuacja polityczna, rosyjska Cerkiew odzyska swoją wolność i odpolityczni się”.

Były minister spraw zagranicznych prof. Adam Daniel Rotfeld zauważył, że wzajemne relacje państw opierają się na pamięci historycznej narodów. „W Rosji kultywowana jest pamięć zwycięstwa narodu nad III Rzeszą, w Polsce kultywowana jest pamięć o martyrologii, ofiarach i niesprawiedliwości, a na Ukrainie istnieje poczucie marginalizacji ze strony Polaków i Rosjan” – ocenił dyplomata.

Zwrócił przy tym uwagę, że „dialog, porozumienie i proces pojednania są możliwe nie tyle w wyniku decyzji władz państwowych, co w rezultacie duchowej przemiany i współpracy zarówno elit opiniotwórczych, wspólnot religijnych jak i szerokich warstw społecznych

Wskazywał, że punktem wyjścia w polsko-rosyjskich relacjach powinno być uznanie prawdy, ze ofiarami tyranii były narody, które znalazły się pod dominacją bolszewickiej władzy. A to tego „istotne znaczenie miałoby ujawnienie przez stronę rosyjską dokumentów i potępienie przestępstw”. Jest to – jak podkreślił – niezbędny element budowania stosunków dobrosąsiedzkich.

O zaszłościach, jakie towarzyszą wzajemnym relacjom katolicko-prawosławnym mówił francuski teolog prawosławny Antoine Arjakovsky. „Świat zachodni wypomina Wschodowi monofizytyzm pogląd o istnieniu w Chrystusie tylko jednej, boskiej natury - przyp. red.] a Wschód Zachodowi - zeświecczenie”. Jako antidotum francusko-ukraiński historyk wskazał filozofię personalizmu. „W centrum każdej z doktryn stoi człowiek, jednostka ludzka razem ze swoją godnością i wolnością” – mówił były dyrektor Instytutu Studiów Ekumenicznych we Lwowie.

Moderatorem panelu był Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Podsumowując dyskusję zwrócił on uwagę na potrzebę budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, w Rosji i na Ukrainie. Podkreślał, że dopiero oddolne inicjatywy i zwyczajne ludzkie kontakty mogą być kluczem do uzdrowienia relacji pomiędzy państwami. Dodał, że kontakty te należy obecnie rozwijać, gdyż one stworzą wspólną płaszczyznę budowania przyszłego porozumienia w tej części Europy, po ewentualnych zmianach, jakie nastąpią w Rosji i zakończeniu wojny, jaką prowadzi ona na Ukrainie.


Ukraińska rewolucja godności

W Lublinie dyskutowano także o roli Kościołów w kształtowaniu tożsamości ukraińskiej w trakcie rosyjskiej agresji oraz o znaczeniu ukraińskiej „Rewolucji Godności”, która ma na celu integrację Ukrainy ze strukturami świata zachodniego.

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca stwierdził, że "Rewolucja Godności", jaka miała miejsce od listopada 2013 do lutego 2014 r. zainicjowała zupełnie „nowy etap w rozwoju zarówno narodu jak i państwa na Ukrainie”. Przyznał, że wśród Ukraińców panuje pewne rozczarowanie, spowodowane niejednoznaczną polityką Unii oraz brakiem ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej, z powodu sprzeciwu Holandii.

Dyplomata podziękował Polsce za jej pomoc dla Ukrainy zarówno w trakcie trwania Majdanu w Kijowie jak i później, po rosyjskiej agresji. Odnosząc się do agresji rosyjskiej, podkreślił niezbędność solidarności międzynarodowej powstrzymującej imperialne zakusy Federacji Rosyjskiej, w tym pozytywne znaczenie sankcji wobec Rosji.

Paweł Kowal skoncentrował swoją wypowiedź wokół roli, jaką kijowski Majdan odegrał w najnowszej historii Ukrainy. Był on miejscem symbolicznym już od 1990 r. aż do dziś, miejscem stymulującym ukraińską, niejako permanentną „rewolucję”.

Zwrócił uwagę na ograniczoną rolę kolejnych protestów na Majdanie, włącznie z tzw. Pomarańczową Rewolucją, aż do ostatniej tzw. Rewolucji Godności. Porównał ją do sytuacji w Polsce w latach osiemdziesiątych i znaczenia polskiej „Solidarności”. Wykazał, że walka prowadzona przez polską opozycję w latach osiemdziesiątych zakończyła się sukcesem, ale dlatego, że zdecydowanie pomogły jej czynniki międzynarodowe.

„Ukraińcy nie otrzymali prawa do wolności gwarantowanego przez kluczowe potęgi współczesne świata” – skonstatował polityk. Dlatego zapewne „rewolucja” na Ukrainie będzie musiała trwać przez kolejne dziesięciolecia i nie wiadomo czym w ostateczności się zakończy.

Zdaniem Andrzeja Grajewskiego, „rewolucja Godności dla Ukrainy stałą się datą graniczną”. Zarówno wydarzenia na kijowskim Majdanie z przełomu 2013 i 2014 r. jak i obecna wojna z Rosją spowodowały wzrost poczucia samookreślenia narodowego Ukraińców, stały się też wyzwaniem dla wszystkich Kościołów obecnych na ziemi ukraińskiej - w podjęciu przez nie sprawy narodowej.

Majdan – podkreślił publicysta "Gościa Niedzielnego" – zapoczątkował także rekonstrukcję mapy wyznaniowej Ukrainy, dając m. in. impuls do zjednoczenia ukraińskiego prawosławia rozbitego na trzy Kościoły. Ocenił, że gdyby ten proces zakończył się powodzenie, byłoby to wydarzenie bezprecedensowe zarówno dla życia religijnego, jak i politycznego Ukrainy i zmieniłoby mapę wyznaniową nie tylko w tym kraju.

Andrzej Podraza z KUL wykazywał, że mimo wyraźnej solidarności z Ukrainą po rosyjskiej agresji na jej terytorium, stanowisko poszczególnych państw Unii jest bardzo rozbieżne. Jego zdaniem „ukazuje to słabość polityki wschodniej UE, gdyż w jej kreowaniu większe znaczenie mają interesy najsilniejszych graczy, niż UE jako wspólnoty różnych interesów i państw, które dążą do wypracowania spójnego i ambitnego stanowiska”.

Zasłużeni dla dialogu polsko-ukraińskiego - Mirosława Keryk, Paweł Kowal, Andrzej Grajewski i ks. Sefan Batruch - otrzymali podczas Kongresu statuetki „Memoria iustorum”. Ich wręczenia dokonał abp Stanisław Budzik wraz z ks. prof. Antonim Dębińskim, rektorem KUL.

Abp Budzik, mówiąc o idei przyświecającej wyróżnieniom, przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane we Lwowie w 2001 roku, kiedy Papież wzywał, by oderwać się od bolesnej przeszłości i iść razem w imię jednego Chrystusa. - Te słowa zobowiązują, by nie rozdrapywać ran, ale pamiętając o historii szukać chrześcijańskiego podejścia - powiedział.


Zapowiedź Międzynarodowego Kongres Ekumenicznego

Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, miasta Lublina i województwa lubelskiego podpisali dokument zapowiadający Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin – miasto zgody religijnej”. Kongres będzie trwał od 29 do 31 października 2017 r.

Dokument podpisali: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jan Cieślar, prawosławny ordynariusz diecezji lubelskiej abp Abel, rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, przewodniczący lubelskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Andrzej Gontarek, prezydent miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Każdy dzień Kongresu poświęcony będzie innej tradycji chrześcijańskiej. Pierwszy prawosławiu, drugi katolicyzmowi a trzeci ewangelicyzmowi. Uczestnicy kongresu pochylą się nad historią, aktualnością i perspektywą z każdym z tych wyznań. Także nad tym jaki dar, jaką drogą i jaką propozycję stanowią dla współczesnego człowieka.

Miejscem obrad będzie Zamek Lubelski oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Każdego dnia odbędzie się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne. Obchody kongresu związane są z kilkoma rocznicami: 700-lecie lokacji miasta Lublina, 500-lecie Reformacji i 100 lat istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Czy istnieje wolna wola?

„Wolna wola jest jak mięsień, który można ćwiczyć. Jedni będą na tyle dobrzy, że zostaną kulturystami, inni nie zostaną. To, że często kierujemy się impulsami, nie udowadnia, że nie mamy wolnej woli” – tak przedstawia się główna myśl kongresowej debaty o wolnej woli.

Główna oś dyskusji przygotowanej przez uczonych z Centrum Kopernika dotyczyła relacji między koncepcją wolnej woli, a badaniami umysłu, na podstawie których często wysnuwa się wniosek, że człowiekiem kierują wyłącznie impulsy. Zgodzenie się z tym poglądem zmieniłoby kształt naszego życia – stwierdzili dyskutanci.

Dr hab. Mieszko Tałasiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczył, że to co powszechnie uznawane jest za wolną wolę, w rzeczywistości nią nie jest. Podkreślił, że najczęściej kierujemy się impulsami, np. robiąc zakupy, a wolnej woli używamy stosunkowo rzadko, zwłaszcza kiedy powstrzymujemy się od czegoś, co nam się narzuca.

„Wolna wola jest często workiem, do którego wrzuca się wszystko” - stwierdził dr Mateusz Hohol z Polskiej Akademii Nauk i Centrum Kopernika. Badania pokazują, że często mamy wrażenie, że jesteśmy rzeczywistymi kreatorami rzeczywistości, chociaż tak nie jest. „Wspomniane poczucie mają najczęściej osoby o podwyższonym nastroju, zwłaszcza kiedy im się dobrze wiedzie, inaczej niż typy depresyjne” – podkreślał mówca.


KUL wyspą wolności

O innym jeszcze aspekcie wolności rozmawiano podczas debaty "Katolicki Uniwersytet Lubelski wyspą wolności". Janusz Wrona z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wskazywał, że dla władz komunistycznych KUL był ośrodkiem wrogiego oddziaływania na młodzież, w którym profesorowie i księża umiejętnie poruszają zagadnienia polityczne i ideologiczne.

Prof. Andrzej Friszke z Polskiej Akademii Nauk wskazywał, że z perspektywy władz KUL był ciałem obcym, które nie miało być angażowane do normalnej współpracy z innymi ośrodkami badawczymi. Kiedy odbywały się konferencje i seminaria naukowe, naukowców z KUL nie zapraszano wcale albo zapraszano na specjalnych prawach.

Z kolei prof. Antoni Dudek z UKSW stwierdził, że KUL był dla hierarchii Kościoła w Polsce przyczółkiem. Był ambasadorem w świecie zupełnym obcym. Dla ówczesnych władz Uniwersytet był problemem, ale też specyficznym listkiem figowym. Miał pokazywać opinii międzynarodowej, że Kościół działa w Polsce swobodnie. Ten stan szybko uległ zmianie, bo wraz ze zwiększeniem totalizacji Polski, KUL zaczął być czymś uwierającym władzę – dodał.


Chrześcijaństwo i islam mogą współistnieć

Nadzieję na pokojowe i harmonijne współistnienie chrześcijaństwa i islamu na naszym kontynencie wyraził podczas spotkania z dziennikarzami kard. Gianfranco Ravasi. Przyznał jednocześnie, że współczesnej Europie brakuje duchowej tożsamości.

"Chciałbym nade wszystko aby w świadomości Europy powrócono do antycznej tradycji kulturowej, wychodząc poza horyzont finansów i ekonomii" - mówił przewodniczący papieskiej Rady Kultury. Przypomniał, że tożsamość Starego Kontynentu stanowią trzy elementy: filozofia grecka, prawo rzymskie oraz chrześcijańska koncepcja rzeczywistości, która niejako przefiltrowała całe dziedzictwo grecko-rzymskie.

Ale czy Europa nie przeżywa dziś procesu "wymiany kultur", wobec czego odniesienia do źródeł europejskiej tożsamości za 20 lat stacją rację bytu? Kardynał przyznał, że antyczne "matryce" z czasem pobladły, a sekularyzacja spowodowała utratę poczucia europejskiej tożsamości. Dziś komponentem dominującym są ekonomia i finanse.

"Drugim wyzwaniem jest fala migracyjna, która przynosi ze sobą model kulturowy odmienny od naszego, i z którym oczywiście musimy się zmierzyć" - zaznaczył kard. Ravasi. Jednak wbrew populistycznym opiniom, owa fala migracyjna jest jeszcze stosunkowo słaba: rocznie napływa około 300 tysięcy osób, podczas gdy cały kontynent liczy 350 milionów osób.

"Z jednej strony mamy silną tożsamość islamską a z drugiej pozbawioną wyrazistości Europę - mówił purpurat. Możliwe są więc dwa scenariusze: brutalne starcie albo dialog - rozwiązanie typowe dla prawdziwych religii. Kardynał wyraził nadzieję, że w Europie dokona się to drugie rozwiązanie, a więc model harmonijnego współistnienia różnych religii, zwłaszcza chrześcijaństwa i islamu.


Modlitwa za abp. Życińskiego i Wajdę

Bóg Biblii nie jest bogiem Arystotelesa, który jest niemobilny, nieporuszający się, który jest czystą transcendencją. Bóg Biblii to Bóg, który współuczestniczy, współodczuwa z ludźmi w ich historii - mówił podczas Mszy dla uczestników Kongresu kard. Gianfranco Ravasi. Podczas liturgii modlono się za zmarłych: abp. Józefa Życińskiego i reżysera Andrzeja Wajdę.

- Wyszliśmy z rąk Bożych. Bóg nieustannie towarzyszy nam w naszym pielgrzymowaniu, nawet gdy wydaje się nam że jest niedostępny i na końcu naszej historii. Na końcu czasów obejmie nas w ramiona, aby na nowo stworzyć ten świat - powiedział kard. Ravasi.

Hierarcha przywołał postać abp Józefa Życińskiego. Wskazał, że zmarły w 2011 roku metropolita lubelski był dla niego przyjacielem. - Nieustannie podkreślał konieczność dialogu między kulturą a wiarą, kierując się nawet ku najtrudniejszym granicom - powiedział purpurat.

Przypomniał też rys twórczości filmowej Andrzeja Wajdy, zwrócił uwagę, że był on bardzo uważny, jeśli chodzi o historie, o dramaty, które się wydarzyły. - W wielu obrazach jego twórczości pojawił się motyw społeczeństwa polskiego, nawet z tymi najbardziej trudnymi cechami i momentami. Wszedł wewnątrz naszego ducha, naszego sposobu życia - wskazał kard. Ravasi.

Spotkanie z Zagajewskim

Gościem Kongresu był wybitny poeta i eseista Adam Zagajewski, który podczas spotkania autorskiego czytał swoje wiersze i dzielił się refleksją nad duchowym wymiarem poezji. „Myślę, że wiersze na ogół trafiają do ludzi skłonnych do medytacji” - mówił odpowiadając na pytanie dotyczące relacji duchowości i poezji.

Zdaniem autora "Solidarności i samotności" współcześni poeci „dosyć niechętnie mówią o życiu duchowym”. Stwierdził, że jest to pewna „optyka”, przeciwko której on sam się buntuje.

Stwierdzając, że chociaż nie jest jedyny na świecie, to jednak „nie ma wielu” podobnie myślących poetów. „Przeważa dyktat codzienności, zwykłości” - mówił. Zagajewski dzielił się także swoją receptą na poezję. „Wszystkie moje wiersze wychodzą od doświadczenia codzienności, ale jest w nich coś więcej. Chodzi o stworzenie wewnętrznego świata, w którym jest pewne światło a jednocześnie nie ma egzaltacji”.

Skomentował też tegoroczny werdykt Szwedzkiej Akademii, która literacką Nagrodę Nobla przyznała Bobowi Dylanowi: „Zastanawiam się, co da ta nagroda osobie powszechnie znanej, mającej miliony dolarów na koncie. Myślę, że lepiej dać osobom, które nie są powszechnie znane i nie zaznały globalnej sławy".

Nowy tomu Opera Omnia Benedykta XVI

O wolności i Kościele w twórczości Benedykta XVI mówił m.in. ks. prof. Jerzy Szymik. Okazją do spotkania była prezentacja drugiej części siódmego tomu dzieł zebranych Josepha Ratzingera. W publikacji znalazły się pisma papieża seniora związane z Soborem Watykańskim II.

Ks. prof. Szymik zwrócił uwagę, że problem liberalizmu był jednym z pierwszych tematów jakimi zajmował się przyszły papież. W związku z Soborem Watykańskim II jako młody teolog przygotował dla swojego przełożonego esej, w którym opisał naglące problemy współczesnego świata.

"Ratzinger zauważył wtedy, że we mgle niewiary, tkwi ciemność tego wieku. Warunki życia zmieniły się tak bardzo, że prawda o Bogu wydawała się ludziom niedostępna" – mówił kapłan. Wskazywał, że u Ratzingera istnieją dwie koncepcje wolności: pojęcie wolności w nowożytnych dziejach ducha i nowożytne pojęcie wolności w życiu Kościoła.

"Czego oczekuje zwolennik pierwszej z nich? Ratzinger za Marksem określa to jasno: rano pływanie, po południu wędkarstwo, po jedzeniu krytyka - jak mi się żywnie podoba. Wolność jako możliwość robienia tego czego się tylko zapragnie. Druga opiera się na przekonaniu że to wiara jest źródłem wolności człowieka. Być wolnym to być dziedzicem, być jak Syn Boży, być jak Jezus" - mówił ks. Szymik.

W VII tomie Opera Omnia zatytułowanym „O nauczaniu II Soboru Watykańskiego. Formułowanie – Przekaz – Interpretacja” znalazły się pisma Josepha Ratzingera napisane jeszcze przed Soborem, komentarze do dyskusji jakie miały miejsce w latach 1962-1965 i omówienia dokumentów posoborowych.


Zamknięcie Kongresu, nowy rok nauki

Inaugurację nowego roku akademickiego w KUL rozpoczęła Msza, której przewodniczył abp Gintaras Grušas, metropolita wileński. Uroczysta liturgia była zarazem zakończeniem Kongresu i początkiem obchodów 100-lecia istnienia uczelni.

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL zwrócił uwagę na przypadają w dniu inauguracji rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową: „Święty patron naszego uniwersytetu wzywał nas do Nowej Ewangelizacji. Czynił wszystko aby iskra Bożego Miłosierdzia obiegła cały świat” – mówił metropolita.

W homilii abp Gintaras Grušas mówił o roli jaką pełnią katolickie uniwersytety we współczesnym świecie: „Każdy z nich jest zarazem szkołą wojskową jak i polem walki o dusze. Kościół nawet tutaj, musi być szpitalem leczących zranionych i przygotowujących ich do kolejnej bitwy. A wszystkie te bitwy dokonują się dookoła nas. Żyjemy w świecie, który chce ograniczyć to co realne, do tego co jest dostępne rozumowi. Który chce oddzielić wiarę od rozumu w dążeniu do prawdy” – powiedział litewski hierarcha.

W wykładzie inaugurującym nowy rok akademicki na KUL prof. Wojciech Roszkowski mówił o Polsce w postchrześcijańskiej Europie. Profesor przyznał, że Europa, która kiedyś ewangelizowała pogan, dzisiaj sama stała się pogańska. Co za to odpowiada? Wypieranie i zapominanie. „Ludzie zajmują się dzisiaj niestety czymś innym niż praktykami religijnymi” – stwierdzał wykładowca.

Z ateistami wojującymi trudno dyskutować, jednak jeszcze trudniej z ateizmem samych chrześcijan – podkreślał historyk, przytaczając przykład specyficznego zachowania jednego z duchownych, który nawoływał do wiary w Boga, będącej jedynie „konstruktem wyobraźni”, a nie rzeczywistością. „Być miłym dla wszystkich i nic od nikogo nie wymagać” – to dewiza wielu duchownych, zwłaszcza w środowiskach protestanckich np. w Szwecji.

Historyk uważa, że nic lepiej od Bożej Opatrzności nie tłumaczy sukcesu misyjnego Kościoła w starożytności, a później przetrwania wielu dziejowych zamętów. „Osobiście wierzę, że jeżeli Chrystus nie pozwolił dotąd go zniszczyć, to nie pozwoli na to także teraz. Nie odbędzie się to jednak bez naszej woli” - przestrzegł prof. Roszkowski.

Nowy rok akademicki rozpoczęło 13 tysięcy studentów na ponad 40 kierunkach.


Przesłanie: wyruszyć w świat, ocalić wolność

W Przesłaniu przyjętym na zakończenie Kongresu podkreślono, że dialog Kościoła z kulturą współczesną ogniskuje się na wolności człowieka, jego godności i szczęściu. Jednocześnie zauważono, że "świadomość wzrostu lęków, napięć i konfliktów w obecnej dobie nie pozwala już mówić o rzekomym 'końcu historii' i osiągnięciu wolnościowych ideałów. Wolność jawi się dziś wyraziście jako dar i zadanie, domaga się ona konsekwentnej etyki odpowiedzialności i solidarność".

Zdaniem organizatorów spotkania "zniszczenie wolności dokonuje się zarówno wskutek przemocy z zewnątrz, jak i za sprawą autodestrukcji. Wobec relatywizmu, egoizmu i zaniku wartości duchowych w kulturze liberalnej, rośnie pokusa ucieczki
od wolności".

W kongresowym przesłaniu organizatorzy nawiązują do słynnego wezwania papieża Franciszka do uczestników Światowych Dni Młodzieży i wzywają: "Nie wolno spocząć na wygodnej kanapie i cieszyć się skromną cząstką własnej wolności, ale trzeba wyruszyć w świat, podjąć dialog w radości wiary i poczuciu piękna, aby ocalać wolność w sobie i we wspólnocie".


***

Pierwszy Kongres odbył się w 2000 r. z inicjatywy ówczesnego metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. On także w głównej mierze wyznaczał tematykę kolejnych edycji wydarzenia, łącznie z ostatnią, która odbyła się już po jego śmierci, w 2012 r.

W dotychczasowych czterech edycjach Kongresu uczestniczyli m.in.: prof. Leszek Kołakowski, prof. Alain Besançon, Krzysztof Zanussi, Henryk Mikołaj Górecki, Jan Nowak-Jeziorański, George Weigel, ks. Tomas Halik i Rocco Buttiglione.

Organizatorami V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej są: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL.
dab, jaw, mip, mp, rl, tk / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 października 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT