2017-11-14 18:31 Złotów: zabrzmiały organy z zamkniętego kościoła św. Józefa w Holandii

Organy, które znajdowały się w kościele rzymskokatolickim św. Józefa w holenderskiej dzielnicy Kerensheide, należącej do miejscowości Stein, zabrzmiały na nowo w świątyni św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie. Poświęcenia instrumentu dokonał bp Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii.

Instrument piszczałkowy opatrzony numerem Opus 308 został zbudowany w 1954 roku przez wielopokoleniową holenderską firmę organmistrzowską Verschueren Orgelbouw (Heythuyzen). - Na skutek decyzji biskupa miejsca o całkowitym zamknięciu kościoła firma organmistrzowska Krzysztofa Grygowicza dokonała rozbiórki organów i przewiezienia ich do Polski. Instrument pierwotnie posiadał 27 głosów i składał się z organów głównych oraz pozytywu - powiedział koordynator akcji Dariusz Podhalicz, który zebrał również dokumentację na temat instrumentu.

Organy główne, o łącznej liczbie 24 głosów, zostały przewiezione do parafii w maju, ich montażu dokonano pomiędzy czerwcem a listopadem. W złotowskiej świątyni, z uwagi na warunki architektoniczne tutejszego chóru, połączono obie szafy organowe w jedną bryłę i tak powstały jednolity prospekt umieszczono w centralnej części chóru. - W międzyczasie oczyszczono m.in. wszystkie piszczałki - ponad 1250 sztuk, wymieniono mieszki i kondukty powietrzne, odnowiono klawiatury obydwu manuałów oraz pomalowano piszczałki prospektowe - dodał Dariusz Podhalicz.

Proboszcz parafii św. Piotra i Pawła Apostołów ks. kan. Arkadiusz Kalinowski podkreślił, że we wznoszeniu organów swój udział miało wiele osób i instytucji. - W wyniku m.in. specjalnej akcji „Ufunduj piszczałkę” w tym samym roku udało się uzbierać pieniądze na ten cel i dopełnić translokacji instrumentu, który szczęśliwie od niedługiego czasu był już w Polsce i oczekiwał na nowego nabywcę. Dzisiaj Panu Bogu i ludziom z serca dziękuję - dodał.

Po Mszy Świętej sprawowanej w intencji fundatorów i wykonawców budowy organów prof. Elżbieta Karolak z Poznania wykonała koncert organowy, prezentując tym samym walory zainstalowanego w kościele instrumentu. Każdy ze strategicznych ofiarodawców - zarówno osoby prywatne, jak i firmy - otrzymał pamiątkową publikację oraz piszczałkę z dedykacją.
jm / Złotów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 listopada 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Aby uzyskać dostęp do treści depesz innych niż diecezjalne, proszę się zalogować.

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT