2017-10-13 14:10 Episkopat o przyszłości Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie

Przyszłość zagrożonego Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie była jednym z tematów dzisiejszych obrad Episkopatu w Lublinie. Erygowane w XIX wieku Kolegium jest jedną z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział w przerwie obrad, że obiekt musi zostać uratowany, zatem trzeba znaleźć fundusze na jego utrzymanie.

W podobnym tonie wypowiadał się przemawiając podczas zebrania abp Józef Michalik. W rozmowie z KAI wskazywał na znaczenie tego obiektu w życiu biskupa Wojtyły, który mieszkał tu podczas wielokrotnych pobytów w Rzymie. "Kolegium było dlań miejscem nawiązywania kontaktów z biskupami z całego świata. Z tego domu wyjeżdżał na konklawe, na którym został wybrany papieżem" - przypomniał abp Michalik, który wówczas był rektorem tej placówki.

Abp Michalik przyznał, że dom wymaga remontu i unowocześnienia, niemniej, jak ocenił "Kościół w Polsce musi być na to stać". Właśnie Kolegium powinno być jednym z punktów odniesienia dla Polaków przybywających do Rzymu" - argumentuje arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.

Zdaniem abp. Michalika zamknięcie placówki byłoby krzywdą nie tylko dla polskiego dziedzictwa duchowego ale i dla przyszłości. "Kolegium daje studiującym w nim księżom wielka szansę na naukę języków, kontakty z innymi Kościołami, poznanie kultury starorzymskiej, z której wyrasta Europa oraz współczesnych problemów Kościoła" - przekonuje b. rektor Kolegium.

Obecnie w kolegium mieszka 26 kapłanów z polskich diecezji, którzy studiują na rzymskich uczelniach oraz ośmioosobowa wspólnota, opiekująca się domem.

Przypomnijmy, że podczas czerwcowych obrad KEP w Zakopanem biskupi podjęli decyzję o reorganizacji Kolegium - jednej z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.

Decyzja o zmianach w funkcjonowaniu placówki spowodowana jest zmniejszającą się liczbą księży, a także większą liczbą uniwersytetów i wydziałów teologicznych w Polsce, na których studiowanie jest tańsze, a także bardziej osadzone w kontekście polskim.

W Rzymie funkcjonowały dotąd dwa tego typu obiekty: Polski Papieski Instytut Kościelny przy Via Pietro Cavallini oraz Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie. Łącznie mieściły 200 studentów. Jednak w ostatnich latach miejsca wypełnione nie były nawet w połowie.

Niewykluczone, że obiekt będzie w przyszłości pełnić funkcję domu pielgrzyma. Obecnie trwa opracowywanie nowego projektu.

Papieskie Kolegium Polskie zostało erygowane 9 marca 1866 r. dekretem papieża Piusa IX.

Podczas rozpoczętego przed południem w Lublinie 377. zebrania plenarnego KEP, biskupi omówią m.in. pomoc niesioną przez Caritas Polska w kraju i na świecie, sprawy ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wyzwania współczesnej młodzieży.

Dwudniowe obrady toczą się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z racji 100. rocznicy działalności tej uczelni. Lublin po raz pierwszy w historii jest miejscem spotkania całego Episkopatu.
tk, mip / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Aby uzyskać dostęp do treści depesz innych niż diecezjalne, proszę się zalogować.

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT