2009-05-13 10:53:00

Gliwice: Stowarzyszenie Nepomuk ratuje zabytki sakralne


Stowarzyszenie Nepomuk z Gliwic zajmuje się renowacją kapliczek i krzyży przydrożnych. Do tej pory wsparli odbudowę Kapliczki św. Jana Nepomucena w gliwickiej dzielnicy Łabędy oraz krzyża w Rzeczycach.

- Zaczęło się od przypadku. Nasz kolega cały wolny czas poświęcał na restaurowanie kapliczki w Łabędach. Zaciekawiło nas to i zainspirowało. Troszkę mu pomogliśmy, zobaczyliśmy także jak wiele "papierkowej pracy" wymagają takie działania -- wspomina Zbigniew Sokalski ze Stowarzyszenia Nepomuk.

- Stowarzyszenie powstało, ponieważ organizacji łatwiej załatwia się urzędowe sprawy - tłumaczy prezes Bogusław Nowakowski. - Często potrzebne są zezwolenia, zaświadczenia trzeba komuś wydawać. Administracja niechętnie rozmawia z osobami, które tylko remontują. Urzędnicy wolą kontaktować się z właścicielami, z organizacjami i tutaj forma stowarzyszenia jest bardzo pomocna.

Zaletą tego typu inicjatyw jest to, że w krótkim czasie za stosunkowo małe pieniądze można przeprowadzić dobrą renowację -- cieszy się Bogusław Nowakowski. - Przydrożne kapliczki na stałe wpisane są w krajobraz Polski, Śląska i nie chcemy, aby zaczęły znikać - kontynuuje Sokalski.

Właśnie trwają prace przy renowacji zabytkowego krzyża w Pyskowicach.

Stowarzyszenie chce przywrócić pamięć o miejscowych cmentarzach cholerycznych, czyli takich na których grzebano ludzi podczas epidemii. Przygotowywane są także wykłady w czerwcu dotyczące renowacji zabytków.

Ideą organizacji jest nie tylko samodzielne ratowanie zabytków, ale także wspieranie w drodze administracyjnej chętnych, którzy chcą sami odnawiać obiekty sakralne.

Stowarzyszenie szuka właśnie wolontariuszy do pomocy przy ratowaniu zabytków.

Stowarzyszanie Nepomuk działa w Gliwicach od listopada ubiegłego roku. Członkami organizacji są ludzie różnych profesji m.in. przedsiębiorcy, osoby związane z Instytutem Onkologii.

marm / Gliwice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 maja 2009
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski