Znaleziono depesz: 13510
2017-05-23 21:14 Kraków: prezentacja książki „Sekretarz dwóch papieży” - wywiadu-rzeki z abp. Mieczysławem Mokrzyckim

W Sali Papieskiej Domu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się 23 maja wieczorem prezentacja książki „Sekretarz...

2017-05-23 17:44 Patriarcha Cyryl prowadzi kolejną antyukraińską kampanię (analiza)

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia uważa, że proponowane obecnie przez ukraiński parlament nowelizacje...

2017-05-23 12:27 Poznań: nowi diakoni i prezbiterzy Towarzystwa Chrystusowego

Bez pokornego wołania o Ducha Świętego wasza posługa będzie bezowocna – zauważył w homilii bp Damian...

2017-05-23 11:03 Abp Mieczysław Mokrzycki: Kościół na Ukrainie przeżywa wiosnę (wywiad)

- Charakterystyczne jest, że nasi wierni w 90 procentach uczęszczają do kościoła. A wielką radością jest...

2017-05-23 09:25 Poznań: abp Gądecki poświęcił ołtarz u misjonarzy oblatów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki poświęcił...

2017-05-22 10:54 Polscy posłowie do PE po wyborach prezydenckich we Francji (sonda KAI)

Wybór nowego prezydenta Francji jest dla jednych źródłem nadziei a dla innych obaw co do przyszłości...

2017-05-22 10:47 Gdańsk: Wkrótce 80. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej (zapowiedź)

W gdańskim kościele Świętych Piotra i Pawła 28 maja br. odbędą się obchody 80. rocznicy koronacji Obrazu...

2017-05-21 15:29 Tomasz Wawrzkowicz delegatem stanowym Rycerzy Kolumba

W sobotę w Rzeszowie zakończyła się VII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba Jurysdykcji Polskiej. Rycerze...

2017-05-21 13:12 Poznań: trwa Misericordia Fest – spotkanie członków wspólnot Przymierza Miłosierdzia

W hali sportowej Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej od wczoraj trwa Misericordia Fest, doroczne...

2017-05-21 09:40 Grekokatolicy z Polski, Słowacji i Ukrainy pielgrzymowali do Łagiewnik

Kilkutysięczna pielgrzymka grekokatolików z Polski, Słowacji, Ukrainy przybyła 20 maja do Sanktuarium...

2017-05-20 20:30 Bielsko-Biała: profesja zakonna redemptorystki z Ukrainy

W kaplicy klasztornej sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej w czasie uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Romana Pindla, pochodząca z Ukrainy s. Alla Kapush, złożyła 20 maja swe pierwsze śluby zakonne. W wydarzeniu uczestniczyły redemptorystki z bielskiej wspólnoty oraz klasztorów za granicą, ojcowie redemptoryści, a także najbliższa rodzina siostry niedawnej nowicjuszki.

Siostry redemptorystki, inaczej mniszki Zakonu Najświętszego Odkupiciela, są zakonem kontemplacyjnym. Powstał on we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Założycielką zgromadzenia była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w ubiegłym roku została beatyfikowana. Na świecie jest 47 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

29 września 1989 r. podczas uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej przy seminarium redemptorystów odbyła się inauguracja polskiej fundacji zakonu. Po trzyletnim pobycie w Tuchowie w 1992 roku zakonnice zamieszkały na stałe w klasztorze w Bielsku-Białej.

W ciągu 25 lat bielska wspólnota założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy.

Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

13 maja br. siostry, noszące charakterystyczne, ciemnoczerwone habity, świętowały 286. rocznicę powstania Zakonu Redemptorystek.
rk / Bielsko-Biała
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-05-20 17:11 Rzeszów: trwa VII Polska Konwencja Rycerzy Kolumba

W ostatnim roku bratnim Rycerze Kolumba w Polsce przepracowali 150 tys. godzin na rzecz najbardziej potrzebujących...

2017-05-19 13:34 Ukraina: Rada Najwyższa nie rozpoczęła omawiania projektów nowych ustaw wyznaniowych

Rada Najwyższa Ukrainy nie przystąpiła 18 maja do omawiania dwóch projektów ustaw wyznaniowych, gdyż...

2017-05-19 10:18 „Sekretarz dwóch papieży” – spotkanie autorskie (zapowiedź)

O ostatnich chwilach życia św. Jana Pawła II, abdykacji Benedykta XVI oraz o codzienności za murami Watykanu opowiada w najnowszym wywiadzie-rzece sekretarz dwóch papieży, abp Mieczysław Mokrzycki. O kulisach powstawania książki hierarcha będzie rozmawiać z autorem książki, Krzysztofem Tadejem, podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 24 maja o godzinie 12.00.

„Sekretarz dwóch papieży” to fascynująca i wzruszająca historia życia następców świętego Piotra widziana oczami najbliższego współpracownika – skromnego, pełnego pokory „Mietka”, jak nazywali go papieże.

Niegdyś osobisty sekretarz, dziś przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, opowiada o codzienności Jana Pawła II i Benedykta XVI – ich harmonogramie dnia, przyzwyczajeniach, rytuałach. O życiu w Watykanie, w którym nie uczestniczyli dziennikarze. To także bardzo poruszająca, osobista opowieść o ostatnich godzinach życia papieża Polaka, świadectwo jego świętości i pokory.

„Jaki sens mają rozmowy pozbawione szczerości?”, pyta abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, na początku książki, w której odpowiada na dotychczas niezadane, zaskakujące pytania.

Wywiad-rzeka stanowi vademecum wiedzy o dwóch Namiestnikach Chrystusa oraz sytuacji katolików na Ukrainie. Całość dopełnia galeria unikalnych zdjęć z prywatnego archiwum abp. Mokrzyckiego, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne.

Spotkanie z autorami książki – abp. Mokrzyckim i Krzysztofem Tadejem – odbędzie się 24 maja o godz. 12.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19. Na prezentację zaprasza Wydawnictwo Literackie i Archidiecezja Warszawska.
mip / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 maja 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-05-18 18:34 Prezydium CCEE u papieża: sekularyzacja, bezrobocie młodych, pomoc migrantom (rozszerzona)

Sekularyzacja, „zima demograficzna”, bezrobocie wśród młodzieży, zjawisko migracji i handel ludźmi -...

2017-05-18 13:28 Kraków: wolontariat dla Kresów

Franciszkańska Fundacja Brat Słońce poszukuje wolontariuszy chętnych do wzięcia udziału w projekcie „Wolontariat dla Kresów”. Celem projektu jest uprzątniecie zniszczonych cmentarzy polskich oraz pomoc w przygotowaniu Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach na Ukrainie. Wolontariat potrwa od 2 do 15 lipca.

– Akcja polega na odnowieniu starych, zapomnianych polskich cmentarzy. Wolontariusze będą odpowiedzialni m.in. za przygotowanie mapy tych cmentarzy i zrobienie ewidencji osób, które są tam pochowane. Po powrocie do Polski będziemy starać się odszukać rodziny pochowanych tam Polaków – powiedziała Katarzyna Bilska z Fundacji Brat Słońce.

Wśród obowiązków wolontariuszy - oprócz czyszczenia nagrobków, pozbycia się nadmiaru zieleni, chwastów i uprzątnięcia terenu - będzie także opracowanie dokumentacji fotograficznej i filmowej z wykonywanych prac oraz przygotowanie relacji w formie artykułu.

– Warto dodać, że ważna jest także odzież robocza, której nie będzie żal wyrzucić, gdy się zabrudzi czy zniszczy. To normalne przy tego typu pracy - powiedziała Katarzyna Bilska. Jak podkreśla, osoby zainteresowane wyjazdem powinny posiadać ważny paszport oraz muszą być pełnoletnie.

Organizator wyjazdu zapewnia umowę wolontariacką, pokrywa koszty związane z wyjazdem na Ukrainę, wyżywienie oraz noclegi. Wolontariusze będą także objęci ubezpieczeniem.

Rekrutacja trwa do 21 maja, a do projektu mogą zgłaszać się osoby z całej Polski. Zgłoszenia można wysyłać na adres: sekretariat@bratslonce.pl

Więcej informacji na temat wolontariatu dla Kresów można znaleźć na stronie www.bratslonce.pl
kana / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 maja 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-05-18 09:10 Abp Jędraszewski: troska o jedność Kościoła jest naszym zadaniem

Abp Marek Jędraszewski odprawił w przeddzień 97. urodzin Jana Pawła II Mszę św. dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich podkreślał, że młodzi stypendyści Dzieła są szczególnym „pomnikiem” Jana Pawła II i to zobowiązuje ich, by budowali osobistą jedność z Jezusem i dbali o jedność Kościoła.

„Jako młody, żywy Kościół, pomnik szczególny Jana Pawła II, idźcie w całym swoim życiu, teraz i w przyszłości, zatroskani o osobistą jedność z Chrystusem, na którym trzeba budować całe życie, a dalej o jedność Kościoła, który jest przecież naszą matką” - mówił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski podkreślał w homilii, że jest wiele czynników, zewnętrznych i wewnętrznych, które chciałyby oddzielić chrześcijan od Chrystusa, ale zadaniem Jego uczniów jest budowanie na Nim całej egzystencji. „Mamy w Nim trwać i nie wolno nam pozwolić, aby ktoś nas od Niego oderwał” - zaznaczył kaznodzieja.

Według niego, podziały są sprawą ludzi, następstwem grzechu pierworodnego i ludzkich ambicji i pychy, ale zachowanie jedności jest podstawowym zadaniem Kościoła i chrześcijanie powinni o to dbać „za wszelką cenę”. Podkreślał, że ludzkość uchroniłaby się przed wieloma tragicznymi wydarzeniami w dziejach, łącznie z wojnami religijnymi, gdyby chrześcijanie byli wierni pierwotnemu modelowi rozstrzygania sporów w Kościele, czyli odwoływaniu się do Piotra i apostołów, a dziś papieża i biskupów.

„Mamy wielkie zadanie: troszczyć się o Kościół, kochać go, a w tym mieści się także zatroskanie o jedność Kościoła” - mówił do młodych arcybiskup krakowski. Zaznaczył, że dar jedności należy wypraszać na modlitwie. „Jeżeli ta jedność zostanie utrzymana, Kościół stanie się rzeczywiście widzialnym znakiem obecności Chrystusa w świecie” - tłumaczył abp Jędraszewski.

Na zakończenie metropolita poprosił młodych „o miłość Kościoła, o modlitwę o jedność w Kościele, o to, aby nasza obecność pośród świata była znakiem widzialnym, przekonującym, że od Boga wychodzimy i staramy się - otwarci na działanie Ducha Świętego - być Jego świadkami na dzisiaj i na jutro”.

Po Mszy metropolita krakowski spotkał się ze stypendystami i duszpasterzami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Sali Okna Papieskiego.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako bezpośredni owoc pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 roku i „żywy pomnik” wdzięczności Ojcu Świętemu. Obecnie obejmuje programem stypendialnym 2300 gimnazjalistów, licealistów i studentów z całej Polski, w tym około 200 uczących się w krakowskich szkołach. W program pomocy włączona została także młodzież polskiego pochodzenia z Brazylii, Argentyny, Mołdawii, Ukrainy, Rosji, Uzbekistanu i Kazachstanu.
md / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 maja 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-05-18 08:47 Karol Wojtyła - dzieciństwo - młodość - kapłaństwo - biskupstwo (kalendarium)

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły przed jego wyborem na Stolicę Piotrową -...

2017-05-17 14:33 Ukraina: parlament rozpatrzy propozycje zmian w ustawodawstwie religijnym – protesty Moskwy

Rada Najwyższa Ukrainy ma rozpatrzyć 18 maja projekty dwóch ustaw, regulujących działalność wspólnot...

2017-05-16 17:52 Warszawa: 200 małżeństw weźmie udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ruchu Equipes Notre-Dame

Ok. 200 małżeństw z całej Polski oraz kilkudziesięciu gości z zagranicy weźmie udział w jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ruchu Equipes Notre-Dame, która odbędzie się 27 maja Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Kulminacyjnym momentem spotkania będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

„Będziemy wspólnie dziękować Panu Bogu za rozwój Ruchu na świecie i w naszym Super Regionie, za wszystkie otrzymane łaski, za odkrywany dar duchowości małżeńskiej, a także za spotkanie dwóch sakramentów: małżeństwa i kapłaństwa, które – jak podkreślał ks. Henri Caffarel [założyciel END]– dokonuje się w naszym Ruchu i przez nasz Ruch. Coroczna pielgrzymka to również moment, kiedy zawierzamy nasze małżeństwa i kapłanów Maryi – dobrej przewodniczce, Naszej Pani (Notre Dame). Będziemy też modlić się za młode małżeństwa: o łaskę wiary, dar rodzicielstwa, zdolność budowania trwałych więzi” – czytamy w zaproszeniu skierowanym do wszystkich członków END w Polsce.

Po raz pierwszy w ogólnopolskiej pielgrzymce ruchu uczestniczyć będzie Para Światowa END – To i Ze Moura-Soares z Portugalii. Szczególnymi gośćmi tegorocznego spotkania będą też inni oficjalni przedstawiciele END: o. Jacinto Farias SCJ - doradca duchowy Ekipy Światowej, Georges i Mahassen Khoury - Para Odpowiedzialna Strefy Europa Centralna oraz małżeństwa reprezentujące ruch we Francji, Libanie i na Litwie. W gronie uczestników poza małżeństwami z Polski znajdą się również pary z Białorusi, Ukrainy, Węgier, Litwy, Słowacji i Czech oraz kilka polskich małżeństw mieszkających w Niemczech.

Wszyscy będą mogli m.in. zapoznać się z historią sanktuarium na Siekierkach (ogólnopolskie pielgrzymki END odbywają się zawsze w którymś z sanktuariów maryjnych), wysłuchać specjalnej sesji poświęconej osobie i nauczaniu założyciela ruchu, o. Henri Caffarela, którego proces beatyfikacyjny jest w toku oraz wziąć udział w grupach dzielenia.

- Ważnym celem ogólnopolskich pielgrzymek END jest wzmocnienie więzi – zarówno między małżeństwami z Polski, jak i w ramach całego naszego regionu jakim jest Europa Środkowa. Poznawanie innych, ich problemów, doświadczeń, słuchanie ich świadectw jest ogromnie inspirujące i daje impuls do przemyśleń nad własnym życiem – podkreśla Beata Pińkowska, odpowiedzialna wraz z mężem Marcinem za Sektor Mazowiecki A Ruchu. – Wielką siłę daje też wspólna Eucharystia i to, że każdego roku zawierzamy się Maryi – dodaje.

Na Mszę św. o godz. 15.00 zaproszeni są wszyscy, którzy zainteresowani są ruchem END i chcieliby do niego dołączyć. Przez piętnaście minut przed Eucharystią dla wszystkich tych osób przy wejściu do kościoła będzie działał specjalny punkt informacyjny. Mszę św. pod przewodnictwem kard. Nycza koncelebrować będą doradcy duchowi poszczególnych ekip.

Międzynarodowy ruch duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame powstał w 1939 r. we Francji z inicjatywy świeckich: kilka młodych małżeństw poprosiło również młodego ks. Henri Caffarela, by pomógł im odkrywać bogactwo ich sakramentu. Taki jest właśnie cel ruchu.

Formacja przebiega w ekipie – grupie kilku par, którym towarzyszy kapłan. Spotykają się raz na miesiąc u siebie nawzajem - na wspólnej modlitwie i posiłku, który jest też okazją do rozmowy o konkretnych tematach duchowych i dzielenia się życiem. Małżeństwa należące do ruchu zobowiązują się też do lektury Pisma św., dialogu małżeńskiego, pracy nad sobą i modlitwy – indywidualnej, małżeńskiej i rodzinnej. Raz do roku uczestniczą w rekolekcjach.

Obecnie ruch Equipes Notre-Dame działa na całym świecie – w poszczególnych Regionach i Superregionach. W ponad 13 tys. ekip gromadzi 64 tys. małżeństw i kilka tysięcy kapłanów – doradców duchowych. Statuty ruchu zatwierdzone są przez Stolicę Apostolską, która uznaje END za międzynarodowe stowarzyszenie prywatne wiernych.
maj / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 maja 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT