2017-10-12 19:14 Kielce: niewidomi obchodzili swoje święto z biskupem kieleckim

Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski w Kielcach rozpoczęła Msza św. w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, z udziałem środowiska osób słabowidzących i niewidomych. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Niewidomych - Okręg Świętokrzyski w Kielcach.

W homilii biskup kielecki zauważył, że pomimo dyskomfortu wzroku osoby chore starają się spełniać swoje zadania i odnajdywać się w doczesnym życiu.

„Mimo tego dyskomfortu w waszej drodze, wsparci przez bliskich i dzięki zaufaniu Bogu kochacie życie, wasze rodziny, podejmujecie konieczne wyzwania” – mówił bp Piotrowski. Podkreślał także, że zdrowe oczy i w ogóle zdrowie nie gwarantują spełnienia w życiu, zachęcał także, aby odważnie i konsekwentnie podążać drogą, jaką Bóg wyznacza.

„Nie możemy ulec myśleniu świata, że ci, którzy żyją bez Boga są pełni szczęścia. Bo tacy, mając nawet doskonały wzrok nie widzą wszystkiego” – podkreślał bp Piotrowski.

Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia spotkali się w siedzibie SHL ZUGA w Kielcach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone corocznie 15 października od 1964 roku.

Polski Związek Niewidomych - Okręg Świętokrzyski w Kielcach zrzesza osoby niewidome i słabowidzące w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, ochrony interesów zawodowych, ekonomicznych i społecznych, przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Okręg Świętokrzyski PZN skupia osoby posiadające orzeczoną niepełnosprawność z tytułu wzroku w stopniu umiarkowanym bądź znacznym i stawia sobie za cel udzielanie osobom z dysfunkcją wzroku skutecznej pomocy poprzez podejmowanie wielu działań.

Podopieczni są uczeni przystosowania do nowej sytuacji, życia bez wzroku lub jego znacznego niedowidzenia, samodzielnego poruszania się za pomocą białej laski, pisania i czytania systemem Brajla, przygotowania do wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego metodą bezwzrokową. PZN zapewnia także pomoc w pozyskaniu sprzętu rehabilitacyjnego, czy w znalezieniu zatrudnieniu. Niewidomy Piotr Franiek uczestniczył w tym roku w Rowerowej Pielgrzymce Kieleckiej na tandemie, który zakupiono dzięki wsparciu ze społecznej zbiórki.
dziar / Kielce
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Aby uzyskać dostęp do treści depesz innych niż diecezjalne, proszę się zalogować.

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT