2009-01-11 12:24 Kraków: Msza św. na Wawelu za rotmistrza Pileckiego (zapowiedź)

Msza św. po łacinie za duszę rotmistrza Witolda Pileckiego zostanie odprawiona w niedzielę 25 stycznia br. o godz. 9.00 przed ołtarzem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Katedrze Wawelskiej. Uczestnicy liturgii będą mogli pomodlić się o beatyfikację bohatera – zapowiada Michał Tyrpa z Fundacji „Paradis Judaeorum”, która w ubiegłym roku wysłała list do prefekta Kongregacji do Spraw Świętych i Błogosławionych abp. Angelo Amato z prośbą o rozważenie prośby wpisania Pileckiego w poczet błogosławionych.

Fundacja przesłała taki sam list do abp. Kazimierza Nycza, na który hierarcha już odpowiedział. Metropolita warszawski podkreślił w dokumencie, że Pilecki jest wspaniałą postacią, zasługującą na miano bohatera narodowego. Jednak powołując się na opinie znawców prawa kanonizacyjnego, wyraził wątpliwość, czy w sprawie Witolda Pileckiego zdoła się zebrać pełną wymaganą dokumentację, „która jest podstawowym wymogiem rozpoczęcia procesu, opracowania biografii i heroiczności cnót, ewentualnie stwierdzenia męczeństwa za wiarę”.

Fundacja zainicjowała wcześniej akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), mającą na celu upowszechnienie, także poprzez przetłumaczenie na język angielski, tzw. "Raportu Witolda" z 1945 r. Organizacja lobbuje także na rzecz superprodukcji filmowej pt. "Ochotnik do Auschwitz” i zainteresować amerykańskiego aktora i reżysera Mela Gibsona. Od lutego ub. roku Fundacja usiłuje na forum Unii Europejskiej przekonać do ustanowienia 25 maja (w rocznicę zamordowania Rotmistrza) nowego święta – Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem.

Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., członkiem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, by przedostać się do obozu Auschwitz. Chciał zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Sprawozdania Pileckiego z obozu były przesłane do dowództwa Armii Krajowej w Warszawie i dalej na Zachód.

Pileckiego aresztowano w maju 1947 r. Został on osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. 15 maja 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

Miejsce pochówku Pileckiego jest nieznane, prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło Cmentarza Wojskowego. Grób symboliczny znajduje się w Kwaterze "Na Łączce".
rk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 stycznia 2009
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Aby uzyskać dostęp do treści depesz innych niż diecezjalne, proszę się zalogować.

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT