2017-02-17 19:55 Wkrótce Festiwal Nowe Epifanie - Gorzkie Żale 2017 (zapowiedź)

Już po raz ósmy w czasie Wielkiego Postu – od 1 marca do 10 kwietnia – przeżywaniu tego okresu towarzyszyć będzie w Warszawie interdyscyplinarny Międzynarodowy Festiwal Nowe Epifanie/Gorzkie Żale organizowany w Warszawie przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Ideą festiwalu jest wzbudzenie pogłębionej refleksji w jego twórcach i uczestnikach, wynikającej z doświadczonych przeżyć estetycznych i duchowych. Bilety na Festiwal można kupować poprzez stronę www.noweepifanie.pl.

Program wydarzeń festiwalowych skonstruowany jest zawsze w oparciu o poszanowanie i dialog, także z perspektywy różnych religii, światopoglądów, postaw i form ekspresji. Jak co roku nawiązuje on do europejskiej tradycji wielkopostnej, bogato reprezentowanej również w sztuce.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się w Środę Popielcową (1 marca). Towarzyszyć jej będą wydarzenia artystyczno-kulinarne „Miód na serce” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kuratorka projektu – Monika Kucia zaplanowała spotkanie połączone z prezentacją różnych aspektów życia i pracy pszczół. Przygotowany przez nie miód ma przypominać, że post jest czasem uzdrawiania serca. Jak tłumaczą organizatorzy - Słodycz zdrowa i pięknie podana, tradycyjna i polska, to również pochwała „pracowitej pszczoły”, o której – jak już Wielki Post się skończy – wspomina także Exultet, czyli pierwszy hymn wielkanocny w liturgii Triduum Paschalnego.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem festiwalu jest spektakl sztuki średniowiecznej „Lament” w Muzeum Narodowym (3 marca). Widowisko na pograniczu teatru i muzyki, w reż. Tomasza Cyza, powstało na podstawie poematu średniowiecznego włoskiego mistyka Lacopone da Todi „Il Pianto della Madonna” („Lament Madonny”) oraz fragmentów „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. W przedstawieniu wystąpią Dorota Segda, Przemysław Stippa, Urszula Kryger, Agata Zubel oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jana Krutula.

Następnego dnia wydarzenia, 4 marca, zaplanowano koncert „Triduum Polskie” w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Będzie to okazja, by usłyszeć spójną różnorodność dawnej muzyki pasyjnej i wielkanocnej, wystąpią Graindelavoix pod kierunkiem Björna Schmelzera – zespół uznawany za zuchwałą awangardę w interpretacji utworów średniowiecznych i renesansowych, Adam Strug z Monodią Polską – najmocniejszy z destylatów polskiej muzyki tradycyjnej oraz organistka Maria Erdman.

Artyści przedstawią szesnastowieczny repertuar polski i franko-flamandzki, tradycyjne pieśni i ich organowe intawolacje. Od pasyjnej sekwencji Stabat Mater – zarówno w polifonicznym opracowaniu Josquina des Prez, jak i tradycyjnej polskiej wersji, przez Missa Paschalis Marcina Leopolity, aż po utwory zachowane w tabulaturze organowej Jana z Lublina.

Festiwal Nowe Epifanie / Gorzkie Żale to projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II - warszawską instytucję kultury, miejsce spotkań i dialogu nt. nauczania Papieża Polaka.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej - na www.noweepifanie.pl
ar, noweepifanie.pl / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 lutego 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Aby uzyskać dostęp do treści depesz innych niż diecezjalne, proszę się zalogować.

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT