Znaleziono depesz: 13834
2017-10-19 17:40 Metropolita Sawa nie widzi szybkiej możliwości autokefalii prawosławia na Ukrainie

Abp Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski nie widzi szybkiej możliwości zjednoczenia...

2017-10-17 16:10 Mszczonów: konferencja „Muzea kościelne wobec nowych wyzwań” (zapowiedź)

Międzynarodowa konferencja pt. „Muzea kościelne wobec nowych wyzwań” odbędzie się od 18 do 20 października...

2017-10-17 15:39 Nowy Targ: abp Marek Jędraszewski zainaugurował rok akademicki w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej

- Prawdziwa nauka nie boi się pytań. Człowiek nauki, który jest wewnętrznie prawy wie, że musi stawiać sobie coraz dalej idące pytania, coraz głębiej wnikające w istotę rzeczy - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie inauguracji roku akademickiego na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PPWSZ) w Nowym Targu.

Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu. - Modlimy się dzisiaj o to, aby ta uczelnia stała się takim ośrodkiem akademickim, w którym nie ma żadnego krępowania prawdy, ale przeciwnie - że jest ona tym środowiskiem, które prawdy szuka, z radością ją odnajduje i z najwyższą satysfakcją przekazuje młodym - podkreślał abp Jędraszewski.

Po uroczystej Mszy św. metropolita krakowski w towarzystwie zaproszonych gości, profesorów i kadry naukowej wraz ze studentami przeszedł przez nowotarski Rynek. Abp Jędraszewski złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową na ratuszu, poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II.

Zebranych na inauguracji gości powitał rektor uczelni ks. prof. Stanisław Gulak. - Dziś chcemy przyjrzeć się dziedzictwu kultury naszego regionu, szczególnie przywiązaniu do tradycji i prawdy, wierności wartościom naszej kultury, wiary a także dobrze pojętego patriotyzmu. Odpowiedzmy sobie jak je pielęgnujemy? Podczas dzisiejszej inauguracji dokona się bardzo znaczący, symboliczny i jakże ważny dla nas akt nadania sztandaru uczelni - podkreślał rektor PPWSZ w Nowym Targu. Nowy sztandar poświęcił abp Marek Jędraszewski, a ufundował go Związek Podhalan.

W rozpoczęciu kolejnego roku akademickiego wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, m.in. podsekretarz stanu Piotr Dardziński, wiceminister ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, a także krakowscy profesorowie, m.in. rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. inż Andrzej Chochół. Byli też przedstawiciele Związku Podhalan z: Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Austrii i Polski.

Podczas inauguracji nie zabrakło oczywiście momentu ślubowania - immatrykulacji studentów pierwszego roku Podhalańskiej Alma Mater.

Mottem inauguracji były słowa św. Jana Pawła II "Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli". Uroczystości uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Z wykładem inauguracyjnym pt. „Współczesne koncepcje patriotyzmu” wystąpił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu istnieje od 17 lat. Podhalańska uczelnia ma już kilkanaście kierunków, a w planie są kolejne. Podhalanka współpracuje też z licznymi uczelniami z Krakowa: Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską, Akademią Wychowania Fizycznego, Akademią Górniczo – Hutniczą oraz Uniwersytetem Rolniczym. W tym roku w rankingu Państwowych Szkół Wyższych Zawodowych "Perspektywy 2017" PPWSZ zajmuje wysoką 6 lokatę i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała aż o 10 miejsc!

"Podhalanka" ma też własną i nowoczesną bazę lokalową. Kampus główny uczelni to aż 1,5 ha. Przy szkole działa zespół góralski "Młode Podhale", zdobywający coraz więcej laurów, znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W mijającym roku akademickim studiowało tu ok. 2 tysiące studentów i to nie tylko z Podhala i Polski, ale i z Austrii, Węgier, Słowacji, Rosji i Ukrainy oraz z odległej Turcji. Wśród studentów są także osoby mające podwójne obywatelstwa polsko – amerykańskie i polsko – kanadyjskie.

Studenci mogą wybierać w bardzo bogatej ofercie kierunków licencjackich i magisterskich, m.in. architekturę, inżynierię środowiska, gospodarkę przestrzenną, turystykę i rekreację, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne. Na podhalańskiej uczelni jest też kosmetologia oraz kierunki filologiczne, anglistyka i polonistyka.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-10-17 13:43 Bp Szyrokoradiuk za wprowadzeniem sił pokojowych ONZ w wschodniej Ukrainie

"Konflikt zbrojny na wschodniej Ukrainie trwa, nawet jeśli już dawno zniknął on z nagłówków mediów. Każdego...

2017-10-17 13:03 Abp Mokrzycki: Między prostymi Ukraińcami i Rosjanami nie ma antagonizmu

- Między prostymi Ukraińcami a Rosjanami nie ma antagonizmu - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita...

2017-10-16 13:29 Ukraina: w Kijowie uczczono rocznicę wyboru św. Jana Pawła II

Pod przewodnictwem ukraińskich biskupów rzymsko i greckokatolickich odbyły się 15 października w Kijowie...

2017-10-15 18:47 Kilkunastu księży pobiegło w 18. PKO Poznań Maraton

Kilkunastu księży i kleryków wzięło udział w 18. PKO Poznań Maraton. Niektórzy z nich w stroju duchownym. Wśród osób, które pokonały ponad 42-kilometrową trasę, byli uczestnicy III Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Maratonie.

„Wśród duchownych, którzy wzięli udział w biegu, byli m.in. salezjanin, dominikanin, duchacz oraz pracujący na Ukrainie oblat'' – mówi KAI Krzysztof Nowicki, współorganizator mistrzostw.

Wśród maratończyków był też ks. Jakub Lechniak, który ukończył trasę z czasem 3 godz. 48 min. „To mój życiowy rekord" – podkreśla proboszcz w podpoznańskich Kamionkach, który wcześniej brał udział m.in. w maratonie w Rzymie.

„Celem wspólnego startu osób duchownych jest świadectwo wiary w myśl nowej ewangelizacji szukającej nowych form i sposobów docierania z dobrą nowiną o Jezusie Chrystusie do ludzi" – czytamy w regulaminie III Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Maratonie.

Wszyscy uczestnicy III Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Maratonie otrzymali pamiątkowe medale, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc także puchary.

W 18. PKO Poznań Maraton uczestniczyło ponad 7 tysięcy zawodników. Najszybciej linię mety pokonał 32-letni Ukrainiec Mykola Iukhymchuk. Zwycięzca uzyskał czas 2 godz. 14 min. Wśród pań najszybsza była Japonka Haruna Takada z czasem 2 godz. 40 min.
msz / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-10-14 17:39 Komunikat z obrad 377. zebrania plenarnego KEP (dokument)

Zaangażowanie duszpasterzy i licznych środowisk młodzieżowych w życie Kościoła budzi nadzieję – piszą...

2017-10-14 17:24 Komunikat z 377. Zebrania Plenarnego Episkopatu (dokumentacja)

Zaangażowanie duszpasterzy i licznych środowisk młodzieżowych w życie Kościoła budzi nadzieję – piszą biskupi w komunikacie z 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz formacji młodzieży tematami obrad była m.in. działalność Caritas Polska, kwestia migrantów i uchodźców, w tym emigrantów z Ukrainy oraz rola kultury w ewangelizacji.

Komunikat z 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 13-14 października 2017 r. w Lublinie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W zebraniu wziął udział abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

1. Po raz pierwszy w historii Lublina odbyło się w tym mieście Zebranie Plenarne KEP. Było ono związane z uroczystym rozpoczęciem roku jubileuszowego 100-lecia KUL. Biskupi wyrazili uznanie dla dorobku naukowo-kulturalnego tego uniwersytetu, który kieruje się dewizą Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie). W czasach komunizmu KUL był jedynym działającym katolickim uniwersytetem w Europie Centralnej i Wschodniej. Biskupi podkreślili wkład tej uczelni w umocnienie Kościoła w kraju i za wschodnią granicą. Obecnie KUL jest jednym ze znaczących ośrodków akademickich w Polsce i w Europie.

2. Godne uznania zaangażowanie duszpasterzy i licznych środowisk młodzieżowych w życie Kościoła budzi nadzieję na pogłębienie wiary i odpowiedzialne przeżywanie swego powołania. Biskupi zachęcają do wykorzystania programu duszpasterstwa młodzieży oraz włączenia się w proponowane inicjatywy przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w Panamie i najbliższego synodu poświęconego młodzieży. Słuchając głosu młodych ludzi, proszą o wypełnianie ankiety przedsynodalnej dostępnej na stronie www.synod2018.pl. Konferencja Episkopatu Polski, ogłaszając rok 2018 Rokiem św. Stanisława Kostki, zawierza jego wstawiennictwu sprawy dzieci i młodzieży.

3. Biskupi wyrażają wdzięczność wszystkim zaangażowanym w działania Caritas Polska, m.in. w „Tornister Pełen Uśmiechów”, Program Stypendialny „Skrzydła” czy „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Podkreślają rolę wolontariuszy Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. W sposób szczególny dziękują wszystkim, którzy pomagają poszkodowanym w nawałnicach.

Dramat ludzi wypędzanych przez wojny, prześladowania i głód jest ciągłym wyzwaniem dla państw i Kościołów. Biskupi dziękują wspierającym program „Rodzina Rodzinie”, dzięki któremu ponad siedem tysięcy syryjskich rodzin otrzymało pomoc. Podkreślają wagę innych programów pomocowych, które docierają m.in. do Syrii, Jordanii, Libanu i Iraku. W tym kontekście ważne jest zaangażowanie Caritas Polska w międzynarodową kampanię kierowaną przez Caritas Internationalis „Dzielić Podróż” (Share the Journey), która ma na celu promocję kultury spotkania z migrantami i uchodźcami, zrozumienie ich tragedii i okazanie im najwłaściwszej pomocy.

Podczas obrad biskupi zapoznali się także z założeniami pastoralnego programu Stolicy Apostolskiej „Globalny Pakt na rzecz Migrantów i Uchodźców” (Global Pact for Migrants and Refugees) opartego o cztery postawy wobec migrantów i uchodźców: przyjęcia, ochrony, promocji i integracji. Biskupi wyrażają wdzięczność władzom państwowym za pomoc humanitarną ofiarom konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przypominając uchwałę Konferencji Episkopatu Polski ws. potrzeby utworzenia korytarzy humanitarnych, oczekują na inicjatywę ze strony odpowiednich władz.

4. Biskupi kontynuowali prace nad dokumentami dotyczącymi duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Podkreślili konieczność towarzyszenia małżeństwom i rodzinom na wszystkich etapach ich życia. Dziękują jednocześnie kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim, którzy służą na co dzień pomocą w realizacji zadań i celów rodziny.

5. Biskupi polscy z wielką troską odnoszą się do potrzeb duszpasterskich osób przybywających z Ukrainy do naszego kraju. Dziękując za dotychczasową życzliwość, zwracają się do wszystkich kapłanów i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o dalszą otwartość i gościnność. Tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba, proszą o pomoc w organizacji punktów duszpasterskich w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

6. W świecie, w którym kwestionowana jest rola Kościoła i chrześcijaństwa, kultura pozostaje wartością niekwestionowaną, będąc jednocześnie polem konfrontacji. Biskupi zwrócili uwagę na ważną rolę muzeów diecezjalnych w ewangelizacji przez kulturę i zatwierdzili zarząd stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra”.

7. Biskupi dyskutowali także nt. przyszłości Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, które stanowi część naszego narodowego dziedzictwa w Wiecznym Mieście i ma znaczenie symboliczne. Jest znakiem twórczego wkładu Polski i Polaków w życie Kościoła Powszechnego. Założone w 1866 r., gdy Polska była jeszcze pod zaborami, bardzo pomaga w kształceniu polskich kapłanów na papieskich uczelniach. Zatrzymywał się w nim kard. Karol Wojtyła podczas swoich pobytów w Rzymie. Stamtąd wyjechał na konklawe, podczas którego został wybrany następcą św. Piotra.

Księża biskupi zapoznali się także z działalnością Seminarium Orchard Lake w USA, w którym w ciągu ponad 130 lat wykształciło się około dwóch tysięcy kapłanów. Pokreślili ważną rolę i potrzeby tego seminarium, podobnie jak i innych instytucji z nim związanych, które służą Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Pasterze Kościoła błogosławią Polakom w kraju i za granicą. W Dniu Święta Edukacji Narodowej polecają w modlitwie uczących we wszystkich rodzajach szkół oraz rozpoczynających nowy rok akademicki, dziękując jednocześnie za trud nauczania i wychowania. W roku 100. rocznicy objawień fatimskich, 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i 140. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, dziękując za włączenie się w inicjatywę modlitewną „Różaniec do Granic”, zachęcają do stałego odmawiania różańca.

Podpisali Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce

Lublin, 14 października 2017 r.
BPKEP / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-10-14 16:10 Abp Hoser: twórzmy braterskie relacje z ukraińskimi imigrantami

Do tworzenia braterskich relacji z przyjeżdżającymi do Polski ukraińskimi imigrantami namawiał biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser podczas konferencji prasowej na zakończenie 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które od piątku odbywały się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Biskupi opowiedzieli również o zaangażowaniu Kościoła w Polsce w duszpasterstwo młodzieży, pomocy syryjskim uchodźcom oraz Polakom studiującym za granicą.

Biskupi uczestniczący w lubelskich obradach KEP dyskutowali nad działalnością dwóch placówkach edukacyjnych dla Polaków za granicą: Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie i seminarium duchownym Orchard Lake w Stanach Zjednoczonych.

Bp Artur Miziński zapewnił, że polscy biskupi z troską spoglądają zarówno na rzymskie kolegium, w którym mieszkają duchowni studiujący na papieskich uniwersytetach, jak i na seminarium duchowne, które przez 130 lat istnienia wykształciło ponad 2 tys. kapłanów polskiego pochodzenia, posługujących we wspólnotach polonijnych w Ameryce.

Biskupi dyskutowali również nad sposobami zaangażowania Kościoła w pomoc ukraińskim imigrantom, którzy przyjeżdżają do polski w poszukiwaniu lepszego bytu.

Abp Henryk Hoser przypomniał, że Polaków łączą z Ukraińcami więzy sąsiedztwa, a także wielowiekowa historia i tradycja. Hierarcha zachęcał, aby tworzyć dla nich duszpasterstwo i udostępniać świątynie do odprawiania liturgii w języku ukraińskim.

Biskup warszawsko-praski zaapelował też o integrację i braterskie relacje ze studiującymi i pracującymi w Polsce imigrantami z Ukrainy. Zwrócił uwagę, że młodemu pokoleniu Ukraińców nie można przypisywać cech wcześniejszych pokoleń oraz błędów popełnionych w historii.

Delegat ds. Imigracji bp Krzysztof Zadarko przypomniał o konieczności zmierzenia się z wyzwaniem, jakim są uchodźcy przybywający do Europy oraz potrzeba niesienia pomocy mieszkańcom zapalnych rejonów świata. Podkreślił przy tym wielką skuteczność projektu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”.

- Trzeba powiedzieć, że jest to chyba największy program pomocy społecznej w powojennej historii Polski. Objęliśmy nim ponad 7 tys. rodzin syryjskich, które znalazły się w sytuacji uchodźstwa. W tę inicjatywę włączyło się 14 tys. osób i instytucji, w tym również parafii i Caritas, przekazując pomoc na kwotę 29 mln zł - mówił hierarcha.

Bp Zadarko zaprezentował także dwie nowe propozycje wsparcia uchodźców, wypływające ze Stolicy Apostolskiej. Pierwszą jest planowana na przyszły rok rezolucja ONZ, w którą, jako stały obserwator włącza się Watykan, prosząc episkopaty o wdrażanie proponowanych rozwiązań i podejścia ewangelicznego do osoby uchodźcy. Jest to sformułowane w postaci 20-punktowego programu pastoralnego pt. "Global Pact for Migrants and Refugees", opartego na 4 fundamentalnych słowach: przyjęcie, promocja, ochrona i integracja.

Drugim projektem jest program Caritas Internationalis pobłogosławiony przez papieża Franciszka: "Share the Journey", w który włącza się także Caritas Polska i który zachęca, by pomoc uchodźcom budować na bazie wysłuchania ich konkretnych historii.

Biskupi ogłosili także rok 2018 rokiem patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki. – Ten święty dobrze pokazuje, że trzeba iść w świat, który się zmienia na naszych oczach. Młodzież jest tego najlepszym przykładem. Dzisiejsza młodzież jest pokoleniem, z którym duszpasterze muszą nawiązać dialog – stwierdził podczas spotkania z mediami asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Andrzej Lubowicki.

Duchowny opowiedział o przygotowaniach Kościoła w Polsce do synodu biskupów o młodzieży oraz do Światowych Dni Młodzieży Panama 2019. Wskazał też, że od grudnia zacznie obowiązywać nowy ogólnopolski program formacyjny dla młodzieży „Oto ja”, który ma zaangażować zarówno młodzież przynależąca do różnych ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, jak i tych, którzy jeszcze nie znaleźli swojego miejsca w Kościele.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zauważył, że KUL po raz pierwszy był miejscem obrad episkopatu. Przypomniał, że na tej uczelni studiowało ponad 80 polskich biskupów. – Zebranie plenarne było okazją do sentymentalnej podróży do czasów, gdy w tym miejscu studiowali – powiedział abp Budzik.

Hierarcha zauważył, że dzięki temu spotkaniu udało się pokazać, że w Lublinie bije serce Kościoła w Polsce. – Rzesza tutejszych studentów chce się rozwijać i kształtować nie tylko swój rozum, ale też ducha – podkreślił arcybiskup.

Rektor uczelni dodał z kolei, że obrady episkopatu są symbolem łączności KUL z Kościołem w Polsce. – KUL nigdy by nie powstał bez wsparcie Kościoła. Nie przetrwałby też bez troski Kościoła w trudnych czasach po wojnie – wskazał ks. prof. Antoni Dębiński. Rektor podkreślił, że KUL jest marką rozpoznawalną w świecie. Duchowny zapowiedział, że z okazji 100-lecia uczelni w czerwcu odbędzie się międzynarodowy zjazd absolwentów KUL.

Konferencja prasowa podsumowała trwające od piątku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obrady 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W niedzielę biskupi wezmą udział w uroczystej inauguracji 100. roku akademickiego katolickiej uczelni.
mip, abd / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-10-14 15:20 Ukraina: biskupi zawierzyli kraj Niepokalanemu Sercu Maryi

Zgodnie z orędziem fatimskim biskupi obrządku łacińskiego zawierzyli 13 października Ukrainę Niepokalanemu...

2017-10-14 11:33 Abp Szewczuk apeluje o Europę zjednoczoną i chrześcijańską

Z apelem do Europy, aby była zjednoczona, była sobą i była chrześcijańska wystąpił zwierzchnik Ukraińskiego...

2017-10-14 11:27 Bp Zadarko: nie uciekniemy od odpowiedzi na pytanie, jak pomóc migrantom

Fala migracyjna trwa. W związku z tym nie uciekniemy od szukania odpowiedzi, jak pomóc tym, którzy uciekają...

2017-10-13 17:27 Episkopat powołuje Stowarzyszenie Muzeów i Skarbców Kościelnych

O sytuacji muzeów kościelnych i ich roli w ewangelizacji kultury mówił podczas obrad Episkopatu w Lublinie bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zapowiedział, że na następnym zebraniu Episkopatu zostanie zatwierdzony statut Stowarzyszenia Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra.

W rozmowie z KAI bp Janocha wyraził nadzieję, że muzea kościelne będą zyskiwać rangę należną przechowywanym w nich zbiorom. Pomocą w realizacji tego celu ma być międzynarodowa konferencja „Muzea kościelne wobec nowych wyzwań”, które za kilka dni odbędzie się w Mszczonowie. Będzie to pierwsze tej rangi sympozjum z udziałem muzealników kościelnych, państwowych oraz przedstawicieli ministerstwa kultury.

Warszawski biskup pomocniczy podkreślił, że kultura pozostaje obszarem dialogu a jednocześnie zmagania o kształt przyszłości. Zauważył, że jest to tym bardziej ważne, że w obecnych czasach - jak mówił św. Jan Paweł II - kwestionowana jest Ewangelia, Kościół i duchowieństwo.

Obecnie w Polsce działa w sumie około 100 muzeów kościelnych: diecezjalnych, zakonnych i parafialnych. "Jako instytucje kultury mają rolę nie do zastąpienia, nie tylko w upowszechnianiu zbiorów, ale też animowaniu życia kulturalnego: spotkań, szkoleń, wernisaży, paneli, koncertów. Chodzi, krótko mówiąc, o ewangelizację przez kulturę" - wskazuje przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

W swoim wystąpieniu podczas obrad bp Janocha przypomniał o organizowanym za kilka dni w Mszczonowie międzynarodowym sympozjum o muzeach kościelnych. Wyraził nadzieję, że m.in. dzięki temu placówki te nie będą dłużej zmarginalizowanymi, lecz zyskają miejsce na miarę rangi swoich zbiorów.

Problemów, z jakimi borykają się muzea kościelne jest bardzo wiele: od elementarnej współpracy na rzecz organizacji wystaw poprzez współprace naukową, kulturalną i kwestie finansowania różnych przedsięwzięć kościelnych. "Takich konferencji nigdy wcześniej nie było więc przez dziesiątki lat problemów nazbierało się bardzo wiele" - przyznaje biskup.

Wyraził też nadzieję, że konferencja w Mszczonowie będzie początkiem dobrej współpracy z placówkami państwowymi. Obecnie rząd przygotowuje m.in. ustawę o muzeach sakralnych. Kościół zaś powołał Stowarzyszenie Ars Sacra, którego statut będzie zatwierdzony na następnym zebraniu konferencji episkopatu. "Stowarzyszenie może być partnerem w rozmowach z przedstawicielami rządu na kształtem ustawy" - ocenił w rozmowie z KAI bp Janocha.

Międzynarodowa konferencja pt. „Muzea kościelne wobec nowych wyzwań” odbędzie się w Mszczonowie w dniach 18-20 października. Głównym tematem będą kierunki dalszego rozwoju polskiego muzealnictwa kościelnego w tym sposób finansowania tych placówek. W spotkaniu wezmą udział muzealnicy z Czech, Słowacji, Macedonii, Litwy, Ukrainy, Włoch i Polski.

Konferencję przygotowuje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów we współpracy z Radą ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

W programie znalazł się m.in. międzynarodowy panel pt.: “Muzea i zbiory kościelne w działalności władz i instytucji publicznych”. Będzie to rodzaj podsumowania wsparcia finansowego udzielonego palcówkom muzealnym m.in. przez Fundusze Europejskie oraz MKiDN.

Spotkanie środowiskowe w ramach tej konferencji stanie się okazją do wymiany doświadczeń i przyszłych inspiracji kolejnych działań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, udostępniania, zabezpieczania zbiorów, budzenia świadomości i tożsamości narodowej.

Konferencja została objęta honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
tk / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2017-10-13 09:04 Rzym: Kongregacja Kościołów Wschodnich i Radio Watykańskie otrzymały Nagrodę Pojednania (opis)

Kongregacja Kościołów Wschodnich, Sekretariat ds. Komunikacji oraz watykański Sekretariat ds. Komunikacji...

2017-10-12 21:13 Rzym: Kongregacja Kościołów Wschodnich i Radio Watykańskie otrzymały Nagrodę Pojednania

Kongregacja Kościołów Wschodnich, Sekretariat ds. Komunikacji oraz sekcje polska, ukraińska i słowacka...

2017-10-12 14:01 30 lat kościelnego dialogu polsko-ukraińskiego (dossier)

Dziś wieczorem w Ukraińskim Papieskim Kolegium św. Jozafata w Rzymie będzie miała miejsce ceremonia wręczenia...

2017-10-12 13:58 Ukraina: władze zakazały sprowadzenia książki rosyjskiego księdza-ekstremisty

Państwowy Komitet ds. Telewizji i Radia Ukrainy zabronił firmie „Dress Show” sprowadzenia „z terytorium...

2017-10-12 13:48 Rzym: Polacy i Ukraińcy potrzebują wspólnej fundacji na rzecz dialogu i pojednania

Polacy i Ukraińcy potrzebują wspólnej fundacji na rzecz dialogu i pojednania - uważa dr hab. Marek Melnyk,...

2017-10-12 12:33 Rzym: uczestnicy polsko-ukraińskiej konferencji wystosowali list do papieża Franciszka (dokumentacja)

Uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego”,...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT