2017-10-12 19:22 Abp Szal: Powołaniem każdego człowieka jest zdobycie mądrości

Powołaniem każdego człowieka jest zdobycie mądrości – mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Eucharystia sprawowana była w czwartek w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela.

– Powołaniem każdego człowieka jest zdobycie mądrości. Są różne sposoby jej zdobycia, a jedną z najpiękniejszych mądrości jest tzw. mądrość życiowa, która sugeruje nam jak mamy postępować i rozstrzygać dylematy, które spotykają nas w życiu – mówił we wstępie metropolita przemyski.

Abp Szal przywołał wspominanego tego dnia w liturgii bł. o. Jana Beyzyma, który postanowił poświęcić się służbie drugiemu człowiekowi i podjął się pracy wśród chorych na trąd. – To przykład człowieka, który znalazł mądrość inną od tej, którą daje współczesny i ówczesny świat – powiedział.

Hierarcha zaznaczył, że drogą studentów i wykładowców również jest szukanie mądrości, a Msza św. jest prośbą do Boga, „aby pomógł zdobywać mądrość przez poznanie Jego samego, a w świetle Bożej nauki mamy poznać otaczający nas świat i siebie samych”.

Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Suchy, redaktor prowadzący przemyskiej edycji tygodnika „Niedziela”. – Pokazujcie studentom prawdę, że mądrość nie znaczy magister, doktor, profesor. Mądrość znaczy profesor z ciągle niezaspokojonym pragnieniem, szukającym – mówił do wykładowców.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu powstała w 2001 roku pod nazwą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Jej przemianowania dokonano na mocy uchwały Rady Ministrów w 2006 r. Obecnie uczelnia kształci na 13 kierunkach. W tym roku PWSW uplasowała się na trzecim miejscu w „Rankingu reputacji polskich uczelni wyższych Premium Brand 2017”.
pab / Przemyśl
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Aby uzyskać dostęp do treści depesz innych niż diecezjalne, proszę się zalogować.

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT