2001-12-14 14:45 Dąbrowa Górnicza: finał diecezjalnego konkursu na szopkę bożonarodzeniową

Autorzy 83 najlepszych prac z terenu całej diecezji sosnowieckiej uczestniczyli w tegorocznym finale konkursu "Szopka Bożonarodzeniowa 2001". Finał odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Najlepsze prace przez kilkanaście najbliższych dni można oglądać w galerii Pałacu Kultury Zagłębia. Pokazują one, że szopkę można zrobić praktycznie ze wszystkiego. Również kształt może być różny: od tradycyjnego przedstawienia szopki opartego na Ewangelii, przez szopki wzorowane na krakowskich, z elementami kultury Zagłębia Dąbrowskiego, aż do sceny narodzin Chrystusa ukazanej na tle zburzonych wież World Trade Center w Nowym Jorku. - Jesteśmy mile zaskoczeni tak dużym odzewem uczniów - opowiada dyrektor dąbrowskiego gimnazjum Jolanta Pludrak.
W kategorii rzeźbiarskiej najwyżej oceniono prace Marcina i Doroty Kuś z Jangrota. Wśród szopek papieroplastycznych najlepszą wykonali Sebastian Dąbek i Gabriela Kowalczyk z Dąbrowy Górniczej. Przemysław i Angelika Żak z gimnazjum w Wierzchowisku przygotowali najlepszą szopkę z wykorzystaniem elementów gotowych. W kategorii szopki wykonanej techniką własną najwyżej oceniono uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu Sebastiana Łykowskiego i Mirosławę Rozmus.
Konkurs szopek został po raz pierwszy zorganizowany w Dąbrowie Górniczej w 1996 roku. W tym roku szopki oceniało jury, w skład którego wszedł sędzia modelarski, doradca metodyczny religii i nauczyciele Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej.
W uroczystości finałowej wziął udział m.in. biskup Adam Śmigielski, przedstawiciele władz miasta, Śląskiego Kuratorium Oświaty i Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.


kjk / Dąbrowa Górnicza
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 grudnia 2001
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Aby uzyskać dostęp do treści depesz innych niż diecezjalne, proszę się zalogować.

KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.kai.pl i www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.
(Zapraszamy do prenumeraty serwisu prasowego KAI tel. 22 635 77 18 mail marketing@ekai.pl)

Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT