Znaleziono depesz: 13009
2016-07-27 18:37 Rozpoczęło się spotkanie Franciszka z polskimi biskupami

- Twoja obecność pośród nas pogłębia naszą świadomość przynależenia do Kościoła, będziemy się wpatrywać...

2016-07-27 15:35 Kraków: jutro Franciszek odwiedzi siostry prezentki

Jutro w drodze na Jasną Górę, gdzie odprawiona będzie Msza św. w 1050. rocznicę Chrztu Polski, papież...

2016-07-27 14:03 Wieczorem spotkanie Franciszka z polskimi biskupami

Dziś wieczorem papież Franciszek spotka się w katedrze na Wawelu z polskimi biskupami. Papież nie wygłosi...

2016-07-27 09:36 ŚDM: Franciszek poprosił o świadectwo niepełnosprawnych z l’Arche

Na osobiste zaproszenie papieża Franciszka, na ŚDM do Krakowa przybyło ok. 700 osób niepełnosprawnych...

2016-07-26 18:37 Łódź: „Dni w Diecezjach” w liczbach

W czasie "Dni w Diecezjach" na terenie Archidiecezji Łódzkiej, w ramach czterech propozycji programowych przedstawionych przez: księży jezuitów, Wspólnotę Chemin Neuf, księży klaretynów i Archidiecezję Łódzką, wzięło udział blisko 13.000 młodych ludzi.

Jako pierwsi 15 lipca świętowanie młodości i wiary w Łodzi rozpoczęli programem „MAGIS POLAND 2016” księża jezuici. Na ich zaproszenie do Łodzi przyjechało około 2000 osób, z 52 krajów świata.
Wspólnota Chemin Neuf, prowadząca w Łodzi program „Paradise in the City”, rozpoczęła swój festiwal młodych 19 lipca. Do Łodzi w ramach Festiwalu przyjechało 5500 młodych z całego świata, w tym także z Polski.
Jako trzeci z programem „Łodzi Piotrowej w drodze do Krakowa” świętowanie rozpoczęła Archidiecezja Łódzka. 20 lipca na teren Archidiecezji przybyli pielgrzymi z 9 krajów świata (Francji, Hiszpanii, Włoch, Kanady, Ukrainy, Kuby, Kolumbii, Słowenii i Stanów Zjednoczonych) w sumie 962 osoby. Do tej sumy należy dodać 1300 młodych ludzi z Łodzi i regionu, a wśród nich 650 wolontariuszy. W programie Diecezjalnym udział brało w sumie 2262 osób z Polski i zagranicy.

W tym samym czasie, co program diecezjalny rozpoczęli swoje przygotowanie do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie, księża klaretyni, którzy gościli w swojej łódzkiej parafii 320 młodych z całego świata.

W przygotowanie do spotkania z Papieżem włączyła się też Katolicka Szkoła Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych Dzieci Światłości, która gościła 120 uczestników rożnych narodowości.
Obok tych zestawień należy nadmienić, że podczas spotkań modlitewnych w parafiach oraz wspólnych wydarzeń dla wszystkich programów, dodać można ponad 2.500 uczestników z Łodzi i regionu.
W Eucharystii Posłania kończącej „Dni w Diecezjach” w łódzkiej Atlas Arenie, w niedzielę 24 lipca uczestniczyło blisko 12000 młodych ludzi.
Podsumowując: na czas "Dni w Diecezjach" do Łodzi i regionu przybyło blisko 13.000 młodych z 62 krajów świata i wszystkich kontynentów. Obecnych było 29 biskupów i 570 księży.
Młodzież został przyjęta w gościnę przez około 2000 rodzin, u których przebywało 4500 osób. Pozostali zamieszkali w szkołach na terenie miasta (4000 osób), ale także w akademikach, seminarium duchownym i klasztorach.
az / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-26 17:20 Kraków: artyści i wspólnoty z całego globu podczas wydarzeń centralnych ŚDM (zapowiedź)

Muzycy, artyści i aktorzy z całego świata, wspólnoty katolickie z wszystkich kontynentów będą wykonawcami...

2016-07-26 16:34 Raniżów: uroczyste posłanie świeckiej misjonarki do Kazachstanu

Uroczystego posłania świeckiej misjonarki Barbary Burek na misję do Kazachstanu dokonał 24 lipca w parafii Raniżów biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz 24 lipca br. Misjonarka ma wyjechać 26 sierpnia br. na swą pierwszą placówkę misyjną.

W ramach przygotowania pani Barbara przez cały rok brała udział w spotkaniach formacyjnych w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Podczas tych spotkań miała okazję poznać kraje, w których posługują salezjańscy wolontariusze, zapoznać się z pracą misjonarza, porozmawiać z osobami, które były na misjach bądź pragną wyjechać w ramach Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosko.

W spotkaniach tych prowadzone były także rozmowy ze specjalistami: psychologami i lekarzami. W ramach przygotowań do wyjazdu odbyła kilkudniowe rekolekcje „Śladami księdza Bosco” w Turynie.

Barbara Burek będzie posługiwać ubogim dzieciom w niewielkiej wiosce Kapshagay w Kazachstanie, jak mówi: w ostatnim miejscu, do którego chciałaby jechać na misje. - Moim pomysłem była Afryka i uboga wioska w Zambii. Jednak Pan Bóg chciał nieco inaczej. Długo nie mogłam pogodzić się z tą decyzją. Kazachstan to kraj zimny, a ja lubię ciepło; uczyłam się angielskiego, a w Kazachstanie trzeba mówić po rosyjsku. Dużo sprzeczności, a dlaczego akurat tam? Nie mam pojęcia. Może zrozumiem dopiero po powrocie z misji, a może nigdy się tego nie dowiem – wyznaje misjonarka.

Na Mszy św., której przewodniczył bp Nitkiewicz, zgromadziła się rodzina, bliscy, przyjaciele, znajomi z ośrodka misyjnego oraz wspólnota parafialna.

- Bóg chce być obecny pośród nas i chce abyśmy zanosili Dobrą Nowinę wszędzie tam, gdzie jej pragną – powiedział w homilii ks. Tomasz Łukaszuk, salezjanin przez dziesięć lat pracujący na Madagaskarze.

Po homilii ordynariusz poświęcił Krzyż misyjny, nałożył go na szyję wolontariuszki, tym gestem posyłając ją do posługi misyjnej. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że misyjność należy do natury Kościoła.

Hierarcha zauważył, że chociaż powołania do pracy misyjnej są darem Boga, ich pielęgnowanie należy do obowiązków wspólnoty diecezjalnej oraz wspólnot poszczególnych parafii. I w związku z tym konieczna jest systematyczna praca formacyjna oraz ofiarna postawa duszpasterzy i katechetów.

Z diecezji sandomierskiej kapłani posługują na misjach w: Republice Południowej Afryki, Zambii, Ekwadorze, Białorusi, Rosji, na Alasce i Ukrainie. Dwie świeckie misjonarki posłane zostały do Ugandy w 2014 roku.
apis / Raniżów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-26 13:09 Ponad 1,5 tys. uczestników ŚDM z zagranicy nawiedziło świętokrzyskie sanktuarium

Ponad 1,5 tysiąca młodych pielgrzymów z całego świata, którzy gościli w parafiach diecezji sandomierskiej,...

2016-07-26 12:35 Święty Krzyż: ponad 1,5 tys. uczestników ŚDM z zagranicy nawiedziło świętokrzyskie sanktuarium

Ponad 1,5 tysiąca młodych pielgrzymów z całego świata, którzy gościli w parafiach diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej w ramach Światowych Dni Młodzieży, pielgrzymowało w ubiegłym tygodniu do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Na Świętym Krzyżu przebywali pielgrzymi z następujących krajów: Argentyny, Białorusi, Belgii, Brazylii, Cypru, Chile, Chin, Francji, Hiszpanii, Kamerunu, Kandy, Kenii, Kolumbii, Konga, Libanu, Madagaskaru, Meksyku, Panamy, Rumunii, RPA, Senegalu, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Ukrainy.

- Podczas pielgrzymek towarzyszył entuzjazm, radość, spontaniczność, śpiew, pantomimy, krótko mówiąc wielki chrześcijański „raban”, jaki stworzyli młodzi, którzy przybyli na Święty Krzyż. Pokazali jak przeżywają wiarę, jak bardzo kochają Chrystusa i Kościół. Ze skupieniem i zainteresowaniem słuchali o historii świętokrzyskiego sanktuarium i klasztoru. Podczas nabożeństwa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego towarzyszyło im wielkie wzruszenie – a w momencie całowania relikwii – na wielu twarzach pojawiały się łzy - poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rektor Bazyliki Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu.

Dla poszczególnych grup kapłani celebrowali Eucharystię w językach narodowych. Szczególnym dniem dla ojców oblatów - kustoszy sanktuarium był czwartek – 21 lipca, kiedy to przybyła młodzież z diecezji sandomierskiej, by wziąć udział w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Xaviera Novella Gomá, ordynariusza diecezji Salsony w Hiszpanii - celebrowanej na błoniach świętokrzyskich.

We wspólnej modlitwie z młodymi uczestniczyli także biskupi: Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej, Edward Frankowski senior z Sandomierza oraz Marc Aillet z diecezji Bayonne. Po Mszy św. odbył się na błoniach świętokrzyskich piknik przygotowany przez Lasy Państwowe Radomskiej Dyrekcji i Nadleśnictwa Łagów. Dla uczestników ŚDM leśnicy przygotowali także koncert sygnalistów myśliwskich i zaprezentowali pokazy oswojonych ptaków drapieżnych.

Przez cały tydzień na Świętym Krzyżu nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży pożarnej i pogotowie ratunkowe.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
apis / Święty Krzyż
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-26 11:55 Większość Polaków przeciwna przyjmowaniu uchodźców z krajów objętych wojnami

Na przyjmowanie przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi nie zgadza się ponad połowa...

2016-07-26 10:45 ŚDM: 356 tys. zarejestrowanych pielgrzymów

356 tys. pielgrzymów zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży Krakowa 2016 - poinformowała Paulina...

2016-07-25 19:43 Kraków: konferencja prasowa tuż przed otwarciem ŚDM

- Językiem wspólnym młodzieży, która przybywa na Światowe Dni Młodzieży jest miłość - powiedział kard....

2016-07-25 16:39 Młodzież z Ukrainy na ŚDM

Z Ukrainy przyjedzie do Krakowa ok. 6 tys. młodych, tak obrządku greckokatolickiego, jak i rzymskokatolickiego....

2016-07-25 15:01 Dni w Diecezjach – czegoś takiego Polska jeszcze nie widziała (synteza)

W poniedziałek 25 lipca zakończył się pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży. Przystankiem w drodze do...

2016-07-25 13:47 Uczestnicy ŚDM w Płocku: modlimy się o pokój na świecie

W Płocku i Krakowie modlimy się o pokój na świecie – deklarowała młodzież z zagranicy, która spędziła w diecezji płockiej Dni w Diecezji ŚDM. Od 20 do 24 lipca uczestnicy ŚDM wzięli udział w wielu nabożeństwach i imprezach kulturalnych, zorganizowanych w Płocku i innych miastach diecezji. Najwięcej, bo około 4 tysięcy osób, zgromadziła Msza św. z udziałem biskupów z zagranicy, którzy towarzyszyli swojej młodzieży.

Największą frekwencją cieszyła się Msza św. polowa przy płockiej katedrze, z udziałem około tysiąca młodych ludzi z 14 krajów. Mszę św. koncelebrowali biskupi płoccy: Piotr Libera i pomocniczy Mirosław Milewski oraz biskupi goście: abp Raphael Minnasian z Armenii, bp Roman Casanova Casanova z Hiszpanii i bp Luciano Monari z Bresci. We wspólnej modlitwie uczestniczyły 4 tysiące wiernych.

Poza tym najbardziej do najbardziej spektakularnych i licznych spotkań zaliczyć należy powitanie uczestników ŚDM na Starym Rynku, z przekazaniem młodzieży kluczy do bram miasta oraz Wieczorem Chwały, przygotowanym przez młodzież skupioną w Duszpasterstwie „Petroklezja” przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.

Poczucie jedności we wspólnotowej modlitwie można też było odczuć w czasie czuwania przeprowadzonego w duchu Taize w kolegiacie św. Bartłomieja w Płocku (farze), zorganizowanego przez Ruch Światło-Życie oraz podczas nabożeństwa, w czasie którego odbyło się harcerskie ogniobranie, przygotowane przez Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

W organizację imprez dla gości włączyły się też czynnie placówki miejskie. I tak między innymi Urząd Miasta zorganizował Dni Historii Płocka, a Książnica Płocka - flasmob poetycki z wierszami Karola Wojtyły w różnych językach oraz program pokazujący historię Płocka w dźwiękach i obrazach.

Goście z zagranicy jednoznacznie deklarowali, że przyjechali do Płocka na ŚDM, aby modlić się o pokój: „Będziemy wspólnie z papieżem Franciszkiem modlić się za pokój na świecie, ale też za młodzież, która przyjechała na ŚDM. Zostaliśmy w diecezji płockiej bardzo dobrze przyjęci. Wszyscy się do nas uśmiechają, okazują nam życzliwość, czujemy się tu jak w domu. Wprawdzie nasze kuchnie bardzo się różnią: w Armenii potrawy są bardzo ostre, a polska kuchnia jest znacznie łagodniejsza, ale w ogóle jesteśmy bardzo wdzięczni za okazywaną nam gościnność” – podkreślali Maritn Aroyan i Arkadi Simonyan z Armenii.

Dzmitry Wintou z diecezji mińsko-mohylewskiej na Białorusi zapamięta z pobytu w diecezji płockiej liczne zabytki kultury: „Jesteście krajem, w którym widać kulturę: macie kościoły, historyczne pomniki, muzea. Na Białorusi tego brakuje, ponieważ liczne wojny na naszym terytorium to zniszczyły. Jednak w swoim kraju obserwuję więcej gestów pobożnościowych, na przykład podczas Mszy św. częściej klęczymy, wykonujemy więcej aktów osobistego oddania Bogu” – zauważył Białorusin, którego babcia była Polką.

Z kolei Sarah Lim z Singapuru podkreśliła, że czuje się bardzo związana z Polską za sprawą św. siostry Faustyny: „Przyjazd do Polski, to dla mnie cudowne doświadczenie. Oczywiście kojarzyłam ją wcześniej z Janem Pawłem II, ale też ze św. Faustyną, która jest moją ulubioną świętą, właśnie czytam jej `Dzienniczek`. Cieszę się, że mogłam zwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. W Krakowie będę się modlić między innymi o pokój na świecie, na którym jest coraz więcej ataków terrorystycznych. Świat bardzo potrzebuje pokoju i modlitwy o pokój” – zaakcentowała młoda Singapurka.

Jej koleżanka Abigail Tan, również z Singapuru wyznała, że przyjechał do Polski, żeby poczuć uniwersalizm i powszechność Kościoła: „Jestem szczęśliwa, że Polacy są tak otwarci. Płock ma piękną i bogatą historię, i piękną katedrę. Urzekło mnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. To budujące, że byłam w miejscu, w którym Jezus Miłosierny objawił się św. siostrze Faustynie” – zwierzyła się uczestniczka ŚDM.

Natomiast dla Christiana Egwuom z Nigerii, który przyjechał do Płocka z grupą z Ukrainy, gdzie studiuje, najbardziej fascynujące jest to, że na zaproszenie papieża Franciszka może uczestniczyć w spotkaniu młodzieży z wielu krajów świata: „To wielka łaska od Pana Boga, że możne się spotkać na modlitwie w jednym miejscu” – komentował Nigeryjczyk.

Swoimi refleksjami o Polsce podzielił się też Carlos Torcate z diecezji Barquisimeto w Wenezueli: „Polska jest pięknym krajem, o pięknej kulturze, z pięknymi krajobrazami, żywą, dynamiczną religią. Ma nadzieję, że w Krakowie papież Franciszek da nam głos nadziei, żebyśmy mogli ją przekazać innym młodym Wenezuelczykom” – stwierdził Wenezuelczyk.

Dla Loyoli Jocabed Vargas Panduro z wikariatu apostolskiego Iquitos w Peru, poruszającej się na wózku inwalidzkim, ŚDM w Polsce są piąte z kolei (wcześniej była Rzymie, Sydnej, Madrycie i Rio de Janeiro): „Gdy byłam w Rzymie, spotkałam żywego Jezusa, co wiele zmieniło w moim życiu i zmotywowało mnie do kolejnych wyjazdów. Dzięki ŚDM zyskuję energię, siłę, moc duchową, którą mogę się potem podzielić z innymi ludźmi w swoim kraju i swojej parafii. W Krakowie będę się modlić za osoby takie jak ja – niepełnosprawne” – deklarowała Peruwianka.

Przyznała też, że myślałam, iż Polacy są raczej „chłodnym narodem”. Tymczasem okazało się, że im też nie brakuje szaleństwa w wierze i że potrafią stracić głowę dla Jezusa, a poza tym mają ogromny respekt i szacunek do Jezus obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Ks. Mark English z diecezji Meath w Irlandii przyjechał do Polski z miłości do Jana Pawła II:
„My bardzo kochamy Jana Pawła II, który w 1992 roku był w Irlandii i powiedział do nas `Irlandczycy kocham Was`. Teraz my, poprzez wizytę w Polsce, też chcemy powiedzieć `Janie Pawle II my Cię też kochamy`” – stwierdził gość z Irlandii.

Cudzoziemcom przez wszystkie dni pobytu w Płocku towarzyszyła Joanna Bartnicka, wolontariuszka z Biura Diecezjalnego ŚDM. Przyznała, że ŚDM w diecezji to była dla niej zarazem ciężka praca i wielka przygoda, że zyskała wiele dla ducha, ale też nowe umiejętności.

„Podczas ŚDM w diecezji poznałam wielu wspaniałych ludzi z różnych zakątków świata. Jestem przekonana, że przełoży się to na moje życie. W Krakowie spotkam się z papieżem Franciszkiem, doświadczę, czym naprawdę jest Kościół, będę się modlić z tymi, których których łączy wiara w Boga. To, czy ŚDM przemienią Polskę, zależy od każdego z nas, od naszego wysiłku, na ile sami będziemy chcieli się przemienić” – opiniowała studentka psychologii.

Natomiast ordynariusz diecezji płockiej bp Piotr Libera zaznaczył, jak duże znaczenie mają ŚDM ze względu na budowanie prawdziwych, a nie tylko internetowych, więzi między młodymi ludźmi.

„31. ŚDM nad Wisłą, na ziemi mazowieckiej, na ziemi dobrzyńskiej, to promocja polskiej kultury w świecie. Pomimo zawirowań na świecie, młodzież z różnych krajów i różnych kultur odważyła się tu przyjechać. Oni widzą, że nie przeżywają wiary samotnie, że ich rówieśnicy wierzą w tego samego Jezusa, w tego samego Boga. Różnie tę wiarę przeżywają na zewnątrz, albo poważnie albo dynamicznie, ale to nie przeszkadza w integracji. Chciałbym, aby z Płocka, nazywanego kolebką kultu Bożego Miłosierdzia, wyjechali zawierzając swoje życie Jezusowi Miłosiernemu, wołając za św. siostrą Faustyną `Jezu ufam Tobie`” - zaakcentował gospodarz ŚDM w diecezji płockiej.
eg / Płock
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-25 13:47 Watykan: Polak członkiem watykańskiej agencji ds. oceny jakości uczelni kościelnych

Papież mianował dr Jana Sadlaka członkiem Rady Zarządzającej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i...

2016-07-25 13:47 Rzeszów: Pielgrzymi ŚDM wyruszyli do Krakowa

Msza Święta Posłania w rzeszowskim Parku Papieskim zakończyły się Dni w Diecezji. Tym samym ponad 1400 pielgrzymów z kilkunastu krajów świata, którzy przygotowywali się w naszej diecezji na wyjazd do Krakowa, oraz tyle samo młodych ludzi z diecezji rzeszowskiej wyruszyło w podróż na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Młodzież dziękowała za dni spędzone na ubogacaniu się wiarą, radością, wzajemnym poznawaniu oraz prosiła o dobre przeżycie ŚDM. Mszy świętej przewodniczył biskup Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Na placu zgromadzili się zarówno pielgrzymi, rodziny, które gościły młodych ale także liczni mieszkańcy diecezji, którzy przyszli pożegnać wyjeżdżających do Krakowa pielgrzymów. - Duchowo jesteśmy z tymi młodymi ludźmi, którzy swoim entuzjazmem, radością i młodością dawali przykład wiary i tego, że na młodzież można liczyć. Będziemy się za nich modlić, by dobrze przeżyli ten czas”

„Staraliśmy się nawzajem ubogacać, nie tylko sobą, naszą kulturą i wiarą, ale codziennością, która okazała się bardzo ważna” - mówi Ania, tłumaczka grupy Egipskiej. Podczas pobytu w rodzinach wytworzyła się wspaniała atmosfera, sprzyjająca tworzeniu więzi, a tym samym wzajemnemu otwarciu na rozmowy, spotkania czy działania.

Jak bardzo i owocny to był czas, przekonuje Jan z Odessy, który wraz z dużą grupą z Ukrainy przyjechał, by przeżyć ważne spotkanie. - To były piękne dni, które dużo nam dały. Wierzymy,ze dobrze przygotowały nas na to, co czeka w Krakowie. Chcemy czerpać jak najwięcej i to wszystko zawieść na Ukrainę.

Razem z zagranicznymi pielgrzymami do Krakowa wyjeżdżają młodzi z naszej diecezji. Zdają sobie sprawę jak ważne to wydarzenie i liczą na dobre owoce spotkania. „ Jedziemy, bo nie wyobrażamy sobie opuścić tak ważne spotkanie, które już się pewnie w Polsce nie powtórzy. Czekamy na to co do nas powie papież Franciszek, chcemy chłonąć atmosferę i ubogacać się ludźmi, którzy tam z nami będą.

Pielgrzymi z Rzeszowa do Krakowa wyjechali dwoma specjalnymi pociągami. Bl. Karolina i Św. Józef Sebastian Pelczar, bo tak zostały nazwane zawiozą pielgrzymów na ŚDM , a 31 lipca przywiozą do domu.
iko / Rzeszów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-25 10:30 Stalowa Wola: 18 tys. na koncercie Piotra Rubika

Ponad 18 tys. osób wysłuchało koncertu zespołu Piotra Rubika wieńczącego „Dni w Diecezji”, który odbył się 24 lipca w Stalowej Woli. Na występ artysty przybyła liczna grupa młodzieży z Francji, Włoch, Ukrainy, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nigerii, Indii, Brazylii oraz z diecezji sandomierskiej.

Podczas prawie półtoragodzinnego koncertu zespół Piotra Rubika wykonał swoje największe przeboje, w tym również z „Psałterza wrześniowego”. Przed jego rozpoczęciem goście z zagranicy odmówili, w trzech językach, Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny życzył uczestnikom Światowych Dni Młodzieży tego, aby pobyt w Stalowej Woli zapadł im głęboko w serce.

– Kiedy wrócicie do swoich krajów, chciałbym byście dobrze wspominali Polskę i Stalową Wolę. I jeżeli w waszym życiu będzie kiedyś chwila zwątpienia, to przypomnijcie sobie nasze miasto i to, że tu razem powiedzieliśmy; „Jezu ufam Tobie” – mówił prezydent Nadbereżny.

Na scenie, oprócz zespołu Piotra Rubika, zaprezentowała się również grupa artystów z Wybrzeża Kości Słoniowej, która wykonała kilka afrykańskich utworów. W przerwie był też czas na posiłek, odpoczynek na trawie a nawet grę w baseballa.

Koncert zakończył się błogosławieństwem uczestniczących w nim biskupów. Wszystkim podziękował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, podkreślając, że „Dni w Diecezji” przyniosły wiele wspaniałych wydarzeń i przeżyć, które ubogaciły doświadczenie wiary zarówno mieszkańców diecezji sandomierskiej, jak i gości zza granicy.

Claire Nicolas z Francji bardzo cieszy się z wyjazdu do Krakowa, ale żałuje też, że musi opuszczać Stalową Wolą.

– Polska do tej pory kojarzyła mi się tylko ze św. Janem Pawłem II. Słyszałam, że jecie dużo ziemniaków i kapusty. Pobyt tutaj sprawił, że poznałem wasz kraj lepiej. Nawiązałem przyjaźnie, nauczyłam się kilka zdań w waszym trudnym języku. Miałam to szczęście, że mieszkałam u rodziny, której córka biegle mówi po francusku. Jestem na bieżąco z rodzicami i zapewniam ich, że wszystko jest OK, że jest bezpiecznie – zwierzał się Claire.

Polska podoba się także Patrickowi Liu z Kanady z Vancouver, który leciał na ŚDM samolotem aż 9 godzin.

–Byliśmy na Świętym Krzyżu. Było tam wielu biskupów i młodzieży z całego świata. Mieliśmy więc przedsmak tego, co się będzie dalej działo. Wczoraj był Sandomierz z Eucharystią i czytaniami w różnych językach. Podoba mi się wasza zieleń. Podobają mi się bardzo przyjaźni ludzie. Wasza kuchnia jest fenomenalna. Najbardziej smakował mi śledź. Nigdy wcześniej nie jadłem tej ryby – opowiadał Patrick.

Dzisiaj rano pielgrzymi zagraniczni udali się do Krakowa. Razem z nimi pojechało tam blisko 2 tys. młodych z diecezji.
apis / Sandomierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 lipca 2016
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
2016-07-25 09:37 ŚDM w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach – dzień po dniu

Tysiące pielgrzymów z całego świata odwiedzi podczas Światowych Dni Młodzieży sanktuarium św. Jana Pawła...

2016-07-25 00:12 Poznań: 2,5 tysiąca młodych podczas wielbienia i modlitwy wieńczącej Dni w Diecezji

Wielbienie, adoracja, przedstawienie o Bożym miłosierdziu oraz koncerty w wykonaniu polskich i hiszpańskich...

Strony: 1 2 3 4 5

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT